PDA

Επιστροφή στο Forum : Εθελοντική Αιμοδοσία ADSLgr.com ...έως 24/9/2004



Σελίδες : 1 2 [3] 4

A. K.
09-09-04, 19:24
Ευχαριστώ. :)

ckbond
09-09-04, 19:25
Είμαι μέσααααααα :!: :!: :!: :!: :!: :!: :D :mrgreen: :D

Όσο για την απορία την παραπάνω την έχω και εγώ, πως θα γίνει τελικά :?: :?: :?:

ckbond
09-09-04, 19:26
Ούπς sorry άργησα να γράψω το post μου :D :mrgreen: :D

opimis
09-09-04, 19:31
Τα κέντρα και οι σταθμοί αιμοδοσία, είναι υποχρεωμένα, να δίνουν στον αιμοδότη μια βεβαίωση, που πιστοποιεί ότι έδωσε αίμα. Στην βεβαίωση αυτή θα πείτε να αναγράφετε ότι αιμοδοτήσατε για την Ομάδα ADSLgr.com

Μην ξεχάσετε να γράψετε και το nickname που έχετε εδώ στο φόρουμ.




e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr


Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

tvelocity
09-09-04, 22:20
Την βεβαίωση την παίρνει ο αιμοδότης. Ο ίδιος θα πρέπει να φροντίσει να την αποστείλει στο e-mail : adslgr_aimodosia@yahoo.gr

Αν δεν έχουμε scanner;

opimis
09-09-04, 22:38
Την βεβαίωση την παίρνει ο αιμοδότης. Ο ίδιος θα πρέπει να φροντίσει να την αποστείλει στο e-mail : adslgr_aimodosia@yahoo.gr

Αν δεν έχουμε scanner;


Στην περίπτωση αυτή (που κάποιος δεν έχει scanner) , μπορεί να στείλει την βεβαίωση με φαξ στο εξής τηλέφωνο : 2105247061




e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr


Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

tvelocity
09-09-04, 22:45
Αν δεν έχουμε ΟΥΤΕ fax; :?

opimis
09-09-04, 22:56
Αν δεν έχουμε ΟΥΤΕ fax; :?
Κάποια βιβλιοπωλεία, με ένα μικρό αντίτιμο, σου στέλνουν το φαξ. :wink:


Στην τελική περίπτωση, που κάποιος δεν μπορεί να στείλει την βεβαίωση ούτε στο e-mail, ούτε με φαξ τότε απλά αντιγράφει την βεβαίωση αυτός και την αποστέλλει στο adslgr_aimodosia@yahoo.gr .

Κρατάει την βεβαίωση και κάποια στιγμή θα βρούμε με ποιον τρόπο θα μας την στείλει. Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο.

Και μην ξεχνάτε ότι είναι αρχή, στην συνέχεια θα οργανωθούμε περισσότερο. :wink:

mindtrapper
09-09-04, 23:39
Φίλε το nickname απλά το αναφέρουμε εμείς έτσι; Δεν είναι ανάγκη να το γράφει πάνω στη βεβαίωση. Θα την ξέρουν την ομάδα μας στα νοσοκομεία (έχουν database;) ή ότι ομάδα τους πούμε εμείς γράφουν χωρις να το εξακριβώνουν;

Αν έχεις την καλωσύνη να μου πεις για τα Γιάννενα, εκτος από το Χατζηκώστα, συνεργάζεται και το Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων (που είναι δίπλα στην Ιατρική σχολή)... Γιατί με βολεύει πολύ περισσότερο.

opimis
09-09-04, 23:53
Φίλε το nickname απλά το αναφέρουμε εμείς έτσι; Δεν είναι ανάγκη να το γράφει πάνω στη βεβαίωση. Θα την ξέρουν την ομάδα μας στα νοσοκομεία (έχουν database;) ή ότι ομάδα τους πούμε εμείς γράφουν χωρις να το εξακριβώνουν;

Αν έχεις την καλωσύνη να μου πεις για τα Γιάννενα, εκτος από το Χατζηκώστα, συνεργάζεται και το Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων (που είναι δίπλα στην Ιατρική σχολή)... Γιατί με βολεύει πολύ περισσότερο.

Θα τους πείτε εσείς ότι η αιμοδοσία γίνεται, για την ομάδα εθελοντικής αιμοδοσίας
ADSLgr.com

Όχι δεν έχουν database τα νοσοκομεία, για την ομάδα μας, αλλά σύντομα θα γίνει και αυτό!

Ο πρόεδρος του πανελληνίου συλλόγου εθελοντών αιμοδοτών, μου είπε ότι απλά αναφέρετε ότι δίνετε αίμα για την ομάδα ADSLgr.com .

Το οποίο πρέπει να προσέξετε να το γράψουν και πάνω στην βεβαίωση.

Το nickname,το συμπληρώνετε κι εσείς, πριν στείλετε την βεβαίωση στο e-mail η το φαξ, που γράφω πιο πάνω.

Αύριο θα ξέρω για το Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων και θα σου απαντήσω

EDIT: Τελικά το βρήκα :wink: !!! Π. ΠANEΠ. ΓN IΩANNINΩN 2650/199459

opimis
10-09-04, 00:57
Με αφορμή αυτό που ρώτησε ο mindtrapper, να διευκρινίσω ότι:

Σαν καινούργια ομάδα εθελοντικής αιμοδοσίας, μπορεί στα κέντρα η σταθμοί αιμοδοσίας, που θα πηγαίνετε να δώσετε αίμα, να σας ρωτάνε «τι ομάδα είναι αυτή», «δεν την ξέρουμε» κτλ.

Ο κκ Σπύρος Γραμμένος πρόεδρος του πανελληνίου συλλόγου εθελοντών αιμοδοτών, με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

Από την στιγμή που δηλώσετε ότι η αιμοδοσία γίνεται για την ομάδα ADSLgr.com , το νοσοκομείο θα το καταγράψει στα μητρώα του, αλλά και στην βεβαίωση που θα σας δίνουν.




e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr


Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

opimis
10-09-04, 01:27
Αυτό είναι το έντυπο, που θα σας δοθεί να διαβάσετε και να το συμπληρώστε πριν την αιμοδοσία.

Ο σκοπός της αιμοδοσίας, είναι να βοηθήσουμε ανθρώπους, που χρειάζονται αίμα. Εκτός ότι προστατεύουμε τον λήπτη, πρέπει να προστατεύσουμε και τους εαυτούς, απαντώντας με ειλικρίνεια.

Στη μπροστινή σελίδα του εντύπου, συμπληρώνεται τα στοιχεία σας, την ομάδα για την οποία δίνεται αίμα και ο γιατρός σημειώνει την πίεση σας, αιματοκρίτη κτλ

Με αφορμή πάλι τον mindtrapper, ρώτησε αν το τρύπημα των αυτιών είναι λογος να απαγορευτεί να δώσει αίμα κάποιος κι επειδή απάντησα ότι «όχι», να διευκρινίσω το εξής. Συνήθως δεν θεωρείται λόγος αυτός, για να απαγορέψουν σε κάποιον να δώσει αίμα.

Απάντησα όχι, επειδή στην τελευταία αιμοδοσία που συμμετείχα, είδα κοπέλες και αγόρια να δίνουν αίμα, παρόλο που είχαν τρυπημένα αυτιά. Απλά ο γιατρός, αφού το δηλώσετε, θα κοιτάξει τις τρύπες, μην τυχών και υπάρχει κάποια μόλυνση.

Η διευκρίνηση γίνεται, επειδή στην δεξιά στήλη η τελευταία ερώτηση είναι: τατουάζ η τρύπημα αυτιών η βελονισμός και σας αποτρέψει να πάτε στην αιμοδοσία!




e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr


Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

opimis
10-09-04, 12:35
Στο αρχείο που επισυνάπτω, είναι τα κέντρα και οι σταθμοί αιμοδοσία με τα τηλέφωνα τους.

Τα κέντρα αιμοδοσίας λειτουργούν συνήθως πρωί και απόγευμα, ενώ οι σταθμοί μπορεί να λειτουργούν μόνο πρωί!

Σε κάθε περίπτωση, καλά είναι πριν πάτε σε κάποιο κέντρο η σταθμό αιμοδοσίας, να επικοινωνήσετε με την αιμοδοσία, για να αποφύγετε την ταλαιπωρία της άσκοπης μετακίνησης.





e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr


Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

ggeorgan
10-09-04, 15:50
Άντε με το καλό ! Εύχομαι την επομένη φορά να τους πείσουμε να βάλουν αιμοδοσία και απόγευμα αλλά με ανοικτά τα καταστήματα εκεί στο Υπουργείο. Έτσι θα δούμε μια βόλτα τα ηλεκτρονικάδικα πριν κατηφορίσουμε για την αιμοδοσία. Το τερπνόν μετά του ωφελίμου (και, ναι, θα δείτε ότι δεν είναι ακριβώς εκείνα που νομίζετε).

zouzouni
10-09-04, 17:43
Προτείνω όλοι όσοι θέλουν να συμμετέχουν σ'αυτή την πρώτη αιμοδοσία, να στείλουν ένα σχετικό mail στο e-mail της ομάδας, δηλώνοντας το nick του ο καθένας, καθώς κι την ημέρα, ώρα κι τόπο που θα μπορεί να δώσει αίμα.
Καλό είναι να προσπαθήσουμε να βρεθούμε - τόσο στην Αθήνα, όσο κι στις άλλες πόλεις, αλλά ειδικά στην Αθήνα λόγω των πολλών Κέντρων Αιμοδοσίας - σαν μια παρέα, κι για συμπαράσταση, κι για να γίνει πιο ομαλά η όλη διαδικασία, αλλά κι για να περάσουμε καλύτερα όλοι.
Είναι μια ευκαιρία να γίνουν οι πρώτες κατά τόπους συναντήσεις, κι να γνωριστούμε κι όλας, αρκεί να οργανωθούμε.
Ειδικά στην Αθήνα, αν το οργανώσουμε σωστά, υπόσχομαι να βρίσκομαι κι εγώ με κουλουράκια, μπισκότα, χυμούς, κ.λ.π. σαν ηθική συμπαράσταση! Αρκεί να ξέρω ποιές ώρες, ποιά μέρα, ποιοί/πόσοι θα έρθουν, κι που ακριβώς (μην κουβαλάω όλα τα κεράσματα τζάμπα! :lol: )
Τι λέτε γι'αυτό?

opimis
10-09-04, 18:03
Και στην Θεσσαλονίκη, οποία μέλη θέλουν να συνεννοηθούμε, ώστε να βρεθούμε στην αιμοδοσία, ας το δηλώσει εδώ, για να το κανονίσουμε!

Ακόμη στην περίπτωση που και στην Αθήνα, υπάρξει συνεννόηση για συναντήσεις μελών που θα αιμοδοτήσουν, είτε απλά να παραβρεθούν στην αιμοδοσία για γνωριμία, υπάρχει μια περίπτωση να κάνω ένα ταξιδάκι αστραπή!

Και σε οποιαδήποτε πόλη κι αν είναι κάποιο μέλος και συμμετάσχει στην αιμοδοσία, μπορεί να το δηλώσει, ώστε να πηγαίνουν παρέες στην αιμοδοσία!





e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr


Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

opimis
10-09-04, 20:22
Εκτός από το thread που μπορείτε να δηλώνετε την συμμετοχή σας και να ρωτάτε οποιαδήποτε απορία έχετε και το e-mail για να επικοινωνήσετε μαζί μας…

…προσθέτουμε ακόμη ένα μέσο επικοινωνίας!

Κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Σε αυτό το νούμερο, μπορείτε να επικοινωνείτε από αύριο (11-9-2004), όσοι θέλετε άμεσα πληροφορίες.

Όσα μέλη, για οποιοδήποτε λόγο, δεν μπορούν να χρεωθούν την κλήση, αλλά θέλουν να επικοινωνήσουν, τότε μπορεί να στείλει ένα μήνυμα η να κάνει αναπάντητη κλήση και θα επικοινωνήσουμε εμείς μαζί τους.





e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

zavaras
10-09-04, 23:29
Με ενδιαφέρει να συμμετάσχω στην αιμοδοσία, αλλά δεν έχω εξετασθεί ποτέ για τις ασθένειες που αναφέρετε ως απαγορευτικές. Αν (χτυπάω ξύλο) έχω κάτι, μπορούν να το βρουν και να με ειδοποιήσουν ή πρέπει να κάνω εξετάσεις πριν γίνω αιμοδότης?

shaq141a
10-09-04, 23:52
Ναι όλες οι φυάλες αίματος ελέγχονται για ΗΙV HBV HCV και νομίζω και άλλες ασθένειες

opimis
11-09-04, 01:24
Με ενδιαφέρει να συμμετάσχω στην αιμοδοσία, αλλά δεν έχω εξετασθεί ποτέ για τις ασθένειες που αναφέρετε ως απαγορευτικές. Αν (χτυπάω ξύλο) έχω κάτι, μπορούν να το βρουν και να με ειδοποιήσουν ή πρέπει να κάνω εξετάσεις πριν γίνω αιμοδότης?


Ναι όλες οι φυάλες αίματος ελέγχονται για ΗΙV HBV HCV και νομίζω και άλλες ασθένειες



Το αίμα εξετάζεται όπως πολύ σωστά σου είπε ο shaq141a.

Όχι δεν χρειάζεται να κάνεις καμία εξέταση αίματος πριν δώσεις αίμα. Η ερωτήσεις αναφέρονται στο ιστορικό του κάθε υποψηφίου αιμοδότη.

Για παράδειγμα να σου πω ότι ένας φίλος μου είχε το αυστραλιανό αντιγόνο, ο οποίος δεν το γνώριζε. Το έμαθε μετά από αιμοδοσία.

Το καλό (αν μπορώ να το πω έτσι) είναι ότι το έμαθε, έκανε τις περαιτέρω εξετάσεις και θεραπεία και τώρα ξέρει από τι πρέπει να προφυλάγεται αυτός και πώς να προφυλάσσει τους γύρω του!




e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

runnerma
11-09-04, 19:30
Λοιπόν, εδώ είναι ένα πρόχειρο λογότυπο που έφτιαξα πριν από λίγο. Δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας δεν θα μπορέσω να ξαναασχοληθώ με αυτό πρίν από τις αρχές του Οκτώβρη :(

Αν και αν πρόκειται για κάποια μικροαλλαγή θα προσπαθήσω να την κάνω...

Εντυπώσεις????

opimis
11-09-04, 19:50
Δεν θα σου πω τώρα μερικές λεπτομέρειες που έχω στο μυαλό μου, γιατί απλά δεν είναι βιαστικό!!! Εξάλλου για αρχή είναι παρά πολύ καλό!!! :)

Όταν θα έχεις χρόνο και μπορείς να τον διαθέσεις για το λογότυπο, θα μας το πεις!!! :wink:

Ευχαριστούμε!!! :)




e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

mindtrapper
11-09-04, 20:38
Ίσως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αυτο:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/mindtrapper_gr/23768/312676/0/aimodosia.JPG

thalis
11-09-04, 21:15
Με την ευκαιρία της αιμοδοσίας φίλε Opimis θα ήταν καλό να κάνεις και μια ενημέρωση για την δωρεά μυελού (μην τρομάζετε).
Από ότι έχω δει στο γενικό κρατικό στου Παπάγου υπάρχει ένα γραφειάκι ιστοσυμβατότητας κοντά στην αιμοδοσία που μπορείς να δώσεις ελάχιστο αίμα για να το εξετάσουν και να το βάλουν στην ελληνική database που αριθμεί τουλάχιστον 10.000 άτομα. Αυτή η database φτιάχτηκε με αφορμή την περιπέτεια ενός μικρού κοριτσιού που χρειαζόταν μόσχευμα και αν θυμάστε έιχαν κινητηποιηθεί τα Μ.Μ.Ε. αλλά και πολύς κόσμος. Δυστυχώς για το κοριτσάκι δεν βρέθηκε συμβατός δότης, πριν από μια βδομάδα περίπου πέθανε.

opimis
11-09-04, 22:31
Ναι την είχα ακούσει κι εγώ την είδηση για το κοριτσάκι και λυπάμαι! :(

Πάντως είχε γίνει αναφορά στο thread και όντως οποίος θέλει μπορεί, δίνοντας λίγο αίμα, να μπει στη ελληνική database ιστοσυμβατότητας.






e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

PReD
11-09-04, 22:33
Δώστε και μερικές τεχνικές πληροφορίες...

Πόση ώρα κρατάει η διαδικασία, τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνεις μετα κλπ κλπ...

opimis
11-09-04, 23:33
Η καθεαυτή διαδικασία την αιμοληψίας κρατάει περίπου 10’


ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

• Δεν πρέπει να έχει πάρει ασπιρίνη ή οποιοδήποτε σκεύασμα που περιέχει ασπιρίνη το λιγότερο 3 ημέρες πριν την αιμοληψία. Aυτό είναι απαραίτητο, διότι η ασπιρίνη επηρεάζει την λειτουργία των φυσιολογικών αιμοπεταλίων. Άλλα DEPON ή PANADOL είναι αποδεκτά.

• Ο αιμοδότης δεν πρέπει να έχει κανένα σύμπτωμα κρυολογήματος ή αλλεργίας σε έξαρση την ημέρα της αιμοληψίας.

• Όταν η αιμοδοσία είναι πρωί, ο αιμοδότης μπορεί να φάει πρωινό, καφέ. Αν όμως γίνει απόγευμα, πρέπει να έχουν περάσει από το μεσημεριανό γεύμα 2-3 ώρες.

• Δεν πρέπει να έχει κάνει καταναλώσει αλκοόλ την προηγούμενη μέρα.

• Θα πρέπει να είναι ξεκούραστος (δεν πρέπει να έχει ξενυχτήσει)

• Αν δίνει πρώτη φορά αίμα, πρέπει να έχει μαζί του την ταυτότητα η το φοιτητικό πάσο η άδεια οδηγήσεις κτλ. Αν είναι αιμοδότης, πρέπει να έχει μαζί του την ταυτότητα του αιμοδότη. (αν την έχει χάσει, η δεν την βρίσκει, δεν χάλασε ο κόσμος, έτσι κι αλλιώς από την αιμοδοσία δίνουν βεβαίωση για την αιμοληψία.)

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ

• Πρέπει να ασκεί μια μικρή πίεση στο σημείο που τρύπησε η βελόνα και να κρατήσει περίπου για έξι ώρες το βαμβάκι με το λευκοπλάστη

• Να πιει την πορτοκαλάδα που δίνουν μετά την αιμοληψία.

• Αν μετά την αιμοληψία νιώθει κάποιος λιποθυμία , παραμένει μέσα στην αιμοδοσία, θα βοηθήσει το προσωπικό της αιμοδοσία

• Αν νιώσει κάποιος μετά την έξοδο από το νοσοκομείο λιποθυμία , τότε κάθετε κάπου και μένει λίγα λεπτά με το κεφάλι ανάμεσα στα ποδιά του

• Πρέπει να αποφύγει την κοπιαστική φυσική άσκηση, για τουλάχιστον 6 ώρες




Να μην ξεχάσουν επίσης τα μέλη που θα αιμοδοτήσουν, να ζητήσουν από την αιμοδοσία του νοσοκομείου να τους δοθεί η βεβαίωση. Συνήθως το παραλείπουν από τα κέντρα αιμοδοσία αυτό, αλλά είναι υποχρεωμένοι να την δώσουν.

Εκτός φυσικά από τα στοιχεία σας, θα αναφέρετε στην βεβαίωση ότι η αιμοδοσία έγινε για λογαριασμό της Ομάδας ADSLgr.com


Αυτό είναι σημαντικό να μην ξεχαστεί, γιατί σαν καινούργια ομάδα που είμαστε, δεν μας έχουν καταγεγραμμένους στα αρχεία τα κέντρα αιμοδοσίας.

Μετά την πρώτη αιμοδοσία, αφού δούμε σε πια νοσοκομεία έχουν πάει μέλη του φόρουμ, θα φροντίσουμε να τα ενημερώσουμε, ώστε να υπάρχει από εκεί και πέρα βιβλίο το οποίο θα τηρούν για την ομάδα μας.

Γι’ αυτό είναι απαραίτητο να έχουμε τις βεβαιώσεις που ανέφερα πιο πάνω!

Για οποιοδήποτε πρόβλημα σχετικά με την βεβαίωση που θα σας παρουσιάσουν, θα μπορείτε να καλείτε στο κινητό που υπάρχει πιο κάτω, για να το λύνουμε!






e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

PReD
11-09-04, 23:44
ωραίος... :)


• Αν νιώσει κάποιος μετά την έξοδο από το νοσοκομείο λιποθυμιά, τότε κάθετε κάπου και μένει λίγα λεπτά με το κεφάλι ανάμεσα στα ποδιά του

:oops: :oops: :oops: :oops: δεν φτάνω... (εκτος του οτι θα μας παρεξηγήσουν...) :P :P

Just Kidding :D :D

opimis
11-09-04, 23:48
ωραίος... :)


• Αν νιώσει κάποιος μετά την έξοδο από το νοσοκομείο λιποθυμιά, τότε κάθετε κάπου και μένει λίγα λεπτά με το κεφάλι ανάμεσα στα ποδιά του

:oops: :oops: :oops: :oops: δεν φτάνω... (εκτος του οτι θα μας παρεξηγήσουν...) :P :P

Just Kidding :D :D


Αν και δεν χρειάστηκε ποτέ να το κάνω, λογικά ούτε κι εγώ φτάνω.

Αλλά μάλλον δεν θα εννοούν να κάνεις τον τιραμόλα φυσικά :lol: :lol: , απλά να έχεις χαμηλά το κεφάλι! :wink:







e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

PReD
11-09-04, 23:57
Στο ίδιο (η ελαφρώς πιο πάνω) επίπεδο με την καρδιά για να πάει ευκολότερα το αίμα φαντάζομαι...

Καλή φάση πάντως :P :P :P

opimis
11-09-04, 23:58
Από Θεσσαλονίκη εκτός απο μένα, είσαι εσύ PReD και η maria η οποίοι έχουν δηλώσει ότι θα συμμετάσχουν (εκτός αν κάποιο μέλος στα στοιχεία κάτω από το avatar, δεν γράφει τον τόπο, αλλά είναι από Θεσσαλονίκη)

Η maria έχει πει ήδη να της πούμε ποτέ και που θα πάμε για την αιμοδοσία.

Να το κανονίσουμε αυτό, αν φυσικά ενδιαφέρεστε να πάμε παρέες.

Το ίδιο ισχύει και για όλες τις πόλης και ειδικότερα στην Αθήνα, που είναι και τα πιο πολλά άτομα που ενδιαφέρονται για την αιμοδοσία!


Και είπαμε, ότι αν κάποιος δεν μπορεί να δώσει αίμα, αλλά θέλει να βρεθούμε την ημέρα εκείνη, είναι μια ευκαιρία να γνωριστούμε και από κοντά, δεν έχει παρά να έρθει!

Θα είναι και συμπαραστάτης στα μέλη που θα αιμοδοτήσουν! :wink:







e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

tvelocity
12-09-04, 00:04
Κανείς απο ηράκλειο παίζει;

PReD
12-09-04, 00:12
Θα είναι και συμπαραστάτης στα μέλη που θα αιμοδοτήσουν!

Μα καλά τόσο δύσκολο είναι??? :P

Λοιπόν εγώ είμαι εκτός πόλης αυτήν την εποχή...

Γυρίζω Θεσσαλονίκη γιατί γράφω 2 μαθήματα στις 21 και 23 9άτου...

Οπότε στις 24 μάλλον θα με βολέψει... (Αν δεν γλεντήσω το βράδυ για το μάθημα...)

Κανονίστε εσείς ελέυθερα πότε θα πάτε ομαδικά και αν δεν βολέψει εμένα πάω εδω στην Έδεσσα...

opimis
12-09-04, 00:28
Θα είναι και συμπαραστάτης στα μέλη που θα αιμοδοτήσουν!

Μα καλά τόσο δύσκολο είναι??? :P



Όχι φυσικά!!! Συμπαράσταση στην όλη προσπάθεια που κάνουμε στο φόρουμ, για την αιμοδοσία! Έτσι είναι πιο σωστά. Εκτός κι αν κάποιος που αιμοδοτεί πρώτη φορά φοβάται, όποτε μπορεί να χρειάζεται να τον ενθαρρύνουμε … :)

Πάντως δεν είναι τίποτα δύσκολο η αιμοδοσία, αυτό είναι σίγουρο. :wink:






e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

opimis
12-09-04, 00:38
Μέχρι στιγμής έχουμε τα εξής:


Από Αθήνα:

kostthem Τετάρτη 15/9/2004 στο υπουργείο υγείας μεταξύ 16:15-17:30

Α.Κ. Τετάρτη 22/9/2004 πρωινές ώρες στο ΚΑΤ . Έχει την ευκαιρία όμως και 23&24/9/2004 από την στιγμή που κανονιστεί κάποια συγκέντρωση μελών.

euromedi Τετάρτη 15/9/2004 απόγευμα στο υπουργείο υγείας (Αριστοτέλους 17)

Από Θεσσαλονίκη:

opimis δεν έχω πρόβλημα με τις μέρες και τις ώρες, όπως βολεύει τα μέλη που θα θελήσουν να βρεθούμε.

maria έχει δηλώσει ότι περιμένει να κανονίσουμε συναντήσεις (υποθέτω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στις μέρες και ώρες…κάνω λάθος maria; )

PReD την Παρασκευή 24/9/2004

Από Ηράκλειο:

tvelocity χωρίς πρόβλημα ημέρας και ώρας

tvelocity
12-09-04, 00:41
Μπορώ όλες τις μέρες και ώρες, αλλα δεν νομίζω να βρώ το θάρος να πάω μόνος μου :oops: αμα βρεθεί και και κάποιος άλλος ευχαρίστως :)

euromedi
12-09-04, 00:57
Μπορώ όλες τις μέρες και ώρες, αλλα δεν νομίζω να βρώ το θάρος να πάω μόνος μου :oops: αμα βρεθεί και και κάποιος άλλος ευχαρίστως :)
Άμα θέλεις , κανονίζουμε να πάμε μαζί , εγώ θα πάω Τετάρτη απόγευμα στην Αριστοτέλους, αμα σε ενδιαφέρει , στείλε μου pm για να κανονίσουμε

opimis
12-09-04, 01:00
Μπορώ όλες τις μέρες και ώρες, αλλα δεν νομίζω να βρώ το θάρος να πάω μόνος μου :oops: αμα βρεθεί και και κάποιος άλλος ευχαρίστως :)


Ελπίζω να βρεθεί κάποιος/α για να πηγαίνατε παρέα. Αλλά αν δεν βρεθεί, δεν πειράζει, σε κάποια άλλη αιμοδοσία της ομάδας θα βρεις το θάρρος …

Την πρώτη φορά κι εγώ με άγχος πήγα να δώσω αίμα, άσχετα αν το έπαιζα ψύχραιμος… ο γιατρός το κατάλαβε από την ταχυπαλμία (εννοείται)

opimis
12-09-04, 01:14
Μπορώ όλες τις μέρες και ώρες, αλλα δεν νομίζω να βρώ το θάρος να πάω μόνος μου :oops: αμα βρεθεί και και κάποιος άλλος ευχαρίστως :)
Άμα θέλεις , κανονίζουμε να πάμε μαζί , εγώ θα πάω Τετάρτη απόγευμα στην Αριστοτέλους, αμα σε ενδιαφέρει , στείλε μου pm για να κανονίσουμε

Ο tvelocity είναι από Ηράκλειο! :roll:




e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

tvelocity
12-09-04, 01:25
btw, τώρα θυμήθηκα ότι πρίν 2 χρόνια είχα βγάλει έρπη... Δεν πιστεύω να έχει σχέση, έτσι;

opimis
12-09-04, 01:34
btw, τώρα θυμήθηκα ότι πρίν 2 χρόνια είχα βγάλει έρπη... Δεν πιστεύω να έχει σχέση, έτσι;

Δεν νομίζω :roll: αλλά καλά είναι να το αναφέρεις στο γιατρό, αυτός θα σου πει. :wink:


edit: Θα μάθω από γιατρό την Δευτέρα και θα σου πω με πμ :wink:

maria
13-09-04, 09:46
opimis, δεν κάνεις λάθος!

opimis
13-09-04, 11:13
opimis, δεν κάνεις λάθος!

Ωραία. Επομένως αφού κι εγώ δεν έχω πρόβλημα με την μέρα και ώρα, ας μας πει ο PReD τι ώρα βολεύει την Παρασκευή 24/9/2004.







e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

opimis
13-09-04, 11:53
btw, τώρα θυμήθηκα ότι πρίν 2 χρόνια είχα βγάλει έρπη... Δεν πιστεύω να έχει σχέση, έτσι;

Δεν νομίζω :roll: αλλά καλά είναι να το αναφέρεις στο γιατρό, αυτός θα σου πει. :wink:


edit: Θα μάθω από γιατρό την Δευτέρα και θα σου πω με πμ :wink:


• Σχετικά με τον ΕΡΠΗ. Δεν υπάρχει πρόβλημα να αιμοδοτήσει κάποιος, εκτός κι αν είναι σε ενεργεί μορφή το χρονικό διάστημα εκείνο (που είναι να δώσει αίμα).

• Τατουάζ. Μπορεί να δώσει αίμα, αφού έχουν περάσει 12 μήνες από την μέρα που το έκανε.

• Τρύπημα αυτιών και βελονισμός. Eξαρτάται από τον τύπο της τεχνικής αποστείρωσης που χρησιμοποιείται

• Αλκοόλ. Μου διευκρίνισαν ότι κάποιος που έχει πιει φυσιολογικά την προηγούμενη μέρα της αιμοδοσίας, μπορεί να δώσει αίμα. Δεν μπορούν να δώσουν αίμα οι αλκοολικοί.





e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

maria
13-09-04, 11:59
Μετά τις 4 ελπίζω!

opimis
13-09-04, 12:08
Μετά τις 4 ελπίζω!


Έστειλα πμ στον PReD, ελπίζω να τον βολεύει η ώρα.

Και αφού θα είναι απογευματινή η αιμοδοσία, να ξανά θυμίσω ότι από το μεσημεριανό γεύμα, πρέπει να έχουν περάσει 2 με 3 ώρες.

PReD
13-09-04, 15:11
Χμμ... απο ότι θυμάμε δεν υπάρχει πρόβλημα με το πρωινό...

Ερώτηση... Αν εγώ ξυπνήσω μεσημέρι (μετά τις 2) δεν θα έχω προλάβει να φάω και 2η φορά... Δηλαδή τεχνικά θα έχω φάει μόνο πρωινό...

Τι παίζει τότε?

:D

EDIT: Ακόμη μια ερώτηση...

Σε πόση ώρα ανανεώνεται το αίμα??? Δηλαδή μετά απο πόση ώρα θα μπορώ π.χ. να ταξιδέψω/οδηγήσω? Μήπως θα ήταν καλύτερα να παω με τρένο και να μην οδηγήσω, η μήπως και το τρένο είναι επικίνδυνο...

opimis
13-09-04, 16:37
Χμμ... απο ότι θυμάμε δεν υπάρχει πρόβλημα με το πρωινό...

Ερώτηση... Αν εγώ ξυπνήσω μεσημέρι (μετά τις 2) δεν θα έχω προλάβει να φάω και 2η φορά... Δηλαδή τεχνικά θα έχω φάει μόνο πρωινό...

Τι παίζει τότε?

:D

EDIT: Ακόμη μια ερώτηση...

Σε πόση ώρα ανανεώνεται το αίμα??? Δηλαδή μετά απο πόση ώρα θα μπορώ π.χ. να ταξιδέψω/οδηγήσω? Μήπως θα ήταν καλύτερα να παω με τρένο και να μην οδηγήσω, η μήπως και το τρένο είναι επικίνδυνο...



Αφού όταν ξυπνήσεις την ώρα που είπες και φας, δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί μέχρι την αιμοδοσία θα έχουν περάσει οι 2-3 ώρες που πρέπει.

Αν είναι η πρώτη φορά που θα δώσεις αίμα και πρέπει αμέσως μετά να ταξιδέψεις, καλύτερα να το κάνεις με τρένο. Όχι για τίποτα άλλο, γιατί δεν ξέρουμε αν νιώσεις αδυναμία μετά την αιμοληψία, οπότε δεν είναι σωστό να οδηγήσεις.

Αν θέλεις να έρθεις με το αυτοκίνητο, καλά είναι να έχεις περιθώριο 1-1,5 ώρα μετά την αιμοληψία.

Εγώ σε καμία αιμοδοσία που συμμετείχα δεν ένιωσα αδυναμία. Παρόλα αυτά, δεν οδηγώ αμέσως, συνήθως κάθομαι σε κάποιο café.

PReD
13-09-04, 17:29
Α πολύ ωραία... Δηλαδή θα πάμε και για καφεδάκι μετά την αιμοδοσία...

nice :)

opimis
13-09-04, 17:40
Α πολύ ωραία... Δηλαδή θα πάμε και για καφεδάκι μετά την αιμοδοσία...

nice :)


Αφού έχουμε πει ότι είναι και μια ευκαιρία γνωριμίας μεταξύ των μελών του φόρουμ!

Σε οποιαδήποτε πόλη γίνονται συναντήσεις των μελών του φόρουμ, για την αιμοδοσίας και υπάρχει χρόνος για καφεδάκι…εννοείται! :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.