PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

runner70
08-11-14, 19:16
Για αυτο μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιον λογαριασμο με δωρεαν εισερχομενα εμβασματα οπως ο winbank direct.

KGP
09-11-14, 01:35
attica καμια προμηθεια ουτε καν σε ξενο νομισμα.... βεβαια η καρτα της δεν ειναι για αγορες στο ιντερνετ...αλλα απο την αλλη μπορεις και τραβας απο οποια τραπεζα ΑΤΜ θελεις...με προμηθεια 1 ευρω ανα συναλλαγη

lewton
11-11-14, 01:45
Για αυτο μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιον λογαριασμο με δωρεαν εισερχομενα εμβασματα οπως ο winbank direct.

+1
Όσοι έχετε Πειραιώς ανοιξτε τον Direct, είναι δωρεάν και έχει ενα σωρό πλεονεκτήματα.

cool11
11-11-14, 09:04
+1
Όσοι έχετε Πειραιώς ανοιξτε τον Direct, είναι δωρεάν και έχει ενα σωρό πλεονεκτήματα.

Online τον ανοιγεις , ή θελει επισκεψη σε καταστημα;
Ειναι οντως δωρεαν ή εχει καμια κρυφη χρεωση;

yyy
11-11-14, 09:42
Online τον ανοιγεις , ή θελει επισκεψη σε καταστημα;
Ειναι οντως δωρεαν ή εχει καμια κρυφη χρεωση;

Ναι, δωρεάν. Όποιος έχει ήδη σχέση με την Πειραιώς και ebanking εκεί, τον ανοίγει online και είναι άμεσα ενεργός!
www.winbankdirect.gr
για περισσότερα ;)

lewton
11-11-14, 11:10
Online τον ανοιγεις , ή θελει επισκεψη σε καταστημα;
Ειναι οντως δωρεαν ή εχει καμια κρυφη χρεωση;

Μερικές φορές εξαφανίζονται λεφτά με την αιτιολογία "κρυφές χρεώσεις" αλλά το αγνοώ.

kasadi
11-11-14, 11:22
Μερικές φορές εξαφανίζονται λεφτά με την αιτιολογία "κρυφές χρεώσεις" αλλά το αγνοώ.

γίνεται αυτό ή το λες κοροιδευτικά ?

lewton
11-11-14, 11:26
γίνεται αυτό ή το λες κοροιδευτικά ?

Δες σε ποιον απαντάω. :p

kasadi
12-11-14, 00:47
Δες σε ποιον απαντάω. :p
Χαχαχαχα κατάλαβα!

nikospot
22-11-14, 04:22
Τα νεύρα μου ρε παιδιά, δε μου δέχεται το paypal για κανένα λόγο την Debit MasterCard της Eurobank. Μάλιστα πήγα σήμερα και ξαναενεργοποίησα τον λογαριασμό που ήταν σε αδράνεια και έβαλα και κάποια χρήματα σε αυτόν. Πήρα τηλέφωνο μου είπαν να περιμένω μέχρι τις 9μιση το βράδυ που γίνονται ενημερώσεις στα συστήματα και να ξαναπροσπαθήσω. Τίποτα πάλι... Θα πάρω και αύριο τηλέφωνο αλλά λογικά δε θα βρουν πρόβλημα. Τι να κάνω; Υπάρχει λύση; Δεν έχω καμία όρεξη να ανοίγω λογαριασμούς και σε άλλες τράπεζες (Πειραιώς κλπ)

Αν και διαβάζω για τρελές χρεώσεις στην αλλαγη συναλλάγματος από με την χρεωστική της eurobank... (αν και όταν γίνονται συναλλαγές με paypal μπορεί να τις κάνει εκείνο με πολύ λιγότερη προμήθεια)
Τελικά τι συμφέρει; Θέλω μία χρεωστική μόνο για αυτό το σκοπό με τις λιγότερες δυνατές προμήθειες.

Ευχαριστώ :)

jadas
22-11-14, 12:06
Αν θες τις λιγοτερες δυνατες προμηθειες πρεπει να αλλαξεις τραπεζα, το paypal παιρνει μεγαλη προμηθεια .


Τα νεύρα μου ρε παιδιά, δε μου δέχεται το paypal για κανένα λόγο την Debit MasterCard της Eurobank. Μάλιστα πήγα σήμερα και ξαναενεργοποίησα τον λογαριασμό που ήταν σε αδράνεια και έβαλα και κάποια χρήματα σε αυτόν. Πήρα τηλέφωνο μου είπαν να περιμένω μέχρι τις 9μιση το βράδυ που γίνονται ενημερώσεις στα συστήματα και να ξαναπροσπαθήσω. Τίποτα πάλι... Θα πάρω και αύριο τηλέφωνο αλλά λογικά δε θα βρουν πρόβλημα. Τι να κάνω; Υπάρχει λύση; Δεν έχω καμία όρεξη να ανοίγω λογαριασμούς και σε άλλες τράπεζες (Πειραιώς κλπ)

Αν και διαβάζω για τρελές χρεώσεις στην αλλαγη συναλλάγματος από με την χρεωστική της eurobank... (αν και όταν γίνονται συναλλαγές με paypal μπορεί να τις κάνει εκείνο με πολύ λιγότερη προμήθεια)
Τελικά τι συμφέρει; Θέλω μία χρεωστική μόνο για αυτό το σκοπό με τις λιγότερες δυνατές προμήθειες.

Ευχαριστώ :)

nikospot
22-11-14, 14:16
οκ έστω... Και που πάω; Πειραιώς;

JethroTull
23-11-14, 11:50
Εγώ έχω eurobank debit card (από πρώην ΤΤ). Οταν κάνω πληρωμές σε εμπορικα μαγαζιά δουλεύει κανονικά.

Σε οποιαδήποτε συναλλαγή on-line (είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό) δεν γίνεται αποδεκτή.

jadas
23-11-14, 11:51
οκ έστω... Και που πάω; Πειραιώς;

Πειραιως ή alpha, δες ποια προτιμας.

Αν πας πειραιως παντως κανε Online αίτηση στο winbank direct να γλιτωσεις τα 5Ε του e-banking.
Αν κανεις πολλες μετατροπες συναλλαγματος μπορει να σε συμφερει και η american express της alpha (συνδρομη ετησια 10Ε, 0 κοστος μετατροπης δολλαριων)

Οπως και να εχει κανε και μια ερευνα μονος σου, σε περιπτωση που εχουν αλλαξει αυτα απο την τελευταια φορα που κοιταξα.

nikospot
23-11-14, 14:47
Σε alpha θυμάμαι είχα ρωτήσει εκτός του ότι θέλανε 300€ για να ανοίξει ο λογαριασμός, θέλανε και κίνησεις 300€ κάθε κάμποσο χρονικό διάστημα για να μένει ενεργός ο λογαριασμός πράγμα που δε παίζει να κάνω. Οπότε δε με βόλευει.
Πειραιώς θα κοιτάξω αν και προς το παρόν κατάφερα να περάσω την debit της eurobank! Αν τις μετατροπές συναλλάγματος τις αφήνω στο paypal λογικά δεν θα είναι πολλές. Βρήκα και σε άλλο φόρουμ ένα ποστ από κάποιον που έκατσε και υπολόγισε μέχρι πόσα λεφτά συμφέρει να αφήνεις το paypal να κάνει μετατροπή και μετά από εκείνο το ποσό έλεγε να αφήνεις την eurobank.

runner70
23-11-14, 15:51
Σε alpha θυμάμαι είχα ρωτήσει εκτός του ότι θέλανε 300€ για να ανοίξει ο λογαριασμός, θέλανε και κίνησεις 300€ κάθε κάμποσο χρονικό διάστημα για να μένει ενεργός ο λογαριασμός πράγμα που δε παίζει να κάνω. Οπότε δε με βόλευει.
Πειραιώς θα κοιτάξω αν και προς το παρόν κατάφερα να περάσω την debit της eurobank! Αν τις μετατροπές συναλλάγματος τις αφήνω στο paypal λογικά δεν θα είναι πολλές. Βρήκα και σε άλλο φόρουμ ένα ποστ από κάποιον που έκατσε και υπολόγισε μέχρι πόσα λεφτά συμφέρει να αφήνεις το paypal να κάνει μετατροπή και μετά από εκείνο το ποσό έλεγε να αφήνεις την eurobank.

Ποσο παλια ειναι η πληροφορια σου; γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτα εχουν καταργηθει απο την Ε.Ε.

nikospot
23-11-14, 16:16
1μιση χρόνο περίπου; Μπορεί να καταργήθηκε δε το έχω ψάξει πρόσφατα!

kourampies
23-11-14, 16:16
Ποσο παλια ειναι η πληροφορια σου; γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτα εχουν καταργηθει απο την Ε.Ε.

Για το άνοιγμα ισχύει ακόμα. Για τις κινήσεις δεν έφτασα να ρωτήσω.

Πήγα να ανοίξω ένα λογαριασμό πρόσφατα, και αν και είχα σκοπό να βάλω ποσό υπερπολλαπλάσιο των 300 ευρώ μου έκανε τόσο κακή εντύπωση και η απαίτηση και ο τρόπος που την διατύπωσαν, που πήγα αλλού.

runner70
23-11-14, 18:38
Για το άνοιγμα ισχύει ακόμα. Για τις κινήσεις δεν έφτασα να ρωτήσω.

Πήγα να ανοίξω ένα λογαριασμό πρόσφατα, και αν και είχα σκοπό να βάλω ποσό υπερπολλαπλάσιο των 300 ευρώ μου έκανε τόσο κακή εντύπωση και η απαίτηση και ο τρόπος που την διατύπωσαν, που πήγα αλλού.

Ναι τωρα το βλεπω και εγω οτι η alpha εξακολουθει να ζηταει 300€ ως ελάχιστο ποσό αρχικής κατάθεσης. Για το θεμα της κινησης-αδρανειας ενος λογαριασμου απο οτι ειδα εχει καταργηθει η χρεωση με την υπουργικη αποφαση Ζ1-21/2011.

yyy
23-11-14, 20:01
Νομίζω ότι το paypal χρεώνει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος 2,5% ενώ η Eurobank 2% και στις πιστωτικές και στις χρεωστικές. Λογικά λοιπόν, δε σε συμφέρει να κάνει το paypal την μετατροπή...

mindtrapper
23-11-14, 20:06
Η Πειραιώς χρεώνει 4 ή 3%, μπορεί κάποιος να μου θυμίσει;

JethroTull
23-11-14, 20:38
2% είναι και αυτή

edit: με μέγιστο όριο αν θυμάμαι καλά τα 6 ευρώ. Δηλαδή αν κάνεις αγορά 1000 ευρώ δεν θα σε χρεώσει +20.

nikospot
23-11-14, 20:40
Με συγχωρείτε που δίνω λινκ από άλλο φόρουμ (http://www.insomnia.gr/topic/506526-eurobank-debit-mastercard-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B5%CF%84/) (δείτε ποστ #4, #5) αλλά θέλω να το δείτε όπως ακριβώς το γράφουν τα άτομα που το έχουν δει αυτό με την προμήθεια. Ίσως να έχει τέτοια προμηθεια μόνο με την Debit MasterCard της eurobank ώστε να σου δώσει κίνητρο να πας στην Prepaid...

Δε μπορώ όμως να βρω που αναγράφουν αυτές τις προμήθειες! Τα κρύβουν καλά μάλλον ή δε ξέρω που να ψάξω :rolleyes:

evantigger
24-11-14, 00:09
Εγώ έχω eurobank debit card (από πρώην ΤΤ). Οταν κάνω πληρωμές σε εμπορικα μαγαζιά δουλεύει κανονικά.

Σε οποιαδήποτε συναλλαγή on-line (είτε Ελλάδα είτε εξωτερικό) δεν γίνεται αποδεκτή.

Έχω ακούσει ότι έχει κάποιο περίεργο πιστοποιητικό η Eurobank και γι' αυτό δε λειτουργεί στα Online...

runner70
24-11-14, 01:13
Νομίζω ότι το paypal χρεώνει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος 2,5% ενώ η Eurobank 2% και στις πιστωτικές και στις χρεωστικές. Λογικά λοιπόν, δε σε συμφέρει να κάνει το paypal την μετατροπή...

Για το paypal ναι οντως 2,5% ειναι η προμηθεια αλλα για τη χρεωστικη της eurobank υπαρχει η υποψια να εχουν 2,5€ ανα συναλλαγη για τη μετατροπη συναλλαγματος και οχι το 2%.

http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/TimologioStand%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_2013.pdf

Προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος (ATM / POS)

Δεν αναγραφεται παντως πουθενα ξεκαθαρα και μονο αυτο μου αρκει για να μην ασχοληθω.

yyy
24-11-14, 01:32
Για το paypal ναι οντως 2,5% ειναι η προμηθεια αλλα για τη χρεωστικη της eurobank υπαρχει η υποψια να εχουν 2,5€ ανα συναλλαγη για τη μετατροπη συναλλαγματος και οχι το 2%.

http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/TimologioStand%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_2013.pdf

Προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος (ATM / POS)

Δεν αναγραφεται παντως πουθενα ξεκαθαρα και μονο αυτο μου αρκει για να μην ασχοληθω.

Μάλλον έχεις δίκιο. Πάει καιρός που χρησιμοποίησα τελευταία φορά χρεωστική eurobank για τέτοιες αγορές. Σε αντίστοιχη πιστωτική, ισχύει κανονικά το 2%, χωρίς ελάχιστο όριο.

nikospot
24-11-14, 02:35
Στην prepaid τους ίσως είναι 2% γιατί τόσο καιρό δεν έχω δει τρελή προμήθεια σε αγορές που αφήνω την τράπεζα να κάνει μετατροπή. Ίσως στην χρεωστική το κοπανάνε για να πας να βγάζεις την prepaid που εκεί δίνεις την προμήθεια σε κάθε γέμισμα.... Θεωρώ λοιπόν πως με συμφέρει να χρησιμοποιώ την χρεωστική όταν δεν χρειάζεται μετατροπή συναλλάγματος από την τράπεζα. Αλλά θα κοιτάξω και στην Πειραιώς τι γίνεται γιατί αν η προμήθεια είναι στο 2% τότε είναι χαμηλότερη και από του paypal.

kostas2005
24-11-14, 09:36
Δίνει η alpha κάποια χρεωστική visa με bonus χωρίς συνδρομή η πρέπει να τους "πιέσεις" για να την πάρεις έτσι?

hedgehog
24-11-14, 11:49
Δίνει η alpha κάποια χρεωστική visa με bonus χωρίς συνδρομή η πρέπει να τους "πιέσεις" για να την πάρεις έτσι?

Χρεωστική με bonus νομίζω πως έχει μόνο την American Express, και δεν νομίζω πως την δίνουν χωρίς το ετήσιο πάγιο των 10 €.

Πιστωτικές, ναι, όλες μπορείς να τις πάρεις και χωρίς πάγιο.

nyannaco
24-11-14, 11:50
Οι χρεωστικές δεν έχουν bonus, οι πιστωτικές έχουν.

Edit: τωρα είδα από πάνω για την AmEx, δεν το ήξερα.

evantigger
24-11-14, 17:56
Οι χρεωστικές δεν έχουν bonus, οι πιστωτικές έχουν.

Edit: τωρα είδα από πάνω για την AmEx, δεν το ήξερα.

Νομίζω μια μορφή bonus έχει η HSBC με το πρόγραμμα stars αλλά πόσοι να έχουν hsbc στην Ελλάδα...

Manolis_karas
25-11-14, 19:56
Σε alpha θυμάμαι είχα ρωτήσει ........., θέλανε και κίνησεις 300€ κάθε κάμποσο χρονικό διάστημα για να μένει ενεργός ο λογαριασμός................
Όλες οι τράπεζες θέλουν μία τουλάχιστον κίνηση κάθε τόσο (σε αρκετές που συνεργάζομαι κάθε 18 μήνες), αλλιώς ο λογαριασμός γίνεται ανενεργός. Πριν λίγα χρόνια σε χρέωναν σε αυτή την περίπτωση. Τώρα η χρέωση έχει θεωρηθεί καταχρηστική από την ΕΕ. Εφαρμόστηκε όμως από όλες τις Ελληνικές τράπεζες;;;;;;;;;;

runner70
25-11-14, 23:16
Όλες οι τράπεζες θέλουν μία τουλάχιστον κίνηση κάθε τόσο (σε αρκετές που συνεργάζομαι κάθε 18 μήνες), αλλιώς ο λογαριασμός γίνεται ανενεργός. Πριν λίγα χρόνια σε χρέωναν σε αυτή την περίπτωση. Τώρα η χρέωση έχει θεωρηθεί καταχρηστική από την ΕΕ. Εφαρμόστηκε όμως από όλες τις Ελληνικές τράπεζες;;;;;;;;;;

Ναι σε ολες τις ελληνικες τραπεζες εχει καταργηθει η χρεωση. Απο την αλλη αν δεν υπαρχει καμια κινηση στο χρονικο διαστημα που οριζει η καθε τραπεζα, οντως μπορει να γινει ανενεργος ο λογαριασμος. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα χασεις τα χρηματα που εχεις μεσα. Απλα θα πρεπει να πας σε ενα υποκαταστημα για να τον ενεργοποιησεις και παλι. Επισης μπορεις να μεταφερεις τα χρηματα του ανενεργου λογαριασμου σε εναν ενεργο μεσω ebanking και τον αλλον να τον παρατησεις εφοσον δεν σε ενδιαφερει πια. (Το εχω κανει στην πειραιως).

nikospot
26-11-14, 01:40
...... Επισης μπορεις να μεταφερεις τα χρηματα του ανενεργου λογαριασμου σε εναν ενεργο μεσω ebanking και τον αλλον να τον παρατησεις εφοσον δεν σε ενδιαφερει πια. (Το εχω κανει στην πειραιως).

Στην Eurobank δε γίνεται! Ούτε αν θες να μεταφέρεις χρήματα από αδρανή ούτε αν θες να βάλεις χρήματα σε αδρανή λογαριασμό. Μάλιστα όταν πας να πάρεις χρήματα από αδρανή για να τα βάλεις σε άλλον σου λέει ότι ο τάδε λογαριασμός δε μπορεί να χρεωθεί γιατί είναι αδρανής. Αν πας να μεταφέρεις σε αυτόν λεφτά από άλλο λογαριασμό λέει ότι ο λογαριασμός προορισμού είναι αδρανής.

runner70
26-11-14, 02:02
Στην Eurobank δε γίνεται! Ούτε αν θες να μεταφέρεις χρήματα από αδρανή ούτε αν θες να βάλεις χρήματα σε αδρανή λογαριασμό. Μάλιστα όταν πας να πάρεις χρήματα από αδρανή για να τα βάλεις σε άλλον σου λέει ότι ο τάδε λογαριασμός δε μπορεί να χρεωθεί γιατί είναι αδρανής. Αν πας να μεταφέρεις σε αυτόν λεφτά από άλλο λογαριασμό λέει ότι ο λογαριασμός προορισμού είναι αδρανής.

Αχά μαλιστα. Αρα πρεπει να χασεις καποια μερα για να πας στην τραπεζα να τον ενεργοποησεις.

cool11
26-11-14, 10:05
Τελικα, χωρις επισκεψη σε καταστημα, δεν μπορει ο πελατης να αιτηθει αντικατάσταση της κάρτας του;(χρεωστικη/ατμ). Αντικατάσταση για οποιονδηποτε λογο(φθορα, απωλεια κλπ)
Με ενδιαφερει για Πειραιως και Εθνικη.

Για Πειραιως στις αρχες τους ετους που χρειαστηκε να το κανω, απαιτουσαν επισκεψη σε καταστημα.
Εχει αλλαξει κατι; Θελουν ακομη επισκεψη σε καταστημα;
Το ιδανικο θα ηταν να μπορω να κανω ενα αιτημα μεσα απο το web banking, και να μου ερχεται η καρτα στο σπιτι.

Και για ΕΤΕ?

evantigger
26-11-14, 15:58
Τελικα, χωρις επισκεψη σε καταστημα, δεν μπορει ο πελατης να αιτηθει αντικατάσταση της κάρτας του;(χρεωστικη/ατμ). Αντικατάσταση για οποιονδηποτε λογο(φθορα, απωλεια κλπ)
Με ενδιαφερει για Πειραιως και Εθνικη.

Για Πειραιως στις αρχες τους ετους που χρειαστηκε να το κανω, απαιτουσαν επισκεψη σε καταστημα.
Εχει αλλαξει κατι; Θελουν ακομη επισκεψη σε καταστημα;
Το ιδανικο θα ηταν να μπορω να κανω ενα αιτημα μεσα απο το web banking, και να μου ερχεται η καρτα στο σπιτι.

Και για ΕΤΕ?

Τηλέφωνο;

satel
26-11-14, 18:06
- - - Updated - - -


Νομίζω μια μορφή bonus έχει η HSBC με το πρόγραμμα stars αλλά πόσοι να έχουν hsbc στην Ελλάδα...

Έχω εγώ αλλά δεν μπορείς να φανταστείς τι άχρηστο πρόγραμμα είναι...Καμία σχέση με της Alpha που τη χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια.

JethroTull
27-11-14, 19:50
Τελικα, χωρις επισκεψη σε καταστημα, δεν μπορει ο πελατης να αιτηθει αντικατάσταση της κάρτας του;(χρεωστικη/ατμ). Αντικατάσταση για οποιονδηποτε λογο(φθορα, απωλεια κλπ)
Με ενδιαφερει για Πειραιως και Εθνικη.

Για Πειραιως στις αρχες τους ετους που χρειαστηκε να το κανω, απαιτουσαν επισκεψη σε καταστημα.
Εχει αλλαξει κατι; Θελουν ακομη επισκεψη σε καταστημα;
Το ιδανικο θα ηταν να μπορω να κανω ενα αιτημα μεσα απο το web banking, και να μου ερχεται η καρτα στο σπιτι.

Και για ΕΤΕ?

H Πειραιώς κάνει επανέκδοση κάρτας ή και του pin μέσω winbank.

cool11
27-11-14, 20:53
H Πειραιώς κάνει επανέκδοση κάρτας ή και του pin μέσω winbank.

Μηπως ξερεις αν αυτο ειναι τελευταια εξελιξη;
(Αρχες του '14 δεν γινονταν).
Μεσω winbank απο που μπορεις να το κανεις;
Και δεν χρειαζεται καμια επισκεψη στο καταστημα; πχ στην στελνουν;

JethroTull
28-11-14, 20:35
Διαχείριση Χρεωστικών Καρτών

Επανέκδοση ΡΙΝ: Αιτηθείτε online την έκδοση νέου PIN για τη χρεωστική σας κάρτα. Το νέο σας PIN θα σας αποσταλεί στη διεύθυνση αλληλογραφίας σας ή στο κατάστημα της επιλογής σας.

Επανέκδοση Χρεωστικής Κάρτας: Αιτηθείτε online την επανέκδοση της χρεωστικής σας κάρτας. Η νέα κάρτα θα αποσταλεί ταχυδρομικά στη διεύθυνση αλληλογραφίας σας.


Αυτό είναι copy-paste από τον λογαριασμό μου στο winbank.

cool11
28-11-14, 21:17
Αυτό είναι copy-paste από τον λογαριασμό μου στο winbank.

Ευχαριστω!!!!

Cutthroat
29-11-14, 10:17
Καλημέρα!Επειδή βλέπω ότι είστε πολύ ενημερωμένοι. Μπορείτε να μου πείτε για λίρες (amazon) και δολάρια τι συμφέρει πιο πολύ ανάμεσα σε χρεωστική πειραιώς, πιστωτική πειραιώς university,χρεωστική alpha; Η αν υπάρχει διαφορά να μου πείτε τι είναι καλύτερο στην κάθε περίπτωση

ariadgr
29-11-14, 21:52
Καλημέρα!Επειδή βλέπω ότι είστε πολύ ενημερωμένοι. Μπορείτε να μου πείτε για λίρες (amazon) και δολάρια τι συμφέρει πιο πολύ ανάμεσα σε χρεωστική πειραιώς, πιστωτική πειραιώς university,χρεωστική alpha; Η αν υπάρχει διαφορά να μου πείτε τι είναι καλύτερο στην κάθε περίπτωση

Η πιστωτική Πειραιώς (τουλάχιστον η Mastercard) δεν χρεώνει καμία προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος.

Cutthroat
29-11-14, 22:14
Ok thx

djuan1988
29-11-14, 23:33
Ok thx

Βασικά ενώ η Πειραιώς χρεώνει στις χρεωστικές της 2% προμήθεια για αγορές σε ξένο νόμισμα, ειδικά στο Amazon δεν το κάνει! Δεν ξέρω γιατί, αλλά αν αγοράσεις σε λίρες μόνο από το Amazon δεν έχεις καμία επιβάρυνση.

Βέβαια έχω να αγοράσω καιρό από το αγγλικό από τότε που έκοψε τα δωρεάν μεταφορικά, αλλά δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.

kourampies
29-11-14, 23:42
Υπάρχει αυτή τη στιγμή κάποια τράπεζα που να παρέχει εφάμιλλες υπηρεσίες χρεωστικής και ebanking με την Πειραιώς;

Δηλαδή...


Χρεωστική με 100% online συμβατότητα
Μικρή/λογική προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος
Ανθρώπινο web banking χωρίς να περιμένεις την επόμενη εργάσιμη για τα πάντα

yyy
30-11-14, 11:11
Η πιστωτική Πειραιώς (τουλάχιστον η Mastercard) δεν χρεώνει καμία προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος.

Αγορές σε οποιοδήποτε νόμισμα; Και USD; Η χρεωστική της Πειραιώς χρεώνει 2%. Γι' αυτό και ρωτάω...

ariadgr
30-11-14, 16:33
Αγορές σε οποιοδήποτε νόμισμα; Και USD; Η χρεωστική της Πειραιώς χρεώνει 2%. Γι' αυτό και ρωτάω...

Yes...

jmk5
18-12-14, 15:23
αυτη τη στιγμη ποια θεωρειτε οτι ειναι η πιο οικονομικη λυση (με λιγοτερες χρεωσεις) για να βγαλει καποιος καρτα χρεωστικη prepaid για αγορες μεσω ιντερνετ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.