PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλύτερο πρόγραμμα για εγγραφή CD-DVD?!



NeuroN
08-04-07, 15:48
Ο ξαδερφος μου γράφει καθημερινά DVD και CD επαγγελματικά και μου έκανε αυτη την ερώτηση. Ποιο προτίνετε? Και αν θεωρείτε καλήτερο ενα απο τα γνωστά ποιά έκδωση του θεωρείται η πιό σταθερή?

hemlock
08-04-07, 15:53
μα φυσικα το nero 7++

zeibekis
08-04-07, 16:38
Το nero 6 που χρησιμοποιώ είναι πολύ καλο, για το 7 δεν έχω να πω και πολλά μαις και για μένα δεν έχει σημαντικές διαφορές

alefgr
08-04-07, 17:14
6.6.1.4 η καλύτερη version του Nero. Η σουίτα 7 είναι μιά ηλιθιότητα και μισή...:down:

deniSun
08-04-07, 17:47
Έχει ξανασυζητηθεί.
Καταρχήν δεν υπάρχει ο όρος "επαγγελματική εγγραφή" CD/DVD.
Απλά το κάθε πρόγραμμα παρέχει στον χρήστη κάποιες ευκολίες.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο σε διευκολύνει περισσότερο.

Εγώ θα σου πρότεινα το Roxio.
Το βρίσκω περισσότερο λειτουργικό και εύκολο.
Δεν έχει να κάνει με το "καλύτερο".
Απλά αυτήν την σειρά χρησιμοποιούσα από παλιά (easy cd creator) και κάποια πράγματα μου φαίνονται περισσότερο βολικά από άλλα.

paris13
08-04-07, 17:48
6.6.1.4 η καλύτερη version του Nero. Η σουίτα 7 είναι μιά ηλιθιότητα και μισή...:down:

Σορρυ φίλε αλλά διαφωνώ κάθετα. Δεν έχεις δίκιο, η σουίτα 7.3 είναι καλύτερη από όλες στην έκδοση Premium Deluxe και αν πολλά σου φαίνονται περιττά δεν έχεις παρά να επιλέξεις την custom εγκατάσταση και να βάλεις ότι θεωρείς απαραίτητο. Αυτή η έκδοση υποστηρίζει πολλά νέα πράγματα που καμία 6xx δεν υποστηρίζει, πολλά έχουν να κάνουν με τον HD-DVD αλλά και το blue rate. Περιττό μπορεί να είναι το πρόγραμμα για τις ταινίες DVD αλλά είναι μικρό, ελαφρύ και υποστηρίζει dvix και πολλά άλλα φορμάτ.
Χαιρετώ

giorgosts
08-04-07, 17:52
"Επαγγελματικά":twisted: :twisted:

Τα DVD-R δεν είναι μέσο για επαγγελματίες. Μόνο για οικιακή χρήση. Η λειτουργία τους βασίζεται στην αλλαγή πόλωσης σε ειδική χρωστική που περιέχoυν. Οι προδιαγραφές τους είναι για 6-24 μήνες. Τα επαγγελματικά DVD-ROM (ταινίες, λογισμικό, παιχνίδια) κατασκευάζονται στην πρέσσα.

Τα δεδομένα για επαγγελματική χρήση (back up) αποθηκεύονται σε μαγνητοταινίες.

NeuroN
08-04-07, 18:52
Εχμ λοιπον οταν λεω επαγγελματικά δεν εννοώ "υποδειγματικά" αλλα οτι απλά περνάει τις βαφτίσεις που τραβάει απο VHS σε DVD και τις πουλάει. Έχει να κανει και με το "καλύτερο" denis απο τη στιγμη που υπάρχουν εκδόσεις του nero πχ. που καίνε δισκακια πιό συχνά απο άλλες εκδόσεις του ή απο όλες τις εκδόσεις του roxio ας πουμε.
6-24 μήνες!!!! σίγουρα? πολύ λίγο φαίνεται

xrg
08-04-07, 20:20
k3b!

κι άσε το ξε-nero να ψάχνεται..

Chris_Nik
08-04-07, 22:07
Nero 7 Και απο εμενα.......:oneup:

nikoslikos
08-04-07, 23:24
πες του να το δοκιμάσει, αλώστε είναι και τσάμπα ;) (http://www.cdburnerxp.se/)



edit: Writes all kind of mediums apart from double-layer DVD (follows in next version). Burning video-DVDs is limited. soory :oops:

wi-fi
12-04-07, 18:12
Έχει ξανασυζητηθεί.
Καταρχήν δεν υπάρχει ο όρος "επαγγελματική εγγραφή" CD/DVD.
Απλά το κάθε πρόγραμμα παρέχει στον χρήστη κάποιες ευκολίες.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο σε διευκολύνει περισσότερο.


Είμαι της ίδιας λογικής γι' αυτό σου προτείνω το RecordNowMax!

Dimitris
12-04-07, 18:22
Εγώ θα σου πρότεινα το Roxio.
Το βρίσκω περισσότερο λειτουργικό και εύκολο.
Δεν έχει να κάνει με το "καλύτερο".
Απλά αυτήν την σειρά χρησιμοποιούσα από παλιά (easy cd creator) και κάποια πράγματα μου φαίνονται περισσότερο βολικά από άλλα.


:oneup:

Κι εγώ το Roxio Easy Media Creator χρησιμοποιώ

masteripper
12-04-07, 20:08
Νομιζω οτι πέρα απο το πρόγραμμα εγγραφής θα πρέπει να εξεταστούν και άλλοι παράμετροι.
Θα συνιστούσα καταρχήν την αγορά DVD-Recorder με καλή ποιότητα εγγραφής.(γιαυτό ένα ψάξιμο στα Forum πιστεύω ότι είναι απαραίτητο)
Μετά θα πρέπει να βρεθούν τα αναλογα δισκάκια τα οποία θα πρέπει να είναι ανάλογης ποιότητας και τουλάχιστον στις μετρήσεις που θα γίνουν με το CD-DVD speed του Nero να δίνουν ποιότητα εγγραφής πάνω απο 90.
Μια μικρή παρένθεση : πολλά DVD Recorder μεταμορφώνονται με το κατάλληλο firmware
Τέλος θα ψηφίσω λόγω ευχρηστίας το Nero με μια μικρή παρατήρηση
Τώρα πια οι ταχύτητες εγγραφής είναι τουλαχιστον ώστε 1 δισκάκι τελειώνει την εγγραφή του σε περίπου 4 Λεπτά,οπότε δεν νομίζω ότι είναι τόσο χρονοβόρο να τσεκάρουμε και αυτήν την έρμη την επιβεβαίωση δεδομένων (είναι κάτω αριστερά στο παράθυρο εγγραφής του Νερο) και τουλάχιστον να πάρουμε μια πρώτη ένδειξη καλής εγγραφής.
Κατά εμέ εγγραφή ->επιβεβαίωση δεδομένων - > NeroCD-DVD speed -> Ποιότητα Δίσκου + Εξέταση Δίσκου
Φυσικά δεν χρειαζεται κάθε φορά αυτή η διαδικασία αλλά με καθε παρτίδα DVD καλό θα είναι να υπάρχει γνώση "πως πάει"

eon.s60@
12-04-07, 20:19
+1 to Nero .

@ ADSLgr.com All rights reserved.