PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 [132] 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

mpakaliaros
15-09-09, 20:16
Αυτήν την βδομάδα είδα τις εξής:
Le fabuleux destin d'Amelie Poulain (http://www.imdb.com/title/tt0211915/)
Διαβάζοντας την υπόθεση δεν περίμενα να μου αρέσει μιας και μου έκανε κάπως αισθηματική κλπ αλλά διαψεύστηκα ευχάριστα.
Μου άφησε μια πολύ γλυκιά γεύση αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτήν την έκφραση.Είχε πολύ "παιχνιδιάρικο" ύφος.Ίσως φταίει και η
Tautou γιαυτό.Μια πολύ καλή ταινία.

Stars Wars:The Clone Wars (http://www.imdb.com/title/tt1185834/)
Ένα θα πω.Άκρως παιδική.Ούτε καν για έφηβους.Μόνο ένα λόγο μπορώ να σκεφτώ
για την οποία θα πρέπει να την δείτε.Φέρει τον τίτλο Stars Wars.Αυτό.Τίποτα άλλο.

Star Trek (http://www.imdb.com/title/tt0796366/)
Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι μου είχε μείνει η πικρία από την προαναφερθείσα ταινία
αλλά και αυτή δεν με εντυπωσίασε.Δυστυχώς δεν θυμάμαι και πολλά από την πλοκή
της ομώνυμης σειράς ώστε να κρίνω το σενάριο παρόλα αυτά μου φάνηκε μέτριο.

Είδα και γω ,παρασυρόμενος από το νήμα, το District 9 και μπορώ να πω πως μου άρεσε
πάρα πολύ.
Σήμερα λέω να δω στον κινηματογράφο το Βλέπω τον Θάνατο σου 4 σε 3D ή το Up μιας και με πρήζει μια φίλη.

mosaic
15-09-09, 20:17
Die bitteren Tränen der Petra von Kant (The Bitter Tears of Petra Von Kant) (http://www.imdb.com/title/tt0068278/)

. . . . . τη σχέση αφέντη-σκλάβου, τη θέση του άντρα και της γυναίκας σε ένα γάμο, και πολλά άλλα. Είναι σίγουρα βαριά ταινία, εγκεφαλική, που ΔΕΝ προτείνεται για ένα χαλαρό βραδάκι με ποπκόρν και κοκακόλα. Αντίθετα, προτείνεται έντονα για μια παρέα θεατών με όρεξη για κουβέντα, . . . . .

Τα πικρά δάκρυα της Πέτρα φον Καντ

yeap . . . αρκετά βαριά και ψυχοκατάσταση..... η άρνηση της απόρριψης . . . . και η επιβολή εξουσίας

αλλά αξίζει. . . .

arial
15-09-09, 20:23
Αυτήν την βδομάδα είδα τις εξής:
Le fabuleux destin d'Amelie Poulain (http://www.imdb.com/title/tt0211915/)
Διαβάζοντας την υπόθεση δεν περίμενα να μου αρέσει μιας και μου έκανε κάπως αισθηματική κλπ αλλά διαψεύστηκα ευχάριστα.
Μου άφησε μια πολύ γλυκιά γεύση αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτήν την έκφραση.Είχε πολύ "παιχνιδιάρικο" ύφος.Ίσως φταίει και η
Tautou γιαυτό.Μια πολύ καλή ταινία.


H Amelie ειναι απο τις αγαπημενες μου ταινιες. Με εκανε να σκεφτω καποια πραγματα διαφορετικα απο οτι τα σκεφτομουν... Ισως και Η αγαπημενη μου ταινια :)

mosaic
15-09-09, 20:35
και μιας που αναφερθήκαμε σε ψυχο-καταστάσεις για δείτε αυτό το εργάκι Dogville του (2003)
δεν έχει να κάνει με χολιγουντιανή ταινία ή με τίποτα περίεργα εφε

αντίθετα . . . . είναι σαν μια θεατρική παράσταση (στηρίζεται στις εκφράσεις και στους διαλόγους) . . . εχμμμ και πάλι σχετικά με την επιβολή. . εξουσία . . .

για δείτε δείτε το ;) :)

albatross
15-09-09, 20:42
To Dogville, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι σπουδή πάνω στην ανθρώπινη φύση. Αμείλικτη ταινία.

midnightsun
15-09-09, 20:51
και μιας που αναφερθήκαμε σε ψυχο-καταστάσεις για δείτε αυτό το εργάκι Dogville του (2003)
δεν έχει να κάνει με χολιγουντιανή ταινία ή με τίποτα περίεργα εφε

αντίθετα . . . . είναι σαν μια θεατρική παράσταση (στηρίζεται στις εκφράσεις και στους διαλόγους) . . . εχμμμ και πάλι σχετικά με την επιβολή. . εξουσία . . .

για δείτε δείτε το ;) :)

Τίγκα στα κλισέ κατά την γνώμη μου. ;)

mosaic
15-09-09, 21:15
H Amelie ειναι απο τις αγαπημενες μου ταινιες. Με εκανε να σκεφτω καποια πραγματα διαφορετικα απο οτι τα σκεφτομουν... Ισως και Η αγαπημενη μου ταινια :)

εμένα η ταινία που με έκανε να σκεφτώ κάποια πράγματα διαφορετικά είναι η

Chocolat του (2000 film) (http://en.wikipedia.org/wiki/Chocolat_(2000_film))

επίσης χαριτωμένη/κοινωνική ταινία . . . .και που περνάει ωραία μηνύματα

να μην επιτρέπουμε στους εαυτούς μας να χανόμαστε μες τη σοβαροφάνεια και στους καθωσπρεπισμούς να είμαστε Freeee :yahoo: ελεύθεροι στο μυαλό

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 3 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........


To Dogville, κατά την ταπεινή μου γνώμη, είναι σπουδή πάνω στην ανθρώπινη φύση. Αμείλικτη ταινία.
. . .μέσα σε μια πρόταση τα είπες όλα . . . . δε νομίζω να μπορούσα να το πω καλύτερα :oneup:

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 3 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τίγκα στα κλισέ κατά την γνώμη μου. ;)
εχμμμ . . . . .δε με βοηθά η επιγραμματικότητα σου (όμως εννοώντας σχεδόν μονολεκτικά)
. . . . . αν θες να γίνεις λιγάκι πιο σαφής!

midnightsun
15-09-09, 21:37
εχμμμ . . . . .δε με βοηθά η επιγραμματικότητα σου, αν θες να γίνεις λιγάκι πιο σαφής!. . . .

Είχα δει την ταινία όταν κυκλοφόρησε.

1.Μικρή κοινωνία με καλούς ανθρώπους όσο δεν υπάρχει διαθέσιμο θύμα.

2.Ωραία που την κυνηγάνε γκανκστερ.

3.Προστάτης - σωτήρας που βλέπει από την αρχή κιόλας την ξενη γυναικα σαν αντικείμενο.

4.Ξένη που κάνει θελήματα όσο φιλοξενείται - αφού αποδείξει την καλοσύνη της. (unisex κλισε)

5.Παρόλο τα ζόρια αρχίζει τις φιλίες η ξένη. (unisex και αυτό).

6. Με τα πρώτα σημάδια αδυναμίας, αρχίζει η βάρβαρη εκμετάλευση.

7.Στο τέλος θριαμβεύει η διακαιωσύνη.

Σε πόσες ταινίες εχώ δει κάτι παρόμοιο ; Σε αρκετές.

albatross
15-09-09, 21:56
Είχα δει την ταινία όταν κυκλοφόρησε.

1.Μικρή κοινωνία με καλούς ανθρώπους όσο δεν υπάρχει διαθέσιμο θύμα.

2.Ωραία που την κυνηγάνε γκανκστερ.

3.Προστάτης - σωτήρας που βλέπει από την αρχή κιόλας την ξενη γυναικα σαν αντικείμενο.

4.Ξένη που κάνει θελήματα όσο φιλοξενείται - αφού αποδείξει την καλοσύνη της. (unisex κλισε)

5.Παρόλο τα ζόρια αρχίζει τις φιλίες η ξένη. (unisex και αυτό).

6. Με τα πρώτα σημάδια αδυναμίας, αρχίζει η βάρβαρη εκμετάλευση.

7.Στο τέλος θριαμβεύει η διακαιωσύνη.

Σε πόσες ταινίες εχώ δει κάτι παρόμοιο ; Σε αρκετές.

Μέσα από την υπερανάλυση έχασες το νόημα της ταινίας... και δε νομίζω ότι στο τέλος θριαμβεύει η δικαιοσύνη. Θριαμβεύει η ανθρώπινη φύση... όπως και καθ' όλη τη διάρκεια της ταινίας. Το νόημα της ταινίας είναι... μήπως τελικά δεν είμαι και τόσο ακέραιος όσο νομίζω; Μήπως το νομίζω αυτό μόνο επειδή μου το επιτρέπουν οι συγκυρίες; ;)

midnightsun
15-09-09, 22:04
Μέσα από την υπερανάλυση έχασες το νόημα της ταινίας... και δε νομίζω ότι στο τέλος θριαμβεύει η δικαιοσύνη. Θριαμβεύει η ανθρώπινη φύση... όπως και καθ' όλη τη διάρκεια της ταινίας. Το νόημα της ταινίας είναι... μήπως τελικά δεν είμαι και τόσο ακέραιος όσο νομίζω; Μήπως το νομίζω αυτό μόνο επειδή μου το επιτρέπουν οι συγκυρίες; ;)

Όσο και να φαίνεται περίεργο στο τέλος τιμωρούνται όλοι εκτός του σκύλου που είναι ο μόνος αθώος. Αν πραγματικά θριαμβεύε η ανθρώπινη φύση η τιμωρία θα ήταν πολύ πιο βάρβαρη.

Περι ορέξεως...κολοκυθόπιτα

DOU
15-09-09, 22:04
Inglourious Basterds, το βρηκα πολυ βαρετο,τι νυστα ηταν αυτη ρε γμ.....:yawn::yawn:

Mouse Potato
15-09-09, 22:09
Inglourious Basterds, το βρηκα πολυ βαρετο,τι νυστα ηταν αυτη ρε γμ.....:yawn::yawn:

Συμφωνώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3012250#post3012250) :oneup:

albatross
15-09-09, 22:20
Όσο και να φαίνεται περίεργο στο τέλος τιμωρούνται όλοι εκτός του σκύλου που είναι ο μόνος αθώος. Αν πραγματικά θριαμβεύε η ανθρώπινη φύση η τιμωρία θα ήταν πολύ πιο βάρβαρη.

Περι ορέξεως...κολοκυθόπιτα

Πόσο πιο βάρβαρη; Θα την πλήρωνε κι ο σκύλος; Στην ουσία η ταινία δείχνει ότι σε τελική ανάλυση κανείς δεν είναι υπεράνω των αρχέγονων ενστίκτων (όπως η εκδίκηση για παράδειγμα) όσο και αν έχουμε χρυσώσει το χάπι και ζούμε σε έναν (υποτίθεται) πολιτισμένο κόσμο. Αν το καλοσκεφτείς η ανθρωπότητα δεν έχει προοδεύσει πολύ από τα χρόνια που γινόταν ανθρωποθυσίες. Απλώς τώρα οι άνθρωποι θυσιάζονται στο βωμό του κέρδους και των συμφερόντων. Κατά κάποιο τρόπο μας οδηγούν τα αρχέγονα ένστικτα, τα οποία έχουμε μασκαρέψει με ένα προσωπείο πολιτισμού και κουλτούρας. Hell yeah...:oneup: We are civilized... sort of. ;)

midnightsun
15-09-09, 22:28
Πόσο πιο βάρβαρη; Θα την πλήρωνε κι ο σκύλος; Στην ουσία η ταινία δείχνει ότι σε τελική ανάλυση κανείς δεν είναι υπεράνω των αρχέγονων ενστίκτων (όπως η εκδίκηση για παράδειγμα) όσο και αν έχουμε χρυσώσει το χάπι και ζούμε σε έναν (υποτίθεται) πολιτισμένο κόσμο. Αν το καλοσκεφτείς η ανθρωπότητα δεν έχει προοδεύσει πολύ από τα χρόνια που γινόταν ανθρωποθυσίες. Απλώς τώρα οι άνθρωποι θυσιάζονται στο βωμό του κέρδους και των συμφερόντων. Κατά κάποιο τρόπο μας οδηγούν τα αρχέγονα ένστικτα, τα οποία έχουμε μασκαρέψει με ένα προσωπείο πολιτισμού και κουλτούρας. Hell yeah...:oneup: We are civilized... sort of. ;)

Υπάρχουν και χειρότερα από το να εκτελέσεις απλά έναν ανθρώπο, και δεν νομίζω να έπιασες το νόημα της ανθρώπινης φύσης, είναι τα συμφέροντα και το προσωπικό κέρδος η ανθρώπινη φύση για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Αλλά συνεχίστε να πιστεύετε στην εμφυτή καλοσύνη ή κακία του κόσμου, βολεύει το μυαλό, ελάχιστοι είναι οι διάβολοι ή οι άγιοι άνθρωποι.

yiapap
15-09-09, 22:31
The girl with the dragon tattoo (http://www.imdb.com/title/tt1132620/) 7/10
Not bad. Καλό αστυνομικό θρίλερ από την Σουηδία (+1 πόντος :p). Εντύπωση μου έκανε η μουσική επένδυση της ταινίας, Φαντάζομαι ότι πράγματι το βιβλίο θα είναι καλύτερο γιατί οι χαρακτήρες είναι πολύ σύνθετοι για να μπορέσει να τους αναλύσει μια ταινία.

Battle for Terra (http://www.imdb.com/title/tt0858486/) 6/10
+1 πόντος γιατί είναι δικά μας παιδιά οι δημιουργοί (Τσίγκας, Σπηλιωτόπουλος) είναι μια animated ταινία ΕΦ με την υπογραφή της Pixar.
Υποτίθεται ότι είναι ταινία για μεγάλα παιδιά, όμως για να είμαι ειλικρινής την βρήκα μάλλον μονοδιάστατη και απλοϊκή.

The Informers (http://www.imdb.com/title/tt0865554/) 5/10
H ταινία μας δείχνει διάφορες ιστορίες που λαμβάνουν χώρα στις αρχές της δεκαετίας το '80 στο LA. Ένας ροκ σταρ που δεν ξέρει τι μέρα είναι, ένας παραγωγός που πρέπει να γυρίσει στη γυναίκα του αλλά θέλει να είναι με μια άλλη, ένας θυρωρός με έναν θείο που η παρανομία είναι τρόπος ζωής. Κάτι άλλοι και άλλες που κοιμούνται με όλους και όλες, μερικά "καλά παιδιά" που αρνούνται να μπουν στο τριπάκι και όπως δείχνουν τα πράγματα θα είναι οι μόνοι που θα σωθούν από την μάστιγα του αιώνα που έρχεται και, και,και.
Μπερδευτήκατε; Μην ανησυχείτε. Το ίδιο μπερδεμένος ήταν και ο σεναριογράφος και ο σκηνοθέτης. Σπονδυλωτή ταινία σε ένα ασπόνδυλο πλάσμα.
Προτείνεται μόνο αν είστε απεγνωσμένοι και δεν θέλετε να δείτε πολιτική συζήτηση στην TV.

Hotel Rwanda (http://www.imdb.com/title/tt0395169/) 8/10
Tην πέτυχα στις Top ταινίες του IMDb και επειδή για κάποιο λόγο μου είχε ξεφύγει αποφάσια να την δω.
Εξαιρετική ταινία για την ιστορία του εμφυλίου στη Ρουάντα όπου ένας διευθυντής ξενοδοχείου παρά το ότι ανήκει στην φυλή των Χούτου δίνει καταφύγιο και γλυτώνει 1000+ Τούτσι κατά τη διάρκεια του Εμφυλίου.
Άψογη ερμηνεία από τον πρωταγωνιστή (Don Cheadle), καλές από τους υπόλοιπους, πολύ καλή φωτογραφία, εξαιρετική σκηνοθεσία, στρωτή πλοκή, καλή εμβάθυνση σε ένα δύσκολο θέμα.
Αν κι εσείς την είχατε χάσει, δείτε την έστω και τώρα!

Hurt Locker (http://www.imdb.com/title/tt0887912/) 6/10
Kαλογυρισμένη ταινία που παρακολουθεί (embedded θεατής :p) μια μονάδα ΤΕΝΞ στο Ιράκ. Και βέβαια εκεί δεν λείπουν οι βόμβες και οι εκρήξεις.
Γενικά καλή για ταινία δράσης αλλά αρκετά επιφανειακή όσον αφορά τους χαρακτήρες. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε ότι καταφέρνει να περάσει την παράνοια που πρέπει να νιώθουν οι ΗΠΑνοί στο Ιράκ όπου δεν ξέρουν από πού θα τους έρθει, ποιός είναι κακός, ποιός είναι πολύ κακός και ποιός είναι τρομοκράτης.
Βλέπεται ευχάριστα.

Collective_Soul
15-09-09, 22:37
Προτείνεται μόνο αν είστε απεγνωσμένοι και δεν θέλετε να δείτε πολιτική συζήτηση στην TV.



:respekt::respekt::rofl::rofl::rofl:

albatross
15-09-09, 22:43
Υπάρχουν και χειρότερα από το να εκτελέσεις απλά έναν ανθρώπο, και δεν νομίζω να έπιασες το νόημα της ανθρώπινης φύσης, είναι τα συμφέροντα και το προσωπικό κέρδος η ανθρώπινη φύση για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Αλλά συνεχίστε να πιστεύετε στην εμφυτή καλοσύνη ή κακία του κόσμου, βολεύει το μυαλό, ελάχιστοι είναι οι διάβολοι ή οι άγιοι άνθρωποι.

Δεν πιστεύω σε έμφυτο τίποτα, εκτός από το ένστικτο της επιβίωσης, το οποίο έχουν όλα τα πλάσματα (όπως και οι σκύλοι), και τα παράγωγά του, τα οποία βρίσκονται στη σφαίρα του εγωισμού. Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα παιδείας. Παιδείας που είναι αμφίβολο αν θα νικήσει όταν βρεθεί απέναντι στα εγωιστικά ανθρώπινα ένστικτα (σε πραγματικά κρίσιμες στιγμές).
btw δε μιλάω μόνο για την εκτέλεση... η ταινία δίνει πολλές αφορμές για να προβληματιστείς κατά πόσο οι δήθεν ηθικές αξίες μπορούν να σταθούν απέναντι στα πιο δύσκολα διλήμματα. Και κατά πόσο είναι εύκολο να είσαι ενάρετος όταν πραγματικά δε χρειάστηκε ποτέ να δοκιμαστεί η αρετή σου και οι απόψεις σου. Η παγκόσμια πραγματικότητα δείχνει ότι οι περισσότεροι άνθρωποι υποκρίνονται, ενώ οι λιγοστοί που δεν το κάνουν είναι δείγματα προς εξαφάνιση και χλευασμό, για να μην πω βιτσιόζοι και μαζοχιστές στη χειρότερη περίπτωση. Στη χώρα μας για παράδειγμα όλα πάνε ανάποδα.
Η διαφθορά έχει φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Το αστείο είναι ότι σχεδόν όλοι πιστεύουν ότι είναι καλοί άνθρωποι... στο κάτω κάτω δεν έχουν σκοτώσει κανέναν.

midnightsun
15-09-09, 22:52
Δεν πιστεύω σε έμφυτο τίποτα, εκτός από το ένστικτο της επιβίωσης, το οποίο έχουν όλα τα πλάσματα (όπως και οι σκύλοι), και τα παράγωγά του, τα οποία βρίσκονται στη σφαίρα του εγωισμού. Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα παιδείας. Παιδείας που είναι αμφίβολο αν θα νικήσει όταν βρεθεί απέναντι στα εγωιστικά ανθρώπινα ένστικτα (σε πραγματικά κρίσιμες στιγμές).
btw δε μιλάω μόνο για την εκτέλεση... η ταινία δίνει πολλές αφορμές για να προβληματιστείς κατά πόσο οι δήθεν ηθικές αξίες μπορούν να σταθούν απέναντι στα πιο δύσκολα διλήμματα. Και κατά πόσο είναι εύκολο να είσαι ενάρετος όταν πραγματικά δε χρειάστηκε ποτέ να δοκιμαστεί η αρετή σου και οι απόψεις σου. Η παγκόσμια πραγματικότητα δείχνει ότι οι περισσότεροι άνθρωποι υποκρίνονται, ενώ οι λιγοστοί που δεν το κάνουν είναι δείγματα προς εξαφάνιση και χλευασμό, για να μην πω βιτσιόζοι και μαζοχιστές στη χειρότερη περίπτωση. Στη χώρα μας για παράδειγμα όλα πάνε ανάποδα.
Η διαφθορά έχει φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Το αστείο είναι ότι σχεδόν όλοι πιστεύουν ότι είναι καλοί άνθρωποι... στο κάτω κάτω δεν έχουν σκοτώσει κανέναν.

Δεν απευθύνθηκα προσωπικά σε εσένα στην τελευταία σειρά που έγραψα γι' αυτό και ήταν σε πληθυντικό.

Η μόνη αντίρρηση σε αυτά που γράφεις εδώ είναι αυτό «περι ηθικής κατάπτωσης» μοτιβο που έβαλα σε bold.

Πότε είχαν ηθική οι άνθρωποι για να την χάσουν ; Απλά άλλα έκαναν και άλλα κάνουν τώρα.

Εγώ σταματώ για να μην καταστρεψώ στα offtopic το θέμα.

mosaic
15-09-09, 23:00
. . midnightsun, albatross και λοιποί

ο albatross με κάλυψε . . . σίγουρα δε θα τα έλεγα καλύτερα,

τέλος πάντων, είναι αρκετά αληθινή η ταινία και εμένα προσωπικά με άγγιξε. . . μάλιστα την παρεμβαλα και με τη σημερινή κρίση που περνάμε όλοι μας και πόσοι άνθρωποι ζούνε σε αντίξοες συνθήκες. . . . χωρίς να δικαιολογείτε βέβαια η όποια παραβατικότητα μπορεί να επέλθει. . .

συζήτηση κάνουμε . . . δεν τσακωνόμαστε

@ midnightsun: εσύ το βλέπεις διαφορετικά . . σεβαστό!

ωστόσο θα πω το άλλο
αυτό που μου κάνει εντύπωση . . . .εκτός από το κλισέ που είπες αρχικά … στη συνέχεια αυτό το unisex . . . .και τέλος
Σε πόσες ταινίες εχώ δει κάτι παρόμοιο ; Σε αρκετές.

ε με αυτή τη λογική . . . . . μιας κ όλες οι ταινίες/σενάρια . . . .ακόμα καμιά φορά και οι κωμωδίες ή και με τα terminator . . . . έχουν να κάνουν με το κακό και το καλό . . . . . μήπως τότε να πάψουμε βλέπουμε ταινίες; . . . μιας και όλα τα θεωρούμε δεδομένα; :p :p

whaever....

κάπου είχα διαβάσει σε μια κριτική για το έργο που έλεγε στο τέλος

Όπως και με τις περισσότερες ταινίες του Trier άλλοι θα το αγαπήσουν, ενώ άλλοι μπορεί να το μισήσουν. Διαλέξτε στρατόπεδο.

albatross
15-09-09, 23:00
Πότε είχαν ηθική οι άνθρωποι για να την χάσουν ; Απλά άλλα έκαναν και άλλα κάνουν τώρα.

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα... απλώς αυτό που έχουν τώρα είναι το πρόσχημα της ηθικής. Αυτό δεν υπάρχει στα ζώα, ούτε και στον πρωτόγονο άνθρωπο. Αυτό θεωρώ ότι πραγματεύεται η ταινία, κατά τη γνώμη μου. Εξ' ου και η ονομασία Dogville. ;)

flamelab
16-09-09, 09:48
Final Destination 4 (Βλέπω το θάνατό σου 4). 3/10

Σε 3D aka στραβωμάρα. Αλλά επειδή ήταν 3D παίρνει 1 στα 3.
Το άλλο 1 στα 3 για την εντυπωσιακή σκηνή με τα αυτοκίνητα στην αρχή.
Άλλο 1 στα 3 γιατί επιτέλους τέλειωσε στο τέλος.

Κατα τα άλλα, υπερπροβλέψιμο, υπερκλισέ, υπεράταλαντοι ηθοποιοί, σιχαμένες σκηνές (καλά το περίμενα αυτό), πολύ σιχαμένες σκηνές (αυτό δεν το περίμενα), χάλια rendered CGI σε 3D που αποτέλουσαν τα οράματα του τύπου που στραβωνόσουν με τα γυαλιά.

ipo
16-09-09, 12:34
Είδα χτες μισό Dirty Dancing (http://www.imdb.com/title/tt0092890/) μεταγλωττισμένο στα Ιταλικά. :rofl:

DOU
16-09-09, 12:42
Final Destination 4 (Βλέπω το θάνατό σου 4). 3/10



Mαπα το καρπουζι,οχι οτι περιμεναμε και κατι διαφορετικο,κλασσικα πραγματα.

GZahos
16-09-09, 13:09
Είδα χτες μισό Dirty Dancing (http://www.imdb.com/title/tt0092890/) μεταγλωττισμένο στα Ιταλικά. :rofl:

Αφου αντεξες και το μισο... :)

ipo
16-09-09, 13:47
Αφου αντεξες και το μισο... :)
Τα χορευτικά και η μουσική ήταν καταπληκτικά, αλλά στα Ιταλικά δε λέει. Άσε που δεν ξέρω Ιταλικά. :p

iloxos
16-09-09, 14:32
δεν έχετε δει το ρόκυ Ι στα τούρκικα....


άντριιιεεεεεεεεεεννννννν!!!!! γκελ μπουρντά!!!

ipo
16-09-09, 15:02
Έχω βιώσει το "κιτ γκελ μπουρντά" βλέποντας μικρός Ιππότη της Ασφάλτου στα Τούρκικα.

BlueAngel
16-09-09, 15:12
Λοιπον ειδα στο σινεμα (εννοειται) το Gamer με τον Gerard Butler...
ταν λιγο χαλια, πολυ αμερικανια...ε βεβαια κατι 15 χρονα πιο περα ξετρελλαθηκαν, ξερετε video games και ετσι.
Και γω ξετρελλαθηκα με τον Gerard ομως και περασε το διωρακι ευχαριστα!:p

Επισης ειδα το υπερ-φρικιαστικο θριλλερ "Drag me to Hell" ....ο,τι και να πω ειναι λιγο...ειχα καιρο να δω ενα πραγματικο θριλλερ που -επιτελους!- να μην εχει happy end!!!:crazy:

mosaic
17-09-09, 04:09
άλλη μια πολύ καλή ταινία...αυτή φορά μικρού μήκους, και ελληνική...και με πολύ καλή μουσική.

Ιστορία ενός φιλήσυχου ανθρώπου (http://www.tvxs.gr/v12836)

ακατάλληλη για φρουρούς και νωχελικούς πιστούς...

το είδα το φιλμάκι . . . αλλά τώρα τι να πω; . . . δεν είμαι και ειδική ώστε να κάνω αξιολόγηση

Όμως ως απλή θεατής . .μου κέντρισε το ενδιαφέρον!

Πολύ εκφραστικός ο ηθοποιός στο ρόλο ενός απαθούς ανθρώπου
καλά εκεί που είπε Αν δεν είχε περάσει το τρένο . . . . "θα ήμουν πολύ ευτυχισμένος"
μετά από ότι ακολούθησε. . .

τόσο πειστικός μέσα στην απάθεια του . . . . . . .

σχετικό/άσχετο. . . δεν ξέρω;. .
και αν για το ένα . . .αν για το άλλο . . .αν για εκείνο . . .αν αρχίσουμε τα αν. . . .
"ζήσε Μάη να φας τριφύλλι" :p

έκπληξη η παρουσία του Δημ. Πουλικακου στο ρόλο του δικαστή . . .

μια σκέψη: δε θέλει και πολύ για να γίνουμε απαθείς σήμερα πλέον . . . .
υπάρχει τέτοια ατιμωρησία από ανθρώπους που επιτρέπουμε και τους δίνουμε βήμα να μας διοικούν. . . . ε και με όσα συμβαίνουν γύρω μας, δεν είναι και δύσκολο να πάθουμε ένα black out
δε λέμε πολλές φορές (για διάφορα γεγονότα). . .ό,τι ξεχνάμε εύκολα;. . . .

με παίδεψε λιγάκι . .μέχρι να καταλάβω ότι είναι απόσπασμα από ένα βιβλίο του
Ανρί Μισώ ή Μισό (Henri Michaux) (http://en.wikipedia.org/wiki/Henri_Michaux)

Με μπέρδεψε η αναφορά του ονόματος "Χενρι" από τα σχόλια της ομάδας TVXS που ανέβασαν το βίντεο

........Auto merged post: mosaic πρόσθεσε 5 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οοοοps, ξέχασα. . . Και ναι ωραία μουσική εκεί που έπρεπε! και όπως έπρεπε!

Tiven
17-09-09, 11:28
Ωραίο το Changeling.

Το Sleep Dealers το έχει δει κανείς;

DOU
17-09-09, 12:54
Ειδα το Aliens in the attic,καλα περασε 1.20 λεπτα...

Erebos
17-09-09, 13:35
Το Sleep Dealers το έχει δει κανείς;

Το είχα ξεκινήσει εγώ, αλλά δεν είχα χρόνο και είδα μόνο κανα μισάωρο. Πολύ ωραίο φαίνεται πάντως. :oneup:

Tiven
17-09-09, 21:21
Το είχα ξεκινήσει εγώ, αλλά δεν είχα χρόνο και είδα μόνο κανα μισάωρο. Πολύ ωραίο φαίνεται πάντως. :oneup:

Το είδα πριν λίγο, ωραίο ήταν τελικά.

GZahos
17-09-09, 21:45
Ειδα το G.I.JOE. Πανικος, 1 ωρα και 40 λεπτα συνεχομενη δραση. Κουραστικα να εχω τα ματια μονιμως τεντωμενα ανοιχτα! :p

Σαν εργο πολυ παιδικο αλλα διασκεδαστικο οσο κραταει. Δεν με χαλασε καθολου.

yiapap
17-09-09, 21:48
Συνήθως γράφω για ταινίες 1-2 φορές την εβδομάδα αλλά...
Judgment at Nuremberg (http://www.imdb.com/title/tt0055031/) 10/10
Aπό τις κορυφαίες ταινίες που έχει βγάλει ο Αμερικάνικος κινηματογράφος. Με σενάριο που πήρε Όσκαρ απόλυτα δίκαια αφού ο όγκος και το επίπεδο των διαλόγων είναι εκπληκτικό η ταινία του Stanley Kramer πλαισιώνεται και από ένα απίστευτο cast. Spenser Tracy, Burt Lancaster, Marlen Dietrich, Maximillian Shell, Montgomery Clift (+ μια γηρασμένη, μέτρια Judy Garland, + ένας William Shatner νεώτερος απ' ότι είχα ποτέ φανταστεί). Ειδικά οι Tracy, Lancaster είναι εκπληκτικοί, ο Shell πήρε Όσκαρ ενώ ο Clift είχε προταθεί για Όσκαρ β' Αδρικού παρά το ότι έπαιξε για... 9 λεπτά!

Η ταινία δεν είναι η πρώτ ηδίκη της Νυρεμβέργης αλλά μια από τις μεταγενέστερες μικρότερες. Στην συγκεκριμένη δικάζονται 4 δικαστές του Ναζιστικού Καθεστώτος. Οι χαρακτήρες δεν είναι πραγματικοί, αλλά με τον τρόπο αυτό καλύπτουν όλη την ανθρώπινη γκάμα. Ο φανατικός εθνικοσοσιαλιστής, ο Γερμανός που πάντα υπακούει διαταγές, ο δειλός/βολεψάκιας και τέλος η ναυαρχίδα: O Υπ.Εσ. (Lancaster) που είναι αναγνωρισμένος νομικός της Γερμανίας πριν την άνοδο του Χίτλερ, παραμένει και ανέρχεται στην ιεραρχία νομίζοντας ότι ο Χίτλερ και η παρέα του είναι ένα καλό θεαπευτικό ηλεκτροσόκ για την Γερμανία που θα χαθεί πολύ γρήγορα.

Δεν ξέρω τι άλλο να πω γι αυτή την τανία... Πραγματικά κορυφή.
Α, να! Βρήκα τι να πω. Κάποιοι από τους ηθοποιούς (όπως η Garland που προανέφερα) ήταν μέτριοι. Επίσης μέτριος ήταν ο Widmark (http://www.imdb.com/name/nm0001847/) ο οποίος όμως ήταν πολύ "Wholesome" American εκείνη την εποχή (1961). Mια εποχή που παρά το ότι βρισκόμαστε σε θερμή περίοδο του Ψυχρού Πολέμου (Κόλπος των Χοίρων, Τείχος του Βερολίνου) στις ΗΠΑ τελειώνει η αποχή του Μακαρθισμού και εκλέγεται ο JFK δίνοντας νέα δυναμική στη χώρα. Και η ταινία είναι σαφώς επηρρεασμένη από αυτό το κλίμα.

Συνίσταται θερμότατα για όλους εκτός των οπαδών των ταινιών που έχουν δράση και μόνο δράση. Η ταινία δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ δράση. Τίποτε. Τα λίγα εξωτερικά πλάνα κάνουν μπαμ ότι είναι γυρισμένα σε στούντιο.

<edit>
Τώρα που είδα αυτή την ταινία, θέλω να βγάλω ένα-δύο πόντους από το 9/10 που έβαλα στο District 9 :lol:

hemlock
17-09-09, 22:28
carver....Στανταρντ ποιότητα (aka splatter)

midnightsun
18-09-09, 00:57
Event Horizon πολύ μεταφυσική. :down:

Gothic
18-09-09, 02:36
Event Horizon πολύ μεταφυσική. :down:
Είναι κακό αυτό; Ταινιάρα με τον Sam Neil στα καλύτερα του. :oneup:

iloxos
18-09-09, 09:18
9.

να πω την αλήθεια το battle for terra μου άρεσε περισσότερο.

midnightsun
18-09-09, 09:22
Είναι κακό αυτό; Ταινιάρα με τον Sam Neil στα καλύτερα του. :oneup:

Περιμένεις alien και σου βγαίνει Warhammer 40,000 χωρίς το Imperium και τους Space Marines. :p

Tiven
18-09-09, 10:36
Event Horizon : Από τα καλύτερα τρόμου :twisted:

Mouse Potato
18-09-09, 13:16
G.I. Joe: The Rise of Cobra (http://www.imdb.com/title/tt1046173/)

Ωραία εφφέ μεν, αδιάφορη δε

6/10

DOU
18-09-09, 13:23
G.I. Joe: The Rise of Cobra (http://www.imdb.com/title/tt1046173/)

Ωραία εφφέ μεν, αδιάφορη δε

6/10

Αυτο διαπιστωσα κι εγω,πολλυ εφετζιδικη αλλα καπου χανεται το νοημα και ολα γινονται τοσο γρηγορα.

mrsaccess
18-09-09, 14:51
Είδα πριν λίγες μέρες το Observe and Report. Πολύ καλή ταινία. Πρόκειται για κωμωδία, ωστόσο το σενάριο υπηρετεί την ιστορία μάλλον πρώτα και μετά την κωμωδία. Το χιούμορ ποικίλλει, άλλοτε εφηβικό, άλλοτε χυδαίο, άλλοτε μαύρο, άλλοτε διακριτικό, άλλοτε μελαγχολικό, άλλοτε σαρκαστικό, άλλοτε slapstick ίσως. Στο τέλος της ταινίας αισθάνεσαι πως έχεις αποκομίσει κάτι. Κάποιοι ίσως τη θεωρήσουν κυνική όμως imho δεν είναι.


Συνεχίζοντας, πριν αρκετές μέρες είδα μαζεμένες (και ίσως σε λίγο fast forward) τις Blind Woman's Curse, Criminal Woman Melody, Girl Boss Guerilla. Ασιατικές, cult, με συμμορίες γυναικών ή γενικά γυναίκες Yakuza. Γέλιο, αίμα, δράση, καλή φάση!

Επίσης είδα το Duel to the Death που μου είχε ξεφύγει. Πολεμικών τεχνών / fantasy, πολύ καλή. Πρόκειται για ένα αγώνα μέχρι θανάτου που γίνεται ανάμεσα στο καλύτερο Κινέζο και το καλύτερο Ιάπωνα μαχητή.

iloxos
18-09-09, 15:07
το observe and report ήταν π α τ α τ α. ο τυπάς αυτός δεν έχει βγάλει ούτε ένα έργο που αξίζει..:down:


book of the dead. απορώ ακόμα γιατί που και που βλέπω κανα θρίλερ...:down:


άλλος ένας μήνας χωρίς ούτε μια ταινία της προκοπής.

Erebos
18-09-09, 15:28
το observe and report ήταν π α τ α τ α. ο τυπάς αυτός δεν έχει βγάλει ούτε ένα έργο που αξίζει..:down:

Όντως.
Μόνο στο Hitch (http://www.imdb.com/title/tt0386588/) κάτι ψιλοέκανε, αλλά και εκεί αντιπαθητικός ήταν, και όλο το έργο το σήκωνε ο Will Smith...

mrsaccess
18-09-09, 16:19
Ο Seth Rogen δεν έπαιζε στο Hitch. Το Observe and Report είναι μια ταινία που δύσκολα μπορεί να καταλάβει κάποιος αν
α) δεν σκέφτεται ενώ παρακολουθεί
β) δεν μπορεί να αναγνωρίσει και να εκτιμήσει το χιούμορ.

Επίσης μην ξεχνάμε πως ο Rogen όχι μόνο παίζει αλλά έχει γράψει το Superbad, το Pineapple Express κα.

iloxos
18-09-09, 16:25
mraccess με λες χαζό;;;;;; ααααγγκκκρκρκρκρρκ!!!!!:2guns:

τον βλέπω απο το παρθένος ετών 40. όλα τα έργα του είτε τα γράφει είτε παίζει ο ίδιος είναι εκτός πραγματικότητας και δεν προσφέρονται για "σκεπτόμενο" κοινό. για ποπ κορν και πολύ τους είναι... πολύ αμερικανιά το χιούμορ.


Υγ είδα τον Βlack στο year zero. κάτι κάνει αλλά το σενάριο είναι της πλάκας. τελικά έχω να τον δω σε καλό ρόλο απο το school of rock.

mach
18-09-09, 16:33
Υγ είδα τον Βlack στο year zero. κάτι κάνει αλλά το σενάριο είναι της πλάκας. τελικά έχω να τον δω σε καλό ρόλο απο το school of rock.

Συμφωνώ. Πάντως εκεί που έκανε την οικογένεια χοντρών στα trailers του tropic thunder, με τις απανωτές εντερικές εκκενώσεις, ήταν πολύ αξιόλογος :biggrin:

flamelab
18-09-09, 16:35
@iloxos: Δες το Final Destination σε 3D, να πάρεις κανονικά πολυβόλα από τα νεύρα :p Πάλι καλά που'χα πάει με μεγάλη παρέα και είμασταν προδιαθετημένοι ότι θα'ναι μάπα (για την βόλτα πήγαμε), αλλά 12 ευρώ και στραβωμάρα (δώρο τα γυαλιά που τελικά εκτός σινεμά είναι άχρηστα :p) και splatter-σιχαμάρα περισσότερο από το αναμενόμενο, ε, είναι πολύ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.