PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

ipo
24-05-13, 16:55
1) Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Το PayPal θα τραβάει χρήματα από το λογαριασμό της χρεωστικής σου κάρτας.
2) Το 1,5€ θα εμφανιστεί στο υπόλοιπο του PayPal και θα χρησιμοποιηθεί στην επόμενη αγορά σου.
3) Στο e-mail σου λένε ότι με τη διαδικασία εξακρίβωσης που ολοκλήρωσες, ήρες τους περιορισμούς σχετικά με τα όρια μεταφοράς υπολοίπου από το PayPal (αν σου στείλει χρήματα κάποιος), προς το λογαριασμό της χρεωστικής σου κάρτας.

Manolis_karas
24-05-13, 21:28
.... Το μονο κακο ειναι οτι θα εχω παρε δωσε με 3 τραπεζες τωρα.
Που βλέπεις το κακό;
Έχω 17 λογαριασμούς σε 9 τράπεζες με συνολικό - συνολικό ποσό κατάθεσης 1.000 - 1.500 ευρώ και δεν μπορώ να μειώσω ούτε τους λογαριασμούς ούτε τις τράπεζες.

orestis2
25-05-13, 13:22
Που βλέπεις το κακό;
Έχω 17 λογαριασμούς σε 9 τράπεζες με συνολικό - συνολικό ποσό κατάθεσης 1.000 - 1.500 ευρώ και δεν μπορώ να μειώσω ούτε τους λογαριασμούς ούτε τις τράπεζες.

Τι προβλημα εχεις που δεν μπορεις να μειωσεις τους λογαριασμους? Θελεις να μου στειλεις τις καρτες σου να σε βοηθησω :p

vgiozo
25-05-13, 16:06
H άϋλη προπληρωμενη κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς πώς εξοφλείται; Δλδ δίνω τα στοιχεία μου και μού βγάζει κάρτα αξίας 150€, αλλά πώς πληρώνεται η τράπεζα για το ποσό αυτό;
μέσω άλλης κάρτας, γίνεται

Manolis_karas
25-05-13, 16:53
Τι προβλημα εχεις που δεν μπορεις να μειωσεις τους λογαριασμους? Θελεις να μου στειλεις τις καρτες σου να σε βοηθησω :p
Εκτός του ότι πρέπει να παρακολουθώ τόσους πολλούς λογαριασμούς χωρίς αντίστοιχο σε μέγεθος οικονομικό αντικείμενο, δεν έχω κανένα άλλο πρόβλημα και πίστεψε με οι κάρτες δεν έχουν ιδιαίτερο οικονομικό ενδιαφέρον, εκτός το "φασούλι - το φασούλι".
Τέλος βοηθοί υπάρχουν πολλοί με πρώτους πρώτους ΔΟΥ, ΔΕΗ κλπ

ipo
26-05-13, 01:02
Που βλέπεις το κακό;
Έχω 17 λογαριασμούς σε 9 τράπεζες με συνολικό - συνολικό ποσό κατάθεσης 1.000 - 1.500 ευρώ και δεν μπορώ να μειώσω ούτε τους λογαριασμούς ούτε τις τράπεζες.
Συλλέκτης λογαριασμών; :p

pavlex
26-05-13, 01:47
Μαλλον πιστωτικες καρτες ειναι.

orestis2
26-05-13, 13:53
Οσοι εχετε κανει λογαριασμο στην Πειραιως, ποιον εχετε επιλεξει?
Τον πολυμορφικο ή τον καταθετικο λογαριασμο Ταμιευτήριο ?
Απ οσο κοιταξα τους λογαριασμους που εχουν στο site της τραπεζας, ο πολυμορφικος μου φαινεται ο πιο καταλληλος.

kmpatra
26-05-13, 16:18
εχει πάρει κανείς την καινούργια επαναφορτιζόμενη προπληρωμένη της Πειραιώς? Ειχα βγάλει μια απο την ΑΤΕ αρχες Μαρτίου και μετά από 20 μέρες μου εστειλαν μηνυμα να την αλλάξω γιατί το τμήμα των καρτών πάει Πειραιώς. Αφού την άλλαξα λοιπόν,την πέρασα στο paypal και αφαιρέθηκε 1,5 ευρώ. Περίμενα να έρθει στον 1 μήνα email με την μηνιαία κίνηση (όπως γινόταν στην ΑΤΕprepaid) αλλά τίποτα. Πήρα κάποια στιγμή μια ανάλυση τελευταίων κινήσεων από το ΑΤΜ Πειραιώς αλλα δεν ειχε τον κωδικό συναλλαγής που θέλει το paypal. Εν τέλει χτες που πήγα να ζητήσω ανάλυση της κίνησης μου είπαν οτι δεν γίνεται να μου δώσουν,εκτός αν φτιάξω λογαριασμό στην τράπεζα και κατόπιν ενεργοποιησω ηλεκτρονική τραπεζική κλπ. Εχει τύχει σε άλλον ή η υπάλληλος δεν ήξερε? Λίγο απαράδεκτο να μην δίνει τις τελευταίες κινήσεις της κάρτας. Υποτίθεται για την συγκεκριμένη προπληρωμένη δεν απαιτείται δημιουργία λογαριασμού...

Bananas
26-05-13, 22:16
εχει πάρει κανείς την καινούργια επαναφορτιζόμενη προπληρωμένη της Πειραιώς? Ειχα βγάλει μια απο την ΑΤΕ αρχες Μαρτίου και μετά από 20 μέρες μου εστειλαν μηνυμα να την αλλάξω γιατί το τμήμα των καρτών πάει Πειραιώς. Αφού την άλλαξα λοιπόν,την πέρασα στο paypal και αφαιρέθηκε 1,5 ευρώ. Περίμενα να έρθει στον 1 μήνα email με την μηνιαία κίνηση (όπως γινόταν στην ΑΤΕprepaid) αλλά τίποτα. Πήρα κάποια στιγμή μια ανάλυση τελευταίων κινήσεων από το ΑΤΜ Πειραιώς αλλα δεν ειχε τον κωδικό συναλλαγής που θέλει το paypal. Εν τέλει χτες που πήγα να ζητήσω ανάλυση της κίνησης μου είπαν οτι δεν γίνεται να μου δώσουν,εκτός αν φτιάξω λογαριασμό στην τράπεζα και κατόπιν ενεργοποιησω ηλεκτρονική τραπεζική κλπ. Εχει τύχει σε άλλον ή η υπάλληλος δεν ήξερε? Λίγο απαράδεκτο να μην δίνει τις τελευταίες κινήσεις της κάρτας. Υποτίθεται για την συγκεκριμένη προπληρωμένη δεν απαιτείται δημιουργία λογαριασμού...

Τόση ταλαιπωρία για το τίποτα !!! Βγάλε μαι χρεωστική visa . Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέκει κάποιος με προπληρωμένες. Χαμένος είσαι και κάνεις τη ζωή σου δύσκολη. Όσο για τα θέματα ασφαλείας που λένε εδώ γελάω. Δεν έχει κανένα πλεονέκτημα η προπληρωμένη σε σύγκριση με τη χρεωστική. Πήγαινε άνοιξε ένα λογαριασμό βγάλε χρεωστική και βάζε λεφτά απο ΑΤΜ on line κάθε φορά που θες να κάνεις αγορά και υποκλοπή να γίνει ο λογαριασμός σου άδειος θα ναι ή στη χειρότερη θα χάσεις αυτα που βαλες για την αγορά κάποιου προιόντος αλλά αυτό το σενάριο αγγίζει επιστημονική φαντασία για μένα.

:)

geo71
27-05-13, 10:36
Τόση ταλαιπωρία για το τίποτα !!! Βγάλε μαι χρεωστική visa . Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπλέκει κάποιος με προπληρωμένες. Χαμένος είσαι και κάνεις τη ζωή σου δύσκολη. Όσο για τα θέματα ασφαλείας που λένε εδώ γελάω. Δεν έχει κανένα πλεονέκτημα η προπληρωμένη σε σύγκριση με τη χρεωστική. Πήγαινε άνοιξε ένα λογαριασμό βγάλε χρεωστική και βάζε λεφτά απο ΑΤΜ on line κάθε φορά που θες να κάνεις αγορά και υποκλοπή να γίνει ο λογαριασμός σου άδειος θα ναι ή στη χειρότερη θα χάσεις αυτα που βαλες για την αγορά κάποιου προιόντος αλλά αυτό το σενάριο αγγίζει επιστημονική φαντασία για μένα.

:)

Δεν θα το έλεγα... μπορεί ο λογαριασμός της χρεωστικής να έχει ενεργοποιημένο overdraft (όριο υπερανάληψης) και να ψάχνεις μετά να βρείς τι έγινε.

ipo
27-05-13, 11:17
Δεν θα το έλεγα... μπορεί ο λογαριασμός της χρεωστικής να έχει ενεργοποιημένο overdraft (όριο υπερανάληψης) και να ψάχνεις μετά να βρείς τι έγινε.
Υπάρχουν πολλές χρεωστικές κάρτες με λογαριασμούς χωρίς τη δυνατότητα υπερανάληψης. Επίσης μπορείς να την απενεργοποιήσεις σε κάποιες άλλες. Προφανώς δεν επιλέγεις τις υπόλοιπες.

geo71
27-05-13, 11:39
Υπάρχουν πολλές χρεωστικές κάρτες με λογαριασμούς χωρίς τη δυνατότητα υπερανάληψης. Επίσης μπορείς να την απενεργοποιήσεις σε κάποιες άλλες. Προφανώς δεν επιλέγεις τις υπόλοιπες.

Απλά το επισήμανα γιατι είναι μια παροχή που δίνεται στις χρεωστικές και θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Η χρήση της προπληρωμένης σε αποδεσμεύει και απλοποιεί την όλη διαδικασία που - σωστά - περιέγραψες.

ipo
27-05-13, 11:56
Απλά το επισήμανα γιατι είναι μια παροχή που δίνεται στις χρεωστικές και θέλει ιδιαίτερη προσοχή.

Η χρήση της προπληρωμένης σε αποδεσμεύει και απλοποιεί την όλη διαδικασία που - σωστά - περιέγραψες.
Ναι, θέλει προσοχή. Αλλά σε πολλές χρεωστικές, δε χρειάζεται η διαδικασία που λες (αν και είναι υπόθεση λίγων λεπτών), διότι δεν έχουν δυνατότητα υπερανάληψης οι συνδεδεμένοι λογαριασμοί.

Η χρήση προπληρωμένης συνεπάγεται συνεχείς χρεώσεις για τη φόρτιση και μεγαλύτερη πολυπλοκότητα στη φόρτιση και την παρακολούθησή τους. Ο λόγος ύπαρξής τους είναι κυρίως η έλλειψη γνώσης και εμπιστοσύνης στο τραπεζικό σύστημα. Ο κόσμος προτιμά να πληρώνει 2 ευρώ για κάθε φόρτιση, επειδή οι προπληρωμένες κάρτες προβάλλονται ως ανεξάρτητες με τους καταθετικούς λογαριασμούς και ως ασφαλής λύση για χρήση στο internet. Επειδή έχουν προμήθειες, προφανώς αυτές πλασάρουν οι υπάλληλοι των τραπεζών κι όχι τις δωρεάν και πιο ασφαλείς χρεωστικές κάρτες.

geo71
27-05-13, 12:13
Συγκριτικά με την πλοπληρωμένη, όντως, περισσότερα οφέλη έχει κάποιος αν χρησιμοποιεί την χρεωστική του κάρτα. Ένας λογαριασμός εξυπηρέτησης (μπορείς να βάλεις και να βγάλεις λεφτά όποτε θέλεις), να τον γεμίσεις ακόμα και απο άλλη τράπεζα με μεταφορά/έμβασμα, συν τις παρεχόμενες υπηρεσίες του λογαριασμού. Αν δεν είσαι τεχνοφοβικός, είναι μια καλή λύση.

Κοιτώντας πίσω στα χρόνια, η μόδα της προπληρωμένης άργησε να έρθει στην Ελλάδα και η εξέλιξη του ιντερνετ banking, την ξεπέρασε.

yyy
27-05-13, 13:33
Η Visa Debit της Πειραιώς, έχει δυνατότητα υπερανάληψης. Αλλά εξ ορισμού είναι απενεργοποιημένη. Αν θέλει κάποιος να την ενεργοποιήσει κάνει σχετική αίτηση σε κάποιο κατάστημα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος ή έχει αλλάξει κάτι...

Bananas
27-05-13, 17:07
Δεν θα το έλεγα... μπορεί ο λογαριασμός της χρεωστικής να έχει ενεργοποιημένο overdraft (όριο υπερανάληψης) και να ψάχνεις μετά να βρείς τι έγινε.

Αυτό δε γίνεται να το απενεργοποιήσεις; Δε βρίσκω κάποιο πρόβλημα.

- - - Updated - - -


Η Visa Debit της Πειραιώς, έχει δυνατότητα υπερανάληψης. Αλλά εξ ορισμού είναι απενεργοποιημένη. Αν θέλει κάποιος να την ενεργοποιήσει κάνει σχετική αίτηση σε κάποιο κατάστημα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος ή έχει αλλάξει κάτι...
Δε θα το λεγα ότι είναι απενεργοποιημένη η υπερανάληψη. Γιατί σε μένα ήταν default ενεργοποιημένη και το κατάλαβα σε μια αγορά που έκανα και δεν είχα όλο το ποσό μέσα στο λογαριασμό.

cool11
27-05-13, 17:38
Η Visa Debit της Πειραιώς, έχει δυνατότητα υπερανάληψης. Αλλά εξ ορισμού είναι απενεργοποιημένη. Αν θέλει κάποιος να την ενεργοποιήσει κάνει σχετική αίτηση σε κάποιο κατάστημα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος ή έχει αλλάξει κάτι...

Μηπως μπορει να ενεργοποιηθει μεσω winbank?
Και για τι επιτοκιο μιλαμε, και πόσο ποσό;

yyy
27-05-13, 19:51
Μηπως μπορει να ενεργοποιηθει μεσω winbank?

Δε νομίζω. Δεν έχω δει σχετική επιλογή.


Και για τι επιτοκιο μιλαμε, και πόσο ποσό;

Πολύ υψηλό. Της τάξης του 13% +!!

cool11
27-05-13, 20:04
13%? Μιλάμε για ληστεία!!!!

Thanasis159
27-05-13, 20:54
13%? Μιλάμε για ληστεία!!!!

Κάτι ανάμεσα σε καταναλωτικό δάνειο και πιστωτική κάρτα είναι, απορώ γιατί σου κάνει τόση εντύπωση...

yyy
27-05-13, 21:31
Δε θα το λεγα ότι είναι απενεργοποιημένη η υπερανάληψη. Γιατί σε μένα ήταν default ενεργοποιημένη και το κατάλαβα σε μια αγορά που έκανα και δεν είχα όλο το ποσό μέσα στο λογαριασμό.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι είναι εξορισμού απενεργοποιημένη, με εξαίρεση κάποιους λογαριασμούς μισθοδοσίας ή κάποιους λογαριασμούς που έχουν ανοιχτεί μαζικά. Μήπως είσαι σε κάποια τέτοια περίπτωση; Και πράγματι, για την ενεργοποίηση πρέπει να πάει κάποιος σε κατάστημα και να κάνει αίτηση. Αν είναι ενεργοποιημένη ή όχι φαίνεται και από τα αναλυτικά στοιχεία του λογαριασμού στο ebanking.

Bananas
28-05-13, 00:09
Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι είναι εξορισμού απενεργοποιημένη, με εξαίρεση κάποιους λογαριασμούς μισθοδοσίας ή κάποιους λογαριασμούς που έχουν ανοιχτεί μαζικά. Μήπως είσαι σε κάποια τέτοια περίπτωση; Και πράγματι, για την ενεργοποίηση πρέπει να πάει κάποιος σε κατάστημα και να κάνει αίτηση. Αν είναι ενεργοποιημένη ή όχι φαίνεται και από τα αναλυτικά στοιχεία του λογαριασμού στο ebanking.

Απλό καταθετικό λογαριασμό άνοιξα. Τότε αν είναι έτσι όπως τα λένε : Έκανα αγορά απο ηλεκτρονικό κατάστημα και δεν μου χαν κάνει δέσμευση χρημάτων. Είχα μικρότερο υπόλοιπο απο αυτό που θα έπρεπε να κάνει ανάληψη το ηλεκτρονικό κατάστημα. Η δέσμευση και η μεταφορά των χρημάτων άργησε 20 μέρες και ξαφνικά είδα το λογαριασμό μου - 3 ευρώ αν θυμάμαι καλά και πλήρωσα και τόκους νομίζω καπου στα 20-30 cents.
Μιλάω για χρεωστική Visa.

Σημείωση: Κατά την αγορά είχα περισσότερα λεφτά απο αυτά που κόστιζε το προιον αλλά αφού δεν μου κάναν δέσμευση χρημάτων με το καιρό θεώρησα ότι μου τα χαν τραβήξει ήδη οπότε εγώ χρησιμοποιούσα το τραπεζικό λογαριασμό για προσωπικά εξοδα και ξαφνηκα μετα απο καιρό με βλέπω -3 ευρώ και στον αναλυτικό συνειδητοποιησα οτι μου τραβήξαν τα λεφτά και βγηκα και μειον.

yyy
28-05-13, 00:50
Απλό καταθετικό λογαριασμό άνοιξα. Τότε αν είναι έτσι όπως τα λένε : Έκανα αγορά απο ηλεκτρονικό κατάστημα και δεν μου χαν κάνει δέσμευση χρημάτων. Είχα μικρότερο υπόλοιπο απο αυτό που θα έπρεπε να κάνει ανάληψη το ηλεκτρονικό κατάστημα. Η δέσμευση και η μεταφορά των χρημάτων άργησε 20 μέρες και ξαφνικά είδα το λογαριασμό μου - 3 ευρώ αν θυμάμαι καλά και πλήρωσα και τόκους νομίζω καπου στα 20-30 cents.
Μιλάω για χρεωστική Visa.

Σημείωση: Κατά την αγορά είχα περισσότερα λεφτά απο αυτά που κόστιζε το προιον αλλά αφού δεν μου κάναν δέσμευση χρημάτων με το καιρό θεώρησα ότι μου τα χαν τραβήξει ήδη οπότε εγώ χρησιμοποιούσα το τραπεζικό λογαριασμό για προσωπικά εξοδα και ξαφνηκα μετα απο καιρό με βλέπω -3 ευρώ και στον αναλυτικό συνειδητοποιησα οτι μου τραβήξαν τα λεφτά και βγηκα και μειον.

Περίεργο... Δες στις πληροφορίες του λογαριασμού στο ebanking τι ποσό υπερανάληψης λέει. Σε μένα 0€.

Bananas
28-05-13, 02:48
Περίεργο... Δες στις πληροφορίες του λογαριασμού στο ebanking τι ποσό υπερανάληψης λέει. Σε μένα 0€.

Δεν έχω e banking... αναλυτικό ζήτησα τότε απο υπάλληλο υποκαταστήματος και μου εξήγησε ότι βγήκα μείον επειδή δεν υπήρχαν αρκετά λεφτά στο λογαριασμό. Δεν το έψαξα περισσότερο τότε . Ακόμα ενεργοποιημένη είναι η υπερανάληψη. Αύριο θα πάω σε κάποιο υποκατάστημα να δω τι συμβαίνει πραγματικά και να την απενεργοποιήσω.

Τώρα το θυμήθηκα. όταν βγήκα μείον ΔΕΝ είχα ξεχρεώσει πλήρως το ποσό προς το κατάστημα. Όταν μπήκαν λεφτά στο λογαριασμό μου μου τράβηξαν κάπου στα 30 ευρώ ακόμα που είχα χρωστούμενα (υπολοιπο συναλλαγής με το κατάστημα) . Τσέκαρα στον αναλυτικό τι τελικά πλήρωσα. Μου τράβηξαν στη τελική σύνολο τα λεφτά της αγοράς (όλα οκ δηλαδή). Αναγραφόταν και προμήθεια της τράπεζας.

hedgehog
28-05-13, 15:15
Έστειλε mail η Alpha πως θα ενεργοποιήσει (01/06/2013) από μόνη της τα sms alerts για τις κάρτες που έχουν ενεργό το e-statement, δωρεάν μέχρι τέλος Αυγούστου :haha

τώρα πρέπει να βάλω υπενθύμιση για να το απενεργοποιήσω δηλαδή :wall:

nyannaco
28-05-13, 15:56
Μπα, θα το θυμηθείς όταν σου έρθει το πρώτο.

john_who
28-05-13, 19:39
Έστειλε mail η Alpha πως θα ενεργοποιήσει (01/06/2013) από μόνη της τα sms alerts για τις κάρτες που έχουν ενεργό το e-statement, δωρεάν μέχρι τέλος Αυγούστου :haha

τώρα πρέπει να βάλω υπενθύμιση για να το απενεργοποιήσω δηλαδή :wall:

Εγώ θα το απενεργοποιούσα αμέσως.

hedgehog
28-05-13, 21:36
μα δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη... θα πρέπει να το θυμηθώ μεταξύ 1/6 και 31/8 :p

(εννοείτε πως μόλις μου έρθει το πρώτο sms θα το σουτάρω ;))

runner70
29-05-13, 10:53
Η Visa Debit της Πειραιώς, έχει δυνατότητα υπερανάληψης. Αλλά εξ ορισμού είναι απενεργοποιημένη. Αν θέλει κάποιος να την ενεργοποιήσει κάνει σχετική αίτηση σε κάποιο κατάστημα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος ή έχει αλλάξει κάτι...


To ιδιο γνωριζω και εγω. Ερχεται απενεργοποιημενη απο default και θελουν αιτηση για ενεργοποιηση. Το εχω τσεκαρει μαλιστα και με αγορα.

Magnum
29-05-13, 19:41
μα δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη... θα πρέπει να το θυμηθώ μεταξύ 1/6 και 31/8 :p

(εννοείτε πως μόλις μου έρθει το πρώτο sms θα το σουτάρω ;))

Το ενεργοποίησα και εγώ τώρα που είναι τσάμπα ! Έχει φάση την ώρα που είσαι στο ταμείο για πληρωμή και περιμένεις για να γίνει η συναλλαγή και να πάρεις το απόκομμα, σκάει ταυτόχρονα το SMS στο κινητό ...:lol:
Βέβαια με 1Ε ανά κάρτα και εγώ θα το ξηλώσω πριν τις 31/8 :down:

vgiozo
30-05-13, 19:38
Προμηθεύτηκα την άϋλη προπληρωμένη κάρτα της Πειραιώς και οφείλω να πω με ταλαιπώρησε κάπως η διαδικασία.

Πήγα αρχικά να κάνω την έκδοση μέσω διαδικτύου...εκεί η Εθνική προχώρησε στην έγκριση του ποσού, αλλά είχα πρόβλημα με την εφαρμογή, καθώς δεν προχωρούσε στο επόμενο βημα...στη διαχείριση λογαριασμού για τις συναλλαγές στην Εθνική (Mastercard SecureCode) φαινόταν να έχει χρεωθεί ο λογαριασμός μου, οπότε επικοινώνησα με την Πειραιώς και ζήτησα διαλεύκανση...έστειλα μάλιστα και mail με screenshot των στοιχείων από την Εθνική περιγράφοντας τα προβλήματα που αντιμετώπισα λεπτομερώς.

Η διαδικασία έγινε το Σάββατο και μου είπαν να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα...στην κινηση λογαριασμού μέσω ΑΤΜ δεν φαινόταν να έχει χρεωθεί ο λογαριασμός, αλλα επειδή ήταν Σαββατοκύριακο περίμενα τις πρώτες εργάσιμες μήπως και δεν φαινόταν η συναλλαγή ακόμη...

Τη Δευτέρα δεν τηλεφώνησαν, τηλεφώνησα εγώ αλλά απλώς ενημέρωσα εκ νέου κάποιον υπάλληλο...τη Τρίτη με πήραν να μου πουν ότι το ερευνούν, την Τετάρτη με πήραν να με ρωτήσουν τον αριθμό της καρτας της Εθνικής κι έκτοτε δεν είχα νέα απ' αυτούς...
Αφού δεν εμφανίστηκε και κάποια χρέωση στη κίνηση λογαριασμού της Εθνικής είπα πως μάλλον ήταν λανθασμένη η ένδειξη της επιτυχούς συναλλαγής της Εθνικής ή έγινε επιστροφή άμεσα χωρίς να καταγραφεί αυτή η κίνηση στην ηλεκτρονική διαχείριση λογαριασμού.

Επειδή χρειαζόμουν να κάνω μια αγορά πήγα τελικά κι έβγαλα την άϋλη κάρτα από ένα κατάστημα της Πειραιώς, όπου μου δώσανε τελικά και πλαστική κάρτα. Εκεί κι αυτοί δεν ήταν επαρκώς ενήμεροι για τα είδη των καρτών και τις χρεώσεις έκδοσης αλλά ούτε και για τα στοιχεία που θα έπρεπε να καταχωρησουν στο σύστημα και γενικά αν και ο ένας από τους δύο υπαλλήλους στο ταμείο ήταν πρόθυμος, γενικά μου άφησαν κακές εντυπώσεις.

Αλλά τα προβλήματα συνεχίστηκαν όταν πήγα να κάνω παραγγελία από Amazon...το κατάστημα απαιτεί όνομα κατόχου κάρτας, μόνο που η προπληρωμένη δεν φέρει όνομα κατόχου...δανείστηκα τα στοιχεία όπως εμφανίζονται στην κάρτα ανάληψης της Εθνικής και αρχικα φαίνεται να λειτούργησε, καθώς η παραγγελία καταχωρήθηκε επιτυχώς και το ένα από τα τρία αντικείμενα της παραγγελίας απεστάλη χωρίς να προκύψει κάποιο πρόβλημα...

..έκτοτε όμως, και για την εκτέλεση της υπόλοιπης παραγγελίας μού βγάζει πως πρέπει να αλλαξω τα στοιχεία της κάρτας μου ή να ξαναδοκιμάσω κοκ, καθυστερώντας την εκτέλεση της παραγγελίας...κι ενώ η επανακαταχώρηση λειτουργεί προσωρινά, ανά διαστήματα εμφανίζεται πάλι η ειδοποίηση για πρόβλημα με τη κάρτα.
Οπότε φοβήθηκα μήπως η χρέωση της Πειραιώς για τη μετατροπή λίρας σε ευρώ και τα όποια πρόσθετα τέλη ήταν τέτοια που δεν έφταναν τα χρήματα στη προπληρωμένη να καλύψουν το δεύτερο μισό της παραγγελίας που ανέμενε αποστολή.

Τηλεφώνησα, λοιπόν, στην Τράπεζα και μου είπαν πως επειδή δεν έχω ενεργοποιημένο phone banking δεν μπορούν αυτοί να με ενημερώσουν για το υπόλοιπο και μόνο στο κατάστημα μπορούν να μου πουν. Στο κατάστημα δεν μπορούσαν να δουν και ως μόνη λύση μου πρότειναν να δοκιμάσω με την πλαστική κάρτα που μου είχαν δώσει...
Ευτυχώς λειτούργησε κι επιβεβαίωσα πως το ποσό είχε κρατηθεί κι υπήρχε και υπόλοιπο...
...αλλά τί θα γινόταν αν είχε εκδοθεί η κάρτα μέσω διαδικτύου και δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω το ΑΤΜ;

Καταλήγοντας, με την προπληρωμένη ενδέχεται να υπάρξουν δυσκολίες τη πληρωμή σε ορισμένα καταστήματα, αλλά και η υποστήριξη χρηστών της Πειραιώς (τηλεφωνική και εκ του σύνεγγυς) μού φάνηκε θλιβερή...μόνο η τελευταία κοπέλα που μίλησα για να την διαλεύκανση πιθανού προβλήματος με την προληρωμένη κάρτα ήταν σπιρτόζα κι αφού της εξήγησα την κατάσταση - αν και δεν ήταν εκείνη η υπάλληλος που με παρέπεμπαν συνέχεια - μου τηλεφώνησε αμέσως μετά για τα περαιτέρω.
Αν είχε χρεωθεί η κάρτα όμως και χρειαζόταν να κάνω την αγορά θα υποχρεωνόμουν να περιμένω αρκετές μέρες για να εξακριβώσουν αν έγινε χρέωση και να προχωρήσουν στις απαραίτητες κινήσεις (επιστροφή χρημάτων ή έκδοση της κάρτας με σύντομες διαδικασίες από τους ίδιους).

Καμιά σχέση και με Εθνική Τράπεζα και με την Eurobank που έχει τύχει να μιλήσω με υπαλλήλους. Αν δεν είχε την ευκολία της άϋλης προπληρωμένης ούτε που θα ξανακοίταγα ποτέ προς Πειραιώς.

djuan1988
30-05-13, 20:04
Ποια είναι η ευκολία;

Το έχουμε γράψει εδώ μέσα 100δες φορές. Οι προπληρωμένες δεν έχουν κανένα πλεονέκτημα σε σχέση με τις χρεωστικές.

Για ποιον λόγο έβαλες τον εαυτό σου σε τέτοια ταλαιπωρία;

Επίσης ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με το phone banking της Πειραιώς. Δυο φορές μου έχει έρθει email για δέσμευση ποσού από αγορά που έβγαλε αρνητικό αποτέλεσμα στο pos. Και τις δυο φορές μέσα σε λίγες ώρες είχα τα χρήματα μου πίσω.

Για τα καταστήματα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Bananas
31-05-13, 05:28
Ποια είναι η ευκολία;

Το έχουμε γράψει εδώ μέσα 100δες φορές. Οι προπληρωμένες δεν έχουν κανένα πλεονέκτημα σε σχέση με τις χρεωστικές.

Για ποιον λόγο έβαλες τον εαυτό σου σε τέτοια ταλαιπωρία;

Επίσης ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με το phone banking της Πειραιώς. Δυο φορές μου έχει έρθει email για δέσμευση ποσού από αγορά που έβγαλε αρνητικό αποτέλεσμα στο pos. Και τις δυο φορές μέσα σε λίγες ώρες είχα τα χρήματα μου πίσω.

Για τα καταστήματα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Πες τα ! Το χω πει εδώ μεσα πολλές φορές για την προπληρωμένη. Στο τέλος θα καταντήσω ανεπιθύμητος :p

Η προπληρωμένη δεν είναι τίποτα άλλο απο μια χρεωστική την οποία προπληρωμένη την πληρώνεις (χρεώσεις υπηρεσιών στη τράπεζα ενώ η χρεωστική δεν έχει χρεώσεις)

Πέρα απο αυτό προπληρωμένη= ταλαιπωρία

Μη μου πει κανένας περί ασφάλειας αγορών με προπληρωμένη . Την ίδια ασφάλεια έχει και η χρεωστική.

vgiozo
31-05-13, 09:15
Για μένα ήταν απλώς θέμα ευκολίας η έκδοση της προληρωμένης (τελικά gift card πρέπει να μου βγάλανε στο κατάστημα της Πειραιώς), καθώς δεν είναι πελάτης της τράπεζας, έχω λογαριασμό στην Εθνική στην οποία δυστυχώς μόνο η EθνοCASH μπορεί να λειτουργήσει ως χρεωστική, αλλά δεν υποστηρίζεται επαρκώς ακόμη σε ξένα καταστήματα και κυρίως στην Amazon που ήθελα να κάνω μια αγορά...


Πάντως άδικα έκραζα τη κάρτα ως ένα βαθμό τουλάχιστον....η δυσκολία πληρωμής στην Αμαζον που περιγράφω παραπάνω είναι συνδυασμός μάλλον της κάρτας και παπαριάς της Αμαζον και μάλλον σχετίζεται με τον τρόπο που ελέγχει κατά την έγκριση της παραγγελίας την κάρτα, αλλά χρεώνει μόνο κατά την αποστολή...
Το ποσό για το σύνολο της παραγγελίας που έκανα δεσμεύτηκε από την πειραιώς για πληρωμή του καταστήματος, αλλά στη συνέχεια η Αμαζον πήγε να χρεώσει ατομικά τα αντικείμενα της παραγγελίας καθώς τα έστελνε, οποτε εμφανίζονταν προσπάθειας έναρξης συναλλαγών ως "καπέλο" στο ποσό που είχε δεσμευτεί και καθώς η κάρτα ήταν φορτισμένη με συγκεκριμένο ποσό (και μάλιστα δεν μπορεί να έχει πάνω από 150€) οι συναλλαγές αποτύγχαναν...
Από τη μια κατά τον έλεγχο έγκρισης της κάρτας η Πειραιώς δέσμευσε το ποσό
Από την άλλη η Αμαζον μετά επιχειρούσε ξεχωριστές πληρωμές για τα επιμέρους στοιχεία της παραγγελίας.

savids
31-05-13, 18:57
Θα ανοίξω λογαριασμό στην Alpha και θέλω να βάλω και web banking. Ερωτήσεις:

Τι χαρτιά χρειάζονται;
Η χρεωστική της μπορεί να συνδεθεί με paypal για αγορές από εξωτερικό;
Αξίζει το web banking της;

Λέω να καταθέσω για αρχή €500 και βλέπουμε. Μπορεί και να τον κάνω και μισθοδοσίας.

Magnum
31-05-13, 20:24
Θα ανοίξω λογαριασμό στην Alpha και θέλω να βάλω και web banking. Ερωτήσεις:

Τι χαρτιά χρειάζονται;
Η χρεωστική της μπορεί να συνδεθεί με paypal για αγορές από εξωτερικό;
Αξίζει το web banking της;

Λέω να καταθέσω για αρχή €500 και βλέπουμε. Μπορεί και να τον κάνω και μισθοδοσίας.

Για το τι χρειάζεσαι μπορείς να δεις εδώ (http://www.hba.gr/5Ekdosis/enimerotika/Sistithikate-Gr-forPreview.pdf) για το άνοιγμα του λογαριασμού.
Η χρεωστική της αν δεν κάνω λάθος μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο Paypal και για αγορές στο εξωτερικό (είναι VISA)
Αν πρόκειται να τον χρησιμοποιήσεις για μισθοδοσία πρέπει να τον δηλώσει στο άνοιγμα του γιατί έχει διαφορετικούς όρους από τους απλούς λογαριασμούς ταμιευτηρίου, δες εδώ (https://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=8078).

savids
31-05-13, 20:38
Ευχαριστώ πολύ.

Manolis_karas
01-06-13, 19:19
Μαλλον πιστωτικες καρτες ειναι.
Υποχρεωτική συνεργασία για πληρωμές και εισπράξεις μικροποσών με διάφορες εταιρείες και φορείς. Κάθε εταιρεία και φορέας που συναλλάσσόμαστε θέλει την δική του τράπεζα και αν συναλλάσσεται και π.η σύζυγος θέλει το όνομα του συναλλασσομένου πρώτο στο βιβλιάριο. Π.χ. σε μία τράπεζα έχουμε 4 λογαριασμούς, στον 1ο, 1ο όνομα το δικό μου, στον2ο, 1ο όνομα της συζύγου, στον 3ο 1ο όνομα του μεγάλου παιδιού, στον 4ο 1ο όνομα του μικρού παιδιού.

savids
03-06-13, 11:31
Ανοιξα λογαριασμό μισθοδοσίας στην Alpha και έκανα αίτηση και για web banking. Περιμένω το pin για αυτό και την κάρτα ανάληψης για να την βάλω και στο paypal. Το ερώτημά μου που ξέχασα να το κάνω: βιβλιάριο κατάθεσης δεν μου έδωσαν, δεν δίνουν λόγω ebanking; Θα ρωτήσω βέβαια όταν έρθει η κάρτα και θα πάω να την παραλάβω απλά θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζει κανείς με Alpha...?

nyannaco
03-06-13, 11:40
Το βιβλιάριο είναι κατάλοιπο του περασμένου αιώνα, εδώ και χρόνια δεν υπάρχει βιβλιάριο στους νέους λογαριασμούς. Τί να το κάνεις άλλωστε;

sotiros
03-06-13, 11:40
Καλημερα,λογαριασμος μισθοδοσιας δεν εχει βιβλιαριο,μονο μηνιαιο εξτρε εκτος και αν γραφτεις στο eStatement οποτε θα σου ερχεται στο ηλεκτρονικο ταχυδρομειο που δηλωσες στο ανοιγμα του λογαριασμου- να υπολογιζεις οτι 5 με 7 του μηνα θα σου ερχεται μηνυμα οτι βγηκε η μηνιαια αναλυτικη κινηση του συγκεκριμενου λογαριασμου.

tsekouras
03-06-13, 11:41
Στους λογαριασμούς μισθοδοσίας η Alpha δεν δίνει βιβλιάριο κατάθεσης. Σου στέλνουν αν θες ή το κατεβάζεις ηλεκτρινικά από το web banking την μηνιαία ανάλυση του λογαριασμού.

savids
03-06-13, 11:51
Οντως κατάλοιπο του προηγούμενου αιώνα κι εγώ δεν το θέλω ούτως ή άλλως. Απλά ρωτάω γιατί στον μισθοδοσίας της Εμπορικής είχα.

- - - Updated - - -

Επέλεξα κωδικό μέσω κινητού αν θέλω να κάνω διατραπεζική συναλλαγή. Διαβάζω ότι είναι χάλι η εφαρμογή. Την έχει δουλέψει κανείς;
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alpha.pass&hl=en

nyannaco
03-06-13, 13:03
Οντως κατάλοιπο του προηγούμενου αιώνα κι εγώ δεν το θέλω ούτως ή άλλως. Απλά ρωτάω γιατί στον μισθοδοσίας της Εμπορικής είχα.
Η Alpha και η Εμπορική ανήκουν επίση σε διαφορετικούς αιώνες, τίποτα το περίεργο λοιπόν.


Επέλεξα κωδικό μέσω κινητού αν θέλω να κάνω διατραπεζική συναλλαγή. Διαβάζω ότι είναι χάλι η εφαρμογή. Την έχει δουλέψει κανείς;
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alpha.pass&hl=enΔεν χρησιμοποιώ κωδικούς μέσω κινητού, αλλά token. Η web εφαρμογή πάντως δεν πιστεύω να διαφέρει. Λένε ότι της Πειραιώς είναι καλύτερη, αλλά και με της Alpha μια χαρά κάνω τη δουλειά μου χρόνια τώρα.

sdikr
03-06-13, 13:05
Η Alpha και η Εμπορική ανήκουν επίση σε διαφορετικούς αιώνες, τίποτα το περίεργο λοιπόν.

Δεν χρησιμοποιώ κωδικούς μέσω κινητού, αλλά token. Η web εφαρμογή πάντως δεν πιστεύω να διαφέρει. Λένε ότι της Πειραιώς είναι καλύτερη, αλλά και με της Alpha μια χαρά κάνω τη δουλειά μου χρόνια τώρα.


Για ρώτα τους συνταξιούχους :p
Και η εθνική δίνει βιβλιάριο, η alpha έχει μερικούς λογαριασμούς που έχουν βιβλιάριο και μερικούς χωρίς

Magnum
03-06-13, 13:38
Ανοιξα λογαριασμό μισθοδοσίας στην Alpha και έκανα αίτηση και για web banking. Περιμένω το pin για αυτό και την κάρτα ανάληψης για να την βάλω και στο paypal. Το ερώτημά μου που ξέχασα να το κάνω: βιβλιάριο κατάθεσης δεν μου έδωσαν, δεν δίνουν λόγω ebanking; Θα ρωτήσω βέβαια όταν έρθει η κάρτα και θα πάω να την παραλάβω απλά θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζει κανείς με Alpha...?

O λογαριασμός μισθοδοσίας δεν έχει βιβλιάριο ! Μπορείς να δεις από το Ebanking ή σου έρχεται πλέον κάθε 3 μηνο (ή αν γραφτείς με Email) ενημερωτικό με τις κινήσεις.

jkoukos
03-06-13, 13:47
Για ρώτα τους συνταξιούχους :p
Και η εθνική δίνει βιβλιάριο, η alpha έχει μερικούς λογαριασμούς που έχουν βιβλιάριο και μερικούς χωρίς
Στην Εθνική ο λογαριασμός "Μισθοδοτικός Plus" σίγουρα δεν έχει βιβλιάριο.
Αν κάποιος χρησιμοποιεί κοινό λογαριασμό για την μισθοδοσία, αλλάζει το πράγμα.

ipo
03-06-13, 15:27
Το βιβλιάριο είναι κατάλοιπο του περασμένου αιώνα, εδώ και χρόνια δεν υπάρχει βιβλιάριο στους νέους λογαριασμούς. Τί να το κάνεις άλλωστε;
Τον σκέφτεσαι τον καημένο το συνταξιούχο να πηγαίνει κάθε μήνα με άδεια χέρια την τράπεζα, χωρίς βιβλιάριο;

3lbereth
03-06-13, 16:22
Οι λογαριασμοί μισθοδοσίας είναι Όψεως/Τρεχούμενοι και δεν προβλέπεται βιβλιάριο. Εκτός από το e-banking που μπορείς να ενημερωθείς, η τράπεζα στέλνει ταχυδρομικώς statement κίνησης του λογαριασμού ανά 15 κινήσεις ή ανά 3μηνο.
Ο λογαριασμός ταμιευτηρίου από την άλλη, έχει κανονικά το βιβλιάριό του.


Τον σκέφτεσαι τον καημένο το συνταξιούχο να πηγαίνει κάθε μήνα με άδεια χέρια την τράπεζα, χωρίς βιβλιάριο;
Χα χα! Μου θύμισες έναν διευθυντή της Εθνικής που μου είπε ότι κάθε 20τέλος του μήνα κάποια παππούδια πηγαίνουν στο γκισέ, κάνουν ανάληψη τη σύνταξη, τη μετράνε και μετά την ξανακαταθέτουν! :p
Ένα άλλο γιαγί πλάϊ μου, έσφιγγε και ξέσφιγγε το μαντηλάκι της και με ρώταγε όλο αγωνία αν θα χάσει τα λεφτά της σύνταξης αφού δεν πρόλαβε να τα σηκώσει την προηγούμενη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.