PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

Thanasis159
13-10-12, 13:13
Υπάρχουν κάποιοι έμποροι στους οποίους μπορείς να κάνεις αγορά μόνο με την χρήση της υπηρεσίας. Αν δεν έχεις εγγράψει δλδ την κάρτα σου στο VBV (Verified by Visa), δεν θα σου επιτρέπει την συναλλαγή.

Το παράθυρο με το password που αναφέρεις, στο πετάει σε όποιον έμπορο και αν έχεις κάνει συναλλαγή; Μπορείς να μου αναφέρεις ποιος ήταν αυτός;

aleex
13-10-12, 13:55
το vbv το ενεργοποίησα πριν λίγες μέρες κ η μόνη συναλλαγή που έκανα έκτοτε ήταν στο site του real-debrid (www.real-debrid.com/), όπου κ μου πέταξε το παράθυρο για να συμπληρώσω password αυτομάτως :)

έμεινα λοιπόν με την εντύπωση ότι πλέον σε όλες τις συναλλαγές ανεξαρτήτως θα μου πετάει αυτό το παράθυρο.

Αυτή τη έννοια δεν έχει το vbv? δλδ αν κάποιος θέλει να μου χρεώσει τη κάρτα χωρίς να το ξέρω να μη μπορεί να το κάνει χωρίς το password? :hmm:

γι' αυτό αναρωτιέμαι τι θα γίνεται πχ όταν θέλω να πληρώσω με paypal όπου έχω τη κάρτα καταχωρημένη. Θα μου πετάει το παράθυρο με το password στις πληρωμές του paypal, amazon κλπ, ή θα μπλοκάρει απλώς το σύστημά τους κ δεν θα μπορώ να κάνω συναλλαγή?? :hmm:

και αν στην ίδια κάρτα γίνονταν χρεώσεις αυτόματα από cosmote κλπ τότε? :whistle: βέβαια από αυτά που λέει εδώ (http://www.alphabankcards.gr/?TabID=136&xmid=1553), καταλαβαίνει κανείς ότι το vbv αφορά μόνο σε online συναλλαγές, αν κ απορώ πως ξεχωρίζουν οι online από τις μη-online. Anyway, θα πάρω τηλ να ρωτήσω ξανά τη Δευτέρα ... :hmm:

Thanasis159
13-10-12, 19:33
έμεινα λοιπόν με την εντύπωση ότι πλέον σε όλες τις συναλλαγές ανεξαρτήτως θα μου πετάει αυτό το παράθυρο.

Αυτή τη έννοια δεν έχει το vbv? δλδ αν κάποιος θέλει να μου χρεώσει τη κάρτα χωρίς να το ξέρω να μη μπορεί να το κάνει χωρίς το password? :hmm:

γι' αυτό αναρωτιέμαι τι θα γίνεται πχ όταν θέλω να πληρώσω με paypal όπου έχω τη κάρτα καταχωρημένη. Θα μου πετάει το παράθυρο με το password στις πληρωμές του paypal, amazon κλπ, ή θα μπλοκάρει απλώς το σύστημά τους κ δεν θα μπορώ να κάνω συναλλαγή?? :hmm:

και αν στην ίδια κάρτα γίνονταν χρεώσεις αυτόματα από cosmote κλπ τότε? :whistle: βέβαια από αυτά που λέει εδώ (http://www.alphabankcards.gr/?TabID=136&xmid=1553), καταλαβαίνει κανείς ότι το vbv αφορά μόνο σε online συναλλαγές, αν κ απορώ πως ξεχωρίζουν οι online από τις μη-online. Anyway, θα πάρω τηλ να ρωτήσω ξανά τη Δευτέρα ... :hmm:

Όχι ακριβώς. Το vbv δεν το υποστηρίζουν όλοι οι έμποροι. Σε αυτούς που δεν υποστηρίζεται, θα κάνεις συναλλαγές όπως έκανες μέχρι πρότινος χωρίς να σου ζητήσει το pop up με το password.

Από εκεί και έπειτα, όντως διακρίνεται στα sites των τραπεζών αν η συναλλαγή έγινε με χρήση πλαστικού ή με πληκτρολόγηση.

aleex
13-10-12, 19:52
απ' αυτά που μου λες Thanasis159, δλδ ποιο είναι το καλό του vbv? γιατί οι απατεώνες έτσι κι αλλιώς δεν θα το υποστηρίζουν ...:whistle:

μήπως είναι μόνο μπελάς τελικά?

jason_statham
13-10-12, 19:56
Εγώ τόσο καιρό με eurobank prepaid δεν είχα θέμα.....το κακό είναι πως λήγει κάθε δύο χρόνια και πρέπει να τρέχω για ανανέωση.

Thanasis159
13-10-12, 20:20
απ' αυτά που μου λες Thanasis159, δλδ ποιο είναι το καλό του vbv? γιατί οι απατεώνες έτσι κι αλλιώς δεν θα το υποστηρίζουν ...:whistle:

μήπως είναι μόνο μπελάς τελικά?

Μάλλον δεν το εξήγησα καλά και σου δημιούργησα λανθασμένη εντύπωση. Για να κάνεις κάποιος online συναλλαγή με την κάρτα σου, αρκεί να γνωρίζει τον αριθμό της, την ημερομηνία λήξης και το cvv. Όταν όμως έχεις ενεργή την υπηρεσία αυτή, κανείς δεν μπορεί να κάνει συναλλαγή με την κάρτα σου στο site που την υποστηρίζει, γιατί εκτός των 3 στοιχείων που ανέφερα πιο πάνω, πρέπει να ξέρει και το pass που έχεις ορίσει για το vbv. Είναι ένα επιπρόσθετο μέτρο ασφαλείας για τις συναλλαγές σου.

aleex
13-10-12, 20:31
@ jason_statham:
εγώ κάνω το εξής στην alpha bank: έχω δύο λογαριασμούς κ δύο χρεωστικές visa. την κάθε χρεωστική την έχω συνδέσει μόνο με ένα από τους δύο λογαριασμούς.

πρώτο πακέτο λογαριασμού - χρεωστικής χρησιμοποιώ κυρίως για πάγιες εντολές κ αναλάψεις / καταθέσεις.

δεύτερο πακέτο λογαριασμού - χρεωστικής χρησιμοποιώ μόνο για online συναλλαγές μεταφέροντας με internet banking μόνο τόσα λεφτά από τον ένα λογαριασμό στον άλλο που μου χρειάζονται εκάστοτε, ώστε να μην έχω ποτέ πολλά λεφτά στο λογαριασμό των online συναλλαγών.

για την ιστορία, επειδή κάποτε το είχα πάθει, απατεώνες που θέλουν να σου πάρουν λεφτά, χρεώνουν συνήθως κάτι λίγα cents, κι αν δουν ότι δεν το έχεις πάρει χαμπάρι, σου παίρνουν μετά κ κανά τάληρο κοκ. με φαξ στην τράπεζα των εν λόγω συναλλαγών κ ότι έχεις πέσει θύμα εξαπάτησης μέσα σε σύντομο βέβαια χρονικό διάστημα, η τράπεζα έχει τον τρόπο να αντιστρέψει τις χρεώσεις κ να σου πιστώσει πάλι τα λεφτά που σου φάγανε.

για το λόγο αυτό αφήνω πάντα κανα δεκάρικο στο λογαριασμό των online συναλλαγών για να τσεκάρω αν η κάρτα έχει γίνει compromised :p

RASTAVIPER
13-10-12, 20:31
Παίδες μέσω ebanking είναι πιο φθηνά από τα 8€ που ζητάνε Εθνική και Πειραιώς για κλασική μεταφορά χρημάτων σε τράπεζα εξωτερικού;

aleex
13-10-12, 20:54
Μάλλον δεν το εξήγησα καλά και σου δημιούργησα λανθασμένη εντύπωση. Για να κάνεις κάποιος online συναλλαγή με την κάρτα σου, αρκεί να γνωρίζει τον αριθμό της, την ημερομηνία λήξης και το cvv. Όταν όμως έχεις ενεργή την υπηρεσία αυτή, κανείς δεν μπορεί να κάνει συναλλαγή με την κάρτα σου στο site που την υποστηρίζει, γιατί εκτός των 3 στοιχείων που ανέφερα πιο πάνω, πρέπει να ξέρει και το pass που έχεις ορίσει για το vbv. Είναι ένα επιπρόσθετο μέτρο ασφαλείας για τις συναλλαγές σου.

μάλιστα ... τώρα πια το κατάλαβα ... thx :lol: :)


Παίδες μέσω ebanking είναι πιο φθηνά από τα 8€ που ζητάνε Εθνική και Πειραιώς για κλασική μεταφορά χρημάτων σε τράπεζα εξωτερικού;

1. αν δεν έχεις ebanking, πας κ κάνεις κατευθείαν. :p εγώ προτίμησα πριν πολλά χρόνια την alhpa bank για online συναλλαγές γιατί ήταν η πρώτη που διέθεσε χρεωστικές visa για το internet, όταν εθνική κ eurobank δεν είχαν ιδέα (μέσα δεκαετίας του 90). :p

2. διαδικασία: :)
α. απ΄ότι θυμάμαι συγκεκριμένα για χώρες της εε, στέλνεις μέχρι 12.000 ευρώ ανά συναλλαγή.
β. κόστος στην alpha bank 30 cents.
γ. κόστος στην εθνική ήταν 50 αλλά μπορεί κ να το κατέβασαν κι αυτοί στα 30 cents.
δ. πρέπει να γνωρίζεις τον αριθμό λογαριασμού που θέλεις να πιστώσεις σε μορφή iban
ε. πρέπει να γνωρίζεις το όνομα της τράπεζας ή το bic/swift. στην εφαρμογή της alpha bank, βάζοντας το όνομα της τράπεζας που θέλεις να πιστώσεις, σου βγάζει αυτόματα το bic/swift. βέβαια σ' αυτή τη περίπτωση μπορεί να γίνει πχ λάθος να πάνε τα λεφτά σε άλλο υποκατάστημα, οπότε καλύτερα έτσι κι αλλιώς να ξέρεις πάντα το bic/swift το οποίο είναι μοναδικός κωδικός αντιστοιχίας σε συγκεκριμένο υποκατάστημα / κτίριο κλπ τράπεζας
ζ. τσεκάρεις από την εφαρμογή πότε φτάσανε τα λεφτά, συνήθως υπάρχει valeur 2-3 ημερών

RASTAVIPER
14-10-12, 10:03
1. αν δεν έχεις ebanking, πας κ κάνεις κατευθείαν. :p εγώ προτίμησα πριν πολλά χρόνια την alhpa bank για online συναλλαγές γιατί ήταν η πρώτη που διέθεσε χρεωστικές visa για το internet, όταν εθνική κ eurobank δεν είχαν ιδέα (μέσα δεκαετίας του 90). :p

2. διαδικασία: :)
α. απ΄ότι θυμάμαι συγκεκριμένα για χώρες της εε, στέλνεις μέχρι 12.000 ευρώ ανά συναλλαγή.
β. κόστος στην alpha bank 30 cents.
γ. κόστος στην εθνική ήταν 50 αλλά μπορεί κ να το κατέβασαν κι αυτοί στα 30 cents.
δ. πρέπει να γνωρίζεις τον αριθμό λογαριασμού που θέλεις να πιστώσεις σε μορφή iban
ε. πρέπει να γνωρίζεις το όνομα της τράπεζας ή το bic/swift. στην εφαρμογή της alpha bank, βάζοντας το όνομα της τράπεζας που θέλεις να πιστώσεις, σου βγάζει αυτόματα το bic/swift. βέβαια σ' αυτή τη περίπτωση μπορεί να γίνει πχ λάθος να πάνε τα λεφτά σε άλλο υποκατάστημα, οπότε καλύτερα έτσι κι αλλιώς να ξέρεις πάντα το bic/swift το οποίο είναι μοναδικός κωδικός αντιστοιχίας σε συγκεκριμένο υποκατάστημα / κτίριο κλπ τράπεζας
ζ. τσεκάρεις από την εφαρμογή πότε φτάσανε τα λεφτά, συνήθως υπάρχει valeur 2-3 ημερών

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Ξέρεις αν και Πειραιώς έχει την ίδια χρέωση μέσω ebanking για το έμβασμα στο εξωτερικό;
Θέλω να ανοίξω νέο λογαριασμό για αυτή την δουλειά και επειδή η Πειραως δίνει από την αρχή κωδικούς και κάρτα για αγορές μέσω Internet ακούγεται πιο καλή πρόταση από την Εθνική που θέλει πιο μεγάλη διαδικασία για το άνοιγμα κωδικών ebanking.

Επίσης, για μεταφορά χρημάτων από Millennium σε άλλη Ελληνική τράπεζα, έχει κάποια τράπεζα λιγότερη προμήθεια μέσω ίντερνετ;

djuan1988
14-10-12, 10:44
Η Πειραιώς έχει χρέωση 0,50€ για εμβάσματα μέχρι 12500€ για αποστολή σε 17 χώρες της ΕΕ.

aleex
14-10-12, 17:40
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Ξέρεις αν και Πειραιώς έχει την ίδια χρέωση μέσω ebanking για το έμβασμα στο εξωτερικό;
Θέλω να ανοίξω νέο λογαριασμό για αυτή την δουλειά και επειδή η Πειραως δίνει από την αρχή κωδικούς και κάρτα για αγορές μέσω Internet ακούγεται πιο καλή πρόταση από την Εθνική που θέλει πιο μεγάλη διαδικασία για το άνοιγμα κωδικών ebanking.

Επίσης, για μεταφορά χρημάτων από Millennium σε άλλη Ελληνική τράπεζα, έχει κάποια τράπεζα λιγότερη προμήθεια μέσω ίντερνετ;

απ' ότι φαίνεται πάνω από 50 cents προμήθεια δεν έχει καμία τράπεζα για μεταφορές κ εμβάσματα online. η διαδικασία λίγο πολύ σε όλες τις τράπεζες για online banking είναι οι ίδιες. κάρτα για αγορές μέσω internet να δεις μόνο να είναι visa χρεωστική, είναι η καλύτερη περίπτωση. εθνική κ eurobank πιο παλιά τουλάχιστον δεν δίνανε visa, παρά τη χρεωστική της master card, τη maestro που δεν είναι παντού αποδεκτή. Η alpha πάντως σου δίνει μέχρι 2 χρεωστικές visa :p κ γενικά δεν μπορώ να πω ότι είχα ποτέ :pπροβλήματα.

Α ... καλά που το θυμήθηκα. όταν κάνεις αγορές σε νόμισμα εκτός euro προσοχή γιατί:

στις χρεωστικές υπάρχει μίνιμουμ χρέωση ανά συναλλαγή. δλδ αν θες ν' αγοράσεις πχ αντικείμενο αξίας 1$ από hong kong με δωρεάν μεταφορικά, δεν μπορείς γιατί σε χρεώνουν μίνιμουμ 2 ευρώ η alpha, κ πέρσι που είχα ρωτήσει μίνιμουμ 5 ευρώ η πειραιώς. αυτό το παρακάμπτεις μόνο καταχωρώντας τη κάρτα σου στο paypal, κ επιλέγοντας την επιλογή (θέλει λίγο ψάξιμο να τη βρεις) να χρησιμοποιείς το currency conversion του paypal κ όχι της κάρτας σου.

εκτός που το paypal δεν έχει μίνιμουμ χρέωση ανά συναλλαγή έχει κ καλύτερα exchange rates από τους δικούς μας κλέφτες που μάλιστα το exchange rate δεν ξέρεις καν ποιο είναι πριν κάνεις συναλλαγή :down:

cool11
14-10-12, 20:29
απ' ότι φαίνεται πάνω από 50 cents προμήθεια δεν έχει καμία τράπεζα για μεταφορές κ εμβάσματα online. η διαδικασία λίγο πολύ σε όλες τις τράπεζες για online banking είναι οι ίδιες. κάρτα για αγορές μέσω internet να δεις μόνο να είναι visa χρεωστική, είναι η καλύτερη περίπτωση. εθνική κ eurobank πιο παλιά τουλάχιστον δεν δίνανε visa, παρά τη χρεωστική της master card, τη maestro που δεν είναι παντού αποδεκτή. Η alpha πάντως σου δίνει μέχρι 2 χρεωστικές visa :p κ γενικά δεν μπορώ να πω ότι είχα ποτέ :pπροβλήματα.

Α ... καλά που το θυμήθηκα. όταν κάνεις αγορές σε νόμισμα εκτός euro προσοχή γιατί:

στις χρεωστικές υπάρχει μίνιμουμ χρέωση ανά συναλλαγή. δλδ αν θες ν' αγοράσεις πχ αντικείμενο αξίας 1$ από hong kong με δωρεάν μεταφορικά, δεν μπορείς γιατί σε χρεώνουν μίνιμουμ 2 ευρώ η alpha, κ πέρσι που είχα ρωτήσει μίνιμουμ 5 ευρώ η πειραιώς. αυτό το παρακάμπτεις μόνο καταχωρώντας τη κάρτα σου στο paypal, κ επιλέγοντας την επιλογή (θέλει λίγο ψάξιμο να τη βρεις) να χρησιμοποιείς το currency conversion του paypal κ όχι της κάρτας σου.

εκτός που το paypal δεν έχει μίνιμουμ χρέωση ανά συναλλαγή έχει κ καλύτερα exchange rates από τους δικούς μας κλέφτες που μάλιστα το exchange rate δεν ξέρεις καν ποιο είναι πριν κάνεις συναλλαγή :down:

Αμαν!
Ανατρεπεις ολα οσα μου ειπαν στο αλλο το τοπικα για το ebay.
Εκει ειπωθηκε, οτι επειδη το paypal χρεωνει αναλογικα με την αγορα οταν μιλαμε για εκτος euro-συναλλαγμα, συμφερει να σου κανει την μετατροπη συναλλαγματος η τραπεζα, η οποια εχει ανω πλαφον.
Δηλαδη ενω το paypal εχει ενα ποσοστο προμηθειας συναλλαγματος το οποιο ειναι παντα σταθερο αλλα τελικα 'απεριοριστο' προς τα πανω σε χρηματα, καλυτερα η τραπεζα, που χρεωνει αναλογικα, αλλα εχει 'ανω' 'ταβανι'.

Τωρα εσυ εδω, λες τα ακριβως αντιθετα.

Τελικα, τι ειναι καλυτερο? Θα καταληξουμε καπου?
Ο ενας τα λεει ετσι, ο αλλος αλλιως.
Μιλαμε ομως πως θα κανουμε οικονομια, ειναι χρηματα, οποτε πρεπει να βρουμε το καλυτερο δυνατο.

sdikr
14-10-12, 23:16
απ' ότι φαίνεται πάνω από 50 cents προμήθεια δεν έχει καμία τράπεζα για μεταφορές κ εμβάσματα online. η διαδικασία λίγο πολύ σε όλες τις τράπεζες για online banking είναι οι ίδιες. κάρτα για αγορές μέσω internet να δεις μόνο να είναι visa χρεωστική, είναι η καλύτερη περίπτωση. εθνική κ eurobank πιο παλιά τουλάχιστον δεν δίνανε visa, παρά τη χρεωστική της master card, τη maestro που δεν είναι παντού αποδεκτή. Η alpha πάντως σου δίνει μέχρι 2 χρεωστικές visa :p κ γενικά δεν μπορώ να πω ότι είχα ποτέ :pπροβλήματα.

Α ... καλά που το θυμήθηκα. όταν κάνεις αγορές σε νόμισμα εκτός euro προσοχή γιατί:

στις χρεωστικές υπάρχει μίνιμουμ χρέωση ανά συναλλαγή. δλδ αν θες ν' αγοράσεις πχ αντικείμενο αξίας 1$ από hong kong με δωρεάν μεταφορικά, δεν μπορείς γιατί σε χρεώνουν μίνιμουμ 2 ευρώ η alpha, κ πέρσι που είχα ρωτήσει μίνιμουμ 5 ευρώ η πειραιώς. αυτό το παρακάμπτεις μόνο καταχωρώντας τη κάρτα σου στο paypal, κ επιλέγοντας την επιλογή (θέλει λίγο ψάξιμο να τη βρεις) να χρησιμοποιείς το currency conversion του paypal κ όχι της κάρτας σου.

εκτός που το paypal δεν έχει μίνιμουμ χρέωση ανά συναλλαγή έχει κ καλύτερα exchange rates από τους δικούς μας κλέφτες που μάλιστα το exchange rate δεν ξέρεις καν ποιο είναι πριν κάνεις συναλλαγή :down:

Μήπως κάνεις κάπου λάθος;
Δεν υπάρχει κάποια min χρέωση στην Alpha - Πειραιώς, και οι δυό έχουν μια εξτρά χρέωση για συνάλλαγμα, αλλά όχι μιν χρέωση

runner70
15-10-12, 13:32
Α ... καλά που το θυμήθηκα. όταν κάνεις αγορές σε νόμισμα εκτός euro προσοχή γιατί:

στις χρεωστικές υπάρχει μίνιμουμ χρέωση ανά συναλλαγή. δλδ αν θες ν' αγοράσεις πχ αντικείμενο αξίας 1$ από hong kong με δωρεάν μεταφορικά, δεν μπορείς γιατί σε χρεώνουν μίνιμουμ 2 ευρώ η alpha, κ πέρσι που είχα ρωτήσει μίνιμουμ 5 ευρώ η πειραιώς. αυτό το παρακάμπτεις μόνο καταχωρώντας τη κάρτα σου στο paypal, κ επιλέγοντας την επιλογή (θέλει λίγο ψάξιμο να τη βρεις) να χρησιμοποιείς το currency conversion του paypal κ όχι της κάρτας σου.

εκτός που το paypal δεν έχει μίνιμουμ χρέωση ανά συναλλαγή έχει κ καλύτερα exchange rates από τους δικούς μας κλέφτες που μάλιστα το exchange rate δεν ξέρεις καν ποιο είναι πριν κάνεις συναλλαγή :down:


Φιλε δεν ισχυουν αυτα που λες, τουλαχιστον για τη χρεωστικη της Πειραιως που γνωριζω. Κανω μικροαγορες απο Κινα-hong kong. Δεν υπαρχει ελαχιστη χρεωση παρα μονο 2% προμηθεια για αγορες εκτος ευρωζωνης. Το currency conversion ειναι καλυτερο να επιλεγεις να το κανει η χρεωστικη σου καρτα, δηλαδη η τραπεζα σου, και οχι το paypal γιατι παιρνει μεγαλυτερη προμηθεια (2,5%) για τη μετατροπη συναλλαγματος.

aleex
15-10-12, 22:19
Μήπως κάνεις κάπου λάθος;
Δεν υπάρχει κάποια min χρέωση στην Alpha - Πειραιώς, και οι δυό έχουν μια εξτρά χρέωση για συνάλλαγμα, αλλά όχι μιν χρέωση


Φιλε δεν ισχυουν αυτα που λες, τουλαχιστον για τη χρεωστικη της Πειραιως που γνωριζω. Κανω μικροαγορες απο Κινα-hong kong. Δεν υπαρχει ελαχιστη χρεωση παρα μονο 2% προμηθεια για αγορες εκτος ευρωζωνης. Το currency conversion ειναι καλυτερο να επιλεγεις να το κανει η χρεωστικη σου καρτα, δηλαδη η τραπεζα σου, και οχι το paypal γιατι παιρνει μεγαλυτερη προμηθεια (2,5%) για τη μετατροπη συναλλαγματος.

για να το λέτε θα έχεττε δίκιο παιδιά ... είχα πάρει τηλ να ρωτήσω αυτές τις πληροφορίες σε alpha κ πειραιώς πριν κανα χρόνο :oops: κ προφανώς λόγω ανταγωνισμού τα πράγματα άλλαξαν εν τω μεταξύ ...

djuan1988
15-10-12, 22:19
Κάτι κατάλαβες ή σου είπαν λάθος. Τουλάχιστον στην Πειραιώς που χρησιμοποιώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

aleex
15-10-12, 22:28
Κάτι κατάλαβες ή σου είπαν λάθος. Τουλάχιστον στην Πειραιώς που χρησιμοποιώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

όπως μόλις έγραψα κ παραπάνω αυτά τα ρώτησα πριν κανα χρόνο ....

djuan1988
15-10-12, 22:49
Και πριν από ένα χρόνο δεν υπήρχε κάτι τέτοιο.

aleex
16-10-12, 01:30
ναι ε? τι να πω, εμένα αυτά μου είχε πει τότε υπάλληλος που ρώτησα στο τηλ ...

runner70
16-10-12, 12:05
ναι ε? τι να πω, εμένα αυτά μου είχε πει τότε υπάλληλος που ρώτησα στο τηλ ...

Ενδεχομενως να καταλαβε λαθος και να σου εξηγουσε για την προπληρωμενη εικονικη καρτα της Πειραιως,την WEBUY, η οποια ειχε ελαχιστη χρεωση. Πλεον βλεπω δεν εχει αλλα εξακολουθει να υπαρχει απαραδεκτη προμηθεια για την φορτιση της καρτας. Γενικα παντως σε καταστημα της πειραιως σου προωθουν την webuy για αγορες μεσω ιντερνετ αντι της χρεωστικης.

http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=290609&nt=96&lang=1

boombastic
09-11-12, 03:27
Tη νέα της κάρτα, η οποία διαθέτει LCD οθόνη και πληκτρολόγιο, παρουσίασε η Mastercard.
Η κάρτα - η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πιστωτική, χρεωστική ή κάρτα ΑΤΜ- ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει στη Σιγκαπούρη, στο πλαίσιο συνεργασίας της Mastercard με την Standard Chartered Bank Singapore. Κατασκευάζεται από την NagraID Security. Διαθέτει touch - sensitive πλήκτρα, καθώς και τη δυνατότητα δημιουργίας κωδικού μίας χρήσης, κάτι που αναιρεί την ανάγκη χρήσης ειδικής συσκευής που πολύ συχνά συνοδεύει τη χρήση υπηρεσιών online banking, για τη δημιουργία ειδικού κωδικού μίας χρήσης κάθε φορά.
Ωστόσο, οι «βελτιωμένες» κάρτες που θα ακολουθήσουν θα πηγαίνουν ακόμα παραπέρα, καθώς θα διαθέτουν επιπλέον δυνατότητες, όπως αυτή της προβολής του υπολοίπου του λογαριασμού του κατόχου, πρόσφατες κινήσεις.
Η κάρτα θα είναι σύντομα διαθέσιμη για και στη συνέχεια θα ακολουθήσει κυκλοφορία της διεθνώς. Αρχικά, η χρήση της στη Σιγκαπούρη θα προορίζεται για «ευαίσθητες»/ «υψηλού ρίσκου» συναλλαγές.
Στο επίκεντρο του όλου εγχειρήματος βρίσκεται η επιδίωξη της Mastercard να απαλλάξει το χρήστη από την ανάγκη της χρήσης συσκευής παραγωγής κωδικών, δημιουργώντας μία κάρτα «2 σε 1».
Όπως είπε ο Β. Σούμπα: στέλεχος της Standard Chartered Bank, «στη Σιγκαπούρη, πολλοί πελάτες έχουν συναλλαγές με πολλαπλές τράπεζες. Σκεφτήκαμε τρόπους να τις κάνουμε βολικές και ταυτόχρονα ασφαλείς. Το ερώτημα ήταν: αντί να τους δώσουμε άλλο ένα αντικείμενο, μήπως θα μπορούσαμε απλά να αντικαταστήσουμε κάτι που υπάρχει ήδη στο πορτοφόλι τους; Και τότε σκεφτήκαμε αμέσως τις κάρτες».

newpost.gr

cool11
19-11-12, 12:04
Καπως ασχετως με φυσικες αγορες με καρτες...
Δεν εχω κανει αγορες με χρεωστικη απο καταστημα. Μονο e-shopping.
Στο καταστημα, δινεις το πλαστικο της καρτας σου? Ζητουν να γραψεις το pin στο μηχανακι?
Ενας καταστηματαρχης, μονο με τον αριθμο της καρτας σου, μπορει εν αγνοια σου αργοτερα να σε χρεωσει; (πως ομως, χωρις καρτα/ή pin?)

Bananas
19-11-12, 12:11
Καπως ασχετως με φυσικες αγορες με καρτες...
Δεν εχω κανει αγορες με χρεωστικη απο καταστημα. Μονο e-shopping.
Στο καταστημα, δινεις το πλαστικο της καρτας σου? Ζητουν να γραψεις το pin στο μηχανακι?
Ενας καταστηματαρχης, μονο με τον αριθμο της καρτας σου, μπορει εν αγνοια σου αργοτερα να σε χρεωσει; (πως ομως, χωρις καρτα/ή pin?)

Όπως τα λες ζητούν να γράψεις το pin της κάρτας σου στο "τερματικό". (Προσωπικά όταν το γράφω και έχω κόσμο γύρω μου βάζω και το ένα χέρι πάνω από αυτό που πληκτρολογεί για να κρύψω το pin. (ποτέ δεν ξέρεις.. περίεργοι και δύσκολοι καιροί...)
Αν ο υπάλληλος θέλει να σε βλάψει μπορεί αν αποστηθίσει πλήρως τα στοιχεία της κάρτας σου για να τα χρησιμοποιήσει σε online αγορά. Δυστυχώς έτσι είναι. Εγω καλού κακού στην κάρτα μου δεν έχω μεγάλο ποσό για λόγους ασφαλείας . Χρησιμοποιώ συχνά κάρτα για συναλλαγές. Μέχρι τώρα δεν μου χει τύχει κάτι.

cool11
19-11-12, 12:44
Καλα, οι πιστωτικες ειναι σταθερη αξια.
Αλλα οσον αφορα θεματα 'αποδοχης' των χρεωστικων, υπαρχουν διακυμανσεις με την παροδο του χρονου;
Ή η αποδοχη μιας καρτας μονο καλυτερη μπορει να γινει, επιλυοντας η τραπεζα τυχον θεματα που προκυπτουν?

Πχ. ειχα ρωτησει και παλια για χρηση χρεωστικης απο ελληνικη τραπεζα στο εξωτερικο, νομιζω ειχατε απαντησει οτι δεν υπαρχει προβλημα. Τωρα, αυτο μπορει να εχει αλλαξει?

Ας πει καποιος και για το τι ισχυει για ελληνικες χρεωστικες και χρηση σε καταστηματα του εξωτερικου με φυσικη παρουσία μας(οχι δικτυακα)

Bananas
19-11-12, 14:42
Καλα, οι πιστωτικες ειναι σταθερη αξια.
Αλλα οσον αφορα θεματα 'αποδοχης' των χρεωστικων, υπαρχουν διακυμανσεις με την παροδο του χρονου;
Ή η αποδοχη μιας καρτας μονο καλυτερη μπορει να γινει, επιλυοντας η τραπεζα τυχον θεματα που προκυπτουν?

Πχ. ειχα ρωτησει και παλια για χρηση χρεωστικης απο ελληνικη τραπεζα στο εξωτερικο, νομιζω ειχατε απαντησει οτι δεν υπαρχει προβλημα. Τωρα, αυτο μπορει να εχει αλλαξει
Ας πει καποιος και για το τι ισχυει για ελληνικες χρεωστικες και χρηση σε καταστηματα του εξωτερικου με φυσικη παρουσία μας(οχι δικτυακα)

Εντός ευρωπαϊκής ζώνης και εφόσον η τράπεζα το υποστηρίζει η χρεωστική κάρτα είναι δεκτή ΠΑΝΤΟΥ τόσο για αγορές όσο και για αναλήψεις απο ξενες τραπεζες.
Τσεκαρισμένα αυτά με VISA χρεωστική της ΠΕΙΡΑΙΩΣ οταν είχα πάει Παρίσι πέρυσι.

Αυτό που λες περί συμβατότητας της κάρτας στο χρόνο θετικά κινείται αλλα και πάλι πιο κατάστημα στις μέρες μας δεν υποστηρίζει συναλλαγές με κάρτα?
Τώρα μην μου πείτε για την AMERICAN EXPRESS ή για τις MASTER CARD κάρτες. Είναι πίσω η υποστήριξη στην Ελλάδα αλλά δεν βρίσκω λόγο κάποιος να βγάλει χρεωστική της mastercard όταν η VISA είναι μακράν το πιο διαδεδομένο "πρότυπο" κάρτας.

cool11
19-11-12, 15:29
Όπως τα λες ζητούν να γράψεις το pin της κάρτας σου στο "τερματικό". (Προσωπικά όταν το γράφω και έχω κόσμο γύρω μου βάζω και το ένα χέρι πάνω από αυτό που πληκτρολογεί για να κρύψω το pin. (ποτέ δεν ξέρεις.. περίεργοι και δύσκολοι καιροί...)
Αν ο υπάλληλος θέλει να σε βλάψει μπορεί αν αποστηθίσει πλήρως τα στοιχεία της κάρτας σου για να τα χρησιμοποιήσει σε online αγορά. Δυστυχώς έτσι είναι. Εγω καλού κακού στην κάρτα μου δεν έχω μεγάλο ποσό για λόγους ασφαλείας . Χρησιμοποιώ συχνά κάρτα για συναλλαγές. Μέχρι τώρα δεν μου χει τύχει κάτι.


Αντε ας πουμε οτι δεν αποστηθιζει τον αριθμο της καρτας. Το ccv ομως, 3 νουμερακια ειναι, ευκολα αποστηθιζεται(και καταγραφεται καπου πιο περα).
Τον αριθμο της καρτας μου, τα εχει καπου ως καταγεγραμμενη συναλλαγη το καταστημα? Εχει το νουμερο της καρτας μου καπου καταγεγραμμενο, οταν κανω μια συναλλαγη?

Bananas
19-11-12, 15:34
Αντε ας πουμε οτι δεν αποστηθιζει τον αριθμο της καρτας. Το ccv ομως, 3 νουμερακια ειναι, ευκολα αποστηθιζεται(και καταγραφεται καπου πιο περα).
Τον αριθμο της καρτας μου, τα εχει καπου ως καταγεγραμμενη συναλλαγη το καταστημα? Εχει το νουμερο της καρτας μου καπου καταγεγραμμενο, οταν κανω μια συναλλαγη?

Αυτό δεν το γνωρίζω... όπως και να χει άμα ήταν να κλέβει ο ένας τον άλλον με τέτοιο τρόπο κάθε λίγο και λιγάκι θα χε γίνει χαμός ... αν θες να είσαι επιφυλακτικός καλά θα κάνεις να έχεις μαι κάρτα που δεν θα συνδέεται με μεγάλο λογαριασμό στην τράπεζα.

cool11
19-11-12, 16:08
Εννοω οτι καποια στιγμη, απο την τραπεζα?, απο το μηχανακι του?, απο το λογιστικο του προγραμμα?
απο καπου ισως παιρνει ενα report που αναφερει αριθμους καρτων που ειχαν συναλλαγη στο μαγαζι του.
Κανενας καταστηματαρχης εδω να μας πει?

boombastic
19-11-12, 17:13
Εννοω οτι καποια στιγμη, απο την τραπεζα?, απο το μηχανακι του?, απο το λογιστικο του προγραμμα?
απο καπου ισως παιρνει ενα report που αναφερει αριθμους καρτων που ειχαν συναλλαγη στο μαγαζι του.
Κανενας καταστηματαρχης εδω να μας πει?

δεν γινετε αυτο που λες με το report ειναι προσωπικα δεδομενα αυτα, δεν μπορει να τα καταγραψει το καταστημα εκτος και αν καταγραψει τον 16ψηφιο που και παλι συνηθως βαζουν αστερισκους σε καποια ψηφια για λογους ασφαλειας ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΤΕ ΤΟ ΡΙΝ Η Ο 3ΨΗΦΙΟΣ... εκτος και αν εχει πειραχτει η συσκευη απο καναν τρελο χακερα μαγαζάτορα, κατι τετοιο ομως δεν εχω ακουσει ποτε!!! κατα τα αλλα οταν δινεις την καρτα σχεδον παντα την βαζουν και στην δινουν χωρις να την γυρισουν αναποδα για να κοιταξουν απο πισω, δλδ τον τριψηφιο αριθμο. έχε ομως το νου σου οταν δινεις την καρτα, σε περιπτωση που καποιος την γυρίσει αναποδα για να δει τον 3ψηφιο θα την ψι λιαστείς... και τελος συνηθως οταν σε δινουν τo pos για να γραψεις το ΡΙΝ συνηθως ο υπάλληλος ειναι διακριτικός και κοιταει αλλου οποτε αν πεσεις σε καποιον ο οποιος καρφωθει επανω σου την ωρα που χτυπας το ΡΙΝ ε φαντάζομαι πως θα τον παρεις πρεφα...

Manolis_karas
19-11-12, 17:38
Το κατάστημα κρατά το χαρτάκι που υπογράφεις ότι αποδέχεσαι τη συναλλαγή, οπότε ο υπάλληλος έχει αυτά τα στοιχεία. Το να απομνημονεύσει τα

Το ccv ομως, 3 νουμερακια ειναι, ευκολα αποστηθιζεται(και καταγραφεται καπου πιο περα).
είναι εύκολο. Πιστεύω όμως ότι κάθε κατάστημα που έχει πελάτες με φυσική παρουσία θέλει να έχει και μία αξιοπιστία στην αγορά και δεν βάζει ταμία κάποιο στον οποίο δεν έχει εμπιστοσύνη.

cool11
19-11-12, 17:52
Για τον 16ψηφιο αριθμο της καρτας μιλαω. Δεν καταγραφεται, αυτοματοποιημενα εννοω-ως μερος μια διαδικασιας, σε κανενα report?

3lbereth
19-11-12, 17:55
Σωστός ο bananas & o boom.
Ανεξάρτητα με το αν χρησιμοποιείς πιστωτική ή χρεωστική, ποτέ δεν την αφήνεις από τα μάτια σου όταν τη δίνεις στον υπάλληλο. Έχω δει επανειλημμένως πελάτες να βάζουν την κάρτα μέσα στο folder με το λογαριασμό του εστιατορίου και να την παραδίδουν στον υπάλληλο να τη χρεώσει στο ταμείο! Ο ταμίας δεν είναι τρελός φυσικά να την χρεώσει στο καπάκι, αλλά τίποτα δεν τον εμποδίζει να σημειώσει το νούμερο της κάρτας και το ccv και να ξεσκιστεί στις οnline αγορές. Σημειωτέον οτι για λόγους ασφαλείας, οι αποδείξεις της συναλλαγής με κάρτα δεν αναγράφουν ποτέ τον πλήρη αριθμό, αλλά έχουν αστερίσκους. Ομοίως και οι αποδείξεις από το ΑΤΜ.
Ποτέ συναλλαγές από internet cafe καθώς δεν ξέρεις τί ζουζούνια κρύβονται στα πισιά τους.
Αν το υποστηρίζει η τράπεζά σου, ενεργοποίησε τα alerts ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να χρεωθεί κάρτα ή λογαριασμός χωρίς να το μάθεις άμεσα. Δε σου κρύβω οτι καθώς πχ η Εθνική είναι δεινόσαυρος σε θέματα e-banking και τεχνολογίας, αποφεύγω να χρησιμοποιώ την κάρτα μου για αγορές. Εμπορική και Πειραιώς αντίθετα, σκίζουν!
Βάλε χαμηλό όριο στην πιστωτική σου, όπως και χαμηλό ημερήσιο όριο για αγορές/αναλήψεις στη χρεωστική σου. Είναι παράλογο να βλέπεις πιστωτικές με όριο 10.000 € - αυτοκίνητο παίρνεις με τόσα!
Κράταγε τις αποδείξεις συναλλαγών με την πιστωτική σου και κάνε πάντα έλεγχο όταν έρχεται το μηνιαίο statement. Αν είναι όλα ΟΚ, μετά τις πετάς.
Η κάρτα θα σε σώσει για αγορές στο εξωτερικό καθώς δε χρειάζεται να κυκλοφορείς με ένα μάτσο μετρητά πάνω σου σαν το μαφιόζο. Όντως η Visa είναι αποδεκτή παντού - προ ετών χρησιμοποίησα χρεωστική και πιστωτική σε χώρες της Βαλτικής χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
Δε λέω οτι τα παραπάνω είναι πανάκεια, αλλά αν ακολουθήσεις αυτούς τους στοιχειώδεις κανόνες ελαχιστοποιείς την πιθανότητα να πέσεις θύμα απάτης.

nnn
19-11-12, 20:41
Ξέρετε εδώ και αρκετά χρόνια πλέον υπάρχει η δυνατότητα αμφισβήτησης μιας συναλλαγής και άρνηση της, κανένα σοβαρό μαγαζί δεν πρόκειται να κάνει όσα περιγράφετε.

jap
19-11-12, 21:01
Μα δεν θα το κάνει το μαγαζί επίσημα...

Μόνο εγώ μουτζουρώνω με χοντρό μαύρο μαρκαδόρο το CVV στις κάρτες που κουβαλάω και χρησιμοποιώ;

sdikr
19-11-12, 21:03
το να πάρει κάποιος το νούμερο της κάρτα + το ccv δεν φτάνει, θέλει να ξέρει και διεύθυνση κλπ
Φυσικά πρέπει να προσέχουμε αλλά ας μην πάμε στο άλλο άκρο, αυτός που θα μπεί σε όλα τα απαραίτητα για να κάνει αγορά Online χωρίς να τον μάθουν μάλλον θα ψάξει κάρτες με μεγάλα όρια και όχι cash card.
Σκέψου, τι θα αγοράσει; που θα το στείλουν; ip address; κλπ.

Αυτό που είναι εύκολο είναι το να πάρει την κάρτα+πιν και να πάρει χρήμματα απο ΑΤΜ

Bananas
19-11-12, 21:19
το να πάρει κάποιος το νούμερο της κάρτα + το ccv δεν φτάνει, θέλει να ξέρει και διεύθυνση κλπ
Φυσικά πρέπει να προσέχουμε αλλά ας μην πάμε στο άλλο άκρο, αυτός που θα μπεί σε όλα τα απαραίτητα για να κάνει αγορά Online χωρίς να τον μάθουν μάλλον θα ψάξει κάρτες με μεγάλα όρια και όχι cash card.
Σκέψου, τι θα αγοράσει; που θα το στείλουν; ip address; κλπ.

Αυτό που είναι εύκολο είναι το να πάρει την κάρτα+πιν και να πάρει χρήμματα απο ΑΤΜ

Σωστά τα λές αλλά απο που και ως που χρειάζεται να ξέρει ο άλλος την διεύθυνσή σου για να κάνει μαι ηλεκτρονική αγορά? :hmm:

nnn
19-11-12, 21:27
Μα δεν θα το κάνει το μαγαζί επίσημα...

Μόνο εγώ μουτζουρώνω με χοντρό μαύρο μαρκαδόρο το CVV στις κάρτες που κουβαλάω και χρησιμοποιώ;

Και ανεπίσημα να γίνει, πάλι υπάρχει η αμφισβήτηση συναλλαγής, το έχω περάσει στην δουλειά και έστελνα αποδείξεις POS και καταστάσεις κλεισίματος ημέρας σε 2 περιπτώσεις, που πελάτης έκανε την "πάπια" και πήγε στην τράπεζα του και αρνιόταν την συναλλαγή.

Serafeim Karakostas
19-11-12, 21:47
Σε αγορές που έχω κάνει τελευταία ηλεκτρονικά με τη visa μου της ΑΤΕbank χρειάζεται και επιπλέον κωδικός που ζητείται μετά την εισαγωγή των στοιχείων κάρτας και του cvc. Τον κωδικό αυτό τον είχα δημιουργήσει ο ίδιος (αυτή τη στιγμή δε θυμάμαι πώς, πάντως μου είχε στείλει σχετικό έγγραφο η τράπεζα).

cool11
25-11-12, 22:07
Το λεφτα στο λεπτο της πειραιως, αλλαξε?
Πλεον δεν βλεπω να στελνει κωδικο σε αλλο κινητο, περα απο το δικο μου το πιστοποιημενο.
Δηλαδη ειναι εξυπναδα αυτο? Και καλα ασφαλεια?
Υποτιθεται αυτη η υπηρεσια ειναι για να στειλω ευκολα σε καποιον χρηματα?
Το να μου στελνει εμενα με sms τον κωδικο της αναληψης τι ρολο παιζει?
Μετα πρεπει να προωθησω εγω το μηνυμα εκει που θελω, ή να πω τον κωδικο τηλεφωνικα? Ειναι ασφαλεστερα ετσι?
Η πρεπει να αρχισω να πιστοποιω σωρηδον τα κινητα των δικων μου που θελω να στελνω χρηματα με το λεπτα στο λεπτο?

Νομιζω οτι η εν λογω υπηρεσια μολις εγινε πιο δυσχρηστη. Και εχασε και κατα πολυ τον λογο υπαρξης της.

blinky
26-11-12, 23:48
Κάποια εξυπνάδα έχουν κάνει εκεί στην Πειραιώς. Πριν μερικές ημέρες ήθελα να στείλω ανανέωση χρόνου ομιλίας στην κοπελιά μου και μου έκανε το ίδιο: δεχόταν μόνο το δικό μου κινητό!

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι και ειδικά για την περίπτωση του Λεφτά στο λεπτό ισχύει το γνωστό «it is not a bug, it is a feature!». Και εξηγούμαι: δυσκολεύει με ένα βήμα η διαδικασία (πρέπει να στείλεις εσύ το μνμ από το κινητό σου εκεί που θέλεις) αλλά κερδίζεις σε αφάλεια.

cool11
27-11-12, 13:34
Καταθεση-εμβασμα, εντος λογαριασμων της ιδιας τραπεζας, σημαινει οτι τα λεφτα ειναι διαθεσιμα μες την ιδια μερα?
Βεβαια με νοιαζει απο πειραιως σε αγροτικη, αλλα τωρα που συγχωνευτηκαν θεωρω οτι ειναι ενιαιο δικτυο.

blinky
27-11-12, 13:51
Πειραιώς και Αγροτική δεν έχουν ακόμα ενιαίο δίκτυο που σημαίνει ότι δεν είναι ακόμα μία Τραπεζα. Θα σου απαντήσουν καλύτερα οι ίδιοι.

cool11
27-11-12, 14:56
Πειραιώς και Αγροτική δεν έχουν ακόμα ενιαίο δίκτυο που σημαίνει ότι δεν είναι ακόμα μία Τραπεζα. Θα σου απαντήσουν καλύτερα οι ίδιοι.

Ναι αλλα αν ειναι ετσι, γιατι μπορεις να χρησιμοποιεις το ατμ της μιας και της αλλης χωρις χρεωση?

- - - Updated - - -

Ανεξαρτητα ομως απο τη συγχωνευση πειραιως-αγροτικης...
Καταθεση-εμβασμα, εντος λογαριασμων της ιδιας τραπεζας(οποιασδηποτε τραπεζας), σημαινει οτι τα λεφτα ειναι διαθεσιμα μες την ιδια μερα?

blinky
28-11-12, 18:57
Ναι αλλα αν ειναι ετσι, γιατι μπορεις να χρησιμοποιεις το ατμ της μιας και της αλλης χωρις χρεωση?


Όλα τα ΑΤΜ είναι στο σύστημα ΔΙΑΣ απλά για τις συγκεκριμένες δύο δεν χρεώνει την προμήθεια.

lak100
10-12-12, 17:56
η πιστωτικη cosmote World Mastercard αλλαζει και γινεται ΟΤΕ-Cosmote World Mastercard με περισσοτερα προνομια
http://www.eurobank.gr/onl...ddescr&mid=783

boombastic
10-12-12, 23:39
Μηπως ξερετε ποσο περιπου κυμαίνονται τα εισοδηματα που πρεπει να χεις για να αποκτησεις πιστωτικη???

lak100
11-12-12, 01:06
απο 8000 ευρω και πανω........

Lazos
11-12-12, 23:58
Καλησπέρα έχω μια ερώτηση πάνω στη συγχώνευση πειραιως-αγροτικής και για να μην ανοιξω νεο θεμα θελω να ρωτησω αν εχει κανεις υποψιν σς τι θα γινουν τα δανεια που εχουν μεινει στην "κακη" αγροτική και δεν εχουν υποθηκη αγροτικη γη, δηλαδη είτε ειναι καταναλωτικα ελευθερα ειτε εχουν υποθηκη σπιτια/οικοπεδα κλπ. θα γινει καποια ρυθμιση απ τον εκκαθαριστη;

manoulamou
12-12-12, 11:58
απο 8000 ευρω και πανω........
Το... μηνα; ΟΚ πλακα κανω :rolleyes:
παντως εαν ειναι καποιος νεος πελατης ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκοιλιοι!
Ακομη και στους παλιους - συνεπεις οι περισσοτερες κατεβασαν τα ορια χρεωσης, το χα ψαξει εκτενως τον Αυγουστο τοτε που γινοταν επιθεση... φιλιας για τις δοσεις στην Εφορια: πουλουσαν φυκια για μεταξωτες κορδελες!
Eνω παλια εδιναν αβερτα καρτες και καταναλωτικα, ιδιως εαν πηγαινες μεσω συνεργαζομενων επιχειρησεων, στην εβγαζαν εν ριπη οφθαλμου...:twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.