PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

cool11
05-02-14, 09:29
αρα θα κανεις μεταφορα σε λογαριασμο τριτο απο τον δικο σου. Γιατι να εμπλακει καπου η χρεωστικη καρτα;



Ναι, το θεμα ειναι πως κανεις αυτη την μεταφορα.
Ολος ο ντορος κι οι ερωτησεις που κανω, ειναι για να αποφευχθει το γκισε.
Εγω ναι, εχω ebanking.
Γνωστος μου ομως δεν εχει.
Κι ελεγα αν μπορει μεσω ατμ να κανει τις καταθεσεις του αλλου.
Δεν γινεται λετε.
Αρα κανει καταθεση στο ατμ με την χρεωστικη του, και μετα αναγκαστικα γκισε. Γκισε και ξερο ψωμι.

jap
05-02-14, 09:36
Σου απάντησε ο runner70. Πιο συγκεκριμένα:
- Πας σε εργάσιμες ώρες στο ATM Πειραιώς, Eurobank, Alpha. Παίρνεις στο χέρι τα λεφτά που θέλεις.
- Μπαίνεις μέσα στην τράπεζα, πας στο μηχάνημα αυτόματων πληρωμών και καταθέτεις στο λογαριασμό τρίτου που θέλεις.

Υπάρχει πάντα και το web banking. Επίσης, λέω τις συγκεκριμένες τράπεζες επειδή ξέρω ότι έχουν τέτοια μηχανήματα και τα έχω χρησιμοποιήσει για τη συγκεκριμένη συναλλαγή. Με άλλες τράπεζες δεν έχω πάρε δώσε και δεν ξέρω τι γίνεται.

orestis2
05-02-14, 12:16
Δηλαδη καταθεση σε λογαριασμο τρίτου, δεν υπαρχει επιλογη απο τα ΑΤΜ?

Καταθεση σε λογαριασμο τριτου δεν υπαρχει στο ΑΤΜ.
Μεταφορα σε λογαριασμο τριτου εχει μονο.
Με αυτή την επιλογή μεταφερεις μεσο ΑΤΜ χρηματα που υπαρχουν ηδη στο λογαριασμο σου. Να κανεις καταθεση χρηματων εκεινη τη στιγμη στο ΑΤΜ αλλα σε λογαριασμο τριτου μπορεις μονο από Μηχανήματα easypay που βρίσκονται μεσα στην τραπεζα.

cool11
05-02-14, 12:36
Καταθεση σε λογαριασμο τριτου δεν υπαρχει στο ΑΤΜ.
Μεταφορα σε λογαριασμο τριτου εχει μονο.
Με αυτή την επιλογή μεταφερεις μεσο ΑΤΜ χρηματα που υπαρχουν ηδη στο λογαριασμο σου. Να κανεις καταθεση χρηματων εκεινη τη στιγμη στο ΑΤΜ αλλα σε λογαριασμο τριτου μπορεις μονο από Μηχανήματα easypay που βρίσκονται μεσα στην τραπεζα.


Ενταξει, αν γινεται εστω κι ετσι, κατι ειναι.
Κανεις καταθεση στον δικο σου λογαριασμο, και αμεσως κανεις μεταφορα στον λογαριασμο τριτου. Σωστα;

orestis2
05-02-14, 13:56
Ενταξει, αν γινεται εστω κι ετσι, κατι ειναι.
Κανεις καταθεση στον δικο σου λογαριασμο, και αμεσως κανεις μεταφορα στον λογαριασμο τριτου. Σωστα;

Κανεις καταθεση στον δικο σου λογαριασμο μεσο ΑΤΜ, και πας την επομενη μερα να κανεις μεταφορα στο λογαριασμο τριτου. Εκτος κι αν την καταθεση στον δικο σου λογαριασμο την κανεις σε ΑΤΜ που εχει on Line καταθεση. Αν τα χρηματα τα βαλεις με φακελο τα περνανε την επομενη μερα στο λογαριασμο σου.
Νομιζω η πιο απλη λυση είναι να κανεις την καταθεση σε λογαριασμο τριτου σε μηχανημα easypay. Απλα πρεπει να πας σε ωρες που η τραπεζα είναι ανοιχτη, γιατι αυτά τα μηχανήματα είναι μεσα στην τραπεζα. Συνηθως σε αυτά τα μηχανήματα δεν εχει μεγαλη ουρα. Αναλογα την τραπεζα, καποιες εχουν μεγαλητερη ουρα στα ΑΤΜ. Στα easypay δεν χρειαζεται να καταθεσεις πρωτα τα χρηματα στο λογαριασμο σου και να κανεις μετα τη μεταφορα στο λογαριασμο τριτου. Κανεις καταθεση απευθειας με τα χρηματα στο χερι, σε λογαριασμο τριτου. Σε αυτά τα μηχανήματα αν δεις ότι μπερδευεσαι, μπορεις να φωνάξεις έναν υπαλληλο και να σου κανει αυτος την καταθεση. Παντα υπαρχει ενας υπευθυνος της τραπεζας που βοηθαει σε αυτά τα μηχανήματα.

cool11
05-02-14, 14:02
Μα το θεμα ειναι να αποφευχθει οχι μονο η ουρα, αλλα και η φυγη απο την εργασια.
Αν ειναι να φυγεις απο τη δουλεια για να πας στο γκισε, ενταξει, καλυτερο ενα μηχανημα easypay καθως γλυτωνεις χρονο, αλλα πρεπει να πας εργασιμες ωρες, και εν τελει να φυγεις απο τη δουλεια σου.
Εγω εχω ebanking, αλλα θελω την καλυτερη δυνατη λυση να προτεινω σε γνωστο μου, που δεν εχει, κι ουτε προκειται να βαλει (δεν εχει καν internet).

Στις επιλογες του ΑΤΜ, εχει 'μεταφορα χρημάτων σε αλλο λογαριασμο';
Να διευκρινησουμε επισης: αυτη η μεταφορα, ειναι 'εμβασμα' ακομη και προς αλλες τραπεζες, ή σε άλλον λογαριασμο τριτου προσωπου στην ιδια τραπεζα;

sdikr
05-02-14, 14:04
Μα το θεμα ειναι να αποφευχθει οχι μονο η ουρα, αλλα και η φυγη απο την εργασια.
Αν ειναι να φυγεις απο τη δουλεια για να πας στο γκισε, ενταξει, καλυτερο ενα μηχανημα easypay καθως γλυτωνεις χρονο, αλλα πρεπει να πας εργασιμες ωρες, και εν τελει να φυγεις απο τη δουλεια σου.
Εγω εχω ebanking, αλλα θελω την καλυτερη δυνατη λυση να προτεινω σε γνωστο μου, που δεν εχει, κι ουτε προκειται να βαλει (δεν εχει καν internet).

Στις επιλογες του ΑΤΜ, εχει 'μεταφορα χρημάτων σε αλλο λογαριασμο';
Να διευκρινησουμε επισης: αυτη η μεταφορα, ειναι 'εμβασμα' ακομη και προς αλλες τραπεζες, ή σε άλλον λογαριασμο τριτου προσωπου στην ιδια τραπεζα;

Τηλέφωνο έχει;
υπάρχει και το Phonebanking

Tiven
05-02-14, 14:06
Γιατί δεν βάζουν σε όλες τις τράπεζες ΑΤΜ με κατάθεση χωρίς φάκελο;

Θα πρέπει δηλαδή να πάμε με το στανιό στο γκισέ αν θέλουμε να μην μας κρατάνε τα λεφτά για 1 μέρα πριν γίνουν διαθέσιμα στον λογαριασμό ή να βρούμε κατάστημα χωρίς φάκελο στα 5-10 χιλιόμετρα; :rtfm:

cool11
05-02-14, 14:06
Τηλέφωνο έχει;
υπάρχει και το Phonebanking

Νομιζα οτι το phonebanking παει πακετο με το e-banking.

sdikr
05-02-14, 14:14
Γιατί δεν βάζουν σε όλες τις τράπεζες ΑΤΜ με κατάθεση χωρίς φάκελο;

Θα πρέπει δηλαδή να πάμε με το στανιό στο γκισέ αν θέλουμε να μην μας κρατάνε τα λεφτά για 1 μέρα πριν γίνουν διαθέσιμα στον λογαριασμό ή να βρούμε κατάστημα χωρίς φάκελο στα 5-10 χιλιόμετρα; :rtfm:

Τα χρήματα μπαίνουν οταν γίνει η καταμέτρηση, σε μερικές τράπεζες - καταστήματα γίνεται το πρωί σε άλλες το μεσημέρι (στις 3 η ώρα) οπότε αν έχεις κοντά σου κατάστημα που τα μετράει στις 3 και κάνεις κατάθεση πριν τις 3 θα έχεις τα χρήματα την ίδια μέρα.

Αλλά σίγουρα είναι καλύτερο το Online στο ΑΤΜ

orestis2
05-02-14, 15:57
Μα το θεμα ειναι να αποφευχθει οχι μονο η ουρα, αλλα και η φυγη απο την εργασια.
Αν ειναι να φυγεις απο τη δουλεια για να πας στο γκισε, ενταξει, καλυτερο ενα μηχανημα easypay καθως γλυτωνεις χρονο, αλλα πρεπει να πας εργασιμες ωρες, και εν τελει να φυγεις απο τη δουλεια σου.
Εγω εχω ebanking, αλλα θελω την καλυτερη δυνατη λυση να προτεινω σε γνωστο μου, που δεν εχει, κι ουτε προκειται να βαλει (δεν εχει καν internet).

Στις επιλογες του ΑΤΜ, εχει 'μεταφορα χρημάτων σε αλλο λογαριασμο';
Να διευκρινησουμε επισης: αυτη η μεταφορα, ειναι 'εμβασμα' ακομη και προς αλλες τραπεζες, ή σε άλλον λογαριασμο τριτου προσωπου στην ιδια τραπεζα;

Μεταφορα σε λογαριασμο τριτου στην ιδια τραπεζα μεσο ΑΤΜ γινετε σιγουρα.Το εκανα χρονια, μιας και ετσι εβαζα το ενοικιο μου στον ιδιοκτητη. Αλλα αυτος ειχε λογαριασμο στην ιδια τραπεζα με μενα. Σε λογαριασμο τριτου σε άλλη τραπεζα δεν εχει τυχει να κανω μεσο ΑΤΜ οποτε δεν ξερω αν γινετε. Το κανω παντα στα easypay μιας και εκει βαζω τα χρηματα επι τοπου. Λογικα όμως από τη στιγμη που η τραπεζα είναι στο ΔΙΑΣ θα πρεπει να γινετε. Να ξερεις ότι παντα υπαρχει καποια επιβαρυνση στις περισσοτερες τράπεζες που παιζει γυρο στο 1 ευρω.
Για να μαθεις όμως σιγουρα αν μπορεις να το κανεις ή όχι, μπες στη σελιδα της τραπεζας που σε ενδιαφερει και βρες το νουμερο της τηλ. εξυπηρετησης. Στις περισσοτερες τράπεζες είναι 24 ωρες. Παρε ένα τηλ. και ρωτησε τους αν γινετε. Της Πειραιως είναι το 182838.

jkoukos
05-02-14, 16:10
Νομίζω* ότι καμία τράπεζα έχει μεταφορά ποσού, μέσω ΑΤΜ, σε λογαριασμό άλλης τράπεζας.
Όλες πρέπει να έχουν μόνο σε λογαριασμό τρίτου στην ίδια τράπεζα.

* Είμαι κατά 99% σίγουρος, μιας και μέσω ΔΙΑΣ δεν γίνονται τέτοιες συναλλαγές.
Κρατώ ως πισινή το 1%, διότι δεν γνωρίζω για όλες τι ισχύει, αλλά τουλάχιστον στις 3 που έχω λογαριασμούς.

orestis2
05-02-14, 16:17
Λοιπον εριξα μια ματια στην Πειραιως. Δεν γινετε.
Μονο μεσο WEBBANKING και MOBILE APP λεει ότι γινετε. http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/trapezikes-ypiresies/e-banking/pinakas-ypiresion-winbank-idiotes Δες εκει που λεει μεταφορες χρηματων.
Και στα easypay γινετε, αρκει να πας στην τραπεζα που εχει λογαριασμο αυτος που θελεις να κανεις την καταθεση, ασχετα από το αν εσυ εχειςή όχι λογαριασμο σε αυτή την τραπεζα.


Και εδώ λεει τι χρειαζετε και τι μπορεις να κανεις μεσο phone banking.
http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/trapezikes-ypiresies/e-banking/ilektronika-kanalia-eksypiretisis/winbank-phone-banking

cool11
05-02-14, 21:41
orestis2, τελικα δεν υπαρχει αυτη η επιλογη στο ατμ?
Μονη λυση για τον φιλο, το phone banking?

orestis2
05-02-14, 22:00
orestis2, τελικα δεν υπαρχει αυτη η επιλογη στο ατμ?
Μονη λυση για τον φιλο, το phone banking?

Οχι δεν υπαρχει τελικα.
αν δεν μπορει να παει στην τραπεζα και να κανει καταθεση σε μηχανημα easypay, τοτε η μονη λυση είναι το phone banking.

cool11
05-02-14, 22:07
Οχι δεν υπαρχει τελικα.
αν δεν μπορει να παει στην τραπεζα και να κανει καταθεση σε μηχανημα easypay, τοτε η μονη λυση είναι το phone banking.

thanks!

cool11
26-02-14, 22:32
Εκανα ιντερνετικη συναλλαγη, με την χρεωστικη της πειραιως, κι επειδη δεν ηταν και τοσο γνωστο το 'μαγαζι' και ηταν στην αμερικη, με καλεσαν μετα απο λιγη ωρα απο την Πειραιως, να με ρωτησουν αν οντως εγω πραγματοποιησα την συναλλαγη!
Στην αρχη ξαφνιαστηκα, ρωτησα αν ειδαν κατι παραξενο και μου ειπαν οχι, και τελος ολα καλα.
Μου εκανε εντυπωση. Μαλλον θετικη εντυπωση θα ελεγα. Βεβαια, δεν θα θελα να μου κανουν κληση για καθε συναλλαγη που κανω, θα καταντουσε σπαστικο.
Εσας σας εχει τυχει; Πως το βλεπετε;

orestis2
27-02-14, 10:23
Μαλλον το μαγαζι που εκανες την αγορα δεν ηταν καθολου γνωστο. Εγω εχω κανει αρκετες αγορες από αμερικη , αλλα δεν με εχουν καλεσει ποτε. Βεβαια τα μαγαζια ηταν ή γνωστες εταιριες ή μεσω ebay.

cool11
27-02-14, 10:43
Παντως μου εκανε εντυπωση. Προφανως καποιου ειδους 'alert' χτυπησε, και αμεσως, αν και βραδυ, μου τηλεφωνησε εκπροσωπος.
Βεβαια, και τα περασμενα χρονια εχω ξαναγορασει απο το εν λογω site, με την ιδια καρτα, και ποτε δεν με ειχε ξανακαλεσει κανεις.
Δεν ξερω τι αλλαξε φετος.

Ntalton
27-02-14, 17:13
Ερωτηση:
Ανοιξα στην Πειραιως εναν λογαριασμο, πηρα και μια χρεωστικη και εβαλα και winbank. Τωρα που δηλωσα την χρεωστικη σε paypal/skrill και θελω να δω τις συναλλαγες, που θα εμφανιστουν αυτες; Στις κινησεις λογαριασμου; Εχω μπερδευτει γιατι περασαν δυο μερες, εχουν αφαιρεθει χρηματα απο το λογιστικο, αλλα δεν εμφανιζονται συναλλαγες. Ευχαριστω

runner70
27-02-14, 17:27
Ερωτηση:
Ανοιξα στην Πειραιως εναν λογαριασμο, πηρα και μια χρεωστικη και εβαλα και winbank. Τωρα που δηλωσα την χρεωστικη σε paypal/skrill και θελω να δω τις συναλλαγες, που θα εμφανιστουν αυτες; Στις κινησεις λογαριασμου; Εχω μπερδευτει γιατι περασαν δυο μερες, εχουν αφαιρεθει χρηματα απο το λογιστικο, αλλα δεν εμφανιζονται συναλλαγες. Ευχαριστω

Ακομα δεν εχουν αφαιρεθει τα χρηματα απο το λογαριασμο, εχουν δεσμευτει. Οταν θα αφαιρεθουν, σε κανα 2 μερες ακομα, θα τα δεις ναι στις κινησεις λογαριασμου.

Ntalton
27-02-14, 17:57
Ακομα δεν εχουν αφαιρεθει τα χρηματα απο το λογαριασμο, εχουν δεσμευτει. Οταν θα αφαιρεθουν, σε κανα 2 μερες ακομα, θα τα δεις ναι στις κινησεις λογαριασμου.

Α ωραια, οκ!Ευχαριστω!

darax
27-02-14, 21:17
Η πειραιώς το κάνει ,μου έχει τύχει και εμένα .Ειδικά εάν το μαγαζί δεν είναι γνωστό .... Μιά χαρά το βρίσκω !!

Manolis_karas
27-02-14, 21:42
Εκανα ιντερνετικη συναλλαγη, με την χρεωστικη της πειραιως, κι επειδη δεν ηταν και τοσο γνωστο το 'μαγαζι' και ηταν στην αμερικη, με καλεσαν μετα απο λιγη ωρα απο την Πειραιως, να με ρωτησουν αν οντως εγω πραγματοποιησα την συναλλαγη!
Στην αρχη ξαφνιαστηκα, ρωτησα αν ειδαν κατι παραξενο και μου ειπαν οχι, και τελος ολα καλα.
Μου εκανε εντυπωση. Μαλλον θετικη εντυπωση θα ελεγα. Βεβαια, δεν θα θελα να μου κανουν κληση για καθε συναλλαγη που κανω, θα καταντουσε σπαστικο.
Εσας σας εχει τυχει; Πως το βλεπετε;
Η Πειραιώς έχει αυτή την εξυπηρέτηση και κάποιες άλλες ειδοποιήσεις, μερικές από αυτές τις χρεώνει. Είναι βέβαια προαιρετικές.

orestis2
28-02-14, 09:46
Ερωτηση:
Ανοιξα στην Πειραιως εναν λογαριασμο, πηρα και μια χρεωστικη και εβαλα και winbank. Τωρα που δηλωσα την χρεωστικη σε paypal/skrill και θελω να δω τις συναλλαγες, που θα εμφανιστουν αυτες; Στις κινησεις λογαριασμου; Εχω μπερδευτει γιατι περασαν δυο μερες, εχουν αφαιρεθει χρηματα απο το λογιστικο, αλλα δεν εμφανιζονται συναλλαγες. Ευχαριστω

Αν θελεις να μπορεις να βλέπεις αμεσα τις κινησεις που γινονται , ακομα κι αν προκειτε για δεσμευση χρηματος, ενεργοποιησε μεσα από το i-bank τις ειδοποιήσεις με email. Είναι δωρεαν και οποιαδήποτε κινηση γινει στο λογαριασμο ή στην καρτα σου, μεσα σε λιγα λεπτα σε ειδοποιεί η τραπεζα με mail.

yyy
28-02-14, 10:02
Αν θελεις να μπορεις να βλέπεις αμεσα τις κινησεις που γινονται , ακομα κι αν προκειτε για δεσμευση χρηματος, ενεργοποιησε μεσα από το i-bank τις ειδοποιήσεις με email. Είναι δωρεαν και οποιαδήποτε κινηση γινει στο λογαριασμο ή στην καρτα σου, μεσα σε λιγα λεπτα σε ειδοποιεί η τραπεζα με mail.

Αυτό είναι πολύ καλή λύση, αν και ακόμα, μετά τις πολλές συγχωνεύσεις, οι σχετικές ειδοποιήσεις μπορεί να καθυστερήσουν και ώρες!

orestis2
28-02-14, 13:42
Αυτό είναι πολύ καλή λύση, αν και ακόμα, μετά τις πολλές συγχωνεύσεις, οι σχετικές ειδοποιήσεις μπορεί να καθυστερήσουν και ώρες!

Σε μενα μεχρι στιγμης οι ειδοποιήσεις παντως ερχονται το πολύ μεσα σε 5 λεπτα. Αυτό τουλάχιστον οσον αφορα τις ενημερώσεις δέσμευσης χρηματος, μιας και μολις πραγματοποιησω μια αγορα σε καποιο on Line μαγαζι μεσα σε 5 λεπτα ερχεται και η ειδοποίηση από την τραπεζα.
Τωρα για άλλες κινήσεις , που δεν ξερω ποτε ακριβως εγιναν, όπως όταν ο πωλητης παρει τα χρηματα από την τραπεζα, εκει δεν μπορω να ξερω ποσο αμεση είναι η ενημερωση.

yyy
28-02-14, 13:55
Σε μενα μεχρι στιγμης οι ειδοποιήσεις παντως ερχονται το πολύ μεσα σε 5 λεπτα. Αυτό τουλάχιστον οσον αφορα τις ενημερώσεις δέσμευσης χρηματος, μιας και μολις πραγματοποιησω μια αγορα σε καποιο on Line μαγαζι μεσα σε 5 λεπτα ερχεται και η ειδοποίηση από την τραπεζα.
Τωρα για άλλες κινήσεις , που δεν ξερω ποτε ακριβως εγιναν, όπως όταν ο πωλητης παρει τα χρηματα από την τραπεζα, εκει δεν μπορω να ξερω ποσο αμεση είναι η ενημερωση.

Εγώ μιλάω και για καταθέσεις, αναλήψεις κλπ. Γενικώς, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ, υπάρχει θέμα με τις ειδοποιήσεις πλέον στην Πειραιώς. Μετά τις τελευταίες συγχωνεύσεις. Λογικά, σιγά-σιγά θα ομαλοποιηθεί η κατάσταση (ή έτσι ελπίζουμε)...

runner70
28-02-14, 14:03
Και σε μένα απ' ό,τι έχω παρατηρήσει οι ειδοποιήσεις για την χρέωση της κάρτας δεν καθυστερούν όπως στις αναλήψεις κλπ. Μπορεί να έχω πέσει βέβαια και στην περίπτωση.

spotgr
05-03-14, 13:59
Στην περίπτωση που η χρεωστική είναι συνδεδεμένη με δυό λογαριασμούς, πως γίνεται η χρέωση; Αναφέρομαι σε αγορές μέσω PayPal.

sdikr
05-03-14, 14:01
Στην περίπτωση που η χρεωστική είναι συνδεδεμένη με δυό λογαριασμούς, πως γίνεται η χρέωση; Αναφέρομαι σε αγορές μέσω PayPal.

Εναν λογαριασμό έχει που κάνει χρήση για αγορές με χρήση των αριθμών της πιστωτικής, συνήθως είναι ο πρώτος (εκτός αν έχεις ζητήσει εσύ να τον αλλάξεις)

yyy
05-03-14, 14:30
Στην περίπτωση που η χρεωστική είναι συνδεδεμένη με δυό λογαριασμούς, πως γίνεται η χρέωση; Αναφέρομαι σε αγορές μέσω PayPal.

Η χρέωση γίνεται στον πρωτεύοντα λογαριασμό. Το ποιος θα είναι αυτός μπορείς να το ορίσεις και μέσα από το winbank!

spotgr
05-03-14, 17:16
Η χρέωση γίνεται στον πρωτεύοντα λογαριασμό. Το ποιος θα είναι αυτός μπορείς να το ορίσεις και μέσα από το winbank!

Τον άλλον δηλαδή δεν τον "ακουμπάει"; Δηλαδή μπορεί να κάνει ανάληψη μόνο μέσω ATM;

runner70
05-03-14, 18:46
Τον άλλον δηλαδή δεν τον "ακουμπάει"; Δηλαδή μπορεί να κάνει ανάληψη μόνο μέσω ATM;

Ακριβως. Αν εχεις χρηματα στον δευτερο αλλα οχι στον κυριο λογαριασμο, η αγορα δεν μπορει να γινει και ετσι αυτο αποτελει μια εξτρα ασφαλεια για την καρτα. Μονο αναληψη απο τα ΑΤΜ σε αυτη την περιπτωση.

yyy
05-03-14, 19:35
Ακριβως. Αν εχεις χρηματα στον δευτερο αλλα οχι στον κυριο λογαριασμο, η αγορα δεν μπορει να γινει και ετσι αυτο αποτελει μια εξτρα ασφαλεια για την καρτα. Μονο αναληψη απο τα ΑΤΜ σε αυτη την περιπτωση.

Αλλά και η δυνατότητα ανάληψης ρυθμίζεται από το winbank. Αν θέλεις, μπορεί να μην τον βλέπει καθόλου η κάρτα, ούτε σε ΑΤΜ!

spotgr
06-03-14, 06:40
Σαφέστατοι. Σας ευχαριστώ!

DSLaManiaC
08-03-14, 00:02
Για όποιον αισθάνεται ανασφαλής να κάνει χρήση κάρτας μέσω του κύριου λογαριασμού του ο πιο εύκολος τρόπος είναι αυτό ακριβώς..
Στην ίδια τράπεζα δύο λογαριασμοί συνδεδεμένοι με την χρεωστική, βασικός ο άδειος και δευτερεύων ο κανονικός σας που χει χρήματα.

Όταν λοιπόν θέλετε να κάνετε αγορά μέσω Internet, μπαίνετε στο E-banking της τράπεζας, κάνετε μια άμεση μεταφορά στα γρήγορα από τον δεύτερο στον κύριο και κάνετε την αγορά. :)

Ο δευτερεύων λογαριασμός είναι προσβάσιμος ΜΟΝΟ στο ΑΤΜ της τράπεζας σας, ούτε στο Internet ούτε σε άλλα ΑΤΜ ούτε σε αγορές από μαγαζιά με φυσική παρουσία.

Πάντως προσωπικά εξακολουθώ να λέω "πολύς κόπος για το τίποτα" καθώς σε περιπτώσεις μη εξουσιοδοτημένης χρήσης η τράπεζα παρέχει προστασία μέσω της διαδικασίας αμφισβήτησης. Επίσης, υπάρχει ξεχωριστό όριο για αγορές απ τις αναλήψεις...

boombastic
08-03-14, 09:51
Τα ψηφιακά πιστοποιητικά στο e-banking της Eurobank ξέρεις κανείς πως λειτουργούν??

nyannaco
08-03-14, 11:43
Τα ψηφιακά πιστοποιητικά στο e-banking της Eurobank ξέρεις κανείς πως λειτουργούν??Το πιστοποιητικό είναι κάτι σαν cookie που κατεβάζεις μέσω του web banking (και τηλέφωνο ταυτόχρονα, για αρκετό καιρό, δεν ξέρω αν το λύσανε) στον υπολογιστή σου, και χρησιμοποιείται σαν ψηφιακή υπογραφή στη συναλλαγή. Ουσιαστικά σε περιορίζουν στο να κάνεις κινήσεις από δύο, το πολύ, υπολογιστές, ο΄ποτε δεν μορεί να σε χρεώσει άλλος από άλλο υπολογιστή.

kover
08-03-14, 17:38
Για όποιον αισθάνεται ανασφαλής να κάνει χρήση κάρτας μέσω του κύριου λογαριασμού του ο πιο εύκολος τρόπος είναι αυτό ακριβώς..
Στην ίδια τράπεζα δύο λογαριασμοί συνδεδεμένοι με την χρεωστική, βασικός ο άδειος και δευτερεύων ο κανονικός σας που χει χρήματα.

Όταν λοιπόν θέλετε να κάνετε αγορά μέσω Internet, μπαίνετε στο E-banking της τράπεζας, κάνετε μια άμεση μεταφορά στα γρήγορα από τον δεύτερο στον κύριο και κάνετε την αγορά. :)

Ο δευτερεύων λογαριασμός είναι προσβάσιμος ΜΟΝΟ στο ΑΤΜ της τράπεζας σας, ούτε στο Internet ούτε σε άλλα ΑΤΜ ούτε σε αγορές από μαγαζιά με φυσική παρουσία.

Πάντως προσωπικά εξακολουθώ να λέω "πολύς κόπος για το τίποτα" καθώς σε περιπτώσεις μη εξουσιοδοτημένης χρήσης η τράπεζα παρέχει προστασία μέσω της διαδικασίας αμφισβήτησης. Επίσης, υπάρχει ξεχωριστό όριο για αγορές απ τις αναλήψεις...
Συμφωνώ. Αν και μια δεκαετία περίπου το δουλεύω με δυο λογαριασμούς δεν έχει νόημα. Η alpha τουλάχιστον με έχει αποζημιώσει 2 φορές για χρεώσεις που δεν έκανα. Η δεύτερη είναι και πολυ πρόσφατη και το πόσο κάπου 300€ που υποτίθεται ξόδεψα σε online γραφείο συνοικεσίων (wtf δηλαδή).

sdikr
08-03-14, 17:42
Συμφωνώ. Αν και μια δεκαετία περίπου το δουλεύω με δυο λογαριασμούς δεν έχει νόημα. Η alpha τουλάχιστον με έχει αποζημιώσει 2 φορές για χρεώσεις που δεν έκανα. Η δεύτερη είναι και πολυ πρόσφατη και το πόσο κάπου 300€ που υποτίθεται ξόδεψα σε online γραφείο συνοικεσίων (wtf δηλαδή).

Γιατί να μην έχεις μια ασφάλεια παραπάνω;
Για σκέψου, να έχεις τον λογαριασμό με 1200 ευρώ, απο αυτά τα 1000 να τα χρειάζεσαι αύριο για μια δόση, σου παίρνουν τα χρήματα, η τράπεζα ναι μεν σου τα επιστρέφει, αλλά δεν θα σου τα επιστρέψει αύριο.
Θα έχεις πρόβλημα;

όπως λένε better safe than sorry

DSLaManiaC
08-03-14, 17:43
Γιατί να μην έχεις μια ασφάλεια παραπάνω;
Για σκέψου, να έχεις τον λογαριασμό με 1200 ευρώ, απο αυτά τα 1000 να τα χρειάζεσαι αύριο για μια δόση, σου παίρνουν τα χρήματα, η τράπεζα ναι μεν σου τα επιστρέφει, αλλά δεν θα σου τα επιστρέψει αύριο.
Θα έχεις πρόβλημα;

όπως λένε better safe than sorry

Είναι ανεύθυνο να έχεις ανεβάσει το όριο αγορών στα 1000 όταν κάνεις χρήση Internet.

sdikr
08-03-14, 17:47
Είναι ανεύθυνο να έχεις ανεβάσει το όριο αγορών στα 1000 όταν κάνεις χρήση Internet.

Οκ, ας πούμε 300 ευρώ;
το ίδιο πράγμα είναι

DSLaManiaC
08-03-14, 17:52
Οκ, ας πούμε 300 ευρώ;
το ίδιο πράγμα είναι

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως δε χάνεις τα λεφτά σου σε περίπτωση μη εξουσιοδοτημένης συναλλαγής.

Η προσωρινή απώλεια είναι κάτι σωστό αλλά και πάλι ο κόπος μπες, κάνε μεταφορά κλπ σε σχέση με τις πιθανότητες να γίνει μη εξουσιοδοτημένη συναλλαγή σε συνδυασμό με την εξασφάλιση στη περίπτωση που γίνει και με ένα χαμηλό όριο αγορών μου βγάζει το "πολύς κόπος για το τίποτα".

sdikr
08-03-14, 18:00
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως δε χάνεις τα λεφτά σου σε περίπτωση μη εξουσιοδοτημένης συναλλαγής.

Η προσωρινή απώλεια είναι κάτι σωστό αλλά και πάλι ο κόπος μπες, κάνε μεταφορά κλπ σε σχέση με τις πιθανότητες να γίνει μη εξουσιοδοτημένη συναλλαγή σε συνδυασμό με την εξασφάλιση στη περίπτωση που γίνει και με ένα χαμηλό όριο αγορών μου βγάζει το "πολύς κόπος για το τίποτα".

Είναι υπόθεση μικρότερη του 1 λεπτού, δεν είναι δηλαδή κάποιος κόπος αμάν και πως.
Βεβαία στην σημερινή μέρα αν έχεις μέσα 1500 ευρώ θα είσαι και πλούσιος!! :p
Οπότε μια λύση καλύτερη, πληρωνόμαστε, τα 500 βάζουμε τα 350 στον δεύτερο τα 150 στον 1ο και έχουμε το καλύτερο και των δυο καταστάσεων

yyy
08-03-14, 22:25
Το πιστοποιητικό είναι κάτι σαν cookie που κατεβάζεις μέσω του web banking (και τηλέφωνο ταυτόχρονα, για αρκετό καιρό, δεν ξέρω αν το λύσανε) στον υπολογιστή σου, και χρησιμοποιείται σαν ψηφιακή υπογραφή στη συναλλαγή. Ουσιαστικά σε περιορίζουν στο να κάνεις κινήσεις από δύο, το πολύ, υπολογιστές, ο΄ποτε δεν μορεί να σε χρεώσει άλλος από άλλο υπολογιστή.

Νομίζω όμως ότι δουλεύουν μόνο σε internet explorer, για να κάνεις την αρχική εγκατάσταση. Εγώ είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά και πλέον χρησιμοποιώ μόνο τους κωδικούς μιας χρήσης!

nyannaco
09-03-14, 15:06
Δεν το θυμόμουν αυτό γιατί έχω χρόνια να το χρησιμοποιήσω (ποτέ δεν συμπάθησα τη συγκεκριμένη τράπεζα), αλλά τώρα που το λες νομίζω ότι έχεις δίκιο. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό βέβαια στο μεταξύ.

boombastic
10-03-14, 03:19
Νομίζω όμως ότι δουλεύουν μόνο σε internet explorer, για να κάνεις την αρχική εγκατάσταση. Εγώ είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά και πλέον χρησιμοποιώ μόνο τους κωδικούς μιας χρήσης!

Μα οι κωδικοί μιας χρήσης (εννοείς φαντάζομαι το sms που σε στέλνουν) θέλουν πιστοποιητικό λέει...

djuan1988
10-03-14, 11:08
Μα οι κωδικοί μιας χρήσης (εννοείς φαντάζομαι το sms που σε στέλνουν) θέλουν πιστοποιητικό λέει...

Όχι δε θέλουν. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο phone banking και θα προωθήσουν αίτημα ενεργοποίησης στο αντίστοιχο τμήμα.

yyy
10-03-14, 12:36
Όχι δε θέλουν. Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο phone banking και θα προωθήσουν αίτημα ενεργοποίησης στο αντίστοιχο τμήμα.

Έτσι είναι, τα χρησιμοποιώ χρόνια τώρα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.