PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 [127] 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

yiapap
26-08-09, 13:52
yiapap, έχεις δει άλλες ταινίες του Tarkovsky;Όχι, πιθανότατα αλλά δεν βάζω και στοίχημα.


Εγώ πάλι είδα πρώτα του Ταρκοφσκι, και έχω ακριβώς την αντίθετη γνώμη. Όλο το φιλοσοφικό υπόβαθρο λείπει από την εκδοχή του Soderbergh. Μου φάνηκε πολύ μέτρια σε σχέση με την πρώτη ταινία.Αν καταφέρεις να περάσεις την αργή (κατ'επιλογή α-λα Αγγελόπουλος) εξέλιξη, τις κακές ερμηνείες και τα σκηνικά/εφέ με προϋπολογισμό 2 ρούβλια και 4 καπίκια... ναι έχεις δίκιο.

Και υπόψιν ότι δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν του Χόλυγουντ ή των γρήγορων, υποχρεωτικά, ταινιών.

ipo
26-08-09, 15:20
Τώρα θυμήθηκα κάτι Ιρανικές ταινίες που είχα δει στον κινηματογράφο. Οι ταινίες του Αγγελόπουλου φαίνονταν fast forward μπροστά τους...

Mouse Potato
26-08-09, 16:27
Θα πάω κόντρα στα γούστα μου (απεχθάνομαι tarantino) και θα πάω να δω σήμερα στο cinema το Inglourious Basterds (http://www.imdb.com/title/tt0361748/)...

Wish me good luck :D

tsigarid
26-08-09, 17:24
Είχα δει πριν πάνω από 10 χρόνια μια Ιρανική ταινία με ένα τύπο που ήθελε να αυτοκτονήσει και έψαχνε κάποιον να τον θάψει μετά. Στη μισή (και βάλε) ταινία οδηγούσε. Ο ορισμός της βαρεμάρας. Στο τέλος της ταινίας, στην πιο φορτισμένη συναισθηματικά σκηνή (λέμε τώρα :p) με έπιασε νευρικό γέλιο μέσα στον κινηματογράφο!

yiapap, δοκίμασε να δείς το Stalker. Επίσης αργή του Tarkovsky, επίσης με πολλά νοήματα που απλά πρέπει να καταλάβεις (σου προτείνω να διαβάσεις την υπόθεση пρώτα, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις γιατί γίνονται αυτά που γίνονται). Αν δεν σου αρέσει ούτε αυτή, απλά δεν σου αρέσει ο τύπος :p

Είδα και εγώ μια ταινία χτες: 2 days in Paris (http://www.imdb.com/title/tt0841044/)
Χαζοκωμωδία με θέμα ένα (ανύπαντρο) ζευγάρι (Αμερικάνος-Γαλλίδα) που πάνε 2 μέρες επίσκεψη στο Παρίσι για να δει η γυναίκα γονείς και φίλους. Εκεί γίνονται διάφορα παλαβά πράματα. Εμένα δεν μου άρεσε, αλλά 2 φίλες μου που ήταν μαζί ξετρελλάθηκαν. Τι να πω... Αν είσαι γυναίκα δες το ;)

sonic
26-08-09, 17:57
To Stalker υπάρχει και στο Google video, από εκεί το είχα δει.

yiapap
26-08-09, 18:20
yiapap, δοκίμασε να δείς το Stalker. Επίσης αργή του Tarkovsky, επίσης με πολλά νοήματα που απλά πρέπει να καταλάβεις (σου προτείνω να διαβάσεις την υπόθεση пρώτα, θα σε βοηθήσει να καταλάβεις γιατί γίνονται αυτά που γίνονται). Αν δεν σου αρέσει ούτε αυτή, απλά δεν σου αρέσει ο τύπος :p
Xμμμ....
It is true, I suppose, that some viewers may feel put off by the snail-like pace or the continual jumps in both narrative and character (something prevalent in all this filmmaker's works), but those who are willing to travel with the Stalker will no doubt discover the film's innumerable, magical and thought-provoking pleasures, hidden deep within the zone.
Άσε, λέω να δω το Lesbian Vampire Killers instead! :lol:
Tι να κάνουμε, δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα!

ipo
26-08-09, 19:10
Πολύ ψαγμένους σας βρίσκω. Σιγά μην κάτσω να μελετήσω την υπόθεση της ταινίας και τα παιδικά βιώματα του σεναριογράφου και του σκηνοθέτη για να κατανοήσω την ταινία σε βάθος. Ε, ρε αμερικανιά που σας χρειάζεται! :p

Προσωπικά δε θέλω να άγω την ψυχή μου (ψυχαγωγηθώ) στον κινηματογράφο, αλλά να διασκεδάσω απλά και εύκολα.

akilleas
26-08-09, 19:16
Η εγώ δεν είμαι καθόλου Σινεφιλ ...
ή άργησα πολλά χρόνια...
...και δε μου άρεσε το Blade Runner χθες...

yiapap
26-08-09, 19:18
Η εγώ δεν είμαι καθόλου Σινεφιλ ...
ή άργησα πολλά χρόνια...
...και δε μου άρεσε το Blade Runner χθες...Σαφέστατα άργησες πολλά χρόνια! Νταξ, το Bladerunner δεν είναι και κούλτουρ ταινία! Αν θες σινεφίλ διάβασε παραπάνω :lol:

tsigarid
26-08-09, 20:19
Η εγώ δεν είμαι καθόλου Σινεφιλ ...
ή άργησα πολλά χρόνια...
...και δε μου άρεσε το Blade Runner χθες...
Άργησες! Είμαι σίγουρος ότι αν δω τώρα το Top Gun θα ξενερώσω τρελά!

freshmeat
26-08-09, 21:03
Αν σας έχει πιάσει κάτι με τον Tarkovsky, κοιτάξτε να βρείτε το Andrei Rublev (http://en.wikipedia.org/wiki/Andrei_Rublev_(film)).
Σε αυτήν ακόμα χρησιμοποιεί την απλότητα ως εκφραστικό μέσο, δεν έχει περάσει ακόμα στο μινιμαλισμό των μετέπειτα ταινιών. Για αυτό και (κατά τη γνώμη μου) είναι η πιο βατή του. Βοηθάει σε αυτό και η ιστορικότητα του θέματός του.

Οι επόμενές του δυσκολεύουν το θεατή. Ο Tarkovsky ποτέ δεν παρατάει τους πειραματισμούς. Δεν παίζει το ρόλο του διασκεδαστή, στην πραγματικότητα νομίζω ότι όταν έκανε τις ταινίες του δε λάμβανε υπόψη του καθόλου το γεγονός ότι κάποιοι θα πρέπει να τις δούνε. Μπροστά του είχει το όραμά του και τους ηθοποιούς του και τίποτε άλλο.

Κορυφαία του θεωρώ το Stalker: εικαστικά δεν έχω δει άλλη ταινία που να το προσεγγίζει. Κάθε πλάνο είναι έργο τέχνης. Οι ερμηνείες είναι συγκλονιστικές. Η ατμόσφαιρα που βγάζει μου φέρνει σα συνδυασμός Καρυωτάκη-Gilliam. Θέλει γερό στομάχι να τη δεις.

Αυτά σκέφτομαι, και θυμάμαι που τις προάλλες είδα το Wolverine και ξενέρωσα άσχημα.

yiapap
26-08-09, 23:54
Κι άλλος με διθύραμβο για το Stalker... Χμμμ... Καλά θα αφήσω τους φονιάδες λεσβιών βαμπίρ για κάποια άλλη στιγμή :)

psolord
27-08-09, 01:02
Μόλις γύρισα απο Harry Potater! Μη πάτε να τη δείτε! Με τη καμία! Και να θυμάστε οτι μου χρωστάτε μία μπύρα κέρασμα, αν κάποια στιγμή τύχει και βρεθούμε!

Έδινα άλλα 8,5 ευρώ για να ξεχάσω οτι την είδα! Μπλιαχ!:evil:

Mouse Potato
27-08-09, 02:19
Inglourious Basterds (http://www.imdb.com/title/tt0361748/)

Άλλη μια σαβούρα του monsieur Tarantino, τον οποίο, παρεπιπτώντως, απεχθάνομαι.

Στο πρώτο ημίωρο με εξέπληξε ευχάριστα. Από εκεί και μετά, παρατραβηγμένες σκηνές.

Κατ' εμέ, πολύ καλή η ερμηνεία του Pitt

5/10

flamelab
27-08-09, 02:22
@psolord: Το'χω πει ότι τα βιβλία, ειδικά σε αυτή τη περίπτωση, στο Harry Potter, είναι 10 φορές καλύτερα από τις ταινίες που βγαίνουν για αυτά.

psolord
27-08-09, 11:17
@psolord: Το'χω πει ότι τα βιβλία, ειδικά σε αυτή τη περίπτωση, στο Harry Potter, είναι 10 φορές καλύτερα από τις ταινίες που βγαίνουν για αυτά.

Δεν αντιλέγω. Αλλά τουλάχιστον τα προηγούμενα ψιλοβλεπόντουσαν!

........Auto merged post: psolord πρόσθεσε 26 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

A θυμήθηκα πως λέγανε και την ταινία με την κοπελίτσα. The last house on the left. Αρκετά καλή. Γίνεται λίγο splatter στο τέλος, αλλά γουστάρεις γιατί τους άξιζε!:twisted: 7.5/10!

flamelab
27-08-09, 11:23
Δεν αντιλέγω. Αλλά τουλάχιστον τα προηγούμενα ψιλοβλεπόντουσαν!

Εάν ήταν να βάλω rating στις ταινίες:

Philosopher's Stone: 7/10
Chamber of Secrets: 6/10
Prisoner of Azkaban: 4/10
Goblet of Fire: 5/10
Order of the Phoenix: 3/10

Εάν ήταν να βάλω στα βιβλία, θα πήγαιναν αντίστοιχα 9 , 8, 7 (πολύ βαρετό στο τέλος, αλλά επεξηγεί πράγματα που θα δούμε και αργότερα), 9, 9.

Οι ταινίες αναγκαστικά κρατάνε μόνο την επιφάνεια, περνάνε από "φίλτρο" τα πάντα, και χάνουν πολύ από το ζουμί, το οποίο μπορεί να κάνει να "δέσει" σαν στόρυ.

Το Half Blood Prince σαν βιβλίο επεξηγεί πάρα πολλά από τα κενά της συμπεριφοράς των χαρακτήρων αλλά αποτελεί και τρόπον τινά (σε ένα σημείο) ένα μίνι spoiler για το τέλος (το καταλαβαίνεις βέβαια αφού το δεις/διάβασεις :p). Φαντάζομαι στην ταινία, οι "μνήμες" στο Pensieve θα'χουν μειωθεί πολύ ώστε να χωρέσουν. Κανονικά στο βιβλίο γίνεται αρκετή περιγραφή των καταστάσεων.

Θα το δω πάντως στο σινεμά, όπως έχω δει όλες τις άλλες :p

Wish: Πιστεύω πώς το Deathly Hallows θα το κάνουν πιο προσεγμένο, εφ'όσον θα χωριστεί σε δύο δυομισάωρα, σύνολο 5 ώρες. Οπότε, θα συμπεριλάβουν περισσότερα μέσα. Αν και βασικά πιστεύω ότι γίνεται περισσότερο για να δωθεί περισσότερος χρόνος ζωής στο franchise, στην ουσία θα βοηθήσει να αυξηθεί η ποιότητα των ταινίων (σχετικά).

Μίνι spoiler: Στο τέλος του Deathly Hallows, θα αλλάξετε πλήρως γνώμη για δύο χαρακτήρες. Αν και στις ταινίες δεν έχει γίνει αρκετά καλή ηθογράφιση, θα φανεί η διαφορά.


Πάντως, ίσως και να'μαι πολύ αυστηρός με τις ταινίες που βγαίνουν από βιβλία. Αλλά μετά από τα καρα-σούπερ εκτρώματα τύπου Eragon (είναι και τριλογία) και The Golden Compass (επίσης!), που μετά θες να ξεχάσεις το ότι πήγες να τα δεις, τί να κάνω κι εγώ ;

mach
27-08-09, 12:25
Καλά ρε μαντράχαλοι, δε ντρέπεστε λίγο να βλέπετε τον Πότερ; :rofl: :p

Erebos
27-08-09, 13:00
Καλά ρε μαντράχαλοι, δε ντρέπεστε λίγο να βλέπετε τον Πότερ; :rofl: :p

Πέστα ρε mach... :p

Να μια ταινία που πρέπει να περιμένουμε όλοι:
Jennifer's Body (http://www.youtube.com/watch?v=10FH6uDzzw4&hd=1) :oneup: :rofl:

George_Prix
27-08-09, 13:15
Πέστα ρε mach... :p

Να μια ταινία που πρέπει να περιμένουμε όλοι:
Jennifer's Body (http://www.youtube.com/watch?v=10FH6uDzzw4&hd=1) :oneup: :rofl:

Μηπως ειχα πει παλια οτι δε μου αρεσουν τα εργα με τα Vampires ? :hmm:

Το παιρνω πισω. :p

Tiven
27-08-09, 14:00
Καλά ρε μαντράχαλοι, δε ντρέπεστε λίγο να βλέπετε τον Πότερ; :rofl: :p

Εσύ φτιάχνεις blue jean, εμείς βλέπουμε Potter... :shifty: ;)

ThanosD
27-08-09, 15:11
Να μια ταινία που πρέπει να περιμένουμε όλοι:
Jennifer's Body (http://www.youtube.com/watch?v=10FH6uDzzw4&hd=1) :oneup: :rofl:

Μεγάλε, τι είπες τώρα??? Τρέχω να κλείσω καρέκλα! :respekt:

Erebos
27-08-09, 15:19
Να μια ταινία που πρέπει να περιμένουμε όλοι:
Jennifer's Body (http://www.youtube.com/watch?v=10FH6uDzzw4&hd=1) :oneup: :rofl:

Το γέλιο είναι εκεί που λένε:
- I thought you said you only kill boys.
- I go both ways...
:rofl:
Ειδικά αν ξέρετε κάποιες πικάντικες ιστορίες (http://www.msnbc.msn.com/id/26728754/) από τη ζωή της Megan Fox, τότε αποκτάει και στοιχεία αυτοσάτιρας. :rofl:

flamelab
27-08-09, 17:14
Καλά ρε μαντράχαλοι, δε ντρέπεστε λίγο να βλέπετε τον Πότερ; :rofl: :p

Όχι, γιατί ; Θα'πρεπε ;

GZahos
27-08-09, 22:42
Όχι, γιατί ; Θα'πρεπε ;

Αν δεν εχεις διαβασει τα βιβλια τοτε ναι θα επρεπε. ΑΛλιως δικαιολογεισαι.

ipo
28-08-09, 05:12
Είδα το Taken (http://www.imdb.com/title/tt0936501/). Μου άρεσε πολύ, αν και, όπως λέω σε πολλές ταινίες, με ενόχλησαν και με κούρασαν οι σκηνές βίας. Ευτυχώς δεν ήταν πάρα πολλές.

taketrance
28-08-09, 05:38
Illuminati και δεν με εξεπληξε καθολου. Η ερμηνεια του Χανκς ηταν καλη , αλλα ειχαν αλλαξει σημαντικα πραγματα και χαρακτηρες απο το βιβλιο και ενω το περιμενα οτι θα ειναι καπως ετσι ,δεν μου εκανε καθολου αισθηση .

PopManiac
28-08-09, 11:19
Είδα το Watchmen, στο Limited Edition DVD που αγόρασα από Αμαζόνα.

Επειδή έχω μία ιδιαίτερη σχέση με το κόμικ το οποίο έχω διαβάσει επανειλημμένα και το θεωρώ από τα καλύτερα - αν όχι το καλύτερο - του είδους, κράτησα αποστάσεις όλο τον καιρό και δεν διάβασα καμμία κριτική θέλοντας να το δω tabula rasa. (Το ότι δεν το είδα στον κινηματογράφο όταν βγήκε είναι μία πονεμένη ιστορία, αλλά άσχετη με το θέμα).

Ξεκίνησε λοιπόν η ταινία και.... ενθουσιάστηκα!!!!!!!! Πραγματικά καταπληκτική μεταφορά τόσο σε σενάριο, χαρακτήρες, ατμόσφαιρα, ίσως από τις καλύτερες μεταφορές κόμικ σε ταινία ever (με την καλύτερη όλων μέχρι στιγμής την ταινία Sin City). Έτοιμο είχα το 9.5 με 10 / 10....

Ήταν προφανές το γεγονός πως η παραγωγή και προετοιμασία της ταινίας πήγαινε πίσω αρκετά χρόνια, δίνοντας χρόνο στην πιστή αναπραγωγή και στην συνέπεια με το κόμικ.

Και φτάνω στα τελευταία 20-30 λεπτά και το αναμενόμενο climax που στο κόμικ σε άφηνε άφωνο με την περιπλοκότητα ιδεών και απόψεων που διαπραγματεύεται...

Και εκεί απογοητεύτηκα - αν και δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω χάλια όμως δυστυχώς ενώ η υπόλοιπη ταινία ήταν αντισυμβατική / antihero / αιρετική / ωμή όπως και το κόμικ, το τέλος έδινε ξεκάθαρα την εικόνα πως οι παραγωγοί φοβήθηκαν και προσπάθησαν να γίνουν πιο mainstream.

Κρίμα, και γι'αυτό της δίνω 7/10....

Παρατήρησα πως πολλοί κριτικοί δεν συμπάθησαν τη συνέπεια της ταινίας με το κόμικ χαρακτηρίζοντάς την too reverent αλλά προσωπικά αυτό θέλω όταν βλέπω μεταφορά κόμικ. Δεν θέλω να βλέπω μακακίες τύπου 300 - σημειωτέον ο ίδιος σκηνοθέτης ήταν και στις δύο ταινίες.

Κρίμα πάντως, αλλά σίγουρα είναι ταινία που θα μείνει στο ράφι για λίγο αλλά θα την ξαναδώ σύντομα!

........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 3 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κάτι τελευταίο:

Αν σχεδιάζετε να δείτε την ταινία, σας συνιστώ να αγοράσετε και διαβάσετε πρώτα το κόμικ. Κατ'αρχάς είναι αριστούργημα και 'πρέπει' να το διαβάσετε αλλά επίσης θα σας δώσει μία πολύ διαφορετική οπτική γωνία βλέποντας το φιλμ.

crypter
28-08-09, 11:28
Για το drag me to hell εχει κανεις αποψη; :p Ειναι να παω με την παρεα αλλα εχω τις αμφιβολιες μου. Θα φροντισω να μην φαω πριν μιας και ειναι λιγο gore απ'οσο ειδα το trailer. :p

iloxos
28-08-09, 11:59
Είδα το Taken (http://www.imdb.com/title/tt0936501/). Μου άρεσε πολύ, αν και, όπως λέω σε πολλές ταινίες, με ενόχλησαν και με κούρασαν οι σκηνές βίας. Ευτυχώς δεν ήταν πάρα πολλές.

μακάρι να είχε και άλλες.:p μέχρι τότε ήξερα οτι πληροφορίες αποσπάς μόνο με καλώδια του μαγνητικού τηλεφώνου κολλημένα με συραπτικό στα γεννητικά.


Είδα το Watchmen, στο Limited Edition DVD που αγόρασα από Αμαζόνα.

Επειδή έχω μία ιδιαίτερη σχέση με το κόμικ το οποίο έχω διαβάσει επανειλημμένα και το θεωρώ από τα καλύτερα - αν όχι το καλύτερο - του είδους, κράτησα αποστάσεις όλο τον καιρό και δεν διάβασα καμμία κριτική θέλοντας να το δω tabula rasa. (Το ότι δεν το είδα στον κινηματογράφο όταν βγήκε είναι μία πονεμένη ιστορία, αλλά άσχετη με το θέμα).

Ξεκίνησε λοιπόν η ταινία και.... ενθουσιάστηκα!!!!!!!! Πραγματικά καταπληκτική μεταφορά τόσο σε σενάριο, χαρακτήρες, ατμόσφαιρα, ίσως από τις καλύτερες μεταφορές κόμικ σε ταινία ever (με την καλύτερη όλων μέχρι στιγμής την ταινία Sin City). Έτοιμο είχα το 9.5 με 10 / 10....

Ήταν προφανές το γεγονός πως η παραγωγή και προετοιμασία της ταινίας πήγαινε πίσω αρκετά χρόνια, δίνοντας χρόνο στην πιστή αναπραγωγή και στην συνέπεια με το κόμικ.

Και φτάνω στα τελευταία 20-30 λεπτά και το αναμενόμενο climax που στο κόμικ σε άφηνε άφωνο με την περιπλοκότητα ιδεών και απόψεων που διαπραγματεύεται...

Και εκεί απογοητεύτηκα - αν και δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω χάλια όμως δυστυχώς ενώ η υπόλοιπη ταινία ήταν αντισυμβατική / antihero / αιρετική / ωμή όπως και το κόμικ, το τέλος έδινε ξεκάθαρα την εικόνα πως οι παραγωγοί φοβήθηκαν και προσπάθησαν να γίνουν πιο mainstream.

Κρίμα, και γι'αυτό της δίνω 7/10....

Παρατήρησα πως πολλοί κριτικοί δεν συμπάθησαν τη συνέπεια της ταινίας με το κόμικ χαρακτηρίζοντάς την too reverent αλλά προσωπικά αυτό θέλω όταν βλέπω μεταφορά κόμικ. Δεν θέλω να βλέπω μακακίες τύπου 300 - σημειωτέον ο ίδιος σκηνοθέτης ήταν και στις δύο ταινίες.

Κρίμα πάντως, αλλά σίγουρα είναι ταινία που θα μείνει στο ράφι για λίγο αλλά θα την ξαναδώ σύντομα!

........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 3 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κάτι τελευταίο:

Αν σχεδιάζετε να δείτε την ταινία, σας συνιστώ να αγοράσετε και διαβάσετε πρώτα το κόμικ. Κατ'αρχάς είναι αριστούργημα και 'πρέπει' να το διαβάσετε αλλά επίσης θα σας δώσει μία πολύ διαφορετική οπτική γωνία βλέποντας το φιλμ.

συμφωνώ με τον Pop. το ξεκίνησαν για ενήλικους και το τέλειωσαν για παιδιά.


===============================


άντεξα και είδα μόνο 45 λεπτά απο το inglorious basterds. δεν ξέρω αν θα αντέξω να δω και τα υπόλοιπα...:down::down::down:

το μόνο θετικό ήταν η μουσική

kaster999
28-08-09, 12:25
The Usual Suspects (http://www.imdb.com/title/tt0114814/) με τον ηθοποιαρα Kevin Spacey..
Ταινιαρα με 2 οσκαρ και μαλιστα 8.7/10 βαθμολογια στο imdb/ Προσωπικα πωρωθηκα :worthy:

harris
28-08-09, 12:29
The Usual Suspects (http://www.imdb.com/title/tt0114814/) με τον ηθοποιαρα Kevin Spacey..
Ταινιαρα με 2 οσκαρ και μαλιστα 8.7/10 βαθμολογια στο imdb/ Προσωπικα πωρωθηκα :worthy:

Keizer Souza rulezzzzzzzzzzz ;)

Erebos
28-08-09, 14:51
Για το drag me to hell εχει κανεις αποψη; :p Ειναι να παω με την παρεα αλλα εχω τις αμφιβολιες μου. Θα φροντισω να μην φαω πριν μιας και ειναι λιγο gore απ'οσο ειδα το trailer. :p

Την αγόρασα χθες και θα την δω μάλλον αύριο. Πάντως έχει πολύ υψηλή βαθμολογία σε imdb (http://www.imdb.com/title/tt1127180/) και rotten tomatoes (http://www.rottentomatoes.com/m/drag_me_to_hell/). Καλή επιλογή φαίνεται. :oneup:

akilleas
28-08-09, 15:20
Την αγόρασα χθες και θα την δω μάλλον αύριο. Πάντως έχει πολύ υψηλή βαθμολογία σε imdb (http://www.imdb.com/title/tt1127180/) και rotten tomatoes (http://www.rottentomatoes.com/m/drag_me_to_hell/). Καλή επιλογή φαίνεται. :oneup:

Δεν την ήξερα...αλλά το 92% στις Ντομάτες με έπεισε...και σπεύδω να την αγοράσω και εγώ...
Μακάρι να είναι καλή επιλογή.

tsigarid
28-08-09, 17:26
Xi yan (The Wedding Banquet) (http://www.imdb.com/title/tt0107156/)

Ένας ομοφυλόφιλος κινέζος στη Νέα Υόρκη είναι επιτυχημένος γενικά, αλλά οι γονείς του δεν ξέρουν τις σεξουαλικές του προτιμήσεις και προσπαθούν να τον παντρέψουν με μανία. Όταν αποφασίζει να τους κοροϊδέψει για να βρει την ησυχία του, κάτι απρόσμενο συμβαίνει (spoiler :p) και όλα μπλέκονται επικίνδυνα...

Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ. Πέρασε ένα από τα ισχυρότερα τεστ, την ξεκίνησα κουρασμένος και αργά, την είδα όλη και είχα ξυπνήσει τελείως! Πολύ καλό χιούμορ, χιλιοπερπατημένο σενάριο αλλά με κινέζους, οπότε με διαφορετική κουλτούρα και τελείως διαφορετικά κλισέ, κατά διαστήματα προβλεπόμενο, κατά διαστήματα τελείως απρόβλεπτο, ήταν ένα έργο που πραγματικά ευχαριστήθηκα! Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

WAntilles
28-08-09, 20:05
Ο Χάρι Πότερ και το Παρακράτος της Αυλής

Δεν ήταν άσχημο αλλά δυσκολεύομαι να προσδιορίσω πώς "με άφησε" το έργο.

Μου δημιούργησε την αίσθηση ότι με αφήνει κάπου στη μέση, με πολλά θέματα ανοικτά, αλλά πολύ κοντά στο να κλείσουν -> δηλαδή την ίδια που αφήνει σε κάποιον και το Empire Strikes Back.



ΥΓ: Όσο περνάν τα έργα αρχίζει και μου τη δίνει περισσότερο σαν χαρακτήρας η Ερμιόνη - και τί περίμενες όταν από όνομα -> λιμάνι.

ΥΓ2: Όσο περνάν τα έργα συπαθώ όλο και περισσότερο σαν χαρακτήρα τη Τζίνι.

ΥΓ3: Η Έλενα Τάδε Κάρτερ συνεχίζει αδιάλλειπτα να μου είναι παντελώς αχώνευτη. Αν και παραδέχομαι ότι έχει - έστω και μονόπλευρο (όπως ο Τζόνι Ντεπ) - ταλέντο -> στο να παίζει τις ψυχάκισσες.

ΥΓ4: Επιβεβαιώνεται πανηγυρικά στο έργο η άριστη επιλογή εξαρχής του Άλαν Ρίκμαν ως Σέβερους Σνέιπ.

GZahos
28-08-09, 23:45
Ο Σνειπ ειναι το μονο αξιολογο κομματι αυτων των ταινιων για μενα. Μπορω να βλεπω τον τυπο αυτο ολη την ημερα...

flamelab
28-08-09, 23:52
Πιστεύω ότι πολύ καλά έκαναν και έχουν προσέξει (από επιλογής ηθοποιού μέχρι τις ατάκες) το συγκεκριμένο ρόλο. Θα καταλάβετε τί εννοώ όταν τελειώσουν οι ταινίες.

Μέτριο spoiler:

Εξηγείται σε πολύ μεγάλο βαθμό η συμπεριφορά του Snape στο 7ο βιβλίο. Όχι μόνο η γενική συμπεριφορά (που έχει εξηγηθεί εν μέρει στο 3ο βιβλίο), αλλά και κινήσεις του, από την πρώτη μέρα που μπήκε στο Hogwarts ο Potter.

Επίσης μέτριο spoiler:

Δεν έχουμε σχεδόν καθόλου Hogwarts στις επόμενες δύο ταινίες. Οι χαρακτήρες τριγυρνάνε σε πολλά μέρη για να βρουν (spoiler για όσους δεν έχουν δει την 6η ταινία)

τα Horcruxes.


Επίσης, ο Dumbledore, ε, πιστεύω ότι ο πρώτος (ο οποίος απεβίωσε), ήταν σαφώς πιο ταιριαστός στο ρόλο.

Gothic
29-08-09, 03:40
Δεν την ήξερα...αλλά το 92% στις Ντομάτες με έπεισε...και σπεύδω να την αγοράσω και εγώ...
Μακάρι να είναι καλή επιλογή.
Το είδα σήμερα. Για φίλους της τριλογίας του Evil Dead και του στύλ του Ραϊμι, συνιστάται ανεπιφύλακτα. :oneup:

imr
29-08-09, 04:10
Ειδα και εγω σημερα το drag me to hell
Αρκετα καλη μπορω να πω ,καταφερνει να ειναι τρομακτικη και αστεια ταυτοχρονα
Με χαλασαν καποια σημεια οπως η πρωταγωνηστρια που ηταν λες και βγηκε απο το scary movie (η πηπως ηταν επιτηδες ετσι και δεν το πιασα?) αλλα σε γενικες γραμμες παρα πολυ καλη

ipo
29-08-09, 05:05
Είδα το The Curious Case of Benjamin Button (http://www.imdb.com/title/tt0421715/). Χωρίς να με ενθουσιάσει, κράτησε το ενδιαφέρον μου. 6/10.

akilleas
29-08-09, 05:30
Ειδα και εγω σημερα το drag me to hell
Αρκετα καλη μπορω να πω ,καταφερνει να ειναι τρομακτικη και αστεια ταυτοχρονα
Με χαλασαν καποια σημεια οπως η πρωταγωνηστρια που ηταν λες και βγηκε απο το scary movie (η πηπως ηταν επιτηδες ετσι και δεν το πιασα?) αλλα σε γενικες γραμμες παρα πολυ καλη

+1 Πολύ καλή.:oneup:
Αλλά και ο τυπάς δίπλα της ήτανε μία από τα ίδια...

taketrance
29-08-09, 06:06
Ελπιζω τις 2 επομενες ταινιες να τις κανουν πιο λεπτομερεις (που ειναι και το λογικο λογω διαρκειας ) ωστε να φερνει οσο το δυνατον περισσοτερο στο βιβλιο, που κατα την γνωμη μου ηταν και το καλυτερο ολης της σειρας. Το να διαδραματιζεται η ιστορια εκτος Χογκουαρτς πιστευω μπορουν να το εκμεταλλευτουν για να γινει πιο ευνοικο το δεσιμο της ταινιας και να αναλυσει ολα τα σημαντικα γεγονοτα , που ειναι σιγουρα αρκετα.

GZahos
29-08-09, 12:22
Επίσης, ο Dumbledore, ε, πιστεύω ότι ο πρώτος (ο οποίος απεβίωσε), ήταν σαφώς πιο ταιριαστός στο ρόλο.

Χαλαρα φιλε, χαλαρα. O Richard Harris δεν ηταν αυτος?

flamelab
29-08-09, 12:25
Χαλαρα φιλε, χαλαρα. O Richard Harris δεν ηταν αυτος?

Ναι. Του 'ταν γάντι ο ρόλος, από τις ατάκες μέχρι την εμφάνιση. Ενώ ο Gambon έχει πιο άγρια φάτσα.

Mouse Potato
29-08-09, 14:21
Για το drag me to hell εχει κανεις αποψη; :p Ειναι να παω με την παρεα αλλα εχω τις αμφιβολιες μου. Θα φροντισω να μην φαω πριν μιας και ειναι λιγο gore απ'οσο ειδα το trailer. :p

Το είδα εγώ... Μπορώ να πω πως μ' άρεσε... Αρκετά σιχαμένο σε κάποιες σκηνές.

7/10

tsigarid
29-08-09, 20:26
Fast and Furious (http://www.imdb.com/title/tt1013752/)
Δεν πιστεύω να περιμένετε ηθοποιία από ένα τέτοιο έργο; Δεν πιστεύω να περιμένετε υπόθεση; Ας μην κρυβόμαστε, αυτό το έργο το βλέπει κανείς για να δει γυναίκες, αγώνες αυτοκινήτων, πειραγμένους κινητήρες και bodyworks, άντε και κανένα offroad. Είχε τα πάντα, αλλά όχι αρκετά. Οι γυναίκες ήταν ελάχιστες, οι αγώνες αυτοκινήτων κακοί (λόγω λήψεων), τα αυτοκίνητα λίγα. Μόνο η πρώτη σκηνή με το βυτιοφόρο πραγματικά μου άρεσε, οι άλλες ήταν μέτριες. Μάλλον είχαν πολύ χαμηλό budget, με αποτέλεσμα να δείχνουν λίγα αυτοκίνητα, τι να πω... Ευχαριστήθηκα τον projector και το woofer πάντως!



The Secret Life of Words (http://www.imdb.com/title/tt0430576/)

Μια μοναχική και λίγο (ελάχιστα) πειραγμένη στο μυαλό γυναίκα η οποία επέζησε από τον πόλεμο της Γιουγκοσλαβίας πηγαίνει εθελοντικά σε μία πλατφόρμα άντλησης πετρελαίου ως νοσοκόμα για να βοηθήσει έναν ασθενή από ένα εργατικό ατύχημα. Μεταξύ τους αναπτύσσεται μια περίεργη σχέση...

Ακούγεται πολύ συνηθισμένο σενάριο, αλλά δεν είναι. Οι χαρακτήρες είναι εξαιρετικοί, ο Τιμ Ρόμπινς παίζει φανταστικά, και η ταινία είναι must see. Κυλάει σε υποτονικούς ρυθμούς, καθώς πολλοί από τους χαρακτήρες είναι μοναχικοί, αλλά η τελική κορύφωση είναι καταπληκτική.

Γιγάντιο spoiler:
Με χάλασε το happy end. Θα προτιμούσα να έχει τελειώσει το έργο μελαγχολικά, όπως ήταν σε όλη τη διάρκειά του, στη σκηνή που η κοπέλα φεύγει χωρίς να γυρίσει το κεφάλι της, όταν ο τύπος τη φωνάζει μέσα από το ασθενοφόρο.

mrsaccess
30-08-09, 02:38
Είδα και'γω το Fast and Furious πριν 2-3 μέρες. Μου άρεσε πολύ, λιγότερες γυναίκες και αυτοκίνητα από τα προηγούμενα αλλά περισσότερη περιπέτεια και μυστήριο.

Βασικά το να έχεις ένα Vin Diesel αγριεμένο που να διψά για εκδίκηση είναι από τα αγαπημένα μου σενάρια. Ο άνθρωπος έχει τη φάτσα ανθρώπου που δεν θέλεις να τσαντίσεις. Βέβαια θα μπορούσε να έχει λίγο πιο πολύπλοκο σενάριο και ο Vin να δέρνει περισσότερο κόσμο.

Mouse Potato
30-08-09, 03:00
Βασικά το να έχεις ένα Vin Diesel αγριεμένο που να διψά για εκδίκηση είναι από τα αγαπημένα μου σενάρια. Ο άνθρωπος έχει τη φάτσα ανθρώπου που δεν θέλεις να τσαντίσεις. Βέβαια θα μπορούσε να έχει λίγο πιο πολύπλοκο σενάριο και ο Vin να δέρνει περισσότερο κόσμο.

Για ρώτα και τον WAn να σου πει την άποψή του :rofl::rofl::rofl:

mrsaccess
30-08-09, 03:16
Ήδη φαντάζομαι τον Βιν με ένα τεράστιο γαλλικό κλειδί να έχει βάλει τον Darth κάτω και να φροντίζει ώστε το κράνος του να μην μπορεί να το φέρει στα ίσια του ούτε ο αρχιφανοποιός της Γκόντορ! :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.