PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [60] 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

jadas
15-12-13, 22:25
Τρία στην περιοχή μου δεν έχουν, αλλά τεσπά, επειδή πρόκειται για προάστιο, δέχομαι ότι υπάρχουν αλλού μηχανήματα που έχουν.
Θα ψάξω.

http://www.piraeusbank.gr/el/Idiotes/Kanalia-Eksypiretisis/Diktio-Eksipiretisis#false-0-true-8-true-false-0

Nozomi
15-12-13, 22:48
http://www.piraeusbank.gr/el/Idiotes/Kanalia-Eksypiretisis/Diktio-Eksipiretisis#false-0-true-8-true-false-0
'Εχει επιλογή "με online καταθετήριο" !

Δεν το γνώριζα, ευχαριστώ...:oneup:

cool11
16-12-13, 08:58
Τι ειναι το 'online καταθετηριο'? Η εκτύπωση των στοιχειων μιας καταθεσης;

yyy
16-12-13, 10:38
Τι ειναι το 'online καταθετηριο'? Η εκτύπωση των στοιχειων μιας καταθεσης;

Το ΑΤΜ μετράει κατευθείαν τα χρήματα που βάζεις και σου βγάζει οριστική απόδειξη κατάθεσης. Δεν έχει σημασία αν είναι ανοικτό το κατάστημα ή όχι, ούτε περιμένεις κάποιον υπάλληλο να τα μετρήσει ;)

orestis2
16-12-13, 15:54
http://www.piraeusbank.gr/el/Idiotes/Kanalia-Eksypiretisis/Diktio-Eksipiretisis#false-0-true-8-true-false-0

Εγω που εκανα αναζητηση για Πατρα, λεει ότι εχει 5 με online καταθετηριο, αλλα τελικα κανενα δεν εχει :-(

utp
08-01-14, 04:30
Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να χρησιμοποιησω την debit της Πειραιως σε καταστηματα εξωτερικου(λογο ελλειψης ρευστου επανω μου), και αν ναι, ποσο ειναι η χρεωση για αυτη τη χρηση?
Η χωρα που προκειται να χρησιμοποιηθει ειναι η Τσεχια με νομισμα κορωνες. Υπαρχει τιμοκαταλογος για αυτη τη περιπτωση, λογο συναλλαγματος? Δεν εχω βρει κατι, οποιος ξερει ας πει. Ευχαριστω!

kosmasdel
08-01-14, 23:16
Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να χρησιμοποιησω την debit της Πειραιως σε καταστηματα εξωτερικου(λογο ελλειψης ρευστου επανω μου), και αν ναι, ποσο ειναι η χρεωση για αυτη τη χρηση?
Η χωρα που προκειται να χρησιμοποιηθει ειναι η Τσεχια με νομισμα κορωνες. Υπαρχει τιμοκαταλογος για αυτη τη περιπτωση, λογο συναλλαγματος? Δεν εχω βρει κατι, οποιος ξερει ας πει. Ευχαριστω!

Λογικά θα έχεις προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος 2,05% σε κάθε συναλλαγή

sotiros
09-01-14, 07:50
Καλημερα! Καλο θα ειναι να κανεις ενα προυπολογισμο τι περιπου θα ξοδεψεις στην Τσεχια και να κανεις μια προσαυξηση +20% .Οι περισσοτερες Τραπεζες δεσμευουν ενα ποσο επιπλεον για να αντιμετωπιζουν συναλλαγματικες διαφορες,αν προκυψουν ,την ωρα της τελικης εκκαθαρισης/χρεωσης στον τραπεζικο λογαριασμο σου .Επισης να εχεις και μερικα μετρητα σε ευρω τουλαχιστον για καθε ενδεχομενο.
Καθε Τραπεζα βαζει ενα ημερησιο οριο αναληψης/χρεωσης στις ΑΤΜ καρτες της και τις παρακολουθει αν διαπιστωσει αποτομη αυξηση της χρησης της στο εξωτερικο οποτε προσεχε μην στην μπλοκαρει μεχρι να επικοινωνησει μαζι σου μεσω κινητης τηλεφωνιας ,που αναγκαστικα εχεις δηλωσει στα στοιχεια επικαιροποιησης του λογαριασμου σου .Καλα να περασεις .

Bananas
09-01-14, 22:54
Καλησπέρα παιδία. Εχω κάποιους λογαριασμούς στην Πειραιώς και θέλω να ανοίξω web banking. Γίνεται να συνδεθεί στο web banking ΜΟΝΟ ένας λογαριασμός;

euri
09-01-14, 23:09
Καλησπέρα παιδία. Εχω κάποιους λογαριασμούς στην Πειραιώς και θέλω να ανοίξω web banking. Γίνεται να συνδεθεί στο web banking ΜΟΝΟ ένας λογαριασμός;

Μπορείς να επιλέξεις από τις ρυθμίσεις του winbank ποιοι λογαριασμοί θα εμφανίζονται:


Εξαιρέσεις Λογαριασμών: Έχετε τη δυνατότητα να εξαιρέσετε έναν ή περισσότερους λογαριασμούς στους οποίους δεν επιθυμείτε να έχετε πρόσβαση μέσω των καναλιών winbank internet, mobile, SMS και phone. Με τη συγκεκριμένη επιλογή δεν ακυρώνετε τους λογαριασμούς σας απλά αυτοί δεν εμφανίζονται και δεν είναι διαθέσιμοι σε συναλλαγές στα προαναφερόμενα κανάλια. Επιλέγοντας «Επαναφορά» μπορείτε να επανενεργοποιήσετε τους λογαριασμούς που έχετε εξαιρέσει.

Από περιέργεια: τι σε ενοχλεί να εμφανίζονται οι λογαριασμοί στο winbank;

Bananas
09-01-14, 23:18
Μπορείς να επιλέξεις από τις ρυθμίσεις του winbank ποιοι λογαριασμοί θα εμφανίζονται:



Από περιέργεια: τι σε ενοχλεί να εμφανίζονται οι λογαριασμοί στο winbank;

Για λόγους ασφαλείας δεν θέλω να συνδεθούν οι υπολοιποι λογαριασμοι. Έτσι όπως μου το λες αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση στο winbank account μπορεί να τους ξανασυνδέσει σωστά;

kasadi
09-01-14, 23:24
Για λόγους ασφαλείας δεν θέλω να συνδεθούν οι υπολοιποι λογαριασμοι. Έτσι όπως μου το λες αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση στο winbank account μπορεί να τους ξανασυνδέσει σωστά;

ναι σωστά μπορεί να τους ξανασυνδέσει.

euri
09-01-14, 23:32
Για λόγους ασφαλείας δεν θέλω να συνδεθούν οι υπολοιποι λογαριασμοι. Έτσι όπως μου το λες αν κάποιος αποκτήσει πρόσβαση στο winbank account μπορεί να τους ξανασυνδέσει σωστά;

Σίγουρα θα έχει τη δυνατότητα να ξεκινήσει τη διαδικασία της επαναφοράς. Δε γνωρίζω όμως αν θα είναι εφικτό τελικά, και εξηγούμαι: η Τράπεζα Πειραιώς για αρκετές συναλλαγές ζητάει έναν επιπλέον κωδικό (τον ονομάζει extraPIN), ο οποίος είτε αποστέλλεται στο κινητό του χρήστη με μήνυμα, είτε παράγεται από ξεχωριστή συσκευή. Αν η επαναφορά/επανασύνδεση των λογαριασμών απαιτεί extraPIN, τότε θα πρέπει αυτός που απέκτησε πρόσβαση στο λογαριασμό σου να έχει το κινητό σου ή τη συσκευή παραγωγής κωδικών για να μπορέσει να ολοκληρώσει τη διαδικασία.

ardi21
10-01-14, 01:53
Εχω ενα θεματακι με την χρεωστικη μου νομιζω (Alpha Visa).

Τις τελευταιες μερες εχω κανει 3 συναλλαγες . Και οι 3 ηταν παραγγελιες απο καταστηματα. Οι 2 ακυρωθηκαν και η 3η πληρωθηκε κανονικα. Ενω ομως εχουν περασει καποιες μερες (η πρωτη ακυρωση μαλιστα εγινε 25/12) και οι 3 φαινονται σαν προβλεψεις στον λογαριασμο μου. Ουτε οι ακυρωμενες "επιστραφηκαν"(μιλησα και με τα καταστηματα και μου ειπαν οτι εχουν κανει κανονικα ακυρωση) ουτε αυτη που πληρωθηκε κανονικα (παρελαβα και το προιον), μου εχει χρεωθει.

Ειναι θεμα χρονου η οχι? Διοτι παλιοτερα ολα γινοταν αμεσα απ'οτι θυμαμαι.

Bananas
10-01-14, 18:17
Ξέρει κανένας ποιες άλλες τράπεζες (πέρα απο Πειραιώς και ΤΤ) έχουν on line ATM μηχανήματα;

jkoukos
10-01-14, 18:33
Η Εθνική, αλλά όχι όλα τα ΑΤΜ.

Manolis_karas
10-01-14, 21:47
Η ΑΛΦΑ έχει on line για αναλήψεις από 08.00 - 20.00, για καταθέσεις δεν ξέρω.

jkoukos
10-01-14, 22:13
Τι εννοείς;
Σε ανάληψη από οποιοδήποτε ΑΤΜ, αυτόματα δεν γίνεται η χρέωση του λογαριασμού;
Στην κατάθεση αλλάζει το πράγμα, αν το μηχάνημα δέχεται μετρητά (χαρτονομίσματα) σε ειδική υποδοχή ή σε φάκελο.

Manolis_karas
11-01-14, 21:45
Μέχρι πέρυσι, για τώρα δεν ξέρω, η ΑΛΦΑ από τις 08.00 έως τις 20.00 έδιδε ότι ποσό ήθελες ίσο ή μικρότερο των καταθέσεων. Από τις 20.00 έως τις 08.00 έδιδε το πολύ το maximum που είχε ορίσει η τράπεζα, το οποίο ήταν ανάλογα με τον πελάτη, π.χ. σε μένα ήταν 200,00 ευρώ. Άλλες τράπεζες δίδουν ανά 24ωρο, αλλά όλο το 24ωρο, το maximum ποσό που έχει οριστεί σε συμφωνία πελάτη & τράπεζας. Π.Χ. Εθνική, Πειραιώς συνήθως 600,00 ή 700,00 ευρώ. Η ΑΤΕ πριν την συγχώνευση σε ώρες λειτουργίας της έδιδε ότι ποσό ήθελες ίσο ή μικρότερο των καταθέσεων, εκτός ωρών λειτουργίας δεν ξέρω. Μέχρι πέρυσι η Εθνική χρέωνε τις καταθέσεις με ημερομηνία της 1ης εργάσιμης ημέρας μετά την ανάληψη.

Nozomi
12-01-14, 15:07
Έχει κανείς υπόψιν του πόσο δύσκολο είναι να ανοίξει κανείς λογαριασμό σε αμερικανική Τράπεζα ώστε να πάρει χρεωστική κάρτα από εκεί ;

Χρειάζεται και SSN ή αρκεί μόνο μια αμερικανική διεύθυνση ;

Απ' ότι ξέρω, τα πράγματα έχουν δυσκολέψει πολύ μετά την 11/9 και τον Patriot Act.

jkoukos
13-01-14, 11:44
Μέχρι πέρυσι, για τώρα δεν ξέρω, η ΑΛΦΑ από τις 08.00 έως τις 20.00 έδιδε ότι ποσό ήθελες ίσο ή μικρότερο των καταθέσεων. Από τις 20.00 έως τις 08.00 έδιδε το πολύ το maximum που είχε ορίσει η τράπεζα, το οποίο ήταν ανάλογα με τον πελάτη, π.χ. σε μένα ήταν 200,00 ευρώ. Άλλες τράπεζες δίδουν ανά 24ωρο, αλλά όλο το 24ωρο, το maximum ποσό που έχει οριστεί σε συμφωνία πελάτη & τράπεζας. Π.Χ. Εθνική, Πειραιώς συνήθως 600,00 ή 700,00 ευρώ. Η ΑΤΕ πριν την συγχώνευση σε ώρες λειτουργίας της έδιδε ότι ποσό ήθελες ίσο ή μικρότερο των καταθέσεων, εκτός ωρών λειτουργίας δεν ξέρω. Μέχρι πέρυσι η Εθνική χρέωνε τις καταθέσεις με ημερομηνία της 1ης εργάσιμης ημέρας μετά την ανάληψη.
Αυτό είναι άλλο πράγμα και ακολουθείται από το 2008 με οδηγία της Κεντρικής Τράπεζας.
Για λόγους ασφάλειας μειώθηκαν τα ποσά ανάληψης σε μη εργάσιμες ώρες, ανάλογα το είδος του λογαριασμού και την συμφωνία που έχει γίνει, όταν χρησιμοποιούνται ΑΤΜ της τράπεζας.
Μέσω ΔΙΑΣ είναι μέγιστο 600€ ανάληψη.
Ακόμη και στο ταμείο να πας σε εργάσιμη μέρα, δεν μπορείς να σηκώσεις όσα λεφτά θέλεις (πάνω από κάποιο ποσό) χωρίς προηγούμενη ενημέρωση της τράπεζας.
Ο υπολογισμός των τόκων, μετά από ανάληψη ή κατάθεση, γίνεται είτε αυθημερόν είτε στην ημερομηνία valeur (συνήθως η επόμενη εργάσιμη) και ανάλογα το είδος του λογαριασμού. Σε κάθε περίπτωση αναφέρεται ρητά στην σύμβαση που υπογράφουμε.

kourampies
15-01-14, 10:47
Εγω που εκανα αναζητηση για Πατρα, λεει ότι εχει 5 με online καταθετηριο, αλλα τελικα κανενα δεν εχει :-(

Πλατεία Παπανδρέου και Μαιζώνος (Πρώην Κύπρου) έχουν σίγουρα.

cool11
15-01-14, 11:05
Απο ποιο λινκ μπορω να δω, ποια ατμ της πειραιως, κανουν online καταθεση;
Πχ εδω
http://www.piraeusbank.gr/el/Idiotes/Kanalia-Eksypiretisis/Diktio-Eksipiretisis
δεν βλεπω να εχει τετοια επιλογη.

jkoukos
15-01-14, 11:18
Αν πατήσεις "Λεπτομερής αναζήτηση" και επιλέξεις μόνο ATM "Με online καταθετήριο", νομίζω θα σου βγάλει αποτέλεσμα.

cool11
15-01-14, 11:40
Ευχαριστω!

orestis2
15-01-14, 14:58
Απο ποιο λινκ μπορω να δω, ποια ατμ της πειραιως, κανουν online καταθεση;
Πχ εδω
http://www.piraeusbank.gr/el/Idiotes/Kanalia-Eksypiretisis/Diktio-Eksipiretisis
δεν βλεπω να εχει τετοια επιλογη.

Αυτή είναι στην Ακρωτηριου? Στην άλλη ακρη είναι.
Παντως στο site της τραπεζας , όταν βαζω Πατρα και επιλεγω on Line καταθετηριο , δεν μου βγαζει καμια τραπεζα. Δεν νομιζω να κανω κατι λαθος.

jkoukos
15-01-14, 15:24
Δεν έχω τρόπο να ελέγξω το αληθές, αλλά σε μένα βγάζει 4.

133908

orestis2
16-01-14, 13:28
Κι εμενα αν δεν γραψω πολη στην μπαρα ακριβως από πανω, μου εμφανιζει ότι εχει . Τα οποια όμως τα εχω τσεκαρει και δεν εχουν.
Αν ωστοσο γραψω Πατρα και μετα πατησω ευρεση στο χαρτη, τοτε δεν εμφανιζει κανενα.

blade_
21-01-14, 19:24
τωρα τελευταια παρατηρω οτι η τραπεζα (eurobank) κραταει μια προμηθεια συναλλαγματος ενα 1.2% περιπου επι της συναλλαγης..τις συναλλαγες αυτες τις εχω πληρωσει σε δολαρια μεσω paypal..το γλυτωνουμε καπως αυτο η μπα?οταν διαλεγω να πληρωσω σε ευρω,ειναι αρκετα παραπανω

yyy
21-01-14, 21:08
Πριν ένα χρόνο που είχα ρωτήσει στη Eurobank, μου είχαν πει ότι η προμήθεια συναλλάγματος για αγορές εξωτερικού είναι 1,5€. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε. Αντίστοιχα στην Πειραιώς είναι 2%. Αν την μετατροπή την κάνει το paypal, είναι ακόμα υψηλότερη η προμήθεια (ίσως 2,5% - δεν είμαι σίγουρος). Για να το γλυτώσεις τελείως, πρέπει να βρεις κάποια κάρτα που δε χρεώνει τέτοιες προμήθειες. Παλιά είχα μία της Marfin και είχα ησυχάσει. Τώρα πια, ίσως ισχύει μόνο για την HSBC. Δεν ξέρω κάποια άλλη... Όποιο μέλος χρησιμοποιεί κάρτα της HSBC, ας μας επιβεβαιώσει αν ισχύει ακόμα...

blade_
21-01-14, 22:44
αρα δε γλυτωνουμε...hsbc δυσκολα,καθοτι τα καταστηματα ειναι ελαχιστα..

jadas
22-01-14, 10:50
Αν θυμαμαι καλα ειχε μια χρεωστικη american express η κατι τετοιο στην ALPHA με συνδρομη 10Ε , αλλα χωρις εξοδα συναλλαγματος σε δολλαρια, δειτε μηπως συμφερει.

sotiros
22-01-14, 13:00
american express δεν πολυ περναει λογω υψηλων εξοδων για τους καταστηματαρχες,το ιδιο ισχυει για την καρτα Diners Club .

blade_
23-01-14, 00:27
ωραια εχω και τετοιες,απο παλια πορτοφολια κτλ..

Nozomi
23-01-14, 22:30
Γράφω εδώ για να παραθέσω μια απαράδεκτη πρακτική της Τράπεζας Πειραιώς.

Καταρχάς να πω ότι ήμουν και είμαι ικανοποιημένος απ΄το web banking τους.

Δεύτερο, έκανα πρόσφατα μια αίτηση για πιστωτική κάρτα Visa με ένα ελάχιστο πιστωτικό όριο (1000€), και ενώ την έκανα αρχές Δεκέμβρη, σήμερα θυμήθηκαν να μου ζητήσουν την... σύμβαση εργασίας μου, ενώ τόσο καιρό στις τηλεφωνικές μου ενοχλήσεις ανέφεραν ότι οι εγκρίσεις αργούν γιατί είχαν μαζευτεί πολλές αιτήσεις πιστωτικών για την πληρωμή χρεών προς την Εφορία κτλ.

Οι άνθρωποι είναι απλά απαράδεκτοι, και πραγματικά δοκιμάζουν τα νεύρα σου για να ακυρώσεις την αίτησή σου, μιας και ΔΕΝ μπορούν να την απορρίψουν λόγω εισοδηματικών κριτηρίων (τα ικανοποιώ και με το παραπάνω).

Προσωπικά θα προτιμούσα να μου πουν εξαρχής "απορρίπτεται η αίτησή σας γιατί έτσι απλά δεν γουστάρουμε να εκδίδουμε πιστωτικές πλέον" (δεν υποχρεούνται να εξηγήσουν τον λόγο), παρά να με εμπαίζουν για 2 μήνες με αστείες δικαιολογίες.

Αντιθέτως σε άλλες δύο ελληνικές Τράπεζες που έκανα αίτηση, είχα απάντηση εντός 15 ημερών.

Είχα καλύτερη άποψη για την Τράπεζα Πειραιώς, ήμουν ικανοποιημένος απ΄το web banking τους, αλλά πελάτη τους για οποιαδήποτε άλλη εργασία πέραν μιας χρεωστικής που έχω, δεν πρόκειται να με έχουν.
Άκρως αντιεπαγγελματική συμπεριφορά.

Manolis_karas
25-01-14, 17:18
Δεν νομίζω ότι σε καθυστερούν για την έγκριση χορήγησης πιστωτικής κάρτας. Αν δεν ήθελαν θα σου έλεγαν όχι και τελείωσε. Γενικά η τράπεζα Πειραιώς καθυστερεί πολύ σε όλες τις εγκρίσεις. Είναι μάλλον τακτική τους, γιατί τώρα τουλάχιστον έχουν πληθώρα υπαλλήλων. Πάντως οι απαντήσεις τους είναι (όσον αφορά εμένα θετικές ή αρνητικές) καθυστερημένες μεν αλλά ορθολογιστικές, και τεκμηριωμένες.

Nozomi
26-01-14, 15:26
Δλδ το ότι καθυστερούν σημαίνει ότι είναι θετικό ;

Γιατί η Alpha μου απάντησε θετικά εντός 15 ημερών... δεν με έψαξαν αυτοί ;

Για μένα το να θυμηθούν μετά από 2 μήνες να ζητήσουν άλλο δικαιολογητικό είναι εξοργιστικό, και δείχνει ασέβεια προς τον πελάτη...

Manolis_karas
26-01-14, 18:30
Δεν είναι θετικό, το αντίθετο. Απλώς πιστεύω ότι είναι τακτική τους.
Η ΑΛΦΑ είναι πολύ πιο γρήγορη, αλλά σε περίπτωση άρνησης δεν λέει τίποτα, ώστε να μπορέσεις να επανέλθεις με τις κατάλληλες διορθωτικές ενέργειες.

zouve
29-01-14, 21:22
καλησπέρα,
είχα παλιότερα προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου αλλά τώρα που την αγόρασε η Πειραιώς μου είπαν να την αλλάξω (+5e τα έξοδα αλλαγής για να βγει νέα κάρτα +10e κατάθεση στη κάρτα υποχρεωτικά). Αφού την άλλαξα καλώς, διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να κάνω φόρτιση από ΑΤΜ θα πρέπει να σταθώ στην ουρά του ταμείου (στη Κύπρου υπήρχε αυτή η δυνατότητα μέσω ΑΤΜ 24/7), για να παρακολουθώ το υπόλοιπο της κάρτας online μου ζήτησαν έξοδα 5e (στη Κύπρου ήταν δωρεάν μέσω του i-cardonline.gr) και το κερασάκι στη τούρτα σήμερα ήταν ότι η φόρτιση της κάρτας, μου είπε η ταμίας, πρέπει να είναι από 10e και άνω (ενώ παλιά στη Κύπρου το ΑΤΜ δεχόταν και 5 ευρα).

Ξέρετε κάποια κάρτα προπληρωμένη άλλης τράπεζας που να κάνει όλα τα παραπάνω που έκανε η Κύπρου δηλαδή:

να γίνετε φόρτιση της μέσω ΑΤΜ
να παρακολουθώ online το λογαριασμό (τσαμπέ)
και να μπορώ να τη φορτίζω με 5ευρα;

ποιο πολύ με ενδιαφέρει το 1 και το 3!

Επίσης έχω έναν λογαριασμό στην πρώην εμπορική με κάποια χρήματα μέσα μαζί με μια κάρτα visa που είναι συνδεδεμένη με τον εν λόγω λογαριασμό αλλά το θέμα είναι ότι δεν θέλω να τη χρησιμοποιώ για συναλλαγές στο διαδίκτυο ένα φίλος μου είπε για αυτήν http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=814 τι ακριβώς είναι;

orestis2
29-01-14, 22:45
Γιατι δεν ανηγεις έναν λογαριασμο ταμιευτηριου στην Πειραιως και να βγαλεις και μια χρεωστικη καρτα?
Για να ανοίξεις λογαριασμο, δεν χρειαζεται να κανεις την παραμικρη καταθεση. Για την καρτα παλι δεν πληρωνεις τιποτα και δεν εχεις καμια άλλη χρεωση όπως εχεις με την προπληρωμενη. Μπορεις να κανεις μεσο ΑΤΜ οποια κινηση θελεις. Με καταθεση μεσο φακελου στο ΑΤΜ μπορεις να βαλεις οποιο ποσο θελεις, ακομα και 5ευρο. Τωρα για on Line καταθεση σε ΑΤΜ δεν ξερω αν τα ΑΤΜ της Πειραιως δεχονται 5ευρο.
Παραλληλα μπορεις να ενεργοποιήσεις και το i-bank για να μπορεις να παρακολουθείς το λογαριασμο και την χρεωστικη καρτα. Η χρηση του I-bank είναι δωρεαν και σου στελνει και mail αν το επιλεξεις κάθε φορα που γινετε οποιαδήποτε κινηση, στο λογαριασμο και στην καρτα. Τα mail είναι χωρις χρεωση.
Το μονο που πληρωνεις για το i-bank είναι 5 ευρω για τους κωδικούς που σου δεινουν όταν το ενεργοποιείς.
Τα μονα χρηματα που θα σου ζητηθεί να πληρωσεις για να κανεις όλα τα παραπανω είναι τα 5 ευρω που ειπα.

jadas
30-01-14, 10:48
Νομιζω καποιος εγραψε παραπανω οτι αν κανεις Online αιτηση ουτε αυτα τα 5€ δινεις . Ας το επαληθευσει καποιος αν ξερει.


Γιατι δεν ανηγεις έναν λογαριασμο ταμιευτηριου στην Πειραιως και να βγαλεις και μια χρεωστικη καρτα?
Για να ανοίξεις λογαριασμο, δεν χρειαζεται να κανεις την παραμικρη καταθεση. Για την καρτα παλι δεν πληρωνεις τιποτα και δεν εχεις καμια άλλη χρεωση όπως εχεις με την προπληρωμενη. Μπορεις να κανεις μεσο ΑΤΜ οποια κινηση θελεις. Με καταθεση μεσο φακελου στο ΑΤΜ μπορεις να βαλεις οποιο ποσο θελεις, ακομα και 5ευρο. Τωρα για on Line καταθεση σε ΑΤΜ δεν ξερω αν τα ΑΤΜ της Πειραιως δεχονται 5ευρο.
Παραλληλα μπορεις να ενεργοποιήσεις και το i-bank για να μπορεις να παρακολουθείς το λογαριασμο και την χρεωστικη καρτα. Η χρηση του I-bank είναι δωρεαν και σου στελνει και mail αν το επιλεξεις κάθε φορα που γινετε οποιαδήποτε κινηση, στο λογαριασμο και στην καρτα. Τα mail είναι χωρις χρεωση.
Το μονο που πληρωνεις για το i-bank είναι 5 ευρω για τους κωδικούς που σου δεινουν όταν το ενεργοποιείς.
Τα μονα χρηματα που θα σου ζητηθεί να πληρωσεις για να κανεις όλα τα παραπανω είναι τα 5 ευρω που ειπα.

orestis2
30-01-14, 13:11
Στη σελιδα της Πειραιως , για το πως ανοίγεις λογαριασμο ηλεκτρονικα λεει αυτό
"Από την υπηρεσία winbank web banking της Τράπεζας Πειραιώς, εφόσον είστε ήδη εγγεγραμμένος χρήστης."

Όπως το καταλαβαινω εγω, σημαινει ότι εχεις κανει την διαδικασια εγγραφης μεσο τραπεζας και εχεις δωσει τα 5 ευρο για να παρεις τους κωδικούς, και από εκει και περα μπορεις πλεον να ανοίξεις επιπλέον λογαριασμούς. Αυτοι συνδεονται με τον ηδη υπαρχον λογαριασμο που εχεις στο i-bank, οποτε δεν περνεις νεους κωδικούς και γι αυτό δεν πληρωνεις παλι τα 5 ευρω.
Για καποιον που δεν εχει ενεργοποιηση το i-bank οποτε δεν εχει κωδικούς, θα πρεπει να κανει τη διαδικασια κανονικα μεσο τραπεζας.
Αν καποιος γνωριζει περισσοτερα ας μας πει.


Ούτως ή αλλως η τραπεζα ζηταει καποια δικαιολογιτικα τα οποια της δεινεις τα πρωτοτυπα και τα βγαζει φωτοτυπιες. Αν αυτά τα δικαιολογιτικα δεν τα εχεις δωσει στην τραπεζα, δεν νομιζω ότι υπαρχει περιπτωση να τα δεχτει να της τα στειλεις μεσο Internet γιατι απλα μπορει εσυ να τα εχεις παραποιήσει.

jadas
30-01-14, 15:12
Online αιτηση για να παρεις υπηρεσιες web banking εννουσα, εφοσον εχεις ηδη λογαριασμο στην τραπεζα.

- - - Updated - - -

Βρηκα και τον συνδεσμο : http://www.adslgr.com/forum/threads/83955-Χρεωστικές-Τι-είναι-Ποια-τράπεζα-να-επιλέξετε-(μειονεκτήματα-πλεονεκτήματα-e-banking)?p=5255608#post5255608

maxdore217
31-01-14, 18:19
To e-banking από την tt-bank έχει κάποιο κόστος αρχικό για να βγει ή είναι δωρεάν ?

orestis2
31-01-14, 20:58
To e-banking από την tt-bank έχει κάποιο κόστος αρχικό για να βγει ή είναι δωρεάν ?

Αν θυμαμαι καλα είναι δωρεαν. πριν ένα χρονο το ειχα ενεργοποιησει, δεν θυμαμαι να ειχα πληρωσει κατι.

maxdore217
02-02-14, 21:31
Αν θυμαμαι καλα είναι δωρεαν. πριν ένα χρονο το ειχα ενεργοποιησει, δεν θυμαμαι να ειχα πληρωσει κατι.

OK σε ευχαριστώ με την πρώτη ευκαιρία θα πάω και εγώ από ένα κατάστημα ( αν και δεν ξέρω τι θα γίνει τώρα με την συγχώνευση με την eurobank και τι αλλαγές μπορεί να γίνουν ) αλλά αν το προλάβω τώρα δωρεάν λογικά θα ισχύει και σε αυτήν φαντάζομαι.

cool11
04-02-14, 20:51
Υπαρχει τροπος, καποιος με την χρεωστικη του, Πειραιώς ή αλλη, να κάνει κατάθεση απο ΑΤΜ, σε λογαριασμό τρίτου? (όχι στον δικο του λογαριασμο).
Γίνεται;

sdikr
04-02-14, 22:17
Πας με την κάρτα σου, κάνεις κατάθεση στον λογαριασμό σου, κάνεις μεταφορά μέσω ΑΤΜ στον δικό του

Αλλιώς όχι δεν μπορείς απευθείας

cool11
04-02-14, 23:05
Δηλαδη καταθεση σε λογαριασμο τρίτου, δεν υπαρχει επιλογη απο τα ΑΤΜ?

runner70
05-02-14, 00:19
Υπαρχει τροπος, καποιος με την χρεωστικη του, Πειραιώς ή αλλη, να κάνει κατάθεση απο ΑΤΜ, σε λογαριασμό τρίτου? (όχι στον δικο του λογαριασμο).
Γίνεται;


Πας με την κάρτα σου, κάνεις κατάθεση στον λογαριασμό σου, κάνεις μεταφορά μέσω ΑΤΜ στον δικό του

Αλλιώς όχι δεν μπορείς απευθείας

Δεν εχει νοημα κατι τετοιο απο τη στιγμη που η χρεωστικη συνδεεται με καποιον λογαριασμο ταμιευτηριου/τρεχουμενο. Θα εχεις ηδη λεφτα μεσα στο λογαριασμο σου και αρα θα κανεις μεταφορα σε λογαριασμο τριτο απο τον δικο σου. Γιατι να εμπλακει καπου η χρεωστικη καρτα;


Δηλαδη καταθεση σε λογαριασμο τρίτου, δεν υπαρχει επιλογη απο τα ΑΤΜ?

Μπορεις να κανεις κατι τετοιο στα εσωτερικα μηχανηματα της τραπεζας, αλλα δεν θυμαμαι αν ζηταει ημερομηνια γεννησης του δικαιουχου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.