PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

valdazzar
17-03-08, 12:18
αν ειναι δωρεαν το sms στην πειραιως να διορθωθει παρακαλω στην αρχικη σελιδα. (εκτος αν εννοει και τα sms λεγωντας οτι τα email alerts ειναι δωρεαν απο τον 4/2007

ipo
17-03-08, 12:25
αν ειναι δωρεαν το sms στην πειραιως να διορθωθει παρακαλω στην αρχικη σελιδα. (εκτος αν εννοει και τα sms λεγωντας οτι τα email alerts ειναι δωρεαν απο τον 4/2007
Δωρεάν στη winbank είναι τα sms με το extraPIN. Τα sms alerts χρεώνονται (ενώ τα e-mail alerts είναι δωρεάν).

toliscsd
17-03-08, 17:35
Πράγματι, έχει λάβει παράλογες διαστάσεις το ζήτημα της ασφάλειας των online αγορών στην Ελλάδα. Στο εξωτερικό ο κόσμος κάνει άφοβα τη δουλειά του με τις πιστωτικές. Άλλωστε τόσο στο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό, επιτρέπεται η αμφισβήτηση χρεώσεων και ο χρήστης δε βγαίνει χαμένος, αν υποκλαπούν τα στοιχεία του (απλά αγχώνεται μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία αντιλογισμού του ποσού).

Όσον αφορά στο είδος της κάρτας, πιστεύω ότι οι χρεωστικές προστατεύουν το χρήστη από την ίδια του την ανωριμότητα, ενώ οι πιστωτικές σε μεγάλο ποσοστό του τρώνε χρήματα, εάν αρχίσει να πληρώνει τόκους. Δεν είναι τυχαίο ότι στο εξωτερικό η πλειοψηφία των ανθρώπων χρησιμοποιεί χρεωστικές και όχι πιστωτικές.

Ίσως πολλοί να μην το γνωρίζουν και ας ρίξουν μια ματιά εδώ: http://www.dart.gov.gr/?q=node/83

Να σημειωθεί ότι η Ομάδα Δράσης για την Ψηφιακή Ασφάλεια (DART) λειτουργεί κάτω από την ομπρέλα του Υπουργείου Εθνικής Οικονομίας.

Προσωπικά, θεωρώ ότι είναι εντελώς ανούσιο και μπελάς να ασχολείσαι με χρεωστικές κάρτες και όλο τον υπόλοιπο συμφερτό

2arcoudi
17-03-08, 22:08
http://www.paysafecard.com/gr/

valdazzar
17-03-08, 22:29
Δωρεάν στη winbank είναι τα sms με το extraPIN. Τα sms alerts χρεώνονται (ενώ τα e-mail alerts είναι δωρεάν).

To πιασα :oneup: Sms alert χρεωνεται δηλαδη εαν θες να σου ερχεται στο κινητο οτι πχ μεταφερθηκε 1 ευρω απο τον λογαριασμο α στον β.

Ενω το extrapin αν σου ερθει με sms δε χρεωνεται. Τελικα θα το παω πισω το extrapin generator. Μου ειπανε σαν δικαιολογια οτι αυτο βοηθάει αυτούς που δεν εχουν κινητο κοντα τους :clap::p

Οσον αφορα την αγροτικη και το ΤΟΚΕΝ μηχανηματακι μου το χρεωσαν μια φορα 7ευρω και δεν ξαναχρεωνεται. (κατι αντιστοιχο με της Alpha δηλαδη)

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Βρηκα ακρη:closed:

ipo
18-03-08, 15:05
http://www.paysafecard.com/gr/
Ενδιαφέρουσα εναλλακτική, αλλά με πολύ μικρή αποδοχή από εμπόρους. Αν και μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, προς το παρόν δεν έχει πρακτική αξία.

smikahell
24-04-08, 22:01
Καλησπέρα παιδιά , ενδιαφερομαι να βγαλω μια καρτα για αγορες μεσω internet. Αφου ρωτησα καποιους γνωστους οι περισσοτεροι μου πρότειναν την τράπεζα Κύπρου. Παρ'ολα αυτα ρωτησα και αυτοπροσώπως σε καποιες τράπεζες (Κυπρου,Εurobank,Alpha,Probank κλπ) αλλα δεν μπορεσα να καταληξω σε καποια συγκεκριμενη λογω ισως αγνοιας δικης μου αλλα και των υπαλληλων με τους οποιους ηρθα σε επαφη. Πιο συγκεκριμενα οι απορίες μου ειναι οι εξης :

1. Υπάρχει διαφορά αναμεσα σε απλή VISA, VISA electron,Mastercard Maestro ? Ποιά ειναι η πιο διαδεδομένη και ευχρηστη και συμβατη? (Π.χ. ενας της Probank μου ειπε οτι η χρεωστικη τους ειναι VISA electron και στο Site τους MAESTRO)

2. Ποιο συμφερουσα επιλογη γενικώς ειναι μια απλη χρεωστικη ή μια χρεωστικη που συνδεεται με λογαριασμο ταμιευτηριου?

3.Ποιά τραπεζα θεωρειται πιο εξυπηρετικη,οικονομικη και αξιοπιστη? :hmm:

lewton
24-04-08, 23:12
Για το 3 θα πρότεινα την Τράπεζα Πειραιώς.

ipo
25-04-08, 14:41
1. Υπάρχει διαφορά αναμεσα σε απλή VISA, VISA electron,Mastercard Maestro ? Ποιά ειναι η πιο διαδεδομένη και ευχρηστη και συμβατη? (Π.χ. ενας της Probank μου ειπε οτι η χρεωστικη τους ειναι VISA electron και στο Site τους MAESTRO)

2. Ποιο συμφερουσα επιλογη γενικώς ειναι μια απλη χρεωστικη ή μια χρεωστικη που συνδεεται με λογαριασμο ταμιευτηριου?

3.Ποιά τραπεζα θεωρειται πιο εξυπηρετικη,οικονομικη και αξιοπιστη? :hmm:
Καλώς ήρθες στο forum!

Όλες οι απορίες σου έχουν ήδη απαντηθεί στο νήμα, αναλυτικά και τεκμηριωμένα. Αν πραγματικά επιθυμείς να αποκτήσεις εμπεριστατωμένη άποψη, πάνω στο ζήτημα "χρεωστική κάρτα", προτείνω να διαβάσεις το προσεκτικά όλο το παρόν νήμα. Επίσης στο forum μπορείς να βρεις πληροφορίες για προπληρωμένες κάρτες, δηλαδή αυτές που έχεις στο μυαλό σου ως "απλές χρεωστικές" (δεν είναι σωστή η περιγραφή). Για να αποφύγουμε επαναλήψεις, που θα κάνουν το νήμα δυσανάγνωστο για όσους σκοπεύουν να αφιερώσουν χρόνο για να πληροφορηθούν επαρκώς, θα απαντήσω μόνο με τα τελικά συμπεράσματα που έχουν προκύψει από τις συζητήσεις.

Οι χρεωστικές κάρτες, χρεώνουν κάποιο τραπεζικό λογαριασμό. Επομένως "απλές χρεωστικές" χωρίς σύνδεση με τραπεζικό λογαριασμό, εξ ορισμού δεν υφίστανται. Υπάρχουν όμως προπληρωμένες, π.χ. webuy. Υπάρχουν σχετικά νήματα στο forum για να αντλήσεις πολλές πληροφορίες.

1. Η εμπειρία πολλών χρηστών του forum έχει οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι οι καλύτερες χρεωστικές, σε θέμα συμβατότητας, είναι η Enter Visa (http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=4668) της Alpha Bank και η η wincard Visa (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=239796&lang=1&nt=96%20&sid=) της Τράπεζας Πειραιώς. Αμφότερες δίνονται δωρεάν με άνοιγμα απλού καταθετικού λογαριασμού. Προσωπική μου επιλογή αποτελεί η wincard, λόγω της πολιτικής χρεώσεων και των υπηρεσιών της τράπεζας που την παρέχει.

2. Πιο συμφέρουσα οικονομικά είναι μία χρεωστικά κάρτα. Η προπληρωμένες όμως βολεύουν σε διαφορετικές περιπτώσεις.

3. Για εξυπηρετική θα επέλεγα την Πειραιώς, για οικονομική την Alpha ή την Κύπρου, ενώ πρόβλημα αξιοπιστίας πιστεύω ότι δεν υπάρχει σε καμία.

Αν έχεις απορίες πάνω στα παραπάνω, σε παρακαλώ διάβασε όλο το νήμα, πριν τις εκφράσεις. Κατά πάσα πιθανότητα έχουν ήδη απαντηθεί.

smikahell
25-04-08, 15:13
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, :respekt:
καλό πάσχα

gkimonas
29-04-08, 01:33
Εγώ έχω βγάλει από την Eurobank και είμαι μια χαρούλα.

Paypal χαλάρα και δεν συμμαζεύεται. :oneup:

kostas_seito
30-04-08, 20:20
Εγώ παιδιά έχω μια visa wincard της Πειραιώς. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, όταν θέλω να αγοράσω κάτι πάω και βάζω το απαιτούμενο ποσό (ή έχω ήδη κάποιο ποσό μέσα) και κάνω την όποια αγορά θέλω (μου έχει φανεί πολύ χρήσιμη για αγορά χρόνου on-line gaming). Επίσης να σημειώσω το πολύ καλό e-banking που έχει η συγκεκριμένη τράπεζα και σου επιτρέπει ανά πάσα στιγμή να βλέπεις τις κινήσεις που γίνονται στον λογαριασμό σου οποιαδήποτε στιγμή θέλεις και από οποιοδήποτε σημείο έχει πρόσβαση στο ίντερνετ.

Πω πω ούτε για την Πειραιώς να δούλευα τέτοια καλά λόγια, είναι όμως πολύ καλή κάρτα (περνάει παντού) και η εξυπηρέτηση που έχεις είναι επίσης πολύ καλή.

ipo
02-05-08, 17:01
Επίσης να σημειώσω το πολύ καλό e-banking που έχει η συγκεκριμένη τράπεζα και σου επιτρέπει ανά πάσα στιγμή να βλέπεις τις κινήσεις που γίνονται στον λογαριασμό σου οποιαδήποτε στιγμή θέλεις και από οποιοδήποτε σημείο έχει πρόσβαση στο ίντερνετ.
Μπορείς να κάνεις αυτά που λες και με το phone banking, από οπουδήποτε υπάρχει τηλέφωνο (κινητό, σταθερό), χωρίς να χρειάζεσαι υπολογιστή, ενώ αν βάλεις sms alerts μπορείς να έχεις άμεσα ενημέρωση για οποιαδήποτε κίνηση.

Gordito
05-05-08, 01:38
Παιδες μπορω να κανω λογαριασμο paypal με προπληρωμενη πιστωτικη;

Σκεφτομαι να αρχισω αγορες απο ebay και λεω να βγαλω την προπληρωμενη της Κυπρου.

del_ahmettt
05-05-08, 11:39
Παιδες μπορω να κανω λογαριασμο paypal με προπληρωμενη πιστωτικη;

Σκεφτομαι να αρχισω αγορες απο ebay και λεω να βγαλω την προπληρωμενη της Κυπρου.

Σαφέστατα και μπορείς. Και εγώ Prepaid της Κυπρου έχω βγάλει και για την ώρα μονο για το Paypal την χρησιμοποιώ.

Πολύ καλές εντυπώσεις απο το σερβις της τραπεζας, με εξαίρεση στην αρχη που ήθελα τον κωδικό συναλλαγής για να γινω verified και στο υποκατάστημα που πηγα να τον ζητήσω με κοίταγαν σαν να ειμαι :ufoabduct.
Καλύτερα απο το τηλεφωνικο support, που ειναι ενημερωμένοι πιστεύω.

ipo
06-05-08, 01:31
Πολύ καλές εντυπώσεις απο το σερβις της τραπεζας, με εξαίρεση στην αρχη που ήθελα τον κωδικό συναλλαγής για να γινω verified και στο υποκατάστημα που πηγα να τον ζητήσω με κοίταγαν σαν να ειμαι :ufoabduct.
Καλύτερα απο το τηλεφωνικο support, που ειναι ενημερωμένοι πιστεύω.
Είναι αυτονόητο ότι στα τηλεφωνικά κέντρα όπου υπάρχει εξειδίκευση και καλύτερη ενημέρωση ανά κατηγορία προϊόντων, θα έχει κάποιος καλύτερη ενημέρωση, σε σχέση με τους υπαλλήλους εργασιών των υποκαταστημάτων που πρέπει να κάνουν όλες τις δουλειές για όλους. Είναι αδύνατο γι' αυτούς να ξέρουν τέλεια τα πάντα (όπως π.χ. πώς θα δουν το transaction code μίας προπληρωμένης που είναι λεπτομέρεια).



Παιδες μπορω να κανω λογαριασμο paypal με προπληρωμενη πιστωτικη;
Αν και καταλάβαμε τι εννοείς, επίτρεψέ μου μία διόρθωση: Οι προπληρωμένες κάρτες ανήκουν σε δική τους κατηγορία, όπως και οι χρεωστικές. 3η κατηγορία είναι οι πιστωτικές.

Spiros_k
06-05-08, 14:50
Μήπως γνωρίζει κανείς ποιά τράπεζα προσφέρει το φθηνότερο κόστος για έμβασμα μέσω Internet Banking σε χώρες της Ευρωζώνης; Ήξερα για την Εθνική (0,50 Ευρώ μέχρι 12500) αλλά δεν θέλω να μπλέξω μαζί τους γιατί είναι η χειρότερη τράπεζα σε πολλά θέματα (βλέπε προμήθειες...). Θα με ενδιέφεραν κυρίως πληροφορίες για το Internet Banking της Aspis Bank αφού σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας (7% επιτόκιο!). Ευχαριστώ.

........Auto merged post: Spiros_k added 2 Minutes and 2 Seconds later........



1. Η εμπειρία πολλών χρηστών του forum έχει οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι οι καλύτερες χρεωστικές, σε θέμα συμβατότητας, είναι η Enter Visa (http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=4668) της Alpha Bank και η η wincard Visa (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=239796&lang=1&nt=96%20&sid=) της Τράπεζας Πειραιώς. Αμφότερες δίνονται δωρεάν με άνοιγμα απλού καταθετικού λογαριασμού. Προσωπική μου επιλογή αποτελεί η wincard, λόγω της πολιτικής χρεώσεων και των υπηρεσιών της τράπεζας που την παρέχει.

Στις καλύτερες εγώ θα έβαζα την VISA DEBIT της Κύπρου, κυρίως αν χρησιμοποιείται για συναλλαγές και ιδιαίτερα για αναλήψεις από ATM στο εξωτερικό (συγκεκριμένα είναι η φθηνότερη σε αυτή την περίπτωση). Την χρησιμοποιώ εδώ και 2,5 χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα "συμβατότητας" ή αποδοχής.

contime
06-05-08, 17:31
Μήπως γνωρίζει κανείς ποιά τράπεζα προσφέρει το φθηνότερο κόστος για έμβασμα μέσω Internet Banking σε χώρες της Ευρωζώνης; Ήξερα για την Εθνική (0,50 Ευρώ μέχρι 12500) αλλά δεν θέλω να μπλέξω μαζί τους γιατί είναι η χειρότερη τράπεζα σε πολλά θέματα (βλέπε προμήθειες...). Θα με ενδιέφεραν κυρίως πληροφορίες για το Internet Banking της Aspis Bank αφού σκέφτομαι να ανοίξω λογαριασμό μισθοδοσίας (7% επιτόκιο!). Ευχαριστώ.

Eγω χρησιμοποιω πειραιως. Σε προσφατο εμβασμα στη Γερμανια πληρωσα 0,30.;)

1983kolokithaki
13-05-08, 15:55
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ ΚΥΠΡΟΥ.ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΚΥΠΡΟΥ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ FORUM.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

plaketokofths
24-06-08, 20:38
Γεια σας, ομολογώ οτι είμαι λίγο μπερδεμένος ως προς την αναζήτηση της κατάλληλης κάρτας για χρήση της υπηρεσίας paypal.

1. Μ ενδιαφέρει μια κάρτα την οποία θα φορτώνω με το επιθυμητό πόσο κάθε φορά κατ' επιλογή. Απ' όσο έχω καταλάβει μια τέτοια κάρτα λέγεται "προπληρωμένη", σωστα? Πρακτικά η κάρτα μου θα είναι άδεια κι αν η αγορά που θελω να κάνω μεσω paypal κοστίζει 100€ θα φορτώνω το ποσο αυτο στην προπληρωμένη κάρτα μέσω ενος αλλου λογαριασμού που είναι συνδεδεμένη.

2. Διαθέτω ηδη ενα λογαριασμό ταμιευτηρίου στην Εθνική τραπεζα, μπορώ να συνδέσω το λογαριασμό αυτό με αυτον της προπληρωμένης κάρτας και να φορτωνω χρήματα μέσω internet banking ή θα πρέπει να ανοιξω εναν νέο λογαριασμό στην αντιστοιχη τράπεζα της προπληρωμένης κάρτας?

Ευχαριστω προκαταβολικά.

kyrnikos
24-06-08, 22:02
Αν και μάλλον έχει απαντηθεί παλιότερα ...

Δεν χρειάζεσαι προπληρωμένη χρειάζεσαι χρεωστική .Το "γέμισμα" της προπληρωμένης κοστίζει .

Για πλήρη ασφάλεια στις συναλλαγές μέσω paypal το βέλτιστο είναι το εξής :

Ανοίγεις δυο λογαριασμούς σε μια τράπεζα με καλό ebanking
Ενεργοποιείς το banking και βάζεις και τους δυο λογαριασμούς .
Στον πρώτο λογαριασμό βγάζεις χρεωστική και την βάζεις στο paypal
Φροντίζεις να έχεις ένα μικρό ποσό στον πρώτο λογαρισμό (ή και τίποτα) ενώ έχεις τα χρήματα σου στον δευτερο.
Όποτε θες να κάνεις αγορά μεταφέρεις χρήματα μέσω ebanking από το δευτερο λογαριασμό στον πρώτο .

Γίνεται και με ένα λογαριασμό απλά όποτε θες να κάνεις αγορά καταθέτεις από την προηγούμενη
μέρα (μέσω ΑΤΜ) το αντίστοιχο ποσό.

Αφού έχεις ένα λογαριασμό αρκεί να ανοίξεις ένα ακόμα και να βγάλεις χρεωστική για τον νέο
ή απλά να βγάλεις χρεωστική για αυτόν που έχεις και να τον διατηρείς σχεδόν άδειο.
Το ebanking της εθνικής δεν θεωρείται το καλύτερο αλλά για τη δουλειά που τον θες αρκεί.
Απλά σιγουρέψου ότι η χρεωστική της κάνει για paypal.

plaketokofths
24-06-08, 22:15
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Απο αλλες πηγές που διάβασα επίσης μάλλον κατέληξα στην τράπεζα Κύπρου και την κάρτα prepaid (http://www.prepaidcards.gr/). Οι λόγοι:

1. Δεν χρειάζεται να έχεις ήδη λογαριασμό, πας στην τράπεζα μόνο με 5€ (απόκτηση κάρτας) και την αστ. ταυτότητα και επί τόπου διχως καμία αλλη υποχρεώση, πχ. κατάθεση κάποιου χ ποσού, έχεις εκείνη την κάρτα στα χέρια σου.

2. Πολύ απλά την φορτίζεις μέσω ATM ή ταμείου με το ποσο που θες και πραγματοποιείς ευκολα και χωρις φόβο την συναλλαγή στο ιντερνετ.

3. Η επιβάρυνση που για να φορτίσεις την καρτα δίνεις προμήθεια 1€ καθε φορά μου φαίνεται λογικό ποσό.

4. Είναι visa και είναι συμβατή με αρκετές εταιρίες.


Τα ερωτηματα μου που εχω θεσει μεσω email στην τράπεζα ειναι:
1. Αν υποστηρίζει μεταφορά ποσου μέσω internet banking αλλης τράπεζας
2. Καθε πότε απαιτεί ανανέωση.



ΥΓ. Το πιο βασικό για μένα νομίζω ικανοποιείται πλήρως, αν χάσεις κάποια χρήματα θα είναι αποκλειστικά αυτά που θα εχει η κάρτα εκεινη τη στιγμή ως ποσό.


Αν κάνω κάπου λαθος διορθώστε με πριν είναι αργά.

kyrnikos
24-06-08, 22:27
Η χρεωστική υπερκαλύπτει τα πλεονεκτήματα της προπληρωμένης :

Δεν χρειάζεται να πληρώσεις για έκδοση και για φόρτιση
Είναι και αυτή visa
Μπορείς να βάζεις ότι ποσό θες και όποτε θες (μέσω ΑΤΜ πολλαπλάσια των 20 κ 50 ευρώ μόνο).
Υποστηρίζεται από ebanking
Αν την χάσεις-υποκλαπεί και έχεις φροντίσει να έχεις άδειο το συνδεδεμένο λογαριασμό παίρνουν τα @@@ σου .

Μόνο μειονέκτημα η διατήρηση λογαριασμού αλλά τον ανοίγεις και μετά τον ξεχνάς, βάζεις ποσό μόνο όταν είναι να κάνεις αγορά.

Και η εθνική έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να καταθέσεις μετρητά στο ΑΤΜ απευθείας και όχι με
φάκελο οπότε μπαίνουν στο λογαριασμό σου την ίδια στιγμή.

contime
24-06-08, 23:26
Και η εθνική έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να καταθέσεις μετρητά στο ΑΤΜ απευθείας και όχι με
φάκελο οπότε μπαίνουν στο λογαριασμό σου την ίδια στιγμή.
Δεν υποστηριζεται απο ολα τα ατμ, η συγκεκριμενη δυνατοτητα δυστυχως.

kyrnikos
25-06-08, 13:21
Δεν υποστηριζεται απο ολα τα ατμ, η συγκεκριμενη δυνατοτητα δυστυχως.

Πράγματι,δεν έχουν όλα τα ΑΤΜ αυτή τη δυνατότητα.
Κοντά στο σπίτι μου είναι δυο τέτοια ΑΤΜ και είναι πολύ εξυπηρετικά.
μακάρι να τα αλλάξουν σιγά σιγά όλα .
Και να ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες τράπεζες.

stavrosLinux
26-06-08, 11:55
Έχω βγάλει χρεωστική στην Κύπρου με λογαριασμό, μετά σύνδεση με Paypal, χρέωση 1.5 ευρώ που επιστρέφεται, έρχεται ένας κωδικός από την paypal και με αυτό το κωδικό ενεργοποιείται η Paypal. Από την τράπεζα είπαν ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως χρέωση εφόσον υπάρχει λογαριασμός. (επίσης δεν είχαν ιδέα τι είναι Paypal) :p

Υ.Γ. Το γαμώτο σε αυτές τις κάρτες είναι ότι δεν τις δέχονται σε ενοικιάσεις αυτοκινήτων, θέλουν πιστωτικές (αν τους δώσω χρεωστική θα το καταλάβουν; )

kyrnikos
26-06-08, 15:13
Έχω βγάλει χρεωστική στην Κύπρου με λογαριασμό, μετά σύνδεση με Paypal, χρέωση 1.5 ευρώ που επιστρέφεται, έρχεται ένας κωδικός από την paypal και με αυτό το κωδικό ενεργοποιείται η Paypal. Από την τράπεζα είπαν ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως χρέωση εφόσον υπάρχει λογαριασμός. (επίσης δεν είχαν ιδέα τι είναι Paypal) :p

Υ.Γ. Το γαμώτο σε αυτές τις κάρτες είναι ότι δεν τις δέχονται σε ενοικιάσεις αυτοκινήτων, θέλουν πιστωτικές (αν τους δώσω χρεωστική θα το καταλάβουν; )


Γιατί δεν τις δέχονται ; Θεωρητικά και σύμφωνα με όσα λένε οι τράπεζες όπου υπάρχει το γνωστό
μηχανάκι το οποίο είναι συνδεμένο με την τράπεζα οι κάρτες αυτές γίνονται δεκτές .
Μήπως έπεσες σε κανέναν που είχε το αρχαίο μηχανάκι χραπ χρουπ διπλότυπο υπογραφή ;

stavrosLinux
26-06-08, 16:07
Γιατί δεν τις δέχονται ; Θεωρητικά και σύμφωνα με όσα λένε οι τράπεζες όπου υπάρχει το γνωστό
μηχανάκι το οποίο είναι συνδεμένο με την τράπεζα οι κάρτες αυτές γίνονται δεκτές .
Μήπως έπεσες σε κανέναν που είχε το αρχαίο μηχανάκι χραπ χρουπ διπλότυπο υπογραφή ;

δεν το δοκίμασα, ρώτησα σε ένα rent a car αν γίνονται δεκτές και μου είπαν όχι.. :hmm:

dkmaster
07-07-08, 00:22
Παιδιά επειδή μπλέχτηκα και διάβασα αρκετά ποστς θέλω πολύ απλά τα εξής:

Θέλω μια κάρτα που να βγαίνει χωρίς κόστος.
Να φορτίζει από ΑΤΜ. Να μην χρειάζεται μηνιαία ή ετήσια συνδρομή.
Να μπορώ να την έχω άδεια και να βάζω όποτε θέλω λεφτά.
Και τέλος εγώ θα την χρησιμοποιώ μόνο για ίντερνετ αγορές αλλά 3-4 φορές τον χρόνο. Οπότε δεν θα ήθελα να με χρεώνουν επειδή δεν έχει λεφτά η κάρτα.
Και αν είναι δυνατόν να μην έχει ελάχιστο όριο τα 30 ευρώ.

kyrnikos
08-07-08, 16:56
Για τον dkmaster αλλά και όποιον άλλο ενδιαφέρεται η Τράπεζα Της Ελλάδος (www.bankofgreece.gr )
έχει μαζεμένα σε αρχείο excel (http://www.bankofgreece.gr/epopteia/pdf/deps-epitokia-sygkentrotika.xls) πληροφορίες για όλα τα τραπεζικά προϊόντα όλων των τραπεζών στην Ελλάδα .
Δεν είναι λεπτομερείς αλλά κάτι είναι.
http://www.bankofgreece.gr/epopteia/InterestRates.asp

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το πως υπολογίζεται το "μέσο ημερήσιο υπόλοιπο εξαμήνου" :hmm:
Ξέρει κανείς ;

dkmaster
09-07-08, 10:38
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

dkmaster
14-07-08, 12:47
Παιδιά μια άλλη ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος. Εγώ έχω λογαριασμό στην eurobank μπορώ να βγάλω την προπληρωμένη της eurobank και να την φορτίζω με e-banking από το λογαριασμό που ήδη έχω. Και τι όρια έχει η προπληρωμένη αυτής της τράπεζας?

angelfeather
16-07-08, 21:03
Ναι, κι εγω πολυ θα ηθελα να μαθω για τη Eurobank γιατι μεχρι τωρα χρησιμοποιω την πιστωτικη για αγορες και εχω αρχισει να αισθανομαι ανασφαλεια, παρολο που προσεχω πολυ απο που γινονται οι αγορες. Εχω και το e-banking. Τι μου προτεινετε? Να ανοιξω ενα νεο λογαριασμο και να ζητησω να βγει μια χρεωστικη?

Στο Paypal εχω μια πιστωτικη της Citibank. Νομιζω δεν προκειται να αλλαξω κατι, γιατι μια φορα χρησιμοποιησα την καρτα σκετη (χωρις paypal), και επειδη η διευθυνση που εβαλα ηταν στην Αμερικη την επομενη μερα με πηραν τηλεφωνο απο τη Citibank να επιβεβαιωθουν πως εκανα εγω την αγορα. Εμεινα με το στομα ανοιχτο και πλεον την εμπιστευομαι τη Citi. Μηπως τελικα ειμαστε υπερβολικοι? Εγω προσωπικα φοβαμαι περισσοτερο να βγαζω την καρτα μου στα καταστηματα που μπορει να την αρπαξει ο καθενας ή να μου πέσει κατω και να τη χασω και ΔΕΝ μου ζητανε και την ταυτοτητα, παρα να κανω αγορες στο internet, οπου παντα γινεται μεσω ασφαλους κωδικοποιησης, εχω ενα σκασμο antivirus και antispyware και μπαινω μεσω router και κανω και clear private data. Τι αλλο να κανει κανεις πια?!

Αλλα ειμαι ανοιχτη σε αποψεις. Οτι ειναι πιο ασφαλες, σιγουρα αυτο ειναι καλο να γινει.

lewton
17-07-08, 00:30
Ναι, κι εγω πολυ θα ηθελα να μαθω για τη Eurobank γιατι μεχρι τωρα χρησιμοποιω την πιστωτικη για αγορες και εχω αρχισει να αισθανομαι ανασφαλεια, παρολο που προσεχω πολυ απο που γινονται οι αγορες. Εχω και το e-banking. Τι μου προτεινετε? Να ανοιξω ενα νεο λογαριασμο και να ζητησω να βγει μια χρεωστικη?

Στο Paypal εχω μια πιστωτικη της Citibank. Νομιζω δεν προκειται να αλλαξω κατι, γιατι μια φορα χρησιμοποιησα την καρτα σκετη (χωρις paypal), και επειδη η διευθυνση που εβαλα ηταν στην Αμερικη την επομενη μερα με πηραν τηλεφωνο απο τη Citibank να επιβεβαιωθουν πως εκανα εγω την αγορα. Εμεινα με το στομα ανοιχτο και πλεον την εμπιστευομαι τη Citi. Μηπως τελικα ειμαστε υπερβολικοι? Εγω προσωπικα φοβαμαι περισσοτερο να βγαζω την καρτα μου στα καταστηματα που μπορει να την αρπαξει ο καθενας ή να μου πέσει κατω και να τη χασω και ΔΕΝ μου ζητανε και την ταυτοτητα, παρα να κανω αγορες στο internet, οπου παντα γινεται μεσω ασφαλους κωδικοποιησης, εχω ενα σκασμο antivirus και antispyware και μπαινω μεσω router και κανω και clear private data. Τι αλλο να κανει κανεις πια?!

Αλλα ειμαι ανοιχτη σε αποψεις. Οτι ειναι πιο ασφαλες, σιγουρα αυτο ειναι καλο να γινει.
Το απόλυτα ασφαλές είναι αυτό που είπες.
Ανοίγεις 2 λογαριασμούς στην ίδια τράπεζα και παίρνεις ξεχωριστή χρεωστική για τον καθένα. Στον έναν έχεις κανονικά τα χρήματά σου και χρησιμοποιείς τη χρεωστική για αναλήψεις από ΑΤΜ (και αγορές αν θέλεις), και στον άλλον δεν αφήνεις ποτέ χρήματα αλλά μόνο μεταφέρεις μέσω e-banking το απαραίτητο ποσό κάθε φορά που θέλεις να κάνεις μια on-line αγορά.
Αυτή είναι η απόλυτα ασφαλής λύση.
Προσωπικά τη βρίσκω κάπως ψυχαναγκαστική, αλλά ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του.

wesker
17-07-08, 21:48
Ρώτησα στην Πειραιός για να ανοίξω έναν 2ο λογαριασμό και μου είπαν οτι δεν γίνεται να έχω στην κατοχή μου 2 χρεωστικές κάρτες..... Αντί αυτού, μου προτειναν να εκδόσω την Webuy από το e-Banking και να την φορτίζω ανάλογα με το τι ποσό θέλω να χρησιμοποιήσω....

lewton
18-07-08, 01:06
Ρώτησα στην Πειραιός για να ανοίξω έναν 2ο λογαριασμό και μου είπαν οτι δεν γίνεται να έχω στην κατοχή μου 2 χρεωστικές κάρτες..... Αντί αυτού, μου προτειναν να εκδόσω την Webuy από το e-Banking και να την φορτίζω ανάλογα με το τι ποσό θέλω να χρησιμοποιήσω....
Και αυτή είναι εξαιρετική επιλογή. :oneup:

nmavro73
21-07-08, 23:22
Ρώτησα στην Πειραιός για να ανοίξω έναν 2ο λογαριασμό και μου είπαν οτι δεν γίνεται να έχω στην κατοχή μου 2 χρεωστικές κάρτες..... Αντί αυτού, μου προτειναν να εκδόσω την Webuy από το e-Banking και να την φορτίζω ανάλογα με το τι ποσό θέλω να χρησιμοποιήσω....

Καλά η πειραιως είναι αργόστροφη. Εγώ έχω δύο λογαριασμούς στην ALPHA BANK με διαφορετική electron visa στον καθένα. Κανένα πρόβλημα
Δεν βλέπω το λόγο γιατι φοβάστε όλοι τόσο μα τόσο πολύ μην γίνει κάτι με τις πιστωτικές. Οποιος προσέχει δεν παθαίνει τίποτα. Κάνω αγορές με πιστωτική κάρτα από το 2000. Δεν έπαθα ποτε μα ποτέ τίποτα. Και ειδικά τώρα που μπορείς να δεις τις κινήσεις απο το νετ σχεδόν άμεσα, μόλις δεις κάτι παράξενο κάνεις αμφισβήτηση και τελείωσε.
Σημειώστε επίσης ότι αγοράζω τα πάντα με πιστωτική. Μέχρι και σουπερ μάρκετ που πληρώνω με αυτή πληρώνω. Είμαι σε αυτούς που θεωρητικά έχουν μεγάλη πιθανότητα να την πάθουν. Αλλά προσέχω. Δεν αγοράζω από όπου νά ναι μεσω νετ και δεν τη χρησιμοποιώ αν δεν έχει secure site.
Οσο για το Paypal είναι απόλυτα ασφαλές αν δεν απαντάς εκείνα τα email που σου ζητάνε να πας σε σελίδες και να δώσεις κάποια στοιχεία. Δίνεις το νούμερο μία φορά και μετά δεν το ξαναδίνεις. Και πάει και κρυπτογραφημένο

goku
12-08-08, 14:01
λοιπόν ανοίγω αυτό το θέμα γιατί ακόμη και στις επίσημες σελίδες των τραπεζών δεν μπόρεσα να βρω στοιχεία που να με καλύπτουν, επίσης αν είναι σε λάθος section το θέμα ας το μετακινήσει κάποιος διαχηρειστής, απλώς δεν ήξερα που να το βάλω.

Λοιπόν, έχω λογαριασμούς στην Εμπορική και στην Εθνική Τράπεζα και θέλω μια κάρτα για να κάνω online αγορές από το ίντερνετ. Δεν με ενδιαφέρει να πληρώνω με δόσεις, θα τα πληρώνω όλα μαζί οπότε κατα προτήμιση να μην έχει τόκους. Δεν μπόρεσα να βρω διευκρινήσεις για τους τόκους. Από ότι ξέρω η Εθνική έχει την visa electron με την οποία μπορείς να επιλέξεις να σου αφαιρεί τα χρήματα απευθείας από τον λογαριασμό, χωρίς τόκο σωστά; Επίσης στην Έμπορική είδα μια visa electron που λέει ότι θέλει 25 ευρώ (τον χρόνο; ) συνδρομη και επείσης λέει και για τόκους (μόνο όταν πληρώνω σε δόσεις; ).

Λοιπόν για να μην τα πολυλογώ, θα ήθελα να ρωτήσω και αν γίνεται να απαντήσουν αυτοί που ξέρουν για να μην λέγονται και άσχετα πράγματα τα εξής:

1) έχω σκοπό να τα πληρώνω όλα αμέσως, είτε χρεώνοντας απευθείας τον λογαριασμό μου είτε λαμβάνοντας κάθε μήνα λογαριασμό και να πηγαίνω να τον πληρώνω (έτσι κι αλλιώς από τον λογαριασμό που θα πηγαίνω να τα βγάζω)

2) δεν πρόκειται να πάρω ποτές κάτι με δόσεις

3) όσο το δυνατόν λιγότεροι τόκοι (αν υπάρχουν αφού θα πληρώνω όλα αμέσως) ή μηδενικοί

4) από Εθνική ή Έμπορική

5) μόνο για αγορές από ίντερνετ (δεν με ενδιαφέρει να κάνω αναλήψεις από μηχανήματα, για αυτό έχω την απλή κάρτα που δεν χρεώνει κιόλας)

6) δεν με ενδιαφέρουν αυτές οι κάρτες που τις φορτώνω εγώ όσο θέλω, δηλαδή με ενδιαφέρουν αλλά δυστηχώς επειδής μένω σε χωριο και έχω μόνο 1 τράπεζα εδώ, την Εμπορική που δεν έχει, είναι λίγο δύσκολο να πάω σε άλλη πόλη και να τρέχω να ανοίξω λογαριασμό σε άλλη τράπεζα και μετά να πηγαίνω κάθε λίγο και λιγάκι να την φορτώνω.

7) σχετικά με συνδρομές δεν γνωρίζω και πολλά, όποιος ξέρει κάτι ας ενημερώσει

τι κάρτα να πάρω;

δεν έχω κάτι να προσθέσω, όποιος ξέρει ας απαντήσει, μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους το θέμα.

........Auto merged post: goku πρόσθεσε 7 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

α ναι, και επίσης δεν έχω ούτε εκαθαριστικό εφορίας αν χρειάζεται διότι τώρα τελείωσα πανεπιστήμιο και έπιασα δουλειά πρώτη φορά και δεν έχω κάνει ακόμη

traderman
12-08-08, 15:40
Θα πας οποτε μπορεις σε μια τραπεζα Πειραιως,θα ανοιξεις ενα λογαριασμο ταμιευτηριου με δυνατοτητα on line χειρισμου του.Θα ζητησεις και μια prepaid visa στην οποια θα μεταφερεις χρηματα απο το pc σου οποτε θελεις να αγορασεις κατι on line(αυτο για λογους ασφαλειας).Τον λογαριασμο του ταμιευτηριου μπορεις να τον ''γεμιζεις'' μεταφεροντας χρηματα παντα on line απο την Εμπορικη η απο οποια αλλη τραπεζα θελεις.
Τα εξοδα ειναι μηδενικα εως ελαχιστα(η καρτα ειναι δωρεαν).
Βρες ενα τηλεφωνο και επιβαιβεωσε αυτα που σου εγραψα.

treli@ris
12-08-08, 15:44
Ειμαι χρηστης χρεωστικης 2+ χρονια και ειμαι ευχαριστημενος και ασφαλης.

Καταρχην για να τη βγαλεις χρειαζεσαι ταυτοτητα, ΑΦΜ και 15 λεπτα απο το χρονο σου στην τραπεζα. Η παραδοση της καρτας γινεται αμεσως και ειναι δωρεαν χωρις καμια συνδρομη.

Βαζεις στην καρτα τοσα χρηματα οσα κανει αυτο που θα αγορασεις. Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.
Αν θες να πληρωνεις με δοσεις βαζεις καθε μηνα το ποσο που αναλογει στην δοση
Και παραπανω χρηματα να εχεις μεσα δεν θα πειραχτουν απο το καταστημα

Για αγορες απο Ιντερνετ ειναι η ασφαλεστερη περιπτωση γιατι αν τυχει και πεσεις θυμα δεν μπορει να υπερχρεωθει. Οτι χρηματα εχει μεσα αυτα μπορουν να χρησιμοποιηθουν. Μεγαλο πλεονεκτημα εναντι πιστωτικων οι οποιες δεν εχουν οριο. Στην τελικη, για να δουλεψει πρεπει να εχει χρηματα οποτε μηδεν κινδυνος.

Επειδη ειδα οτι μενεις σε χωριο για να μην πηγαινοερχεσαι μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο σε μια απο τις τραπεζες που αναφερεις, εγω εχω Eurobank, στην περιπτωση σου σου προτεινω την Εθνικη, και μεσω Ιντερνετ να γεμιζεις την καρτα που θα βγαλεις με χρηματα απο καποιον αλλον λογαριασμο που εχεις σε αλλη τραπεζα.

etsouk2000
12-08-08, 15:50
Λοιπόν, έχω λογαριασμούς στην Εμπορική και στην Εθνική Τράπεζα και θέλω μια κάρτα για να κάνω online αγορές από το ίντερνετ. Δεν με ενδιαφέρει να πληρώνω με δόσεις, θα τα πληρώνω όλα μαζί οπότε κατα προτήμιση να μην έχει τόκους. Δεν μπόρεσα να βρω διευκρινήσεις για τους τόκους. Από ότι ξέρω η Εθνική έχει την visa electron με την οποία μπορείς να επιλέξεις να σου αφαιρεί τα χρήματα απευθείας από τον λογαριασμό, χωρίς τόκο σωστά; Επίσης στην Έμπορική είδα μια visa electron που λέει ότι θέλει 25 ευρώ (τον χρόνο; ) συνδρομη και επείσης λέει και για τόκους (μόνο όταν πληρώνω σε δόσεις; ).


Οταν ανοιγεις λογαριασμο καταθετικο στην εμπορικη, σου δινει μια καρτα αναληψης απο ατμ που εχει το σημα της visa. Με αυτην ψωνιζεις οπου θες και αφαιρουνται αυτοματα τα λεφτα απο τον λογαριασμο σου (την ιδια μερα ή την επομενη). Δεν εχει εξοδα, δεν εχει συνδρομες, ουτε τοκους, ουτε τιποτε τιποτε τιποτε. Απλη καρτα αναληψης και χρεωστικη. Εχεις ηδη ο,τι χρειαζεσαι. Τελεια και παυλα.

traderman
12-08-08, 16:50
Αν θες να πληρωνεις με δοσεις βαζεις καθε μηνα το ποσο που αναλογει στην δοση
Xρεωστικη και δοσεις νομιζω δεν γινεται.

goku
12-08-08, 17:57
Οταν ανοιγεις λογαριασμο καταθετικο στην εμπορικη, σου δινει μια καρτα αναληψης απο ατμ που εχει το σημα της visa. Με αυτην ψωνιζεις οπου θες και αφαιρουνται αυτοματα τα λεφτα απο τον λογαριασμο σου (την ιδια μερα ή την επομενη). Δεν εχει εξοδα, δεν εχει συνδρομες, ουτε τοκους, ουτε τιποτε τιποτε τιποτε. Απλη καρτα αναληψης και χρεωστικη. Εχεις ηδη ο,τι χρειαζεσαι. Τελεια και παυλα.


Το έχω δοκιμάσει με την κάρτα της Εμπορικής και όχι μόνο σε ένα αλλά σε αρκετά καταστήματα, κυρίως εξωτερικού αλλά δεν δουλεύει.

etsouk2000
12-08-08, 20:58
Το έχω δοκιμάσει με την κάρτα της Εμπορικής και όχι μόνο σε ένα αλλά σε αρκετά καταστήματα, κυρίως εξωτερικού αλλά δεν δουλεύει.

Πώς γινεται αυτο; Αφου εχει το σημα της visa;;

sdikr
12-08-08, 21:08
Πώς γινεται αυτο; Αφου εχει το σημα της visa;;


Δεν είναι ολες valid worldwide, κάτι που το επιλέγει η τράπεζα και αναφέρεται στην πίσω όψη της κάρτας (σύνηθως)

etsouk2000
12-08-08, 21:35
Δεν είναι ολες valid worldwide, κάτι που το επιλέγει η τράπεζα και αναφέρεται στην πίσω όψη της κάρτας (σύνηθως)

Πρωτη φορα ακουω visa που δεν ειναι valid worldwide...

Τοτε μια λυση ειναι η alpha bank που σου δινει δωρεαν την ατμ καρτα visa enter που σιγουρα και δοκιμασμενα ειναι valid worldwide, ομως λες οτι alpha bank δεν εχεις κοντα στο σπιτι σου στο χωριο σου.
Αλλη λυση ειναι η simply visa της carrefour σε συνεργασια με την εμπορικη τραπεζα, αφου λες οτι μονο εμορικη εχεις στο χωριο σου. Θα πας μια και μονη φορα σε ενα carrefour (οποτε βρεθεις σε μια μεγαλη πολη με carrefour) και μετα θα μπορεις να πληρωνεις τον λογαριασμο της καρτας στην εμπορικη του χωριου σου ή να την συνδεσεις με τον λογαριασμο σου στην εμπορικη ωστε να εξοφλειται αυτοματα.

sdikr
12-08-08, 21:38
Πρωτη φορα ακουω visa που δεν ειναι valid worldwide...

Τοτε μια λυση ειναι η alpha bank που σου δινει δωρεαν την ατμ καρτα visa enter που σιγουρα και δοκιμασμενα ειναι valid worldwide, ομως λες οτι alpha bank δεν εχεις κοντα στο σπιτι σου στο χωριο σου.
Αλλη λυση ειναι η simply visa της carrefour σε συνεργασια με την εμπορικη τραπεζα, αφου λες οτι μονο εμορικη εχεις στο χωριο σου. Θα πας μια και μονη φορα σε ενα carrefour (οποτε βρεθεις σε μια μεγαλη πολη με carrefour) και μετα θα μπορεις να πληρωνεις τον λογαριασμο της καρτας στην εμπορικη του χωριου σου ή να την συνδεσεις με τον λογαριασμο σου στην εμπορικη ωστε να εξοφλειται αυτοματα.

Και όμως υπάρχουν, δες την δικιά σου πρέπει απο πίσω να γράφει το valid worldwide

traderman
12-08-08, 22:07
Eπειδη αν ψαξετε στο φορουμ(εγω βαριεμε)θα δειτε οτι το θεμα εχει ξανασυζητηθει εκτενως πανε στην Πειραιως οπως σου ειπα η στην Κυπρου παντα με prepaid .Aυτες τις δυο σιγουρα τις δεχονται παντου.
Ριξτε μια ματια απο κατω στα Παρόμοια Θέματα.

etsouk2000
12-08-08, 22:16
Και όμως υπάρχουν, δες την δικιά σου πρέπει απο πίσω να γράφει το valid worldwide

Εχω πολλες πιστωτικες. Πραγματι, αλλες γραφουν valid worldwide και αλλες δεν το γραφουν. Συγκεκριμενα, ομως, εχω μια mastercard (της εθνικης) και δυο american express (της alpha) που δεν το γραφουν κι ομως τις εχω χρησιμοποιησει αβερτα σε αγορες και μεσω ιντερνετ και οταν ημουν στο εξωτερικο.
Tην ατμ καρτα visa της εμπορικης δεν την εχω χρησιμοποιησει για αγορες (την εχω μονο για αναληψη μετρητων απο το ατμ) γιατι εχω τις αλλες καρτες. Ομως βλεποντας το σημα visa επανω της, μου φαινοταν αυτονοητο οτι θα χρησιμοποιειται και σε αγορες οπως και ολες οι αλλες χρεωστικες καρτες.

sdikr
12-08-08, 22:18
Εχω πολλες πιστωτικες. Πραγματι, αλλες γραφουν valid worldwide και αλλες δεν το γραφουν. Συγκεκριμενα, ομως, εχω μια mastercard (της εθνικης) και δυο american express (της alpha) που δεν το γραφουν κι ομως τις εχω χρησιμοποιησει αβερτα σε αγορες και μεσω ιντερνετ και οταν ημουν στο εξωτερικο.
Tην ατμ καρτα visa της εμπορικης δεν την εχω χρησιμοποιησει για αγορες (την εχω μονο για αναληψη μετρητων απο το ατμ) γιατι εχω τις αλλες καρτες. Ομως βλεποντας το σημα visa επανω της, μου φαινοταν αυτονοητο οτι θα χρησιμοποιειται και σε αγορες οπως και ολες οι αλλες χρεωστικες καρτες.


Εδώ βάζω ενα ίσως, μιλάω πάντα για visa, αλλό πράγμα η Master αλλό η amex αλλό η visa

@ ADSLgr.com All rights reserved.