PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

raspoutiv
21-03-14, 11:41
έχω μια Alpha Enter χρεωστική, με VISA, για διαδικτυακές αγορές και με καλέσαν από την τράπεζα για να με "αναβαθμίσουν" σε American Express Bonus
μου παν πως διατηρεί την ιδιότητα της VISA αλλά θα παίρνω και κάποιους πόντους αγοράζοντας εδώ από καταστήματα αντί να χρησιμοποιώ μετρητά, ότι δλδ διαφημίζουν τόσα χρόνια.
αυτό που με ξάφνιασε είναι πως ενώ θα μου στείλουν νέα κάρτα, θα διατηρηθεί το παλιό μου PIN, το οποίο έχω αλλάξει. το PIN δε σχετίζεται με την ίδια την κάρτα; είναι απλά συνδεδεμένο με το λογαριασμό μου;

btw, αξίζει μια τέτοια μετάβαση ή απλά αυτό το point game σε κάνει να καταναλώνεις περισσότερο με ψιλολόγια σε αντάλλαγμα;

sotiros
21-03-14, 16:10
σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι καρτα VISA ! Και η Αμερικαν Εξπρες δεν πολυ περναει σε διαδικτυακα καταστηματα .

raspoutiv
21-03-14, 19:59
σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι καρτα VISA ! Και η Αμερικαν Εξπρες δεν πολυ περναει σε διαδικτυακα καταστηματα .

κι εγώ έτσι νομίζω, και φυσικά δεν πιστεύουμε ποτέ τους τηλεπωλητές. θα μείνω με την enter όπως είμαι. μια χαρά με καλύπτει στα πάντα ;)

hedgehog
21-03-14, 20:36
btw, αξίζει μια τέτοια μετάβαση ή απλά αυτό το point game σε κάνει να καταναλώνεις περισσότερο με ψιλολόγια σε αντάλλαγμα;
Σαν μία πρώτη γρήγορη απάντηση, θα σου έλεγα πως είναι "παγίδα" και θέλει προσοχή.

Πρώτον η American Express τουλάχιστον στην Ελλάδα έχει πολύ μικρότερη αποδοχή από τις VISA / Mastercard.
Αυτό σημαίνει πως σε αρκετά καταστήματα δεν θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

Δεύτερον Η χρεωστική κάρτα που σου δίνουν έχει ετήσια συνδρομή, σε αντίθεση με αυτήν που έχεις για την οποία δεν πληρώνεις τίποτε.
Το αν το όφελος από τους πόντους θα είναι μεγαλύτερο από την συνδρομή της κάρτας εξαρτάται από το πόσο θα χρησιμοποιείς την κάρτα σου.

Τρίτον, καλοί, υπέροχοι οι πόντοι, αλλά δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα αν δεν υπάρχει κάτι που να χρειάζεσαι για να τους εξαργυρώσεις.
Το πιθανότερο είναι πως κάτι θα βρεις, αλλά.... για πιθανούς τρόπους εξαργύρωσης, κοίτα στο www.alphabonus.gr

Χρησιμοποιώ το σύστημα αυτό αρκετά χρόνια τώρα με τις πιστωτικές της Alpha και σαφώς έχω όφελος, αλλά:
Πληρώνω στο ακέραιο τον κάθε λογαριασμό της κάρτας ώστε να μην επιβαρύνομαι με τόκους.
Απλά δεν αγοράζω κάτι αν δεν είμαι σίγουρος πως θα είμαι σε θέση να εξοφλήσω τον επόμενο λογαριασμό.
Δεν χρησιμοποιώ δόσεις αν έχουν επιβάρυνση.
Οι κάρτες αυτές δεν έχουν ετήσια συνδρομή.

Από εκεί και πέρα, προσωπικά επέλεξα σαν τρόπο εξαργύρωσης, όταν έχω τους απαραίτητους πόντους, να βάζω βενζίνη σε BP όπου με 3500 πόντους σου κάνει έκπτωση 23% για αγορές έως 60 €. Σε ελεύθερη μετάφραση εκεί μου δίνουν οι 3500 πόντοι ~11,50 €.

Κατά καιρούς θεωρώ πως θα παίζουν και καλύτεροι / αποδοτικότεροι τρόποι εξαργύρωσης πόντων, αλλά αρνούμαι να μπω στην διαδικασία να κυνηγάω να βλέπω τι μπορώ να κάνω με αυτούς κλπ.

raspoutiv
21-03-14, 20:42
από ότι μου είπε η κοπελίτσα στο τηλέφωνο πάει 1€=1πόντος εκτός από τις επιχειρήσεις που συμμετέχουν στο πρόγραμμα εξαργύρωσης και δίνουν παραπάνω

αν είναι στα 1000€, σε καλό σενάριο, να μου δίνουν 11€ επιστροφή και μάλιστα στην πιασοκώ τη BP να μου λείπει.

αυτό που δεν κατάλαβα θα μου έστελναν καινούρια κάρτα αλλά με το παλιό PIN. ξέρει η τράπεζα το PIN μου;

hedgehog
21-03-14, 20:56
από ότι μου είπε η κοπελίτσα στο τηλέφωνο πάει 1€=1πόντος εκτός από τις επιχειρήσεις που συμμετέχουν στο πρόγραμμα εξαργύρωσης και δίνουν παραπάνω

αν είναι στα 1000€, σε καλό σενάριο, να μου δίνουν 11€ επιστροφή και μάλιστα στην πιασοκώ τη BP να μου λείπει.
Ακριβώς!
Δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να το κυνηγάς.
Αν χρησιμοποιείς έτσι κι αλλιώς τις κάρτες στην καθημερινότητα σου, έχεις ένα κάποιο όφελος, αλλά διαφορετικά δεν θα έλεγα πως αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία.
πληρώνω με κάρτα ΔΕΗ, τηλεπικοινωνίες, φόρους, supermarket, βενζίνη, ασφάλεια αυτοκινήτου συστηματικά.
Καταλαβαίνεις πως αργά ή γρήγορα, μαζεύονται κάποιοι πόντοι, αλλά αν είναι την κάρτα να την χρησιμοποιείς για Online αγορές, ασ' το καλύτερα :)


αυτό που δεν κατάλαβα θα μου έστελναν καινούρια κάρτα αλλά με το παλιό PIN. ξέρει η τράπεζα το PIN μου;
Θεωρώ δεδομένο πως το ξέρει.
και με την αλλαγή κάρτας όταν λήξει αυτή που έχεις, επίσης δεν χρειάζεται να αλλάξεις PIN.

cool11
21-03-14, 21:58
Σημερα ηταν μια κακη μερα.
Στο ΑΤΜ της Πειραιως μου, σφηνωσε η καρτα, και δεν μπορουσα να τη βγαλω.
Στο τελος, την κρατησε μεσα.
Και το αγγουρι για μενα ξεκινα. Χωρις να φταιω.
Μιλησα αμεσα με helpdesk, τους @@@α, γιατι χωρις να φταιω (η καρτα δεν ηταν 'κλεμενη', παλια, οτιδηποτε) δεν μου την 'κρατησε', αλλα ουσιαστικα δεν την εξηγαγε αρκετα ωστε να μπορω να την τραβηξω(ξερετε-εκεινο το ηλιθιο εξαρτημα που εξεχει σε μερικα atm, ετσι μου ρθε να το σπασω!), και τελικα αφου μου ειπαν οτι δεν γινεται τιποτε, μου ειπαν οτι απαξ και την κρατησε, παει ακυρωνεται!

Ετσι ειναι οντως;
Παλια πηγαινες τα πρωινα στην τραπεζα, και την επαιρνες πισω, δειχνοντας ταυτοτητα. Τωρα το εκοψαν αυτο?
Ετσι, εγινε ακυρωση.
Χωρις να φταιω.
Θα μεινω χωρις καρτα για ενα ολοκληρο σκ, και τη Δευτερα, μπορω δεν μπορω(και σχεδον ειναι αδυνατο να φυγω για μια ωρα απο τη δουλεια), πρεπει να παω αυτοπροσωπως (κανεις αλλος, ουτε με εξουσιοδοτηση!), και να βγαλω επιτοπου νεα καρτα, προσκομιζοντας τα σχετικα χαρτια.

Μετα πρεπει να ξαναπερασω την νεα καρτα σε οσα site την χρησιμοποιουσα κλπ

Και ρωτω: εγω θα πληρωσω τις δυσλειτουργιες του ΑΤΜ?

Ειπα στο helpdesk το εξης απλο: αν για οποιοδηποτε λογο δεν μπορει το ΑΤΜ να συνεργαστει με την καρτα, καλυτερα να την πετα εξω! Να την παρω να παω σε αλλο ΑΤΜ.
Τωρα που ηλιθιοι, χωρις κανενα προφανη λογο μου την κρατησαν, εχουν ιδεα σε τι ταλαιπωρια με βαζουν ως πελατης τους διχως να φταιω;

Τα εχω παρει αγρια μαζι τους, και με την ταλαιπωρια που πρεπει να υποβληθω απο βδομαδα, ΟΤΑΝ βρω χρονο (μια ωριτσα, την θες στο νερο, να πας, να γυρισεις, να σε εξυπηρετησουν).
Μεχρι τοτε, εγω δεν θα μπορω να πληρωθω, και αλλα ωραια. (γιατι αν ειχα χρονο για γκισε, θα ειχα και για να παω για αντικατασταση).

Ειναι απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ.
:(

sdikr
22-03-14, 02:32
Για να μπλοκάρει η κάρτα στην υποδοχή, μάλλον ήταν ταλαιπωρημένη, έτσι δεν είναι;

Αλλά και να μην ήταν, είναι μια ατυχία, τυχαίνουν μερικές φόρες.
Κάνε τους και αύριο ενα τηλεφωνακι και ρώτα τους τι γίνεται σε περίπτωση που ξεχάσεις να πάρεις την κάρτα σου απο το ΑΤΜ

orestis2
22-03-14, 12:52
Δεν είναι απαραιτητο ότι η καρτα ηταν ταλαιπωρημένη. Τα περισσοτερα ΑΤΜ της ΠΕιραιως εχουν μια ηλιθια υποδοχη για την καρτα, και όταν είναι να την βγαλουν για να την παρεις, αν το μηχανημα είναι παλιο,ισως λογο του ότι ο μηχανησμος εχει χαλαρωσει και δεν δουλευει σωστα, ισα που βγαινει στο ελαχιστο η καρτα. Αν εχεις κοψει τα νυχια σου την εβαψες , δεν μπορεις να την τραβηξεις με τιποτα.
Μου εχει τύχει κι εμενα, που αφου ολοκληρωσα τη συναλλαγή, εβγαλε την καρτα τοσο λιγο που ηταν σχεδόν αδυνατο να την πιασω και να την τραβηξω. Ευτυχως ειχαν μεγαλωσει λιγο τα νυχια και μετα από πολύ προσπαθεια καποια στιγμη καταφερα να την πιασω και να την τραβηξω.

cool11
22-03-14, 17:10
Απαξ και την κρατησει το ΑΤΜ για οποιοδηποτε λογο, οντως 'ακυρωνεται' οπως μου ειπε η εκπροσωπος της Πειραιως οταν τηλεφωνησα αμεσως οταν εγινε το προβλημα;
Παλια, σε εργασιμες ωρες, εμπαινες στο καταστημα, το ανοιγαν, και σου την εδιναν.
Τωρα δεν ισχυει κατι τετοιο;

ntoremi
24-03-14, 17:11
Απαξ και την κρατησει το ΑΤΜ για οποιοδηποτε λογο, οντως 'ακυρωνεται' οπως μου ειπε η εκπροσωπος της Πειραιως οταν τηλεφωνησα αμεσως οταν εγινε το προβλημα;
Παλια, σε εργασιμες ωρες, εμπαινες στο καταστημα, το ανοιγαν, και σου την εδιναν.
Τωρα δεν ισχυει κατι τετοιο;

Προσφατα πατησα 3 φορες λαθος το pin και μου κρατησε το μηχανημα την καρτα. Ηταν σαββατο με κλειστες τραπεζες. Τους πηρα επιτοπου τηλεφωνο και μου ειπαν οτι η συνετη επιλογη ειναι η αμεση ακυρωση, γιατι το μηχανημα ενδεχεται λιγη ή πολλη ωρα αργοτερα να την πεταξει εξω την καρτα, και αρα να την βρει οποιοσδηποτε και να κινδυνευεις. Αρα αμεση ακυρωση ειναι η ασφαλεστερη επιλογη.

cool11
24-03-14, 21:23
Οκ, να δεχτω τα περι 'ασφαλεστερης επιλογης'.
Ας μου πει ομως, αν ξερει κανεις: ισχυει, εναλλακτικα, για οποιον θελει να παρει αυτο το ρισκο, οτι μπορεις να πας την επομενη εργασιμη στο καταστημα, και να ζητησεις την καρτα σου; ή την εχουν απαγορευσει-καταργησει αυτη τη διαδικασια;

DSLaManiaC
24-03-14, 21:24
Οκ, να δεχτω τα περι 'ασφαλεστερης επιλογης'.
Ας μου πει ομως, αν ξερει κανεις: ισχυει, εναλλακτικα, για οποιον θελει να παρει αυτο το ρισκο, οτι μπορεις να πας την επομενη εργασιμη στο καταστημα, και να ζητησεις την καρτα σου; ή την εχουν απαγορευσει-καταργησει αυτη τη διαδικασια;

Η κάρτα ακυρώνεται αυτομάτως.

Θα πάρεις νέα.

Αυτό γινόταν παλιά, αρκετά παλιά.

stamka
24-03-14, 21:56
καλησπέρα,
είχα παλιότερα προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου αλλά τώρα που την αγόρασε η Πειραιώς μου είπαν να την αλλάξω (+5e τα έξοδα αλλαγής για να βγει νέα κάρτα +10e κατάθεση στη κάρτα υποχρεωτικά). Αφού την άλλαξα καλώς, διαπίστωσα ότι δεν μπορώ να κάνω φόρτιση από ΑΤΜ θα πρέπει να σταθώ στην ουρά του ταμείου (στη Κύπρου υπήρχε αυτή η δυνατότητα μέσω ΑΤΜ 24/7), για να παρακολουθώ το υπόλοιπο της κάρτας online μου ζήτησαν έξοδα 5e (στη Κύπρου ήταν δωρεάν μέσω του i-cardonline.gr) και το κερασάκι στη τούρτα σήμερα ήταν ότι η φόρτιση της κάρτας, μου είπε η ταμίας, πρέπει να είναι από 10e και άνω (ενώ παλιά στη Κύπρου το ΑΤΜ δεχόταν και 5 ευρα).

Ξέρετε κάποια κάρτα προπληρωμένη άλλης τράπεζας που να κάνει όλα τα παραπάνω που έκανε η Κύπρου δηλαδή:

να γίνετε φόρτιση της μέσω ΑΤΜ
να παρακολουθώ online το λογαριασμό (τσαμπέ)
και να μπορώ να τη φορτίζω με 5ευρα;

ποιο πολύ με ενδιαφέρει το 1 και το 3!

Επίσης έχω έναν λογαριασμό στην πρώην εμπορική με κάποια χρήματα μέσα μαζί με μια κάρτα visa που είναι συνδεδεμένη με τον εν λόγω λογαριασμό αλλά το θέμα είναι ότι δεν θέλω να τη χρησιμοποιώ για συναλλαγές στο διαδίκτυο ένα φίλος μου είπε για αυτήν http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=814 τι ακριβώς είναι;

Εχω και εγω προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου που την αγόρασε η Πειραιώς Μου ηρθε προχτες η καινουργια στο σπιτι (δεν το ζητησα) χωρις να μου ζητανε να την αλλάξω ανανεωθηκε αυτοματα για 2 χρονια ακομα χωρις να μου ζητησουν εχτρα λεφτα χωρις να μου ζητησουν να πληρωσω τιποτα για να παρακολουθώ το υπόλοιπο της κάρτας online, με τον ιδιο αναγραφομενο αριθμο (νεο CCV) και ιδιο pin αλλα της Πειραιως οχι Κυπρου που εγραφε πριν, χωρις καμμια χρεωση

Αυτα που σε χρεωσαν εσενα ισχυουν αν η καρτα ληξη Στα ψηλα γραμματα ομως αναφέρεται οτι η τραπεζα δικαιουται να ακυρωση τη καρτα αν κατα την απολυτη κριση της παρήλθε μεγάλο διάστημα αχρηστιας

ntoremi
24-03-14, 22:56
Οκ, να δεχτω τα περι 'ασφαλεστερης επιλογης'.
Ας μου πει ομως, αν ξερει κανεις: ισχυει, εναλλακτικα, για οποιον θελει να παρει αυτο το ρισκο, οτι μπορεις να πας την επομενη εργασιμη στο καταστημα, και να ζητησεις την καρτα σου; ή την εχουν απαγορευσει-καταργησει αυτη τη διαδικασια;

Aν την εχεις ηδη ακυρωσει τηλεφωνια, τι να το κανεις να την παρεις απο το καταστημα; Επισης πλεον υπαρχουν πολλα ατμ τραπεζων που δεν ειναι σε καταστημα, ειναι σε σουπερμαρκετ, εμπορικα κεντρα, σταθμους μετρο κλπ. Αν σου την κρατησει τετοιο ατμ, δεν υπαρχει καμια περιπτωση να την παρεις πισω.
Βγαλε μια καινουργια βρε παιδι μου, σιγα τον κοπο...

cool11
24-03-14, 23:29
Ναι την ακυρωσα τηλεφωνικα, επειτα απο προτροπη του helpdesk.
Και ναι, εβγαλα καινουρια, αφου εχασα σημερα μιση μερα.

Αλλα θελω να ξερω, αν υπαρχει επιλογη για να στη δωσουν στην τραπεζα.
Σε οποιον ειπα την 'ατυχια' μου εξαλλου, αυτο προτεινε, πηγαινε να στη δωσουν.
Ο DSLaManiaC λεει οτι πλεον αυτο δεν γινεται, δεν ισχυει.

DSLaManiaC
24-03-14, 23:30
Ναι την ακυρωσα τηλεφωνικα, επειτα απο προτροπη του helpdesk.
Και ναι, εβγαλα καινουρια, αφου εχασα σημερα μιση μερα.

Αλλα θελω να ξερω, αν υπαρχει επιλογη για να στη δωσουν στην τραπεζα.
Σε οποιον ειπα την 'ατυχια' μου εξαλλου, αυτο προτεινε, πηγαινε να στη δωσουν.
Ο DSLaManiaC λεει οτι πλεον αυτο δεν γινεται, δεν ισχυει.

Τράπεζα?

cranky
24-03-14, 23:38
Τράπεζα?
Δεν το εμπέδωσες ακόμα ; :chair: :p
Πειραιώς.

DSLaManiaC
24-03-14, 23:44
Αυτό που είπα ήταν εν μέρη σωστό.

Η κάρτες ακυρώνονται αυτόματα αν γίνει παρακράτηση για PIN και το ΑΤΜ δεν ανήκει στη τράπεζα έκδοσης.

Αν είναι ΑΤΜ της τράπεζας έκδοσης πας και την παίρνεις με τη ταυτότητα σου.

cool11
25-03-14, 00:16
Αν ειναι ετσι, τοτε με πηρε στο λαιμο του το helpdesk.
Δεν πρεπει να λες μονο μια επιλογη ως helpdesk, πρεπει να τις λες ολες.
Μου ειπα για την 'ακυρωση', αλλα οταν ειπα να παω την Δευτερα να την παρω απο το καταστημα, απλα δεν μου ειπε κατι σαφες, αοριστολογιες.
Οποτε ουσιαστικα με αφηνε με 'ακυρωση' ή το 'τιποτε'. Κι ετσι, επελεξα ακυρωση.
Κακως ομως. Με ταλαιπωρησαν αδικα.
Και με ταλαιπωρησαν και που κρατηθηκε χωρις δικο μου λαθος η κάρτα (δεν εδωσα λαθος pin, δεν ειχε ληξει η καρτα, κλπ), και με τις επιλογες που μου παρουσιασαν κατοπιν.
Κριμα.
:(

cool11
26-03-14, 13:12
Νεοτερη ενημερωση:
Σημερα Τεταρτη (απο την Παρασκευη 'εγκλωβισμενη' στο ατμ, σημερα το 'ειδαν'..), μου τηλεφωνησαν απο το συγκεκριμενο καταστημα να περασω να παρω την καρτα μου, με ταυτοτητα.
Βαρεθηκα να τους εξηγησω.
Τι να τους πω? Οτι μου ειπε το helpdesk οτι θα πρεπε να την ακυρωσω; Οτι την ακυρωσα? Οτι αναγκαστηκα και ελειψα μιση μερα απο τη δουλεια για να παω σε (αλλο) καταστημα Πειραιως και να βγαλω καινουρια?
Δεν αντεξα να καθισω να τα πω...

Υποτιθεται οτι θα λειτουργουσε, αν δεν ειχε ακυρωθει;
Τελικα και με αυτο το συμβαν-τηλεφωνημα, αποδεικνυεται οτι μπορεις (ακομα) να πας με ταυτοτητα και να την παρεις;

Αδικα μαλλον ακυρωσα και ταλαιπωρηθηκα.

Ακουω αποψεις.

DSLaManiaC
27-03-14, 23:42
Νεοτερη ενημερωση:
Σημερα Τεταρτη (απο την Παρασκευη 'εγκλωβισμενη' στο ατμ, σημερα το 'ειδαν'..), μου τηλεφωνησαν απο το συγκεκριμενο καταστημα να περασω να παρω την καρτα μου, με ταυτοτητα.
Βαρεθηκα να τους εξηγησω.
Τι να τους πω? Οτι μου ειπε το helpdesk οτι θα πρεπε να την ακυρωσω; Οτι την ακυρωσα? Οτι αναγκαστηκα και ελειψα μιση μερα απο τη δουλεια για να παω σε (αλλο) καταστημα Πειραιως και να βγαλω καινουρια?
Δεν αντεξα να καθισω να τα πω...

Υποτιθεται οτι θα λειτουργουσε, αν δεν ειχε ακυρωθει;
Τελικα και με αυτο το συμβαν-τηλεφωνημα, αποδεικνυεται οτι μπορεις (ακομα) να πας με ταυτοτητα και να την παρεις;

Αδικα μαλλον ακυρωσα και ταλαιπωρηθηκα.

Ακουω αποψεις.

Πάμε πάλι.
Όταν γίνεται δέσμευση λόγω PIN, ακυρώνεται η κάρτα αυτόματα απ το σύστημα εκείνη τη στιγμή κι ανάλογα με τη τράπεζα ακυρώνεται είτε μόνο σε ΑΤΜ εκτός του δικού της δικτύου είτε και στα δικά της.

Η Alpha για παράδειγμα δεν ακυρώνει τη κάρτα στα δικά της για λάθος PIN, όμως όταν τη ξαναπάρεις πίσω στη ξαναδεσμεύει με τη πρώτη λάθος προσπάθεια.

Η Πειραιώς ακολουθεί άλλη διαδικασία:

137224

Όταν η κάρτα απλώς "κολλήσει", αν συμβεί σε ΑΤΜ της τράπεζας σου πας και την παίρνεις απ το κατάστημα. Αν δεν είναι της τράπεζας σου είναι "γκρίζα" η περιοχή καθώς δε γνωρίζω τι γίνεται απόλυτα.
Πιθανότατα όμως να μη στη δώσουν και να πρέπει να βγάλεις άλλη γιατί δε νομίζω πως ένα 3ο τραπεζικό ίδρυμα να παίρνει την ευθύνη και να μπει στη διαδικασία να ταυτοποιήσει έναν άνθρωπο που δε τον έχει πελάτη.

Σε κάθε περίπτωση όμως, υπάρχουν μέθοδοι απάτης που οι επιτήδειοι κάνουν τη κάρτα να φαίνεται ότι τη τράβηξε μέσα το ΑΤΜ κι εσύ να φύγεις μ αυτή την εντύπωση και να πάρουν τη κάρτα σου και να σου αδειάσουν το λογαριασμό. Αν τώρα εσύ αποφασίσεις να μη την ακυρώσεις και σου κάτσει κάτι τέτοιο... Ουπς, χάσατε.

tasos3
30-03-14, 15:43
Εχω χρεωστικη Πειραιως visa. Το προβλημα ειναι οτι αδυνατω να συνδεθω μεσω του site της winbank στην υπηρεσια "winbank for cards". Χρειαζεται να ενεργοποιηθει η υπηρεσια webanking απο την τραπεζα;

tiffany
30-03-14, 15:56
Εχω χρεωστικη Πειραιως visa. Το προβλημα ειναι οτι αδυνατω να συνδεθω μεσω του site της winbank στην υπηρεσια "winbank for cards". Χρειαζεται να ενεργοποιηθει η υπηρεσια webanking απο την τραπεζα;

Αυτό είναι μόνο για πιστωτικές.

tasos3
30-03-14, 16:02
Αυτό είναι μόνο για πιστωτικές.

Δηλαδη οι κατοχοι των χρεωστικων δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν το webanking?

DSLaManiaC
30-03-14, 16:04
Δηλαδη οι κατοχοι των χρεωστικων δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν το webanking?

Μα... Οι κινήσεις της χρεωστικής αντικατοπτρίζουν τις κινήσεις του λογαριασμού..Δεν έχει νόημα.

Μπορείς να χεις webbanking για τους λογαριασμούς σου.

tasos3
30-03-14, 16:11
Μα... Οι κινήσεις της χρεωστικής αντικατοπτρίζουν τις κινήσεις του λογαριασμού..Δεν έχει νόημα.

Μπορείς να χεις webbanking για τους λογαριασμούς σου.

Αρα θα παω στην τραπεζα και θα ζητησω webanking για το λογαριασμο μου.

DSLaManiaC
30-03-14, 16:13
Αρα θα παω στην τραπεζα και θα ζητησω webanking για το λογαριασμο μου.

Ακριβώς:
137344

:)

boombastic
31-03-14, 03:21
Ακριβώς:
137344

:)


xaxaxaaxaxa 5€ λέει τι νταβατζιλίκια είναι αυτά :down::down::down:
Τους έχουμε κάνει μάγκες έτσι........

cool11
31-03-14, 08:32
xaxaxaaxaxa 5€ λέει τι νταβατζιλίκια είναι αυτά :down::down::down:
Τους έχουμε κάνει μάγκες έτσι........

Νομιζω ετσι ηταν παντα, τα τελευταια χρονια...
Και δεν ξερω αν αλλη τραπεζα τα δινει δωρεαν.

orestis2
31-03-14, 11:30
Καποιες τράπεζες το δίνουν δωρεαν. Όπως η εθνικη που σου δίνει και το μηχανακι για τους κωδικούς χωρις κοστος, καθως και το ΤΤ. Η Πειραιως χρεωνει 5 ευρω για τους κωδικούς τους οποιους και στην πρωτη συνδεση που κανεις σου ζηταει να τους αλλαξεις και αν βαλεις δικους σου.
Επισης tasos3 αν πας φροντισε να εχεις μαζι σου εκκαθαριστικο καθως και ένα λογαριασμο ΔΕΗ και έναν ΟΤΕ(η οποιας εταιριας εχεις) και ταυτοτητα φυσικα, γιατι αλλιως δεν θα σου το κανουν.
Το i-bank είναι πολύ εξυπηρετικο και αξιζει να δωσεις το 5ευρω, εστω και αν είναι καθαρη κλοπη.

boombastic
31-03-14, 18:35
Νομιζω ετσι ηταν παντα, τα τελευταια χρονια...
Και δεν ξερω αν αλλη τραπεζα τα δινει δωρεαν.

Ποιο συγκεκριμένα η ΕΤΕ προ-πενταετίας χρέωνε το μηχανάκι ενώ τώρα το δίνει δωρεάν και άντε να δεχτώ την χρέωση της συσκευής το 5ευρώ όμως για ένα φύλο χαρτί είναι σκέτη κοροϊδία !!
Τέλος και η eurobank δίνει τους κωδικούς δωρεάν.

tasos3
31-03-14, 20:49
Καποιες τράπεζες το δίνουν δωρεαν. Όπως η εθνικη που σου δίνει και το μηχανακι για τους κωδικούς χωρις κοστος, καθως και το ΤΤ. Η Πειραιως χρεωνει 5 ευρω για τους κωδικούς τους οποιους και στην πρωτη συνδεση που κανεις σου ζηταει να τους αλλαξεις και αν βαλεις δικους σου.
Επισης tasos3 αν πας φροντισε να εχεις μαζι σου εκκαθαριστικο καθως και ένα λογαριασμο ΔΕΗ και έναν ΟΤΕ(η οποιας εταιριας εχεις) και ταυτοτητα φυσικα, γιατι αλλιως δεν θα σου το κανουν.
Το i-bank είναι πολύ εξυπηρετικο και αξιζει να δωσεις το 5ευρω, εστω και αν είναι καθαρη κλοπη.

Ευχαριστω Ορεστη θα το εχω υποψιν. Παντως πιστευω οτι η υπηρεσια winbank ειναι η καλυτερη συγκριτικα με τις αλλες τραπεζες.

orestis2
01-04-14, 11:52
Η Πειραιως εχει πολύ καλο winbank. Μια πολύ καλη δυνατοτητα που εχει είναι ότι σε ειδοποιεί χωρις κοστος με mail για οποιαδήποτε κινηση γινεται στο λογαριασμο σου και την καρτα που είναι συνδεδεμενη με αυτόν. Το κανει και με sms αλλα αυτά τα χρεωνει.

Stefanos83
02-04-14, 16:08
Χαιρετώ το forum . Ήθελα να πω ενα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , για τις χρήσιμες πληροφορίες .

Εγω μεχρι πρότινως είχα prepaid απο Geniki . Αλλα πέραν οτι η κάθε φόρτιση κόστιζε μινιμυμ 1,5ε η αλλιως 1,5% , έκανε και 1 εως 2 μερες να φανεί στο σύστημα ... Διαβάζοντας καμια 40αρια σελιδες απο αυτό το thread , εκανα ηλεκτρονικα λογαριασμό πειραιώς , πέρασα απο το κατάστημα , πήρα κωδικούς έδειξα ταυτότητες κλπ , και ήμουνα έτοιμος σε περιπου 30λεπτα . Με 0 κοστος. Και κανω την δουλεια μου σαν ανθρωπος τώρα (με την χρεωστική VISA)!!!

Το μόνο παράπονο είναι , πως χρειάστηκε να διαβάσω 40 σελιδες χχααχ . Μου πηρε πανω απο μια ωρα ... Ισως θα έπρεπε να γίνει ενα ρεζουμε καπως . Στην αρχική σελίδα ισως ?

Και παλι ευχαριστώ !

cranky
02-04-14, 16:29
... και ήμουνα έτοιμος σε περιπου 30λεπτα . Με 0 κοστος.
Το κόστος θα το δείς όταν θα σε χρεώνει 2 € για κάθε φόρτιση της webuy (αν πήρες αυτή).

Stefanos83
02-04-14, 19:36
Το κόστος θα το δείς όταν θα σε χρεώνει 2 € για κάθε φόρτιση της webuy (αν πήρες αυτή).

Οχι δα . Δεν ξέρεις τι λένε ? "το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού" αχχααχ . Την χρεωστική Visa πηρα ;) . Εκανα και την πρωτη αγορα απο Easy Buy World , πατωντας εκει που λεει DeltaPay . Ελπιζω να πατησα το σωστο ...

DSLaManiaC
02-04-14, 19:40
Οχι δα . Δεν ξέρεις τι λένε ? "το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού" αχχααχ . Την χρεωστική Visa πηρα ;) . Εκανα και την πρωτη αγορα απο Easy Buy World , πατωντας εκει που λεει DeltaPay . Ελπιζω να πατησα το σωστο ...

Η καλύτερη λύση :oneup:

cool11
03-04-14, 08:02
Υπαρχει κανενα ΑΤΜ-δικτυο, που να μπορει να δωσει σε αναληψη, 10 ευρα?

DSLaManiaC
03-04-14, 08:41
Υπαρχει κανενα ΑΤΜ-δικτυο, που να μπορει να δωσει σε αναληψη, 10 ευρα?

Έως τώρα έδινε η Κύπρου..

Πλέον μετά τη συγχώνευση δε νομίζω.

cool11
03-04-14, 08:48
Οποτε παντου μινιμουμ ποσο αναληψης το 20ευρω;

djuan1988
03-04-14, 09:58
Μια φορά είχα πάρει 10€ από κατάστημα του ΤΤ πάνω στην Αγίου Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη, αλλά έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε!

orestis2
03-04-14, 10:49
Το καταργησε το 5ευρω η Πειραιως για τους κωδικούς ή δεν στο χρεωνει όταν κανεις λογαριασμο ηλεκτρονικα?

giorgosk21
03-04-14, 11:19
Έως τώρα έδινε η Κύπρου..

Πλέον μετά τη συγχώνευση δε νομίζω.
Δεν ήταν ποτέ στάνταρ αυτό. Εγώ ας πούμε σε Κύπρου για 3 χρόνια δεν είχα πετύχει να δίνει 10αρικα σε καταστήματα τουλάχιστον 2 πόλεων.


Το καταργησε το 5ευρω η Πειραιως για τους κωδικούς ή δεν στο χρεωνει όταν κανεις λογαριασμο ηλεκτρονικα?

Αν εννοείς το 5εύρο που ζητάει για τους κωδικούς για να κάνεις winbank, ναι, το ζητάει ακόμα. Έκανα αρκετά πρόσφατα και το πλήρωσα κανονικά. Έχε από πριν 5ευρώ μέσα σε έναν από τους λογαριασμούς που έχεις συνδεδεμένους στο winbank, γιατί θα σου τα τραβήξει αυτόματα το σύστημά τους από εκεί.

jap
03-04-14, 11:57
Μια φορά είχα πάρει 10€ από κατάστημα του ΤΤ πάνω στην Αγίου Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη, αλλά έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε!

Το κοντινό μας ATM ΤΤ έχει καταργήσει εδώ και κανένα χρόνο τα 10ρικα, παίζει με 20ρικα/50ρικα όπως και οι άλλες τράπεζες.

runner70
03-04-14, 12:39
Το καταργησε το 5ευρω η Πειραιως για τους κωδικούς ή δεν στο χρεωνει όταν κανεις λογαριασμο ηλεκτρονικα?

Οταν το κανεις ηλεκτρονικα μεσω του winbank direct, νομιζω εφοσον δεν εισαι πελατης, δεν στο χρεωνει.

yyy
03-04-14, 15:58
Οταν το κανεις ηλεκτρονικα μεσω του winbank direct, νομιζω εφοσον δεν εισαι πελατης, δεν στο χρεωνει.

Ούτε όταν είσαι πελάτης στο χρεώνει σε αυτόν το λογαριασμό ;)

orestis2
03-04-14, 15:58
Οταν το κανεις ηλεκτρονικα μεσω του winbank direct, νομιζω εφοσον δεν εισαι πελατης, δεν στο χρεωνει.

Και γιατι να στο χρεωνει όταν πας να ανοίξεις λογαριασμο στην τραπεζα?
Εγω εχω λογαριασμο και πληρωσα το 5ευρω , όταν τον ανοιξα και ζητησα και i-bank.
Απλα μου κανει εντυπωση να μην στο χρεωνει αν κανει λογαριασμο ηλεκτρονικα. Αφου και παλι από εκει θα πας για να κανεις ολη τη διαδικασια και να παρεις τους κωδικούς.

Stefanos83
03-04-14, 15:58
Οταν το κανεις ηλεκτρονικα μεσω του winbank direct, νομιζω εφοσον δεν εισαι πελατης, δεν στο χρεωνει.

Μπορώ να το επαληθεύσω αυτό . Πριν λίγες μέρες έκανα αίτηση απο εδω https://www.winbankdirect.gr/Views/Applications/index.aspx . Δεν είχα ξανασυνεργαστεί με Πειραιώς , και δεν πλήρωσα τίποτα για τους κωδικούς .

orestis2
03-04-14, 16:11
Τελικα προκειτε για διαφορετικούς λογαριασμούς. Ο λογαριασμος winbank direct είναι χωρις βιβλιαριο.
Οι υπολοιποι λογαριασμοι είναι με βιβλιαριο και σου χρεωνει τα 5 ευρω.
Τωρα γιατι υπαρχει αυτή η διάκριση δεν ξερω. Ισως γιατι τον winbank direct μπορεις να τον χειριστείς μονο ηλεκτρονικα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.