PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Thanasis159
20-02-12, 21:07
Παιδιά αν χρησιμοποιεί κανείς χρεωστική της Alpha, αληθεύει ότι καθε φορά που κάνεις κάποια αγορά σου δεσμεύει περισσότερα χρήματα απ' όσα χρειάζονται και στα επιστρέφει μετά από μέρες;:eek:

Ίσως να γίνεται αυτό αν πρόκειται για συναλλαγές με συνάλλαγμα προκειμένου να καλυφθεί σε περίπτωση αλλαγής της ισοτιμίας... Δεν το λέω με σιγουριά, ούτε γνωρίζω αν συμβαίνει, αλλά αναφέρω πως αν ισχύει αυτό, μπορεί να γίνεται με το συγκεκριμένο σκεπτικό.

Arcade
20-02-12, 21:53
Δεν το ξερω αυτό. Τι καραγκιοζιλικια είναι αυτα? Μου φαίνεται τελικά ότι η ποιο νορμαλ τράπεζα απο όελς τις αποψεις ειναι μονο η Πειραιώς. Ουτε γραφειοκρατια ουτε τιποτα!
Όπως έχουμε ξαναγράψει πολλές φορές η Πειραιώς είναι η μόνη που βάζει χαράτσι +2% επι του ποσού ως κόστος μετατροπής συναλλάγματος σε αγορές εκτός ζώνης ευρώ. Περίμενε προφανώς να μαζέψει κόσμο επειδή είχε πολύ καλή χρεωστική και ebanking και μετά άρχισε αυτή την εξυπνάδα.
Όσο για το αν ισχύει αυτό για την Alpha, ρώτησα μήπως γνώριζε κάποιος δεν είπα ότι είναι έτσι. Αύριο άμα είναι θα τους ρωτήσω και θα ξαναγράψω.

Bananas
21-02-12, 11:34
Όπως έχουμε ξαναγράψει πολλές φορές η Πειραιώς είναι η μόνη που βάζει χαράτσι +2% επι του ποσού ως κόστος μετατροπής συναλλάγματος σε αγορές εκτός ζώνης ευρώ. Περίμενε προφανώς να μαζέψει κόσμο επειδή είχε πολύ καλή χρεωστική και ebanking και μετά άρχισε αυτή την εξυπνάδα.
Όσο για το αν ισχύει αυτό για την Alpha, ρώτησα μήπως γνώριζε κάποιος δεν είπα ότι είναι έτσι. Αύριο άμα είναι θα τους ρωτήσω και θα ξαναγράψω.

H Alpha bank χρεώνει και αυτή 2% λόγω συναλλάγματος (το ρώτησα). Επίσης διαβασα σε ebay ή στο paypal ότι αυτό υφίσταται απο τις τράπεζες και είναι λογικό.

ipo
21-02-12, 14:38
H Alpha bank χρεώνει και αυτή 2% λόγω συναλλάγματος (το ρώτησα). Επίσης διαβασα σε ebay ή στο paypal ότι αυτό υφίσταται απο τις τράπεζες και είναι λογικό.
Δέχεσαι δηλαδή ως λογική τη χρέωση προμήθειας, αλλά χαρακτήρισες ως "καραγκιοζιλίκι" τη δέσμευση χρημάτων και κατόπιν την αποδέσμευσή τους, προκειμένου η τράπεζα να είναι καλυμμένη σε περίπτωση αλλαγής της ισοτιμίας. Στην πρώτη περίπτωση η τράπεζα εξασφαλίζει τα κέρδη της, ενώ στη δεύτερη αποφεύγει απώλεια χρημάτων και εξασφαλίζει την ομαλή διεκπεραίωση της συναλλαγής.

Θεωρώ καλύτερη την HSBC εξαιτίας της χρεωστικής κάρτας της και της απουσίας προμήθειας σε εισερχόμενα εμβάσματα, αλλά την αντιμετωπίζω κριτικά κι όχι οπαδικά. Αν αλλάξει τιμολογιακή πολιτική, "Γεια σας!". :)

sdikr
21-02-12, 14:53
H Alpha bank χρεώνει και αυτή 2% λόγω συναλλάγματος (το ρώτησα). Επίσης διαβασα σε ebay ή στο paypal ότι αυτό υφίσταται απο τις τράπεζες και είναι λογικό.

Δεν μου έχει κρατήσει ποτέ 2% η alpha, μήπως κάτι δεν σου είπανε σωστά

Arcade
21-02-12, 14:57
Bananas όντως το χρεώνει και η Alpha το 2%, σήμερα το έμαθα κι εγώ. Μάλιστα ισχύει και για χρεωστικές και για πιστωτικές.

sdikr αυτό χρεώνεται μόνο σε αγορές εκτός ζώνης ευρώ, το ίδιο και η κράτηση ποσού (10%) που σου επιστρέφεται. Μήπως εσύ μιλάς για αγορές σε ευρώ γι' αυτο και δεν σε χρέωσε το 2%;


Δέχεσαι δηλαδή ως λογική τη χρέωση προμήθειας, αλλά χαρακτήρισες ως "καραγκιοζιλίκι" τη δέσμευση χρημάτων και κατόπιν την αποδέσμευσή τους, προκειμένου η τράπεζα να είναι καλυμμένη σε περίπτωση αλλαγής της ισοτιμίας. Στην πρώτη περίπτωση η τράπεζα εξασφαλίζει τα κέρδη της, ενώ στη δεύτερη αποφεύγει απώλεια χρημάτων και εξασφαλίζει την ομαλή διεκπεραίωση της συναλλαγής.

Θεωρώ καλύτερη την HSBC εξαιτίας της χρεωστικής κάρτας της και της απουσίας προμήθειας σε εισερχόμενα εμβάσματα, αλλά την αντιμετωπίζω κριτικά κι όχι οπαδικά. Αν αλλάξει τιμολογιακή πολιτική, "Γεια σας!". :)
Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν δικαιολογειται το επιπλέον χαράτσι 2%, άλλωστε μέχρι πρόσφατα καμία τράπεζα δεν το εφάρμοζε.
Όσον αφορά την HSBC αν και έχει πράγματι τις καλύτερες παροχές δυστυχώς τα πράγματα δεν τόσο απλά όσο στις άλλες τράπεζες για την δημιουργία λογαριασμού. Επειδή είναι επενδυτική τράπεζα, για να ανοίξεις λογαριασμό δεσμεύεσαι να καταθέτεις 80€ κάθε μήνα για τουλάχιστον 2 χρόνια. Δεν μπορείς δηλαδή να ανοίξεις απλά έναν ταμιευτηρίου ώστε να τον συνδέσεις με μια χρεωστική και να βάζεις χρήματα για να κάνεις αγορές όποτε θέλεις.

Bananas
21-02-12, 21:05
Δέχεσαι δηλαδή ως λογική τη χρέωση προμήθειας, αλλά χαρακτήρισες ως "καραγκιοζιλίκι" τη δέσμευση χρημάτων και κατόπιν την αποδέσμευσή τους, προκειμένου η τράπεζα να είναι καλυμμένη σε περίπτωση αλλαγής της ισοτιμίας. Στην πρώτη περίπτωση η τράπεζα εξασφαλίζει τα κέρδη της, ενώ στη δεύτερη αποφεύγει απώλεια χρημάτων και εξασφαλίζει την ομαλή διεκπεραίωση της συναλλαγής.

Θεωρώ καλύτερη την HSBC εξαιτίας της χρεωστικής κάρτας της και της απουσίας προμήθειας σε εισερχόμενα εμβάσματα, αλλά την αντιμετωπίζω κριτικά κι όχι οπαδικά. Αν αλλάξει τιμολογιακή πολιτική, "Γεια σας!". :)

Αναφέρω τα όσα διάβασα και διαπίστωσα. Το κάνουν αρκετές τράπεζες οπότε είναι λογικό να το κανει και η Alpha Bank. Σε καμια περίπτωση δεν έκρινα εγώ ότι αυτό είναι λογικό.
Οσον αφορά την δεσμευση χρημάτων δεν καταλαβαίνω την λογική να σου δεσμεύει τα λεφτά.Απευθείας δεν πληρώνεις? Πότε θα προλάβει να αλλάξει η ισοτιμία?Δηλαδή τί?Δίνω εντολή πληρωμής 30 ευρώ σε δολλάρια και μετα απο 2 μέρες γίνεται η συναλλαγή?

baskon
21-02-12, 21:20
Η αλφα οντως κραταει χρηματα.οχι σε μετατροπη συναλλαγματοσ αλλα ακομα και οταν ειναι ευρω.στα επιστρεφει μετα απο ενα μηνα.ειναι κ ο λογος που δε τη χρησιμοποιω και προτιμαω της πειραιως.

dfourt
21-02-12, 21:26
Οσον αφορά την δεσμευση χρημάτων δεν καταλαβαίνω την λογική να σου δεσμεύει τα λεφτά.Απευθείας δεν πληρώνεις? Πότε θα προλάβει να αλλάξει η ισοτιμία?Δηλαδή τί?Δίνω εντολή πληρωμής 30 ευρώ σε δολλάρια και μετα απο 2 μέρες γίνεται η συναλλαγή?
Ακριβώς αυτό γίνεται...
Όταν αγοράζεις κάτι, online ή με φυσική παρουσία, η συναλλαγή απλά εγκρίνεται.
Η κανονική συναλλαγή πραγματοποιειται κάποιες μέρες, μετά. (Για φυσικά καταστήματα πχ όταν “ο έμπορος πάει στην τράπεζα με το χαρτάκι με την υπογραφή σου, για να εισπράξει τα λεφτά του.")

Αν, λοιπόν, η συναλλαγή γίνει σε ξένο νόμισμα, η ισοτιμία θα έχει αλλάξει...

Άλλες τράπεζες, έχω δει στο ebankning, χρεώνουν το πόσο σε ευρώ κατά την έγκριση της συναλλαγής και την ήμερα που πραγματοποιείται η συναλλαγή χρεώνουν πάλι το πόσο με βάση την καινούρια ισοτιμία, και επιστρέφουν την προηγούμενη χρέωση.

Arcade
23-02-12, 18:39
Τελικά και η Τράπεζα Κύπρου χρεώνει έξοδα μετατροπής συναλλάγματος για αγορές εκτός ζώνης ευρώ. Με τίποτα δεν γλιτώνεις αυτό το χαράτσι. :down:

cool11
28-02-12, 18:03
Εκανα μια καταθεση με φακελο στην Πειραιως, την Παρασκευη.
Περιμενα οτι σημερα Τριτη, θα εμπαιναν τα χρηματα στο λογαριασμο μου.
Ομως δεν εγινε!
Γιατι? Τι να φταιει?

ipo
28-02-12, 18:06
Η καταμέτρηση των χρημάτων γίνεται συνήθως το απόγευμα εργάσιμης ημέρας. Αν τα έβαλες Παρασκευή απόγευμα (είχε δηλαδή ήδη γίνει η καταμέτρηση χρημάτων της Παρασκευής), τότε σήμερα είναι η επόμενη εργάσιμη, αφού χθες ήταν αργία. Για δες στο "διαθέσιμο υπόλοιπο" αν έχουν μπει τώρα το απόγευμα. Το λογιστικό υπόλοιπο ίσως ενημερωθεί αύριο.

aton
29-02-12, 22:50
Η καταμέτρηση των χρημάτων γίνεται συνήθως το απόγευμα εργάσιμης ημέρας. Αν τα έβαλες Παρασκευή απόγευμα (είχε δηλαδή ήδη γίνει η καταμέτρηση χρημάτων της Παρασκευής), τότε σήμερα είναι η επόμενη εργάσιμη, αφού χθες ήταν αργία. Για δες στο "διαθέσιμο υπόλοιπο" αν έχουν μπει τώρα το απόγευμα. Το λογιστικό υπόλοιπο ίσως ενημερωθεί αύριο.

Σωστά, έτσι είναι. Καλύτερα ψάξε να βρεις ένα online καταθετήριο κοντά σου.

ardi21
04-03-12, 21:18
Εκανα προσφατα εναν λογαριασμο μισθοδοσιας στην alpha μαζι με αιτηση για κωδικους web banking.

Σκεφτομαι να κανω εναν δευτερο λογαριασμο για αγορες στο internet και εχω καποιες ερωτησεις:

1) Μπορω να τους πω την χρεωστικη που θα μου βγαλουν για τον μισθοδοσιας να την κανουν να βλεπει μονο τον δευτερο λογαριασμο για αγορες μεσω internet αλλα να μπορω να κανω αναληψη απο ατμ και απο τους δυο με την ιδια η πρεπει υποχρεωτικα να μου βγαλουν και δευτερη και να την χρησιμοποιω?

2) Με τους κωδικους για τον μισθοδοσιας θα μπορω να βλεπω και τον δευτερο η θα παρω καινουργιους?

3) Το μηχανηματακι για να μεταφερω χρηματα απο τον πρωτο στον δευτερο θα το παρω η πρεπει να τους το πω οτι το θελω? Στην αιτηση που εκανα απο το internet για web banking ειχε 2 επιλογες για δικαιωματα χρησεως. Μια για απλη ενημερωση και μια για χρεωση, πιστωση, ενημερωση. Εγω εβαλα την δευτερη.

tsioy
04-03-12, 21:38
Εκανα προσφατα εναν λογαριασμο μισθοδοσιας στην alpha μαζι με αιτηση για κωδικους web banking.

Σκεφτομαι να κανω εναν δευτερο λογαριασμο για αγορες στο internet και εχω καποιες ερωτησεις:

1) Μπορω να τους πω την χρεωστικη που θα μου βγαλουν για τον μισθοδοσιας να την κανουν να βλεπει μονο τον δευτερο λογαριασμο για αγορες μεσω internet αλλα να μπορω να κανω αναληψη απο ατμ και απο τους δυο με την ιδια η πρεπει υποχρεωτικα να μου βγαλουν και δευτερη και να την χρησιμοποιω?

2) Με τους κωδικους για τον μισθοδοσιας θα μπορω να βλεπω και τον δευτερο η θα παρω καινουργιους?

3) Το μηχανηματακι για να μεταφερω χρηματα απο τον πρωτο στον δευτερο θα το παρω η πρεπει να τους το πω οτι το θελω? Στην αιτηση που εκανα απο το internet για web banking ειχε 2 επιλογες για δικαιωματα χρησεως. Μια για απλη ενημερωση και μια για χρεωση, πιστωση, ενημερωση. Εγω εβαλα την δευτερη.

2) Θα μπορείς , αρκεί, να συνδέσεις το λογαριασμό για αγορές μέσω ιντερνετ με το web banking σου.

3) Για μεταφορές από έναν λογαριασμό σου σε έναν άλλο (δικό σου), έχοντας και τους δύο λογαριασμούς στο web banking, δε χρειάζεσαι μηχανηματάκι.

1) Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι αυτό δε γίνεται, δηλαδή στην κάρτα να συνδέονται και οι 2 λογαριασμοί αλλά να μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο ο ένας για το ιντερνετ (εκτός αν γίνει ο ένας κύριος, αλλά ..:hmm: ). Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262)

djuan1988
04-03-12, 22:02
Στην Πειραιώς πάντως γίνεται το 1. Για τις αγορές μέσω της κάρτας βλέπει τον κύριο μόνο, τον οποίο και μπορείς να αλλάξεις από το winbank.

Για χρήση στο ATM μπορείς να συνδέσεις μέχρι και 4 λογαριασμούς, αν θυμάμαι καλά.

ardi21
04-03-12, 22:04
2) Θα μπορείς , αρκεί, να συνδέσεις το λογαριασμό για αγορές μέσω ιντερνετ με το web banking σου.

3) Για μεταφορές από έναν λογαριασμό σου σε έναν άλλο (δικό σου), έχοντας και τους δύο λογαριασμούς στο web banking, δε χρειάζεσαι μηχανηματάκι.

1) Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι αυτό δε γίνεται, δηλαδή στην κάρτα να συνδέονται και οι 2 λογαριασμοί αλλά να μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο ο ένας για το ιντερνετ (εκτός αν γίνει ο ένας κύριος, αλλά ..:hmm: ). Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262)

Σ'ευχαριστω

Το μηχανηματακι το θελω ετσι για να υπαρχει. Μπορει να χρειαστει καποια στιγμη να βαλω καπου αλλου λεφτα.

tsioy
04-03-12, 22:13
Απλώς μου τη δίνει, όταν άλλες τράπεζες το δίνουν τσάμπα (πχ. Εθνική), να σε χρεώνει €7..

Manolis_karas
05-03-12, 21:55
Εκανα προσφατα εναν λογαριασμο μισθοδοσιας στην alpha μαζι με αιτηση για κωδικους web banking.
...
1) Μπορω να τους πω την χρεωστικη που θα μου βγαλουν για τον μισθοδοσιας να την κανουν να βλεπει μονο τον δευτερο λογαριασμο για αγορες μεσω internet αλλα να μπορω να κανω αναληψη απο ατμ και απο τους δυο με την ιδια η πρεπει υποχρεωτικα να μου βγαλουν και δευτερη και να την χρησιμοποιω?
...
Αν έχεις γυναίκα, γονείς ή κάποιους άλλους, κάνε τον λογαριασμό για χρήση στο internet κοινό με κάποιο από αυτούς και βγάλε χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη μόνο με αυτόν τον λογαριασμό.

ardi21
05-03-12, 23:25
Αν έχεις γυναίκα, γονείς ή κάποιους άλλους, κάνε τον λογαριασμό για χρήση στο internet κοινό με κάποιο από αυτούς και βγάλε χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη μόνο με αυτόν τον λογαριασμό.

Δεν υπαρχει καποιος αλλος στην alpha.

Εανς φιλος μου ειπε οτι απο την στιγμη που θα εχω το μηχανηματακι μπορω να μπω στο web banking, να κανω μονος μου εναν δευτερο λογαριασμο και να τον συνδεσω στην χρεωστικη/στους κωδικους ετσι ωστε να μην πηγαινω στην τραπεζα.

Ισχυει? Γιατι μου ακουγεται καπως.

hedgehog
05-03-12, 23:27
να κάνεις δέυτερο λογαριασμό μέσω web banking μόνος σου, απλά δεν παίζει ;)

ardi21
05-03-12, 23:30
Το λογικο.. ειπα και 'γω.

Ευχαριστω!

yyy
06-03-12, 15:31
να κάνεις δέυτερο λογαριασμό μέσω web banking μόνος σου, απλά δεν παίζει ;)

Live Banking από Eurobank!!! :)
http://www.eurobank.gr/LiveBanking/home.aspx?mid=909&lang=gr

jap
06-03-12, 15:49
Και στην Πειραιώς γίνεται. ;)

ardi21
06-03-12, 19:05
Και στην Πειραιώς γίνεται. ;)

Γι'αυτο μου το πε. Εχει Πειραιως αυτος.

yyy
06-03-12, 21:23
Και στην Πειραιώς γίνεται. ;)

Winbank Direct???

runner70
06-03-12, 21:40
Winbank Direct???

και winbank direct αλλα και απλου ταμιευτηριου μπορεις να ανοιξεις μεσω winbank. Για το βιβλιαριο πηγαινεις και το παραλαμβανεις απο ενα καταστημα εκτος αν δεν το θελεις.

aton
06-03-12, 21:41
Ναι ισχύει, το έχω κάνει κι εγώ στην Πειραιώς (αλλά θα πρέπει να είσαι ήδη πελάτης και να έχουν ήδη την ταυτότητά σου, την υπογραφή σου κλπ).

nikosmelt
09-03-12, 02:17
Έχω έναν λογαριασμό όψεως στην Εμπορική (το ζητούσαν από παλιότερη απασχόληση). Είχα κανονικά την χρεωστική μου και προχτές μου στείλανε την καινούργια τους (http://www.emporiki.gr/cbg/gr/customers/customer_story.jsp?page=9&docid=7A8FF6BA62559480C2256D480033DD11&cabinet=Customers_Services&topic=Customers_PrivateCustomers&lang=gr#sec2_0). Με την κάρτα αυτή μπορώ να κάνω κανονικά διαδικτυακές αγορές, όπως κάνω με μια προπληρωμένη; Ρωτώ γιατί έχω και εγώ την prepaid της Κύπρου και ψιλοσπάζομαι να χρεώνομαι σε κάθε "γέμισμά" της. Δεν υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση (προμήθεια τράπεζας π.χ.);


UPDATE
Μετά από επικοινωνία μου με την Εμπορική με ενημέρωσαν ότι η παραπάνω κάρτα είναι μόνο για αγορά μέσω χρήσης της σε μηχάνημα και όχι για διαδικτυακές αγορές.

cool11
14-03-12, 11:15
Ρε παιδια μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει;
Χτες ειχα προβλημα για πρωτη φορα με το πλαστικο της καρτας(χρεωστικη/atm) της Alpha.
Σε συγκεκριμενο μηχανημα, την δεχονταν, εβλεπα τα χρηματα μεσα, αλλα δεν μπορουσα να τα βγαλω. Δοκιμασα σε διαφορες ωρες, παντα η ίδια συμπεριφορα. Μιλησα με αλλους, πριν και μετα απο εμενα, ολοι τους εβγαλαν χρηματα, οποτε δεν παιζει το σεναριο να μην ειχε χρηματα το atm, ή να ειχα καποιο αλλο προβλημα.
Προσεξτε τωρα, πηγα σε αλλο atm, που δεν με βολευει ομως γιατι ειναι μακρια, και μου εδωσε κανονικα τα χρηματα!

Για συνεβη αυτο? Γιατι το συγκεκριμενο atm ειχε προβλημα με την καρτα μου;

lak100
14-03-12, 13:21
παιδια απο αμελια ξεχασα να πληρωσω το λογαριασμο φεβρουαριου της πιστωτικης. το ποσο ηταν 376 ευρω αυτος εληξε 28 φεβρουαριου 8 μαρτιου εκδοθηκε ο επομενος οποιος ειχε τοκους περιοδου 23 ευρω. τα πληρωσα ολα εχθες υπαρχει περιπτωση να εχω κυρωσιες δηλαδη να φαινομαι κακοπληρωτης για την τραπεζα?

gcf
14-03-12, 13:25
Όχι, αλλά πολλά δεν είναι 23€ για ένα μήνα;

nnn
14-03-12, 13:44
Όχι, αλλά πολλά δεν είναι 23€ για ένα μήνα;
Ο τόκος αφορά την συνολική οφειλή και αν υπολογίσεις πως τρέχει με 19-20% καταλαβαίνεις.

gcf
14-03-12, 13:54
ναι αλλά δεν είναι 19-20% το χρόνο;

npats
14-03-12, 14:07
Ο τόκος αφορά την συνολική οφειλή και αν υπολογίσεις πως τρέχει με 19-20% καταλαβαίνεις.

Σε αντίστοιχη περίπτωση με ενημέρωσαν οτι ο τόκος υπολογίζεται ξεχωριστά για την κάθε συναλλαγή (και όχι για το συνολικό ποσό),και μάλιστα απο την ημέρα πραγματοποίησης της.
Δηλαδή αν είχες μια αγορά 10 ευρώ στις 10/2 και μία άλλη 20 ευρώ στις 18/2 και έπρεπε να πληρώσεις στις 25/2 αλλά πλήρωσες στις 29/2
τότε τοκίζουν με τον ανάλογο τόκο το ποσό των 10 ευρώ για 19 ημέρες και το ποσό των 20 ευρώ για 11 ημέρες, και οχι το ποσό των 30 ευρώ για 4 ημέρες όπως νόμιζα.
Αναφέρεται μου είπε στην σύμβαση που έχω υπογράψει και τα γνωστά.
Δεν ασχολήθηκα περισσότερο γιατί το ποσό ήταν μικρό και συνήθως πληρώνω στην ώρα μου, αλλά ομολογώ οτι δεν το ηξερα αυτό το κολπάκι ούτε ετυχε να το ακούσω απο αλλον

runner70
14-03-12, 15:44
Και παλι ομως πολλα δεν ειναι τα 23€ του lak100;

20% το χρονο για τα 373€ ειναι τοκος 75€ τον χρονο. Για τις 30 μερες του μηνα + 15 μερες την καθυστερηση που πληρωσε ο lak100 βγαινει οτι ειναι καπου στα 9-10€ τοκος. Μεχρι τα 23€ πως πηγαν; :hmm:

ΥΓ. Ειμαστε σε λαθος thread. Εδω ειναι χρεωστικες.

Thanasis159
14-03-12, 20:53
Σε αντίστοιχη περίπτωση με ενημέρωσαν οτι ο τόκος υπολογίζεται ξεχωριστά για την κάθε συναλλαγή (και όχι για το συνολικό ποσό),και μάλιστα απο την ημέρα πραγματοποίησης της.
Δηλαδή αν είχες μια αγορά 10 ευρώ στις 10/2 και μία άλλη 20 ευρώ στις 18/2 και έπρεπε να πληρώσεις στις 25/2 αλλά πλήρωσες στις 29/2
τότε τοκίζουν με τον ανάλογο τόκο το ποσό των 10 ευρώ για 19 ημέρες και το ποσό των 20 ευρώ για 11 ημέρες, και οχι το ποσό των 30 ευρώ για 4 ημέρες όπως νόμιζα.
Αναφέρεται μου είπε στην σύμβαση που έχω υπογράψει και τα γνωστά.
Δεν ασχολήθηκα περισσότερο γιατί το ποσό ήταν μικρό και συνήθως πληρώνω στην ώρα μου, αλλά ομολογώ οτι δεν το ηξερα αυτό το κολπάκι ούτε ετυχε να το ακούσω απο αλλον

Σωστά σου τα είπαν. Αν δεν εξοφλήσεις ΟΛΟ το χρεωστικό σου υπόλοιπο μέχρι την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού σου, τότε η κάθε συναλλαγή εκτοκίζει από την ημερομηνία εγγραφής, μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του επόμενου λογαριασμού, στο οποίο προκύπτουν και οι τόκοι.

Ένα σύντομο παράδειγμα. Ο λογαριασμός σου έληγε στις 28/2, άρα λογικά είχε εκδοθεί γύρω στις 07/2. Οι συναλλαγές που περιλάμβανε, μπορεί να είχαν ημερομηνία εγγραφής από 08/01 έως και 07/02. Άρα, αυτές που είχαν ημερομηνία εγγραφής 08/01, μέχρι τις 08/03 εκτόκισαν για 60 μέρες! Γι' αυτό και βλέπεις τόσους τόκους! Φυσικά, αν το αμφισβητείς, μπορείς να τους ζητήσεις έγγραφο εκτοκισμό για να το επιβεβαιώσεις. ;)

ardi21
14-03-12, 23:17
Παντως απ'οτι βλεπω η american express δεν πολυποστηριζεται γενικα. Ολο visa και mastercard βλεπω. Οποτε αν δεν εχει και paypal το site, κριμα!

runner70
15-03-12, 13:27
Σωστά σου τα είπαν. Αν δεν εξοφλήσεις ΟΛΟ το χρεωστικό σου υπόλοιπο μέχρι την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού σου, τότε η κάθε συναλλαγή εκτοκίζει από την ημερομηνία εγγραφής, μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του επόμενου λογαριασμού, στο οποίο προκύπτουν και οι τόκοι.

Ένα σύντομο παράδειγμα. Ο λογαριασμός σου έληγε στις 28/2, άρα λογικά είχε εκδοθεί γύρω στις 07/2. Οι συναλλαγές που περιλάμβανε, μπορεί να είχαν ημερομηνία εγγραφής από 08/01 έως και 07/02. Άρα, αυτές που είχαν ημερομηνία εγγραφής 08/01, μέχρι τις 08/03 εκτόκισαν για 60 μέρες! Γι' αυτό και βλέπεις τόσους τόκους! Φυσικά, αν το αμφισβητείς, μπορείς να τους ζητήσεις έγγραφο εκτοκισμό για να το επιβεβαιώσεις. ;)

ετσι οπως το λες βγαινει 12€ τοκος. Τωρα πως εφτασαν τα 23€ μονο ο lak100 και η τραπεζα θα το ξερουν.

lak100
15-03-12, 15:13
έτσι όπως το λες βγαίνει 12€ τόκος. Τώρα πως έφτασαν τα 23€ μόνο ο lak100 και η τράπεζα θα το ξέρουν. λέτε να με έκλεψε η eurobank? πάντως από εδώ και πέρα θα έχω τον νου μου γιατί τα 23 ευρώ με πόνεσαν στην ψυχή

Thanasis159
15-03-12, 18:56
Αν θες, πόσταρε εδώ τα ποσά και τις συναλλαγές να σου κάνουμε εμείς τον εκτοκισμό :P

ardi21
17-03-12, 17:53
Ξερετε αν υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης της χρεωστικης απο american express σε visa?

ariadgr
17-03-12, 18:23
Ξερετε αν υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης της χρεωστικης απο american express σε visa?

Γιατί να μην υπαρχει; Στη χειρότερη την ακυρώνεις και ζητάς Visa (για Alpha Bank προφανώς αναφέρεσαι)

ardi21
17-03-12, 18:27
Nαι σε Alpha bank αναφερομαι. Ευχαριστω.

Doxaios
25-03-12, 13:11
Ασχολήθηκα πριν 2-3 χρόνια με το θέμα και το παράτησα οπότε θέλω να ρωτήσω για το web banking της Πειραιώς. Ισχύει αυτό που ίσχυε να πληρώσεις τα 5ευρώ για την ενεργοποίηση; Επειδή δεν προλαβαίνω να πάω στην τράπεζα για τα χαρτιά υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν όλες οι διαδικασίες τηλεφωνικά, με mail κτλ ή πρέπει όπωσδήποτε να πάω και από κάποιο κατάστημα;;

aton
25-03-12, 14:39
Καλύτερα να ρωτήσεις τους ίδιους:
http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=233429&nt=96&lang=1


Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών (24X7):
18-28-38 (με χρέωση αστικής κλήσης), 210 3288000 (από το κινητό ή το εξωτερικό)

borbou
28-03-12, 20:37
Παιδιά κόπηκε κατά λάθος η χρεωστική μου της Τράπεζας Κύπρου και δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω για ανάληψη από ΑΤΜ. Παρόλα αυτά συναλλάσσομαι ακόμα στο ίντερνετ και στο πέυπαλ. Γνωρίζει κανείς ποιά είναι η διαδικασία για να μου βγάλουν καινούρια και αν θα αλλάξει ο αριθμός της κάρτας;

ευχαριστώ!

aton
28-03-12, 21:36
Δεν ξέρω συγκεκριμένα για την Τράπεζα Κύπρου αλλά γενικά η διαδικασία είναι η εξής: παίρνεις τηλέφωνο τηνν τράπεζά σου, σου βγάζουν καινούρια την οποία είτε σου στέλνουν σπίτι είτε παραλαμβάνεις από κατάστημα και στη συνέχεια την ενεργοποιείς. Ναι ο αριθμός θα αλλάξει.

Bananas
28-03-12, 22:36
Παιδιά κόπηκε κατά λάθος η χρεωστική μου της Τράπεζας Κύπρου και δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω για ανάληψη από ΑΤΜ. Παρόλα αυτά συναλλάσσομαι ακόμα στο ίντερνετ και στο πέυπαλ. Γνωρίζει κανείς ποιά είναι η διαδικασία για να μου βγάλουν καινούρια και αν θα αλλάξει ο αριθμός της κάρτας;

ευχαριστώ!

Απο τι ξέρω ο αριθμος της καρτας αλλαζει. Δεν ξερω για την διαδικασια επανεκδοσης.Ποικιλει απο τραπεζα σε τραπεζα. Καποιες σε ξενερωνουν με τα γραφειοκρατικα τους και τις καθυστερησεις καποιες αλλες (βλεπε πειραιως ) σου εκδιδουν καινουρια καρτα επιτοπου μαζι με πιν σε οποιο υποκαταστημα και αν πας και την ενεργοποιεις αμεσως με την πρωτη συναλλαγη σε ΑΤΜ.

pusher
04-04-12, 17:00
Ερώτηση:

Πριν κάποιο καιρό η Πειραιώς είχε βάλει προμήθεια 2% για αγορές που δε γίνονται σε Ευρώ. Είχα διαβάσει τότε πως άλλες τράπεζες δεν είχαν αυτή την προμήθεια. Ρώτησα σήμερα στην Κύπρου, αλλά η υπάλληλος με ενημέρωσε πως και αυτή έχει 2,05% προμήθεια συναλλάγματος...

Υπάρχει πλέον καμία τράπεζα που να μην έχει προμήθεια συναλλάγματος για αγορές με τη χρεωστική της;

@ ADSLgr.com All rights reserved.