PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 [146] 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

cheese
03-01-10, 07:14
Sherlock Holmes (http://movies.yahoo.com/movie/1810045845/video/17187452)... καλή ταινία, είχε απο όλα, περιπέτεια, δράση, γέλιο!

όσο για τον 007 που αναφέρθηκε... συγνώμη αλλά Bond πέθανε ο Daniel Craig καλός αλλά σαν ταινία δεν λέει πολλά, καιρό έχει να βγεί αξιόλογη Bond ταινία !

21706
03-01-10, 10:08
οπότε η λέξη "ιντερνέτ" είναι απλώς μια βλαχαδερή διασκευή της λέξης internet.

Εδώ έχουμε καταφέρει να μετατρέψουμε και τις γαλλικές λέξεις
σε αγγλικές (παράδειγμα το περιβόητο stage) και το ιντερνέτ
μας πείραξε;

amoyda
03-01-10, 12:24
το αντιστοιχο βλαχαδερο του avatar ειναι αβαταρρρρρ..τα ρο κανουν την διαφορα

the blind side (http://www.imdb.com/title/tt0878804/) χωρις καπνους και μπουρδες.....ο μικρος γιος ειναι ολα τα λεφτα.
μια ταινια που βλεπεται ανετα ολες τις ωρες,μικρους και μεγαλους.

GZahos
03-01-10, 12:43
Ειδαι το Avatar για 3η φορα. Αυτη την φορα, 3d imax. Απιστευτο. Καμμια, μα καμμια σχεση με το τυπικο cinema...

yiapap
03-01-10, 13:13
Dorian Grey (http://www.imdb.com/title/tt1235124/) 7/10
To είδα με αρκετές επιφυλάξεις (όπως όλες τις μεταφορές) αλλά τελικά μου άρεσε αρκετά.
Εξαιρετική φωτογραφία και χρήση της τεχνολογίας για την αναπαράσταση του Βικτωριανού Λονδίνου, καλές ερμηνίες (ειδικά του Clin Firth).
Αλλά...
Οι μεταφορές στην μεγάλη οθόνη τόσο μεγάλων λογοτεχνικών έργων μοιραία κάτι θυσιάζουν. Ειδικά σε ένα τόσο σπουδαίο βιβλίο ήταν τουλάχιστον αναμενόμενο ότι... η ταινία του Oliver Parker απέχει έτη φωτός από το αριστούργημα του Oscar Wilde. Οπότε μην την δείτε προσπαθώντας να τα συγκρίνετε.

aroutis
03-01-10, 13:44
Οrphan...

Μουφα :p

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


yeap !!! τα περισσοτερα ναι !
Αν και τους εχω δει ολους τους παλιους Janes Bond...
ο καινουργιος μου γεμιζει το ματι πιο πολυ παντος.:oneup:
Δηλ. για παράδειγμα έχεις δει Bond με Sean Connery.. λέμε τωρα , και επιμένεις; :hmm::hmm:

Antre
03-01-10, 13:49
Είδα το The invention of lying που συζητήθηκε πριν λίγο αλλά έχω ελαφρώς διαφορετική άποψη. Αν και ήταν πολύ καλή η ιδέα και το σενάριο, η πλοκή όμως και η υλοποίηση ήταν μέτρια.

Η πλοκή ήταν ανύπαρκτη, δεν άφηνε αγωνία-απορία στον θεατή για το τι θα γίνει μετά. Αλλά ακόμα και τα αστεία, με εξαίρεση στην αρχή, όπου βλέπεις πόσο χύμα είναι όλοι και κάποιες ωραίες στιγμές, ήταν πολύ νερόβραστα.

Αλλά και η υλοποίηση της ιδέας δεν ήταν καλή. Τελικά δεν κατάλαβα, δεν μπορούσαν να πουν ψέμματα ή απλά ήταν καθυστερημένοι; Ακόμη η ταινία αφορούσε το ψέμα-ευγένεια vs αλήθεια, το ψέμα vs κυνικών στοιχείων όπως χρήμα και εμφάνιση ή εν τέλει εμφάνιση vs χρήμα+ψέμα+ευγένια και ότι άλλο κατεβάσει η κούτρα σου; (όποιος την είδε καταλαβαίνει τι εννοώ, μην πετάξω και spoileria)

Παρόλαυτα βλέπετε ευχάριστα. Παρότι ακόμη και η ιδέα δεν είναι τόσο προτότυπη όσο φαίνεται στην αρχή (πχ πάρτε για παράδειγμα την ταινία Liar Liar, man from earth κλπ) μπορώ να πω ότι έχει αρκετές καλές στιγμές. Αλλά σίγουρα δε θα την ξαναβλεπα.

Nick_
03-01-10, 15:50
οπότε η λέξη "ιντερνέτ" είναι απλώς μια βλαχαδερή διασκευή της λέξης internet.

Απλά το ονομάζεις ιντερνέτι και ξεμπερδεύεις :p

Α Christmas Carol (2009).

Πολύ τρομακτική ταινία για παιδάκια σε σημεία και ιδιαίτερα προς το τέλος :rofl:

Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ η σκοτεινή ατμόσφαιρα που είχε :)

button
03-01-10, 17:41
AVATAR!!! το είδα στην χειρότερη ανάλυσή ακόμα να καταλάβω πως στο κάλο βρέθηκε με την σειρά house που πρόσφατα (:down: καταλάβατε )

το ΑVATAR ειναι και γα#% ταινία σε 3Δ πρέπει να έχει φάση

kaster999
03-01-10, 18:00
Οrphan...

Μουφα :p

........Auto merged post: aroutis πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δηλ. για παράδειγμα έχεις δει Bond με Sean Connery.. λέμε τωρα , και επιμένεις; :hmm::hmm:

o Sean Connery αν δεν κανω λαθος ηταν ο πρωτος Janes Bond...
Ναι επιμενω, δεν κανει και πολυ ο Connery για το στηλ του Bond παρολλο που ειναι και γαμω τους ηθοποιους.
Προτημω τον καινουργιο. Η γνωμη μου φυσικα:p

Antre
03-01-10, 18:04
o Sean Connery αν δεν κανω λαθος ηταν ο πρωτος Janes Bond...
Ναι επιμενω, δεν κανει και πολυ ο Connery για το στηλ του Bond παρολλο που ειναι και γαμω τους ηθοποιους.

Βασικά ο Craig είναι ο καλύτερος από τους τελευταίους James Bond. Όμως ο James Bond δεν ήταν απαραίτητα ο άγριος και σκληροτραχυλος πράκτορας, αλλά ένας πανέξυπνος και με πολύ στυλ πραγματικός άντρας. Για αυτό ο Sean Connery για μένα είναι ο "αυθεντικός". Αν ίσχυε το ανάποδο τότε θα ήταν ο Craig ... αλλά νομίζω τα χαρακτηριστικά αυτά τα χουν ουκ ολίγοι ηθοποιοί.

Υ.Γ. Μην ξεχνάμε και για ποσα χρόνια πριν μιλάμε.

harris
03-01-10, 18:37
Όμως ο James Bond δεν ήταν απαραίτητα ο άγριος και σκληροτραχυλος πράκτορας, αλλά ένας πανέξυπνος και με πολύ στυλ πραγματικός άντρας. Για αυτό ο Sean Connery για μένα είναι ο "αυθεντικός".

Ακριβώς. Το προφίλ του Bond δεν είχε καμμία σχέση με έργα τύπου Mission Impossible που κατάντησε στις δύο τελευταίες ταινίες. Τόσο επί Connery, όσο και επί Moore, ο χαρακτήρας του ήρωα ήταν αυτό που θυμόμαστε όλοι... στην συνέχεια διαγράφω τον τελείως άκυρος Dalton, και ο Pierce Brosnan σε μεγάλο βαθμό κατάφερε να συνεχίσει τον μύθο του Bond... Ο Craig δεν με ενδιαφέρει αν είναι καλός ή κακός, γιατί απλά ΔΕΝ είναι James Bond.

DaveMurray
03-01-10, 20:46
Street Fighter - The Legend Of Chun Li

Αυτό είδα..... Καλούτσικο..... :p

(και με την ωραία που παίζει στο Smallville Tα χρόνια της νιότης σαν Λάνα, είναι η Chun Li)

(εμένα μου οι τοπ μου είναι ο conery, ο moore, αλλά και οι υπόλοιποι, δεν με χαλούσαν, ο craig δεν μου αρέσει με την καμία.......)

WAntilles
03-01-10, 21:54
(και με την ωραία που παίζει στο Smallville Tα χρόνια της νιότης σαν Λάνα, είναι η Chun Li)

ΕΛΕΟC.

Απορώ πραγματικά τί βρίσκει αρκετός κόσμος σε αυτήν την κοπέλα.

Είναι πολύ κάτω του πολύ μετρίου.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


...ο Pierce Brosnan σε μεγάλο βαθμό κατάφερε να συνεχίσει τον μύθο του Bond...

Εγώ θεωρώ τον Brosnan ισάξιο Bond με τον Connery.

DaveMurray
03-01-10, 21:58
Για να της βρίσκει "κάτι", "αρκετός κόσμος" όπως λες και ο ίδιος, ε, τι δι@ολο, κάτι θα έχει η κοπέλα....... ;) :)

albatross
03-01-10, 23:02
ΕΛΕΟC.

Απορώ πραγματικά τί βρίσκει αρκετός κόσμος σε αυτήν την κοπέλα.

Είναι πολύ κάτω του πολύ μετρίου.

Ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει.
Εγώ πάντως θα την έκανα τη θυσία... :p

Gothic
04-01-10, 04:59
Για να της βρίσκει "κάτι", "αρκετός κόσμος" όπως λες και ο ίδιος, ε, τι δι@ολο, κάτι θα έχει η κοπέλα....... ;) :)
Αρκετός κόσμος βρίσκει κάτι και στην χλεμπονιάρα αρχιαλογομούρα (http://i290.photobucket.com/download-albums/ll263/Drewschildt/sjp.jpg) του Σεξ εντ δε Κοτέτσι. Η δημοσιότητα φαίνεται είναι αφροδισιακό για πολλούς και καλύπτει την πραγματική όψη. :p
Όχι πως η κοπελίτσα του Σμόλβιλ συγκρίνεται με αυτό το λάθος της φύσης, αλλά όντως δεν έχει και κάτι το ιδιαίτερο (http://3432.voxcdn.com/_images/articles/2008/07/29/kkez5.jpg) (εκτός από ακριβοπληρωμένους μακιγιέρ).

albatross
04-01-10, 05:30
Όχι πως η κοπελίτσα του Σμόλβιλ συγκρίνεται με αυτό το λάθος της φύσης, αλλά όντως δεν έχει και κάτι το ιδιαίτερο (http://3432.voxcdn.com/_images/articles/2008/07/29/kkez5.jpg) (εκτός από ακριβοπληρωμένους μακιγιέρ).

E δεν είναι κι άσχημη για άβαφτη. Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι εντελώς χάλια... μπορεί να έχει και barrel distortion o φακός. :p
Η Σαρλίζ σ' αρέσει;
66726

Gothic
04-01-10, 12:09
E δεν είναι κι άσχημη για άβαφτη. Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι εντελώς χάλια... μπορεί να έχει και barrel distortion o φακός. :p
Μα δεν είπα ότι είναι άσχημη, απλά ότι δεν έχει και κάτι ιδιαίτερο. :p

Η Σαρλίζ σ' αρέσει;
66726
Καμία σελέμπριτι δεν μου αρέσει και έκανες ατάτς το καλύτερο παράδειγμα για τον λόγο... ;)

yiapap
04-01-10, 22:49
E δεν είναι κι άσχημη για άβαφτη. Η συγκεκριμένη φωτογραφία είναι εντελώς χάλια... μπορεί να έχει και barrel distortion o φακός. :p
Η Σαρλίζ σ' αρέσει;Mάλλον είναι από την εποχή (και πιθανότατα τα γυρίσματα) του Monster (http://www.imdb.com/title/tt0340855/). Θυμίζω ότι για την ολική αλλαγή της και την εκπληκτική ερμηνεία της στην ταινία βραβεύτηκε με Oscar.

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 12 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είδα το The invention of lying που συζητήθηκε πριν λίγο αλλά έχω ελαφρώς διαφορετική άποψη. Αν και ήταν πολύ καλή η ιδέα και το σενάριο, η πλοκή όμως και η υλοποίηση ήταν μέτρια.

Η πλοκή ήταν ανύπαρκτη, δεν άφηνε αγωνία-απορία στον θεατή για το τι θα γίνει μετά. Αλλά ακόμα και τα αστεία, με εξαίρεση στην αρχή, όπου βλέπεις πόσο χύμα είναι όλοι και κάποιες ωραίες στιγμές, ήταν πολύ νερόβραστα.

Αλλά και η υλοποίηση της ιδέας δεν ήταν καλή. Τελικά δεν κατάλαβα, δεν μπορούσαν να πουν ψέμματα ή απλά ήταν καθυστερημένοι; Ακόμη η ταινία αφορούσε το ψέμα-ευγένεια vs αλήθεια, το ψέμα vs κυνικών στοιχείων όπως χρήμα και εμφάνιση ή εν τέλει εμφάνιση vs χρήμα+ψέμα+ευγένια και ότι άλλο κατεβάσει η κούτρα σου; (όποιος την είδε καταλαβαίνει τι εννοώ, μην πετάξω και spoileria)

Παρόλαυτα βλέπετε ευχάριστα. Παρότι ακόμη και η ιδέα δεν είναι τόσο προτότυπη όσο φαίνεται στην αρχή (πχ πάρτε για παράδειγμα την ταινία Liar Liar, man from earth κλπ) μπορώ να πω ότι έχει αρκετές καλές στιγμές. Αλλά σίγουρα δε θα την ξαναβλεπα.Περί ορέξεως βέβαια (δεν προσπαθώ να σε πείσω) αλλά μερικές απαντήσεις ξεκινώντας από το τέλος
Οι συγκρίσεις που επιχειρείς είναι τελείως άκυρες. Το Liar Liar είναι άλλη μια κομωδία που στηρίζεται στα gags του Jim Carey. Σε καμιά περίπτωση δεν υπάρχει κάτι που να πεις "χμμμ... έξυπνη ιδέα". Το Man from Earth δεν περιστρέφεται γύρω από το ψέμα ή την ψευτιά. Αυτό είναι απλά added bonus (προστιθέμενη αξία :p) σε μια εξαιρετική ταινία.

Αντίθετα η ταινία The Invention of Lying στηρίζεται στην ιδέα ότι κανένας στην κοινωνία δεν μπορεί να πει ψέματα. Δεν είναι ότι είναι κρετίνοι ή ότι είναι κακοί... απλά έτσι είναι. Το ότι ο συγγραφέας/σεναριογράφος εξερευνά τα αρνητικά για κάτι το οποίο μας ακούγεται "ιδανικό/ουτοπικό" είναι σαφέστατα στα συν της ταινίας!
Ακόμη ένα συν είναι η διακομώδηση της Θρησκείας και του "μπλεξίματος" που η εφεύρεσή της προκαλεί.

Όμως με αυτά σταματά και όλη η προσπάθεια της ταινίας για ουσιαστική κοινωνική/ηθική κριτική & σάτιρα. Όπως είπες κι εσύ ειδικά μετά το πρώτο μισό παραπέει και καταλήγει μια χαλαρή "feelgood" ταινία που ακόμη κι έτσι όμως δεν έχει σχέση με το συναίσθημα του Liar Liar (gag=λυπάσαι τον πρωταγωνιστή-γελάς με τις γκάφες) ή την ψυχοβγαλτική ατμόσφαιρα του Man from Earth.

Φυσικά εξαρχής είπα ότι είναι για μια καλούτσική ταινία. Δεν είναι πατάτα (Liar, Liar) δεν είναι από τις ταινίες που σου μένουν (The Man from Earth),

Antre
05-01-10, 00:06
Περί ορέξεως βέβαια (δεν προσπαθώ να σε πείσω) αλλά μερικές απαντήσεις ξεκινώντας από το τέλος
Οι συγκρίσεις που επιχειρείς είναι τελείως άκυρες. Το Liar Liar είναι άλλη μια κομωδία που στηρίζεται στα gags του Jim Carey. Σε καμιά περίπτωση δεν υπάρχει κάτι που να πεις "χμμμ... έξυπνη ιδέα".

Απλά διαφέρει λίγο η υλοποίηση. Όταν ο Jim Carey λέει "γεια σου χοντρομπαλά" ή όταν το ρωτάει η γκόμενα πως ήταν το sex και απαντά "είχα και καλύτερα" ... δεν είναι και πολύ μακρυά από την ιδέα της ταινίας... απλά η ταινία το επέκτεινε παραπέρα.


Το Man from Earth δεν περιστρέφεται γύρω από το ψέμα ή την ψευτιά. Αυτό είναι απλά added bonus (προστιθέμενη αξία :p) σε μια εξαιρετική ταινία.......
Ακόμη ένα συν είναι η διακομώδηση της Θρησκείας και του "μπλεξίματος" που η εφεύρεσή της προκαλεί.

Σου απαντώ με spoiler για να μην το χαλάσω σε άλλους

Μέρος της εξέλιξης της ταινίας επεκτάθηκε λίγο στο αν υπάρχει ή πως δημιουργήθηκε ο θεός, αν υπάρχει ζωή μετα θάνατον κλπ. Δεν λέω ότι έχουν άμεση σχέση, αλλά ότι είχε ένα μικρό μέρος του feeling "τι είναι τελικά η θρησκεία... πόσο τυχαία μπορεί να δημιουργήθηκε" είναι κοινό. Φυσικά, ίσως υπερέβαλα λίγο που το είπα αντιγραφή.


Αντίθετα η ταινία The Invention of Lying στηρίζεται στην ιδέα ότι κανένας στην κοινωνία δεν μπορεί να πει ψέματα. Δεν είναι ότι είναι κρετίνοι ή ότι είναι κακοί... απλά έτσι είναι....... Το ότι ο συγγραφέας/σεναριογράφος εξερευνά τα αρνητικά για κάτι το οποίο μας ακούγεται "ιδανικό/ουτοπικό" είναι σαφέστατα στα συν της ταινίας!

Και όμως... δεν ήξερε τι έδειχνε από κάποιο σημείο και μετά. Για παράδειγμα ενώ για την γκόμενα, στην αρχη της ταινίας, αυτό που είχε σημασία ήταν τα λεφτά, το image και τα καλά γονίδια... μετα όμως (που απέκτησε και λεφτά και κοινωνικό προφίλ) μέτραγαν μόνο τα γονίδια.... how stupid is that ? Άκομη άλλο το να μην λες ψέμματα και άλλο να μην νοιάζεσαι για τον συνάνθρωπό σου. Ένα χαμόγελο ποτέ κανένα δεν έβλαψε. Ένα κοπλιμέντο για έστω ένα απο τα ελάχιστα πραγματικά καλά του άλλου, επίσης. Το χειρότερο είναι ότι δεν κατάφερε να μην φαίνονται ανόητοι... πιο πολύ για καθυστερημένοι μοιάζαν (πχ ερωτήσεις γιατί ο θεός να θέλει αυτό) παρά για ανίκανοι να ψεύδονται. Με λίγα λόγια, στην υλοποίηση απέτυχε παταγωδώς.


Φυσικά εξαρχής είπα ότι είναι για μια καλούτσική ταινία. Δεν είναι πατάτα (Liar, Liar) δεν είναι από τις ταινίες που σου μένουν (The Man from Earth),

Μα δεν σου την είπα... άλλωστε είπα "ελαφρός διαφορετική άποψη". Κουβέντα κάνουμε :)

PopManiac
05-01-10, 00:21
Βασικά ο Craig είναι ο καλύτερος από τους τελευταίους James Bond. Όμως ο James Bond δεν ήταν απαραίτητα ο άγριος και σκληροτραχυλος πράκτορας, αλλά ένας πανέξυπνος και με πολύ στυλ πραγματικός άντρας. Για αυτό ο Sean Connery για μένα είναι ο "αυθεντικός". Αν ίσχυε το ανάποδο τότε θα ήταν ο Craig ... αλλά νομίζω τα χαρακτηριστικά αυτά τα χουν ουκ ολίγοι ηθοποιοί.

Υ.Γ. Μην ξεχνάμε και για ποσα χρόνια πριν μιλάμε.

Επειδή περί αυτού πρόκειται:

Μην ξεχνάτε πως η επιλογή του Sean Connery ως Bond ήταν η μοναδική που έγινε αυστηρά με βάση τα κριτήρια που θέτει η περιγραφή του Bond στα βιβλία του Flemming μιας και ο Connery τότε ήταν πολύ απλά ένας nobody με ανύπαρκτη παρουσία στον κινηματογράφο.. Mετά πλέον είχε κυλήσει νερό στο αυλάκι και έπαιζαν πολλοί παράγοντες τιμής / ευχέρειας ηθοποιού (μην ξεχνάτε την αποτυχία - κακώς κατ'εμέ! - του Αυστραλού που έπαιξε μόνο στο On Her Majesty's Secret Service (και αυτό βασισμένο αυστηρά σε βιβλίο του Flemming) / και marketing που έγινε το sine qua non από την δεκαετία 90 και μετά.

Τηρουμένων αυτών των αναλογιών θα θέσω τον Craig ως τον καλύτερο Bond και τον Connery εκτός συναγωνισμού ;)

WAntilles
05-01-10, 00:30
...θα θέσω τον Craig ως τον καλύτερο Bond...

ΕΛΕΟC



ΥΓ: Ακόμα σε hangover είσαι, από το προχθεσινό; :p

PopManiac
05-01-10, 00:33
ΕΛΕΟC



ΥΓ: Ακόμα σε hangover είσαι, από το προχθεσινό; :p

Kαθόλου μιας και ούτε προχθές ούτε καμία άλλη μέρα είχα hangovers (έπαιξε πολύ καθαρό αλκοόλ for a change ;)) και επιμένω για τον Craig τον καλύτερο Bond, πάντοτε όμως με τον Connery εκτός συναγωνισμού για λόγους που προανέφερα...

DOU
05-01-10, 00:34
Eιδα το αβαταρ και περα των εντυπωσιακων εφε και 3D κλπ δεν βρηκα κατι το τοσο συγκλονιστικο η φοβερο που ακουω απο τους περισσοτερους να εκθιαζουν.Ενταξει μια καλη ταινια η οποια το δυνατο ατου της ειναι τα εφε.

WAntilles
05-01-10, 00:56
...με τον Connery εκτός συναγωνισμού...

Προς το καλύτερο, ή προς το χειρότερο;



ΥΓ: Το On Her Majesty's Secret Service, από άποψη story, φωτογραφίας, και μουσικής (film score), όπως και από άποψη villain, είναι μακράν σίγουρα στα 5 καλύτερα James Bond που έχουνε γίνει ποτέ.

Rebel Scum
05-01-10, 02:07
Προς το καλύτερο, ή προς το χειρότερο;



ΥΓ: Το On Her Majesty's Secret Service, από άποψη story, φωτογραφίας, και μουσικής (film score), όπως και από άποψη villain, είναι μακράν σίγουρα στα 5 καλύτερα James Bond που έχουνε γίνει ποτέ.

Μάλλον εκτός προς το καλύτερο εννοεί...ελπίζω :p

Προσωπικά θεωρώ ότι ο Sean απλά ΕΙΝΑΙ ο James Bond και οι υπόλοιποι απλά τον υποκρίνονται...

Από τους υπόλοιπους μάλλον στον Roger Moore καταλήγω....ο Dalton, Brosnan και ο Craig μου κάνουν κάπως brutal τύποι που θα μπορούσαν να είναι καουμπόηδες (καλά το εγγλέζικο το σκίζω) παρότι και οι τρεις είναι από το νησί, o Moore μεν γλυκανάλατος είναι εν τέλει κλασσικός Άγγλος....τον Lazenby δεν τον κρίνω καθόλου (παρότι συμφωνώ για τα καλά στοιχεία της ταινίας)..

Τέλος στην επόμενη ταινία θα πρέπει να κάνουν κάτι να απομακρυνθούν λίγο από τις ταινίες Bourne....πολύ τις έχουν αντιγράψει.

ESP1982
05-01-10, 02:08
Είδα το Sherlock Holmes... Δε μπορώ να πω πως μου άρεσε ιδιαίτερα. Περίμενα να δω ταινία μυστηρίου και τελικά ήταν κάτι τελείως διαφορετικό. Δράση-δράση-δράση... Περίμενα περισσότερο "ψάξιμο" και μυστήριο και όχι να δίνει από την αρχή όλη την υπόθεση. Δεν είχε καμία απολύτως κλιμάκωση σαν έργο και μηδαμινή ανάπτυξη χαρακτήρων. :(

Στα θετικά ήταν το πραγματικά αριστουργηματικό soundtrack του Hans Zimmer (:worthy:) και το πως έφτιαξαν το Λονδίνο με 3d. :respekt:

harris
05-01-10, 02:26
επιμένω για τον Craig τον καλύτερο Bond, πάντοτε όμως με τον Connery εκτός συναγωνισμού για λόγους που προανέφερα...

ΕΛΕΟC! Με κάνεις να συμφωνώ με τον Μάκη! :p

Δεν είναι δυνατόν να βγάλουμε απέξω τον Connery και όλο το ύφος των βιβλίων και των ταινιών και να λέμε έτσι στεγνά "o Craig είναι ο καλύτερος"! Ε, δεν είναι! Ο James Bond κατέληξε να είναι σαν mission impossible, όταν δεν το χρειαζόταν! Τέτοιες ταινίες έχουμε με το κιλό από Χολυγουντ μεριά! Ας έμενε και κάτι ΠΟΛΥ καλύτερο ;)


Ενταξει μια καλη ταινια η οποια το δυνατο ατου της ειναι τα εφε.

Αυτό ακριβώς! Είπαμε... σεναριακά η ταινία δεν υπάρχει! Είδαμε απλά το μέλλον του κινηματογράφου! ;)

WAntilles
05-01-10, 03:11
Ο Brosnan είναι ισάξιος με τον Connery.

Γιατί;

Μα γιατί έχει πιάσει το ultimate essence του χαρακτήρα.

Ποιό;

Την ατάκα αφού καθαρίσει τον αντίπαλο.

(μόλις έχει γίνει κιμάς ο άλλος στο πιεστήριο της εφημερίδας του villain)
- Bond: They'll print anything these days.

:lol:

Gothic
05-01-10, 03:46
Αυτό ακριβώς! Είπαμε... σεναριακά η ταινία δεν υπάρχει! Είδαμε απλά το μέλλον του κινηματογράφου! ;)Ρε παιδιά, όχι και σεναριακό 0 το άβαταρ όταν έχουμε δει στο παρελθόν ταινίες του Μάϊκλ Μπέη... Αυτές τι είναι τότε; :p

kaster999
05-01-10, 04:01
για μενα παντος, σορρυ που το εχω πει 1000 φορες, η καλυτερη ταινια που θεωρω στον κοσμο , ειναι το Papillon (http://www.imdb.com/title/tt0070511/) (ο Πεταλουδας) με τον Steve McQueen !!!
Ειναι για μενα τουλαχιστον η the best ταινια ολων των εποχων.
Οσοι δεν την εχουν δει, θα τους ελεγα απλα οτι ειναι σαν να μην εχετε δει ποτε ταινια στην ζωη σας....(και καλα :p)
αποψη μου παντα ετσι ...?!! δεν επιβαλλω την γνωμη μου.

Rebel Scum
05-01-10, 04:14
Ο Brosnan είναι ισάξιος με τον Connery.

Γιατί;

Μα γιατί έχει πιάσει το ultimate essence του χαρακτήρα.

Ποιό;

Την ατάκα αφού καθαρίσει τον αντίπαλο.

(μόλις έχει γίνει κιμάς ο άλλος στο πιεστήριο της εφημερίδας του villain)
- Bond: They'll print anything these days.

:lol:

:lol::lol:

karavagos
05-01-10, 04:18
Είδα και εγώ το Avatar. Κορυφαία ταινία στους τομείς που περίμενα, μου θύμισε Crysis και WoW σε 3D :p Αντιθέτως με αρκετούς, το σενάριο και την ιστορία τα βρήκα καλά για το είδος της και οι 2+ ώρες πέρασαν χωρίς να το καταλάβω.
Το άλλο ζευγάρι που είχαμε πάει παρέα, είχε μείνει αποσβολωμένο σχεδόν καθόλη την διάρκεια της ταινίας. Αφού κάποια στιγμή νόμιζα ότι είχαν πάθει κάτι από τα γυαλιά που φόραγαν :p

Rebel Scum
05-01-10, 04:22
Είδα και εγώ το Avatar. Κορυφαία ταινία στους τομείς που περίμενα, μου θύμισε Crysis και WoW σε 3D :p Αντιθέτως με αρκετούς, το σενάριο και την ιστορία τα βρήκα καλά για το είδος της και οι 2+ ώρες πέρασαν χωρίς να το καταλάβω.
Το άλλο ζευγάρι που είχαμε πάει παρέα, είχε μείνει αποσβολωμένο σχεδόν καθόλη την διάρκεια της ταινίας. Αφού κάποια στιγμή νόμιζα ότι είχαν πάθει κάτι από τα γυαλιά που φόραγαν :p

Πάει για να γίνει η ταινία με τις μεγαλύτερες εισπράξεις όλων των εποχών....και επαναλαμβάνω...βουντου κάνει ο Κάμερον;

kaster999
05-01-10, 05:23
ναι οντως λενε περασε ακομα και τους πειρατες της Καραιβικης στα εισητηρια !!!
Αλλα ελα ομως που θα βγουν και πειρατες της Καραιβικης 4, το 2011 !!! Εκει θα γινει ο χαμος

GRIGORIS1979
05-01-10, 12:04
Προχτές είδα το ''12 angry men'' του 1957, έχει βγει και το 1997. Άπαιχτη και πανέξυπνη ταινία, είναι στις 20 καλύτερες όλων των εποχών νομίζω.

Gothic
05-01-10, 13:23
Πάει για να γίνει η ταινία με τις μεγαλύτερες εισπράξεις όλων των εποχών....και επαναλαμβάνω...βουντου κάνει ο Κάμερον;
Όταν είναι μερακλής ο σκηνοθέτης και δεν πάει καθαρά για αρπαχτή (βλ. Μάϊκλ Μπέϋ, σύγχρονος Τζώρτζ Λούκας, κλπ), του βγαίνει στην οθόνη...
12 χρόνια την έψαχνε την 3D τεχνολογία ξοδεύοντας τα μύρια που είχε βγάλει από τα κοριτσάκια που έκλαψαν στον Τιτανικό και τα αγοράκια (:oops:) που είχαν σύρει μαζί...

flamelab
05-01-10, 13:31
Κι ερχονται 2 sequel :whistle:

WAntilles
05-01-10, 13:47
Προχτές είδα το ''12 angry men'' του 1957...

Όντως εξαιρετική ταινία, με τον Henry Fonda, σε έναν τελείως ασυνήθιστο για εκείνον ρόλο.

Erebos
05-01-10, 14:02
Όταν είναι μερακλής ο σκηνοθέτης και δεν πάει καθαρά για αρπαχτή (βλ. Μάϊκλ Μπέϋ, σύγχρονος Τζώρτζ Λούκας, κλπ), του βγαίνει στην οθόνη...
12 χρόνια την έψαχνε την 3D τεχνολογία ξοδεύοντας τα μύρια που είχε βγάλει από τα κοριτσάκια που έκλαψαν στον Τιτανικό και τα αγοράκια (:oops:) που είχαν σύρει μαζί...

Αν τα τελευταία 12 χρόνια έκανε όντως δουλειά, δεν θα ζήταγε βοήθεια από την ILM (http://news.cnet.com/8301-13772_3-10419046-52.html) τελευταία στιγμή...
Δεν κοίταγε να φτιάξει ένα σενάριο της προκοπής τουλάχιστον, παρά κατέφυγε σε καρακλισέ one-liners και πολιτική προπαγάνδα ("we're gonna fight terror with terror")... :down:
Σε τί διαφέρει δλδ από τον Michael Bay??

Rebel Scum
05-01-10, 14:36
Όταν είναι μερακλής ο σκηνοθέτης και δεν πάει καθαρά για αρπαχτή (βλ. Μάϊκλ Μπέϋ, σύγχρονος Τζώρτζ Λούκας, κλπ), του βγαίνει στην οθόνη...
12 χρόνια την έψαχνε την 3D τεχνολογία ξοδεύοντας τα μύρια που είχε βγάλει από τα κοριτσάκια που έκλαψαν στον Τιτανικό και τα αγοράκια (:oops:) που είχαν σύρει μαζί...

Δεν μου κάνει εντύπωση ότι η ταινία κάνει καλές εισπράξεις...από περιέργεια και μόνο για τη νέα τεχνολογία θα την δουν πολλοί άνθρωποι...και πολλοί επίσης θα τη δουν πάνω από μια φορά ως λάτρεις της πραγματικά οπτικής της τελειότητας.

Αλλά εδώ προβλέπουν ότι θα φτάσει τα 4 δις δολάρια σε εισπράξεις παγκοσμίως...υπερδιπλάσιο ποσό από αυτό του Τιτανικού...

Βουντού είναι σας λέω!

Erebos
05-01-10, 14:39
Δεν μου κάνει εντύπωση ότι η ταινία κάνει καλές εισπράξεις...από περιέργεια και μόνο για τη νέα τεχνολογία θα την δουν πολλοί άνθρωποι...και πολλοί επίσης θα τη δουν πάνω από μια φορά ως λάτρεις της πραγματικά οπτικής της τελειότητας.

Αλλά εδώ προβλέπουν ότι θα φτάσει τα 4 δις δολάρια σε εισπράξεις παγκοσμίως...υπερδιπλάσιο ποσό από αυτό του Τιτανικού...

Βουντού είναι σας λέω!

Υπολόγισε επίσης ότι το εισιτήριο για το 3D κάνει €12...
Το να μετράς εισπράξεις και να συγκρίνεις με παλιότερες ταινίες δεν αποδεικνύει κάτι. Το "Χορεύοντας με τους Λύκους" κόστισε $20 εκατομμύρια και έκανε εισπράξεις $400 εκατομμύρια σε ένα χρόνο...

Rebel Scum
05-01-10, 14:57
Υπολόγισε επίσης ότι το εισιτήριο για το 3D κάνει €12.
Δεν έγινε κανα θαύμα λοιπόν.

Νομίζω ότι οι εισπράξεις σταθμίζονται....δηλαδή το 1 δις περίπου που έκανε το πρώτο Star Wars το 1977 σε σημερινές τιμές θα ήταν πολλά, πάρα πολλά, λεφτά. Βασικά θα έπρεπε να αναφέρουν αριθμό εισιτηρίων.

Αλλά και πάλι το ακριβότερο εισιτήριο του Avatar δεν μπορεί να είναι ο λόγος...αν το συγκρίνω με μια πιο πρόσφατη ταινία πχ το Lord of The Rings.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το να μετράς εισπράξεις και να συγκρίνεις με παλιότερες ταινίες δεν αποδεικνύει κάτι. Το "Χορεύοντας με τους Λύκους" κόστισε $20 εκατομμύρια και έκανε εισπράξεις $400 εκατομμύρια σε ένα χρόνο...

Δεν κοιτάω τι κέρδος έχει η παραγωγή, αλλά πόσοι άνθρωποι το είδαν.

Erebos
05-01-10, 15:02
Βασικά θα έπρεπε να αναφέρουν αριθμό εισιτηρίων.

+1
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά δεν το κάνουν γιατί θέλουν να "φουσκώνουν" τις εισπράξεις με το εισιτήριο του 3D.

befreegr
05-01-10, 15:04
Καταπληκτικό το Aβατάαααρ σε 3Δ! (στο village στο mall προπαραμονή 1χρονιάς, μεγάλη ταλαιπωρία)
Και το σενάριο αρκετά καλό αν και με τα γνωστά κλισέεε.
2.666 ώρες δεν κατάλαβα πως πέρασαν ..

albatross
05-01-10, 15:05
Σε τί διαφέρει δλδ από τον Michael Bay??

http://img511.imageshack.us/img511/3963/clipboard01rw.jpg
:lol:

Gordito
05-01-10, 15:20
Oι εισπραξεις λιγο ενδιαφερουν, ιδιως για ταινιες στο σινεμα, που κυριο λογο εχει το marketing.

Παρε για παραδειγμα τον Τιτανικο, κλαψοταινια για κοριτσακια Γυμνασιου.

albatross
05-01-10, 15:26
Παρε για παραδειγμα τον Τιτανικο, κλαψοταινια για κοριτσακια Γυμνασιου.

Προτείνεται η γρήγορη εκδοχή, σε περίπτωση που σου ζητήσει κάποια να το ξαναδείτε παρέα...
http://www.youtube.com/watch?v=OuSdU8tbcHY

Gordito
05-01-10, 15:27
:rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.