PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

vgiozo
14-10-13, 13:14
Κανένα λάθος...η μόνη πιθανότητα είναι να μην είχε ενεργοποιηθεί ακόμη ( ; ), αν και λογικά φεύγοντας από το κατάστημα η κάρτα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη (έχουν ήδη περάσει 3 ώρες περίπου)...θα πάω να τη δοκιμάσω σε ένα ΑΤΜ της Πειραιώς για να βεβαιωθώ
Επικοινώνησα ήδη με το Paypal και μου είπαν ότι αρνήθηκε τη συναλλαγή η τράπεζα...

- - - Updated - - -

Από την εξυπηρε΄τηση της Πειραιώς μου είπαν να δοκιμάσω πάλι μετά τις 19:30 το απόγευμα...

Manolis_karas
14-10-13, 16:28
Στην οικογένεια έχουμε 2 χρεωστικές VISA της Πειραιώς συνδεδεμένες με 2 ανεξάρτητους λογαριασμούς Paypal, ένα από χρόνια και ένα πριν 3 μήνες.

ipo
14-10-13, 20:39
Κανένα λάθος...η μόνη πιθανότητα είναι να μην είχε ενεργοποιηθεί ακόμη ( ; ), αν και λογικά φεύγοντας από το κατάστημα η κάρτα πρέπει να είναι ενεργοποιημένη (έχουν ήδη περάσει 3 ώρες περίπου)...θα πάω να τη δοκιμάσω σε ένα ΑΤΜ της Πειραιώς για να βεβαιωθώ
Επικοινώνησα ήδη με το Paypal και μου είπαν ότι αρνήθηκε τη συναλλαγή η τράπεζα...
Πρέπει να κάνεις κάποια συναλλαγή (π.χ. ερώτηση υπολοίπου) σε ΑΤΜ για να ενεργοποιηθεί.

vgiozo
14-10-13, 20:58
ενεργοποιημένη μου τη δώσανε...απλώς άργησε λίγο...κατά τις 19:30 ξαναδοκίμασα και λειτούργησε...

...δηλώνω όμως πλήρως απογοητευμένος από το "πολυβραβευμένο" web-banking της Πειραιώς...
- αισθητικά
- λειτουργικά (πολύ javascript)
- κι ως προς την εξυπηρέτηση, τις πληροφορίες που παρέχει

Έχω κάνει την ενέργεια για τη σύνδεση της κάρτας με τον λογαριασμό Paypal και στον αναλυτικό λογαριασμό/στις κινήσεις δεν μου βγάζει τίποτε πέραν της αρχικής κατάθεσης που έγινε...πέραν αυτής υπήρξε μία χρέωση για την έγκριση της κάρτας και η επιβάρυνση 1.50€ για την επιβεβαίωση από το Paypal και δεν μου βγάζει καμία από τις δύο τελευταίες.
Στo ibank της Εθνικής δίνει άμεσες, λεπτομερέστατες αναφορές σε πραγματικό χρόνο για ο,τιδήποτε συμβαίνει και το όλο σύστημα δείχνει πολύ πιο επαγγελματικό...
...στην Πειραιώς δε ψιλοκόλλησε 1-2 φορες ο Firefox με τη Javascript...δεν είναι κάτι πραγματικά που θά'θελα να αντιμετωπίζω όταν δίνω εντολές συναλλαγών, να φοβάμαι μήπως κολλήσει η javascript...
Αυτά τα βραβεία web-banking κάτι σαν τα νόμπελ ειρήνης πρέπει να είναι...
Για την έγκριση δε της κάρτας στην Εθνική χρέωνε 0,79€ (προσωρινά έστω), στην Πειραιώς 1€; Προς τί η διαφορά;

- - - Updated - - -

Πράγματι, δεν είναι κάποιο λάθος ή καθυστέρηση στην ανανέωση των πληροφοριών κίνησης του λογαριασμού μου...έπρεπε να πάρω τηλέφωνο στην υποστήριξη να μου πουν, γιατί η πληροφορία δεν ήταν διαθέσιμη μέσω winbank...

φοβερό web-banking...δεν αναφέρει τις συναλλαγές/τις πληροφορίες συναλλαγών που εκτελούνται ηλεκτρονικά...πώς να μην το βραβεύσεις;

...αυτό συμβαίνει και με άλλες συναλλαγές, πχ αγορές μέσω της κάρτας στα καταστήματα; Δεν γράφει στην κίνηση πότε έγινε και πού η κάθε συναλλαγή, αναφέρει μόνο το υπόλοιπο και τις κινήσεις που εκτελούνται μέσω του ταμείου;

vgiozo
18-10-13, 09:43
Τελικά το winbank της Πειραιώς μου εμφάνισε τις ηλεκτρονικές συναλλαγές μέσω της χρεωστικής κάρτας Visa με 4 μέρες καθυστέρηση...

...η επιβεβαίωση της κάρτας στο Paypal που έγινε στις 14/10 εμφανίστηκε σήμερα και σαν να εκτελέστηκε στις 18/10 (αυτή είναι η εμφανιζόμενη ημερομηνία της συναλλαγής)...φαίνεται επίσης ο κωδικός επιβεβαίωσης για την σύνδεση της κάρτας με το Paypal...

Δεν εμφανίζεται χωριστά η χρέωση του 1€ για την έγκριση της κάρτας (authorization), αλλά δεν έχει επιστραφεί ακόμη αυτή η χρέωση...το λογιστικό υπόλοιπο όμως το περιλαμβάνει...

Να υποθέσω συμβαίνει και σε άλλους αυτό, να εμφανίζονται ηλεκτρονικές συναλλαγές με καθυστέρηση στο winbank;

ipo
18-10-13, 09:47
Vgiozo, θα σε παρακαλούσα να κάνεις αναζήτηση στο νήμα σχετικά με τις απορίες σου. Τα ζητήματα που συναντάς είναι τετριμμένα και έχουν συζητηθεί πολλές φορές στο νήμα. Διαβάζοντας απαντήσεις έμπειρων μελών στα σχετικά νήματα θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες για τον κόσμο των ηλεκτρονικών πληρωμών που άρχισες να χρησιμοποιείς.

vgiozo
18-10-13, 11:38
Vgiozo, θα σε παρακαλούσα να κάνεις αναζήτηση στο νήμα σχετικά με τις απορίες σου. Τα ζητήματα που συναντάς είναι τετριμμένα και έχουν συζητηθεί πολλές φορές στο νήμα. Διαβάζοντας απαντήσεις έμπειρων μελών στα σχετικά νήματα θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες για τον κόσμο των ηλεκτρονικών πληρωμών που άρχισες να χρησιμοποιείς.

Έχεις δίκιο, κάποιες από τις απορίες μου είναι τετριμμένες και θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω περισσότερο την αναζήτηση για απλές ερωτήσεις αντί να δημοσιεύω νέα μηνύματα...
...συναντώ όμως έμπειρα μέλη να συμβουλεύουν κάποιον που θέλει να στείλει έμβασμα σε άλλη τράπεζα να ανοίξει λογαριασμό στην άλλη τράπεζα και να κάνει δύο μεταφορές, συναντώ έμπειρα μέλη να δείχνουν μεγάλη προτίμηση στο winbank της Πειραιώς τη στιγμή που και ευκολίες του λείπουν (πχ υπολογισμός εξόδων εμβάσματος και για τα δύο μέρη) και η ενημέρωση των πληροφοριών αργεί πολύ, καταργώντας εν πολλοίς κάποια από τα πλεονεκτήματα της ηλεκτρονικής τραπεζικής...
...άμα καταγίγνεται κανείς πολύ με κάτι, αναπτύσσει και ιδιοσυγκρασίες, προτιμήσεις κοκ που στους απέξω ή στους νέους στον χώρο που θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους με τον πιο γρήγορο και εύκολο τρόπο φαίνονται αντιφατικά και μη πρακτικά...
Η εμπειρία κάποιες φορές είναι γνώση και κάποιες φορές είναι φίλτρο, συνήθεια και αυτοματοποιημένες κινήσεις που δεν υπολογίζονται πλέον πολύ και εκτελούνται σαν αυτοσκοπός...

Θα προσπαθήσω λοιπόν να περιορίσω την αναδιατύπωση ερωτήσεων που έχουν απαντηθεί.

ipo
18-10-13, 11:54
Θα μπορούσες να εκφράζεσαι πιο ευγενικά και να δείχνεις ευγνωμοσύνη για τη βοήθεια που σου παρέχεται στο forum.

vgiozo
18-10-13, 15:47
Θα μπορούσες να εκφράζεσαι πιο ευγενικά και να δείχνεις ευγνωμοσύνη για τη βοήθεια που σου παρέχεται στο forum.
Εξαρτάται κι από τις απαντήσεις κάθε φορά, έτσι; Κάποιες είναι πράγματι βοηθητικές και επεξηγηματικές, κάποιες όχι, εκφράζοντας έξεις και προσωπικές γνώμες/προτιμήσεις παρά παρέχοντας διευκρινίσεις ή πληροφορίες...ελεύθερα κατατίθενται και οι μεν και οι δε, εγώ κρατάω τις χρήσιμες κι αφήνω στην άκρη τις υπόλοιπες.
Η έκφραση γνώμης δεν είναι κάτι που χρήζει ευγνωμοσύνης πέραν της ευχαρίστησης από τη συμμετοχή σε μια κοινή συζήτηση...εκτός κι αν ο φορέας τους τις αξιολογεί μ' αυτόν τον τρόπο και θεωρεί πως θα έπρεπε να τον ευγνωμονούν που τις εκφράζει....αλλά αυτό δεν με αφορά.

Mouse Potato
18-10-13, 15:52
Το πως αντιλαμβάνεται κανείς το συνδιαλέγεσθαι και το συζητείν νομίζω πως είναι πέρα των ορίων του συγκεκριμένου topic, οπότε, θα παρακαλούσα κι εγώ με τη σειρά μου, να βρείτε άλλο τρόπο επικοινωνίας γιατί δυσκολεύετε εκείνους που παρακολουθούν το topic. :)

ardi21
24-10-13, 19:01
Eχω εναν λογαριασμο στην Εθνικη στον οποιο δεν ειμαι πρωτος δικαιουχος. Μπορω να παω με το ατομο που ειναι και να κανει εμενα πρωτο?

Manolis_karas
24-10-13, 22:20
Γιατί δεν ρωτάς στην Εθνική;

ardi21
24-10-13, 22:23
Γιατί δεν ρωτάς στην Εθνική;


Θα ρωτησω οπως και να 'χει, απλα λεω μηπως γνωριζει καποιος απο εδω...

Manolis_karas
24-10-13, 22:23
Ρωτησε την Εθνική, σε άλλη τράπεζα, πριν 5 μηνες, μου είπαν να ανοίξω νέο λογαριασμό.

geo71
25-10-13, 18:28
Δεν αλλάζει ο κύριος δικαιούχος λογαριασμού.

Arcade
30-10-13, 13:35
Παιδιά αν αγοράσεις κάτι από το play.com σε λίρες, γνωρίζετε αν χρεώνεσαι 2% επι του ποσού ως χρέωση μετατροπής συναλλάγματος; Ευχαριστώ. :)

cool11
30-10-13, 14:11
Τελικα, τι ισχυει, απο ποσα ευρω και πανω, ειναι πλεον υποχρεωτικη η χρηση χρεωστικης/πιστωτικης;

john_who
30-10-13, 19:09
Παιδιά αν αγοράσεις κάτι από το play.com σε λίρες, γνωρίζετε αν χρεώνεσαι 2% επι του ποσού ως χρέωση μετατροπής συναλλάγματος; Ευχαριστώ. :)

Νομίζω πως εξαρτάται από την τράπεζα. Εμένα Πειραιώς και Eurobank μου το χρεώνουν σε όλους (με μόνη εξαίρεση της Πειραιώς στο Άμαζον)

yyy
30-10-13, 20:54
Τελικα, τι ισχυει, απο ποσα ευρω και πανω, ειναι πλεον υποχρεωτικη η χρηση χρεωστικης/πιστωτικης;

Νομίζω δεν έχει αλλάξει ακόμα, είναι στα 1500€, αν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου...

Arcade
31-10-13, 02:45
Νομίζω πως εξαρτάται από την τράπεζα. Εμένα Πειραιώς και Eurobank μου το χρεώνουν σε όλους (με μόνη εξαίρεση της Πειραιώς στο Άμαζον)
Ευχαριστώ. Το έχω ξαναδιαβάσει αυτό για το amazon οπότε έλεγα μήπως ισχύει και για το play αλλά το βλέπω δύσκολο να συμβαίνει.

MaFiOzOs_GR
01-11-13, 18:04
Έκανα και εγώ τη μετάβαση από το 1Bank της Κύπρου στο Winbank της Πειραιώς. Μιας και έτυχε να πραγματοποιήσω μερικές αγορές αυτό το διάστημα, όλες διεκπεραιώθηκαν και καταχωρήθηκαν στο νέο σύστημα της Πειραιώς και μετά λύπης μου παρατηρώ ότι η προμήθεια 2% στις αγορές με συνάλλαγμα, ζει και βασιλεύει... :down: :whip:

Εμείς λοιπόν που είχαμε παλαιότερα είχαμε επιλέξει χρεωστική Κύπρου αντί για Πειραιώς για αυτόν ακριβώς το λόγο, τι κάνουμε τώρα, οεο;; :hmm:

Το σύστημα με τα Alerts πάντως είναι πολύ βολικό, το ομολογώ! :p

imitheos
19-11-13, 15:29
Καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω μια πληροφορία για την ΕθνοCash Plus της Εθνικής.


Είχα κάνει ένα λογαριασμό στην Probank επειδή στη πόλη μου το κατάστημα δεν έχει ποτέ κόσμο οπότε στις λίγες περιπτώσεις που θα χρειαστεί να πάω, να μην πρηχτώ. Έχω λοιπόν μια χρεωστική Mastercard που δουλεύει τζάμι. Και το ebanking της δουλεύει μια χαρά σε linux και γενικά δεν είχα κανένα παράπονο.

Τώρα ενοποιήθηκε με την Εθνική και μου έστειλαν μια ΕθνοCash Plus. Πέρα από το θέμα ότι υποτίθεται η μεταφορά θα γινόταν αυτόματα αλλά στην πραγματικότητα έπρεπε να πάω στην εθνική που γίνεται πανικός από κόσμο και να ζητήσω το PIN (το οποίο δεν μου έδωσαν γιατί λένε θέλουν ξανά εκκαθαριστικό, ΔΕΗ, ταυτότητα, κτλ) και πρέπει να ανοίξω ξανά ebanking, το θέμα μου είναι ότι η κάρτα αυτή είναι Maestro.


Από όσο ήξερα και από το ψάξιμο που έκανα στο παρόν νήμα, κατάλαβα ότι την κάρτα δεν την δέχονται τα περισσότερα καταστήματα (amazon, paypal μου απάντησαν σε mail ότι δεν την δέχονται) και θα μπορεί να λειτουργήσει μόνο όπου υποστηρίζεται το Mastercard SecureCode. Παρόλα αυτά θέλω να το σιγουρέψω.

Αυτό που με παραξένεψε και με έκανε να αμφιβάλλω είναι ότι η κάρτα αναγράφει στο πίσω μέρος ένα τριψήφιο κωδικό (το CVV που λέμε) ενώ είχα την εντύπωση ότι οι Maestro κάρτες δεν το έχουν. Μήπως μπορεί η συγκεκριμένη κάρτα με τον αριθμό της και αυτό τον τριψήφιο να χρησιμοποιηθεί σε αγορές όπως κάνω με τις debit Visa και Mastercard ? Αν όχι ξέρει κανείς γιατί υπάρχει αυτό το τριψήφιο ?

Η κάρτα θα χρησιμοποιείται για αγορές από internet και από τοπικά καταστήματα για αυτό με ενδιαφέρει να παίζει παντού. Δεν με ενδιαφέρει να αποκτήσω προπληρωμένη ή πιστωτική όπως μου πρότειναν στο κατάστημα της εθνικής.

Η άλλη μου λύση είναι να ζητήσω κλείσιμο του λογαριασμού και να ζητήσω e-banking + visa debit από την Πειραιώς αλλά σκέφτηκα πρώτα να ρωτήσω εδώ. Αν κάποιος λοιπόν είναι πελάτης στην Εθνική και μπορεί να μου απαντήσει με σχετική σιγουριά αν μπορεί η συγκεκριμένη να χρησιμοποιηθεί παντού και επίσης τι εμπειρία έχει με το e-banking της Εθνικής σε linux, τον ευχαριστώ.

Συγγνώμη αν σας κούρασα.

ipo
19-11-13, 17:51
Οι συγκεκριμένη κάρτα της Εθνικής Τράπεζας έχει μικρή αποδοχή σε καταστήματα. Καλύτερα να πας σε κάποια άλλη τράπεζα (Alpha Bank, Πειραιώς) και να εκδώσεις εκεί χρεωστική κάρτα Visa.

Nozomi
25-11-13, 11:18
Καθώς δεν υπάρχει άλλο νήμα περί καρτών, γράφω εδώ:

η κατάσταση με τις πιστωτικές των Ελληνικών Τραπεζών έχει φθάσει στο απροχώρητο !

Καλύπτεις τα εισοδηματικά κριτήρια που έχουν θέσει, και σου απορρίπτουν το αίτημα χωρίς ΟΥΔΕΜΜΙΑ περαιτέρω εξήγηση.

Γνωρίζουμε ότι έχουν μεγάλο πρόβλημα ρευστότητας και δάνεια γιοκ, αλλά είναι ειρωνικό που το προηγούμενο διάστημα έδιναν αβέρτα πιστωτικές σε ανέργους, και τώρα έχουν κόψει ακόμα και σε εργαζόμενους φερέγγυους δανειολήπτες...:down:

runner70
25-11-13, 16:08
Η Εθνικη μαλιστα απο οσο ξερω χρεωνει 15€ για να εξετασει απλα την αιτηση σου για χορηγηση πιστωτικης καρτας και τις περισσοτερες φορες ριχνει ακυρο.

Nozomi
25-11-13, 16:29
Η σημερινή απόρριψη ήρθε απ' το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, το οποίο παρότι υπερκαλύπτω το όριο των 9000€ που έχουν θέσει για την έκδοση πιστωτικής κάρτας, μου απέρριψαν το αίτημα έτσι απλά....

Για όποιον αντιπαραβάλλει ότι είναι ιδιωτικά πιστωτικά Ιδρύματα και ό,τι θέλουν κάνουν (και κρίνουν την φερεγγυότητα κάθε δανειολήπτη), έχω να απαντήσω ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι, μιας και την ανακαφαλαιοποίησή τους την πλήρωσε ο Έλληνας φορολογούμενος, και τον προηγούμενο καιρό ακούγαμε ότι πρέπει να πέσει ζεστό χρήμα στην αγορά κτλ.

Όταν λοιπόν απορρίπτεις (με το έτσι θέλω) αιτήματα για πιστωτικές κάρτες πελατών που ΔΕΝ χρωστάνε και έχουν ένα αξιοπρεπές εισόδημα, πως ακριβώς θα βοηθήσεις την κατανάλωση; ; ;

DJG
25-11-13, 20:17
Ταχυδρομικό ταμιευτήριο; Εντελώς άλλη η δική μου εμπειρία. Εμένα μου ενέκριναν πιστωτική των 300 ευρώ χωρίς εισόδημα (είμαι φοιτητής) και γονείς στον Τειρεσία.

dpa2006
25-11-13, 20:58
Η Εθνικη μαλιστα απο οσο ξερω χρεωνει 15€ για να εξετασει απλα την αιτηση σου για χορηγηση πιστωτικης καρτας και τις περισσοτερες φορες ριχνει ακυρο.

:shock: μόνο για έλεγχο...;;;!!!
πριν από μερικά χρόνια στην έδινε πολύ πιο εύκολα...

Nozomi
25-11-13, 22:08
Πριν μερικά χρόνια ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ είχε ένα οποιουδήποτε ύψους εισόδημα είχε το δικαίωμα να ζητήσει την έκδοση πιστωτικών καρτών από διάφορες Τράπεζες.

Εκείνη την εποχή που είχα ρωτήσει μου είχαν αναφέρει ετήσιο εισόδημα από 7000€ και πάνω.

Πλέον το minimum είναι τα 9 χιλιάρικα του ΤΤ, ενώ οι ιδιωτικές έχουν το όριο των... 15 χιλιάδων, που είναι απρόσιτο πλέον ακόμα και για ΔΥ !

Μάλιστα αρνούνται να δεχθούν άλλες εγγυήσεις (ακίνητα κτλ).

Σημεία των καιρών και είδος πολυτελείας η... πιστωτική κάρτα !

DJG
25-11-13, 23:39
και στο κάτω κάτω τί να την κάνεις; Πρέπει να τα δώσεις τα χρήματα και μάλιστα με τόκο.

Nozomi
26-11-13, 00:14
Σωστός, απλά βολεύει σε κάποιες περιπτώσεις (άτοκες δόσεις, ταξίδια στο εξωτερικό κτλ)

Η Visa της Εθνικής τρώει άκυρα για δόσεις σε κάποια καταστήματα.

imitheos
26-11-13, 11:19
η κατάσταση με τις πιστωτικές των Ελληνικών Τραπεζών έχει φθάσει στο απροχώρητο !

Καλύπτεις τα εισοδηματικά κριτήρια που έχουν θέσει, και σου απορρίπτουν το αίτημα χωρίς ΟΥΔΕΜΜΙΑ περαιτέρω εξήγηση.


:shock: μόνο για έλεγχο...;;;!!!
πριν από μερικά χρόνια στην έδινε πολύ πιο εύκολα...

Τότε ο κόσμος όμως αγόραζε ό,τι έβρισκε "έλα μωρέ με κάρτα θα το πληρώσουμε" και οι τράπεζες έβγαζαν τα κέρατά τους από τα επιτόκια των δόσεων. Κάθε μήνα 5 φορές δεχόσουν τηλέφωνο και σε έπρηζαν να σου βγάλουν κάρτα. Μια φορά με πήραν να μου δώσουν diners "την κάρτα των προνομιούχων που δεν μπορεί να πάρει ο οποιοσδήποτε" όπως μου είπε η κοπέλα και όταν τους είπα με ποιο σκεπτικό τότε την προσφέρουν σε μένα που είμαι άνεργος μου είπανε δεν πειράζει. Μάλιστα έβγαζαν ένα 4μηνιαίο περιοδικό με glamour μαγαζιά και προσφορές και τέτοια και ενώ κανονικά είχε κάποια λίγα ευρώ χρέωση, εμένα θα μου το έστελναν δωρεάν. Άνεργος χωρίς καμμία προηγούμενη σχέση με τράπεζα ώστε να έχουν τα στοιχεία μου και δεχόμουν τουλάχιστον 2 τηλέφωνα το μήνα για να μου βγάλουν κάρτα.

Για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα των χρεωστικών, πήγα σήμερα στην Πειραιώς και άνοιξα λογαριασμό + χρεωστική Visa + Ebanking. Αν και γενικά όλοι στο παρόν νήμα λένε καλά λόγια για την Πειραιώς, είπα να πω και εγώ την θετική εμπειρία μου.

Είχα πάει στην Alpha και ο υπάλληλος είχε το γνωστό στυλ "ωχ ρε παιδί μου πάλι σε εμάς ήρθαν και πρέπει να δουλέψουμε. πάτε αλλού ρε παιδιά" και όταν ρώτησα τι διαφορά έχουν δύο λογαριασμοί γιατί στο site μου φαίνονταν ίδιοι, πήρα την απάντηση "και οι δύο καλοί είναι. όποιον θες κάνεις" (φυσικά αυτό δεν είναι φταίξιμο της τράπεζας γενικά αλλά του συγκεκριμένου υπαλλήλου). Σήμερα πήγα στην Πειραιώς. Με εξυπηρέτησε ένας υπάλληλος που μάλλον πρέπει να ήταν πολύ νέος γιατί είχε έναν άλλον πάνω από το κεφάλι του και του έλεγε τι να κάνει. Και οι δύο ήταν ευγενικοί και ούτε βαριόντουσαν να ασχοληθούν όπως στην Alpha, ούτε τίποτα. Ο παλαιότερος υπάλληλος απάντησε σε όλες (γύρω στις 6-7) απορίες μου και γενικά όλα κύλισαν τζάμι.

Έφεραν ένα φάκελο με έτοιμη κάρτα και pin, την έβαλαν στον εκτυπωτή να χτυπήσει ανάγλυφα το όνομά μου και σε 10 λεπτά ήταν όλα έτοιμα. Ούτε να έρθει με το ταχυδρομείο σε ξεχωριστά γράμματα, ούτε τίποτα. Το μηχάνημα easy pay που έκανα τη κατάθεση χρημάτων δεν το είχα χρησιμοποιήσει ξανά αλλά είναι σχεδόν το ίδιο βολικό με άλλες τράπεζες και μάλιστα σου ενημερώνει και το βιβλιάριο αν θέλεις.

Γενικά, αν εξαιρέσεις το απαράδεκτο νταβατζιλίκι των 5 ευρώ που χρεώνεται ένα χαρτάκι με κωδικούς ebanking, δεν μπορώ ούτε το παραμικρό παράπονο να βρω και την συστήνω σε όποιον, όπως εγώ, ψάχνει χρεωστική + ebanking.

ipo
26-11-13, 12:08
και στο κάτω κάτω τί να την κάνεις; Πρέπει να τα δώσεις τα χρήματα και μάλιστα με τόκο.
Επαυξάνω. Μια χαρά μπορεί να κάνει κάποιος τις αγορές του με χρεωστική κάρτα, χρησιμοποιώντας το διαθέσιμο υπόλοιπο χρημάτων, χωρίς να πληρώνει τόκο.




Γενικά, αν εξαιρέσεις το απαράδεκτο νταβατζιλίκι των 5 ευρώ που χρεώνεται ένα χαρτάκι με κωδικούς ebanking, δεν μπορώ ούτε το παραμικρό παράπονο να βρω και την συστήνω σε όποιον, όπως εγώ, ψάχνει χρεωστική + ebanking.
Αν έκανες αρχικά αίτηση online και μετά πήγαινες στην τράπεζα για τις υπογραφές, θα γλίτωνες τα 5€ του ebanking.

vgiozo
26-11-13, 15:46
Μια ερώτηση...

Περιμένω επιστροφή στον λογαριασμό μου στη Πειραιώς, από αγορές με τη χρεωστική, μετά από υπερ εμού επίλυση διένεξης στο Paypal...
Το ποσό είναι στα $83.89...
Κατά τη μεταφορά στο λογαριασμό μου να αναμένω μείωση
- 2% για συναλλαγματική μετατροπή
- 5€ για έξοδα εμβάσματος άνω των 50€
σύμφωνα με το τιμολόγιο βασικών εργασιών (http://www.piraeusbank.gr/~/media/gr/enopoiisi-sistimaton/proin-trapeza-kyprou/timologio-vasikon-ergasion.ashx) της τράπεζας, σωστά;

Για μια αποτυχημένη αγορά λοιπόν αξίας 60,98€ (τόσο είχε αποτιμηθεί στη μετατροπή όταν είχε γίνει η αγορά) θα έχω πληρώσει στη τράπεζα
- 1,22€ Χ 2 = 2,44€ έξοδα συναλλάγματος
- 5€ για εισερχόμενο έμβασμα
= 7,44€, που ισούται με το 12,2% της αξίας της αγοράς...

Συμφέρει...?

yyy
26-11-13, 16:07
Μια ερώτηση...
...
Συμφέρει...?

Προφανώς και δε συμφέρει. Αλλά τι άλλες εναλλακτικές έχεις; Αν μπορείς να το αφήσεις ως υπόλοιπο στο paypal για επόμενη αγορά σου, ίσως και να είναι η καλύτερη λύση.

vgiozo
26-11-13, 16:17
Επειδή οι πόροι αντλήθηκαν από τη κάρτα, επιστρέφουν στην κάρτα, δεν έχω επιλογή...όταν είναι στον λογαριασμό Paypal ουσιαστικά είναι στην Bank of America...

Mouse Potato
26-11-13, 16:31
Μια ερώτηση...

Περιμένω επιστροφή στον λογαριασμό μου στη Πειραιώς, από αγορές με τη χρεωστική, μετά από υπερ εμού επίλυση διένεξης στο Paypal...
Το ποσό είναι στα $83.89...
Κατά τη μεταφορά στο λογαριασμό μου να αναμένω μείωση
- 2% για συναλλαγματική μετατροπή
- 5€ για έξοδα εμβάσματος άνω των 50€
σύμφωνα με το τιμολόγιο βασικών εργασιών (http://www.piraeusbank.gr/~/media/gr/enopoiisi-sistimaton/proin-trapeza-kyprou/timologio-vasikon-ergasion.ashx) της τράπεζας, σωστά;

Για μια αποτυχημένη αγορά λοιπόν αξίας 60,98€ (τόσο είχε αποτιμηθεί στη μετατροπή όταν είχε γίνει η αγορά) θα έχω πληρώσει στη τράπεζα
- 1,22€ Χ 2 = 2,44€ έξοδα συναλλάγματος
- 5€ για εισερχόμενο έμβασμα
= 7,44€, που ισούται με το 12,2% της αξίας της αγοράς...

Συμφέρει...?

Δεν νομίζω να γίνεται έτσι. Τουλάχιστον ως προς την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Πρόσφατα μου έκαναν full refund για ελαττωματικό προϊόν και στις κινήσεις λογαριασμού στο winbank βλέπω "ΑΝΤΙΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡΩΝ ΧΡ.ΚΑΡΤΑΣ" και ακριβώς από πάνω "ΠΙΣΤΩΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΛΟΓ/ΣΜΟΥ". Το 1ο είναι η αξία του προϊόντος σε € (μετά από την μετατροπή) και το δεύτερο είναι η προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.

Για τα έξοδα εμβάσματος, δεν γνωρίζω μιας και το ποσό του refund ήταν κάτω των 15€.

Οπότε θεωρώ ο,τι τουλάχιστον τα 2,44€ δεν θα τα χρεωθείς.

vgiozo
26-11-13, 18:39
Δεν νομίζω να γίνεται έτσι. Τουλάχιστον ως προς την προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος. Πρόσφατα μου έκαναν full refund για ελαττωματικό προϊόν και στις κινήσεις λογαριασμού στο winbank βλέπω "ΑΝΤΙΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡΩΝ ΧΡ.ΚΑΡΤΑΣ" και ακριβώς από πάνω "ΠΙΣΤΩΣΗ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΛΟΓ/ΣΜΟΥ". Το 1ο είναι η αξία του προϊόντος σε € (μετά από την μετατροπή) και το δεύτερο είναι η προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.

Για τα έξοδα εμβάσματος, δεν γνωρίζω μιας και το ποσό του refund ήταν κάτω των 15€.

Οπότε θεωρώ ο,τι τουλάχιστον τα 2,44€ δεν θα τα χρεωθείς.

Μα έχω χρεωθεί ήδη το μισό, τα 1,22 από την αγορά...
Στην επιστροφή αναμένω άλλα τόσα...

Μου γύρισε ήδη ένα μικρό ποσό, 5,59$ = 4,21€ από μια μικρή αγορά (λάθος προδιαγραφές στην αγγελία) και μου κράτησαν 0,08€

Γιατί να την αποφύγω τη χρέωση στο επιστρεφόμενο έμβασμα, δεν κατάλαβα...



Πάντως απ' ότι ξέρω η Εθνική Τράπεζα δεν χρεώνει προμήθεια συναλλάγματος...
Επίσης ο λογαριασμός Όψεως της Εθνικής δεν πρέπει να έχει ούτε προμήθεια στα εμβάσματα...
Οπότε αν η Εθνική είχε και μια χρεωστική της προκοπής, θα ήταν η οικονομικότερη λύση...όμως η Maestro δυστυχώς δεν υποστηρίζεται ευρέως....

To web-banking της Εθνικής είναι ήδη για μένα πολύ ανώτερο από εκείνο της Πειραιώς.

Mouse Potato
27-11-13, 03:45
Μα έχω χρεωθεί ήδη το μισό, τα 1,22 από την αγορά...
Στην επιστροφή αναμένω άλλα τόσα...

Μου γύρισε ήδη ένα μικρό ποσό, 5,59$ = 4,21€ από μια μικρή αγορά (λάθος προδιαγραφές στην αγγελία) και μου κράτησαν 0,08€

Γιατί να την αποφύγω τη χρέωση στο επιστρεφόμενο έμβασμα, δεν κατάλαβα...

Και ξαναλέω. Το 1,22 που χρεώθηκες κατά την αγορά για την μετατροπή θα επιστραφεί κατά το refund. Έτσι βλέπω να έχει γίνει στην περίπτωσή μου.

Ένας πρόχειρος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ο,τι το refund ενδεχομένως να επιστρέφεται σε €. Μιας και οι ισοτιμίες αλλάζουν κάθε ημέρα. Δυστυχώς δεν μπορώ να το γνωρίζω ή να το διαπιστώσω μέσα από το ebanking μου.

vgiozo
27-11-13, 10:17
Και ξαναλέω. Το 1,22 που χρεώθηκες κατά την αγορά για την μετατροπή θα επιστραφεί κατά το refund. Έτσι βλέπω να έχει γίνει στην περίπτωσή μου.

Ένας πρόχειρος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι ο,τι το refund ενδεχομένως να επιστρέφεται σε €. Μιας και οι ισοτιμίες αλλάζουν κάθε ημέρα. Δυστυχώς δεν μπορώ να το γνωρίζω ή να το διαπιστώσω μέσα από το ebanking μου.

Καμία επιστροφή...χρέωση για πληρωμή σε δολάρια κατά την αγορά (σε μερικές περιπτώσεις συμφέρει καθώς σε αρκετά μαγαζιά οι τμές τους σε ευρώ είναι έως και 10€ υψηλότερες βάσει της τρέχουσας ισοτιμίας) και έπειτα χρέωση για μετατροπή σε ευρώ, το νόμισμα του λογαριασμού...

Νομίζω πως κάνεις λάθος κι αυτό που βλέπεις είναι πάλι ποσό που αφαιρείται από τον λογαριασμό...

Να ένα κακό της Πειραιώς...δεν εμφανίζει δίπλα από κάθε συναλλαγή το υπόλοιπο μετά από αυτή τη συναλλαγή, παρά μόνο συνολικά...
Πάντως έχει το "-" μπροστά από το ποσό και είναι διαφορετικό χρώμα, οπότε δεν υπάρχει σύγχυση αν είναι κατάθεση/πίστωση σε λογαριασμό ή χρέωση...

Mouse Potato
27-11-13, 14:45
Εγώ αυτό βλέπω στο ebanking. Στα σχόλια η συναλλαγή είναι για το ίδιο μαγαζί.

132173
132174

Ευτυχώς δεν έχασα το αστρονομικό ποσό να λες. Η προμήθεια δεν θα με ένοιαζε και να την έχανα. :p

runner70
27-11-13, 16:22
Πάντως απ' ότι ξέρω η Εθνική Τράπεζα δεν χρεώνει προμήθεια συναλλάγματος...
Επίσης ο λογαριασμός Όψεως της Εθνικής δεν πρέπει να έχει ούτε προμήθεια στα εμβάσματα...
Οπότε αν η Εθνική είχε και μια χρεωστική της προκοπής, θα ήταν η οικονομικότερη λύση...όμως η Maestro δυστυχώς δεν υποστηρίζεται ευρέως....

To web-banking της Εθνικής είναι ήδη για μένα πολύ ανώτερο από εκείνο της Πειραιώς.


Φυσικα και η χρεωστικη της Εθνικης δεν χρεωνει προμηθεια συναλλαγματος αφου δεν μπορει να χρησιμοποιηθει πουθενα σε τετοιες αγορες! :lol:

Οσο για τον οψεως της Εθνικης και τα δωρεαν εισερχομενα εμβασματα που ειπωθηκε, υπαρχει αντιστοιχος τρεχουμενος της Πειραιως με δωρεαν εισερχομενα εμβασματα.

Τελος στα refund που μου εχουν κανει ποτε δεν μου χρεωσαν "εισερχομενο εμβασμα" και μιλαω για συνδεδεμενο λογαριασμο ταμιευτηριου. Εκτος αν ημουν και εγω στην περιπτωση των λιγων χρηματων (<15€) και δεν το θυμαμαι.

-21grams
27-11-13, 16:33
Εγώ αυτό βλέπω στο ebanking. Στα σχόλια η συναλλαγή είναι για το ίδιο μαγαζί.

132173
132174

Ευτυχώς δεν έχασα το αστρονομικό ποσό να λες. Η προμήθεια δεν θα με ένοιαζε και να την έχανα. :pΔιαφωνώ σχετικά με τα του «αστρονομικού ποσού» όποιο κι αν είναι αυτό.
Δεν πρόκειται για πουρμπουάρ που αφήσαμε σε café ούτε για τα ρέστα που θα αρνηθώ να πάρω απ' τον deliverά που θα φέρει τις πίτσες (απόψε έχει Τσου-Λου).
Οι τράπεζες συμπεριφέρονται -ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ- προς στους πελάτες τους σαν αιμοδιψή vampires.
Θα απαιτήσω λοιπόν, το ποσό που κατέβαλα στο ακέραιο, έστω και αν αυτό είναι αμελητέο.

Τις 3-4 φορές που έτυχε να ζητήσω refund σε συναλλαγή που είχε πραγματοποιηθεί σε ξένο νόμισμα, αποζημιώθηκα πλήρως.
Επεστράφη όλο το ποσό. Σε 2 ξεχωριστές κινήσεις (όπως φαίνεται στο screenshot που παρέθεσες) και με μια μικρή καθυστέρηση μεταξύ τους, αλλά επεστράφη.

Mouse Potato
27-11-13, 16:42
Διαφωνώ σχετικά με τα του «αστρονομικού ποσού» όποιο κι αν είναι αυτό.
Δεν πρόκειται για πουρμπουάρ που αφήσαμε σε café ούτε για τα ρέστα που θα αρνηθώ να πάρω απ' τον deliverά που θα φέρει τις πίτσες (απόψε έχει Τσου-Λου).
Οι τράπεζες συμπεριφέρονται -ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ- προς στους πελάτες τους σαν αιμοδιψή vampires.
Θα απαιτήσω λοιπόν, το ποσό που κατέβαλα στο ακέραιο, έστω και αν αυτό είναι αμελητέο.

Τις 3-4 φορές που έτυχε να ζητήσω refund σε συναλλαγή που είχε πραγματοποιηθεί σε ξένο νόμισμα, αποζημιώθηκα πλήρως.
Επεστράφη όλο το ποσό. Σε 2 ξεχωριστές κινήσεις (όπως φαίνεται στο screenshot που παρέθεσες) και με μια μικρή καθυστέρηση μεταξύ τους, αλλά επεστράφη.

Συμφωνώ απολύτως. :)

vgiozo
27-11-13, 16:42
Φυσικα και η χρεωστικη της Εθνικης δεν χρεωνει προμηθεια συναλλαγματος αφου δεν μπορει να χρησιμοποιηθει πουθενα σε τετοιες αγορες! :lol:

Οσο για τον οψεως της Εθνικης και τα δωρεαν εισερχομενα εμβασματα που ειπωθηκε, υπαρχει αντιστοιχος τρεχουμενος της Πειραιως με δωρεαν εισερχομενα εμβασματα.

Τελος στα refund που μου εχουν κανει ποτε δεν μου χρεωσαν "εισερχομενο εμβασμα" και μιλαω για συνδεδεμενο λογαριασμο ταμιευτηριου. Εκτος αν ημουν και εγω στην περιπτωση των λιγων χρηματων (<15€) και δεν το θυμαμαι.

Ποιός είναι αυτός ο λογαριασμός; Εγώ έχω τον Πολυμορφικό, κι έχει χρέωση στα εισερχόμενα εμβάσματα

Με τη Maestro της Εθνικής έχω κάνει αγορές από Aliexpress χωρίς χρέωση συναλλάγματος...δεν υποστηρίζεται ευρέως στο εξωτερικό...και δεν υποστηρίζεται από το Paypal, δυστυχώς...πάντως μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τέτοιες αγορές...

Υπήρχε πρόβλημα και με την επαναφορτιζόμενη της Εθνικής, αλλά στο νήμα με τις προπληρωμένες κάποιος άλλος χρήστης ισχυρίζεται πως τώρα πλέον λειτουργεί κανονικά (ου πριν ούτε αυτή λειτουργούσε)...

runner70
27-11-13, 16:53
Ποιός είναι αυτός ο λογαριασμός; Εγώ έχω τον Πολυμορφικό, κι έχει χρέωση στα εισερχόμενα εμβάσματα

o winbank direct που μπορεις να ανοιξεις απο τη winbank και δεν απαιτειται καμια επαφη με την τραπεζα. Απλα ως τρεχουμενος δεν παιρνεις βιβλιαριο καταθεσεων.


Γενικα στα refunds παντως δεν ειναι λογικο να χρεωνουν "εισερχομενο εμβασμα". Θα δεις τι θα γινει τις επομενες μερες και θα ενημερωσεις.

djuan1988
27-11-13, 17:34
Τίποτα δε θα γίνει γιατί δεν το χρεώνουν ως εισερχόμενο έμβασμα, απλά ο vgiozo τρέφει μια παθολογική αγάπη για την εθνική και προσπαθεί να βρει αρνητικά σε όλες τις υπόλοιπες.

Mouse Potato
27-11-13, 17:38
Δεν νομίζω πως χρειάζεται να επεκταθούμε άλλο. Υποθέσεις και απαντήσεις δόθηκαν. Αν έχει λίγο την υπομονή θα διαπιστώσει τι ακριβώς θα χρεωθεί (ή δεν θα χρεωθεί) τις προσεχείς ημέρες.

vgiozo
27-11-13, 21:38
Τίποτα δε θα γίνει γιατί δεν το χρεώνουν ως εισερχόμενο έμβασμα, απλά ο vgiozo τρέφει μια παθολογική αγάπη για την εθνική και προσπαθεί να βρει αρνητικά σε όλες τις υπόλοιπες.

Μάλλον λίγο αντίστροφα μας τα λες...κάποιοι αποθεώνουν την Πειραιώς και εγώ όταν την γνώρισα απογοητεύτηκα...
Για πες και για ποιές άλλες σχολίασα, από τις "όλες" που λες...

Παθολογική απέχθεια για τη Πειραιώς ή αγάπη για την Εθνική είναι
- που βρίσκω αρνητικό το καπέλο 2% για κάθε συναλλαγή σε ξένο νόμισμα;
- ψεύδομαι όταν λέω πως στην Εθνική με τη Maestro δεν υπάρχει τέτοια επιβάρυνση;
- που βρίσκω το web-banking της Εθνικής καλύτερο λόγω
-- λιγότερων προβλημάτων πρόσβασης (απουσία javascript - κολλημάτων)
-- με περισσότερες πληροφορίες για τις συναλλαγές (πχ σε κάθε συναλλαγή να σου λέει δίπλα το υπόλοιπο)
-- μη καθυστέρησης εμφάνισης των ηλεκτρονικών συναλλαγών, που στη Πειραιώς εμφανίζονται μετά από 3-4 μέρες και μεταχρονολογημένες (όχι όταν έγιναν, αλλά όταν εμφανίστηκαν)...

Δεν σχολίασα πως η Virtual της Εθνικης ήταν χάλια όταν πρωτοβγήκε και δεν γινόταν δεκτή ούτε στο Paypal (τώρα διαβάζω έχουν επιλυθεί κάποια θέματα, δεν το έχω δοκιμάσει) ;
Την επέστρεψα μαλιστα, λόγω "παθολογικής αγάπης"

Σαφώς δεν έχω τη καλύτερη γνώμη για τη Πειραιώς λόγω της διαφθοράς που τη περιβάλλει στο πολιτικό σκηνικό, αλλά φαντάζομαι είναι λόγω "παθολογικής αγάπης στην Εθνική" που άνοιξα λογαριασμό στη Πειραιώς...

Αντίστροφα, διάβαζα υπερβολικά μηνύματα, υπερβολικής αγάπης στη Πειραιώς και εκ των πραγμάτων τα βρίσκω αδικαιολόγητα...γι αυτό και μου ξινίζει...

τα fanboys μου ξινίζουν...

lewton
28-11-13, 10:11
Επαυξάνω. Μια χαρά μπορεί να κάνει κάποιος τις αγορές του με χρεωστική κάρτα, χρησιμοποιώντας το διαθέσιμο υπόλοιπο χρημάτων, χωρίς να πληρώνει τόκο.

Eντάξει, δεν ήρθε το τέλος του κόσμου αν πληρώσεις λίγα ευρώ σε τόκους σε αντάλλαγμα για να μην βάλεις όλα τα λεφτά αμέσως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.