PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176

etsouk2000
12-08-08, 22:21
Εδώ βάζω ενα ίσως, μιλάω πάντα για visa, αλλό πράγμα η Master αλλό η amex αλλό η visa

Eχω και visa (της εθνικης) (τωρα την προσεξα) που κι αυτη δεν το γραφει το valid worldwide κι ομως λειτουργησε μια χαρα και στο ιντερνετ και στο εξωτερικο. Δεν ξερω τι αλλο να πω.

traderman
12-08-08, 22:23
Αλλο η πιστωτικη που την δεχονται παντου,αλλο η electron που δεν την δεχονται παντου και αλλο η προπληρωμενη που αλλοι την δεχονται στο internet και αλλοι οχι.
Στο internet ΠΑΝΤΑ προπληρωμενη για λογους ασφαλειας.

etsouk2000
12-08-08, 22:37
Στο internet ΠΑΝΤΑ προπληρωμενη για λογους ασφαλειας.

Nαι καλα...
Φιλικη συμβουλη: υπαρχουν αλλοι 100% ασφαλεις τροποι να ψωνιζεις στο ιντερνετ (βλεπε χρεωστικη καρτα) χωρις να πληρωνεις τα κερατιατικα για το γεμισμα της προπληρωμενης. Δες το σχετικο νημα. Κλαιω τα τελη που σε εχουν χρεωσει με τις προπληρωμενες σου...

traderman
12-08-08, 22:53
etsouk2000 πρωτα θα μαθεις να ξεχωριζεις πιστωτικη-χρεωστικη-προπληρωμενη και μετα θα κλαψεις για τα τελη που με χρεωνουν(και που εγω δεν τα ειδα).

etsouk2000
13-08-08, 02:29
etsouk2000 πρωτα θα μαθεις να ξεχωριζεις πιστωτικη-χρεωστικη-προπληρωμενη και μετα θα κλαψεις για τα τελη που με χρεωνουν(και που εγω δεν τα ειδα).

Μετα απο πανω απο 10 χρονια κατοχης και χρησης καρτων, ναι περιμενα εσενα για να μαθω τη διαφορα.
Δεν σου τρωει προμηθεια για το γεμισμα της προπληρωμενης καθε φορα; Δεν ειδες τα εξοδα επειδη δεν υπαρχουν ή επειδη δεν κοιταξες;

goku
13-08-08, 13:33
Τέλικα κατέληξα στην Attica Gift Card, είναι προπληρωμένη και από ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται καν να έχεις λογαριασμό στην συγκεκριμένη τράπεζα. Το γελοίο είναι ότι έκανα αίτηση online για να μου στείλουν μία και μου στείλαν email ότι πρέπει να πάω να κάνω αίτηση στην τράπεζα, καλά τότες τι βάζουν την αίτηση online;

aroutis
13-08-08, 13:50
Τέλικα κατέληξα στην Attica Gift Card, είναι προπληρωμένη και από ότι κατάλαβα δεν χρειάζεται καν να έχεις λογαριασμό στην συγκεκριμένη τράπεζα. Το γελοίο είναι ότι έκανα αίτηση online για να μου στείλουν μία και μου στείλαν email ότι πρέπει να πάω να κάνω αίτηση στην τράπεζα, καλά τότες τι βάζουν την αίτηση online;
Εκδήλωση ενδιαφέροντος ειναι πρακτικά... αλλιώς "teaser", να σε κάνουν να πας στο κατάστημα;)

SALONIKAG
20-08-09, 02:58
Θέλω να αγοράσω από amazon,αλλά η visa electron του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου δεν γίνεται δεκτή και γενικά δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σε συναλλαγές στο διαδίκτυο,όπως και την ΕΘΝΟcash..
Γνωρίζετε ποιες χρεωστικές κάρτες γίνονται δεκτες ?
Ευχαριστώ!

Cacofonix
20-08-09, 13:06
Πάρε της Alpha Bank.

ipo
20-08-09, 13:57
Alpha Bank Enter Visa (cashcard/χρεωστική), Τράπεζα Πειραιώς wincard (cashcard/χρεωστική), είναι γενικά οι περισσότερο αποδεκτές χρεωστικές κάρτες. Βέβαια το Amazon είναι από τους πιο δύσκολους online έμπορους στο ζήτημα της αποδοχής κάρτας που δεν είναι πιστωτική (χρεωστική, προπληρωμένη).

xristos13
23-08-09, 15:03
Καλησπερα παιδια.Εγω εχω την χρεωστικη καρτα της τραπεζας πειραιως και μετα απο ενα ταξιδι μου στην Ιταλια με απογοητευσε.Αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω 4 διαφορετικα ATM μηχανηματα για να μπορεσω να βγαλω 150 ευρω.Κ το καλυτερο της υποθεσης ειναι οτι για την επιστροφη απο Μιλανο,ηθελα να πληρωσω το εισητιριο μεσο της καρτας αλλα η υπαλληλος μου ειπε οτι μπορουσε να παρει μονο 44 ευρω απο την καρτα ενω ειχα αρκετα χρηματα μεσα.Δοκιμασε να παρει 64,74,84...αλλα τιποτα...μονο 44 μπορουσε να βγαλει..Ανεξηγητο...Την καρτα την εχω μολις 2 μηνες..Γνωριζει κανεις τι μπορει να συμβαινει??

DarkPassenger
23-08-09, 16:09
γεια σας. Αν καταθέσω κάποια χρήματα στο λογαριασμό μου, μεσολαβεί κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να εμφανιστούν στο λογαριασμό;; ρωτάω γιατί θέλω να κάνω μια αγορά μέσω internet με τη χρεωστική κάρτα μου (alpha enter visa). Ευχαριστώ.

ipo
23-08-09, 16:20
γεια σας. Αν καταθέσω κάποια χρήματα στο λογαριασμό μου, μεσολαβεί κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να εμφανιστούν στο λογαριασμό;; ρωτάω γιατί θέλω να κάνω μια αγορά μέσω internet με τη χρεωστική κάρτα μου (alpha enter visa). Ευχαριστώ.
Εξαρτάται από το πώς κάνεις την κατάθεση. Αν την κάνεις σε ΑΤΜ με φάκελο, τότε καθυστερούν μία εργάσιμη.

DarkPassenger
23-08-09, 17:17
Εξαρτάται από το πώς κάνεις την κατάθεση. Αν την κάνεις σε ΑΤΜ με φάκελο, τότε καθυστερούν μία εργάσιμη.

οχι σε ΑΤΜ, κανονικά σε υπάλληλο της τράπεζας.

ipo
23-08-09, 17:25
οχι σε ΑΤΜ, κανονικά σε υπάλληλο της τράπεζας.
Σε αυτή την περίπτωση το ποσό πιστώνεται άμεσα στο λογαριασμό σου.

nikos93
24-08-09, 20:10
ενας φιλος μου εχει την χρεωστικη της probank που ειναι mastercard maestro
θελω να ρωτισω
καλυτερη ποια ειναι
η visa electron ή η mastercard maestro ;
και ποιες ειναι οι διαφορες τους;

ipo
24-08-09, 20:20
θελω να ρωτισω
καλυτερη ποια ειναι
Καλύτερη είναι wincard (χρεωστική Visa) της Τράπεζας Πειραιώς.

Αν θέλεις ανοίγουμε κουβέντα για το ζήτημα, αλλά εκεί που σου λέω θα καταλήξουμε 100%. :)

nikos93
24-08-09, 20:30
Καλύτερη είναι wincard (χρεωστική Visa) της Τράπεζας Πειραιώς.

Αν θέλεις ανοίγουμε κουβέντα για το ζήτημα, αλλά εκεί που σου λέω θα καταλήξουμε 100%. :)

απλα ρωτισα τι διαφορες εχουν
αν θα επερνα τωρα θα κοιταζα αναμεσα στην χρεωστικη της alpha και της πειραιως

ipo
24-08-09, 20:40
απλα ρωτισα τι διαφορες εχουν
αν θα επερνα τωρα θα κοιταζα αναμεσα στην χρεωστικη της alpha και της πειραιως
Η visa electron μπορεί να είναι οτιδήποτε (χρεωστική, πιστωτική, χρεωστική με πιστωτικό όριο=δυνατότητα υπερανάληψης με τόκο), ανάλογα την επιλογή της εκάστοτε τράπεζας. Άρα δεν είναι συγκεκριμένη κάρτα. Το ίδιο και η mastercard.

Ακόμα κι αν μάθεις τι κάρτα είναι ακριβώς, θα χρειαστεί να μάθεις ποια είναι η αποδοχής της από καταστήματα φυσικά και online, η οποία επίσης έχει να κάνει με τις επιλογές της τράπεζας.

Όπως βλέπεις είναι πάρα πολύ γενική λοιπόν η ερώτησή σου.

Η alpha μέχρι πρόσφατα εφάρμοζε χρεώσεις 9€/εξάμηνο για λογαριασμούς με μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο κάτω των 300€. Αυτό είναι παράνομο και πρόσφατα το κατήργησαν. Διατηρούν όμως 1€ χρέωση για κάθε χρέωση σε γκισέ, πλέον των 5 μηνιαίως.

Προσωπικά βάζω στην πρώτη θέση τη wincard της Τράπεζας Πειραιώς, στη δεύτερη την enter visa της Alpha και στην τρίτη τη χρεωστική της Κύπρου. Οι υπόλοιπες πιστεύω ότι είναι για όσους έχουν κάποιο ιδιαίτερο λόγο να τις χρησιμοποιούν.

nikos93
24-08-09, 20:47
την μεγαλυτερη αποδοχη απο καταστηματα ποιας τραπεζας χρεωστικη την εχει;

ariadgr
24-08-09, 20:48
την μεγαλυτερη αποδοχη απο καταστηματα ποιας τραπεζας χρεωστικη την εχει;

Σου απάντησε ο ipo παραπάνω στην τελευταία του παράγραφο.

papi_tam
24-08-09, 21:01
Παιδιά οι χρεωστικές της Εμπορικής Τράπεζας γίνονται δεκτές σε ηλεκτρονικές αγορές?
(Σε παλαιότερα ποστς κάποιοι έγραφαν πως δεν γίνεται)

sdikr
24-08-09, 21:02
Η visa electron μπορεί να είναι οτιδήποτε (χρεωστική, πιστωτική, χρεωστική με πιστωτικό όριο=δυνατότητα υπερανάληψης με τόκο), ανάλογα την επιλογή της εκάστοτε τράπεζας. Άρα δεν είναι συγκεκριμένη κάρτα. Το ίδιο και η mastercard.

Ακόμα κι αν μάθεις τι κάρτα είναι ακριβώς, θα χρειαστεί να μάθεις ποια είναι η αποδοχής της από καταστήματα φυσικά και online, η οποία επίσης έχει να κάνει με τις επιλογές της τράπεζας.

Όπως βλέπεις είναι πάρα πολύ γενική λοιπόν η ερώτησή σου.

Η alpha μέχρι πρόσφατα εφάρμοζε χρεώσεις 9€/εξάμηνο για λογαριασμούς με μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο κάτω των 300€. Αυτό είναι παράνομο και πρόσφατα το κατήργησαν. Διατηρούν όμως 1€ χρέωση για κάθε χρέωση σε γκισέ, πλέον των 5 μηνιαίως.

Προσωπικά βάζω στην πρώτη θέση τη wincard της Τράπεζας Πειραιώς, στη δεύτερη την enter visa της Alpha και στην τρίτη τη χρεωστική της Κύπρου. Οι υπόλοιπες πιστεύω ότι είναι για όσους έχουν κάποιο ιδιαίτερο λόγο να τις χρησιμοποιούν.

το χωρίς χρέωση που το αναφέρει η Πειραιώς;

ipo
24-08-09, 21:05
το χωρίς χρέωση που το αναφέρει η Πειραιώς;
Δεν ανέφερα κάτι για χρεώσεις στην Πειραιώς. Άμα μάθεις κάτι (τηλεφωνικώς, pdf) σε παρακαλώ ενημέρωσε κι εμάς.

sdikr
24-08-09, 21:18
Δεν ανέφερα κάτι για χρεώσεις στην Πειραιώς. Άμα μάθεις κάτι (τηλεφωνικώς, pdf) σε παρακαλώ ενημέρωσε κι εμάς.


Μα λές ποιο πάνω οτι η alpha (που έχει Pdf) χρεώνει όταν πάς στο γκίσε, στην Πειραίως δεν υπάρχει pdf, εδώ χρεώνουν το e-bank

ipo
24-08-09, 21:31
Μα λές ποιο πάνω οτι η alpha (που έχει Pdf) χρεώνει όταν πάς στο γκίσε, στην Πειραίως δεν υπάρχει pdf, εδώ χρεώνουν το e-bank
Ο συνειρμός χρεώνουν εφάπαξ το e-banking (5€), άρα χρεώνουν και το γκισέ, είναι δικός σου. Δε θα ήθελα να μπω στη θέση να εναντιώνομαι ή να επιβεβαιώνω τεκμηριωμένα τις υποθέσεις και τους συνειρμούς των αναγνωστών.

Όποιος θέλει, είναι ελεύθερος να καλέσει το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και να μάθει ή να ψάξει τους όρους χρήσης στην ιστοσελίδα οποιασδήποτε τράπεζας. Με υποθέσεις, έστω και λογικές, δε συζητάμε υπεύθυνα, ούτε καταλήγουμε σε ασφαλές συμπέρασμα.

sdikr
24-08-09, 21:45
Ο συνειρμός χρεώνουν εφάπαξ το e-banking (5€), άρα χρεώνουν και το γκισέ, είναι δικός σου. Δε θα ήθελα να μπω στη θέση να εναντιώνομαι ή να επιβεβαιώνω τεκμηριωμένα τις υποθέσεις και τους συνειρμούς των αναγνωστών.

Όποιος θέλει, είναι ελεύθερος να καλέσει το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών και να μάθει ή να ψάξει τους όρους χρήσης στην ιστοσελίδα οποιασδήποτε τράπεζας. Με υποθέσεις, έστω και λογικές, δε συζητάμε υπεύθυνα, ούτε καταλήγουμε σε ασφαλές συμπέρασμα.


Δυστυχώς δεν υπάρχει στην σελίδα τους (Πειραιώς)
δεν έχω λογαριασμό όποτε δεν μπορώ να ρωτήσω.


Για την alpha αυτό που ξέρω είναι οτι εφόσον έχεις συνδεδεμένη πιστωτική με τον λογαριασμό σου τότε δεν υπάρχει το κόστος για τα κάτω των 300 ευρώ

Απο την άλλη εγώ ρώτησα αν είσαι σίγουρος οτι δεν έχει χρέωση η Πειραιώς, μιας και εσύ το έκανες αναφορά

ipo
25-08-09, 05:05
Για την alpha αυτό που ξέρω είναι οτι εφόσον έχεις συνδεδεμένη πιστωτική με τον λογαριασμό σου τότε δεν υπάρχει το κόστος για τα κάτω των 300 ευρώ

Απο την άλλη εγώ ρώτησα αν είσαι σίγουρος οτι δεν έχει χρέωση η Πειραιώς, μιας και εσύ το έκανες αναφορά
Ούτε η Alpha (πλέον), ούτε η Πειραιώς έχουν χρέωση για χαμηλό υπόλοιπο λογαριασμού. Για έξοδα αδρανείας, καθώς και έξοδα πολλών μηνιαίων κινήσεων σε γκισέ δεν ξέρω περισσότερα από όσα έγραψα για την Alpha (1€/συναλλαγή, μετά τις 5 συναλλαγές).

anon
25-08-09, 12:16
μου ήρθε μήνυμα ότι με SIMPLY και μέχρι 30/9 στα σούπερ μαρκετ μαρινόπουλος & carrefour έχεις έκπτωση 5%.

ipo
25-08-09, 15:17
μου ήρθε μήνυμα ότι με SIMPLY και μέχρι 30/9 στα σούπερ μαρκετ μαρινόπουλος & carrefour έχεις έκπτωση 5%.
Όταν είδα χτες το μήνυμα στο κινητό, εσένα τον οικογενειάρχη με τις τακτικές επισκέψεις στο carrefour σκέφτηκα, αλλά ξέχασα να το αναφέρω. Εγώ δεν πάω τακτικά carrefour, οπότε η συγκεκριμένη έκπτωση δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. :)

anon
25-08-09, 15:27
τελικά αυτό που έλεγες ότι πέφτει η έκπτωση στο 1% στην Dynamic με την συμπλήρωση ενός ποσού (νομίζω 300 ευρώ συνολικά επιστροφή) ισχύει, μιας και είμαι πλέον με αυτή την έκπτωση. Ρώτησα την τράπεζα, και η ημερομηνία έναρξης που μετράνε πόσο σε επιστροφή σου έχουνε δώσει δεν είναι ταυτόσημη με το ημερολογιακό έτος, αλλά με την ημερομηνία που πρωτοενεργοποιήθηκε η κάρτα. Με βάση αυτή την ημερομηνία παίζει, για τον καθένα ξεχωριστά, και μόλις φτάνει σε αυτή την ημερομηνία γίνεται "ρεσετ" και ξαναξεκινάει απο την αρχή να μετρά τις επιστροφές... Οι ειδικές όμως εκπτώσεις, όπως πχ τον Μάιο-Ιούνιο που είχε η Dynamic επίσης 5% επιστροφή στα carrefour, ισχύουν ασχέτως εαν έχεις πιάσει το όριο ή όχι.

ipo
25-08-09, 16:03
τελικά αυτό που έλεγες ότι πέφτει η έκπτωση στο 1% στην Dynamic με την συμπλήρωση ενός ποσού (νομίζω 300 ευρώ συνολικά επιστροφή) ισχύει, μιας και είμαι πλέον με αυτή την έκπτωση.
Δεν τα λέω τυχαία. Διαβάζω τα online pdf, καλώ στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών για επιβεβαίωση. Μάλιστα στη συγκεκριμένη περίπτωση η Alpha Bank μου έστειλε 2 φορές τους περσινούς όρους (έχει περσινή ημερομηνία εκτύπωσης το χαρτί) που έλεγαν άλλα. Πήρα ξανά τηλέφωνο, δεν ήξεραν τι να μου πουν όταν τους έλεγα ότι μου λένε να πιστέψω όρους, ενώ με κατοχυρώνουν εγγράφως με άλλους (δεν ήθελαν να μου ξαναστείλουν το σωστό συμβόλαιο).

Τελικά πήγα επί τόπου σε υπάλληλο εργασιών, η οποία δεν ήξερε, πήρε εσωτερικό τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελάτων και της είπαν ότι δεν υπάρχει όριο. :shock: Τη βάζω να ανοίξει έναν ie και να δει το pdf. Ξαναπαίρνει τηλέφωνο, βρίσκει άλλο υπάλληλο, ο οποίος της λέει ότι υπάρχει όριο 300€ (και να αγνοήσω τους όρους με τα 150€ που έχω εγγράφως στα χέρια μου) και να τους πιστέψω στο προφορικό, διότι δεν έχουν κάπου γραμμένους τους σύγχρονους όρους. Alpha Bank στο μεγαλείο της.




Οι ειδικές όμως εκπτώσεις, όπως πχ τον Μάιο-Ιούνιο που είχε η Dynamic επίσης 5% επιστροφή στα carrefour, ισχύουν ασχέτως εαν έχεις πιάσει το όριο ή όχι.
Αυτό είναι κάτι που δεν περίμενα να συμβαίνει. Πολύ θετικό.

Θα σου πρότεινα πάντως να βγάλεις δεύτερη Dynamic (ξεχωριστή, όχι πρόσθετη στην κύρια δικιά σου) για τη γυναίκα σου, ώστε να έχετε 300€ επιστροφές έκαστος, σε περιόδους μη προσφορών. Έτσι κι αλλιώς χωρίς συνδρομή είναι.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 20 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


... η Alpha Bank μου έστειλε 2 φορές τους περσινούς όρους (έχει περσινή ημερομηνία εκτύπωσης το χαρτί) που έλεγαν άλλα. ...
Διόρθωση:
Σήμερα έλαβα ταχυδρομικώς 3η φορά τους περσινούς όρους (ημερομηνία εκτύπωσης 4/2008). Με δεδομένη τη χαμηλή ενημέρωση του τμήματος εξυπηρέτησης πελατών, αρχίζω να υποψιάζομαι ότι η κατάσταση στο τμήμα καρτών είναι εκτός ελέγχου.

Υποθέτω ότι εκτύπωσαν μερικά εκατομμύρια αντίτυπα πέρσι και για να μην πάει χαμένο το χαρτί, στέλνουν τα ίδια και φέτος. Απαράδεκτοι. :down:

anon
25-08-09, 16:58
εγω τηλεφωνικά είχα άψογη εξυπηρέτηση και ο υπάλληλος ήξερε και μου τάλεγε αμέσως. προφανώς έχουν και νεους και ανεκπαίδευτους υπαλλήλους, και γιαυτό συμβαίνουν αυτά.

οσο για το 5%, ναι, ήταν ευχάριστη έκπληξη. Ελπίζω να μην πάνε και το χτυπήσουν και αυτό, αν και θαναι δύσκολο, γιατί θα πρέπει να γράφουν έστω και με μικρά γράμματα, ότι ξέρετε ισχύει γιαυτούς που δεν έχουν συμπληρώσει τα 300 ευρώ επιστροφής και μπλα μπλα, και αυτό μαρκετίστικα χτυπά άσχημα.

Οσο για την δεύτερη κάρτα έχεις δίκιο, και μέχρι τώρα την είχα σαν μέλος, πρέπει να βγάλουμε ξεχωριστή. Ετσι θα μοιράζονται τα έξοδα, και οι επιστροφές...

imr
26-08-09, 18:43
Παιδια εχω μια απορια

Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα την χρωστικη της Κυπρου χωρις κανενα προβλημα.
Τωρα που εληξε μου εστειλαν αλλη, αλλα δεν γραφει electron visa οπως η προηγουμενη αλλα μονο visa

Στο καταστημα που πηγαν δεν μπορω να πω οτι ηξεραν τι ακριβως γινεται, αλλα με λιγα λογια μου ειπαν οτι κανει την ιδια δουλεια


Και η ερωτηση : δουλευει αυτη η καρτα σαν debit?Υπαρχει ακομα η electron visa ή καταργηθηκε τελειως?

ipo
26-08-09, 19:06
Παιδια εχω μια απορια

Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα την χρωστικη της Κυπρου χωρις κανενα προβλημα.
Τωρα που εληξε μου εστειλαν αλλη, αλλα δεν γραφει electron visa οπως η προηγουμενη αλλα μονο visa

Στο καταστημα που πηγαν δεν μπορω να πω οτι ηξεραν τι ακριβως γινεται, αλλα με λιγα λογια μου ειπαν οτι κανει την ιδια δουλεια


Και η ερωτηση : δουλευει αυτη η καρτα σαν debit?Υπαρχει ακομα η electron visa ή καταργηθηκε τελειως?
Για εξειδικευμένες ερωτήσεις (και γενικότερα για ερωτήσεις) δεν πάμε σε κατάστημα τραπέζης. Οι υπάλληλοι εργασιών υποτίθεται ότι ξέρουν τα πάντα και έχουν πολύ φορτωμένο πρόγραμμα. Επομένως είναι αδύνατο να είναι τέλεια ενημερωμένοι για όλα.

Προτείνω να πάρεις τηλέφωνο στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της τράπεζας για να πληροφορηθείς έγκυρα. Εκεί υπάρχουν υπάλληλοι εξειδικευμένοι για τα ζητήματα των καρτών.

Όπως έχει γραφτεί πολλές φορές στο φόρουμ, οι electron δεν είναι απαραίτητα χρεωστικές, ούτε οι μη electron είναι απαραίτητα μη χρεωστικές. Κατά πάσα πιθανότητα η κάρτα που σου έστειλαν κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με την προηγούμενη.

Μπάχαλο τα έχουν κάνει οι τράπεζες με τις ονομασίες των καρτών και τις συμφωνίες αποδοχής... :down:

stefanos1999
26-08-09, 19:07
να παραθεσω την εμπειρια μου...ειμαι χρηστης χρεωστικων όσο και πιστωτικων απο 1999 που ημουν φοιτητης...η καλυτερη χρεωστικη είναι φυσικα η visa electron και κατα προτίμηση της τρ.Πειραιως στην ποια σημ. μπορεις να μεταβαλεις το οριο αγορων+αναληψεων μεσω του ebanking.To όριο αγορων που μπορεί κανεις να επιλεξει ειναι απο μόλις 100 ευρώ έως και 2,000 ευρώ ημερησιως το ανώτατο (εννοειται οτι υπαρχει+το αναλογο διαθεσιμο υπόλοιπο). Ουδέν προβλημα εχω ποτε aντιμετωπισει με την συγκεκριμενη καρτα σε καποια απο τις εκατονταδες online αγορές που εχω πραγματοποιησει ακομη+στους δυσκολοτερους εμπορους όπως πχ. sport betting. Eπισης ενα αλλο θετικο είναι οτι στις αγορες σε ξενο νομισμα , η μετατροπή γίνεται σε ευρω μόνο με βαση την ημερησια ισοτιμιας συναλλαγματος χωρις καμια επιπλεον χρεωση. για αγορές σε ευρώ τοσο στην Ελλάδα όσο και στον εξωτερικο δεν υπάρχει φυσικά χρέωση.
Οι αναλήψεις στο εξωτερικο σε ΕΥΡΩ χρεώνονται όσο και οι αναληψεις στην Ελλάδα σε ΑΤΜ τρίτων τραπεζών (εκτός Πειραιώς), δηλαδή: €1,10 για αναληψη έως € 150,00 - €1,50 για αναληψεις απο €150,01 έως €250,00 και τέλος απο € 250,01 και πάνω η χρέωση είναι €2,20.
Η προμηθεια αναληψεων στο εξωτερικο σε ξένο νόμισμα είναι 5 ευρώ ανα συναλλαγη ανεξαρτητως ποσού.
Το ημερησιο οριο αναληψεων σε ΑΤΜ στο εξωτερικό είναι οσο είναι και το οριο αγορων, που όπως προείπα μπορεί εκτος απο τα καταστηματα να καθοριστεί και απο το ebanking.

ipo
26-08-09, 19:20
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Η μόνη Visa Electron (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=239792&lang=1&nt=96%20&sid=) που έχει αυτή τη στιγμή η Πειραιώς είναι πιστωτική. Άρα κάπου μπερδεύεσαι ή εννοείς τη wincard (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=239796&lang=1&nt=96%20&sid=).

Το όριο της κάρτας μπορεί να ανέβει κι άλλο αν αιτηθείς σε κατάστημα ή στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Πράγματι έχει εξαιρετική αποδοχή, γι' αυτό θεωρείται η καλύτερη και ασφαλέστερη κάρτα στην Ελλάδα.

Τώρα που έκοψε η Alpha Bank τις προμήθειες χαμηλού υπολοίπου πάει να ξεπεράσει τη wincard, διότι η Enter Visa έχει επί πλέον το πλεονέκτημα να απενεργοποιείται όποτε θέλεις η δυνατότητα αγορών με την κάρτα και να μένει αποκλειστικά ως cashcard μέχρι την επανενεργοποίησή της. :oneup:

stefanos1999
26-08-09, 19:41
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Η μόνη Visa Electron (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=239792&lang=1&nt=96%20&sid=) που έχει αυτή τη στιγμή η Πειραιώς είναι πιστωτική. Άρα κάπου μπερδεύεσαι ή εννοείς τη wincard (http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=239796&lang=1&nt=96%20&sid=).

Το όριο της κάρτας μπορεί να ανέβει κι άλλο αν αιτηθείς σε κατάστημα ή στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών. Πράγματι έχει εξαιρετική αποδοχή, γι' αυτό θεωρείται η καλύτερη και ασφαλέστερη κάρτα στην Ελλάδα.

Τώρα που έκοψε η Alpha Bank τις προμήθειες χαμηλού υπολοίπου πάει να ξεπεράσει τη wincard, διότι η Enter Visa έχει επί πλέον το πλεονέκτημα να απενεργοποιείται όποτε θέλεις η δυνατότητα αγορών με την κάρτα και να μένει αποκλειστικά ως cashcard μέχρι την επανενεργοποίησή της. :oneup:

η WINCARD είναι visa electron, άλλο που δεν το γράφει. παιδια μην μπερδευεστε με τις ονομασίες.... 3 ειδων καρτων υπαρχουν:
1)πιστωτικες
2)χρεωστικες
3)προπληρωμενες

τωρα υπαρχουν 2κυριοι οργανισμοι εκκαθαρισης συναλλαγων που συνεργαζονται με τις τραπεζες ανά τον κοσμο, η VISA και η mastercard, υπαρχει η american express και η diners με πολυ χαμηλοτερη διεισδυση στο κοινο όσο και αποδοχή παγκοσμίως.

Η visa στις χρεωστικες τις ονομαζε έως πολύ πρόσφατα όλες visa electron επειδη για να πραγματοποιηθει η συναλλαγη πρεπει να δοθεί online έγκριση (να υπαρχει διαθεισμο υπόλοιπο) ενω στις πιστωτικες visa μπορει να πραγματοποιηθει -σπανια βεβαια πλεόν- αγορα και οffline (με κατι παλια μηχανηματακια χειρός, τα λεγομενα χρατσα-χρουτσα) που στην ουσια εβγαζαν φωτοτυπια την καρτα+την εστελναν μετα προς εισπραξη στην τράπεζα οι έμποροι.ΟΛΕΣ μα όλες οι χρεωστικες της visa που εκδίδονται στην Ελλάδα-ανεξαρτητου τράπεζας- ειναι electron (εστω+αν δεν το γραφουν επάνω), διοτι χρειαζεται εγκριση(επαρκες διαθεσιμο υπόλοιπο) οπωσδηποτε πριν πραγματοποιηθει μια αγορά.

visa electron λογοτυπο μπορει όμως να δείτε και σε πιστωτική καρτα, οπως π.χ. εκδιδει η πειραιως, διδεται συνήθως σε πελατες με χαμηλή πιστοληπτικη ικανοντητα, πχ. χαμηλο είσοδημα, φοιτητες, νέοι πελάτες κ.λ.π.
Για να ξεχωρισετε αν μια κάρτα είναι electron (χρεωστική ή πιστωτική) ή κανονική πιστωτική visa ο ευκολοτερος τροπος ειναι να δειτε αν οι αριθμοι και τα γράμματα του ονοματος του κατοχου της καρτας είναι αναγλυφα ή εκτυπωμένα. Αν είναι εκτυπωμενα σημαινει οτι η καρτα είναι είτε χρεωστική είτε πιστωτική visa electron. αν είναι αναγλυφα, πρόκετα 100% για πιστωτική κάρτα.Πλέον όλες , χρεωστικές, πιστωτικες,προπληρένες σε λιγά χρόνια, ηδη εχει ξεκινησει η αντικατασταση των ονομασιων, θα ονομαζονται όλες visa, θα σταματησει πλεον το visa electron και το plus λογότυπο που υπήρχε έως και πριν λίγα χρόνια.


Η mastercard τις χρεωστικές τις ονομαζει maestro με πολύ αναπτυσομενη αποδοχή στα καταστήματα αλλά υστερει ακομη πολύ λίγο απο την visa. Υστερεί όμως σημαντικά ακόμα την αποδοχή σε online αγορές.
Τωρα πως η καθε μια τραπεζα ονομαζει τις πιστωτικές +χρεωστικες καρτες π.χ.η Πειραιως wincard ...μην σας μπερδευουν οι ονομασίες.
Η προπληρωμένη webuy της Πειραιως αν+και γραφεί mastercard στο υποβαθρο είναι μαestro ,διότι απαιτεί online εγκριση, όπως και όλες οι maestro (αντιστοιχο με της electron της visa)


Τις προπληρωμένες να τις αποφεύγετε, κανουν ακριβως την ίδια δουλειά με τις χρεωστικές αλλά με κόστος.

Τωρα γι'αυτο που αναφέρεις για την Enter Visa οτι απενεργοποιείται όποτε θέλεις η δυνατότητα αγορών με την κάρτα και να μένει αποκλειστικά ως cashcard είναι οντως ενα προτερημα, αυτο που μπορεις να κανεις στην Πειραιως είναι να κατεβασεις το οριο αγορων στο ελαχιστο των 100 ευρώ , ή 50 δεν θυμάμαι ακριβώς, είτε να εχεις 2λογ/σμους συνδεδεμενους με την καρτα οπως εγω όπου τον έναν τον χρησιμοποιω μονο για αναληψεις και τον άλλον μονο για αγορές. Ο λογ/σμος που ειναι συνδεδεμενος για αγορές είναι μονο ενας +ονομαζεται κύριος λογ/σμός.
όσον αφορά συνολικά σαν τραπεζα, η Πειραιώς έχει χαλάσει την τηλεφ.εξυπηρετηση τον τελευταιο χρονο, μεγαλυτερος χρονος αναμονής, οχι τόσο καλα εκπαιδευμένοι υπάλληλοι στο cc κλπ...όπως επισης έχει σκληρυνει/ανεβάσει πολύ τις προυποθεσεις χρηματοδοτησης (περισσοτερο απο τις υπόλοιπες) απο το ξεκινημα της οικονομικης κρίσης περσυ τον Σεπτέμβρη και πλέον εγκρινει δανεια+καρτες μόνο σε πελάτες μέσου-ψηλού εισοδήματος και με εξασφαλίσεις (προσημειωσεις) κατά κύριο λόγο.

αα και μια συμβουλή...μακρια απο τις πιστωτικές...τουλαχιστον στα ατομα μικρότερης ηλικίας, κοστίζουν ακριβά, οι τόκοι. Μόνο όποιος έχει την δυνατότητα να αποπληρώνει πάντα όλο το υπόλοιπο του λογ/σμού να αποκτήσει μια, αλλίως μετά-αργά ή γρήγορα- χάνεται η μπάλα... και τα λεφτά απο την τσέπη, μιλαω εκ πείρας. Να έχετε υποψιν σας οτι οι καλυτεροι πελατες για μια τραπεζα είναι αυτοι που αφηνουν ανοιχτα υπόλοιπα στην λήξη του λογσ/μου, και οχι αυτοι οι συνεπεις που πάντα εξοφλουν ολοσχερώς το υπόλοιπό τους, διοτι απο αυτους δεν κερδίζουν ουτε μισο ευρώ τόκο. Εγω πλεον, εδω και 3 χρόνια , δεν αφηνω ουτε ενα λεπτο ανοιχτό υπόλοιπο και αν υπολογισω το επιτοκιο της καρτας μου με το κατα μέσο όρο μηνιαιο τζιρο αγορών που πραγματοποιώ, βάζω μεσα περιπού 25-30 ευρώ τον μηνα την τραπεζα -απο διαφυγόντες τόκους-!

Η υπερχρέωση υποτάσει τους λαούς...."Οικονομολόγος Τζόζεφ Στίγκλιτς, Βερολίνο 2008"

ipo
27-08-09, 04:27
Ανέφερες ότι χρησιμοποιείς τη visa electron της Πειραιώς. Αυτή τη στιγμή, όπως μπορείς να δεις και στη σελίδα της τράπεζας, η μόνη κάρτα που φέρει αυτή την ονομασία είναι πιστωτική. Συνεννοηθήκαμε τελικά, αφού ξεκαθάρισες ότι μιλάς για το μηχανισμό που κρύβεται από πίσω και όχι για το εμπορικό όνομα, που ανήκει σε πιστωτική κάρτα αυτή τη στιγμή. Καλύτερα όμως να μη χρησιμοποιείς εμπορικά ονόματα άλλων καρτών για να περιγράψεις μία κάρτα με διαφορετικό όνομα, διότι όπως είδες μπερδεύει. :)

Τα περί κατηγοριών καρτών έχουν αναφερθεί πολλές φορές σε αυτό το νήμα και σε άλλα σχετικά του φόρουμ, καθώς και το πλεονέκτημα των χρεωστικών έναντι των προπληρωμένων και των πιστωτικών. Αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις και να δεις πού πλεονεκτεί η κάθε κάρτα (έχουν και οι πιστωτικές τα σημαντικά πλεονεκτήματά τους κάποιες φορές, με συνετή χρήση πάντα). Οι προπληρωμένες δε συμφέρουν σχεδόν ποτέ, απλά αποτελούν το ενδιάμεσο βήμα για να βρεθεί κάποιος στο χρηστικό κόσμο του πλαστικού χρήματος.

Ενδιαφέρον αυτό με τους δύο λογαριασμούς, έναν για αγορές και έναν για αναλήψεις. Προσωπικά χρησιμοποιώ έναν για αγορές και αναλήψεις (με μηδενικό υπόλοιπο σχεδόν πάντα) και έναν με κάποιο ποσό χρημάτων στον οποίο έχω πρόσβαση μόνο μέσω e-banking και βιβλιαρίου. Έτσι η κάρτα είναι άχρηστη τόσο σε ΑΤΜ, όσο και για εξ αποστάσεως συναλλαγές, αν κλαπεί, αφού συνήθως δεν έχει χρήματα ο λογαριασμός στον οποίο αντιστοιχεί.

Τέλος, ακόμα και με συνετή χρήση πιστωτικής (ήτοι πλήρη τακτική αποπληρωμή) οι τράπεζες δεν μπαίνουν μέσα, διότι παίρνουν προμήθεια από τις επιχειρήσεις από κάθε αγορά (περί το 2% νομίζω και βέβαια ανάλογα την επιχείρηση). Αυτό το ποσοστό είναι μεγαλύτερο από το μηνιαίο επιτόκιο που θα έπαιρνε η τράπεζα αν δάνειζε τα χρήματά της με 15% (μηνιαίο επιτόκιο λιγότερο του 1,3%), αντί να στα δίνει εσένα, πληρώνοντας τις αγορές σου (αφού καθυστερείς ένα μήνα την αποπληρωμή, χωρίς να πληρώνεις τόκο). Μέσα δεν τις βάζεις, απλά δεν είσαι ο καλός πελάτης που πληρώνει μόνο την ελάχιστη δόση και μονίμως 15% επιτόκιο για κάθε αγορά του.

imr
27-08-09, 14:02
Να επιβεβαιωσω και εγω οπως ειπαν οι προηγουμενοι οτι πλεον στην τραπεζα κυπρπου καταργηθηκε η visa electron και αντικατασταθηκε με χρωστικη visa(Κατι που δεν ξερω αν με βολευει καθως οπου χρειαστηκε online υπηρχε επιλογη visa electron)

Eλπιζω και η χρεωστικη visa να δουλευει παρομοια

Παντως τα εχουν κανει τελειως μανταρα με αυτες τις ονομασιες χρεωστικες/πιστωτικες/προπληρωμενες ολες μαζι visa :p

ή μηπως εχω εγω προβλημα που δεν καταλαβαινω τι γινετε? :p

creye
27-08-09, 14:45
Να επιβεβαιωσω και εγω οπως ειπαν οι προηγουμενοι οτι πλεον στην τραπεζα κυπρπου καταργηθηκε η visa electron και αντικατασταθηκε με χρωστικη visa(Κατι που δεν ξερω αν με βολευει καθως οπου χρειαστηκε online υπηρχε επιλογη visa electron)

Eλπιζω και η χρεωστικη visa να δουλευει παρομοια

Παντως τα εχουν κανει τελειως μανταρα με αυτες τις ονομασιες χρεωστικες/πιστωτικες/προπληρωμενες ολες μαζι visa :p

ή μηπως εχω εγω προβλημα που δεν καταλαβαινω τι γινετε? :p

δεν νομιζω να αντιμετωπισεις καποιο προβλημα,στην Πειραιώς που εχω προπληρωμενη γραφει και αυτη visa ,και σε αγορες που εχς κανει παντα περναγα την επιλογη visa-electron.:)

Collective_Soul
05-09-09, 14:21
Παιδια δανειστηκα απο τον πατερα μου μια Alpha Bank Enter Visa για αναληψεις απο ΑΤΜ
Mπορει να χρησιμοποιηθει και για αγορες στο ιντερνετ σαν χρεωστικη?

ariadgr
05-09-09, 14:36
Παιδια δανειστηκα απο τον πατερα μου μια Alpha Bank Enter Visa για αναληψεις απο ΑΤΜ
Mπορει να χρησιμοποιηθει και για αγορες στο ιντερνετ σαν χρεωστικη?

Ναι. :)

Collective_Soul
05-09-09, 14:37
Σε ευχαριστω θερμα για την αμεση απαντηση

ipo
07-09-09, 01:48
Παιδια δανειστηκα απο τον πατερα μου μια Alpha Bank Enter Visa για αναληψεις απο ΑΤΜ
Mπορει να χρησιμοποιηθει και για αγορες στο ιντερνετ σαν χρεωστικη?
Ενδεχομένως να χρειάζεται να πας σε κάποιο ΑΤΜ και να ενεργοποιήσεις τη δυνατότητα αγορών.

Collective_Soul
07-09-09, 07:22
Καλα το ΑΤΜ τι σχεση εχει αφου εκει μονο αναληψη και καταθεση γινεται ;;;

euri
07-09-09, 09:33
Καλα το ΑΤΜ τι σχεση εχει αφου εκει μονο αναληψη και καταθεση γινεται ;;;

Ανάλογα με την τράπεζα, μπορούν να γίνουν και άλλες ενέργειες, πχ ερώτηση υπολοίπου, αλλαγή PIN, πληρωμή λογαριασμών, μεταφορά μεταξύ λογαριασμών, κλπ.

Collective_Soul
07-09-09, 11:14
Nαι αυτο το ξερω με την ενεργοποιηση σαν χρεωστικη τι σχεση εχει?
Δεν ειναι απο την μανα της χρεωστικη ?

slide12
07-09-09, 12:35
Εδώ και δύο μήνες δεν έχω κάνει καμία αγορά απο το ιντερνετ απο τον Ιουλιο αλλα στις 21 Αυγουστου ειχα βαλει 15 ευρώ,το υπολοιπο που ηδη ειχε μεσα ηταν τρια ευρω,τοσα ειχαν μεινει απο την τελευται αγορα μου.Και μετα απο δέκα μέρες το ποσό των 15 ευρω έφυγε απο τον λογαριασμό με την ένδειξη αγορές χρεωστικής κα΄ρτας.
Εχω μια υποψια που μπορει να εκανα ενα λαθος και θα το ψαξω το θεμα αλλα αν δω πως δεν βγαινει ακρη,τι θα ηταν προτιμοτερο,να κλεισω τον λογαριασμο και να βγαλω αλλον η να εκδωσω αλλη καρτα με τον ιδιο λογαριασμο.

ariadgr
07-09-09, 12:37
Εδώ και δύο μήνες δεν έχω κάνει καμία αγορά απο το ιντερνετ απο τον Ιουλιο αλλα στις 21 Αυγουστου ειχα βαλει 15 ευρώ.Και μετα απο δέκα μέρες το ποσό αυτο έφυγε απο τον λογαριασμό με την ένδειξη αγορά.
Εχω μια υποψια που μπορει να εκανα ενα λαθος και θα το ψαξω το θεμα αλλα αν δω πως δεν βγαινει ακρη,τι θα ηταν προτιμοτερο,να κλεισω τον λογαριασμο και να βγαλω αλλον η να εκδωσω αλλη καρτα με τον ιδιο λογαριασμο

Τι θα πει "αγορά";
Δεν αναφέρεται το κατάστημα;
Κάλεσε την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.