PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

jap
25-04-13, 16:20
1000 φορές πιο μπροστά παραμένει η Πειραιώς imho, με πολύ περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης του πως, πότε και που θα αποστέλλει το alert, με πολύ πιο normal imho τρόπο χρέωσης (ανά sms και μόνο για το sms)



Υπηρεσια που την δινει η πειραιως χρονια, την δινει σημερα, και με χρεωση.


Πλάκα κάνετε, έτσι; της Πειραιώς τα alerts μόνο αξιόπιστα δεν είναι. Κάποιες φορές δεν έρχονται καθόλου, άλλες καθυστερούν πάρα πολύ. SMS δεν έχω δοκιμάσει, μόνο email.

Πάντως εγώ σε πελάτες εσωτερικού δίνω λογαριασμούς μόνο eurobank / πειραιώς για να με πληρώνουν και αποκλειστικός λόγος είναι τα alerts.

Στην Alpha είναι δράμα η κατάσταση του web banking, μόνο αν την αγοράσει κάποια μεγάλη τράπεζα και βάλουν το άλλο σύστημα θα σωθεί. Εδώ μια κίνηση λογαριασμού δεν μπορείς να δεις σωστά και για κάθε νέο προϊόν θέλουν ειδική αίτηση για να το ενσωματώσουν, τα alerts μας μάραναν.

hedgehog
25-04-13, 16:58
Συμφωνώ σε όλα! Αλλά εγώ θα την εγγράψω την bonus κάρτα μου γιατί με την δωρεάν εγγραφή παίρνεις και 1000 bonus πόντους, άρα δεν με χαλάει! :)
μπορείς βέβαια αφού το ενεργοποιήσεις (και πάρεις τους πόντους) να το ξανα απενεργοποιήσεις :twisted: :p :sneer:

Πλάκα κάνετε, έτσι; της Πειραιώς τα alerts μόνο αξιόπιστα δεν είναι. Κάποιες φορές δεν έρχονται καθόλου, άλλες καθυστερούν πάρα πολύ. SMS δεν έχω δοκιμάσει, μόνο email.
Φρέσκος είμαι στην Πειραιώς, δεν μπορώ να πω στα σίγουρα, αλλά έως τώρα τουλάχιστον δεν έχω συναντήσει πρόβλημα...
Αναφέρομαι κι εγώ στα mails και όχι στα sms που για την πλειοψηφία των περιπτώσεων τα έχω απενεργοποιήσει.


Στην Alpha είναι δράμα η κατάσταση του web banking, μόνο αν την αγοράσει κάποια μεγάλη τράπεζα και βάλουν το άλλο σύστημα θα σωθεί. Εδώ μια κίνηση λογαριασμού δεν μπορείς να δεις σωστά και για κάθε νέο προϊόν θέλουν ειδική αίτηση για να το ενσωματώσουν, τα alerts μας μάραναν.
Ενώ σαν UI μου αρέσει πολύ περισσότερο από της Πειραιώς, λειτουργικά είναι όντως ΠΟΛΥ πίσω.

Βέβαια ταυτόχρονα ήταν και πολύ μπροστά από την Εθνική για παράδειγμα, τουλάχιστον μέχρι πριν κάποια χρόνια όπου εγκατέλειψα τελικά την Εθνική τελείως.

jap
25-04-13, 18:15
Το web banking της Πειραιώς έχει άλλα καλά, π.χ. είναι ο μοναδικός τρόπος να κάνεις online ανανέωση καρτοκινητού χωρίς προμήθειες. ;)

cool11
25-04-13, 18:22
Tα alerts της Πειραιως τα εχω 4 χρονια, παντα στην ωρα τους ηταν. Δεν ειχα ποτε προβλημα.

boombastic
26-04-13, 02:28
Tα alerts της Πειραιως τα εχω 4 χρονια, παντα στην ωρα τους ηταν. Δεν ειχα ποτε προβλημα.

Χωρίς χρέωση??

Bananas
26-04-13, 05:17
Alerts στην Πειραιώς είχα για μια πάγια εντολή πληρωμής λογαριασμού παλιά. Όταν μου τράβαγαν τα λεφτά είχα γρήγορη ενημέρωση στο mail μου. Δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

cool11
26-04-13, 09:14
Χωρίς χρέωση??

Ναι, καμια χρεωση. (για email)

hedgehog
26-04-13, 09:58
Ναι, καμια χρεωση. (για email)

και αν θυμάμαι καλά 0,15 € / sms, το οποίο όμως καθορίζεις εσύ αν και σε ποιες περιπτώσεις θα αποστέλλεται...

Bananas
26-04-13, 17:15
και αν θυμάμαι καλά 0,15 € / sms, το οποίο όμως καθορίζεις εσύ αν και σε ποιες περιπτώσεις θα αποστέλλεται...

Κάπως έτσι για τα sms. Δεν ξέρω αν χρεώνονται τόσο ή περισσότερο. Τα mails πάντως δωρεάν.

vothros
26-04-13, 18:50
Έχω χρεωστική στην Πειραιώς.
Κάποιος μου 'στειλε λεφτά απο Φιλανδία, κατευθείαν απο την τράπεζα του στον δικό μου λογαριασμό.
Παίρνει μέρες για να μπουν τα λεφτά στον λογαριασμό μου και να τα "δω" ;
Τα έστειλε Παρασκευή (σήμερα) απόγευμα.

Thanasis159
26-04-13, 19:25
Έχω χρεωστική στην Πειραιώς.
Κάποιος μου 'στειλε λεφτά απο Φιλανδία, κατευθείαν απο την τράπεζα του στον δικό μου λογαριασμό.
Παίρνει μέρες για να μπουν τα λεφτά στον λογαριασμό μου και να τα "δω" ;
Τα έστειλε Παρασκευή (σήμερα) απόγευμα.

Λογικά Δευτέρα θα τα δεις.

sotiros
26-04-13, 19:35
Τριτη ή Πέμπτη θα τα δεις στον λογαριασμο σου.Αλλα να μας ενημερωσεις ποτε θα τα δεις στον λογαριασμο σου και ποσα ευρω σου αφαιρεσανε.Ειμια περιεργα κιτρινος να μαθω ......

vothros
26-04-13, 19:44
Τριτη ή Πέμπτη θα τα δεις στον λογαριασμο σου.Αλλα να μας ενημερωσεις ποτε θα τα δεις στον λογαριασμο σου και ποσα ευρω σου αφαιρεσανε.Ειμια περιεργα κιτρινος να μαθω ......

Γιατί ειδικά αυτές οι μέρες;
Και γιατί να μου αφαιρέσουν λεφτά;;; wtf :confused:

sotiros
26-04-13, 19:51
οι ευρωπαικες τραπεζες, πλην ελληνικων, στελνουν τα εμβασματα-SEPA αυθημερον και πιστωνονται την επομενη μερα.Στην Ελλαδα ποτε δεν εχω δει εισερχομενο εμβασμα λιγωτερο απο 2 εργασιμες μερες και ολες τους χρεωνουν εξοδα εισερχομενου εμβασματος απο 3 εως 15 ευρω.Για αυτο ειμαι περιεργος να μαθω......

vothros
26-04-13, 20:07
οι ευρωπαικες τραπεζες, πλην ελληνικων, στελνουν τα εμβασματα-SEPA αυθημερον και πιστωνονται την επομενη μερα.Στην Ελλαδα ποτε δεν εχω δει εισερχομενο εμβασμα λιγωτερο απο 2 εργασιμες μερες και ολες τους χρεωνουν εξοδα εισερχομενου εμβασματος απο 3 εως 15 ευρω.Για αυτο ειμαι περιεργος να μαθω......

Κι άμα δεν έχω τίποτα στον λογαριασμό μου, πως θα μου χρεώσουν; Απο αυτά που θα μπουν θα πάρουν;

sotiros
26-04-13, 20:12
ναι τα αφαιρουν απο το εισερχομενο εμβασμα.Ολες σχεδον πλην Κυπρου κρατανε 3 ευρω.Απο εμπειρια μου με Αλφα,Εθνικη,Πειραιως,Γιουρομπανκ,Κυπρου.Η μονη που δεν κραταει απο εισερχομενο εμβασμα ειναι η HSBC .

vothros
26-04-13, 20:18
ναι τα αφαιρουν απο το εισερχομενο εμβασμα.Ολες σχεδον πλην Κυπρου κρατανε 3 ευρω.Απο εμπειρια μου με Αλφα,Εθνικη,Πειραιως,Γιουρομπανκ,Κυπρου.Η μονη που δεν κραταει απο εισερχομενο εμβασμα ειναι η HSBC .

Oκ, ευχαριστώ, όταν μπουν θα ενημερώσω τι παίχτηκε.

jap
26-04-13, 20:51
Η μονη που δεν κραταει απο εισερχομενο εμβασμα ειναι η HSBC .

Και η Αττικής βεβαίως-βεβαίως. Και εξαρτάται από την ένδειξη χρέωσης του εμβάσματος, αν το έχουν στείλει με χρέωση OUR δεν κρατάει τίποτα η τράπεζα του παραλήπτη. Και Δευτέρα θα έρθουν, η Φινλανδία είναι Ευρώπη από όσο ξέρω.

Thanasis159
26-04-13, 21:40
Και η Αττικής βεβαίως-βεβαίως. Και εξαρτάται από την ένδειξη χρέωσης του εμβάσματος, αν το έχουν στείλει με χρέωση OUR δεν κρατάει τίποτα η τράπεζα του παραλήπτη. Και Δευτέρα θα έρθουν, η Φινλανδία είναι Ευρώπη από όσο ξέρω.

Και ο winbank direct και ο Alpha Μισθοδοσία έχουν δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα.

boombastic
26-04-13, 22:03
ναι τα αφαιρουν απο το εισερχομενο εμβασμα.Ολες σχεδον πλην Κυπρου κρατανε 3 ευρω.Απο εμπειρια μου με Αλφα,Εθνικη,Πειραιως,Γιουρομπανκ,Κυπρου.Η μονη που δεν κραταει απο εισερχομενο εμβασμα ειναι η HSBC .

Δεν είμαι στάνταρ αυτό που λες εξαρτάται τι θα επιλέξει αυτός που θα στείλει τα λεφτά π.χ OUR, SHA...

Magnum
28-04-13, 10:21
Έβγαλε και η Alpha την υπηρεσία Alpha Alerts (http://www.alphabankcards.gr/?TabID=136&xmid=7077) για ενημέρωση είτε με sms μόνο, είτε με sms & e-mail κάθε φορά που γίνεται αγορά ή ανάληψη μετρητών από πιστωτικές ή χρεωστικές κάρτες της.

μέχρι τον Αύγουστο είναι λέει δωρεάν (εντός του web banking πάντως αν πας να το ενεργοποιήσεις δεν αναφέρει κάτι τέτοιο) και η χρέωση 1€ κάθε μήνα για κάθε κάρτα ξεχωριστά!!!!

Δυνατότητα να απενεργοποιήσει κανείς το sms και να λαμβάνει μόνο e-mail δεν δίνουν!

υπερχρήσιμη η υπηρεσία μεν, αλλά (πείτε με τσιφούτη) 1 € / κάρτα / μήνα δεν τους το χαρίζω...

1000 φορές πιο μπροστά παραμένει η Πειραιώς imho, με πολύ περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης του πως, πότε και που θα αποστέλλει το alert, με πολύ πιο normal imho τρόπο χρέωσης (ανά sms και μόνο για το sms)


Το είδα και εγώ πριν λίγες μέρες αλλά αφορά μόνο τις κάρτες της και τις κινήσεις τους και συμφωνώ και εγώ, θεωρώ πολλά αυτά που ζητάνε ( 1 € / κάρτα / μήνα) και μάλιστα χωρίς την δυνατότητα να σου στέλνει μόνο Email το οποίο και δεν έχει και κάποια επιβάρυνση.
Κάτι αντίστοιχο υπάρχει και στην Εμπορική (πλέον ανήκει στην ALPHA BANK) όπου υπάρχει αντίστοιχη υπηρεσία και την είχα ενεργοποιήσει και είχα άμεση και δωρεάν ενημέρωση για τις κινήσεις λογαριασμού που διατηρώ εκεί, υπήρχε χρέωση ανα SMS αν ήθελες να ενημερώνεσαι και με αυτό, που το θεωρώ και ποιο λογικό.

Ελπίζω τώρα που όπως γνωρίζω ενοποιούνται οι υπηρεσίες τους (ήδη τα alert της Εμπορικής έρχονται με το Email της alpha bank) να κρατήσουν τα θετικά χαρακτηριστικά που είχε το Web banking της Εμπορικής και έλλειπαν στο αντίστοιχο της Alpha.

runner70
03-05-13, 23:07
Πλάκα κάνετε, έτσι; της Πειραιώς τα alerts μόνο αξιόπιστα δεν είναι. Κάποιες φορές δεν έρχονται καθόλου, άλλες καθυστερούν πάρα πολύ. SMS δεν έχω δοκιμάσει, μόνο email.

Πάντως εγώ σε πελάτες εσωτερικού δίνω λογαριασμούς μόνο eurobank / πειραιώς για να με πληρώνουν και αποκλειστικός λόγος είναι τα alerts.

Σε μενα οι περιπτωσεις που δεν μου εχει ερθει καθολου alert ειναι πολυ λιγες εως σπανιες. Καποιες φορες (αρκετες) μπορει να καθυστερησουν τα email μερικες ωρες (μηπως δεν ειναι αυτοματο το συστημα;), αλλα στα sms ειναι συνηθως εγκαιρα.


οι ευρωπαικες τραπεζες, πλην ελληνικων, στελνουν τα εμβασματα-SEPA αυθημερον και πιστωνονται την επομενη μερα.Στην Ελλαδα ποτε δεν εχω δει εισερχομενο εμβασμα λιγωτερο απο 2 εργασιμες μερες και ολες τους χρεωνουν εξοδα εισερχομενου εμβασματος απο 3 εως 15 ευρω.Για αυτο ειμαι περιεργος να μαθω......

Και στις ελληνικες το ιδιο ισχυει. Στο εμβασμα sepa την επομενη εργασιμη μερα θα εχεις τα λεφτα σου. Τσεκαρισμενο τοσο σε Πειραιως οσο και σε Εθνικη. Αρκει να τα στελνεις το πρωι πριν τις 2-3 το μεσημερι και θα εκτελεστουν το απογευμα και αρα θα τα εχεις την επομενη εργασιμη μερα. Επισης οπως ειπαν και στη συνεχεια υπαρχουν λογαριασμοι που δεν χρεωνουν τα εισερχομενα εμβασματα.

vothros
08-05-13, 15:06
Τριτη ή Πέμπτη θα τα δεις στον λογαριασμο σου.Αλλα να μας ενημερωσεις ποτε θα τα δεις στον λογαριασμο σου και ποσα ευρω σου αφαιρεσανε.Ειμια περιεργα κιτρινος να μαθω ......

Αν και ψιλοάργησαν να μπουν, έκαναν καμμιά βδομάδα!
Προμήθεια 2€ κράτησαν, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν τα κράτησε απο μένα ή από το άτομο γιατί δεν θυμάμαι τι υπόλοιπο είχα :p
Βέβαια, δεν ξέρω αν αυτό λέει κάτι, δίπλα απο την προμήθεια των 2€ έχει τον λογαριασμό του ατόμου που 'στειλε το ποσό.

button
08-05-13, 15:37
Ρε πεδία έβαλα την προηγούμενη πέμπτη λεφτά μέσω ATM στην Πειραιώς και οκ δεν περίμενα να τα εχω εκείνη ήμερα στο e-banking άλλα ρε γμτ και σήμερα δεν τα βλέπω μέσα ..

hedgehog
08-05-13, 16:20
λόγω αργιών ίσως δεν είναι ιδιαίτερα περίεργο....

Αν δεν κάνω κάποιο λάθος από Παρασκευή έως και Τρίτη οι τράπεζες ήταν κλειστές...

nyannaco
08-05-13, 16:28
λόγω αργιών ίσως δεν είναι ιδιαίτερα περίεργο....

Αν δεν κάνω κάποιο λάθος από Παρασκευή έως και Τρίτη οι τράπεζες ήταν κλειστές......και δεν λειτουργούσε το διατραπεζικό σύστημα, ούτε από/προς εξωτρικό, ούτε μεταξύ ελληνικών τραπεζών.

button
10-05-13, 23:11
Η paypal τραβάει αυτόματα απο το λογαριασμό ?

DJG
11-05-13, 08:50
Αρχικά τραβαει΄αρχικά από το paypal balance και μετά από την κάρτα που αν είναι χρεωστική, ναι τραβάει από το λογαριασμό.

button
14-05-13, 12:04
Α ωραία γιατί δεν έβγαζα άκρη

orestis2
17-05-13, 21:34
Παιδια μιας και διαβασα τις περισσοτερες σελιδες του θεματος και ειναι πραγματικα παρα πολλες, τελικα η καλυτερη περιπτωση ειναι η Πειραιως?
Εχω λογαριασμο σε Εθνικη και ΤΤ αλλα απ οτι καταλαβα με αυτες τις δυο δεν θα βγαλω ακρη.
Θελω μια καρτα αποκλειστικα για αγορες μεσο internet, χωρις ομως να εχω καποια χρηματα σταθερα στο λογαριασμο και χωρις ολες αυτες τις χρεωσεις.
Η καλυτερη λυση απ οτι καταλαβα ειναι η χρεωστικη καρτα και οχι η προπληρωμενη καρτα.
Οποτε να παω Πειραιως και να ανοιξω λογαριασμο με χρεωστικη καρτα?
Εχετε να προτεινετε κατι αλλο?
Εχω ωρες που διαβαζω αυτο το θεμα και πλεον το κεφαλι μου εχει γινει κουδουνι.
Help please :)

tzitzikas
17-05-13, 22:02
λοιπόν όπως λέει και ο φίλος από πάνω μπορεί να πάρει μία μέρα να διαβάσεις όλο το thread:)

καλησπέρα σας καταρχήν και χριστός ανέστη.

Άνοιξα σήμερα και εγώ λογαριασμό ταμιευτηρίου στην πειραιώς και μαζί με αυτόν πήρα και μία visa χρεωστική κάρτα....
Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να κάνω και το e-banking (ο υπάλληλος στην πειραιώς ήταν υπερβολικά αργός :( ) και φόρτωσα από το ταμείο στο λογαριασμό 600 ευρώ με σκοπό μία online αγορά που θέλω να κάνω. Ο υπάλληλος στο ταμείο με είπε ότι από τις 15:00 και μετά θα μπορούσα να κάνω οποιαδήποτε αγορά από το ίντερνετ... Χαρούμενος και εγώ ξεκινάω τη διαδικασία για την παραγγελία δίνω τον αριθμό της κάρτας την ημερομηνία λήξης τον τριψήφιο κωδικό και το ονοματεπώνυμο σε λατινικούς χαρακτήρες ακριβώς όπως αναφέρεται στην κάρτα(γιατί σου ζητάει μόνο αυτά;) και αφότου πατάω ολοκλήρωση παραγγελίας με βγάζει σε μία σελίδα της πειραιώς και μου ζητάει να δώσω ΑΦΜ ημερομηνία γένησσης και ΑΔΤ για να γίνει ενεργοποίηση της προστασίας όπως έλεγε.... Τα δίνω όλα σωστά τσεκαρισμένα και αμέσως μήνυμα η ενεργοποίηση απέτυχε.... :( τέλος πάντων συνεχίζω αλλά φαινόταν ότι η παραγγελία είχε γίνει... Ωστόσο στο ιστορικό μετά έλεγε ότι απέτυχε η συνναλαγή με τον τραπεζικό αντιπρόσωπο ( κάπως έτσι στα αγγλικά)....

Παίρνω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και με λέει μετά τις 19:00 θα έχει ενεργοποιηθεί η κάρτα :(
Περιμένω λοιπόν και ξανά την ίδια διαδικασία ξανά την επιβαιβέωση από την πειραιώς με το ΑΦΜ αλλά και πάλι δεν τα δέχετε και με μπλοκάρει γιατί λέει ότι έβαλα πολλούς λανθασμένους κωδικούς...
:( παρόλα αυτά μου λέει μπορείτε να ολοκληρώσετε την παραγγελία σας αλλά δεν εγγυόμαστε για την ασφάλειά σας....

τέλος πάντων συνεχίζω και μετά με εμφανίζει μήνυμα "Authentication for this credit card payment is rejected" παρόλο που ο αριθμοί που έδωσα ήταν τσεκαρισμένοι και δεν είχα λάθος....

Τι μπορεί να φταίει;;; υπάρχει περίπτωση να μην έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η κάρτα;;; με αυτά που ζητούσε για την ενεργοποίηση της ασφαλείς που μπλόκαρε τι παίζει;;; πρέπει ζητήσω κωδικούς καινούριους;; ας βοηθήσει κάποιος έχω πελαγώσει.....

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα....

john_who
18-05-13, 00:36
λοιπόν όπως λέει και ο φίλος από πάνω μπορεί να πάρει μία μέρα να διαβάσεις όλο το thread:)

καλησπέρα σας καταρχήν και χριστός ανέστη.

Άνοιξα σήμερα και εγώ λογαριασμό ταμιευτηρίου στην πειραιώς και μαζί με αυτόν πήρα και μία visa χρεωστική κάρτα....
Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να κάνω και το e-banking (ο υπάλληλος στην πειραιώς ήταν υπερβολικά αργός :( ) και φόρτωσα από το ταμείο στο λογαριασμό 600 ευρώ με σκοπό μία online αγορά που θέλω να κάνω. Ο υπάλληλος στο ταμείο με είπε ότι από τις 15:00 και μετά θα μπορούσα να κάνω οποιαδήποτε αγορά από το ίντερνετ... Χαρούμενος και εγώ ξεκινάω τη διαδικασία για την παραγγελία δίνω τον αριθμό της κάρτας την ημερομηνία λήξης τον τριψήφιο κωδικό και το ονοματεπώνυμο σε λατινικούς χαρακτήρες ακριβώς όπως αναφέρεται στην κάρτα(γιατί σου ζητάει μόνο αυτά;) και αφότου πατάω ολοκλήρωση παραγγελίας με βγάζει σε μία σελίδα της πειραιώς και μου ζητάει να δώσω ΑΦΜ ημερομηνία γένησσης και ΑΔΤ για να γίνει ενεργοποίηση της προστασίας όπως έλεγε.... Τα δίνω όλα σωστά τσεκαρισμένα και αμέσως μήνυμα η ενεργοποίηση απέτυχε.... :( τέλος πάντων συνεχίζω αλλά φαινόταν ότι η παραγγελία είχε γίνει... Ωστόσο στο ιστορικό μετά έλεγε ότι απέτυχε η συνναλαγή με τον τραπεζικό αντιπρόσωπο ( κάπως έτσι στα αγγλικά)....

Παίρνω τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση και με λέει μετά τις 19:00 θα έχει ενεργοποιηθεί η κάρτα :(
Περιμένω λοιπόν και ξανά την ίδια διαδικασία ξανά την επιβαιβέωση από την πειραιώς με το ΑΦΜ αλλά και πάλι δεν τα δέχετε και με μπλοκάρει γιατί λέει ότι έβαλα πολλούς λανθασμένους κωδικούς...
:( παρόλα αυτά μου λέει μπορείτε να ολοκληρώσετε την παραγγελία σας αλλά δεν εγγυόμαστε για την ασφάλειά σας....

τέλος πάντων συνεχίζω και μετά με εμφανίζει μήνυμα "Authentication for this credit card payment is rejected" παρόλο που ο αριθμοί που έδωσα ήταν τσεκαρισμένοι και δεν είχα λάθος....

Τι μπορεί να φταίει;;; υπάρχει περίπτωση να μην έχει ενεργοποιηθεί ακόμα η κάρτα;;; με αυτά που ζητούσε για την ενεργοποίηση της ασφαλείς που μπλόκαρε τι παίζει;;; πρέπει ζητήσω κωδικούς καινούριους;; ας βοηθήσει κάποιος έχω πελαγώσει.....

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα....


Στην Τράπεζα τη Δευτέρα θα στα εξηγήσουνε όλα... (πυρ γυνή και Τράπεζα)

orestis2
18-05-13, 13:28
Παιδια μιας και διαβασα τις περισσοτερες σελιδες του θεματος και ειναι πραγματικα παρα πολλες, τελικα η καλυτερη περιπτωση ειναι η Πειραιως?
Εχω λογαριασμο σε Εθνικη και ΤΤ αλλα απ οτι καταλαβα με αυτες τις δυο δεν θα βγαλω ακρη.
Θελω μια καρτα αποκλειστικα για αγορες μεσο internet, χωρις ομως να εχω καποια χρηματα σταθερα στο λογαριασμο και χωρις ολες αυτες τις χρεωσεις.
Η καλυτερη λυση απ οτι καταλαβα ειναι η χρεωστικη καρτα και οχι η προπληρωμενη καρτα.
Οποτε να παω Πειραιως και να ανοιξω λογαριασμο με χρεωστικη καρτα?
Εχετε να προτεινετε κατι αλλο?
Εχω ωρες που διαβαζω αυτο το θεμα και πλεον το κεφαλι μου εχει γινει κουδουνι.
Help please :)

Συνεχιζω το θεμα εδω.
Κοιταγα σημερα στην Εθνικη και εχουν βαλει μια υπηρεσια για internet αγορες , που συνδεετε με την χρεωστηκη καρτα.
Την εχει δοκιμασει κανενας? Ποσο ασφαλης ειναι για μια καρτα που συνδεετε με ενα λογαριασμο που εχει χρηματα μεσα?
Η υπηρεσια ειναι αυτη. http://www.nbg.gr/wps/portal/el/transaction-security/content/collection/mastercard-secure-code
Σκεφτομαι να κανω ενεργοποιηση μιας και την κανεις απο το pc σου, αλλα περιμενω και γνωμες για να βγαλω αν ειναι καινουργια χρεωστικη σε αλλη τραπεζα.
Ευχαριστω.

hedgehog
18-05-13, 13:43
προσωπικά τόσο το mastercard secure code όσο και το Verified by Visa (ίδια η λογική τους) τα βρίσκω δυσλειτουργικά.
Υπόψιν πως τις ίδιες υπηρεσίες τις έχουν και άλλες τράπεζες.

Η πιο λειτουργική και ασφαλής λύση πιστεύω παραμένει η τήρηση ενός άδειου λογαριασμού σε τράπεζα με την οποία ήδη συνεργάζεσαι, και η έκδοση μίας χρεωστικής με μηδενικό όριο υπερανάληψης συνδεδεμένης μόνο με τον άδειο λογαριασμό.

orestis2
18-05-13, 13:58
προσωπικά τόσο το mastercard secure code όσο και το Verified by Visa (ίδια η λογική τους) τα βρίσκω δυσλειτουργικά.
Υπόψιν πως τις ίδιες υπηρεσίες τις έχουν και άλλες τράπεζες.

Η πιο λειτουργική και ασφαλής λύση πιστεύω παραμένει η τήρηση ενός άδειου λογαριασμού σε τράπεζα με την οποία ήδη συνεργάζεσαι, και η έκδοση μίας χρεωστικής με μηδενικό όριο υπερανάληψης συνδεδεμένης μόνο με τον άδειο λογαριασμό.

Οι τραπεζες που συνεργαζομαι οπως εγραψα και πιο πανω ειναι η Εθνικη και το ΤΤ. Και οι δυο νομιζω οτι για να ανοιξουν αλλο λογαριασμο συνδεδεμενο με χρεωστικη θα πρεπει να κανεις καποια αξιολογη καταθεση. Δεν ξερω αν ανοιγουν λογαριασμο με μηδενικη καταθεση και επισης δεν ξερω αν χρεωνουν εξοδα συντηρησης του λογαριασμου. Τελος δεν ξερω κατα ποσο οι καρτες τους γινονται δεκτες απο τα περισσοτερα online καταστηματα, ειδικα του εξωτερικου.
Τελικα ποια ειναι η καλυτερη λυση, να ψαχτω σε αυτες τις δυο τραπεζες ή να προσανατολιστο σε ανοιγμα μηδενικου λογαριασμου στην Πειραιως ή σε καποια αλλη τραπεζα
?

hedgehog
18-05-13, 14:13
και η Alpha Bank (http://www.alphabankcards.gr/?TabId=136&xmid=1553) και η Πειραιώς (http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/ypiresia-verified-by-visa) υποστηρίζουν την ίδια υπηρεσία...
δεν έψαξα τις υπόλοιπες, αλλά σαφώς δεν είναι μόνο η ΕΤΕ και το ΤΤ ;)

στην alpha για δεύτερο λογαριασμό, δεύτερη κάρτα δεν έχω χρεωθεί τίποτα. Στην πειραιώς λένε πως δεν βγαίνει δεύτερη χρεωστική στο ίδιο όνομα., αλλά αν έχεις κάποιον συνδικαιούχο πως μπορείς να βγάλεις δεύτερη κάρτα στο όνομα αυτού.
Για τις υπόλοιπες δεν ξέρω να σου πω....
Άκυρο.... διάβασα λάθος το μήνυμα σου :redface:

Bananas
18-05-13, 19:24
Παιδια μιας και διαβασα τις περισσοτερες σελιδες του θεματος και ειναι πραγματικα παρα πολλες, τελικα η καλυτερη περιπτωση ειναι η Πειραιως?
Εχω λογαριασμο σε Εθνικη και ΤΤ αλλα απ οτι καταλαβα με αυτες τις δυο δεν θα βγαλω ακρη.
Θελω μια καρτα αποκλειστικα για αγορες μεσο internet, χωρις ομως να εχω καποια χρηματα σταθερα στο λογαριασμο και χωρις ολες αυτες τις χρεωσεις.
Η καλυτερη λυση απ οτι καταλαβα ειναι η χρεωστικη καρτα και οχι η προπληρωμενη καρτα.
Οποτε να παω Πειραιως και να ανοιξω λογαριασμο με χρεωστικη καρτα?
Εχετε να προτεινετε κατι αλλο?
Εχω ωρες που διαβαζω αυτο το θεμα και πλεον το κεφαλι μου εχει γινει κουδουνι.
Help please :)

Φίλε μου η Πειραιώς χρεωστική είναι μια σπουδαία λύση. Άσε που στην Πειραιώς είναι πολύ εξυπηρετικοί οι υπάλληλοι. Δεν θα πω ότι είναι η καλύτερη λύση αλλά μια απο τις καλύτερες αυτη τη στιγμή. Εχω χρεωστικη της Πειραιώς για online αγορές αλλά και χρεωστική σε ΑΤΕ και Alphabank. Προσωπικά η Πειραιώς μου κάνει τη ζωή πιο εύκολη.

DSLaManiaC
18-05-13, 19:24
Η πειραιώς αυτή τη στιγμή τα σπάει για ένα λόγο.

Έχει ΠΑΝΤΟΥ ΑΤΜ :p

kasadi
18-05-13, 19:54
Η πειραιώς αυτή τη στιγμή τα σπάει για ένα λόγο.

Έχει ΠΑΝΤΟΥ ΑΤΜ :p

γνωρίζει κανείς αν στα ΑΤΜ της αγροτικής λειτουργεί το λεφτά στο λεπτό ??

geo71
18-05-13, 20:37
γνωρίζει κανείς αν στα ΑΤΜ της αγροτικής λειτουργεί το λεφτά στο λεπτό ??

Δεν παίζει. Περίμενε την πλήρη ενοποίηση των συστημάτων, λίαν συντόμως.

orestis2
19-05-13, 18:44
Η πειραιώς αυτή τη στιγμή τα σπάει για ένα λόγο.

Έχει ΠΑΝΤΟΥ ΑΤΜ :p

Στην αθηνα, μπορει, πατρα που ειμαι εγω δεν ξερω αν εχει τοσο πολλα. Περισσοτερο της εθνικης βλεπω εδω.
Θα περασω απο Πειραιως να ρωτησω να δω τι παιζει. Το μονο κακο ειναι οτι θα εχω παρε δωσε με 3 τραπεζες τωρα.

kasadi
19-05-13, 18:59
Στην αθηνα, μπορει, πατρα που ειμαι εγω δεν ξερω αν εχει τοσο πολλα. Περισσοτερο της εθνικης βλεπω εδω.
Θα περασω απο Πειραιως να ρωτησω να δω τι παιζει. Το μονο κακο ειναι οτι θα εχω παρε δωσε με 3 τραπεζες τωρα.

νομίζω είπε ότι έχει παντού ΑΤΜ από την άποψη ότι πλέον στην πειραιώς ανήκουν και οι : αγροτική , marfin(cpb) , κύπρου και κάποιες άλλες μικρές τράπεζες και μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ΑΤΜ τους με κάρτες της πειραιώς χωρίς προμήθεια

john_who
19-05-13, 21:24
29 ATM Από το Ρίο έως εκεί που κλείνει η περιμετρική της Πάτρας!

button
20-05-13, 00:33
Φίλε μου η Πειραιώς χρεωστική είναι μια σπουδαία λύση. Άσε που στην Πειραιώς είναι πολύ εξυπηρετικοί οι υπάλληλοι. Δεν θα πω ότι είναι η καλύτερη λύση αλλά μια απο τις καλύτερες αυτη τη στιγμή. Εχω χρεωστικη της Πειραιώς για online αγορές αλλά και χρεωστική σε ΑΤΕ και Alphabank. Προσωπικά η Πειραιώς μου κάνει τη ζωή πιο εύκολη.

Έτσι νομίζεις .... Σε μένα έχει κάνει την δύσκολη και στον πατέρα μου άστα να πάνε η τύποι χάνουν τα χαρτιά ξεχνούν να ενημερώσουν και όταν περάσει ο χρόνος σου λένε ότι είσαι κακοπληρωτής .

lak100
20-05-13, 01:20
καπου διαβασα οτι θα στελνουν οι τραπεζες την κινηση της πιστωτικης στην εφορια ωστε να βγαινει το τεκμαρτο εισοδημα.και ρωτω, εγω που πληρωνω αγορες συγγενων αλλα και της υπολοιπης οικογενειας θα υπαρχει τροπος να αποδειξω οτι καποιες αγορες δεν ειναι δικες μου? πληρωσα πχ την ασφαλεια ααυτοκινητου της ξαδερφης μου απο την στιγμη που εγω δεν εχω αυτοκινητο δεν μπορει να φανει αυτο? παντως αν το κανουν αυτο θα πεθανουν εντελως την αγορα

equilibrium1984
20-05-13, 21:43
Nαι για αγορες μεσω ιντερνετ και γενικοτερα αγορες, δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα με Πειραιως.
Ελπιζω και στο εξωτερικο να μην εχουμε καμια ιστορια οπως γραψαμε στο παρελθον.

tzitzikas
24-05-13, 15:48
καλησπέρα και πάλι.

έβγαλα και εγώ την προηγούμενη βδομάδα χρεωστική στην πειραιώς και τη συνέδεσα την δευτέρα με το paypall.

με χρέωσαν το 1,5 ευρώ και με λένε αυτό για τον τετραψήφιο κωδικό για να ενεργοποιηθεί...

επειδή λένε θα μου τον στείλουν σε τρεις μέρες και εγώ το βιάζομαι και δεν έχει έρθει κάτι ακόμα υπάρχει περίπτωση να το βρω από αλλού;

έκανα σήμερα κίνηση στο βιβλιάριο και από ότι είδα το 1,5 ευρώ το έχουν χρεώσει άρα μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει κάτι λάθος...

Ευχαριστώ...

Daemon
24-05-13, 15:56
καλησπέρα και πάλι.

έβγαλα και εγώ την προηγούμενη βδομάδα χρεωστική στην πειραιώς και τη συνέδεσα την δευτέρα με το paypall.

με χρέωσαν το 1,5 ευρώ και με λένε αυτό για τον τετραψήφιο κωδικό για να ενεργοποιηθεί...

επειδή λένε θα μου τον στείλουν σε τρεις μέρες και εγώ το βιάζομαι και δεν έχει έρθει κάτι ακόμα υπάρχει περίπτωση να το βρω από αλλού;

έκανα σήμερα κίνηση στο βιβλιάριο και από ότι είδα το 1,5 ευρώ το έχουν χρεώσει άρα μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει κάτι λάθος...

Ευχαριστώ...Πολύ καλή κίνηση, η Πειραιώς έχει πολύ καλές υπηρεσίες, ενεργοποίησε κ την winbank, δεν θα το μετανιώσεις...
Για το 4ψήφιο του paypal, ή μέσω ebanking μόλις περαστεί η χρέωση, η με αναλυτικό λογαριασμό , ή μπορείς νομιζω να καλέσεις το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών, να τους αναφέρεις την κίνηση του λογαριασμόυ σου κ να σου πούνε τον κωδικό. Με το που περάσεις το 4ψήφιο, το ποσό επιστρέφεται...

ipo
24-05-13, 16:13
με χρέωσαν το 1,5 ευρώ και με λένε αυτό για τον τετραψήφιο κωδικό για να ενεργοποιηθεί...

επειδή λένε θα μου τον στείλουν σε τρεις μέρες και εγώ το βιάζομαι και δεν έχει έρθει κάτι ακόμα υπάρχει περίπτωση να το βρω από αλλού;
Μπορείς να κάνεις αγορά ή γενικότερα συναλλαγή από τώρα. Δε χρειάζεται να περιμένεις την εξακρίβωση της κάρτας σου με τον τετραψήφιο κωδικό για να κάνεις τις πρώτες αγορές.

tzitzikas
24-05-13, 16:28
ok παιδιά ευχαριστώ....

αφότου πέρασα κανά 15λεπτο στο τηλέφωνο μέχρι να ενεργοποιήσω το phone-banking μου το έδωσαν από εκεί τον 4ψηφιο το έβαλα και όλα καλά....

από τώρα κιόλας μπορώ να το χρησιμοποιήσω έτσι;;;

στο paypall δεν έχω λεφτά έχω μέσα στο λογαριασμό που βλέπει η χρεωστική.... δεν χρειάζεται να κάνω κάτι έτσι; θα τα τραβήξει αυτόματα το paypal;
το 1,5 ευρώ που μου επέστρεψαν μπήκε στην τράπεζα ή στο paypall;;

edit: με ήρθε και αυτό το mail... τι θέλει να πει ο ποιητής;;;

Congratulations! Your withdrawal limit has now been lifted. You can now withdraw unlimited funds from your PayPal account.

Please keep in mind that there is a minimum withdrawal amount. For more information, go to

To withdraw funds, log in to your account, go to the "Withdraw" subtab of the "My Account" tab and follow the instructions.

@ ADSLgr.com All rights reserved.