PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

mesmer
21-08-13, 22:30
http://www.adslgr.com/forum/threads/270024-PayPal-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82

kosmasdel
29-08-13, 20:03
Έχω την χρεωστική "ΕΘΝΟCASH PLUS" (Maestro) από την Εθνική Τράπεζα. Επειδή θα κάνω ένα ταξίδι Σουηδία (όπου δεν έχουν ευρώ αλλά κορόνες) ξέρετε αν μπορώ να κάνω αγορές/πληρωμές εκεί με αυτήν την κάρτα και αν ναι ποια είναι η προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος της κάρτας; Ευχαριστώ! :)

ariadgr
29-08-13, 20:30
Έχω την χρεωστική "ΕΘΝΟCASH PLUS" (Maestro) από την Εθνική Τράπεζα. Επειδή θα κάνω ένα ταξίδι Σουηδία (όπου δεν έχουν ευρώ αλλά κορόνες) ξέρετε αν μπορώ να κάνω αγορές/πληρωμές εκεί με αυτήν την κάρτα

Αναλήψεις από ΑΤΜ μπορείς να κάνεις. Για αγορές πρέπει να δοκιμάσεις και εξαρτάται από το κατάστημα. Δεν έχει την αποδοχή της Visa & Mastercard, αλλά μπορεί και να δουλεύει.


και αν ναι ποια είναι η προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος της κάρτας;

Η ισοτιμία της κάρτας της μέρας που θα κάνεις τη συναλλαγή (δεν μπορείς να γνωρίζεις ακριβώς, για περίπου δες στα sites ισοτιμιών π.χ. www.xe.com )

Πάντως αν δεν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα, η Εθνική, τουλάχιστον στις πιστωτικές, δεν χρεώνει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος για νομίσματα διαφορετικά του ευρώ.

cool11
29-08-13, 23:40
Τελικα ισχυει αυτο που ειχαν ψηφισει, οτι οι συναλλαγες ανω των 500 ευρω γινονται υποχρεωτικα με πιστωτικη ή χρεωστική; Ή μπορεις να πληρωσεις και με μετρητα;

mesmer
30-08-13, 00:00
Πόσοι έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν μετρητά 500 ευρώ; Όλοι στις κάρτες τα βάζουν...

ipo
30-08-13, 00:08
Αν δεν τα πληρώσεις μετρητά, θα πληρώσεις περισσότερα χρήματα με τον τόκο (17%).

mesmer
30-08-13, 00:14
Νομίζω πως υπάρχει περίοδος χάριτος 20-30 μέρες.. Αλλά παίζει να είναι αναλόγως την κάρτα..

Manolis_karas
30-08-13, 13:52
Σε άλλα κράτη πληρώνεις τη μπύρα σου 0,75 ευρώ με κάρτα. Εδώ περά το μετρητό ανεξαρτήτως ποσού.

jap
30-08-13, 14:04
Ε, εμείς πληρώνουμε μπυρ-παρά.

Σε δική μου συναλλαγή ιντερνετική με χρεωστική για αξία 1 ευρώ έπεσε αμέσως τηλεφώνημα από Eurobank, και καλά ότι έπεσα θύμα απάτης. :nono:

Manolis_karas
30-08-13, 14:30
Ε, εμείς πληρώνουμε μπυρ-παρά.
:oneup:

cool11
30-08-13, 23:31
Τελικα ισχυει αυτο που ειχαν ψηφισει, οτι οι συναλλαγες ανω των 500 ευρω γινονται υποχρεωτικα με πιστωτικη ή χρεωστική; Ή μπορεις να πληρωσεις και με μετρητα;

Ξερουμε τι γινεται επισημως στα καταστηματα με αυτο το θεμα; Πχ. αν θελω να κανω αγορα 600 ευρω, και παω με το μετρητα στο χερι, θα μου πουνε 'στοπ, μονο μεσω καρτας'?

kanenas2013
31-08-13, 19:17
Καλησπέρα σας και συγχαρητηρια σε όλους για την καλή δουλειά.
Πρώτη φορά χρειάστηκε να κάνω αγορά μέσω ίντερνετ. Έβγαλα χρεωστική καρτα πειραιώς, γράφτηκα και στο paypal.
Μια απορία θα ήθελα να μου λύσει, όποιος γνωρίζει. Έκανα μια άγορα 125.88 ευρω και στο βιβλιάριο βλέπω το εξής: Προμ.συναλλ.αγορας 2.52.
Αυτή η χρέωση , τι είναι? Του paypal? Της Πειραιώς? Όχι τίποτα άλλο αλλά ο υπάλληλος , όταν έβγαζα την χρεωστική , μου είπε ότι δεν θα χρεώνεται προμήθεια.
Εάν είναι της Πειραιώς , υπάρχει κάποια χρεωστική , κάποιας άλλης τράπεζας που να μην χρεώνει προμήθεια?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.......

ipo
31-08-13, 19:38
Μάλλον αφορά στη μετατροπή συναλλάγματος. Αγόρασες κάτι σε λίρες ή δολάρια;

kanenas2013
31-08-13, 21:00
Ναι. Αγόρασα ένα tablet από Κίνα. Άρα απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχει να κάνει ούτε με την τράπεζα, ούτε με paypal. Αλήθεια , κατά την συναλλαγή έγραψα να μην κάνει την μετατροπή το paypal αλλά η τράπεζα.Καλά έκανα?

ipo
31-08-13, 21:03
Ναι. Αγόρασα ένα tablet από Κίνα. Άρα απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχει να κάνει ούτε με την τράπεζα, ούτε με paypal. Αλήθεια , κατά την συναλλαγή έγραψα να μην κάνει την μετατροπή το paypal αλλά η τράπεζα.Καλά έκανα?
Η προμήθεια είναι της τράπεζάς σου. Αλλά η επιλογή σου είναι σωστή, διότι το PayPal χρεώνει ακόμα μεγαλύτερη προμήθεια για τη μετατροπή συναλλάγματος.

kanenas2013
31-08-13, 21:07
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Άρα εάν είχα παραγγείλει κάτι σε ευρώ, η τράπεζα δεν θα έκανε καμία χρέωση.Κατάλαβα καλα?

button
31-08-13, 21:38
που ειναι αυτη ρύθμιση στην paypal?

kanenas2013
31-08-13, 21:44
Δεν θυμάμαι ακριβώς. Την ώρα που κάνεις checkout με paypal από το κατάστημα και μεταφέρεσαι στην σελίδα paypal, στα δεξιά της οθόνης είχε κάποια πράγματα που μπορούσες να αλλάξεις. Κάπου εκεί του λές ότι δεν θές την μετατροπή του συναλλάγματος να την κάνει το paypal αλλά ο εκδότης της κάρτας.

ipo
01-09-13, 01:57
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Άρα εάν είχα παραγγείλει κάτι σε ευρώ, η τράπεζα δεν θα έκανε καμία χρέωση.Κατάλαβα καλα?
Καλά κατάλαβες.

lewton
01-09-13, 12:33
Έχω την χρεωστική "ΕΘΝΟCASH PLUS" (Maestro) από την Εθνική Τράπεζα. Επειδή θα κάνω ένα ταξίδι Σουηδία (όπου δεν έχουν ευρώ αλλά κορόνες) ξέρετε αν μπορώ να κάνω αγορές/πληρωμές εκεί με αυτήν την κάρτα και αν ναι ποια είναι η προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος της κάρτας; Ευχαριστώ! :)
Αν έχεις Maestro με chip και αν η εθνική δεν έχει κάποιο περιορισμό ή γενικά στην κάρτα για αγορές στο εξωτερικό ή ειδικά στο λογαριασμό σου, μια χαρά θα μπορείς να κάνεις τις αγορές στα ίδια ακριβώς σημεία που μπορείς να τις κάνεις και με Visa debit/electron.

Manolis_karas
02-09-13, 20:32
Ξερουμε τι γινεται επισημως στα καταστηματα με αυτο το θεμα; Πχ. αν θελω να κανω αγορα 600 ευρω, και παω με το μετρητα στο χερι, θα μου πουνε 'στοπ, μονο μεσω καρτας'?
Αν σε κάποιο έλεγχο της εφορείας βρεθεί θα μπει πρόστιμο. Για τον ίδιο λόγο δεν θα μπορείς να εμφανίσεις πουθενά την απόδειξη.

runner70
02-09-13, 21:50
Οι συναλλαγες ανω των 1500€ δεν ειναι που εχουν απαγορευτει με μετρητα; Οχι στα 600.

savids
02-09-13, 21:52
Κάπου διάβασα ότι θα το ρίξουν στα 500 αν δεν το έχουν κάνει ήδη.

yuk
08-09-13, 23:15
Koίταζα το site της Πειραιώς και έπεσα πάνω σ' αυτό:

Συνδρομή

Η συνδρομή της Πειραιώς Visa είναι δωρεάν τον πρώτο χρόνο. Η δωρεάν συνδρομή μπορεί να συνεχιστεί, εφόσον χρησιμοποιείτε την κάρτα σας για αγορές πάνω από 2.500€ το χρόνο.
Διαφορετικά, από το δεύτερο χρόνο και μετά η συνδρομή είναι δωρεάν μόνο για τα πρόσθετα μέλη. Για τον κύριο κάτοχο της κάρτας η συνδρομή είναι 29€ (Classic), 63€ (Gold) ή 22€ (Electron).http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/pistotiki-karta/piraeus-visa-classic (στα Χαρακτηριστικά)

Θα χρεώνουν τις Electron; Καταλαβαίνω καλά; :blink:

-21grams
08-09-13, 23:22
Koίταζα το site της Πειραιώς και έπεσα πάνω σ' αυτό:
http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/pistotiki-karta/piraeus-visa-classic (στα Χαρακτηριστικά)

Θα χρεώνουν τις Electron; Καταλαβαίνω καλά; :blink:Παρακαλώ τους «ειδικούς» επί των Πιστωτικών Ιδρυμάτων να ελέγξουν το θέμα για να διαπιστωθεί αν ισχύουν τα παραπάνω.
Φιτιλιές που μας άναψες βραδιάτικα...

Edit:
Απ' ότι βλέπω ΔΕΝ υπάρχουν ετήσιες επιβαρύνσεις κλπ για την VISA Debit (http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/debit-cards/visa-debit) που εκδίδεται με τους «απλούς» λογαριασμούς ταμιευτηρίου.
Ησύχασα.

mesmer
08-09-13, 23:26
Ναι, έτσι είναι... Όπως έχει η Alpha την american express. Έχει ασφαλιστικές καλύψεις, γι' αυτό και είναι επί πληρωμή. Ε, το φτάνεις το όριο, αν κάνεις τα ψώνια (σουπερ μαρκετ/ ρούχα / κτλ) με την κάρτα.
Αλλά καλύτερα βγάλε μια Visa Debit που δεν έχει τέτοιες προϋποθέσεις και είσαι μια χαρά.

yuk
08-09-13, 23:43
Edit:
Απ' ότι βλέπω ΔΕΝ υπάρχουν ετήσιες επιβαρύνσεις κλπ για την VISA Debit (http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/debit-cards/visa-debit) που εκδίδεται με τους «απλούς» λογαριασμούς ταμιευτηρίου.
Ησύχασα.Είναι βλακεία που δεν το διευκρινίζουν γιατί και οι debit είναι Electron, άσχετα αν δε το γράφουν πάνω.

mesmer
08-09-13, 23:46
@yuk
Ναι, αλλά η Visa Debit είναι χρεωστική και εσύ κοίταγες στις πιστωτικές.

yuk
08-09-13, 23:51
Αφού η Electron δεν είναι πιστωτική. Αυτοί βάζουν πιστωτικές και χρεωστικές μαζί.

mesmer
08-09-13, 23:59
Παίζει να είναι κωδική ονομασία; Όπως π.χ. η Gold.

Thanasis159
09-09-13, 00:00
Μην ανησυχείτε παιδιά, μιλάμε για τις πιστωτικές καθαρά κάρτες, συγκεκριμένα για αυτή (http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/pistotiki-karta/piraeus-visa-classic). Οπότε, για τις χρεωστικές, VISA Debit, δεν υπάρχει συνδρομή.

stelios4711
23-09-13, 15:23
Είχα την prepaid της Κύπρου η οποία με ειδοποίησε το paypal οτι έληξε
Αρχικά περίμενα να μου έρθει η καινούρια αλλά όταν είδα ότι πέρασε σχεδόν ένας μήνας και δεν ερχόταν πήγα σε ένα κατάστημα και ρώτησα γιατί καθυστερεί
Εκεί μου είπαν το εξής :
Η Κάρτα σας ακυρώθηκε γιατί δεν είχε υπόλοιπο
Έμεινα έκπληκτος. Συγνώμη αλλά αυτό δεν είναι το νόημα τς προπληρωμένης ρώτησα; Να μην έχει υπόλοιπο ώστε να την χρησιμοποιείς για αγορές στο Internet. Αν ήταν να έχει υπόλοιπο θα δηλώναμε και πιστωτική στο paypal δεν θα χρειαζόμασταν προπληρωμένη
Ναι αλλά αφού δεν είχε υπόλοιπο υποθέσαμε ότι δεν την χρησιμοποιείτε πλέον
Λοιπόν λάθος υποθέσατε η συνεργασία μας δεν βασίζεται σε υποθέσεις, έπρεπε τουλάχιστον να με ρωτήσετε πρώτα
Εντάξει ηρεμήστε μπορούμε να ξαναεκδόσουμε την κάρτα σας με τα ίδια νούμερα και το ίδιο pin
Τότε για ποιο λόγο κάνουμε αυτή τη συζήτηση; δώστε μου την καινούρια
Πρέπει πρώτα να περάσετε από το ταμείο να πληρώσετε το ποσό των .... €
Ειλικρινά δεν συγκράτησα το ποσό που μου είπε (νομίζω ήταν 18€) αφού δεν τον άκουγα πλέον
Έφυγα και την άφησα να ακυρωθεί
Χρησιμοποιώ πλέον την Χρεωστική της Πειραιώς
Δεν φτάνει που παίρνουν 1€ σε κάθε φόρτιση δηλαδή; θα ήθελαν η προπληρωμένη να χρησιμοποιείται σαν καταθετικός λογαριασμός;
Εντάξει το ξέρω ότι οι Τράπεζες θέλουν καταθέσεις αλλά δεν κάνετε έτσι πελάτες κύριοι. Έτσι χάνετε πελάτες

Ποιά είναι η Γνώμη σας; είμαι λάθος εγώ; μου διαφεύγει κάτι; ή είναι λάθος η συμπεριφορά της Κύπρου;

yuk
23-09-13, 16:15
Έφυγα και την άφησα να ακυρωθεί
Χρησιμοποιώ πλέον την Χρεωστική της Πειραιώς
Δεν φτάνει που παίρνουν 1€ σε κάθε φόρτιση δηλαδή; θα ήθελαν η προπληρωμένη να χρησιμοποιείται σαν καταθετικός λογαριασμός;
Εντάξει το ξέρω ότι οι Τράπεζες θέλουν καταθέσεις αλλά δεν κάνετε έτσι πελάτες κύριοι. Έτσι χάνετε πελάτες

Ποιά είναι η Γνώμη σας; είμαι λάθος εγώ; μου διαφεύγει κάτι; ή είναι λάθος η συμπεριφορά της Κύπρου;2 λογαριασμοί στην ίδια τράπεζα, ο ένας για αγορές. Μεταφέρεις σ' αυτόν λεφτά μέσω web banking από τον άλλο λογαριασμό για αγορές και τελείωσες. Ούτε προπληρωμένες, ούτε προμήθειες.
Η Πειραιώς γίνεται η νέα Citibank. Κ*λοτράπεζα στους μικρούς καταθέτες, αν και έχει και μερικά καλά κάποιες φορές.

boombastic
23-09-13, 19:11
Είχα την prepaid της Κύπρου η οποία με ειδοποίησε το paypal οτι έληξε
Αρχικά περίμενα να μου έρθει η καινούρια αλλά όταν είδα ότι πέρασε σχεδόν ένας μήνας και δεν ερχόταν πήγα σε ένα κατάστημα και ρώτησα γιατί καθυστερεί
Εκεί μου είπαν το εξής :
Η Κάρτα σας ακυρώθηκε γιατί δεν είχε υπόλοιπο
Έμεινα έκπληκτος. Συγνώμη αλλά αυτό δεν είναι το νόημα τς προπληρωμένης ρώτησα; Να μην έχει υπόλοιπο ώστε να την χρησιμοποιείς για αγορές στο Internet. Αν ήταν να έχει υπόλοιπο θα δηλώναμε και πιστωτική στο paypal δεν θα χρειαζόμασταν προπληρωμένη
Ναι αλλά αφού δεν είχε υπόλοιπο υποθέσαμε ότι δεν την χρησιμοποιείτε πλέον
Λοιπόν λάθος υποθέσατε η συνεργασία μας δεν βασίζεται σε υποθέσεις, έπρεπε τουλάχιστον να με ρωτήσετε πρώτα
Εντάξει ηρεμήστε μπορούμε να ξαναεκδόσουμε την κάρτα σας με τα ίδια νούμερα και το ίδιο pin
Τότε για ποιο λόγο κάνουμε αυτή τη συζήτηση; δώστε μου την καινούρια
Πρέπει πρώτα να περάσετε από το ταμείο να πληρώσετε το ποσό των .... €
Ειλικρινά δεν συγκράτησα το ποσό που μου είπε (νομίζω ήταν 18€) αφού δεν τον άκουγα πλέον
Έφυγα και την άφησα να ακυρωθεί
Χρησιμοποιώ πλέον την Χρεωστική της Πειραιώς
Δεν φτάνει που παίρνουν 1€ σε κάθε φόρτιση δηλαδή; θα ήθελαν η προπληρωμένη να χρησιμοποιείται σαν καταθετικός λογαριασμός;
Εντάξει το ξέρω ότι οι Τράπεζες θέλουν καταθέσεις αλλά δεν κάνετε έτσι πελάτες κύριοι. Έτσι χάνετε πελάτες

Ποιά είναι η Γνώμη σας; είμαι λάθος εγώ; μου διαφεύγει κάτι; ή είναι λάθος η συμπεριφορά της Κύπρου;

Και πλέον πειραιώς και κύπρου είναι ιδια τράπεζα.

yyy
23-09-13, 21:00
...
Η Πειραιώς γίνεται η νέα Citibank. Κ*λοτράπεζα στους μικρούς καταθέτες, αν και έχει και μερικά καλά κάποιες φορές.

Γιατί το λες αυτό;

KeRMiT75
23-09-13, 22:46
Ποιά είναι η Γνώμη σας; είμαι λάθος εγώ; μου διαφεύγει κάτι; ή είναι λάθος η συμπεριφορά της Κύπρου;

Η κάρτα ανανεώνεται αυτόματα, αν τη στιγμή της ανανέωσης υπάρχουν τα 5 νομίζω ευρώ προμήθεια στον λογαρισμό. Αυτό το έγραφαν στο στον ιστότοπό τους για το κόστος απόκτησης της κάρτας παλιότερα (τώρα δεν το βρίσκω). Οπότε δεν νομίζω να σου την ακύρωσαν, επείδη ήταν τάχα ανενεργός ο λογαρισμός.

-21grams
23-09-13, 22:47
Γιατί το λες αυτό;Seconded.
Pourquoi?

del_ahmettt
29-09-13, 12:42
Η κάρτα ανανεώνεται αυτόματα, αν τη στιγμή της ανανέωσης υπάρχουν τα 5 νομίζω ευρώ προμήθεια στον λογαρισμό. Αυτό το έγραφαν στο στον ιστότοπό τους για το κόστος απόκτησης της κάρτας παλιότερα (τώρα δεν το βρίσκω). Οπότε δεν νομίζω να σου την ακύρωσαν, επείδη ήταν τάχα ανενεργός ο λογαρισμός.

stelios4711, θέλουν 5€ για το πλαστικό σε κάθε ανανέωση!

Σε εμένα που έχω Prepaid από την πρών Κύπρου, συνέβη το εξής:

Με κάλεσαν στο τηλέφωνο και μου ζήτησαν να προσκομίσω άμεσα διάφορα δικαιολογητικά (εκκαθαριστικό, διέυθυνση διαμονής κλπ)

Όταν ρώτησα το λόγο, μου είπαν ότι τους το επιβάλλει πλέον η ΤτΕ!

Μου μυρίζει φακέλωμα και έλεγχος των συναλλαγών από την Εφορία;:evil:

Έχουν καλέσει και κάποιον άλλο;

stelios4711
29-09-13, 13:22
Πλαστικό και χαζομάρες. Γιατί δεν λένε ξεκάθαρα ότι θέλουν και συνδρομή;
Ούτε καν κοινή γραμμή έχουν στο τι δικαιολογία θα λένε

ipo
29-09-13, 13:25
Με κάλεσαν στο τηλέφωνο και μου ζήτησαν να προσκομίσω άμεσα διάφορα δικαιολογητικά (εκκαθαριστικό, διέυθυνση διαμονής κλπ)

Όταν ρώτησα το λόγο, μου είπαν ότι τους το επιβάλλει πλέον η ΤτΕ!

Μου μυρίζει φακέλωμα και έλεγχος των συναλλαγών από την Εφορία;

Έχουν καλέσει και κάποιον άλλο;
Η Τράπεζα της Ελλάδος, σε συμμόρφωση με τις οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, απαιτεί περισσότερα έγγραφα για την πιστοποίηση των συναλλασσομένων, προκειμένου να δυσκολευτεί το έργο όσων ξεπλένουν χρήματα. Σε αυτή την κατεύθυνση όλες οι τράπεζες σε κάθε ευκαιρία ζητάνε επικαιροποίηση των στοιχείων των πελατών τους, με επιπλέον έγγραφα. Δεν είναι κάτι καινούριο και είναι σωστή κίνηση.

Προσωπικά πήγα να κλείσω λογαριασμό σε μία τράπεζα και μου ζητούσαν να φέρω 4 έγγραφα (μέχρι αντίγραφο Ε1) και να υπογράψω τη νέα σύμβαση. Ξαναγράφω ότι αυτά ζητήθηκαν ώστε να μπορέσω να κλείσω λογαριασμό.

KeRMiT75
29-09-13, 14:59
stelios4711, θέλουν 5€ για το πλαστικό σε κάθε ανανέωση!

Σε εμένα που έχω Prepaid από την πρών Κύπρου, συνέβη το εξής:

Με κάλεσαν στο τηλέφωνο και μου ζήτησαν να προσκομίσω άμεσα διάφορα δικαιολογητικά (εκκαθαριστικό, διέυθυνση διαμονής κλπ)

Όταν ρώτησα το λόγο, μου είπαν ότι τους το επιβάλλει πλέον η ΤτΕ!

Μου μυρίζει φακέλωμα και έλεγχος των συναλλαγών από την Εφορία;:evil:

Έχουν καλέσει και κάποιον άλλο;

Δεν με είχαν καλέσει, αλλά για να ολοκληρωθεί η τελευταία ανανέωση, έπρεπε να τα προσκομίσω όταν πήγα στο υποκατάστημα.


Πλαστικό και χαζομάρες. Γιατί δεν λένε ξεκάθαρα ότι θέλουν και συνδρομή;
Ούτε καν κοινή γραμμή έχουν στο τι δικαιολογία θα λένε

Μα το έλεγε εδώ και χρόνια στο site www.prepaidcards.gr (και τώρα εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/pros-enopoiisi/proin-trapeza-kyprou/idiotes/kartes/prepaid-cards/prepaid-card)) πόσο κοστίζει η ανανέωση.

amoyda
29-09-13, 20:29
Η Τράπεζα της Ελλάδος, .
η ποια ?????
για μεταφραστρια της ΕΚΤ μπορει και να κανει

lewton
02-10-13, 09:19
Όταν ρώτησα το λόγο, μου είπαν ότι τους το επιβάλλει πλέον η ΤτΕ!

Μου μυρίζει φακέλωμα και έλεγχος των συναλλαγών από την Εφορία;:evil:


Περίπου.
Η λέξη φακέλωμα είναι περιττή.
Και έλεγχο σιγά μην κάνει η εφορία σε κάθε συναλλαγή.
Αλλά αν κάνει, θέλει να ξέρει με σιγουριά ποιος είσαι.
Παλιά ήταν πιο χαλαρές οι τράπεζες.

dimitri_ns
02-10-13, 10:32
2 λογαριασμοί στην ίδια τράπεζα, ο ένας για αγορές. Μεταφέρεις σ' αυτόν λεφτά μέσω web banking από τον άλλο λογαριασμό για αγορές και τελείωσες. Ούτε προπληρωμένες, ούτε προμήθειες.
Η Πειραιώς γίνεται η νέα Citibank. Κ*λοτράπεζα στους μικρούς καταθέτες, αν και έχει και μερικά καλά κάποιες φορές.

Δυστυχώς οι τράπεζες γίνονται λιγότερες, όπως και οι επιλογές μας

Η alphabank πχ δεν έχει προπληρωμένη, οπότε το web banking για μεταφορά σε prepaid, απλα δεν υφίσταται
Δεύτερος λογαριασμός για αγορές οκ. Και όπου χρειάζεται πιστωτική ? Εκτός αν θέλεις να πληρώνεις συνδρομή για την κάρτα

hedgehog
02-10-13, 13:28
Δυστυχώς οι τράπεζες γίνονται λιγότερες, όπως και οι επιλογές μας

Η alphabank πχ δεν έχει προπληρωμένη, οπότε το web banking για μεταφορά σε prepaid, απλα δεν υφίσταται
Δεύτερος λογαριασμός για αγορές οκ. Και όπου χρειάζεται πιστωτική ? Εκτός αν θέλεις να πληρώνεις συνδρομή για την κάρτα

Βγάζεις δεύτερη χρεωστική, δεμένη μόνο με τον δεύτερο, άδειο λογαριασμό.

δεν έχει καμία συνδρομή αν επιλέξεις κάρτα άλλη από την American express ;)

del_ahmettt
02-10-13, 13:44
Και έλεγχο σιγά μην κάνει η εφορία σε κάθε συναλλαγή.

Όχι σε κάθε συναλλαγή, αλλά σε ετήσια βάση το σύνολο των αγορών για να μας φορτώσουν ένα ακόμη τεκμήριο!


θέλει να ξέρει με σιγουριά ποιος είσαι.

Αυτή ειναι -κατα την προσωπική μου γνώμη- η σκοπιμότητα της ενημέρωσης των στοιχείων! Έτσι, ώστε να μπορεί να βάζει χέρι σέ ο,τιδήποτε έχουμε στην τράπεζα με θετικό πρόσημο, για τα χρέη που όλοι (θα) έχουμε...

CrazyScientist
02-10-13, 17:48
Έχω μια προπληρωμένη της Τράπεζας Κύπρου, κάθε φορά στην ανανέωση θέλει και 1€

Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή κάρτας να είναι για δικτυακές αγορές και καταθέσεις χωρίς να πληρώνεις κάθε φορά αυτό το 1€ για την φόρτιση;

hedgehog
02-10-13, 17:51
Έχω μια προπληρωμένη της Τράπεζας Κύπρου, κάθε φορά στην ανανέωση θέλει και 1€

Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή κάρτας να είναι για δικτυακές αγορές και καταθέσεις χωρίς να πληρώνεις κάθε φορά αυτό το 1€ για την φόρτιση;

Βγάζεις δεύτερη χρεωστική, δεμένη μόνο με έναν δεύτερο, μόνιμα άδειο λογαριασμό.
Όποτε θες μεταφέρεις σε αυτόν χρήματα μέσω web banking / phone banking / atm

sotiros
02-10-13, 17:54
προσοχη στην μεταφορα ποσου απο τον εναν λογαριασμο στον αλλον.Χρεωνουν χρεωστικους τοκους αν κανεις συναλλαγη μεταφορα-χρεωση την ιδια μερα .

del_ahmettt
02-10-13, 18:25
Έχω μια προπληρωμένη της Τράπεζας Κύπρου, κάθε φορά στην ανανέωση θέλει και 1€


1.20€ εδώ και καιρό

@ ADSLgr.com All rights reserved.