PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Bananas
01-02-13, 00:11
Ωραία, το συμπληρώνω και αυτό ;)

Προμήθειες χρεωστικών καρτών για αγορές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ:
α) HSBC: 0%
β) MarfinEgnatia: 1.75% σε χώρες VISA EU Region αλλά εκτός ευρώ, και 2.75% στις υπόλοιπες χώρες
γ) Πειραιώς: 2%, με μέγιστη χρέωση 6€ (εξαιρείται το amazon για αγορές σε GBP όπου δεν υπάρχει προμήθεια)
δ) Alpha: 2% (αλλά κάνει και μια προσωρινή υπερτιμολόγηση που επιστρέφεται μετά από λίγο καιρό)
ε) Eurobank: 1,5€!!!
στ) για σύγκριση, paypal: 2.5%

Μπερδεύτηκα λίγο. Αγόρασα κάτι απο ebay από μαγαζί που εδρεύει στην Αγγλία. Χρησιμοποιησα paypal . Εχω όμως κάρτα της Alphabank (η οποία είναι συνδεδεμένη με το paypal). Δηλαδή με χρέωσε το paypal me 2.5 % προμήθεια αλλά ΚΑΙ η Alphabank με 2% ?

yyy
01-02-13, 00:36
Μπερδεύτηκα λίγο. Αγόρασα κάτι απο ebay από μαγαζί που εδρεύει στην Αγγλία. Χρησιμοποιησα paypal . Εχω όμως κάρτα της Alphabank (η οποία είναι συνδεδεμένη με το paypal). Δηλαδή με χρέωσε το paypal me 2.5 % προμήθεια αλλά ΚΑΙ η Alphabank με 2% ?

Όχι. Ή το ένα ή το άλλο, ανάλογα πώς έχεις ρυθμίσει το λογαριασμό σου στο paypal. Αν έχεις βάλει τη μετατροπή του συναλλάγματος σε ευρώ να το κάνει το paypal, πληρώνεις 2.5% προμήθεια σε αυτό. Αν έχεις βάλει να γίνεται από την κάρτα σου, θα πληρώσεις μόνο την προμήθεια της αντίστοιχης τράπεζας.

Bananas
01-02-13, 02:17
Όχι. Ή το ένα ή το άλλο, ανάλογα πώς έχεις ρυθμίσει το λογαριασμό σου στο paypal. Αν έχεις βάλει τη μετατροπή του συναλλάγματος σε ευρώ να το κάνει το paypal, πληρώνεις 2.5% προμήθεια σε αυτό. Αν έχεις βάλει να γίνεται από την κάρτα σου, θα πληρώσεις μόνο την προμήθεια της αντίστοιχης τράπεζας.

Πρώτη φορά ακούω ότι μπορώ να επιλέξω να κάνει το paypal την μετατροπή συναλλάγματος. Στο default είναι off ?

runner70
01-02-13, 02:26
Πρώτη φορά ακούω ότι μπορώ να επιλέξω να κάνει το paypal την μετατροπή συναλλάγματος. Στο default είναι off ?

Αν θυμαμαι καλα ειναι on. Το τσεκαρεις απο εδω:

profile-->My money-->update στο My preapproved payments-->Set Available Funding Sources--> Conversion Options

και τσεκαρεις το "Bill me in the currency listed on the seller's invoice" αν θελεις να κανει τη μετατροπη η τραπεζα σου.

ΥΓ. Δεν ξερω αν μπορουν να το κρυψουν πιο καλα. :whistle:

jimger
01-02-13, 08:53
@runner70 Ok sorry τώρα το έιδα πιο καθαρά...

@yyy Thanks επιτέλους κατάλαβα ότι υπάρχουν και υπομενού για τις κάρτες :P

- - - Updated - - -


Αν θυμαμαι καλα ειναι on. Το τσεκαρεις απο εδω:

profile-->My money-->update στο My preapproved payments-->Set Available Funding Sources--> Conversion Options

και τσεκαρεις το "Bill me in the currency listed on the seller's invoice" αν θελεις να κανει τη μετατροπη η τραπεζα σου.

ΥΓ. Δεν ξερω αν μπορουν να το κρυψουν πιο καλα. :whistle:

Καλά εντάξει το επιλέγεις και στην πληρωμή όταν πας να κάνεις... Δε χρειάζεται να το κάνεις από το μενού....

P.S Χάθηκε να βάλουν φιλικά ονόματα καρτών? Έλεος δλδ...

3lbereth
01-02-13, 11:36
Ωραία, το συμπληρώνω και αυτό ;)

Προμήθειες χρεωστικών καρτών για αγορές σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ:
α) HSBC: 0%
β) MarfinEgnatia: 1.75% σε χώρες VISA EU Region αλλά εκτός ευρώ, και 2.75% στις υπόλοιπες χώρες
γ) Πειραιώς: 2%, με μέγιστη χρέωση 6€ (εξαιρείται το amazon για αγορές σε GBP όπου δεν υπάρχει προμήθεια)
δ) Alpha: 2% (αλλά κάνει και μια προσωρινή υπερτιμολόγηση που επιστρέφεται μετά από λίγο καιρό)
ε) Eurobank: 1,5€!!!
στ) για σύγκριση, paypal: 2.5%

ζ) Εμπορική:
3.6 Συναλλαγές σε επιχειρήσεις (αγορές) στην Ελλάδα και το εξωτερικό με χρήση χρεωστικών ή πιστωτικών καρτών - Ανέξοδα
3.7 Μετατροπή νομίσματος
Συναλλαγές (αγορές & μετρητά) στο εξωτερικό με Visa
• Χώρες εντός Ε.Ε. - Ανέξοδα
• Χώρες εκτός Ε.Ε. - 2% Τη διαφορά μεταξύ 3.6 και 3.7.β δεν την καταλαβαίνω.

jimger
01-02-13, 11:50
Το πρώτο μιλάει για ευρώ ενώ το 3.7 για άλλο νόμισμα

π.χ η Αγγλία εμπίπτει στο 3.7.α η Αμερική στο 3.7.β η Γερμανία και η Ελλάδα στο 3.6

3lbereth
01-02-13, 12:10
:oneup: Ευχαριστώ! Για κάποιο λόγο το "εντός Ε.Ε." το θεώρησα εντός νομισματικής ένωσης.
Οπότε, 2% και η Εμπορική αλλά, εάν κάποιος χρησιμοποιήσει Mastercard είναι 1%.

runner70
01-02-13, 23:06
Καλά εντάξει το επιλέγεις και στην πληρωμή όταν πας να κάνεις... Δε χρειάζεται να το κάνεις από το μενού....


Φανταζομαι μιλας για το ebay. Αν κανεις αγορες μονο απο εκει οκ. Αν ομως αγοραζες απο αγγλικο καταστημα ή καποιο αλλο καταστημα σε ξενο νομισμα, να δω πως θα το εβρισκες. :p

ipo
03-02-13, 16:25
Φανταζομαι μιλας για το ebay. Αν κανεις αγορες μονο απο εκει οκ. Αν ομως αγοραζες απο αγγλικο καταστημα ή καποιο αλλο καταστημα σε ξενο νομισμα, να δω πως θα το εβρισκες. :p
Δεν ισχύει μόνο για το eBay. Σε κάθε πληρωμή με PayPal, πριν ολοκληρώσεις τη διαδικασία εξόφλησης, μπορείς να επιλέξεις αν θα κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος το PayPal ή η τράπεζα.

Συμφωνούμε πάντως ότι δεν είναι σε εμφανή θέση η επιλογή του PayPal για τη μετατροπή συναλλάγματος.

Επίσης επαυξάνω στο γεγονός ότι οι τράπεζες θα πρέπει να έχουν σε εμφανές σημείο πλήρη πίνακα τιμολόγησης τραπεζικών εργασιών. Όταν δεν βλέπω εμφανή πίνακα τιμολόγησης σε κάποιο website, αυτομάτως υποθέτω ότι οι χρεώσεις είναι μη ανταγωνιστικές και προτιμώ εκείνους που διαφημίζουν την τιμολόγησή τους. Όπως άλλωστε κάνει κάποιος με τα φυσικά εμπορικά καταστήματα: Κρυμμένες τιμές = τσουχτερές.

darkmoon
04-02-13, 18:33
Σήμερα με την χρεωστική visa της Πειραιώς έχασα δύο εισητήρια σε καλή τιμή.
Το site το οποίο δεν τη δέχεται (βασικά μετά από 100άδες συναλλαγές με την συγκεκριμμένη κάρτα μόνο από ελληνικό site θα περίμενα να μη την κάνει δεκτή) είναι το airtickets.gr
Η πλάκα είναι ότι σε επικοινωνία μου με την Πειραιώς μου έλεγε η υπάλληλος ότι βλέπει ότι έχει πάρει approval number η συναλλαγή και εγώ έβλεπα το ποσό δεσμευμένο.
Πόσο τραγική μπορεί να είναι η τράπεζα που συνεργάζεται με το airtickets.gr και δεν την κάνει δεκτή;
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την airtickets.gr μου είπαν ότι θα στείλουν εντολή αποδέσμευσης και θα ξαναδοκιμάσουμε τηλεφωνικά!

JethroTull
04-02-13, 18:52
Είχα κάνει πέρσι συναλλαγή με το airtickets και δεν είχα πρόβλημα.
Σε 1-2 άλλες ελληνικές ιστοσελίδες είχα πρόβλημα όμως με την Πειραιώς.


Ξέρει κανείς για πόσο καιρό διατηρεί ιστορικό συναλλαγών το e-banking της Πειραιώς; Σε κάποιες δοκιμές που έκανα για να δω παλιές μου συναλλαγές από 2010-11 δεν μου έβγαλε τίποτα (παρόλο που είχαν γίνει σίγουρα).



Για πληρωμή της ΕΥΔΑΠ και της ΕΥΑΘ να ξέρετε ότι υπάρχει και δυνατότητα να γίνει online στις αντίστοιχες ιστοσελίδες τους με χρήση κάρτας (χωρίς χρέωση).

runner70
04-02-13, 19:26
Και εγω στο παρελθον δεν ειχα κανενα προβλημα οταν χρησιμοποιησα την χρεωστικη της Πειραιως στο airtickets.gr. Δεν ξερω για φετος αν αλλαξε κατι αλλα μηπως επεσες στην περιπτωση;:hmm:



Ξέρει κανείς για πόσο καιρό διατηρεί ιστορικό συναλλαγών το e-banking της Πειραιώς; Σε κάποιες δοκιμές που έκανα για να δω παλιές μου συναλλαγές από 2010-11 δεν μου έβγαλε τίποτα (παρόλο που είχαν γίνει σίγουρα).

Αν θυμαμαι καλα ειχαν κανει καποιες αλλαγες περσι στο συστημα τους και προσωπικα δεν μπορω να δω συναλλαγες πριν τον Απριλη του 2012.

cool11
05-02-13, 22:59
Απο τη στιγμη που καποιος καταθεσει χρημα στο λογαριασμο σου στο paypal, σε ποσο καιρο θα φανει στην συνδεδεμενη καρτα? ή δεν θα φανει?

yyy
05-02-13, 23:58
Απο τη στιγμη που καποιος καταθεσει χρημα στο λογαριασμο σου στο paypal, σε ποσο καιρο θα φανει στην συνδεδεμενη καρτα? ή δεν θα φανει?

Μία φορά που μου έχει τύχει, έμειναν στο λογ/μό μου στο paypal.

ipo
05-02-13, 23:59
Μία φορά που μου έχει τύχει, έμειναν στο λογ/μό μου στο paypal.
Έτσι γίνεται, εκτός αν πρόκειται για επιστροφή χρημάτων από αγορά που είχες κάνει με την κάρτα σου.

thanos1916
06-02-13, 19:00
Γίνεται κανείς να καταθέσει χρήματα στο paypal με έμβασμα πηγαίνοντας απλά σε μια τράπεζα και να ζητήσει κατάθεση στο τάδε iban με το τάδε όνομα δικαιούχου(paypal ltd) και για αναγνώριση το reference id που είναι μοναδικό για κάθε χρήστη και να του βάλουν τα χρήματα σε x εργάσιμες ;


συγνώμη, μόλις συνειδητοποίησα πως το έθεσα το ερώτημα σε λάθος θέμα ,είναι δυνατόν να μεταφερθεί στο paypal ερωτήσεις;

cool11
12-02-13, 10:39
Εκανα μια αγορα απο εξωτερικο, και ενω για την αγορα αυτη καθεαυτη ειχα χρηματα, με την προμηθεια συναλλαγματος το υπολοιπο μου περασε ελαφρα/οριακα αρνητικο. Δηλαδη σημερα το ειδα -1,10 ευρω. Πειραζει? Ειναι προβλημα? Αυριο θα εχουν μπει χρηματα στο λογαριασμο, αλλα δεν μου χει ξανασυμβει και θελω να ξερω τι γινεται.

manoulamou
12-02-13, 13:30
Σιγουρα θα το εχουν υπ οψιν τους οι περισσοτεροι
αλλά ειπα να το αναφερω για καποιους που δεν το ξερουν.

Αναληψεις μετρητων μεσω ΑΤΜ απο τριτες χωρες
γινονται αποδεκτές (συνηθως) μονον απο τον ΚΥΡΙΟ Λογαριασμο! (http://www.nbg.gr/wps/portal/el/retail/cards/OurCards/debit-cards/products/ethnocash-plus)

Το εμαθα μολις σημερα καθως ο γιος μου ευρισκομενος στο μετρό του Πεκινου προσπαθησε να παρει Yuan απο τα εκει μηχανηματα αυτοματης συναλλαγης: δυο συνδεδεμενοι λογαριασμοι και μονον απο αυτον του ταμιευτηριου μπορεσε να παρει το αντιστοιχο των 10€

Δεν ειχα προσεξει αυτη την μικρη λεπτομερεια στο site της Εθνικης
ασε που ημουν βεβαιη οτι πρωτευων ηταν ο τρεχουμενος της μισθοδοσιας - συνταξεως...
:whistle:

cool11
12-02-13, 13:51
Σιγουρα θα το εχουν υπ οψιν τους οι περισσοτεροι
αλλά ειπα να το αναφερω για καποιους που δεν το ξερουν.

Αναληψεις μετρητων μεσω ΑΤΜ απο τριτες χωρες
γινονται αποδεκτές (συνηθως) μονον απο τον ΚΥΡΙΟ Λογαριασμο! (http://www.nbg.gr/wps/portal/el/retail/cards/OurCards/debit-cards/products/ethnocash-plus)

Το εμαθα μολις σημερα καθως ο γιος μου ευρισκομενος στο μετρό του Πεκινου προσπαθησε να παρει Yuan απο τα εκει μηχανηματα αυτοματης συναλλαγης: δυο συνδεδεμενοι λογαριασμοι και μονον απο αυτον του ταμιευτηριου μπορεσε να παρει το αντιστοιχο των 10€

Δεν ειχα προσεξει αυτη την μικρη λεπτομερεια στο site της Εθνικης
ασε που ημουν βεβαιη οτι πρωτευων ηταν ο τρεχουμενος της μισθοδοσιας - συνταξεως...
:whistle:

Δεν καταλαβα το προβλημα.

Εχω ενα λογαριασμο, και μια χρεωστικη/visa/atm, στο ονομα μου.
Δεν μπορω να κανω αναληψη απο οποιοδηποτε atm στον κοσμο, σε τοπικο νομισμα?

Τι ΄κυριος' και 'δευτερευων' λογαριασμος και μπερδεματα?

nyannaco
12-02-13, 14:10
Αναφέρεται στην περίπτωση που έχεις περισσότερους από ένα λογαριασμούς συνδεδεμένους με την κάρτα.

runner70
12-02-13, 15:34
Σιγουρα θα το εχουν υπ οψιν τους οι περισσοτεροι
αλλά ειπα να το αναφερω για καποιους που δεν το ξερουν.

Αναληψεις μετρητων μεσω ΑΤΜ απο τριτες χωρες
γινονται αποδεκτές (συνηθως) μονον απο τον ΚΥΡΙΟ Λογαριασμο! (http://www.nbg.gr/wps/portal/el/retail/cards/OurCards/debit-cards/products/ethnocash-plus)

Το εμαθα μολις σημερα καθως ο γιος μου ευρισκομενος στο μετρό του Πεκινου προσπαθησε να παρει Yuan απο τα εκει μηχανηματα αυτοματης συναλλαγης: δυο συνδεδεμενοι λογαριασμοι και μονον απο αυτον του ταμιευτηριου μπορεσε να παρει το αντιστοιχο των 10€

Δεν ειχα προσεξει αυτη την μικρη λεπτομερεια στο site της Εθνικης
ασε που ημουν βεβαιη οτι πρωτευων ηταν ο τρεχουμενος της μισθοδοσιας - συνταξεως...
:whistle:

Εχω την εντυπωση, χωρις να ειμαι και απολυτα βεβαιος, οτι κατι τετοιο συμβαινει σε ολες τις τραπεζες οχι μονο στο εξωτερικο αλλα και στην Ελλαδα. Δηλαδη πχ. στο ΑΤΜ της Εθνικης μπορεις να σηκωσεις χρηματα με την χρεωστικη της Πειραιως μονο απο τον κυριο λογαριασμο. Τους δευτερευοντες λογαριασμους σου τους βλεπει μονο η δικη σου τραπεζα.

Edit: Δεν το θυμομουν καλα. Βλεπω τωρα στην Πειραιως

"Σημειώστε ότι αγορές (εντός και εκτός Ελλάδας) και αναλήψεις από ΑΤΜ εξωτερικού γίνονται μόνο από τον ΚΥΡΙΟ λογαριασμό"

Thanasis159
12-02-13, 16:09
Εχω την εντυπωση, χωρις να ειμαι και απολυτα βεβαιος, οτι κατι τετοιο συμβαινει σε ολες τις τραπεζες οχι μονο στο εξωτερικο αλλα και στην Ελλαδα. Δηλαδη πχ. στο ΑΤΜ της Εθνικης μπορεις να σηκωσεις χρηματα με την χρεωστικη της Πειραιως μονο απο τον κυριο λογαριασμο. Τους δευτερευοντες λογαριασμους σου τους βλεπει μονο η δικη σου τραπεζα.

Edit: Δεν το θυμομουν καλα. Βλεπω τωρα στην Πειραιως

"Σημειώστε ότι αγορές (εντός και εκτός Ελλάδας) και αναλήψεις από ΑΤΜ εξωτερικού γίνονται μόνο από τον ΚΥΡΙΟ λογαριασμό"

Ο κύριος λογαριασμός είναι αυτός από τον οποίο μπορείς να κάνεις συναλλαγές online και σε pos καθώς και αναλήψεις μέσω ΔΙΑΣ ή στο εξωτερικό.

manoulamou
12-02-13, 16:55
Αναγκαστικα λοιπον πηγα σημερα το μεσημερι, υστερα απο κατι αιωνες στα γκισε
του τοπικου καταστηματος της μεγαλης μας φιλης
για να κανω την μεταφορα στον θεωρουμενο ως Κυριο λογαριασμο!
Όπου δεν εχει ματια, εχει ποδια...:rofl:

ΥΓ

Παρ ολες τις αναποδιες τοσο με τις αποσκευες οσο και με το ΑΤΜ,
ΤΕΛΕΙΑ περναει το καμαρι μου
καθως εχουν δυο βδομαδες αργια και γιορτη λογω της Κινεζικης Νεας Χρονιας του Φιδιου...:clap:

nyannaco
12-02-13, 16:59
Στην Alpha μπορείς από οποιοδήποτε λογαριασμό, τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Thanasis159
12-02-13, 17:28
Στην Alpha μπορείς από οποιοδήποτε λογαριασμό, τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Είσαι σίγουρος ότι αυτό γίνεται μέσω ΔΙΑΣ; Σου δίνει πρόσβαση σε όλους τους συνδεδεμένους λογαριασμούς;

jap
12-02-13, 17:35
Είναι 3 διαφορετικά πράγματα. Στα ATM της δικής σου τράπεζας παίζουν όλοι οι λογαριασμοί (εφόσον είναι συνδεδεμένοι με την κάρτα). Στα ATM άλλων ελληνικών τραπεζών παίζει το σύστημα ΔΙΑΣ, παίζουν έως 2 λογαριασμοί, ο κύριος ταμιευτηρίου και ο κύριος τρεχούμενος. Στα ΑΤΜ εξωτερικού παίζει ο λογαριασμός με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η κάρτα ως χρεωστική, ανάλογα και με την υποστήριξη VISA, Mastercard, Cirrus κ.λπ., θα πρέπει το ATM και η κάρτα να έχουν/να υποστηρίζουν το ίδιο δίκτυο.

nyannaco
12-02-13, 17:43
Είσαι σίγουρος ότι αυτό γίνεται μέσω ΔΙΑΣ; Σου δίνει πρόσβαση σε όλους τους συνδεδεμένους λογαριασμούς;Οχι, δεν είμαι. Αποφεύγω το ΔΙΑ για να μην πληρώνω κερατιάτικα προμήθειες. Αλλωστε έχει τόσο πυκνό δίκτυο η Alpha, που μόνο σε κανένα χωριό αν χρειαστεί...

manoulamou
12-02-13, 17:43
Παντως ειδικα στο 181818 για την Ethnocash Plus μου ειπαν οτι σε ορισμενες χωρες - μηχανηματα
ενδεχομενως να δεχονται αναληψεις και απο δευτερο λογαριασμο συνδεδεμενο με την καρτα ΑΤΜ εφ οσον εχουν το σημα maestro βεβαια!
Ολα Καλα αφου μπορουσε καποιος να κανει τη μεταφορα, αλλιως τρεχα βρες πότε θ ανοιγαν οι τραπεζες για να παρει πχ καποιο εμβασμα.
Δεν ξερω εαν δουλευει ουτε καν το συστημα Western Union, οταν τα τοπικα χρηματο-πιστωτικα ιδρυματα παραμενουν κλειστα...
:hmm:

jap
12-02-13, 18:13
Μόνο με την προϋπόθεση που ανέφερα και για το ΔΙΑΣ, ο ένας να είναι savings και ο άλλος checking, σε κάρτες άλλης τράπεζας τα ATM μόνο αυτό το διαχωρισμό μπορούν να κάνουν.

Η Western Union δουλεύει πάντα, αρκεί να έχεις συνεννοηθεί και να ξέρει ο γιός σου ότι έχει πρόσβαση σε ανταποκριτή που είναι ανοιχτός. Δεν είναι μόνο σε τράπεζες και σε ταχυδρομεία, στις πολιτισμένες χώρες έχει ανταποκριτές ακόμα και σε μπακάλικα (ίσως όμως χρειαστεί προσυνεννόηση αν το ποσό είναι μεγάλο). Ανταλλακτήρια συναλλάγματος σε κεντρικά σημεία, αεροδρόμια κλπ είναι από τα σημεία που συνήθως εξυπηρετεί. Τώρα βέβαια μιλάμε για Κίνα, ούτε μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να παίζει.

ipo
12-02-13, 18:14
Αναγκαστικα λοιπον πηγα σημερα το μεσημερι, υστερα απο κατι αιωνες στα γκισε
του τοπικου καταστηματος της μεγαλης μας φιλης
για να κανω την μεταφορα στον θεωρουμενο ως Κυριο λογαριασμο!
Όπου δεν εχει ματια, εχει ποδια...:rofl:
Όπου δεν έχει e-banking, έχει πόδια και υπομονή. :p Με e-banking θα το έκανες σε λίγα λεπτά από το σπίτι σου.

Επιπλέον, αν έχεις δική σου κάρτα (δηλαδή δεν έχετε μία που την έχει τώρα ο γιος σου), θα μπορούσες να κάνεις τη μεταφορά από το ΑΤΜ, ακόμα και με την τράπεζα κλειστή. Προϋπόθεση είναι να είναι συνδεδεμένη η κάρτα με τους δύο λογαριασμούς που σε ενδιαφέρουν.

Manolis_karas
12-02-13, 20:50
Στην Εθνική επίσης μπορείς να κάνεις ότι πράξη προσφέρει το ΑΤΜ σε όλους τους λογαριασμούς.

l3ft3r1s
13-02-13, 00:30
Εκανα μια αγορα απο εξωτερικο, και ενω για την αγορα αυτη καθεαυτη ειχα χρηματα, με την προμηθεια συναλλαγματος το υπολοιπο μου περασε ελαφρα/οριακα αρνητικο. Δηλαδη σημερα το ειδα -1,10 ευρω. Πειραζει? Ειναι προβλημα? Αυριο θα εχουν μπει χρηματα στο λογαριασμο, αλλα δεν μου χει ξανασυμβει και θελω να ξερω τι γινεται.
Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, για 1-2 ημέρες δεν θα χρεωθείς καν τόκους

cool11
13-02-13, 12:27
Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, για 1-2 ημέρες δεν θα χρεωθείς καν τόκους

Ok. Θεωρειται 'δανεισμος'?

- - - Updated - - -

Αντε για πειτε ρε παιδια, και ταλαιπωρησα αδικα εναν ανθρωπο...ειδα την ειδοποιηση της πειραιως οτι εφυγε το εμβασμα, του ειπα πηγαινε παρε τα χρηματα, και δεν βρηκε τιποτε μεσα!

Απο τη στιγμη που μου ερχεται ειδοποιηση, οτι εγινε η μεταφορα, μετα απο ποσες ωρες ειναι διαθεσιμα τα χρηματα;

manoulamou
13-02-13, 15:42
Στην Εθνική επίσης μπορείς να κάνεις ότι πράξη προσφέρει το ΑΤΜ σε όλους τους λογαριασμούς.
Εαν υπηρχαν αλλοι λογαριασμοι ή αλλη καρτα ναι...
Ομως υπαρχει μια Ethnocash plus μοναχουλα στο κεντρο του Πεκινου
και ουτε ξερω καθε ποτε τροφοδοτουν τα μηχανηματα εκει με ζεστο χρημα!
Αυτα γινονται, οταν βαζεις ολα τα λεφτα σου σε μια τσεπη... :lol:

jap
13-02-13, 15:49
Απο τη στιγμη που μου ερχεται ειδοποιηση, οτι εγινε η μεταφορα, μετα απο ποσες ωρες ειναι διαθεσιμα τα χρηματα;

Κατά κανόνα, κάποια στιγμή, άγνωστο πότε, την επόμενη εργάσιμη. Μόνο σε εμβάσματα μα αποδέκτη Eurobank μου έχει τύχει αυθημερόν.

Thanasis159
13-02-13, 17:12
Απο τη στιγμη που μου ερχεται ειδοποιηση, οτι εγινε η μεταφορα, μετα απο ποσες ωρες ειναι διαθεσιμα τα χρηματα;


Τα εμβάσματα εκτελούνται σε εργάσιμες μέρες σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές μέσα στην ημέρα (cut off times). Αν το έμβασμα αποσταλλεί πρωινές ώρες, τότε συνήθως θα είναι διαθέσιμο το ποσό στην άλλη τράπεζα εντός της ημέρας, στην χειρότερη την επόμενη εργάσιμη.

l3ft3r1s
15-02-13, 00:41
Τα εμβάσματα εκτελούνται σε εργάσιμες μέρες σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές μέσα στην ημέρα (cut off times). Αν το έμβασμα αποσταλλεί πρωινές ώρες, τότε συνήθως θα είναι διαθέσιμο το ποσό στην άλλη τράπεζα εντός της ημέρας, στην χειρότερη την επόμενη εργάσιμη.

Και εφόσον βέβαια το έμβασμα πληρεί τα κριτήρια STP (ΙΒΑΝ, BIC κλπ σωστά), προκειμένου να πιστωθεί αυτόματα μόλις παραληφθεί.

alive
21-02-13, 22:31
Τι δικαιολογητικα χρειαζονται για να βγαλω μια χρεωστικη καρτα Eurobank?
Eχω ηδη λογαριασμο ταμιευτηριου εκει.
Ευχαριστω.

yyy
21-02-13, 22:59
Τι δικαιολογητικα χρειαζονται για να βγαλω μια χρεωστικη καρτα Eurobank?
Eχω ηδη λογαριασμο ταμιευτηριου εκει.
Ευχαριστω.

Την ταυτότητά σου και τον αριθμό λογ/μού σου

alive
21-02-13, 23:23
Την ταυτότητά σου και τον αριθμό λογ/μού σου

Εκκαθαριστικο?

l3ft3r1s
22-02-13, 00:05
Εκκαθαριστικο?

Αν δεν έχεις ήδη δώσει έγγραφα που να πιστοποιούν τον ΑΦΜ σου και τη διεύθυνση σου, τότε ναι, και αυτό.
Αλλιώς όχι.

RyDeR
28-02-13, 02:42
Παίδες το κουφό το να μου δεσμεύουν ένα ποσό και μετά να θέλουν να ξαναπάρουν άλλο το κάνει η τράπεζα ή ο πωλητής;

Στην δική μου, χρεωστική πειραιώς, παράγγειλα το Ν4 απο το Playstore UK, και μου δεσμεύτηκαν 289 λίρες (~345€) όπως γίνεται μέχρι να προχωρήσει η παραγγελία. Χθές πήγε η Google να προχωρήσει την παραγγελία και πήγε να ξαναρουφήξει νέα χρήματα, έφαγε άκυρο (δεν είχα τόσα διαθέσιμα στον λογαριασμό που είναι linked με την χρεωστική) και μετά μου έριξαν εμένα άκυρο. Τώρα ακόμη έχω δεσμευμένα τα 345€ και έχω άλλα τόσα και περισσότερα διαθέσιμα μήπως και μπορέσει να προχωρήσει... Τρέλα. :worthy:

l3ft3r1s
01-03-13, 00:00
Έχω ακούσει για κάρτα άλλης τράπεζας που συμβαίνει κάτι παρόμοιο σε συναλλαγές ξένου νομίσματος, δηλαδή γίνεται κανονικά η χρέωση και η δέσμευση εξακολουθεί να υπάρχει. Η δέσμευση μέχρι να ακυρωθεί από μόνη της, μπορεί να βγει και με ενά απλό τηλέφωνο στην τράπεζα, από την στιγμή που έχει λογιστικοποιηθεί η χρέωση. Άρα ίσως να μην φταίει απαραίτητα η Google...

gravis
09-03-13, 01:00
Βλεπω στο site της Λαϊκης τράπεζας, η prepaid καρτα που δίνει , εχω δωρεάν "φόρτιση". Πολυ καλο αυτο

Thanasis159
11-03-13, 19:56
Βλεπω στο site της Λαϊκης τράπεζας, η prepaid καρτα που δίνει , εχω δωρεάν "φόρτιση". Πολυ καλο αυτο

Που το είδες αυτό; Μέχρι πριν λίγο καιρό ήξερα ότι είχε προμήθεια. Άλλαξε;

Bananas
11-03-13, 20:39
Που το είδες αυτό; Μέχρι πριν λίγο καιρό ήξερα ότι είχε προμήθεια. Άλλαξε;

Ας το πω άλλη μια φορά..... Γιατί κάθεστε και ασχολείστε με prepaid; Στην ουσία δεν είναι τίποτα άλλο απο μια χρεωστική με την διαφορά ότι τους ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ( προμήθειες για να βάλεις λεφτα κτλ.)

jimger
12-03-13, 00:21
Ας το πω άλλη μια φορά..... Γιατί κάθεστε και ασχολείστε με prepaid; Στην ουσία δεν είναι τίποτα άλλο απο μια χρεωστική με την διαφορά ότι τους ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ( προμήθειες για να βάλεις λεφτα κτλ.)
+1
Αντί ας πούμε για webuy της πειραιώς ανοίγεις δεύτερο λογαριασμό και βγάζεις καινούρια κάρτα σε αυτόν...
δωρεάν και γελοίο....

yyy
12-03-13, 09:27
+1
Αντί ας πούμε για webuy της πειραιώς ανοίγεις δεύτερο λογαριασμό και βγάζεις καινούρια κάρτα σε αυτόν...
δωρεάν και γελοίο....

Αν δεν έχεις ήδη χρεωστική της Πειραιώς. Αν έχεις, αν θυμάμαι καλά, μου είχαν πει ότι δεν μπορείς να βγάλεις άλλη. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις αυτή που ήδη έχεις.

geo71
12-03-13, 10:16
Αν δεν έχεις ήδη χρεωστική της Πειραιώς. Αν έχεις, αν θυμάμαι καλά, μου είχαν πει ότι δεν μπορείς να βγάλεις άλλη. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις αυτή που ήδη έχεις.

Εφόσον είσαι δικαιούχος του λογαριασμού, ο νέος λογαριασμός συνδέεται στην χρεωστίκή σου. Αν όμωσ π.χ., μπει η γυναίκα σου στον νέο λογαριασμό και δεν έχει κάρτα βγαίνει ´αλλη κάρτα για εκέινη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.