PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Nozomi
06-04-13, 14:54
Τι λέτε βρε παιδιά ;

Όταν ήμουν φοιτητής δεν μπορούσα να "ξεπλύνω" ;

Και το θυμήθηκαν τώρα που πήγα να αλλάξω απλώς την ταυτότητα στο σύστημα ;

Αλλά, ΟΚ, θα βρω άλλο τρόπο να το κάνω (να βγάλω άλλη χρεωστική).

Στο φινάλε, στο εξωτερικό υπάρχουν Τράπεζες που σου βγάζουν χρεωστική με το άνοιγμα ενός και μόνο λογαριασμό Ταμιευτηρίου...

Manolis_karas
06-04-13, 15:03
Η νομοθεσία ή οδηγίες αυτές της Τράπεζας Ελλάδας είναι πολύ πρόσφατες 2-3 ετών.

http://www.hba.gr/5Ekdosis/enimerotika/Sistithikate-Gr-forPreview.pdf

ipo
06-04-13, 16:10
Τι λέτε βρε παιδιά ;

Όταν ήμουν φοιτητής δεν μπορούσα να "ξεπλύνω" ;

Και το θυμήθηκαν τώρα που πήγα να αλλάξω απλώς την ταυτότητα στο σύστημα ;

Αλλά, ΟΚ, θα βρω άλλο τρόπο να το κάνω (να βγάλω άλλη χρεωστική).

Στο φινάλε, στο εξωτερικό υπάρχουν Τράπεζες που σου βγάζουν χρεωστική με το άνοιγμα ενός και μόνο λογαριασμό Ταμιευτηρίου...
Και τότε μπορούσες και τώρα μπορείς. Απλώς τώρα θα χρειαστεί να ξεπεράσεις περισσότερα αντίμετρα.

Και στην Ελλάδα υπάρχουν τράπεζες που σου βγάζουν αυτόματα χρεωστική κάρτα, με το άνοιγμα λογαριασμού ταμιευτηρίου.

Panos.2006
06-04-13, 16:13
Εγώ είχα ανοίξει λογαριασμό μισθοδωσίας πριν μερικά χρόνια στην Alpha Bank, τότε δεν είχα δώσει φορολογική δήλωση και τρία χρόνια μετά που πήγα στο ταμείο να σηκώσω αρκετά χρήματα και δεν μπορούσα να το κάνω από ATM δεν μου τα έδιναν χωρίς εκκαθαριστικό. Απλά δεν σε ενοχλούνε στο μεταξύ.

Bananas
07-04-13, 04:43
Τι λέτε βρε παιδιά ;

Όταν ήμουν φοιτητής δεν μπορούσα να "ξεπλύνω" ;

Και το θυμήθηκαν τώρα που πήγα να αλλάξω απλώς την ταυτότητα στο σύστημα ;

Αλλά, ΟΚ, θα βρω άλλο τρόπο να το κάνω (να βγάλω άλλη χρεωστική).

Στο φινάλε, στο εξωτερικό υπάρχουν Τράπεζες που σου βγάζουν χρεωστική με το άνοιγμα ενός και μόνο λογαριασμό Ταμιευτηρίου...

Σε ποια τράπεζα πλέον θα βγάλεις χρεωστική χωρίς να καταθέσεις τα χαρτιά που επιβάλλει η νομοθεσία;
Εγω προσωπικά έχω λογαριασμο που τον έφτιαξα πριν την σχετική νομοθεσία. Τότε δεν ζήταγαν αυτά τα πράγματα. ΤΩΡΑ όμως που μπήκε σε εφαρμογή η νομοθεσία πήγα στη τράπεζα μου για έκδοση e banking και μου τα ζήτησαν για να βγάλω τους κωδικούς. Μια φορά στα ζητάνε και μόνο. Ισχύει για παλιούς πρό νόμου καταθέτες και μετά νόμου καταθέτες. Δεν μπορώ να καταλάβω τί σε ενοχλεί..... και δεν μπορώ να καταλάβω σε ποια τράπεζα ελληνική θα βγάλεις κάρτα χωρίς αυτά που ζητάει ο νόμος.

Manolis_karas
07-04-13, 18:43
... Μια φορά στα ζητάνε και μόνο...
Χρειάζεται κάθε μερικά χρόνια επικαιροποίηση των στοιχείων σου και επίσης σίγουρα αν πας να ενεργοποιήσεις ένα ανενεργό λογαριασμό π.χ. πάνω από 18 μήνες ακίνητο.

Bananas
07-04-13, 21:01
Χρειάζεται κάθε μερικά χρόνια επικαιροποίηση των στοιχείων σου και επίσης σίγουρα αν πας να ενεργοποιήσεις ένα ανενεργό λογαριασμό π.χ. πάνω από 18 μήνες ακίνητο.

Αυτό δε το γνώριζα. Οκ πάντως. Κάθε μερικά χρόνια δε το λες ταλαιπωρία αφού είναι για καλό σκοπό.... Ένα χαρτί από εφορία θες.

button
08-04-13, 09:34
Εγώ που ζήτησα επανέκδοση κωδικού για winbank μου ζήτησαν το χαρτί ότι δεν κάνω φορολογική δήλωση
Βεβαίως εγώ δεν έδωσα κανένα και πήρα κωδικό Κανονικά όταν θυμηθώ θα το δώσω αν και το έχω κάνει
Για εμπορική και έχω αντίγραφο...

Manolis_karas
08-04-13, 19:34
Δεν ζητάνε μόνο επίσημο χαρτί της ΔΟΥ με ΑΦΜ, ζητάνε και διάφορα άλλα. Πήγαινε στον σύνδεσμο που έχω βάλει στην ανακοίνωση 2502.

Magnum
09-04-13, 11:19
Δεν ζητάνε μόνο επίσημο χαρτί της ΔΟΥ με ΑΦΜ, ζητάνε και διάφορα άλλα. Πήγαινε στον σύνδεσμο που έχω βάλει στην ανακοίνωση 2502.

Τα βασικά είναι Ταυτότητα ή διαβατήριο (για ταυτοποίηση των στοιχείων) και ένα Εκκαθαριστικό που να φαίνεται το ΑΦΜ, Δ/νση, επάγγελμα για άνοιγμα λογαριασμού.
Τα υπόλοιπα είναι προαιρετικά και προσκομίζονται όταν δεν προσκομίσεις το Εκκαθαριστικό και υποδεικνύει ποια έγγραφα γίνονται δεκτά για το αντίστοιχο στοιχείο που ζητείται από την Τράπεζα.

Βέβαια πολλοί υπάλληλοι ζητάνε όλα τα έγγραφα που γράφει ο πίνακας!

Πριν 10 μέρες άνοιξα λογαριασμό με μόνο τα δύο στοιχεία που προανέφερα...

Manolis_karas
09-04-13, 18:47
Σύμφωνα με το έντυπο, σε κάθε ενότητα υπάρχουν 2-6 εναλλακτικά έγγραφα, δεν βεβαιώνονται όλα όσα γράφει το έντυπο μόνο με το Δ.Α.Τ. και το εκκαθαριστικό. Εδώ που μένω από τις 8 τράπεζες που συνεργάζομαι οι 7 ζητούν και τα 4. Το έχω ήδη περάσει.

Magnum
10-04-13, 09:21
Το γνωρίζω πολύ καλά ! Άλλωστε η γραφειοκρατία την Ελλάδα καλά κρατεί.....

Στην ίδια τράπεζα στις πληροφορίες όταν ρώτησα μου ζήτησαν ξεχωριστά έγγραφα για κάθε σχεδόν στοιχείο, στην ερώτηση μου π.χ. όταν τους είπα για την Δ/νση κατοικίας μου ζήτησαν κάποιο λογαριασμό εταιρείας κοινής οφέλειας (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ κλπ) όταν τους απάντησα ότι δεν έχω τίποτα στο όνομα μου (είναι σε ονόματα της οικογενείας μου), κόλλησε.....
Της λέω αφού τα έχει το Εκκαθαριστικό που αναφέρει και την Δ/νση και είναι και δημόσιο έγγραφο, μου λέει και που γνωρίζουμε ότι αυτή είναι η αληθινή Δ/νση σας και δεν έχετε αλλάξει ή μένετε αλλού και δηλώνετε αλλού, οπότε της απάντησα δηλαδή αν σας φέρω έναν λογαριασμό ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ σημαίνει ότι μένω εκεί και όχι κάπου αλλού ?? Και κόλλησε άλλη μια φορά....

Βέβαια ο υπάλληλος που άνοιξε τον λογαριασμό δεν ζήτησε τίποτα περισσότερο (για να μην σου πω ότι σχεδόν ούτε κοίταξε να ελέγξει τα στοιχεία της αίτησης με αυτά) από την φωτοτυπία της ΑΔΤ και του Εκκαθαριστικού που αναφέρει όλα τα στοιχεία που χρειάζονται για το άνοιγμα του λογαριασμού ....

Ακόμη και για το επάγγελμα που μπορεί να σου ζητήσουν τα χαρτιά που λέει το χαρτί μπορείς να τους πεις ότι είσαι άνεργος οπότε και δεν υπάρχει κάποιο χαρτί στην λίστα τους για την περίπτωση αυτή....

Βέβαια αυτά για να ανοίξεις λογαριασμό, γιατί π.χ. σε πιστωτική κάρτα αν δεν πας το χαρτί μισθοδοσίας δεν υπάρχει περίπτωση να στην βγάλουν ! (αν στην βγάλουν ακόμη και με όλα τα χαρτιά να τους πας.. :lol: )

button
10-04-13, 12:34
Στην εμπορική μου ζήτησαν λογαριασμό ΔΕΗ και τους λέω ότι δεν είναι στο όνομα μου δεν μπορώ να έχω γιατί
Μένω με τους γονείς οκτώ μετά από ώρα ξεμπέρδεψα με αυτό στην διεύθυνση κόλλησε γιατί η περιοχή δεν είναι
Έχει καμία διεύθυνση χωράφια είναι γύρω και ο δήμος μας έχει γραμμένους χρόνια τώρα και της λέω πάρε αυτή να στέλνουν τα χαρτιά γιατί ο ταχυδρόμος Δεν πάει εκεί αναγκαστικά να πάω να αλλάξω διεύθυνση
Ευτυχώς η υπάλληλος μας έκτηπωσε ένα με τη διεύθυνση προς το πουθενά και δεν πείραξε τίποτα.
Και το γελοίο είναι ότι ο πατέρας και μάνα μου έκαναν το ίδιο πριν χωρίς να τους ζητηθεί η διεύθυνση στο πουθενά..


Send from Motorola XT910

vgiozo
14-04-13, 01:43
Μία ερώτηση...με την ΕΘνοCash Plus / Maestro της Εθνικής δεν θα έπρεπε να είναι δυνατό να πραγματοποιώ αγορές στο amazon co uk ;
Γράφτηκα και στο Mastercard Securecode με αυτή την κάρτα, αλλά η Amazon δεν μου επιτρέπει καν να τη καταχωρίσω...μου βγάζει άκυρο τον αριθμό...

DSLaManiaC
14-04-13, 02:19
Μία ερώτηση...με την ΕΘνοCash Plus / Maestro της Εθνικής δεν θα έπρεπε να είναι δυνατό να πραγματοποιώ αγορές στο amazon co uk ;
Γράφτηκα και στο Mastercard Securecode με αυτή την κάρτα, αλλά η Amazon δεν μου επιτρέπει καν να τη καταχωρίσω...μου βγάζει άκυρο τον αριθμό...

Οι maestro για χρήση στο ιντερνετ είναι όπως το 50ρι το παπάκι για χρήση στην αττική οδό.

pavlex
14-04-13, 03:43
Επικοινωνησε με την τραπεζα.

Arcade
17-04-13, 12:34
Εγώ είχα ανοίξει λογαριασμό μισθοδωσίας πριν μερικά χρόνια στην Alpha Bank, τότε δεν είχα δώσει φορολογική δήλωση και τρία χρόνια μετά που πήγα στο ταμείο να σηκώσω αρκετά χρήματα και δεν μπορούσα να το κάνω από ATM δεν μου τα έδιναν χωρίς εκκαθαριστικό. Απλά δεν σε ενοχλούνε στο μεταξύ.
Ξέρεις από τι ποσό και πάνω το ζητάνε; Λογικά δέχονται και απόδειξη απόδοσης ΑΦΜ έτσι;

sotiros
17-04-13, 15:16
λογικα αμα ζητησες να κανεις αναληψη πανω απο 3000 ευρω.

Arcade
17-04-13, 17:07
Ευχαριστώ φίλε μου. :)
Γνωρίσεις αν ισχύει το ίδιο και στην περίπτωση μεταφοράς του ποσού σε άλλη τράπεζα;

sotiros
17-04-13, 19:55
Νομιζω ολοι οι λογαριασμοι πρεπει να ειναι επικαιροποιημενοι-ετσι το λενε στην τραπεζικη αργκο.Απλα πηγαινε στο υποκατστημα της Τραπεζας με την οποια συνεργαζεσαι και κανε οτι ειναι να κανεις για να μην εχεις προβληματα.Πιθανοτατα να προσπαθησουν να σου πασσαρουν τα προιοντα τους αλλα ειναι στο χερι σου πως θα αντιδρασεις.Γενικα αυτες οι πρακτικες γινονται σε ολη την Ευρωπη ,στην Αμερικη ειναι ακομα χειροτερα ......Βασικα τους ενδιαφερει να κοντρολαρουν το μετρητο που εχεις στα χερια σου.

Panos.2006
17-04-13, 23:30
Ξέρεις από τι ποσό και πάνω το ζητάνε; Λογικά δέχονται και απόδειξη απόδοσης ΑΦΜ έτσι;

Και βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ κάνει σε αυτές τις περιπτώσεις.


Ευχαριστώ φίλε μου. :)
Γνωρίσεις αν ισχύει το ίδιο και στην περίπτωση μεταφοράς του ποσού σε άλλη τράπεζα;

Δεν έχει σημασία, αν είναι μετρητά, επιταγή η μεταφορά, αυτό που τους νοιάζει είναι α) να είναι τυπικά καλυμμένοι και β) να σε αποτρέψουν και λίγο να πάρεις από αυτούς ένα σημαντικό ποσό ειδικά αν είναι να πάει σε άλλη τράπεζα.

Εγώ ήμουν τυχερός γιατί εκείνη τη μέρα είχα εκκαθαριστικό μαζί μου γιατί είχα και άλλη δουλειά πριν. Βασικά όταν μου το ζήτησε η υπάλληλος δεν πίστευε ότι θα είχα. Θυμάμαι ακόμα τη φάτσα της.
Μετά κάτι μου είπε για βεβαίωση εργοδότη ή κάτι τέτοιο (δεν θυμάμαι ακριβώς η αλήθεια είναι) αλλά εγώ θυμήθηκα ότι αν δηλώσεις άνεργος απλά τσεκάρουν ένα κουτάκι...Οπότε έφαγε δεύτερο άκυρο στη σειρά...

Arcade
18-04-13, 11:37
Καταλαβα, ευχαριστώ. :)

neo24gr
20-04-13, 11:00
καλησπερα σε ολους.
εχω μια eurobank debit master card.
μπορω να την συνδεσω με το paypal?
θα εχω κανενα προβλημα με τις αγορες μου στο ιντερνετ μεσω paypal?

yyy
20-04-13, 13:53
καλησπερα σε ολους.
εχω μια eurobank debit master card.
μπορω να την συνδεσω με το paypal?
θα εχω κανενα προβλημα με τις αγορες μου στο ιντερνετ μεσω paypal?

Δοκίμασέ το. Γενικά οι χρεωστικές της Eurobank δεν έχουν την καλύτερη αποδοχή σε online αγορές. Ιδίως η παλιά. Η καινούρια που έχεις εσύ είναι σαφώς καλύτερη. Αν την δεχτεί το paypal στην εγγραφή, λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα από κει και μετά, για καμία αγορά που θα κάνεις μέσω paypal. Για τις υπόλοιπες ηλεκτρονικές αγορές σου, θα το δεις ...

neo24gr
20-04-13, 14:05
Δοκίμασέ το. Γενικά οι χρεωστικές της Eurobank δεν έχουν την καλύτερη αποδοχή σε online αγορές. Ιδίως η παλιά. Η καινούρια που έχεις εσύ είναι σαφώς καλύτερη. Αν την δεχτεί το paypal στην εγγραφή, λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα από κει και μετά, για καμία αγορά που θα κάνεις μέσω paypal. Για τις υπόλοιπες ηλεκτρονικές αγορές σου, θα το δεις ...

εχω μια της atenet debit visa.
αυτη κανει?
αυτη ειναι ομως στο ονομα του αδερφου μου.
μπορω να την δηλωσω στο paypal?

Manolis_karas
20-04-13, 18:19
Εγώ έχω δηλώσει στο paypal τη χρεωστική της γυναίκας μου (άλλο επίθετο) από την Πειραιώς και την έχει δεχθεί. Δοκίμασε.

jap
21-04-13, 23:38
Δεν υπάρχει πρόβλημα σε συνεργασία Paypal και της καινούργιας eurobank mastercard debit. Γενικά σε μερικά λίγα site κολλάει μερικές φορές, αλλά με το paypal κανένα πρόβλημα.

stefan_city
22-04-13, 19:44
Έστω ότι υπάρχει μια χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη σε λογαριασμό ταμιευτηρίου στην τράπεζα Πειραιώς. Μπορώ να δημιουργήσω δεύτερο λογαριασμό ταμιευτηρίου, παίρνοντας καινούρια χρεωστική κάρτα; οι δύο λογαριασμοί, δεν θέλω να έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, και να είναι συνδεδεμένοι σε διαφορετικές κάρτες. Δηλαδή, ο λογαριασμός που υπάρχει ήδη να μείνει ανέπαφος, και να δημιουργηθεί ένας δεύτερος ίδιος.

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Forum Runner

Bananas
22-04-13, 20:55
Έστω ότι υπάρχει μια χρεωστική κάρτα συνδεδεμένη σε λογαριασμό ταμιευτηρίου στην τράπεζα Πειραιώς. Μπορώ να δημιουργήσω δεύτερο λογαριασμό ταμιευτηρίου, παίρνοντας καινούρια χρεωστική κάρτα; οι δύο λογαριασμοί, δεν θέλω να έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, και να είναι συνδεδεμένοι σε διαφορετικές κάρτες. Δηλαδή, ο λογαριασμός που υπάρχει ήδη να μείνει ανέπαφος, και να δημιουργηθεί ένας δεύτερος ίδιος.

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Forum Runner

Σε ερώτηση που έκανα πριν μήνες σε υπάλληλο της Πειραιώς δεν επιτρέπεται η έκδοση δεύτερης κάρτας στο ίδιο όνομα.

stefan_city
22-04-13, 21:02
Σε ερώτηση που έκανα πριν μήνες σε υπάλληλο της Πειραιώς δεν επιτρέπεται η έκδοση δεύτερης κάρτας στο ίδιο όνομα.

Άρα, αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να δημιουργήσεις το λογαριασμό, και να τον ενώσεις με την υπάρχουσα κάρτα και τον λογαριασμό που έχεις ήδη;

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Forum Runner

Thanasis159
22-04-13, 21:18
Άρα, αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να δημιουργήσεις το λογαριασμό, και να τον ενώσεις με την υπάρχουσα κάρτα και τον λογαριασμό που έχεις ήδη;

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Forum Runner

Ή μπορείς να ανοίξεις τον λογαριασμό winbank direct (https://www.winbankdirect.gr/Views/Account/account1.aspx) και να βγάλεις την κάρτα (https://www.winbankdirect.gr/Views/Account/account4.aspx) που δικαιούσαι με το άνοιγμα του λογαριασμού αυτού και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αν δεν βαριέσαι να έχεις δύο κάρτες.

yyy
22-04-13, 23:10
Έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ μέσα, ότι στην Πειραιώς ισχύει μία χρεωστική ανά άτομο και όχι ανά λογαριασμό!

Thanasis159
23-04-13, 00:58
Έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ μέσα, ότι στην Πειραιώς ισχύει μία χρεωστική ανά άτομο και όχι ανά λογαριασμό!

Αυτό που γράφω πιο πάνω ισχύει πάντως. Το έχω κάνει και εγώ και 2 φίλοι από την τράπεζα πειραιώς.

yyy
23-04-13, 14:04
Αυτό που γράφω πιο πάνω ισχύει πάντως. Το έχω κάνει και εγώ και 2 φίλοι από την τράπεζα πειραιώς.

Δηλαδή έχεις δύο χρεωστικές, και το όνομα πάνω τους είναι το ίδιο;
Έχω ρωτήσει επανειλημμένα και μου έχουν πει ότι δεν μπορεί να βγει 2η χρεωστική στο ίδιο άτομο. Επίσης, και εγώ άνοιξα εκ τω υστέρων winbank direct και συνδέθηκε με την υπάρχουσα χρεωστική. Δεν μπόρεσα να βγάλω 2η!

runner70
23-04-13, 14:26
Δηλαδή έχεις δύο χρεωστικές, και το όνομα πάνω τους είναι το ίδιο;
Έχω ρωτήσει επανειλημμένα και μου έχουν πει ότι δεν μπορεί να βγει 2η χρεωστική στο ίδιο άτομο. Επίσης, και εγώ άνοιξα εκ τω υστέρων winbank direct και συνδέθηκε με την υπάρχουσα χρεωστική. Δεν μπόρεσα να βγάλω 2η!

Ακριβως τα ιδια και σε μενα. Εφοσον υπηρχε ανοιχτη χρεωστικη, συνδεσαν τον direct με την υπαρχουσα και δεν μου εδωσαν αλλη.

Thanasis159
23-04-13, 14:26
Δηλαδή έχεις δύο χρεωστικές, και το όνομα πάνω τους είναι το ίδιο;
Έχω ρωτήσει επανειλημμένα και μου έχουν πει ότι δεν μπορεί να βγει 2η χρεωστική στο ίδιο άτομο. Επίσης, και εγώ άνοιξα εκ τω υστέρων winbank direct και συνδέθηκε με την υπάρχουσα χρεωστική. Δεν μπόρεσα να βγάλω 2η!

Ακριβώς. Οι περισσότεροι στο κατάστημα ίσως να μην το γνωρίζουν, αλλά αν θέλεις πάρε πρώτα να το επιβεβαιώσεις με την εξυπηρέτηση πελατών και αν αρχίσει να σου λέει ότι δεν γίνεται κτλ, ζήτα του να καλέσει επιτόπου να το μάθει. Τονίζω πως δεν μπορείς να έχεις δύο κάρτες ίδιου τύπου, απλά την κλασική χρεωστική και αυτή του direct μπορείς.

yyy
23-04-13, 14:56
Κλασική χρεωστική εννοείς τη Visa Debit;
http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/debit-cards/visa-debit
Και ο winbankdirect σου δίνει άλλη χρεωστική; Εδώ
https://www.winbankdirect.gr/Views/Account/account4.aspx
βλέπω μια winbankdirect visa. Ισχύει; Εγώ δεν πήρα κάτι τέτοιο πάντως...

- - - Updated - - -

Επιπλέον, θυμάμαι ότι είχα τηλεφωνήσει και στην υποστήριξη και μου είχαν πει ότι ισχύει μία κάρτα/άτομο! Τι να πω...

runner70
23-04-13, 15:27
H αληθεια ειναι οτι παλιοτερα στον winbankdirect λογαριασμο εδιναν την κλασικη χρεωστικη και οχι την νεα με σημα winbank Direct που δινουν εδω και καποιο καιρο. Μηπως με αυτο αλλαξαν πολιτικη;

Bananas
23-04-13, 17:43
Περίεργη κατάσταση :hmm:

Thanasis159
24-04-13, 00:18
Κλασική χρεωστική εννοείς τη Visa Debit;
http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/debit-cards/visa-debit
Και ο winbankdirect σου δίνει άλλη χρεωστική; Εδώ
https://www.winbankdirect.gr/Views/Account/account4.aspx
βλέπω μια winbankdirect visa. Ισχύει; Εγώ δεν πήρα κάτι τέτοιο πάντως...

- - - Updated - - -

Επιπλέον, θυμάμαι ότι είχα τηλεφωνήσει και στην υποστήριξη και μου είχαν πει ότι ισχύει μία κάρτα/άτομο! Τι να πω...

Αυτές τις δύο εννοώ. Αν δεν ζητήσεις να βγάλεις την δεύτερη όταν ανοίγεις το direct, συνδέεται κανονικά και με την debit, οπότε οι περισσότεροι δεν ασχολούνται καν.

-21grams
24-04-13, 00:25
Υπάρχουν σημεία στα οποία υπερέχει η μία έναντι της άλλης ή κάποια άλλα πλεονεκτήματα τα οποία ο (πολύς) κόσμος αγνοεί;
[ΣΗΜ: Έχω την «κλασική» Χρεωστική η οποία εκδόθηκε με το άνοιγμα λογαριασμού ταμιευτηρίου το 2008 - αν δεν με απατά η μνήμη μου]

Thanasis159
24-04-13, 00:33
Υπάρχουν σημεία στα οποία υπερέχει η μία έναντι της άλλης ή κάποια άλλα πλεονεκτήματα τα οποία ο (πολύς) κόσμος αγνοεί;
[ΣΗΜ: Έχω την «κλασική» Χρεωστική η οποία εκδόθηκε με το άνοιγμα λογαριασμού ταμιευτηρίου το 2008 - αν δεν με απατά η μνήμη μου]

Δεν νομίζω. Απλά μπορείς να διαχωρίζεις τους λογαριασμούς σου και τις κάρτες ώστε η κάρτα που χρησιμοποιείς στο ίντερνετ να μην φαίνεται πουθενά αλλού και να μην έχει καμία σχέση με τον "καλό" σου λογαριασμό.

equilibrium1984
24-04-13, 03:24
Θελω την γνωμη σας σε κατι.
Eχω χρεωστικη visa electron απο την Πειραιως.
Περυσι που πηγα εξωτερικο (Κυπρο), μου κλειδωσαν την καρτα μολις πηγα να κανω χρηση της. Υστερα απο ατελειωτα νευρα γιατι δεν ειχα μετρητα εκεινη την στιγμη, επικοινωνησα με το support και επρεπε να κανω αναληψη απο το ατμ την στιγμη που μιλουσα μαζι τους στο τηλ. Η αιτιολογια κλειδωματος ηταν οτι "πιθανον να κλεψανε την καρτα μου". Αρα με την δικη τους λογικη, καθε φορα που θα παμε εξωτερικο, θα κλειδωνουν την καρτα και μετα ξανα-μανα τηλεφωνο και ταλαιπωρια.
Επειδη ενδεχεται να παω Αγγλια για λιγες μερες και ανησυχω μην ξαναπαθω τα ιδια, τι κανω? Να τους ενημερωσω ή δεν εχει νοημα?
Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας?

Bananas
24-04-13, 05:02
Δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά αλλά Παρίσι που χα πάει χρησιμοποιησα τη συγκεκριμένη κάρτα για συναλλαγές όχι για ΑΤΜ χωρίς κανένα πρόβλημα. Πιστεύω ότι απλά έτυχε και στη κλείδωσαν. Αλλά αφού πας για λίγες μέρες έχε πάνω σου μετρητά και ότι είναι το πληρώνεις με τη κάρτα.

cool11
24-04-13, 09:42
Θελω την γνωμη σας σε κατι.
Eχω χρεωστικη visa electron απο την Πειραιως.
Περυσι που πηγα εξωτερικο (Κυπρο), μου κλειδωσαν την καρτα μολις πηγα να κανω χρηση της καρτας. Υστερα απο ατελειωτα νευρα γιατι δεν ειχα μετρητα εκεινη την στιγμη, επικοινωνησα με το support και επρεπε να κανω αναληψη απο το ατμ την στιγμη που μιλουσα μαζι τους στο τηλ. Η αιτιολογια κλειδωματος ηταν οτι "πιθανον να κλεψανε την καρτα μου". Αρα με την δικη τους λογικη, καθε φορα που θα παμε εξωτερικο, θα κλειδωνουν την καρτα και μετα ξανα-μανα τηλεφωνο και ταλαιπωρια.
Επειδη ενδεχεται να παω Αγγλια για λιγες μερες και ανησυχω μην ξαναπαθω τα ιδια, τι κανω? Να τους ενημερωσω ή δεν εχει νοημα?
Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας?

Με εστειλες αδιαβαστο τωρα. Και κυπρο κιολας, σχεδον Ελλάδα! Απιστευτο.
Ετυχε ρε παιδια? Κακια στιγμη?

Εχει κανει κανείς αναληψη με την χρεωστικη της πειραιως, απο atm αλλης χωρας;

yyy
24-04-13, 14:10
Δεν νομίζω. Απλά μπορείς να διαχωρίζεις τους λογαριασμούς σου και τις κάρτες ώστε η κάρτα που χρησιμοποιείς στο ίντερνετ να μην φαίνεται πουθενά αλλού και να μην έχει καμία σχέση με τον "καλό" σου λογαριασμό.

Μόνο αν πραγματικά σε βολεύει να έχεις 2 κάρτες. Αλλιώς, το ίδιο μπορείς να κάνεις και από το ebanking: Μπορείς να αποσυνδέσεις την κάρτα σου από τον "καλό" λογαριασμό ;) Ότι βολεύει τον καθένα βέβαια.

equilibrium1984
24-04-13, 17:32
Με εστειλες αδιαβαστο τωρα. Και κυπρο κιολας, σχεδον Ελλάδα! Απιστευτο.
Ετυχε ρε παιδια? Κακια στιγμη?

Εχει κανει κανείς αναληψη με την χρεωστικη της πειραιως, απο atm αλλης χωρας;

Να φανταστεις για να λυθει το προβλημα επρεπε να παω σε ατμ της Πειραιως εκει και να ειμαι σε τηλεφωνικη συνομιλια μαζι τους εκεινο το λεπτο που θα βαζω την καρτα. Μονο ετσι θα με ξεμπλοκαραν. Οταν τους ειπα, αν γινεται να παω το πρωι απλα το καταστημα της Πειραιως εκει, μου απαντησαν οτι ουδεμια σχεση εχουν με εκει απλα εχουν το ιδιο ονομα. Σαστισα και γενικα πιαστηκα αδιαβαστος με ολα αυτα. Tαλαιπωρια μεγαλη και δεν θελω να την ξαναπατησω.

hedgehog
25-04-13, 13:33
Έβγαλε και η Alpha την υπηρεσία Alpha Alerts (http://www.alphabankcards.gr/?TabID=136&xmid=7077) για ενημέρωση είτε με sms μόνο, είτε με sms & e-mail κάθε φορά που γίνεται αγορά ή ανάληψη μετρητών από πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες της.

μέχρι τον Αύγουστο είναι λέει δωρεάν (εντός του web banking πάντως αν πας να το ενεργοποιήσεις δεν αναφέρει κάτι τέτοιο) και η χρέωση 1€ κάθε μήνα για κάθε κάρτα ξεχωριστά!!!!

Δυνατότητα να απενεργοποιήσει κανείς το sms και να λαμβάνει μόνο e-mail δεν δίνουν!

υπερχρήσιμη η υπηρεσία μεν, αλλά (πείτε με τσιφούτη) 1 € / κάρτα / μήνα δεν τους το χαρίζω...

1000 φορές πιο μπροστά παραμένει η Πειραιώς imho, με πολύ περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης του πως, πότε και που θα αποστέλλει το alert, με πολύ πιο normal imho τρόπο χρέωσης (ανά sms και μόνο για το sms)

cool11
25-04-13, 13:45
Ανακαλυψαν την αμερικη εκει στην alpha...
Υπηρεσια που την δινει η πειραιως χρονια, την δινει σημερα, και με χρεωση.
Ζουν σε αλλο πλανητη οι ανθρωποι.

----------------

Εχει κανει κανείς αναληψη με την χρεωστικη της πειραιως, απο atm αλλης χωρας;

Thanasis159
25-04-13, 16:03
Έβγαλε και η Alpha την υπηρεσία Alpha Alerts (http://www.alphabankcards.gr/?TabID=136&xmid=7077) για ενημέρωση είτε με sms μόνο, είτε με sms & e-mail κάθε φορά που γίνεται αγορά ή ανάληψη μετρητών από πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες της.

μέχρι τον Αύγουστο είναι λέει δωρεάν (εντός του web banking πάντως αν πας να το ενεργοποιήσεις δεν αναφέρει κάτι τέτοιο) και η χρέωση 1€ κάθε μήνα για κάθε κάρτα ξεχωριστά!!!!

Δυνατότητα να απενεργοποιήσει κανείς το sms και να λαμβάνει μόνο e-mail δεν δίνουν!

υπερχρήσιμη η υπηρεσία μεν, αλλά (πείτε με τσιφούτη) 1 € / κάρτα / μήνα δεν τους το χαρίζω...

1000 φορές πιο μπροστά παραμένει η Πειραιώς imho, με πολύ περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης του πως, πότε και που θα αποστέλλει το alert, με πολύ πιο normal imho τρόπο χρέωσης (ανά sms και μόνο για το sms)

Συμφωνώ σε όλα! Αλλά εγώ θα την εγγράψω την bonus κάρτα μου γιατί με την δωρεάν εγγραφή παίρνεις και 1000 bonus πόντους, άρα δεν με χαλάει! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.