PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 [116] 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

albatross
28-06-09, 03:13
Εχθές πάντως που κοίταξα ξανά ύστερα από καιρό το Dark Horizons διάβασα ευχάριστα νέα:

Οριστικά πάνε για 5ο:

58308

Αν είναι να είναι σαν το 4ο καλύτερα όχι...

harris
28-06-09, 03:22
Απο την αλλη πλευρα η Καγιά

Ξέρει να τραγουδάει (http://www.youtube.com/watch?v=tLBNqxLMzjk)!!! :evil::evil: :down::down::down::down: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Συγγνώμη γι'αυτό που σας έκανα! Είναι οικτρό τουλάχιστον!!! Όχι απλά οικτρό! Είναι έκτρωμα στ'αυτιά μας :evil::evil::evil: ευτυχώς που είναι σύντομο!!!!! :p

flamelab
28-06-09, 03:28
Ξέρει να τραγουδάει (http://www.youtube.com/watch?v=tLBNqxLMzjk)!!! :evil::evil: :down::down::down::down: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Συγγνώμη γι'αυτό που σας έκανα! Είναι οικτρό τουλάχιστον!!! Όχι απλά οικτρό! Είναι έκτρωμα στ'αυτιά μας :evil::evil::evil: ευτυχώς που είναι σύντομο!!!!! :p

:nurse: Σαν να τρίβεις μαχαίρι σε πιάτο Ο_Ο

WAntilles
28-06-09, 03:28
Αν είναι να είναι σαν το 4ο καλύτερα όχι...

Μια χαρά το βρήκα το 4ο.

harris
28-06-09, 03:33
:nurse: Σαν να τρίβεις μαχαίρι σε πιάτο Ο_Ο

Μπα... χειρότερο απ'αυτό είναι!!! :whistle::evil::down: :wall:

flamelab
28-06-09, 03:34
Μπα... χειρότερο απ'αυτό είναι!!! :whistle::evil::down: :wall:

Σαν να τρίβεις δύο μαχαίρια σε πιάτο :lol:

albatross
28-06-09, 03:55
Μια χαρά το βρήκα το 4ο.

Ως stand alone ταινία, δεν είναι άσχημη. Ως συνέχεια της συγκεκριμένης σειράς, είναι sub-par.

Readiness
28-06-09, 10:36
Μια χαρά το βρήκα το 4ο.

Όχι άλλο βιασμό..
http://www.youtube.com/watch?v=xvXm1D90Y8U

Gothic
28-06-09, 10:48
Όχι άλλο βιασμό..
http://www.youtube.com/watch?v=xvXm1D90Y8U
:rofl::rofl::rofl: Είχα λιώσει με αυτό το επεισόδιο. :lol:

Και φυσικά αν είναι το 5 σαν το έκτρωμα το 4 να μας λείπει. Και είναι κρίμα γιατί ο Ford έδειξε οτι είναι σε άψογη κατάσταση για να παίξει τον Indy, υπολόγιζε όμως χωρίς τα ψυγεία και τα ούφο των ξενοδόχων. :p

Στον κυρ Λούκας ούτε παιδική εκδήλωση της 5ης δημοτικού δεν εμπιστεύομαι πλέον να σκηνοθετήσει.

geologiko_karoto
28-06-09, 13:05
The Hurt Locker (http://www.imdb.com/title/tt0887912/)

αμερικανιά-αμερικανιά-αμερικανιά
χωρίς αρχή,μέση και τέλος
πιο πολύ με ντοκιμαντέρ για τον πόλεμο στο Ιράκ έμοιαζε
ΑΛΛΑ
το τέλος ήταν όλα τα λεφτά αφού έπαιζε - wait for it - η Evangeline Lilly http://www.electricrequiem.com/forum/images/smilies/vb_wub.gif
και ναι μιλούσε,δεν έκανε το πτώμα όπως παλιά :haha

Rebel Scum
28-06-09, 13:41
Εχθές πάντως που κοίταξα ξανά ύστερα από καιρό το Dark Horizons διάβασα ευχάριστα νέα:

Οριστικά πάνε για 5ο:

58308

Πολύ καλά νέα...

Για το 4ο δεν έχω ακόμη αποφασίσει....σίγουρα είχε πολλά από τα καλά στοιχεία των παλιών ταινιών αλλά και αυτό είχε το ίδιο πρόβλημα με τα καινούργια Star Wars...όσο καλό και να είναι (το Episode III ήταν πραγματικά καλό, τα Ι και ΙΙ όχι) η σύγκριση με τα παλιά πάντα θα το αφήνει ηττημένο...απλά δεν μπορείς να αναπαράγεις μετά από τόσα χρόνια την ίδια "μαγεία".

Α και οι εξωγήινοι με ψιλοχάλασαν...

Ελπίζω στο 5ο να είναι πιο φορμαρισμένοι.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Στον κυρ Λούκας ούτε παιδική εκδήλωση της 5ης δημοτικού δεν εμπιστεύομαι πλέον να σκηνοθετήσει.

Δεν το σκηνοθέτησε ο Λούκας...ο Σπηλμπεργκ ήταν.

ipo
28-06-09, 13:50
Σημαντικός παράγοντας στη μαγεία παλαιότερων ταινιών δεν είναι τόσο η ποιότητά τους, σε σχέση με τις σημερινές, όσο η πρωτοτυπία του βασικού σεναρίου, που στα sequel φυσικά επαναλαμβάνεται. Ίσως ακόμα πιο σημαντικοί παράγοντες είναι το νεαρό της ηλικίας που τα είδατε οι παλαίμαχοι, όπου οι εντυπώσεις είναι πιο δυνατές, αλλά και η γενικότερη μείωση της αίσθησης που μας κάνουν πλέον οι ταινίες, μετά από τόσες που έχουμε δει.

Με βάση τα παραπάνω, πιστεύω ότι οι νέες ταινίες και οι διαδοχικές εκδόσεις των sequel, δεν είναι χειρότερες από τις παλιές, αλλά εμείς τις ευχαριστιόμαστε λιγότερο, λόγω όσων προανέφερα.

Burning Skies
28-06-09, 14:42
Σημαντικός παράγοντας στη μαγεία παλαιότερων ταινιών δεν είναι τόσο η ποιότητά τους, σε σχέση με τις σημερινές, όσο η πρωτοτυπία του βασικού σεναρίου, που στα sequel φυσικά επαναλαμβάνεται. Ίσως ακόμα πιο σημαντικοί παράγοντες είναι το νεαρό της ηλικίας που τα είδατε οι παλαίμαχοι, όπου οι εντυπώσεις είναι πιο δυνατές, αλλά και η γενικότερη μείωση της αίσθησης που μας κάνουν πλέον οι ταινίες, μετά από τόσες που έχουμε δει.

Με βάση τα παραπάνω, πιστεύω ότι οι νέες ταινίες και οι διαδοχικές εκδόσεις των sequel, δεν είναι χειρότερες από τις παλιές, αλλά εμείς τις ευχαριστιόμαστε λιγότερο, λόγω όσων προανέφερα.

Έτσι. :oneup:

Αυτό ακριβώς έλεγα και εγώ όταν είχε πρωτοβγεί το νέο ίντι.

kaster999
28-06-09, 15:21
Οι Πεφωτισμένοι (http://www.imdb.com/title/tt0808151/) με τον Τομ Χανκς!! πολυ ωραια ταινια και αυτη!! :respekt:

albatross
28-06-09, 15:27
Σημαντικός παράγοντας στη μαγεία παλαιότερων ταινιών δεν είναι τόσο η ποιότητά τους, σε σχέση με τις σημερινές, όσο η πρωτοτυπία του βασικού σεναρίου, που στα sequel φυσικά επαναλαμβάνεται. Ίσως ακόμα πιο σημαντικοί παράγοντες είναι το νεαρό της ηλικίας που τα είδατε οι παλαίμαχοι, όπου οι εντυπώσεις είναι πιο δυνατές, αλλά και η γενικότερη μείωση της αίσθησης που μας κάνουν πλέον οι ταινίες, μετά από τόσες που έχουμε δει.

Με βάση τα παραπάνω, πιστεύω ότι οι νέες ταινίες και οι διαδοχικές εκδόσεις των sequel, δεν είναι χειρότερες από τις παλιές, αλλά εμείς τις ευχαριστιόμαστε λιγότερο, λόγω όσων προανέφερα.

Εν μέρει ισχύει αυτό που λες. Και λέω εν μέρει, γιατί ακόμα και τώρα, όταν βλέπω ταινίες παλιές (είτε για πρώτη φορά, είτε όχι) αντιλαμβάνομαι αμέσως το πόσο διαφορετική είναι η ατμόσφαιρα που αποπνέουν αυτές οι ταινίες. Σήμερα τα εύκολα εφέ έχουν υποσκελίσει το storytelling σε κάποιο βαθμό.

c4lex
28-06-09, 15:29
Οι Πεφωτισμένοι (http://www.imdb.com/title/tt0808151/) με τον Τομ Χανκς!! πολυ ωραια ταινια και αυτη!! :respekt:

Αρχονταααααααά χάθηκες!

Καλό ήταν το illuminati, αλλά το τράβηξε λίγο περισσότερο απ' ότι έπρεπε στο τέλος imho. Το τελευταίο που είδα ήταν το Terminator 4. Καλό κι αυτό, αλλά μετά το Terminator 2 το χάος... :|

Gothic
28-06-09, 15:32
Δεν το σκηνοθέτησε ο Λούκας...ο Σπηλμπεργκ ήταν.Ζευγαράκι είναι, δεν έχει σημασία... :p (αν και στον Σπήλμπεργκ τρέφω απείρως περισσότερο σεβασμό).
Εννοούσα σεναριακά, γράψε λάθος, σκηνοθετικά ήταν μια χαρά...

Βέβαια αν και το imdb λέει...

George Lucas (story)
George Lucas (characters)

...είμαι σίγουρος πως έβαλε και το χεράκι του (για να μην πω τίποτα άλλο) και ο Σπήλμπεργκ σε αρκετά... ουφο σημεία της ιστορίας.

Φυσικά η ώρα πέρασε ευχάριστα, τα λεφτά μου δεν τα έκλαψα, αλλα σε καμμία περίπτωση δεν το θεωρώ ούτε 30% ισάξιο με την αληθινή τριλογία. Και ξανά κρίμα γιατί ο Ford ήταν εκπληκτικός σαν Indy, ακόμα και σε αυτή την ηλικία. Απλά όλα γύρω του ήταν παράλογα, ηλίθια, παιδαριώδη και βγαλμένα απο τον ποτισμένο με φάρμακα γεροντικής ανοίας εγκέφαλο του Λούκας.

Έπρεπε να τον είχαν καταψύξει εδώ και χρόνια όταν ακόμα έδινε καύσιμο πρώτης ποιότητας για την φαντασία μας. Θα είχαν γλυτώσει και πολλοί ήρωες της παιδικής μας ηλικίας τον ανελέητο βιασμό στο βωμό του χρήματος. :down:

imr
28-06-09, 17:48
Ειδα και εγω επιτελους το transformers2

Μπορω να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ!
Το υπερτατο blockbuster της χρονιας, τρομερα εφε, σιγουρα αξιζει να την δειτε cinema (φυσικα μην περιμενετε καμια τρομερη πλοκη και σεναριο)
Πολυ καλυτερο απο το 1 κατα την γνωμη μου και ισως η καλυτερη ταινια που εχω δει φετος στον κινηματογραφο (δεν εχω δει και πολλες βεβαια :p )


Ειδα και το knowning http://www.imdb.com/title/tt0448011/
Παρα το οτι επαιζε ο νικολας και το θαβουν ολοι, μου αρεσε αρκετα, δεν την βρηκα ασχημη, παρα το οτι στο τελος τα γα.... ολα :p

WAntilles
28-06-09, 17:59
Για το 4ο δεν έχω ακόμη αποφασίσει....σίγουρα είχε πολλά από τα καλά στοιχεία των παλιών ταινιών αλλά και αυτό είχε το ίδιο πρόβλημα με τα καινούργια Star Wars...όσο καλό και να είναι (το Episode III ήταν πραγματικά καλό, τα Ι και ΙΙ όχι) η σύγκριση με τα παλιά πάντα θα το αφήνει ηττημένο...απλά δεν μπορείς να αναπαράγεις μετά από τόσα χρόνια την ίδια "μαγεία".

Το Crystal Skull το θεωρώ πολύ-πολύ καλύτερο από το Temple of Doom.

Rebel Scum
28-06-09, 18:19
Ζευγαράκι είναι, δεν έχει σημασία... :p (αν και στον Σπήλμπεργκ τρέφω απείρως περισσότερο σεβασμό).
Εννοούσα σεναριακά, γράψε λάθος, σκηνοθετικά ήταν μια χαρά...

Βέβαια αν και το imdb λέει...

George Lucas (story)
George Lucas (characters)

...είμαι σίγουρος πως έβαλε και το χεράκι του (για να μην πω τίποτα άλλο) και ο Σπήλμπεργκ σε αρκετά... ουφο σημεία της ιστορίας.

Φυσικά η ώρα πέρασε ευχάριστα, τα λεφτά μου δεν τα έκλαψα, αλλα σε καμμία περίπτωση δεν το θεωρώ ούτε 30% ισάξιο με την αληθινή τριλογία. Και ξανά κρίμα γιατί ο Ford ήταν εκπληκτικός σαν Indy, ακόμα και σε αυτή την ηλικία. Απλά όλα γύρω του ήταν παράλογα, ηλίθια, παιδαριώδη και βγαλμένα απο τον ποτισμένο με φάρμακα γεροντικής ανοίας εγκέφαλο του Λούκας.

Έπρεπε να τον είχαν καταψύξει εδώ και χρόνια όταν ακόμα έδινε καύσιμο πρώτης ποιότητας για την φαντασία μας. Θα είχαν γλυτώσει και πολλοί ήρωες της παιδικής μας ηλικίας τον ανελέητο βιασμό στο βωμό του χρήματος. :down:

Δεν μπορώ να ξέρω πόσο ενεπλάκει σεναριακά ο Λούκας στο 4ο Ιντιάνα...αυτό που γνωρίζω είναι ότι περίμεναν με τον Σπηλμπεργκ το "σωστό" σενάριο για να το προχωρήσουν, μέχρι και ο Σαμαλαϊαν(6η αίσθηση) έγραψε ένα. Δεν έχει και πολλή σημασία.

Παρόμοια εμπειρία και εγώ είχα από την θέασή του...καλά πέρασε η ώρα, θυμήθηκα τα παλιά αλλά κάτι έλειπε....βέβαια επιμένω στα παραπάνω που έγραψα...για να το θεωρήσω καλύτερο από μια ταινία που είδα ως πιτσιρίκι μάλλον ο Σπηλμπεργκ και ο Λούκας θα έπρεπε να υπερβάλλουν εαυτό.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 1 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το Crystal Skull το θεωρώ πολύ-πολύ καλύτερο από το Temple of Doom.

Μάλλον είναι αν το δεις αντικειμενικά...αλλά όπως λέω παραπάνω...δεν ξέρω πόσο ήσουν εσύ Wan αλλά εγώ είδα το Temple 13 ετών...

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 3 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μόλις γύρισα από το The Proposal (http://www.imdb.com/title/tt1041829/)...από τις καλές του είδους της αισθηματικής κομεντί...τα σορόπια ήταν με μέτρο και είχε αρκετά σημεία γέλιου. Ο Ρέινολντς είναι καλός κωμικός, και η Μπούλοκ δική μου παλιά αγαπή..

WAntilles
28-06-09, 18:25
Μάλλον είναι αν το δεις αντικειμενικά...αλλά όπως λέω παραπάνω...δεν ξέρω πόσο ήσουν εσύ Wan αλλά εγώ είδα το Temple 13 ετών...

Μα δεν θα τα κρίνεις με βάση το τότε.

Δηλαδή όταν βγήκαν πριν από 3 χρόνια στην εκπληκτική DVD έκδοση, δεν τα ξαναείδες the way they were meant to be experienced;

Rebel Scum
28-06-09, 18:30
Μα δεν θα τα κρίνεις με βάση το τότε.

Δηλαδή όταν βγήκαν πριν από 3 χρόνια στην εκπληκτική DVD έκδοση, δεν τα ξαναείδες the way they were meant to be experienced;

Φυσικά και τα είδα, πήγα και το αγόρασα και τα είδα...και η ποιότητα κτλ ήταν έτη φωτός μπροστά...το 93 είχα ζητήσει από τον υπάλληλο του βίντεο κλαμπ της γειτονιάς να μου φτιάξει αντίγραφα από τις νοικιάρικες βιντεοκασσέτες, πιστεύω να φαντάζεσαι για τι ποιότητα μιλάμε, επιεικώς αίσχος.

Αλλά αυτά δεν έχουν σημασία, τότε ήμουν ένα μικρό παιδί που έμπαινε στο θαυμαστό κόσμο του Indiana και του Luke...τώρα είμαι ένας κυνικός 29ρης...άλλαξα.

harris
29-06-09, 01:11
Είδα το Pink Panther 2 στο υπέροχο Cine Panorama Μελισσίων... αλλά μάπα λέμεεεεεεεεεεεεεεεε :wall:

sonypspgr
29-06-09, 09:08
τι περιμενες δηλαδη ?:p
για αυτο το κατεβαζουμε εστω και χαλια ποιοτητα να δουμε τι λεει και μετα παμε να το δουμε στο σινεμα:p

Gothic
29-06-09, 11:10
Ειδα και εγω επιτελους το transformers2

Μπορω να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ!Πώς σου φάνηκαν οι επαναλαμβανόμενες σκηνές με τα σκυλιά που πηδιόσαντε, το κοντινό στα @@ του Ντεβαστέητορ και οι δίδυμοι τενεκεδένιοι Τζαρτζαρμπινκς που ήταν άθλια στερεότυπα μάυρων απο γκέτο και ο ένας μάλιστα είχε και χρυσό δόντι ή με το μικρό γκρέμλιν ρομποτάκι που το έπαιζε ιταλός μαφιόζος; Εκεί που το ένα αμάξι... εμ... αδειάζει τα μηχανικά του υγρά στα μούτρα της στυγνής αντιγραφής Species/Terminator 3 (άλλο βδέλυγμα); Αστείες; :hmm:

Χωρίς παρεξήγηση... Απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί γέλαγε ο κόσμος... Να δω τι σκατά του βρίσκουν και έχει 7/10 στο IMDB.

Τώρα βέβαια είναι στο μεγαλύτερο μέρος το ίδιο κοινό που ξεκίναγε το "Let the right one in" (φοβερή σουηδική ταινία) και άκουγα ατάκες γύρω μου του τύπου "όχι ρε μπούστη μου είναι στα γαλλικά, τι με έφερες να δώ"... Μάλλον εξηγεί πολλά. :p

yiannpetr
29-06-09, 12:22
A Night at the Opera, των αδερφών Μαρξ

απλά πανέμορφο, γελάς με αληθινά αστεία,

ipo
29-06-09, 14:52
A Night at the Opera, των αδερφών Μαρξ

απλά πανέμορφο, γελάς με αληθινά αστεία,
74 ετών ταινία!! :shock:

nm96027
29-06-09, 14:55
A Night at the Opera, των αδερφών Μαρξ

απλά πανέμορφο, γελάς με αληθινά αστεία,

Tι να πρωτοθυμηθεί κανείς από τους Marx Brothers;; Το τσίρκο, την σούπα πάπιας, τον ιππόδρομο, το monkey buisinnes; Τελειωμό δεν έχει το γέλιο!:lol:

imr
29-06-09, 16:14
Πώς σου φάνηκαν οι επαναλαμβανόμενες σκηνές με τα σκυλιά που πηδιόσαντε, το κοντινό στα @@ του Ντεβαστέητορ και οι δίδυμοι τενεκεδένιοι Τζαρτζαρμπινκς που ήταν άθλια στερεότυπα μάυρων απο γκέτο και ο ένας μάλιστα είχε και χρυσό δόντι ή με το μικρό γκρέμλιν ρομποτάκι που το έπαιζε ιταλός μαφιόζος; Εκεί που το ένα αμάξι... εμ... αδειάζει τα μηχανικά του υγρά στα μούτρα της στυγνής αντιγραφής Species/Terminator 3 (άλλο βδέλυγμα); Αστείες; :hmm:

Χωρίς παρεξήγηση... Απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί γέλαγε ο κόσμος... Να δω τι σκατά του βρίσκουν και έχει 7/10 στο IMDB.

Τώρα βέβαια είναι στο μεγαλύτερο μέρος το ίδιο κοινό που ξεκίναγε το "Let the right one in" (φοβερή σουηδική ταινία) και άκουγα ατάκες γύρω μου του τύπου "όχι ρε μπούστη μου είναι στα γαλλικά, τι με έφερες να δώ"... Μάλλον εξηγεί πολλά. :p


Προσωπικα δεν γελασα με κανενα ''αστειο''
Ισως να χαμογελασα 2-3 φορες , αλλα αυτο ηταν ολο
το παραεκαναν με τα χαζοαστεια και πραγματικα σε γεματη αιθουσα απορουσα πως γινεται να γελανε ολοι με αυτες τις ηλιθιοτητες
Συμφωνω με αυτα που ειπες 100% (εκτος ισως απο το μικρο ρομποτακι :p)


Βεβαια δεν περιμενα κατι τρομερο, πηγα να δω ρομποτ να πλακονονται και εκρηξεις και ειχε πολλα :)

Σιγουρα το 80% των ''αστειων'' μπορουσαν να τα αποφυγουν, αλλα προσωπικα δεν με πειραξε ιδιαιτερα και γενικα το ευχαριστηθηκα

albatross
29-06-09, 16:59
Χωρίς παρεξήγηση... Απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί γέλαγε ο κόσμος... Να δω τι σκατά του βρίσκουν και έχει 7/10 στο IMDB.

Γι' αυτό υπάρχουν οι σάπιες ντομάτες... (http://www.rottentomatoes.com/m/transformers_revenge_of_the_fallen/)

Gothic
29-06-09, 17:06
A Night at the Opera, των αδερφών Μαρξ

απλά πανέμορφο, γελάς με αληθινά αστεία,
:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

:respekt::respekt::respekt::respekt::respekt::respekt::respekt:

Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟΙ!

........Auto merged post: Gothic πρόσθεσε 1 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γι' αυτό υπάρχουν οι σάπιες ντομάτες... (http://www.rottentomatoes.com/m/transformers_revenge_of_the_fallen/)Α, μπράβο... :worthy::worthy: 21% και πολύ του ήταν...

........Auto merged post: Gothic πρόσθεσε 6 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προσωπικα δεν γελασα με κανενα ''αστειο''
Ισως να χαμογελασα 2-3 φορες , αλλα αυτο ηταν ολο
το παραεκαναν με τα χαζοαστεια και πραγματικα σε γεματη αιθουσα απορουσα πως γινεται να γελανε ολοι με αυτες τις ηλιθιοτητες
Συμφωνω με αυτα που ειπες 100% (εκτος ισως απο το μικρο ρομποτακι :p)


Βεβαια δεν περιμενα κατι τρομερο, πηγα να δω ρομποτ να πλακονονται και εκρηξεις και ειχε πολλα :)

Σιγουρα το 80% των ''αστειων'' μπορουσαν να τα αποφυγουν, αλλα προσωπικα δεν με πειραξε ιδιαιτερα και γενικα το ευχαριστηθηκα
Το auto-merge με έχει κάνει τεμπέλη... :p Φίλε κι εγώ γι'αυτό πήγα... δεν περίμενα κανένα τρελό σενάριο... εκρήξεις και ρομπότ γούσταρα να δώ... κι ενω το πρώτο την έκανε θαυμάσια τη δουλειά του, σε αυτό το 60% τουλάχιστον της ώρας που εμφανίζονται ρομπότ είναι τα δύο ενοχλητικά σε επίπεδο τζαρτζαρ γκέτομποτς και ο μουγκός κιτρινιάρης... Και όταν εμφανίζονται άλλα ρομπότ...
...το ένα έχει τεράστια μεταλλικά @@ να κρέμονται και το άλλο περπατάει με μπαστουνι... Ο όπτιμους όλο ψοφάει και οι υπόλοιποι έχουν πέρασμα μερικών δευτερολέπτων που δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται γιατί είναι όλοι γκρί και οι σκηνές είναι η χαρά του επιληπτικού...
Δυστυχώς καμμία σχέση με την πρώτη ταινία... η επιβεβαίωση του κανόνα που ισχύει τα τελευταία χρόνια οτι τα τρέϊλερ είναι καλύτερα απο τις περισσοτερες ταινίες... Κρίμα...

Collective_Soul
30-06-09, 00:50
Για πρωτη φορα ειδα το Clockwork Orange
Οτι και να πω για αυτη τη ταινια ειναι λιγο
11/10

Σηκωθειτε απο καρεκλες ντιβανια πολυθρονες παραλιες και πηγαινετε να την ενοικιασετε

yiapap
30-06-09, 01:10
Επιτέλους καλές ταινίες!!!

Entre Les Murs (http://www.imdb.com/title/tt1068646) 8/10
H ταινία που κέρδισε τον Χρυσό Φοίνικα στις Κάννες μας κάνει θεατές σε ένα Γυμνάσιο/Λύκειο του Παρισιού όπου ο καθηγητής Γαλλικών παλεύει να αντιμετωπίσει "δημοκρατικά" δυό ντουζίνες εφήβους με διαφορετική εθνική, φυλετική και κοινωνική καταγωγή.
Όλη η κινηματογραφία είναι εξαιρετική από τις ερμηνείες των παιδιών και των δασκάλων (btw ο πρωταγωνιστής είναι και... ο συγγραφέας του βίβλίου και συν-συγγραφέας του σεναρίου!) έως το μοντάζ και τις απίστευτες λήψεις που κάνουν τον θεατή πραγματική συμμετέχοντα στα δρώμενα χωρίς ποτέ να καταφεύγει στην παραχρησιμοποιημένη πλέον "κινούμενη κάμερα".
Όμως: Η ταινία δεν είναι Χόλυγουντ. Δεν έχει παραδοσιακή πλοκή. Έχει πολλούς και δύσκολους διαλόγους (αν δείτε ανάμεσα από τις γραμμές). Σίγουρα δεν είναι για ανάλαφρη θέαση. Αν θέλετε κάτι τέτοιο, τότε δείτε το:

Taken (http://www.imdb.com/title/tt0936501/)8/10
Μια κλασσική ταινία δράσης που βλέπεται κάτι παραπάνω από ευχάριστα.
Το σενάριο δεν διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας (μπαμπάς πρώην CIA τύπος Chuck Norris & διαζευγμένος, κόρη έξαλλη έφηβη που απαγάγεται από κακούς). Όμως η εξαιρετική ερμηνεία του Liam Neeson (καλά πως τον επέλεξαν;;; ), το μεστό σενάριο και η καλή σκηνοθεσία σαφώς αποζημιώνουν την έλλειψη πρωτοτυπίας.

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 7 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τώρα βέβαια είναι στο μεγαλύτερο μέρος το ίδιο κοινό που ξεκίναγε το "Let the right one in" (φοβερή σουηδική ταινία) και άκουγα ατάκες γύρω μου του τύπου "όχι ρε μπούστη μου είναι στα γαλλικά, τι με έφερες να δώ"... Μάλλον εξηγεί πολλά. :pΠαρεπιπτόντως το Let the right one in έχει 8.2 στο IMDb και προσωπικά της έδωσα 5. Επειδή μια ταινία είναι Γαλλική (:p) και όχι κλασσικό Χόλυγουντ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλή. Για την ακρίβεια δεν μου άρεσε απολύτως ΤΙΠΟΤΕ στην ταινία. Ήθελε να είναι θρίλερ αλλά δεν, ήθελε να είναι σπλάτερ αλλά δεν, ήθελε να είναι κοινωνική αλλά δεν. Oι ηθοποιοί ήθελαν να δώσουν ατμόσφαιρα αλλά δεν, ο σκηνοθέτης ήθελε να κάνει μαγκιές αλλά δεν. Και μετά απλά τελείωσε. Α ναι! Τελείωσε με Χολυγουντιανό hint για sequel.
Ε Λ Ε Ο C !!!

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 3 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για πρωτη φορα ειδα το Clockwork Orange
Οτι και να πω για αυτη τη ταινια ειναι λιγο
11/10Από τις κορυφαίες cult ταινίες όλων των εποχών, με μία από τις καλύτερες μουσικές επενδύσεις ever. Εννοείται ότι είναι must see
(έχω να τη δω πολλά χρόνια αλλά την έχω δει ήδη 3-4 φορές... να το ξαναπροσπαθήσω γιατρέ μου; )

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελικά, πράγματι, το auto merge σε κάνει τεμπέλη :p

ipo
30-06-09, 01:26
Για πρωτη φορα ειδα το Clockwork Orange
Οτι και να πω για αυτη τη ταινια ειναι λιγο
11/10

Σηκωθειτε απο καρεκλες ντιβανια πολυθρονες παραλιες και πηγαινετε να την ενοικιασετε


Από τις κορυφαίες cult ταινίες όλων των εποχών, με μία από τις καλύτερες μουσικές επενδύσεις ever. Εννοείται ότι είναι must see
(έχω να τη δω πολλά χρόνια αλλά την έχω δει ήδη 3-4 φορές... να το ξαναπροσπαθήσω γιατρέ μου; )
Κι αυτή την είδα... Φρίκαρα. Έχω έναν πωρωμένο φίλο που όλο σε κάτι τέτοιες πηγαίνει. Το ίδιο συμβαίνει και με το requiem for a dream. Πώς την πάτησα και τις είδα και τις δύο, δεν το πιστεύω...

Η πρώτη πολλή βία και η δεύτερη πολύ ψυχοπλάκωμα. Τι ευχαριστιέται ο κόσμος σε αυτό, δεν το καταλαβαίνω. Με το που ακούω το soundtrack θυμάμαι την αντίστοιχη ταινία και μου χαλάει η διάθεση, ενώ πριν τις δω μου άρεσε πολύ. :down:

Gothic
30-06-09, 08:52
Παρεπιπτόντως το Let the right one in έχει 8.2 στο IMDb και προσωπικά της έδωσα 5. Επειδή μια ταινία είναι Γαλλική (:p) και όχι κλασσικό Χόλυγουντ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλή. Για την ακρίβεια δεν μου άρεσε απολύτως ΤΙΠΟΤΕ στην ταινία. Ήθελε να είναι θρίλερ αλλά δεν, ήθελε να είναι σπλάτερ αλλά δεν, ήθελε να είναι κοινωνική αλλά δεν. Oι ηθοποιοί ήθελαν να δώσουν ατμόσφαιρα αλλά δεν, ο σκηνοθέτης ήθελε να κάνει μαγκιές αλλά δεν. Και μετά απλά τελείωσε. Α ναι! Τελείωσε με Χολυγουντιανό hint για sequel.
Ε Λ Ε Ο C !!!Εγώ πάλι λάτρεψα την ατμόσφαιρα του... πρέπει φυσικά να γουστάρεις σκοτεινές ταινίες και να είσαι στο κατάλληλο mood με την κατάλληλη παρέα όταν την βλέπεις. Δεν πιστεύω πως προσπάθησε να είναι ούτε splatter, ούτε θρίλερ, ούτε κοινωνική... κάτι διαφορετικό ήταν και σε αυτό τα κατάφερε μια χαρά. Και το τέλος το μεταφράζεις όπως θέλεις, προσωπικά δεν θα με χάλαγε ένα δεύτερο μια και υπάρχει ήδη ως ιστορία. Εδώ έβγαλαν sequel για το transformers. :p

yiapap
30-06-09, 12:31
Κι αυτή την είδα... Φρίκαρα. Αφού δεν αλλάζεις την υπογραφή σου, έχω μόνο μια ερώτηση:
Το Johnny Mad Dog που σου πρότεινα το είδες; :whistle:

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ πάλι λάτρεψα την ατμόσφαιρα του... πρέπει φυσικά να γουστάρεις σκοτεινές ταινίες και να είσαι στο κατάλληλο mood με την κατάλληλη παρέα όταν την βλέπεις. Δεν πιστεύω πως προσπάθησε να είναι ούτε splatter, ούτε θρίλερ, ούτε κοινωνική... κάτι διαφορετικό ήταν και σε αυτό τα κατάφερε μια χαρά. Και το τέλος το μεταφράζεις όπως θέλεις, προσωπικά δεν θα με χάλαγε ένα δεύτερο μια και υπάρχει ήδη ως ιστορία. Εδώ έβγαλαν sequel για το transformers. :pΧμ. Περίεργο μου φαίνεται. Ναι μου αρέσουν οι σκοτεινές ταινίες. Ίσως να φταίει η διάθεση αν και δεν το πιστεύω.
Πάντως δεν ήταν ντε και τόσο πολύπλοκη που να πω ότι δεν την κατάλαβα (για το SinCity π.χ. είχα έτσι μια σύντομη απορία μήπως εγώ έφταιγα που δεν κατάλαβα τον ποιητή)

Gothic
30-06-09, 15:58
Χμ. Περίεργο μου φαίνεται. Ναι μου αρέσουν οι σκοτεινές ταινίες. Ίσως να φταίει η διάθεση αν και δεν το πιστεύω.
Πάντως δεν ήταν ντε και τόσο πολύπλοκη που να πω ότι δεν την κατάλαβα (για το SinCity π.χ. είχα έτσι μια σύντομη απορία μήπως εγώ έφταιγα που δεν κατάλαβα τον ποιητή)Πραγματικά είναι ταινία που πρέπει να είσαι στη σωστή διάθεση (και το σωστό περιβάλλον) για να την απολαύσεις όπως πρέπει. :oneup: Δεν είναι όλες οι ταινίες για όλες τις ώρες... Π.χ. οι περισσότεροι βρίζουν την ώρα και την στιγμή που είδαν το Requiem for a Dream. Παραμένει όμως μια συγκλονιστική ταινία που θέλει σωστό timing για να την ευχαριστηθείς (επιλογή λέξης τώρα για τέτοια ταινία...) όπως πρέπει.

albatross
30-06-09, 16:14
Πραγματικά είναι ταινία που πρέπει να είσαι στη σωστή διάθεση (και το σωστό περιβάλλον) για να την απολαύσεις όπως πρέπει. :oneup: Δεν είναι όλες οι ταινίες για όλες τις ώρες... Π.χ. οι περισσότεροι βρίζουν την ώρα και την στιγμή που είδαν το Requiem for a Dream. Παραμένει όμως μια συγκλονιστική ταινία που θέλει σωστό timing για να την ευχαριστηθείς (επιλογή λέξης τώρα για τέτοια ταινία...) όπως πρέπει.

Βασικά, ούτε σ' έμενα άρεσε ιδιαίτερα το συγκεκριμένο φιλμ. Πολλοί το εκθείασαν διοτί αναζωογονεί το συγκεκριμένο είδος. Προσωπικά το βρήκα προβλέψιμο από την αρχή μέχρι το τέλος...
... π.χ. έκανε μπαμ ότι ο γέρος ήταν o προηγούμενος "πιτσιρικάς", και ότι ο νέος θα έπαιρνε κατά κάποιο τρόπο τη θέση του. Σκηνοθετικά είχε κάποιο ενδιαφέρον, αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα ψυχρά και στατικά πλάνα που χρησιμοποιεί ο σκηνοθέτης. Τρίτο, εκτός απ' το κοριτσάκι, οι υπόλοιπες ερμηνείες δε μου άρεσαν. Μου φάνηκε αφύσικη η παγερότητα των συναισθημάτων και του διαλόγου... Ίσως βέβαια απλώς να μην "πιάνω" την ιδιοσυγκρασία των βόρειων.

yiapap
30-06-09, 16:28
Πραγματικά είναι ταινία που πρέπει να είσαι στη σωστή διάθεση (και το σωστό περιβάλλον) για να την απολαύσεις όπως πρέπει. :oneup: Δεν είναι όλες οι ταινίες για όλες τις ώρες... Π.χ. οι περισσότεροι βρίζουν την ώρα και την στιγμή που είδαν το Requiem for a Dream. Παραμένει όμως μια συγκλονιστική ταινία που θέλει σωστό timing για να την ευχαριστηθείς (επιλογή λέξης τώρα για τέτοια ταινία...) όπως πρέπει.Το Requiem for a Dream είναι κορυφαίο :p

@albatross
Ακριβώς! Ακόμη και το παίξιμο από το κοριτσάκι ήταν πετυχημένο ακριβώς επειδή στερούνταν συναισθήματος και αυτό ταίριαζε στον ρόλο!

Rebel Scum
30-06-09, 17:08
Το Requiem for a Dream είναι κορυφαίο :p

@albatross
Ακριβώς! Ακόμη και το παίξιμο από το κοριτσάκι ήταν πετυχημένο ακριβώς επειδή στερούνταν συναισθήματος και αυτό ταίριαζε στον ρόλο!

Το Clockwork Orange μου άρεσε πολύ αν και το είδα πριν από 10+ χρόνια...πολλά μηνύματα μέσα στην ταινία και το ένα μοναδικό σκηνοθετικό και υποκριτικό στυλ.

Το Requiem παρότι πολύ καλό από όλες τις απόψεις κινηματογραφικά...στο τέλος δεν κατάλαβα το νόημα όλης αυτής της μαυρίλας...μόνο η "ιστορία" της γιαγιάς μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

yiapap
30-06-09, 17:24
στο τέλος δεν κατάλαβα το νόημα όλης αυτής της μαυρίλας...Ίσως αυτό να είναι και το νόημα. Shit happens ;)

Rebel Scum
30-06-09, 17:58
Ίσως αυτό να είναι και το νόημα. Shit happens ;)

ναι σαν γενική ιδέα το κατάλαβα αυτό ....αλλά για να θεωρήσω μια ταινία "μεγάλη" προσωπικά ζητώ κάτι παραπάνω από την παρουσίαση (όσο καλά και αν την έκαναν) της δυστυχίας κάποιων ανθρώπων.

Gothic
01-07-09, 10:09
... π.χ. έκανε μπαμ ότι ο γέρος ήταν o προηγούμενος "πιτσιρικάς", και ότι ο νέος θα έπαιρνε κατά κάποιο τρόπο τη θέση του. Σκηνοθετικά είχε κάποιο ενδιαφέρον, αν και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα ψυχρά και στατικά πλάνα που χρησιμοποιεί ο σκηνοθέτης. Τρίτο, εκτός απ' το κοριτσάκι, οι υπόλοιπες ερμηνείες δε μου άρεσαν. Μου φάνηκε αφύσικη η παγερότητα των συναισθημάτων και του διαλόγου... Ίσως βέβαια απλώς να μην "πιάνω" την ιδιοσυγκρασία των βόρειων.
Αυτό στα bold. Δεν παραξενεύομαι που η ταινία είχε δύκολα πέραση σε πιο... μεσογειακές χώρες. :p Μου άρεσε τρελά το μόνιμα χιονισμένο-σκοτεινό-παρακμιακό μέρος με τους ψυχρούς ανθρώπους βουτηγμένους σε μια απίστευτα βαρετή ζωή... κοινώς η μόνη τους χρησιμότητα πια ήταν σαν... φαγητό.

Όσο για το Requiem... η ταινία είναι μεγαλειώδης... δεν έχω ξανανιώσει τόση ανελέητη απελπισία, ειδικά στην τελευταία σκηνή που έδινα αγώνα για να μην κλάψω σαν κοριτσάκι :lol:
Οτιδήποτε έχει κάνει ο Aronofsky είναι απλά ΕΠΟΣ. :respekt::respekt::respekt:
Pi; :respekt: The Fountain; :respekt::respekt::respekt: The Wrestler; :respekt:

Tiven
01-07-09, 12:06
Gordito τι λέει, πότε θα πάμε να δούμε το Public Enemies (http://www.imdb.com/title/tt1152836/); :p

axinosgr
01-07-09, 12:47
Είδα προσφάτως τα....Knowing (Σκοτεινός Κώδικας), Angel & Demons (Illuminati), Transformers 2: The Revenge Of The Fallen.

Knowing: Μου άρεσε και δεν μου άρεσε ταυτόχρονα μου άφησε περίεργα συναισθήματα ίσως να ξενέρωσα και με τον τρόπο που τελείωσε....(όσοι το έχουν δει θα καταλάβουν τι εννοώ...;))

Angels & Demons: Άλλη μια DonBrown-ια για να περάσει ευχάριστα η ώρα...εκνευρίστηκα λιγάκι στο ότι η όλη ταινία εκτυλίσσετε μέσα στο Βατικανό...:down:
Να μου πείτε ότι υπάρχουν και ταινίες που έχουν γυριστεί μέσα σε ένα δωμάτιο και εσύ μιλάς για όλο το Βατικανό...ίσως να με κούρασε η σκηνοθεσία...πάντως πολλά πράγματα ήταν προβλέψιμα ή ήταν η ιδέα....:hmm:

Transformers 2: [Φτυάρια mode on] Η ταινία ήταν για να περάσει η ώρα και μόνο ενώ την περίμενα με προσμονή (ελέω τρέιλερ), για μια ακόμα φορά η Αμερικάνοι νίκησαν τους Ντισέπτικονς και όχι οι Ότομποτς....:down::down:
Ενώ η ταινία ονομάζεται Transformers ο μ@λ&κ*ς ο Μαικλ Μπέϊ κατάφερε να την κάνει Αμερική εναντίον Ντισέπτικονς, ξαφνικά οι Αμερικάνοι έχουν όπλα που καταφέρνουν να νικήσουν ένα τρανςφορμερ άσχετα εάν στα καρτούν τους κλάνουν τα @@ τα όπλα των ανθρώπων για αυτό και συνεργάζονται με τους ότομποτς.
Για μια ακόμα φορά η ταινία είναι ανθρωποκεντρική και όχι όπως πρέπει να είναι.

Και για το τέλος μπορεί κάποιος να μου πει με ποιον κοιμάται αυτό το παλικαράκι ονόματι Shia LaBeouf (http://www.imdb.com/name/nm0479471/), γιατί αποκλείεται να κοιμάται με γυναίκα κόβω το κεφάλι μου και το πετάω. Ποιος τον σπρώχνει να ανέβει ψηλά....Τον θεωρώ τουλάχιστον ατάλαντο. Δεν γίνεται απανωτά να είναι σε πάρα πολλές ταινίες blockbusters και να έχει ξεφυτρώσει από το πουθενά.....:hmm:[Φτυάρια mode off]

Tiven
01-07-09, 13:18
Knowing: Μου άρεσε και δεν μου άρεσε ταυτόχρονα μου άφησε περίεργα συναισθήματα ίσως να ξενέρωσα και με τον τρόπο που τελείωσε....(όσοι το έχουν δει θα καταλάβουν τι εννοώ...;))


Εγώ αντιθέτως την γούσταρα τρελά ειδικά για το τέλος. Έχω βαρεθεί να βλέπω happy ends στις ταινίες. Πραγματικά δεν θυμάμαι να έχω δει ταινία με παρόμοιο τέλος εδώ και πολλούς μήνες μή πω χρόνια.

Αφού εκεί που ήθελε να πάει εκεί που θα γινόταν η όλη ιστορία με τα βότσαλα νόμιζα πως κάπως θα έσωζε την κατάσταση ο Cage αλλά ευτυχώς δεν έγινε τίποτα από αυτό :clap:
Αν δεν υπήρχε θεός στην ταινία και δεν υπήρχε ελπίδα για την ανθρωπότητα θα ήταν κορυφαία :cool:.

vothros
01-07-09, 13:19
Εντάξει την ξεφτίλισες την ταινία. Είσαι υπερβολικός. Και gay.

Tiven
01-07-09, 13:22
Εντάξει την ξεφτίλισες την ταινία. Είσαι υπερβολικός. Και gay.

:rofl::rofl::rofl:

Δεν κατάλαβα ποιος όμως :p

vothros
01-07-09, 13:24
Ο από πάνω σου ο κουλτουριάρης.

iloxos
01-07-09, 14:13
Ο από πάνω σου ο κουλτουριάρης.

:rofl::rofl::rofl::rofl:

Πάντως για την σσσσία δεν έχει και άδικο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.