PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 [55] 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

orestis2
06-07-13, 12:37
Ποιον κωδικο εννοεις?
Εγω πριν ενα μηνα εβγαλα χρεωστικη στην Πειραιως, την επομενη μερα εκανα εγραφη στο paypal, εβαλα τα στοιχεια της καρτας και ενεργοποιηθηκε κανονικα. Εχω κανει ηδη αγορες μεσο paypal. Το 1 ευρω που μου ειχε κρατησει το paypal ηδη το εχει επιστρεψει.
Η πειραιως δεν στελνει εγγραφο ενημερωσης απ οτι ξερω, εκτος αν ζητησεις. Επισεις μπορει να στο στελνει και με email και αυτο δεν πρεπει αν εχει χρεωση.
Γιατι δεν κανεις ομως αιτηση να ενεργοποιησεις το i-bank και ολα αυτα να τα ελεγχεις απο τον υπολογιστη σου? Θα δωσεις 5 ευρω για την ενεργοποιηση, αλλα μετα θα εχεις προσβαση και ελεγχο του λογαριασμου σου, ανα πασα στιγμη.

pavlex
06-07-13, 17:04
Εκανα αιτηση για i-bank στο σιτε της τραπεζας,μετα απο 10 μερες με περνουν τηλεφωνο και με λενε να παω σε καταστημα η αν θελω μπορουν να με στειλουν τους κωδικους με κουριερ με 10 ευρω χρεωση,παω στην τραπεζα σε υπαλληλο και δεν γνωριζε αν πρεπει να ξανακανω αιτηση ,τηλεφωναει αθηνα κεντρικα ,με λεει οτι πρεπει να ξαναγινει αιτηση και θελει να την παω εκαθαρ εφοριας & λογαρ δεη για να κανει πιστοποιηση κατοικιας,πηρα αναποδες και εφυγα,και ακομα δεν πηγα,ειδαμε και παθαμε να φυγουμε απο την δημοσια γραφειοκρατεια και μπλεξαμε με την ιδιωτικη,απο οτι καταλαβα το καθε τμημα το εχουν ξεχωριστα και οχι ενοποιημενο, οπως η εθνικη,οταν πηγα να βγαλω αριθμο λογαριασμο και χρεωστικη ειχα τα χαρτια μαζι μου και δεν τα ζητησε ο υπαλληλος,μονο το αφμ και που μενω προφορικα,μετα με στελνει στο ταμειο να καταθεσω χρημματα στο λογαριασμο,παω στο ταμειο, ηταν ενας γερος κοντα 70,απο πισω ο υποδιευθυντης τον μαθαινε να δουλευει ταμειο,αντε να βγαλεις ακρη,μετα 1 βδομαδα παω να ενημερωσω το βιβλιαριο στο αυτοματο μηχανημα, πεταγετε μια υπαλληλος και με λεει οτι πρεπει να εχω πιστωτικη και οχι χρεωστικη,πηρα αναποδες και εφυγα.
Μετα τα βαζουν με το δημοσιο συστημα λες και το ιδιωτικο ειναι καλυτερο,και τα δυο ,ταλαιπωριας το αναγνωσμα.Θα παω την δευτερα τωρα να ζητησω αναλυτικο λογαριασμο,ευτυχως εχω και χρεωστικη απο εθνικη και ειμαι οκ,ειπα να βγαλω και παιπαλ,οπου δεν περναει η μαστερκαρτ να περναει η βιζα,αλλα απο που να αρχισειε και που να τελιωσεις σε αυτην την χωρα,αλλη μια τετοια περιπτωση ειχα με την φορνετ,και μετα μας φταιει η τροικα.

orestis2
06-07-13, 21:17
Ολες οι τραπεζες τα ζητανε αυτα.
Προσφατα εκανα αιτηση για i-bank για λογαριασμο που ειχα στην εθνικη και μου ζητησαν εκαθαριστικο και ταυτοτητα.
Για να ενεργοποιησουν βεβαια το i-bank εφαγα 2 μερες.
Ηταν ενα παιδακι που με εξυπηρετούσε που εκανε πρακτικη και μια που ηταν υπευθυνη. Αναθεμα κι αν ηξεραν τι να κανουν. Ευτυχως τουλαχιστον ο πιτσιρικας ηταν εξυπηρετικός και εκανε οτι μπορουσε για να βγαλει ακρη.
Την επομενη μερα βεβαια ξαναπηγα για να τους πω εγω οτι επρεπε να ενεργοποιησουν τη συσκευη i-code απο την τραπεζα και δεν ηξεραν καν τι επρεπε να κανουν.

equilibrium1984
08-07-13, 17:46
Mπορω μεσω ethnocash plus να κανω αγορες στο ιντερνετ σε καταστηματα που δεχονται maestro?

Yπαρχει χρεωση για την εγγραφη στο web banking της εθνικης τραπεζας?

pavlex
09-07-13, 00:03
Φυσικα και μπορεις, εγω εχω κανει εως τωρα 3 αγορες, καμμια εξτρα χρεωση δεν υπαρχει.

orestis2
09-07-13, 13:20
Στα καταστηματα που δεχονται maestro, μπορεις να κανεις ανετα.
i-bank στην εθνικη εκανα πριν λιγο καιρο. Δεν σου χρεωνουν τιποτα. Και σου δεινουν δωρεαν και τη συσκευη i-code που παλιοτερα την χρεωναν 10 ευρω.
Θα σου ζητησουν εκκαθαριστικο και ταυτοτητα.
Φροντισε να σου συνδεσουν τη συσκευη i-code με το online συστημα της τραπεζας, για να μην χρειαστεί να πας παλι στην τραπεζα.
Προσφατα αλλαξαν οι διαδικασιες με κωδικους και τα σχετικα, και αν δεν εχουν κανει τη διαδικασια προσφατα, δεν θα ξερουν τι τους γινετε.
Εμενα μου εδωσαν τη συσκευη και ενα νουμερο τηλεφωνου, και μου ειπαν θα παρεις σε αυτο να σου ενεργοποιησουν το i-code. Οταν πηρα τηλ. στο νουμερο που μου εδωσαν, απο εκει μου ειπαν οτι η συσκευη δεν ειναι ενεργη, και θα πρεπει να το κανει η τραπεζα αυτο. Οποτε ξαναπηγα στην τραπεζα, τους το ειπα και με κοιταζαν σαν εξωγιηνο. Τελικα αφου ρωτησαν απο εδω κι απο εκει και εκαναν μερικα τηλ. μου λενε ναι δικιο εχετε , εμεις πρεπει να την ενεργοποιησουμε. Θα προσπαθησουμε και ελπιζουμε να τα καταφερουμε γιατι πρωτη φορα το κανουμε. Ειχαν παει 2 υπαλληλοι μαζι για να το κανουν. Ευτυχως τα καταφεραν.

runner70
09-07-13, 16:00
Ολες οι τραπεζες τα ζητανε αυτα.
Προσφατα εκανα αιτηση για i-bank για λογαριασμο που ειχα στην εθνικη και μου ζητησαν εκαθαριστικο και ταυτοτητα.
Για να ενεργοποιησουν βεβαια το i-bank εφαγα 2 μερες.
Ηταν ενα παιδακι που με εξυπηρετούσε που εκανε πρακτικη και μια που ηταν υπευθυνη. Αναθεμα κι αν ηξεραν τι να κανουν. Ευτυχως τουλαχιστον ο πιτσιρικας ηταν εξυπηρετικός και εκανε οτι μπορουσε για να βγαλει ακρη.
Την επομενη μερα βεβαια ξαναπηγα για να τους πω εγω οτι επρεπε να ενεργοποιησουν τη συσκευη i-code απο την τραπεζα και δεν ηξεραν καν τι επρεπε να κανουν.

Το εχουν παρακανει οι τραπεζες τον τελευταιο καιρο. Τα ιδια τραβηξα και εγω. Παω και ανοιγω μια μερα ενα λογαρισμο της Εθνικης και παω τα χαρτια για αφμ , ταυτοτητα. Ολα καλα. Την επομενη εβδομαδα παω να ενεργοποιησω το internet banking της και η κοπελιτσα που παρεπιπτοντως και αυτη εκανε την πρακτικη της μου ζητησε εκκαθαριστικο της εφοριας για να το ενεργοποιησω! Βρε καλη μου, βρε χρυση μου της λεω, τα εφερα αυτα τα χαρτια την προηγουμενη εβδομαδα για να ανοιξω το λογαριασμο. Για το internet banking τι στο καλο το θελετε εκτος απο την ταυτοτητα; Αφου σας τα εδωσα προχτες. Τιποτα αυτη. Ανενδοτη. Τελικα μιλησα με τον υποδιευθυντη και λυθηκε το θεμα με την επιδειξη της ταυτοτητας.

Η δεν τους εχουν ενημερωσει ή ο παραλογισμος τους δεν εχει ορια σε σημειο που να κατανταει χειροτερη και απο γραφειοκρατια δημοσιου.

equilibrium1984
09-07-13, 17:17
Πηγα σημερα εθνικη και ενεργοποιησα το i-bank.
Δεν ξερω αν συνδεσαν στον λογαριασμο το i-code, θα δειξει το τηλεφωνο μετα στο 181818.

orestis2
11-07-13, 10:50
Μολις παρεις στο 181818 θα σου ζητησουν τον κωδικο που γραφει στο πισω μερος της συσκευης. Αν δεν το εχουν ενεργοποιησει απο την τραπεζα, θα σου πουν οτι δεν ειναι συνδεδεμενο και πρεπει να πας παλι στην τραπεζα.

equilibrium1984
12-07-13, 23:13
Ομαλα κυλησε η διαδικασια. Απομενει τωρα η εγγραφη στο site.
Ουτε ενα παρατραγουδο, θα γκρεμιστηκε κανενας φουρνος :whistle:


---------

Θελω να κανω εγγραφη και κολλησα στην δημιουργια κωδικου. Βαζω το username, βαζω δικο μου κωδικο που καλυπτει τις προυποθεσεις, βαζω i-code και επιστρεφει "Ο νέος Μυστικός Κωδικός(Passwrod) δεν είναι έγκυρος."
Δεν ξερω τι κανω λαθος!

3lbereth
13-07-13, 13:43
Μιλάμε για Εθνική, έτσι? Το pass είναι μόλις 5 αυστηρά αλφαριθμητικοί χαρακτήρες τύπου eQi84. Σε δυό μήνες θα το κάνεις eQi85, eQi86, eQi87...

euri
13-07-13, 17:47
Μιλάμε για Εθνική, έτσι? Το pass είναι μόλις 5 αυστηρά αλφαριθμητικοί χαρακτήρες τύπου eQi84. ΑνάΣε δυό μήνες θα το κάνεις eQi85, eQi86, eQi87...

φιξντ... :mad:

aSMiLoN
13-07-13, 18:25
Οποιος μπορει να μου εξηγησει την πολιτικη ασφαλειας της Εθνικης θα του ημουν υποχρεος. Το ελαχιστο επιτρεπτο password στην πλειοψηφια των site ειναι 8 χαρακτηρες, καθαρα για λογους ασφαλειας, και για να μπεις στον λογαριασμο σου σε περιοριζει στους 5? Επισης βρισκω τραγικο που δε μπορω να βαλω οποιο username θελω, αρα πρεπει να το εχω γραμμενο καπου για να το θυμαμαι.

ariadgr
13-07-13, 19:30
Μιλάμε για Εθνική, έτσι? Το pass είναι μόλις 5 αυστηρά αλφαριθμητικοί χαρακτήρες τύπου eQi84. Σε δυό μήνες θα το κάνεις eQi85, eQi86, eQi87...

Πλέον άλλαξε η πολιτική:

Ο νέος Μυστικός Κωδικός θα πρέπει να περιέχει από 8 εως 15 χαρακτήρες από τουλάχιστον 3 από τις παρακάτω 4 κατηγορίες:

αριθμητικά ψηφία
κεφαλαία λατινικά γράμματα
πεζά λατινικά γράμματα
ειδικούς χαρακτήρες `~!@#$%^&*()-_=+[{]}\\|;:'\"<,>./?€£.

Για την δική σας ασφάλεια, το σύστημα θα σας ζητήσει να αλλάξετε υποχρεωτικά το Μυστικό Κωδικό σας αν αυτός παραμείνει αμετάβλητος για χρονικό διάστημα 3 μηνών.

euri
13-07-13, 19:49
Μπα; Πώς κι έτσι; Είχα σταματήσει να το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό, κυρίως λόγω του ότι δεν μπορούσα ποτέ να θυμάμαι το password με αυτόν τον περίεργο περιορισμό των 5 χαρακτήρων.

3lbereth
13-07-13, 21:45
Εμ, με τόσο κράξιμο που έφαγαν...
Thnx ariadgr, άλλαξα pass σχετικά προσφατα και δεν είχα πάρει χαμπάρι την αλλαγή.

orestis2
14-07-13, 11:41
Δεν ξερω πως ηταν πιο παλια, αλλα εγω που εκανα προσφατα i-bank στην εθνικη , αυτο που δεν μπορεις να αλλαξεις ειναι το username. Το password δεν εχει περιορισμο στο να βαλεις πολλους χαρακτηρες.

jkoukos
14-07-13, 14:58
Πλέον άλλαξε η πολιτική:

Ο νέος Μυστικός Κωδικός θα πρέπει να περιέχει από 8 εως 15 χαρακτήρες από τουλάχιστον 3 από τις παρακάτω 4 κατηγορίες:

αριθμητικά ψηφία
κεφαλαία λατινικά γράμματα
πεζά λατινικά γράμματα
ειδικούς χαρακτήρες `~!@#$%^&*()-_=+[{]}\\|;:'\"<,>./?€£.

Για την δική σας ασφάλεια, το σύστημα θα σας ζητήσει να αλλάξετε υποχρεωτικά το Μυστικό Κωδικό σας αν αυτός παραμείνει αμετάβλητος για χρονικό διάστημα 3 μηνών.
Δεν γνωρίζω αν ισχύει για όλους ή μόνο σε νέους χρήστες, αλλά εγώ που τον χρησιμοποιώ χρόνια την προηγούμενη βδομάδα αναγκάστηκα πάλι να τον αλλάξω κάνοντας αναγραμματισμό (όπως γράφει ο @3lbereth) 5 μόνο αλφαριθμητικών.
Εν τω μεταξύ έχω παρατηρήσει ότι αν δεν χρησιμοποιηθεί το iCode για κάποιο χρονικό διάστημα (~μήνα) κλειδώνει και χρειάζεται επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη.

euri
14-07-13, 20:30
Εχθές μπήκα (μετά από πολύ καιρό...) και άλλαξα τον κωδικό. Πλέον είναι όπως τα λέει ο ariadgr.

runner70
14-07-13, 23:31
Δεν ξερω πως ηταν πιο παλια, αλλα εγω που εκανα προσφατα i-bank στην εθνικη , αυτο που δεν μπορεις να αλλαξεις ειναι το username. Το password δεν εχει περιορισμο στο να βαλεις πολλους χαρακτηρες.

Μεχρι τουλαχιστον και τον προηγουμενο μηνα ειχε περιορισμο τους 5 χαρακτηρες για το password. Αυτο το μηνα θα αλλαξε.

euri
14-07-13, 23:39
Εν τω μεταξύ έχω παρατηρήσει ότι αν δεν χρησιμοποιηθεί το iCode για κάποιο χρονικό διάστημα (~μήνα) κλειδώνει και χρειάζεται επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη.

Lol???

Και τώρα που το ανέφερες, εγώ έχω ακόμα την τυπωμένη λίστα με αριθμούς ΤΑΝ... :lol:

Manolis_karas
15-07-13, 09:26
... Εν τω μεταξύ έχω παρατηρήσει ότι αν δεν χρησιμοποιηθεί το iCode για κάποιο χρονικό διάστημα (~μήνα) κλειδώνει και χρειάζεται επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη.
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

jkoukos
15-07-13, 10:07
Lol???

Και τώρα που το ανέφερες, εγώ έχω ακόμα την τυπωμένη λίστα με αριθμούς ΤΑΝ... :lol:
Καλά δεν σου έχουν τελειώσει;
Μετά την 2η λίστα παρέλαβα το iCode και ξεμπέρδεψα απ' αυτήν.


Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
Δυστυχώς μου έχει συμβεί 2-3 φορές, αλλά ευτυχώς το ξεκλείδωμα γίνεται άμεσα μέσω τηλεφώνου..

euri
15-07-13, 13:36
Καλά δεν σου έχουν τελειώσει;
Μετά την 2η λίστα παρέλαβα το iCode και ξεμπέρδεψα απ' αυτήν.

Όχι, είμαι ακόμα στη 2η λίστα. Μετά από κάποιο διάστημα (λόγω της πολιτικής με τα passwords και τη μη υποστήριξη των browsers) τους έγραψα στα παλιά μου τα παπούτσια, οπότε έχω ακόμα διαθέσιμους ΤΑΝ.

nnn
15-07-13, 20:51
Για την Εθνική μιλάτε ?
Πως το έπαθε και άλλαξε την πολιτική των passwords ?

Να δω πότε θα αφαιρέσουν από τα ATM την απαίτηση να πληκτρολογείς το ποσό με 2 δεκαδικά, λες και θα τραβήξεις 50,50€ :rofl:

equilibrium1984
16-07-13, 12:57
Ηθελα να κανω εγγραφη την visa debit card απο την τραπεζα πειραιως στο 3D secure, Verified by Visa.
Τζιφος, δεν υποστηριζει την καρτα και συναλλαγη γιοκ! :cry:

orestis2
17-07-13, 12:40
Μηπως αυτο ειναι μονο για οσους εχουν επιχειρήσεις on line ?
Δες εδω τι γραφουν στην Πειραιως.
http://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/lyseis-emporon/3d-secure

Manolis_karas
17-07-13, 13:03
Εμένα μου κλείδωσαν οι κωδικοί στην Παγκρήτια Συνετ., είχα να τους χρησιμοποιήσω 3 μήνες.

equilibrium1984
17-07-13, 15:56
Μηπως αυτο ειναι μονο για οσους εχουν επιχειρήσεις on line ?
Δες εδω τι γραφουν στην Πειραιως.
http://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/lyseis-emporon/3d-secure


Oresti απο αυτο που διαβασα καταλαβαινω οτι ειναι μονο για επιχειρησεις.
Πωωωω τι βλακεια!!!
Γιατι ετσι? Τους πειραζε να βαλουν το 3d secure και σε ιδιωτες?

orestis2
17-07-13, 22:14
Ξερεις αν αυτο μπορει να γινει και σε ιδιωτες? Αλλες τραπεζες το κανουν?
Μηπως ειναι καποια πλατφορμα που εγκαθιστούν οι επιχειρήσεις για την ασφαλεια των πελατων τους?

equilibrium1984
17-07-13, 23:06
Ρωτησα σημερα και την τραπεζα και μου λεει κανονικα ολα. Μα λεω, δεν μπορω να κανω την συναλλαγη. Και μετα αρχισε η παραπομπη σε αλλα ατομα και βαρεθηκα.

manoulamou
19-07-13, 10:54
Για την Εθνική μιλάτε ?
Να δω πότε θα αφαιρέσουν από τα ATM την απαίτηση να πληκτρολογείς το ποσό με 2 δεκαδικά, λες και θα τραβήξεις 50,50€ :rofl:
ΚΑΙ ΟΜΩΣ οταν πληρωνα τις δοσεις της Εφοριας τα ΔΕΚΑΔΙΚΑ ηταν απαραιτητα...:cool:

aSMiLoN
20-07-13, 10:31
ΚΑΙ ΟΜΩΣ οταν πληρωνα τις δοσεις της Εφοριας τα ΔΕΚΑΔΙΚΑ ηταν απαραιτητα...:cool:Στην αναληψη? Αλλο πληρωμες ΔΕΚΟ/Δημοσιου και αλλο αναληψη απο το μηχανημα που δινει 20ευρα και 50ευρα μονο.

Δυστυχως απο οτι καταλαβαινω θα εχουμε αρκετο καιρο αυτη την μικρη ταλαιπωρια στα ΑΤΜ της Εθνικης, αφου ακομα και αυτα που εχουν προσφατα αναβαθμιστει συνεχιζουν να ζητουν την προσθηκη δεκαδικων στην αναληψη...

savids
20-07-13, 10:54
Στο Αlpha ebanking μου γράφει στο μένου προσθήκης νέου δανείου:

Δικαιώματα χρήσεως: Ενημέρωση /Πληρωμή Οφειλής /Χρέωση

Το Πληρωμή Οφειλής είναι για να μπορώ να το πληρώνω από το ebanking εγώ χειροκίνητα και το Χρέωση για να γίνεται αυτόματα;

jap
20-07-13, 12:08
Θα μπορούσε να είναι ανοικτό δάνειο, οπότε μπορείς να παίρνεις κιόλας, όχι να πληρώνεις μόνο. Αυτόματη πληρωμή μόνο αν υπάρχει πάγια εντολή/σύνδεση με λογαριασμό.

ipo
20-07-13, 22:05
Oresti απο αυτο που διαβασα καταλαβαινω οτι ειναι μονο για επιχειρησεις.
Πωωωω τι βλακεια!!!
Γιατι ετσι? Τους πειραζε να βαλουν το 3d secure και σε ιδιωτες?
Το Verified by Visa είναι σύστημα προστασίας online συναλλαγών που εγκαθίσταται σε ιστοσελίδες επιχειρήσεων. Διασφαλίζει κυρίως την επιχείρηση από μη εξουσιοδοτημένη χρήση της κάρτας του πελάτη και δευτερευόντως τον πελάτη. Γράφω δευτερευόντως, διότι ο απατεώνας μπορεί απλά να χρησιμοποιήσει την κάρτα σου σε άλλο site που δεν υποστηρίζει το Verified by Visa.

Φαντάσου το πλαστό χρήμα, που μπορεί να περάσει μόνο σε καταστήματα που δεν έχουν συσκευή ανίχνευσης γνησιότητας τραπεζογραμματίων. Όμως μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όσα καταστήματα δεν έχουν (ή δε χρησιμοποιούν συστηματικά) τέτοια συσκευή. Μη με αρχίσετε με τις διαφορές του ανώνυμου χρήματος, με την προσωπική κάρτα. :p Η κύρια ιδέα πίσω από ένα σύστημα ασφαλείας δεν είναι το πόσο καλά κλείνει μερικές πόρτες, αλλά πόσες πόρτες αφήνει ανοιχτές.

equilibrium1984
21-07-13, 00:39
Το Verified by Visa είναι σύστημα προστασίας online συναλλαγών που εγκαθίσταται σε ιστοσελίδες επιχειρήσεων. Διασφαλίζει κυρίως την επιχείρηση από μη εξουσιοδοτημένη χρήση της κάρτας του πελάτη και δευτερευόντως τον πελάτη. Γράφω δευτερευόντως, διότι ο απατεώνας μπορεί απλά να χρησιμοποιήσει την κάρτα σου σε άλλο site που δεν υποστηρίζει το Verified by Visa.

Φαντάσου το πλαστό χρήμα, που μπορεί να περάσει μόνο σε καταστήματα που δεν έχουν συσκευή ανίχνευσης γνησιότητας τραπεζογραμματίων. Όμως μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όσα καταστήματα δεν έχουν (ή δε χρησιμοποιούν συστηματικά) τέτοια συσκευή. Μη με αρχίσετε με τις διαφορές του ανώνυμου χρήματος, με την προσωπική κάρτα. :p Η κύρια ιδέα πίσω από ένα σύστημα ασφαλείας δεν είναι το πόσο καλά κλείνει μερικές πόρτες, αλλά πόσες πόρτες αφήνει ανοιχτές.


To προβλημα μου ειναι οτι εκανα εγγραφη στο verified by visa αλλα εφαγα χ απο εταιρεια που υποστηριζει πρωτοκολλο 3d secure.

manoulamou
22-07-13, 09:41
Στην αναληψη? Αλλο πληρωμες ΔΕΚΟ/Δημοσιου και αλλο αναληψη απο το μηχανημα που δινει 20ευρα και 50ευρα μονο.

Δυστυχως απο οτι καταλαβαινω θα εχουμε αρκετο καιρο αυτη την μικρη ταλαιπωρια στα ΑΤΜ της Εθνικης, αφου ακομα και αυτα που εχουν προσφατα αναβαθμιστει συνεχιζουν να ζητουν την προσθηκη δεκαδικων στην αναληψη...

ΕΑΝ ισχυουν διαφορετικοι κανονες στην αναληψη μετρητων δεν το ξερω
αλλά τοτε οντως ειναι βλακεια...
Μεχρι τωρα παντως στο Μαρουσι μονο σ ενα ΑΤΜ της Κυπρου δινουν 5 ευρα!:p

ipo
22-07-13, 12:48
Ωραίο είναι το σύστημα του εξωτερικού που τα ΑΤΜ σου δίνουν ποικιλία χαρτονομισμάτων. Αν ζητήσεις 100€, σου δίνουν 1 χαρτονόμισμα των 50€, 1 των 20€, 2 των 10€ και 2 των 5€. Έτσι κάνεις πιο εύκολα τις μικροσυναλλαγές σου. Εδώ σου βγάζει 2 50άρικα, πας και τσίχλες στο περίπτερο και κατεβάζει ο περιπτεράς καντήλια. :p

sdikr
22-07-13, 12:53
Ωραίο είναι το σύστημα του εξωτερικού που τα ΑΤΜ σου δίνουν ποικιλία χαρτονομισμάτων. Αν ζητήσεις 100€, σου δίνουν 1 χαρτονόμισμα των 50€, 1 των 20€, 2 των 10€ και 2 των 5€. Έτσι κάνεις πιο εύκολα τις μικροσυναλλαγές σου. Εδώ σου βγάζει 2 50άρικα, πας και τσίχλες το περίπτερο και κατεβάζει ο περιπτεράς καντήλια. :p

ανάλογα την τράπεζα, ακόμα μπορείς να επιλέξεις άλλο πόσο αντί για 100 ή 150 και σου βγάζει και μικρότερα
η eurobank έχει και επιλογή τι να σου βγάλει

boombastic
22-07-13, 14:27
ανάλογα την τράπεζα, ακόμα μπορείς να επιλέξεις άλλο πόσο αντί για 100 ή 150 και σου βγάζει και μικρότερα
η eurobank έχει και επιλογή τι να σου βγάλει

Όντως μεγάλη ευκολία η eurobank

linosmp
21-08-13, 20:54
καλησπερα παιδια θα ηθελα να μια μικρη βοηθεια.. θελω να κανω μια αγορα απο το e bay και δεν εχω λογαρισμο παιπαλ ουτε πρεπαι καρτα.. μπορειτε να μ πειτε πια ειναι η καλυτερη τραπεζα για εκδοση πρεπαι χωρις πολλες χρεωσεις???

mesmer
21-08-13, 20:58
Πειραιώς
Ανοίγεις αποταμιευτικό λογαριασμό και εκδίδεις την ίδια στιγμή χρεωστική κάρτα Visa που μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις άμεσα.
Δικαιολογητικά:

Αστυνομική Ταυτότητα
Απόδοση ΑΦΜ ή εκκαθαριστικό(κάλυψε τα οικονομικά σου στοιχεία, μόνο ΑΦΜ και διεύθυνση κατοικίας θέλουν και αυτά θα πάρουν)


όλα αυτά χωρίς καμία χρέωση

Θα σου έλεγα και eurobank που βγάζει άμεσα κάρτα, αλλά δεν έχω καλές εμπειρίες, από τρεχάματα που είχαμε πριν κάποια χρόνια.

linosmp
21-08-13, 21:06
κατι μ ειπαν οτι για πρωτη φορτιση θελει 5 ευρο η πειραιως ισχυει??? μονο το χαρτι που γραφει το αφμ μου τς κανει?????

mesmer
21-08-13, 21:30
όχι δε χρειάζεται χρήματα.
Να σου πω τι παίζει. Στη σελίδα της alpha bank αναφέρει ότι έχει βγει νόμος από το 2012 και δέχονται μόνο εκκαθαριστικό. Δε γνωρίζω αν είναι εσωτερικός κανονισμός της ή ισχύει για όλες, αλλά δεν μου άνοιγαν με τίποτα χωρίς αυτό.

Εγώ προσωπικά άνοιξα στην πειραιώς μόνο με το χαρτί απόδοσης ΑΦΜ (+ ταυτότητα).
Αρχικά μου ζητούσαν χαρτί επικυρωμένο από εφορεία που να αναγράφει πως δεν κάνω φορολογική δήλωση. (Δεν υπήρχε περίπτωση να μπλέξω με εφορίες).
Η θεία μου εργάζεται στην πειραιώς και με είχε πληροφορήσει ότι το χαρτί απόδοσης ΑΦΜ είναι αρκετό. Επικαλέστηκα αυτό και τους ζήτησα ευγενικά να ρωτήσουν κάποιον αρμόδιο. Τελικά μου άνοιξαν λογαριασμό.

Για ebanking όμως μου ζητούσαν το χαρτί της εφορίας (εκεί υπάρχει λένε σαφής νομοθεσία από την τράπεζα της Ελλάδος).
Αφού δε μου άνοιγαν, πήγα στο επόμενο κατάστημα στα 300m (με τις συγχωνεύσεις έχουμε γεμίσει πειραιώς) και εκεί μου άνοιξαν μόνο με την ταυτότητα. (Επικαλούμαι τη φοιτητική μου ιδιότητα συνέχεια, για να μην προσκομίζω εκκαθαριστικά).

ΥΓ. Μιας και το θυμήθηκα. Στην alpha αρχικά μου ζήταγαν απόδοση αφμ του 2013 (για να είναι up to date τα στοιχεία μου). Άρα από αυτά που συνέβησαν εγώ συμπεραίνω πως είναι στη διακριτική ευχέρεια του υπαλλήλου αν θα σε εξυπηρετήσει ή όχι.

linosmp
21-08-13, 22:04
όχι δε χρειάζεται χρήματα.
Να σου πω τι παίζει. Στη σελίδα της alpha bank αναφέρει ότι έχει βγει νόμος από το 2012 και δέχονται μόνο εκκαθαριστικό. Δε γνωρίζω αν είναι εσωτερικός κανονισμός της ή ισχύει για όλες, αλλά δεν μου άνοιγαν με τίποτα χωρίς αυτό.

Εγώ προσωπικά άνοιξα στην πειραιώς μόνο με το χαρτί απόδοσης ΑΦΜ (+ ταυτότητα).
Αρχικά μου ζητούσαν χαρτί επικυρωμένο από εφορεία που να αναγράφει πως δεν κάνω φορολογική δήλωση. (Δεν υπήρχε περίπτωση να μπλέξω με εφορίες).
Η θεία μου εργάζεται στην πειραιώς και με είχε πληροφορήσει ότι το χαρτί απόδοσης ΑΦΜ είναι αρκετό. Επικαλέστηκα αυτό και τους ζήτησα ευγενικά να ρωτήσουν κάποιον αρμόδιο. Τελικά μου άνοιξαν λογαριασμό.

Για ebanking όμως μου ζητούσαν το χαρτί της εφορίας (εκεί υπάρχει λένε σαφής νομοθεσία από την τράπεζα της Ελλάδος).
Αφού δε μου άνοιγαν, πήγα στο επόμενο κατάστημα στα 300m (με τις συγχωνεύσεις έχουμε γεμίσει πειραιώς) και εκεί μου άνοιξαν μόνο με την ταυτότητα. (Επικαλούμαι τη φοιτητική μου ιδιότητα συνέχεια, για να μην προσκομίζω εκκαθαριστικά).

ΥΓ. Μιας και το θυμήθηκα. Στην alpha αρχικά μου ζήταγαν απόδοση αφμ του 2013 (για να είναι up to date τα στοιχεία μου). Άρα από αυτά που συνέβησαν εγώ συμπεραίνω πως είναι στη διακριτική ευχέρεια του υπαλλήλου αν θα σε εξυπηρετήσει ή όχι.


εγω δεν κανω φορογικη, θα τους παω μονο το χαρτι που λεει το αφμ κ την ταυτότητα βγανει την ιδια μερα η καρτα?? και τ θα τους πω οτι θελω μια χρεωστική?? και επισησ μπορω εκεινη την ωρα να βαλω τα λεφτα που κοστιζει το προιον πο θελψ να παρω απο το ebay??? να βαλω ακριβως οσο κανει η κ κατι παραπανω??

mesmer
21-08-13, 22:11
Θα πας, θα τους καλημερίσεις ευγενικά και θα ζητήσεις:
1 - Άνοιγμα αποταμιευτικού λογαριασμού "Αξίζει"
2- Χρεωστική κάρτα visa

η κάρτα βγαίνει την ίδια στιγμή, αλλά θέλει κάποιο μικρό χρονικό διάστημα(λεπτά αν θυμάμαι καλά) για να ενεργοποιηθεί (κωδικούς νομίζω στέλνουν μετά από 2 μέρες, αλλά δεν τους χρειάζεσαι για συναλλαγές μέσω internet. Είναι μόνο για atm και για αγορά από κατάστημα με τη χρήση της κάρτας αντί μετρητών).
Επίσης μπορείς άμεσα να φορτώσεις το λογαριασμό με χρήματα.

linosmp
21-08-13, 22:16
ωραια δλδ του λεω να μου τν γεμισουν κιολας.. και π.χ. αυτο που θελω να παρω κανει 23 ευρο εγω βαζω τοσα μεσα στην καρτα η να βαλω κ παπαραπανω?? κ μετα για να κανω παιπαλ ειναι ευκολο??

mesmer
21-08-13, 22:19
Ναι το paypal είναι εύκολο, απλώς όταν συνδέεις κάρτα, αν θυμάμαι γιατί πάνε 2 χρόνια, τραβάει 2 ευρώ και τα επιστρέφει μετά από 1-2 μέρες (για να δει ότι λειτουργεί η κάρτα και να γίνει verified το account). Άρα βάλε 2-3 ευρώ παραπάνω. Ρώτα στο σχετικό νήμα για μια υπεύθυνη απάντηση.

linosmp
21-08-13, 22:22
Ναι το paypal είναι εύκολο, απλώς όταν συνδέεις κάρτα, αν θυμάμαι γιατί πάνε 2 χρόνια, τραβάει 2 ευρώ και τα επιστρέφει μετά από 1-2 μέρες (για να δει ότι λειτουργεί η κάρτα και να γίνει verified το account). Άρα βάλε 2-3 ευρώ παραπάνω. Ρώτα στο σχετικό νήμα για μια υπεύθυνη απάντηση.

οταν λες σχετικό νήμα τι εννοείς?? που να ρωτησω δλδ???

@ ADSLgr.com All rights reserved.