PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωστικές: Τι είναι, Ποια τράπεζα να επιλέξετε (μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα, e-banking)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175

ariadgr
01-11-09, 01:18
Μόλις τώρα παρατήρησα πως μ' έχουν χρεώσει ένα μηδαμινό ποσό χρεωστικών τόκων... Ο λόγος; :hmm:

Φόρος τόκων 10%

Mouse Potato
01-11-09, 01:38
Μάλιστα, ευχαριστώ

legend_l13
01-11-09, 11:44
Prepaid Cards:
----------------

ATEbank Prepaid (VISA):
----------------------------
(Την έχω) Είναι αποδεκτή από το PayPal, φορτίζει και μέσω Web banking (προμήθεια 1) Euro αλλά μόνο 7.00 π.μ. - 10.00 μ.μ. τις καθημερινές και καθόλου Σαβ/Κα και αργίες. Web banking interface πολύ μέτριο.

PIRAEUS BANK WEBUY (MASTERCARD):
--------------------------------------------
(Την έχω) Είναι αποδεκτή από το PayPal, φορτίζει και μέσω Web banking (προμήθεια 1) Euro, 24/7. Web banking interface πολύ καλό.

Κύπρου prepaid Card (VISA):
--------------------------------
(Δεν την έχω) Είναι αποδεκτή από το PayPal.

cool11
08-12-09, 23:05
Εχω την χρεωστικη της Πειραιως-winbank. Εκτος απο το ιντερνετ, μπορω να την χρησιμοποιησω και σε ελλαδα αλλα και εξωτερικο, κανονικα ως πιστωτικη καρτα, σε πραγματικα καταστηματα?

8anos
09-12-09, 00:43
Εχω την χρεωστικη της Πειραιως-winbank. Εκτος απο το ιντερνετ, μπορω να την χρησιμοποιησω και σε ελλαδα αλλα και εξωτερικο, κανονικα ως πιστωτικη καρτα, σε πραγματικα καταστηματα?

Στην Γαλλία είχε περάσει σε αρκετά όχι όμως σε όλα. Το πιο σπαστικό είναι οτι δεν περνούσε στα αυτόματα μηχανήματα των σιδηροδρόμων και των ΜΜΕ.
Ευτυχώς είχα κανονική πιστωτική visa

DSLaManiaC
09-12-09, 03:23
Στην Γαλλία είχε περάσει σε αρκετά όχι όμως σε όλα. Το πιο σπαστικό είναι οτι δεν περνούσε στα αυτόματα μηχανήματα των σιδηροδρόμων και των ΜΜΕ.
Ευτυχώς είχα κανονική πιστωτική visa

Το έπαθα στην Αγγλία αυτό.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι "ανάγλυφη".

cool11
09-12-09, 09:42
Δινοντας τους (στα καταστηματα) απλα των αριθμο, δεν μπορει να γινει χρεωση? Πρεπει αναγκαστικα να μπει στο μηχανακι?

8anos
09-12-09, 19:27
Δινοντας τους (στα καταστηματα) απλα των αριθμο, δεν μπορει να γινει χρεωση? Πρεπει αναγκαστικα να μπει στο μηχανακι?

αυτό νομίζω οτι δεν γίνεται ούτε στην Ελλάδα.
Ίσως αν κάνεις ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες.

edo
10-12-09, 16:17
παιδιά πολύ καλή ενημέρωση.

έχω μία ερώτηση ακόμα. πια από όλες τις κάρτες δίνει και τη δυνατότητα ανάλληψης χρημάτων από μηχάνημα ελλάδας/εξωτερικού? και πια έχει τη χαμηλότερη χρέωση για κάτι τέτοιο.

ευχαριστώ

Γιάννης

etsi
10-12-09, 19:47
Ποια από τις 2 παρακάτω κάρτες συμφέρει για αγορές μέσω Ιντερνετ και όχι τόσο συχνές (3-4 φορές τον χρόνο) και ποιες ακριβώς οι διαφορές τους?

http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=239796&lang=1&nt=96%20&sid=
http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=279043&lang=1&nt=96%20&sid=

Ευχαριστώ

ipo
10-12-09, 19:51
Η wincard είναι χρεωστική κάρτα (και μάλλον η καλύτερη της αγοράς), ενώ η webuy προπληρωμένη (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=285803).

Η wincard δεν έχει προμήθειες φόρτισης, επομένως σε συμφέρει περισσότερο. Έχει και μεγαλύτερη αποδοχή.

Eyeshield
19-12-09, 04:44
πήγα και εγώ σήμερα και έβγαλα χρεωστική στην τράπεζα Κύπρου μέσα σε 20-30 λεπτά την είχα στα χεριά μου το μόνο αρνητικό είναι ότι δευτέρα θα γίνει γιατί την έκανα χτες παρασκευή πρωί λογικά θέλει μια μέρα για να ενεργοποιηθεί .. είχα αττικής και eurobank, στην Κύπρου μου είπαν ότι μπορώ να βάλω λεφτά μέσο του ταμ ενώ στην eurobank μόνο ταμείο και με της ατέλειωτες ουρές δεν την παλεύω άλλο να περιμένω ενώ έχουν το ταμ + το μηχάνημα που γίνονται συναλλαγές πληρωμής δάνειων και πιστωτικής κλπ και όχι χρεωστικής ... αίσχος.. + ότι αν έχεις προπληρωμένη +1ε προμήθεια έως 150ε καταθέσεις αν θυμάμαι καλά.. στην Κύπρου έβαλα 150ε και δεν μου κράτησαν τίποτα έχουν και προπληρωμένη αλλά δεν θέλω .. να πληρώνω προμήθειες πάλι και όχι άλλες ουρές … αττικης δεν ειναι καλι γιατι σου τα ενεργοποιουν την αλλη μερα τα λεφτα που εχεις βαλει...

utp
24-12-09, 01:30
Εχω εδω και λιγο καιρο χρεωστική της Πειραιως και εχω παρατηρησει το εξης παραξενο.
Στα Χανια τα ATΜ στα καταστηματα ειναι πολυ εξελιγμενα και εχουν την δυνατοτητα online καταθεσης χωρις φακελο.
Εδω τωρα στην Αθηνα που ειμαι δεν εχω βρει ακομη ATM με αυτη την δυνατοτητα παρα μονο με φακελο! Συγκεκριμενα Νεα Φιλαδελφεια,Αγ.Αναργυροι, Αγ.Νικολαο στην Αχαρνων και γενικα εδω τριγυρω...
Ειναι δυνατον σε τοσο κεντρικα σημεια να μην εχουν τετοια μηχανηματα? Και στα Χανια να εχουν και τα 2 καταστηματα της Πειραιως που βρισκονται σε αποσταση 500 μετρων μεταξυ τους?Καπως μου φενεται.....:hmm:

ipo
25-12-09, 01:23
Έχω βρει 2 τέτοια ΑΤΜ της τράπεζας Πειραιώς ("online" λέγονται) στην Κηφισιά. Πολύ βολική η άμεση πίστωση των χρημάτων σε αυτά. :oneup:

mathew
25-12-09, 13:08
Θα πρεπει να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας , για την ενημερωση πανω σε ενα θεμα που απασχολησε η' θα μας απασχολησει ολους στο μελλον.

Θα ηθελα να ρωτησω με τη σειρα μου το εξης : (συγχωρεστε την αγνοια μου , αλλα ειμαι εντελως ασχετος με τραπεζες , πιστωτικες κ.τ.λ).

Εχω στην κατοχη μου μια χρεωστικη καρτα (για ATM) της Τραπεζας Πειραιως , με ονομασια VISA Shop&Cash wincard. Εχθες πηγα απο τη τραπεζα και ενεργοποιησα το winbank , κυριως για να μπορω να ελεγχω και να ενημερωνομαι για τις κινησεις του λογαριασμου μου.

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν μπορω να την χρησιμοποιησω για αγορες με δοσεις στα μεγαλα online καταστηματα , δηλαδη e-shop , plaisio και multirama.

Αν αυτο ειναι εφικτο και ας πουμε για παραδειγμα οτι αγοραζω ενα προιον 200ευρω σε 4 ατοκες δοσεις , συνολικα θα χρεωθω 200ευρω η' θα υπαρξει και καποια επιβαρυνση ;

Ευχαριστω.

contime
25-12-09, 14:55
Θα πρεπει να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους σας , για την ενημερωση πανω σε ενα θεμα που απασχολησε η' θα μας απασχολησει ολους στο μελλον.

Θα ηθελα να ρωτησω με τη σειρα μου το εξης : (συγχωρεστε την αγνοια μου , αλλα ειμαι εντελως ασχετος με τραπεζες , πιστωτικες κ.τ.λ).

Εχω στην κατοχη μου μια χρεωστικη καρτα (για ATM) της Τραπεζας Πειραιως , με ονομασια VISA Shop&Cash wincard. Εχθες πηγα απο τη τραπεζα και ενεργοποιησα το winbank , κυριως για να μπορω να ελεγχω και να ενημερωνομαι για τις κινησεις του λογαριασμου μου.

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν μπορω να την χρησιμοποιησω για αγορες με δοσεις στα μεγαλα online καταστηματα , δηλαδη e-shop , plaisio και multirama.

Αν αυτο ειναι εφικτο και ας πουμε για παραδειγμα οτι αγοραζω ενα προιον 200ευρω σε 4 ατοκες δοσεις , συνολικα θα χρεωθω 200ευρω η' θα υπαρξει και καποια επιβαρυνση ;

Ευχαριστω.
Καλησπερα και χρονια πολλα! Εχω την ιδια καρτα και δυστυχως δεν μπορεις να την χρησιμοποιησεις για αγορα με ατοκες δοσεις, καθως δεν ειναι πιστωτικη, παροτι φερει το ονομα βιζα. Αν παρατηρησες κιολας ο αριθμος της ειναι εκτυπωμενος και δεν ειναι αναγλυφος οπως στις πιστωτικες. Μπορεις να τη χρησιμοποιησεις ομως για αγορες μετρητοις εφοσον εχεις υπολοιπο στο λογαριασμο σου.

mathew
25-12-09, 18:34
Ευχαριστω.

panteraz
27-12-09, 14:41
Μήπως γνωρίζετε άμα στην Εθνική Τράπεζα υπάρχει κάποια χρεωστική κάρτα (εκτός της Εθνοcash που δεν την δέχονται ούτε τα ΑΤΜ τους..) που να μπορώ να χρησιμοποιήσω για αγορές στο Internet; Εδώ και αρκετά χρόνια έχω 1-2-3 Electron Visa της Alpha Bank και την χρησιμοποιώ παντού (Paypal, eshops ktl.). Αλλα η δουλειά μου με πληρώνει στην Εθνική οπότε θα με βόλευε μια κάρτα της Εθνικής για να μην μεταφέρω χρήματα...

Αν βγάλω την πιο απλή πιστωτική της Εθνικής (GO Visa) και μόλις κάνω μια αγορά μέσα σε 1-2 μέρες εξοφλώ μέσω ebanking θα χρεώνομαι τίποτα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ipo
27-12-09, 15:19
Μήπως γνωρίζετε άμα στην Εθνική Τράπεζα υπάρχει κάποια χρεωστική κάρτα (εκτός της Εθνοcash που δεν την δέχονται ούτε τα ΑΤΜ τους..) που να μπορώ να χρησιμοποιήσω για αγορές στο Internet; Εδώ και αρκετά χρόνια έχω 1-2-3 Electron Visa της Alpha Bank και την χρησιμοποιώ παντού (Paypal, eshops ktl.). Αλλα η δουλειά μου με πληρώνει στην Εθνική οπότε θα με βόλευε μια κάρτα της Εθνικής για να μην μεταφέρω χρήματα...
Αν βγάλω την πιο απλή πιστωτική της Εθνικής (GO Visa) και μόλις κάνω μια αγορά μέσα σε 1-2 μέρες εξοφλώ μέσω ebanking θα χρεώνομαι τίποτα;

Δυστυχώς η Εθνική Τράπεζα δεν έχει χρεωστική κάρτα πέραν της Εθνοcash. Κι αυτή έχει πολύ περιορισμένη αποδοχή, ώστε να θεωρηθεί καλή χρεωστική. Πρακτικά είναι cashcard.

Καταλαβαίνω το πρόβλημά σου, αφού η μισθοδοσία είναι στην Εθνική. Επίσης η Alpha Bank, ενώ έχει την πολύ καλή χρεωστική Enter Visa, χρεώνει 3€ για πληρωμή εισερχόμενων εμβασμάτων, οπότε καθιστά ασύμφορο να αυξάνεις το υπόλοιπο του λογαριασμού σου κάθε τόσο, με εμβάσματα από το λογαριασμό μισθοδοσίας σου. Γι' αυτό άλλωστε περιόρισα τη χρήση της.

Λύσεις:
1. Πας με μετρητά και καταθέτεις στο λογαριασμό σου την Alpha (την απέρριψες ήδη, απ' ό,τι κατάλαβα).
2. Έμβασμα με ebanking από Εθνική προς Alpha (από 3,5€ οι προμήθειες).
3. Έμβασμα με ebanking από Εθνική προς Τράπεζα Πειραιώς (από 1,5€)
4. Έκδοση Visa GO, με την οποία δε θα χρεώνεσαι τόκους αν εξοφλείς εμπρόθεσμα όλο το υπόλοιπο, αλλά θα χρεώνεσαι ετήσια συνδρομή.

Προσωπικά έχω επιλέξει τη λύση 3, αφού η wincard είναι η καλύτερη χρεωστική κάρτα (μαζί με την Enter Visa), ενώ η winbank είναι εξαιρετική και οι προμήθειες χαμηλές.


Χρησιμοποιοώ χρόνια wincard (με μηδενικό υπόλοιπο και αύξησή του μόνο όταν χρειάζεται). Επειδή όμως η αγοραστική μου δραστηριότητα έχει αυξηθεί και πλέον θέλω να έχω ανά πάσα στιγμή διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές και παράλληλα να έχω κάποια ασφάλεια αγορών, κοιτάω κι εγώ προς κάποια πιστωτική. Πολύ καλή ήταν η Aspis Bank Visa, που όμως σταμάτησε την επιστροφή χρημάτων και την ακύρωσα, ενώ η AmEx της Alpha που χρησιμοποιώ τώρα, με έχει απογοητεύσει, τόσο ως προς την εξυπηρέτηση πελατών (κορυφαία στην Αμερική, απαράδεκτη στην Ελλάδα), αλλά και ως προς την αποδοχή της στον ευρωπαϊκό χώρο. Και η simply visa της Εμπορικής δεν έχει καλή αποδοχή.

Θα κοιτάξω προς Πειραιώς και Eurobank αυτές τις μέρες, για να δω ποια μου προσφέρει καλύτερη προστασία αγορών, μηδενική συνδρομή κι ενδεχομένως κάποια επιστροφή χρημάτων.

lewton
27-12-09, 16:37
η wincard είναι η καλύτερη χρεωστική κάρτα (μαζί με την Enter Visa), ενώ η winbank είναι εξαιρετική και οι προμήθειες χαμηλές.
Αυτό μπορεί να το έχω ξαναρωτήσει, αλλά αυτές οι δύο χρεωστικές είναι καλύτερες από τις υπόλοιπες Visa χρεωστικές;




Θα κοιτάξω προς Πειραιώς και Eurobank αυτές τις μέρες, για να δω ποια μου προσφέρει καλύτερη προστασία αγορών, μηδενική συνδρομή κι ενδεχομένως κάποια επιστροφή χρημάτων.
Miles and More της Πειραιώς;
Δυστυχώς δε μου τη δίνουν επειδή δεν έχω εισόδημα στην Ελλάδα... :down:

panteraz
27-12-09, 17:19
Δυστυχώς η Εθνική Τράπεζα δεν έχει χρεωστική κάρτα πέραν της Εθνοcash. Κι αυτή έχει πολύ περιορισμένη αποδοχή, ώστε να θεωρηθεί καλή χρεωστική. Πρακτικά είναι cashcard.

Καταλαβαίνω το πρόβλημά σου, αφού η μισθοδοσία είναι στην Εθνική. Επίσης η Alpha Bank, ενώ έχει την πολύ καλή χρεωστική Enter Visa, χρεώνει 3€ για πληρωμή εισερχόμενων εμβασμάτων, οπότε καθιστά ασύμφορο να αυξάνεις το υπόλοιπο του λογαριασμού σου κάθε τόσο, με εμβάσματα από το λογαριασμό μισθοδοσίας σου. Γι' αυτό άλλωστε περιόρισα τη χρήση της.

Λύσεις:
1. Πας με μετρητά και καταθέτεις στο λογαριασμό σου την Alpha (την απέρριψες ήδη, απ' ό,τι κατάλαβα).
2. Έμβασμα με ebanking από Εθνική προς Alpha (από 3,5€ οι προμήθειες).
3. Έμβασμα με ebanking από Εθνική προς Τράπεζα Πειραιώς (από 1,5€)
4. Έκδοση Visa GO, με την οποία δε θα χρεώνεσαι τόκους αν εξοφλείς εμπρόθεσμα όλο το υπόλοιπο, αλλά θα χρεώνεσαι ετήσια συνδρομή.

Προσωπικά έχω επιλέξει τη λύση 3, αφού η wincard είναι η καλύτερη χρεωστική κάρτα (μαζί με την Enter Visa), ενώ η winbank είναι εξαιρετική και οι προμήθειες χαμηλές.


Χρησιμοποιοώ χρόνια wincard (με μηδενικό υπόλοιπο και αύξησή του μόνο όταν χρειάζεται). Επειδή όμως η αγοραστική μου δραστηριότητα έχει αυξηθεί και πλέον θέλω να έχω ανά πάσα στιγμή διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές και παράλληλα να έχω κάποια ασφάλεια αγορών, κοιτάω κι εγώ προς κάποια πιστωτική. Πολύ καλή ήταν η Aspis Bank Visa, που όμως σταμάτησε την επιστροφή χρημάτων και την ακύρωσα, ενώ η AmEx της Alpha που χρησιμοποιώ τώρα, με έχει απογοητεύσει, τόσο ως προς την εξυπηρέτηση πελατών (κορυφαία στην Αμερική, απαράδεκτη στην Ελλάδα), αλλά και ως προς την αποδοχή της στον ευρωπαϊκό χώρο. Και η simply visa της Εμπορικής δεν έχει καλή αποδοχή.

Θα κοιτάξω προς Πειραιώς και Eurobank αυτές τις μέρες, για να δω ποια μου προσφέρει καλύτερη προστασία αγορών, μηδενική συνδρομή κι ενδεχομένως κάποια επιστροφή χρημάτων.

Δες λίγο εδώ τι λέει:

Ο «Μισθοδοτικός Plus» είναι ένας προνομιακός λογαριασμός γιατί συνδυάζει :

*
Απόδοση από το 1ο ευρώ, είτε επιλέξετε λογαριασμό ταμιευτηρίου (με βιβλιάριο) είτε τρεχούμενο.
*
Δικαίωμα υπερανάληψης από τον τρεχούμενο λογαριασμό με μεγάλο πιστωτικό όριο που φθάνει μέχρι τα € 10.000, και μάλιστα με ευνοϊκό επιτόκιο.
*
Προσφορά πιστωτικών καρτών με ευνοϊκό επιτόκιο και δωρεάν συνδρομή για όλη τη διάρκεια του λογαριασμού.
*

Έκπτωση στο κυμαινόμενο επιτόκιο βασικών καταναλωτικών δανείων.
*

Ευνοϊκό περιθώριο επιτοκίου στα μη επιδοτούμενα στεγαστικά δάνεια.

Άρα μήπως τελικά η 4η λύση είναι η καλύτερη αν δεν έχω συνδρομή;;

ipo
27-12-09, 17:19
Αυτό μπορεί να το έχω ξαναρωτήσει, αλλά αυτές οι δύο χρεωστικές είναι καλύτερες από τις υπόλοιπες Visa χρεωστικές;
Έχουν καλύτερη αποδοχή (σύμφωνα με μαρτυρίες χρηστών) και μικρότερες χρεώσεις για τη διατήρηση του συνδεδεμένου καταθετικού λογαριασμού.


Miles and More της Πειραιώς;
Δυστυχώς δε μου τη δίνουν επειδή δεν έχω εισόδημα στην Ελλάδα... :down:
Το κοιτάζω τώρα, αλλά δε βλέπω κάτι που να με ενδιαφέρει:

Δωρεάν ασφαλιστική κάλυψη αγορών (Shopping protection) για αγορές στην Ελλάδα με χρήση της κάρτας μέχρι 6 μήνες μετά την αγορά.
Μόνο για αγορές στην Ελλάδα ενώ αυτό το "μέχρι" δε διευκρινίζεται κάπου.

Στις ΗΠΑ παρέχουν ασφαλιστική κάλυψη αγορών, για όλες τις αγορές. Πατάς "dispute", παίρνεις τα λεφτά σου πίσω και αναλαμβάνει η τράπεζα τα υπόλοιπα. Εδώ η AmEx δεν απαντάει καν στα e-mail, η visa/mastercard σου λένε "δε σε καλύπτουμε για αγορές στο εξωτερικό" και τρέχεις μήνες για μία απλή αμφισβήτηση. Δε θέλουν να δώσουν καλύτερη προστασία ή ουσιαστικό cash back. Ελπίζω κάποια στιγμή να το ξανασκεφτούν.

contime
27-12-09, 17:30
4. Έκδοση Visa GO, με την οποία δε θα χρεώνεσαι τόκους αν εξοφλείς εμπρόθεσμα όλο το υπόλοιπο, αλλά θα χρεώνεσαι ετήσια συνδρομή.

Ειχα την εντυπωση οτι η go της εθνικης και η μπονους της αλφα δεν εχουν ετησια συνδρομη.:hmm:

ipo
27-12-09, 17:45
Ειχα την εντυπωση οτι η go της εθνικης και η μπονους της αλφα δεν εχουν ετησια συνδρομη.:hmm:
Αυτό διαβάζω στην ιστοσελίδα της Εθνικής.

14. Ο κάτοχος αναλαμβάνει την υποχρέωση να καταβάλει στην Τράπεζα ετήσια συνδρομή που οφείλεται από την έκδοση της κάρτας και των σε ανανέωση αυτής μεταγενέστερων, ανεξάρτητα από τη χρήση ή μη αυτών από τον κάτοχο, το σημερινό ύψος της οποίας αναφέρεται στην Πρόσθετη Πράξη. Η Τράπεζα διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του ύψους της ετήσιας συνδρομής κατά τους όρους του άρθρου 16 πιοκάτω.
Έχεις κάποιο διαφορετικό έγγραφο να μας δείξεις; Δεν μπορώ να βρω την πρόσθετη πράξη κάπου. Ούτε στη σελίδα τους διατυμπανίζουν πουθενά το "δωρεάν συνδρομή", οπότε έχω κάθε λόγο να πιστεύω ότι η πρόσθετη πράξη δε θα αναφέρει κάτι διαφορετικό.

sdikr
27-12-09, 18:22
Αυτό διαβάζω στην ιστοσελίδα της Εθνικής.

Έχεις κάποιο διαφορετικό έγγραφο να μας δείξεις; Δεν μπορώ να βρω την πρόσθετη πράξη κάπου. Ούτε στη σελίδα τους διατυμπανίζουν πουθενά το "δωρεάν συνδρομή", οπότε έχω κάθε λόγο να πιστεύω ότι η πρόσθετη πράξη δε θα αναφέρει κάτι διαφορετικό.

έχει δωρέαν αν κάνεις 1000 ευρώ τον χρόνο (αν δεν κάνω λάθος)

ariadgr
27-12-09, 20:21
Ειχα την εντυπωση οτι η go της εθνικης και η μπονους της αλφα δεν εχουν ετησια συνδρομη.:hmm:

Μονο τον 1ο χρόνο είναι δωρεάν στην Εθνική.
Τα επόμενα χρόνια ενδέχεται να μην χρεώνεται συνδρομή αν κάνεις χρήση πάνω από κάποιο ποσό, αυτό θέλει διευκρίνηση από την τράπεζα.

contime
28-12-09, 00:50
Αυτό διαβάζω στην ιστοσελίδα της Εθνικής.

Έχεις κάποιο διαφορετικό έγγραφο να μας δείξεις; Δεν μπορώ να βρω την πρόσθετη πράξη κάπου. Ούτε στη σελίδα τους διατυμπανίζουν πουθενά το "δωρεάν συνδρομή", οπότε έχω κάθε λόγο να πιστεύω ότι η πρόσθετη πράξη δε θα αναφέρει κάτι διαφορετικό.

Tοτε μαλλον ισχυει αυτο που λεει ο ariadgr. Το ειχα διαβασει σε ενα φυλλαδιο, το πιο πιθανο ειναι να ειχε τιποτα ψιλα γραμματακια, που δεν τα πηρε το ματι μου...:evil:

panteraz
28-12-09, 13:19
Εγώ πάντως που πήγα σήμερα στην εθνική μου είπαν πως για μένα που έχω τον λογιαριασμό μισθοδοσίας μου εκεί θα είναι δωρεάν για όσο έχω τον λογαριασμό. Επίσης δήλωσα πόσο θέλω να έιναι το όριο αγορών (900 ελάχιστο).

Άντε να δούμε.

uncharted
04-01-10, 07:04
Εχω εδω και λιγο καιρο χρεωστική της Πειραιως και εχω παρατηρησει το εξης παραξενο.
Στα Χανια τα ATΜ στα καταστηματα ειναι πολυ εξελιγμενα και εχουν την δυνατοτητα online καταθεσης χωρις φακελο.
Εδω τωρα στην Αθηνα που ειμαι δεν εχω βρει ακομη ATM με αυτη την δυνατοτητα παρα μονο με φακελο! Συγκεκριμενα Νεα Φιλαδελφεια,Αγ.Αναργυροι, Αγ.Νικολαο στην Αχαρνων και γενικα εδω τριγυρω...
Ειναι δυνατον σε τοσο κεντρικα σημεια να μην εχουν τετοια μηχανηματα? Και στα Χανια να εχουν και τα 2 καταστηματα της Πειραιως που βρισκονται σε αποσταση 500 μετρων μεταξυ τους?Καπως μου φενεται.....:hmm:
καμια φορα βολευει ο φακελος
π.χ. αν ειναι σε απομερο μερος το ATM, τα βαζεις με την μια στο μηχανημα, μην σου πω οτι εχεις παρει φακελο πιο πριν
ενω το αλλο συστημα θελει περασμα ενα-ενα τα χαρτονομισματα αν δεν κανω λαθος

scarface5323
06-01-10, 21:48
Καλησπέρα, θέλω να με βοηθήσετε στο να επιλέξω ανάμεσα σε προπληρωμένη και χρεωστική κάρτα...,θα την χρησιμοποιώ κατά 99% για αγορές και πληρωμές μέσω paypal,και πιστεύω ότι η χρεωστική δεν μου κάνει,επειδή χρειάζεται λογαριασμό στην τράπεζα,και εγώ δεν έχω,έχουν οι γονείς μου αλλά θέλω ότι πληρώνω/παίρνω να γίνεται χωρίς να εμπλέκονται αυτοί μέσα, εσείς τι λέτε? ευχαριστώ

utp
06-01-10, 23:00
Καλησπέρα, θέλω να με βοηθήσετε στο να επιλέξω ανάμεσα σε προπληρωμένη και χρεωστική κάρτα...,θα την χρησιμοποιώ κατά 99% για αγορές και πληρωμές μέσω paypal,και πιστεύω ότι η χρεωστική δεν μου κάνει,επειδή χρειάζεται λογαριασμό στην τράπεζα,και εγώ δεν έχω,έχουν οι γονείς μου αλλά θέλω ότι πληρώνω/παίρνω να γίνεται χωρίς να εμπλέκονται αυτοί μέσα, εσείς τι λέτε? ευχαριστώ

Αν εισαι ανω των 18 ανοιξε δικο σου λογαριασμο. Αλλιως πληρωνε προμηθεια 1 ευρω καθε που θα την φορτιζεις...

scarface5323
06-01-10, 23:16
Αν εισαι ανω των 18 ανοιξε δικο σου λογαριασμο. Αλλιως πληρωνε προμήθεια 1 ευρω καθε που θα την φορτιζεις...
Πάνω απο 18 δεν είμαι, αλλά ο λογαριασμός που θα ανοίξω τι χρεώσεις έχει???(κατα προτίμηση από πειραιώς..)
και μια 2η ερώτηση, ποια είναι τα μειονεκτήματα της webuy? εκτος απο τις χρεώσεις που έχει για κάθε ανάληψη,κατάθεση κτλ...όλα τα άλλα (π.χ. είναι άυλη κτλ)
ευχαριστώ..

amoyda
06-01-10, 23:43
Aν αγοράζεις από σοβαρά On-line shops δεν υπάρχει πρόβλημα, ενώ στα μη σοβαρά υπάρχει πάντα το Paypal που είναι ασφαλέστατο.

δεν υπαρχουν σοβαρα και αξιοπιστα καταστηματα,υπαρχουν υπερσοβαροτατοι,υπερασφαλεστατοι κλασικοτατοι τροποι να αγορασεις απο e-shop.
αντικαταβολη

Mouse Potato
07-01-10, 01:03
Πάνω απο 18 δεν είμαι, αλλά ο λογαριασμός που θα ανοίξω τι χρεώσεις έχει???(κατα προτίμηση από πειραιώς..)

Πήγαινε στην Πειραιώς με την ταυτότητά σου και το ΑΦΜ σου και ξεμπέρδεψες. Δεν έχει καμία χρέωση

utp
07-01-10, 01:13
Πήγαινε στην Πειραιώς με την ταυτότητά σου και το ΑΦΜ σου και ξεμπέρδεψες. Δεν έχει καμία χρέωση

:oneup: Αυτο και ξεμπερδεψες!

scarface5323
07-01-10, 01:26
παιδιά έχω πολλές επιφυλάξεις στο να ανοίξω καινούργιο λογαριασμό...π.χ.:, θα μπορώ να έχω λίγο εως μηδενικό ποσό για πολύ καιρό? λήγει ο λογαριασμός? πως θα βάζω τα λεφτά,πως θα τα παίρνω,τι χρεώσεις έχει???
απο ότι διάβασα ένας λογαριασμός ταμιευτηρίου έχει χρεώσεις και τα λοιπά...μπορείτε να με "καθησυχάσετε?" με πληροφορίες??

Mouse Potato
07-01-10, 01:33
παιδιά έχω πολλές επιφυλάξεις στο να ανοίξω καινούργιο λογαριασμό...π.χ.:, θα μπορώ να έχω λίγο εως μηδενικό ποσό για πολύ καιρό? λήγει ο λογαριασμός? πως θα βάζω τα λεφτά,πως θα τα παίρνω,τι χρεώσεις έχει???
απο ότι διάβασα ένας λογαριασμός ταμιευτηρίου έχει χρεώσεις και τα λοιπά...μπορείτε να με "καθησυχάσετε?" με πληροφορίες??

Χρεώσεις για να βάλεις βγάλεις δεν υπάρχουν... Έχεις μια καρτούλα visa electron και πας σ' ένα ΑΤΜ και κάνεις ότι θέλεις με τα λεφτά σου...

scarface5323
07-01-10, 01:40
εντάξει, ευχαριστώ..
edit1: ακουσα οτι για να ανοιξει καποιος λογαριασμο πρεπει να πληρωσει 50 Ε, ειναι αληθεια?εγω δεν θελω να πληρωσω τιποτα, τι να κανω τελικα;
edit2: πήρα την κάρτα..(χρεωστική) και προσπαθησα να την συνδέσω με το paypal αλά μου βγάζει αυτό..
"This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."
μήπως τελικά δεν γίνεται να συνδεθεί επειδή δεν είναι valid worldwide? δεν το λέει απο πίσω αλλά εχει αναφερθεί ότι είναι...
είναι Τράπεζας Πειραιώς αν αυτό βοηθάει...τι να κάνω? ευχαριστώ

cool11
03-02-10, 18:19
Mερικες εταιριες σε συναλλαγες που κανω στο internet, ζητουν και ενα email ή fax με φωτογραφια/σκαναρισμα της ιδιας της καρτας.
Αν στειλω σκαναρισμα, χρειαζεται να κρυψω τα 3 ψηφια στο πισω μερος της καρτας? ccv το λενε νομιζω.
Ή τη σκαναρω και τη στελνω οπως ειναι?

DSLaManiaC
03-02-10, 18:22
Mερικες εταιριες σε συναλλαγες που κανω στο internet, ζητουν και ενα email ή fax με φωτογραφια/σκαναρισμα της ιδιας της καρτας.
Αν στειλω σκαναρισμα, χρειαζεται να κρυψω τα 3 ψηφια στο πισω μερος της καρτας? ccv το λενε νομιζω.
Ή τη σκαναρω και τη στελνω οπως ειναι?

Σαφώς και να τα κρύψεις.

Δεν είναι δουλειά της X εταιρίας να κρατάει το 3ψήφιο.

contime
03-02-10, 21:42
Δεν αρκει σκαναρισμα απο τη μια οψη? Αμα ειναι στειλε την μπροστινη που δε λεει το τριψηφιο, αυτους ο αριθμος της καρτας τους νοιαζει.

cool11
04-02-10, 09:59
Σαφώς και να τα κρύψεις.

Δεν είναι δουλειά της X εταιρίας να κρατάει το 3ψήφιο.

Ρε γαμωτο μου ειχαν ζητησει απο σοβαρη εταιρια να στειλω σκαναρισμα.
Τις εστειλα και τις 2.
Ελπιζω να μην γινει κατι εναντιον μου, τι λετε?

ipo
04-02-10, 11:20
Μην ανησυχείς, αφού σε τηλεφωνικές παραγγελίες αναφέρεις όλα τα στοιχεία της κάρτας. Επίσης όταν δίνεις την κάρτα σου σε ένα υπάλληλο για να την περάσει από το POS, μπορεί κάλλιστα να καταγράψει τα στοιχεία της.

Με αυτά θέλω να πω, ότι πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα ότι εκτίθενται τα στοιχεία της κάρτας σου κάποιες φορές. Το σημαντικό όμως είναι να ξέρεις σε ποιον τα δίνεις (γνωστή επιχείρηση, πιστοποιημένο site κλπ).

Απ' όσο ξέρω είναι παράνομο να αποθηκεύονται όλα τα στοιχεία της κάρτας από την επιχείρηση. Νομίζω ότι αν σου ζητάνε την κάρτα με fax, καλό είναι να απαιτήσεις να κρύψεις τουλάχιστον τέσσερα ψηφία της κάρτας πριν την αποστολή.

cool11
04-02-10, 11:25
Οταν λες "να κρύψεις τουλάχιστον τέσσερα ψηφία της κάρτας πριν την αποστολή", ποια στοιχεια λες?
Αφου ετσι κι αλλιως τον αριθμο της καρτας θα τον δωσεις, τι να κρυψεις απο τα ψηφια της καρτας; Δεν το καταλαβαινω αυτο.

ipo
04-02-10, 11:37
Οταν λες "να κρύψεις τουλάχιστον τέσσερα ψηφία της κάρτας πριν την αποστολή", ποια στοιχεια λες?
Αφου ετσι κι αλλιως τον αριθμο της καρτας θα τον δωσεις, τι να κρυψεις απο τα ψηφια της καρτας; Δεν το καταλαβαινω αυτο.
Τα online συστήματα χρέωσης καρτών, δεν αποθηκεύουν τα πλήρη στοιχεία της κάρτας. Τα διαβάζουν, πραγματοποιούν τη συναλλαγή και αποθηκεύουν μόνο μερικά εξ αυτών.

Αντιθέτως, κάποιες επιχειρήσεις κρατάνε τα fax/email (είτε hard copy, είτε στη μνήμη του fax/email) που αποστέλλονται από τους πελάτες, μετά από αίτημα εκείνων (υπερβολικό κατά την άποψή μου). Επομένως, καλό είναι να φροντίσεις να μην υπάρχουν αποθηκευμένα τα στοιχεία της κάρτας σου σε fax/email.

cool11
04-02-10, 11:44
Nομιμοποιειται μια εταιρια να ζητα και την πισω οψη?

Hook
05-02-10, 15:52
Να ρωτησω και γω κατι:

Εχω χρεωστικη στην Τραπεζα Πειραιως και την εχω συνδεσει με το Paypal. Χθες μου ηρθε η καινουρια "ανανεωμενη" καρτα η οποια εχει τον ιδιο αριθμο πανω και αλλαζει προφανως η ημερομηνια ληξης της καθως και ο 3-ψηφιος κωδικος στο πισω μερος της καρτας.

Θα πρεπει να την δηλωσω εκ νεου στο Paypal ή θα την αναγνωριζει το ιδιο?

contime
05-02-10, 23:42
Να ρωτησω και γω κατι:

Εχω χρεωστικη στην Τραπεζα Πειραιως και την εχω συνδεσει με το Paypal. Χθες μου ηρθε η καινουρια "ανανεωμενη" καρτα η οποια εχει τον ιδιο αριθμο πανω και αλλαζει προφανως η ημερομηνια ληξης της καθως και ο 3-ψηφιος κωδικος στο πισω μερος της καρτας.

Θα πρεπει να την δηλωσω εκ νεου στο Paypal ή θα την αναγνωριζει το ιδιο?

Λογικα θα πρεπει να δηλωθει παλι εφοσον την ενεργοποιησεις.

papi_tam
15-02-10, 03:08
Ενω χρησιμοποιω ΑΤΜ εδώ και κατι χρόνια.. μόλις σήμερα μου δημιουργήθηκε μια χαζή απορία.

Εχετε προσέξει οτι τα ΑΤΜ των τραπεζών διαφέρουν εκτός απο διαφορετική εμφάνιση, κουμπιά κλπ έχουν και διαφορετικό μέγεθος οθόνης? Γιατί γίνεται αυτό? Αλλα είναι παλαιοτερης τεχνολογίας και αλλα καινούργια ή δεν έχει καμία σχέση....

Μπορούμε να ξεχωρίσουμε αν ένα ΑΤΜ είναι "καλύτερο"/ νεότερο ασφαλέστερο ανάλογα πχ με την μάρκα του?

sdikr
15-02-10, 03:19
Ενω χρησιμοποιω ΑΤΜ εδώ και κατι χρόνια.. μόλις σήμερα μου δημιουργήθηκε μια χαζή απορία.

Εχετε προσέξει οτι τα ΑΤΜ των τραπεζών διαφέρουν εκτός απο διαφορετική εμφάνιση, κουμπιά κλπ έχουν και διαφορετικό μέγεθος οθόνης? Γιατί γίνεται αυτό? Αλλα είναι παλαιοτερης τεχνολογίας και αλλα καινούργια ή δεν έχει καμία σχέση....

Μπορούμε να ξεχωρίσουμε αν ένα ΑΤΜ είναι "καλύτερο"/ νεότερο ασφαλέστερο ανάλογα πχ με την μάρκα του?


Σε γενικές γραμμές πρόβλημα ασφαλείας δεν θα έχεις, για ποιο σίγουρα μην επιλέγεις ατμ που δεν είναι σε τράπεζες (πχ σε κτελ, σουπερμαρκετ κλπ)

@ ADSLgr.com All rights reserved.