PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

runner70
03-08-12, 01:38
Προτεινω της Πειραιώς. Σε σημερινή μου συναλλαγή από amazon σε GBP, δεν κρατήθηκε προμήθεια συναλλάγματος.

Με το amazon και πληρωμη σε λιρες, οπως εχει ξαναγραφτει στο παρελθον, δεν κραταει προμηθεια η χρεωστικη της Πειραιως. Δεν ξερω για τις αλλες χρεωστικες. Σε αλλες συναλλαγες σε λιρες πχ. στο ebay κραταει προμηθεια 2%.

ardi21
04-08-12, 13:46
Δεν ειναι ακριβως on topic αλλα δεν βρηκα αλλο θεμα.

Εκανα μια επιστροφη προιοντος σε ενα ηλεκτρονικο καταστημα και ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι θα στειλει μια επιστολη στην τραπεζα για να μου επιστραφουν τα χρηματα. Δεν γινοταν να μου τα δωσει μετρητα επι τοπου διοτι ειχα πληρωσει με χρεωστικη. Μου ειπε οτι θελει 4-5 μερες η ολη διαδικασια.

Επικοινωνησα μαζι του την δευτερα 30/7 και μου ειπε οτι την εστειλε εκεινη την μερα (η επιστροφη εγινε παρασκευη 27/7 απογευμα οποτε λογικο ειναι).

Ακομα δεν εχουν μπει τα χρηματα. Ειναι λογικα ολα αυτα η μου λεει μπαρουφες?

Γενικα παντως ηταν εξυπηρετικοτατος και στο skroutz εχει πολυ καλες κριτικες, γι'αυτο αγορασα και απο 'κει. Εννοειται πως μου εχει δωσει τα σχετικα αποδεικτικα εγγραφα.

lak100
21-08-12, 23:49
παιδια πως θα γινει η Eurobank στις κινησεις της καρτας στο e-banking οταν εχουμε δοσεις να μας δειχνει τον αριθμο των δοσεων και σε ποια δοση ειμαστε πχ δοση 1/5 το εχει η Alpha Bank που εχει χειροτερο e-banking. Ενω η Eurobank εχει καλο e-banking αλλα εχει κατι χαζες ελειψεις σαν αυτη παραπανω

cool11
22-08-12, 16:56
Με οσα διαβαζω στην επικαιροτητα, πλεον, οι τραπεζες θα διαβιβαζουν στοιχεια για τις αγορες μας μεσω χρεωστικων καρτων, στην γενικη γραμματεια πληροφοριακων συστηματων?
(και καλα...για την φοροδιαφυγη...οσο βοηθησαν και τα επωνυμα καρτοκινητα στην καταπολεμηση της τρομοκρατιας...)

lak100
22-08-12, 22:50
παιδια με πληρωμη λογαριασμου ΟΤΕ παιρνουμε την εκπτωση 2% απο την cosmote Mastercard η θεωρειται ΔΕΚΟ?

Bananas
22-08-12, 22:56
Με οσα διαβαζω στην επικαιροτητα, πλεον, οι τραπεζες θα διαβιβαζουν στοιχεια για τις αγορες μας μεσω χρεωστικων καρτων, στην γενικη γραμματεια πληροφοριακων συστηματων?
(και καλα...για την φοροδιαφυγη...οσο βοηθησαν και τα επωνυμα καρτοκινητα στην καταπολεμηση της τρομοκρατιας...)

Εγω έχω την εξής απορία σε αυτό. Υποθετικά πάντα. Ενα παιδι δουλευε με ενσημα 2 χρονια σε ενα μαγαζί και το ετήσιο εισόδιμα που δήλωνε στην εφορία ήταν αφορολόγητο . Με τα δεδομένα αυτά αν πχ δηλωνε 4.000 ευρώ στην δήλωση του τότε πχ τα 3500 ήταν λεφτά ως προς το ζην . οπτοε δικαιολογείται να έχει οικονομίες 500 ευρώ στην ακρη ετησίως. Αν αυτο το παιδί επειδη μένει με τους γονεις του και ότι εβγαζε τα βαζε στην ακρη σε λογαριασμο (δηλαδη εχει 8.000 ευρώ στο λογαριασμό του) κάνει αγορές με την χρεωστική του απο αυτά τα λεφτα τι θα γίνει δηλαδή??? Θα πουν οτι φοροδιαφεύγει? Ότι η τότε φορολογικη δηλωση του δεν τον καλύπτει???

Η εγω το σκέφτομαι λάθος ή αυτοί ...........

button
22-08-12, 23:59
Το κράτος ηλιθίων είναι ....

το 2103288000 της Πειραιώς ισχύει ακόμα ?

- - - Updated - - -

Το κράτος ηλιθίων είναι ....

το 2103288000 της Πειραιώς ισχύει ακόμα ?

Bananas
23-08-12, 00:29
http://www.piraeusbank.gr/ecpage.asp?id=233246&nt=19&lang=1

Κατω δεξιά έχει τηλέφωνα.

cool11
28-08-12, 16:33
Με οσα διαβαζω στην επικαιροτητα, πλεον, οι τραπεζες θα διαβιβαζουν στοιχεια για τις αγορες μας μεσω χρεωστικων καρτων, στην γενικη γραμματεια πληροφοριακων συστηματων?
(και καλα...για την φοροδιαφυγη...οσο βοηθησαν και τα επωνυμα καρτοκινητα στην καταπολεμηση της τρομοκρατιας...)

Για οτι αγοραζουμε πια, μεσω χρεωστικης, για το καθε αντικειμενο(και την αξια του), θα ενημερωνεται πλεον η γενικη γραμματεια πληροφοριακων συστηματων?
Πληρης ελεγχος; (και καταναλωτικο προφιλ?)

kourampies
04-09-12, 21:37
Άνοιξα έναν λογαριασμό στην Πειραιώς, και προσπαθώ να προσθέσω την Visa Debit στο paypal και δε με αφήνει.

Η κάρτα γράφει το όνομα μου σε μορφή "ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ" και όχι "ΟΝΟΜΑ ΕΠΩΝΥΜΟ". Το paypal έχει ξεχωριστά πεδία για όνομα και επώνυμο. Υπάρχει περίπτωση η κάρτα της Πειραιώς να τα έχει λάθος/αντίστροφα και εκεί να υπάρχει το πρόβλημα;

Να αναφέρω ότι ο λογαριασμός είναι τελείως άδειος, δεν έχει ούτε ενα λεπτό μέσα.

boombastic
04-09-12, 21:50
Άνοιξα έναν λογαριασμό στην Πειραιώς, και προσπαθώ να προσθέσω την Visa Debit στο paypal και δε με αφήνει.

Η κάρτα γράφει το όνομα μου σε μορφή "ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ" και όχι "ΟΝΟΜΑ ΕΠΩΝΥΜΟ". Το paypal έχει ξεχωριστά πεδία για όνομα και επώνυμο. Υπάρχει περίπτωση η κάρτα της Πειραιώς να τα έχει λάθος/αντίστροφα και εκεί να υπάρχει το πρόβλημα;

Να αναφέρω ότι ο λογαριασμός είναι τελείως άδειος, δεν έχει ούτε ενα λεπτό μέσα.

SORRY GIA TO OFF TOPIC... τι χαρτιά χρειάστηκες για να ανοίξεις λογαριασμό?

kourampies
04-09-12, 21:52
SORRY GIA TO OFF TOPIC... τι χαρτιά χρειάστηκες για να ανοίξεις λογαριασμό?

Ταυτότητα και εκαθαριστικό.

kasadi
04-09-12, 22:13
από όσο θυμάμαι όταν βάζεις μια κάρτα στο PayPal την πρώτη φορά σου κάνει μια μικρή χρέωση της τάξης του 1-2 ευρώ , οπότε ίσως φταίει το ότι δεν έχεις χρήματα μέσα

button
05-09-12, 00:25
Ταυτότητα και εκαθαριστικό.

lol Εγώ όταν άνοιξα δεν είχα εκκαθαριστικό και έδωσα μόνο ταυτότητα και έκανα ταμιευτήριο,Winbank,Χρεωστική κάρτα Visa

Τελικά η κάρτα που δίνουν (Χρεωστική ?? visa) είναι πιστωτική η όχι ?? Γιατί τώρα έκανα για πλάκα κράτηση 2 εισιτήρια για Cinema και έγινε με επιτυχία :p οχι οτι με χάλασε γλίτωσα κόπο στα ταμεία και νόμιζα οτι είναι μόνο για ανάληψη

Thanasis159
05-09-12, 01:52
Δεν έχει ξεκαθαριστεί απόλυτα μάλλον ο όρος της χρεωστικής και της πιστωτικής κάρτας.

Η κάρτα της Πειραιώς, είναι χρεωστική, δηλαδή κάνει συναλλαγές χρεώνοντας τον καταθετικό λογαριασμό με τον οποίο την έχετε συνδέσει. Εκτός από αναλήψεις, κάνει φυσικά και αγορές σε τερματικά εμπόρων και η συγκεκριμένη κάρτα χρησιμοποιείται και για συναλλαγές εξ αποστάσεως, όπως αγορές μέσω ίντερνετ. Η πιστωτική κάρτα λειτουργεί με παρόμοι τρόπο, αλλά δεν είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό, αλλά σου παρέχει ένα πιστωτικό όριο το οποίο όταν χρησιμοποιείς, σου έρχεται λογαριασμός τον οποίο πρέπει να πληρώσεις.

Αναφορικά με το paypal που αναφέρθηκε, όταν πας να συνδέσεις την κάρτα σου, η υπηρεσία σου δεσμεύει 1€ για να επιβεβαιώσει ότι η κάρτα είναι σωστή και λειτουργική. Αν ο λογαριασμός είναι άδειος, τότε αυτός ο έλεγχος αποτυγχάνει και η κάρτα απορρίπτεται.

button
05-09-12, 08:09
Δηλαδή δεν χρειάζεται το winbank για να συνδέσεις με Paypal σού κάνει δουλει ά η χρεωστική visa , αρα μπωρο
Να κάνω αγορές κανονικα όσο εχω λεφτά στο λογαριασμό.. Καλο και τοσο καιρό δεν το ήξερα

boombastic
06-09-12, 02:19
lol Εγώ όταν άνοιξα δεν είχα εκκαθαριστικό και έδωσα μόνο ταυτότητα και έκανα ταμιευτήριο,Winbank,Χρεωστική κάρτα Visa
Με ταυτοτητα μονο, παλια... πλεον απ οτι βλεπω θα ζητανε και αιματολογικες εξετασεις....

aton
06-09-12, 19:23
Με ταυτοτητα μονο, παλια... πλεον απ οτι βλεπω θα ζητανε και αιματολογικες εξετασεις....

Έτσι δεν γίνεται να ανοίξεις λογαριασμό πλέον μόνο με ταυτότητα.

Manolis_karas
07-09-12, 20:29
Έτσι δεν γίνεται να ανοίξεις λογαριασμό πλέον μόνο με ταυτότητα.
και ΑΦΜ σε επίσημο έγγραφο:Ε1, Εκκαθαριστικό εφορείας, έγγραφο απόδοσης ΑΦΜ κλπ.

button
09-09-12, 01:06
Στην paypal είχα δώσει τα στοιχειά μου με αγγλικούς χαρακτήρες θα είναι πρόβλημα η όχι ?

Manolis_karas
09-09-12, 12:32
Συνήθως σε κάρτες, paypal κλπ, γράφεις το όνομα σου όπως γράφεται στο διαβατήριο (τώρα και στην Αστ. Ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες).

Nozomi
10-09-12, 12:06
Στην HSBC Ελλάδος -που έχει αναφερθεί πληστάκις στο νήμα- απαιτούν να αγοράσετε κάποιο "επενδυτικό προϊόν" τους (σας μεταφέρω αυτολεξεί αυτό που μου είπε η υπάλληλος!) ή να ανοίξετε κάποιον αποταμιευτικό λογαριασμό με minimum κίνηση τα 100€ μηνιαίως, για να σας ανοίξουν λογαριασμό και να εκδώσουν την χρεωστική τους κάρτα.

Τα σχόλια δικά σας...:whistle:

button
13-09-12, 13:02
δεν πανε να γ@μ#$#% λεω εγω τοσες τράπεζες έχουμε


εγω σύνδεσα την χρεωστική κάρτα με paypal μενει να παω στην τράπεζα να μου σκαναρουν το βιβλιάριο για το 4ψηφιο κοδικο

Thanasis159
13-09-12, 13:22
εγω σύνδεσα την χρεωστική κάρτα με paypal μενει να παω στην τράπεζα να μου σκαναρουν το βιβλιάριο για το 4ψηφιο κοδικο

What? Τι διαδικασία είναι αυτή; Να στο ενημερώσουν εννοείς ώστε να φανεί η κίνηση και ο κωδικός; Αν ναι, γιατί δεν παίρνεις απλά στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση να σου τον δώσουν;

jap
13-09-12, 15:13
Το βιβλιάριο γιατί; Την ίριδα πρέπει να σκανάρουν, την ίριδα!

christakoss
14-09-12, 02:23
Μιας και η προπληρωμένη της eurobank και εγώ τις τελευταίες μέρες πήραμε διαζύγιο αποφάσισα να πάω στην κατεύθυνση της χρεωστικής.Έχω ήδη χρεωστική αλλά χρησιμοποιείται για να καλύψει τις οικονομικές μου ανάγκες οπότε για λόγους ασφαλείας δεν θέλω να την χρησιμοποιώ για online αγορές.Οπότε πάμε στο άνοιγμα δεύτερου λογαριασμού.Ερωτώ τα εξής:
Η μεταφορά μεταξύ χρημάτων από μεταξύ δύο λογαριασμών eurobank χρεώνει προμήθεια;Μπορώ να μεταφέρω το οποιοδήποτε ποσό;
Εφόσον προυπάρχει λογαριασμός στην τράπεζα είναι απαραίτητα τα παραπάνω έγγραφα για να σου ανοίξουν και δεύτερο?

jap
14-09-12, 07:22
Η μεταφορά μεταξύ χρημάτων από μεταξύ δύο λογαριασμών eurobank χρεώνει προμήθεια;
OXI



Μπορώ να μεταφέρω το οποιοδήποτε ποσό;

Υπάρχει ημερήσιο όριο και αφορά όλες τις συναλλαγές στο e-banking. Αρχικά είναι 3000 ευρώ (δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά), μετά όμως μπορείς αν το αυξήσεις κατά πολύ. Δεν θυμάμαι τη διαδικασία αλλά νομίζω γίνεται μέσα από το ebanking κι αυτό (ξαναδίνεις νομίζω τον ένα κωδικό)



Εφόσον προυπάρχει λογαριασμός στην τράπεζα είναι απαραίτητα τα παραπάνω έγγραφα για να σου ανοίξουν και δεύτερο?
Πας με την ταυτότητα μόνο, αν σε δουν στο σύστημα πιστοποιημένο δεν χρειάζεται ξανά η διαδικασία. Μπορεί όμως να έχεις λογαριασμό από παλιά και να μην είσαι πιστοποιημένος, οπότε θα χρειαστούν.

yyy
14-09-12, 14:51
Υπάρχει ημερήσιο όριο και αφορά όλες τις συναλλαγές στο e-banking. Αρχικά είναι 3000 ευρώ (δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά), μετά όμως μπορείς αν το αυξήσεις κατά πολύ. Δεν θυμάμαι τη διαδικασία αλλά νομίζω γίνεται μέσα από το ebanking κι αυτό (ξαναδίνεις νομίζω τον ένα κωδικό)

Το αρχικό όριο είναι 3000€. Μετά τηλεφωνικά, αφού επιβεβαιώσουν την ταυτότητά σου, μπορούν να στο αυξήσουν ως 50000€/μέρα. Μέσα από το ebanking μπορείς να το μειώσεις όσο θέλεις πάλι. Αλλά όχι να το αυξήσεις ;)

button
15-09-12, 19:27
What? Τι διαδικασία είναι αυτή; Να στο ενημερώσουν εννοείς ώστε να φανεί η κίνηση και ο κωδικός; Αν ναι, γιατί δεν παίρνεις απλά στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση να σου τον δώσουν;

Απο paypal έκανα add την χρεωστική και τέλος .
Ναι.
Δεν το ήξερα οτι γίνεται άλλα ετσι και αλλιώς θα περάσω γιατί απο τηλεφωνώ χάνο το νόημα


Το βιβλιάριο γιατί; Την ίριδα πρέπει να σκανάρουν, την ίριδα!


Ποια ίριδα :blink:

Και λέτε να ανοίξω και εγώ 2ο Λογαριασμό στην Πειραιώς ?

udasile
16-09-12, 15:21
Καλησπερα, μετα απο μια απογοητευτικη βδομαδα με την τραπεζα κυπρου *βλεπε εδω ( http://www.adslgr.com/forum/threads/659681-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BA%CF%85%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%85-paypal ) αποφασισα αυριο πρωι να ανοιξω μια χρεωστικη στην τραπεζα πειραιως. Γνωριζει καποιος τα ακριβη στοιχεια της τραπεζας που ζηταει το paypal οταν ειναι να κανεις withdraw σε λογαριασμο ???

First Name Με ελληνικους χαρακτηρες οπως το βιβλιαριο η με αγγλικους οπως στην ταυτοτητα ?

Last Name Με ελληνικους χαρακτηρες οπως το βιβλιαριο η με αγγλικους οπως στην ταυτοτητα ?

Bank Name ?

Bank Location ?

Account Type Checking / Savings αυτο ειναι savings.
IBAN Number GR***** εδω ειμαστε οκ
(27 digits without spaces, for example GR1600101250000000012300695)
Re-enter IBAN Number GR***** εδω ειμαστε οκ

dimdra
25-09-12, 14:41
γεια σας φιλοι,τελικα ποια τραπεζα-καρτα ειναι καλη για internet αγορες(αποψεις).:)

Thanasis159
25-09-12, 15:17
Τράπεζα Πειραιώς. Ανοίγεις τον winbank direct λογαριασμό από το σπίτι σου, πας από το κατάστημα για υπογραφές και δικαιολογητικά και τα χειρίζεσαι όλα από τον υπολογιστή σου. Δωρεάν sms alerts και πολύ ανταγωνιστικό επιτόκιο και τιμολόγηση τραπεζικών εργασιών.

dimdra
25-09-12, 15:42
ευχαριστω για την απαντηση,εγω φιλε θελω να βρω μια χρεωστικη για να την κανω paypal ποια ειναι η καταλληλη,ακουσα οτι η πειραιως εχει προβληματα.

Thanasis159
25-09-12, 15:43
Τι εννοείς έχει προβλήματα; Την χρησιμοποιώ χρόνια στο paypal και αλλού χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

dimdra
25-09-12, 15:54
φιλε τι διαδικασια χρειαζεται?τι δικαιολογητικα θελει?

- - - Updated - - -

χρεωσεις?

runner70
25-09-12, 17:14
φιλε τι διαδικασια χρειαζεται?τι δικαιολογητικα θελει?

- - - Updated - - -

χρεωσεις?

Φιλε υπαρχει το site στα ελληνικα. Δεν πηρες την τηλεφωνικη εξυπηρετηση της Πειραιως. Μην τα θελουμε ολα μασημενη τροφη πια.

https://www.winbankdirect.gr/

Thanasis159
25-09-12, 20:38
Στπ site που σου παραθέτει ο runner70 τα εξηγεί όλα πολύ καλά και αναλυτικά. Ρίξε μια ματιά και αν έχεις κάποια απορία μας λες.

cool11
28-09-12, 11:21
Τωρα που Πειραιως εξαγορασε την ΑΤΕ, ξερει κανεις αν με το 'λεφτα στο λεπτο' της Πειραιως, μπορει καποιος να παει να κανει την αναληψη απο ΑΤΜ της ΑΤΕ?

lewton
29-09-12, 08:13
Τωρα που Πειραιως εξαγορασε την ΑΤΕ, ξερει κανεις αν με το 'λεφτα στο λεπτο' της Πειραιως, μπορει καποιος να παει να κανει την αναληψη απο ΑΤΜ της ΑΤΕ?

Αυτό δε νομίζω να γίνει πριν ενοποιηθούν τα συστήματα πληροφορικής.
Άλλο το να πεις "μπορείτε να κάνετε δωρεάν ανάληψη" (μέσω ΔΙΑΣ περνάει, αλλά δε χρεώνεται) και άλλο το να προσφέρεις τόσο προχωρημένη υπηρεσία.

papi_tam
29-09-12, 13:41
Δεν νομιζω πως γινεται , αλλα καλύτερα ρώτα στο call center της Πειραιώς

cool11
29-09-12, 16:38
Για κατοχους χρεωστικων της πειραιως καθως και ebanking, υπαρχει κανενα 'ειδικο' email ειδικα για να κανουμε ερωτησεις για τετοια θεματα?
Εννοω περα απο τα εντελως γενικα email που δεχονται θεματα επι παντός επιστητού.

Al3xand3r
06-10-12, 16:35
Συγγνώμη εαν έχει ξαναγίνει αυτή η ερώτηση αλλά έχω ένα προβληματάκι. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα χρεωστική της τράπεζας Κύπρου για αγορές online. Τώρα όμως έχω λόγω εργασίας και από την Εμπορική τράπεζα και την Χανίων (κάπως σαν θυγατρική της Πανελλήνιας είναι εαν έχω καταλάβει σωστα). Τα στοιχεία μου όμως αναγράφονται με διαφορετικό τρόπο. Της Κύπρου έγραφε ONOMA EPITHETO απλά και ωραία. Της Εμπορικής και της Χανίων αναγράφουν Ο. P. ΕΠΙΤΗΕΤΟ (όπου P το πρώτο γράμμα του πατρώνυμου - δεν γράφω greeklish, απλά στην κάρτα είναι φυσικά με λατινικούς χαρακτήρες τα στοιχεία!) και δεν καταφέρνω να τις δεχτούν με κανένα τρόπο, έχω δοκιμάσει διάφορους, με ή χωρις κενά ενδιάμεσα, με ή χωρίς τελείες, κτλ. Έψαξα για πληροφορίες αλλά μάλλον είμαι ο μόνος χαζός και δεν το εξηγούν αναλυτικά πουθενά. Εαν βοηθάει αυτό θέλω να χρησιμοποιήσω μία από αυτές για αγορές από το gog.com, το iTunes και το PayPal κυρίως. Κάποια από αυτά έχουν μόνο ένα πεδίο για ονοματεπώνυμο και άλλα ζητάνε όνομα και επώνυμο ξεχωριστά.

lak100
07-10-12, 00:47
Παιδια δεν αντεχω αλλο το τηλεφωνικο spam στο οποιο με υποβαλουν οι τηλεφωνιτριες της Eurobank καθε φορα που χρειαζομαι την εξυπρετηση πελατων. με πρηζουν να βαλω αλλα 40 ευρω στο Αποταμιευτικο που εχω κανει την στγμη που δινω ηδη για 2 προγραμματα (easy life + Εξυπνη κινηση) 110 ευρω μηνιαιως λεω ευγενικα οτι για την ωρα δεν θελω τιποτα συνεχιζουν φτανω στο σημειο που για να ξεμπερδεψω τους κλεινω το τηλεφωνο στα μουτρα το ξερω δεν ειναι σωστο και αυτες την δουλεια τους κανουν αλλα ημαρτον ολα εχουν ενα οριο

jap
07-10-12, 09:19
Είσαι ή πολύ πρωινός τύπος ή νυχτερινός... :) Να παίρνεις 12-2 το μεσημέρι και 6-8 το βράδυ, έχουν πιο πολύ δουλειά, εσύ έχεις μεγαλύτερη αναμονή, αλλά δεν στα πρήζουν γιατί περιμένουν κι άλλοι να εξυπηρετηθούν. Πειραματίσου λίγο με τις ώρες και θα δεις τη διαφορά...

nikosl
07-10-12, 14:33
Να κάνω μια ερώτηση ρε παίδες. Έχω χρεωστική visa της Πειραιώς. Πήγα τέλη Σεπτέμβρη σε ένα easy pay μεσα σε ενα κατάστημα της τράπεζας και κατέθεσα 350€ στον λογαριασμό μου.

Πριν μια εβδομάδα έκανα μια αγορά από το internet 250 $ μέσω paypal δλδ καπου 190€. Όλα λειτούργησαν κανονικά, όπως πάντα.

Προσπαθώ όμως εδώ και 3 μέρες να κάνω μια αγορά 140€, όχι μεσω paypal αυτή τη φορά και μου πετάει σφάλμα. Πήγα σε ένα ATM να βγάλω μια ανάλυση και μου λέει ότι έχω λογιστικό υπόλοιπο περίπου 160€ και διαθέσιμο κανα 20αρικο.

Γιατί δεν είναι διαθέσιμα τα χρήματά μου?

Thanasis159
07-10-12, 15:17
Να κάνω μια ερώτηση ρε παίδες. Έχω χρεωστική visa της Πειραιώς. Πήγα τέλη Σεπτέμβρη σε ένα easy pay μεσα σε ενα κατάστημα της τράπεζας και κατέθεσα 350€ στον λογαριασμό μου.

Πριν μια εβδομάδα έκανα μια αγορά από το internet 250 $ μέσω paypal δλδ καπου 190€. Όλα λειτούργησαν κανονικά, όπως πάντα.

Προσπαθώ όμως εδώ και 3 μέρες να κάνω μια αγορά 140€, όχι μεσω paypal αυτή τη φορά και μου πετάει σφάλμα. Πήγα σε ένα ATM να βγάλω μια ανάλυση και μου λέει ότι έχω λογιστικό υπόλοιπο περίπου 160€ και διαθέσιμο κανα 20αρικο.

Γιατί δεν είναι διαθέσιμα τα χρήματά μου?

Πιθανότατα γιατί το ποσό των 140€ έχει ήδη δεσμευτεί από την προσπάθεια αγοράς σου. Δοκίμασε να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να το επιβεβαιώσεις και μπορείς να μιλήσεις και με τον έμπορο.

nikosl
07-10-12, 16:29
Πιθανότατα γιατί το ποσό των 140€ έχει ήδη δεσμευτεί από την προσπάθεια αγοράς σου. Δοκίμασε να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να το επιβεβαιώσεις και μπορείς να μιλήσεις και με τον έμπορο.

Όντως έχουν δεσμευτεί τα λεφτά σε κάποια από τις επαναλαμβανόμενες προσπάθειές μου, παρόλα αυτά δεν ολοκληρώθηκε η συναλλαγή, οπότε πρέπει να μιλήσω με την εταιρεία. Μπλέξιμο :(

Eυχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

aleex
12-10-12, 09:27
έχω μια χρεωστική alpha bank visa την οποία την έχω καταχωρημένη σε amazon, paypal κλπ κ κάνω αγορές χωρίς πρόβλημα. :p

τελευταία, ενεργοποίησα το "verified by visa" (http://www.alphabankcards.gr/?TabID=136&xmid=1553), όπου βάζουμε κ ένα password της επιλογής μας που πρέπει να το συμπληρώσουμε την ώρα της συναλλαγής. αυτό το 'κανα γιατί αγόρασα κάτι από site που δεν το ήξερα καλά κ δεν είχε paypal.

Τώρα η ερώτηση είναι: Θα παίζουν κανονικά οι αγορές μου με paypal, amazon κ όπου αλλού έχω ήδη καταχωρήσει την alpha bank visa χρεωστική, ή θα έχω πρόβλημα κ να κοιτάξω να το απενεργοποιήσω το verified by visa?? :hmm:

Thanasis159
12-10-12, 12:00
έχω μια χρεωστική alpha bank visa την οποία την έχω καταχωρημένη σε amazon, paypal κλπ κ κάνω αγορές χωρίς πρόβλημα. :p

τελευταία, ενεργοποίησα το "verified by visa" (http://www.alphabankcards.gr/?TabID=136&xmid=1553), όπου βάζουμε κ ένα password της επιλογής μας που πρέπει να το συμπληρώσουμε την ώρα της συναλλαγής. αυτό το 'κανα γιατί αγόρασα κάτι από site που δεν το ήξερα καλά κ δεν είχε paypal.

Τώρα η ερώτηση είναι: Θα παίζουν κανονικά οι αγορές μου με paypal, amazon κ όπου αλλού έχω ήδη καταχωρήσει την alpha bank visa χρεωστική, ή θα έχω πρόβλημα κ να κοιτάξω να το απενεργοποιήσω το verified by visa?? :hmm:

Την υπηρεσία αυτή θα την χρησιμοποιείς μόνο στους εμπόρους που απαιτούν την χρήση της, στους υπόλοιπους δεν θα χρειαστεί.

aleex
13-10-12, 07:51
Την υπηρεσία αυτή θα την χρησιμοποιείς μόνο στους εμπόρους που απαιτούν την χρήση της, στους υπόλοιπους δεν θα χρειαστεί.

thx Thanasis159 :). αυτό το "απαιτούν τη χρήση τους" όμως δεν το κατάλαβα. την υπηρεσία verified by visa (vbv) την ενεργοποίησα εγώ χωρίς να απαιτηθεί από κάποιο site. όταν κάνω αγορά μου πετάει ένα επιπλέον παράθυρο, για password.

Στο amazon τώρα τι θα γίνεται; εννοείς ότι μπορώ να ενεργοποιώ κ απενεργοποιώ το vbv κατά περίπτωση?? :hmm:

τρόπος ενεργοποίησης / απενεργοποίησης (http://www.alphabankcards.gr/?TabID=136&xmid=1553) πάντως δεν υπάρχει. τηλεφώνησα στη σχετική υπηρεσία στην alpha κ μου είπαν ότι δεν έχουν αναφορές για σχετικά προβλήματα. θα φανεί στην πράξη τελικά ... :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.