PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

ipo
03-12-07, 22:00
Έχεις δίκιο. Ας κάνω λοιπόν μία επεξηγηματική δημοσίευση.


Τι εστί STP, IBAN, BIC;

Οι τράπεζες εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης υποχρεούνται να αναγράφουν στις συναλλαγές τόσο τον IBAN (International Bank Account Number) των λογαριασμών χρέωσης και πίστωσης, όσο και τους BIC (Bank Identifier Code) των τραπεζών. Αν σε μία συναλλαγή δεν δώσουμε αυτά τα δύο στοιχεία, τότε η τράπεζα τα προσθέτει μόνη της και χρεώνει αυτή την ενέργεια (αδρά...).

Επομένως αν θέλουμε να μειώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο τα έξοδα μεταφοράς χρημάτων, τότε πρέπει να φροντίσουμε να πληροφορηθούμε IBAN και BIC που αντιστοιχούν στο λογαριασμό που θέλουμε να πιστώσουμε χρήματα. Επιπλέον πρέπει να μην βάλουμε στη συναλλαγή επιπλέον σημειώσεις/διευκρινήσεις προς τον παραλήπτη, διότι αυτές χρεώνονται. Εννοείται ότι πρέπει να δηλώσουμε το ονοματεπώνυμό μας καθώς και εκείνο του δικαιούχου και ότι οι λογαριασμοί πρέπει να είναι αμφότεροι σε ευρώ. Όταν πληρούνται τα παραπάνω και εφόσον το ποσό δεν ξεπερνάει το όριο των € 12.500 (ή € 50.000 για εσωτερικό), τότε έχουμε πετύχει μία STP (http://en.wikipedia.org/wiki/Straight_Through_Processing) (Straight Through Processing) συναλλαγή.


Συμβουλές για ελαχιστοποίηση εξόδων εμβάσματος.

Περαιτέρω, προκειμένου να μειώσουμε τα έξοδα εμβάσματος, επιλέγουμε e-banking. Αν είναι δυνατόν κοιτάμε να έχουμε λογαριασμό στην ίδια τράπεζα με κάποιον με τον οποίο έχουμε συχνά συναλλαγές, διότι συνήθως στην περίπτωση αυτή τα έξοδα μεταφοράς χρημάτων μηδενίζονται. Ελέγχουμε την τιμολογιακή πολιτική της τράπεζάς μας, διότι κάποιες φορές αν δεν επιλέξουμε SHA (εξηγώ παρακάτω), υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση από κάποιες τράπεζες (βλέπε € 15 Eurobank).

Για καλή μας τύχη, μερικές τράπεζες στο e-banking τους έχουν λίστα με τις ελληνικές τράπεζες, οπότε δεν χρειάζεται να ψάξουμε για BIC. Γράφουμε τον IBAN, επιλέγουμε τράπεζα από τη λίστα και τέλος. Αν ο ενδιαφερόμενος μας έχει δώσει απλό αριθμό λογαριασμού, μπορούμε να πάμε στην ιστοσελίδα της τράπεζάς του και να χρησιμοποιήσουμε online calculator μετατροπής απλού αριθμού λογαριασμού σε IBAN. Το έχουν πολλές τράπεζες.


Ο χουβαρντάς (OUR), ο δίκαιος (SHA) και ο τσιγκούνης (BEN)

Ένα έμβασμα χρεώνεται τόσο από την δική μας τράπεζα, όσο και από την τράπεζα εκείνου που λαμβάνει τα χρήματα. Αν επιλέξουμε συναλλαγή OUR, χρεωνόμαστε το σύνολο των χρημάτων εμβάσματος και ο παραλήπτης παραλαμβάνει το ποσό που περιμένει στο ακέραιο. Για STP συναλλαγή αυτά είναι συνήθως 1,5 ευρώ (€ 0,30 η δική μας τράπεζα και € 1,2 του παραλήπτη). Μπορούμε όμως να επιλέξουμε να πληρώσουμε μόνο το μέρος των χρημάτων που χρεώνει η δική μας τράπεζα, οπότε πραγματοποιούμε συναλλαγή SHA. Έτσι όμως ο παραλήπτης παίρνει τα χρήματα που του μεταφέρουμε, μείον τα έξοδα που θα χρεώσει η τράπεζα του για την πίστωση του ποσού. Οι επιλογές μας κλείνουν με την επιλογή BEN, όπου ο παραλήπτης των χρημάτων χρεώνεται το σύνολο των εξόδων της συναλλαγής.


Καλές συναλλαγές και προσοχή στις πιστωτικές!

verbo
03-12-07, 23:08
@ipo

Εύγε! Πολύ καλή ανάλυση! Κατατοπιστικότατη!!! :oneup: :worthy: :oneup:

ipo
03-12-07, 23:18
@ipo

Εύγε! Πολύ καλή ανάλυση! Κατατοπιστικότατη!!! :oneup: :worthy: :oneup:
Πολλά :respekt:αξίζουν στον k_koulos που επεσήμανε την ανάγκη για διευκρινήσεις και κατηύθυνε τις επεξηγήσεις.

contime
04-12-07, 04:13
Καλο θα ηταν να γινει sticky, γιατι σε λιγες εβδομαδες θα εχει χαθει μεσα στο πληθος των σελιδων...
:oneup: ipo

vikhr
05-12-07, 16:00
Έχεις δίκιο. Ας κάνω λοιπόν μία επεξηγηματική δημοσίευση.

Ένα έμβασμα χρεώνεται τόσο από την δική μας τράπεζα, όσο και από την τράπεζα εκείνου που λαμβάνει τα χρήματα. Αν επιλέξουμε συναλλαγή OUR, χρεωνόμαστε το σύνολο των χρημάτων εμβάσματος και ο παραλήπτης παραλαμβάνει το ποσό που περιμένει στο ακέραιο. Για STP συναλλαγή αυτά είναι συνήθως 1,5 ευρώ (€ 0,30 η δική μας τράπεζα και € 1,2 του παραλήπτη). Μπορούμε όμως να επιλέξουμε να πληρώσουμε μόνο το μέρος των χρημάτων που χρεώνει η δική μας τράπεζα, οπότε πραγματοποιούμε συναλλαγή SHA.

Επειδή έχω ανοίξει σχετικό θέμα και αλλού, προσοχή γιατί η Eurobank χρεώνει 15 ευρώ για έμβασμα εξωτερικού ό,τι και αν κάνεις.

Πολύ απλά είναι απατεώνες. Η εθνική χρεώνει 0,50 ευρώ.

ipo
05-12-07, 17:39
Επειδή έχω ανοίξει σχετικό θέμα και αλλού, προσοχή γιατί η Eurobank χρεώνει 15 ευρώ για έμβασμα εξωτερικού ό,τι και αν κάνεις.

Πολύ απλά είναι απατεώνες. Η εθνική χρεώνει 0,50 ευρώ.
Συνήθως οι τράπεζες χρεώνουν € 0,30 για εξερχόμενο έμβασμα αν επιλέξεις SHA.

Το λάθος σου ήταν να επιλέξεις συναλλαγή OUR. Πολλές τράπεζες δεν τιμολογούν σαν STP μία συναλλαγή OUR. Αν είχες επιλέξει SHA, τότε θα είχες πληρώσει € 0,30 και ο παραλήπτης τα έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος της τράπεζάς του (1,2 ευρώ συνήθως).

Η πληροφορία αυτή υπάρχει στο e-banking ως εξής:



Έξοδα Εντολών

Α. Εάν επιλέξετε «Επιβαρύνομαι μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων επιβαρύνεστε με:

α) 0,30 € για εντολές μεταφοράς σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

β) 10 € για εντολές μεταφοράς σε Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης και για εντολές μεταφοράς χρημάτων σε νόμισμα διαφορετικό του Ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εντός ή εκτός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Για τα εμβάσματα με ένδειξη εξόδων SHA επιβαρύνεστε µε τα έξοδα της Eurobank και ο παραλήπτης με τα τυχόν έξοδα της δικής του τράπεζας ή / και τρίτης τράπεζας, που μεσολαβεί για την διεκπεραίωση της εντολής μεταφοράς χρημάτων, βάσει του εκάστοτε ισχύοντος τιμολογίου αυτών. Τα έξοδα της Eurobank επιβάλλονται ανεξάρτητα από το ποσό της εντολής και εισπράττονται σε ευρώ ή ισόποσα σε άλλο νόμισμα από τον λογαριασμό επί του οποίου εκτελείται η εντολή.

B. Εάν επιλέξετε «Τα τραπεζικά έξοδα να με επιβαρύνουν εξ’ ολοκλήρου (OUR)», τότε για αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων σε ευρώ ή σε νόμισμα διαφορετικό του ευρώ σε λογαριασμό που τηρείται σε τράπεζα εκτός Ελλάδος, ανεξαρτήτως αν πρόκειται για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή όχι, επιβαρύνεστε με 15 € (εντολές μεταφοράς χρημάτων πρόσθετης επεξεργασίας) Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από την τράπεζα του παραλήπτη ή τρίτη τράπεζα, η Τράπεζά μας διατηρεί το δικαίωμα να χρεώσει επιπλέον τον εντολέα με τα πρόσθετα αυτά έξοδα.

Γ.. Ανεξαρτήτως της επιλογής σας να επιβαρυνθείτε μόνο με τα έξοδα της Eurobank (SHA) ή και με της τράπεζας του Παραλήπτη (OUR), για μη αυτοματοποιημένες εντολές μεταφοράς χρημάτων, τότε επιβαρύνεστε με 10 €. Τα έξοδα αυτά εισπράττονται επιπλέον και ανεξαρτήτως των εξόδων που θα εισπραχθούν σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα ανωτέρω υπό στοιχείο Α και Β. Σε περίπτωση που απαιτηθούν πρόσθετα έξοδα από τρίτες τράπεζες θα εισπράττονται από τον εντολέα μετά την αποστολή της εντολής μεταφοράς χρημάτων στην τράπεζα του παραλήπτη.
Η τράπεζα του Παραλήπτη διατηρεί το δικαίωμα απόρριψης «μη αυτοματοποιημένης συναλλαγής» σε περίπτωση που το έμβασμα είναι σε Ευρώ και αποστέλλεται σε τράπεζα στην Ελλάδα ή εντός ευρωπαϊκής χώρας. Με την απόρριψη ενδέχεται να παρακρατηθούν έξοδα από την τράπεζα του Παραλήπτη και η εντολή να επιστραφεί μειωμένη κατά το ποσό της παρακράτησης.

Δ. Για ακύρωση/τροποποίηση/διερεύνηση εντολής μεταφοράς χρημάτων σε άλλη τράπεζα επιβαρύνεστε με 15 €.
Τα έξοδα εισπράττονται στην περίπτωση που ο εντολέας αιτείται την ακύρωση, τροποποίηση ή περαιτέρω διερεύνηση για την εκτέλεση ή όχι για εντολή μεταφοράς χρημάτων η οποία έχει ήδη αποσταλεί στην παραλήπτρια τράπεζα. Τα έξοδα βαρύνουν τον εντολέα και εισπράττονται κάθε φορά που πραγματοποιείται μήνυμα για την ίδια υπόθεση. Τυχόν έξοδα που θα απαιτηθούν από την παραλήπτρια τράπεζα ή τρίτη τράπεζα που μεσολαβεί για την διεκπεραίωση της εντολής επιβαρύνουν τον εντολέα.

Όλες οι ανωτέρω εντολές μεταφοράς χρημάτων δεν θα εκτελούνται από την Τράπεζα εάν, εκτός από το ποσό στο οποίο αφορούν, δεν υπάρχει διαθέσιμη και η αμοιβή της Τράπεζας στον λογαριασμό επί του οποίου εκτελείται η εντολή.





Πιστεύω ότι η Eurobank θα έπρεπε να έχει επιπλέον προειδοποίηση (αν δεν έχει ήδη) όταν κάνεις τη συναλλαγή, σχετικά με το αναμενόμενο κόστος της (υπάρχει και ο παράγοντας της άλλης τράπεζας που δεν είναι πάντοτε άμεσα προσδιορίσιμος). Σε κάθε περίπτωση πάντως, αν είχες διαβάσει το παραπάνω στο e-banking δεν θα είχες χάσει τα 15 ευρώ ή αν σου τα χρέωναν σε SHA-STP θα τους έκανες μία ωραία καταγγελία και θα έτρεχαν όλοι μαζί.

k_koulos
05-12-07, 22:04
μα όταν πρόκειτε για πληρωμή αγοράς με e-banking δεν μπορείς να κάνεις sha-stp, πρέπει να χρεωθείς όλα τα έξοδα, εγώ έτσι την πάτησα !!

ipo
05-12-07, 22:11
μα όταν πρόκειτε για πληρωμή αγοράς με e-banking δεν μπορείς να κάνεις sha-stp, πρέπει να χρεωθείς όλα τα έξοδα, εγώ έτσι την πάτησα !!
Σύμφωνοι. Στην περίπτωση της Eurobank όμως σε συμφέρει να καταθέσεις 1-2 ευρώ παραπάνω, ώστε τελικά το ποσό να βγει όσο περιμένει ο πωλητής και να αποφύγεις τη μεγάλη χρέωση του OUR.

Ο συμφορουμίτης παραπάνω είπε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να αποφύγεις τα 15 ευρώ σε έμβασμα εξωτερικού μέσω Eurobank κι εγώ σε αυτό απάντησα.

k_koulos
05-12-07, 22:17
ξέρεις αν σε άλλες τράπεζες ισχύει το ίδιο κερατιάτικο; [βαριέμε να ψάχνω βραδυάτικα]

ακόμα σε real-world συναλλαγή στο γκισε για κατάθεση σε λογαριασμό εξωτερικού πόσα χρεώνει η Eurobank;

ipo
05-12-07, 22:32
ξέρεις αν σε άλλες τράπεζες ισχύει το ίδιο κερατιάτικο; [βαριέμε να ψάχνω βραδυάτικα]

ακόμα σε real-world συναλλαγή στο γκισε για κατάθεση σε λογαριασμό εξωτερικού πόσα χρεώνει η Eurobank;
Πρέπει να το ψάξω κι εγώ για να σου πω. Η Alpha που ξέρω, χρεώνει 1,2 ευρώ επιπλέον το OUR (συνολικά δηλαδή 1,5 ευρώ) για συναλλαγές μέχρι € 12,5Κ. Από € 12,5Κ μέχρι € 50Κ χρεώνει 3 ευρώ. Από εκεί και πάνω χρεώνει 15 ευρώ, αλλά πλέον βγαίνουμε από τα όρια του STP και δεν ξέρω τι άλλες οικονομικές επιβαρύνσεις υπεισέρχονται.

Ελάχιστες τράπεζες έχουν online πίνακα τιμολόγησης (η Εθνική και η Alpha έχουν). Κακή επιλογή αυτή κατά τη γνώμη μου. Κάνοντας έρευνα αγοράς για να δω σε ποια τράπεζα θα κάνω τις καταθέσεις και τις συναλλαγές μου, είχα ζητήσει από μία τράπεζα που δεν είχε online πίνακα τιμολόγησης, να μου στείλουν με e-mail τις χρεώσεις μέσω e-banking και μέσω γκισέ. Η απάντηση που πήρα ήταν απογοητευτική: "Μπορείτε να βρείτε τις χρεώσεις για online συναλλαγές αφού κάνετε login στο ebanking. Τις χρεώσεις για συναλλαγές σε γκισέ μπορείτε να τις βρείτε αναρτημένες κοντά στο γκισέ." Πήγα λοιπόν "κοντά στο γκισέ" μία μέρα και ζήτησα αντίγραφο από τον υπάλληλο εργασιών. "Λυπάμαι δεν μπορούμε να ξεκρεμάσουμε τον πίνακα τιμολόγησης, ούτε το έχουμε σε άλλο έντυπο. Αν θέλετε να σας το αντιγράψω με το χέρι." Φυσικά δεν ήθελα να του κάνω γυμνάσια του ανθρώπου, οπότε τον ευχαρίστησα και έφυγα.

Οι χρεώσεις πρέπει να είναι ξεκάθαρες προς τον πελάτη, ώστε να είναι ευχαριστημένος από την πολιτική της τράπεζας και να μην του έρχονται ξαφνικά. Το παλικάρι που την πάτησε με τη Eurobank, είναι ένας πελάτης που θα μπορούσαν να είχαν κρατήσει, αντί να τον έχουν να τους κατηγορεί. Με τη νοοτροπία της συγκομιδής χρημάτων με τα ψιλά γράμματα δεν φτιάχνεις πελατολόγιο.

Ιδανικά, λίγο πριν εκτελεστεί η συναλλαγή θα έπρεπε να του λέει: "Η συναλλαγή χρεώνεται από τη Eurobank 15 ευρώ + ενδεχόμενα έξοδα της τράπεζας στην οποία γίνεται το έμβασμα." Πιστεύω ότι θα το εκτιμούσε ο κόσμος κάτι τέτοιο. Ακόμα καλύτερα να σου αντιπροτείνει SHA: "Αν επιλέξετε SHA, θα εξοικονομήσετε 15 ευρώ." Και μετά ξύπνησα... :)

Στα γκισέ οι χρεώσεις αυξάνονται (δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο για Eurobank). Ένας γνωστός έκανε έμβασμα σε εγχώρια τράπεζα σε γκισέ και του κόστισε 24 ευρώ. Βέβαια πήγε απλά με το βιβλιάριό του και τον αριθμό λογαριασμού του άλλου (όχι IBAN). Πιστεύω ότι, με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια (π.χ. εγχρήματες συναλλαγές) τα ταμεία στα υποκαταστήματα είναι για τους παππούδες, δεν συμφέρουν. Οι περισσότερες συναλλαγές μπορούν να γίνουν φτηνότερα και ταχύτερα online.


Υ.Γ.: Δεν έχω κάτι με τους παππούδες, απλά εξέφρασα το γεγονός ότι η πλειοψηφία τους δεν έχει σχέση με τους υπολογιστές. Όπως μας έλεγε ένας καθηγητής στο Λύκειο: "Μακριά από τις τράπεζες τις μέρες που κατατίθενται οι συντάξεις. Γεμίζουν ηλικιωμένους που θέλουν να ενημερώσουν τα βιβλιάριά τους και πρέπει να περιμένεις ώρες στην ουρά." Σε λίγα χρόνια αντί για ουρές, θα έχουμε lag με τους server τις αντίστοιχες μέρες. :)

vikhr
06-12-07, 16:51
Το λάθος σου ήταν να επιλέξεις συναλλαγή OUR. Πολλές τράπεζες δεν τιμολογούν σαν STP μία συναλλαγή OUR. Αν είχες επιλέξει SHA, τότε θα είχες πληρώσει € 0,30 και ο παραλήπτης τα έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος της τράπεζάς του (1,2 ευρώ συνήθως).


Όταν σου ζητάει κάποιος 100 ευρώ, τότε πρέπει να στείλεις 100 ευρώ, να επιλέξεις OUR και να χρεωθείς τα επιπλέον (0,30 στην ΕΘΝΙΚΗ - 15 ευρώ στην EUROBANK).

Το να προσπαθείς να μαντέψεις τα έξοδα της τράπεζας του παραλήπτη είναι τουλάχιστον αστείο και προσωπικά η γυάλινη σφαίρα μου είναι θολή.

Προφανώς δεν έχω τίποτα μαζί σου αλλά η συναλλαγή είναι ίδια είτε πρόκειται για OUR είτε για οτιδήποτε άλλο. (από πλευράς κόστους ίδια)

anon
06-12-07, 17:51
15 ευρώ στην Eurobank νομίζω είναι μόνο όταν δεν υπάρχουν τα πλήρη στοιχεία συναλλαγής (ΙΒΑΝ)... To ξέρω γιατί μια φορά την πάτησα.

ipo
06-12-07, 18:43
Όταν σου ζητάει κάποιος 100 ευρώ, τότε πρέπει να στείλεις 100 ευρώ, να επιλέξεις OUR και να χρεωθείς τα επιπλέον (0,30 στην ΕΘΝΙΚΗ - 15 ευρώ στην EUROBANK).

Το να προσπαθείς να μαντέψεις τα έξοδα της τράπεζας του παραλήπτη είναι τουλάχιστον αστείο και προσωπικά η γυάλινη σφαίρα μου είναι θολή.

Προφανώς δεν έχω τίποτα μαζί σου αλλά η συναλλαγή είναι ίδια είτε πρόκειται για OUR είτε για οτιδήποτε άλλο. (από πλευράς κόστους ίδια)
Συμφωνούμε. Η πολιτική της Eurobank στο συγκεκριμένο σημείο είναι αρκετή για να μην την προτιμήσω σε συναλλαγές. Μάλιστα η απλή λογική λέει ότι η πολιτική αυτή δεν έχει έρεισμα σε κάποιου είδους υπηρεσία, παρά είναι τρόπος αύξησης των κερδών, εκμετελλευόμενη την αναμενόμενη επιθυμία ενός πληρωτή.

Όπως είπα και παραπάνω, απλά απάντησα σε αυτό που είπες. Δηλαδή, στο ότι δεν υπάρχει τρόπος να αποφύγει κανείς τα 15 ευρώ μέσω Eurobank. Υπάρχει λοιπόν, αλλά χρειάζεται ψάξιμο ή συνεννόηση με τον παραλήπτη των χρημάτων, πράγματα τα οποία, όπως κι εσύ, θα αποφύγω και θα προτιμήσω άλλη τράπεζα με πελατοκεντρική πολιτική στο θέμα αυτό.

Carpe_Diem_Rj
10-12-07, 12:14
Ρε παιδια εχω μια καρτα visa της πειραιως και βαζω τα στοιχεια στο playpal κανονικα και δεν την δεχετε....τι φταιει? Πρεπει να εχει χρηματα για να την δεχτει?

k_koulos
10-12-07, 14:36
αν είναι χρεωστική ναι, αν είναι πιστωτική όχι, διάβασε λίγο έχει ξαναναφερθει πως ξεχωρίζεις τι είναι η κάρτα σου.;)

Carpe_Diem_Rj
10-12-07, 15:33
Ναι χρεωστικη ειναι οχι πιστωτικη η καρτα μου αυτο το γνωριζω.
Δεν εκανα καποιοα αγορα ακομα για να χρησιμοποιησω το paypal απλα θελω να κανω add την καρτα μου στο paypal.Χρειαζετε να εχει χρηματα ?

ipo
10-12-07, 15:37
Ναι χρεωστικη ειναι οχι πιστωτικη η καρτα μου αυτο το γνωριζω.
Δεν εκανα καποιοα αγορα ακομα για να χρησιμοποιησω το paypal απλα θελω να κανω add την καρτα μου στο paypal.Χρειαζετε να εχει χρηματα ?
Σε παρακαλώ κάνε αναζήτηση στο παρόν νήμα. Η ερώτησή σου έχει απαντηθεί πολλές φορές.

bechuffed
14-12-07, 01:52
http://img341.imageshack.us/img341/7460/iconvisaelectronwf3.gif2. Έκδοση:
Για να την βγάλετε, αρκεί μόνο το άνοιγμα ενός λογαριασμού ταμιευτηρίου (χρειάζεται μόνο η ταυτότητα για το άνοιγμα και τίποτα άλλο).Η έκδοση τις κάρτας γίνετε εκείνη την στιγμή στο κατάστημα που είστε μαζί με το άνοιγμα του λογαριασμού.
Ξέρει κανείς αν κάτι τέτοιο ισχύει? Δηλαδή αν σου εκδίδουν την κάρτα εκείνη την στιγμή? Γιατί έχω ακούσει ότι την κάρτα την παραλαμβάνεις ταχυδρομικός μετά από 15 μέρες..

ipo
14-12-07, 10:07
Ξέρει κανείς αν κάτι τέτοιο ισχύει? Δηλαδή αν σου εκδίδουν την κάρτα εκείνη την στιγμή? Γιατί έχω ακούσει ότι την κάρτα την παραλαμβάνεις ταχυδρομικός μετά από 15 μέρες..
Αν κάνεις αναζήτηση στο νήμα, θα διαπιστώσεις ότι επιβεβαιώνουμε κι άλλοι αυτό που παραθέτεις από το αρχικό post.

Καλό είναι να έχεις μαζί σου και αποδεικτικό Α.Φ.Μ. (έντυπο φορολογικής ενημερότητας αρκεί).

doctor_667
22-01-08, 14:49
Να ρωτησω κατι και εγω που δεν εχω καταλαβει καλα.Για να πληρωσω κατι πρεπει να μεταφερω το ποσο απο την χρεωστικη καρτα στο λογαριασμο μου στο Paypal ή το Paypal βλεπει ο,τι λεφτα υπαρχουν στην καρτα?Δηλαδη με το που προσθετω μια καρτα το Paypal φορτωνει τα χρηματα ή το κανω εγω χειροκινητα?

ipo
22-01-08, 15:11
Να ρωτησω κατι και εγω που δεν εχω καταλαβει καλα.Για να πληρωσω κατι πρεπει να μεταφερω το ποσο απο την χρεωστικη καρτα στο λογαριασμο μου στο Paypal ή το Paypal βλεπει ο,τι λεφτα υπαρχουν στην καρτα?Δηλαδη με το που προσθετω μια καρτα το Paypal φορτωνει τα χρηματα ή το κανω εγω χειροκινητα?
Εφόσον ο λογαριασμός στον οποίο αντιστοιχεί η χρεωστική, έχει υπόλοιπο χρημάτων, τότε μπορείς να κάνεις αγορές με βάση το υπόλοιπο αυτό. Τα χρήματα δεν "φορτώνονται" στο paypal ούτε αυτόματα, ούτε χειροκίνητα, δηλαδή δεν γίνεται κάποιου είδους δέσμευση, ούτε το paypal γνωρίζει πόσα χρήματα έχεις στο λογαριασμό.

Η διαδικασία έχει ως εξής: Όταν κάνεις μία αγορά μέσω paypal, το τελευταίο ζητάει από τη χρεωστική που έχεις συνδέσει το αντίστοιχο ποσό. Αν αυτό υπάρχει στο λογαριασμό σου, τότε δεσμεύεται και μετά από λίγες μέρες αφαιρείται από το λογαριασμό. Αν δεν υπάρχει επαρκές υπόλοιπο, δεν ολοκληρώνεται η συναλλαγή.

doctor_667
22-01-08, 15:42
Σε ευχαριστω πολυ!Και κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω.Η χρεωστικη που εβγαλα ειναι visa σκετη και οχι electron οπως λεει στο site της η πειραιως.Και στο thread διαβασα αλλους να βγαλαν visa και αλλους electron .Τελικα τι γινεται?Οποια εχουν σου δινουν?

raspoutiv
22-01-08, 16:51
οι κάρτες Visa Electron γίνονται πλέον Visa(τουλάχιστον στην Alpha που γνωρίζω). απλώς το σήμα αλλάζει. κάνουν την ίδια δουλειά.

ipo
22-01-08, 17:08
οι κάρτες Visa Electron γίνονται πλέον Visa(τουλάχιστον στην Alpha που γνωρίζω). απλώς το σήμα αλλάζει. κάνουν την ίδια δουλειά.
Κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει. Η χρεωστική visa electron της Alpha έγινε Visa (με το συνοδευτικό όνομα "enter"), ενώ η χρεωστική visa electron της Πειραιώς έγινε επίσης Visa, με το συνοδευτικό όνομα wincard.

Άκουσα ότι η χρεωστική της ATEbank, δεν μπορεί μέχρι στιγμής να χρησιμοποιηθεί για online συναλλαγές. Κρίμα. Ας ελπίσουμε ότι θα κάνουν τις κατάλληλες συμφωνίες και ρυθμίσεις για να εκσυγχρονιστεί.

contime
22-01-08, 18:39
Παντως προσφατα ανοιξα ενα λογαριασμο μισθοδοσιας στην αλφα και η καρτα που μου εδωσαν ηταν απλη μαεστρο. Ισως να επρεπε να το ζητησω να ειναι ελεκτρον, αλλα δε με πολυενοιαζε γιατι εχω και στην Πειραιως.

raspoutiv
23-01-08, 23:52
για να κάνω μεταφορά από τον 1 λογαριασμό μου στον άλλον, μέσω web-banking πρέπει να έχω απαραίτητα το μηχανηματάκι με τον έξτρα κωδικό; (Alphabank κόλπα)
κι αν ναι, στην αιτιολογία μεταφοράς που ζητά τι βάζουμε;
κι ένα τελευταίο, θα γίνει άμεσα η μεταφορά ή θα περιμένουμε την επομένη μετά τις 6;

verbo
24-01-08, 09:46
για να κάνω μεταφορά από τον 1 λογαριασμό μου στον άλλον, μέσω web-banking πρέπει να έχω απαραίτητα το μηχανηματάκι με τον έξτρα κωδικό; (Alphabank κόλπα)

Ναι χρειάζεται.



κι αν ναι, στην αιτιολογία μεταφοράς που ζητά τι βάζουμε;


Μπορείς να βάλεις ό,τι θέλεις (ακόμα και τίποτα) μέχρι έναν συγκεκριμένο αριθμό χαρακτήρων βέβαια.



κι ένα τελευταίο, θα γίνει άμεσα η μεταφορά ή θα περιμένουμε την επομένη μετά τις 6;

Η μεταφορά γίνεται άμεσα, ή αν το επιθυμείς σε προγραμματισμένο από εσένα χρόνο.

:)

ipo
24-01-08, 12:07
για να κάνω μεταφορά από τον 1 λογαριασμό μου στον άλλον, μέσω web-banking πρέπει να έχω απαραίτητα το μηχανηματάκι με τον έξτρα κωδικό; (Alphabank κόλπα)
Όπως το γράφεις, καταλαβαίνω ότι ο λογαριασμός στον οποίο θέλεις να πιστωθεί το ποσό είναι δικός σου και ότι και οι δύο είναι στην Alpha Bank. Στην περίπτωση αυτή, η χρήση συσκευής token δεν είναι απαραίτητη.

NIKOSPS
07-02-08, 14:20
Xairete. Exw problhma me thn plhrwmh se mia selida apo thn opoia 8elw na kanw mia agora me thn karta mou (wincard-Piraeus Bank). Bazw ola ta stoixeia mou alla den kserw ti prepei na balw sto billing address...

Mou bgazei auto to mhnuma:

" Declined. Sorry this transaction has been declined by your card issuer. No further information was passed to WorldPay as part of your confidentiality agreement with your card issuer. You may wish to try another card."

Help me!

k_koulos
07-02-08, 15:03
την διέυθυνση που έχει καταχωρήσει η κάρτα σαν διευθύνση κατοικίας.
ακόμα αν είναι η πρώτη χρεώση μερικές φορές απαιτήται να είναι ίδια με την διεύθυνση αποστολής.

[υ.γ απο τους κανόνες του φόρουμ απαγορεύονται τα greeklish , πάτα επεξεργασία και ξαναγράφτο στα ελληνικά!]

raspoutiv
07-02-08, 15:37
Όπως το γράφεις, καταλαβαίνω ότι ο λογαριασμός στον οποίο θέλεις να πιστωθεί το ποσό είναι δικός σου και ότι και οι δύο είναι στην Alpha Bank. Στην περίπτωση αυτή, η χρήση συσκευής token δεν είναι απαραίτητη.

είναι πράγματι δικοί μου και οι 2 λογαριασμοί. ο ένας έχει χρήματα ενώ ο άλλος είναι κοντά στο ελάχιστο ποσό που απαιτεί η τράπεζα (300ευρώ). την ιδέα την είχα πάρει από αυτό το forum ;)
είναι κι οι 2 συνδεδεμένοι στο web-banking κι εμφανίζονται με το που κάνω είσοδο με τη μια κάρτα.

εάν δεν είναι απαραίτητο το μηχανηματάκι με τον κωδικό από την alpha γιατί δε μου επιτρέπει να
κάνω μεταφορά ποσού;

ipo
07-02-08, 16:12
είναι πράγματι δικοί μου και οι 2 λογαριασμοί. ο ένας έχει χρήματα ενώ ο άλλος είναι κοντά στο ελάχιστο ποσό που απαιτεί η τράπεζα (300ευρώ). την ιδέα την είχα πάρει από αυτό το forum ;)
είναι κι οι 2 συνδεδεμένοι στο web-banking κι εμφανίζονται με το που κάνω είσοδο με τη μια κάρτα.

εάν δεν είναι απαραίτητο το μηχανηματάκι με τον κωδικό από την alpha γιατί δε μου επιτρέπει να
κάνω μεταφορά ποσού;
Πηγαίνεις στη μεταφορά χρημάτων σε προδηλωμένο λογαριασμό και δε σε αφήνει;

Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα (http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=864) (στέλνω και screenshots από τη σημερινή μορφή της, μήπως και την αλλάξουν) γίνεται:

29882

29883

Μάλιστα έχουν κλειδώσει και τις πληρωμές, παρόλο που γράφουν στην επίσημη σελίδα ότι μπορείς να τις κάνεις χωρίς token. Ίσως έχει να κάνει με τις ριπές phishing που τρώνε οι Έλληνες αυτές τις ημέρες.

Κανονικά στην παραπάνω σελίδα, όπου δεν έχει λουκέτο, σημαίνει ότι μπορεί να γίνει χωρίς token (π.χ. πληρωμές ΔΕΚΟ). Τώρα άλλα λέει η επίσημη σελίδα και άλλα γίνονται στο e-banking (ασυνέπειες επειδή τρέχουν με το phishing; )

raspoutiv
08-02-08, 06:13
ευχαριστώ για άλλη μια φορά ipo

slide12
26-02-08, 19:07
Πολύ καλή η παρουσίαση των χρεωστικών καρτών.
Εβγαλα σήμερα στην τράπεζα Πειραιώς την wincard,ενεργοποιώντας και την e-banking υπηρεσία.
Διάβασα στην πρώτη σελίδα ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να χρεωθεί κάποιος που έχει μηδενικό υπόλοιπο λογαριασμού,oπότε για αυτο μου βγάζει στην ανάλυση υπολοίπου λογαριασμού ποσό υπερανάληψης 0,00 ευρώ;

Υπάρχει και η δυνατότητα έκδοσης μιας εικονικής κάρτας για τις συναλλαγές με χρέωση όμως στο μέλλον.
http://www.webuy.gr/characteristics.html

mrsaccess
26-02-08, 19:25
Μια μικρή διευκρίνηση: οι κάρτες Visa Electron δεν είναι απαραίτητα χρεωστικές. Είναι κάρτες που σε κάθε συναλλαγή πρέπει να επιβεβαιωθούν ηλεκτρονικά, δηλαδή να περάσουν από το μηχανηματάκι που είναι συνδεδεμένο με το τραπεζικό δίκτυο.

Το αν μια κάρτα είναι χρεωστική, πιστωτική ή προπληρωμένη δεν σχετίζεται με το αν είναι Visa ή Visa Electron.

valdazzar
16-03-08, 23:22
Μάγκες θέλω να κάνω μια ερώτηση. Τα extra pin generator της Πειραιώς χρεώνεται 8 ευρώ τον χρόνο? Εγώ νόμιζα μια φορά τοπ πλήρωνα εφάπαξ. Μήπως ξέρει να μου πει κανενας για το ΤΟΚΕΝ μηχανηματάκι της Αγροτικής? Μου το χρέωσαν 7 ευρώ αλλα δε θέλω να πληρώνω κάθε χρόνο τζαμπατζήδικα..

k_koulos
16-03-08, 23:25
δεν νομίζω οτι είναι με τον χρόνο, ποιός στο είπε; εγγύηση καλής λειτουργίας της συκσευής είναι απο οτι θυμάμαι!

valdazzar
16-03-08, 23:28
αφου το λετε στην πρώτη σελίδα 8 ευρω/έτος.
Και αλλη μια ερώτηση
επειδη μια γνωστη θα ανοιξει λογαριασμο στην winbank χωρις το extra pin generator μπορω να μεταφερω χρηματα στο λογαριασμο της και αυτη στον δικο μου?

k_koulos
16-03-08, 23:33
για winbank δεν ξέρω το άλλο μισώ να το τσεκάρω μου κάνει περίεργο!

........Auto merged post: k_koulos added 2 Minutes and 51 Seconds later........

απο οτι λέει εδώ (http://www.winbank.gr/ecportal.asp?id=264333&nt=85)μάλλον χρειάζεται ο κωδικός, αλλά μπορεί να σου σταλεί και με sms

valdazzar
16-03-08, 23:34
ειναι μεγαλοι κλεφτες παντως
http://www.winbank.gr/ecportal.asp?id=264333&nt=85
αυτο ειναι το link για το extra pin generator αλλα απο τιμές τιποτα. Εδω ομως λεει

Οι συναλλαγές που απαιτούν εισαγωγή κωδικού μίας χρήσης extraPIN είναι:

Εγχρήματες
I. Πληρωμή Πιστωτικής Κάρτας άλλης Τράπεζας
II. Μεταφορά προς Τρίτους στην Τράπεζα Πειραιώς,
III. Εμβάσματα,
IV. Μαζικές Πληρωμές,
V. Μαζικά Εμβάσματα,
VI. Μισθοδοσίες,
VII. Visa Direct,


αρα χρειαζεται???

k_koulos
16-03-08, 23:39
έχω μπερδευτεί, αλού λέει απο 600 μέχρι 7000 δεν χρειάζεται, και αλλού χρειάζεται ανεξαρτήτου ποσού, και αλλού σε 3 σημείο οτι μπορεί να γίνει και με sms code

πάρε τους τηλ, η περίμενε αύριο να μπεί να σου απαντήσει κάποιο μέλος που το χρησιμοποιεί!

valdazzar
17-03-08, 00:03
thanks παντως κουλε για τις γρηγορες απαντησεις,θα παρακολουθω το θεμα για να δω. Ξερεις τι εχω καταλαβει με τις τραπεζες? τις χρεωσεις δε στις λενε ποτε ανετα, μονο αν ΑΚΡΙΒΩΣ κανεις την ερωτηση σου απαντανε...

k_koulos
17-03-08, 00:07
καπως ετσι....:whistle:

lewton
17-03-08, 02:27
Πάντως μπορείς να λαμβάνεις τον κωδικό στο κινητό σου δωρεάν κάθε φορά που είναι να γίνει συναλλαγή που τον απαιτεί. :oneup:

DSLaManiaC
17-03-08, 02:29
Όλες οι τράπεζες θα έπρεπε να δίνουν δωρεάν τη συσκευή τυχαίων κωδικών και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς την εισαγωγή του.

valdazzar
17-03-08, 03:28
Όλες οι τράπεζες θα έπρεπε να δίνουν δωρεάν τη συσκευή τυχαίων κωδικών και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα χωρίς την εισαγωγή του.
Πολυ σωστα. Παντως το να πληρωσω ενα μικροποσο μια φορα εν γνωση μου δε με ενοχλει. Το συνεχεια ομως καθε χρονο με ενοχλει. Και οτι αυτο γινεται εν αγνοια του καθενος..

toliscsd
17-03-08, 03:57
Ρε παιδιά γιατί παιδεύεστε έτσι? Ποιό είναι το προβλημά σας να χρησιμοποιήσετε μια πιστωτική κάρτα (που σχεδόν όλοι έχουμε) για τις on-line αγορές??

sdikr
17-03-08, 05:37
Πολυ σωστα. Παντως το να πληρωσω ενα μικροποσο μια φορα εν γνωση μου δε με ενοχλει. Το συνεχεια ομως καθε χρονο με ενοχλει. Και οτι αυτο γινεται εν αγνοια του καθενος..

Στην alpha είναι εφάπαξ, ή καλύτερα μέχρι να χρείαστει αλλάγη, ρώτα τους άυριο, είναι παλάβο το να λένε θα δίνεις κάθε χρόνο τόσα


Ρε παιδιά γιατί παιδεύεστε έτσι? Ποιό είναι το προβλημά σας να χρησιμοποιήσετε μια πιστωτική κάρτα (που σχεδόν όλοι έχουμε) για τις on-line αγορές??


Αλλό πράγμα η πιστωτική αλλό ο λογαριασμός

ipo
17-03-08, 10:15
Αν διαβάζατε προσεκτικά τα σχετικά νήματα του adslgr, θα βρίσκατε απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις.

Για κάποιες συναλλαγές οι περισσότερες τράπεζες απαιτούν επιπλέον κωδικό μίας χρήσης. Η συσκευή αυτή χρεώνεται (εφάπαξ ή με ετήσια χρέωση). Το πλεονέκτημα της Πειραιώς είναι ότι στέλνει αυτό τον κωδικό δωρεάν με SMS στο κινητό σου τηλέφωνο, εφόσον το αιτηθείς. Επομένως, αν έχεις κινητό, δεν συντρέχει λόγος να πληρώσεις τη συσκευή extraPIN, αφού θα λαμβάνεις δωρεάν τους κωδικούς στο κινητό.

Σχετικά με το πότε απαιτείται extraPIN, η εμπειρία δείχνει ότι αυτό είναι μεταβλητό. Συγκεκριμένα τους τελευταίους μήνες με το phishing η Alpha και η winbank είχαν βάλει υποχρεωτικό τον κωδικό token για όλες τις συναλλαγές. Συνήθως όμως απαιτείται όταν πρόκειται για έμβασμα, κυρίως αν αυτό ξεπερνά τα 600-700 ευρώ.

Συμπέρασμα: Αν μας ενδιαφέρει η winbank, ενεργοποιούμε τη λήψη extraPIN στο κινητό (2 λεπτά υπόθεση είναι, πριν από μερικούς μήνες το έκανα), οπότε δε χρεωνόμαστε τίποτα. Αν μας ενδιαφέρει η Alpha, τότε πληρώνουμε τα εφάπαξ 7 ευρώ και κάνουμε τη δουλειά μας.

ipo
17-03-08, 10:21
Ρε παιδιά γιατί παιδεύεστε έτσι? Ποιό είναι το προβλημά σας να χρησιμοποιήσετε μια πιστωτική κάρτα (που σχεδόν όλοι έχουμε) για τις on-line αγορές??
Πράγματι, έχει λάβει παράλογες διαστάσεις το ζήτημα της ασφάλειας των online αγορών στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό ο κόσμος κάνει άφοβα τη δουλειά του με τις πιστωτικές. Άλλωστε τόσο στο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό, επιτρέπεται η αμφισβήτηση χρεώσεων και ο χρήστης δε βγαίνει χαμένος, αν υποκλαπούν τα στοιχεία του (απλά αγχώνεται μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία αντιλογισμού του ποσού).

Όσον αφορά στο είδος της κάρτας, πιστεύω ότι οι χρεωστικές προστατεύουν το χρήστη από την ίδια του την ανωριμότητα, ενώ οι πιστωτικές σε μεγάλο ποσοστό του τρώνε χρήματα, εάν αρχίσει να πληρώνει τόκους. Δεν είναι τυχαίο ότι στο εξωτερικό η πλειοψηφία των ανθρώπων χρησιμοποιεί χρεωστικές και όχι πιστωτικές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.