PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 [129] 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

Collective_Soul
03-09-09, 03:02
Knowing παρα πολυ καλο και δεν το περιμενα λογω Cage
Ανετα 7.5-8/10 in my book

mrsaccess
03-09-09, 03:34
Dragonball Evolution :crazy:

Αν και δεν είχα δει το anime παρά ελάχιστες φορές και μάλιστα με την Ελληνική μεταγλώττιση, δεν ήταν τόσο άσχημο, μάλλον καλύτερο από σχετικές προσπάθειες μεταφοράς anime ή παιχνιδιών στη μεγάλη οθόνη. Υποθέτω πως εφόσον ξέρεις από την αρχή τι πρόκειται να δεις, είναι οκ.

Αυτόν που πάω πολύ είναι ο Chow Yun Fat. Ενώ ο άνθρωπος έχει πρωταγωνιστήσει σε άψογες ταινίες (όποιος δεν έχει δει το Killer imho δεν ξέρει τι σημαίνει ταινία δράσης) δεν μασάει να παίξει δεύτερο ρόλο στο dragonball! :worthy:

flamelab
03-09-09, 05:25
Knowing παρα πολυ καλο και δεν το περιμενα λογω Cage
Ανετα 7.5-8/10 in my book

Καλό, αλλά μες στα λάθη όμως.

Και το πιο κουφό,που νόμιζα ότι μόνο εγώ το πρόσεξα: εκεί που τριγυρνάει πάνω και κάτω στο μετρό, ΟΛΟΙ φοράνε:

μαύρα, γκρί και δύο γυναίκες άσπρα :crazy:

Άσε που τα δύο παιδάκια, τελικά φαίνονται κ@λοπαιδάκια γιατί η μικρή ούτε δάκρυ δεν έριξε για την μάνα της και ο μικρός, εκτός από μισό λεπτό "I don't want to go", μετά πήγε μετα περισσής χαράς. Στο τέλος μες στην καλή χαρά, ο μπαμπάκας γιοκ εντωμεταξύ.

Επίσης,

μέσα από χιλιάδες νούμερα, τελικά ο Cage ανακάλυψε το 9/11/01. Μου θυμίζει τις ταινίες που ψάχνουν για κωδικούς - αυτές με τα μεγάλα πράσινα γράμματα σε οθόνες με terminals εποχής 90' που λένε "ENTER PASSWORD:_" - και μέσα σε δύο προσπάθειες βρίσκουν τον κωδικό. Ουάου :p

akilleas
03-09-09, 13:30
Aπο υποθεση σχετικα καλο ηταν. Ψιλοαηδιασα αλλα δεν μπορω να πω οτι τρομαξα και πολυ. Βεβαια δεν με πιανουν και συχνα αυτα. Για ταινια τρομου ηταν λιγοτερο προβλεψιμη απο οτι ειναι συνηθως. :p Αξιζε.

+1
Καλή είναι...

tsigarid
03-09-09, 18:37
This is England (http://www.imdb.com/title/tt0480025/)

Ένα 12χρονο αγόρι χωρίς φίλους αρχίζει να κάνει παρέα με τους skinheads της γειτονιάς του, οι οποίοι εξελίσσονται στους καλύτερους φίλους του. Τα πράγματα εξελίσσονται χαλαρά, μέχρι που αποφυλακίζεται ένας άλλος της παρέας...

Συγκλονιστική ταινία για έντονο προβληματισμό με ακόμα πιο συγκλονιστικό φινάλε, η οποία δείχνει πόσο μπορεί να επηρεαστούν οι άνθρωποι από λίγους καλούς ρήτορες. Δείχνει το πόσο επιρρεπείς είμαστε στον προσηλυτισμό, ειδικά όταν μας προσφέρουν μία καλύτερη ζωή. Ξεκινώντας ήρεμα και ωραία, φτάνουμε να εγκαταλείπουμε τους ίδιους μας τους φίλους για χάρη μιας ιδέας, η οποία δεν είναι καν δικιά μας, αλλά μας την έχουν εμφυτεύσει. Να συνεχίσω; Απλά μην τη χάσετε!!

freshmeat
03-09-09, 19:14
This is England (http://www.imdb.com/title/tt0480025/)

Ένα 12χρονο αγόρι χωρίς φίλους αρχίζει να κάνει παρέα με τους skinheads της γειτονιάς του, οι οποίοι εξελίσσονται στους καλύτερους φίλους του. Τα πράγματα εξελίσσονται χαλαρά, μέχρι που αποφυλακίζεται ένας άλλος της παρέας...

Συγκλονιστική ταινία για έντονο προβληματισμό με ακόμα πιο συγκλονιστικό φινάλε, η οποία δείχνει πόσο μπορεί να επηρεαστούν οι άνθρωποι από λίγους καλούς ρήτορες. Δείχνει το πόσο επιρρεπείς είμαστε στον προσηλυτισμό, ειδικά όταν μας προσφέρουν μία καλύτερη ζωή. Ξεκινώντας ήρεμα και ωραία, φτάνουμε να εγκαταλείπουμε τους ίδιους μας τους φίλους για χάρη μιας ιδέας, η οποία δεν είναι καν δικιά μας, αλλά μας την έχουν εμφυτεύσει. Να συνεχίσω; Απλά μην τη χάσετε!!

Πολύ καλή.
Από τις ταινίες που επικεντρώνονται στην ουσία: το σενάριο και τις ερμηνείες των ηθοποιών. Χωρίς καθόλου εφέ, χωρίς πομπώδη μουσική υπόκρουση, χωρίς εντυπωσιακά σκηνικά, χωρίς εξεζητημένη φωτογραφία, χωρίς νευρώδη σκηνοθεσία.
Ο πιτσιρικάς παίζει τόσο απλά, που δε μπορείς να ξεχωρίσεις αν είναι τέλειος ηθοποιός ή αν απλά υποδύεται τον εαυτό του τον ίδιο.

Συγκρίνω αυτήν την ταινία με αντίστοιχες αμερικάνικες φανφάρες (American History X ας πούμε)...

Παρεπιπτόντως, έχεις δει το sweet sixteen (http://www.imdb.com/title/tt0313670/);

tsigarid
03-09-09, 19:53
Παρεπιπτόντως, έχεις δει το sweet sixteen (http://www.imdb.com/title/tt0313670/);
Όχι, δεν μου πολυαρέσει ο Ken Loach. Είναι καλό;

freshmeat
03-09-09, 20:55
Όχι, δεν μου πολυαρέσει ο Ken Loach. Είναι καλό;

Σχετικό είναι αυτό.
Εμένα μου άρεσε, τη θεωρώ από τις πολύ καλές του.
Πιθανολογώ ότι θα σου αρέσει. Δεν έχει άμεσα πολιτικά σχόλια, επικεντρώνεται κυρίως στις προσωπικότητες και στο πώς επηρεάζονται από το κοινωνικό περιβάλλον.
Έχει αρκετά απλή αφήγηση - άρα όχι κουραστική.
Ο μάγκας που παίζει είναι συγκλονιστικός.
Αλλά έχει διαλόγους του δρόμου, που της δίνουν ρεαλισμό αλλά ίσως ενοχληθεί κάποια στιγμή το αυτί σου (κάπου 200 τόσες φορές τη λέξη f*ck ας πούμε...)

Collective_Soul
03-09-09, 21:07
Συγκρίνω αυτήν την ταινία με αντίστοιχες αμερικάνικες φανφάρες (American History X ας πούμε)...

[/URL];

Το Αμερικαν Χιστορυ δεν ηταν ασχημο.

freshmeat
03-09-09, 21:50
Το Αμερικαν Χιστορυ δεν ηταν ασχημο.

Όχι, δεν ήταν, και αυτό κατά κύριο λόγο οφείλεται στο Norton.
Αν πέσει στα χέρια σου, δες το This is England να δεις πώς πραγματεύεται το ίδιο θέμα,

yiapap
04-09-09, 01:24
Idiocracy (http://www.imdb.com/title/tt0387808/) 6/10
Ένας κλασσικός τεμπέλης, στρατιωτικός και μια πόρνη συμμετέχουν σε ένα Αμερικάνικο πείραμα κρυογονικής με σκοπό την ψύξη τους για 1 έτος. Κάτι πάει στραβά και αποψύχονται 500 χρόνια μετά, για να ανακαλύψουν ότι είναι οι εξυπνότεροι άνθρωποι σε έναν πλανήτη που το IQ έχει πέσει δραματικά αφού στις σύγχρονες κοινωνίες είναι πιο πιθανό άτομα χαμηλού IQ να δημιουργούν περισσότερους απογόνους.
Γενικά είναι μια καλή ιδέα (αν και ψιλοχοντροαμφιλεγόμενο το μήνυμα) και το πρώτο 10λεπτο που εξηγεί το πως και γιατί φθίνει το IQ είναι καλό. Δυστυχώς οι ερμηνείες και το μετέπειτα σενάριο δεν βοηθάνε καθόλου με αποτέλεσμα η ταινία να εκφυλίζεται σε χαζοκομωδιούλα.
Παρόλαυτα ομολογώ ότι χαμογέλασα σε αρκετές σκηνές και άρα την προτείνω για ένα χαβαλέ απόγευμα.

The Belgrade Phantom (http://www.imdb.com/title/tt0810089/) 6/10
Χα! Η πρώτη Σέρβικη ταινία που είδα πριν από τον tsigarid (ή έστω την σχολιάζω πριν).
Είναι η ιστορία της κλοπής μιας Porsche στο Βελιγράδι του 1979. Ο κλέφτης την χρησιμοποιεί για να κόβει βόλτες σε κεντρικά σημεία του Βελιγραδίου προκαλώντας την αστυνομία να τον πιάσει με τα αξιολύπητα Zastava της.
Η ταινία είναι εξιστόριση ενός πραγματικού συμβάντος και έχει εμβόλιμες συνεντεύξεις από (υποθέτω) πραγματικούς πρωταγωνιστές της. Γενικά μεταφέρει ένα νοσταλγικό κλίμα για εκείνη την εποχή, χωρίς βέβαια να παραλείπει αρνητικά σχόλια για το καθεστώς του Τίτο.
Όμως... Οι ηθοποιίες ήταν από μέτριες έως κακές και σε πολλά σημεία η ταινία έδειχνε να μην μπορεί να ξεπεράσει τον χαμηλό προϋπολογισμό της. Ε, όταν μιλάμε για μια ταινία που η δράση της είναι τα κυνηγητά με αυτοκίνητα είναι προφανές ότι ο χαμηλός προϋπολογισμός δεν βοηθάει.
Βλέπεται αρκετά ευχάριστα από τους fan του Ευρωπαϊκου κινηματογράφου, αλλά ως εκεί.

Sin noticias de Dios (http://www.imdb.com/title/tt0284491/) (No news from God) 5/10
Δεν θυμάμαι αν το είδα σε αυτό το νήμα, αλλά ακόμη προσπαθώ να καταλάβω γιατί την είδα. Εκτός των εξαιρετικών πρωταγωνιστών της η ταινία χάνει από παντού. Και το ότι είχε άθλια μετάφραση (όσο μπορούσα να καταλάβω αφού είναι στα ισπανικά+γαλλικά+αγγλικά) σαφώς δεν βοήθησε. Προσπεράστε την.

btw το This is England έχει ξαναφερθεί άλλες 2 φορές. Κάντε και μια αναζήτηση στο νήμα πρώτα :p

flamelab
04-09-09, 01:48
Man from Earth 8/10

Το ξεκίνησα βλέποντας κάποια ποστς εδώ πέρα για αυτό, αλλά μιας και δεν έλεγαν και πολλά πολλά, είχε το μυστήριό του. Στην αρχή είναι λιγάκι (έως πολύ) βαρετή, μέχρι να μπει στο ψητό. Kαι μετά γίνεται πολύ ενδιαφέρουσα.

Το βασικό είναι ότι σε κάνει κυριολεκτικά να μπεις στην θέση των θεατών του τύπου που τους μιλάει. Κάθεσαι και ακούς την ιστορία.

Απλή ταινία, ωραία, μείον 2 γιατί εάν έβαζε λίγο από την φιλοσοφική τρέλα τύπου Matrix, θα έφτανε να'ναι εξαιρετική. (προσωπική άποψη, δεν το χρειαζόταν)

Δεύτερη φορά μέσα σε δύο μέρες που πετυχαίνω ταινία που παίζει την Εβδόμη του Μπετόβεν. Weird.

Collective_Soul
04-09-09, 01:51
Εγω το ειχα προτεινει εδω και καιρο Το Μαν φρομ εαρθ..φοβερη ταινια

Παω να δω το Stand By Me σε μια μεταμεσονυχτια προβολη
Τελευταια φορα που το ειχα δει ηταν αριστουργημα για να δουμε αυτη τη φορα

Καλο ξημερωμα

yiapap
04-09-09, 02:33
Εγω το ειχα προτεινει εδω και καιρο Το Μαν φρομ εαρθ..φοβερη ταινιαΓια την ακρίβεια έχει συζητηθεί σε 34 posts με πρώτο αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1678942&postcount=760). Κοιτάζωντας μάλιστα τις ταινίες (http://www.imdb.com/mymovies/list?l=41643180) που έχω βαθμολογήσει στο IMDb βλέπω ότι είναι η μόνη (μαζί με το Religulous που είναι ντοκυμαντέρ όμως) που της έχω βάλει 10!

@flamelab
Διαφωνώ με το matrix υπόβαθρο. Η ταινία είναι ήδη πολύπλοκη και ενδιαφέρεται περισσότερο για το τι/γιατί πιστεύουμε παρά για την προέλευση του κόσμου (φιλοσοφική, κοσμολογική whatever). Επομένως η προσθήκη άλλου περιεχομένου θα μπέρδευε την υπόθεση χωρίς να προσδίδει κάτι. imho φυσικά.

Τώρα που τα σκέφτηκα λέω να την βάλω στα υπόψιν για επαναπροβολή...
(πάλι θα καθυστερήσει ο Ταρκόφσκι... και οι βαμπίες :p)

simpsonment
04-09-09, 11:10
Οι BASTARDS στο σινεμα που ειναι κοντα μας βαλανε το INGLOURIOUS BASTERDS μονο στις 11 το βραδυ και αντε να το δω τωρα... Το ιδιο επαθα και με το HANGOVER μονο που αυτο δεν ειχα με κανεναν να παω για να το δω. Τελικα το ειδα ομως κατεβασμενο σε ενα φιλο μου. Πολυ καλη ταινια!!
Προσωπικα μου αρεσει πολυ ο ΤΑΡΑΝΤΙΝΟ. Πριν απο λιγο καιρο ειδα και το GRINDHOUSE (συμπαραγωγη ΤΑΡΑΝΤΙΝΟ και ΡΟΝΤΡΙΓΚΕΖ αλλα 2 ξεχωριστες ταινιες πολυ καλες ομως)

........Auto merged post: simpsonment πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και το αυστριακο FUNNY GAMES μια βλακεια!!

mach
04-09-09, 11:14
Πολύ κουλτούρεψε το νήμα.

Για όσους έχουν ζαλιστεί από το υψηλό επίπεδο των παραπάνω συμμετεχόντων ( :1eye: :p ), προτείνω το maniac cop 2 (http://www.imdb.com/title/tt0100107/usercomments). Εκπληκτική raw καλτιά με τον αξέχαστο σαγόνια από το Tango and Cash (http://www.imdb.com/title/tt0098439/), τον Robert Z'Dar, σε πρωταγωνιστικό ρόλο.
To αίμα ρέει άφθονο, οι ηθοποιοί είναι αρκούντως αδιάφοροι, το σενάριο εξυπηρετεί άριστα την ανύπαρκτη πλοκή, η σκηνοθεσία συγκεντρώνεται μαεστρικά στις καραμπίνες, τα χέρια που κόβονται και τα κοντάρια που διαπερνούν τους ηθοποιούς. Ένα μικρό αριστούργημα!

simpsonment
04-09-09, 11:18
Μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες ειναι το CLICK (comedy-drama). 10/10 σιγουρα.
(εννοειται οτι Η αγαπημενη μου ειναι το SIMPSONS MOVIE.

Επισης καλυτερο αποτι περιμενα ηταν ΤΟ ΚΑΚΟ (2005). ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΘΡΙΛΕΡ (slasher) δεν ηταν και τοσο απογοητευτικο τελικά. Περιμενω ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ τον Οκτωβριο!!

by yiapap
Εχμ... δε λέμε τέτοια πράγματααααα

Collective_Soul
04-09-09, 11:36
Παιδια τελικα ειδα το Fast and Furious στον προτζεκτορα και οχι το Stand By Me

Οπτιοκοακουστικο υπερθεαμα την απολαυσα αλλα γενικα σαν ταινια ποιοτικα επασχε.

simpsonment
04-09-09, 11:37
Εχμ... δε λέμε τέτοια πράγματααααα[/edit]

Συγγνωμη εχεις δικιο δεν θα κανω αυτο που ειπα:oops::oops::oops:

yiapap
04-09-09, 11:56
Συγγνωμη εχεις δικιο δεν θα κανω αυτο που ειπα:oops::oops::oops:Βρε κάνε ότι θες. Απλά μην το διαφημίζεις :p

DOU
05-09-09, 12:59
Aπο υποθεση σχετικα καλο ηταν. Ψιλοαηδιασα αλλα δεν μπορω να πω οτι τρομαξα και πολυ. Βεβαια δεν με πιανουν και συχνα αυτα. Για ταινια τρομου ηταν λιγοτερο προβλεψιμη απο οτι ειναι συνηθως. :p Αξιζε.

Εεε ειδα το πρωτο 20λεπτο απο περιεργια,μολις ειδα τη σατανογρια να της φευγει η μασελα καταλαβα περι τινος προκειται και αλλαξα ταινια αμεσως...:lol:

Παιζει ο σχιζοφρενης δολοφονος με το πριονι να ειναι ταινιαρα μπροστα σε αυτη τη @@ια.:p


Παιδια, βγήκε Final Destination 4 (βλεπω τον θανατο σου).
Τι λετε αξιζει?
Γιατι το 2 και το 3 δε μου αρεσαν.
Μόνο το 1...


Μια απο τα ιδια,ψιλομαπα το καρπουζι.:hmm:

freshmeat
05-09-09, 14:05
Παιζει ο σχιζοφρενης δολοφονος με το πριονι να ειναι ταινιαρα μπροστα σε αυτη τη @@ια.:p


Είναι ταινιάρα από μόνη της... :)

mosaic
05-09-09, 14:50
Πολύ καλή.
Από τις ταινίες που επικεντρώνονται στην ουσία: το σενάριο και τις ερμηνείες των ηθοποιών. Χωρίς καθόλου εφέ, χωρίς πομπώδη μουσική υπόκρουση, χωρίς εντυπωσιακά σκηνικά, χωρίς εξεζητημένη φωτογραφία, χωρίς νευρώδη σκηνοθεσία.
Ο πιτσιρικάς παίζει τόσο απλά, που δε μπορείς να ξεχωρίσεις αν είναι τέλειος ηθοποιός ή αν απλά υποδύεται τον εαυτό του τον ίδιο.

Συγκρίνω αυτήν την ταινία με αντίστοιχες αμερικάνικες φανφάρες (American History X ας πούμε)...

Παρεπιπτόντως, έχεις δει το sweet sixteen (http://www.imdb.com/title/tt0313670/);

θα διαφωνήσω με τον παραλληλισμό ……. αλήθεια; και ποιος αντιγράφει αντιγράφει ποιον....;
αφού είχε προηγηθεί η εκπληκτική ταινία, σκληρή μεν! και ωμή, όμως αληθινή! και για αυτό έκανε τη διαφορά …American History X (http://www.imdb.com/title/tt0120586/) . .όπου εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ!!

……επίσης μη ξεχνάμε και την ερμηνεία του μικρού αδερφού (του Derek) ο Danny δε ξέρω αν θυμάστε τις σκηνές του μικρού αδερφού ….που πάλευε μέσα του (+ επηρεασμένος από τον μεγάλο του αδερφό) και διχασμένος …..μέχρι να συνειδητοποίηση ότι ο φανατισμός τελικά είναι καταστροφικός και γενικότερα με τις φυλετικές διακρίσεις...

οκ απλά οι απόψεις διίστανται....:) ίσως το βλέπουμε από διαφορετική οπτική γωνία....


"..καμιά φορά οι έντονες σκηνές και νευρώδεις ίσως;; ……. κάπου ενδόμυχα υποβόσκουν είναι αληθινές …… και αυτό ίσως κάπου να ενοχλεί … ακόμα κι όταν γνωρίζοντας .. αυτό που ξεπροβάλει είναι μέσα από ταινία/σκηνικά ...σχετικά με τις κοινωνικές πολιτικοκοινωνικές ταινίες "
αλλά αυτό τώρα είναι μια άλλη ιστορία ….

ciaoant1
06-09-09, 14:16
σήμερα στις 21.00 έχει στην ΕΤ1 μια εξαιρετική ταινία, το "Γη και ελευθερία" (Land and freedom) του Κεν Λόουτς

Περισσότερα εδώ:
http://www.imdb.com/title/tt0114671/
http://tvradio.ert.gr/tv/details.asp?pid=3159519&chid=8

WAntilles
06-09-09, 15:45
σήμερα στις 21.00 έχει στην ΕΤ1 μια εξαιρετική ταινία, το "Γη και ελευθερία" (Land and freedom) του Κεν Λόουτς

Είναι όντως πολύ καλή ταινία.

100άδες - τάξεις μεγέθους - καλύτερη από το παντελώς επιληπτικό-ακαταλαβίστικο-παναθλιότατο-ύπερ-βαρετότατο (είχα κοιμηθεί) Underground.

Και πραγματεύονται επακριβώς τα ίδια θέματα.

freshmeat
06-09-09, 16:48
σήμερα στις 21.00 έχει στην ΕΤ1 μια εξαιρετική ταινία, το "Γη και ελευθερία" (Land and freedom) του Κεν Λόουτς



Πράγματι πολύ καλή.
Και αναφέρεται σε όλες τις ιστορικές παραμέτρους της περιόδου εκείνης, ακόμα και σε αυτές που για πολλά χρόνια ήταν ταμπού.
Να τη δείτε όσοι μπορέσετε, αξίζει και καλλιτεχνικά, και ως καταγραφή μιας περιόδου.

nnn
07-09-09, 00:30
Είδα το Gamer, total mind control μπρμπρ :x

Collective_Soul
07-09-09, 11:10
City Of God
Xτες το βραδυ το ειδα καλο και νεο-ρεαλιστικο
8.5/10

tsigarid
07-09-09, 17:41
Maria Larssons eviga ögonblick (everlasting moments) (http://www.imdb.com/title/tt0961066/)

Στη Σουηδία τις πρώτες 2 δεκαετίες του 20ου αιώνα ένα ζευγάρι αγωνίζεται να τα βγάλει πέρα οικονομικά, έχοντας ένα ολοένα αυξανόμενο αριθμό παιδιών και οικογενειακής βίας, κυρίως λόγω του ποτού που είναι επιρρεπής ο πατέρας. Όταν όμως η σύζυγος ανακαλύπτει μία ξεχασμένη φωτογραφική μηχανή, όλη η ζωή της αλλάζει...

Ακόμα μία πολύ καλή ταινία που με κράτησε ξύπνιο μέχρι πολύ αργά, απλά γυρισμένη, με ελαφρό τόνο απαισιοδοξίας, καταπληκτικές ερμηνείες, μερικά γελοία σκηνοθετικά λάθη και μερικές στιγμές καταπληκτικής φωτογραφίας. Χωρίς να διεκδικεί δάφνες κορυφαίας ποιότητας, υπήρχαν στιγμές που με έκανε να καταλάβω γιατί ο κινηματογράφος θεωρείται τέχνη... Υπάρχουν στιγμές που νομίζεις ότι βλέπεις τη μεταφορά ενός ποιήματος στην οθόνη και όχι ενός σεναρίου.

Για την ιστορία, η υπόθεση είναι εμπνευσμένη από την ιστορία των προγόνων της αφηγήτριας (μία από τις κόρες στην ταινία).

WAntilles
07-09-09, 19:48
Τρανσμπούρδερς 2.

Μα καλά, αυτουνού του "μαμάμουα", "όλα τα κόβω, όλα τα μαχαιρώνω", "αρχισκηνοθεταρά", κανένας δεν κάθισε να του πει, ότι το αξιοθρήνητο-ανύπαρκτο στόρι που είχε, δεν βάσταγε ταινία για πάνω από 1.5 ώρα; Κι αυτός έκατσε και την έκανε 2.5;

Μόνο τρανσφορμεράκια Ίγουοκς και Τζαρ-Τζαρ Μπινκς δεν μας έβαλε.



ΥΓ: Μόνο καλό σημείο το (voice) performance του Tony Todd. Είναι καλός ηθοποιός και μπορεί να σηκώσει πολύ άνετα ευρεία ποικιλία ρόλων.

ΥΓ2: Η Μέγκαν Φοξ, πολύ πλαστικο-fake, δεν τραβάει. Πρέπει τουλάχιστο να 30αρίσει, και βλέπουμε. Και φυσικά, από ηθοποία -> κορμάρα, που λέμε.

yiapap
07-09-09, 22:15
Australia (http://www.imdb.com/title/tt0455824/)7/10
Απέφευγα καιρό να τη δω λόγο των μέτριων έως κακών κριτικών που είχε και της διάρκειάς της.
Την είδα χθες και μου άρεσε αρκετά! Οι κακές ερμηνείες των Κίντμαν & Τζάκμαν αντισταθμίζονται από τις καλές ερμηνείες των υπολοίπων και την εξαιρεική ερμηνεία του μικρού μιγά. Κατά τα άλλα η ταινία κύλησε πολύ ευχάριστα παρά το μεγάλο της μήκος (2:45).
Συνίσταται για κάθε φάση.

sonic
07-09-09, 22:24
District 9, πολύ καλό για φανς του είδους και όχι μόνο. Μου αρέσει πολύ που έβαλε το εξωγήινο σκάφος στο Γιοχάνεσμπουργκ και όχι πουθενά στην Αμερική, ως ήθησται.

Θα έχει και συνέχεια, ελπίζω το ίδιο καλή.

Mouse Potato
07-09-09, 22:25
District 9, πολύ καλό για φανς του είδους και όχι μόνο. Μου αρέσει πολύ που έβαλε το εξωγήινο σκάφος στο Γιοχάνεσμπουργκ και όχι πουθενά στην Αμερική, ως ήθησται.

Θα έχει και συνέχεια, ελπίζω το ίδιο καλή.




:sorry::(:(

sonic
07-09-09, 22:29
Ερμ, δεν είπα τίποτα κακό ή κάτι που δεν είναι ήδη γνωστό... νομίζω δηλ.

albatross
07-09-09, 22:34
Australia (http://www.imdb.com/title/tt0455824/)7/10
Απέφευγα καιρό να τη δω λόγο των μέτριων έως κακών κριτικών που είχε και της διάρκειάς της.
Την είδα χθες και μου άρεσε αρκετά! Οι κακές ερμηνείες των Κίντμαν & Τζάκμαν αντισταθμίζονται από τις καλές ερμηνείες των υπολοίπων και την εξαιρεική ερμηνεία του μικρού μιγά. Κατά τα άλλα η ταινία κύλησε πολύ ευχάριστα παρά το μεγάλο της μήκος (2:45).
Συνίσταται για κάθε φάση.

Εγώ πάλι την καταέθαψα. Ουσιαστικά πρόκειται, κατά τη γνώμη μου πάντα, για μια ταινία που δεν ξέρει τι θέλει να είναι. Λίγο περιπέτεια, λίγο κωμωδία, λίγο ρομάντζο, λίγο epic. Λίγο απ' όλα με τζατζίκι. Αν βάλεις μέσα σ' όλα αυτά και τα ελεεινά εφέ, καθώς και τα βασανιστικά μακρόσυρτα πλάνα που βλέπεις σε fast forward και πάλι δεν είναι αρκετό... η ταινία αυτή παίρνει... (μισό να συμβουλευτώ τη λίστα μου) ... 4/10. O μικρός μιγάς δε, μου έφερε συνειρμικά στο μυαλό τη βιβλική μορφή του Ηρώδη.

yiapap
08-09-09, 08:20
Εγώ πάλι την καταέθαψα. Ουσιαστικά πρόκειται, κατά τη γνώμη μου πάντα, για μια ταινία που δεν ξέρει τι θέλει να είναι. Λίγο περιπέτεια, λίγο κωμωδία, λίγο ρομάντζο, λίγο epic. Λίγο απ' όλα με τζατζίκι. Αν βάλεις μέσα σ' όλα αυτά και τα ελεεινά εφέ, καθώς και τα βασανιστικά μακρόσυρτα πλάνα που βλέπεις σε fast forward και πάλι δεν είναι αρκετό... η ταινία αυτή παίρνει... (μισό να συμβουλευτώ τη λίστα μου) ... 4/10. O μικρός μιγάς δε, μου έφερε συνειρμικά στο μυαλό τη βιβλική μορφή του Ηρώδη.:lol: :lol:
Kι εγώ τέτοιες κριτικές είχα διαβάσει και δίσταζα. Τελικά όλα είναι θέμα (προ)διάθεσης. Αν την είχα δει περιμένοντας την σούπερ υπερπαραγωγή ίσως κι εγώ να έλεγα τα παραπάνω.
Τώρα όμως στο μόνο που συμφωνώ είναι το γλυκανάλατο ρομάντζο για το οποίο όμως ευθύνονται οι πρωταγωνιστές που σεν βλεπότανε και όχι το σενάριο. Τα εφέ θα μπορούσαν να είναι καλύτερα ποιοτικά, όμως έδεναν πολύ με την ταινία. Και για τον πιτσιρικά, είσαι λίγο άδικος μάλλον :lol: :lol:

On other news...
Banlieue 13 (http://www.imdb.com/title/tt0414852/) 6/10
Σαφώς καλύτερο από το άθλιο ultimatum βλέπεται ευχάριστα από τους οπαδούς των ταινιών δράσης. Μου φάνηκε ψιλομέτριο ίσως ακριβώς γιατί είχα φάει την πατάτα του - Ultimatum πρώτα (η προδιάθεση που λέγαμε).

Thank you for smoking (http://www.imdb.com/title/tt0427944/) 7/10
H ταινία παρακολουθεί την ζωή και την καριέρα του Nick Naylor ο οποίος τυχαίνει να είναι λομπίστας για τις καπνοβιομηχανίες. Εξυπνο σενάριο, καλούτσικες ηθοποιίες σε μια ταινία που δύσκολα μπορεί να μπει σε κάποιο συγκεκριμένο είδος. Αν μου βάζανε το μαχαίρι στο λαιμό θα έλεγα μάλλον πολιτική κωμωδία.
Προτείνεται.

Dead Man's Shoes (http://www.imdb.com/title/tt0419677/) 7/10
O Richard επιστρέφει στην επαρχιακή κωμόπολη της Αγγλίας για να εκδικηθεί τους ανθρώπους που πριν χρόνια κακομεταχειρίστηκαν τον καθυστερημένο αδερφό του. Αγγλική κοινωνική ταινία, καλά γυρισμένη και με πολύ δυνατό τέλος (+1 πόντος). Επίσης προτείνεται αν μπορείτε να ανεχθείτε και μερικές βίαιες σκηνές.

Ice Age 3 - Dawn of the Dinosaurs (http://www.imdb.com/title/tt1080016/) 7/10
Ομολογώ. Είμαι fan της σειράς! :oops:
Πολύ καλή για ένα χαβαλέ απογευματοβραδάκι με τη σκηνή έναρξης (http://www.youtube.com/watch?v=-W2mJpXEPf8) να είναι όλα τα λεφτά :lol:

Burning Skies
08-09-09, 08:31
Antichrist: Αρκετά καλό αλλά καθόλου εύπεπτο και ιδιαίτερα ωμό.

Drag me to hell: Αξιος συνεχιστής της "κουλτούρας" των Evil Dead.

The uninvited: Από τις καλές ταινίες τρόμου και με πετυχημένο τέλος.

flamelab
08-09-09, 10:02
Quantum of Solace:
:yawn:

3 με το ζόρι 4/10.

Μπήκε άνετα στις ταινίες που θα βάζω για να νυστάξω.

manicx
08-09-09, 12:15
Shinjuku Incident: Εντελώς διαφορετική ταινία από αυτές που μας έχει συνηθίσει ο Jackie Chan. Πολύ καλή με ένα μείγμα συναισθημάτων καθ όλη την διάρκεια της με αποκορύφωμα το τέλος.

iloxos
08-09-09, 12:32
Τρανσμπούρδερς 2.

Μα καλά, αυτουνού του "μαμάμουα", "όλα τα κόβω, όλα τα μαχαιρώνω", "αρχισκηνοθεταρά", κανένας δεν κάθισε να του πει, ότι το αξιοθρήνητο-ανύπαρκτο στόρι που είχε, δεν βάσταγε ταινία για πάνω από 1.5 ώρα; Κι αυτός έκατσε και την έκανε 2.5;

Μόνο τρανσφορμεράκια Ίγουοκς και Τζαρ-Τζαρ Μπινκς δεν μας έβαλε.



ΥΓ: Μόνο καλό σημείο το (voice) performance του Tony Todd. Είναι καλός ηθοποιός και μπορεί να σηκώσει πολύ άνετα ευρεία ποικιλία ρόλων.

ΥΓ2: Η Μέγκαν Φοξ, πολύ πλαστικο-fake, δεν τραβάει. Πρέπει τουλάχιστο να 30αρίσει, και βλέπουμε. Και φυσικά, από ηθοποία -> κορμάρα, που λέμε.

συμφωνώ σε όλα


Australia (http://www.imdb.com/title/tt0455824/)7/10
Απέφευγα καιρό να τη δω λόγο των μέτριων έως κακών κριτικών που είχε και της διάρκειάς της.
Την είδα χθες και μου άρεσε αρκετά! Οι κακές ερμηνείες των Κίντμαν & Τζάκμαν αντισταθμίζονται από τις καλές ερμηνείες των υπολοίπων και την εξαιρεική ερμηνεία του μικρού μιγά. Κατά τα άλλα η ταινία κύλησε πολύ ευχάριστα παρά το μεγάλο της μήκος (2:45).Συνίσταται για κάθε φάση.

για κάθε φάση αν είσαι 45 χρονών γυναίκα. αν άλλαζαν το Love story το έργο θα έγραφε. μάλλον το είδες με παρέα και φοβήθηκες το ξύλο:p



District 9, πολύ καλό για φανς του είδους και όχι μόνο. Μου αρέσει πολύ που έβαλε το εξωγήινο σκάφος στο Γιοχάνεσμπουργκ και όχι πουθενά στην Αμερική, ως ήθησται.Θα έχει και συνέχεια, ελπίζω το ίδιο καλή.

καλή προσπάθεια. το σενάριο ήθελε λίγο δουλειά ακόμα.

πλάκα πλάκα οι εγκαταστάσεις των γαριδών και τα πλάνα είναι αυτά των μαύρων πριν το 91....σκέτη κόλαση.


Quantum of Solace:
:yawn:
3 με το ζόρι 4/10.
Μπήκε άνετα στις ταινίες που θα βάζω για να νυστάξω.

το ξεφτίλισες ρε!!!! :nono:

================================================

είδα τελικά μετά απο ψάξιμο το "9 ya rota" ή ο 9ος λόχος. πολεμικό με τους σοβιετικούς στο αφγανιστάν ελάχιστα πριν την κάνουν.
αν και βασίστηκε σε αληθινή ιστορία -με τον 9 λόχο να δίνει ρέστα αλλά θερμοπύλες- η μοντέρνα και τρομερά διαδεδομένη στους ρώσους ταινία ήταν ολίγον τι μλκ και μου θύμισε το εξαιρετικά εμετικό red dawn των αμερικανών. ξύλο στρο στρατόπεδο, σεξ, χασίσια και ταλιμπάν εξ ουρανού.
αντί να γυρνάνε ταινία για τους ήρωές τους γυρνάνε ταινία για εποπ. παρόμοιο παράδειγμα η τουρκική "κοιλάδα των λύκων". εμετός 10/10

:down:

Collective_Soul
08-09-09, 12:43
Aπαραδεκτο το quantum of solace : 2/10
To Casino Royale ηταν κορυφαιο ομως

flamelab
08-09-09, 12:48
το ξεφτίλισες ρε!!!! :nono:

Mα ήταν ασυνάρτητο, εγώ φταίω ; Φουλ στα κλισέ, ο Bond πιο κρύος από το κοτόπουλο στην κατάψυξη, τα Bond girls δεν φτουράνε στην προηγούμενη που είχε και μία κάποια κλάση, κακό και άνευρο καστ, σκηνές που για να φαίνονται δήθεν γρήγορες και ουάου είχε διακοσια-τριαντα-δύο πλάνα σε ένα δευτερόλεπτο από εκατό μεριές και δεν ήξερες τί στο καλό γινόταν.

Υ.Γ. Και οι πλάγιες διαφημίσεις Sony Ericsson και Windows Surface παραήταν εμφανείς.

iloxos
08-09-09, 14:06
Μα δεν έχεις καταλάβει οτι τα νέα JB ΔΕΝ είναι JB!!! Άλλο πράγμα, άλλη δομή.

ΥΓ το ford ka το ξέχασες;;; όλα τα έργα πια έχουν διαφημίσεις.

tsigarid
08-09-09, 17:09
Pierrot Le Fou (http://www.imdb.com/title/tt0059592/)

Καλά ποιος νόμιζε ότι είναι αυτός που γύρισε την ταινία; Κανένας μεγάλος καλλιτέχνης που ήθελε να το παίξει κουλτούρας και έκανε μία ασυνάρτητη ταινία με ψευτοβαθιά μηνύματα; Ουστ! Ούτε στη μέση δεν την έφτασα.

tsigarid
08-09-09, 20:30
Σκέφτηκα να αναφέρω ένα θεικό παράδειγμα ψευτοκουλτούρας:

Είναι μέσα στο αυτοκίνητο ο Jean-Paul Belmondo με τη γκόμενά του, αυτός οδηγεί και κάποια στιγμή κοιτιέται στο εσωτερικό καθρεφτάκι του αυτοκινήτου. Ακολουθεί η απόλυτη σκηνή:

- Γκ: Τι βλέπεις;
- J-P: Βλέπω κάποιον έτοιμο να τρέξει με 100km/h και να πέσει στον γκρεμό...
- Γκ (γυρνώντας το καθρεφτάκι προς το μέρος της): Εγώ βλέπω μία ερωτευμένη με κάποιον έτοιμο να τρέξει με 100km/h και να πέσει στον γκρεμό...
- J-P: Ας φιληθούμε λοιπόν :crazy:

Mouse Potato
08-09-09, 20:46
Σκέφτηκα να αναφέρω ένα θεικό παράδειγμα ψευτοκουλτούρας:

Είναι μέσα στο αυτοκίνητο ο Jean-Paul Belmondo με τη γκόμενά του, αυτός οδηγεί και κάποια στιγμή κοιτιέται στο εσωτερικό καθρεφτάκι του αυτοκινήτου. Ακολουθεί η απόλυτη σκηνή:

- Γκ: Τι βλέπεις;
- J-P: Βλέπω κάποιον έτοιμο να τρέξει με 100km/h και να πέσει στον γκρεμό...
- Γκ (γυρνώντας το καθρεφτάκι προς το μέρος της): Εγώ βλέπω μία ερωτευμένη με κάποιον έτοιμο να τρέξει με 100km/h και να πέσει στον γκρεμό...
- J-P: Ας φιληθούμε λοιπόν :crazy:

Εγώ βγάζω τα εξής συμπεράσματα:

1) Δεν έχεις τρέξει ποτέ με 100km/h προς κάποιον γκρεμό
2) Δεν έχεις ερωτευτεί ποτέ :crazy::lol:

tsigarid
08-09-09, 20:48
Μα δεν τρέχαν προς τον γκρεμό, απλά οδηγούσαν στον δρόμο, μεταφορικό ήταν. Όποιος δει την ταινία και αντέξει να φτάσει μέχρι αυτό το σημείο, προσφορά από εμένα τα ποπκόρν του μήνα!

mosaic
08-09-09, 21:10
επηρεασμένη από τη συζήτηση εδώ, .....την Κυριακή έβαλα μια να ξαναδώ το American History X
τα συναισθήματα μου.. σαν όταν πρωτοείδα την ταινία με καθήλωσε :respekt: για άλλη μια φορά! ….
Είχα ξεχάσει το φινάλε της ταινίας, σχετικά με τον μικρό Danny :( …….




σήμερα στις 21.00 έχει στην ΕΤ1 μια εξαιρετική ταινία, το "Γη και ελευθερία" (Land and freedom) του Κεν Λόουτς

Περισσότερα εδώ:
http://www.imdb.com/title/tt0114671/
http://tvradio.ert.gr/tv/details.asp?pid=3159519&chid=8
τo είδα κ εγώ!!:D …….. ωραίες ερμηνείες και έτσι μια ευαισθησία να το πω; …. Και σε κάποια φάση γέλασα:rolleyes:... όπου βέβαια ήταν και τόσο δίκαιο το ξέσπασμα της γυναίκας που επέστρεφε με τα ψώνια της…. και ενώ αντάλλασαν οι δυο αντίπαλες ομάδες πυρά όπως και λεκτικά αναμεταξύ τους ………για το τι πιστεύουν ……. και ποιος κοροϊδεύει ποιον… ξάφνου λοιπόν επεμβαίνει αυτή η γραφική γυναίκα....
"Μα σταματήστε επιτέλους! Αναμεταξύ σας ανταλλάσσετε πυρά! ενώ πρέπει να είμαστε μια γροθιά …… και είναι ώρα για να στρώσω τραπέζι!!" :p ….λολ sorry, και της ρίχνουν μια σφαίρα στα τρόφιμα συγκεκριμένα στο λάχανο… sorry γμτ μου ….. και στην ταινία οι ηθοποιοί γέλασαν εε
πολύ λυπηρό το τέλος ......όπως και με την Blanca :(……

..μου θύμισε λιγάκι τα δικά μας εδώ εποχή δικτατορίας ..

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 18 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

…και μιας και πήρα φόρα,,, θυμόμουν ότι κάπου στα dvd μου βόσκει κάτι σχετικό με τους G8 ……..κ ω ναι το ξέθαψα! :worthy:

DOU
08-09-09, 21:12
Night at the Museum - Battle of the Smithsonian

Καλο ηταν,μαρεσε.

mosaic
08-09-09, 21:54
Χμμμμ δεν ξέρω γιατί… αλλά δε βρίσκω και πολλές πληροφορίες internet έως καθόλου θα έλεγα για το συγκεκριμένο ντοκουμέντο βίντεο ….ίσως κάτι δε δίνω σωστά; ….

Πρόκειται για ένα φιλμ σχετικά με …

ΓΕΝΟΒΑ 2001 Ένας διαφορετικός κόσμος είναι εφικτός

ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΙΡΗΝΗΣ "ΧΑΙΝΡΙΧ ΜΠΕΛ" ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Είναι Ιούλιος του 2001 και οι 8 ισχυροί οικονομικοί παράγοντες του πλανήτη έρχονται στην Γένοβα για να συζητήσουν για το μέλλον της Γης. Στην πόλη συρρέουν εκατοντάδες χιλιάδων απλών, ανέντακτων ή όχι ανθρώπων, που διαφωνούν με το status quo των πραγμάτων, διεκδικούν την ύπαρξη μιας συνιστώσας δικαιοσύνης στις αποφάσεις, κόντρα στα οικονομικά συμφέροντα. Η πόλη θα χωριστεί στα δυο. Από την μια οι γραφειοκράτες της G8, ο στρατός και η αστυνομία, από την άλλη οι πολυάριθμοι, πολύχρωμοι διαδηλωτές. Οι μέρες που θα ακολουθήσουν είναι ιστορικές. Οι Ιταλοί κινηματογραφιστές αντιλαμβάνονται αμέσως τη σημασία των γεγονότων, 33 από αυτούς, με την επιτήρηση του Φραντσέσκο Μαζέλι και του Έτορε Σκόλα, καταγράφουν τα τεκταινόμενα. Εκατοντάδες ώρες υλικού θα συγκεντρωθούν: Ο χωρισμός της πόλης, η άφιξη των διαδηλωτών, η καθημερινότητα τους, οι συγκεντρώσεις, οι διαδηλώσεις, το ξέσπασμα της βίας,…… …….. Μέρες που συγκλόνισαν τον κόσμο σε μια ταινία μακριά από την όποια διάθεση ξερής καταγραφής, ένα φιλμ που βυθίζεται στον κόσμο των εξεγερμένων του Σιάτλ, της Πράγας , του Πόρτο Αλλέγκρε και της Γένοβας, καταδεικνύοντας την κοινωνική, πολιτισμική, πολιτική διάσταση του αγώνα τους, μια μαρτυρία για μια από τις πρώτες συγκλονιστικές μαζικές πράξεις του νέου αιώνα, που τιμήθηκε με το Βραβείο Ειρήνης στο Φεστιβάλ Βερολίνου

ουφ..... τα έγραψα από το οπισθόφυλλο...

Λοιπόν θα πρέπει να είμαι πολύ τυχερή που είμαι κάτοχος αυτού του DVD
ούτε που θυμάμαι από ποια εφημερίδα ή περιοδικό το έχω αποκτήσει αλλά είναι πάνω από 5 χρόνια που το έχω..

παιδιά πραγματικά αξίζει!!!! …. Προσπαθήστε να το βρείτε!

αυτααα δλδ στο καπάκι είδα τρεις ταινίες : p

@ ADSLgr.com All rights reserved.