PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

yyy
28-11-13, 10:27
Όλα αυτά που λέγονται είναι θέμα προσωπικής επιλογής. Άλλος προτιμά χρεωστικές, άλλος πιστωτικές. Άλλος ebanking πειραιώς, άλλος Εθνικής κλπ. Αυτές οι αντιπαραθέσεις δεν προσθέτουν τίποτα και χαλάνε το νήμα, που ώρες-ώρες πλατειάζει χωρίς νόημα. Ας λέει ο καθένας τα θετικά ή αρνητικά που βρίσκει, τα γεγονότα, να πληροφορούμαστε και οι υπόλοιποι! Τα υπόλοιπα δεν έχουν νόημα.
Καλημέρα σε όλους!

runner70
28-11-13, 15:56
...
- που βρίσκω αρνητικό το καπέλο 2% για κάθε συναλλαγή σε ξένο νόμισμα;
- ψεύδομαι όταν λέω πως στην Εθνική με τη Maestro δεν υπάρχει τέτοια επιβάρυνση;...

Συνεχιζεις τα ιδια. Απο τη στιγμη που η χρεωστικη της Εθνικης δεν εχει ευρεια αποδοχη στις ηλεκτρονικες αγορες,τι να το κανεις που δεν εχει 2% προμηθεια στο ξενο νομισμα; Που να τη χρησιμοποιησεις με ασφαλεια (ακα απουσια paypal στις αγορες); Μπορεις να μου βρεις μια χρεωστικη που να εχει αποδοχη και να μην εχει προμηθεια (σε ξενο νομισμα) ωστε να τη χρησιμοποιησουμε και οι υπολοιποι; Γιατι το να φερνεις συνεχως το παραδειγμα της Εθνικης ειναι σαν να δουλευομαστε μεταξυ μας.

yyy
28-11-13, 16:12
Αν θυμάμαι καλά, της HSBC δεν έχει προμήθεια... Αλλά μπορεί να έχει αλλάξει και αυτό πλέον. Παλιότερα δεν είχε και της Marfin, αλλά πλέον δεν υπάρχει ούτε η κάρτα ούτε η τράπεζα :)

Nozomi
28-11-13, 22:59
Έχει κανείς πιστωτική ή χρεωστική της HSBC ;

Όταν ζήτησα να ανοίξω λογαριασμό μου είπαν κάτι κουφό (μηνιαία κίνηση λογαριασμού 100€ ή κάτι τέτοιο)...

Υ.Γ
Και εγώ με Εθνική νταλαβερίζομαι (λογαριασμός μισθοδοσίας, cash card, πιστωτική), αλλά το e-banking της Πειραιώς είναι ανώτερο, και δεν το έχουν βραβεύσει τυχαία.

vgiozo
28-11-13, 23:40
Συνεχιζεις τα ιδια. Απο τη στιγμη που η χρεωστικη της Εθνικης δεν εχει ευρεια αποδοχη στις ηλεκτρονικες αγορες,τι να το κανεις που δεν εχει 2% προμηθεια στο ξενο νομισμα; Που να τη χρησιμοποιησεις με ασφαλεια (ακα απουσια paypal στις αγορες); Μπορεις να μου βρεις μια χρεωστικη που να εχει αποδοχη και να μην εχει προμηθεια (σε ξενο νομισμα) ωστε να τη χρησιμοποιησουμε και οι υπολοιποι; Γιατι το να φερνεις συνεχως το παραδειγμα της Εθνικης ειναι σαν να δουλευομαστε μεταξυ μας.

Μα εγώ είπα για κάτι που λείπει από την Εθνική, όχι για κάτι που έχει...
...αν είχε μια ευρύτερης αποδοχής χρεωστική σε συνδυασμό με τρεχούμενο λογαριασμό και με το ibank που για μένα είναι σαφέστερο και συνολικά προσφέρει περισσότερες πληροφορίες άμεσα, τότε θα ήταν μια καλή πρόταση...

Η Virtual Prepaid που έβγαλε και πλέον λένε πως είναι συμβατή με Paypal δεν ξέρω αν κρατά προμήθεια...αν όμως δεν κρατά, τότε μάλλον δείχνει ότι μπορεί να αποτελεί πολιτική της τράπεζας για προώθηση των καρτών της...έτσι σε αντίθεση με τις άλλες κάρτες που χρεώνουν, θα είχε πλεονέκτημα...

Προσωπικά αν δεν ήταν να απορροφηθεί η Κύπρου από την Πειριαώς, θα πηγαινα στην Κύπρου που απ ότι διάβασα δεν είχε τέτοιο καπέλο...να μια χρεωστική ευρείας αποδοχής που δεν είχε προμήθεια...την απορρόφησε η Πειριαώς και απέκτησε, οπότε μάλλον τώρα είναι ο νέος κανόνας...


Και εγώ με Εθνική νταλαβερίζομαι (λογαριασμός μισθοδοσίας, cash card, πιστωτική), αλλά το e-banking της Πειραιώς είναι ανώτερο, και δεν το έχουν βραβεύσει τυχαία.
Σε τί είναι ανώτερο;

- Προσωπικά το πλαϊνό μενού, με τα υπο-στοιχεία του που εμφανίζονται μόνο μετά το πρώτο πάτημα και την επαναφόρτωση της σελίδας δεν το βρίσκω βολικό...της Εθνικής που είναι στη κορυφή της σελίδας μου φαίνεται αφενός πιο βολικό, αφετέρου δεν χρειάζεται επαναφόρτιση της σελίδας για τη πρόσβαση στα υπομενού

- Με τη javascrpit που έχει, μου τυχαίνει συχνά να ψιλοκολλάει

- Δεν ενημερώνεται άμεσα για τις ηλεκτρονικές συναλλαγές (ebanking, αν είναι δυνατόν) παρά 3-4 μόνο μέρες μετά, και τότε ακόμη είναι παραπλανητικό πως η ημερονία που φέρουν δεν είναι της αρχικής εκτέλεσης, αλλά της εμφάνισης στο winbank

- Δεν προσφέρει τόσες πληροφορίες, πχ στη κίνηση λογαριασμών δεν αναφέρει μετά από κάθε επιμέρους συναλλαγή το υπόλοιπο

- Έχει αυτό το παραπλανητικό μερικές φορές, σε μερικά μενου, που μπορεί να εμφανίζει στη κορυφή το λογιστικό υπο΄λοιπο έναντι του διαθέσιμου υπολοίπου

- Στις κινήσεις λογαριασμών στη Πειραιώς δεν επιλέγεις από πότε έως πότε θες, και προτιμώ τη κατακόρυφη λίστα της Εθνικής έναντι των σελίδων της Πειραιώς

- Αν θες να κάνεις μεταφορά με ibank σε ενημερώνει ζωντανά και προειδοποιητικά πριν την εκτέλεση της όποιας πράξης για τα όποια τέλη της συναλλαγής...

Αυτά μου έρχονται τώρα κατά νου απ 'αυτά που έχω χρησιμοποιήσει...κάποια υποκειμενικά, κάποια αντικειμενικά

- Είδα τελευταία πως ενσωμάτωσε υπηρεσία ενημερώσεων για κινήσεις πιστωτικών καρτών με SMS, ατελώς μέχρι τέλος του χρόνου..
αλλά δεν έχω πιστωτική

Αυτό που μου αρέσει στην Πειραιώς ως υπηρεσία είναι το "λεφτά στο λεπτό", παρόλο που δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη...μπορεί να είναι πολύ βολικό έως σωτήριο όμως σε κάποιες περιπτώσεις

mezger
29-11-13, 14:17
vgiozo θα συμφωνησω απόλυτα μαζί σου για το usability του ebanking της πειραιώς...για να κανω μερικές πληρωμές δημοσίου μου έχει βγάλει την πίστη. Τουλάχιστον 4-5 κλικ για να βρω την πληρωμή που θέλω, ζητάει έξτρα στοιχεία που δεν είναι απαραίτητα (ονοματεπώνυμο σε πληρωμες εφορίας-ικα), και τώρα κόλλησε στην εκτέλεση της συναλλαγής και πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου για το αν έγινε. Επίσης δεν έχει απ'ότι κατάλαβα two factor authentication στις πληρωμές,
Στην Εθνική με τα menus όλα είναι 1-2 κλικ το πολύ, δε ζητάει άχρηστα πράγματα και δέχεται και μαζικές πληρωμές σε csv.
Για προσωπική χρήση δεν είναι τόσο μεγάλα προβλήματα αυτά, για επαγγελματική όμως είναι deal breakers.

darkmoon
29-11-13, 17:03
Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια visa (όχι πιστωτική) από τράπεζα Πειραιώς χωρίς να έχω ποτέ πρόβλημα.
Θα κάνω ένα ταξιδάκι Γερμανία και ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να την χρησιμοποιώ άνετα και εκεί για τις συναλλαγές μου.
Γενικά με συμφέρει να τη χρησιμοποιώ συχνά εκεί ή με συμφέρει περισσότερο να κάνω αναλήψεις μετρητών(δεν ξέρω αν γίνεται κιόλας εκτός Ελλάδος);
Αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία με τη συγκεκριμένη κάρτα ας απαντήσει.

john_who
29-11-13, 17:58
Εγώ αντίθετα θεωρώ το ebanking Της Εθνικής για τα μπάζα, άσε που νοιώθω σαν σε στρατόπεδο. Αντιγράφω από το site


Ο νέος Μυστικός Κωδικός θα πρέπει να αποτελείται από 8 εως 15 χαρακτήρες από τουλάχιστον 3 από τις παρακάτω 4 κατηγορίες:
αριθμητικά ψηφία (0-9)
κεφαλαία λατινικά γράμματα (A-Z)
πεζά λατινικά γράμματα (a-z)
ειδικούς χαρακτήρες `~!@#$%^&*()-_=+[{]}\\|;:'\"<,>./?€£.
Επίσης σας ενημερώνουμε ότι αν το Password σας παραμείνει αμετάβλητο για χρονικό διάστημα τριών μηνών το σύστημα θα σας ζητήσει να προχωρήσετε στην αλλαγή του.
Και τι σημαίνουν όλα αυτά; Ότι παρόλο που ενώ έχω και τη γεννήτρια κωδικών που παρέχει έξτρα ασφάλεια, θα αλλάζω κάθε τρίμηνο κωδικούς.
Πως θα τον θυμάμαι τον κωδικό αν τον αλλάζω κάθε τρίμηνο; Θα τον γράψω λοιπόν στο κινητό ή κάπου στο πορτοφόλι μου!
Ποιος είναι τελικά ο ασφαλέστερος κωδικός; Ο κωδικός που είναι μέσα στο πορτοφόλι μου ή αυτός που μπορώ να θυμάμαι;

ΥΓ : Για μένα είναι αρκετά παράξενο να σου αρέσει η Εθνική και να μην σου αρέσει η Πειραιώς.

Manolis_karas
29-11-13, 20:01
Οι περισσότερες τράπεζες ζητούν αλλαγή στους κωδικούς του ebanking περιοδικά κάθε 1ή 3 ή 6 μήνες.

john_who
30-11-13, 00:12
Εδώ είναι οι όροι των άλλων τραπεζών οι οποίες επιτρέπουν και την αλλαγή user name που η Εθνική δεν επιτρέπει. Συγκρίνετε μόνοι σας. Σε όλες τις άλλες τράπεζες γνωρίζω απ' έξω τους κωδικούς (username-password χωρίς να είναι οι ίδιοι), στην Εθνική τους έχω γραμμένους στο μέιλ μου. Πότε εσείς πιστεύετε ότι έχω μεγαλύτερη ασφάλεια;

132244132245 132246132247

yyy
30-11-13, 00:30
Υπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι να έχεις αποθηκεύσει το password, απ' ότι το email σου! Στο τελευταίο είναι plain text! Χρησιμοποίησε κάποιο πρόγραμμα τύπου keypass. Aποθηκεύει κρυπτογραφημένους όλους τους κωδικούς και χρειάζεται να θυμάσαι μόνο έναν, αυτόν που ανοίγει τη βάση με τους κωδικούς σου. Μετά βάλε και κωδικούς για το ebanking gGHA8jhg09^53$#$%FGHs7sh8*7876t7tdbw7333937d8nd-ds_susu!!!! :) Ποιος θέλει να τους θυμάται; Ασφάλεια και εύκολοι κωδικοί συνήθως δεν κάνουν καλή παρέα!

john_who
30-11-13, 17:45
Ευχαριστώ για τη συμβουλή! Το θέμα μας είναι ποια τράπεζα μας κάνει τη ζωή δύσκολη και μας θεωρεί στρατιωτάκια και συγκρίνω τέσσερις τράπεζες. Οι υποστηρικτές της Εθνικής μάλλον χάθηκαν!

yyy
30-11-13, 17:57
Αυτό που είπα πριν είναι ότι αν είναι πιο άβολο, είναι και πιο ασφαλές. Με μια λύση όπως αυτή που σου είπα, χρειάζεται να θυμάσαι μόνο έναν κωδικό (άρα είναι βολικό) και από ασφάλεια, βάλε το μέγιστο πχ 15 χαρακτήρες (δε θα χρειαστείς να το θυμάσαι άλλωστε). Το να σε υποχρεώνει η τράπεζα να φτιάχνεις ένα πιο ασφαλές password δεν είναι κακό. Και επειδή είδα τις εικόνες που έβαλες, σε μένα φαίνεται μικρό το κακό. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το ebanking της ΕΤΕ και δεν ξέρω λεπτομέρειες, αλλά νομίζω ότι αυτό που λες είναι λεπτομέρεια στη χρήση, αλλά ουσιαστικό για την ασφάλεια! My 2 cents :)

mezger
30-11-13, 18:47
Ευχαριστώ για τη συμβουλή! Το θέμα μας είναι ποια τράπεζα μας κάνει τη ζωή δύσκολη και μας θεωρεί στρατιωτάκια και συγκρίνω τέσσερις τράπεζες. Οι υποστηρικτές της Εθνικής μάλλον χάθηκαν!

Δεν μιλάμε για ποδόσφαιρο....ψάξε τα παλιότερα posts μου για να δεις τη γνώμη μου για το password policy της εθνικής(hint: συμφωνώ ότι είναι μακράν το χειρότερο) και για το ποια θεωρώ καλύτερη χρεωστική (hint: της πειραιώς), αλλα true story: στην πειραιώς έκανα 4 πληρωμές στον ίδιο χρόνο που χρειάστηκε για 60 πληρωμές στην εθνική.
Με έναν password manager όπως προτείνει και ο yyy το πως και με τι θα κάνω login είναι κάτι που δε με απασχολεί πλέον.

Manolis_karas
30-11-13, 21:04
Υπάρχει τουλάχιστον μία τράπεζα που δεν δέχεται το auto type, ούτε το αντιγραφή - επικόλληση και είναι δύσκολο να βάλεις τον κωδικό gGHA8jhg09^53$#$%FGHs7sh8*7876t7tdbw7333937d8nd-ds_susu!!!!

vgiozo
30-11-13, 21:11
Το ότι δεν επιτρέπει η Εθνική αλλαγή του username δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό...

Έπειτα οι όροι για την ασφάλεια των κωδικών αφενός μοιάζουν αρκετά μεταξύ των τραπεζών, αφετέρου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εσύ δεν μπορείς να βρεις ένα κωδικό με αλφαριθμητικά στοιχεία και σύμβολα που να θυμάσαι...

...μας αποστόμωσες όλους τους οπαδούς της Εθνικής, τί να πούμε;;
:respekt:

yyy
30-11-13, 21:29
Υπάρχει τουλάχιστον μία τράπεζα που δεν δέχεται το auto type, ούτε το αντιγραφή - επικόλληση και είναι δύσκολο να βάλεις τον κωδικό gGHA8jhg09^53$#$%FGHs7sh8*7876t7tdbw7333937d8nd-ds_susu!!!!

Πιθανώς, αλλά μέχρι να μου συμβεί, το χρησιμοποιώ. Σε όσες τράπεζες έχω χρησιμοποιήσει ebanking, έχει δουλέψει αυτό που λέω. Προφανώς δεν έχω χρησιμοποιήσει όλων των τραπεζών, αλλά σε 5-6 δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ποια είναι αυτή που δε δουλεύει;

Manolis_karas
30-11-13, 21:38
Στην ALFA εμένα δεν μου δουλεύει.

yyy
30-11-13, 21:57
Στην ALFA εμένα δεν μου δουλεύει.

ΟΚ, Α έχω πολλά χρόνια που δεν έχω χρησιμοποιήσει. Αλλά τώρα που δοκίμασα, δε δουλεύει το δεξί κλικ, αλλά δουλεύει το ctrl+V ;)

Manolis_karas
30-11-13, 22:01
Ευχαριστώ!!!

vgiozo
30-11-13, 23:18
Το να κάνεις αντιγραφή κι επικόλληση ευαίσθητα δεδομένα, όπως κωδικούς τραπεζών δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνο;

Δηλαδή τί να τη κάνεις τη κρυπτογράφηση, αν τα στοιχεία του κωδικού γίνονται διαθέσιμα στο clipboard; Ή γίνεται με κάποιο προστατευμένο τρόπο μέσω του password manager;

runner70
30-11-13, 23:41
Το ότι δεν επιτρέπει η Εθνική αλλαγή του username δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό...


Οχι για το καλο μας το εχουν κανει, να εξασκουμαστε στην απομνημονευση 6ψηφιων κωδικων για username που δεν εχουμε επιλεξει εμεις, καθως διαφορετικα θα τους θυμομασταν ευκολα, ετσι ωστε να μην παθουμε μεθαυριο αλτσχαιμερ. :p

Φανταζεστε αυτο να το εκανε καθε τραπεζα;:rolleyes: Να σου εδινε ενα δικο της 6ψηφιο κωδικο αντι της δυνατοτητας να επιλεξεις το δικο σου username;:rofl: Οχι δεν ειναι απαραιτητα κακο. :lol:

yyy
01-12-13, 00:43
Το να κάνεις αντιγραφή κι επικόλληση ευαίσθητα δεδομένα, όπως κωδικούς τραπεζών δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνο;

Δηλαδή τί να τη κάνεις τη κρυπτογράφηση, αν τα στοιχεία του κωδικού γίνονται διαθέσιμα στο clipboard; Ή γίνεται με κάποιο προστατευμένο τρόπο μέσω του password manager;

Το KeyPass που χρησιμοποιώ έχει timeout και καθαρίζει το clipboard σε λίγα δευτερόλεπτα (default = 10).

vgiozo
01-12-13, 02:24
Οχι για το καλο μας το εχουν κανει, να εξασκουμαστε στην απομνημονευση 6ψηφιων κωδικων για username που δεν εχουμε επιλεξει εμεις, καθως διαφορετικα θα τους θυμομασταν ευκολα, ετσι ωστε να μην παθουμε μεθαυριο αλτσχαιμερ. :p

Φανταζεστε αυτο να το εκανε καθε τραπεζα;:rolleyes: Να σου εδινε ενα δικο της 6ψηφιο κωδικο αντι της δυνατοτητας να επιλεξεις το δικο σου username;:rofl: Οχι δεν ειναι απαραιτητα κακο. :lol:

Δεν ειναι κακό από την άποψη πως αν κάποιος προσπαθεί να υποκλέψει πληροφορίες από τον υπολογιστή σου ή/και αν γνωρίζει username που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί σε email κτλ κι αν εσύ χρησιμοποιησείς το ίδιο username συστηματικά, τότε η αδυναμία ορισμού του από το χρήστη μπορεί να είναι χαρακτηριστικό ασφαλείας....σχεδόν αδύνατο να το πετύχει κάποιος ακόμη κι αν ξέρει άλλα username του ίδιου χρήστη.

Κωδικό και στην εθνική αλλάζεις όποτε θες...

Αν έχει κανείς πρόβλημα με τη μνήμη του σε εφαρμογές που χρησιμοποιεί συχνά, τότε θα καταλήγει να χρησιμοποιεί παντού το ίδιο...κακή πρακτική...

Αυτό που είναι βολικό δεν είναι απαραίτητα ασφαλές...

Μερικοί είστε ικανοί να πάτε να γραφτείτε στα ΚΑΠΗ για να σας βγει ένα "επιχείρημα" στο φόρουμ...περαστικά...

john_who
01-12-13, 11:05
Το ότι δεν επιτρέπει η Εθνική αλλαγή του username δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό...
Εγώ το βρίσκω


Έπειτα οι όροι για την ασφάλεια των κωδικών αφενός μοιάζουν αρκετά μεταξύ των τραπεζών, αφετέρου δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εσύ δεν μπορείς να βρεις ένα κωδικό με αλφαριθμητικά στοιχεία και σύμβολα που να θυμάσαι...

Εσύ βρίσκεις; ακολουθώντας τις οδηγίες της Εθνικής έφτιαξα τον δυνατότερο κωδικό:
αριθμητικά ψηφία (0-9)
κεφαλαία λατινικά γράμματα (A-Z)
πεζά λατινικά γράμματα (a-z)
ειδικούς χαρακτήρες `~!@#$%^&*()-_=+[{]}\\|;:'\"<,>./?€£.
1234Aa! και έχω και για την επόμενη αλλαγή στο τρίμηνο 2345Aa!


...μας αποστόμωσες όλους τους οπαδούς της Εθνικής, τί να πούμε;;
:respekt:

Μιλάς στον πλυθηντικό για τον εαυτό σου;


Μερικοί είστε ικανοί να πάτε να γραφτείτε στα ΚΑΠΗ για να σας βγει ένα "επιχείρημα" στο φόρουμ...περαστικά...

Σε αυτό το επίπεδο κατεβάζεις τη συζήτηση όταν δεν έχεις τι να πεις. Σε αυτό το επίπεδο δεν συζητάω.

Όσο για το KeyPass, θα χαρώ ιδιαίτερα και θα το χρησιμοποιήσω ευχαρίστως αν μου βρείτε ένα που να δουλεύει σε windows linux android & iphone-ipad.

hedgehog
01-12-13, 11:14
Όσο για το KeyPass, θα χαρώ ιδιαίτερα και θα το χρησιμοποιήσω ευχαρίστως αν μου βρείτε ένα που να δουλεύει σε windows linux android & iphone-ipad.
κοίτα τα διαθέσιμα ports (http://keepass.info/download.html) :roll:

πάντως θα συμφωνήσω πως η παράλογη / δύσχρηστη μηχανισμοί πιστοποίησης είναι ένα τεράστιο κενό ασφαλείας για τον τελικό χρήστη.

Ήταν ένας από τους λόγους που είχα φύγει από την ΕΤΕ, πολλά χρόνια πριν.

Βέβαια βλέπω πως έχουν κάνει κάποια μικρά βήματα από τότε (καταργήθηκε ας πούμε εκείνος ο αψυχολόγητα ηλίθιος περιορισμός του μήκους του password στους πέντε χαρακτήρες ακριβώς!)

john_who
01-12-13, 11:56
κοίτα τα διαθέσιμα ports (http://keepass.info/download.html) :roll:

πάντως θα συμφωνήσω πως η παράλογη / δύσχρηστη μηχανισμοί πιστοποίησης είναι ένα τεράστιο κενό ασφαλείας για τον τελικό χρήστη.

Ήταν ένας από τους λόγους που είχα φύγει από την ΕΤΕ, πολλά χρόνια πριν.

Βέβαια βλέπω πως έχουν κάνει κάποια μικρά βήματα από τότε (καταργήθηκε ας πούμε εκείνος ο αψυχολόγητα ηλίθιος περιορισμός του μήκους του password στους πέντε χαρακτήρες ακριβώς!)

Ξέρεις, νοιώθω πως είναι διορισμένα κομματικά στελέχη, άσχετοι και ανίκανοι ανευθυνοϋπεύθυνοι που φοβούνται τον δράκο του παραμυθιού και βάζουν ότι τους έρθει για να έχουν το κεφαλάκι τους ήσυχο. Αυτό είναι που με στεναχωρεί περισσότερο παρά η όλη διαδικασία.

Ευχαριστώ για το λινκ θα το μελετήσω.

runner70
01-12-13, 12:01
Δεν ειναι κακό από την άποψη πως αν κάποιος προσπαθεί να υποκλέψει πληροφορίες από τον υπολογιστή σου ή/και αν γνωρίζει username που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί σε email κτλ κι αν εσύ χρησιμοποιησείς το ίδιο username συστηματικά, τότε η αδυναμία ορισμού του από το χρήστη μπορεί να είναι χαρακτηριστικό ασφαλείας....σχεδόν αδύνατο να το πετύχει κάποιος ακόμη κι αν ξέρει άλλα username του ίδιου χρήστη.

Κωδικό και στην εθνική αλλάζεις όποτε θες..

Καλά σοβαρά μιλάς τώρα; Για την ασφάλεια σου έχεις τον κωδικό σου όπου δεν τον γνωρίζουν οι άλλοι. Για την έξτρα ασφάλεια σου υπάρχει και άλλος κωδικός από τις συσκευές/κινητο. Ποια ακριβώς ασφάλεια σου προσφέρει το username;Δουλεύομαστε;

το μόνο που μπορείς να κανείς αν το γνωρίζεις είναι να κλειδώσεις το λογαριασμό του άλλου και για αυτο το λόγο προφανώς δεν θα βάλεις το όνομα που χρησιμοποιεις στα φόρουμ αλλά κάποιο που δεν θα το ξέρει κανένας. Την ίδια ασφάλεια δεν θα έχεις με την διάφορα ότι αυτό το username θα το θυμάσαι αφού είναι δική σου επιλογή;

Είσαι ικανός να παρουσιάσεις το μαύρο για άσπρο για την εθνική. Και ήθελα να ήξερα αν μεθαύριο δώσει αυτή τη δυνατότητα και η εθνική, εσύ τι θα πεις; έριξε την ασφάλεια;

Φαντάζομαι και ο 5ψηφιος που είχε μέχρι πρότινος για κωδικό δεν ήταν απαραίτητα για κακό αφού μπορεί να ξεχνάγανε οι χρήστες τους μεγάλους κωδικόυς τους.

vgiozo
01-12-13, 12:14
Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται...

To username είναι κι αυτό μέρος της προστασίας σου...ακόμη και σε εφαρμογές κατασκευής ιστοσελίδων ένας από τους πρώτους κανόνες ασφαλείας που προτείνονται και εφαρμοζονται είναι η αλλαγή του default όνοματος χρήστη για τον διαχειριστή...ακόμη και του ID του διαχειριστή...

αν κάποιος έχει πρόβλημα να θυμάται Username και καταλήγει να χρησιμοποιεί συστηματικά το ίδιο, σαφώς μειώνεται το επίπεδο προστασίας του.

Το αστείο είναι πόσο λυσσασμένα έχετε πιαστεί από το θέμα των ελάχιστων προϋποθέσεων ασφαλείας που θέτει η ΕΤΕ για τους κωδικούς για να επιχειρηματολογήσετε κατά της Εθνικής ή να υπερασπιστείτε τη δική σας τραπεζική επιλογή...
...ψιλογελοίο είναι μάλιστα...

Πώς να μην "αγανακτήσεις" για τέτοιες απαιτήσεις;


The new password should include 8 to 15 characters from at least 3 of the 4 categories:


numeric characters (0-9)

uppercase latin characters (A-Z)

lowercase latin characters (a-z)

special characters `~!@#$%^&*()-_=+[{]}\\|;:'\"<,>./?€£.



Η κουβέντα ξεκίνησε για το καλύτερο ebanking...
...εγώ κατέγραψα σε λίστα τις απόψεις μου...

...Κάποιοι απάντησαν καταθέτοντας τη γνώμη τους

...και μερικοί από τα fanboys, αντί να κάνετε το ίδιο, τη σύγκριση λειτουργικότητας και χαρακτηριστικών των τραπεζικών συστημάτων web-banking, έχετε πιάσει κι έχετε ξεχειλώσει το θέμα των κωδικών...και προσπαθώντας μέσω αυτού να απορρίψετε μια τράπεζα!
Μιλάμε για βαρβάτη επιχειρηματολογία και παραδειγματική σοβαρότητα...ο άλλος πανηγύριζε πως "έχουν κρυφτεί" οι υποστηρικτές της Εθνικής...τώρα παραπονιέται για το επίπεδο που πέφτει...τρέχα γύρευε...

Ποιός είναι fanboy είναι παραπάνω από εμφανές...ή σας έχει πειράξει η πολλή παραμονή στα φόρουμ και κάθεστε και πριζώνεστε με κάτι τέτοια για να περνάτε την ώρα σας...

yyy
01-12-13, 13:07
Όσο για το KeyPass, θα χαρώ ιδιαίτερα και θα το χρησιμοποιήσω ευχαρίστως αν μου βρείτε ένα που να δουλεύει σε windows linux android & iphone-ipad.

http://keepass.info/download.html
(ουπς, με πρόλαβε ο hedgehog :oneup: )

Το τι πρόγραμμα χρησιμοποιεί ο καθένας, είναι θέμα επιλογής και αναγκών. Με λίγο ψάξιμο, σίγουρα θα βρεις και άλλα, δωρεάν, που καλύπτουν αντίστοιχα τις δικές σου ανάγκες.

Καλό μήνα σε όλους! :)

runner70
01-12-13, 13:15
Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται...

To username είναι κι αυτό μέρος της προστασίας σου...ακόμη και σε εφαρμογές κατασκευής ιστοσελίδων ένας από τους πρώτους κανόνες ασφαλείας που προτείνονται και εφαρμοζονται είναι η αλλαγή του default όνοματος χρήστη για τον διαχειριστή...ακόμη και του ID του διαχειριστ...

Να δω τι άλλο θα ακούσουμε... εδώ το username στο δίνει η Εθνική σε ένα απλό ανοιχτό χαρτί το οποίο βλέπει ο υπάλληλος και το γνωρίζει κάθενας στην τηλεφωνική υποστήριξη και μάλιστα δεν μπορείς να το αλλάξεις και εσύ μιλάς για αλλαγή username στην κατασκευή ιστοσελίδων για ασφάλεια!

Σε παιδάκια έχεις την εντύπωση οτι μίλας και αναφέρεσαι σε ιστοσελίδες και εφαρμογές και πιστεύεις έτσι ότι θα τα θαμπώσεις;

vgiozo
01-12-13, 14:18
Όχι, προφανώς μιλάω σε ώριμους και σκεπτόμενους ενηλίκους...

- - - Updated - - -

Να ενημερώσω σχετικά με την επιστροφή που περίμενα από Paypal στην Πειραιώς, πως τελικά ήρθε όλο το ποσό χωρίς να επιβαρυνθώ κάποιο τέλος εισερχόμενου εμβάσματος...
...οπότε ιδού ένα πλεονέκτημα της χρεωστικής της Πειραιώς...
Με την Maestro της Εθνικής είχα κάνει μια αγορά στο Aliexpress (149€) που όμως ακυρώθηκε...όταν επεστράφησαν τα χρήματα η Εθνική με χρέωσε 4€ για τη κίνηση αυτή...ωσάν να επρόκειτο για εισερχόμενο έμβασμα...

aroutis
01-12-13, 22:39
Δεν ειναι κακό από την άποψη πως αν κάποιος προσπαθεί να υποκλέψει πληροφορίες από τον υπολογιστή σου ή/και αν γνωρίζει username που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί σε email κτλ κι αν εσύ χρησιμοποιησείς το ίδιο username συστηματικά, τότε η αδυναμία ορισμού του από το χρήστη μπορεί να είναι χαρακτηριστικό ασφαλείας....σχεδόν αδύνατο να το πετύχει κάποιος ακόμη κι αν ξέρει άλλα username του ίδιου χρήστη.

Κωδικό και στην εθνική αλλάζεις όποτε θες...

Αν έχει κανείς πρόβλημα με τη μνήμη του σε εφαρμογές που χρησιμοποιεί συχνά, τότε θα καταλήγει να χρησιμοποιεί παντού το ίδιο...κακή πρακτική...

Αυτό που είναι βολικό δεν είναι απαραίτητα ασφαλές...

Μερικοί είστε ικανοί να πάτε να γραφτείτε στα ΚΑΠΗ για να σας βγει ένα "επιχείρημα" στο φόρουμ...περαστικά...Στην alpha πάντως που χρησιμοποιώ , έχεις username / pass / και ένα 6ψήφιο code που εισάγεις από ένα key generator που πρώτα πρέπει να δέσεις με το account σου.

Καταλαβαίνεις ότι ακόμα και αν δεν αλλάξεις το password (προσωπικα΄το αλλάζω) ανευ keygen δεν έχει ευτυχία.

vgiozo
01-12-13, 22:58
Στην alpha πάντως που χρησιμοποιώ , έχεις username / pass / και ένα 6ψήφιο code που εισάγεις από ένα key generator που πρώτα πρέπει να δέσεις με το account σου.

Καταλαβαίνεις ότι ακόμα και αν δεν αλλάξεις το password (προσωπικα΄το αλλάζω) ανευ keygen δεν έχει ευτυχία.

Ψηφιακό key generator ή κάτι σαν το icode της Εθνικής; κι αυτο΄μόνο για τη σύνδεση στον λογαριασμό;

Χρησιμοποιείται και για την εκτέλεση συναλλαγών, όπως το icode ή τα SMS μηνύματα που στέλνει η Πειραιώς (κι αυτή δίνει νομίζω σχετική συσκευή, αλλά με μια χρέωση) ;

Manolis_karas
02-12-13, 00:09
... αλλά δουλεύει το ctrl+V ;)
:oneup: ευχαριστώ δουλεύει με όσες τράπεζες το δοκίμασα.

aroutis
04-12-13, 17:33
Ψηφιακό key generator ή κάτι σαν το icode της Εθνικής; κι αυτο΄μόνο για τη σύνδεση στον λογαριασμό;

Χρησιμοποιείται και για την εκτέλεση συναλλαγών, όπως το icode ή τα SMS μηνύματα που στέλνει η Πειραιώς (κι αυτή δίνει νομίζω σχετική συσκευή, αλλά με μια χρέωση) ;
Ψηφιακό key generator τυπου RSA key gen προφανώς, και
α. συνδέεται με unique key στο account σου
b. χρησιμοποιείται σε συναλλαγές
γ. αν μπεις χωρίς χρήση του τότε το portal ειναι view only (δεν επιτρέπονται μεταφορές, πληρωμές κλπ)

tiffany
04-12-13, 18:03
Τι παίζει με τις χρεωστικές κάρτες, το Amazon, το PayPal, το Google checkout και τα Ελληνικά μαγαζιά; Στα ξένα sites έχω δηλώσει τη χρεωστική visa της Πειραιώς και πότε δεν εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Πάντα οι συναλλαγές ολοκληρώνονται επιτυχώς. Στα ελληνικά μαγαζιά έχω φάει 3 φορές άκυρο καθώς έχω δηλώσει σαν τρόπο πληρωμής τη χρεωστική και με έχουν απορρίψει.

Πάλι θα γκρινιάξω αλλά αυτός δεν είναι σωστός τρόπος αντιμετώπισης πελάτη.

blade_
10-12-13, 14:40
ειμαι γενικα στη eurobank και με χρεωστικη και με προπληρωμενη..αξιζει να κρατησω την προπληρωμενη και τις χρεωσεις της?η να χρησιμοποιω απευθειας την χρεωστικη?η να φυγω να παω αλλου? :p

yyy
10-12-13, 17:38
ειμαι γενικα στη eurobank και με χρεωστικη και με προπληρωμενη..αξιζει να κρατησω την προπληρωμενη και τις χρεωσεις της?η να χρησιμοποιω απευθειας την χρεωστικη?η να φυγω να παω αλλου? :p

Η τελευταία χρεωστική της Eurobank είναι πολύ καλύτερη από την παλιότερη, η οποία είχε ελάχιστη αποδοχή. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα και αν κάνει για τις συναλλαγές που θέλεις, να μείνεις εκεί, αφού έχεις ήδη σχέση με την τράπεζα. Δεν ξέρω αν αξίζει μόνο για χρεωστική να ανοίξεις λογαριασμό αλλού! Αλλά αυτό είναι υποκειμενικό :)

Panos.2006
12-12-13, 20:39
Τι παίζει με τις χρεωστικές κάρτες, το Amazon, το PayPal, το Google checkout και τα Ελληνικά μαγαζιά; Στα ξένα sites έχω δηλώσει τη χρεωστική visa της Πειραιώς και πότε δεν εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Πάντα οι συναλλαγές ολοκληρώνονται επιτυχώς. Στα ελληνικά μαγαζιά έχω φάει 3 φορές άκυρο καθώς έχω δηλώσει σαν τρόπο πληρωμής τη χρεωστική και με έχουν απορρίψει.

Πάλι θα γκρινιάξω αλλά αυτός δεν είναι σωστός τρόπος αντιμετώπισης πελάτη.

Και εγώ το έχω διαπιστώσει αυτό, τόσο με τη χρεωστική της πειραιώς όσο και με αυτή της eurobank.

orestis2
14-12-13, 12:29
Χωρις να είμαι σιγουρος, γιατι ελαχιστα εχω ασχοληθεί με τα ελληνικα μαγαζια, νομιζω ότι τα περισσοτερα δεχονται πιστωτικές και όχι χρεωστικές.
Αν κανω λαθος ας πει καποιος που εχει ασχοληθεί.

hedgehog
14-12-13, 12:41
Χωρις να είμαι σιγουρος, γιατι ελαχιστα εχω ασχοληθεί με τα ελληνικα μαγαζια, νομιζω ότι τα περισσοτερα δεχονται πιστωτικές και όχι χρεωστικές.
Αν κανω λαθος ας πει καποιος που εχει ασχοληθεί.

Δεν έχω πετύχει ποτέ μου μαγαζί που να δέχεται πιστωτική και να μην δέχεται την χρεωστική Visa της Alpha που έχω. :)

Φυσικά θεωρώ δεδομένο πως το ίδιο ισχύει και για άλλων τραπεζών, απλά αυτήν έχω χρησιμοποιήσει εκτεταμένα.

tiffany
14-12-13, 16:21
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στις online παραγγελίες. Απ' ότι έχω καταλάβει όταν προσπαθούν να σε χρεώσουν, το σύστημα ζητάει το PIN σου που φυσικά το κατάστημα δεν το έχει. Προβληματίζομαι όμως διότι τα ξένα μαγαζιά δεν έχουν αυτό τον περιορισμό.

runner70
14-12-13, 16:39
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στις online παραγγελίες. Απ' ότι έχω καταλάβει όταν προσπαθούν να σε χρεώσουν, το σύστημα ζητάει το PIN σου που φυσικά το κατάστημα δεν το έχει. Προβληματίζομαι όμως διότι τα ξένα μαγαζιά δεν έχουν αυτό τον περιορισμό.

Αν και δεν κανω ηλεκτρονικες αγορες σε ελληνικα καταστηματα με χρεωστικη καρτα και ετσι δεν γνωριζω, ωστοσο οταν σου ζητανε κωδικο για τις ηλεκτρονικες αγορες, ειναι ο τριψηφιος που υπαρχει στο πισω μερος της καρτας και οχι ο τετραψηφιος που βαζεις οταν εχεις φυσικη παρουσια στο καταστημα ή στο atm. Μηπως κανεις αυτο το λαθος;

tiffany
14-12-13, 17:01
Αν και δεν κανω ηλεκτρονικες αγορες σε ελληνικα καταστηματα με χρεωστικη καρτα και ετσι δεν γνωριζω, ωστοσο οταν σου ζητανε κωδικο για τις ηλεκτρονικες αγορες, ειναι ο τριψηφιος που υπαρχει στο πισω μερος της καρτας και οχι ο τετραψηφιος που βαζεις οταν εχεις φυσικη παρουσια στο καταστημα ή στο atm. Μηπως κανεις αυτο το λαθος;

Τι στο καλό; Δεν μπορώ να βάλω ούτε το CVC σωστά; Και σε όλα τα μαγαζιά που δοκίμασα; Το Amazon, το Google Checkout, το Paypal; Αυτά γιατί δεν έχουν θέμα με αυτό;

runner70
14-12-13, 17:48
Τι στο καλό; Δεν μπορώ να βάλω ούτε το CVC σωστά; Και σε όλα τα μαγαζιά που δοκίμασα; Το Amazon, το Google Checkout, το Paypal; Αυτά γιατί δεν έχουν θέμα με αυτό;

To amazon δεν απαιτει cvc σε αντιθεση με το paypal και google checkout αλλα αφου σου δουλευει μια χαρα εκει, οπως και εμενα, τοτε σιγουρα το προβλημα δεν θα οφειλεται σε εσενα αλλα στη συνεργασια της καρτας με τα συγκεκριμενα ελληνικα καταστηματα. Κακως αυτο. Αν θελεις, για ποια καταστηματα μιλαμε για να ξερουμε;

Nozomi
15-12-13, 13:57
Πως τα βγάζετε πέρα με την κατάθεση χρημάτων όταν θέλετε να τοποθετήσετε χρήματα στον τραπεζικό σας λογαριασμο που είναι συνδεδεμένος με την χρεωστική κάρτα και δεν έχετε π.χ λογαριασμό μισθοδοσίας στην συγκεκριμένη Τράπεζα ; ; ;

Π.χ τα ΑΤΜ της Πειραιώς ΔΕΝ έχουν δυνατότητα on-line κατάθεσης μετρητών, μόνο τα μηχανήματα easy pay έχουν αυτή την δυνατότητα, και αυτά λειτουργούν κατά την διάρκεια του ωραρίου των υποκαταστημάτων της Τράπεζας (κάτι που δυσκολεύει τους εργαζόμενους).

Η Εθνική διαθέτει στα ΑΤΜ της δυνατότητα on-line κατάθεσης, αλλά δεν έχει κάποια αξιόλογη χρεωστική.

Κάποια άλλη Τράπεζα ; ; ;

sdikr
15-12-13, 14:01
Πως τα βγάζετε πέρα με την κατάθεση χρημάτων όταν θέλετε να τοποθετήσετε χρήματα στον τραπεζικό σας λογαριασμο που είναι συνδεδεμένος με την χρεωστική κάρτα και δεν έχετε π.χ λογαριασμό μισθοδοσίας στην συγκεκριμένη Τράπεζα ; ; ;

Π.χ τα ΑΤΜ της Πειραιώς ΔΕΝ έχουν δυνατότητα on-line κατάθεσης μετρητών, μόνο τα μηχανήματα easy pay έχουν αυτή την δυνατότητα, και αυτά λειτουργούν κατά την διάρκεια του ωραρίου των υποκαταστημάτων της Τράπεζας (κάτι που δυσκολεύει τους εργαζόμενους).

Η Εθνική διαθέτει στα ΑΤΜ της δυνατότητα on-line κατάθεσης, αλλά δεν έχει κάποια αξιόλογη χρεωστική.

Κάποια άλλη Τράπεζα ; ; ;

Τουλάχιστον εδώ Θεσσαλονίκη δυο καταστήματα πειραιως έχουν Online ΑΤΜ (σίγουρα και άλλα απλά τα 2 αυτά εχω κοντά μου),
Μήπως να ψάξεις για αλλο υποκατάστημα;

blade_
15-12-13, 15:04
Η τελευταία χρεωστική της Eurobank είναι πολύ καλύτερη από την παλιότερη, η οποία είχε ελάχιστη αποδοχή. Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα και αν κάνει για τις συναλλαγές που θέλεις, να μείνεις εκεί, αφού έχεις ήδη σχέση με την τράπεζα. Δεν ξέρω αν αξίζει μόνο για χρεωστική να ανοίξεις λογαριασμό αλλού! Αλλά αυτό είναι υποκειμενικό :)

θα το δοκιμασω μαλλον μολις ληξει η προπληρωμενη μου..τωρα τελευταια πολυ μικρο χρονικο διαστημα τους δινουν..

Nozomi
15-12-13, 21:15
Μήπως να ψάξεις για αλλο υποκατάστημα;
Τρία στην περιοχή μου δεν έχουν, αλλά τεσπά, επειδή πρόκειται για προάστιο, δέχομαι ότι υπάρχουν αλλού μηχανήματα που έχουν.
Θα ψάξω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.