PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 [143] 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

Gothic
11-12-09, 01:15
πρεπει να τα σπαει η νεα ταινια με τον Τζονι Ντεπ, ειδα το trailer , και μου αρεσε πολυ.
Θα την δω συντομα :cool:
http://www.villagecinemas.gr/index.asp?a_id=59&parent_id=45&movie_id=002052
Για να είμαστε σωστοί, η ταινία είναι του υπέρτατου Terry Gilliam. :worthy:
Ο Τζώνης :worthy: εμφανίζεται για να καλύψει λίγα λεπτά ρόλου που υπήρχαν λόγω θανάτου του Χίθ Λέτζερ :worthy:.

albatross
11-12-09, 01:23
πρεπει να τα σπαει η νεα ταινια με τον Τζονι Ντεπ, ειδα το trailer , και μου αρεσε πολυ.
Θα την δω συντομα :cool:
http://www.villagecinemas.gr/index.asp?a_id=59&parent_id=45&movie_id=002052

Λείπει όμως ένα απαραίτητο συστατικό από αυτή την ταινία, για να αγγίξει την τελειότητα (που λέει κι ο Τόκος)...
http://img684.imageshack.us/img684/1986/1244703835750.jpg
:p:p:p

Gordito
11-12-09, 02:14
πρεπει να τα σπαει η νεα ταινια με τον Τζονι Ντεπ, ειδα το trailer , και μου αρεσε πολυ.
Θα την δω συντομα :cool:
http://www.villagecinemas.gr/index.asp?a_id=59&parent_id=45&movie_id=002052


Για να είμαστε σωστοί, η ταινία είναι του υπέρτατου Terry Gilliam. :worthy:
Ο Τζώνης :worthy: εμφανίζεται για να καλύψει λίγα λεπτά ρόλου που υπήρχαν λόγω θανάτου του Χίθ Λέτζερ :worthy:.

Μακρυα, την ειδα εγω.

Πρωτη φορα ειδα τοσο κοσμο να φευγει απο το σινεμα. Και κακως που δεν επραξα το αυτο.

harris
11-12-09, 02:17
District 9

Μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η ταινία! Μα πάρα πολύ! φυσικά και δεν έχει καμία σχέση με sci-fi... οι εξωγήινοι είναι απλά μια βάση για να επεκταθεί σε περισσότερο κοινωνικά ζητήματα, και μου άρεσε πολύ η προσέγγιση που έκανε :)

kaster999
11-12-09, 11:19
albatross συμφωνω μαζι σου.... σωστα τα λες :cool:

Erebos
12-12-09, 02:26
albatross συμφωνω μαζι σου.... σωστα τα λες :cool:

Good trollbait is good... :rofl:

-----------------------------------------

Ever wondered what would happen if we took Pride And Prejudice and add some zombies?? And maybe get Natalie Portman (Keira Knightley's lost twin) to play Elizabeth Bennett?? (http://www.cbc.ca/arts/film/story/2009/12/11/natalie-portman.html)
The result: Pride And Prejudice And Zombies (http://www.imdb.com/title/tt1374989/) :cool:

How awesome is that?!?!? :respekt::respekt::respekt:

Rebel Scum
12-12-09, 04:27
Up....γέλασα πάρα πολύ...μάλλον η καλύτερη ταινία που είδα φέτος.

nnn
13-12-09, 00:10
District 9 επιτέλους :respekt:
σε 3 χρόνια η συνέχεια ?

wisdompa
13-12-09, 01:03
Ειδα το The box και με απογοήτευσε.......

alwaysalone
13-12-09, 03:44
Η τελευταία ταινια που ειδα, ηταν η ελληνικη "Κάτω απο το Μακιγιαζ σου". (δραματική). Λοιπον επειδη ειναι ελληνική παραγωγή, να πατε να τη δειτε, να στηριξουμε και τον ελληνικο κινηματογραφο..... Βεβαια..............,το οτι την απειλησε την πρωταγωνιστρια, μια χηρα-psycho με πιστολι στον κροταφο και της ζητησε να της τραγουδησει το "χερια ψηλα" το ξεπερασα...
ΑΛΛΑ:
Το τελος το βρηκα ανόητο, για να μη πω αλλη εκφραση :blink:

Διαβαστε τι εγινε :rofl: Στο τελος πεθαινει η πρωταγωνιστρια και αντι να δειξει το "φως" και τους αγγελους, εδειξε το φως απο τον ιπταμενο δισκο και οτι ηρθαν και την πηραν εξωγηινοι :shock: :shock: :blink: :blink:

:shock:

:rofl:

tsigarid
13-12-09, 10:34
Invictus (http://www.imdb.com/title/tt1057500/)

Ο νεοεκλεγείς Νέλσον Μαντέλα βάζει πρώτη προτεραιότητα στην ατζέντα του να βοηθήσει την εθνική ομάδα της Νότιας Αφρικής ράγκμπι να κερδίσει το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ωραία ταινία, αλλά όχι από τα αριστουργήματα που μας έχει συνηθίσει ο Clint Eastwood. Η αρχή είναι αργή, ο Morgan Freeman καλός αλλά χωρίς βάθος (σε αυτό φταίει το σενάριο, όχι αυτός), ενώ στον τελευταίο αγώνα η ταινία πλατιάζει. Παρόλα αυτά, ήταν ένα πολύ αξιόλογο βράδυ στο σινεμά...

Gothic
13-12-09, 14:03
Η τελευταία ταινια που ειδα, ηταν η ελληνικη "Κάτω απο το Μακιγιαζ σου". (δραματική). Λοιπον επειδη ειναι ελληνική παραγωγή, να πατε να τη δειτε, να στηριξουμε και τον ελληνικο κινηματογραφο
Γι'αυτό ακριβώς το λόγο δεν πρέπει να πηγαίνουμε. Ο ελληνικός κινηματογράφος εδώ και πολλά χρόνια ειδικέυεται στο να βγάζει φτηνά σκουπίδια για μούλτιπλεξ με απειροελάχιστες εξαιρέσεις. Μακάρι να σταματήσει ο κόσμος να πατάει στην κάθε μπαρούφα-αρπαχτή και να πεθάνει το είδος σιγά σιγά (ή και γρήγορα, δεν με χαλάει :p).

George_Prix
13-12-09, 15:47
Ειδα εχθες το Orphan (http://www.imdb.com/title/tt1148204/).

Πολυ καλο thriller. :oneup:

Ωραια ατμοσφαιρα και τρομερη ερμηνια απο την πιτσιρικα. ;)

alwaysalone
13-12-09, 15:59
Γι'αυτό ακριβώς το λόγο δεν πρέπει να πηγαίνουμε. Ο ελληνικός κινηματογράφος εδώ και πολλά χρόνια ειδικέυεται στο να βγάζει φτηνά σκουπίδια για μούλτιπλεξ με απειροελάχιστες εξαιρέσεις. Μακάρι να σταματήσει ο κόσμος να πατάει στην κάθε μπαρούφα-αρπαχτή και να πεθάνει το είδος σιγά σιγά (ή και γρήγορα, δεν με χαλάει :p).

Aφου στα ποιοτικά δεν πατάει ούτε κουνούπι :p Πριν αρκετά χρονια ειχα παει να δω καποια ταινια ελληνική (μάλλον αγγελοπουλος), 4ωρη 22:00-02:00 και ολοι μεσα στο σινεμα μονο την ταινια δε βλεπαμε...

Δε συμφωνω με αυτο που λες, γιατι μιλαμε για ελληνική παραγωγη, αρα Μακρυπουλια, ξε-Μακρυπουλια, αυτα πουλάνε, απο αυτα επιβιώνει ο Ελληνικός Κινηματογραφος, αυτα βγάζουν λεφτα, αυτά πρεπει να στηριζουμε.... Οχι οτι μου αρεσουν, τι να κανω, για τον ελληνικό κινηματογραφο το κανω.. :p:p:p

που ουτε γι αυτον...εντελως μεταξυ μας.. :whistle:

flamelab
13-12-09, 16:36
Α μη μου λες Μακρυπούλια και μου θυμίζεις το Σούλα Έλα Ξανά, μόλις έφαγα :p

3lbereth
13-12-09, 16:39
Ο Αγγελόπουλος δεν είναι πχιοτικός: κουραστικός είναι!
Βάλε γκρί τοπίο, κίτρινο αδιάβροχο, βροχή και κουρασμένους εξηντάρηδες με αποχαυνωμένο βλέμμα σε slow motion και έκανες κι εσύ ταινία. Και μπορεί να επιδοτηθείς αδρότατα!

ΒΤW, οι εξωγήινοι μιλούσαν ελληνικά?!? :p
"Έμπα μωρή στον ιπτάμενο μη σε πάρει και σε σηκώσει...!"

Gothic
13-12-09, 17:10
Aφου στα ποιοτικά δεν πατάει ούτε κουνούπι :p Πριν αρκετά χρονια ειχα παει να δω καποια ταινια ελληνική (μάλλον αγγελοπουλος), 4ωρη 22:00-02:00 και ολοι μεσα στο σινεμα μονο την ταινια δε βλεπαμε...

Δε συμφωνω με αυτο που λες, γιατι μιλαμε για ελληνική παραγωγη, αρα Μακρυπουλια, ξε-Μακρυπουλια, αυτα πουλάνε, απο αυτα επιβιώνει ο Ελληνικός Κινηματογραφος, αυτα βγάζουν λεφτα, αυτά πρεπει να στηριζουμε.... Οχι οτι μου αρεσουν, τι να κανω, για τον ελληνικό κινηματογραφο το κανω.. :p:p:p

που ουτε γι αυτον...εντελως μεταξυ μας.. :whistle:
Ίσα ίσα που επειδή επιβραβεύονται τα σκουπίδια-αρπαχτές που πρωταγωνιστεί η κάθε ατάλαντη τηλεπερσόνα και κατά 99% έχουν θέμα το μαμήσι, οποιαδήποτε πιθανότητα για κάτι ποιοτικό μειώνεται στο ελάχιστο. Κάτι που δεν προσφέρει τίποτα, τόσο πολιτιστικά όσο και σαν καθαρή διασκέδαση, όπως είναι και ο σύγχρονος Ελληνικός Κινηματογράφος, θα έπρεπε να έχει την κατάληξη που του αξίζει, στα σκουπίδια και όχι τεχνητές αναπνοές για να συνεχίζει και να γίνεται χειρότερος με την επιβράβευση του κοινού.

Βέβαια οι απαιτήσεις του περισσότερου κόσμου έχει φτάσει στο ναδίρ, τόσο κινηματογραφικά όσο και μουσικά, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση. Ας είναι καλά το μαντ και το εμ(π)τιβι και τα ζόμπι φανς τους.

Και όπως σωστά είπε ο φίλος πριν, ο Αγγελόπουλος δεν είναι ποιοτικός, απίστευτα κουραστικός και φαφλατάς μέσα από την ησυχία του είναι. Οι ταινίες του συνοψίζονται χαλαρά σε 5 λεπτά η καθεμία.

alwaysalone
13-12-09, 17:12
@3lbereth
Χαχα οχι δε μιλουσαν, αλλά της εδωσαν μια τηγανιτα για να την καλοπιασουν και να μη τρομάξει που θα παει στον αλλον κοσμο μαζι τους! :lol:

Κουφό το τελος, εναλλακτικό, δε ξερω... ολα αυτα :p

Πάντως δειτε την, δεν ειναι τοσο χαλια. Υπερβολική, αλλά οχι εντελώς χαλια. (λίγο).
Καλη προσπαθεια για ελληνικη παραγωγη, να πατε να την δειτε.. :p

mosaic
13-12-09, 17:16
Ο Αγγελόπουλος δεν είναι πχιοτικός: κουραστικός είναι!
Βάλε γκρί τοπίο, κίτρινο αδιάβροχο, βροχή και κουρασμένους εξηντάρηδες με αποχαυνωμένο βλέμμα σε slow motion και έκανες κι εσύ ταινία. Και μπορεί να επιδοτηθείς αδρότατα!....

.....Και όπως σωστά είπε ο φίλος πριν, ο Αγγελόπουλος δεν είναι ποιοτικός, απίστευτα κουραστικός και φαφλατάς μέσα από την ησυχία του είναι. Οι ταινίες του συνοψίζονται χαλαρά σε 5 λεπτά η καθεμία.
ηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη...........:x
..αυτό πρέπει να το διαβάσει ο WAntilles :rolleyes::rolleyes: :p

alwaysalone
13-12-09, 17:24
@gothic

Και τι προτεινεις δηλαδη; Να σταματήσουν να γινονται ελληνικες παραγωγές, επειδη τον χ ,ψ, ω μπορει να τού προσβαλουν το τεράστιο επίπεδο του;
Ξερεις ποσες αλλες ελληνικές ταινιες ανεβηκαν τα τελευταια χρονια, και δεν ακουστηκαν παρα ελάχιστο; Ανεξαρτητα απο το αν αξιζαν ή οχι.

Αν πουλαει η Σουλα και η κάθε Σουλα, δε καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα.
Και οι χορηγοι τα βγαζουν τα λεφτα τους, και ο κοσμος βλεπει κατι αναλαφρο και τα χρηματα πανε γενικα σε ελληνικες παργωγες και ειναι ολοι happy.

Ολοι εκτος απο τους κλασικους που βγαινουν να πουνε οτι κατι τετοιο προσβαλλει τη καλλιεργεια τους! (δεν αναφερομαι σε σενα, αλλά σε καποιους κριτικους-δημοσιογραφους-ανθρωπους χωρις ιδιοτητα+επαγγελμα, ανεπαγγελτους δηλαδη, που βγαίνουν αμεσως να γειωσουν οποιαδηποτε τετοια προσπαθεια, και οι οποιοι βεβαια λογω της "ιδιοτητας" τους, βλεπουν και ολες τις ταινιες-παραστασεις τζαμπαρια!!!!! ).

Καλή, κακή, σκουπιδι, ξεσκουπίδι, εχουμε φλομωσει στο δηθεν δε νομιζεις; Να το δουμε και το ποιοτικό, αλλά οι γνωστοι κραχτες, ψευτοκουλτουριαρηδες της κακιας ωρας, πολύ δηθεν ρε παιδι μου... Πολυ... Παρα πολυ...
Παρα παρα πολυ................................................ Αλλα το να το παιζεις ιστορια, ειναι trendy.. Το να μην αρεσει σε καποιον κατι, ειναι θεμιτο. Το να το κραζει ομως, δειχνει κομπλεξ.- (αναφερομαι στους κριτικους το τονιζω).

Προσωπικα βλεπω τα πάντα. Αλλά χρήματα δινω μόνο για ο,τι αξιζει. (και η Σουλα δεν ειναι μεσα σε αυτα, αλλά αυτο ειναι κατι ασχετο... :p)

Sovjohn
13-12-09, 18:16
ΟΚ, μερικά σχόλια:

Α) Από τις ταινίες που είδα πρόσφατα, το Pandorum με άφησε με μερικά ερωτηματικά μεταξύ άλλων...

Είναι δυνατόν σε διαστημόπλοιο που πάει κάτι lightyears μακρία να μην έχουν όπλα της προκοπής? Εντάξει όχι όλοι, αλλά το flight crew έκανε αμάν και πως να βρει ΕΝΑ όπλο καταστολής...Και αν την πέφτανε aliens δηλαδή, τι θα κάνανε, θα τα χάιδευαν? Είναι δυνατόν να έχουν φτιάξει διαστημόπλοιο στο μέγεθος μιας ηπείρου, που λέει ο λόγος, και να μην έχουν αυτά τα βασικά?

Επίσης, εκατοντάδες χρόνια υπήρχε το διαστημόπλοιο, απ' ότι φάνηκε, όταν ξύπνησαν ΑΥΤΟΙ έπρεπε ο reactor να έχει 1 ώρα ζωής ακόμα? Ήμαρτον...Ας βάζανε σαν "παράγοντα βιασύνης" το ότι τους κυνηγούσαν οι μεταλλαγμένοι, όχι τέτοιες βλακείες...

Δεν λέω ότι δεν μου άρεσε. Έχω δει πολύ χειρότερα φέτος που πάω σινεμά κάθε βδομάδα σχεδόν (Public Enemies / Taking Pelham 1-2-3 / Imaginarium of Dr. Parnassus μακράν στο worst 3), αλλά είχε κενά, κενά, κενά το σενάριο...

Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο, αν είχαν σκεφτεί λίγο πιο νορμάλ την πλοκή...


Β) Ο Ελληνικός κινηματογράφος είναι περίεργη φάση. Υπάρχουν ταινίες που είναι πραγματικά ωραίες, ασχέτως budget σε απόλυτα νούμερα, υπάρχουν ταινίες "κουλτούρα" όπως ο Αγγελόπουλος, που δεν καταδέχομαι να δω ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ γιατί το κουράζουν, υπάρχουν ταινίες σε στυλ "κωμωδιούλα να περνάει η ώρα" και ταινίες "trash". Παρ' όλα αυτά, μερικές πολύ ωραίες ταινίες, λόγω ατμόσφαιρας, που θυμάμαι με το πέρασμα των χρόνων είναι ελληνικές.

Namely, το Peppermint, πολύ γλυκιά ταινία την είχα βρει, και το Πολίτικη Κουζίνα, πολύ γλαφυρή ταινία, τα μπαχαρικά που είχε σκορπισμένα μόνο που δεν τα μύριζες...

Κοινώς, θεωρώ ότι ο Ελληνικός κιν/φος έχει προοπτικές, δεν βγάζει μόνο σκουπίδια, αλλά όπως και ο διεθνής, έχει ταινίες "για όλα τα γούστα", από trash μέχρι καλές. Το θετικό είναι ότι, on average, περισσότερος κόσμος βλέπει ελληνικές ταινίες πλέον απ' ότι παλιότερα που τα πράγματα ήταν στο 0, οπότε υπάρχει ένα κάποιο νόημα στο να κάνει κάποιος ταινία...Πιθανόν να μην τη δει μόνο ο ίδιος και το σόι του σε ένα DVD player δηλαδή... ;)

Gothic
13-12-09, 19:06
@gothic

Και τι προτεινεις δηλαδη; Να σταματήσουν να γινονται ελληνικες παραγωγές, επειδη τον χ ,ψ, ω μπορει να τού προσβαλουν το τεράστιο επίπεδο του;
Όχι, να σταματήσουν να επιβραβεύονται τα σκουπίδια. Απλά πράγματα. Ταινίες τύπου Βαγγελιώ Πάρτον Πάλι και οι αντίστοιχες που βγαίνουν σωρηδόν, δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα. Δεν είναι ούτε καν διασκεδαστικές. Βγαίνουν για κωμωδίες και είναι για κλάματα. Βγαίνουν για κλάματα και είναι για γέλια. Ελάχιστες άξιζαν τα λεφτά τους. Προχειράτζες, πρωταγωνιστές ατάλαντοι, μοντέλες, μαϊντανοί παραθύρων, μέχρι και τον Γεωργίου έχουν επιστρατεύσει.

Ξερεις ποσες αλλες ελληνικές ταινιες ανεβηκαν τα τελευταια χρονια, και δεν ακουστηκαν παρα ελάχιστο; Ανεξαρτητα απο το αν αξιζαν ή οχι.
Συνήθως η προβολή με την αξία, είναι δύο μεγέθη αντιστρόφως ανάλογα...

Αν πουλαει η Σουλα και η κάθε Σουλα, δε καταλαβαινω ποιο ειναι το προβλημα.Όσο πουλάει η (τ)Σούλα, θα συνεχίσουν να βγαίνουν περισσότερες (τ)Σούλες.

Και οι χορηγοι τα βγαζουν τα λεφτα τους, και ο κοσμος βλεπει κατι αναλαφρο και τα χρηματα πανε γενικα σε ελληνικες παργωγες και ειναι ολοι happy.Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί απαραίτητα το ανάλαφρο πρέπει να είναι υποτιμητικό για το κοινό του. Το βρίσκω κρίμα να συνωστίζεται ο κόσμος να δει παραγωγές φτηνές, με χορηγούς εταιρείες κινητών, με υπόθεση που στην καλύτερη είναι για τηλεταινία, με γενική αξία μικρότερη και από τις περισσότερες βιντεοταινίες που έβγαιναν την δεκαετία του 80. "Αστεία" φτηνά, χιλιοειπωμένα και κατά 90% για κάτι που έχει να κάνει με μαμήσι.

Από την άλλη, με τα ποσοστά που παίρνει το δελτίο του Στάρ και κατ'επέκταση η μπαζοφόλα που λέει τον καιρό, τι αναρωτιέμαι κι εγώ. :p

Ολοι εκτος απο τους κλασικους που βγαινουν να πουνε οτι κατι τετοιο προσβαλλει τη καλλιεργεια τους! (δεν αναφερομαι σε σενα, αλλά σε καποιους κριτικους-δημοσιογραφους-ανθρωπους χωρις ιδιοτητα+επαγγελμα, ανεπαγγελτους δηλαδη, που βγαίνουν αμεσως να γειωσουν οποιαδηποτε τετοια προσπαθεια, και οι οποιοι βεβαια λογω της "ιδιοτητας" τους, βλεπουν και ολες τις ταινιες-παραστασεις τζαμπαρια!!!!! ).

Καλή, κακή, σκουπιδι, ξεσκουπίδι, εχουμε φλομωσει στο δηθεν δε νομιζεις; Να το δουμε και το ποιοτικό, αλλά οι γνωστοι κραχτες, ψευτοκουλτουριαρηδες της κακιας ωρας, πολύ δηθεν ρε παιδι μου... Πολυ... Παρα πολυ...
Παρα παρα πολυ................................................ Αλλα το να το παιζεις ιστορια, ειναι trendy.. Το να μην αρεσει σε καποιον κατι, ειναι θεμιτο. Το να το κραζει ομως, δειχνει κομπλεξ.- (αναφερομαι στους κριτικους το τονιζω).
Ειδικά τους Έλληνες κριτικούς και αν τους έχω χεσμένους. Συμφωνώ σε όλους τους χαρακτηρισμούς σου για αυτούς. ;)

Προσωπικα βλεπω τα πάντα. Αλλά χρήματα δινω μόνο για ο,τι αξιζει. (και η Σουλα δεν ειναι μεσα σε αυτα, αλλά αυτο ειναι κατι ασχετο... :p)Δες τα πάντα. Κι εγώ απολαμβάνω να "χάνω" το χρόνο μου με ταινίες που έχουν κάτι 3αράκια και 2αράκια στο imdb. Απλά μην τους επιβραβεύεις με το να γίνεσαι άλλο ένα "hit" στο "counter" τους όταν πληρώνεις εισητήριο. Πραγματικά δημιουργικοί άνθρωποι έχουν πάρει τον λοπού από τηλεόραση και κινηματογράφο επειδή έχουν πέραση και είναι της μόδας οι (τ)Σούλες. ;)

befreegr
13-12-09, 22:56
Α μη μου λες Μακρυπούλια και μου θυμίζεις το Σούλα Έλα Ξανά, μόλις έφαγα :p

Χάλι μαύρο. Μετάνιωσα για το χαμένο χρόνο. Σε αντίθεση με το "μόλις χώρισα" που το βρήκα αρκετά διασκεδαστικό και με αρκετά καλές ατάκες.

alwaysalone
14-12-09, 02:57
Ειδα το The Family Man (2000), με τον Nicolas Cage!
Καλα ειχα ξεχασει τι αστειες ατάκες εχει!!
Μιλάμε γελιο ε?!

πχ αυτος ξυπναει και ειναι ενας άλλος (αυτο ειναι και το point της ταινιας), στη προηγουμενη ζωη του ειχε ακριβο αμαξι, και μολις ξυπναει στην καινουρια του ζωη που ειναι φτωχος+οικογενειαρχης, βγαινει εξω, δε βλεπει το αμαξι που ειχε και λεει στους δικους του:

"που ειναι η φεραρι μου?" και του απαντανε εκπληκτοι: "εχεις φεραρι?"
χαχα :lol: πολυ γελιο! τωρα απο εδω δε φαινεται καλα, αλλά αμα τη δειτε τη ταινια, εχει πολλες αστειες σκηνες και ειναι και χριστουγεννιατικη βεβαιως-βεβαιως :p

mrsaccess
14-12-09, 04:54
Από Ελληνικές μου άρεσαν πολύ το e-mail και το hardcore. Πολύ ωραίες ταινίες και με απίστευτα soundtrack! :oneup:
Ωραίες επίσης που θυμάμαι το no budget story, η πολίτικη κουζίνα, το πρώτο από τα νέα λούφα και παραλλαγή, φοβού τους Έλληνες, ίσως το ο καλύτερός μου φίλος, beautiful people.

Τώρα αυτές που λέτε μοιάζουν με ένα μεγάλο επεισόδιο εβδομαδιαίας σειράς. Κακά τα ψέματα, το safe sex χάλασε την πιάτσα!

befreegr
14-12-09, 12:59
Από Ελληνικές μου άρεσαν πολύ το e-mail και το hardcore. Πολύ ωραίες ταινίες και με απίστευτα soundtrack! :oneup:
Ωραίες επίσης που θυμάμαι το no budget story, η πολίτικη κουζίνα, το πρώτο από τα νέα λούφα και παραλλαγή, φοβού τους Έλληνες, ίσως το ο καλύτερός μου φίλος, beautiful people.

Τώρα αυτές που λέτε μοιάζουν με ένα μεγάλο επεισόδιο εβδομαδιαίας σειράς. Κακά τα ψέματα, το safe sex χάλασε την πιάτσα!

Ωραίο το hardcore, αλλά πολύ μαυρίλα ρε παιδάκι μου. Η πολίτικη κουζίνα και το φοβού τους Έλληνες είναι πολύ καλές παραγωγές, αλλά είχαν πέσει και λεφτά, όχι σαν τις φτηνιάρικες που γυρίζουμε συνήθως στη χώρα.
Το safe sex μου άρεσε.

Μια και πιάσαμε τις ελληνικές, δείτε το "Αυστηρώς Κατάλληλο" αν δεν το έχετε δει. Απίστευτες ατάκες.

PopManiac
14-12-09, 14:33
Λοιπόν στο ΣΚ είδα:

Red Cliff (http://www.imdb.com/title/tt0425637/): 6/10 γιατί το σενάριο ήταν εξαιρετικά απλό έως παιδικό. Αλλά απολαυστικότατη από πλευράς δράσης, φωτογραφίας. Σίγουρα την συνιστώ για ένα γεμάτο 2ωρο χωρίς όμως πολλές απαιτήσεις.

Doubt (http://www.imdb.com/title/tt0918927/) - 9/10 ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!!! Μια ταινία με ελάχιστο budget, ένα καταπληκτικό moral thriller που στηρίζεται αποκλειστικά τις ερμηνείες ηθοποιών με μια Μeryl Streep και ένα Philippe Seymour Hoffman να δίνουν ρέστα. Ταινία όμως που απαιτεί σκέψη και προσοχή.

albatross
14-12-09, 15:03
Doubt (http://www.imdb.com/title/tt0918927/) - 9/10 ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!!! Μια ταινία με ελάχιστο budget, ένα καταπληκτικό moral thriller που στηρίζεται αποκλειστικά τις ερμηνείες ηθοποιών με μια Μeryl Streep και ένα Philippe Seymour Hoffman να δίνουν ρέστα. Ταινία όμως που απαιτεί σκέψη και προσοχή.

+1
Ο Hoffman έχει εξελιχθεί ίσως στον καλύτερο ηθοποιό της γενιάς του...

Erebos
14-12-09, 18:04
Λοιπόν στο ΣΚ είδα:

Red Cliff (http://www.imdb.com/title/tt0425637/): 6/10 γιατί το σενάριο ήταν εξαιρετικά απλό έως παιδικό. Αλλά απολαυστικότατη από πλευράς δράσης, φωτογραφίας. Σίγουρα την συνιστώ για ένα γεμάτο 2ωρο χωρίς όμως πολλές απαιτήσεις.


Θα είδες το ευρωπαϊκό "πετσοκομμένο" DVD, γιατί κανονικά βγήκε σαν 2 ταινίες από 2 ώρες η καθεμία. (2ο μέρος (http://www.imdb.com/title/tt1326972/))

GZahos
14-12-09, 19:29
Ακριβως. Το Ευρωπαικο χανει πολλα, παρα πολλα...

chrs
14-12-09, 21:45
Τελευταία ταινία που (ξανά)είδα είναι το "Groundhog Day" (http://www.imdb.com/title/tt0107048/) (Ημέρα της Μαρμότας) με τον ανεπανάληπτο Bill Murray.
Εξαιρετική ταινία.

joeyGR
14-12-09, 22:07
Transformers 2: Revenge Of The Fallen

πολυ ωραιο ωραια εφε, καθολου κοιλια ;)

Gothic
14-12-09, 23:52
Transformers 2: Revenge Of The Fallen

πολυ ωραιο ωραια εφε, καθολου κοιλια ;)
:blink:

Ένα βήμα πιο κοντά στο εγκεφαλικό.

http://www.spill.com/Movie-Reviews/MovieReview.aspx?Name=Transformers%3a+Revenge+of+the+Fallen&VideoId=420017

albatross
16-12-09, 17:45
Και μια που λέγαμε για το Twilight μερικές σελίδες πίσω, δείτε κι αυτό...
http://img121.imageshack.us/img121/6237/bladewins.jpg

nnn
16-12-09, 17:56
:rofl:

PopManiac
16-12-09, 18:28
Θα είδες το ευρωπαϊκό "πετσοκομμένο" DVD, γιατί κανονικά βγήκε σαν 2 ταινίες από 2 ώρες η καθεμία. (2ο μέρος (http://www.imdb.com/title/tt1326972/))

Να διευκρινίσω πως είδα το πρώτο μέρος, θα ψάξω για το δεύτερο...

befreegr
16-12-09, 19:16
Και μια που λέγαμε για το Twilight μερικές σελίδες πίσω, δείτε κι αυτό...
http://img121.imageshack.us/img121/6237/bladewins.jpg

:rofl:

freshmeat
16-12-09, 21:44
Προχθές τη Δευτέρα η ΕΤ1 είχε μια πάρα πολύ καλή ταινία: Withnail & I (http://www.imdb.com/title/tt0094336/)
Την έχω δει παλιότερα, προχθές είδα τυχαία τη σκηνή με τον ταύρο, και κόλλησα.
Πολύ αστεία ταινία, αγγλικό χιούμορ με πολύ γέλιο που βγαίνει αβίαστα μέσα από άριστες ερμηνείες πολύ καλών ηθοποιών.

Εχθές είδα το Law Abiding Citizen (http://www.imdb.com/title/tt1197624/)
Υπερτιμημένη ταινία.
Έχει ως θετικό τον πολύ γρήγορο ρυθμό: δεν κάνει πουθενά κοιλιά, και δεν καταλαβαίνεις πότε πέρασε η ώρα μέχρι το τέλος.
Αρνητικά:
-σενάριο (εντάξει, η υπερβολή και το παραμύθι έχουν κάποια όρια αν θέλουμε να έχουμε την ελάχιστη αληθοφάνεια)
-μετριότατες ερμηνείες
6,5/10

Gothic
16-12-09, 22:13
Και μια που λέγαμε για το Twilight μερικές σελίδες πίσω, δείτε κι αυτό...
http://img121.imageshack.us/img121/6237/bladewins.jpg
:rofl::rofl::respekt:
Μακάρι να το γύριζαν κανονικά το μακελειό...

WAntilles
16-12-09, 22:52
Και τι προτεινεις δηλαδη; Να σταματήσουν να γινονται ελληνικες παραγωγές, επειδη τον χ ,ψ, ω μπορει να τού προσβαλουν το τεράστιο επίπεδο του;

Ναι να σταματήσουνε.

Και κυρίως, να σταματήσουνε να βγαίνουνε ελληνικές ταινίες, που ΔΕΝ σέβονται καθόλου τον θεατή.

Π.χ. δώσε μου να ακούσω σημείο-κομμάτι από το AC3 dolby digital audio track ελληνικής ταινίας, που να μην έχει καθόλου γλώσσα, ή κάτι το χαρακτηριστικό ελληνικό.

Αμέσως θα σου πω ότι είναι ελληνική παραγωγή, από την ΑΘΛΙΟΤΗΤΑ της ηχοληψίας.

GZahos
17-12-09, 02:03
ειδε κανεις το Avatar?

wisdompa
17-12-09, 02:07
Είδα το Veronica decides to die......
και το βιβλίο ηταν πολύ καλύτερο...αλλα βλέπεται ευχάριστα...εδικα απο καποιον που δεν το εχει διαβάσει

flamelab
17-12-09, 02:15
Είδα το: Ο φανταστικός κόσμος του Παρνάσσους, πώς στο καλό το λένε.

:yawn::yawn::yawn::yawn::yawn::yawn::yawn:

alwaysalone
18-12-09, 00:42
Είδα το: Ο φανταστικός κόσμος του Παρνάσσους, πώς στο καλό το λένε.

:yawn::yawn::yawn::yawn::yawn::yawn::yawn:

χαχαχαχα :lol: :lol: :lol:

--
Εγώ (ξανα)ειδα το The Holiday..(ειναι χριστουγεννιατικη). Με Cameron Diaz, Kate Winslet και.....Jude Law. Ωραίος, του πηγαινε ο ρολος, αυτο το λονδρέζικο κουλτουριακο στυλ, αγγιζε τα ορια της μαλθακότητας, ειδικα στο τελος που ξεσπασε σε δακρυα :blink: :blink: :blink:...
Το μονο που αξιζε απο την ταινια, ηταν η υπεροχη μουσικη που σε συνέπαιρνε σε ολη τη διαρκεια, και το αξαν της kate..

mrsaccess
18-12-09, 04:43
Sex and Death 101. Συμπαθητική αλλά τίποτα παραπάνω. Θα έλεγα πως ήταν αρκετά δήθεν.
Προτιμήστε το Secretary.

albatross
18-12-09, 05:13
Βγήκε το trailer του Iron Man 2...
εδώ (http://www.apple.com/trailers/paramount/ironman/) σε HD.

GZahos
18-12-09, 09:10
Avatar. ΜΗΝ το χασετε με τιποτα. Το τι φτιαξανε οι ανθρωποι ειναι απιστευτο....

akilleas
18-12-09, 10:01
ειδε κανεις το Avatar?


Avatar. ΜΗΝ το χασετε με τιποτα. Το τι φτιαξανε οι ανθρωποι ειναι απιστευτο....

Θα πάω να το δω και εγώ...

mach
18-12-09, 11:48
The Bad Lieutenant (http://www.imdb.com/title/tt1095217/)

Eνδιαφέρουσα ταινία, καλή ιστορία, ίσως λίγο παράξενη σε κάποια διαστήματα.
Ο Κλουβάς δείχνει ότι συνεχίζει να μετράει σαν ηθοποιός, η Mendes είναι :worthy:
O Herzog δίνει ενδιαφέροντα πράματα, πολύ αξιόλογος σκηνοθέτης...

Mouse Potato
18-12-09, 13:27
Avatar (http://www.imdb.com/title/tt0499549/) 3D (RealD)

Ανάμεικτα συναισθήματα.

Κατ' αρχήν στην ταινία πρέπει να έχει πέσει άπειρη δουλειά. Η φωτογραφία είναι εξαιρετική. Τα πλάνα επίσης εξαιρετικά. Η εμπειρία του RealD είναι επίσης αξιοπρόσεκτη!

Τώρα.... Χμμμ... Τι με χάλασε. Η ταινία, κατά την γνώμη μου, έπασχε από διαλόγους και περιείχε πολλά "κλισέ"*. Επίσης σε κάποια σημεία με κούρασε γιατί ήταν αρκετά (χρονικά) τραβηγμένο και μονότονο.

*(πάντα τα αμερικανάκια μάχονται για την γη τους, όταν γίνονται μάχες γίνεται της π**νης αλλά όλοι την βγάζουν καθαρή, ο κακός φαίνεται στην αρχή δυνατός αλλά μετά τα φτήνει κλπ κλπ κλπ)

Όπως και να 'χει ήταν μια αξιομνημόνευτη εμπειρία.

7/10

@ ADSLgr.com All rights reserved.