PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

yyy
12-03-13, 10:24
Εφόσον είσαι δικαιούχος του λογαριασμού, ο νέος λογαριασμός συνδέεται στην χρεωστίκή σου. Αν όμωσ π.χ., μπει η γυναίκα σου στον νέο λογαριασμό και δεν έχει κάρτα βγαίνει ´αλλη κάρτα για εκέινη.

Προφανώς. Εννοούσα μία χρεωστική ανά άτομο. Αν υπάρχουν 3 συνδικαιούχοι σε έναν λογ/μό, τότε μπορούν να βγουν 3 χρεωστικές, μία για τον κάθε έναν.

ipo
12-03-13, 12:25
Αν δεν έχεις ήδη χρεωστική της Πειραιώς. Αν έχεις, αν θυμάμαι καλά, μου είχαν πει ότι δεν μπορείς να βγάλεις άλλη. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις αυτή που ήδη έχεις.
Σωστά. Εκδίδεται μόνο μία χρεωστική κάρτα ανά άτομο. Όμως μπορείς να μην την έχεις συνδεδεμένη με όλους τους λογαριασμούς σου.

Manolis_karas
12-03-13, 13:56
Σωστά. Εκδίδεται μόνο μία χρεωστική κάρτα ανά άτομο. Όμως μπορείς να μην την έχεις συνδεδεμένη με όλους τους λογαριασμούς σου.
Το παραπάνω είναι ένας ασφαλέστατος και εντελώς ανέξοδος τρόπος συναλλαγής το internet.
Έχει ξαναγραφεί πάνω από 2 φορές σε αυτό το θέμα.

gravis
12-03-13, 22:56
λαθος μου, η λαικη κυπρου εχει δωρεαν φορτιση στην prepaid, στην λαικη Ελλαδος εχει προμηθεια. Οσον αφορα για τις χρεωστικες εχετε δικιο

vothros
19-03-13, 16:44
Μετέφερα για πρώτη φορά λεφτά από Εθνική σε Πειραιώς. Στην Πειραιώς δεν τα "βλέπω" ακόμα να έχουν μπει. Πέρασαν 4 ώρες.
Πόσο καιρό κάνει για να γίνει η μεταφορά;

yyy
19-03-13, 16:51
Μετέφερα για πρώτη φορά λεφτά από Εθνική σε Πειραιώς. Στην Πειραιώς δεν τα "βλέπω" ακόμα να έχουν μπει. Πέρασαν 4 ώρες.
Πόσο καιρό κάνει για να γίνει η μεταφορά;

Ανάλογα την ώρα της μεταφοράς. Μπορεί να τα δεις αύριο το αργότερο ;)

vothros
19-03-13, 18:13
Ανάλογα την ώρα της μεταφοράς. Μπορεί να τα δεις αύριο το αργότερο ;)

Τελικά μπήκαν πριν λίγο. 4:30 ώρες χρειάστηκε.

jimger
19-03-13, 18:17
Νομίζω αν τα βάλεις πριν τις 14.00 μπαίνουν λίγο μετά τις 14-15.00 αλλιώς την επόμενη εργάσιμη

runner70
19-03-13, 18:38
Τελικά μπήκαν πριν λίγο. 4:30 ώρες χρειάστηκε.

Δεν εχει σχεση με τις ωρες. Αναλογα ποτε τα στειλεις. Κανονικα θελει μια εργασιμη μερα. Στην Εθνικη απο οτι εχω δει στελνουν εμβασματα 2 φορες τη μερα. Αν τα στελεις σημερα το απογευμα τοτε θα τα λαβεις αυριο το πρωι. Αν τα στειλεις ομως αυριο το πρωι (μετα πχ. τις 8-9) τοτε θα σταλει το μεσημερι και θα φτασουν στο λογαριασμο σου την επομενη μερα.

ΓΙΑΝΝΗΣ13
20-03-13, 23:27
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιας τράπεζας χρεωστίκη κάρτα θεωρείται καλύτερη?

yyy
20-03-13, 23:32
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιας τράπεζας χρεωστίκη κάρτα θεωρείται καλύτερη?

Από ποια άποψη καλύτερη; Για ποια χρήση;
Γιατί κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει Η καλύτερη ;)

ΓΙΑΝΝΗΣ13
20-03-13, 23:43
Την χρησιμοποιω ποιο πολυ για στοιχημα,paypal,σουπερ μαρκετ,αγορες εισητηριων.Εγω ειχα την κυπρου αλλα μετα τα τελευταια θελω να βγαλω αλλη.Εχω ακουσει για την πειραιως αλλα ηθελα και μια γνωμη απο εδω..

RASTAVIPER
20-03-13, 23:56
Ωραία μαγκιά η πληρωμή μέσω Εθνική ebanking με απευθείας σκαναρισμα του κωδικού του λογαριασμού μέσω κινητού.

manoulamou
21-03-13, 13:42
Το καλυτερη παντοτε εξαρταται απο την χρηση για την οποια προοριζεται.
Για αγορες online θα προτιμουσα μια prepaid εαν δεν πληρωνα με αντικαταβολη
Απο εκει και περα το δικο μου ματι πεφτει στις επιπλεονχρεωσεις - προμηθειες
κι αν ακουσω πως υπαρχουν καποιες οχι και τοσο φανερες ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.
Προς το παρον βολευομαι μια χαρα με την EthnoCash Plus
αλλά δεν εχω τιποτε "εξωτικες" απαιτησεις...
πλην του ταξιδιου στην Κινα που εκανε ο γιος μου
και μονο αναληψεις απο ΑΤΜ εκανε τελικα!:lol:

Manolis_karas
21-03-13, 19:12
Εγώ έχω χρεωστική Πειραιώς μερικά χρόνια, χωρίς προβλήματα και χρεώσεις.

stefan_city
23-03-13, 15:51
για αγορες απο amazon, καλυτερη λυση ειναι καποια χρεωστικη, και αν ναι, ποιας τραπεζας;
αυτα που θελω, κυριως, ειναι
-να μην υπαρχει προμηθεια
-να μην υπαρχει καταβολη ελαχιστου ποσου για το ανοιγμα του λογαριασμου. δηλαδη, να ανοιξω τον λογαριασμο, και να κανω μια καταθεση 20€ για παραδειγμα, οταν θελω να αγορασω κατι.
-να μπορω να βγαλω ευκολα ακρη, σε περιπτωση που γινει καποια "στραβη". αυτο φανταζομαι εχει να κανει, κυριως, με την τραπεζα.

hedgehog
23-03-13, 17:07
αν έχεις ήδη λογαριασμό σε κάποια τράπεζα (ας πούμε μισθοδοσίας), θα έλεγα να κοιτάξεις πρώτα αυτήν, για να έχεις εύκολες, άμεσες και ανέξοδες μεταφορές χρημάτων μεταξύ των δύο λογαριασμών. ;)

stefan_city
23-03-13, 17:20
δεν εχω σκοπο να κανω μεταφορα χρηματων απο τον ενα λογαριασμο στον αλλο, αν εννοεις αυτο. η χρηση της συγκεκριμενης καρτας θα ειναι αποκλειστικα για αγορες απο εξωτερικο, μια στο τοσο. οταν δηλαδη τη χρειαζομαι, θα κανω καταθεση τα απαραιτητα χρηματα μεσω ΑΤΜ για παραδειγμα, και θα τη χρησιμοποιω.

hedgehog
23-03-13, 17:33
ακόμη και για τέτοια περιστασιακή χρήση, προσωπικά προτιμώ την στιγμή που εντοπίζω ένα προϊόν, να μεταφέρω άμεσα το ακριβές ποσό που θέλω μέσω web banking και να κάνω επί τόπου την συναλλαγή, από το να τρέχω στο πλησιέστερο ATM, να καταθέτω κάποιο μεγαλύτερο του ζητούμενου ποσό, το οποίο θα το έχω διαθέσιμο την επόμενη εργάσιμη (στα περισσότερα ATM τουλάχιστον), να κάνω την συναλλαγή 1-3 μέρες αργότερα και να αναρωτιέμαι τι θα κάνω μετά τα ρέστα.
Αν δε, δεν έχω υπολογίζει σωστά τα όποια έξοδα συναλλάγματος ας πούμε, ξανά μανά στο ΑΤΜ να προσθέσω ένα κάτι τις ακόμη κ.ο.κ. :p

αν από την άλλη για κάποιο λόγο δεν θες να χρησιμοποιείς καθόλου web banking, σαφώς το παιχνίδι αλλάζει και μπορείς να κοιτάξεις όντως οποιαδήποτε τράπεζα ;)

stefan_city
23-03-13, 17:42
ακόμη και για τέτοια περιστασιακή χρήση, προσωπικά προτιμώ την στιγμή που εντοπίζω ένα προϊόν, να μεταφέρω άμεσα το ακριβές ποσό που θέλω μέσω web banking και να κάνω επί τόπου την συναλλαγή, από το να τρέχω στο πλησιέστερο ATM, να καταθέτω κάποιο μεγαλύτερο του ζητούμενου ποσό, το οποίο θα το έχω διαθέσιμο την επόμενη εργάσιμη (στα περισσότερα ATM τουλάχιστον), να κάνω την συναλλαγή 1-3 μέρες αργότερα και να αναρωτιέμαι τι θα κάνω μετά τα ρέστα.
Αν δε, δεν έχω υπολογίζει σωστά τα όποια έξοδα συναλλάγματος ας πούμε, ξανά μανά στο ΑΤΜ να προσθέσω ένα κάτι τις ακόμη κ.ο.κ. :p

μεσω web banking γινεται μεταφορα οποιουδηποτε ποσου; για παραδειγμα, σε ενα λογαριασμο χωρις υπολοιπο, μπορω να κανω καταθεση 21€, τα οποια χρειαζομαι για την αγορα; δεν πρεπει η καρτα να εχει παραπανω χρηματα απ' οτι στοιχιζει η αγορα;
η χρεωστικη καρτα ειναι στην ουσια ο λογαριασμος ταμιευτηριου, αν δεν κανω λαθος. μπορω σε μια τραπεζα να εχω δυο τετοιους λογαριασμους;


αν από την άλλη για κάποιο λόγο δεν θες να χρησιμοποιείς καθόλου web banking, σαφώς το παιχνίδι αλλάζει και μπορείς να κοιτάξεις όντως οποιαδήποτε τράπεζα ;)

σε αυτη την περιπτωση, οποιαδηποτε τραπεζα καλυπτει τα κριτηρια του αρχικου μου ποστ;

Gordito
23-03-13, 19:14
Οι τραπεζες Κυπρου εργαζονται αυτες τις μερες;

Θελω να χρησιμοποιησω την προπληρωμενη μου, τι λετε, θα μπορεσω;

(Δεν εχω λεφτα μεσα, θελω να την φορτισω κιολας!)

Serafeim Karakostas
23-03-13, 19:55
Από 15/03 παραμένουν κλειστές.

Manolis_karas
24-03-13, 11:45
μεσω web banking γινεται μεταφορα οποιουδηποτε ποσου; για παραδειγμα, σε ενα λογαριασμο χωρις υπολοιπο, μπορω να κανω καταθεση 21€, τα οποια χρειαζομαι για την αγορα; δεν πρεπει η καρτα να εχει παραπανω χρηματα απ' οτι στοιχιζει η αγορα;
η χρεωστικη καρτα ειναι στην ουσια ο λογαριασμος ταμιευτηριου, αν δεν κανω λαθος. μπορω σε μια τραπεζα να εχω δυο τετοιους λογαριασμους;



σε αυτη την περιπτωση, οποιαδηποτε τραπεζα καλυπτει τα κριτηρια του αρχικου μου ποστ;
Στην Πειραιώς έχω 2 λογαριασμούς, ένα μισθοδοσίας και ένα ταμιευτηρίου με υπόλοιπο ελάχιστα ευρώ, όσα περισσεύουν από τις διάφορες αγορές με Ιντερνετ . Έχω μία χρεωστική εγώ συνδεδεμένη μόνο στον ένα λογαριασμό και μία η γυναίκα μου συνδεδεμένη μόνο στον άλλο λογαριασμό, με web banking κάνω άμεση μεταφορά από τον ένα στον άλλο. Όπως σου έγραψε ο hedgehog.

stefan_city
24-03-13, 12:34
Με βοηθήσατε αρκετά, και άρχισα να σκέφτομαι και το web banking. Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. :)

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Forum Runner

boombastic
24-03-13, 16:38
Ολοκληρώνεται αυτή την ώρα η διαδικασία για την εξαγορά των καταστημάτων των δύο τραπεζών Λαϊκής και Κύπρου στην Ελλάδα από την Πειραιώς.

Μέχρι το μεσημέρι της Κυριακής θα έχουν υπογραφεί τα συμβόλαια για... τη εξαγορά των υποκαταστημάτων των κυπριακών Τραπεζών Λαϊκής και Κύπρου στην Ελλάδα από την Τράπεζα Πειραιώς.
Για τον σκοπό αυτό έχει μεταβεί αντιπροσωπεία της Πειραιώς στην Μεγαλόνησο
Μετά την εξαγορά δημιουργείται ο δεύτερος μεγαλύτερος όμιλος στην ελληνική αγορά με ενεργητικό της τάξης των 100 δισ. ευρώ και 22.000 εργαζομένους.
Σύμφωνα με πληροφορίες, οι εργασίες που απορροφά η Τράπεζα Πειραιώς αφορούν καταθέσεις 16 δισ. ευρώ και δάνεια μετά από προβλέψεις 16 δισ. ευρώ επίσης.
Η έκθεση των δύο κυπριακών τραπεζών στην εγχώρια αγορά μέσω δανείων ανέρχεται σε 24 δισ. ευρώ, ωστόσο οι μέτοχοί τους έχουν ήδη προχωρήσει στην διενέργεια προβλέψεων συνολικού ύψους 8 δισ. ευρώ.
Εξάλλου, το κόστος ανακεφαλαιοποίησης Κύπρου και Λαϊκής έχει υπολογιστεί στα 1,5 δισ. ευρώ, το οποίο θα καλυφθεί κατά 1 δισ. ευρώ από το ΤΧΣ και κατά 500 εκατ. ευρώ από την Κύπρο.

hedgehog
24-03-13, 17:16
μεσω web banking γινεται μεταφορα οποιουδηποτε ποσου; για παραδειγμα, σε ενα λογαριασμο χωρις υπολοιπο, μπορω να κανω καταθεση 21€, τα οποια χρειαζομαι για την αγορα; δεν πρεπει η καρτα να εχει παραπανω χρηματα απ' οτι στοιχιζει η αγορα;
η χρεωστικη καρτα ειναι στην ουσια ο λογαριασμος ταμιευτηριου, αν δεν κανω λαθος. μπορω σε μια τραπεζα να εχω δυο τετοιους λογαριασμους;

πάνω κάτω, σε όλες τις τράπεζες παίζει κάπως έτσι...

Η Πειραιώς που ανέφερε και ο Manolis_karas έχει τον περιορισμό 1 χρεωστικής / άτομο.

Στην alpha που είμαι εγώ, ο περιορισμός αυτός δεν υπάρχει.
Έχω τον λογαριασμό μισθοδοσίας μου και έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου που τον έχω μόνιμα άδειο.
έχω μία χρεωστική συνδεδεμένη και με τους δύο λογαριασμούς, που την χρησιμοποιώ σε ATM και φυσικά καταστήματα, και μία δεύτερη συνδεδεμένη μόνο με τον άδειο λογαριασμό που την χρησιμοποιώ στο internet, αλλά περνάω επάνω της και πάγιες εντολές όταν αυτές μου τις κάνουν με το ζόρι (π.χ. ασφάλεια αυτοκινήτου).

η μεταφορά χρημάτων μεταξύ των δύο λογαριασμών μέσω internet / τηλεφώνου ή ακόμη και ATM γίνεται άμεσα, ανέξοδα και χωρίς περιορισμό στο ποσόν.
θες 1,07 €? μεταφέρεις τόσα!


σε αυτη την περιπτωση, οποιαδηποτε τραπεζα καλυπτει τα κριτηρια του αρχικου μου ποστ;
θα έλεγα πως ναι, αλλά σαφώς χάνεις όλα τα παραπάνω πλεονεκτήματα

tasos3
24-03-13, 17:17
Από την τράπεζα Πειραιώς τι είναι προτιμότερο prepaid card ή χρεωστική?

hedgehog
24-03-13, 17:22
οι prepaid όλων των τραπεζών έχουν χρεώσεις.
η χρήση χρεωστικών συνδεδεμένων με άδειους λογαριασμούς (και φυσικά χωρίς δυνατότητα υπερανάληψης) είναι εξίσου ασφαλείς, πιο ευέλικτες, αλλά και ανέξοδες.

αυτά αν δεν μου ξεφεύγει κάτι κραυγαλέο ισχύουν σε όλες τις τράπεζες.
(εξαιρέσεις όπως η American Express χρεωστική της Alpha Bank που έχει ~10€ ετήσιο πάγιο, αλλά συμμετέχει στο πρόγραμμα Bonus μπορείς να τις ξεπεράσεις επιλέγοντας άλλη χρεωστική του ίδιου ιδρύματος)

tasos3
24-03-13, 17:27
οι prepaid όλων των τραπεζών έχουν χρεώσεις.
η χρήση χρεωστικών συνδεδεμένων με άδειους λογαριασμούς (και φυσικά χωρίς δυνατότητα υπερανάληψης) είναι εξίσου ασφαλείς, πιο ευέλικτες, αλλά και ανέξοδες.

αυτά αν δεν μου ξεφεύγει κάτι κραυγαλέο ισχύουν σε όλες τις τράπεζες.
(εξαιρέσεις όπως η American Express χρεωστική της Alpha Bank που έχει ~10€ ετήσιο πάγιο, αλλά συμμετέχει στο πρόγραμμα Bonus μπορείς να τις ξεπεράσεις επιλέγοντας άλλη χρεωστική του ίδιου ιδρύματος)

Εφόσον κατάλαβα σωστά οι prepaid cards έχουν αρκετές ομοιότητες με τις πιστωτικές οπότε μέχρι στιγμής η χρεωστική θεωρείται η καλύτερη λύση(για Πειραιώς μιλώ πάντα)

stefan_city
24-03-13, 17:38
πάνω κάτω, σε όλες τις τράπεζες παίζει κάπως έτσι...

Η Πειραιώς που ανέφερε και ο Manolis_karas έχει τον περιορισμό 1 χρεωστικής / άτομο.

Στην alpha που είμαι εγώ, ο περιορισμός αυτός δεν υπάρχει.
Έχω τον λογαριασμό μισθοδοσίας μου και έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου που τον έχω μόνιμα άδειο.
έχω μία χρεωστική συνδεδεμένη και με τους δύο λογαριασμούς, που την χρησιμοποιώ σε ATM και φυσικά καταστήματα, και μία δεύτερη συνδεδεμένη μόνο με τον άδειο λογαριασμό που την χρησιμοποιώ στο internet, αλλά περνάω επάνω της και πάγιες εντολές όταν αυτές μου τις κάνουν με το ζόρι (π.χ. ασφάλεια αυτοκινήτου).

η μεταφορά χρημάτων μεταξύ των δύο λογαριασμών μέσω internet / τηλεφώνου ή ακόμη και ATM γίνεται άμεσα, ανέξοδα και χωρίς περιορισμό στο ποσόν.
θες 1,07 €? μεταφέρεις τόσα!

θα έλεγα πως ναι, αλλά σαφώς χάνεις όλα τα παραπάνω πλεονεκτήματα


κατατοπιστικοτατος. ευχαριστω και παλι.:oneup:

ipo
24-03-13, 21:26
Εφόσον κατάλαβα σωστά οι prepaid cards έχουν αρκετές ομοιότητες με τις πιστωτικές οπότε μέχρι στιγμής η χρεωστική θεωρείται η καλύτερη λύση(για Πειραιώς μιλώ πάντα)
Οι προληρωμένες κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803) έχουν περισσότερες ομοιότητες με τις χρεωστικές κι όχι με τις πιστωτικές.

lumiere
25-03-13, 11:13
εγώ προτιμώ τις χρεωστικη απο την eurobank

Manolis_karas
25-03-13, 12:18
... αλλά περνάω επάνω της και πάγιες εντολές όταν αυτές μου τις κάνουν με το ζόρι (π.χ. ασφάλεια αυτοκινήτου).
Σατανικό δεν το είχα σκεφτεί!!!:twisted:

- - - Updated - - -


οι prepaid όλων των τραπεζών έχουν χρεώσεις.
η χρήση χρεωστικών συνδεδεμένων με άδειους λογαριασμούς (και φυσικά χωρίς δυνατότητα υπερανάληψης) είναι εξίσου ασφαλείς, πιο
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένουν στις prepaid μερικοί.

ipo
25-03-13, 16:14
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένουν στις prepaid μερικοί.
Διότι νιώθουν ότι δεν κινδυνεύουν οι καταθέσεις τους από τη χρήση της κάρτας που είναι ανεξάρτητη. Προφανώς δεν έχουν υπόψη το 2 savings 4 safety (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=367262).

cool11
25-03-13, 16:48
Ρε παιδια, μην το πολυσκοτιζουμε.
Χρεωστικη συνδεδεμενη με λογαριασμο με πολλα λεφτα, δεν ειναι σωστη σκεψη.

Εγω εχω εναν λογαριασμο, και για να μην διατηρω και 2ο, και κανω transfer κλπ, εχω αφημενο μεσα παντα ενα μικροποσο, ωστε αν χρειαστει να αγορασω κατι online ή με την χρεωστικη, να κανω αμεσα την αγορα.
Ποσο αξιζει να δυσκολευω τη ζωη μου με διπλους λογαριασμους, transfer απο λογαριασμο σε λογαριασμο, οταν μπορω μες τη χρεωστικη μου να εχω παντα κατα μεσο ορο ενα 100ευρω για αμεσες μικροαναγκες;
Εγω ετσι πιστευω.
Φυσικα, αν ειχα οντως πολλα χρηματα να διαχειριστω, οντως θα ειχα δευτερο λογαριασμο κλπ.
Ομως, για ψιλοπραγματα, δεν νομιζω οτι αξιζει ο χρονος και το κοστος διαχειρισης για πολλα επιπλεον βηματα.

ipo
25-03-13, 17:16
Περισσότερος είναι ο χρόνος διαχείρισης που αφιερώνεις για να γεμίζεις κάθε τόσο με μικροποσά το μοναδικό λογαριασμό που διατηρείς. Αναγκάζεσαι να πηγαίνεις σε γκισέ τράπεζας ή σε ATM για να βάζεις χρήματα, όταν τελειώσουν τα 100€ που βάζεις κάθε φορά.

jap
25-03-13, 17:51
Νομίζω πως ο cool11 είναι επαρχία κάπου, οπότε ο παράγων χάνω το χρόνο μου στην ουρά για το γκισέ δεν παίζει ;) Όπως βολεύει τον καθένα, θα ζήσει και περισσότερα χρόνια. Δεν ξέρετε τι ωραία αίσθηση είναι να πληρώνεις τα τέλη κυκλοφορίας π.χ. παραμονή Πρωτοχρονιάς και να μην έχεις άγχος, θα προλάβω, δεν θα προλάβω....

cool11
25-03-13, 18:20
Περισσότερος είναι ο χρόνος διαχείρισης που αφιερώνεις για να γεμίζεις κάθε τόσο με μικροποσά το μοναδικό λογαριασμό που διατηρείς. Αναγκάζεσαι να πηγαίνεις σε γκισέ τράπεζας ή σε ATM για να βάζεις χρήματα, όταν τελειώσουν τα 100€ που βάζεις κάθε φορά.

Συνεδεσα την μισθοδοσια, οποτε δεν καθομαι να γεμιζω τον λογαριασμο. Χρονια το σκεφτομουν να το κανω και τελικα το αποφασισα. Εξαλλου, με το που μπαινουν τα χρηματα της μισθοδοσιας, δεν προλαβαινουν να μεινουν εντος, αναληψη με τη μια. Απλα αφηνω καποια μεσα για αυτες τις μικροαγορες. Απλα και γρηγορα.

ipo
25-03-13, 18:59
Συνεδεσα την μισθοδοσια, οποτε δεν καθομαι να γεμιζω τον λογαριασμο. Χρονια το σκεφτομουν να το κανω και τελικα το αποφασισα. Εξαλλου, με το που μπαινουν τα χρηματα της μισθοδοσιας, δεν προλαβαινουν να μεινουν εντος, αναληψη με τη μια. Απλα αφηνω καποια μεσα για αυτες τις μικροαγορες. Απλα και γρηγορα.
Την ανάληψη πώς την κάνεις; Δε χρειάζεται να πας στο ATM ή σε γκισέ;

Αν είχες e-banking με δεύτερο λογαριασμό, θα μπορούσες να κάνεις μεταφορά σε άλλο λογαριασμό από το pc ή το κινητό σου.

cool11
25-03-13, 19:04
Την ανάληψη πώς την κάνεις; Δε χρειάζεται να πας στο ATM ή σε γκισέ;

Αν είχες e-banking με δεύτερο λογαριασμό, θα μπορούσες να κάνεις μεταφορά σε άλλο λογαριασμό από το pc ή το κινητό σου.

Ε ναι, την αναληψη απο ΑΤΜ την κανω. Πως να γινει, πως αλλιως θα μπορουσε να γινει, να μου στειλουν εντυπο χρημα σπιτι μου? Καποιο χρημα, το χρειαζομαι, και νομιζω οι περισσοτεροι, σε μετρητο. Αν δεν τα παρω απο ΑΤΜ πως θα τα παρω? Απο γκισε? Γκισε εχω να καθισω πανω απο 20 χρονια! Οπως βγηκαν οι πρωτες καρτες ΑΤΜ!
Οτι ωρα θελω ομως στο ΑΤΜ παω και κανω την αναληψη, και πλεον σε ενα τεραστιο δικτυο ΑΤΜ (πειραιως-αγροτικη-κλπ-γενικη-κλπ)
Ετσι, με εχει βολεψει.

Παλιοτερα, για το 'safety' που μιλαμε, εκανα τη ζωη μου δυσκολη, αναληψη απο την alpha τη μισθοδοσια(οχι ebanking, δεν το επετρεπα στον εαυτο μου για λογους ασφαλειας), και καταθεση μικροποσου στην πειραιως, για οτι ηλεκτρονικη αγορα προκυψει.
Πλεον, μισθοδοσια κατευθειαν πειραιως, αναληψη πολυ συντομα(καθως η τσεπη παντα ειναι αδεια απο καιρο), και φροντιζω να αφηνω μεσα κανα κατοσταρι πανω κατω, για οτι προκυψει.
Ετσι, εχω βρει την ησυχια μου.

Manolis_karas
26-03-13, 21:08
... Όπως βολεύει τον καθένα, θα ζήσει και περισσότερα χρόνια...
:oneup:

Gordito
27-03-13, 06:43
Ασχετο, αλλα γνωριζετε αν μπορουν τα ΑΤΜ τις Κυπρου να δεχτουν καταθεσεις;
Και αν δεχτουν, θα γινει ενημερωση του acount ή θα περιμενουμε να ανοιξουν τα καταστηματα;

nyannaco
27-03-13, 09:27
Ασχετο, αλλα γνωριζετε αν μπορουν τα ΑΤΜ τις Κυπρου να δεχτουν καταθεσεις;Πονηρούλη, βρήκαμε ευκαιρία να μπούμε στο βιβλίο Guinness? :p

Serafeim Karakostas
27-03-13, 18:32
Ασχετο, αλλα γνωριζετε αν μπορουν τα ΑΤΜ τις Κυπρου να δεχτουν καταθεσεις; Και αν δεχτουν, θα γινει ενημερωση του acount ή θα περιμενουμε να ανοιξουν τα καταστηματα;
Άνοιξαν σήμερα τα καταστήματα.

Bananas
30-03-13, 04:13
Πονηρούλη, βρήκαμε ευκαιρία να μπούμε στο βιβλίο Guinness? :p

Ο πρώτος που κάνει κατάθεση στην Τράπεζα Κύπρου ύστερα απο την "χρεωκοπία" της; :lol:

yyy
30-03-13, 10:09
Ο πρώτος που κάνει κατάθεση στην Τράπεζα Κύπρου ύστερα απο την "χρεωκοπία" της; :lol:

Αφού είναι πλέον Πειραιώς! Να μου πεις ότι ήθελε στην Κύπρο, να πω :worthy:

Nozomi
03-04-13, 23:34
Η κατάσταση με τις Τράπεζες τείνει να γίνει τραγελαφική !

Πήγα στην Πειραιώς να επανεκδώσω την Visa Electron που έχασα και by the way τους έδωσα την νέα αστυν. ταυτότητα να την περάσουν στο σύστημα, και η υπάλληλος ζήταγε φορολογική δήλωση για να το κάνει (όταν πρωτοάνοιξα λογαριασμό στην Πειραιώς δεν τους είχα προσκομίσει φορολογική δήλωση καθότι φοιτητής).

Το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να ζητούν τόση χαρτούρα για το πέρασμα μιας νέας ταυτότητας στο σύστημα, αν και γνωρίζω ότι αυτό επιβάλλεται απ΄την Τράπεζα της Ελλάδας, και δηλώνω σε ότι αφορά εμένα τουλάχιστον, αυτό θα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα (ακύρωσα την διαδικασία).

Bananas
04-04-13, 21:21
Η κατάσταση με τις Τράπεζες τείνει να γίνει τραγελαφική !

Πήγα στην Πειραιώς να επανεκδώσω την Visa Electron που έχασα και by the way τους έδωσα την νέα αστυν. ταυτότητα να την περάσουν στο σύστημα, και η υπάλληλος ζήταγε φορολογική δήλωση για να το κάνει (όταν πρωτοάνοιξα λογαριασμό στην Πειραιώς δεν τους είχα προσκομίσει φορολογική δήλωση καθότι φοιτητής).

Το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να ζητούν τόση χαρτούρα για το πέρασμα μιας νέας ταυτότητας στο σύστημα, αν και γνωρίζω ότι αυτό επιβάλλεται απ΄την Τράπεζα της Ελλάδας, και δηλώνω σε ότι αφορά εμένα τουλάχιστον, αυτό θα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα (ακύρωσα την διαδικασία).

Όπως είπες και συ: Αυτό επιβάλλεται απο την Τράπεζα της Ελλάδος (βάση σχετικής ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ.)
Οπότε τι κέρδισες που ακύρωσες τη διαδικασία; Σε όλες τις τράπεζες και χωρίς εξαιρέσεις ισχύει αυτό.

ipo
04-04-13, 23:57
Να προσθέσω ότι η σχετική νομοθεσία περιορίζει τα φαινόμενα ξεπλύματος χρήματος και τις μη εξουσιοδοτημένες μεταφορές χρημάτων. Είναι από τις φορές που γραφειοκρατία είναι για καλό.

Manolis_karas
06-04-13, 11:07
Να προσθέσω ότι η σχετική νομοθεσία περιορίζει τα φαινόμενα ξεπλύματος χρήματος και τις μη εξουσιοδοτημένες μεταφορές χρημάτων. Είναι από τις φορές που γραφειοκρατία είναι για καλό.
Συμφωνώ μαζί σου μόνο διαμορφώνοντας την πρόταση "... μικροξεπλύματα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.