PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

dimitri_ns
02-10-13, 19:30
Βγάζεις δεύτερη χρεωστική, δεμένη μόνο με έναν δεύτερο, μόνιμα άδειο λογαριασμό.
Όποτε θες μεταφέρεις σε αυτόν χρήματα μέσω web banking / phone banking / atm

Οπότε χρειαζόμαστε 4 πρόσθετους λογαριασμούς γιατί ο καθένας στην οικογένεια έχει δική του prepaid (προφανώς σε άλλη τράπεζα όπου και δεν έχουμε λογαριασμούς - Πειραιώς,Eurobank) Φασαρία. Γιατί άραγε δεν βγάζουνε prepaid στην alphabank?

CrazyScientist
02-10-13, 23:06
Βγάζεις δεύτερη χρεωστική, δεμένη μόνο με έναν δεύτερο, μόνιμα άδειο λογαριασμό.
Όποτε θες μεταφέρεις σε αυτόν χρήματα μέσω web banking / phone banking / atm

Αυτό είναι ταλαιπωρία, δεν υπάρχει άλλος τρόπος;

darax
03-10-13, 13:55
Η alpha μέχρι πρόσφατα που ρώτησα δεν διαθέτει prepaid

aroutis
03-10-13, 15:37
Δεν με είχαν καλέσει, αλλά για να ολοκληρωθεί η τελευταία ανανέωση, έπρεπε να τα προσκομίσω όταν πήγα στο υποκατάστημα.



Μα το έλεγε εδώ και χρόνια στο site www.prepaidcards.gr (και τώρα εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/pros-enopoiisi/proin-trapeza-kyprou/idiotes/kartes/prepaid-cards/prepaid-card)) πόσο κοστίζει η ανανέωση.
Τα δικαιολογητικά τα επιβάλει όντως η ΤτΕ εδώ και τουλάχιστον 5 χρόνια ουσιαστικά, για λόγους ταυτοποίησης και τυποποίησης (Customer Data integration).

dvamvak12
04-10-13, 18:58
Για όσους έχουν e-banking στην Εθνικη , είναι πλέον διαθέσιμη αυλη prepaid mastercard με χρεωσεις απο 2-5€ για φόρτιση και 2€ για εκφόρτσιη

vgiozo
04-10-13, 19:14
Για όσους έχουν e-banking στην Εθνικη , είναι πλέον διαθέσιμη αυλη prepaid mastercard με χρεωσεις απο 2-5€ για φόρτιση και 2€ για εκφόρτσιη

Πολύ καλή κίνηση και πάνω στην ώρα για μένα


Δεν ξέρω αν το ξέρετε - εγώ μόλις το διαπίστωσα - η Εθνική Τράπεζα εκδίδει πλέον άϋλη χρεωστική κάρτα τύπου Mastercard! :oneup:
Η έκδοση και ενεργοποίηση γίνεται μέσω internet banking και είναι άμεσα διαθέσιμη...

Έτσι έτσι...
...βασικά σήμερα πρέπει να διατίθεται πρώτη φορά η εικονική αυτή κάρτα, γιατί βλέπω το τιμολόγιό τους ενημερώθηκε 4/10...

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ (https://ibank.nbg.gr/wps/wcm/myconnect/82149e8040ff37a39e05ffcc576f71a0/%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%99+%CE%A7%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%97%CE%A3++Virtual+Card+MasterCard-200813.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=82149e8040ff37a39e05ffcc576f71a0)
Και για το τιμολόγιο των καρτών εδώ (http://www.nbg.gr/wps/wcm/connect/ac4460f1-d30d-4a46-be53-8f6282e72ed9/web_portal_elliniko_epitokia_%26_timologio_kartwn.pdf?MOD=AJPERES)
(φόρτιση: 2-5€, εκφόρτιση 2€)


Καλό θα ήταν στην εκφόρτιση τουλάχιστον να μην έβαζαν τέλος...

djuan1988
05-10-13, 00:44
Ποια είναι η καλή κίνηση; Το ότι θα σου παίρνει τουλάχιστον 2€ τη φορά;

Τι κερδίζεις δηλαδή σε σχέση με μια απλή χρεωστική;

vgiozo
05-10-13, 01:25
Εγώ κερδίζω ότι έβγαλα χρεωστική Mastercard σε ένα λεπτό, από τη τράπεζα στην οποία έχω ήδη λογαριασμό, για εκείνες τις αγορές σε εκείνες τις ιστοσελίδες που δεν υποστηρίζουν Maestro...
Έπειτα η μεταφορά χρημάτων στο Paypal κοστίζει 1,60€ - μικρή διαφορά από τα 2€ και αργεί πολύ...ενώ αν πληρώνεις στο Paypal αντλώντας χρήματα μέσω χρεωστικής/πιστωτικής, υπάρχουν κρατήσεις που κάνουν τη χρήση ακόμη πιο ασύμφορη...

Γι αυτό είναι για μένα καλή κίνηση, γιατί αποτελεί μια πρόσθετη ευκολία.

djuan1988
05-10-13, 01:33
Διαβάζω τα μηνύματά σου και στο άλλο θέμα και διαπιστώνω ότι έχεις μπερδευτεί.

Η διαδικασία που έκανες μέχρι τώρα ήταν ασύμφορη και χρονοβόρα. Τώρα θα είναι απλά ασύμφορη.

Εάν πληρώνεις στο Paypal μέσω χρεωστικής/πιστωτικής ΔΕΝ έχεις χρεώσεις, στο έχουν γράψει πολλοί εδώ μέσα, αλλά επιμένεις σε τρόπους που δε σε συμφέρουν.

Το να δίνεις 2€ στην εθνική κάθε φορά που αγοράζεις κάτι δεν είναι καλή κίνηση.

vgiozo
05-10-13, 01:44
Διαβάζω τα μηνύματά σου και στο άλλο θέμα και διαπιστώνω ότι έχεις μπερδευτεί.

Η διαδικασία που έκανες μέχρι τώρα ήταν ασύμφορη και χρονοβόρα. Τώρα θα είναι απλά ασύμφορη.

Εάν πληρώνεις στο Paypal μέσω χρεωστικής/πιστωτικής ΔΕΝ έχεις χρεώσεις, στο έχουν γράψει πολλοί εδώ μέσα, αλλά επιμένεις σε τρόπους που δε σε συμφέρουν.

Το να δίνεις 2€ στην εθνική κάθε φορά που αγοράζεις κάτι δεν είναι καλή κίνηση.
Σε τί έχω μπερδευτεί;

Στο Paypal αναφέρεται ρητά πως αν πληρώνεις αντλώντας από χρεωστική/πιστωτική, υπάρχει επιβάρυνση...λόγω αμφιβολιών πάντως είχα στείλει χθες το απόγευμα ερώτηση στην υποστήριξη του Paypal, οπότε θα δούμε τί θα πουν
129638
Εσείς που χρησιμοποιείτε την πιστωτική/χρεωστική σας, αν πάτε στο Ιστορικό των συναλλαγών, στα τέλη (fees) δεν αναφέρεται τίποτα;
Έπειτα δεν αγοράζω κάθε τρεις και λίγο για να χώνω 2€ σε τέλη συνέχεια...

Θα προτιμούσα να μην το κάνω και τις φορές που γίνεται...αλλά να ανοίξω λογαριασμό σε άλλη τράπεζα και να πρέπει να μεταφέρω τα χρήματα από τη μια στην άλλη για να χρησιμοποιώ τη χρεωστική που έχουν εκεί, για μια-δύο αγορές το εξάμηνο ή τον χρόνο, δεν με εξυπηρετεί...

επίσης μέχρι τώρα δεν είχα χρεωστική που να δέχεται το Paypal για να χρησιμοποιώ αυτή για την άντληση χρημάτων

euri
05-10-13, 01:48
Για αγορές από καταστήματα (Purchases) δεν έχει χρέωση. Η χρέωση υπάρχει όταν είναι μεταφορά χρημάτων σε τρίτο πρόσωπο (πχ να στείλεις χρήματα σε μένα).

ipo
05-10-13, 01:51
Σε τί έχω μπερδευτεί;

Στο Paypal αναφέρεται ρητά πως αν πληρώνεις αντλώντας από χρεωστική/πιστωτική, υπάρχει επιβάρυνση...λόγω αμφιβολιών πάντως είχα στείλει χθες το απόγευμα ερώτηση στην υποστήριξη του Paypal, οπότε θα δούμε τί θα πουν
Το screenshot που παραθέτεις αναφέρει ξεκάθαρα ότι για αγορές δεν υπάρχει επιβάρυνση. Επιβάρυνση υπάρχει μόνο αν μεταφέρεις χρήματα σε λογαριασμό PayPal άλλου.

- - - Updated - - -


Έπειτα η μεταφορά χρημάτων στο Paypal κοστίζει 1,60€ - μικρή διαφορά από τα 2€ και αργεί πολύ...ενώ αν πληρώνεις στο Paypal αντλώντας χρήματα μέσω χρεωστικής/πιστωτικής, υπάρχουν κρατήσεις που κάνουν τη χρήση ακόμη πιο ασύμφορη...
Κρατήσεις και προμήθειες υπάρχουν με τις μεθόδους που χρησιμοποιείς μέχρι τώρα. Αν χρησιμοποιήσεις χρεωστική κάρτα, τις γλιτώνεις.

djuan1988
05-10-13, 01:51
Που ακριβώς βλέπεις ότι σε χρεώνει όταν αγοράζεις κάτι με κάρτα; Για αγορές γράφει ότι είναι δωρεάν. Αυτό που προφανώς βλέπεις εσύ είναι personal transfer, πχ να στείλεις χρήματα σε κάποιο συγγενή σου.

Αλλά ακόμη και να χρεώνει τις κάρτες (που δεν το κάνει) θα χρεώνει και εσένα με την προπληρωμένη. Συνεπώς 2€ φόρτιση + τα έξοδα του Paypal. Πάλι δε σε συμφέρει.

vgiozo
05-10-13, 01:54
Για αγορές από καταστήματα (Purchases) δεν έχει χρέωση. Η χρέωση υπάρχει όταν είναι μεταφορά χρημάτων σε τρίτο πρόσωπο (πχ να στείλεις χρήματα σε μένα).


Το screenshot που παραθέτεις αναφέρει ξεκάθαρα ότι για αγορές δεν υπάρχει επιβάρυνση. Επιβάρυνση υπάρχει μόνο αν μεταφέρεις χρήματα σε λογαριασμό PayPal άλλου.

- - - Updated - - -


Κρατήσεις και προμήθειες υπάρχουν με τις μεθόδους που χρησιμοποιείς μέχρι τώρα. Αν χρησιμοποιήσεις χρεωστική κάρτα, τις γλιτώνεις.

Μάλιστα...είχα κολλήσει γιατί έχει τύχει να μεταφέρω χρήματα σε άλλο λογαριασμό Paypal και με ρωτουσε αν στέλνω σε φίλους ή προβαίνω σε αγορά υπηρεσιών και αγαθών και στη δεύτερη περίπτωση χρέωνε το ποσοστό που αναφέρει εκεί, ακόμα κι αν οι πόροι δεν αντλούνταν από πιστωτική/χρεωστική...
...οπότε θεώρησα ότι αυτό ισχύει γενικά...

Έπειτα ξαναλέω, ότι το Paypal δεν δέχεται Maestro, την χρεωστική που είχα εγώ, οπότε δεν είναι πως διάλεγα την ασύμφορη λύση, αλλά την μόνη διαθέσιμη, μεταφέροντας τα χρήματα με έμβασμα

- - - Updated - - -


Που ακριβώς βλέπεις ότι σε χρεώνει όταν αγοράζεις κάτι με κάρτα; Για αγορές γράφει ότι είναι δωρεάν. Αυτό που προφανώς βλέπεις εσύ είναι personal transfer, πχ να στείλεις χρήματα σε κάποιο συγγενή σου.

Αλλά ακόμη και να χρεώνει τις κάρτες (που δεν το κάνει) θα χρεώνει και εσένα με την προπληρωμένη. Συνεπώς 2€ φόρτιση + τα έξοδα του Paypal. Πάλι δε σε συμφέρει.

Μα εγώ δεν θέλω να χρησιμοποιώ το Paypal, να το παρακάμψω θέλω...ιδανικά να πληρώνω με Maestro κι όταν δεν μπορώ με Mastercard χρεωστική που απέκτησα τώρα...αλλά πολλά καταστήματα το επιβάλλουν, μην προσφέροντας εναλλακτική...άλλα δίνουν τη δυνατότητα να πληρώσεις με Mastercard, αλλά μέχρι στιγμής δεν μπορουσα να την αξιοποιήσω, οπότε αναγκαζόμουν αν καταφεύγω στο Paypal
...δεν είναι ότι ήθελα να χρησιμοποιώ το Paypal ή θέλω τη Mastercard για να πληρώνω με αυτή μέσω Paypal...

Για το άλλο σκέλος της ερώτησής σου - όσον αφορά τη δική μου σύγχυση για τις χρεώσεις - απαντώ παραπάνω

runner70
05-10-13, 11:40
Ειναι καλη κινηση η αυλη prepaid της Εθνικης για οποιο εχει λογαριασμο μονο σε Εθνικη και δεν θελει να παει και σε αλλη τραπεζα. Γιατι μεχρι τωρα δεν μπορουσες να κανεις κατι. Βεβαια οι τιμες ειναι ασυμφορες για ηλεκτρονικη υπηρεσια. Ποιο ειναι το κοστος τους; ο αερας;

vgiozo
05-10-13, 12:59
Ειναι καλη κινηση η αυλη prepaid της Εθνικης για οποιο εχει λογαριασμο μονο σε Εθνικη και δεν θελει να παει και σε αλλη τραπεζα. Γιατι μεχρι τωρα δεν μπορουσες να κανεις κατι. Βεβαια οι τιμες ειναι ασυμφορες για ηλεκτρονικη υπηρεσια. Ποιο ειναι το κοστος τους; ο αερας;

Θα έπρεπε να ήταν δωρεάν για καταθέτες/πελάτες της Εθνικής και με χρέωση για τους υπολοίπους...
...οι χρεώσεις είναι ίδιες περίπου με αυτές της άϋλης προπληρωμένης της Πειραιώς, την οποία μπορεί όμως να βγάλει ο καθένας, είτε έχει λογαριασμό στην Πειραιώς είτε όχι...

Το πλεονέκτημα έναντι της άϋλης της Πειραιώς είναι ότι επειδή ακριβώς προορίζεται για τους πελάτες της Εθνικής Τράπεζας, δεν έχει όριο τα 150€ ανά κάρτα μιας χρήσης που έχει η Πειραιώς...πρακτικά δεν είναι δηλαδή μιας χρήσης...
Ο πελάτης έχει ακόμη την ευχέρεια να ορίσει το μέγιστο όριο πληρωμών μέσω της κάρτας (αλλά και να το αλλάξει)

Το αστείο λίγο στην υλοποίηση είναι ότι και για να δεις ακόμη το εκκαθαριστικό της κάρτας μέσω iBank, πρέπει να εισάγεις κλειδάριθμο από την ειδική συσκευή της Εθνικής...

Βασικά άργησε πάρα πολύ να προσφέρει τέτοια υπηρεσία...ελπίζω τώρα που πήρε μπρος να προσφέρει με τον καιρό κι άλλες ευκολίες με μικρότερες χρεώσεις.

savids
05-10-13, 13:50
Ποια η διαφορά από μια κανονική prepaid δηλ; Το ότι δεν εκδίδεται πλαστική κάρτα;

vgiozo
05-10-13, 14:14
Ναι δεν λαμβάνεις πλαστική κάρτα και δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για τις τοπικές αγορές σου, πχ στο σουπερμάρκετ ή για τραβήξεις χρήματα από ATM...για τις τελευταίες χρήσεις επαρκεί η Maestro (και για τις διαδικτυακές όπου υποστηρίζεται το σύστημα MasterCard SecureCode, θα έλεγα εγώ)...
Είναι κάρτα για αγορές μέσω διαδικτύου / από απόσταση...

Τις προπληρωμένες πλαστικές κάρτες, αντίθετα, όπως πχ η Prepaid Gift Card της Πειραιώς, μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις για αγορές σε καταστήματα, αλλά και για να δεις το υπόλοιπό σου στο ΑΤΜ

savids
05-10-13, 14:19
Θεωρώ γενικά τις prepaid πεταμένα λεφτά. Αυτή βέβαια όπως την βλέπω είναι ακόμα χειρότερη λύση. Και αυτό λόγω των υπέρογκων χρεώσεων της. Σαν ιδέα είναι πολύ καλή για κάποιον που δεν θέλει να χρησιμοποιήσει χρεωστική.

vgiozo
05-10-13, 14:26
Θεωρώ γενικά τις prepaid πεταμένα λεφτά. Αυτή βέβαια όπως την βλέπω είναι ακόμα χειρότερη λύση. Και αυτό λόγω των υπέρογκων χρεώσεων της. Σαν ιδέα είναι πολύ καλή για κάποιον που δεν θέλει να χρησιμοποιήσει χρεωστική.

Οι χρεώσεις είναι τυπικές για επαναφορτιζόμενη κάρτα...αν ειναι υπέρογκες, είναι υπέρογκες όχι μόνο στην Εθνική...

Κοίτα αν θες και τις χρεώσεις για διάφορες συναλλαγές της χρεωστικής της Πειραιώς
http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/debit-cards/visa-debit

Και τις χρεώσεις για τις προπληρωμένες, επαναφορτιζόμενες και μη, της Πειραιώς
http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/propliromenes-kartes

Της εθνικής είναι πρακτικά χρεωστική, επαναφορτιζόμενη, αλλα άϋλη...συνδυασμός δλδ εναλλακτικών λύσεων...
Όπως είπα, το ιδανικό θα ήταν να μην είχε χρεώσεις επαναφόρτισης και κυρίως εκφόρτισης για πελάτες, αλλά για τρίτους καθιστώντας την προσβάσιμη σε μη πελάτες δλδ

runner70
05-10-13, 14:53
Θα έπρεπε να ήταν δωρεάν για καταθέτες/πελάτες της Εθνικής και με χρέωση για τους υπολοίπους...
...οι χρεώσεις είναι ίδιες περίπου με αυτές της άϋλης προπληρωμένης της Πειραιώς, την οποία μπορεί όμως να βγάλει ο καθένας, είτε έχει λογαριασμό στην Πειραιώς είτε όχι...

Το πλεονέκτημα έναντι της άϋλης της Πειραιώς είναι ότι επειδή ακριβώς προορίζεται για τους πελάτες της Εθνικής Τράπεζας, δεν έχει όριο τα 150€ ανά κάρτα μιας χρήσης που έχει η Πειραιώς...πρακτικά δεν είναι δηλαδή μιας χρήσης...
Ο πελάτης έχει ακόμη την ευχέρεια να ορίσει το μέγιστο όριο πληρωμών μέσω της κάρτας (αλλά και να το αλλάξει)

Το αστείο λίγο στην υλοποίηση είναι ότι και για να δεις ακόμη το εκκαθαριστικό της κάρτας μέσω iBank, πρέπει να εισάγεις κλειδάριθμο από την ειδική συσκευή της Εθνικής...

Βασικά άργησε πάρα πολύ να προσφέρει τέτοια υπηρεσία...ελπίζω τώρα που πήρε μπρος να προσφέρει με τον καιρό κι άλλες ευκολίες με μικρότερες χρεώσεις.

Ειλικρινα φιλε μου δεν καταλαβα τι σχεση εχει και λες κατι τετοιο. Αφου η αντιστοιχη αυλη προπληρωμενη της Πειραιως δεν ειναι μιας χρησης και μπορεις να ορισεις οριο μεχρι τα 3000. Που ειναι το πλεονεκτημα της Εθνικης; Της Εθνικης εχει και μιας χρησης;

vgiozo
05-10-13, 15:07
Ειλικρινα φιλε μου δεν καταλαβα τι σχεση εχει και λες κατι τετοιο. Αφου η αντιστοιχη αυλη προπληρωμενη της Πειραιως δεν ειναι μιας χρησης και μπορεις να ορισεις οριο μεχρι τα 3000. Που ειναι το πλεονεκτημα της Εθνικης; Της Εθνικης εχει και μιας χρησης;

H άϋλη της Πειραιώς για τους πελάτες με κωδικούς WinBank μου είχε ξεφύγει...
αλλά οι χρεώσεις της δεν είναι διαφορετικές...δες εδώ
http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/propliromenes-kartes?ft=A2|%CE%921|C2

Εγώ δεν προτείνω σε κανένα να πάει στην Εθνική ούτε υπερασπίζομαι τις λύσεις της εθνικής έναντι κάποιας άλλης, λέω ότι στην κατηγορία των επαναφορτιζόμενων οι κάρτες είναι εφάμιλλες και έχουν σχεδόν ίδιες χρεώσεις...

Η λύση δεν είναι άριστη, είναι εξυπηρετική για τους πελάτης Εθνικής...ως εκεί...και εφάμιλλη με εκείνες άλλων τραπεζών στην ίδια κατηγορία καρτών.

Υ.Γ. Η εθνική νομίζω επιτρέπει ανώτερο ημερήσιο όριο φόρτισης μεγαλύτερο από τα 3.000€ (έως 5.000 (http://www.nbg.gr/wps/portal/el/retail/cards/OurCards/prepaid-cards/products/virtual-mastercard))αλλά αυτό για μένα δεν είναι συγκριτικό πλεονέκτημα...είναι αδιάφορο...
τόσα κατατίθενται εμένα στον λογαριασμό μου σε πέντε-έξι μήνες...

savids
05-10-13, 15:13
Αυτό που λες εσύ δλδ πως οι χρεώσεις της Εθνικής είναι υπέρογκες, δεν στέκει και δεν ξέρω γιατί το λες από τη στιγμή που οι χρεώσεις των άλλων επαναφορτιζόμενων είναι παρόμοιες...


Μα δεν υπερασπίζομαι της Πειραιώς. Λέω ότι είναι πεταμένα λεφτά όλων και οι άϋλες και οι πλαστικές αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

vgiozo
05-10-13, 15:17
Μα δεν υπερασπίζομαι της Πειραιώς. Λέω ότι είναι πεταμένα λεφτά όλων και οι άϋλες και οι πλαστικές αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Σίγουρα οι επανφορτιζόμενες - υπάρχουν επαναφορτιζόμενες χωρίς χρέωση φόρτισης/εκφόρτισης; - δεν είναι οι πιο συμφέρουσες...αλλά και οι κανονικές χρεωστικές τρώνε φράγκα από διάφορες συναλλαγές...παραπάνω παρέθεσα σύνδεσμο προς τις χρεώσεις της χρεωστικής Πειραίως...

Οι τράπεζες τρώνε α΄λλοτε λίγο-λίγο, άλλοτε πολύ-πολύ τα λεφτά μας κι αυτό είναι το στραβό...

djuan1988
05-10-13, 17:31
Σίγουρα οι επανφορτιζόμενες - υπάρχουν επαναφορτιζόμενες χωρίς χρέωση φόρτισης/εκφόρτισης; - δεν είναι οι πιο συμφέρουσες...αλλά και οι κανονικές χρεωστικές τρώνε φράγκα από διάφορες συναλλαγές...παραπάνω παρέθεσα σύνδεσμο προς τις χρεώσεις της χρεωστικής Πειραίως...

Οι τράπεζες τρώνε α΄λλοτε λίγο-λίγο, άλλοτε πολύ-πολύ τα λεφτά μας κι αυτό είναι το στραβό...

Γιατί επιμένεις σε κάτι που δεν ισχύει;;;

Οι μόνες χρεώσεις που έχει η χρεωστική της Πειραιώς είναι η προμήθεια για αγορά σε ξένο νόμισμα (εκτός από το amazon) και οι χρεώσεις για τις διάφορες συναλλαγές σε ATM άλλων τραπεζών. Τα ίδια ισχύουν και για τις χρεωστικές των περισσότερων τραπεζών.


Έχεις επιλέξει μια λύση για τις αγορές σου η οποία είναι ασύμφορη και προσπαθείς να πείσεις και τους άλλους (ή ίσως και τον εαυτό σου) ότι και οι υπόλοιπες λύσεις είναι παρόμοιες. Όχι, δεν είναι. Μπορείς να χρησιμοποιείς ότι θέλεις, είναι δικαίωμα σου, αλλά μη γράφεις ανακρίβειες.

euri
05-10-13, 17:49
αλλά και οι κανονικές χρεωστικές τρώνε φράγκα από διάφορες συναλλαγές...παραπάνω παρέθεσα σύνδεσμο προς τις χρεώσεις της χρεωστικής Πειραίως...

Αν εννοείς αυτό το μήνυμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=5205254&viewfull=1#post5205254), τότε δες το πιο προσεκτικά: οι χρεώσεις αφορούν σε χρήση της κάρτας σε ΑΤΜ μέσω ΔΙΑΣ (δηλαδή όχι σε ΑΤΜ της Πειραιώς). Το ίδιο κάνουν και οι υπόλοιπες τράπεζες με τις δικές τους κάρτες.

vgiozo
05-10-13, 18:18
ωωωω...κοίτα να δεις κολλήματα...

Εγώ μιλάω για τις προπληρωμένες/επαναφορτιζόμενες ρε παληκάρια...δεν διαφέρει από τις άλλες του ίδιου τύπου ως λιγότερο ή περισσότερο συμφέρουσα...
Από κει και πέρα εγώ απλώς χαίρομαι που μου προσφέρεται μια εύκολη και άμεση λύση που δεν την είχα πριν...

Έπειτα εγώ δεν πάω να πείσω κανέναν να αλλάξει τράπεζα, όπως μου προτείνανε εμένα, κάτι που δεν μπορώ να κάνω εξάλλου...
Δεν εξετάζω το θέμα από μηδενική βάση, σαν κάποιος που συγκρίνει τράπεζες και χρεωστικές και επιλέγει μία, αλλά ως κάποιος που έχει ήδη λογαριασμό σε μια Τράπεζα και θέλει να εξυπηρετηθεί...
Ακόμη, συγκρίνοντας την Virtual MasterCard της Εθνικής με αντίστοιχες κάρτες της Πειραιώς, που την επαινούν πολύ εδώ για το internet banking κοκ, βλέπω ότι οι χρεώσεις είναι σχεδόν ίδιες, οπότε σε σχέση με αυτές δεν αισθάνομαι ριγμένος...


Για μια-δυο αγορές το εξάμηνο, αν δεν μπορώ να πληρώσω με Maestro (πιο γρήγορη και φτηνή λύση για μένα) προτιμώ να πληρώσω 1.60€ στο Paypal - με την εκνευριστική καθυστέρηση - ή να υποστώ τη χρέωση της άϋλης Mastercard της Εθνικής, λύση που δεν είναι ιδανική, αλλά για μένα λυνει ένα πρόβλημα...
Να μπω στη διαδικασία να συγκεντρώσω το χαρτομάνι (κι ως άνεργος είναι δυσκολότερο τέλος πάντων), να ανοίξω λογαριασμό κι έπειτα να τρέχω να βγάζω χρήματα από ΑΤΜ της Εθνικής, να τα καταθέτω στη Πειραιώς και μετά να κάνω αγορές με την χρεωστική της Πειραιώς, είναι τσάμπα κόπος για τη χρήση που θα της έκανα...
...κι όσο δεν προσέφερε Εθνική χρεωστική Mastercard, θα ήμουν πρόθυμος να συζητήσω μια τέτοια λύση ή να αγοράσω προπληρωμένη πλαστική ή άϋλη προπληρωμένη της Πειραιώς (πράγμα που έχω κάνει εξάλλου) ή ακόμη και να ανοίξω λογαριασμό...θα με εξυπηρετούσε στη περίπτωση πχ μιας έκτατης προσφοράς, όταν δεν θα είχα το χρόνο να περιμένω για τη μεταφορά χρημάτων από τον τρ.λογαριασμό στο Paypal...
Σε αυτή την περίπτωση θα ήμουν αναγκασμένος να αγοράσω μια άϋλη της Πειραιώς με κόστος 2€, που μπορεί όμως να μην με εξυπηρετούσε αν το κόστος αγοράς ήταν πάνω απο 150€

Με την Virtual Mastercard της Εθνικής μπορώ πάλι με το ίδιος κόστος (2€) και με την ευκολία του internet banking, να μεταφερω το ποσό που θέλω ακριβώς στη κάρτα και να κάνω την αγορά που θέλω...
Η νέα κάρτα της Εθνικής, λοιπόν, με εξυπηρετεί...

Αν λοιπόν τα παραπάνω φαίνονται κανενός πολύπλοκα, να πάρει την δική του χρεωστική κάρτα αγκαλιά να την νταντεύει ή να συστήνεται γνωστοποιώντας στους άλλους ότι έχει αυτή τη γαμάουα κάρτα...


Τέλος, παραπάνω σημείωσα, όσον αφορά τα κερατιάτικα των καρτών, πως και για χρεωστική της Πειραιώς υπάρχουν διάφορες χρεώσεις που θα μπορούσαν να λείπουν
- χρέωση για ερώτηση υπολοίπου από ΑΤΜ 0,18€
- χρέωση για ανάληψη μετρητών από 1,10€ και πάνω
κα
http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/debit-cards/visa-debit

Αυτές είναι λειτουργίες που δεν υποστηρίζει η άΰλη επαναφορτιζόμενη της Εθνικής, οπότε δεν υπάρχει άμεση σύγκριση...αλλά είναι κερατιάτικα, πώς να το κάνουμε...

runner70
05-10-13, 18:50
Τέλος, παραπάνω σημείωσα, όσον αφορά τα κερατιάτικα των καρτών, πως και για χρεωστική της Πειραιώς υπάρχουν διάφορες χρεώσεις που θα μπορούσαν να λείπουν
- χρέωση για ερώτηση υπολοίπου από ΑΤΜ 0,18€
- χρέωση για ανάληψη μετρητών από 1,10€ και πάνω
κα
http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/debit-cards/visa-debit

Αυτές είναι λειτουργίες που δεν υποστηρίζει η άΰλη επαναφορτιζόμενη της Εθνικής, οπότε δεν υπάρχει άμεση σύγκριση...αλλά είναι κερατιάτικα, πώς να το κάνουμε...

Φιλε με το συμπαθειο αλλα γραφεις συνεχως ανακριβειες. Ειναι η τριτη που διαβαζω μεσα σε λιγα σου post σε αυτο το thread.Οι παραπανω χρεωσεις ισχυουν αν πας σε atm αλλης τραπεζας, οχι στα ατμ Πειραιως. Αντιστοιχες χρεωσεις ισχυουν και για την χρεωστικη της Εθνικης αν πας σε ατμ αλλης τραπεζας.

euri
05-10-13, 18:54
Τέλος, παραπάνω σημείωσα, όσον αφορά τα κερατιάτικα των καρτών, πως και για χρεωστική της Πειραιώς υπάρχουν διάφορες χρεώσεις που θα μπορούσαν να λείπουν
- χρέωση για ερώτηση υπολοίπου από ΑΤΜ 0,18€
- χρέωση για ανάληψη μετρητών από 1,10€ και πάνω
κα
http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/debit-cards/visa-debit

Αυτές είναι λειτουργίες που δεν υποστηρίζει η άΰλη επαναφορτιζόμενη της Εθνικής, οπότε δεν υπάρχει άμεση σύγκριση...αλλά είναι κερατιάτικα, πώς να το κάνουμε...

Επειδή αναφέρεσαι συγκεκριμένα σε χρεωστική:

Οι παραπάνω χρεώσεις που παραθέτεις ισχύουν μόνο όταν χρησιμοποιείς τη χρεωστική σε ΑΤΜ άλλης τράπεζας (δηλαδή μέσω του διατραπεζικού συστήματος ΔΙΑΣ (http://www.dias.com.gr/)). Αν χρησιμοποιήσεις τη χρεωστική σε ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας δεν θα χρεωθείς ούτε για ερώτηση υπολοίπου, ούτε για ανάληψη οποιουδήποτε ποσού. Και αυτό ισχύει για όλες τις ελληνικές τράπεζες (εκτός αν κάποιες έχουν προσφορά στους πελάτες του για δωρεάν συναλλαγές μέσω ΔΙΑΣ*). Δηλαδή αν χρησιμοποιήσεις την κάρτα της Alpha Bank σε ΑΤΜ της Alpha Bank δεν θα χρεωθείς. Αν χρησιμοποιήσεις την κάρτα της Alpha Bank σε ΑΤΜ της Τράπεζας Αττικής θα χρεωθείς σύμφωνα με τον κατάλογο χρεώσεων της Alpha Bank.


* Πριν πολλά χρόνια, όταν είχε ξεκινήσει η HSBC στην Ελλάδα, προσέφερε στους πελάτες της δωρεάν συναλλαγές μέσω ΔΙΑΣ, διότι δεν είχε πολλά υποκαταστήματα. Τότε είχα εκμεταλλευτεί εκείνη την προσφορά και είχα δωρεάν πρόσβαση σε όλα τα ΑΤΜ στην ελληνική επικράτεια.

savids
05-10-13, 18:57
Σίγουρα οι επανφορτιζόμενες - υπάρχουν επαναφορτιζόμενες χωρίς χρέωση φόρτισης/εκφόρτισης; - δεν είναι οι πιο συμφέρουσες...αλλά και οι κανονικές χρεωστικές τρώνε φράγκα από διάφορες συναλλαγές...παραπάνω παρέθεσα σύνδεσμο προς τις χρεώσεις της χρεωστικής Πειραίως...

Οι τράπεζες τρώνε α΄λλοτε λίγο-λίγο, άλλοτε πολύ-πολύ τα λεφτά μας κι αυτό είναι το στραβό...

Oι χρεωστικές δεν σε χρεώνουν σε καμία περίπτωση. Για αυτό υπάρχουν οι prepaid. Να σε αρμέγουν χωρίς λόγο.

runner70
05-10-13, 19:03
Oι χρεωστικές δεν σε χρεώνουν σε καμία περίπτωση. Για αυτό υπάρχουν οι prepaid. Να σε αρμέγουν χωρίς λόγο.

Καλα σε χρεωνουν και οι χρεωστικες πχ. σε πληρωμη σε ξενο νομισμα σου βαζουν προμηθεια. Αλλα σιγουρα ειναι πιο συμφερουσες απο τις προπληρωμενες.

savids
05-10-13, 19:09
Καλα σε χρεωνουν και οι χρεωστικες πχ. σε πληρωμη σε ξενο νομισμα σου βαζουν προμηθεια. Αλλα σιγουρα ειναι πιο συμφερουσες απο τις προπληρωμενες.

Rephrase : δεν σε χρεώνουν για ψύλλου πήδημα. :twisted:

vgiozo
05-10-13, 19:46
Φιλε με το συμπαθειο αλλα γραφεις συνεχως ανακριβειες. Ειναι η τριτη που διαβαζω μεσα σε λιγα σου post σε αυτο το thread.Οι παραπανω χρεωσεις ισχυουν αν πας σε atm αλλης τραπεζας, οχι στα ατμ Πειραιως. Αντιστοιχες χρεωσεις ισχυουν και για την χρεωστικη της Εθνικης αν πας σε ατμ αλλης τραπεζας.

Δεν θυμάμαι εγώ να είπα συγκεκριμένα ότι αυτό συμβαίνει στα ΑΤΜ της Πειραιώς...αν το διάβασες, δείξτο μου...
όπως είπα προσφέρει λειτουργίες που δεν προσφέρει η άϋλη, και γι αυτές χρεώνεσαι...είπα επίσης ότι δεν είναι συγκρίσιμες οι δύο κάρτες/υπηρεσίες...
Και για να αποκτήσω εγώ πρόσβαση σε αυτές, θα πρέπει να μπω σε μια διαδικασία που δεν αξίζει τον κόπο...

Αν κάποιος αγοράζει πολύ συχνά σίγουρα δεν συμφέρει...για πελάτη της Εθνικής που θέλει να προβαίνει περιστασιακά σε αγορές σε ηλεκτρονικά καταστήματα που δεν υποστηρίζουν Maestro είναι βολικό.

...ελπίζω να κατέστη σαφές ότι μιλάω από τη σκοπιά υφιστάμενου πελάτη συγκεκριμένης τράπεζας...
...ελπίζω να κατέστη σαφές ότι δεν συγκρίνω την Virtual Mastercard της Εθνικής και την Χρεωστική της Πειραιώς κι ότι δεν βγάζω προτιμητέα σ' αυτή τη σύγκριση την κάρτα της Εθνικής
...ελπίζω επίσης να κατέστη σαφές ότι δεν θέλω τη νέα χρεωστική για να πληρώνω μέσω Paypal (γιατί το άκουσα κι αυτό πριν), αλλά για να το αποφύγω, όπου είναι δυνατόν...

Τουλάχιστον ελπίζω να ξεχαρμάνιασε κανείς και να πιει τώρα πιο άνετα και ανακουφισμένος τον απογευματινό του καφέ...

Manolis_karas
05-10-13, 21:28
προσοχη στην μεταφορα ποσου απο τον εναν λογαριασμο στον αλλον.Χρεωνουν χρεωστικους τοκους αν κανεις συναλλαγη μεταφορα-χρεωση την ιδια μερα .
Δεν έχω προσέξει να βάζουν χρεωστικούς τόκους για μεταφορά από λογαριασμό σε λογαριασμό της ίδιας τράπεζας.

ipo
05-10-13, 21:35
Διάβαζα τώρα το νήμα και ήμουν στο τσακ να πηδηχτώ από το παράθυρο. Ευτυχώς που ανέλαβε ο runner70. :oneup:

runner70
06-10-13, 14:18
Δεν θυμάμαι εγώ να είπα συγκεκριμένα ότι αυτό συμβαίνει στα ΑΤΜ της Πειραιώς...αν το διάβασες, δείξτο μου...


Για να μην μεινει αναπαντητο, οχι δεν το ειπες αλλα ετσι οπως το εγραψες...αυτο αφησες να εννοηθει. Διαφορετικα επρεπε να κανεις τη διακριση μεταξυ ΑΤΜ Πειραιως και αλλων τραπεζων. Και οπως ειδες δεν ημουν ο μονος που σου σχολιασα αυτο το κομματι. Οταν ενα προιον εχει κατι αρνητικο αλλα το εχουν και τα αλλα παρομοια προιοντα, τοτε δεν εχει νοημα να το προβαλλεις ως "επιχειρημα". Ειναι περιττο.

vgiozo
06-10-13, 14:46
Για να μην μεινει αναπαντητο, οχι δεν το ειπες αλλα ετσι οπως το εγραψες...αυτο αφησες να εννοηθει. Διαφορετικα επρεπε να κανεις τη διακριση μεταξυ ΑΤΜ Πειραιως και αλλων τραπεζων. Και οπως ειδες δεν ημουν ο μονος που σου σχολιασα αυτο το κομματι. Οταν ενα προιον εχει κατι αρνητικο αλλα το εχουν και τα αλλα παρομοια προιοντα, τοτε δεν εχει νοημα να το προβαλλεις ως "επιχειρημα". Ειναι περιττο.
Μήπως και συνεννοηθούμε.

Αν η άϋλη επαναφορτιζόμενη χρεωστική για πελάτες της Πειραιώς έχει την ίδια χρέωση με την άϋλη της Εθνικής, προς τί να πει κανείς ότι οι χρεώσεις της Εθνικής είναι υπέρογκες και ασύμφορες; Συγκρίνοντας διαφορετικά προϊόντα;

Αυτό επαναλαμβάνω κι έχετε κολλήσει μερικοί: για υφιστάμενους πελάτες της Εθνικης η παροχή αυτής της κάρτας προσφέρει κάποια πρόσθετη ευκολία στις συναλλαγές και δεν είναι χειρότερη από αντίστοιχες κάρτες άλλων Τραπεζών...
Εσείς επανειλημμένα μου απαντάτε ωσάν να ξεκινούσα τώρα να επιλέξω τράπεζα, να ανοίξω λογαριασμό και να βγάλω κάρτα και επιλέγω την άϋλη της Εθνικής...

Έπειτα το να πεις ότι οι διάφορες κάρτες χρεώνουν κερατιάτικα ισχύει και κρίνεται συγκριτικά για τις λειτουργίες που προσφέρουν...οι επαναφορτιζόμενες χρεώνουν κερατιάτικα στις φορτίσεις/εκφορτίσεις, άλλες χρεωστικές με περισσότερες λειτουργίες χρεώνουν κερατιάτικα σε αυτές τις υπηρεσίες...

Οι επαναφορτιζόμενες δεν ενδείκνυνται προφανώς για συχνές αγορές, σε καμία τράπεζα...για πελάτη μιας συγκεκριμένης τράπεζας όμως που έχει χρεωστική/ανάληψης που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει ευρέως σε ηλεκτρονικές αγορές, κυρίως εκτός συνόρων γιατί εντός υποστηρίζεται περισσότερο, η δυνατότητα έκδοσης αυτής της κάρτας διευκολύνει πολύ σε κάποιες περιπτώσεις...

Το ότι η Εθνική δεν δίνει κάρτα ανάληψης/χρεωστική που να υποστηρίζεται περισσότερο, όπως Visa Electron ή ξέρω γω, είναι πράγματι αρνητικό...για κάποιον όμως που είναι υφιστάμενος πελάτης, δεν αγοράζει συχνά και για τον οποίο η όλη διαδικασία του ανοίγματος λογαριασμού σε άλλη τράπεζα και μεταφοράς κεφαλαίων από τη μία στην άλλη για τη πραγματοποίηση αγορών δεν αξίζει την οικονομία 2€, η άϋλη της Εθνικης εξυπηρετεί μια χαρά...φορτίζεται σε μηδέν χρόνο μέσω ibank και είναι έτοιμη για χρήση.

Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο, διαφορετικά ας επιστρέψουμε στη δευτεροβάθμια για ασκήσεις κατανόησης κειμένου

αλλά πολύ το κουράσαμε

ipo
06-10-13, 16:43
Έπειτα το να πεις ότι οι διάφορες κάρτες χρεώνουν κερατιάτικα ισχύει και κρίνεται συγκριτικά για τις λειτουργίες που προσφέρουν...οι επαναφορτιζόμενες χρεώνουν κερατιάτικα στις φορτίσεις/εκφορτίσεις, άλλες χρεωστικές με περισσότερες λειτουργίες χρεώνουν κερατιάτικα σε αυτές τις υπηρεσίες...
Συγκρίνεις τις προπληρωμένες κάρτες με τις χρεωστικές, τη στιγμή που οι λειτουργίες των προπληρωμένων, όχι μόνο χρεώνονται, αλλά είναι υποσύνολο των υπηρεσιών που προσφέρουν οι χρεωστικές κάρτες. Και μετά αναφέρεις ως μειονέκτημα μερικές από τις επιπλέον δυνατότητες των χρεωστικών, που οι προπληρωμένες δεν υποστηρίζουν καν.

Έχοντας διαβάσει όλη τη συζήτηση, αφενός θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο ευγενικός με τους συνομιλητές σου που αφιερώνουν χρόνο για να παραθέσουν χρήσιμες πληρφορίες, αφετέρου θα σου συνιστούσα να διαβάζεις πιο προσεκτικά τι σου απαντούν, διότι επαναλαμβάνεις συνεχώς τα ίδια, λες και δεν έχεις διαβάσει τις συμβουλές των άλλων.

euri
06-10-13, 17:11
Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο, διαφορετικά ας επιστρέψουμε στη δευτεροβάθμια για ασκήσεις κατανόησης κειμένου

Αρχίζεις και γίνεσαι προσβλητικός, ενώ κανείς δε σε προσέβαλε.

Καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς τη σωστή ορολογία, ώστε να μην δημιουργούνται προβλήματα στην κατανόηση κειμένου.


η άϋλη επαναφορτιζόμενη χρεωστική για πελάτες της Πειραιώς

Η επαναφορτιζόμενη δεν λέγεται χρεωστική. Λέγεται προπληρωμένη (prepaid). Η χρεωστική είναι η...χρεωστική (debit).

Οι τράπεζες προσφέρουν χρεωστικές, πιστωτικές και προπληρωμένες. Παράδειγμα από την Εθνική (http://www.nbg.gr/wps/portal/el/retail/cards).

Αν εσύ ήθελες να αναφερθείς στην άυλη προπληρωμένη της Πειραιώς και την ονόμαζες χρεωστική (και έβαζες επίσης συνδέσμους με χρεώσεις από τη χρεωστική κάρτα) είναι λογικό να έχει γίνει αυτό το μπέρδεμα.

Τέλος κι από μένα.

vgiozo
06-10-13, 18:26
Συγκρίνεις τις προπληρωμένες κάρτες με τις χρεωστικές, τη στιγμή που οι λειτουργίες των προπληρωμένων, όχι μόνο χρεώνονται, αλλά είναι υποσύνολο των υπηρεσιών που προσφέρουν οι χρεωστικές κάρτες. Και μετά αναφέρεις ως μειονέκτημα μερικές από τις επιπλέον δυνατότητες των χρεωστικών, που οι προπληρωμένες δεν υποστηρίζουν καν.

Έχοντας διαβάσει όλη τη συζήτηση, αφενός θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο ευγενικός με τους συνομιλητές σου που αφιερώνουν χρόνο για να παραθέσουν χρήσιμες πληρφορίες, αφετέρου θα σου συνιστούσα να διαβάζεις πιο προσεκτικά τι σου απαντούν, διότι επαναλαμβάνεις συνεχώς τα ίδια, λες και δεν έχεις διαβάσει τις συμβουλές των άλλων.
Διαβάζω το δικό σου μήνυμα τώρα και νομίζω ότι θά'πρεπε να το επαναλαμβάνεις αυτό στον ευαυτό σου και να ξαναδιαβάσεις αυτό που μόλις έγραψες...

Εγώ συγκρίνω όμοιες, οι άλλοι (συμπεριλαμβανομένου και εσού μόλις τώρα) ανόμοιες...όσον αφορά τα κερατιάτικα επισημαίνω ότι κάθε κατηγορία κάρτας έχει, όπου όμως κάθε κατηγορία κάρτας θα πρέπει να συγκριθεί με όμοιά της...

Δεν έχει νόημα δλδ να μου λέει κανείς τί την θες την Virtual Mastercard της Εθνικής, με την τάδε κάρτα της τάδε τράπεζας δεν επιβαρύνεσαι για κάθε αγορά...
Είναι αυτό κατανοητό ή σύνθετο ώστε να πρέπει να το σπάσουμε σε κομμάτια για να γίνει καταληπτό;;

Πώς να μην επαναλαμβάνομαι όταν διαφορετικά άτομα κατά σειρά μού απαντούν ωσάν να συγκρίνω διαφορετικές κάρτες και να ξεκινώ από μηδενική βάση...
Με αναγκάζουν - όπως κι εσύ τώρα - να επαναλάβω πως η επιλογή μου είναι
- το κόστος της επαναφορτιζόμενης της Εθνικής - όπου δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την Maestro, και για να παρακάμψω τη διαδικασία μεταφοράς στο Paypal μέσω τραπεζικού - για 1-2 αγορές το εξάμηνο
- να μαζέψω χαρτομάνι, να ανοίξω λογαριασμό πχ στην Πειριαώς ώστε όταν θέλω να κάνω μια συναλλαγή, να βγάζω από τη μία, να βάζω στην άλλη (απο΄ΑΤΜ ή ταμείο) και να προχωρώ μετά στην ηλεκτρονική συναλλαγή...αυτή η διαδικασία έχει ακυρώσει εν πολλοίς την ευκολία της ηλεκτρονικής πληρωμής.

Για κάποιο λόγο δεν γίνεται χωνευτό...αν σε ρωτάνε συνε΄χεια το ίδιο, δεν μπορεί, θα αναρωτηθείς αν υπάρχει κάποιο κενό στην κατανόηση και την επικοινωνία



Αρχίζεις και γίνεσαι προσβλητικός, ενώ κανείς δε σε προσέβαλε.

Καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς τη σωστή ορολογία, ώστε να μην δημιουργούνται προβλήματα στην κατανόηση κειμένου.



Η επαναφορτιζόμενη δεν λέγεται χρεωστική. Λέγεται προπληρωμένη (prepaid). Η χρεωστική είναι η...χρεωστική (debit).

Οι τράπεζες προσφέρουν χρεωστικές, πιστωτικές και προπληρωμένες. Παράδειγμα από την Εθνική (http://www.nbg.gr/wps/portal/el/retail/cards).

Αν εσύ ήθελες να αναφερθείς στην άυλη προπληρωμένη της Πειραιώς και την ονόμαζες χρεωστική (και έβαζες επίσης συνδέσμους με χρεώσεις από τη χρεωστική κάρτα) είναι λογικό να έχει γίνει αυτό το μπέρδεμα.

Τέλος κι από μένα.

Οι κάρτες χωρίζονται κυρίως σε χρεωστικές και πιστωτικές...τις προπληρωμένες και τις επαναφορτιζόμενες τις τοποθετώ στη κατηγορία των χρεωστικών λόγω της καίριας διαφοροποίησής τους από τις πιστωτικές, δλδ αντλούν μόνο από υπάρχοντα/κατατεθειμένα κεφάλαια...αν δεν υπάρχουν χρήματα, δεν μπορούν να φέρουν εις πέρας τη συναλλαγή...

Δεν νομίζω ότι η τυπολόγηση είναι παράλογη...

Έπειτα και οι προπληρωμένες, μπορεί να είναι επαναφορτιζόμενες ή μη, πλαστικές ή άϋλες...
http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/propliromenes-kartes

Τέλος έχω επαναλάβει τόσες φορές τον όρο "επαναφορτιζόμενες" όταν αναφέρομαι σε κάρτες της Εθνικής ή άλλης Τράπεζας, ώστε μόνο κάποιος που διάβαζε πεταχτά το νήμα θα μπερδευόταν...χρησιμοποιώ δλδ τον ειδολογικό προσδιορισμό, πχ χρεωστική επαναφορτιζόμενη, ή αναφέρομαι σε συγκεκριμένες κάρτες πχ την άϋλη επαναφορτιζόμενη της Πειραιώς...αν μπερδεύτηκε κανείς, ας διαβάζει προσεκτικότερα...

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ

Η τυπολόγηση των προπληρωμένων, επανφορτιζόμενων κοκ στις χρεωστικές κάρτες είναι γενική
http://en.wikipedia.org/wiki/Debit_card#Types_of_debit_card_systems
Εξάλλου αν σε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα σου λέει πως μπορείς να πληρώσεις με "credit / debit card" στη κατηγορία της debit card περιλαμβάνει και τις επαναφορτιζόμενες και τις προπληρωμένες κοκ

jap
06-10-13, 18:49
C' est tres sureal... :paint: Αδυνατώ πλέον να παρακολουθήσω :p

@ipo: Ξέρω ότι έκανες τρομερό κόπο να βάλεις τα μηνύματα στο σωστό thread, αλλά μάλλον θα πρέπει να τα πας πάλι σε κάποιο άσχετο, μη διαβάσει κανείς τις 'πληροφορίες' εδώ μέσα στο μέλλον και μπερδευτεί. Δηλαδή αν εγώ ρώταγα πώς να πάω με το ΙΧ σε μια διαδρομή, μου λέγατε όλοι τις συμβουλές σας και εντέλει αποδεικνυόταν ότι τελικά οδηγώ ποδήλατο αλλά θα ήθελα να πάω με αεροπλάνο, στο fun section δεν θα έμπαινε η όλη συζήτηση;

runner70
06-10-13, 19:11
@ vgiozo εδω γραφονται οσες επιλογες γνωριζουμε ως χρηστες ωστε οι αναγνωστες που συμμετεχουν αλλα και αυτοι που δεν συμμετεχουν σχολιαζοντας, να μπορεσουμε να επιλεξουμε την πιο συμφερουσα και ταυτοχρονα δυνατη λυση. Αν καποιο μελος χρησιμοποιει τα προιοντα μιας τραπεζας και δεν επιθυμει να ασχοληθει με τη διαδικασια για να παει και σε αλλη, τοτε δεν εχει νοημα να το κουραζει γιατι αναγκαστικα θα χρησιμοποιησει μονο τα προιοντα της τραπεζας που ηδη εχει.

Το θεμα αυλη προπληρωμενη της Εθνικης ειναι ενα θετικο βημα για αυτους που εχουν μονο Εθνικη και αντιμετωπιζαν προβληματα λογω της χρεωστικης τους maestro χωρις ωστοσο να αποτελει την ενδεδειγμενη λυση της αγορας για ηλεκτρονικες πληρωμες. Τελος και απο μενα.

john_who
07-10-13, 15:33
Εγώ δεν θα διάλεγα ποτέ προπληρωμένη κάρτα οποιασδήποτε τράπεζας, λόγω των υπέρογκων χρεώσεών τους.

Διάλεξα λοιπόν την "Σουπερμάρκετ visa" που μου δίνει και επιστροφή 1% στις αγορές μου. Με αυτή την επιστροφή και το δίευρο της προπληρωμένης βγάζω περίπου 5 ευρώ το μήνα σε αγορές στο σούπερ μάρκετ. Τελευταία πήρα και ΟΤΕ COSMOTE World MasterCard αυτή δίνει 3% επιστροφή στους λογαριασμούς (ΟΤΕ - Κοσμοτέ) και από τότε ο λογαριασμός του (δεύτερου) κινητού μου έρχεται αρνητικός.

lewton
08-10-13, 09:51
Έχοντας διαβάσει όλη τη συζήτηση, αφενός θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο ευγενικός με τους συνομιλητές σου που αφιερώνουν χρόνο για να παραθέσουν χρήσιμες πληρφορίες, αφετέρου θα σου συνιστούσα να διαβάζεις πιο προσεκτικά τι σου απαντούν, διότι επαναλαμβάνεις συνεχώς τα ίδια, λες και δεν έχεις διαβάσει τις συμβουλές των άλλων.
Και τρίτο, να μην παραπληροφορεί ασύστολα.

vgiozo
08-10-13, 09:55
Και τρίτο, να μην παραπληροφορεί ασύστολα.

Ποιά είναι η "ασύστολη παραπληροφόρηση";

Κάντε το κόπο, αφού απαντάτε, να απαντάτε ευθέως για να λαμβάνετε και ευθεία απάντηση. Εξυπνακισμούς με πλα΄τες άλλων έχω ένα τρόπο να τις χαρακτηρίσω, αλλά δεν θα δείχνω τον δέοντα σεβασμό στους "συνομιλητές" μου...
Σαν να κυκλοφορεί πολύς τραπεζικός πατριωτισμός μου φαίνεται

boombastic
09-10-13, 19:22
* Πριν πολλά χρόνια, όταν είχε ξεκινήσει η HSBC στην Ελλάδα, προσέφερε στους πελάτες της δωρεάν συναλλαγές μέσω ΔΙΑΣ, διότι δεν είχε πολλά υποκαταστήματα. Τότε είχα εκμεταλλευτεί εκείνη την προσφορά και είχα δωρεάν πρόσβαση σε όλα τα ΑΤΜ στην ελληνική επικράτεια.

Iσχύει ακόμα αυτό??

euri
09-10-13, 20:30
Iσχύει ακόμα αυτό??

Αμφιβάλλω. Η εποχή στην οποία αναφέρομαι είναι το 2000-2001.

ipo
10-10-13, 01:15
Για να διατηρήσουμε καλή δομή στο forum, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να γράφετε στο παρόν νήμα μόνο για τις χρεωστικές κάρτες. Υπάρχει εξειδικευμένο νήμα για τις προπληρωμένες κάρτες (http://www.adslgr.com/forum/threads/285803-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%9A%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B5%CF%82), στο οποίο μετέφερα τα τελευταία μηνύματα.

vgiozo
14-10-13, 12:09
Μετά το φιάσκο της Virtual Mastercard της Εθνικής, είπα να κάνω αυτό που θεωρούσα χάσιμο χρόνου, να ανοίξω λογαριαμό στην Πειραιώς και να καταθέτω εκεί χρήματα όταν θέλω να κάνω αγορές είτε με Paypal είτε κατευθείαν με τη χρεωστική Visa που δίνει η Τράπεζα...

Έλα όμως που το Paypal δεν φαίνεται να συμπαθεί ούτε τη χρεωστική Visa της Πειραιώς.

Υπογραμμίζω ότι ο λογαριασμός έχει μέσα τα αναγκαία κεφάλαια για να γίνει η επιβεβαίωση...τσάμπα να μπήκα στη διαδικασία και να ακύρωσα και την χρεωστική επαναφορτιζόμενη της Εθνικής;

runner70
14-10-13, 12:50
Έλα όμως που το Paypal δεν φαίνεται να συμπαθεί ούτε τη χρεωστική Visa της Πειραιώς.

Υπογραμμίζω ότι ο λογαριασμός έχει μέσα τα αναγκαία κεφάλαια για να γίνει η επιβεβαίωση...

Λειτουργει μια χαρα με το paypal. Ξανακοιταξε τη διαδικασια μηπως κανεις καποιο λαθος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.