PDA

Επιστροφή στο Forum : Εθελοντική Αιμοδοσία ADSLgr.com ...έως 24/9/2004



Σελίδες : [1] 2 3 4

opimis
06-09-04, 15:03
Επικοινώνησα σήμερα με τον πανελλήνιο σύλλογο εθελοντών αιμοδοτών, για να πληροφορηθώ, τι χρειάζεται, ώστε να δημιουργηθεί μια ομάδα εθελοντικής αιμοδοσίας.

Μου έστειλαν το εξής φαξ, πέρα από τις πληροφορίες που πήρα προσωπικά στο τηλέφωνο:

«ΟΜΑΔΑ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ ΑΙΜΟΔΟΤΩΝ

Είναι το σύνολο ατόμων που διεξάγουν σε τακτικά χρονικά διαστήματα εθελοντικές αιμοδοσίες, που σκοπό έχουν την αύξηση της εθελοντικής αιμοδοσίας στη χώρα μας και την κάλυψη των συγγενών της ομάδας.

Το νοσοκομείο που έχει συνεργασία η ομάδα, τηρεί βιβλίο με την κατάθεση των μονάδων αίματος, που έχει προσφέρει και δυο άτομα, που θα είναι υπεύθυνα της ομάδας και μόνο αυτοί θα έχουν επικοινωνία και συνδιαλλαγή με την αιμοδοσία.

Αν τα μέλη της ομάδας, που θα αιμοδοτήσουν είναι κάτω από είκοσι (20) , τα μέλη πηγαίνουν στο νοσοκομείο και αιμοδοτούν εκεί, ενώ αν τα μέλη της ομάδας, που θα αιμοδοτήσουν είναι πάνω από είκοσι (20) μέλη, το νοσοκομείο στέλνει την κινητή μονάδα αιμοδοσίας στο χώρο της ομάδας, σε πρωινό η απογευματινό ωράριο και αργίες.

Η αιμοδοσία έχει υποχρέωση να καλύπτει τα μέλη και τους συγγενείς αυτών πανελλαδικά, μόνο κατόπιν ζήτησης των υπευθύνων και μόνο.

Το αίμα, που θα ζητηθεί δεν πρέπει να ξεπεράσει το 70% του προσφερομένου αίματος.
Μέλη της ομάδας μπορούν να αιμοδοτήσουν και μεμονωμένα σε όλα τα νοσοκομεία για λογαριασμό της ομάδας. Στην αιμοδοσία μπορούν να λάβουν μέρος και συγγενείς της ομάδας (και όχι μόνο, αλλά και φίλοι η γνωστοί μας. Έχει διευκρινισθεί αυτό στην επικοινωνία μου)

ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΤΙΜΑ Ο ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΑΙΜΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΜΑΔΑ

Οι εθελοντικές αιμοληψίες, που κάνουν οι ομάδες γίνονται είτε στο χώρο τους είτε στο χώρο εργασίας τους και δεν ταλαιπωρούνται με μετακινήσεις.

Στους χώρους αυτούς θα συναντήσουν τον φίλο τους, τον συνάδερφο τους, που είναι ήδη εθελοντές αιμοδότες.

Σε περίπτωση ανάγκης όπου ο εθελοντής αιμοδότης χρειαστεί αίμα, για τον ίδιο η για κάποιο δικό του πρόσωπο οι υπεύθυνοι της ομάδος, θα φροντίσει για την άμεση εξυπηρέτηση τους.

Θέλει κάποιον να τον παροτρύνει, γιατί δεν έχει συνειδητοποιήσει την αναγκαιότητα της εθελοντικής αιμοδοσίας.

Ο ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ ΑΙΜΟΔΟΤΗΣ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΦΙΑΛΗ ΑΙΜΑ:

Αισθάνεται σαν άνθρωπος την ηθική ικανοποίηση ότι κάνει το καθήκον του σώζοντας μια ζωή και ως πολίτης συμβάλλει στη βελτίωση της υγείας του λαού.

Δικαιούται αίμα σε ώρα προσωπικής η οικογενειακής ανάγκης.

Δικαιούται δωρεάν αιματολογικές εξετάσεις, σε περίπτωση προσωπικής του ασθένειας.
Προσφέρει ανεκτίμητη συμβολή, για να καλυφθούν οι ανάγκες της χώρας μας.»
------------------------------------------------------



Κάνω λοιπόν ανοιχτά την πρόταση στους υπεύθυνους του φόρουμ, για να δημιουργηθεί αυτή η ομάδα (ομάδα εθελοντών αιμοδοτών www.adslgr.com) και ζητώ την συμπαράσταση των μελών του φόρουμ.

Θυμηθείτε, ότι στην ομάδα, χωράνε όλοι! Η προσπάθεια πρέπει να είναι συλλογική.

Ακόμη και ο άνθρωπος που δεν μπορεί να δώσει αίμα, μπορεί να είναι εθελοντής στην προσπάθεια ενημέρωσης, για την αιμοδοσία και όχι μόνο!

Επίσης όποιες απορίες υπάρχουν(αλλά και η γνώμη σας) κι επειδή μέσα στην εβδομάδα θα έχω επικοινωνία με τον πρόεδρο του πανελληνίου συλλόγου εθελοντών αιμοδοτών κκ ΣΠΥΡΟ ΓΡΑΜΜΕΝΟ , θα ήταν καλό να τις καταθέσετε, ώστε να ενημερωθούμε πλήρως.

Ελπίζω στην συγκατάθεση των υπευθύνων του φόρουμ και στην συμπαράσταση της προσπάθειας από όλα τα μέλη!

Ευχαριστώ!




e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

ckbond
06-09-04, 15:34
Φίλε opimis συγχαρητήρια για την ενέργεια σου,
Συμφωνώ απόλυτα με την ιδέα αυτή και θα ήθελα να είμαι μέλος αυτής της ομάδας αν προχωρήσει…

Sofos
06-09-04, 15:40
και εγώ!!

gagtzer
06-09-04, 16:24
me too!!!!

opimis
06-09-04, 16:27
Στο τηλέφωνο, που πήρα στο πανελλήνιο σύλλογο εθελοντών αιμοδοτών, μίλησα με την κυρία Μιχαλοπούλου (ελπίζω να θυμάμαι καλά το όνομα).

Μια πρώτη απορία, που είχα, ήταν πως μπορούμε να συγκεντρωθούμε, αφού το adslgr είναι δικτυακός τόπος, όποτε τα μέλη είναι διάσπαρτα σε όλη την Ελλάδα.

Σε αυτήν την περίπτωση, μετά από μεταξύ μας συνεννοήσεις και με το πανελλήνιο σύλλογο εθελοντών αιμοδοτών, καθορίζουμε π.χ τριήμερη η εβδομαδιαία αιμοδοσία, σε συγκεκριμένο νοσοκομείο, στο οποίο θα πηγαίνουμε να αιμοδοτούμε.

Μπορεί όμως, όπως αναφέρει και στην επιστολή που μου έστειλαν, κάποιος να δώσει αίμα για λογαριασμό της ομάδας, σε όλα τα νοσοκομεία της χώρας.


Μια απορία ακόμη που έχω και θα την λύσω μέσα στην εβδομάδα, είναι η εξής
Σε μεγάλες πόλης π.χ Αθήνα, αν τα μέλη που ενδιαφέρονται να αιμοδοτήσουν, είναι πάνω από είκοσι (20), αλλά δεδομένου ότι δεν υπάρχει δικός μας χώρος, αν η κινητή μονάδα αιμοδοσίας του νοσοκομείου, μπορεί να βρεθεί σε χώρο, που θα βολεύει τα μέλη.

Στη Θεσσαλονίκη παράδειγμα, αν τα μέλη είναι πάνω από είκοσι που θα αιμοδοτήσουν, θα μπορούσε η κινητή μονάδα αιμοδοσίας να είναι στην πλατεία Αριστοτέλους η μέσα στο χώρο της έκθεσης, που δεν θα δυσκολεύει κιόλας στο ζήτημα του χώρου στάθμευσης .

Φυσικά όλα αυτά, δεν ξέρω κατά πόσο γίνονται, αφού εμπλέκονται και άλλη φορείς, όπως δήμοι και στην περίπτωση της έκθεσης η helexpo.

EvilHawk
06-09-04, 16:33
Μια απορία ακόμη που έχω και θα την λύσω μέσα στην εβδομάδα, είναι η εξής
Σε μεγάλες πόλης π.χ Αθήνα, αν τα μέλη που ενδιαφέρονται να αιμοδοτήσουν, είναι πάνω από είκοσι (20), αλλά δεδομένου ότι δεν υπάρχει δικός μας χώρος, αν η κινητή μονάδα αιμοδοσίας του νοσοκομείου, μπορεί να βρεθεί σε χώρο, που θα βολεύει τα μέλη.

Στη Θεσσαλονίκη παράδειγμα, αν τα μέλη είναι πάνω από είκοσι που θα αιμοδοτήσουν, θα μπορούσε η κινητή μονάδα αιμοδοσίας να είναι στην πλατεία Αριστοτέλους η μέσα στο χώρο της έκθεσης, που δεν θα δυσκολεύει κιόλας στο ζήτημα του χώρου στάθμευσης .

Ναι μπορεί να πάει σε χώρο που βολεύει τα μέλη της ομάδας εθελοντών! :wink:

ps.count me too!

zouzouni
06-09-04, 16:39
BRAVO opimis!
Σε ότι μπορώ να βοηθήσω, θα βοηθήσω.
Έστω κι για παρέα μια που για λόγους υγείας δεν μπορώ να δίνω η ίδια αίμα.

opimis
06-09-04, 16:40
Να θυμάστε, ότι μέλος της ομάδας αιμοδοσίας του adslgr, μπορεί να είναι οποιοσδήποτε από οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδος, δεν αφορά μόνο τις μεγάλες πόλης!!!

Επίσης και τα μέλη του adslgr, που δεν έχουν δώσει ποτέ αίμα, μπορούν να αγκαλιάσουν αυτήν την προσπάθεια και τα μέλη που δεν μπορούν να δώσουν αίμα.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!

NeK
06-09-04, 16:44
Η ιδέα σου είναι καταπληκτική παιδιά όποιος μπορεί να μας παραθέσει και άλλες πληροφορίες θα μας ήτανε πολύ σημαντικό.

zouzouni
06-09-04, 16:46
Νεκτάριε? Μόλις φτιάξουμε την ομάδα, μπορούμε να στείλουμε σχετικό ενημερωτικό mail σε ΟΛΑ τα μέλη που έχουν γραφεί στο forum?

psyxakias
06-09-04, 16:47
Συγχαρητήρια και από εμένα για την κίνησή σου αυτή opimis.

sticky thread :wink:

NeK
06-09-04, 16:58
Νεκτάριε? Μόλις φτιάξουμε την ομάδα, μπορούμε να στείλουμε σχετικό ενημερωτικό mail σε ΟΛΑ τα μέλη που έχουν γραφεί στο forum?

Όλα γίνονται, αρκεί να το ετοιμάσει κάποιος να είναι designάτο. :wink:

opimis
06-09-04, 16:59
Η ιδέα σου είναι καταπληκτική παιδιά όποιος μπορεί να μας παραθέσει και άλλες πληροφορίες θα μας ήτανε πολύ σημαντικό.

Και όποιες απορίες υπάρχουν, καταθέστε τις, γιατί μέχρι την Πέμπτη το πολύ, μου είπε η κυρία Μιχαλοπούλου, (από τον πανελλήνιο σύλλογο εθελοντών αιμοδοτών) ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου ο κκ Σπύρος Γραμμένος, πρόεδρος του συλλόγου.

zouzouni
06-09-04, 17:04
Μια βασική απορία, που πολύ θα έχουν, είναι η ελάχιστη κι η μέγιστη επιτρεπόμενη ηλικία για να δώσει κανείς εθελοντικά αίμα.
Μια ακόμη, αν θα πρέπει να ακολουθήσει κανείς κάποιους κανόνες πριν δώσει, δηλαδή αν είναι να δώσει το πρωί αν θα είναι νηστικός ή όχι, αν το μεσημέρι, πόση ώρα να έχει περάσει από την ώρα που έφαγε (παρ'ότι τα ανέφερες στο thread-poll που άνοιξες για την αιμοδοσία καλό είναι να τα επαναλάβουμε κι εδώ).

zouzouni
06-09-04, 17:24
Μια άλλη ακόμη απορία, είναι τι στοιχεία χρειάζεται να δηλώσει κανείς, εκτός από ονοματεπώνυμο/ηλικία.
Αν μπορέσουν αν σου δώσουν ένα αντίγραφο της σχετικής δήλωσης (γιατί αν θυμάμαι καλά υπάρχουν κάποιες ερωτήσεις σχετικά με θέματα υγείας) να μπορέσουμε να την παραθέσουμε κι εδώ, ώστε όλοι να την κοιτάξουν, θα είναι πολύ χρήσιμο πιστεύω, γιατί έτσι θα υπάρξει πληρέστερη ενημέρωση.

opimis
06-09-04, 17:25
Το αίμα λαμβάνεται από κάθε υγιές άτομα ηλικίας δεκαοχτώ έως εξήντα δύο ετών.

Όταν κάποιος δώσει αίμα το πρωί, είναι απαραίτητο να έχει φάει κάτι, έστω να πει έναν καφέ. Αντίθετα όταν είναι να δώσει αίμα το απόγευμα, πρέπει να έχουν περάσει από το φαγητό 2-3 ώρες.



και κάτι ακόμη! Κάποια μέλη του φόρουμ, είναι γραφίστες…αν θέλουν μπορούν να βοηθήσουν, κάνοντας για την ομάδα ένα λογότυπο για την εθελοντική ομάδα αιμοδοσία adslgr :) :)

morfeas-dsl-
06-09-04, 17:39
Πολυ θα ηθελα να συμμετασχω και μπραβο για την ιδεα αλλα ενω δεν εχω προβλημα με το αιμα οταν μου παιρνουν εχω ταχυπαλμια και μου ερχεται(για τα καλα..) λυποθιμια,σορυ λοιπον αλλα δεν μπορω.
Χμ βλεπω οτι πρεπει να εχεις κλεισει τα 18? αρα δεν μπορουσα ετσι και αλλιως για τους 3 μηνες που ερχονται,μετα το ξανασκεφτομαι αν φτιαξετε ομαδα

opimis
06-09-04, 17:43
Το ερωτηματολόγιο που πρέπει ο εθελοντής αιμοδότης να συμπληρώσει με ειλικρίνεια πάνω από όλα, έχει να κάνει με το ιστορικό υγείας, του κάθε υποψηφίου αιμοδότη

Γενικές πληροφορίες παραθέτω, αλλά θα ζητήσω αν γίνεται να μου στείλουν με φαξ το έντυπο, που δίνεται να συμπληρώσει ο αιμοδότης, πριν από την αιμοληψία.


Ο αιμοδότης δεν πρέπει να κάνει κατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών πριν δώσει αίμα.

Ο αιμοδότης δεν πρέπει να έχει πάρει φάρμακα ούτε καν ασπιρίνη τις τελευταίες μέρες πριν την αιμοληψία.

Ετερόζυγος της Μεσογειακής ή Δρεπανοκυτταρικής Αναιμίας μπορεί να δώσει αίμα εφ' όσον η αιμοσφαιρίνη του είναι στα φυσιολογικά επίπεδα.

Κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, του θηλασμού και 6-12 μήνες μετά τον τοκετό δεν γίνεται αιμοληψία

Ο αιμοδότης δεν πρέπει να έχει υποβληθεί σε μεγάλη χειρουργική επέμβαση ή να έχει προσβληθεί από βαριά νόσο κατά τη διάρκεια του τελευταίου χρόνου.

Δεν μπορεί να αιμοδοτήσει άτομο που υποφέρει από ελονοσία, φυματίωση, ηπατίτιδα, σύφιλη μελιταίο πυρετό, AIDS, σακχαρώδη διαβήτη, υπέρταση, καρδιακό ή άλλο σοβαρό νόσημα.

Κάθε πρόβλημα υγείας που ενδεχομένως έχει ο υποψήφιος αιμοδότης, πρέπει να συζητείται με τον υπεύθυνο γιατρό της αιμοδοσίας, ο οποίος κρίνει τελικά για τη καταλληλότητα της αιμοληψίας.

opimis
06-09-04, 17:48
Πολυ θα ηθελα να συμμετασχω και μπραβο για την ιδεα αλλα ενω δεν εχω προβλημα με το αιμα οταν μου παιρνουν εχω ταχυπαλμια και μου ερχεται(για τα καλα..) λυποθιμια,σορυ λοιπον αλλα δεν μπορω.
Χμ βλεπω οτι πρεπει να εχεις κλεισει τα 18? αρα δεν μπορουσα ετσι και αλλιως για τους 3 μηνες που ερχονται,μετα το ξανασκεφτομαι αν φτιαξετε ομαδα

το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ, με την ταχυπαλμία! Δεν υπήρξε καμία φορά, που να πάω να δώσω αίμα και να μην είχα ταχυπαλμία. Ακόμη και πρόσφατα, που έδωσα αίμα!
Δεν είναι πρόβλημα, θέληση να έχεις κι αυτό λύνεται…

Κι εδώ είμαστε, για να βοηθήσουμε!!!

Και από την στιγμή, που δεν είσαι 18 χρόνων, δεν πρέπει να κανείς προσπάθεια να δώσεις αίμα. Δεν ξέρω ακριβώς το λόγο, αλλά φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με την ανάπτυξη του οργανισμού. Οπότε έχεις λίγο καιρό να το σκεφτείς. :wink:

morfeas-dsl-
06-09-04, 18:03
Δεν είναι πρόβλημα, θέληση να έχεις κι αυτό λύνεται…

Εχω! Καπως θα το λυσουμε


Κι εδώ είμαστε, για να βοηθήσουμε!!!

Χμ... Μια γυναικεια παρουσια φτιαχνει την κατασταση και ξεχνιεσαι αρα φροντισε να υπαρχει!!

opimis
06-09-04, 18:14
Συγνώμη και πάλι…αλλά μάλλον βιάζομαι και κάνω διπλά πόστ
Delete!

opimis
06-09-04, 18:17
Χμ... Μια γυναικεια παρουσια φτιαχνει την κατασταση και ξεχνιεσαι αρα φροντισε να υπαρχει!!

Αν υποσχεθείς ότι θα είσαι φρόνιμος, γιατί όχι;;; :lol:

Ελπίζω μόνο να μην έχει αντίθετα αποτελέσματα κι η ταχυπαλμία ανέβει κατακόρυφα!!! :roll:

morfeas-dsl-
06-09-04, 18:47
Κατα τη διαρκεια της αιμοδοσιας και μετα σου το υποσχομαι,για πριν δεν ξερω! :lol: :lol:

Ασχετο αλλα πως σκεφτηκες την αιμοδοσια και οχι δωρητες για τον μυελο των οστων για παραδειγμα? Σου παιρνουν λιγο αιμα και απο οτι μου ειπαν δε χρειαζεται να ξαναπας,αν σε χρειαστουν θα επικοινωνησουν αυτοι. Βεβαια ενταξει το αιμα χρειαζεται παντου στα νοσοκομεια

opimis
06-09-04, 19:27
Ασχετο αλλα πως σκεφτηκες την αιμοδοσια και οχι δωρητες για τον μυελο των οστων για παραδειγμα? ...

Είναι εξίσου σημαντικό, αλλά σκέψου ότι η λέξη αιμοδοσία, σχεδόν μας αφήνει πολλές φορές αδιάφορους, που είναι μια απλή υπόθεση η όλη διαδικασία, αλλά μια πολύτιμη προσφορά!

Μέσα από αυτήν την διαδικασία, της αιμοδοσία, μπορεί ο άνθρωπος να εξοικειωθεί και με άλλες ανάγκες, όπως αυτή που ανέφερες.

Νομίζω ότι μέσα από την εθελοντική αιμοδοσία, ο κόσμος μαθαίνει πολλά, πως μπορεί να προσφέρει ζωή, δίνοντας αίμα η να δώσει δείγμα για το μυαλό των οστών η να γίνει δωρητής οργάνων… (δεν γνωρίζω πολλά από τα δυο τελευταία)

Πάντως η εθελοντική αιμοδοσία είναι σημαντική συμβολή, γιατί αυτός που αιμοδοτεί η προσφέρει με οποιοδήποτε τρόπο στην αιμοδοσία, χαρίζει ζωή!


Ξανά έγραψα, ότι 4000 υπολογίζονται τα άτομα που πάσχουν από μεσογειακή αναιμία και χρειάζονται περίπου 30-40 φιάλες αίμα το χρόνο. 3-4 περίπου το μήνα.
Σκέψου ότι τα περισσότερα άτομα από αυτά είναι παιδιά.

Αν είναι τόσο εύκολο, όπως αναφέρεις, δηλαδή να δώσει κάποιος λίγο αίμα και ουσιαστικά να μπει σε μια τράπεζα δεδομένων, ώστε αν χρειαστεί κάποια στιγμή να γίνει δότης, δεν είναι κακό! Μπορεί να το κάνει και παράλληλα με την αιμοδοσία! :wink:

del_ahmettt
06-09-04, 21:05
opimis, πολλά συγχαρητήρια που με την πρωτοβουλία σου έδωσες ένα ολοζώντανο παράδειγμα αληθινού ενδιαφέροντος για το συνάνθρωπο!http://www.cgtalk.com/images/smilies/clap.gif


Δεν ξέρω κατά πόσο μπορει να ξεπεραστεί το πρόβλημα των διάσπαρτων ανά την Ελλάδα μελών του forum, παντως η ιδέα είναι καταπληκτική!

Αν και αυτό το χρονικό διάστημα αδυνατώ να αιμοδοτήσω, επειδή λαμβάνω κάποια φαρμακευτική αγωγή, θα ήταν χαρά μου να βάλω και εγώ ενα λιθαράκι στην όλη προσπάθεια, αν μπορώ.

Macgyver
06-09-04, 21:09
Καλή πρωτοβουλία, ενημερώστε αν και με ποιον τρόπο οργανωθεί.
Βέβαια το να δώσεις αίμα είναι πολύ απλό, αρκεί να πας στο τμήμα αιμοδοσίας σε σχεδόν οποιοδήποτε νοσοκομείο. Ένα ερωτηματολόγιο συμπληρώνεις, η διαδικασία κρατάει λιγότερο από 15 λεπτά. Απλά ίσως μέσω του forum να κινητοποιηθεί περισσότερος κόσμος.

zouzouni
06-09-04, 21:40
...Αν είναι τόσο εύκολο, όπως αναφέρεις, δηλαδή να δώσει κάποιος λίγο αίμα και ουσιαστικά να μπει σε μια τράπεζα δεδομένων, ώστε αν χρειαστεί κάποια στιγμή να γίνει δότης, δεν είναι κακό! Μπορεί να το κάνει και παράλληλα με την αιμοδοσία! :wink:


Ενημερωτικά:
Είναι πράγματι τόσο εύκολο, μιας κι χρειάζονται λίγο αίμα (όσο θα δίναμε για μια απλή αιματολογική εξέταση), κι τα αποτελέσματα καταχωρούνται αμέσως στην βάση δεδομένων.
Αν υπάρξει συμβατότητα με κάποιο άτομο που έχει ανάγκη, τότε ειδοποιούν.

opimis
06-09-04, 22:17
...Δεν ξέρω κατά πόσο μπορει να ξεπεραστεί το πρόβλημα των διάσπαρτων ανά την Ελλάδα μελών του forum, παντως η ιδέα είναι καταπληκτική!


Δεν υπάρχει πρόβλημα που τα μέλη είναι διάσπαρτα. Αυτό το έχω συζητήσει στην πρωινή μου επικοινωνία με τον πανελλήνιο σύλλογο εθελοντών αιμοδοτών.

Παράδειγμα, κάποιο μέλος του φόρουμ είναι από Κοζάνη, το μέλος αυτό θα μπορεί να δώσει αίμα στο νοσοκομείο, για λογαριασμό της ομάδας μας.

Μην ξεχνάτε κιόλας, ότι πέρα από την συμβολή στον εθελοντισμό για αίμα, το κάθε μέλος, μπορεί στην περίπτωση ανάγκης δικής του η κάποιου δικού του προσώπου, να ζητήσει από την ομάδα το αίμα που χρειάζεται. Αυτό φυσικά, δεν μπορεί να ξεπερνάει το 70% του προσφερόμενου αίματος.

Αλλά κι αν ακόμη δεν το καλύπτουμε μέχρι εκείνη την στιγμή, είμαι σίγουρος ότι πολλά μέλη, θα προσφερθούν να βοηθήσουν.

Δεν ξέρω αν έχετε βρεθεί στην δυσάρεστη θέση να ψάχνεται αίμα, για κάποια ανάγκη που είχατε, αν ναι, θα ξέρετε πόσο ψυχοφθόρο είναι!

shaq141a
06-09-04, 23:06
Count me in.

Μία απορία. Θα υπάρχουν stats? Δηλαδή όποιος δίνει το περισσότερο αίμα θα παίρνει πιο πολλούς πόντους.

Κρίμα που γενικά έχω λίγο σπάνια ομάδα αίματος (Β+) :roll:

EvilHawk
06-09-04, 23:19
Μία απορία. Θα υπάρχουν stats? Δηλαδή όποιος δίνει το περισσότερο αίμα θα παίρνει πιο πολλούς πόντους

Φυσικά όχι! :wink:

WAntilles
06-09-04, 23:19
κι τα αποτελέσματα καταχωρούνται αμέσως στην βάση δεδομένων.

Αυτό είναι που μ' ανησυχεί γιατί είναι του Μπους του αλήτη.

zouzouni
06-09-04, 23:45
WAntilles Καμμία σχέση! Απολύτως καμμία σχέση.
Η βάση αυτών των δεδομένων δεν ανήκει στον Bush ή στον κάθε Bush.

aesir
06-09-04, 23:47
Nα προσθέσουμε στο thread και ένα poll με τις ομάδες αίματος για να δούμε τι παίζεται; Εγώ έχω O+

opimis
06-09-04, 23:49
Μία απορία. Θα υπάρχουν stats? Δηλαδή όποιος δίνει το περισσότερο αίμα θα παίρνει πιο πολλούς πόντους

Φυσικά όχι! :wink:


Άρθρο 1

Ορίζουμε τα παρακάτω ειδικά κίνητρα για τους εθελοντές αιμοδότες.

- Ο εθελοντής αιμοδότης δικαιούται ιατρικής φροντίδας και εργαστηριακού ελέγχου σύμφωνα πάντα με τη γνώμη του υπεύθυνου γιατρού της Αιμοδοσίας.

- Ηθική ικανοποίηση του αιμοδότη για την συνεισφορά του στη θεραπευτική αντιμετώπιση ασθενών που χρειάζονται μετάγγιση αίματος και παραγώγων του.

- Κάλυψη του ίδιου του αιμοδότη και της οικογενείας του για τυχόν ανάγκες τους σε αίμα και παράγωγα.

Οι αιμοδότες τυγχάνουν τιμής και κοινωνικής αναγνώρισης. Η ηθική κοινωνική αναγνώριση των εθελοντών αιμοδοτών περιλαμβάνει απονομή διπλωμάτων, βραβείων και μεταλλίων (διασήμων) ενιαίου τύπου.

- Η 1η αιμοδοσία εκτός από τη χορήγηση ειδική ταυτότητας, συνοδεύεται και με την επίδοση ευχαριστήριας επιστολής από την Αρμόδια Υπηρεσία Αιμοδοσίας.

- Η 5η αιμοδοσία επιβραβεύεται με δίπλωμα, που απονέμεται από την αρμόδια Υπηρεσία Αιμοδοσίας σε ειδική τελετή.

- Η 10η αιμοδοσία τιμάται με δίπλωμα και χάλκινο διάσημο, που απονέμεται από την αρμόδια Υπηρεσία Αιμοδοσίας με την παρουσία των τοπικών Αρχών.

- Η 25η αιμοδοσία τιμάται με ειδικό βραβείο και αργυρό μετάλλιο, που απονέμεται μετά από πρόταση της αρμόδιας Υπηρεσίας Αιμοδοσίας, από τον Υπουργό Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων σε ειδική τελετή στην επέτειο του εορτασμού στη μνήμη του "ΗΛΙΑ - ΠΟΛΙΤΗ".

Άρθρο 2

Σύλλογοι και ομάδες εθελοντών αιμοδοτών επιβραβεύονται με ειδικές τιμητικές διακρίσεις.

Συγκεκριμένα απονέμεται δίπλωμα πλακέτα χάλκινη και αργυρή ανάλογα με την προσφορά αίματος των Συλλόγων (500&2.500 μονάδες αίματος αντίστοιχα).
Η απονομή γίνεται, μετά από πρόταση της αρμόδιας Υπηρεσίας Αιμοδοσίας σε ειδική τελετή από τον Υπουργό Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων.
Για τους Συλλόγους Εθελοντών Αιμοδοτών προβλέπονται ακόμα, σε συνεργασία πάντα με την αρμόδια Υπηρεσία Αιμοδοσίας και τα εξής:

Παραχώρηση στέγης σε κτίρια Κρατικών Υγειονομικών Μονάδων και κάλυψη αναγκών επικοινωνίας (τηλεφωνικών και ταχυδρομικών).

Εξασφάλιση της μετακίνησης των αιμοδοτών από την αρμόδια Υπηρεσία Αιμοδοσίας στις περιπτώσεις των οργανωμένων αιμοληψιών.

Εφοδιασμός τους με ενημερωτικό υλικό για την αιμοδοσία και διοργάνωση εκπαιδευτικών προγραμμάτων προσέλκυσης αιμοδοτών για τους εκπροσώπους των Συλλόγων με μεγάλη δραστηριότητα.

Συμμετοχή ατόμων με ειδικά προσόντα και σημαντική προσφορά στην εθελοντική αιμοδοσία σε ομάδες εργασίας της Επιτροπής Αιμοδοσίας για εκπόνηση προγραμμάτων αιμοδοτών σε τοπικό και Εθνικό επίπεδο.


το μεγαλύτερο «κέρδος», που έχει κάποιος, είναι αυτό που νιώθει, μετά από κάθε αιμοδοσία… δεν θα βαρεθώ να το λέω, είναι απερίγραπτα τα συναισθήματα!

zouzouni
06-09-04, 23:54
aesir Καλή ιδέα! 9 επιλογές (8 για τους τύπους αίματος, κι η 9η - Δεν ξέρω τι όμαδα αίματος έχω) ?

ckbond
06-09-04, 23:58
Θα μας δώσουν και κάρτες εθελοντή αιμοδοσίας??? Έχω δώσει τόσες φορές αίμα και ακόμα δεν έχω αποκτήσει την κάρτα αιμοδότη… :D :mrgreen: :D

opimis
06-09-04, 23:59
aesir Καλή ιδέα! 9 επιλογές (8 για τους τύπους αίματος, κι η 9η - Δεν ξέρω τι όμαδα αίματος έχω) ?

opimis
06-09-04, 23:59
Θα μας δώσουν και κάρτες εθελοντή αιμοδοσίας??? Έχω δώσει τόσες φορές αίμα και ακόμα δεν έχω αποκτήσει την κάρτα αιμοδότη… :D :mrgreen: :D

Εννοείται αυτό !!! :wink:

coftaras
07-09-04, 00:02
Παιδιά δεν μπορητε να φανταστείτε πόσο άσκημα αισθάνεται κάποιος που θέλει να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο και ιδιαιτέρα στη αιμοδοσία και δεν μπορεί .Πχ εγώ .Έχω στίγμα και δεν μπορώ να δώσω αίμα .Μπορώ να βοηθήσω την προσπάθεια σας αλλιώς?

opimis
07-09-04, 00:04
Παιδιά δεν μπορητε να φανταστείτε πόσο άσκημα αισθάνεται κάποιος που θέλει να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο και ιδιαιτέρα στη αιμοδοσία και δεν μπορεί .Πχ εγώ .Έχω στίγμα και δεν μπορώ να δώσω αίμα .Μπορώ να βοηθήσω την προσπάθεια σας αλλιώς?
Φυσικά το συζητάς; Σε πολλά θα μπορείς να βοηθήσεις και να ξέρεις ότι έχει την ίδια ηθική αξία!!!
:wink:

zouzouni
07-09-04, 00:05
opimis 4 είναι οι ομάδες, αλλά μαζί με το θέμα του παράγοντα Ρέζους, + ή - , φτάνουμε στις 8 (γι'αυτό το έγραψα έτσι :wink: )Κι είναι σοβαρό το θέμα του Ρέζους.

coftaras
07-09-04, 00:20
Οκ. Ότι χρειαστείτε μην διστάσετε να μου ζήτησε την βοήθεια μου .Θα χαρώ πολύ να συμβάλω σε αυτή την τόσο αξιέπαινη προσπάθεια .1000 μπράβο opimis για αυτό που κανείς.

kostthem
07-09-04, 00:51
Παιδιά βάλτε και εμένα μέσα! Περιμένω pm ή ανακοίνωση.




(Στην ψηφοφορία έβαλα κατά λάθος 0+ ενώ έχω 0-)



Υ.Γ. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια!

opimis
07-09-04, 00:52
Οκ. Ότι χρειαστείτε μην διστάσετε να μου ζήτησε την βοήθεια μου .Θα χαρώ πολύ να συμβάλω σε αυτή την τόσο αξιέπαινη προσπάθεια .1000 μπράβο opimis για αυτό που κανείς.
Σε όλους μας ανήκουν τα μπράβο! Γιατί η προσπάθεια είναι συλλογική! :wink:
Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως χειρίζεσαι κάποιο πρόγραμμα σχεδιασμού στον υπολογιστή;

Οποιοσδήποτε χειρίζεται πρόγραμμα σχεδιασμού, για την δημιουργία λογότυπου, για την ομάδα εθελοντών αιμοδοτών του adslgr και θέλει μπορεί να βοηθήσει.

Και όσοι δεν χειρίζονται, μπορούν να καταθέσουν ιδέες για το λογότυπο!

opimis
07-09-04, 01:59
Προϋποθέσεις για να γίνει η ομάδα εθελοντών αιμοδοτών του adslgr υπάρχουν.
Αυτό φαίνεται από το ενδιαφέρων που δείξαμε κι αυτό, μπορεί να μεγαλώνει όλο και περισσότερο από την στιγμή που θα πραγματοποιηθεί η πρώτη αιμοδοσία!!!

Για αρχή, έτσι όπως το κατάλαβα από την επικοινωνία που είχα, θα οριστεί μια ημερομηνία η οποία μπορεί να είναι διήμερη, τριήμερη η και εβδομάδα αιμοληψίας, όπου τα μέλη του φόρουμ θα αιμοδοτούν, σε συγκεκριμένο νοσοκομείο στις μεγάλες πόλης και μεμονωμένα τα μέλη, στα νοσοκομεία της πόλης τους, για λογαριασμό της ομάδας εθελοντικής αιμοδοσίας του adslgr.

Αυτό πάντα αφού συνεννοηθούμε για την ημερομηνία. Επειδή είναι εύλογο να μην βολεύει σε όλους όσους συμμετάσχουν στην αιμοδοσία η ημερομηνία, γι’ αυτό υπάρχει κι λύση της εβδομαδιαίας αιμοδοσία, όπου τα μέλη, θα μπορούν να έχουν την ευκαιρία κάποια στιγμή μέσα στην εβδομάδα να αιμοδοτήσουν!

Αργότερα κι όσο περισσότερο οργανωθούμε, θα είναι λίγο διαφορετικά, τουλάχιστον για τις μεγάλες πόλης. Και πάλι μετά από την μεταξύ μας συνεννόησης και από την στιγμή που τα άτομα που θα αιμοδοτήσουν είναι πάνω από 20, θα μπορούμε να κανονίζουμε ένα μέρος, στο οποίο θα έρχεται η κινητή μονάδα αιμοδοσίας του νοσοκομείο, για να αποφεύγουμε την ταλαιπωρία και το χειρότερο, το πρόβλημα του χώρου στάθμεύσεις.

Ως αναφορά τα δελτία (ταυτότητες) του αιμοδότη, όσοι έχουν εννοείται ότι ισχύει, απλά η αιμοδοσία γίνεται για λογαριασμό της ομάδας του adslgr.

Οι καινούργιοι αιμοδότες, θα πάρουν δελτία αιμοδότη το οποίο θα γράφει κιόλας ότι είναι της ομάδας του adslgr.

Έχω να κάνω και μια πρόταση. Επειδή έγραψα ότι κανένας δεν εξαιρείται από αυτήν την προσπάθεια, θα ήθελα να βγάλουμε και δικά μας δελτία, τα οποία θα τα έχουμε όλοι, είτε δίνουμε αίμα είτε όχι.

Αυτήν την πρόταση την κάνω, γιατί κάπως πρέπει να τιμούμε εμείς που μπορούμε να δώσουμε αίμα, τα άτομα που δεν μπορούν, αλλά είναι στην ομάδα.

Φαντασθείτε ένα μέλος, που δεν μπορεί να δώσει αίμα, αλλά να είναι κάποιες ώρες, για συμπαράσταση στο κέντρο αιμοληψίας η να φέρει κάποιον γνωστό του, φίλο του κτλ

Ουσιαστικά είναι αιμοδότης.


Αφού μιλήσω την Πέμπτη με τον πρόεδρο του πανελληνίου συλλόγου εθελοντών αιμοδοτών κκ Σπύρο Γραμμένο , θα σας ενημερώσω και θα κανονίσουμε το πότε θα κάνουμε την πρώτη αιμοληψία, μετά από συνεννόηση μας.

Και μην ξεχνάτε, ότι στην αιμοληψία που θα κάνουμε σαν ομάδα, μπορούν να συμμετάσχουν μέλη, από όλες τις πόλης της Ελλάδος, δεν ισχύει μόνο για Αθήνα και Θεσσαλονίκη!!!

lewton
07-09-04, 02:21
Count me in.

Κρίμα που γενικά έχω λίγο σπάνια ομάδα αίματος (Β+) :roll:

Το αντίθετο!
Θα έχει και ποικιλλία η προσφορά μας!

morpheus
07-09-04, 03:15
Και εγώ μέσα!
Για την ομαδα αιματος δεν ειαμι σιγουρος αλλα μαλλον ειμαι 0- (ναι ειμαι ο ενας 0-!)
Υποθετω την πρωτη φορά τουλάχιστον θα δώσουμε ραντεβού σε καποιο νοσοκομείο για να γνωριστούμε κιολας, αλλα αν ειμαστε πανω απο 20 που μενουμε σχετικα κοντά θα μπορουμε να εχουμε και μοναδα σε καποιο σπιτι μας η καπου αλλου κοντά μας, ετσι;
Εμενα δε με πειραζει να πηγαινω σε νοσοκομειο αλλα ισως βολεψει οσους δουλευουν το οτι η μοναδα ερχεται και σε μη εργασιμες ωρες και αργιες.

opimis
07-09-04, 03:36
Και εγώ μέσα!
Για την ομαδα αιματος δεν ειαμι σιγουρος αλλα μαλλον ειμαι 0- (ναι ειμαι ο ενας 0-!)
Υποθετω την πρωτη φορά τουλάχιστον θα δώσουμε ραντεβού σε καποιο νοσοκομείο για να γνωριστούμε κιολας, αλλα αν ειμαστε πανω απο 20 που μενουμε σχετικα κοντά θα μπορουμε να εχουμε και μοναδα σε καποιο σπιτι μας η καπου αλλου κοντά μας, ετσι;
Εμενα δε με πειραζει να πηγαινω σε νοσοκομειο αλλα ισως βολεψει οσους δουλευουν το οτι η μοναδα ερχεται και σε μη εργασιμες ωρες και αργιες.

Φαντάζομαι ότι είσαι από Αθήνα, έτσι;

Μπορεί να γίνει αυτό που λες, να έρθει δηλαδή μια κινητή μονάδα αιμοδοσίας, σε μέρος που θα βολεύει.

Το πρόβλημα στην αρχή είναι, ότι πρέπει να έχουμε μια μεγαλύτερη διάρκεια σε μέρες αιμοδοσίας, για να ξέρουμε τουλάχιστον πόσοι είμαστε σε ολη την ελλαδα και κατά πόλης. (κατά πόλης ειδικότερα)

Η κινητή μονάδα αιμοδοσίας, δεν θα μπορεί μάλλον να έρχεται κάθε μέρα, για μια βδομάδα, για να εξυπηρετήσει 20 άτομα!!!
Αν καθορίσουμε την πρώτη μας αιμοδοσία σε μια μέρα, τότε σίγουρα κάποια άτομα δεν θα μπορέσουν να συμμετάσχουν σε αυτήν.

Επειδή τώρα, η αιμοδοσία θα γίνει συγκεκριμένες ημερομηνίες, μπορούμε να συνεννοηθούμε και να βρισκόμαστε στα κέντρα αιμοδοσίας.

Αργότερα, που θα είμαστε πιο οργανωμένοι και ποιο πολλοί (το ελπίζω), μπορούμε να κανονίζουμε(σε συνεργασία πάντα με την πανελλήνιο σύλλογο εθελοντών αιμοδοτών), για κινητές μονάδες αιμοδοσίας σε χώρους που θα μας βολεύει!

opimis
07-09-04, 03:52
... αλλα αν ειμαστε πανω απο 20 που μενουμε σχετικα κοντά θα μπορουμε να εχουμε και μοναδα σε καποιο σπιτι μας η καπου αλλου κοντά μας, ετσι;
Εμενα δε με πειραζει να πηγαινω σε νοσοκομειο αλλα ισως βολεψει οσους δουλευουν το οτι η μοναδα ερχεται και σε μη εργασιμες ωρες και αργιες.

Στην περίπτωση όμως, που σε κάποια πόλη συγκεντρώνονται 20 άτομα και βολεύει η αιμοδοσία να γίνει σε συγκεκριμένη μέρα, κάποια Κυριακή ας πούμε, τότε φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

«…Αν τα μέλη της ομάδας, που θα αιμοδοτήσουν είναι κάτω από είκοσι (20) , τα μέλη πηγαίνουν στο νοσοκομείο και αιμοδοτούν εκεί, ενώ αν τα μέλη της ομάδας, που θα αιμοδοτήσουν είναι πάνω από είκοσι (20) μέλη, το νοσοκομείο στέλνει την κινητή μονάδα αιμοδοσίας στο χώρο της ομάδας, σε πρωινό η απογευματινό ωράριο και αργίες…»

mindtrapper
07-09-04, 03:57
Εγω που εκανα μια τρυπα στο αυτι τον Οκτωβρη μπορω να δωσω αίμα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.