PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

runner70
03-04-14, 17:42
Ούτε όταν είσαι πελάτης στο χρεώνει σε αυτόν το λογαριασμό ;)

Αχα μαλιστα. ;)


Και γιατι να στο χρεωνει όταν πας να ανοίξεις λογαριασμο στην τραπεζα?
Εγω εχω λογαριασμο και πληρωσα το 5ευρω , όταν τον ανοιξα και ζητησα και i-bank.
Απλα μου κανει εντυπωση να μην στο χρεωνει αν κανει λογαριασμο ηλεκτρονικα. Αφου και παλι από εκει θα πας για να κανεις ολη τη διαδικασια και να παρεις τους κωδικούς.

Οταν πας να ανοιξεις λογαριασμο στην τραπεζα συνηθως ανοιγεις τον απλο που ειναι ταμιευτηριου και εχει βιβλιαριο και απασχολεις και την υπαλληλο που θα περασει τα στοιχεια. Μεσω του internet, οπως διαπιστωσες, ο winbank direct ειναι τρεχουμενος λογαριασμος και δεν εχει βιβλιαριο και περνας τα στοιχεια μονος σου.

Βεβαια σε καθε περιπτωση μπορεις να ανοιξεις ταμιευτηριου και αφου εχεις ενεργοποιησεις το web banking της τραπεζας.

SotSirx
22-04-14, 22:09
Kαλησπερα
Εχω βγαλει μια προπληρωμενη καρτα στην πειραιως την οποια την εχω συνδεσει στο paypal,ηθελα να βγαλω και μια χρεωστικη απο την πειραιως για να μην πληρωνω προμηθεια.Την χρεωστικη θελω και αυτη να την συνδεσω με το paypal με τα ιδια στοιχεια,ομως θα δωσω διαφορετικο mail για να μην υπαρχει προβλημα ή χρειαζεται και κατι αλλο???

Ευχαριστω

djuan1988
22-04-14, 22:36
Στον ίδιο λογαριασμό θα βάλεις την κάρτα, δε χρειάζεται να ανοίξεις καινούργιο.

Dark_Rex
25-04-14, 21:55
Πριν λίγες μέρες έκανα μια εκδρομή μέχρι το Βελιγράδι.
Μιας και η διελευση μέσω ΦΥΡΟΜ ειναι ελάχιστη (μόνο 170 χλμ), καθώς και για να μη βγάζω γάντια ψάχνω για λεφτά (με μηχανή γαρ) είπα να επιλέξω την πληρωμή των τριων διοδίων να την κάνω με την χρεωστική της eurobank που εχω. Τα τρία διόδια ειναι της τάξης των 2Χ0,81€ + 1Χ0,96€.
Κοιτάζω χτες την ανάλυση λογαριασμού και βλέπω για κάθε συναλλαγή 2,50€ ΧΑΡΑΤΣΙ απο την κυρία eurobank.
Συνολο 7 χ 2,50=17,50€ κερατιάτικα. (3+3 πληρωμές στη Φυρομ + 1 Σερβία).
Ευτυχως που επέλεξα να μην με κλέψουν στη μετατροπή οι σκοπιανοί, και να με ληστέψουν σε ευρώ οι δικοί μας.

Υπάρχει άλλη χρεωστική με ΛΟΓΙΚΕΣ χρεώσεις συναλλαγών? (αν μη τι άλλο ποσοστιαίες επι της συναλλαγής)
Λογικά θα πρέπει να το έχουν δέσει απο 1000 μεριές, για να κάνω τον κόπο έστω και για το τυπικό, να διαμαρτυρηθώ.

ntoremi
25-04-14, 22:36
Αχα μαλιστα. ;)



Οταν πας να ανοιξεις λογαριασμο στην τραπεζα συνηθως ανοιγεις τον απλο που ειναι ταμιευτηριου και εχει βιβλιαριο και απασχολεις και την υπαλληλο που θα περασει τα στοιχεια. Μεσω του internet, οπως διαπιστωσες, ο winbank direct ειναι τρεχουμενος λογαριασμος και δεν εχει βιβλιαριο και περνας τα στοιχεια μονος σου.

Βεβαια σε καθε περιπτωση μπορεις να ανοιξεις ταμιευτηριου και αφου εχεις ενεργοποιησεις το web banking της τραπεζας.

Ειναι ανακριβες αυτο που λες. Η γυναικα μου ανοιξε πριν λιγο καιρο winbankdirect σε καταστημα της πειραιως, οχι απο το ιντερνετ, δηλαδη απασχολησε τον υπαλληλο κανονικοτατα, κι ομως δεν πληρωσε τιποτε για το web banking. Η μη πληρωμη του 5ευρου στον winbankdirect δεν οφειλεται στο οτι δεν απασχολεις υπαλληλο (τον απασχολεις), αλλα στο οτι απλα θελουν να προωθησουν αυτο το ειδος λογαριασμου και σου κανουν δωρο το 5ευρω του web banking οταν τον ανοιγεις. Στα αλλα ειδη λογαριασμων πληρωνεις το 5ευρω για να αποκτησεις web banking, γιατι σε αυτους απλα δεν το κανουν δωρο.
Αλλωστε κι εγω που ανοιξα τον winbankdirect μου (πριν απο την γυναικα μου) απο το ιντερνετ, τελικα χρειαστηκε να παω στο καταστημα να δωσω την απαιτουμενη χαρτουρα (εκκαθαριστικα, ταυτοτητες κλπ) και απασχολησα κανονικα τον υπαλληλο. Μαλιστα τον απασχολησα περισσοτερο απο το φυσιολογικο, γιατι το συστημα που δεχεται τις ιντερνετικες αιτησεις winbankdirect ηταν ψιλο-προβληματικο στην υποδοχη των αιτησεων (δεν συνεργαζοταν καλα με το συστημα που χρησιμοποιουν οι υπαλληλοι στα καταστηματα, ετσι μου ειπε ο υπαλληλος) και ο υπαλληλος επρεπε ουσιαστικα να ακυρωσει την ιντερνετικη μου αιτηση και να την ξανακανει αυτος για μενα απο την αρχη. Αρα διπλος κοπος. Η ιντερνετικη μου αιτηση δυσκολεψε περισσοτερο τον υπαλληλο, αντι να τον διευκολυνει. Γι αυτο στην γυναικα μου ειπα να μην κανει ιντερνετικη αιτηση και να παει κατευθειαν στο καταστημα μια και καλη.
Οπως κι αν ανοιξεις λογαριασμο, πρεπει τελικα να πας στο καταστημα να δωσεις την χαρτουρα (εκκαθαριστικα εφοριας, ταυτοτητες, λογαριασμους ΔΕΚΟ κλπ), αρα ο υπαλληλος δεν γλιτωνει την ταλαιπωρια.

runner70
26-04-14, 01:58
Ειναι ανακριβες αυτο που λες. Η γυναικα μου ανοιξε πριν λιγο καιρο winbankdirect σε καταστημα της πειραιως, οχι απο το ιντερνετ, δηλαδη απασχολησε τον υπαλληλο κανονικοτατα, κι ομως δεν πληρωσε τιποτε για το web banking. Η μη πληρωμη του 5ευρου στον winbankdirect δεν οφειλεται στο οτι δεν απασχολεις υπαλληλο (τον απασχολεις), αλλα στο οτι απλα θελουν να προωθησουν αυτο το ειδος λογαριασμου και σου κανουν δωρο το 5ευρω του web banking οταν τον ανοιγεις. Στα αλλα ειδη λογαριασμων πληρωνεις το 5ευρω για να αποκτησεις web banking, γιατι σε αυτους απλα δεν το κανουν δωρο.
Αλλωστε κι εγω που ανοιξα τον winbankdirect μου (πριν απο την γυναικα μου) απο το ιντερνετ, τελικα χρειαστηκε να παω στο καταστημα να δωσω την απαιτουμενη χαρτουρα (εκκαθαριστικα, ταυτοτητες κλπ) και απασχολησα κανονικα τον υπαλληλο. Μαλιστα τον απασχολησα περισσοτερο απο το φυσιολογικο, γιατι το συστημα που δεχεται τις ιντερνετικες αιτησεις winbankdirect ηταν ψιλο-προβληματικο στην υποδοχη των αιτησεων (δεν συνεργαζοταν καλα με το συστημα που χρησιμοποιουν οι υπαλληλοι στα καταστηματα, ετσι μου ειπε ο υπαλληλος) και ο υπαλληλος επρεπε ουσιαστικα να ακυρωσει την ιντερνετικη μου αιτηση και να την ξανακανει αυτος για μενα απο την αρχη. Αρα διπλος κοπος. Η ιντερνετικη μου αιτηση δυσκολεψε περισσοτερο τον υπαλληλο, αντι να τον διευκολυνει. Γι αυτο στην γυναικα μου ειπα να μην κανει ιντερνετικη αιτηση και να παει κατευθειαν στο καταστημα μια και καλη.
Οπως κι αν ανοιξεις λογαριασμο, πρεπει τελικα να πας στο καταστημα να δωσεις την χαρτουρα (εκκαθαριστικα εφοριας, ταυτοτητες, λογαριασμους ΔΕΚΟ κλπ), αρα ο υπαλληλος δεν γλιτωνει την ταλαιπωρια.

Και ηταν τοσο σημαντικη πληροφορια που αξιζε ολη αυτη την αναλυση; Τι να πω. Μια εκτιμηση εκανα για το που μπορει να οφειλεται. Δεν ηταν και κατι σημαντικο για να καθισω να το ψαξω ή να ρωτησω τον υπαλληλο...

ntoremi
26-04-14, 05:08
Και ηταν τοσο σημαντικη πληροφορια που αξιζε ολη αυτη την αναλυση; Τι να πω. Μια εκτιμηση εκανα για το που μπορει να οφειλεται. Δεν ηταν και κατι σημαντικο για να καθισω να το ψαξω ή να ρωτησω τον υπαλληλο...

Αφου ηξερα αυτην την λεπτομερεια, μου απαγορευεις να την πω;;
Δεν εκανα καμια ερευνα/αναλυση, ουτε ρωτησα καποιον υπαλληλο επι τουτου. Ο υπαλληλος μου το εξηγησε ολο αυτο απο μονος του, γιατι τον εβλεπα να αγκομαχαει μπροστα στην οθονη μολις του ειπα οτι εκανα αιτηση απο το ιντερνετ. Απο την πραξη και την εξελιξη των πραγματων και την προσωπικη μου εμπειρια το διαπιστωσα. Αντιθετως, εσυ εκανες αναλυση μεσα στο μυαλο σου και κατεληξες στην λανθασμενη αποψη οτι η χρεωση μαλλον οφειλεται στο οτι ο πελατης απασχολει τον υπαλληλο του καταστηματος. Η δικη σου λανθασμενη εκτιμηση ηταν σημαντικη και αξιζε τον κοπο να την πεις, ενω η δικη μου αληθινη εμπειρια δεν ηταν σημαντικη και δεν αξιζε τον κοπο να την πω;
Και αλλωστε, εγω μπορει να ειμαι ενας ζαμπλουτος αργοσχολος που μπορει να εχω απειρο χρονο για χασιμο, φιλοσοφικες αναζητησεις και πληκτρολογηση. Εχεις καποιο προβλημα με αυτο;;

runner70
26-04-14, 11:37
Αφου ηξερα αυτην την λεπτομερεια, μου απαγορευεις να την πω;;
Δεν εκανα καμια ερευνα/αναλυση, ουτε ρωτησα καποιον υπαλληλο επι τουτου. Ο υπαλληλος μου το εξηγησε ολο αυτο απο μονος του, γιατι τον εβλεπα να αγκομαχαει μπροστα στην οθονη μολις του ειπα οτι εκανα αιτηση απο το ιντερνετ. Απο την πραξη και την εξελιξη των πραγματων και την προσωπικη μου εμπειρια το διαπιστωσα. Αντιθετως, εσυ εκανες αναλυση μεσα στο μυαλο σου και κατεληξες στην λανθασμενη αποψη οτι η χρεωση μαλλον οφειλεται στο οτι ο πελατης απασχολει τον υπαλληλο του καταστηματος. Η δικη σου λανθασμενη εκτιμηση ηταν σημαντικη και αξιζε τον κοπο να την πεις, ενω η δικη μου αληθινη εμπειρια δεν ηταν σημαντικη και δεν αξιζε τον κοπο να την πω;
Και αλλωστε, εγω μπορει να ειμαι ενας ζαμπλουτος αργοσχολος που μπορει να εχω απειρο χρονο για χασιμο, φιλοσοφικες αναζητησεις και πληκτρολογηση. Εχεις καποιο προβλημα με αυτο;;

.........

boombastic
26-04-14, 13:46
Αυτή η ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΗ γραφειοκρατεία που υπάρχει δεν έχει όρια, είναι δυνατόν να ζητάν λογαριασμό ΔΕΚΟ απο την στιγμή που τα στοιχεία της διεύθυνσης υπάρχουν και στο ΠΡΟΣΦΑΤΟ εκκαθαριστικό?

pavlex
26-04-14, 16:17
Μετα λενε για την δημοσια γραφειοκρατεια, η ιδιωτικη πιο χειροτερη ειναι.

Thanasis159
26-04-14, 16:32
Μετα λενε για την δημοσια γραφειοκρατεια, η ιδιωτικη πιο χειροτερη ειναι.

Οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες να ζητάνε αυτά τα έγγραφα από την τράπεζα της Ελλάδος, δεν είναι στην δική τους διακριτική ευχέρεια αν θα το κάνουν ή όχι.

jkoukos
26-04-14, 17:11
Η οποία Τράπεζα της Ελλάδος είναι ιδιωτική.

ntoremi
26-04-14, 18:56
Αυτή η ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΗ γραφειοκρατεία που υπάρχει δεν έχει όρια, είναι δυνατόν να ζητάν λογαριασμό ΔΕΚΟ απο την στιγμή που τα στοιχεία της διεύθυνσης υπάρχουν και στο ΠΡΟΣΦΑΤΟ εκκαθαριστικό?

συμφωνω οτι μερικες φορες οι τραπεζες γινονται "δημοσιοτερες του δημοσιου" (βασιλικοτερες του βασιλεως), αλλα η αληθεια ειναι οτι στην εφορια μπορεις να αλλαξεις την διευθυνση σου σε ο,τι θελεις. Δεν ζητουν κανενα αποδεικτικο οτι το σπιτι που δηλωνεις σου ανηκει ή το νοικιαζεις. Εχω κανει αρκετες φορες αλλαγη διευθυνσης στην εφορια και δεν μου ζητησαν κανενα απολυτως αποδεικτικο χαρτι. Μια φορα σκεφτηκα για πλακα να δηλωσω διευθυνση "Πλατεια Συνταγματος 1, Αθηνα", να δω τι θα πουν.
Το θεμα ειναι οτι πολλες φορες δεν εχουμε λογαριασμο δεκο στο ονομα μας: μπορει να ειναι στο ονομα του πατερα μας (που τελος παντων ειναι μαλλον ιδιο το επιθετο) ή στο ονομα του/της συζυγου, ή του πεθερου ή ακομα χειροτερα να ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη (εμεις να ειμαστε ενοικιαστες) οποτε ειναι εντελως ασχετο. Αυτο που απολαμβανω πιο πολυ τα τελευταια χρονια ειναι να μου ζητουν σταθερο τηλεφωνο και λογαριασμο του και να απαντω οτι δεν εχω σταθερο, τα κανω ολα απο το κινητο. Εκει βραχυκυκλωνουν και πολυ γουσταρω.

boombastic
02-05-14, 15:10
Μπορεί να εκδοθεί χρεωστική για τον λογαριασμο winbank direct της πειραιώς σε κάτοχο που έχει ήδη απλό λογαριασμό με χρεωστική στην πειραιώς??? δηλαδή να έχει δυο χρεωστικές κάρτες??

yyy
02-05-14, 16:30
Μπορεί να εκδοθεί χρεωστική για τον λογαριασμο winbank direct της πειραιώς σε κάτοχο που έχει ήδη απλό λογαριασμό με χρεωστική στην πειραιώς??? δηλαδή να έχει δυο χρεωστικές κάρτες??

Νομίζω ότι ένα άλλο μέλος εδώ, μας ενημέρωσε ότι το έχει κάνει...

ntoremi
02-05-14, 17:19
Μπορεί να εκδοθεί χρεωστική για τον λογαριασμο winbank direct της πειραιώς σε κάτοχο που έχει ήδη απλό λογαριασμό με χρεωστική στην πειραιώς??? δηλαδή να έχει δυο χρεωστικές κάρτες??

Φιλος μου ηταν αυτη η περιπτωση και του συνδεσαν και τους 2 λογαριασμους στην ιδια καρτα. Ομως εκεινος το επιθυμουσε ετσι, για να μην εχει πολλες καρτες. Ισως αν το ζητησεις, να γινεται.

Manolis_karas
10-05-14, 17:06
Στην Πειραιώς πριν 3-4 χρόνια μου είχαν πει ότι δεν γίνεται να έχει κάποιος 2 χρεωστικές κάρτες όσους λογαριασμούς και αν έχει.

Προχθές δεν έγινε δεκτή η Χρεωστική Visa Πειραιώς από την AirFastTickets και την Realtrip.

sotiros
11-05-14, 11:03
καλημερα ,απο οτι εχω καταλαβει καποια ταξιδιωτικα σαιτς δεν δεχονται χρεωστικες επειδη δεν επιτρεπουν χρεωσεις αν δεν υπαρχει επαρκες υπολοιπο.Μερικες αεροπορικες εταιρειες χρεωνουν εκ των υστερων καποια ποσα αν συντρεχουν καποιες συνθηκες οπως υπερβαση βαρους στις βαλιτσες ,αλλαγη εισιτηριου και καποιες αλλες συνθηκες που δεν μου ειναι προχειρες στο μυαλο μου τωρα .

Manolis_karas
12-05-14, 19:26
Δεν ξέρω τη νομοθεσία σχετικά με τα εισιτήρια, αλλά λογικό είναι αν αγοράσω κάτι και θέλω σε λίγο κάτι άλλο ακριβότερο, στην αλλαγή να πληρώσω τη διαφορά. Επίσης άλλες εταιρείες π.χ. η Aegean δέχονται χρεωστικές. Μάλλον είναι θέμα πολιτικής των εταιρειών.

ardi21
15-05-14, 23:19
Γινεται να ακυρωσεις χρεωστικες της alpha μεσω τηλεφωνου η πρεπει να πας σε καταστημα? Να σημειωσω οτι δεν τις εχω χασει απλα δεν τις χρησιμοποιω και δεν υπαρχει λογος να τις εχω.

jap
16-05-14, 10:24
Στην πίσω όψη έχει ένα τηλέφωνο. Καλείς και, αν δεν κάνω λάθος, η πρώτη δυνατότητα που σου λέει είναι να δηλώσεις απώλεια. Δεν είναι ανάγκη να ζητήσεις και ανανέωση.

cool11
20-05-14, 10:58
Θα μου ερθει εμβασμα απο Alpha σε Πειραιως. Με ενημερωσαν οτι θα χρεωσει προμηθεια και η Alpha και η Πειραιως.
Να δω ποσα χρηματα μειον θα ειναι.

Manolis_karas
20-05-14, 21:54
Προσπάθησα να κλείσω εισιτήριο με Aegean, πρώτη φορά δεν δέχτηκε χρεωστική visa, συνέχισα με πιστωτική και με έβγαλε σε μία σελίδα: Verified by Visa. Έκανα verified και μου έβγαλε μήνυμα ότι αυτό το εισιτήριο δεν δέχεται αλλαγές. Δεν μου έχει έρθει κανένα μήνυμα για αγορά-κράτηση εισιτηρίου.
Πως μπορώ να βρω αν έχει γίνει η αγορά και αν έχει τελικά χρεωθεί η κάρτα;

sdikr
20-05-14, 23:42
Προσπάθησα να κλείσω εισιτήριο με Aegean, πρώτη φορά δεν δέχτηκε χρεωστική visa, συνέχισα με πιστωτική και με έβγαλε σε μία σελίδα: Verified by Visa. Έκανα verified και μου έβγαλε μήνυμα ότι αυτό το εισιτήριο δεν δέχεται αλλαγές. Δεν μου έχει έρθει κανένα μήνυμα για αγορά-κράτηση εισιτηρίου.
Πως μπορώ να βρω αν έχει γίνει η αγορά και αν έχει τελικά χρεωθεί η κάρτα;

Θα πρέπει να μιλήσεις με την τράπεζα σου αν έχει γίνει χρέωση, αν έχει γίνει μετά να πάρεις την aegean
Αν έχεις webbanking Μπορείς να το δείς και απο εκεί

Manolis_karas
22-05-14, 21:32
Ευχαριστώ.
Πήγα στην τράπεζα την επόμενη ημέρα, ευτυχώς δεν είχε γίνει χρέωση και φυσικά ούτε αγορά εισιτηρίου . Δεν δούλευε καλά το site της Aegean τότε που έψαχνα, βλακεία μου που επέμενα, αλλά είχα βρει πολύ φτηνά εισητήρια.
Δεν εμφανίζονται στο webbanking άμεσα οι χρεώσεις σε πιστωτικές κάρτες. Πρέπει να κάνεις κάποια ενεργοποίηση πρώτα, για να βλέπεις άμεσα τις κινήσεις των πιστωτικών καρτών. Το ψάχνω θα το ψάξω, αλλά δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο.

cool11
22-05-14, 21:40
Τελικα την δεχεται το site της aegean τη χρεωστικη της πειραιως; (αν δεν υπαρχει καποιο τεχνικο προβλημα)

slide12
24-05-14, 14:13
Τακτοποιήθηκε...

cool11
31-05-14, 17:23
Διαβασα σημερα αυτο το αρθρο.
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231323600
Ποια απο τις δυο αϋλες καρτες της πειραιως συμφερει να ανοιξει κανεις;
Μηπως μεταξυ των δυο προσφερομενων, συμφερει τελικα η piraeus-prepaid-virtual-card, για να γλυτωνει κανεις εξοδα με φορτισεις;

Βασικα αν ανοιγα μια, θα την ειχα ως 'δευτερη', να μεταφερω χρηματα απο αλλο λογαριασμο της πειραιως εκει, οταν θελω να κανω μια συναλλαγη.
Καλη ιδεα;

Αν δηλωνα μια τετοια σε ebay-paypal-amazon, θα υπηρχε κανενα προβλημα;
Ειναι ομως για συναλλαγες μεχρι 150 ευρω; Αυτο ειναι περιοριστικο νομιζω.

Δεν ξερω αν καποιος που εχει χρεωστικη και το αντιστοιχο ebanking, αν αξιζει τελικα να ασχοληθει με αυτες τις virtual καρτες.
Τι λετε;

yyy
31-05-14, 18:56
Μηπως μεταξυ των δυο προσφερομενων, συμφερει τελικα η piraeus-prepaid-virtual-card, για να γλυτωνει κανεις εξοδα με φορτισεις;


Και οι δύο έχουν έξοδα σε κάθε φόρτιση. Δεν τα γλυτώνεις. Το ίδιο και η αντίστοιχη της Eurobank. Απ΄ όσα ξέρω, όλες οι prepaid έχουν.
Γι' αυτό και έχει κατ' επανάληψη γραφτεί εδώ, ότι από άποψη εξόδων, η λύση ebanking + χρεωστική είναι ότι καλύτερο μπορείς να έχεις, με μηδενικά έξοδα ;)

jap
31-05-14, 19:35
Της Αττικής η prepaid (γιφτ καρντ) δεν έχει έξοδα εφόσον κάνεις φόρτιση μέσω web banking.

Αλλά είναι πολύ δυσκοίλιοι σαν τράπεζα. Εμένα έχουν γράψει το επίθετο με έναν δικό τους τρόπο που δεν συμφωνεί με το επίθετο που έχει το paypal και η κάρτα (χρεωστική στη δική μου περίπτωση, που τη διαφημίζουν και σούπα-ντούπα κάρτα μεγάλης αποδοχής) δεν περνά με τίποτα. Επίσης αίτηση σε κατάστημα και παραλαμβάνεις τις κάρτες αρκετές μέρες μετά. Έχουν και το μοναδικό web banking που χρησιμοποιώ και δεν ξέρει τι είναι alerts. Αυτοί χάνουν.

cool11
31-05-14, 19:38
Και οι δύο έχουν έξοδα σε κάθε φόρτιση. Δεν τα γλυτώνεις. Το ίδιο και η αντίστοιχη της Eurobank. Απ΄ όσα ξέρω, όλες οι prepaid έχουν.
Γι' αυτό και έχει κατ' επανάληψη γραφτεί εδώ, ότι από άποψη εξόδων, η λύση ebanking + χρεωστική είναι ότι καλύτερο μπορείς να έχεις, με μηδενικά έξοδα ;)

Η φορτιση με χρηματα, οχι μεσω ατμ, αλλα μεσω web banking απο αλλο λογαριασμο της πειραιως, εχει επισης εξοδα;

yyy
31-05-14, 21:19
Η φορτιση με χρηματα, οχι μεσω ατμ, αλλα μεσω web banking απο αλλο λογαριασμο της πειραιως, εχει επισης εξοδα;

Αν δεις τα links του άρθρου που έβαλες, έτσι λένε...

KGP
01-06-14, 00:51
η χρεωστικη της Αττικης επιτρεπει αγορες ιντερνετικα? δεν εχω παρει την καρτα ακομα τωρα ανοιξα λογαριασμο στην αττικης

dpa2006
01-06-14, 00:57
η χρεωστικη της Αττικης επιτρεπει αγορες ιντερνετικα? δεν εχω παρει την καρτα ακομα τωρα ανοιξα λογαριασμο στην αττικης

http://www.atticabank.gr/el/individuals/debit-cards/attica-debit-me
Δεν νομίζω...:hmm:

KGP
02-06-14, 03:43
την εχει δοκιμασει κανεις? ειναι η μονη τραπεζα η οποια δεν εχει χρεωσεις σε εμβασματα και πληρωμες (λογαριασμους) για αυτο και ανοιξα αλλα ακουσα οτι δεν δουλευει η χρεωστικη τους σε ιντερνετικες αγορες αλλα χωρις σιγουρια

skel
04-06-14, 21:08
παιδιά πριν 4 μέρες έβγαλα χρεωστική visa της Πειραιώς

θέλω να κάνω αγορές απο ebay και εκεί που πάω να δηλώσω την κάρτα στο paypal βγάζει αυτό το μήνυμα

140415

τι συμβαίνει δεν έχω καταλάβει :hmm:

η κάρτα δεν έχει λεφτά μέσα, μήπως φταίει αυτό ?

djuan1988
04-06-14, 22:33
Προφανώς και φταίει αυτό. Χρειάζεται ένα μικρό ποσό για να επιβεβαιώσει την κάρτα.

bravelover
08-06-14, 14:41
Έγραψα και σε άλλο μέρος το θέμα αλλά βρήκα ο επίσημο εδώ. Ειχα βγάλει μια κάρτα Πειραιώς και λογαριασμο ολα καλα αλλα το ΑΤΜ για να βάλεις λεφτα ειναι απόσταση 16 χιλιόμετρα οπότε δεν συμφέρει ετσι σκέφτηκα να ανοίξω δεύτερο λογαριασμο στην κοντινή εθνική τραπεζα απόσταση 5 χιλιόμετρα. Εχω λογαριασμο και χρεωστικη στην εθνική αλλα στο λογαριασμο μπαίνουν λεφτα ανεργίας και διαφορα αλλα και δεν θελω να το μπλέξω αυτο το λογαριασμο. Μπορω να ανοίξω δεύτερο μου είπαν αλλα μπορω να βγάλω και άλλη χρεωστικη με ιδιο όνομα ;

Manolis_karas
08-06-14, 20:24
Δύο ίδιες κάρτες χρεωστικές, visa, master, american expres (δεν ξέρω αν η τελευταία έχει στην Ελλάδα χρεωστικές) με το ίδιο όνομα στην ίδια τράπεζα δεν γίνεται. Ρώτησε μήπως μπορείς 1 visa & 1 master και σίγουρα μπορείς 2 visa ή 2 master 1 χρεωστική και 1 πιστωτική.

meletis
10-06-14, 18:52
Kαλησπέρα. Θα ήθελα να δημιουργήσω λογαριασμό paypal για να αγοράσω κάποια πράγματα απο το http://www.merimobiles.com/.Εχω λογαριασμό ταμιευτηρίου στην εθνική τράπεζα αλλά απο οτι ρώτησα με την εθνοcash plus δεν γίνονται αγορές απο το internet.Aπο οτι είδα και στις προηγούμενες σελίδες πρέπει να δημιουργήσω προπληρωμένη ή χρεωστική κάρτα ? Με βολεύει επίσης και η τράπεζα πειραιώς. Θα μπορούσε κάποιο μέλος να μου εξηγήσει την διαδικασία λόγω οτι είναι 1η φορά που κάνω αγορές μέσω internet. Συνήθως έπαιρνα απο ελληνικά e-shop με αντικαταβολή. Ευχαριστώ

yyy
10-06-14, 19:36
Ανοίγεις λογ/μό στην Πειραιώς και παίρνεις ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ κάρτα. Συνδέεις την κάρτα με το λογ/μό σου στο Paypal. Πρέπει να έχεις κάποιο υπόλοιπο στο λογ/μό σου στην Πειραιώς, γιατί το Paypal θα δεσμεύσει περίπου 1,5€ για να επαληθεύσει ότι είναι δική σου η κάρτα. Θα σου πιστωθούν στην πρώτη αγορά.

Δες λίγο και τα σχετικά threads εδώ, θα βρεις απίστευτα πολλές πληροφορίες. Όρεξη να έχεις ;)

nikolaos7
11-06-14, 20:12
Άνοιξα λογαριασμό μισθοδοσίας και μου έστειλαν την bonus american express χωρίς να μου πουν οτι έχει συνδρομή. Γίνεται να την ακυρώσω και να βγάλω άλλη χρεωστική χωρίς συνδρομή;Τα λεφτά θα τα πληρώσω;

Manolis_karas
11-06-14, 21:04
Εξαρτάται από τι έχεις από τι έχεις υπογράψει. Πριν λίγα χρόνια η Εθνική σε επιστροφή κάρτας με συνδρομή την πήρε πίσω χωρίς να με χρεώσει τίποτα, όταν τους δήλωσα ότι δεν με είχαν ενημερώσει για τη συνδρομή. Δεν την είχα χρησιμοποιήσει.

cool11
12-06-14, 12:02
Μου τα χουν ζαλισει τις τελευταιες μερες απο την Πειραιως για να με ενημερωσουν για τις προπληρωμενες τους...
Τους ειπα εχω την χρεωστικη τους. Να μην με ξανακαλεσουν γι'αυτο το θεμα.
Καταντά ενοχλητικό.

boombastic
17-06-14, 22:54
Μου τα χουν ζαλισει τις τελευταιες μερες απο την Πειραιως για να με ενημερωσουν για τις προπληρωμενες τους...
Τους ειπα εχω την χρεωστικη τους. Να μην με ξανακαλεσουν γι'αυτο το θεμα.
Καταντά ενοχλητικό.

Ρε πως αλλάζουν οι καιροί, σε παρακαλούσαν κάποτε να πάρεις πιστωτικές αβέρτα και τώρα ξέπεσαν στις χρεωστικές :rofl:

blade_
25-06-14, 21:59
ξερει κανεις τι κοστιζει η προπληρωμενη στην πειραιως?και τι χρεωσεις εχει?

hedgehog
26-06-14, 11:53
ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/kartes/propliromenes-kartes) :)

blade_
27-06-14, 03:05
συμπαθητικη φαινεται η αυλη,νομιζω η μονη που με βολευει

τι σημαινει εκφορτιση?εαν θελω να βγαλω τα χρηματα που εχω?πως φορτιζεται?με επισκεψη στην πειραιως?

οι χρεωσεις παντως ειναι σχεον ιδιες με της eurobank που εχω

blade_
08-07-14, 19:52
Σε λιγες μερες ληγει η προπληρωμενη μου της eurobank.να παρω την καινουρια την αυλη που εχει(και δωρεαν την πρωτη φορτιση) η να κοιταξω κατι αλλο?δε με πειραζει να πηγαινω σε αλλη τραπεζα για καταθεση κτλ

yyy
08-07-14, 20:11
Σε λιγες μερες ληγει η προπληρωμενη μου της eurobank.να παρω την καινουρια την αυλη που εχει(και δωρεαν την πρωτη φορτιση) η να κοιταξω κατι αλλο?δε με πειραζει να πηγαινω σε αλλη τραπεζα για καταθεση κτλ

Δε σε βολεύει μια χρεωστική; Γλυτώνεις και τις προμήθειες ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.