PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

Manolis_karas
05-06-13, 21:01
Ανοιξα λογαριασμό μισθοδοσίας στην Alpha και έκανα αίτηση και για web banking. Περιμένω το pin για αυτό και την κάρτα ανάληψης για να την βάλω και στο paypal. Το ερώτημά μου που ξέχασα να το κάνω: βιβλιάριο κατάθεσης δεν μου έδωσαν, δεν δίνουν λόγω ebanking; Θα ρωτήσω βέβαια όταν έρθει η κάρτα και θα πάω να την παραλάβω απλά θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζει κανείς με Alpha...?
Στους λογαριασμούς μισθοδοσίας δεν δίνουν βιβλιάριο, μονο μια κάρτα με το Νο του λογαριασμού.
Συγνώμη δεν πρόσεξα ότι έχει απαντηθεί.

john_who
07-06-13, 09:59
Το βιβλιάριο είναι κατάλοιπο του περασμένου αιώνα, εδώ και χρόνια δεν υπάρχει βιβλιάριο στους νέους λογαριασμούς. Τί να το κάνεις άλλωστε;

Μερικές φορές είναι ο μόνος τρόπος απόδειξης κατάθεσης. Ειδικά αν κρατάς τα παλιά βιβλιάρια μια και οι τράπεζες (τώρα με τις συγχωνεύσεις ακόμη χειρότερα) κρατάνε 7 χρόνια συναλλαγών μόνο. Σκέψου μετά από 10 χρόνια να σου κάνει δικαστήριο η χωρισμένη σύζυγος ότι δεν έδινες τη διατροφή από το 2005 έως το 2009. Πίάσ' τ' αυγό και κούρευτο αν δεν έχεις το βιβλιάριο!

cool11
07-06-13, 10:15
Μερικές φορές είναι ο μόνος τρόπος απόδειξης κατάθεσης. Ειδικά αν κρατάς τα παλιά βιβλιάρια μια και οι τράπεζες (τώρα με τις συγχωνεύσεις ακόμη χειρότερα) κρατάνε 7 χρόνια συναλλαγών μόνο. Σκέψου μετά από 10 χρόνια να σου κάνει δικαστήριο η χωρισμένη σύζυγος ότι δεν έδινες τη διατροφή από το 2005 έως το 2009. Πίάσ' τ' αυγό και κούρευτο αν δεν έχεις το βιβλιάριο!

Νομιζω τα καταθετηρια pdf του ebanking μπορουν να κανουν την ιδια δουλεια.

orestis2
10-06-13, 16:53
Τελικα η Πειραιως για να σου ανοιξει λογαριασμο ζητάει Ταυτοτητα, Εκκαθαριστικο, Λογαριασμο ΔΕΗ και Λογαριασμο ΟΤΕ (οχι ενα απο τα δυο, και τα δυο).
Το γραφω για αν μην πηγαινετε τζαμπα, γιατι εγω ειχα παει σημερα με ταυτοτητα και εκκαθαριστικο και δεν μου ανοιξαν λογαριασμο. Μου ειπαν να παω και τα αλλα δυο.

Magnum
10-06-13, 18:07
Τελικα η Πειραιως για να σου ανοιξει λογαριασμο ζητάει Ταυτοτητα, Εκκαθαριστικο, Λογαριασμο ΔΕΗ και Λογαριασμο ΟΤΕ (οχι ενα απο τα δυο, και τα δυο).
Το γραφω για αν μην πηγαινετε τζαμπα, γιατι εγω ειχα παει σημερα με ταυτοτητα και εκκαθαριστικο και δεν μου ανοιξαν λογαριασμο. Μου ειπαν να παω και τα αλλα δυο.

Καλά δεν σου ζήτησαν βεβαίωση εργοδότη ή αντίγραφο τελευταίας μισθοδοσίας και σου ζήτησαν διπλό λογαριασμό :hmm: (Ο κάθε υπάλληλος στην κάθε τράπεζα ότι θέλει μου φαίνεται ζητάει !)

Έπρεπε να τους πεις: είμαι άνεργος και δεν έχω τίποτα στο όνομα μου από λογαριασμό.... Δεν μπορώ να ανοίξω λογαριασμό ?

Με λίγο πίεση στον διευθυντή του καταστήματος ή επικοινωνία στα κεντρικά πιστεύω θα σου τον ανοίγανε.

Υπάρχουν πολλοί άσχετοι υπάλληλοι δυστυχώς, όπως πριν λίγο καιρό που εδώ σε έναν φίλο του forum του απάντησε με ύφος ότι είναι για το "ξέπλυμα μαύρου χρήματος και μήπως πρέπει να τον καταγγείλει " :twisted:
ή πρόσφατα σε εμένα δεν μου δίνανε για επιδοτούμενο δάνειο (πρόγραμμα εξοικονομώ κατ' οίκον) το δοσολόγιο του δανείου γιατί υποτίθεται δεν προβλέπεται αφού είναι χωρίς τόκους !
Μόλις έκανα γραπτό αίτημα στην τράπεζα αμέσως μου το φτιάξανε !!

Γενικώς πάντως επειδή οι προφορικές απαντήσεις είναι του "αέρα" και όταν καταλαβαίνω ότι ο υπάλληλος είναι μάλλον άσχετος και ειδικά αν έχει και ύφος, τότε του λέω θα κάνω γραπτό ερώτημα και θέλω να μου απαντήσετε γραπτώς, τότε αρχίζουν να το ψάχνουν και τις περισσότερες φορές η δουλειά γίνεται....
Τα γραπτά τα φοβούνται... :cool:

cool11
10-06-13, 19:20
Πραγματικα δηλαδη. Ενας ανεργος που μενει στους γονεις του, δεν μπορει να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο;

Magnum
10-06-13, 19:32
Πραγματικα δηλαδη. Ενας ανεργος που μενει στους γονεις του, δεν μπορει να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο;

Μπορεί ! Το έχουμε ξαναπεί.... Απλά το έχουνε ξεφτυλίσει το θέμα !

Εγώ έχω ανοίξει 2 φορές λογαριασμό σχετικά πρόσφατα και μάλιστα προθεσμιακό σε κρατικότατη τράπεζα με μόνο Εκκαθαριστικό & Ταυτότητα, λέγοντας ότι είμαι άνεργος και δεν έχω κάποιο λογαριασμό στο όνομα μου...

orestis2
10-06-13, 21:48
Βασικα και εμενα μου φανηκε εντελως αστοχο να θελουν και τους δυο λογαριασμους, και ρωτησα δευτερη φορα την υπαλληλο, αν θελει και τους δυο ή εναν απο τους δυο και μου λεει , και τους δυο.
Ειχα ηδη φαει πανω απο μια ωρα στην εθνικη που ημουν πριν για να ενεργοποιησω το i-bank , οποτε δεν αντεχα και αλλη γραφειοκρατικη διαδικασια και εφυγα. Αυριο ομως που θα παω και θα τα εχω ολα(δεν θα τους πω τι εχω φερει) και ετσι και δεν μου ζητησουν και τους 2 λογαριασμους, θα τα ακουσουν για τα καλα.
Ασχετα απο τον αν εισαι ανεργος ή οχι, δεν ειναι απαραιτητο , οτι θα εχεις λογαριασμους στο ονομα σου.
Εγω ας πουμε οσο ζουσα αθηνα και νοικιαζα σπιτι, ποτε δεν ειχα καποιο λογαριοσμο στο ονομα μου ηταν παντα στο ονομα των ιδιοκτητων. Οποτε ειναι τελειως χαζο να σου ζητανε ολα αυτα.

Magnum
11-06-13, 00:05
Βασικα και εμενα μου φανηκε εντελως αστοχο να θελουν και τους δυο λογαριασμους, και ρωτησα δευτερη φορα την υπαλληλο, αν θελει και τους δυο ή εναν απο τους δυο και μου λεει , και τους δυο.
Ειχα ηδη φαει πανω απο μια ωρα στην εθνικη που ημουν πριν για να ενεργοποιησω το i-bank , οποτε δεν αντεχα και αλλη γραφειοκρατικη διαδικασια και εφυγα. Αυριο ομως που θα παω και θα τα εχω ολα(δεν θα τους πω τι εχω φερει) και ετσι και δεν μου ζητησουν και τους 2 λογαριασμους, θα τα ακουσουν για τα καλα.
Ασχετα απο τον αν εισαι ανεργος ή οχι, δεν ειναι απαραιτητο , οτι θα εχεις λογαριασμους στο ονομα σου.
Εγω ας πουμε οσο ζουσα αθηνα και νοικιαζα σπιτι, ποτε δεν ειχα καποιο λογαριοσμο στο ονομα μου ηταν παντα στο ονομα των ιδιοκτητων. Οποτε ειναι τελειως χαζο να σου ζητανε ολα αυτα.

Αναφέρονται εδώ (http://www.hba.gr/5Ekdosis/enimerotika/Sistithikate-Gr-forPreview.pdf), όμως το θέμα είναι πως το διαβάζει ο καθένας και πως το ερμηνεύει ....
Όπως θα δεις τα περισσότερα καλύπτονται από την Α.Τ. και το εκκαθαριστικό, μόνο για την διεύθυνση και το επάγγελμα χρειάζονται εξτρά στοιχεία.

Δεν έχω καταλάβει γιατί χρειάζεται αποδεικτικό για το επάγγελμα για το άνοιγμα ενός απλού λογαριασμού.

Θα δεις πως δεν καλύπτει όλες τις περιπτώσεις, όπως π.χ. του ανέργου, τι να προσκομίσει για το επάγγελμα ??? ή στην περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιος λογαριασμός στο όνομα;;
Μέχρι τώρα και οι περισσότεροι όταν ζοριστούν, δέχονται για την διεύθυνση αυτήν που αναγράφεται στο Εκκαθαριστικό.

Βέβαια άκουσα το θεϊκό από υπάλληλο τράπεζας που αμφισβήτησε την δ/νση του εκκαθαριστικού αν είναι έγκυρη και απλώς αν την έχω δηλώσει έτσι ή έχω μετακομίσει ή μένω σε δεύτερη δ/νση!!!
Της απάντησα γιατί ξέρετε ότι η δ/νση στους λογαριασμούς είναι η σωστή;;; :rofl:

boombastic
11-06-13, 01:39
Τι κουλά είναι αυτά ρε παιδιά, δηλαδή αν δεν έχεις σταθερό στο σπίτι τι γίνετε???
Πραγματικά οι τράπεζες και οι υπάλληλοι είναι οτι να ναι!!!

Manolis_karas
11-06-13, 19:01
Εμένα το φθινόπωρο υπάλληλος σε τράπεζα αρνήθηκε να δεχθεί θεώρηση για το γνήσιο της υπογραφής από κάποια Δημόσια Αρχή και όταν επέστρεψα με τον σχετικό Νόμο, μου είπε "Δεν είμαι και δικηγόρος για να τα ξέρω!" Ούτε συγνώμη, " καθυστέρησα όμως 2-3 ώρες.

Nozomi
11-06-13, 21:57
Τελικά εμένα μου έβγαλαν την visa που δεν μου έβγαζαν λόγω εκκαθαριστικού (δεν είχα προσκομίσει όταν άνοιξα λογαριασμό πριν χρόνια γιατί ήμουν φοιτητής). Τι έκανα ; Απλά ήλπιζα να μην το προσέξει ο υπάλληλος, όπως και συνέβη.
Είναι γελοία τα δικαιολογητικά που ζητάνε για το άνοιγμα ενός λογαριασμού και την έκδοση μιας χρεωστικής.
Μπορούν κάλλιστα απ' τα συστήματά τους να ελέγξουν προσπάθεια ξεπλύματος μαύρους χρήματος.

orestis2
12-06-13, 15:08
Τελικα χθες ξαναπηγα στην Πειραιως με ολα οσα ζητησαν, πηγα σε αλλη υπαλληλο, και μου ζητησε και αυτη τα ιδια. Παλι καλα γιατι αν δεν τα ζηταγε ολα θα την εβριζα.
Μου τα εφτιαξαν ολα -ευτυχως- με τη μια.
Τα 5 ευρω παντως που σου κρατανε για τους κωδικους του i-bank , ειναι εντελως κλοπη. Δεν ξερω γιατι πρεπει να πληρωσεις 5 ευρω, για ενα χαρτακι που εχει μεσα το password, το οποιο με την πρωτη συνδεση που κανεις πρεπει να το αλλαξεις κι ολας. Σκετη κλοπη.
Στο ΤΤ και στην Εθνικη (που σου δεινουν και το μηχανακι για τους κωδικους) δεν πληρωνεις τιποτα.

Και μια ερωτηση.
Εχει ενεργοποιησει κανενας τα alert μεσω email για τις κινησεις της χρεωστικης?
Προσπαθω να τα ενεργοποιησω μεσω i-bank και δεν το δεχετε.
Πηρα και στην τραπεζα το πρωι, μου ειπαν οτι θα με παρουν να μου πουν και ακομα περιμενω......

manoulamou
15-06-13, 11:48
Στο συγκεκριμενο pdf SISTITHIKATE
δεν βλεπω να αναφερουν τιποτε για ΔΥΟ λογαριασμους
οπότε μαλλον εναλλακτικα ισχυει ή κατι απο ΔΕΚΟ ή συμβολαιο μισθωτηριο!
Η κορη μου πχ εκτος απο κατα καιρους ανεργη μενει χρονια στο νοικι
και εχει μονον καρτοκινητο στο ονομα της...
ΑΡΑ ο,τι του φανει του λωλοστεφανη υπαλληλου
ή της εκαστοτε τραπεζας - καταστηματος!
:twisted:

ΥΓ τωρα θυμηθηκα πως στην Εθνικη Πετραλωνων, Γεναρη φετος
της ανοιξαν μια χαρα λογαριασμο για το επιδομα του ΟΑΕΔ με χρεωστικη και κωδικους...

Magnum
15-06-13, 12:55
Ο λογαριασμός που ζητάνε, είναι για την διασταύρωση της διεύθυνσης που δηλώνεις, όμως κανονικά αν πας Εκκαθαριστικό και όχι κάποιο άλλο αποδεικτικό για το ΑΦΜ και τα εισοδήματα και αναφέρει επάνω την διεύθυνση πρέπει να το πάρουν!

Γενικά έχει κάποια "κενά" το έντυπο για τα δικαιολογητικά, όπου σε συνδυασμό με έναν άσχετο υπάλληλο καταλήγει σε ταλαιπωρία και σπάσιμο νεύρων ακόμη και για την πιο απλή πράξη που είναι το άνοιγμα ενός λογαριασμού.

boombastic
16-06-13, 03:57
Μα αν δεν έχεις στο όνομα σου λογαριασμό ΔΕΚΟ με πια λογική σε ζητάνε λογαριασμό με όνομα άλλου????
Της ΧΙΛΉΣ τον χαβά έχουν οι τύποι...

Manolis_karas
16-06-13, 13:09
.....τωρα θυμηθηκα πως στην Εθνικη Πετραλωνων, Γεναρη φετος
της ανοιξαν [/I]μια χαρα λογαριασμο για το επιδομα του ΟΑΕΔ με χρεωστικη και κωδικους...
Μάλλον πήραν στοιχεία από τον ΟΑΕΔ

Magnum
16-06-13, 17:12
Όταν γράφεσαι στον ΟΑΕΔ αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό στην Εθνική, σου δίνουν χαρτί και πας και ανοίγεις νέο λογαριασμό και πρέπει πάντα να είσαι το πρώτο όνομα στο βιβλιάριο...

orestis2
17-06-13, 11:06
Πριν λιγες μερες που ημουν στην Εθνικη, ηρθε να ανοιξει λογαριασμο μια κοπελα για το επιδομα του ΟΑΕΔ και ειχε χαρτι που της ειχε δωσει ο ΟΑΕΔ με διαφορα στοιχεια επανω. Σε αυτη την περιπτωση σου ανοιγουν λογαριασμο με αυτο το χαρτι απο τον ΟΑΕΔ και την ταυτοτητα σου.

blade_
19-06-13, 12:13
δυστυχως τα πραγματα εχουν αγριεψει..

tasos3
19-06-13, 21:27
αληθευει οτι με την χρεωστικη της πειραιως πλεον δεν μπορεις να πραγματοποιησεις online αγορες?

-21grams
19-06-13, 21:41
Αληθεύει ότι με την Χρεωστική της Πειραιώς πλέον δεν μπορείς να πραγματοποιήσεις online αγορές;Πηγή; Ιαματική κλπ; :p
Το «άκουσες» ή το «διάβασες»; Έχει σημασία...

tasos3
19-06-13, 21:48
Πηγή; Ιαματική κλπ; :p
Το «άκουσες» ή το «διάβασες»; Έχει σημασία...

οι ιδιοι το πανε...

-21grams
19-06-13, 22:07
Οι ίδιοι το 'πανε...Δεν βλέπω τίποτα σχετικό ούτε στο section της Visa Debit (http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/debit-cards/visa-debit), ούτε (γενικώς) στα νέα της Winbank :what:

tasos3
19-06-13, 22:12
Δεν βλέπω τίποτα σχετικό ούτε στο section της Visa Debit (http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/debit-cards/visa-debit), ούτε (γενικώς) στα νέα της Winbank :what:

εμενα εκτος απο αυτο μου ειπανε οτι δεν μπορει ουτε να κανει αγορες μεσω paypal

Thanasis159
19-06-13, 22:52
εμενα εκτος απο αυτο μου ειπανε οτι δεν μπορει ουτε να κανει αγορες μεσω paypal

Ποιος εννοείς πως σου το είπε, δεν μας λες;

tasos3
19-06-13, 23:16
Ποιος εννοείς πως σου το είπε, δεν μας λες;

οι υπαλληλοι στην τραπεζα

Bananas
20-06-13, 02:13
οι υπαλληλοι στην τραπεζα

Troll detected :hit:

boombastic
20-06-13, 02:41
Troll detected :hit:
:rofl::rofl::rofl::rofl:

tasos3
20-06-13, 10:42
Troll detected :hit:

γιατι ψεματα νομιζεις οτι λεω?

kasadi
20-06-13, 10:49
tasos3 αυτό που λές είναι πολύ κουφό , εγώ από την αρχή λέω πλάκα μας κάνει
αλλά αν στο είπε κάποιος υπάλληλος της τράπεζας ή δεν σου έδινε σημασία και έλεγε ότι να ναι ή ήθελε να σου προωθήσει κάτι άλλο π.χ. τις prepaid που σε κάθε φόρτιση χρεώνεσαι ή απλά δεν ήξερε
είναι πολύ σημαντικό αυτό που λές ώστε να μην έχει βγεί ανακοίνωση παντού

tasos3
20-06-13, 10:53
tasos3 αυτό που λές είναι πολύ κουφό , εγώ από την αρχή λέω πλάκα μας κάνει
αλλά αν στο είπε κάποιος υπάλληλος της τράπεζας ή δεν σου έδινε σημασία και έλεγε ότι να ναι ή ήθελε να σου προωθήσει κάτι άλλο π.χ. τις prepaid που σε κάθε φόρτιση χρεώνεσαι ή απλά δεν ήξερε
είναι πολύ σημαντικό αυτό που λές ώστε να μην έχει βγεί ανακοίνωση παντού

ακριβως αυτο συμβαινει φιλε kasadi. επειδη οι prepaid καρτες ειναι καινουργιες στην αγορα προσπαθουν συνεχως να την προωθησουν, προς οφελος τους φυσικα!:down:

geo71
20-06-13, 13:50
ακριβως αυτο συμβαινει φιλε kasadi. επειδη οι prepaid καρτες ειναι καινουργιες στην αγορα προσπαθουν συνεχως να την προωθησουν, προς οφελος τους φυσικα!:down:

Επειδή μοιάζει περισσότερο για αστείο, υποθέτω ότι μάλλον ή δεν έκανες την σωστή ερώτηση στο κατάστημα ή άλλο κατάλαβες ή κατάλαβε ο υπάλληλος.
Πριν ξεκινήσεις πόλεμο, πήγαινε να ξαναρωτήσεις. Καμμια φορά οι παρανοήσεις είναι μέσα στο πρόγραμμα, ιδιαίτερα αυτές τις μέρες λόγω φόρτου εργασίας.

vgiozo
20-06-13, 15:37
ακριβως αυτο συμβαινει φιλε kasadi. επειδη οι prepaid καρτες ειναι καινουργιες στην αγορα προσπαθουν συνεχως να την προωθησουν, προς οφελος τους φυσικα!:down:

οι προπληρωμένες έχουν ειδική χρήση γι αυτούς που δεν έχουν λογαριασμό και δεν μπορούν να αποκτήσουν τις κανονικές χρεωστικές και γι αυτούς που θέλουν να τις αγοράσουν ως δώρο (πχ prepaid gift card).

Εγώ έχω το λογαριασμό μου στην Εθνική και η ΕθνοCashPlus λειτουργεί μόνο ως κουτσουρεμένη χρεωστική, και δεν υποστηρίζεται παντού....όταν χρειαζόταν να κάνω μια αγορά από το διαδίκτυο η προπληρωμένη gift κάρτα με βόλεψε. Αλλά είναι περισσότερο εφάπαξ (έχεις το δικαίωμα όμως να την αναβαθμίσεις προτού λήξει σε κανονική χρεωστική).
Το κακό είναι πως χρησιμοποιώντας την προπληρωμένη αυτή κάρτα της Πειραιώς δεν μπορούσα να καταθέσω χρήματα στον λογαριασμό μου Paypal...η υπηρεσία, παρόλο που αναγνώριζε την κατηγορία της κάρτα (Mastercard), με αποτέλεσμα να δεσμεύονται τα χρήματα στη κάρτα (και να μένουν δεσμευμένα κοντά στις 2 βδομάδες), δεν ολοκλήρωνε την μεταβίβαση στο Paypal...

Μήπως αυτό που σου είπε ο υπάλληλος ήταν πως οι προπληρωμένες δεν λειτουργούν με το Paypal; Μήπως σου είπε πως ορισμένες προπληρωμένες είναι ΜΟΝΟ για αγορά μέσω διαδικτύου (οι άϋλες) ;
Δεν θα με ξάφνιαζε να μην ξερουν στην Πειραιώς τί τους γινεται οι υπάλληλοι, αλλά να σου πουν πως δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις στο διαδίκτυο είναι λίγο τραβηγμένο...μήπως έπαιξε παρεξήγηση;

tasos3
20-06-13, 17:19
οι προπληρωμένες έχουν ειδική χρήση γι αυτούς που δεν έχουν λογαριασμό και δεν μπορούν να αποκτήσουν τις κανονικές χρεωστικές και γι αυτούς που θέλουν να τις αγοράσουν ως δώρο (πχ prepaid gift card).

Εγώ έχω το λογαριασμό μου στην Εθνική και η ΕθνοCashPlus λειτουργεί μόνο ως κουτσουρεμένη χρεωστική, και δεν υποστηρίζεται παντού....όταν χρειαζόταν να κάνω μια αγορά από το διαδίκτυο η προπληρωμένη gift κάρτα με βόλεψε. Αλλά είναι περισσότερο εφάπαξ (έχεις το δικαίωμα όμως να την αναβαθμίσεις προτού λήξει σε κανονική χρεωστική).
Το κακό είναι πως χρησιμοποιώντας την προπληρωμένη αυτή κάρτα της Πειραιώς δεν μπορούσα να καταθέσω χρήματα στον λογαριασμό μου Paypal...η υπηρεσία, παρόλο που αναγνώριζε την κατηγορία της κάρτα (Mastercard), με αποτέλεσμα να δεσμεύονται τα χρήματα στη κάρτα (και να μένουν δεσμευμένα κοντά στις 2 βδομάδες), δεν ολοκλήρωνε την μεταβίβαση στο Paypal...

Μήπως αυτό που σου είπε ο υπάλληλος ήταν πως οι προπληρωμένες δεν λειτουργούν με το Paypal; Μήπως σου είπε πως ορισμένες προπληρωμένες είναι ΜΟΝΟ για αγορά μέσω διαδικτύου (οι άϋλες) ;
Δεν θα με ξάφνιαζε να μην ξερουν στην Πειραιώς τί τους γινεται οι υπάλληλοι, αλλά να σου πουν πως δεν μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις στο διαδίκτυο είναι λίγο τραβηγμένο...μήπως έπαιξε παρεξήγηση;

εμενα μου ειπε οτι η χρεωστικη πλεον δεν υποστηριζει το Paypal. οσο για το τελευταιο που λες πιθανον να εχεις δικιο ενω μην ξεχνας οτι προσπαθουν συνεχως να προωθησουν της prepaid cards...:hmm:

vgiozo
20-06-13, 17:29
Γιατί; Επειδή προτιμούν οι πελάτες να μην ανοίγουν λογαριασμό στην Πειραιώς και να βολεύονται με τις προπληρωμένες;

Bananas
21-06-13, 01:47
εμενα μου ειπε οτι η χρεωστικη πλεον δεν υποστηριζει το Paypal. οσο για το τελευταιο που λες πιθανον να εχεις δικιο ενω μην ξεχνας οτι προσπαθουν συνεχως να προωθησουν της prepaid cards...:hmm:

Κοίτα. Trollαρα για αυτό σε είπα troll. :p χαχαχα !!! Πολύ κουφό αυτό που λες. Δεν ξέρω αν κατάλαβες λάθος. Πάντως άλλο να λες αρχικά ότι δεν είναι πλέον για online αγορές και άλλο ότι το paypal δεν τις υποστηρίζει πλέον που και πάλι αυτό μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας. όπως είπαν και άλλοι λογικά θα έπρεπε να έχει βουίξει ο τόπος . Είτε με ανακοίνωση της τράπεζας είτε σε κάποιο ενημερωτικό blog. Όσο και αν το ψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό.

tasos3
21-06-13, 13:16
Κοίτα. Trollαρα για αυτό σε είπα troll. :p χαχαχα !!! Πολύ κουφό αυτό που λες. Δεν ξέρω αν κατάλαβες λάθος. Πάντως άλλο να λες αρχικά ότι δεν είναι πλέον για online αγορές και άλλο ότι το paypal δεν τις υποστηρίζει πλέον που και πάλι αυτό μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας. όπως είπαν και άλλοι λογικά θα έπρεπε να έχει βουίξει ο τόπος . Είτε με ανακοίνωση της τράπεζας είτε σε κάποιο ενημερωτικό blog. Όσο και αν το ψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό.

οσο κουφο και εαν σου φαινεται αυτο μου ειπανε τελικα!! ισως επροκειτο για πληρη ασχετοσυνη των υπαλληλων η για προωθηση της prepaid card

orestis2
22-06-13, 11:57
Πριν λιγες μερες εβγαλα χρεωστικη στην Πειραιως και ηδη εχω κανει δυο αγορες στο internet χωρις κανενα προβλημα. Εκανα εγγραφη και στο paypal και τη δεχτηκε.
Δεν ξερω γιατι σου ειπαν κατι τετοιο.
Μηπως σου ειπαν για αυτους που εχουν χρεωστικες καρτες απο τις αλλες τραπεζες που πηρε η Πειραιως?
Γιατι αυτες τις μερες κανουν το περασμα στη βαση δεδομενων της Πειραιως και για καποιες μερες αν εχεις καρτα απο τις τραπεζες αυτες, δεν μπορεις να τις χρησιμοποιησεις. Ουτε για αγορες , ουτε στα ΑΤΜ.

darax
23-06-13, 23:54
Πριν λιγες μερες εβγαλα χρεωστικη στην Πειραιως και ηδη εχω κανει δυο αγορες στο internet χωρις κανενα προβλημα. Εκανα εγγραφη και στο paypal και τη δεχτηκε.
Δεν ξερω γιατι σου ειπαν κατι τετοιο.
Μηπως σου ειπαν για αυτους που εχουν χρεωστικες καρτες απο τις αλλες τραπεζες που πηρε η Πειραιως?
Γιατι αυτες τις μερες κανουν το περασμα στη βαση δεδομενων της Πειραιως και για καποιες μερες αν εχεις καρτα απο τις τραπεζες αυτες, δεν μπορεις να τις χρησιμοποιησεις. Ουτε για αγορες , ουτε στα ΑΤΜ.

Είναι σε φάση ενοποίησης πειραιώς -ατέ αυτές τις μέρες ..οπότε δεν γίνεται προσωρινά καμία συναλλαγή !!

Rm.Geko
28-06-13, 19:46
Kαλησπερα εχω στην alpha bank εναν λογαριασμο μισoδοσιας τον οποιο δεν τον χρησιμοποιω για μισθοδοσια, το θεμα μου ειναι το εξης γινετε πανω σε αυτον το λογαριασμο να παω να μου βγαλουν μια καρτα τυπου master card-visa για online αγορες(paypal κτλ);

boombastic
29-06-13, 01:01
Τις προάλλες έκανα μια αγορά με χρεωστική visa της κύπρου και δεν ζήτησε PIN που συνήθως ζητούσε. Είναι ανησυχητικό αυτό???

Daemon
29-06-13, 09:25
Kαλησπερα εχω στην alpha bank εναν λογαριασμο μισoδοσιας τον οποιο δεν τον χρησιμοποιω για μισθοδοσια, το θεμα μου ειναι το εξης γινετε πανω σε αυτον το λογαριασμο να παω να μου βγαλουν μια καρτα τυπου master card-visa για online αγορες(paypal κτλ);θα ζητήσεις απλά μία κάρτα χρεωστική, εννοείτε ότι γίνεται να σου βγάλουν, θα σου δώσουν την κάρτα visa η οποία είναι συνδεμένη άμεσα με τον λογαριασμό σου και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις κανονικά στο internet. Σε περίπτωση που θέλεις Master card, υπάρχει και η επιλογή της χρεωστικής master card bonus ώστε να μαζεύεις και πόντους για μπόνους, με χρέωση όμως 10Ε το χρόνο. Εγώ προσωπικά έχω την visa. Check this : http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=9778&la=1 http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=340&la=1

arisgrc
03-07-13, 20:23
Σε περιπτωση που καποιος θελει χρεωστικη καρτα ωστε να γλιτωνει τις κρατησεις λογο φορτισεων..δεδομενου οτι καποιες απο τις συναλλαγες θα γινονται σε νομισματα πλην του Ευρω και λογικα θα υπαρχουν καποια εξοδα συναλλαγματος,ποια τραπεζα θα προτεινατε?.Ευχαριστω.

dpa2006
04-07-13, 01:40
Καλημέρα,μια ερώτηση.
σκέφτομαι για χρεωστική,ποια κατά τη γνώμη σας συμφέρει περισσότερο αυτή τη στιγμή;
της εμπορικής πως την κρίνεται;

orestis2
04-07-13, 12:39
Παιδια οι χρεωστικες πανω κατω ειναι ιδιες. Το θεμα ειναι να ειναι visa για να γινονται αποδεκτες στα online μαγαζια.
Το μονο που θα πρεπει αν κοιταξετε ειναι μηπως η τραπεζα εχει εξοδα διατηρησης του λογαριασμου, αν και νομιζω οτι οι περισσοτερες τραπεζες το εχουν καταργησει.
Παντως εγω που εβγαλα στην Πειραιως ειμαι ευχαριστημενος.Την εβγαλαν αμεσως με το που ανοιξα λογαριασμο, χωρις καθηστερισεις και αποστολη στο σπιτι. Λογαριασμο ανοιγεις χωρις να πρεπει να κανεις καταθεση.
Το μονο κακο οτι χρεωνουν 5 ευρω την ενεργοποιηση του i-bank. Αλλα νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να το ενεργοποιησεις μιας και στη συνεχεια ενεργοποιης τα alert μεσω email (αυτα δεν χρεώνονται) και οτι κινηση γινεται στο λογαριασμο σου αμεσως σου ερχετε mail.

arisgrc
04-07-13, 12:57
Παιδια οι χρεωστικες πανω κατω ειναι ιδιες. Το θεμα ειναι να ειναι visa για να γινονται αποδεκτες στα online μαγαζια.
Το μονο που θα πρεπει αν κοιταξετε ειναι μηπως η τραπεζα εχει εξοδα διατηρησης του λογαριασμου, αν και νομιζω οτι οι περισσοτερες τραπεζες το εχουν καταργησει.
Παντως εγω που εβγαλα στην Πειραιως ειμαι ευχαριστημενος.Την εβγαλαν αμεσως με το που ανοιξα λογαριασμο, χωρις καθηστερισεις και αποστολη στο σπιτι. Λογαριασμο ανοιγεις χωρις να πρεπει να κανεις καταθεση.
Το μονο κακο οτι χρεωνουν 5 ευρω την ενεργοποιηση του i-bank. Αλλα νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να το ενεργοποιησεις μιας και στη συνεχεια ενεργοποιης τα alert μεσω email (αυτα δεν χρεώνονται) και οτι κινηση γινεται στο λογαριασμο σου αμεσως σου ερχετε mail.

εξοδα συναλλαγματος εχει στην Πειραιως οταν κανεις αγορες με αλλα νομισματα πλην του Ευρω?

orestis2
04-07-13, 16:01
Απο το αμερικανικο amazon που εχω κανει αγορες μεσο paypal και ειναι σε δολαρια , δεν μου εχει κρατησει ποτε.
Απο αυστραλια που εκανα 2 αγορες σε αυστραλεζικα δολαρια αλλα οχι μεσο paypal μου κρατησε και τις 2 φορες προμηθεια συναλλάγματος αγορας.
Στη μια αγορα που ηταν 50 ευρω μου κρατησε 1 ευρω, και στιν αλλη που ηταν γυρο στα 40 μου κρατησε 0,71.

- - - Updated - - -


Απο το αμερικανικο amazon που εχω κανει αγορες μεσο paypal και ειναι σε δολαρια , δεν μου εχει κρατησει ποτε.
Απο αυστραλια που εκανα 2 αγορες σε αυστραλεζικα δολαρια αλλα οχι μεσο paypal μου κρατησε και τις 2 φορες προμηθεια συναλλάγματος αγορας.
Στη μια αγορα που ηταν 50 ευρω μου κρατησε 1 ευρω, και στιν αλλη που ηταν γυρο στα 40 μου κρατησε 0,71.

Τσεκαρα τωρα τις κινησεις του λογαριασμου μου.
Οι αγορες που εχω κανει απο αμερικη και ειναι σε δολαρια, μαλλον απο τη στιγμη που μεσολαβει το paypal ζηταει τα χρηματα απο την τραπεζα σε ευρω. Ετσι στις κινησεις που βλεπω αυτες οι αγορες φαινεται να εχουν χρεωθει κατευθειαν σε ευρω, οποτε και γι αυτο δεν υπαρχει προμηθεια.
Τωρα στις 2 αγορες που εκανα απο αυστραλια, κατευθειαν στο site της εταιριας και χωρις paypal, η εταιρια εχει κανει τη χρεωση σε AUD(δολαρια αυστραλιας). Οποτε στην κινηση η τραπεζα μου δειχνει τη χρωση σε AUD και εκει εχει κρατησει προμηθεια.
Λογικα σε αγορες εκτος ευρω, παιζει ρολο αν μεσολαβει το paypal ή οχι. Αυτο καταλαβαινω εγω. Διαφορετικα το amazon και οι πωλητες του θα τα χρεωναν σε δολαρια , αφου ειναι αμερικη.
Αν ξερει καποιος αλλος περισσοτερα ας μας πει.

pavlex
06-07-13, 00:06
Σε χρεωστικες καρτες η πειραιως στελνει μηνιαιο εγγραφο ενημερωσης οπως στις πιστωτικες? πριν 1 μηνα εβγαλα λογαριασμο με χρεωστικη βιζα ενοποιημενη με τον λογαριασμο,την συνεδεσα με τον λογαριασμο πειπαλ,και περιμενω να ερθει το εγγραφο με τον κωδικο για να τον βαλλλω και να ενεργοποιηθει ο πειπαλ λογαριασμος.
Πριν 20 μερες που πηρα ενημερωτικο χαρτακι απο το ΑΤΜ,και ενημερωσα το βιβλιαριο,εχει χρεωθει το 1.50 ευρω για τον πειπαλ,μαλλον απο βδομαδα θα ερθει.

Bananas
06-07-13, 04:03
Σε χρεωστικες καρτες η πειραιως στελνει μηνιαιο εγγραφο ενημερωσης οπως στις πιστωτικες? πριν 1 μηνα εβγαλα λογαριασμο με χρεωστικη βιζα ενοποιημενη με τον λογαριασμο,την συνεδεσα με τον λογαριασμο πειπαλ,και περιμενω να ερθει το εγγραφο με τον κωδικο για να τον βαλλλω και να ενεργοποιηθει ο πειπαλ λογαριασμος.
Πριν 20 μερες που πηρα ενημερωτικο χαρτακι απο το ΑΤΜ,και ενημερωσα το βιβλιαριο,εχει χρεωθει το 1.50 ευρω για τον πειπαλ,μαλλον απο βδομαδα θα ερθει.

Απ ότι ξέρω η πειραιώς default δεν στέλνει ενημερωτικό λογαριασμό στο σπίτι (τουλάχιστον σε μένα δε στέλνουν) Απο το ΑΤΜ δεν μπορείς να δεις το κωδικό της συναλλαγής . Θα πας στην Πειραιώς και θα ζητήσεις αναλυτικό λογαριασμό κινήσεων. Νομίζω το χρεώνουν 1.50 ευρώ για την εκτύπωση του αλλιώς αν απλά σου πούνε προφορικά τις κινήσεις δεν σε χρεώνουν κάτι (αν θυμάμαι καλά) . Έχουν περάσει 20 μέρες απο τότε που κανες την συναλλαγή με το paypal και λογικά το paypal θα έχει κάποιο όριο για να κάνεις την όλη διαδικασία και αν λήξει η προθεσμία θα σου επιστρέψει τα λεφτά πίσω και πάλι απο την αρχή μετά η διαδικασία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.