PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

Thanasis159
05-04-12, 00:55
Ερώτηση:

Πριν κάποιο καιρό η Πειραιώς είχε βάλει προμήθεια 2% για αγορές που δε γίνονται σε Ευρώ. Είχα διαβάσει τότε πως άλλες τράπεζες δεν είχαν αυτή την προμήθεια. Ρώτησα σήμερα στην Κύπρου, αλλά η υπάλληλος με ενημέρωσε πως και αυτή έχει 2,05% προμήθεια συναλλάγματος...

Υπάρχει πλέον καμία τράπεζα που να μην έχει προμήθεια συναλλάγματος για αγορές με τη χρεωστική της;

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια που να μην έχει. Για την Marfin, επιβεβαιώνω ότι υπάρχει.

pusher
05-04-12, 01:12
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια που να μην έχει. Για την Marfin, επιβεβαιώνω ότι υπάρχει.

Ότι υπάρχει; Εννοείς ότι κρατά και αυτή προμήθεια συναλλάγματος;

yyy
05-04-12, 07:49
Νόμιζα ότι η Marfin και η HSBC δεν έχουν τη συγκεκριμένη προμήθεια. Αυτήν της Marfin τη χρησιμοποίησα στις αρχές του μήνα για paypal πληρωμή στο ebay. Στο paypal έχω επιλέξει η μετατροπή να γίνεται από την κάρτα και όχι από το paypal, και δεν παρατήρησα κάποια άλλη χρέωση, πέρα των 3 που έγιναν για τα 3 πράγματα που αγόρασα. Τώρα, αν το 2% είναι ενσωματωμένο στην τιμή που χρεώθηκε η κάρτα, δεν το ξέρω.

@Thanasis159: Πώς ξέρεις ότι έχει αυτή της Marfin τη συγκεκριμένη προμήθεια;

pusher
05-04-12, 10:54
Νόμιζα ότι η Marfin και η HSBC δεν έχουν τη συγκεκριμένη προμήθεια. Αυτήν της Marfin τη χρησιμοποίησα στις αρχές του μήνα για paypal πληρωμή στο ebay. Στο paypal έχω επιλέξει η μετατροπή να γίνεται από την κάρτα και όχι από το paypal, και δεν παρατήρησα κάποια άλλη χρέωση, πέρα των 3 που έγιναν για τα 3 πράγματα που αγόρασα. Τώρα, αν το 2% είναι ενσωματωμένο στην τιμή που χρεώθηκε η κάρτα, δεν το ξέρω.

@Thanasis159: Πώς ξέρεις ότι έχει αυτή της Marfin τη συγκεκριμένη προμήθεια;

Βρες από το xe.com (http://xe.com) την ισοτιμία της ημέρας της πληρωμής και δες αν υπάρχει διαφορά σε σχέση με τα Ευρώ που τραβήχτηκαν από το λογαριασμό/κάρτα.

Thanasis159
05-04-12, 10:54
Ρώτησα στο phone banking και μου επιβεβαίωσαν ότι υπάρχει προμήθεια για τς συναλλαγές, η οποία είναι 1,75% ή 2,75% ανάλογα με την χώρα.

yyy
05-04-12, 16:54
Βρες από το xe.com (http://xe.com) την ισοτιμία της ημέρας της πληρωμής και δες αν υπάρχει διαφορά σε σχέση με τα Ευρώ που τραβήχτηκαν από το λογαριασμό/κάρτα.

Η αγορά έγινε 14/3. Στο link που έδωσες, οι τιμές USD/EUR εκείνη τη μέρα ήταν μεταξύ 0.76457-0.76838, δηλαδή διακύμανση σχεδόν 5%!! Σε ποια τιμή να το υπολογίσω;

Την ίδια μέρα (14/3) αγόρασα 3 πράγματα:
(α) $3.96, (β) $32.29, (γ) $33.79
Μετά από δύο μέρες (16/3), είδα τις χρεώσεις στην χρεωστική της Marfin, ως εξής:
(α) 3.10€, (β) 25.26€, (γ) 26.44€
δηλαδή ισοτιμίες (α) 0.782828, (β) 0.782286, (γ) 0.782480

Αν λοιπόν η αγορά έγινε με την ισοτιμία που υπήρχε στις 14/3, φαίνεται να υπάρχει κάποια διαφορά, κοντά στο 2% (ανάλογα ποια τιμή επιλέγει κανείς).

yyy
05-04-12, 16:55
Ρώτησα στο phone banking και μου επιβεβαίωσαν ότι υπάρχει προμήθεια για τς συναλλαγές, η οποία είναι 1,75% ή 2,75% ανάλογα με την χώρα.

Τότε λογικά είναι έτσι ;) Δεν χρειάζεται να το υπολογίσουμε. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, είχα διαβάσει σε παλιότερα μηνύματα ότι στη Marfin δεν ίσχυε η προμήθεια αυτή... Όπως και στη χρεωστική της HSBC...

Arcade
05-04-12, 18:54
Ρώτησα στο phone banking και μου επιβεβαίωσαν ότι υπάρχει προμήθεια για τς συναλλαγές, η οποία είναι 1,75% ή 2,75% ανάλογα με την χώρα.
Σε ποιά τράπεζα αναφέρεσαι;
Στην marfin μου είπαν ότι από φέτος ισχύει κανονικά το 2% σε αγορές εκτός ζώνης ευρώ, η μόνη τράπεζα που δεν το χρεώνει στις χρεωστικές είναι η HSBC.

Thanasis159
05-04-12, 22:02
Σε ποιά τράπεζα αναφέρεσαι;
Στην marfin μου είπαν ότι από φέτος ισχύει κανονικά το 2% σε αγορές εκτός ζώνης ευρώ, η μόνη τράπεζα που δεν το χρεώνει στις χρεωστικές είναι η HSBC.

Από τέλος Μάρτη, ισχύει η προμήθεια 2% για αγορές με πιστωτικές/προπληρωμένες. Για χρεωστικές ποικίλει, ανάμεσα στις 2 τιμές που σου ανέφερα. :)

sdikr
05-04-12, 22:30
Χθες ενεργοποιήσε ο αδερλφος μια Pre paid της Κύπρου...Ενώ η πρώτη συνδιαλαγή με τον πωλητή ήταν κομπλέ (και ήδη είναι στο δρόμο τα πράματα) ,δεν μπόρεσε να πάρει πίσω τα 1.2 ευρώ που χρέωσε το Paypal και ουσιαστικά την "αχρήστεψε" την κάρτα...Το Paypal του ζήτησε να βάλει σε φόρμα κάποιους αριθμούς απο την συνδιαλαγή του με την τράπεζα και μετα απο κάποιες προσπάθειες που δεν ήξερε τι να βάλει, δεν την δέχεται ποια...Το ερώτημα είναι το εξής (έχει στείλει τα δικαιολογητικά για να κάνει "ανάκτηση" της κάρτας):
Αγοράζοντας την κάρτα απο την τράπεζα έφτιαξε και έναν λογαριασμό (πήρε κωδικούς 1st bank) για να βλέπει την κάρτα online ,αλλα δεν μπορεί να εντοπίσει μέχρι στιγμής/δεν έχει δεί/δεν μπορεί να δεί αυτή την κίνηση για να επιβεβαιώσει με το Paypal (Και εγώ μαζί του)...Κάνουμε κάτι λάθος ή "παιζει" πρόβλημα με τον λογαριασμό του 1st bank και την συσχέτηση του με Prapaid cards?


Θα πρέπει να αλλάξει νούμερο κάρτας, το ότι εβάλε νούμερα στο άσχετο είναι λάθος του

Arcade
05-04-12, 22:45
Από τέλος Μάρτη, ισχύει η προμήθεια 2% για αγορές με πιστωτικές/προπληρωμένες. Για χρεωστικές ποικίλει, ανάμεσα στις 2 τιμές που σου ανέφερα. :)
Αν αναφέρεσαι στην marfin επειδή είχα ρωτήσει επί τούτου σε κατάστημα μου είπαν ότι το 2% εφαρμόζεται από την αρχή του έτους.

Thanasis159
06-04-12, 00:33
Στην Marfin αναφέρομαι, αλλά όχι, δεν ισχύει από τις αρχές του χρόνου. Κάποια στιγμή προς τα τέλη Μάρτη, στις 21 ή 22 έγινε η αλλαγή. Γενικότερα, για τέτοια τεχνικά θέματα, από την εμπειρία μου, προτείνω να μην εμπιστεύεστε τι σας λένε στα καταστήματα, αλλά στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση.

Arcade
06-04-12, 18:52
Συνήθως ναι, βέβαια στην προκειμένη περίπτωση έως και πρόσφατα που είχα ρωτήσει στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση δεν γνωρίζανε καν για την συγκεκριμένη προμήθεια.

aton
06-04-12, 20:37
Γενικότερα, για τέτοια τεχνικά θέματα, από την εμπειρία μου, προτείνω να μην εμπιστεύεστε τι σας λένε στα καταστήματα, αλλά στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση.

+1
Πολύ σωστή παρατήρηση. Σε κατάστημα έχει σημασία σε ποιόν θα τύχεις, μπορεί και να ξέρει μπορεί και όχι. Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση είναι η δουλειά τους να ξέρουν, επιπλέον επειδή οι κλήσεις καταγράφονται είναι πολύ προσεκτικοί στο τι λένε.

Thanasis159
06-04-12, 21:48
+1
Πολύ σωστή παρατήρηση. Σε κατάστημα έχει σημασία σε ποιόν θα τύχεις, μπορεί και να ξέρει μπορεί και όχι. Στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση είναι η δουλειά τους να ξέρουν, επιπλέον επειδή οι κλήσεις καταγράφονται είναι πολύ προσεκτικοί στο τι λένε.

Exactly!

DSLaManiaC
07-04-12, 16:04
Ενώ στα καταστήματα δεν είναι η δουλειά τους.

Είναι περαστικοί που λένε "Α! να ένα κατάστημα. Ας Δουλέψουμε 5-6 ώρες να περάσει η μέρα".

runner70
07-04-12, 17:56
Δυστυχως και στην τηλεφωνικη υποστηριξη εχω πεσει σε ανενημερωτους υπαλληλους αλλα οπως λετε στα καταστηματα ειναι πιο συχνο φαινομενο καθως ειναι δυσκολο να γνωριζουν-θυμουνται τα παντα. Στα τηλεφωνα μπορει και να εξειδικευτεις σε ενα κομματι.


Ενώ στα καταστήματα δεν είναι η δουλειά τους.

Είναι περαστικοί που λένε "Α! να ένα κατάστημα. Ας Δουλέψουμε 5-6 ώρες να περάσει η μέρα".

Τι σου προκαλει εντυπωση; Δεν το 'χεις συναντησει ποτε; :rolleyes: Γιατι εγω πηγαινω και παιζω τζοκερ καθε φορα που πεφτω σε υπαλληλο που γνωριζει να μου απαντησει σωστα σε ολες τις ερωτησεις. Καταλαβαινω ορισμενους αλλα δυστυχως ειναι μια πραγματικοτητα.

Thanasis159
07-04-12, 19:54
Ενώ στα καταστήματα δεν είναι η δουλειά τους.

Είναι περαστικοί που λένε "Α! να ένα κατάστημα. Ας Δουλέψουμε 5-6 ώρες να περάσει η μέρα".

Προφανώς δεν έχεις αντιμετωπίσει παρόμοια περιστατικά ή δεν είσαι του χώρου... Anyway, 9 στις 10 φορές αν θέλετε να μάθετε κάποια πληροφορία τεχνικής φύσης αναφορικά με ένα τραπεζικό προϊόν, όπως οι κάρτες και η τιμολόγησή τους, θα λάβετε πιο σωστή πληροφόρηση από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση, παρά από κατάστημα.

DSLaManiaC
07-04-12, 21:39
Με συγχωρείτε που στη δική μου τράπεζα δουλεύουν επαγγελματίες ή ότι θεωρώ αυτονόητο το αντίστροφο απ ότι εσείς (αχ Ελλάδα).

pusher
07-04-12, 22:41
Η αγορά έγινε 14/3. Στο link που έδωσες, οι τιμές USD/EUR εκείνη τη μέρα ήταν μεταξύ 0.76457-0.76838, δηλαδή διακύμανση σχεδόν 5%!! Σε ποια τιμή να το υπολογίσω;

Την ίδια μέρα (14/3) αγόρασα 3 πράγματα:
(α) $3.96, (β) $32.29, (γ) $33.79
Μετά από δύο μέρες (16/3), είδα τις χρεώσεις στην χρεωστική της Marfin, ως εξής:
(α) 3.10€, (β) 25.26€, (γ) 26.44€
δηλαδή ισοτιμίες (α) 0.782828, (β) 0.782286, (γ) 0.782480

Αν λοιπόν η αγορά έγινε με την ισοτιμία που υπήρχε στις 14/3, φαίνεται να υπάρχει κάποια διαφορά, κοντά στο 2% (ανάλογα ποια τιμή επιλέγει κανείς).

Με όποια τιμή και να υπολογίσεις η διαφορά είναι μεγάλη... Οπότε υπάρχει προμήθεια...

yyy
08-04-12, 00:35
Με όποια τιμή και να υπολογίσεις η διαφορά είναι μεγάλη... Οπότε υπάρχει προμήθεια...

Συμφωνώ. Απλά σε κάποιες τράπεζες, νομίζω ότι αυτή φαίνεται σαν ξεχωριστή χρέωση...

papi_tam
08-04-12, 13:04
Χμ... εβαλε προμηθεια και η Marfin λοιπόν... Αρα μονη επιλογή η hsbc πλεον, αν δεν κάνω λάθος

Thanasis159
08-04-12, 19:32
Με συγχωρείτε που στη δική μου τράπεζα δουλεύουν επαγγελματίες ή ότι θεωρώ αυτονόητο το αντίστροφο απ ότι εσείς (αχ Ελλάδα).

Απλά λες ότι θέλεις και μάλλον δεν διαβάζεις τι γράφουν οι από πάνω...

Το γεγονός ότι ένας υπάλληλος καταστήματος τράπεζας, δεν γνωρίζει με απόλυτη ακρίβεια το ποσοστό προμήθειας για κάθε κατηγορία συναλλαγής με χρεωστική κάρτα, αλλά το γνωρίζει ένας υπάλληλος της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης, δεν δείχνει έλλειψη επαγγελματισμού, αλλά καταμερισμό της εργασίας. Με τον ίδιο τρόπο, ένας από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση δεν θα γνωρίζει να σου πει για ένα άλλο προϊόν.

Στο θέμα μας, η Marfin τον τελευταίο τουλάχιστον χρόνο που έχω εγώ συνεργασία, είχε προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα με την χρεωστική της κάρτα. Και αυτή είναι 1,75% ή 2,75% επί του ποσού της συναλλαγής ανάλογα με την χώρα συναλλαγής.

papi_tam
09-04-12, 12:58
Με συγχωρείτε που στη δική μου τράπεζα δουλεύουν επαγγελματίες ή ότι θεωρώ αυτονόητο το αντίστροφο απ ότι εσείς (αχ Ελλάδα).
Λιγο ατυχες το σχόλιο σου και θα ελεγα καπως ρατσιστικό.

jap
09-04-12, 14:07
Θα τρελαθούμε, είναι "ρατσιστικό" το παραπάνω σχόλιο και δεν ήταν το "δεν είσαι του χώρου" παραπάνω... Αν οι άξεστοι υπάλληλοι ενός χώρου σκέφτονται έτσι, μας πήρε και μας σήκωσε.

runner70
10-04-12, 01:27
Φιλε jap μαλλον θα κάνεις πλακα...

ipo
10-04-12, 02:44
Οι ευθύνες ενός υπαλλήλου εργασιών σε υποκατάστημα τράπεζας είναι πολλές. Πρέπει να ξέρει λεπτομέρειες για δάνεια, όλων των ειδών τις κάρτες, χρηματιστηριακά προϊόντα, καταθετικούς λογαριασμούς, καθώς και άλλα τραπεζικά προϊόντα και υπηρεσίες. Πολλά από τα παραπάνω προϊόντα υφίστανται συχνά αλλαγές για τις οποίες οφείλει να ενημερώνεται, ενώ το πρόγραμμά του καταλαμβάνει η συνεχής εξυπηρέτηση των πελατών που μπαίνουν στο υποκατάστημα ή καλούν στο τηλέφωνο. Είναι δύσκολη θέση εργασίας και θεωρώ αναμενόμενο να του διαφεύγουν πληροφορίες για κάποιο τραπεζικό προϊόν. Δεν το λέω στα πλαίσια του "έλα μωρέ, σιγά", αλλά υπό το πρίσμα των ανθρώπινων δυνατοτήτων.

Όπως έχω γράψει και στο παρελθόν, ο καλύτερος τρόπος για να πληροφορηθούμε σωστά για τις κάρτες πληρωμών και τους καταθετικούς λογαριασμούς είναι να καλέσουμε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Με τον τρόπο αυτό επικοινωνούμε με άτομα που έχουν συγκεκριμένο πεδίο ευθύνης, διαρκή ενημέρωση και είναι επιφορτισμένοι μόνο με την παροχή πληροφοριών για τον συγκεκριμένο τομέα. Θα έλεγα να αφήσετε τις επισκέψεις στα υποκαταστήματα για τις γιαγιάδες που νιώθουν άνετα μόνο με την επικοινωνία δια ζώσης. :p

jap
10-04-12, 08:19
Φιλε jap μαλλον θα κάνεις πλακα...

Προφανώς και είναι άσχετοι οι συγκεκριμένοι χαρακτηρισμοί και λανθασμένοι και υπερβολικοί και δεν ταιριάζουν στη συγκεκριμένη κουβέντα. Απλά είπα στον φίλο ότι μου φάνηκε περίεργο αυτό που έγραφε - αν τον ενόχλησε το Α θα έπρεπε να τον είχε ενοχλήσει το Β περισσότερο. Όσο για μένα, αν δεν δω κάτι γραπτά, δεν πα να το έχει πει κι ο Πάπας...

papi_tam
10-04-12, 19:41
Μαλλον την πατησα κι εγω...
Εχω ενεργοποιήσει την υπηρεσια ειδοποιήσεων μεσω sms στη Eurobank για το λογαριασμό μου, και μου ήρθε μηνυμα οτι εγινε χρέωση 'Αγορά POS' (δηλαδη μεσω της χρεωστικής καρτας) περίπου 27 ευρώ και σαν ονομα εμπόρου 'Ndigo Bu amste NL'
Το θέμα ειναι οτι εγω δεν εχω κανει τετοια αγορά! Καλεσα τη eurobank μου ακυρωσαν τη χρεωστική και μου ειπαν να παω αυριο σε κατάστημα να παρω καινούργια, και να κάνω αίτηση αμφισβήτησης συναλλαγής.
Εχω ανησυχήσει τωρα... Επειδή δεν εχω ξανακάνει αυτη τη διαδικασία.. τι ακριβώς γίνεται? Θα παρω πισω τα χρήματα?

Arcade
10-04-12, 19:44
Είχες δώσει ποτέ τον αριθμό της κάρτας κάνοντας κάποια αγορά ή αγόραζες μόνο μέσω paypal?

papi_tam
10-04-12, 21:01
Ναι φυσικά, σε κανονικά καταστηματα την εχω δωσει, και σε λιγες ελληνικες μεγαλες ηλεκτρονικες επιχειρησεις αλλα πάντα εδω Ελλάδα

DSLaManiaC
10-04-12, 23:15
Είναι φοβερά αυτά που διαβάζω.

Ο υπάλληλος το μόνο που χρειάζεται για να σου πει ένα ποσοστό, μια επιβάρυνση, μια χρέωση ή οτιδήποτε είναι πρόσβαση στο intranet της τράπεζας του και δε χρειάζεται να θυμάται τίποτα.

ΔΕΝ υπάρχει υπάλληλος σε τράπεζα που δεν έχει μπροστά του pc.

Αν θέλετε να δεχθώ ότι δεν είσαι ικανός να διαβάσεις μερικά νούμερα σ ένα πελάτη ενώ δουλεύεις σε τράπεζα, πάσο.

Να δεχθώ ότι η εξυπηρέτηση πελατών είναι πιο εξειδικευμένη αλλά όχι να πάτε να μου περάσετε ως φυσιολογικό το "έλα μωρέ δουλεύει στο κατάστημα, δεν ήξερε".

dfourt
10-04-12, 23:23
Και όμως,δεν τα έχουν όλες οι τράπεζες έτσι εύκολα στο intranet.
Στις περισσότερες, για να βγει άκρη, θα πρέπει ο υπάλληλος να τηλεφωνήσει σε 2-3 γνωστούς του να ρωτήσει.
Κάτι που αμφιβάλλω αν θα κάνει για ένα τόσο ασήμαντο θέμα και τη στιγμή που περιμένουν 4-5 άλλοι να εξυπηρετήσει...

Στις περισσότερες τράπεζες, το να περιμένεις από υπάλληλο καταστήματος να σου δώσει τέτοιες λεπτομέρειες, είναι σαν να περιμένεις από το 1st level support των ISP να καταλάβει τα τεχνικά πράγματα που τους λες...

Και βέβαια είναι πολύ πιθανό να λάβεις απαντήσεις του στυλ "Φυσικά και στο οικιακό μας πακέτο έχουμε οπτική ίνα μέχρι το σπίτι."

DSLaManiaC
10-04-12, 23:39
Και βέβαια είναι πολύ πιθανό να λάβεις απαντήσεις του στυλ "Φυσικά και στο οικιακό μας πακέτο έχουμε οπτική ίνα μέχρι το σπίτι."

Με τη μόνη διαφορά ότι αυτά τα κράζουμε.

Εδώ όμως είναι για κάποιο λόγο "φυσιολογικό".

Επίσης, να ακολουθήσουν και τα καταστήματα τηλεφωνίας και να λένε χρεώσεις "στο περίπου".

papi_tam
11-04-12, 16:33
Πήγα σήμερα στο κατάστημα, μου έδωσαν καινούργια κάρτα και εκανα αμφισβητηση συναλλαγής. Σε 5 εργάσιμες μου είπε η υπάλληλος θα εχω απάντηση... για να δούμε...

hedgehog
11-04-12, 19:40
αρχές Δεκέμβρη είχα αντίστοιχο θέμα με πιστωτική της Alpha...
στο τελευταίο δεκαήμερο του Δεκέμβρη πήρα είδηση και έκανα την αίτηση αμφισβήτησης.
Το ποσό τελικά αντιλογίστηκε πριν δυο εβδομάδες :!:

ελπίζω εσύ πραγματικά να ξεμπλέξεις πιο γρήγορα / εύκολα :)

Thanasis159
11-04-12, 20:14
αρχές Δεκέμβρη είχα αντίστοιχο θέμα με πιστωτική της Alpha...
στο τελευταίο δεκαήμερο του Δεκέμβρη πήρα είδηση και έκανα την αίτηση αμφισβήτησης.
Το ποσό τελικά αντιλογίστηκε πριν δυο εβδομάδες :!:

ελπίζω εσύ πραγματικά να ξεμπλέξεις πιο γρήγορα / εύκολα :)

Συνήθως η διαδικασία είναι χρονοβόρα και μου κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι σου είπαν μόνο τόσες λίγες μέρες... Συνήθως απαιτείται διάστημα πάνω από 2 μήνες.

papi_tam
11-04-12, 22:40
Συνήθως η διαδικασία είναι χρονοβόρα και μου κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι σου είπαν μόνο τόσες λίγες μέρες... Συνήθως απαιτείται διάστημα πάνω από 2 μήνες.
Κι εμενα μου εκανε εντυπωση.. ο υπαλληλος στο phone banking μου ειχε πει οτι παιρνει 1 μήνα, ενω σημερα απ το καταστημα μου ειπαν περίπου 5 εργάσιμες. Θα δείξει! Παντως μετα απο αυτο κλονιστηκε η εμπιστοσύνη μου στις χρεωστικές. Δεν νομιζω να τη ξαναχρησιμοποιήσω σε ηλεκτρονικες αγορες εκτος paypal.

Manolis_karas
15-04-12, 22:49
...Παντως μετα απο αυτο κλονιστηκε η εμπιστοσύνη μου στις χρεωστικές...
Γιατί δεν χρησιμοποιείς χρεωστική με συνδιασμό e-banking (όπου δεν υποστηρίζεται το paypal), όπως έχει αναλυθεί αρκετές φορές σε αυτό το θέμα;

papi_tam
16-04-12, 13:21
Γιατί δεν χρησιμοποιείς χρεωστική με συνδιασμό e-banking (όπου δεν υποστηρίζεται το paypal), όπως έχει αναλυθεί αρκετές φορές σε αυτό το θέμα;
Χρησιμοποιώ εδω και πολλά χρόνια το συστημα αυτο, και αν δεις σε παλιοτερα μηνυματα εχω γραψει και για την αποδοχη (ή μη) πολλων χρεωστικών καρτών. Απλα τελικά κατάλαβα πως οσο προσεκτικός και να εισαι, οσα μετρα προληψης κι αν λαμβάνεις, πάντα υπάρχει η πιθανότητα να την πατήσεις.
Σε οτι με αφορά, διατηρώ πλεον 2 λογαριασμούς για παν ενδεχομενο. Εναν κύριο (συνδεδεμένο με χρεωστική) με λιγα χρήματα, μονο οσα χρειάζομαι, και τα υπόλοιπα στον δευτερο (απ τον οποιο μεταφέρω γρηγορα μεσω m.banking αν χρειαστεί) Εχει νομιζω ολόκληρο αθρο πανω σε αυτο ο ipo

ipo
16-04-12, 13:54
Για ακόμα περισσότερη ασφάλεια, θα μπορούσες να έχεις μηδενικό υπόλοιπο στον καταθετικό λογαριασμό που χρησιμοποιεί η κάρτα για τις αγορές. Έτσι θα είχες γλιτώσει τα 27€ της ανεπιθύμητης χρέωσης. Πριν την αγορά, μεταφέρεις χρήματα με SMS, phone banking ή e-banking. Είναι λιγότερο ευέλικτο σε σχέση με το χαμηλό υπόλοιπο που διατηρούσες, αλλά είναι πιο ασφαλές.

lak100
17-04-12, 13:56
παιδια γεια σας στις 21 Ιανουαριου αγορασα ενα λαπτοπ απο το Πλαισιο αξιας 1.199 ευρω με την πιστωτικη μου cosmote Mastercard που συμμετεχει στο προγραμμα Επιστροφη της Eurobank η αγορα εγινε online γιατι εδω Καστορια δεν εχουμε Πλαισιο. Τωρα η Eurobank μου λεει οτι δεν δικαιουμαι τα ευρω απο το προγραμμα Επιστροφη γιατι λεει η συναλλαγη δεν εγισε σε καταστημα ωστες να χτυπηθει η καρτα στο μηχανημα της eurobank . Το θεμα ειναι οτι αυτο δεν αναφερεται στους ορους του προγραμματος και ειναι και αδικο δηλαδη τι παει να πει πρεπει να χτυπηθει σε μηχανημα eurobank?

ariadgr
17-04-12, 19:26
...Το θεμα ειναι οτι αυτο δεν αναφερεται στους ορους του προγραμματος και ειναι και αδικο ...

https://www.epistrofi-eurobank.gr/pws-kerdizw.aspx

"Βεβαιωθείτε μόνο ότι ο υπάλληλος της επιχείρησης χρησιμοποίησε το μηχάνημα αποδοχής καρτών Eurobank για την πραγματοποίηση της συναλλαγής σας." :whistle:

lak100
17-04-12, 23:00
https://www.epistrofi-eurobank.gr/pws-kerdizw.aspx

"Βεβαιωθείτε μόνο ότι ο υπάλληλος της επιχείρησης χρησιμοποίησε το μηχάνημα αποδοχής καρτών Eurobank για την πραγματοποίηση της συναλλαγής σας." :whistle: δσεν μου λεει κατι επρεπε να αναφερει τι ισχυει σχτικα με τις online αγορες αφου το Πλαισιο εχει αγορες online

jap
18-04-12, 09:30
Αν το Πλαίσιο δεν έχει μηχανάκια Eurobank ή σύνδεση για online εκκαθάριση με τη Eurobank δεν μπορεί να κάνει κάτι. Αν έχει, είναι βλακεία του υπαλλήλου που πέρασε τα στοιχεία σε λάθος μηχανάκι, και εσύ έχασες την επιστροφή και αυτοί πλήρωσαν μεγαλύτερη προμήθεια για τη συναλλαγή. Τώρα γιατί τα βάζεις με την τράπεζα κι όχι με το μαγαζάκι, δεν το καταλαβαίνω.

lak100
18-04-12, 13:36
εγω αυτο που με ενοχλει ειναι γιατι να μην περνω επιστροδφη απο online αγορα στο Πλαισιο απο την στιγμη που δεν αναφερεται στην συμβαση οτι η επιστροφη ισχυει μονο για αγορα απο φυσικο Καταστημα γιατι να μην ισχυει και για online αγορα?

sdikr
18-04-12, 13:46
εγω αυτο που με ενοχλει ειναι γιατι να μην περνω επιστροδφη απο online αγορα στο Πλαισιο απο την στιγμη που δεν αναφερεται στην συμβαση οτι η επιστροφη ισχυει μονο για αγορα απο φυσικο Καταστημα γιατι να μην ισχυει και για online αγορα?

Μα στο λέει, πρέπει να περάσει απο μηχανάκι της eurobank

ipo
18-04-12, 15:18
Πιστεύω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Η Eurobank αναφέρει ότι το Πλαίσιο είναι στις συμβεβλημένες επιχειρήσεις του προγράμματος "Επιστροφή", ενώ δεν αναφέρει ότι εξαιρούνται οι online συναλλαγές (υπενθυμίζω ότι βρισκόμαστε στο 2012). Η προσπάθεια μετακύλισης μέρους της διαδικασίας στους πελάτες ("βεβαιωθείτε ότι ο υπάλληλος χρησιμοποίησε το POS...") είναι θεμιτή, αλλά μόνο ως συμμετοχή. Όχι ως ευθύνη του πελάτη. Η τράπεζα και ο έμπορος είναι εκείνοι που οφείλουν να ενημερώνουν τους υπαλλήλους του καταστήματος για την ορθή χρήση των POS και τη σωστή ρύθμιση του online συστήματος διεκπεραίωσης πληρωμών.

Κατά την άποψή μου, αν η τράπεζα επιθυμεί να κρατήσει φιλικό στους πελάτες πρόσωπο, οφείλει να πιστώσει τα χρήματα/πόντους του προγράμματος "Επιστροφή" στον πελάτη, που αγόρασε από το Πλαίσιο μέσω διαδικτύου. Κατόπιν να τα βρει η Eurobank με το Πλαίσιο που δεν έχει στήσει το online σύστημά του, ώστε να είναι συμβατό με το πρόγραμμα στο οποίο αναφέρει ότι συμμετέχει. Αν δεν επιθυμεί να κάνει κάτι τέτοιο, ας αναφέρει ξεκάθαρα ότι εξαιρούνται οι online συναλλαγές ή το Πλαίσιο ως επιχείρηση.

jap
18-04-12, 15:46
@ipo, δίκιο έχεις 100% αλλά αυτά που λες μόνο η Πειραιώς τα κάνει (τους παίρνεις τηλέφωνο και σου μετατρέπουν νορμάλ συναλλαγές σε άτοκες δόσεις).

@lak100, καλά κάνεις και φωνάζεις, δεν είναι αμελητέο το ποσό. Ζάλισε το Πλαίσιο όμως, όχι την τράπεζα. Πιο εύκολο είναι να σου βγάλουν από το Πλαίσιο πιστωτικό για το ποσοστό της επιστροφής παρά να κάνουν κάτι από την τράπεζα, που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν αναμίχθηκε, τους ήρθε η χρέωση κεντρικά από τη Visa.

Ξαναλέω, είναι ουτοπικό να θεωρούμε ότι το Πλαίσιο ειδικά δέχεται "online" πληρωμές. Όπου κάνει τις δικές του διανομές, διακινεί τα χαρτάκια των πιστωτικών με τους οδηγούς του για να πάρει υπογραφές. Στην περίπτωση του lak100 φαντάζομαι τα περνάνε χειροκίνητα (αν έκαναν online εκκαθάριση θα το έκαναν σε όλες τις περιπτώσεις). Το Πλαίσιο μπορεί κάλλιστα να αναστρέψει τη συναλλαγή και να την ξαναπεράσει σε μηχανάκι της Eurobank, ως συνεργαζόμενο στο πρόγραμμα θα έχει. Αρκεί και να θέλουν κιόλας. Η δυσκολία είναι στο ποσό βέβαια, θα πρέπει να έχει άλλα 1200 μέσα ο λογαριασμός.

vern
23-04-12, 20:46
Kαλησπερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ.Μια ερωτηση ηθελα να κανω.Ειναι ασφαλες να δωσω τα εξης στοιχεια για να μου βαλει καποιος λεφτα στον λογαριασμο;1 αριθμος λογαριασμου
2Αριθμος IBAN
3 Τραπεζα που ανηκει ο λογαριασμος
4 Ονομα δικαιουχου

Ευχαριστω πολυ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.