PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

pavlex
08-07-14, 20:59
Εχω χρεωστικη mastercard plus στην εθνικη,ειναι μαζι και αναληψης απο ατμ,πριν απο μερες η τραπεζα με εκανε ημερισιο οριο χρεωσης 1.000 ευρω,και μηνιαιο 1.200,αν κανω χρηση του οριου,εχω χρεωσεις οπως οι πιστωτικες με τοκο κ.α.?

boombastic
08-07-14, 21:38
Εχω χρεωστικη mastercard plus στην εθνικη,ειναι μαζι και αναληψης απο ατμ,πριν απο μερες η τραπεζα με εκανε ημερισιο οριο χρεωσης 1.000 ευρω,και μηνιαιο 1.200,αν κανω χρηση του οριου,εχω χρεωσεις οπως οι πιστωτικες με τοκο κ.α.?

Μάλλον εννοείς maestro και όχι mastercard...
Οι χρεωστικές δεν έχουν όριο, απλά μέχρι να περάσει ο μήνας δεν θα μπορείς να την χρησιμοποιείς για αγορές.

lewton
12-07-14, 10:28
Εχω χρεωστικη mastercard plus στην εθνικη,ειναι μαζι και αναληψης απο ατμ,πριν απο μερες η τραπεζα με εκανε ημερισιο οριο χρεωσης 1.000 ευρω,και μηνιαιο 1.200,αν κανω χρηση του οριου,εχω χρεωσεις οπως οι πιστωτικες με τοκο κ.α.?
Το όριο είναι για το πόσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κάρτα, αλλά δεν είναι πιστωτικό όριο.
Μπορείς να κάνεις αυτές τις αγορές ΑΝ υπάρχει το σχετικό υπόλοιπο στο λογαριασμό αλλιώς η συναλλαγή απορρίπτεται.
Και το κόστος είναι 0.


Μάλλον εννοείς maestro και όχι mastercard...
Γιατί;

pavlex
12-07-14, 15:29
ok,maestro ειναι,βρηκα πληροφοριες στο σιτε της εθνικης και καταλαβα,νομιζα εξτρα ποσο δινει η τραπεζα,και μετα σε τα κραταει απο το δικο σου υπολοιπο διαθεσιμο,οταν θα εχεις φυσικα.

boombastic
13-07-14, 05:15
Το όριο είναι για το πόσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί η κάρτα, αλλά δεν είναι πιστωτικό όριο.
Μπορείς να κάνεις αυτές τις αγορές ΑΝ υπάρχει το σχετικό υπόλοιπο στο λογαριασμό αλλιώς η συναλλαγή απορρίπτεται.
Και το κόστος είναι 0.

Γιατί;



Γιατί η χρεωστική της εθνικής είναι maesto

lewton
14-07-14, 13:18
Γιατί η χρεωστική της εθνικής είναι maesto
Είναι Maestro μέχρι να αλλάξει, δηλαδή θα μπορούσε αυτός που έγραφε εδώ να ήταν από τους πρώτους που έλαβε τη (πιθανή) νέα Debit Mastercard της Εθνικής.
Όλες οι τράπεζες που είχαν Maestro περνούν σε Mastercard Debit και για αυτό πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα ακολουθήσει και η Εθνική.

runner70
14-07-14, 15:36
Είναι Maestro μέχρι να αλλάξει, δηλαδή θα μπορούσε αυτός που έγραφε εδώ να ήταν από τους πρώτους που έλαβε τη (πιθανή) νέα Debit Mastercard της Εθνικής.
Όλες οι τράπεζες που είχαν Maestro περνούν σε Mastercard Debit και για αυτό πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα ακολουθήσει και η Εθνική.

Πιο ευκολα θα γκρεμιστει κανενας φουρνος.

tiffany
14-07-14, 22:44
Σήμερα το paypal μου ζήτησε ξανά επιβεβαίωση της κάρτας μου. Χρεωστική Πειραιώς. Το μεσημέρι έδωσα την εντολή αλλά μέχρι τώρα δεν έχει έρθει κάτι στις κινήσεις της Πειραιώς για να δω τον κωδικό. Πόσο θέλει;

jadas
15-07-14, 18:06
Σήμερα το paypal μου ζήτησε ξανά επιβεβαίωση της κάρτας μου. Χρεωστική Πειραιώς. Το μεσημέρι έδωσα την εντολή αλλά μέχρι τώρα δεν έχει έρθει κάτι στις κινήσεις της Πειραιώς για να δω τον κωδικό. Πόσο θέλει;

Θελει 3-4 μερες αν θυμαμαι καλα.

Gordito
20-07-14, 14:53
Εχω καποιες ερωτησεις:

1) Αν καποιος φιλος μου καταθεσει απο αλλη τραπεζα λεφτα στον δικο μου λογαριασμο Πειραιως, υπαρχει προμηθεια;

2) Επειδη ειναι αρκετα τα λεφτα (~2.000€) και εγω φαινομαι ανεργος, υπαρχει θεμα;

euri
20-07-14, 15:19
Για το φίλο σου εξαρτάται από την πολιτική της τράπεζάς του. Για σένα θα υπάρξει προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος. Σε πρόσφατη περίπτωση χρεώθηκα 4 ευρώ στην Πειραιώς για αντίστοιχο έμβασμα.

Για την άλλη ερώτηση δεν έχω απάντηση, δεν γνωρίζω.

Sent from my supah dupah phone using Forum Runner

runner70
20-07-14, 23:17
Εχω καποιες ερωτησεις:

1) Αν καποιος φιλος μου καταθεσει απο αλλη τραπεζα λεφτα στον δικο μου λογαριασμο Πειραιως, υπαρχει προμηθεια;

2) Επειδη ειναι αρκετα τα λεφτα (~2.000€) και εγω φαινομαι ανεργος, υπαρχει θεμα;

1. Οπως απαντηθηκε υπαρχει προμηθεια εισερχομενου εμβασματος (για το ποσο σου 4€), αλλα μπορεις να ανοιξεις μεσω της winbank τον τρεχουμενο λογαριασμο της winbank direct που το εχει δωρεαν. Φυσικα ο φιλος σου χρεωνεται σε καθε περιπτωση με την προμηθεια της δικης του τραπεζας.

lewton
24-07-14, 00:55
Εχω καποιες ερωτησεις:

1) Αν καποιος φιλος μου καταθεσει απο αλλη τραπεζα λεφτα στον δικο μου λογαριασμο Πειραιως, υπαρχει προμηθεια;

2) Επειδη ειναι αρκετα τα λεφτα (~2.000€) και εγω φαινομαι ανεργος, υπαρχει θεμα;

Κακώς δεν έχεις ανοίξει ακόμα Winbank Direct.
Είναι 100% online και ανοίγει σε 1 λεπτό εφόσον έχεις ήδη e-banking στην Πειραιώς.
Με αυτόν έχεις δωρεάν τα εισερχόμενα εμβάσματα και επιτόκιο 0.90% από το πρώτο ευρώ, ενώ είναι 2% αν:

Εξασφαλίστε επιτόκιο 2% στον τρεχούμενο λογαριασμό σας κάθε μήνα εφόσον πιστώνεται με τουλάχιστον 200€ με έναν από τους δύο παρακάτω τρόπους:

Εισερχόμενο έμβασμα από άλλη τράπεζα
Μισθοδοσία ή σύνταξη μέσω του συστήματος ΔΙΑΣ
από https://www.winbankdirect.gr/views/account/account1.aspx

JethroTull
07-08-14, 20:53
Αυτή η επιστροφή που δίνει η eurobank mastecard πως ακριβώς δουλεύει;

Σε κάθε αγορά λέει ότι σου κάνει επιστροφή κάποιου ποσού. Αυτή μπαίνει στον λογαριασμό σου; Αφαιρείται από επόμενες αγορές;

yyy
07-08-14, 21:04
Αυτή η επιστροφή που δίνει η eurobank mastecard πως ακριβώς δουλεύει;

Σε κάθε αγορά λέει ότι σου κάνει επιστροφή κάποιου ποσού. Αυτή μπαίνει στον λογαριασμό σου; Αφαιρείται από επόμενες αγορές;

https://www.epistrofi-eurobank.gr

aimtsav
15-08-14, 02:20
Εγώ επειδή είμαι προστατευόμενο μέλος στη μάνα μου επειδή είμαι φοιτήτρια αν ανοίξω λογαριασμό για να βγάλω χρεωστική θα πρέπει να κάνω δήλωση? Δε θέλω να σταματήσω να είμαι προστατευόμενο γιατί έχω ασφάλιση και δε θέλω να τη χάσω!

evantigger
15-08-14, 04:37
Εγώ επειδή είμαι προστατευόμενο μέλος στη μάνα μου επειδή είμαι φοιτήτρια αν ανοίξω λογαριασμό για να βγάλω χρεωστική θα πρέπει να κάνω δήλωση? Δε θέλω να σταματήσω να είμαι προστατευόμενο γιατί έχω ασφάλιση και δε θέλω να τη χάσω!

Όχι, αν είσαι προστατευόμενο μέλος πας το εκκαθαριστικό που έχει πάνω και εσένα σαν προστατευόμενο μέλος

aimtsav
15-08-14, 14:25
Όχι, αν είσαι προστατευόμενο μέλος πας το εκκαθαριστικό που έχει πάνω και εσένα σαν προστατευόμενο μέλος


Α ωραία και με ταυτότητα και τα σχετικά ανοίγει στο όνομά μου? Να πάρω λες και το πάσο καλού κακού ή δε θα χρειαστεί??

evantigger
15-08-14, 19:26
Α ωραία και με ταυτότητα και τα σχετικά ανοίγει στο όνομά μου? Να πάρω λες και το πάσο καλού κακού ή δε θα χρειαστεί??

Καλό είναι να έχεις και τη φοιτητική ταυτότητα, αν ντουμπλάρει ακόμα ως πάσο ναι πάρ'την, επίσης αν έχεις βγάλει ΑΦΜ το πας και αυτό, αν δεν έχεις βγάλει ίσως σου ζητήσουν να βγάλεις

mrsaccess
15-08-14, 20:18
Με φοιτητική ταυτότητα παίζει να μπορούν να σου βγάλουν και κανονική πιστωτική, η οποία, εφόσον την χρησιμοποιείς με μέτρο, είναι καλύτερη από χρεωστική.

aimtsav
16-08-14, 00:38
Με φοιτητική ταυτότητα παίζει να μπορούν να σου βγάλουν και κανονική πιστωτική, η οποία, εφόσον την χρησιμοποιείς με μέτρο, είναι καλύτερη από χρεωστική.

Μπα θέλω να βάζω συγκεκριμένο ποσό μέσα να μην είμαι με το άγχος κάθε μήνα


Καλό είναι να έχεις και τη φοιτητική ταυτότητα, αν ντουμπλάρει ακόμα ως πάσο ναι πάρ'την, επίσης αν έχεις βγάλει ΑΦΜ το πας και αυτό, αν δεν έχεις βγάλει ίσως σου ζητήσουν να βγάλεις

Ωραία έχω και ΑΦΜ...
Οπότε πάω εκκαθαριστικό της μάνας μου, ΑΦΜ, ταυτότητα, πάσο, λογαριασμό, αυτά?


Α και έχω ακούσει καλά λόγια γενικά για την Πειραιώς, ποια μου προτείνετε?

evantigger
16-08-14, 03:31
Μπα θέλω να βάζω συγκεκριμένο ποσό μέσα να μην είμαι με το άγχος κάθε μήνα



Ωραία έχω και ΑΦΜ...
Οπότε πάω εκκαθαριστικό της μάνας μου, ΑΦΜ, ταυτότητα, πάσο, λογαριασμό, αυτά?


Α και έχω ακούσει καλά λόγια γενικά για την Πειραιώς, ποια μου προτείνετε?

Κι ένα λογαριασμό από ΔΕΚΟ ή Cosmote, κι ας είναι των γονιών σου. Για το ερώτημά σου κοίτα τις 5 τελευταίες σελίδες ή κοίτα σε κάθε τράπεζα γαι τις εκόστοτε χρεώσεις π.χ. η Πειραιώς γαι να ενεργοποιήσεις το e-banking θέλει 5 ευρώ μόνο μια φορά, της Εθνικής είναι δωρεάν νομίζω, επίσης η χρεωστική θα είναι με λογαριασμό, μη σε χρεώνουνε 2 ευρώ κάθε φορά που τη φορτίζεις

jadas
16-08-14, 09:12
Στην Πειραιως αν δεν εισαι ηδη πελατης ανοιγεις πρωτα τρεχουμενο λογαριασμο με online αιτηση και το e-banking ειναι δωρεαν. Και μετα αν θες κανεις και ταμιευτηριου η οτιδηποτε αλλο.

Κοιταξτε εδω καλυτερα: https://www.winbankdirect.gr/Views/Account/account1.aspx

aimtsav
16-08-14, 16:08
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!

kourampies
27-08-14, 04:33
Έχω μια χρεωστική της Πειραιώς, και εδώ και 2-3 μέρες συμβαίνει το εξής περίεργο. Εμφανίζει αρνητικό λογιστικό αλλά και διαθέσιμο υπόλοιπο. Η κάρτα δεν διαθέτει δυνατότητα υπερανάληψης.

Η συναλλαγή που προκάλεσε το αρνητικό υπόλοιπο, δείχνει να είναι το ποσό συναλλαγής για μια αγορά που έκανα πριν 2-3 εβδομάδες, από ελληνικό κατάστημα, και για την οποία είχα τότε χρεωθεί κανονικά, με 100% σιγουριά. Μάλιστα έχω και το email από το alert.

Ψάχνοντας τώρα τις κινήσεις, η αρχική συναλλαγή δεν εμφανίζεται κάπου. Οπότε δεν φαίνεται να με χρέωσαν 2 φορές. Ενδεχομένως να ακύρωσαν την πρώτη χρέωση; Τον συγκεκριμένο λογαριασμό τον έχω συνήθως άδειο και τον γεμίζω μόνο όταν είναι να κάνω αγορές από τους άλλους λογαριασμούς μου (Πειραιώς χωρίς κάρτα και ένας πρώην Κύπρου), ωστόσο αυτό τον μήνα έτυχε να έχει κάποια χρήματα μέσα, και μάλιστα να μη θυμάμαι ακριβές ποσό, ώστε να καταλάβω αμέσως τι έχει συμβεί.

Από ότι καταλαβαίνω πρόκειται για λάθος του καταστήματος ή της τράπεζας, ωστόσο δεν επικοινώνησε κανείς μαζί μου από καμία πλευρά, και η χρέωση έγινε εν αγνοία μου, και χωρίς να γνωρίζω ενδεχόμενες συνέπειες που ίσως να έχει το αρνητικό υπόλοιπο που προκάλεσαν. Θα μελετήσω τις κινήσεις για να σιγουρευτώ ότι δεν έχω πληρώσει κάτι δύο φορές, ωστόσο δε μου άρεσε καθόλου αυτό που συνέβη, και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να τα βάλω με το κατάστημα ή την τράπεζα. Σε παρόμοια κολλήματα που μου έχουν συμβεί (αρνητικό υπόλοιπο ποτέ, λάθος δεσμευμένα ποσά όμως πολλές φορές), πάντα επικοινωνούσε η τράπεζα μαζί μου άμεσα. Τώρα επικρατεί σιγή ιχθύος. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον;

sdikr
27-08-14, 11:07
Έχω μια χρεωστική της Πειραιώς, και εδώ και 2-3 μέρες συμβαίνει το εξής περίεργο. Εμφανίζει αρνητικό λογιστικό αλλά και διαθέσιμο υπόλοιπο. Η κάρτα δεν διαθέτει δυνατότητα υπερανάληψης.

Η συναλλαγή που προκάλεσε το αρνητικό υπόλοιπο, δείχνει να είναι το ποσό συναλλαγής για μια αγορά που έκανα πριν 2-3 εβδομάδες, από ελληνικό κατάστημα, και για την οποία είχα τότε χρεωθεί κανονικά, με 100% σιγουριά. Μάλιστα έχω και το email από το alert.

Ψάχνοντας τώρα τις κινήσεις, η αρχική συναλλαγή δεν εμφανίζεται κάπου. Οπότε δεν φαίνεται να με χρέωσαν 2 φορές. Ενδεχομένως να ακύρωσαν την πρώτη χρέωση; Τον συγκεκριμένο λογαριασμό τον έχω συνήθως άδειο και τον γεμίζω μόνο όταν είναι να κάνω αγορές από τους άλλους λογαριασμούς μου (Πειραιώς χωρίς κάρτα και ένας πρώην Κύπρου), ωστόσο αυτό τον μήνα έτυχε να έχει κάποια χρήματα μέσα, και μάλιστα να μη θυμάμαι ακριβές ποσό, ώστε να καταλάβω αμέσως τι έχει συμβεί.

Από ότι καταλαβαίνω πρόκειται για λάθος του καταστήματος ή της τράπεζας, ωστόσο δεν επικοινώνησε κανείς μαζί μου από καμία πλευρά, και η χρέωση έγινε εν αγνοία μου, και χωρίς να γνωρίζω ενδεχόμενες συνέπειες που ίσως να έχει το αρνητικό υπόλοιπο που προκάλεσαν. Θα μελετήσω τις κινήσεις για να σιγουρευτώ ότι δεν έχω πληρώσει κάτι δύο φορές, ωστόσο δε μου άρεσε καθόλου αυτό που συνέβη, και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να τα βάλω με το κατάστημα ή την τράπεζα. Σε παρόμοια κολλήματα που μου έχουν συμβεί (αρνητικό υπόλοιπο ποτέ, λάθος δεσμευμένα ποσά όμως πολλές φορές), πάντα επικοινωνούσε η τράπεζα μαζί μου άμεσα. Τώρα επικρατεί σιγή ιχθύος. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον;

Μου έχει συμβεί μερικές φόρες σε ελληνικά καταστήματα (praktiker, ote web) να χρεώνει το πόσο της πληρωμής δυο φόρες, όταν μίλησα μαζί τους είπανε οτι το γνωρίζουν και ότι θα στρώσει μόνο του :mad:

kostas2005
05-09-14, 09:50
Με paypal πληρώνοντας σε δολάρια με χρεωστική visa alpha bank μου βγάζει την επιλογή για το αν θα κάνει την μετατροπή το paypal ή η τράπεζα μου
Με πιστωτική American express πάλι από την Alpha δεν υπάρχει η επιλογή και την επιλογή την κάνει το paypal υποχρεωτικά.
Υπάρχει τρόπος να μην την κάνει το paypal , μήπως αν πληρώσω σε ευρώ αν μου δίνετε η δυνατότητα?

stelakis1914
16-09-14, 22:47
Καλησπέρα και από εμένα. Θέλω να κάνω και εγώ το ερώτημα μου σε αυτό τι θέμα και αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει να μου απαντήσει.

Ενδιαφέρομαι να εκδώσω μια χρεωστική κάρτα στην τράπεζα Πειραιώς κατά προτίμηση, για να διενεργώ συναλλαγές από το διαδίκτυο και να έχω τον αντίστοιχο έλεγχο που μου προσφέρει το web banking.

Το πρόβλημα έγκειται στο ότι θέλω να την εκδώσω χωρίς να προσκομίσω εκκαθαριστικό εφορίας για αυτό ζητάω και την βοήθεια σας.

Αν δεν γίνεται να παρακάμψουμε το πιο πάνω θέμα, ενημερώνω ότι διατηρώ και έναν ατομικό λογαριασμό στην εθνική τράπεζα, που συνοδεύεται και από την κάρτα για τα ΑΤΜ "ΕΘΝΟCASH PLUS Maestro" που ίσως μπορεί να φανεί χρήσιμος στην ιδιαίτερη περίπτωση μου.

Να αναφέρω επίσης ότι χρειάζομαι χαμηλό χρεωστικό όριο (max 300€) αφού την θα την χρησιμοποιώ συνήθως για μικροσυναλλαγές.

Ζητώ την κατανόηση σας και θα περιμένω με ανυπομονησία κάποια απάντηση, ευχαριστώ!

hedgehog
16-09-14, 23:52
Χωρίς εκκαθαριστικό φοβάμαι πως σε τράπεζα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα...

Η Maestro που 'χεις από την άλλη, φοβάμαι πως είναι εξαιρετικά μικρής αποδοχής από online καταστήματα...

Ίσως έχεις καλύτερη τύχη με προπληρωμένες κάρτες, αλλά με κάποιο κόστος.

stelakis1914
17-09-14, 00:15
Προπληρωμένη κάρτα δεν με ενδιαφέρει καθόλου, παρά μόνο χρεωστική.

Την maestro της ΕΤΕ την ανέφερα επειδή κάπου διάβασα ότι μετατρέπονται σε mastercard debit card που τις δέχεται το paypal.

Έχω μια κάρτα που δουλεύω για τις online μου συναλλαγές εδώ και χρόνια αλλά φοβάμαι μην στραβώσει κάποια στιγμή η δουλειά και δεν την ανανεώσουν. Το μόνο αρνητικό βέβαια είναι ότι δεν έχω online διαχείριση της αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτή την πολυτέλεια.

evantigger
17-09-14, 01:10
Προπληρωμένη κάρτα δεν με ενδιαφέρει καθόλου, παρά μόνο χρεωστική.

Την maestro της ΕΤΕ την ανέφερα επειδή κάπου διάβασα ότι μετατρέπονται σε mastercard debit card που τις δέχεται το paypal.

Έχω μια κάρτα που δουλεύω για τις online μου συναλλαγές εδώ και χρόνια αλλά φοβάμαι μην στραβώσει κάποια στιγμή η δουλειά και δεν την ανανεώσουν. Το μόνο αρνητικό βέβαια είναι ότι δεν έχω online διαχείριση της αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτή την πολυτέλεια.

Γενικά, πάντως κάποια στιγμή και στην Εθνική θα χρειαστεί να ανανεώσουν τα στοιχεία σου και θα ζητήσουν εκκαθαριστικό για να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το λογαριασμό

Manolis_karas
20-09-14, 19:17
Σύμφωνα με το έντυπο του 2012 "ΣΥΣΤΗΘΗΚΑΤΕ ;" της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζων, είναι υποχρεωτικό.

Ntalton
02-10-14, 21:15
Ξερει καποιος αν γινεται, στα ΑΤΜ της πειραιως που υποστηριζουν online καταθεση (αυτοματο καταμετρητη) μεσω χρεωστικης, να εισαχθει παραπανω απο 1 χαρτονομισμα την φορα;
Μην κανω δοκιμες :p

KGP
03-10-14, 00:38
ναι γινεται τα βαζεις "μαζεμενα" και τα "μετραει" αυτοματα

Ntalton
03-10-14, 00:54
ναι γινεται τα βαζεις "μαζεμενα" και τα "μετραει" αυτοματα

Ωραια, βολικο. Ευχαριστω!

Manolis_karas
05-10-14, 19:21
Στις οδηγίες που εμφανίζονται στην οθόνη γράφει "... έως 60 χααρτονομίσματα την κάθε φορά". Όταν πρωτοεμφανίστηκαν στην περιοχή μου, έβαζα τα ένα-ένα, για αρκετό καιρό, μέχρι που με είδε ένας υπάλληλος και μου είπε να διαβάζω τις οθόνες.
Σημείωση, τα χαρτονομίσματα μπορεί να είναι και διαφορετικής αξίας.

sotiros
06-10-14, 11:19
καλημερα ,υπαρχουν μηχανηματα που δεχονται πακετα χαρτονομισματων αλλα δεν εχουν εγκατασταθει στην Ελλαδα.Δεν γνωριζω για ποιον λογο .......Ειναι στο εσωτερικο του μηχανηματος και εχει υποδοχη σαν το ΑΤΜ της Εθνικης Τραπεζας που ειναι σε εξωτερικο χωρο .

Manolis_karas
06-10-14, 14:40
Εθνική και Πειραιώς σίγουρα έχουν, αν όχι σε όλα, σε αρκετά καταστήματα. Για άλλες τράπεζες δεν ξέρω.

utp
10-10-14, 21:25
Φιλος εχει φυγει Αγγλια και παω να του ενεργοποιησω απο καταστημα της Εθνικης μια νεα χρεωστικη Maestro να του την στειλω. Χρειαζεται καποια ιδιαιτερη διαδικασια επειδη η καρτα θα δουλευει στο εξωτερικο? Του παν οταν εκανε την αιτηση να το αναφερει στο 181818...τι ακριβως ομως δεν καταλαβε ποτε.

evantigger
11-10-14, 15:41
Φιλος εχει φυγει Αγγλια και παω να του ενεργοποιησω απο καταστημα της Εθνικης μια νεα χρεωστικη Maestro να του την στειλω. Χρειαζεται καποια ιδιαιτερη διαδικασια επειδη η καρτα θα δουλευει στο εξωτερικο? Του παν οταν εκανε την αιτηση να το αναφερει στο 181818...τι ακριβως ομως δεν καταλαβε ποτε.

Την παρουσία του στο κατάστημα θα χρειαστεί. Εκτός αν έχεις εξουσιοδότηση...

utp
11-10-14, 16:11
Την παρουσία του στο κατάστημα θα χρειαστεί. Εκτός αν έχεις εξουσιοδότηση...

Εχει γινει εξουσιοδοτηση, εχει λυθει αυτο το ζητημα, αλλα αλλο ρωτησα, οποιος ξερει ας πει.

Manolis_karas
11-10-14, 18:02
Λίγα χρόνια πριν για να κάνεις χρήση της Maestro εκτός Ελλάδας, έπρεπε να το δηλώσεις στην Τράπεζα, απλά μία προφορική δήλωση. Τώρα δεν ξέρω.

lewton
12-10-14, 14:07
Δεν έχεις λόγο να τους πεις τίποτα.
Ενεργοποίησε την κάρτα και στείλ'τη του.
99% θα δουλεύει. Για Ευρώπη μιλάμε.
Στην απίθανη περίπτωση που δε θα δουλεύει θα πάρει τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών, θα τον ταυτοποιήσουν με βάση τα στοιχεία που έχουν, και θα τους ζητήσει να την ανοίξουν για χρήση στο εξωτερικό.
Δε χρειάζεται γραπτή δήλωση για αυτό.
Πχ αν θέλεις να πας ταξίδι στο Μαρόκο (τυχαίος προορισμός) τους παίρνεις τηλέφωνο και τους το λες για να δώσουν το ελεύθερο για συναλλαγές στο Μαρόκο. Άρα στη χειρότερη μια από τα ίδια για ΗΒ, αλλά όπως σου είπα το θεωρώ απίθανο επειδή μιλάμε για Ευρώπη.

elina_77
12-10-14, 23:06
Μια ερώτηση:
Οι κάρτες maestro της Εθνικής νομίζω δεν λήγουν ποτέ, ανεξαρτήτως της χαραγμένης ημερομηνίας λήξης που έχουν πάνω τους.
Εάν παρέλθει η χαραγμένη ημερομηνία λήξης θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ηλεκτρονική αγορά?
Ή το σύστημα θα βλέπει περασμένη ημερομηνία και δε θα τις δέχεται?
Έχει δοκιμάσει κάποιος?

utp
16-10-14, 23:49
H χρεωστικη της Πειραιως μου ληγει τον 11/14, αλλα δεν εχω λαβει καποια καρτα ακομη. Να ασχοληθω ή θα στειλουν αυτοι? Επισης αμα ληξει μπορω να την χρησιμοποιω?

ariadgr
17-10-14, 00:36
H χρεωστικη της Πειραιως μου ληγει τον 11/14, αλλα δεν εχω λαβει καποια καρτα ακομη. Να ασχοληθω ή θα στειλουν αυτοι? Επισης αμα ληξει μπορω να την χρησιμοποιω?

Λήγει την τελευταία μέρα του ενδέκατου, οπότε αν μέχρι το τέλος Οκτώβρη δεν έχεις λάβει την καινούργια, κάνε τους ένα τηλέφωνο.
Λογικά θα πάψει να λειτουργεί 1/12.

mindtrapper
04-11-14, 16:12
Υπάρχει κάπου πρόσφατη λίστα με:

1. Την προμήθεια που κρατάει η κάθε τράπεζα για να κάνει μετατροπή συναλλάγματος
2. Το ποσό που κρατάει για εισερχόμενο έμβασμα από Paypal (αναλόγως ποσού)

Γιατί έκανα μια μεταφορά 44€ από PP σε Πειραιώς και κράτησαν 4€. Μετά το έψαξα και είδα ότι μέχρι 15€ δεν χρεώνουν και τα 4€ είναι φιξ μέχρι 12.500€ ή κάτι τέτοιο. Επίσης διάβασα ότι χρεώνουν 2% για μετατροπή συναλλάγματος. Είχα μείνει στο ότι είναι η καλύτερη τράπεζα για διαδικτυακές αγορές και PP, αλλά δεν φαίνεται να ισχύει πια...

koystado
08-11-14, 15:21
ρε παιδιά τι γίνεται με την προμήθεια??? έκανα μεταφορά 25 ευρώ απο Paypal και μου κράτησε 4 ευρώ είμαστε σοβαροί??? πρώτη φορά μου κρατάει τόσα πολλά...η χρεωστική είναι απο την τράπεζα πειραιώς

vgiozo
08-11-14, 16:36
Υπάρχει κάπου πρόσφατη λίστα με:

1. Την προμήθεια που κρατάει η κάθε τράπεζα για να κάνει μετατροπή συναλλάγματος
2. Το ποσό που κρατάει για εισερχόμενο έμβασμα από Paypal (αναλόγως ποσού)

Γιατί έκανα μια μεταφορά 44€ από PP σε Πειραιώς και κράτησαν 4€. Μετά το έψαξα και είδα ότι μέχρι 15€ δεν χρεώνουν και τα 4€ είναι φιξ μέχρι 12.500€ ή κάτι τέτοιο. Επίσης διάβασα ότι χρεώνουν 2% για μετατροπή συναλλάγματος. Είχα μείνει στο ότι είναι η καλύτερη τράπεζα για διαδικτυακές αγορές και PP, αλλά δεν φαίνεται να ισχύει πια...


ρε παιδιά τι γίνεται με την προμήθεια??? έκανα μεταφορά 25 ευρώ απο Paypal και μου κράτησε 4 ευρώ είμαστε σοβαροί??? πρώτη φορά μου κρατάει τόσα πολλά...η χρεωστική είναι απο την τράπεζα πειραιώς

Έτσι, όπως τα λέει ο φίλος παραπάνω...

Πέρυσι ήθελα να μεταφέρω 150€ από το Paypal στη Πειραιώς και έσπασα το ποσό σε δόσεις κάτω των 10€ ώστε να μην χρεωθώ προμήθεια για το εισερχόμενο έμβασμα.

Serafeim Karakostas
08-11-14, 16:36
4 ευρώ κρατάνε Εθνική και Πειραιώς σε μεταφορές από paypal.


Πέρυσι ήθελα να μεταφέρω 150€ από το Paypal στη Πειραιώς και έσπασα το ποσό σε δόσεις κάτω των 10€ ώστε να μην χρεωθώ προμήθεια για το εισερχόμενο έμβασμα.
Πολύ καλή σκέψη!

@ ADSLgr.com All rights reserved.