PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Thanasis159
23-04-12, 20:47
Ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά, τα δύο πρώτα είναι τα ίδια (διαφέρουν στο μήκος, αλλά μιλάμε για τον ίδιο αριθμό είτε σε μορφή IBAN ή σε απλή μορφή, όπως τον χρησιμοποιεί η Τράπεζα στην οποία τηρείται, για εσωτερική χρήση). :)

xenokratis
24-04-12, 06:51
Καλησπέρα παιδιά!
Θα ήθελα και εγώ να κάνω μία ερώτηση. Με μία Visa χρεωστική έχω τη δυνατότητα να πληρωθώ κιόλας ή μόνο να πληρώνω;
Εννοώ πως μπορώ αντί να ζητήσω πληρωμή από ένα σάιτ στοιχήματος μέσω τραπεζικού λογαριασμού που το χρεώνει ψιλοακριβά να ζητήσω να με πληρώσει στην κάρτα;
Έχει κάτι επιλογές πληρωμή σε Visa και λέει χωρίς χρέωση. Λογικά μπορώ σωστά;

Αν δεν γίνεται τί με συμφέρει περισσότερο; Πληρωμή απευθείας στον τραπεζικό μου λογαριασμό, ή πληρωμή στον paypal λογαριασμό μου και από εκεί στον τραπεζικό μου λογαριασμό; Τί παίζει με τις χρεώσεις paypal - τράπεζας;

Ευχαριστώ!

Bananas
24-04-12, 21:17
Καλησπέρα παιδιά!
Θα ήθελα και εγώ να κάνω μία ερώτηση. Με μία Visa χρεωστική έχω τη δυνατότητα να πληρωθώ κιόλας ή μόνο να πληρώνω;
Εννοώ πως μπορώ αντί να ζητήσω πληρωμή από ένα σάιτ στοιχήματος μέσω τραπεζικού λογαριασμού που το χρεώνει ψιλοακριβά να ζητήσω να με πληρώσει στην κάρτα;
Έχει κάτι επιλογές πληρωμή σε Visa και λέει χωρίς χρέωση. Λογικά μπορώ σωστά;

Αν δεν γίνεται τί με συμφέρει περισσότερο; Πληρωμή απευθείας στον τραπεζικό μου λογαριασμό, ή πληρωμή στον paypal λογαριασμό μου και από εκεί στον τραπεζικό μου λογαριασμό; Τί παίζει με τις χρεώσεις paypal - τράπεζας;

Ευχαριστώ!

Η χρεωστική κάρτα δεν είναι τίποτα άλλο απο το "ψηφιακο" κλειδι σου για προσβασή στον τραπεζικό λογαριασμό που την έχεις συνδέσει. Η κάρτα σου μαζι με το pin είναι η υπογραφή σου για οποιαδήποτε συναλλαγή με τον τραπεζικο σου λογαριασμό. Με άλλα λόγια η φράση "μπηκαν στην καρτα μου τα λεφτα" δεν υφίσταται γιατί ότι μπαινει και βγαίνει αφορά τον λογαριασμο σου. Η καρτα δεν είναι λογαριασμός τραπέζης. Είναι το κλειδί του λογαριασμού.

Όσον αφορά το paypal δυστυχώς δεν μποω να σε βοηθήσω δηλώνω ασχετος με αυτο το κομματι του paypal.
Πόσο στο χρεώνει το site? Ελληνικό ή ξενο είναι?

xenokratis
25-04-12, 02:34
Ευχαριστώ πολύ Banana για την άμεση απάντηση!
Είναι η Betfair, στοιχηματικό site. Επειδή όπως το βλέπω κάτι καταφέρνω με το trading υπολογίζω πως μπορώ να βγάζω κάποια ποσά κάθε εβδομάδα. Όμως μικρά ποσά. 5 ευρώ για παράδειγμα το θεωρώ μεγάλη χρέωση.

Συγκεκριμένα 5 ευρώ χρεώνει η betfair για πληρωμή σε τραπεζικό λογαριασμό. Και μάλιστα δεν ξέρω και αν υπάρχει επιπρόσθετη χρέωση από την τράπεζα. Όμως η betfair έχει και επιλογές για πληρωμή σε κάρτα visa, που όπως λέει γίνεται χωρίς χρεώσεις. Η χρεωστική μου είναι visa, οπότε αυτό σημαίνει πως μπορώ να πληρωθώ με αυτόν τον τρόπο; Και αφού στην ουσία είναι το ίδιο, δηλαδή η χρεωστική είναι μόνο το κλειδί του λογαριασμού μου γιατί αυτή η διαφορά στις χρεώσεις; Βέβαια και σε αυτή την περίπτωση, της πληρωμής σε visa, δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια χρέωση από την πλευρά της τράπεζας.

Να προσθέσω πως όσον αφορά το paypal η betfair κ πάλι δεν χρεώνει κάτι. Όμως και πάλι από paypal σε λογαριασμό υπάρχει η χρέωση της τράπεζας που δεν ξέρω βέβαια πόση ακριβώς είναι.

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ!

vern
25-04-12, 16:51
Eυχαριστω πολυ θαναση για την απαντηση.

Bananas
25-04-12, 22:53
Ευχαριστώ πολύ Banana για την άμεση απάντηση!
Είναι η Betfair, στοιχηματικό site. Επειδή όπως το βλέπω κάτι καταφέρνω με το trading υπολογίζω πως μπορώ να βγάζω κάποια ποσά κάθε εβδομάδα. Όμως μικρά ποσά. 5 ευρώ για παράδειγμα το θεωρώ μεγάλη χρέωση.

Συγκεκριμένα 5 ευρώ χρεώνει η betfair για πληρωμή σε τραπεζικό λογαριασμό. Και μάλιστα δεν ξέρω και αν υπάρχει επιπρόσθετη χρέωση από την τράπεζα. Όμως η betfair έχει και επιλογές για πληρωμή σε κάρτα visa, που όπως λέει γίνεται χωρίς χρεώσεις. Η χρεωστική μου είναι visa, οπότε αυτό σημαίνει πως μπορώ να πληρωθώ με αυτόν τον τρόπο; Και αφού στην ουσία είναι το ίδιο, δηλαδή η χρεωστική είναι μόνο το κλειδί του λογαριασμού μου γιατί αυτή η διαφορά στις χρεώσεις; Βέβαια και σε αυτή την περίπτωση, της πληρωμής σε visa, δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια χρέωση από την πλευρά της τράπεζας.

Να προσθέσω πως όσον αφορά το paypal η betfair κ πάλι δεν χρεώνει κάτι. Όμως και πάλι από paypal σε λογαριασμό υπάρχει η χρέωση της τράπεζας που δεν ξέρω βέβαια πόση ακριβώς είναι.

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ!

Καλύτερα για σένα να πας στην τράπεζα που έχεις τον λογαριασμο και την καρτα σου και να τους ρωτήσεις για το ποσό της προμήθειας για εισερχόμενα λεφτά απο paypal. Τώρα τα 5 ευρώ προμήθεια που λες ειναι πολλά αλλα απο τι ειδα δεν ειναι ελληνικη εταιρεια στοιχηματων οποτε η τρπεζα που μπορει να μεσολαβεί για να σου αποσταλουν τα λεφτά μπορεί να χρεώνει πολυ αυτή την υπηρεσια . Θελω να πω οτι στην Ελλάδα είναι λιγότερο αν δεν απατώμαι. Οπως και να χει δες την εναλλακτικη λυση του paypal πιγαινε στην τραπεζα σου και ρωτα την. Δεν ξερω αν το paypal εχει χρεωση για την μεταφορα χρηματων αλλα καλου κακου στειλε mail στο paypal

lak100
18-05-12, 13:53
παιδια εχω την cosmote Mastercard που εχω 2% επιστροφη τψων αγορων που κανω ως εκπτωση στον λογαριασμο του κινητου επειδη αγοραζω πολυ μεσω paypal μετρανε και αυτες οι αγορες σαν εκπτωση η δεν μετρουνται επειδη θεωρειται συναααλγη με τραπεζα?

svouras_88
18-05-12, 21:52
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση! Εγώ εχω την emporiki debit visa(χρεωστική) και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω συναλλαγές μέσω internet. Προσπάθησα να βάλω χρηματα στο paypal μου αλλά δεν γίνεται! Δεν με ενδιαφέρει συγκεκριμένα για το paypal αλλά γενικότερα!
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι...
Ευχαριστώ!

Bananas
19-05-12, 00:41
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση! Εγώ εχω την emporiki debit visa(χρεωστική) και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να κάνω συναλλαγές μέσω internet. Προσπάθησα να βάλω χρηματα στο paypal μου αλλά δεν γίνεται! Δεν με ενδιαφέρει συγκεκριμένα για το paypal αλλά γενικότερα!
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι...
Ευχαριστώ!

H κάρτα της εμπορικής ΔΕΝ είναι για συναλλαγες online.

svouras_88
19-05-12, 16:37
H κάρτα της εμπορικής ΔΕΝ είναι για συναλλαγες online.


:/ Έχω και μια της ALPHA BANK enter VISA! Γνωρίζεις εαν με αυτήν μπορώ;

Bananas
19-05-12, 16:55
:/ Έχω και μια της ALPHA BANK enter VISA! Γνωρίζεις εαν με αυτήν μπορώ;

Μπορεις φιλε μου!

svouras_88
19-05-12, 19:18
Ωραία! Ευχαριστώ! :)

aSMiLoN
27-05-12, 12:36
Ενημερωτικα η Mastercard χρεωστικη της Eurobank πλεον γινεται αποδεκτη για PayPal. Την δοκιμασα τις προαλλες, πηρα verification code σε 2 μερες και μετα αγορασα κατι απο eBay. Πρεπει να αλλαξαν κατι επειδη πιο παλια δε την δεχοταν...

yyy
27-05-12, 15:30
Ενημερωτικα η Mastercard χρεωστικη της Eurobank πλεον γινεται αποδεκτη για PayPal. Την δοκιμασα τις προαλλες, πηρα verification code σε 2 μερες και μετα αγορασα κατι απο eBay. Πρεπει να αλλαξαν κατι επειδη πιο παλια δε την δεχοταν...

Η παλιά, Euroline Debit, ήταν maestro και είχε σαφώς μικρότερη αποδοχή από την καινούρια. Ευχάριστο αυτό για το paypal. Αλλά σε σχέση με τη χρεωστική της MarfinEgnatia, είναι ακόμα πολύ πίσω σε αποδοχή. Κάνω τη σύγκριση μόνο και μόνο γιατί αυτές τις δύο χρησιμοποιώ αρκετά συχνά ;)

CrazyScientist
27-05-12, 15:47
Στην χρεωστική κάρτα Τράπεζας Κύπρου σου κρατάνε προμήθεια 1.20€. Δεν είναι παράνομο αυτό σύμφωνα με νόμο;

MaFiOzOs_GR
27-05-12, 16:02
Στην χρεωστική κάρτα Τράπεζας Κύπρου σου κρατάνε προμήθεια 1.20€. Δεν είναι παράνομο αυτό σύμφωνα με νόμο;

Έκανες αγορά με τη χρήση της χρεωστικής και σε χρέωσαν 1.20€ εξτρά; Σε τι νόμισμα πλήρωσες;

Arcade
27-05-12, 16:03
Στην χρεωστική κάρτα Τράπεζας Κύπρου σου κρατάνε προμήθεια 1.20€. Δεν είναι παράνομο αυτό σύμφωνα με νόμο;
Προμήθεια σε ποια περίπτωση εννοείς;

Serafeim Karakostas
27-05-12, 17:08
Στην χρεωστική κάρτα Τράπεζας Κύπρου σου κρατάνε προμήθεια 1.20€. Δεν είναι παράνομο αυτό σύμφωνα με νόμο;
Στην prepaid κρατάει αυτή την προμήθεια.

MaFiOzOs_GR
27-05-12, 17:18
Στην prepaid κρατάει αυτή την προμήθεια.

:oneup:

Και παραπάνω ο ίδιος για την προπληρωμένη μιλούσε..... :down:


Λαθος προπληρωμενη ηθελα να γραψω..

CrazyScientist
27-05-12, 18:01
:oneup:

Και παραπάνω ο ίδιος για την προπληρωμένη μιλούσε..... :down:

Ναι :D

- - - Updated - - -


Στην prepaid κρατάει αυτή την προμήθεια.

Ναι προπληρωμένη, μας μπλέξατε με τις κάρτες. Δεν είναι παράνομο να κρατάει αυτό το ποσό;

MaFiOzOs_GR
27-05-12, 18:10
Ναι :D

- - - Updated - - -



Ναι προπληρωμένη, μας μπλέξατε με τις κάρτες. Δεν είναι παράνομο να κρατάει αυτό το ποσό;

Φίλτατε CrazyScientist το συγκεκριμένο νήμα αφορά τις χρεωστικές και όχι τις προπληρωμένες κάρτες, αν θες να σχολιάσεις για προπληρωμένες καρτες υπάρχει αυτό εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/285803-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82) το άρθρο του ipo στο οποίο γίνεται συζήτηση για τις προπληρωμένες.

Aν θες να γλυτώσεις το χαράτσι της προπληρωμένης χρησιμοποίησε την χρεωστική της τράπεζας να ξενιάσεις. ;)

CrazyScientist
27-05-12, 18:12
Φίλτατε CrazyScientist το συγκεκριμένο νήμα αφορά τις χρεωστικές και όχι τις προπληρωμένες κάρτες, αν θες να σχολιάσεις για προπληρωμένες καρτες υπάρχει αυτό εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/285803-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82) το άρθρο του ipo στο οποίο γίνεται συζήτηση για τις προπληρωμένες.

Aν θες να γλυτώσεις το χαράτσι της προπληρωμένης χρησιμοποίησε την χρεωστική της τράπεζας να ξενιάσεις. ;)

Ποια είναι η διαφορά όμως; Γιατί νόμιζα ήταν τα ίδια. Η χρωστική μπορεί να μπει μείον;

MaFiOzOs_GR
27-05-12, 18:18
Ποια είναι η διαφορά όμως; Γιατί νόμιζα ήταν τα ίδια. Η χρωστική μπορεί να μπει μείον;

Η χρεωστική τραβάει χρήματα από τον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη. Αν ο λογαριασμός έχει λεφτά, τότε έχει και η χρεωστική, οπότε δεν μπορεί να πάει μηδέν αλλά όχι μείον. Δεν υπάρχει καμία προμήθεια εκτός και αν κάνεις αγορά σε ξένο νόμισμα.

Η προπληρωμένη έχει ακριβώς όσα λεφτά της προσθέσεις εσύ και άρα την ελέγχεις καλύτερα, αλλά γιαυτό σε χρεώνει και προμήθεια, και λογικά χρεώνεσαι και εξτρά την προμήθεια του ξένου νομίσματος.

CrazyScientist
27-05-12, 18:19
Η χρεωστική τραβάει χρήματα από τον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη. Αν ο λογαριασμός έχει λεφτά, τότε έχει και η χρεωστική, οπότε δεν μπορεί να πάει μηδέν αλλά όχι μείον. Δεν υπάρχει καμία προμήθεια εκτός και αν κάνεις αγορά σε ξένο νόμισμα.

Η προπληρωμένη έχει ακριβώς όσα λεφτά της προσθέσεις εσύ και άρα την ελέγχεις καλύτερα, αλλά γιαυτό σε χρεώνει και προμήθεια, και λογικά χρεώνεσαι και εξτρά την προμήθεια του ξένου νομίσματος.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

vladimir rus
05-06-12, 14:18
Ποσό χρόνο χρειάζεται για να μπούνε λεφτά στο λογαριασμό;
Ευχάριστο
Έχω την Κύπρου και περίπου 7 ώρες πολύ δεν ίνε;

Bananas
05-06-12, 17:20
Απο ΑΤΜ εξαρτάται απο το ΑΤΜ και απο την τράπεζα σου. Αν το ΑΤΜ συνδεεται online τότε με το που βάλεις τα λεφτά ή κανεις οποιαδιποτε συναλλαγή ενημερώνονται όλα ακαριαία.
Αν όμως δεν ειναι online το ΑΤΜ τότε το θεμα δουλεύει ως εξής: Στο κλείσιμο της τράπεζας βγάζουν τα λεφτα απο το ΑΤΜ οι υπαλληλοι και κανουν καταμέτρηση. Αν ολα ειναι οκ ανημερώνουν τους λογαριασμούς. Οπότε καταλαβαίνεις. Αν βαλεις τα λεφτα σαββατο θα τα έχει Δευτέρα μετα το κλείσιμο της τράπεζας και ανάλογα και ποσο χρόνο θελουν να τα καταμετρησουν όλα

Η Πειραιώς για παράδειγμα έχει σχεδόν όλα τα ΑΤΜ online (όσα είναι σε τράπεζα τους είναι σιγουρα online)

jkoukos
05-06-12, 17:28
Όλα τα ΑΤΜ είναι online. Δεν θα μπορούσε να γινόταν διαφορετικά, καθώς δεν θα κάναμε αναλήψεις.
Αυτό που εννοείς είναι τα νέα ΑΤΜ όπου η κατάθεση γίνεται απευθείας στην κατάλληλη υποδοχή και όχι μέσα σε φάκελο.
Στην περίπτωση αυτή η καταμέτρηση γίνεται από το μηχάνημα και τα λεφτά πιστώνονται άμεσα.
Αν η κατάθεση γίνει σε φάκελο, τότε ισχύει αυτό που έγραψες.

djuan1988
05-06-12, 18:13
Αυτό είπε βασικά και ο bananas.

Πάντως έχω δει προσωπικά πολλά ATM της Πειραιώς που δεν έχουν online κατάθεση.

jkoukos
05-06-12, 18:28
Έγραψε "Αν το ΑΤΜ συνδεεται online ...", το οποίο ισχύει για όλα τα ΑΤΜ όλων των τραπεζών.
Στην πραγματικότητα εννοούσε "αν το ΑΤΜ έχει δυνατότητα καταμέτρησης", αλλά όπως το διατύπωσε άντε να καταλάβεις ποιο μηχάνημα την έχει.

Bananas
05-06-12, 21:05
Έγραψε "Αν το ΑΤΜ συνδεεται online ...", το οποίο ισχύει για όλα τα ΑΤΜ όλων των τραπεζών.
Στην πραγματικότητα εννοούσε "αν το ΑΤΜ έχει δυνατότητα καταμέτρησης", αλλά όπως το διατύπωσε άντε να καταλάβεις ποιο μηχάνημα την έχει.

http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=274452&lang=1&nt=96&sid=&fid=233539 για οποιον θέλει να μάθει σε ποια ΑΤΜ καταθέτεις online στην πειραιώς.

-21grams
05-06-12, 22:55
Άραγε είναι πολύ δύσκολο [Μετάφραση: κοστίζει;] να αναβαθμίσουν ΟΛΑ τα ATM ώστε να αποκτήσουν την περίφημη Δυνατότητα Καταμέτρησης;
Με μια πρόχειρη ματιά στο σχετικό χάρτη -για την Τράπεζα Πειραιώς πάντα-, αυτά που χαρακτηρίζονται ως *on-line* είναι ελάχιστα :down:

DSLaManiaC
05-06-12, 23:01
Άραγε είναι πολύ δύσκολο [Μετάφραση: κοστίζει;] να αναβαθμίσουν ΟΛΑ τα ATM ώστε να αποκτήσουν την περίφημη Δυνατότητα Καταμέτρησης;
Με μια πρόχειρη ματιά στο σχετικό χάρτη -για την Τράπεζα Πειραιώς πάντα-, αυτά που χαρακτηρίζονται ως *on-line* είναι ελάχιστα :down:

Προφανώς και κοστίζει. :p

cool11
05-06-12, 23:22
Ετσι ελεγα κι εγω στην αρχη, wow, αμεση καταμετρηση κλπ
Μεχρι που την δοκιμασα στην Εθνικη, επανειλημενα, κι ειπα ασε καλυτερα, καλυτερα φακελο...

Μονιμως το μηχανημα της καταμετρησης μπλοκαρισμενο. Μονιμως η ιδια δικαιολογια: οτι βαζουν οι πελατες τσαλακωμενα χαρτονομισματα.
Ευτυχως η εθνικη ειχε διπλα κι αλλο κλασικο atm, και κατεθετα με φακελο.
Αν ομως πχ, η πειραιως κοντα μου, αντικαταστησει το ενα και μοναδικο της μηχανημα που δεχεται καταθεση με φακελο, με μηχανημα που κανει καταμετρηση, θα το ξεμπλοκαρουν τα πρωινα οι υπαλληλοι της τραπεζας, και τα απογευματα που θα πηγαινω εγω να κανω καταθεση, θα ειναι κλασικα μπλοκαρισμενο. Και, ελλειψη αλλου atm, δεν θα μπορω καν να κανω καταθεση! Ουτε με φακελο εστω!

Οποτε εχω καταληξει, καλυτερα με φακελο...

djuan1988
05-06-12, 23:50
Δε μου έχει τύχει ποτέ να είναι μπλοκαρισμένο μηχάνημα της Πειραιώς.

jkoukos
05-06-12, 23:54
Και σε μένα συνέβη 4-5 φορές (όπως και να μην έχει φάκελλο το διπλανό) στην Εθνική αλλά γενικά δεν έχω πρόβλημα.
Σε Γενική, Eurobank και Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο δεν έχω μέχρι σήμερα εντοπίσει "online" ATM.

Bananas
06-06-12, 01:56
Ετσι ελεγα κι εγω στην αρχη, wow, αμεση καταμετρηση κλπ
Μεχρι που την δοκιμασα στην Εθνικη, επανειλημενα, κι ειπα ασε καλυτερα, καλυτερα φακελο...

Μονιμως το μηχανημα της καταμετρησης μπλοκαρισμενο. Μονιμως η ιδια δικαιολογια: οτι βαζουν οι πελατες τσαλακωμενα χαρτονομισματα.
Ευτυχως η εθνικη ειχε διπλα κι αλλο κλασικο atm, και κατεθετα με φακελο.
Αν ομως πχ, η πειραιως κοντα μου, αντικαταστησει το ενα και μοναδικο της μηχανημα που δεχεται καταθεση με φακελο, με μηχανημα που κανει καταμετρηση, θα το ξεμπλοκαρουν τα πρωινα οι υπαλληλοι της τραπεζας, και τα απογευματα που θα πηγαινω εγω να κανω καταθεση, θα ειναι κλασικα μπλοκαρισμενο. Και, ελλειψη αλλου atm, δεν θα μπορω καν να κανω καταθεση! Ουτε με φακελο εστω!

Οποτε εχω καταληξει, καλυτερα με φακελο...

Ποτέ δεν μου έτυχε μπλοκαρισμένο μηχάνημα και χρησιμοποιώ τουλάχιστον μια φορά το μήνα την κατάθεση σε online ΑΤΜ εδω και 3 χρονια.

ipo
06-06-12, 03:45
Ο όρος "online" έχει επικρατήσει στην ορολογία των τραπεζικών, για να διαχωριστούν τα απλά ATM από εκείνα που διαθέτουν "online καταθετήριο". Προφανώς όλα τα ΑΤΜ είναι online και η επικρατούσα ορολογία για τα εν λόγω ΑΤΜ είναι κατά τη γνώμη μου αδόκιμη, διότι μπερδεύει τον κόσμο.

Τα ΑΤΜ με online καταθετήριο κοστίζουν περισσότερο από τα απλά κι ακόμη περισσότερο κοστίζει το υποσύνολο εκείνων που μπορεί να ανακυκλώσει τα χαρτονομίσματα που κατατίθενται, ώστε να χρησιμοποιηθούν για αναλήψεις από επόμενους πελάτες.

-21grams
06-06-12, 11:49
Ο όρος "online" έχει επικρατήσει στην ορολογία των τραπεζικών, για να διαχωριστούν τα απλά ATM από εκείνα που διαθέτουν "online καταθετήριο". Προφανώς όλα τα ΑΤΜ είναι online και η επικρατούσα ορολογία για τα εν λόγω ΑΤΜ είναι κατά τη γνώμη μου αδόκιμη, διότι μπερδεύει τον κόσμο.

Τα ΑΤΜ με online καταθετήριο κοστίζουν περισσότερο από τα απλά κι ακόμη περισσότερο κοστίζει το υποσύνολο εκείνων που μπορεί να ανακυκλώσει τα χαρτονομίσματα που κατατίθενται, ώστε να χρησιμοποιηθούν για αναλήψεις από επόμενους πελάτες.:oneup: Για την διευκρίνιση.
Να υποθέσω λοιπόν πως δεν προβλέπεται επέκταση όσων διαθέτουν On-line Καταθετήριο με ό,τι αυτό συνεπάγεται...
Αν λ.χ. μεσολαβεί Σ/Κ και καπάκι αργία, η καθυστέρηση στην ενημέρωση θα είναι 3 ολόκληρες μέρες.

Αλήθεια, γνωρίζει κανείς τι ισχύει σε ανάλογες περιπτώσεις στο *εξωτερικό*;
Όχι τίποτα άλλο, μην αναθεματίζουμε τσάμπα τους δικούς μας.
Απ' την άλλη μεριά για Τράπεζες μιλάμε, the root of all evil by definition, άρα οι κατάρες είναι όχι απλώς δικαιολογημένες αλλά επιβάλλονται κιόλας :evil:

DSLaManiaC
06-06-12, 17:45
Τα ΑΤΜ με online καταθετήριο κοστίζουν περισσότερο από τα απλά κι ακόμη περισσότερο κοστίζει το υποσύνολο εκείνων που μπορεί να ανακυκλώσει τα χαρτονομίσματα που κατατίθενται, ώστε να χρησιμοποιηθούν για αναλήψεις από επόμενους πελάτες.

Σίγουρα ένα τέτοιο (ειδικά για τη 2η κατηγορία δεν ήξερα καν ότι υπάρχει) δε χρειάζεται να μπει σε ένα μικρό υποκατάστημα αλλά στα μεγάλα ας βάλουν, καλό θα ήταν.

paulos12
17-06-12, 01:43
Γεια σας,
για να βγαλω μια καρτα για αγορες online , παω σε μια τραπεζα πειραιως και ζηταω να βγαλω μια visa electron και μπορω να κανω καταθεση την ιδια στιγμη?Ποσο μπορει να με χρεωσουν για αυτην την καρτα?Επειτα οταν βρω απο καποιο site αυτο που θελω, πρεπει να λεει καπου "check out" ή στο κατω μερος της σελιδα να εχουν το εικονιδια της visas ωστε να δεχoνται πληρωμη απο καρτα?Μετα θα μου ζητηση καποια στοιχεια( διευθυνσεις κτλ) αλλα εχω δει εκει που λεει στα εξοδα αποστολης κατι για "registered air packet" γιατι υπαρχει περιπτωση να χαθει το προϊον ή κατι τετοιο και οτι ειναι 2.00$ για register.Τι ειναι αυτο?

Bananas
17-06-12, 01:51
Γεια σας,
για να βγαλω μια καρτα για αγορες online , παω σε μια τραπεζα πειραιως και ζηταω να βγαλω μια visa electron και μπορω να κανω καταθεση την ιδια στιγμη?Ποσο μπορει να με χρεωσουν για αυτην την καρτα?Επειτα οταν βρω απο καποιο site αυτο που θελω, πρεπει να λεει καπου "check out" ή στο κατω μερος της σελιδα να εχουν το εικονιδια της visas ωστε να δεχoνται πληρωμη απο καρτα?Μετα θα μου ζητηση καποια στοιχεια( διευθυνσεις κτλ) αλλα εχω δει εκει που λεει στα εξοδα αποστολης κατι για "registered air packet" γιατι υπαρχει περιπτωση να χαθει το προϊον ή κατι τετοιο και οτι ειναι 2.00$ για register.Τι ειναι αυτο?

Πήγαινε και βγάλε μια χρεωστική κάρτα . Ανοιξε ενα καταθετικό λογαριασμό. Βάζε από το ΑΤΜ όσα λεφτά θες και κανε τις αγορές σου. Φρόντισε η κάρτα να ναι VISA . Από όλες τις τράπεζες πύο έψαξα προτιμώ Πειραώς λόγω εξυπηρέτησης μειωμένης γραφειοκρατίας ευκολιών e-banking βραβευμένο μικρές προμήθειες κτλ.
Κόστος αγορά προϊόντων με την κάρτα αυτή μηδενικό (ισχύει προμήθεια συναλλάγματος σε ολες τις κάρτες.). Κόστος έκδοσης μηδενικό.

Σε όπιο site βλέπεις το σήμα VISA είσαι συμβατός. Για την διαδικασια που λες παραγγελίας κτλ δεν ξέρω να σου πω κάτι. Απλα ακόλουθα τις οδηγίες στο κάθε site

yyy
17-06-12, 11:32
Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τη χρεωστική της Marfin για paypal, online αγορές/πληρωμές και αγορές με φυσική παρουσία. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, καθώς δεν έχει απορριφθεί σε καμία ως τώρα συναλλαγή.

Επειδή όμως πλέον χρησιμοποιώ την τράπεζα Πειραιώς, σκέφτομαι να χρησιμοποιώ πλέον για όλα τα παραπάνω τη δική της χρεωστική.

Μέχρι πρότινος, στη Marfin δεν είχαμε και το κόστος για μετατροπή συναλλάγματος, αλλά πλέον δεν ισχύει. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι με αυτήν της Πειραιώς δεν μπορώ να πληρώσω online λογαριασμό του ΟΤΕ!! Ενώ με της Marfin κανένα πρόβλημα.

Ποια θα λέγατε ότι είναι τα συν και πλην της καθεμίας;
Ευχαριστώ!

papi_tam
17-06-12, 12:56
Της Marfin εχει καλύτερη αποδοχή

runner70
17-06-12, 14:06
Γεια σας,
για να βγαλω μια καρτα για αγορες online , παω σε μια τραπεζα πειραιως και ζηταω να βγαλω μια visa electron και μπορω να κανω καταθεση την ιδια στιγμη?Ποσο μπορει να με χρεωσουν για αυτην την καρτα?Επειτα οταν βρω απο καποιο site αυτο που θελω, πρεπει να λεει καπου "check out" ή στο κατω μερος της σελιδα να εχουν το εικονιδια της visas ωστε να δεχoνται πληρωμη απο καρτα?Μετα θα μου ζητηση καποια στοιχεια( διευθυνσεις κτλ) αλλα εχω δει εκει που λεει στα εξοδα αποστολης κατι για "registered air packet" γιατι υπαρχει περιπτωση να χαθει το προϊον ή κατι τετοιο και οτι ειναι 2.00$ για register.Τι ειναι αυτο?

Πας στην τραπεζα και λες "θελω να ανοιξω εναν λογαριασμο απλο ταμιευτηριου". Αυτο τιποτα αλλο. Αυτοι μαζι θα σου δωσουν και την χρεωστικη καρτα που στην Πειραιως ειναι visa για να μπορεις να κανεις αγορες και αναληψεις. Μεσα στην τραπεζα μπορεις να χρησιμοποιησεις τα online μηχανηματα και να προσθεσεις επιτοπου χρηματα στον λογαριασμο σου. Μεχρι τωρα δεν εχεις κανενα κοστος.

Αν προκειται να εχεις αρκετα χρηματα στο λογαριασμο σου και οχι μονο οταν θα κανεις τις αγορες τοτε ενεργοποιησε καλυτερα και τo internet banking με εφαπαξ κοστος 5€ και ανοιγεις απο εκει δευτερο λογαριασμο ταμιευτηριου ωστε να εχεις δυο λογαριασμους συνδεδεμενους στην καρτα. Τον κυριο χωρις χρηματα και τον δευτερον με χρηματα και να κανεις μεταφορες χρηματων απο τον εναν στον αλλο οταν προκειται να κανεις την αγορα. Οι αγορες με την καρτα τραβανε χρηματα μονο απο τον κυριο λογαριασμο.



Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τη χρεωστική της Marfin για paypal, online αγορές/πληρωμές και αγορές με φυσική παρουσία. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, καθώς δεν έχει απορριφθεί σε καμία ως τώρα συναλλαγή.

Επειδή όμως πλέον χρησιμοποιώ την τράπεζα Πειραιώς, σκέφτομαι να χρησιμοποιώ πλέον για όλα τα παραπάνω τη δική της χρεωστική.

Μέχρι πρότινος, στη Marfin δεν είχαμε και το κόστος για μετατροπή συναλλάγματος, αλλά πλέον δεν ισχύει. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι με αυτήν της Πειραιώς δεν μπορώ να πληρώσω online λογαριασμό του ΟΤΕ!! Ενώ με της Marfin κανένα πρόβλημα.

Ποια θα λέγατε ότι είναι τα συν και πλην της καθεμίας;
Ευχαριστώ!


Απο που εννοεις δεν μπορεις να πληρωσεις με της Πειραιως τον λογαριασμο του ΟΤΕ γιατι βλεπω στο site οτι:

"Με τις χρεωστικές κάρτες της Τράπεζας Πειραιώς μπορείτε να πραγματοποιείτε συναλλαγές σε όλο τον κόσμο!



στα ΑΤΜ της Τράπεζας Πειραιώς για συναλλαγές ανάλογες με αυτές που πραγματοποιούνται στα ταμεία των καταστημάτων, χωρίς αναμονή σε ουρές και καθυστερήσεις όπως:

πληρωμή μεμονωμένων λογαριασμών ΔΕΗ & ΟΤΕ "

http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=297656&nt=96&lang=1

και εκτος αυτου μπορεις να πληρωσεις μεσω ebanking.


Της Marfin εχει καλύτερη αποδοχή

Δηλαδη παραδειγματα; Ας αποφυγουμε καλυτερα τις γενικοτητες. Εχεις συναντησει καπου μεχρι τωρα που δεν δεχτηκαν της Πειραιως ενω πηραν της Marfin;

djuan1988
17-06-12, 14:47
Μέχρι και πριν από περίπου ένα χρόνο (που είχα δηλαδή ΟΤΕ) πλήρωνα κανονικά με τη χρεωστική της Πειραιώς.

yyy
17-06-12, 14:54
Εδώ (https://oteshop.ote.gr/storefront/epayment.ep), στην ηλεκτρονική πληρωμή λογαριασμού ΟΤΕ, μπορώ να πληρώσω με τη χρεωστική της Marfin και όχι με της Πειραιώς, ούτε με της Eurobank (το τελευταίο δεν με εξέπληξε καθόλου :) )

djuan1988
17-06-12, 15:00
Τι να σου πω, εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μήπως δεν έχεις χρήματα μέσα στην κάρτα;

runner70
17-06-12, 15:39
Εδώ (https://oteshop.ote.gr/storefront/epayment.ep), στην ηλεκτρονική πληρωμή λογαριασμού ΟΤΕ, μπορώ να πληρώσω με τη χρεωστική της Marfin και όχι με της Πειραιώς, ούτε με της Eurobank (το τελευταίο δεν με εξέπληξε καθόλου :) )

Ναι εε; :hmm: Περιεργο παντως αυτο γιατι στο site δεν αναφερουν κατι.

https://oteshop.ote.gr/storefront/popup.ep?pi=107500

2. Ποιες κάρτες μπορώ να χρησιμοποιήσω για να πληρώσω το λογαριασμό μου;

Ο λογαριασμός σας μπορεί να εξοφληθεί με τις εξής κάρτες: VISA ή MASTERCARD (έκδοσης όλων των τραπεζών) ή EUROLINE (έκδοσης Eurobank).

pcakias
17-06-12, 16:05
ΕΓω επίσης, θα πρότεινα την

ATTICA BANK PREPAID VISA.

Εδώ και 5 χρόνια, την εχω χρησιμοποιήσει παρα παρα πολυ στις χώρες:

Ελλάδα, γερμανία, Αγγλία και παρα πολυ στις ΗΠΑ.

Προσωπική εμπειρία : ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΡΤΑ.


:)

yyy
17-06-12, 17:19
Τι να σου πω, εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μήπως δεν έχεις χρήματα μέσα στην κάρτα;

Είχα... Θα το δοκιμάσω πάλι με τον επόμενο λογαριασμό, γιατί την τελευταία φορά δεν το δοκίμασα καν :)


Ναι εε; :hmm: Περιεργο παντως αυτο γιατι στο site δεν αναφερουν κατι.

https://oteshop.ote.gr/storefront/popup.ep?pi=107500

2. Ποιες κάρτες μπορώ να χρησιμοποιήσω για να πληρώσω το λογαριασμό μου;

Ο λογαριασμός σας μπορεί να εξοφληθεί με τις εξής κάρτες: VISA ή MASTERCARD (έκδοσης όλων των τραπεζών) ή EUROLINE (έκδοσης Eurobank).

Ναι, περίεργο. Βγάζει κάποιο μήνυμα το οποίο δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά λέει περίπου ότι η συναλλαγή δεν μπορεί να εκτελεστεί και να απευθυνθώ στην τράπεζα για τα περαιτέρω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.