PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

Bananas
17-06-12, 17:55
Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τη χρεωστική της Marfin για paypal, online αγορές/πληρωμές και αγορές με φυσική παρουσία. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, καθώς δεν έχει απορριφθεί σε καμία ως τώρα συναλλαγή.

Επειδή όμως πλέον χρησιμοποιώ την τράπεζα Πειραιώς, σκέφτομαι να χρησιμοποιώ πλέον για όλα τα παραπάνω τη δική της χρεωστική.

Μέχρι πρότινος, στη Marfin δεν είχαμε και το κόστος για μετατροπή συναλλάγματος, αλλά πλέον δεν ισχύει. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι με αυτήν της Πειραιώς δεν μπορώ να πληρώσω online λογαριασμό του ΟΤΕ!! Ενώ με της Marfin κανένα πρόβλημα.

Ποια θα λέγατε ότι είναι τα συν και πλην της καθεμίας;
Ευχαριστώ!

Δοκιμασες να πληρωσεις τον λογαριασμό μέσω e banking?

yyy
17-06-12, 18:06
Δοκιμασες να πληρωσεις τον λογαριασμό μέσω e banking?

Όχι, γιατί με ενδιέφερε η πληρωμή μέσω του site του ΟΤΕ, για να έχω την έκπτωση των 2,5€ στον επόμενο λογ/μό ;)

paulos12
17-06-12, 20:51
ευχαριστώ Bananas και Runner70 .

boombastic
17-06-12, 21:26
Η καλυτερη χρεωστικη ειναι της κυπρου τα νουμερα και το ονοματεπωνυμο ειναι ΑΝΑΓΛΥΦΑ που απο οσο ξερω καμια τραπεζα δεν τα εχει...(διορθωστε με αν κανω λαθος) οποτε στην ουσια ειναι σαν να εχεις κανονικη πιστωτικη!

ardi21
17-06-12, 21:48
Η καλυτερη χρεωστικη ειναι της κυπρου τα νουμερα και το ονοματεπωνυμο ειναι ΑΝΑΓΛΥΦΑ που απο οσο ξερω καμια τραπεζα δεν τα εχει...(διορθωστε με αν κανω λαθος) οποτε στην ουσια ειναι σαν να εχεις κανονικη πιστωτικη!

Kαι η american express της alpha αναγλυφα εχει

papi_tam
17-06-12, 22:59
Τα εχουμε ξαναπει πολλές φορές για τη χρεωστική της Πειραιώς. Όποιος παρακολουθεί αυτο το thread τα ξέρει δεν ειναι κατι καινούργιο...Hsbc, Marfin και Κύπρου εχουν την καλύτερη αποδοχή

vladimir rus
18-06-12, 14:41
Ι Κύπρου έχει πολύ καθυστέρησε,ντύνεις λεφτά στη τράπεζα και μετά από 8 ώρες μείνουνε σε κάρτα

papi_tam
18-06-12, 15:23
Ι Κύπρου έχει πολύ καθυστέρησε,ντύνεις λεφτά στη τράπεζα και μετά από 8 ώρες μείνουνε σε κάρτα

Αναφέρεσαι στη προπληρωμένη της Κύπρου ή στη χρεωστική της? Στη προπληρωμένη ισχυει απ'οτι εχω ακούσει, αλλα εδω συζητάμε για τη χρεωστική κάρτα της και απ'οσο ξερω τα περισσότερα ΑΤΜ της ειναι με on-line καταθετήριο χωρίς φάκελο αρα ο λογαριασμός πιστώνεται αμέσως

vladimir rus
18-06-12, 23:17
προπληρωμένη

marinaofpiraeus
19-06-12, 18:43
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Συστάσεις κλπ σε άλλο τόπικ, μια μικρή βοήθεια γιατί έχω κουραστεί με το googling.

Λοιπόν, στην χώρα του Ελλαδιστάν, θέλω να συναλλάσομαι με δολλάριο. Κοινώς έχω πελάτες που με πληρώνουν με δολλάρια μέσω paypal και πληρώνω με δολλάρια για τις αγορές μου στο εξωτερικό. Όμως για να ζήσω στην πανέμορφη αυτή χώρα, θα πρέπει να πληρώνω σε euros. Οπότε ψάχνουμε για :

1. Χρεωστική κάρτα που να συνδέεται με τραπεζικό λογαριασμό με μικρό κόστος εισερχόμενου εμβάσματος.
2. Χρεωστική κάρτα χωρίς έξοδα μετατροπής συναλλάγματος -ή με ελάχιστα-ώστε να φέρνω εδώ δολλαριάκια και αν και εφόσον χρειαστώ ευρώ να μην πληρώνω τα κέρατά μου για την μετατροπή.

Θενκς εκ των προτέρων.

papi_tam
20-06-12, 10:19
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Συστάσεις κλπ σε άλλο τόπικ, μια μικρή βοήθεια γιατί έχω κουραστεί με το googling.

Λοιπόν, στην χώρα του Ελλαδιστάν, θέλω να συναλλάσομαι με δολλάριο. Κοινώς έχω πελάτες που με πληρώνουν με δολλάρια μέσω paypal και πληρώνω με δολλάρια για τις αγορές μου στο εξωτερικό. Όμως για να ζήσω στην πανέμορφη αυτή χώρα, θα πρέπει να πληρώνω σε euros. Οπότε ψάχνουμε για :

1. Χρεωστική κάρτα που να συνδέεται με τραπεζικό λογαριασμό με μικρό κόστος εισερχόμενου εμβάσματος.
2. Χρεωστική κάρτα χωρίς έξοδα μετατροπής συναλλάγματος -ή με ελάχιστα-ώστε να φέρνω εδώ δολλαριάκια και αν και εφόσον χρειαστώ ευρώ να μην πληρώνω τα κέρατά μου για την μετατροπή.

Θενκς εκ των προτέρων.

Δες σε Attica Bank , Hsbc.

divinesheet
22-06-12, 15:05
Θέλω να βγάλω και εγώ μία χρεωστική (μιάς και αυτή του ΤΤ που έχω δεν έχει δυνατότητα online αγορών).

Βλέπω πολλούς όμως από εδώ που προτείνουν την VISA debit της Πειραιώς. Την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές αυτήν την κάρτα (συγγενή μου) και δεν έχω αντιμετοπίσει προβλήματα.


Έχω όμως κάποιες απορίες:

1) Εφ'όσον βγάλεις μία VISA (όχι VISA Electron) από οποιαδήποτε τράπεζα, δεν θα λειτουργεί κανονικά όπως και αυτή της Πειραιώς;


Δοκίμασα και μία κάρτα Mastercard Debit από την PROBank και λειτούργησε και αυτή μιά χαρά στο Paypal.


Επειδή θέλω να βγάλω μια μέσα στην εβδομάδα, θα ήθελα να αποφασίσω τώρα το Σαββατοκύριακο από ποιά τράπεζα να βγάλω. Με ενδιαφέρει και το e-banking. Και έχω βρει πολλές τράπεζες που με καλύπτουν σε αυτό.


2) Να πάρω VISA ή MasterCard; Και οι 2 που δούλεψα μια χαρά αντεπεξήλθαν.



Θα κάνω και ένα post αργότερα (ή EDIT) με τις τράπεζες που έχω σαν υποψήφιες για να πάρω χρεωστική. Απλά θέλω λίγο να μου εξηγήσετε γιατί προτιμάται η Πειραιώς σε σχέση με τις άλλες. Έχει καλύτερο e-banking;

Bananas
22-06-12, 16:22
Θέλω να βγάλω και εγώ μία χρεωστική (μιάς και αυτή του ΤΤ που έχω δεν έχει δυνατότητα online αγορών).

Βλέπω πολλούς όμως από εδώ που προτείνουν την VISA debit της Πειραιώς. Την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές αυτήν την κάρτα (συγγενή μου) και δεν έχω αντιμετοπίσει προβλήματα.


Έχω όμως κάποιες απορίες:

1) Εφ'όσον βγάλεις μία VISA (όχι VISA Electron) από οποιαδήποτε τράπεζα, δεν θα λειτουργεί κανονικά όπως και αυτή της Πειραιώς;


Δοκίμασα και μία κάρτα Mastercard Debit από την PROBank και λειτούργησε και αυτή μιά χαρά στο Paypal.


Επειδή θέλω να βγάλω μια μέσα στην εβδομάδα, θα ήθελα να αποφασίσω τώρα το Σαββατοκύριακο από ποιά τράπεζα να βγάλω. Με ενδιαφέρει και το e-banking. Και έχω βρει πολλές τράπεζες που με καλύπτουν σε αυτό.


2) Να πάρω VISA ή MasterCard; Και οι 2 που δούλεψα μια χαρά αντεπεξήλθαν.



Θα κάνω και ένα post αργότερα (ή EDIT) με τις τράπεζες που έχω σαν υποψήφιες για να πάρω χρεωστική. Απλά θέλω λίγο να μου εξηγήσετε γιατί προτιμάται η Πειραιώς σε σχέση με τις άλλες. Έχει καλύτερο e-banking;

VISA γιατί είναι πιο διαδεδομένη απο την mastercard . Επίσης το ότι μια κάρτα είναι visa δεν παει να πει οτι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε online αγορές. Για παράδειγμα η κάρτα της εμπορικής δεν ειναι για online συνναλαγές και αν δεν κάνω λάθος είναι visa.
Το καλύτερο e-banking με διαφορά το χει η Πειραιώς και όπως έχω πει και πιο πάνω η Πειραιώς δεν έχει καμία σχέση με άλλες τράπεζες βλέπε εμπορική αλφα μπανκ κτλ που κάθεσαι μισή ώρα για να βγάλεις έναν καταθετικό λογαριασμό λες και γράφουν την ιστορία της ζωής τους ,που θέλεις να κάνεις καποια αλλαγη στο όριο της κάρτας σου και πάλι αργούνε ελεεινά. Εγω με την Πειραιώς έχω βρει την ησυχία μου. Όλα γινονται γρήγορα και οι υπηρεσίες και οι ευκολίες που προσφέρει είναι άλλου επιπέδου.

Thanasis159
22-06-12, 17:25
Θεωρώ ότι οι δύο καλύτερες επιλογές σου είναι με σειρά προτίμησης οι εξής:

- Πειραιώς, με λογαριασμό Winbank Direct και δωρεάν ebanking
- Χρεωστική Marfin, αλλά με έξοδα για απόκτηση ebanking (κανονικά στοιχίζει 9€, αλλά αν παραλληλα βγάλεις και μια Prepaid με κόστος 4€, αποκτάς δωρεάν το ebanking και την Prepaid την ακυρώνεις μετά αν θέλεις).

divinesheet
22-06-12, 20:24
Επειδή έχουμε ήδη μία Πειραιώς στην οικογένια, μάλλον δεν θα πάρω και εγώ.

Για την Marfin που μου λες, βλέπω ότι έχει VISA Electron για χρεωστική και όχι VISA σκέκτο. Θα μπορώ να κάνω αγορές online με Electron; Το ρωτάω γιατί μέχρι στιγμής όσες φορές χρησιμοποίησα VISA Electron για αγορές μία δούλευε και μία όχι...


Οπότε θα ήθελα να πάρω μία εκτός της Πειραιώς.

Έχω δει μερικές όπως:

Alpha Bank => VISA Debit / MasterCard Debit / Amercian Express
Eurobank => MasterCard Debit
Citibank => Visa Debit
Κύπρου => VISA (δεν λέει αν είναι VISA Debit ή Electron)



Με την American Express τι παίζει; Είναι διαδεδομένη;

Thanasis159
22-06-12, 20:38
Δεν έχει σημασία αν είναι VISA Electron ή VISA σκέτη. Απλά οι χρεωστικές κάποιων τραπεζών μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε online αγορές, ενώ άλλες όχι. Με το σκεπτικό αυτό σου προτείνω τις δύο αυτές επιλογές. Τρίτη μου επιλογή θα ήταν η Alpha Bank, αλλά το ebanking της δεν με ενθουσιάζει, αν και με την κάρτα δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Εφόσον δεν θέλεις Πειραιώς, τότε μάλλον θα πήγαινα σε Marfin, αν ήμουν στην θέση σου.

Bananas
25-06-12, 01:03
Επειδή έχουμε ήδη μία Πειραιώς στην οικογένια, μάλλον δεν θα πάρω και εγώ.

Για την Marfin που μου λες, βλέπω ότι έχει VISA Electron για χρεωστική και όχι VISA σκέκτο. Θα μπορώ να κάνω αγορές online με Electron; Το ρωτάω γιατί μέχρι στιγμής όσες φορές χρησιμοποίησα VISA Electron για αγορές μία δούλευε και μία όχι...


Οπότε θα ήθελα να πάρω μία εκτός της Πειραιώς.

Έχω δει μερικές όπως:

Alpha Bank => VISA Debit / MasterCard Debit / Amercian Express
Eurobank => MasterCard Debit
Citibank => Visa Debit
Κύπρου => VISA (δεν λέει αν είναι VISA Debit ή Electron)



Με την American Express τι παίζει; Είναι διαδεδομένη;

Όχι η american express δεν ειναι τοσο διαδεδομένη σε ελληνικά καταστήματα και στο εξωτερικο επισης δεν υποστηρίζεται παντού.
Παρε visa και μπορεις να βγαλεις πειραως visa αν αυτη η καρτα που εχεις ήδη στην οικογένεια σου δεν εχει το ονομα σου επάνω :). Απλώς δεν γίνεται να σου εκδώσουν 2 καρτες στο ιδιο όνομα.

divinesheet
25-06-12, 01:42
Δεν το ήξερα αυτό, ότι μπορείς παραπάνω από 1 κάρτα σε έναν λογαριασμό.
Πάντως θα βγάλω σίγουρα έναν δικό μου λογαριασμό ξεχωριστό από των άλλων.

Έχω καταλήξει σε 3: Alpha Bank, Citibank (δεν ξέρω γιατί μου έχει κολήσει) και Τράπεζα Κύπρου.
(Για την Citibank τι γνώμη έχετε; )

Από αυτές τις 3 θα επιλέξω. Πείτε μου τις προτάσεις σας. Με ενδιαφέρει να παιρνάει η κάρτα σε όσο το δυνατόν περισσότερα σημεία και ένα καλό web banking.

Όσον αφορά για συναλλαγή με νόμισμα διαφορετικό του ευρώ θα υπάρχει προμήθεια;

ipo
25-06-12, 01:46
Δεν το ήξερα αυτό, ότι μπορείς παραπάνω από 1 κάρτα σε έναν λογαριασμό.
Πάντως θα βγάλω σίγουρα έναν δικό μου λογαριασμό ξεχωριστό από των άλλων.
Μπορείς να έχεις μία κάρτα ανά δικαιούχο του λογαριασμού.

Για να ανοίξεις ξεχωριστό λογαριασμό από την οικογένειά σου, δεν είναι απαραίτητο να πας σε άλλη τράπεζα. Μπορείς να έχεις ξεχωριστό λογαριασμό (με τη χρεωστική κάρτα που τον συνοδεύει) στην ίδια τράπεζα που έχουν και οι δικοί σου.

Bananas
25-06-12, 01:54
Δεν το ήξερα αυτό, ότι μπορείς παραπάνω από 1 κάρτα σε έναν λογαριασμό.
Πάντως θα βγάλω σίγουρα έναν δικό μου λογαριασμό ξεχωριστό από των άλλων.

Έχω καταλήξει σε 3: Alpha Bank, Citibank (δεν ξέρω γιατί μου έχει κολήσει) και Τράπεζα Κύπρου.
(Για την Citibank τι γνώμη έχετε; )

Από αυτές τις 3 θα επιλέξω. Πείτε μου τις προτάσεις σας. Με ενδιαφέρει να παιρνάει η κάρτα σε όσο το δυνατόν περισσότερα σημεία και ένα καλό web banking.

Όσον αφορά για συναλλαγή με νόμισμα διαφορετικό του ευρώ θα υπάρχει προμήθεια;

Δεν μπορώ να σου προτινω καποια απο αυτες γιατι δεν εχω ασχοληθεί με τις συγκεκριμένες τράπεζες. Προμήθεια συναλλάγματος υπάρχει σε όλες τις τράπεζες.

divinesheet
25-06-12, 02:22
Για να ανοίξεις ξεχωριστό λογαριασμό από την οικογένειά σου, δεν είναι απαραίτητο να πας σε άλλη τράπεζα. Μπορείς να έχεις ξεχωριστό λογαριασμό (με τη χρεωστική κάρτα που τον συνοδεύει) στην ίδια τράπεζα που έχουν και οι δικοί σου.

Ναι το γνωρίζω αυτό, αλλά από την στιγμή που έχουμε μία πειραιώς, δεν βλέπω το λόγο να βγάλω κιάλλη εκεί. Ναι συμφωνώ ότι μπορεί να είναι η καλύτερη, και για αυτό θα χρησιμοποιήσω την ήδη υπάρχουσα αν δεν βγάλω άκρη με την καινούργια που θα βγάλω.
Θέλω να δοκιμάσω και μία καινούργια τράπεζα, πώς αλλιώς να σας το πω :Ρ



edit



Λοιπόν κατέληξα στην Alpha Bank με το "ALPHA 1|2|3 Λογαριασμός καταθέσεων για νέους".

Ελπίζω να βγω ευχαριστημένος με την συγκεκριμένη.

cool11
28-06-12, 18:46
Εχω την καρτα της πειραιως αλλα και μια της alpha, αλλα κατα βαση χρησιμοποιω της πειραιως.
Θελω να ρωτησω, μπορει να χρησιμοποιηθει η χρεωστικη, σε καταστήματα που ζητάνε πιστωτικη, για να κάνουν δόσεις;
Αν λειτουργουσε αυτο το σενάριο θα το φανταζομουν καπως σαν να πρεπει εγω να φροντιζω να βαζω τα χρηματα στον λογαριασμο της χρεωστικης, ωστε να τα τραβαει η τράπεζα σε τακτικα χρονικα διαστηματα.
Γινεται αυτο με τις χρεωστικες, ή είναι αποκλειστικο προνομιο των πιστωτικων;

Thanasis159
28-06-12, 20:33
Αποκλειστικό προνόμιο των πιστωτικών, δυστυχώς...

sdikr
28-06-12, 20:55
Εχω την καρτα της πειραιως αλλα και μια της alpha, αλλα κατα βαση χρησιμοποιω της πειραιως.
Θελω να ρωτησω, μπορει να χρησιμοποιηθει η χρεωστικη, σε καταστήματα που ζητάνε πιστωτικη, για να κάνουν δόσεις;
Αν λειτουργουσε αυτο το σενάριο θα το φανταζομουν καπως σαν να πρεπει εγω να φροντιζω να βαζω τα χρηματα στον λογαριασμο της χρεωστικης, ωστε να τα τραβαει η τράπεζα σε τακτικα χρονικα διαστηματα.
Γινεται αυτο με τις χρεωστικες, ή είναι αποκλειστικο προνομιο των πιστωτικων;


Αποκλειστικό προνόμιο των πιστωτικών, δυστυχώς...

Λογικό δεν είναι, οι δόσεις περνάνε στο πιστωτικό υπόλοιπο του πελάτη, με τον λογαριασμό τι θα κάνει στον πελάτη;

lak100
06-07-12, 17:34
παιδια εχω πιστωτικη της eurobank παλαιοτερα στο e-banking δεν εδειχνε το ποσο που ηταν δεσμευμενο εδεχνε μονο τα ποσα που ειχα λογιστικοποιηθε τωρα ενω την πληρωσα και ειχα υπολοιπο μονο 70 ευρω λογιστικοποιημενο. λετε να δειχνει πλεον και τα δεσμευμενα ποσα?

dvamvak12
07-07-12, 11:47
Εχω μια χρεωστική της Alpha και έκανα την προηγούμενη εβδομάδα αγορά απο το ebay μέσω paypal
Kαι στις δυο συναλλαγές που έγιναν σε ευρώ (ebay Γερμανίας) μου έριξε καπέλο +3%
Σωστά ? η κάτι άλλο παιζει ?

hedgehog
09-07-12, 13:59
Εχω μια χρεωστική της Alpha και έκανα την προηγούμενη εβδομάδα αγορά απο το ebay μέσω paypal
Kαι στις δυο συναλλαγές που έγιναν σε ευρώ (ebay Γερμανίας) μου έριξε καπέλο +3%
Σωστά ? η κάτι άλλο παιζει ?

προσαύξηση 3% είχα κι εγώ σε συναλλαγή μέσω paypal (δεν ήταν του ebay)...

jap
09-07-12, 17:25
Μήπως είναι η διαφορά γερμανικού ΦΠΑ / ελληνικού; Από το 119 στο 123 είναι 3,3%.

dvamvak12
09-07-12, 17:47
προσαύξηση 3% είχα κι εγώ σε συναλλαγή μέσω paypal (δεν ήταν του ebay)...

Aρα λέμε ότι δεν είναι απο την Alpha αλλά απο το paypal

gcf
09-07-12, 17:49
κανονικά το Paypal επιβαρύνει τον πωλητή και όχι τον αγοραστή

runner70
09-07-12, 18:17
Μήπως είναι η διαφορά γερμανικού ΦΠΑ / ελληνικού; Από το 119 στο 123 είναι 3,3%.

Αυτο δεν πιστευω να εχει μεγαλη βαση γιατι στο ebay οι περισσοτεροι δεν σου κοβουν αποδειξεις και ποσο μαλλον με ελληνικο αφμ ωστε να σου βαλουν το 23%.

sdikr
09-07-12, 18:28
Είναι το τελικό πόσο η απλα βλέπετε το δεσμευμένο;

jap
09-07-12, 19:45
Αυτο δεν πιστευω να εχει μεγαλη βαση γιατι στο ebay οι περισσοτεροι δεν σου κοβουν αποδειξεις και ποσο μαλλον με ελληνικο αφμ ωστε να σου βαλουν το 23%.

Ναι, άσχετο, διάβασα amazon αντί για paypal. Μάλλον είναι αυτό που λέει ο sdikr.

dvamvak12
09-07-12, 19:55
Είναι το τελικό πόσο η απλα βλέπετε το δεσμευμένο;

δεσμευμενο

sdikr
09-07-12, 20:13
δεσμευμενο

Ok Τότε, έχουν ξεκινήσει το να κρατάνε κάποιο ποσό παραπάνω για περιπτώσεις που κάτι δεν πάει καλά

hedgehog
09-07-12, 20:39
Aρα λέμε ότι δεν είναι απο την Alpha αλλά απο το paypal
με χρήση χρεωστικής της Alpha το είδα κι εγώ....
Αγορά από σελίδα καταστήματος στην Αγγλία, πληρωμή μέσω paypal με χρέωση της χρεωστικής.
στο mail του paypal φαίνεται να χρεώνεται κανονικά το ποσό, στην κίνηση του λογαριασμού στο web banking το ποσό το βρίσκω προσαυξημένο κατά 3%.
Η χρέωση από το κατάστημα έγινε απευθείας σε ευρώ, οπότε δεν νομίζω πως παίζει κάτι σχετικό με συνάλλαγμα...

boombastic
09-07-12, 21:10
Εχω την καρτα της πειραιως αλλα και μια της alpha, αλλα κατα βαση χρησιμοποιω της πειραιως.
Θελω να ρωτησω, μπορει να χρησιμοποιηθει η χρεωστικη, σε καταστήματα που ζητάνε πιστωτικη, για να κάνουν δόσεις;
Αν λειτουργουσε αυτο το σενάριο θα το φανταζομουν καπως σαν να πρεπει εγω να φροντιζω να βαζω τα χρηματα στον λογαριασμο της χρεωστικης, ωστε να τα τραβαει η τράπεζα σε τακτικα χρονικα διαστηματα.
Γινεται αυτο με τις χρεωστικες, ή είναι αποκλειστικο προνομιο των πιστωτικων;


Αποκλειστικό προνόμιο των πιστωτικών, δυστυχώς...


Σορρυ για το οφ τοπικ αλλα με κατεβηκε μια απορια... Ας πουμε οτι κανεις μια αγορα με δοσεις μεσω πιστωτικης, επειτα αν ακυρωσεις την πιστωτικη τι γινετε???

DSLaManiaC
09-07-12, 21:12
Σορρυ για το οφ τοπικ αλλα με κατεβηκε μια απορια... Ας πουμε οτι κανεις μια αγορα με δοσεις μεσω πιστωτικης, επειτα αν ακυρωσεις την πιστωτικη τι γινετε???

Είτε θα σου ρθουν όλες οι δόσεις μαζεμένες και θα έρχεται λογαριασμός μέχρι την εξόφληση είτε θα έρχεται κανονικά λογαριασμός μέχρι την εξόφληση με μια δόση τη φορά.

Ρώτα τη τράπεζα σου.

Manolis_karas
09-07-12, 21:26
Είτε θα σου ρθουν όλες οι δόσεις μαζεμένες και θα έρχεται λογαριασμός μέχρι την εξόφληση είτε θα έρχεται κανονικά λογαριασμός μέχρι την εξόφληση με μια δόση τη φορά.
Ακριβώς έτσι.

Thanasis159
09-07-12, 23:33
Απίθανο το να σου έρθουν όλες οι δόσεις μαζεμένες... Ακόμα και αν ακυρώσεις την κάρτα, λογαριασμός θα σου έρχεται μέχρι να ξεχρεώσεις όλο το χρεωστικό της υπόλοιπο.

DSLaManiaC
09-07-12, 23:35
Απίθανο το να σου έρθουν όλες οι δόσεις μαζεμένες... Ακόμα και αν ακυρώσεις την κάρτα, λογαριασμός θα σου έρχεται μέχρι να ξεχρεώσεις όλο το χρεωστικό της υπόλοιπο.

Για πάρε τη Citibank ένα τηλέφωνο και ρώτα τους τι ισχύει σε περίπτωση ακύρωσης κάρτας που τρέχουν δόσεις.. ;)

Για να κάνεις χρήση λέξεων με μεγάλο βάρος όπως η 'απίθανο' πρέπει να το βασίζεις κάπου.

Thanasis159
09-07-12, 23:49
Γι' αυτό είπα απίθανο και όχι αδύνατον ;)

Πρώτη τράπεζα πάντως που το ακούω αυτό είναι η αλήθεια... Ακόμα και αν είσαι ενήμερος δλδ και ακυρώσεις την κάρτα σου έρχεται όλο το υπόλοιπο σε εφάπαξ καταβολή; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση!

DSLaManiaC
09-07-12, 23:57
Γι' αυτό είπα απίθανο και όχι αδύνατον ;)

Πρώτη τράπεζα πάντως που το ακούω αυτό είναι η αλήθεια... Ακόμα και αν είσαι ενήμερος δλδ και ακυρώσεις την κάρτα σου έρχεται όλο το υπόλοιπο σε εφάπαξ καταβολή; Μου κάνει μεγάλη εντύπωση!

Όχι εφάπαξ.

Το μπέρδεψες.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις τα πάντα όλα.

Απλά θα μπουν ΟΛΕΣ οι υπολειπόμενες δόσεις μαζεμένες στο χρεωστικό και αν δε το πληρώσεις όλο... 19% μέχρι να το κάνεις :)

cool11
01-08-12, 09:00
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oikonomika/telos_oi_promhtheies_stis_synallages_dias_gia_ate_kai_peiraiws.1876170.html

Μπορω δηλαδη να κανω καταθεση χρηματων με φακελο στο ATM της Αγροτικης, με την χρεωστικη καρτα της Πειραιως?
(για να μπουν τα χρηματα σε λογαριασμο της Πειραιως)

papi_tam
01-08-12, 11:48
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/oikonomika/telos_oi_promhtheies_stis_synallages_dias_gia_ate_kai_peiraiws.1876170.html

Μπορω δηλαδη να κανω καταθεση χρηματων με φακελο στο ATM της Αγροτικης, με την χρεωστικη καρτα της Πειραιως?
(για να μπουν τα χρηματα σε λογαριασμο της Πειραιως)
Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω, λογικά ναι

_FLIP_
01-08-12, 22:39
τι αποψη εχετε για την χρεωστικη καρτα VISA Electron της Marfin οσον αφορα της αγορες ιντερνετ;

paulos12
02-08-12, 14:19
Δεν ξέρω αν είναι off topic , αλλά μόλις είδα μια διαφήμιση στο forum για προπληρωμένες master card κάρτες, ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι και αν γίνονται αγορές online με αυτές?

Thanasis159
02-08-12, 15:26
τι αποψη εχετε για την χρεωστικη καρτα VISA Electron της Marfin οσον αφορα της αγορες ιντερνετ;

Σου έχω ήδη απαντήσει, στο άλλο thread.


Δεν ξέρω αν είναι off topic , αλλά μόλις είδα μια διαφήμιση στο forum για προπληρωμένες master card κάρτες, ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι και αν γίνονται αγορές online με αυτές?

Μπορείς να πάρεις πολλές πληροφορίες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/285803-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82), που υπάρχει ήδη thread με κάθε χρήσιμη πληροφορία που θα χρειαστείς.

Darth21
02-08-12, 16:42
Καλησπέρα σε όλους.

Γενικά δεν είχα πότε πιστωτική/χρεωστική κλπ και τώρα χρειάζεται να βγάλω οποδήποτε μια για να κάνω μία πληρωμή στη Σκωτία (άλλο τρόπο δεν δέχονται). Συγκεκριμένα οι πληρωμές γίνονται μόνο μέσω του WorldPay με κάρτες MasterCard, Visa, Maestro και JCB. Η πληρωμή θα γίνει σε λίρες.

Πήγα στην εθνική και ρώτησα αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την ΕΘΝΟcash Plus (που έχει το σήμα Maestro) αλλά μου είπαν πως δεν κανει.

Ποία χρωστική με συμφέρει από άποψη ταχύτητας έκδοσης και μικρού κόστους μετατροπής συναλλάγματος;

Ευχασριστώ προκαταβολικά.

Thanasis159
02-08-12, 19:29
Προτεινω της Πειραιώς. Σε σημερινή μου συναλλαγή από amazon σε GBP, δεν κρατήθηκε προμήθεια συναλλάγματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.