PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

runner70
14-01-13, 19:55
Και στην Πειραιώς το κάνει, πχ για το 1.5 του paypal είχε δέσμευση 2.

Μιλας για την χρεωστικη της ετσι; Οχι για τις εικονικες prepaid και webuy. Μηπως ειναι απο κατι αλλο; Γιατι μεχρι και την τελευταια αγορα του Δεκεμβρη δεν μου εχει κρατησει ποτε και τιποτα παραπανω. Σου εχει συμβει αυτο και σε αγορες;

djuan1988
15-01-13, 00:40
Και στην Πειραιώς το κάνει, πχ για το 1.5 του paypal είχε δέσμευση 2.

Δεν το κάνει στην Πειραιώς. Τουλάχιστον στις δικές μου συναλλαγές. Βέβαια δε νομίζω να είμαι η εξαίρεση.

runner70
16-01-13, 13:57
Δεν το κάνει στην Πειραιώς. Τουλάχιστον στις δικές μου συναλλαγές. Βέβαια δε νομίζω να είμαι η εξαίρεση.

Επιβεβαινω καθως σε νεα μου αγορα σε ξενο νομισμα δεν δεσμευσε παραπανω χρηματα.

Manolis_karas
16-01-13, 18:26
Επιβεβαινω καθως σε νεα μου αγορα σε ξενο νομισμα δεν δεσμευσε παραπανω χρηματα.

Το ίδιο και σε μένα πριν 3 ημέρες.

Bananas
16-01-13, 18:35
Εχει αναφερθει και στο παρελθον το συγκεκριμενο με την alpha bank για περιπτωσεις συναλλαγματος. Αν θυμαμαι καλα ειχαν μιλησει και για 15%, ακομα και για 20% παραπανω! Μηπως το μειωσαν τωρα; Παντως ειναι απαραδεκτο και δεν γνωριζω μηπως ευσταθει καταγγελια για κατι τετοιο γιατι φαινεται πολυ αυθαιρετη αυτη η ενεργεια.

Για μενα αυτος ηταν ο λογος που δεν ανοιξα τελευταια στιγμη λογαριασμο και internet banking στην Alpha.

Εγω δεν θεωρώ ότι είναι παράνομο αυτό. Για τον εξής λόγο: Σε καποιες συναλλαγές σε ξένο νόμισμα. Ο πωλητής αργεί και μερες να πάριε τα χρήματα. Καθε μέρα η ισοτιμία αλλάζει οπότε και η τιμή του προϊόντος που αγόρασες.

runner70
16-01-13, 18:55
Εγω δεν θεωρώ ότι είναι παράνομο αυτό. Για τον εξής λόγο: Σε καποιες συναλλαγές σε ξένο νόμισμα. Ο πωλητής αργεί και μερες να πάριε τα χρήματα. Καθε μέρα η ισοτιμία αλλάζει οπότε και η τιμή του προϊόντος που αγόρασες.

Θα διαφωνησω, η ισοτιμια αλλαζει αλλα δεν εχει μεταβολες της ταξης του 10-15% μεσα σε λιγες μερες για να δικαιολογει τη δεσμευση των χρηματων. Ακομα ομως και στις σπανιες φορες να την δικαιολογουσε, γιατι καθυστερουν τοσες πολλες μερες για να γινει η αποδεσμευση των επιπλεον χρηματων; Προσωπικα θα κοιταζα για καταγγελια.

Bananas
17-01-13, 00:04
Θα διαφωνησω, η ισοτιμια αλλαζει αλλα δεν εχει μεταβολες της ταξης του 10-15% μεσα σε λιγες μερες για να δικαιολογει τη δεσμευση των χρηματων. Ακομα ομως και στις σπανιες φορες να την δικαιολογουσε, γιατι καθυστερουν τοσες πολλες μερες για να γινει η αποδεσμευση των επιπλεον χρηματων; Προσωπικα θα κοιταζα για καταγγελια.

Σε ότι αφορά ότι αργούν να σου επιστρέψουν τα χρήματα θα συμφωνήσω μαζί σου !!! Σε ότι αφορά το υψηλό ποσοστό δέσμευσης θα συμφωνησω και πάλι αλλα που ξέρεις; Μπορει να περιμενουν κανα πολεμο παγκοσμιας εμβέλειας που θα φέρει τα πανω κατω στις ισοτιμιες (πλάκα κάνω :P )

Οπως και να χει εγω δικαιολογώ μόνο την κράτηση καποιου ποσού για λόγους ισοτιμιας . Όχι όμως το υψηλό ποσοστό κράτησης (αν θεωρείται υψηλο. δεν ειμαι ειδικος για να ξερω) ή την αργοπορία τους για την επιστροφή των χρημάτων

boombastic
17-01-13, 19:07
παιδια ξερετε τι παιζει με το ε-banking της κυπρου?, με ειπαν οτι εχει δυο είδη ε-banking ας πουμε, το ενα ειναι για να διαχειρίζεσαι τις καρτες και το αλλο τους λογαριασμους. Ισχυει κατι τετοιο??? αν ναι κανουν τα ευκολα δυσκολα :down: Εαν χρησιμοποιεί καποιος το συγκεκριμενο ε-banking ας μας πει εντυπώσεις...

jap
17-01-13, 20:17
Μήπως είναι σαν της Πειραιώς που τα διαχειρίζεσαι όλα κανονικά αλλά ειδικά για τις κάρτες έχει και δυνατότητα σύνδεσης με τα στοιχεία της κάρτας και μόνο, ακόμα και αν δεν είσαι εγγεγραμμένος χρήστης για το winbank?

darkorigin
18-01-13, 01:46
ισχυει ακομα οτι η πειραιως χρεωνει ανενεργους λογαριασμους? τι ποσο?
γαι επανέκδοση κωδικων ιντερνετ?

runner70
18-01-13, 11:14
ισχυει ακομα οτι η πειραιως χρεωνει ανενεργους λογαριασμους? τι ποσο?
γαι επανέκδοση κωδικων ιντερνετ?

Για το πρωτο απο οσο ξερω δεν υπαρχει πλεον χρεωση (με μια μικρη επιφυλαξη) και εχω την υποψια μηπως εχει καταργηθει γενικα στην Ε.Ε.

Για τους κωδικους ναι, 5€.

JethroTull
18-01-13, 21:31
Ποια τράπεζα έχει το μικρότερο κόστος για ενεργοποίηση e-banking?

Αν θυμάμαι καλά στην Πειραιώς είχα δώσει 5 ευρώ εφάπαξ.
Στην Κύπρου μου έδωσαν δωρεάν το e-banking αλλά μου είπαν ότι δεν θα μπορώ να κάνω συναλλαγές αν δεν παραγγείλω το μηχάνημα που κοστίζει 10 ευρώ. Μου φάνηκε λίγο εκβιαστικό και μάλλον θα τους ακυρώσω. Επίσης το e-banking μου φάνηκε πολύ πρωτόγονο σε σχέση με αυτό της Πειραιώς..

Οι υπόλοιποι τι χρεώνουν για όλα αυτά;

Στην Alphabank είναι υποχρεωτικό να αγοράσω το μηχάνημα με τον πρόσθετο κωδικό;

Thanasis159
19-01-13, 11:55
Ποια τράπεζα έχει το μικρότερο κόστος για ενεργοποίηση e-banking?

Αν θυμάμαι καλά στην Πειραιώς είχα δώσει 5 ευρώ εφάπαξ.
Στην Κύπρου μου έδωσαν δωρεάν το e-banking αλλά μου είπαν ότι δεν θα μπορώ να κάνω συναλλαγές αν δεν παραγγείλω το μηχάνημα που κοστίζει 10 ευρώ. Μου φάνηκε λίγο εκβιαστικό και μάλλον θα τους ακυρώσω. Επίσης το e-banking μου φάνηκε πολύ πρωτόγονο σε σχέση με αυτό της Πειραιώς..

Οι υπόλοιποι τι χρεώνουν για όλα αυτά;

Στην Alphabank είναι υποχρεωτικό να αγοράσω το μηχάνημα με τον πρόσθετο κωδικό;

Στην Πειραιώς, αν άνοιγες τον λογαριασμό winbank direct θα ήταν δωρεάν. Στην Alpha, το κόστος του token είναι 7€ (ή 9€, δεν είμαι σίγουρος). Δεν είναι υποχρεωτική η αγορά του για βασικές εργασίες και παρακολούθηση των λογαριασμών/καρτών σου, αλλά χρειάζεται για αρκετές όπως εμβάσματα κτλ. Στην Εθνική, την Eurobank και το TT είναι δωρεάν η χρήση της υπηρεσίας. Στην Marfin είναι επίσης 7€, αλλά αν έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας/σύνταξης, το παίρνεις δωρεάν.

boombastic
19-01-13, 16:06
Στην Πειραιώς, αν άνοιγες τον λογαριασμό winbank direct θα ήταν δωρεάν. Στην Alpha, το κόστος του token είναι 7€ (ή 9€, δεν είμαι σίγουρος). Δεν είναι υποχρεωτική η αγορά του για βασικές εργασίες και παρακολούθηση των λογαριασμών/καρτών σου, αλλά χρειάζεται για αρκετές όπως εμβάσματα κτλ. Στην Εθνική, την Eurobank και το TT είναι δωρεάν η χρήση της υπηρεσίας. Στην Marfin είναι επίσης 7€, αλλά αν έχεις λογαριασμό μισθοδοσίας/σύνταξης, το παίρνεις δωρεάν.

Στην εθνική πληρώνεις τη συσκευή i-code, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς άλλα πάνω 10€ δεν έκανε. Η καλύτερη λύση είναι το ΤΤ παραλαμβάνεις απ την τράπεζα δωρεάν τους κωδικούς και αν γίνει κάποια συναλλαγή μέσω e-banking, έμβασμα ας πούμε σε στέλνει ένα sms στο κινητό που έχεις δηλώσει με έναν κωδικό διάρκειας 2 λεπτών τον οποίο συμπληρώνεις στην φόρμα για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή. Κατά τα άλλα το μόνο μειονέκτημα είναι οτι αν ξεχάσεις τους κωδικούς απ το e-banking θέλει να πεταχτείς στην τράπεζα για να εκδοθούν καινούριοι κωδικοί σε αντίθεση με άλλες τράπεζες που αυτή η διαδικασία γίνεται μέσω τηλεφώνου.

jap
19-01-13, 17:11
Κωδικό μέσω SMS χρησιμοποιεί και η Eurobank, με εναλλακτική τα πιστοποιητικά, και βέβαια η Πειραιώς. Ούτε μάντζαλα-τζάντζαλα να κουβαλάς, ούτε χρέωση, ούτε τίποτα.

Για μένα μια χρέωση της τάξης των 5-10 ευρώ μία φορά δεν είναι σημαντική. Σημαντική είναι η χρηστικότητα. Π.χ. η probank έχει ένα τέτοιο token που το χρεώνει μεν, αλλά πρέπει να συνδεθεί στον υπολογιστή και μάλιστα θέλει και στήσιμο ειδικού προγράμματος και drivers, δηλαδή στην πράξη δεν είναι φορητό. Της Alpha αντίθετα το κουβαλάς μαζί σου και πληκτρολογείς τους κωδικούς που βγάζει. Για μένα κι αυτό δύσχρηστο είναι, ενώ το κινητό το έχεις πάντα μαζί σου.

Επίσης, η Αττικής έχει εκείνο το σύστημα που είχε παλιά η Εθνική με τη λίστα με τα νούμερα, δεν κοστίζει τίποτα, αλλά πρέπει να το κουβαλάς πάντα μαζί σου και να φροντίζεις πάντα να διαγράφεις τους χρησιμοποιημένους κωδικούς. Τι να το κάνω που είναι δωρεάν, είναι της προηγούμενης 10ετίας, ίσως και παραπάνω.

Thanasis159
19-01-13, 17:13
Στην εθνική πληρώνεις τη συσκευή i-code, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς άλλα πάνω 10€ δεν έκανε.

Λάθος, η συσκευή i-code είναι δωρεάν. Δεν ξέρω αν παλιότερα είχε κάποιο κόστος, αλλά πλέον είναι δωρεάν.

sdikr
19-01-13, 17:17
Κωδικό μέσω SMS χρησιμοποιεί και η Eurobank, με εναλλακτική τα πιστοποιητικά, και βέβαια η Πειραιώς. Ούτε μάντζαλα-τζάντζαλα να κουβαλάς, ούτε χρέωση, ούτε τίποτα.

Για μένα μια χρέωση της τάξης των 5-10 ευρώ μία φορά δεν είναι σημαντική. Σημαντική είναι η χρηστικότητα. Π.χ. η probank έχει ένα τέτοιο token που το χρεώνει μεν, αλλά πρέπει να συνδεθεί στον υπολογιστή και μάλιστα θέλει και στήσιμο ειδικού προγράμματος και drivers, δηλαδή στην πράξη δεν είναι φορητό. Της Alpha αντίθετα το κουβαλάς μαζί σου και πληκτρολογείς τους κωδικούς που βγάζει. Για μένα κι αυτό δύσχρηστο είναι, ενώ το κινητό το έχεις πάντα μαζί σου.

Επίσης, η Αττικής έχει εκείνο το σύστημα που είχε παλιά η Εθνική με τη λίστα με τα νούμερα, δεν κοστίζει τίποτα, αλλά πρέπει να το κουβαλάς πάντα μαζί σου και να φροντίζεις πάντα να διαγράφεις τους χρησιμοποιημένους κωδικούς. Τι να το κάνω που είναι δωρεάν, είναι της προηγούμενης 10ετίας, ίσως και παραπάνω.

Και το κινητό μπορεί να χαθεί όμως, οπότε εκείνη την στιγμή αν κάποιος έχει κωδικούς κλπ μπορεί να κάνει συναλλαγή!
Το μηχανάκι απο την άλλη, μπορείς να το έχεις μόνο κοντά στον υπολογιστή που ξέρεις οτι είναι καθαρός

runner70
19-01-13, 17:53
Στην εθνική πληρώνεις τη συσκευή i-code, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς άλλα πάνω 10€ δεν έκανε.

Οπως ειπε και ο thanasis159 ειναι δωρεαν η συσκευη στην εθνικη και γενικα η ενεργοποιηση του internet banking.


Και το κινητό μπορεί να χαθεί όμως, οπότε εκείνη την στιγμή αν κάποιος έχει κωδικούς κλπ μπορεί να κάνει συναλλαγή!
Το μηχανάκι απο την άλλη, μπορείς να το έχεις μόνο κοντά στον υπολογιστή που ξέρεις οτι είναι καθαρός

Καθε ποτε χανει κανεις το κινητο του; Προσωπικα 13+ χρονια τωρα δεν εχω χασει κανενα. Ακομα ομως και να το χασεις παιρνεις τηλεφωνο στην τραπεζα για να το ακυρωσεις. Εκτος αυτου για να σταλει το μηνυμα με τον κωδικο θα πρεπει ο αλλος να ξερει τον κωδικο σου στο internet banking και να εχει μπει μεσα να ζητησει να σταλει ο κωδικος. Διαφορετικα δεν μπορει να κανει τιποτα με το κινητο που βρηκε. Ασε που ο κωδικος στο internet banking δεν ειναι 5ψηφιος οπως πχ. στην εθνικη. Γενικοτερα θεωρω πιο δυσχρηστο να κουβαλας συσκευουλα απο οτι να σου στελνουν μηνυμα στο κινητο με ισχυ λιγων δευτερολεπτων.

contime
19-01-13, 18:00
Καλησπέρα παιδιά.

Η κάρτα της Πειραιώς, η χρεωστική με το σήμα greenbanking, είναι visa electron ή visa debit?
Θέλω να κάνω μια online αγορά κι έχει και τις 2 επιλογές.

runner70
19-01-13, 18:13
Καλησπέρα παιδιά.

Η κάρτα της Πειραιώς, η χρεωστική με το σήμα greenbanking, είναι visa electron ή visa debit?
Θέλω να κάνω μια online αγορά κι έχει και τις 2 επιλογές.

Απο οτι ξερω ειναι visa electron αλλο που δεν το γραφει το electron. Η διαφορα στις ονομασιες "visa electron" και "visa debit" αν θυμαμαι καλα ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση πρεπει να εχεις τα χρηματα στον λογαριασμο και δεν μπορει να σε χρεωσει παραπανω απο αυτα που εχεις διαθεσιμα. Αν κανως λαθος διορθωστε με.

sdikr
19-01-13, 18:44
Οπως ειπε και ο thanasis159 ειναι δωρεαν η συσκευη στην εθνικη και γενικα η ενεργοποιηση του internet banking.



Καθε ποτε χανει κανεις το κινητο του; Προσωπικα 13+ χρονια τωρα δεν εχω χασει κανενα. Ακομα ομως και να το χασεις παιρνεις τηλεφωνο στην τραπεζα για να το ακυρωσεις. Εκτος αυτου για να σταλει το μηνυμα με τον κωδικο θα πρεπει ο αλλος να ξερει τον κωδικο σου στο internet banking και να εχει μπει μεσα να ζητησει να σταλει ο κωδικος. Διαφορετικα δεν μπορει να κανει τιποτα με το κινητο που βρηκε. Ασε που ο κωδικος στο internet banking δεν ειναι 5ψηφιος οπως πχ. στην εθνικη. Γενικοτερα θεωρω πιο δυσχρηστο να κουβαλας συσκευουλα απο οτι να σου στελνουν μηνυμα στο κινητο με ισχυ λιγων δευτερολεπτων.

Ποτέ δεν ξέρεις ποτέ θα είναι η πρώτη ή η επομένη φόρα.
Αλήθεια πως θα πάρεις τηλέφωνο στην τράπεζα αν δεν έχεις τηλέφωνο; :p
το μηχανάκι όχι για το κουβαλάς μαζί σου, αλλά να μένει στο σημείο με τον υπολογιστή που εμπιστεύεσαι για πρόσβαση.

JethroTull
19-01-13, 22:14
Στην Alpha μπορώ να κάνω διάφορες πληρωμές (ταμεία-εφορία κλπ) χωρίς χρήση τοκεν;
Αν ναι μάλλον για εκεί πάω.


Κόστος μετατροπής συναλλάγματος (για αγορές εκτός ε.ε) έχουν και αυτοί όπως και η Πειραιώς;

nyannaco
20-01-13, 00:11
Στην Alpha μπορώ να κάνω διάφορες πληρωμές (ταμεία-εφορία κλπ) χωρίς χρήση τοκεν;
Αν ναι μάλλον για εκεί πάω.Οχι, χωρίς token μόνο πληροφοριακές συναλλαγές μπορείς να κάνεις. Εγχρήματες συναλλαγές μόνο με το token. Γιατί σε προβληματίζει τόσο όμως; Είναι €7 μία κι έξω (ακριβέστερα, για πολλά χρόνια).

boombastic
20-01-13, 04:10
Λάθος, η συσκευή i-code είναι δωρεάν. Δεν ξέρω αν παλιότερα είχε κάποιο κόστος, αλλά πλέον είναι δωρεάν.

E ήμουν απ τους τυχερούς τότε και το πλήρωσα.

JethroTull
20-01-13, 10:09
Οχι, χωρίς token μόνο πληροφοριακές συναλλαγές μπορείς να κάνεις. Εγχρήματες συναλλαγές μόνο με το token. Γιατί σε προβληματίζει τόσο όμως; Είναι €7 μία κι έξω (ακριβέστερα, για πολλά χρόνια).

Αυτή τη στιγμή έχω την Πειραιώς αλλά δεν μου άρεσαν κάποιες νέες χρεώσεις (π.χ για τον ΟΑΕΕ) και σκεφτόμουν να αλλάξω. Αν είναι όμως να πάω σε άλλους και να δίνω και άλλες πάγιες χρεώσεις δεν έχει νόημα αυτή η αλλαγή.

nyannaco
20-01-13, 13:34
Ποιές πάγιες χρεώσεις; Μιλάω για τα €7 της αξίας της συσκευής token, που θα πληρώσεις μία φορά, και κρατάει κάμποσα χρόνια η μπαταρία της.

runner70
20-01-13, 14:35
Ποτέ δεν ξέρεις ποτέ θα είναι η πρώτη ή η επομένη φόρα.
Αλήθεια πως θα πάρεις τηλέφωνο στην τράπεζα αν δεν έχεις τηλέφωνο; :p
το μηχανάκι όχι για το κουβαλάς μαζί σου, αλλά να μένει στο σημείο με τον υπολογιστή που εμπιστεύεσαι για πρόσβαση.

Σιγουρα, παντα υπαρχει η πιθανοτητα να το χασεις αλλα οποιος και να το βρει δεν μπορει να σου κανει απολυτως τιποτα. Τον κωδικο τον λαμβανεις μονο αφου το ζητησεις μεσα απο το internet banking κατα τη διαρκεια μιας συναλλαγης. Συνεπως δεν υπαρχει κανενας φοβος. ;)



Κόστος μετατροπής συναλλάγματος (για αγορές εκτός ε.ε) έχουν και αυτοί όπως και η Πειραιώς;

Στην alpha ειναι χειροτεροι. Κοιτα εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=4944704#post4944704)

contime
20-01-13, 17:25
Απο οτι ξερω ειναι visa electron αλλο που δεν το γραφει το electron. Η διαφορα στις ονομασιες "visa electron" και "visa debit" αν θυμαμαι καλα ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση πρεπει να εχεις τα χρηματα στον λογαριασμο και δεν μπορει να σε χρεωσει παραπανω απο αυτα που εχεις διαθεσιμα. Αν κανως λαθος διορθωστε με.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Τελικά όταν επέλεξα visa debit δέχτηκε την πληρωμη. Με το visa electron δε δουλεψε.

lak100
20-01-13, 18:47
εχει παρει κανεις εκπτωση στον λογαριασμο ΟΤΕ απο την OTE-COSMOTE World Mastercard? στο statment της πιστωτικης αναφερεται και πεδιο για την εκπτωση ΟΤΕ η οχι? αν εχουμε διμηνο λογαριασμο ΟΤΕ για την εκπτωση θα υπολογιζονται αγορες 2 μηνων η οχι?

JethroTull
20-01-13, 19:03
Σιγουρα, παντα υπαρχει η πιθανοτητα να το χασεις αλλα οποιος και να το βρει δεν μπορει να σου κανει απολυτως τιποτα. Τον κωδικο τον λαμβανεις μονο αφου το ζητησεις μεσα απο το internet banking κατα τη διαρκεια μιας συναλλαγης. Συνεπως δεν υπαρχει κανενας φοβος. ;)




Στην alpha ειναι χειροτεροι. Κοιτα εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=4944704#post4944704)


OK σας ευχαριστώ όλους ήσασταν σαφείς και ενημερωτικοί.

Θα μείνω στην Πειραιώς τελικά. Θα βγάλω και μια χρεωστική κάρτα στην Κύπρου που έχει πιο μεγάλη αναγνώριση και επιτυχία σε e-shops σε συνδυασμό με απλό e-banking απλά για παρακολούθηση των συναλλαγών.

zavarakatranemia
27-01-13, 19:33
Παιδιά, επειδή σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό ebanking, κυρίως για τις πληρωμές σε ΔΕΚΟ και δημόσιο (να μη τρέχω πέρα δώθε όλη την ώρα), έχει ψάξει κάποιος να δει ποια τράπεζα έχει τις μικρότερες προμήθειες;
Διάβασα αναζητώντας στο παρών νήμα ότι η Alpha δεν έχει προμήθειες, αλλά το web interface της είναι απαρχαιωμένο. Πιστεύετε ότι αξίζει η "ταλαιπωρία" που συνεπάγεται αυτό ώστε να μην έχω τις επιπλέον προμήθειες;

nyannaco
27-01-13, 20:12
Δεν ξέρω αν είναι απαρχαιωμένο και κατά πόσο τελικά αυτό είναι πρόβλημα, πάντως εξυπηρετικότατο είναι, και όντως δεν έχει συνδρομές. Επίσης, έχει από τους υψηλότερους δείκτες διαθεσιμότητας.

Thanasis159
27-01-13, 20:18
Παιδιά, επειδή σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό ebanking, κυρίως για τις πληρωμές σε ΔΕΚΟ και δημόσιο (να μη τρέχω πέρα δώθε όλη την ώρα), έχει ψάξει κάποιος να δει ποια τράπεζα έχει τις μικρότερες προμήθειες;
Διάβασα αναζητώντας στο παρών νήμα ότι η Alpha δεν έχει προμήθειες, αλλά το web interface της είναι απαρχαιωμένο. Πιστεύετε ότι αξίζει η "ταλαιπωρία" που συνεπάγεται αυτό ώστε να μην έχω τις επιπλέον προμήθειες;

Αν σκοπεύεις να κάνεις πολλές τέτοιες συναλλαγές, θα ήταν καλό να ρίξεις μια ματιά στην Eurobank και το πρόγραμμα δωρεάν τραπεζικών συναλλαγών που παρέχει. Υπάρχουν προϋποθέσεις φυσικά (να έχεις μέσο υπόλοιπο στην τράπεζα 3000€ ή να πληρώνεις 2€ τον μήνα) αλλά στην Alpha, για ένα μεγάλο πλήθος συναλλαγών, θα χρειαστείς token με κόστος 7€. Κοιτάς τι σε συμφέρει μακροπρόθεσμα και επιλέγεις.

nyannaco
27-01-13, 20:21
στην Alpha, για ένα μεγάλο πλήθος συναλλαγών, θα χρειαστείς token με κόστος 7€. Για την ακρίβεια, για όλες τις εχρήματες συναλλαγές. Το κόστος των €7 όμως είναι μία φορά, για όσα χρόνια κρατήσεις η μπαταρία (δεν ξέρω πόσα είναι, εγώ το έχω από τότε που τα πρωτοέβγαλε, και παίζει ακόμη).

3lbereth
27-01-13, 22:18
Παιδιά, επειδή σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό ebanking, κυρίως για τις πληρωμές σε ΔΕΚΟ και δημόσιο (να μη τρέχω πέρα δώθε όλη την ώρα), έχει ψάξει κάποιος να δει ποια τράπεζα έχει τις μικρότερες προμήθειες;
Διάβασα αναζητώντας στο παρών νήμα ότι η Alpha δεν έχει προμήθειες, αλλά το web interface της είναι απαρχαιωμένο. Πιστεύετε ότι αξίζει η "ταλαιπωρία" που συνεπάγεται αυτό ώστε να μην έχω τις επιπλέον προμήθειες;

Ξεκινάω με ότι βρήκα πρόχειρο:

ΕΘΝΙΚΗ: (http://www.nbg.gr/wps/wcm/connect/f93ceb9a-0bfc-4a79-b97d-9265486e5f97/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf?MOD=AJPERES) ΔΕΗ - δωρεάν / ΕΥΔΑΠ - 0,30€ / Πάσης φύσεως φόροι-τέλη-χαράτσια - δωρεάν / Τηλεπικοινωνίες - δωρεάν (εκτός από HOL & Wind που είναι 0,20€) - Δωρεάν token.

ΕΜΠΟΡΙΚΗ: (http://www.emporiki.gr/files/GR/Useful/static/transaction_terms/dff/basic_transaction_terms.pdf) ΔΕΗ - 0,10€ / ΕΥΔΑΠ - 0,20€ / Πάσης φύσεως φόροι-τέλη-χαράτσια - δωρεάν / Τηλεπικοινωνίες - δωρεάν / Τoken 12€ (είναι πιό προχωρημένο και απαιτεί να βάλεις την κάρτα σου για να σου δώσει κωδικούς)

EUROBANK: (http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/TimologioStand%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_3112.pdf) ΔΕΗ & ΕΥΔΑΠ - 0,30€ / Πάσης φύσεως φόροι-τέλη-χαράτσια - δωρεάν / Τηλεπικοινωνίες - δωρεάν οι μισές, 0,30 οι υπόλοιπες.

ΠΕΙΡΑΙΩΣ: ΔΕΗ - 0,30€ / ΕΥΔΑΠ - 0,85€ / Πάσης φύσεως φόροι-τέλη-χαράτσια - δωρεάν / Τηλεπικοινωνίες - δωρεάν / Ενεργοποίηση e-banking - 5€

George978
28-01-13, 10:04
Καλημερα παιδες, μου εβαλε ενα καλο παιδακι καποια χρηματα στο paypal, εχω μια απορια. Θελω να τραβηξω τα λεφτα στην πιστωτικη (prepay) που εχω την οποια και εχω συνδεση με το paypal, πως θα το κανω ? το paypal μου ζηταει να κανω συνδεση των χρηματων με τον τραπεζικο μου λογαριασμο αλλα δεν θελω.

runner70
28-01-13, 13:14
Ξεκινάω με ότι βρήκα πρόχειρο:

ΕΘΝΙΚΗ: (http://www.nbg.gr/wps/wcm/connect/f93ceb9a-0bfc-4a79-b97d-9265486e5f97/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf?MOD=AJPERES) ΔΕΗ - δωρεάν / ΕΥΔΑΠ - 0,30€ / Πάσης φύσεως φόροι-τέλη-χαράτσια - δωρεάν / Τηλεπικοινωνίες - δωρεάν (εκτός από HOL & Wind που είναι 0,20€) - Δωρεάν token.

ΕΜΠΟΡΙΚΗ: (http://www.emporiki.gr/files/GR/Useful/static/transaction_terms/dff/basic_transaction_terms.pdf) ΔΕΗ - 0,10€ / ΕΥΔΑΠ - 0,20€ / Πάσης φύσεως φόροι-τέλη-χαράτσια - δωρεάν / Τηλεπικοινωνίες - δωρεάν / Τoken 12€ (είναι πιό προχωρημένο και απαιτεί να βάλεις την κάρτα σου για να σου δώσει κωδικούς)

EUROBANK: (http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/TimologioStand%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_3112.pdf) ΔΕΗ & ΕΥΔΑΠ - 0,30€ / Πάσης φύσεως φόροι-τέλη-χαράτσια - δωρεάν / Τηλεπικοινωνίες - δωρεάν οι μισές, 0,30 οι υπόλοιπες.

ΠΕΙΡΑΙΩΣ: ΔΕΗ - 0,30€ / ΕΥΔΑΠ - 0,85€ / Πάσης φύσεως φόροι-τέλη-χαράτσια - δωρεάν / Τηλεπικοινωνίες - δωρεάν / Ενεργοποίηση e-banking - 5€

Μπραβο για το post. :clap: Το κακο με την Πειραιως ειναι οτι δεν βγαζουν τιμοκαταλογο οπως αλλες τραπεζες και θα πρεπει να εισαι χρηστης του internet banking τους για να δεις ορισμενες απο τις χρεωσεις-προμηθειες. Αλλες δεν εμφανιζονται πουθενα. πχ. εισερχομενα εμβασματα.

3lbereth
28-01-13, 13:41
Όντως, τις χρεώσεις της Πειραιώς τις πήρα από το ebanking. Πρέπει να πας σε υποκατάστημα για να σου δώσουν το τιμολόγιο τραπεζικων εργασιών - κάτι που θεωρώ μεγάλο φάουλ.

Serafeim Karakostas
28-01-13, 16:40
Καλημερα παιδες, μου εβαλε ενα καλο παιδακι καποια χρηματα στο paypal, εχω μια απορια. Θελω να τραβηξω τα λεφτα στην πιστωτικη (prepay) που εχω την οποια και εχω συνδεση με το paypal, πως θα το κανω ? το paypal μου ζηταει να κανω συνδεση των χρηματων με τον τραπεζικο μου λογαριασμο αλλα δεν θελω.
Νομίζω πως μόνο σε λογαριασμό τράπεζας μπορείς να κάνεις ανάληψη.

Thanasis159
29-01-13, 20:57
ΠΕΙΡΑΙΩΣ: ΔΕΗ - 0,30€ / ΕΥΔΑΠ - 0,85€ / Πάσης φύσεως φόροι-τέλη-χαράτσια - δωρεάν / Τηλεπικοινωνίες - δωρεάν / Ενεργοποίηση e-banking - 5€

Δωρεάν αν ανοίξεις τον λογαριασμό Winbank Direct! :)

Manolis_karas
29-01-13, 21:25
ΕΘΝΙΚΗ: ΔΕΗ - δωρεάν...
Για πάγιες εντολές πληρωμής λογαριασμών η ΕΘΝΙΚΉ χρεώνει:
ΔΕΗ 0,50 ευρώ.
ΟΤΕ, Cosmote, Cyta δωρεάν.

runner70
29-01-13, 23:37
Για πάγιες εντολές πληρωμής λογαριασμών η ΕΘΝΙΚΉ χρεώνει:
ΔΕΗ 0,50 ευρώ.
ΟΤΕ, Cosmote, Cyta δωρεάν.

Για παγια εντολη πληρωμης ΔΕΗ λεει οτι ειναι 0,29€ ενω αν δεν το πληρωνεις με τη μορφη παγιας εντολης αλλα μεσω ebanking ειναι δωρεαν. Τουλαχιστον αυτα γραφει ο τιμοκαταλογος.

yyy
30-01-13, 18:35
Θα ήταν ενδιαφέρον να κάναμε ένα συγκριτικό πίνακα με τις προμήθειες που έχει κάθε χρεωστική σε αγορές εκτός ευρώ. Θα ήταν χρήσιμο να ξέρει ο καθένας ποια χρεωστική συμφέρει για τέτοιες αγορές, καθώς και να το συγκρίνει με την αντίστοιχη που έχουν άλλες υπηρεσίες πχ paypal.

Νομίζω ότι παλιότερα είχε αναφερθεί ότι αυτή της HSBC δεν έχει προμήθειες. Και της MarfinEgnatia επίσης, αλλά αυτό το τελευταίο κάπου διάβασα ότι δεν ισχύει πια. Της Πειραιώς έχει 2% αν δεν κάνω λάθος;

- - - Updated - - -

Μετά από ένα πέρασμα γρήγορο σε αυτό το νήμα και email επικοινωνία με Πειραιώς, MarfinEgnatia, Eurobank, ισχύουν τα εξής:

α) HSBC: 0%
β) MarfinEgnatia: 1.75% σε χώρες VISA EU Region (https://epoch.com/regions.html) αλλά εκτός ευρώ, και 2.75% στις υπόλοιπες χώρες
γ) Πειραιώς: 2%, με μέγιστη χρέωση 6€
δ) Alpha: 2% (αλλά κάνει και μια προσωρινή υπερτιμολόγηση που επιστρέφεται μετά από λίγο καιρό)
ε) Eurobank: 1,5€!!!
στ) για σύγκριση, paypal: 2.5%

Όποιος ξέρει για τη δική του κάρτα, ας το συμπληρώσει κατάλληλα ;)

jimger
31-01-13, 18:37
Φίλε πως ακριβώς τα βρήκες? Εννοώ ποια από όλες τις χρεώσεις αφορά την αγορά προϊόντων σε ξένο νόμισμα?

και για να πω και εγώ κάτι
εισερχόμενο έμβασμα στην alpha κάνει 3 ευρώ εώς 12.500 νομίζω
στην εθνική 4 ευρώ από 15 έως 15000 και δωρεάν για λιγότερο από 15
Για πειραιώς δεν γνωρίζω σίγουρα (Πάντως κάποιος να επιβεβαιώσει αν όντως για την επιλογή our χρεώνει 8 ευρώ)
Καθώς και κάποιος αν γνωρίζει πόσα χρεώνει η εθνική για την επιλογή our σε τράπεζα εσωτερικού

yyy
31-01-13, 19:02
Φίλε πως ακριβώς τα βρήκες? Εννοώ ποια από όλες τις χρεώσεις αφορά την αγορά προϊόντων σε ξένο νόμισμα?

Όλες οι χρεώσεις αφορούν αγορές μέσω της χρεωστικής κάρτας κάθε τράπεζας, σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ.

runner70
31-01-13, 20:11
Μετά από ένα πέρασμα γρήγορο σε αυτό το νήμα και email επικοινωνία με Πειραιώς, MarfinEgnatia, Eurobank, ισχύουν τα εξής:

α) HSBC: 0%
β) MarfinEgnatia: 1.75% σε χώρες VISA EU Region (https://epoch.com/regions.html) αλλά εκτός ευρώ, και 2.75% στις υπόλοιπες χώρες
γ) Πειραιώς: 2%, με μέγιστη χρέωση 6€
δ) Alpha: 2% (αλλά κάνει και μια προσωρινή υπερτιμολόγηση που επιστρέφεται μετά από λίγο καιρό)
ε) Eurobank: 1,5€!!!
στ) για σύγκριση, paypal: 2.5%

Όποιος ξέρει για τη δική του κάρτα, ας το συμπληρώσει κατάλληλα ;)

Μια προσθηκη στα παραπανω:οσον αφορα την χρεωστικη της Πειραιως και τις αγορες απο amazon σε λιρες, δεν υπαρχει η προμηθεια του 2%. Στις αλλες αγορες σε διαφορετικο νομισμα, υπαρχει.



και για να πω και εγώ κάτι
εισερχόμενο έμβασμα στην alpha κάνει 3 ευρώ εώς 12.500 νομίζω
στην εθνική 4 ευρώ από 15 έως 15000 και δωρεάν για λιγότερο από 15
Για πειραιώς δεν γνωρίζω σίγουρα (Πάντως κάποιος να επιβεβαιώσει αν όντως για την επιλογή our χρεώνει 8 ευρώ)
Καθώς και κάποιος αν γνωρίζει πόσα χρεώνει η εθνική για την επιλογή our σε τράπεζα εσωτερικού

Στην εθνικη ειναι 4€ απο 15,01 εως 50.000€ και δωρεαν κατω του 15€.
Στην πειραιως ειναι δωρεαν εως 15€, απο 15,01-1.000 ειναι 2€, απο 1.000,01-12.500 ειναι 3€, απο 12.500,01 εως 50.000 ειναι 6€ και για παραπανω ειναι 10€.

yyy
31-01-13, 20:53
Ωραία, το συμπληρώνω και αυτό ;)

Προμήθειες χρεωστικών καρτών για αγορές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ:
α) HSBC: 0%
β) MarfinEgnatia: 1.75% σε χώρες VISA EU Region αλλά εκτός ευρώ, και 2.75% στις υπόλοιπες χώρες
γ) Πειραιώς: 2%, με μέγιστη χρέωση 6€ (εξαιρείται το amazon για αγορές σε GBP όπου δεν υπάρχει προμήθεια)
δ) Alpha: 2% (αλλά κάνει και μια προσωρινή υπερτιμολόγηση που επιστρέφεται μετά από λίγο καιρό)
ε) Eurobank: 1,5€!!!
στ) για σύγκριση, paypal: 2.5%

jimger
31-01-13, 21:09
Μια προσθηκη στα παραπανω:οσον αφορα την χρεωστικη της Πειραιως και τις αγορες απο amazon σε λιρες, δεν υπαρχει η προμηθεια του 2%. Στις αλλες αγορες σε διαφορετικο νομισμα, υπαρχει.



Στην εθνικη ειναι 4€ απο 15,01 εως 50.000€ και δωρεαν κατω του 15€.
Στην πειραιως ειναι δωρεαν εως 15€, απο 15,01-1.000 ειναι 2€, απο 1.000,01-12.500 ειναι 3€, απο 12.500,01 εως 50.000 ειναι 6€ και για παραπανω ειναι 10€.

Δεν ισχύει επιβεβαιωμένα(Για το amazon συγκεκριμένα δεν ξερω) αλλά από ebay σε λίρες είναι 2% (1.2 στα 60 ευρώ περίπου) και 0.02 στα 0.90...

@yyy

Εννοώ ποιο από όλα τα υπομενού της τράπεζας που αναφέρει συναλλάγματα είναι... εκτός αν έχει τιμολόγιο η χρεωστική δικό της που δεν το ξέρω... αυτό ρωτάω...

yyy
31-01-13, 22:24
Δεν ισχύει επιβεβαιωμένα(Για το amazon συγκεκριμένα δεν ξερω) αλλά από ebay σε λίρες είναι 2% (1.2 στα 60 ευρώ περίπου) και 0.02 στα 0.90...

Σε όλες τις αγορές σε GBP ισχύει το 2%, εκτός του amazon ;)


Εννοώ ποιο από όλα τα υπομενού της τράπεζας που αναφέρει συναλλάγματα είναι... εκτός αν έχει τιμολόγιο η χρεωστική δικό της που δεν το ξέρω... αυτό ρωτάω...

Δες εδώ (http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=300999&lang=1&nt=96&from=links&tid=297656&fromsearch=297656&sid)...

runner70
31-01-13, 22:36
Δεν ισχύει επιβεβαιωμένα(Για το amazon συγκεκριμένα δεν ξερω) αλλά από ebay σε λίρες είναι 2% (1.2 στα 60 ευρώ περίπου) και 0.02 στα 0.90...


Μα το ιδιο ειπα. Σε νομισμα εκτος € υπαρχει το 2% στην Πειραιως αλλα οχι στο amazon.

Edit: Το ειχα ανοιχτο και δεν ειχα δει την απαντηση του yyy.

@ ADSLgr.com All rights reserved.