PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

jap
07-01-13, 21:09
εννοείς προφανώς να απομαγνητιστεί ή να 'σπάσει' το πλαστικό. Στο internet / paypal κλπ θα συνεχίσει να παίζει, μέχρι να την ακυρώσεις. Στο κατάστημα σου βγάζουν νέα επιτόπου αλλά ισχύει από την επόμενη εργάσιμη. Δεύτερη κάρτα με τα ίδια στοιχεία και οι δύο ταυτόχρονα ενεργές δεν γίνεται.

cool11
07-01-13, 21:17
Καλα, το φανταστηκα οτι στο νετ ολα καλα.
Ωστε βγαζουν νεα καρτα επιτοπου στο καταστημα? Αληθεια?
Μια μερα, σιγουρα μπορω να περιμενω.
Ειχα ξεχασει, θυμομουν τις παλιες εποχες που περιμενες μερες να παραλαβεις καρτα, κι αλλες τοσες για το pin.
1 μερα μονο?

lewton
07-01-13, 22:35
Καλα, το φανταστηκα οτι στο νετ ολα καλα.
Ωστε βγαζουν νεα καρτα επιτοπου στο καταστημα? Αληθεια?
Μια μερα, σιγουρα μπορω να περιμενω.
Ειχα ξεχασει, θυμομουν τις παλιες εποχες που περιμενες μερες να παραλαβεις καρτα, κι αλλες τοσες για το pin.
1 μερα μονο?

Δεν ξέρω πόσες μέρες κάνει να βγάλει νέα κάρτα η Πειραιώς, αλλά άσχετα με αυτό, έχεις σκεφτεί να ζητήσεις άλλη μια απλά για να υπάρχει;
Μπορείς να την αφήνεις μόνιμα σπίτι και για να μην αγχώνεσαι μην στο ανοίξουν και την κλέψουν, να την έχεις συνδεδεμένη με έναν μόνο λογαριασμό ο οποίος να είναι άδειος. Αν κάποια στιγμή (χτύπα ξύλο) χάσεις την κύρια, μεταφέρεις σε αυτόν τον λογαριασμό το ποσό που μπορεί να χρειάζεσαι μέχρι να έρθει στα χέρια σου και να ενεργοποιηθεί η καινούρια.

Αυτό βέβαια ΑΝ μπορείς να μεταφέρεις λεφτά στον άδειο λογαριασμό και να είναι άμεσα διαθέσιμα ακόμα και αν είναι Σαββατοκύριακο ή αργία. Αυτό το ξέρουν όσοι ασχολούνται με Πειραιώς.

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι, μπορείς να στείλεις λεφτά στον εαυτό σου και με το "Λεφτά στο Λεπτό". :hmm:

cool11
07-01-13, 23:14
Δεν ξέρω πόσες μέρες κάνει να βγάλει νέα κάρτα η Πειραιώς, αλλά άσχετα με αυτό, έχεις σκεφτεί να ζητήσεις άλλη μια απλά για να υπάρχει;
Μπορείς να την αφήνεις μόνιμα σπίτι και για να μην αγχώνεσαι μην στο ανοίξουν και την κλέψουν, να την έχεις συνδεδεμένη με έναν μόνο λογαριασμό ο οποίος να είναι άδειος. Αν κάποια στιγμή (χτύπα ξύλο) χάσεις την κύρια, μεταφέρεις σε αυτόν τον λογαριασμό το ποσό που μπορεί να χρειάζεσαι μέχρι να έρθει στα χέρια σου και να ενεργοποιηθεί η καινούρια.

Αυτό βέβαια ΑΝ μπορείς να μεταφέρεις λεφτά στον άδειο λογαριασμό και να είναι άμεσα διαθέσιμα ακόμα και αν είναι Σαββατοκύριακο ή αργία. Αυτό το ξέρουν όσοι ασχολούνται με Πειραιώς.

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι, μπορείς να στείλεις λεφτά στον εαυτό σου και με το "Λεφτά στο Λεπτό". :hmm:


Εννοεις, να ανοιξω 2ο λογαριασμο, και συνεπως να εχω και 2η καρτα για τον δευτερο λογαριασμο?

---
Παντως, αν οντως σου βγαζουν καρτα εκεινη τη στιγμη στο καταστημα, εστω κι αν παιζει απο την επομενη μερα, ειλικρινα, ειμαι καλυμμενος και δεν υπαρχει προβλημα.
Αρκει να ειναι οντως ετσι. Οποιος ξερει ας πει.

ipo
07-01-13, 23:28
Σε νέους πελάτες η Τράπεζα Πειραιώς δίνει χρεωστική κάρτα αυτοστιγμής. Δεν ξέρω τι ισχύει στην περίπτωση αντικατάστασης, αλλά μου φαίνεται αρκετά πιθανό να ισχύει το ίδιο.

Δεύτερη χρεωστική κάρτα από την Τράπεζα Πειραιώς δεν μπορεί να έχει το ίδιο φυσικό πρόσωπο. Μόνο μία, ανεξάρτητα από το πλήθος των λογαριασμών που διατηρεί.

lak100
07-01-13, 23:40
οποιος εχει την ΟΤΕ COSMOTE World Mastercard να ξερει οτι μπορει να παιρνει την εκπτωση στον λογαριασμο ΟΤΕ ακομα και αν ο λογαριασμος ειναι σε αλλο ονομα με τα πολλα αυτο μου ειπαν γιατι στην αρχη δεν ξερανε ουτε στον ΟΤΕ

Bananas
08-01-13, 00:24
Καλα, το φανταστηκα οτι στο νετ ολα καλα.
Ωστε βγαζουν νεα καρτα επιτοπου στο καταστημα? Αληθεια?
Μια μερα, σιγουρα μπορω να περιμενω.
Ειχα ξεχασει, θυμομουν τις παλιες εποχες που περιμενες μερες να παραλαβεις καρτα, κι αλλες τοσες για το pin.
1 μερα μονο?

Κάποιες τράπεζες (βλέπε alpha bank) κάνουν κατι μέρες για να σου δώσουν την χρεωστική στο χέρι.
Η Πειραιώς ζητά μόνο 10 λεπτά απο το χρόνο σου για να σου παραδώσει στο χέρι κωδικό και κάρτα.

- - - Updated - - -


Σε νέους πελάτες η Τράπεζα Πειραιώς δίνει χρεωστική κάρτα αυτοστιγμής. Δεν ξέρω τι ισχύει στην περίπτωση αντικατάστασης, αλλά μου φαίνεται αρκετά πιθανό να ισχύει το ίδιο.

Δεύτερη χρεωστική κάρτα από την Τράπεζα Πειραιώς δεν μπορεί να έχει το ίδιο φυσικό πρόσωπο. Μόνο μία, ανεξάρτητα από το πλήθος των λογαριασμών που διατηρεί.

Σε περίπτωση αντικατάστασης: Ακυρώνεις τηλεφωνικώς την κάρτα σου και τέλος την επόμενη ή την ίδια εργάσιμη μέρα πας σε οποιοδήποτε κατάστημα Πειραιώς και σου εκδίδουν επιτόπου και χωρίς χρέωση νέα χρεωστική καρτα.

- - - Updated - - -


Χαζη ερωτηση αλλα θα την κανω?
Μπορω να εχω δευτερο 'πλαστικο' μιας χρεωστικης καρτας? (πειραιως)
Εχουν 'συνδεθει' τοσα πολλα εκει πανω(μισθοδοσια, λογαριασμοι ebay, amazon, συναλλαγες ατμ κλπ), που φοβαμαι οτι αν παθει κατι, μεχρι να παρω νεα καρτα στα χερια μου, θα ταλαιπωρηθω.

Σε ένα όνομα δεν εκδίδουν πάνω απο μία κάρτα για κανένα λόγο. Τσεκαρισμένο απο μένα αυτό.

Επειδή και γω ασοχλούμε με όλα αυτά που λες έχω 2 κάρτες σε διαφορετικές τράπεζες. Η μια για online αγορες paypal ebay κτλ, η άλλη για μισθοδοσια και αγορές σε φυσικά καταστήματα.

cool11
08-01-13, 13:47
H χρεωστικη της Alpha, πως παει απο αναγνωρισιμοτητα/χρηστικοτητα στο εξωτερικο? Ξερει κανεις, την εχει χρησιμοποιησει?
Εντος ελλαδας δεν ειχα ποτε προβλημα.

---
Της Πειραιως νομιζω εχει ειπωθει στο παρελθον, οτι με φυσικη παρουσια στο εξωτερικο, χρησιμοποιειται η χρεωστικη της χωρις προβλημα. Καλα θυμαμαι?

manoulamou
08-01-13, 14:01
Παντως ο γιος μου στις διαδικτυακες αγορες του
χρησιμοποιει την χρεωστικη της ΑΤΕ χωρις προβλημα...
:cool:

- - - Updated - - -

Παντως ο γιος μου στις διαδικτυακες αγορες του
χρησιμοποιει την χρεωστικη της ΑΤΕ χωρις προβλημα...
:cool:

blinky
09-01-13, 19:11
Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι σε Πειραιώς οι κάρτες βγαίνουν επιτόπου στο κατάστημα (έχουν κάτι ειδικούς εκτυπωτές) και στη δίνουν αμέσως. Για άλλες δεν ξέρω, δεν μου έχει τύχει.

lak100
09-01-13, 20:33
σημερα βγηκε το statement της και ειδα μαζι με υπαλληλο της eurobank οτι ειχα μονο επιστροφη προς cosmote και μαλιστα 3% αντι για 2 στην eurobank δεν ειχαν απαντηση κσνοικα δεν επρεπε να εχει και ενα πεδιο στο statement που να λεει και εκπτωση για OTE

Manolis_karas
09-01-13, 21:18
Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι σε Πειραιώς οι κάρτες βγαίνουν επιτόπου στο κατάστημα (έχουν κάτι ειδικούς εκτυπωτές) και στη δίνουν αμέσως. Για άλλες δεν ξέρω, δεν μου έχει τύχει.
και η αντικατάσταση τους γίνεται αμέσως.

ardi21
09-01-13, 21:20
και η αντικατάσταση τους γίνεται αμέσως.

Ετσι πρεπει. Οχι σαν την Alpha που κανει πανω απο μια εβδομαδα να στην στειλει και το μηχανημα για το web banking 15 μερες +. Πυρηνικο αντιδραστηρα να επαιρνες πιο γρηγορα θα ερχοταν.

manoulamou
09-01-13, 21:29
Τωρα με τα διαφορα προξενια και γαμους στον τραπεζικο χωρο
εχετε δει καμια βελτιωση ή χειροτερευση στις παρεχομενες υπηρεσιες
ή την εξυπηρετηση σας ως πελατες;

:hmm:

Manolis_karas
09-01-13, 21:32
Ο καλός υπάλληλος εξυπηρετεί, ο κακός όχι, δηλαδή δεν έχω δει καμία διαφορά.

blinky
09-01-13, 22:04
Τωρα με τα διαφορα προξενια και γαμους στον τραπεζικο χωρο
εχετε δει καμια βελτιωση ή χειροτερευση στις παρεχομενες υπηρεσιες
ή την εξυπηρετηση σας ως πελατες;

:hmm:

Για Πειραιώς-ΑΤΕ που είμαι πελάτης δεν έχω δει καμία διαφορά.

kostarcng
09-01-13, 22:33
Εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος απο την τράπεζα Κύπρου. Απο ότι θυμάμαι μου την είχαν βγάλει επιτόπου την prepaid και το βράδυ αγόρασα απο ebay. Επίσης μου έστειλαν άλλη κάρτα αρκετές μέρες πρίν λίξει η παλιά. Τέλος μια φορά που αγόρασα κάτι απο ένα site με πήρε τηλέφωνο απο την Κύπρου γα να βεβαιωθεί οτι την έκανα εγώ και όχι κάποιος άλλος.

runner70
09-01-13, 22:44
Ετσι πρεπει. Οχι σαν την Alpha που κανει πανω απο μια εβδομαδα να στην στειλει και το μηχανημα για το web banking 15 μερες +. Πυρηνικο αντιδραστηρα να επαιρνες πιο γρηγορα θα ερχοταν.

15μερες;;; :down: Αυτοι καθυστερουν περισσοτερο και απο την Εθνικη! 4εργασιμες για την χρεωστικη τους και 3 για τον κωδικο του internet banking.

manoulamou
10-01-13, 00:58
15μερες;;; :down: Αυτοι καθυστερουν περισσοτερο και απο την Εθνικη! 4εργασιμες για την χρεωστικη τους και 3 για τον κωδικο του internet banking.


:hmm:Η κορη μου πριν δυο μηνες με μηδενικο λογαριασμο
(λογω αναμονης επιδοματος ανεργιας)
εβγαλε και χρεωστικη ΑΤΜ και κωδικους, ολα πακετο
δεν καταλαβα πώς και γιατι βεβαια!:what:

Bananas
10-01-13, 03:03
:hmm:Η κορη μου πριν δυο μηνες με μηδενικο λογαριασμο
(λογω αναμονης επιδοματος ανεργιας)
εβγαλε και χρεωστικη ΑΤΜ και κωδικους, ολα πακετο
δεν καταλαβα πώς και γιατι βεβαια!:what:

Τί εννοείς; Ότι είναι παράξενο που με μηδενικό λογαριασμό της βγάλαν κάρτα του ΑΤΜ και κωδικούς e banking ?

ipo
10-01-13, 03:06
Εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος απο την τράπεζα Κύπρου. Απο ότι θυμάμαι μου την είχαν βγάλει επιτόπου την prepaid και το βράδυ αγόρασα απο ebay. Επίσης μου έστειλαν άλλη κάρτα αρκετές μέρες πρίν λίξει η παλιά. Τέλος μια φορά που αγόρασα κάτι απο ένα site με πήρε τηλέφωνο απο την Κύπρου γα να βεβαιωθεί οτι την έκανα εγώ και όχι κάποιος άλλος.
Πολύ καλή εξυπηρέτηση. Μπράβο στην Τράπεζα Κύπρου. :oneup:

manoulamou
10-01-13, 10:04
Τί εννοείς; Ότι είναι παράξενο που με μηδενικό λογαριασμό της βγάλαν κάρτα του ΑΤΜ και κωδικούς e banking ?
(1) ανοιξαν λογαριασμο χωρις εστω 1€ (2) εδωσαν καρτα και κωδικους πακετο... (εαν οχι αυθημερον, το πολυ σε 4 εργασιμες)
Δεν εχω επαφη πλεον με τις τελευταιες εξελιξεις αλλά οντως παλιοτερα περναγαν αιωνες για τετοιες διαδικασιες
Η καρτα εκανε μεχρι και 3 εβδομαδες καποτε 8
οσο για το ebanking δεν το προλαβα οσο δουλευα στο ευαγες ιδρυμα...:p

button
10-01-13, 13:10
Και στην εμπορική αργούν γονείς μου κάνανε 2 λογαριασμούς και έκανε μέρες
Θα κάνω και εγώ τώρα 3ο λογαριασμό...

Η κάρτα κάνει για όλες αγορές

runner70
10-01-13, 13:53
(1) ανοιξαν λογαριασμο χωρις εστω 1€ (2) εδωσαν καρτα και κωδικους πακετο... (εαν οχι αυθημερον, το πολυ σε 4 εργασιμες)
Δεν εχω επαφη πλεον με τις τελευταιες εξελιξεις αλλά οντως παλιοτερα περναγαν αιωνες για τετοιες διαδικασιες
Η καρτα εκανε μεχρι και 3 εβδομαδες καποτε 8
οσο για το ebanking δεν το προλαβα οσο δουλευα στο ευαγες ιδρυμα...:p

Εχουν αλλαξει τα πραγματα.:p Πλεον μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο με μηδενικο υπολοιπο και να παρεις και καρτα και κωδικους για ιντερνετ. Και εγω ετσι το εκανα.

blinky
10-01-13, 15:04
Και στην εμπορική αργούν γονείς μου κάνανε 2 λογαριασμούς και έκανε μέρες
Θα κάνω και εγώ τώρα 3ο λογαριασμό...


Αφού αργούν γιατί να ανοίξεις κι εσύ λογαριασμό εκεί;

derblack
10-01-13, 15:25
γεια σας παιδια:)καλως σας βρηκα!ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ και εγω πολλες αποριες!

μολις γυρισα απο την alpha bank εβγαλα μια καρτα για αγορες μεσω ιντερνετ απο εξωτερικο,να κλεινω εισιτηρια κλπ...
εχω ομως πολλες αποριες μιας και δεν εχω κανει ποτε αγορα απο ιντερνετ
μου βγαλαν την alpha bank enter visa...

1)μπορω να βλεπω καπως το υπολοιπο μεσω ιντερνετ?
2)οταν κανω καταθεση τα χρηματα μπαινουν αμεσως στο λογαρισμο?
3)γενικα ειναι καλη η καρτα της alpha bank η μηπως επρεπε να παω στην πειραιως?
4)θα την χρειαστω και για αγορες απο ebay,amazon κλπ οποτε κανω και λογαριασμο paypal?
5)μου ειπαν οτι δεν εχει καποια χρεωση στις αγορες η γενικα.ισχυει?
6)τι θα πρεπει να προσεχω σε αγορες μεσω ιντερνετ?υπαρχει καποια επιπροσθετη ασφαλεια?
7)αν θελω να αγορασω κατι σε δολλαρια κρατανε καποιο ποσο η απλα μετατρεπουν τα ευρω σε δολλαρια?υπαρχει καποια αλλη τραπεζα που δεν κραταει τιποτα?

οποιος μπορει ας απαντησει!ευχαριστω!

manoulamou
10-01-13, 15:32
Αφού αργούν γιατί να ανοίξεις κι εσύ λογαριασμό εκεί;

Μονο η ταχυτητα μετραει;
Το ζητουμενο στην επιλογη μιας τραπεζας ειναι πολυπαραγοντικο!
Για εμενα παντως προεχει η ασφαλεια στις συναλλαγες
και οι οσο το δυνατον λιγοτερες και εντελως φανερες χρεωσεις...
Εννοειται πως συμφερει να μην περιοριζεσαι σε μια τραπεζα, συνδυαζεις (αναλογα και τις αναγκες σου βεβαια) τουλαχιστον δυο.:whistle:

- - - Updated - - -


γεια σας παιδια:)καλως σας βρηκα!ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ και εγω πολλες αποριες!
μολις γυρισα απο την alpha bank εβγαλα μια καρτα για αγορες μεσω ιντερνετ απο εξωτερικο,να κλεινω εισιτηρια κλπ...
εχω ομως πολλες αποριες μιας και δεν εχω κανει ποτε αγορα απο ιντερνετ
μου βγαλαν την alpha bank enter visa...
οποιος μπορει ας απαντησει!ευχαριστω!
:welcome:
Μην βασιζεσαι στα οσα σου λενε για να γινεις πελατης τους
Για αρχη σε σχεση με αγορες απο το εξωτερικο ξεκινα απο εδω:

Online αγορές & εκτελωνισμός (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε.)
(http://www.adslgr.com/forum/threads/64014-Online-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-(%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5-courier-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%95-%CE%95-))


Alpha Bank Enter Visa και Alpha Bank Enter MasterCard (http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=340)

Bananas
10-01-13, 16:48
(1) ανοιξαν λογαριασμο χωρις εστω 1€ (2) εδωσαν καρτα και κωδικους πακετο... (εαν οχι αυθημερον, το πολυ σε 4 εργασιμες)
Δεν εχω επαφη πλεον με τις τελευταιες εξελιξεις αλλά οντως παλιοτερα περναγαν αιωνες για τετοιες διαδικασιες
Η καρτα εκανε μεχρι και 3 εβδομαδες καποτε 8
οσο για το ebanking δεν το προλαβα οσο δουλευα στο ευαγες ιδρυμα...:p

Είναι φυσιολογικό. Λογαριασμό ανοίγεις έτσι για πλάκα. Χρεωστική βγάζεις ετσι επειδη το ζητησες. :P Πιστωτική όμως ... εκει ειναι αυστηρα τα πραγματα. Δεν ζητανε οι τραπεζες ουτε ενα ευρω να εχει ο λογαριασμος πυο θα ανοιξεις (εξαιρεση στον κανονα ειναι η alphabank όπου ζητάει)

hedgehog
10-01-13, 16:52
...(εξαιρεση στον κανονα ειναι η alphabank όπου ζητάει)
προ εξαμήνου άνοιξα στην Alpha δεύτερο λογαριασμό και χρεωστική συνδεδεμένη με αυτόν, χωρίς να βάλω τίποτε μέσα.

Bananas
10-01-13, 17:01
γεια σας παιδια:)καλως σας βρηκα!ειναι το πρωτο μου ποστ στο φορουμ και εγω πολλες αποριες!

μολις γυρισα απο την alpha bank εβγαλα μια καρτα για αγορες μεσω ιντερνετ απο εξωτερικο,να κλεινω εισιτηρια κλπ...
εχω ομως πολλες αποριες μιας και δεν εχω κανει ποτε αγορα απο ιντερνετ
μου βγαλαν την alpha bank enter visa...

1)μπορω να βλεπω καπως το υπολοιπο μεσω ιντερνετ?
2)οταν κανω καταθεση τα χρηματα μπαινουν αμεσως στο λογαρισμο?
3)γενικα ειναι καλη η καρτα της alpha bank η μηπως επρεπε να παω στην πειραιως?
4)θα την χρειαστω και για αγορες απο ebay,amazon κλπ οποτε κανω και λογαριασμο paypal?
5)μου ειπαν οτι δεν εχει καποια χρεωση στις αγορες η γενικα.ισχυει?
6)τι θα πρεπει να προσεχω σε αγορες μεσω ιντερνετ?υπαρχει καποια επιπροσθετη ασφαλεια?
7)αν θελω να αγορασω κατι σε δολλαρια κρατανε καποιο ποσο η απλα μετατρεπουν τα ευρω σε δολλαρια?υπαρχει καποια αλλη τραπεζα που δεν κραταει τιποτα?

οποιος μπορει ας απαντησει!ευχαριστω!

Η πειραιως έχιε καλύτερη χρεωστική γιατί :

Στην alphabank τα λεφτα απο τα ΑΤΜ μπαινουν την επομενη εργάσιμη μέρα στο λογαριασμο σου. Στην Πειραιώς στα περισσότερα ΑΤΜ που ναι on line μπαινουν αυτομάτως εκείνη την ώρα.
Το e banking της πειραιως είναι το πιο βραβεβευμένο σε θέματα λειτουργικότητας απο κάθε άλλη τράπεζα.
Η Alpha bank έχει περισσότερη γραφειοκρατία απο την Πειραιώς. Σκέψου ότι για να βγάλεις κάρτα στην alphabank περιμενες κατι μερες γι ανα παρεις την κάρτα στο χέρι σου . (Αποστολή στο σπίτι και μετά πίγαινε να παρεις τους κωδικούς απο την τράπεζα) . Πώς θα σου φαινόταν αν σου λεγα ότι η κάρτα στην Πειραιώς μαζί με τους κωδικούς δίνεται μεσα σε 10 λεπτά μετά την υποβολή της αιτησης σου; ;)

- - - Updated - - -


προ εξαμήνου άνοιξα στην Alpha δεύτερο λογαριασμό και χρεωστική συνδεδεμένη με αυτόν, χωρίς να βάλω τίποτε μέσα.

Εμενα αλα μου παν αλλα επειδη ειμαι φοιτητης ανοιξα τον alpha 123 όπου έχω δικαιωμα μηδενικου λογαριασμού

derblack
10-01-13, 17:04
Η πειραιως έχιε καλύτερη χρεωστική γιατί :

Στην alphabank τα λεφτα απο τα ΑΤΜ μπαινουν την επομενη εργάσιμη μέρα στο λογαριασμο σου. Στην Πειραιώς στα περισσότερα ΑΤΜ που ναι on line μπαινουν αυτομάτως εκείνη την ώρα.
Το e banking της πειραιως είναι το πιο βραβεβευμένο σε θέματα λειτουργικότητας απο κάθε άλλη τράπεζα.
Η Alpha bank έχει περισσότερη γραφειοκρατία απο την Πειραιώς. Σκέψου ότι για να βγάλεις κάρτα στην alphabank περιμενες κατι μερες γι ανα παρεις την κάρτα στο χέρι σου . (Αποστολή στο σπίτι και μετά πίγαινε να παρεις τους κωδικούς απο την τράπεζα) . Πώς θα σου φαινόταν αν σου λεγα ότι η κάρτα στην Πειραιώς μαζί με τους κωδικούς δίνεται μεσα σε 10 λεπτά μετά την υποβολή της αιτησης σου; ;)

ωχ τωρα τι κανουμε?:lol:μπορω και να την ακυρωσω αμα θελησω ετσι?:p

να σου πω την αληθεια απλα θελω να μην με χρεωνει για αγορες αναληψεις καταθεσεις (οχι οτι θα αγορασω τιποτα πολυ ακριβο για αρχη αλλα να μην μου κραταει 2 ευρω απο τα 5 που παραγγελνω για παραδειγμα...) και να εχω την καλυτερη δυνατη ασφαλεια γιατι ειμαι αρχαριος και δεν ξερω τιποτα:p

υπαρχουν αλλες διαφορες με την πειραιως?εδω στην alpha bank μου ειπαν οτι δεν δινουν συσκευη για e-banking...
χρηματα θα βαζω απο ταμειο κυριως οποτε ειμαστε ενταξει.γνωριζεις αν τα χρηματα μπαινουν αμεσως στον λογαριασμο?

chriszah
10-01-13, 17:20
Παντως ο γιος μου στις διαδικτυακες αγορες του
χρησιμοποιει την χρεωστικη της ΑΤΕ χωρις προβλημα...
:cool:

- - - Updated - - -

Παντως ο γιος μου στις διαδικτυακες αγορες του
χρησιμοποιει την χρεωστικη της ΑΤΕ χωρις προβλημα...
:cool:

Πως το κάνει αυτό;;;

Bananas
10-01-13, 17:26
ωχ τωρα τι κανουμε?:lol:μπορω και να την ακυρωσω αμα θελησω ετσι?:p

να σου πω την αληθεια απλα θελω να μην με χρεωνει για αγορες (οχι οτι θα αγορασω τιποτα πολυ ακριβο για αρχη αλλα να μην μου κραταει 2 ευρω απο τα 5 που παραγγελνω για παραδειγμα...) και να εχω την καλυτερη δυνατη ασφαλεια γιατι ειμαι αρχαριος και δεν ξερω τιποτα:p

υπαρχουν αλλες διαφορες με την πειραιως?εδω στην alpha bank μου ειπαν οτι δεν δινουν συσκευη για e-banking...
χρηματα θα βαζω απο ταμειο κυριως οποτε ειμαστε ενταξει.γνωριζεις αν τα χρηματα μπαινουν αμεσως στον λογαριασμο?

Απο ταμείο νομίζω αμέσως . Για τις αγορές υπάρχουν χρεώσεις συναλλάγματος. Δηλαδή αν αγοράσεις κατι σε ξενο νόμισμα η μετατροπή ευρώ σε δολλάριο πχ στην κανει η τράπεζα και παίρνει μια μικρή προμήθεια. Τιποτα το ιδιαίτερο. ενα μονοψηφιο ποσοστο επι την τιμή αγοράς. Για οποιαδηποτε αλλη αγορα σε ευρώ είτε απο φυσικό κατάστημα είτε απο e shop εντος και εκτος Ελλάδας (ευρωπαική ένωση) δεν υπάρχει καμια χρέωση στις αγορές.
Κανόνες ασφαλείας:
1) Καταρχάς να μην έχει καπου αποθηκευμενο το κωδικο pin της κάρτας παρα μόνο στο μυαλό σου.
2) Άλλαξε το default κωδικό που σου δίνουν με την κάρτα σε κάποιο ΑΤΜ
3) Η κάρτα που χεις για αγορές σε ebay amazon και γενικα να μην συνδέεται σε λογαριασμό με πολλά λεφτά. Αστον κενό τον λογαριασμό και ότνα θες βάζε λεφτα για να κάνεις αγορές.
4) Το ebanking που δεν έχει μηχανηματάκι όπως είπες απο την στιγμή που τηρείς το νούμερο 3 που σου πα πιο πανω μην σε νοιάζει.
5) Μπορεις να χρησιμοποιησεις τις δωρεαν υπηρεσιες πυο σου παρεχει η τραπεζα πχ Αναλυτικος λογαριασμος χρεωσεων καρτας. SMS στο κινητό όταν πραγματοποιηθεί κάποια χρεωση κτλ (ανάλογα πάντα με την τράπεζα )

- - - Updated - - -


Πως το κάνει αυτό;;;
Black MAGIC ....... :twisted: :p

sdikr
10-01-13, 17:28
Η πειραιως έχιε καλύτερη χρεωστική γιατί :

Στην alphabank τα λεφτα απο τα ΑΤΜ μπαινουν την επομενη εργάσιμη μέρα στο λογαριασμο σου. Στην Πειραιώς στα περισσότερα ΑΤΜ που ναι on line μπαινουν αυτομάτως εκείνη την ώρα.
Το e banking της πειραιως είναι το πιο βραβεβευμένο σε θέματα λειτουργικότητας απο κάθε άλλη τράπεζα.
Η Alpha bank έχει περισσότερη γραφειοκρατία απο την Πειραιώς. Σκέψου ότι για να βγάλεις κάρτα στην alphabank περιμενες κατι μερες γι ανα παρεις την κάρτα στο χέρι σου . (Αποστολή στο σπίτι και μετά πίγαινε να παρεις τους κωδικούς απο την τράπεζα) . Πώς θα σου φαινόταν αν σου λεγα ότι η κάρτα στην Πειραιώς μαζί με τους κωδικούς δίνεται μεσα σε 10 λεπτά μετά την υποβολή της αιτησης σου; ;)

- - - Updated - - -



Εμενα αλα μου παν αλλα επειδη ειμαι φοιτητης ανοιξα τον alpha 123 όπου έχω δικαιωμα μηδενικου λογαριασμού


Στα κέντρα αυτόματων συναλλαγών μπαίνουν άμεσα τα χρήματα, το μόνο κακό είναι ότι είναι μόνο ώρες που είναι ανοιχτή η τράπεζα

Έχοντας και τις δυο και σαν κάρτες και σαν webbank δεν μπορώ να πώ οτι κάποια είναι ποιο καλή ή όχι, εξαίρεση μόνο το online atm που έχει η πειραίως

derblack
10-01-13, 17:49
σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις απαντησεις σας!
οποτε δεν ασχολουμαι με e-banking και απλα καθε φορα πριν αγορασω κατι βαζω οσα κανει το αντικειμενο συν τα εξοδα αποστολης συν κατι παραπανω ετσι?
ολα τα αλλα που βλεπω οτι κανουν για περισσοτερη ασφαλεια ειναι υπερβολικα?αρχικα μονο απο ebay και amazon εχω σκοπο να αγορασω...

manoulamou
10-01-13, 20:27
Πως το κάνει αυτό;;;

:oops: εεεμμμ δεν το κανει: mea culpa με παρεσυρε,
το ειχε διατυπωσει λαθος. PREPAID ειναι τελικα! :sorry:

chriszah
10-01-13, 21:18
:oops: εεεμμμ δεν το κανει: mea culpa με παρεσυρε,
το ειχε διατυπωσει λαθος. PREPAID ειναι τελικα! :sorry:

Α είπα και εγώ. Ελπίζω τώρα με την Πειραιώς να μας την αλλάξουν την κάρτα... :down:

button
11-01-13, 18:53
Αφού αργούν γιατί να ανοίξεις κι εσύ λογαριασμό εκεί;

Εγώ δεν θέλω 2ο άλλα ο εργοδότης μου είναι δημόσιο και τώρα τους ήρθε να το κάνουν μεσώ τράπεζας ενώ τόσους μήνες στο χέρι μας έδινε (βασικά ο ταμίας κλαφτηκε γιατί του χαλάμε την βαρετή ζωή του καφέ κοινός Δημόσιο)

Manolis_karas
12-01-13, 22:06
Σε υποχρεώνει το Δημόσιο να συναλλάζεσαι με μία ορισμένη Τράπεζα;

manoulamou
13-01-13, 14:12
Μηπως εννοει πως ο λογαριασμος μισθοδοσιας του (απο το δημοσιο) ειναι σε αλλη τραπεζα
απο αυτην που χρησιμοποιουσε ο ιδιος;

Manolis_karas
13-01-13, 16:58
Την τράπεζα της μισθοδοσίας - σύνταξης την επιλέγεις εσύ.

manoulamou
13-01-13, 18:01
Την τράπεζα της μισθοδοσίας - σύνταξης την επιλέγεις εσύ.
ΛΟΓΙΚΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ αλλά δεν θυμαμαι τι ισχυσε στην περιπτωση μου, τον περασμενο αιωνα
ομως ο εργοδοτης ηταν ηδη... τραπεζα! :lol:

Manolis_karas
13-01-13, 19:37
[QUOTE....ομως ο εργοδοτης ηταν ηδη... τραπεζα![/QUOTE]
Σήμερα για τη σύνταξη σχεδόν σε όλα διαλέγεις εσύ τράπεζα, για το δημόσιο λίγες υπηρεσίες είναι εκτός της Ενιαίας αρχής πληρωμών, η οποία σε ρωτά ποια τράπεζα θέλεις.

advantix
13-01-13, 21:26
Γνωρίζετε αν η Millennium bank Debit η οποία είναι Χρεωστική, γίνεται δεκτή από το paypal ;
Έχω την μισθοδοσία στην Millennium και θα με βόλευε. Τώρα κάνω μεταφορές από Millennium σε Eurobank.

button
14-01-13, 00:57
Την τράπεζα της μισθοδοσίας - σύνταξης την επιλέγεις εσύ.

Ναι καλά σιγά μην έχεις την ελευθεριά εχω η γονείς μου πήραν 5μηνο στο Δήμο και έπρεπε να κάνουν 2 ξεχωριστούς λογαριασμούς στην εμπορική .
Και ο ΟΛΘ το ίδιο μόνο με την εμπορική .

papi_tam
14-01-13, 14:07
Γνωρίζετε αν η Millennium bank Debit η οποία είναι Χρεωστική, γίνεται δεκτή από το paypal ;
Έχω την μισθοδοσία στην Millennium και θα με βόλευε. Τώρα κάνω μεταφορές από Millennium σε Eurobank.

Για την millenium νομιζω πως οχι, δεν γινεται δεκτη, αλλα ρωτα τους

sotiros
14-01-13, 14:16
Alpha Bank enter visa : οταν κανετε συναλλαγες με αυτην την καρτα ,να 3ερετε οτι δεσμευει το ποσον της συναλλαγης +10% για τυχον ε3οδα συναλλαγης .Το ποσον δεσμευσης απελευθερωνεται μετα απο 21 μερες -ημερολογιακες .

nyannaco
14-01-13, 15:28
εδω στην alpha bank μου ειπαν οτι δεν δινουν συσκευη για e-banking...Από πότε; Ηταν από τις πρώτες τράπεζες, αν όχι η πρώτη, που εισήγαγε τις συσκευές. Εκτός αν δεν τις δίνει για συγκεκριμένους λογαριασμούς...

runner70
14-01-13, 16:03
Alpha Bank enter visa : οταν κανετε συναλλαγες με αυτην την καρτα ,να 3ερετε οτι δεσμευει το ποσον της συναλλαγης +10% για τυχον ε3οδα συναλλαγης .Το ποσον δεσμευσης απελευθερωνεται μετα απο 21 μερες -ημερολογιακες .

Εχει αναφερθει και στο παρελθον το συγκεκριμενο με την alpha bank για περιπτωσεις συναλλαγματος. Αν θυμαμαι καλα ειχαν μιλησει και για 15%, ακομα και για 20% παραπανω! Μηπως το μειωσαν τωρα; Παντως ειναι απαραδεκτο και δεν γνωριζω μηπως ευσταθει καταγγελια για κατι τετοιο γιατι φαινεται πολυ αυθαιρετη αυτη η ενεργεια.

Για μενα αυτος ηταν ο λογος που δεν ανοιξα τελευταια στιγμη λογαριασμο και internet banking στην Alpha.

sdikr
14-01-13, 16:12
Εχει αναφερθει και στο παρελθον το συγκεκριμενο με την alpha bank για περιπτωσεις συναλλαγματος. Αν θυμαμαι καλα ειχαν μιλησει και για 15%, ακομα και για 20% παραπανω! Μηπως το μειωσαν τωρα; Παντως ειναι απαραδεκτο και δεν γνωριζω μηπως ευσταθει καταγγελια για κατι τετοιο γιατι φαινεται πολυ αυθαιρετη αυτη η ενεργεια.

Για μενα αυτος ηταν ο λογος που δεν ανοιξα τελευταια στιγμη λογαριασμο και internet banking στην Alpha.

Και στην Πειραιώς το κάνει, πχ για το 1.5 του paypal είχε δέσμευση 2.

@ ADSLgr.com All rights reserved.