PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

isihos
31-07-09, 15:45
H τελευταια ταινια που ειδα ηταν χθες το βραδακι το Transformers the movie και πραγματικα βλεπωντας την καταλαβαινει κανεις γιατι ο Michael Bay δικαια θεωρειται ενας απο τους χειροτερους σκηνοπθετες σημερα.
Στα συν της ταινια τα σπεσιαλ εφε που μπορεις να πεις οτι οντως οι τεχνικη ξοδεψαν πολυ χρονο μπροστα παο τις οθονες των pc τους.
Στα αρνητικα ολα τα υπολοιπα:η μεγαλη αταλαντοσυνη του Μπει εχει σαν αποτελεσμα να μην προσεγγιζονται σχεδον καθολου σωστα οι αρχικο χαρακτηρες της σειρα,εκει που ξεκιναγαν τα εφε η καμερα στριφογυριζε σαν τρελη και δεν με αφηνε να απολαυσω τιποτα για πανω απο μισο δευτερολεπτο.Πολλες φορες εβλεπες πραγματα που πραγματικα δεν κατανοουσες τι γινοταν, πως το εκανε αυτο,απο που ξεφυτρωσε εκεινος,κτλ.
Κριμα γιατι θα μπορουσαν να βαλουν καποιον αλλλο στη θεση αυτου του ανεκδιηγηοτυ σκηνοθετη.

ipo
31-07-09, 15:58
Δυστυχώς η δράση στις ταινίες, δε βασίζεται πλέον ούτε στην πλοκή (ταινίες 20ου αιώνα), ούτε στις γρήγορες σκηνές δράσης (1990-2005). Πλέον οι περισσότερες ταινίες δράσης, απλά κουνάνε την κάμερα για να σε ζαλίσουν και βέβαια συχνά δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς συμβαίνει, ενώ και τα εφέ είναι πιο φτηνά, αφού η λεπτομέρεια δεν είναι ευδιάκριτη.

Gordito
01-08-09, 00:36
Night Train (2009) (http://www.imdb.com/title/tt1020055/)

lol, περιεργη ταινια.

Θα ηταν υπεροχη, αν ηταν γυρισμενη ασπρομαυρη, και να μην ειχε τοσες υπερβολες.

Θα μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερο σεναριακα.

Gordito
01-08-09, 21:35
Eιδα το Friday The 13th (2009) (http://www.imdb.com/title/tt0758746/).

Παρα πολυ καλο remake:

Ειχε ωραιους φονους, αταλαντους ηθοποιους, πολυ αιμα, καλη μουσικη επενδυση και καλη φωτογραφια του Jason.

alwaysalone
02-08-09, 02:13
Ειχε ωραιους φονους, αταλαντους ηθοποιους, πολυ αιμα, καλη μουσικη επενδυση και καλη φωτογραφια του Jason.

Xαχαχαχαχα!!! :lol::lol::lol:

Εχετε παρατηρήσει οτι τωρα τελευταια βγαινουν ολο βλακειες ταινιες?
Εγω περιμενω να βγει το "The Ugly truth"με την αγαπημενη μου θεά Katherine Heigl (ειναι η Ιζζυ απο το Grey's anatomy).

Tiven
02-08-09, 03:01
Xαχαχαχαχα!!! :lol::lol::lol:

Εχετε παρατηρήσει οτι τωρα τελευταια βγαινουν ολο βλακειες ταινιες?
Εγω περιμενω να βγει το "The Ugly truth"με την αγαπημενη μου θεά Katherine Heigl (ειναι η Ιζζυ απο το Grey's anatomy).

Τρομερή έλλειψη καλών σεναρίων τα τελευταία χρόνια.

Σπάνια να βγει ταινία με καλό, ωραίο σενάριο πλέον. Όλο remakes, ταινίες μεταφορές από παιχνίδια, comics κλπ.

Gordito
02-08-09, 11:46
Xαχαχαχαχα!!! :lol::lol::lol:

Εχετε παρατηρήσει οτι τωρα τελευταια βγαινουν ολο βλακειες ταινιες?
Εγω περιμενω να βγει το "The Ugly truth"με την αγαπημενη μου θεά Katherine Heigl (ειναι η Ιζζυ απο το Grey's anatomy).

lol, επετρεψε μου να την χαρακτηρισω αταλαντη.


Τρομερή έλλειψη καλών σεναρίων τα τελευταία χρόνια.

Σπάνια να βγει ταινία με καλό, ωραίο σενάριο πλέον. Όλο remakes, ταινίες μεταφορές από παιχνίδια, comics κλπ.

Σωπα καλε.
Παλια δηλαδη βγαιναν 30 ταινιες το χρονο με καλο, ωραιο σεναριο;

GZahos
02-08-09, 12:25
Ναι, παντα κοιταμε το παρελθον με περισσοτεη ευνοια απο οτι θα επρεπε. Στο παρελθον βγαινανε μεγαλες κοτσανες.

TermInuS
02-08-09, 12:53
Είδα το The Hangover (http://www.imdb.com/title/tt1119646/). Δε βρήκα ενδιαφέρον στην ταινία, ούτε γέλασα. Αδιάφορη.
Εγώ πάλι τη βρήκα και ενδιαφέρουσα και γέλασα αρκετά.
Βασικά είναι η μόνη ταινία που μου κίνησε το ενδιαφέρον από αυτές που έχουν βγει το τελευταίο δίμηνο.

Gordito
02-08-09, 13:00
Eιδα το Thick As Thieves (The Code) - (2009) (http://www.imdb.com/title/tt1112782/)

Antonio Banderas :scared:

Mouse Potato
02-08-09, 13:20
Eιδα το Thick As Thieves (The Code) - (2009) (http://www.imdb.com/title/tt1112782/)

Antonio Banderas :scared:

Αυτό τι σημαίνει; Σ' άρεσε ή όχι; :p

Εγώ την βρήκα ενδιαφέρουσα... Τρέφω και μια αγάπη σε τέτοιου είδους ταινίες

Tiven
02-08-09, 13:47
lol, επετρεψε μου να την χαρακτηρισω αταλαντη.



Σωπα καλε.
Παλια δηλαδη βγαιναν 30 ταινιες το χρονο με καλο, ωραιο σεναριο;

Σχετικά με το σενάριο, το έθεσα λάθος. Πιο πολύ ήθελα να πω πως υπήρχε μεγαλύτερη πρωτοτυπία..

George_Prix
02-08-09, 14:16
Ρε παιδια ειναι λογικοτατο μετα απο τοσες δεκαετιες κινηματογραφου να μας φαινονται ολα τα σεναρια λιγο-πολυ ιδια.

Εχουν γυριστει τοσες χιλιαδες ταινιες, που οση φαντασια και να εχει ο σεναριογραφος, εχουν εξανλτηθει τα τοσο επαναστατικα πιθανα σεναρια...

Ειδαμε συμμοριες, ρουφιανους, τιμιους και ατιμους μπατσους, ζευγαρια που πρεπει να χωρισουν λογω των καταστασεων, που οι γονεις του ενος δεν εγκρινουν τον γαμπρο ή τη νυφη, κεραταδες και τυπους που κερατωνουν το συντροφο τους, λυμενους και αλυτους φονους, δολοφονους απο αυτοαμυνα και κατα συρροη, φυλακες και αποδρασεις απο αυτες, τη γη να καταστρεφεται και να πρεπει να τη σωσουμε, ζομπι, εξωγηινους, κινουμενα σχεδια, κωμωδιες και πολλα πολλα ακομα. :rtfm:

Εγω τουλαχιστον δεν εχω την απαιτηση να βλεπω πλεον ταινιες που θα παθω πλακα και με οποια περναω 2 ωρες χωρις να ξενερωνω πολυ, τη θεωρω καλη. :whistle:

Gordito
02-08-09, 16:15
Powder Blue (2009) (http://www.imdb.com/title/tt1032819/)

9/10

Για αρχη, ας κοιταξουμε το cast:

Jessica Biel
Forest Whitaker
Ray Liotta
Lisa Kudrow
Patrick Swayze
Kris Kristofferson

:respekt:

Αλλοι συμμετεχουν λιγοτερο, αλλοι ειναι πρωταγωνιστες στην ταινια, μονο ο Kristofferson εμφανιζεται ελαχιστα.

Θα εμμεινω στην Jessica Biel.

:respekt::respekt::respekt:

Πραγματικα ειναι πολυ σπανιο να βλεπεις μια τοσο καλη ερμηνεια.
Εντωμεταξυ, η κοπελα ειναι πανεμορφη, σε μερικες σκηνες ειχα τρομερες εξαψεις!

Η ταινια γενικοτερα παιζει με τα συναισθηματα, για μενα ειναι σοβαρη υποψηφιοτητα για καλυτερη ταινια της χρονιας.

........Auto merged post: Gordito πρόσθεσε 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό τι σημαίνει; Σ' άρεσε ή όχι; :p

Εγώ την βρήκα ενδιαφέρουσα... Τρέφω και μια αγάπη σε τέτοιου είδους ταινίες

Οχι δε με τρελανε.
Ο Banderas ας σταματησει να ειναι ηθοποιος και να παει να γινει μοντελο ή κοσμικος.
Ο Freeman εχει παρει την κατρακυλα εδω και πολυ καιρο.


Σχετικά με το σενάριο, το έθεσα λάθος. Πιο πολύ ήθελα να πω πως υπήρχε μεγαλύτερη πρωτοτυπία..

Η πρωτοτυπια ειναι ζητουμενο αλλα οχι το παν.
Ακομα και μαπα να ειναι η ταινια, αν ειναι well directed, ειναι αρεστη.

wisdompa
02-08-09, 18:24
Είδα δυο εργάκια χτες αργά το βράδυ και μου άρεσαν αρκετά.....
το ενα ειναι το The uninvited και το αλλο The human contract....ταινίες σαν και την δευτερη μου αρέσουν....εχουν μια δόση μυστηριου και ερωτισμού....που πάντα ειναι μια καλή συνταγή......

nnn
02-08-09, 23:48
Μόλις γύρισα από το Transporter 3, μηδέν σενάριο αλλά καλό ξύλο και οδήγηση, αα και την Rudakova (Audi ήταν αυτό ή ο KIT :p)
περιτό να γράψω πως οδήγησα ως το σπίτι :whistle::whistle::mrgreen:

No-Name
03-08-09, 01:19
Friday 13th.....την περίμενα καλύτερη.

ipo
03-08-09, 01:25
Friday 13th.....την περίμενα καλύτερη.
Ίσως δεν την κατάλαβες επειδή δεν είχες δει το prequel: "Thursday 12th". :p

harris
03-08-09, 01:27
Terminator Salvation... Νόμιζα ότι με το Wolverine είχα δει ΤΗΝ μάπα του αιώνα, αλλά τελικά ο πάτος ήταν παρακάτω!!! :lol: :p

Erebos
03-08-09, 02:02
Μόλις γύρισα από το Transporter 3, μηδέν σενάριο αλλά καλό ξύλο και οδήγηση, αα και την Rudakova (Audi ήταν αυτό ή ο KIT :p)
περιτό να γράψω πως οδήγησα ως το σπίτι :whistle::whistle::mrgreen:

No comment για το μπάζο... :down: :p
Και πώς φούσκωσε τον πλαστικό σάκο/σωσίβιο με τον αέρα από τα λάστιχα?!?!? Αυτά ούτε ο James Bond δεν τα κάνει... :rofl:


Είδα επιτέλους τον WALL-E της Pixar.
Ωραία ήταν. Αν και η διάρκεια τράβηξε λίγο παραπάνω από ό,τι θα έπρεπε. Πολλές επαναλαμβανόμενες σκηνές: με το φυτό... rogue robots alert...
Επίσης, με χάλασε λίγο ο σχεδιασμός των ανθρώπων... Ενώ όλος ο υπόλοιπος κόσμος είναι σχεδόν photorealistic (κτίρια, αντικείμενα, διαστημόπλοια, εκρήξεις, live-action footage στην τηλεόραση), οι animated άνθρωποι αλα Incredibles δεν κολλάγανε καθόλου από αισθητικής άποψης.
Και θα μπορούσε το σενάριο να έδινε περισσότερο βάρος στα σοβαρά θέματα (ρύπανση, παχυσαρκία κλπ.) για προβληματισμό και λιγότερο στο love story. Γενικώς, περίμενα περισσότερα από αυτή την ταινία.

harris
03-08-09, 02:10
Είδα επιτέλους τον WALL-E της Pixar.
Επίσης, με χάλασε λίγο ο σχεδιασμός των ανθρώπων... Ενώ όλος ο υπόλοιπος κόσμος είναι σχεδόν photorealistic (κτίρια, αντικείμενα, διαστημόπλοια, εκρήξεις, live-action footage στην τηλεόραση), οι animated άνθρωποι αλα Incredibles δεν κολλάγανε καθόλου από αισθητικής άποψης.

Κατ'αρχήν δεν την θεωρώ παιδική ταινία! :)

Οι άνθρωποι ήταν, προφανώς, επίτηδες έτσι φτιαγμένοι, για να κάνουν την τεράστια αντίθεση με το πως είναι κανονικά οι άνθρωποι και να κάνει εντύπωση στα παιδιά αλλά και σε εμάς τους ενήλικους! :)


Και θα μπορούσε το σενάριο να έδινε περισσότερο βάρος στα σοβαρά θέματα (ρύπανση, παχυσαρκία κλπ.) για προβληματισμό και λιγότερο στο love story. Γενικώς, περίμενα περισσότερα από αυτή την ταινία.

Θα μπορούσε, αλήθεια είναι αυτό! Αλλά από την άλλη, έπρεπε να διασώσει κάπως ότι είναι "παιδική" ταινία!

Εμένα πολύ, ΠΑΡΑ πολύ, μου άρεσε το WALL-E :)

ipo
03-08-09, 02:15
Εμένα πολύ, ΠΑΡΑ πολύ, μου άρεσε το WALL-E :)
Κι εμένα μου άρεσε πολύ. Ήταν λεπτή η ισορροπία ανάμεσα στο παιδικό και στο συναισθηματικό. Προσωπικά τη βρήκα λίγο πιο βαριά (με τις αργές επαναλαμβανόμενες σκηνές) απ' ό,τι θα ήθελα.

akilleas
03-08-09, 06:21
Είδα χθες το Eternal Sunshine of the Spotless Mind (http://www.rottentomatoes.com/m/eternal_sunshine_of_the_spotless_mind/). Μου άρεσε, αλλά δε με ξετρέλανε κιόλας. Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι λίγο υπερεκτιμημένο.

Burning Skies
03-08-09, 09:48
Είδα χθες το Eternal Sunshine of the Spotless Mind (http://www.rottentomatoes.com/m/eternal_sunshine_of_the_spotless_mind/). Μου άρεσε, αλλά δε με ξετρέλανε κιόλας. Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι λίγο υπερεκτιμημένο.

Συμφωνώ απόλυτα.

Ναι δεν λέω - έχει πολύ έξυπνο σενάριο και εξαιρετικές ερμηνείες αλλά κάτι του λείπει που δεν μπορώ να το προσδιορίσω.

wisdompa
03-08-09, 10:56
Η μεγαλύτερη πατάτα του αιώνα....terminator Salvation......!!!! Οσοι δεν το ειδατε μη χάσετε ουτε 5 λεπτά απο τον χρόνο σας....Δεν αξίζει....

Tiven
03-08-09, 11:47
Η μεγαλύτερη πατάτα του αιώνα....terminator Salvation......!!!! Οσοι δεν το ειδατε μη χάσετε ουτε 5 λεπτά απο τον χρόνο σας....Δεν αξίζει....

Που το είδες;

GZahos
03-08-09, 14:31
Εγω cinema. Ενταξει, περνουσε ευχαριστα η ωρα, αλλα δεν διεκδικει και βραβεια...

wisdompa
03-08-09, 14:36
Που το είδες;

Σπίτι μου...και μη μου πείς ο.τι στο σινεμα θα ηταν καλύτερο....Δεν παίζει κατι τετοιο.....!! Πολύ αμερικανιά..........

Tiven
03-08-09, 14:48
Δεν παίζει κάτι τέτοιο από που και ως που;

Μήπως το ζουμί της ταινίας είναι τα effects; η δράση; και τα 2 τα ευχαριστιέσαι σε είτε ένα πολύ καλό σύστημα στο σπίτι είτε στο cinema.

Σέβομαι την άποψή σου αλλά την βρίσκω ακραία. Αν ήταν η πατάτα της χρονιάς, το Transformers 2 που δεν έχει καν την ιστορία των άλλων 2 terminator και έχει δράση με robots που μιλάνε, τι είναι;

........Auto merged post: Tiven πρόσθεσε 7 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγω cinema. Ενταξει, περνουσε ευχαριστα η ωρα, αλλα δεν διεκδικει και βραβεια...

Ε νταξ, εννοείται πως δεν είναι.. Serenity πχ. με κορυφαίο σενάριο, δράση, υποκριτική, τα πάντα όλα γενικά :p

Μη παρεξηγείτε είμαι fanboy. :redface:

wisdompa
03-08-09, 15:06
ουτε το Transformers 2 εχω δει ουτε το 3 ουτε κανένα....αρα δε μπορώ και να σου πω με βεβαιότητα αν ισχυει αυτο που λες.....Εν συγκρίση ομως με τα αλλα terminator δε μου αρεσε καθολου....και οπως ειπες....γουστα ειναι αυτα.......

Tiven
03-08-09, 15:09
Είναι τελείως διαφορετικό από τα άλλα terminators ναι συμφωνώ. Διαφορετικό όμως, όχι πατάτα!

Πατάτα να μου πεις το 3 το καταλαβαίνω. Και πάλι, όχι πατάτα απλά εκτός τόπου και χρόνου.

wisdompa
03-08-09, 15:15
εν πάση περιπτώση το ειδα και τέλος.....σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι...κουβεντα κανουμε.....
Οπως ειδα σημερα το Twilight και μου φάνηκε πολυ χαζό...αλλα το ειδα τι να κανα.....
Ετοιμάζομαι να δω σε λίγο το white noise 2....

Rebel Scum
03-08-09, 15:49
Γιατί ρε παιδιά τόσο χάλια τα Wolverine και Terminator;
Δε λέω ότι διεκδικούν τίποτα δάφνες ποιότητας αλλά ευχάριστα τα βλέπεις...

Tiven
03-08-09, 16:45
Το Wolverine σχετικά με τι είναι; Δεν το έχω δει ακόμα.

WAntilles
03-08-09, 16:50
...όχι πατάτα!

Είναι ψιθυριστή, βιντεοκλιπάτη, πατατάρα.

tsigarid
03-08-09, 17:16
Έπειτα από μακρά περίοδο ταξιδιών λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, γύρισα πίσω στις "αίθουσες"! Ελπίζω ο Αύγουστος να μην είναι μοναχικός μήνας και να μην είμαι ο μόνος που θα δουλεύει και θα βλέπει ταινίες...

Στο θέμα: Είδα το Se, jie (Lust, Caution) (http://www.imdb.com/title/tt0808357/) του Ang Lee. Πρόκειται για την ιστορία μιας παρέας Κινέζων φοιτητών οι οποίοι κατά τη διάρκεια του Β' παγκοσμίου πολέμου αποφασίζουν να σκοτώσουν ένα κατάσκοπο των Ιαπώνων. Η ιστορία επικεντρώνεται σε μία φοιτήτρια η οποία είναι αυτή που πλησιάζει πραγματικά τον κατάσκοπο.

Η ταινία ξεκινάει αργά, αλλά σιγά σιγά αποκτά πολύ ενδιαφέρον. Μέχρι το τέλος, μετατρέπεται σε μία καταπληκτική ταινία με εξαιρετική πλοκή, και ελαφρά απρόσμενο τέλος. Δείτε τη ανεπιφύλακτα, αλλά χωρίς τα μικρά παιδιά σας, καθώς μερικές σκηνές σεξ είναι ιδιαίτερα τολμηρές ;)

Mouse Potato
04-08-09, 05:02
Είναι ψιθυριστή (http://www.imdb.com/name/nm0000288/), βιντεοκλιπάτη (http://www.imdb.com/name/nm0629334/), πατατάρα.

:rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol:

mach
04-08-09, 11:33
Training Day (http://www.imdb.com/title/tt0139654/) - Ταινιάρα, ο Ντενζέλ δίνει ρεσιτάλ
Observe and Report (http://www.imdb.com/title/tt1197628/) - Μέτρια καφροταινία, έχει λίγο γέλιο εδώ και εκεί αλλά τίποτα ιδιαίτερο
Into the Wild (http://www.imdb.com/title/tt0758758/) - Μπλιάχ

Tiven
04-08-09, 11:44
:rofl::rofl::rofl::lol::lol::lol:

Γέλα. Εγώ πάντως τον ρώτησα τι θα άλλαζε στην ταινία σχετικά με την σκηνοθεσία και όπως κάθε κλασικός WAn και padawan, έκανε τουμπεκί. Σχετικά με τον Bale δεν μπορώ να πω κάτι αν δεν καταλαβαίνει ο ίδιος από μόνος του πως το θέμα είναι υποκειμενικό...

Mouse Potato
04-08-09, 11:51
Γέλα. Εγώ πάντως τον ρώτησα τι θα άλλαζε στην ταινία σχετικά με την σκηνοθεσία και όπως κάθε κλασικός WAn και padawan, έκανε τουμπεκί. Σχετικά με τον Bale δεν μπορώ να πω κάτι αν δεν καταλαβαίνει ο ίδιος από μόνος του πως το θέμα είναι υποκειμενικό...

Παρ' ότι δεν είμαι fan του James Cameron έχω να πω πως στα 2 τελευταία Terminator(s) ήταν αισθητή η απουσία του. Και σκηνοθετικά όπως και σεναριογραφικά.

Τα 2 πρώτα ήταν ανθρωποκεντρικά και "απλά". Το 3ο και το 4ο είχε απλά το ξυλίκι. Στο δε 4ο βαρέθηκα να βλέπω μαυρίλα και καταχνιά

Ίσως να μην ήταν καλή ιδέα να βγουν 3 και 4

Όσο για τον Bale θα συμφωνήσω με τον WAn

WAntilles
04-08-09, 20:52
Γιατί ρε παιδιά τόσο χάλια τα Wolverine και Terminator;

2 φορές καλύτερο το Wolverine από το Terminator.

Το Wolverine - παρά το κακό story - το κρατάει ακόμα και μόνος του ο Hugh Jackman.

Και έχει και δίπλα του τον πολύ καλό σε αυτό το έργο Liev Schreiber.

Το Terminator τί και ποιός να το κρατήσει;

Ο ψιθυριστός Bale;

Α-χα-χα-χα-χα-χα-χα !!!

Ο βιντεοκλιπάτος McG;

Α-χα-χα-χα-χα-χα-χα !!!

hemlock
04-08-09, 21:09
2 φορές καλύτερο το Wolverine από το Terminator.

Το Wolverine - παρά το κακό story - το κρατάει ακόμα και μόνος του ο Hugh Jackman.

Κακο στορυ? Μοοοοονο κακο?
Απλα ,τα απιστευτα "κενα" θα τα διαπιστωνες/σεις αν καθησεις και δεις την σειρα μικυ μαους...;)

........Auto merged post: hemlock πρόσθεσε 12 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επιβεβαιωσε τι ειδες στην μεγαλη οθονη (http://marvel.com/universe/Wolverine_(James_Howlett))....;)
Ειδικα το σημειο με τα "νυχια" ηταν για κλαματα.

Gothic
04-08-09, 22:34
2 φορές καλύτερο το Wolverine από το Terminator.
Καραλολ.

Το Wolverine - παρά το κακό story - το κρατάει ακόμα και μόνος του ο Hugh Jackman.
Μέγκαούμπερλολ.

Άντε, το διάβασα και αυτό. :rofl:

To Wolverine ανταγωνίζεται επάξια τον Τρανσφλόμπερς 2 για την φλόμπα της χρονιάς και αυτό έρχεται απο φάν τόσο του χαρακτήρα, όσο και του ηθοποιού. Το σενάριο για γέλια, τα εφφέ για χέσιμο, λές και έγινε το rendering σε cluster απο τρία Πλεϋστέησιο 2, το acting αντίστοιχο βαρετού επεισοδίου του Ηρακλή. Η αρπαχτή, της αρπαχτής, ώ αρπαχτή.

Περιμένω και ατάκα "το Τρανσφόρμερς 2 ήταν κλάσεις ανώτερο απο το Dark Knight επειδή στο ένα παίζει ο γιός του Ίντυ και στο άλλο ο ψιθυριστός" και έδεσε το γλυκό.

Το Τ4 είναι καθαρά θέμα του τι περίμενε ο καθένας απο την ταινία και πως είδε τις 2 πρώτες (η 3 δεν υπήρξε ποτέ, disbelief). Προσωπικά ευχαριστήθηκα τις σκηνές δράσεις, ήταν όσο σκοτεινό έπρεπε, είχε σωστά τοποθετημένες αναφορές στις πρώτες ταινίες και ένα καλό cameo, ο Μπέϊλ είχε κολλήσει βέβαια λίγο στον προηγούμενο του ρόλο αλλα για εμένα ο πραγματικός πρωταγωνιστής ήταν o Sam Worthington. Δεν βγήκα απο το σινεμά όπως είχα βγεί απο το 2 με το σαγόνι μέχρι το πάτωμα, αλλα ήταν αρκετά καλό και άξιο για το πρώτο μέρος μιας τριλογίας.

Και για άλλη μια φορά θα συμφωνήσω με τα παλικάρια του Spill.com σε όλα (προς το τέλος που σατυρίζουν τον Μπέϊλ, όλα τα λεφτά :worthy:).

http://www.spill.com/Movie-Reviews/MovieReview.aspx?Name=Terminator+Salvation&VideoId=398155

Rebel Scum
04-08-09, 23:45
2 φορές καλύτερο το Wolverine από το Terminator.

Το Wolverine - παρά το κακό story - το κρατάει ακόμα και μόνος του ο Hugh Jackman.

Και έχει και δίπλα του τον πολύ καλό σε αυτό το έργο Liev Schreiber.

Το Terminator τί και ποιός να το κρατήσει;

Ο ψιθυριστός Bale;

Α-χα-χα-χα-χα-χα-χα !!!

Ο βιντεοκλιπάτος McG;

Α-χα-χα-χα-χα-χα-χα !!!

Συμφωνώ εν γένει αλλά δε με χάλασε το Τ4 ίσως γιατί δεν περίμενα και πολλά...πέρασε η ώρα με στερεότυπα ταινιών δράσης και επιστημονικής φαντασίας...

ipo
05-08-09, 00:20
Είδα το Bank Bang (http://www.imdb.com/title/tt1239401/) και μου άρεσε πολύ. Πολύ καλή σκηνοθεσία, εξαιρετικές ερμηνείες, καλό σενάριο, εύστοχο χιούμορ, καλοδουλεμένοι διάλογοι με έξυπνες ατάκες. Σκέτη απόλαυση. :oneup:

Συνήθως μου φαίνονται υπερβολικές οι σύγχρονες ελληνικές ταινίες με το σεξιστικό χιούμορ και τις γκάφες, οπότε δεν τις προτιμώ. Η συγκεκριμένη όμως μου φάνηκε επιτυχημένη.

WAntilles
05-08-09, 01:01
Ειδικα το σημειο με τα "νυχια" ηταν για κλαματα.

Δεν έχω διαβάσει τίποτα από Marvell comics ποτέ.

harris
05-08-09, 01:46
To Wolverine ανταγωνίζεται επάξια τον Τρανσφλόμπερς 2 για την φλόμπα της χρονιάς

Κατ' αρχήν η φλόμπα της χρονιάς (μη σου πω και της δεκαετίας, ή ακόμα και του αιώνα!) είναι μία: Terminator! Το έργο δεν σωνόταν από πουθενά: Σκηνοθεσία η χειρότερη που έχω δει ποτέ! Ηθοποιία με τον (ατάλαντο) Beil να δίνει ρέστα ανικανότητας και όλοι οι υπόλοιποι να είναι σε επίπεδο χειρότερο κι από video clip ελέω του αίσχιστου / ανύπαρκτου σκηνοθέτη! Στόρυ για τα μπάζα κι ακόμα πιο κάτω!

Το Wolverine υπέφερε από μία από τα ίδια με το Terminator, δεν ξέρω τι το έσωσε λίγο, αλλά πάντως ήταν κάπως καλύτερο!

Για το Tranformers, αυτό, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!, δηλώνει παιδικό έργο, και τουλάχιστον ξέρεις τι πας να δεις!!! Και κυρίως από εφέ είναι με απόσταση καλύτερο από τα άλλα δύο!!!

........Auto merged post: harris πρόσθεσε 2 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@Wan: το να μου συγκρίνεις τον Hugh Jackman με τον Clint Eastwood (σε άλλο νήμα!), είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ιεροτελεστία!!! Ο Eastwood, μπορεί στο παρελθόν να έχει παίξει σε τεράστιες μάπες ή / και εμπορικές επιτυχίες, όμως ο άνθρωπος πάντα είχε κλάση, και τα τελευταία 20 χρόνια έχει παίξει και σκηνοθετήσει μερικά από τα καλύτερα έργα που έχει βγάλει το hollywood, με φετινή καταπληκτικό του έργο το Gran Torino ;)

Erebos
05-08-09, 02:01
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Gothic.
Αν και μέτριο σαν σύνολο, αν δεν υπήρχε το hype των Transformers, το Salvation θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν το blockbuster του καλοκαιριού. Still, I prefer the series... ;)

Μιας και μιλάγατε για το Wolverine, που btw ήταν mucho grande μούφα, με εξαίρεση την ερμηνεία του Ryan Reynolds. :respekt:
Το γνωστό ιαπωνικό anime studio Madhouse έχει under production 4 (τουλάχιστον) comics της Marvel τα οποία θα γίνουν anime σειρές για το 2010. Ironman, Wolverine, Spiderman και Hulk είναι οι σειρές που έχουν επιβεβαιωθεί μέχρι τώρα.

Ironman Anime teaser trailer (http://www.youtube.com/watch?v=h_ej7ZlS2oQ)
Wolverine Anime teaser trailer (http://www.youtube.com/watch?v=Lyy-KBFvKPg)
Οι Wolverine fans μπορούν να μπινελικώσουν ελεύθερα... :whistle:

WAntilles
05-08-09, 02:07
@Wan: το να μου συγκρίνεις τον Hugh Jackman με τον Clint Eastwood (σε άλλο νήμα!), είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ιεροτελεστία!!! Ο Eastwood, μπορεί στο παρελθόν να έχει παίξει σε τεράστιες μάπες ή / και εμπορικές επιτυχίες, όμως ο άνθρωπος πάντα είχε κλάση, και τα τελευταία 20 χρόνια έχει παίξει και σκηνοθετήσει μερικά από τα καλύτερα έργα που έχει βγάλει το hollywood, με φετινή καταπληκτικό του έργο το Gran Torino ;)

Δεν έκανα σύγκριση.

Είπα πολύ απλά ότι είναι σχεδόν όμοιοι φυσιογνωμικά.

Και επομένως μπορεί να συνεχίσει στον ρόλο του Dirty Harry.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κατ' αρχήν η φλόμπα της χρονιάς (μη σου πω και της δεκαετίας, ή ακόμα και του αιώνα!) είναι μία: Terminator! Το έργο δεν σωνόταν από πουθενά: Σκηνοθεσία η χειρότερη που έχω δει ποτέ! Ηθοποιία με τον (ατάλαντο) Beil να δίνει ρέστα ανικανότητας και όλοι οι υπόλοιποι να είναι σε επίπεδο χειρότερο κι από video clip ελέω του αίσχιστου / ανύπαρκτου σκηνοθέτη! Στόρυ για τα μπάζα κι ακόμα πιο κάτω!

<ψιθυριστά> [cut video-clip]Έ[cut video-clip]τσι [cut video-clip] επα[cut video-clip]κρι[cut video-clip]βώς.[cut video-clip] </ψιθυριστά>

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το Wolverine υπέφερε από μία από τα ίδια με το Terminator, δεν ξέρω τι το έσωσε λίγο, αλλά πάντως ήταν κάπως καλύτερο!

Το έσωσε το γεγονός ότι το casting του βασικού χαρακτήρα είναι πολύ πετυχημένο.



ΥΓ: Τελικά με τον Χάρη στις ταινίες συμφωνούμε σχεδόν πάντα. Έχουμε πολύ όμοιο γούστο.

harris
05-08-09, 02:12
Είπα πολύ απλά ότι είναι σχεδόν όμοιοι φυσιογνωμικά.

Και επομένως μπορεί να συνεχίσει στον ρόλο του Dirty Harry.

Ναι βρε παιδί μου! Αλλά από την άλλη, είναι ιεροσυλία να λες ότι επειδή κάποιος μοιάζει σε κάποιον στην φάτσα μπορεί να τον αντικαταστήσει!

Κι εγώ μοιάζω με τον Tom Hanks (κορίτσια ηρεμήστε, πλάκα κάνω!!! :p ), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορώ να παίξω το Forrest Gump! ;)


Το έσωσε το γεγονός ότι το casting του βασικού χαρακτήρα είναι πολύ πετυχημένο.

Βασικά διαφωνώ... Νομίζω ότι ο ρόλος σεναριακά τον ανέδειξε, χωρίς ο ίδιος ο ηθοποιός να αξίζει... θα δείξει το μέλλον γι'αυτόν. Νομίζω ότι περισσότερο η κάπως μέτρια σκηνοθεσία ανέβασε λίγο την μάπα αυτήν από το αρνητικό στο μηδέν ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.