PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 [152] 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

albatross
01-02-10, 16:50
- Let me come with you Pontiuth, I might be of thome atthithtanthe to thith thudden crithith.

:lol:

He's a very naughty boy... (http://www.youtube.com/watch?v=v2RyPFyxA-I)

Valhalla
01-02-10, 19:06
Twilight New Moon - Αίσχος
The Book of Eli - Αίσχος
Creepers - Αίσχος
Infected - Αίσχος
Case 39 - Αίσχος
Land of the Lost - Αίσχος
Sherlock Holmes...άνω του μετρίου
Law abiding citizen - Καλό! :oneup:
Blood in Blood out (Vatos Locos) - ΕΠΟΣ...αν και αρχαία ταινία :p

Καθώς και μερικές ακόμα χάλια ταινίες που έχουν μπεί βαθεια στο υποσυνείδητο.

freshmeat
01-02-10, 19:29
- I am not a Jew,I am a Roman.
- A woman?
- No no,Roman...!

*slap*


I have a vewy gweat fwiend in wome called Bigus Dickus... :rofl::rofl::rofl:

yiapap
01-02-10, 22:37
Βλάσφημοι λέμε. Η τιμωρία του να πεις "Ιεχωβάς (http://www.youtube.com/watch?v=SYkbqzWVHZI)" σας αξίζει. :pCrucifiction (http://www.youtube.com/watch?v=Dr9VDZuSyQE)?
αν και ακόμη κι εμείς οι πορωμένοι μόνο από το holy grail δεν είπαμε σκηνές...
Οπότε μερικές όπως μού'ρχονται:
Το φονικό κουνέλι
Το African/European sparrow στην ερώτηση παγίδα
Τα κλιπιτικλόπ ηχητικά εφέ ελλείψη αλόγων
Εμμμ... Αυτά... Για να το ξαναβλέπω... με βλέπω!

Ontopc: Το Un Prophete που αναφέρθηκε είναι καλούτσικο. Επειδή όμως το έργο στηρίζεται πολύ στην φωτογραφία και τις ερμηνείες θα προτιμούσα μια πιο ακριβή/προσεγμένη παραγωγή.

Είδα το Fourth Kind (http://www.imdb.com/title/tt1220198/) 8/10
Mου άρεσε πολύ!
Μου άρεσε γιατί ξεκίνησε σαν επεισόδιο του Κώστα Παρδαγέλα: Κάποιοι περίεργοι που λένε κάτι περίεργα.
Έκραξα τον παραγωγό που πήγε και έβαλε την Jovovitz στον πρωταγωνιστικό ρόλο με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συγκεντρωθώ στην ιστορία και να βρω από που μπάζει.
Εκνευρίστηκα όταν εμφανίστηκαν οι ηχογραφήσεις και έπαιξε το σενάριο των αρχαίων (που 'σαι Κώστα να πάρεις ιδέες) και μετά... έπαθα λίγο στα βίντεο footages.
Στο τέλος της ταινίας έμεινα με 93847532945 ερωτηματικά και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να μπω στο Διαδίκτυο να δω τι στον #*&$#*$& έχει γίνει πραγματικά. Αυτό που βρήκα δίνει χαλαρά +2 πόντους στην καθώς πρέπει κατά τα άλλα ταινία.
Συνίσταται αρκεί να την δείτε με αυτή τη χρονική ακολουθία. Μην ξεκινήσετε από άλλες κριτικές, μην ξεκινήσετε από το Ντερνέτι. Επαναλάβετε μαζί μου το "I want to believe" του Fox και πατήστε το Play. Θα την ευχαριστηθείτε!

Readiness
02-02-10, 20:52
2012...
Πως είναι δυνατόν εν έτη 2010 να επιτρέπεται να βγαίνουν τέτοιες ταινίες..
Δε λέμε για το σενάριο που ήταν τσίου τσίου, αλλά τα εφέ...
Το αυτοκίνητο να κάνει float μπροστά από το backround σαν speedracer, το νερό να έχει τα physics των 10 εντολών και η πόλη να γκρεμίζεται σα μακέτα...
Πως δεν τον έχουν κλείσει ακόμη φυλακή αυτόν τον γελοίο που πριν απο 10 χρόνια πήγε να μας πασάρει σαν επανάσταση στα εφέ το γκρέμισμα της μακέτας του λευκού οίκου..
Η εβδομαδιαία Ζήνα καλήτερα cgi είχε..
Ρε ούστ...

kostas007
02-02-10, 22:09
τελευταια φορα που ειδα εφφε που ειπα wow ηταν στο matrix ο καθρεφτης-υδραργυρο που φαινοταν ο morpheus να μιλαει.

Gothic
02-02-10, 22:33
2012...
Πως είναι δυνατόν εν έτη 2010 να επιτρέπεται να βγαίνουν τέτοιες ταινίες..
Δε λέμε για το σενάριο που ήταν τσίου τσίου, αλλά τα εφέ...
Το αυτοκίνητο να κάνει float μπροστά από το backround σαν speedracer, το νερό να έχει τα physics των 10 εντολών και η πόλη να γκρεμίζεται σα μακέτα...
Πως δεν τον έχουν κλείσει ακόμη φυλακή αυτόν τον γελοίο που πριν απο 10 χρόνια πήγε να μας πασάρει σαν επανάσταση στα εφέ το γκρέμισμα της μακέτας του λευκού οίκου..
Η εβδομαδιαία Ζήνα καλήτερα cgi είχε..
Ρε ούστ...
Οι εφετζήδες κάνουν αυτό που τους ζητάει ο "σκηνοθέτης".

Άλλωστε τι να κάνουν και αυτοί οι κακόμοιροι, η Weta Workshop τους έχει αφήσει όλους κάτι χρόνια πίσω και τρώνε την σκόνη τους... :p

Mouse Potato
02-02-10, 22:38
Άλλωστε τι να κάνουν και αυτοί οι κακόμοιροι, η Weta Workshop τους έχει αφήσει όλους κάτι χρόνια πίσω και τρώνε την σκόνη τους... :p

Αυτοί έχουν ανακατευτεί σε Avatar και District 9; :hmm:

nnn
02-02-10, 22:54
Περιμένετε να δείτε εφέ στην οθόνη του PC ή στην TV σας ?
:whistle:

DOU
02-02-10, 23:01
Avatar & District 9, δυο ταινιες ταινιες που αποθεωνει ολος ο κοσμος αλλα εμενα μου φανηκαν μετριοτητες.:lol::p(Οφθαλμιατρο πηγα προσφατα παντως.:p)

Mouse Potato
02-02-10, 23:03
Το Avatar δεν μ' ενθουσίασε*...
Το District 9 το βρήκα εξαιρετικό!

*Εντάξει μουφίτσα ήταν :whistle: Ας όψεται το 3D και η εικόνα

mach
03-02-10, 00:28
Επί του θέματος, ανακοινώθηκαν και οι υποψηφιότητες για οσκαρ:

Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire
A Serious Man
Up
Up in the Air

Αν και δεν έχω δει το Precious/Push, ελπίζω το παιχνίδι να παιχτεί μεταξύ D9, Hurt Locker και Basterds.
Το Avatar ας πάρει το βραβείο για τα εφέ :whistle:

Mouse Potato
03-02-10, 00:32
Ψηφίζω District 9 και Up για όλα τα βραβεία :)

GZahos
03-02-10, 00:42
Avatar και District 9 εγω.

Collective_Soul
03-02-10, 01:50
Παιδια ηρθε και η δικη μου ωρα να δω το Avatar 3D

Μπαινω μεσα γεματη η αιθουσα ωραια ατμοσφαιρα
Με αυτα που διαβαζα κατα καιρους δεν περιμενα πολλα ισα ισα που ηθελα και να το θαψω ετσι και καλα να το παιξω elitist....
Ξεκιναει η ταινια βαζω τα γυαλια και η μαγεια ξεκιναει.....
Fast forward δυο ωρες και κατι μετα η ταινια τελειωνει και εχω μεινει μαμακας

Εntertainment factor *10/10

Tελευταια φορα που απηλαυσα ετσι ταινια ηταν το 1993 στο Jurassic Park η πρωτη ταινια που ειδα σινεμα

Μr Cameron mission accomplished

ETEOKRITIS02
03-02-10, 02:52
avatar-perfect.,

Sovjohn
03-02-10, 12:43
Avatar και District 9 εγω.

Το district 9 sorry αλλά είναι από τις ταινίες που δεν κατάφερα να δω ολόκληρη... ίσως είναι που μου την έσπαγε η φάτσα / ο ρόλος / κτλ του πρωταγωνιστή, εκτός από το story... αλλά ΟΚ, δεν είναι για oscar καλύτερης ταινίας σε καμία περίπτωση...

GZahos
03-02-10, 13:21
Μια χαρα ειναι για Oscar, η ολη αντιμετωπιση των ανθρωπων ειναι για Oscar, και η ταινια την αποδιδει μια χαρα.

Readiness
03-02-10, 14:09
Πολύ καλό το District9. Και προτότυπο σενάριο.
Όχι σαν το "Dances with smurfs" αβαταρ.

Mouse Potato
03-02-10, 14:14
Το district 9 sorry αλλά είναι από τις ταινίες που δεν κατάφερα να δω ολόκληρη... ίσως είναι που μου την έσπαγε η φάτσα / ο ρόλος / κτλ του πρωταγωνιστή, εκτός από το story... αλλά ΟΚ, δεν είναι για oscar καλύτερης ταινίας σε καμία περίπτωση...

Το District 9 ή θα το έβλεπες αριστούργημα (like me) ή μάπα. Δύσκολα να ήσουν σε μια ενδιάμεση κατάσταση :p

Αν είναι αξιοκρατικά τα Oscars πιστεύω πως του αξίζει να πάρει ένα

Burning Skies
03-02-10, 14:15
Υπαρχουν και αλλες παντως δυνατες ταινιες στη λιστα. Πχ. το the blind side

freshmeat
03-02-10, 14:34
Υπαρχουν και αλλες παντως δυνατες ταινιες στη λιστα. Πχ. το the blind side

Το έχω δει, και δε μου φάνηκε καν άξιο για σχολιασμό.
Οχι πως ήταν κακή.
Μια απλή (έως αφελής) αμερικανική ταινία "για όλη την οικογένεια", χωρίς τίποτα ιδιαίτερο. Γεμάτη κλισέ, τυποποιημένες ερμηνείες, το κλασσικό happy end.
Το μεγαλύτερο ποσοστό της (εισπρακτικής) επιτυχίας της (αν όχι όλο) οφείλεται στην πόρωση που έχουν οι αμερικάνοι με το "ποδόσφαιρό" τους.
Αν πάρει οποιοδήποτε από τα βασικά oscars θα μου φανεί υπερβολικά γελοίο.

Burning Skies
03-02-10, 14:37
Το έχω δει, και δε μου φάνηκε καν άξιο για σχολιασμό.
Οχι πως ήταν κακή.
Μια απλή (έως αφελής) αμερικανική ταινία "για όλη την οικογένεια", χωρίς τίποτα ιδιαίτερο. Γεμάτη κλισέ, τυποποιημένες ερμηνείες, το κλασσικό happy end.
Το μεγαλύτερο ποσοστό της (εισπρακτικής) επιτυχίας της (αν όχι όλο) οφείλεται στην πόρωση που έχουν οι αμερικάνοι με το "ποδόσφαιρό" τους.
Αν πάρει οποιοδήποτε από τα βασικά oscars θα μου φανεί υπερβολικά γελοίο.

Οσον αφορα τα οσκαρ ερμηνειας θεωρω οτι ειναι πολυ μεγαλυτερο φαβορι απ'οτι το district 9 ή το avatar. Για τα υπολοιπα συμφωνω.

kaster999
03-02-10, 14:47
Ειδα : Ο φανταστικος κοσμος του δοκτωρ Παρνασσος (http://www.imdb.com/title/tt1054606/) , μου αρεσε πολυ !!!!
Και πριν απ αυτο ειδα και την ταινια : O ανικητος (http://www.imdb.com/title/tt1057500/) , αυτο μου φανηκε αρκετα μετριο !!!

freshmeat
03-02-10, 15:18
Οσον αφορα τα οσκαρ ερμηνειας θεωρω οτι ειναι πολυ μεγαλυτερο φαβορι απ'οτι το district 9 ή το avatar. Για τα υπολοιπα συμφωνω.

Mπα, δε νομίζω ότι μπορεί να σταθεί δίπλα στα θηρία Mirren και Streep. H πρωταγωνίστρια του Precious είναι συγκλονιστική, ενώ και η Μulligan του An Education λένε ότι είναι εξαιρετική.
Καλή η Sandra και αρκούντως γλυκούλα, αλλά η υποψηφιότητά της πιο πολύ μου κάνει για filler.

Burning Skies
03-02-10, 15:23
Mπα, δε νομίζω ότι μπορεί να σταθεί δίπλα στα θηρία Mirren και Streep. H πρωταγωνίστρια του Precious είναι συγκλονιστική, ενώ και η Μulligan του An Education λένε ότι είναι εξαιρετική.
Καλή η Sandra και αρκούντως γλυκούλα, αλλά η υποψηφιότητά της πιο πολύ μου κάνει για filler.

Precious Και Education δεν τα εχω δει. Με Avatar και District 9 εκανα συγκριση.

Και δεν εννοουσα την Sandra αλλα τον πρωταγωνιστη πιτσιρικα...

freshmeat
03-02-10, 15:37
Precious Και Education δεν τα εχω δει. Με Avatar και District 9 εκανα συγκριση.

Και δεν εννοουσα την Sandra αλλα τον πρωταγωνιστη πιτσιρικα...

Ο "πιτσιρικάς" (26 ετών...) δεν έχει υποψηφιότητα.
Το Precious να το δεις. Είναι από τις ταινίες που δεν ξεχνιούνται.

Burning Skies
03-02-10, 17:05
Ο "πιτσιρικάς" (26 ετών...) δεν έχει υποψηφιότητα.
Το Precious να το δεις. Είναι από τις ταινίες που δεν ξεχνιούνται.

Σε σχεση με τη Σαντρα πιτσιρικας ειναι:p

Το εχω στα υποψη το Precious και θα το δω συντομα.:oneup:

Valhalla
03-02-10, 17:30
Πολύ καλό το District9. Και προτότυπο σενάριο.
Όχι σαν το "Dances with smurfs" αβαταρ.

Που το είδες το πρωτότυπο σενάριο; Έφτασαν κάποιοι πρόσφυγες λαθρομετανάστες σε μια χώρα(η καταγωγή τους είναι άσχετη εντελώς)...και επειδή δεν τους γούσταραν οι ντόπιοι (συμπεριλαμβανομένων των "μαύρων" οι οποίοι πέρασαν και απαρτχάιντ)...τους έβαλαν σε ένα Γκέτο...όπως είναι η σύνηθης πρακτική σε ΟΛΕΣ τις χώρες του κόσμου (μαζί και τη δική μας).

Και αντί να τους βοηθήσουν, εντάσσοντας τους στην κοινωνία...θέλουν να τους πάρουν απο εκεί και να τους πάνε πιό μακρυά. Όπως ακριβώς εμείς θέλουμε να ξαποστείλουμε τους λαθρομετανάστες απο το Ιστορικό Κέντρο της Αθήνας γιατι μας το βρωμίζουν...και να τους ξεφορτώσουμε κάπου αλλού.

Που το είδες το πρωτότυπο δηλαδή...κάθε μέρα συμβαίνει αυτό σε όλες τις χώρες του κόσμου...εδώ το κάνουμε σε Γήινους...δεν θα το κάναμε σε εξωγήινους;

tsigarid
03-02-10, 18:15
Salvatore Giuliano (http://www.imdb.com/title/tt0055399/)

Η πραγματική ιστορία ενός μαφιόζου (γυρισμένη σε πραγματικές τοποθεσίες) όταν μεσουρανούσε στο τέλος του Β' ΠΠ στη Σικελία, μέχρι που τον βρήκαν νεκρό σε μια αυλή (δεν είναι spoiler, είναι η πρώτη σκηνή του έργου).

Περίεργο έργο, κυρίως λόγω του τρόπου γυρίσματος, ο οποίος είναι το μόνο που πραγματικά αξίζει. Ο πρωταγωνιστής δεν παίζει καν. Τον δείχνει σε 5-6 φάσεις, είτε μέσα στα σκοτάδια (οπότε δεν τον βλέπεις) είτε νεκρό. Όλο το έργο γυρίζεται με γνώμονα την τεράστια επιρροή του στην κοινωνία και τους ανθρώπους, καθώς και στις δολοπλοκίες και τις μυστικές συμφωνίες των μαφιόζων με την αστυνομία. Δεν ξέρω αν πρέπει να το προτείνω να το δείτε ή όχι... Δείτε το αν σας ενδιαφέρει μία πραγματικά διαφορετική προσέγγιση στο γύρισμα μιας ταινίας.

Gothic
03-02-10, 19:41
Που το είδες το πρωτότυπο σενάριο; Έφτασαν κάποιοι πρόσφυγες λαθρομετανάστες σε μια χώρα(η καταγωγή τους είναι άσχετη εντελώς)...και επειδή δεν τους γούσταραν οι ντόπιοι (συμπεριλαμβανομένων των "μαύρων" οι οποίοι πέρασαν και απαρτχάιντ)...τους έβαλαν σε ένα Γκέτο...όπως είναι η σύνηθης πρακτική σε ΟΛΕΣ τις χώρες του κόσμου (μαζί και τη δική μας).

Και αντί να τους βοηθήσουν, εντάσσοντας τους στην κοινωνία...θέλουν να τους πάρουν απο εκεί και να τους πάνε πιό μακρυά. Όπως ακριβώς εμείς θέλουμε να ξαποστείλουμε τους λαθρομετανάστες απο το Ιστορικό Κέντρο της Αθήνας γιατι μας το βρωμίζουν...και να τους ξεφορτώσουμε κάπου αλλού.

Που το είδες το πρωτότυπο δηλαδή...κάθε μέρα συμβαίνει αυτό σε όλες τις χώρες του κόσμου...εδώ το κάνουμε σε Γήινους...δεν θα το κάναμε σε εξωγήινους;
Πάμε να δούμε μερικές ταινίες με την λογική σου.....

Ο Νονός.
Ένας Ιταλός εκεί πέρα πήγε στην Αμερική, έκανε μερικά εγκλήματα και έγινε στο τέλος ο Νονός της Μαφίας. Έκανε και μερικά κουτσούβελα, σκοτώσαν μερικούς ανθρώπους, έγιναν κάτι μακελιά, ε, πάνω κάτω ότι γίνεται και σήμερα.

Ο Ταξιτζής.
Ένας ταρίφας τα παίρνει στην κράνα και σκοτώνει μερικά πρεζάκια. Ο πρώτος είναι ή ο τελευταίος;

The Shawshank Redemption.
Κάποιος προσπαθεί να αποδράσει από την φυλακή. Μπες στην σειρά μάστορα.

Η Έκτη Αίσθηση.
Βλέπει νεκρούς. Σιγά τα ωά.

Άλιεν.
Ένα μεγάλο μαύρο μπλιάχ με μυτερά δόντια ξεκάνει το περισσότερο καστ.

Ο Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος.
Είναι ένας καλός, ένας κακός και ένας άσχημος καμπόϋς και έχουν πιστόλια. Στην Άγρια Δύση. Πφ.

Πόλεμος των Άστρων.
Βρίσκει τον πατέρα του, τους σώζει όλους, μερικές εκρήξεις.

Άρχοντας των Δαχτυλιδιών.
Πολύ περπάτημα και μερικές μάχες για ένα χρυσαφικό.

Fight Club.
Δεν μιλάμε για το Fight Club.

Seven.
Μια ταινία για τις εκπλήξεις που μπορεί να κρύβει η δουλειά του κούριερ. Βαρεμάρα.

Κατάλαβες τι θέλω να πω ή να συνεχίσω;... :p

flamelab
03-02-10, 19:49
Επί του θέματος, ανακοινώθηκαν και οι υποψηφιότητες για οσκαρ:

Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire
A Serious Man
Up
Up in the Air

Αν και δεν έχω δει το Precious/Push, ελπίζω το παιχνίδι να παιχτεί μεταξύ D9, Hurt Locker και Basterds.
Το Avatar ας πάρει το βραβείο για τα εφέ :whistle:

Το Up (της Disney) ελπίζω να πάρει οπωσδήποτε όσκαρ φέτος, ειναι εξαιρετική ταινία. Ιδίως η αρχή της (για όσους το'χουν δει) είναι όλα τα λεφτά.

GZahos
03-02-10, 19:50
Seven.
Μια ταινία για τις εκπλήξεις που μπορεί να κρύβει η δουλειά του κούριερ. Βαρεμάρα.


Πολυ καλο, και θα μπορουσε καλλιστα να ειναι alternative τιτλος! :respekt:

Rebel Scum
03-02-10, 20:04
Το Up (της Disney) ελπίζω να πάρει οπωσδήποτε όσκαρ φέτος, ειναι εξαιρετική ταινία. Ιδίως η αρχή της (για όσους το'χουν δει) είναι όλα τα λεφτά.

+1 ίσως η καλύτερη ταινία της χρονιάς...

Valhalla
04-02-10, 00:01
Πάμε να δούμε μερικές ταινίες με την λογική σου.....


Όλες μα όλες οι ταινίες που ανέφερες είχαν ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό που τις έκανε να ξεχωρίσουν.

Godfather
Σενάριο σαπουνόπερα - απίστευτοι ηθοποιοί...το District 9 είχε έναν πανάθλιο τύπο, κάτι άλιεν και 10 κομπάρσους...

Ο Ταξιτζής.
δεν το χω δεί :p

The Shawshank Redemption.
δεν το χω δεί :p

Η Έκτη Αίσθηση.
Πρώτα απ΄ολα είχε Bruce Willis...αλλά και τον πιτσιρίκο που ήταν το 90% της ταινίας. Κατα τ'άλλα...το σενάριο πέρα απο το twist στο τέλος ήταν πέρα βρεχει. Πάντως το σενάριο για την εποχή που βγήκε ήταν πρωτότυπο...όλα μα όλα τα Clones που επακολούθησαν ηταν απλα αποτυχίες.

Άλιεν.
Είχε φοβερά εφφέ για την εποχή του...κατα τ'άλλα το σενάριο μεγάλη μουφα...γι'αυτό αλλωστε δεν κατάφερα να δω κανένα μέχρι το τέλος.

Ο Καλός, ο Κακός και ο Άσχημος.
Για τα δεδομένα της εποχής πολύ καλή ταινία...και είχε Clint Eastwood!!!

Πόλεμος των Άστρων.
Όταν βγήκε έκανε επανάσταση στα εφφε με space travel, laser, lightsabers κτλ...όταν βγήκαν τα Episodes I-III που είχε αρκετά περισσότερα Laser...αλλά τα είχαμε φάει πλέον με το κουτάλι δεν εντυπωσίασαν κανέναν.

Άρχοντας των Δαχτυλιδιών.
Φοβεροί ηθοποιοι, μουσική, κουστούμια, εφφε, επικές μάχες. Εντάξει το σενάριο δεν είναι και κάτι τρελό. Το District τί απο τα παραπάνω είχε έστω και σε αξιοπρεπές επίπεδο; Τα άθλια models των Alien?

Fight Club.
Μούφα...κατάφερα να το δω μέχρι τη μέση μια φορά...και μια φορά απο τη μέση προς το τέλος.

Seven.
Φοβερό σενάριο, απίστευτους ηθοποιούς, και τρελό twist στο τέλος...

Ιεροσυλία που συγκρίνεις το District 9 με τις παραπάνω ταινίες. Όλες λοιπόν οι ταινίες είχαν κάτι που ξεχώρισαν Απο τεχνικής άποψης το District 9 ήταν πανάθλιο. Απο ηθοποίους επίσης πανάθλιο. Απλά περνούσε ένα κοινωνικό μήνυμα...τίποτα άλλο.

Gothic
04-02-10, 01:09
Ιεροσυλία που συγκρίνεις το District 9 με τις παραπάνω ταινίες. Όλες λοιπόν οι ταινίες είχαν κάτι που ξεχώρισαν Απο τεχνικής άποψης το District 9 ήταν πανάθλιο. Απο ηθοποίους επίσης πανάθλιο. Απλά περνούσε ένα κοινωνικό μήνυμα...τίποτα άλλο.
Δεν το συνέκρινα με καμία, απλά σου είπα πως με ισοπεδωτική λογική, όλες οι ταινίες γίνονται μπάζα.

Π.χ. εσύ μπορεί να θεωρείς ότι από τεχνικής άποψης το District 9 ήταν πανάθλιο, εγώ θεωρώ πως τεχνικά ήταν αρτιότερο και του πολυδιαφημισμένου Avatar. Γιατί κατάφερνε μετά από λίγη ώρα να σε πείσει πως έβλεπες αληθινό footage. Τέλος πάντων, δεν προσπαθώ να σε πείσω, όταν μάλιστα θεωρείς και την ηθοποιία πανάθλια, δεν έχει νόημα. Προφανώς πήγες να δεις κάτι άλλο και απογοητεύτηκες. Ειδικά σε μια χρονιά που φιλοξένησε το τρανσφόρμερς, το να αποκαλείς το District 9 πανάθλιο από τεχνικής και υποκριτικής άποψης... τέλος πάντων...

Rebel Scum
04-02-10, 01:47
Από sci-fi ταινίες μακράν το District 9 και το Moon....όσο για το μήνυμα που περνάει η κάθε ταινία...τα μηνύματα είναι λίγο πολύ σταθερά εδώ και 3000 περίπου χρόνια (ίσως περισσότερο αλλά σαν ορόσημο παίρνω τον Όμηρο).
Το θέμα είναι πως τα παρουσιάζεις στο φιλμ....έξυπνα και ειλικρινά όπως το D9 ή με φτήνια και κήρυγμα όπως το Avatar.

Mouse Potato
04-02-10, 01:50
Το θέμα είναι πως τα παρουσιάζεις στο φιλμ....έξυπνα και ειλικρινά όπως το D9 ή με φτήνια και κήρυγμα όπως το Avatar.

Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό :oneup:

Collective_Soul
04-02-10, 08:57
Παιδια σαν θεμα ποιοτητας το district ειναι καλυτερο
Σαν θεμα διασκεδασης στο σινεμα κλασσικο cornball το avatar ηταν καλυτερο

GZahos
04-02-10, 12:29
The Shawshank Redemption.
δεν το χω δεί :p

Δεν χρειαζεται να δει κανεις κατι αλλο. Ολο το υπολοιπο σου κειμενο ειναι αναξιο. ΑΠΟΛΥΕΣΑΙ και να πας να δεις αυτη την ταινια αμεσα!

:lol:

mach
04-02-10, 12:59
Δεν χρειαζεται να δει κανεις κατι αλλο. Ολο το υπολοιπο σου κειμενο ειναι αναξιο. ΑΠΟΛΥΕΣΑΙ και να πας να δεις αυτη την ταινια αμεσα!

:lol:

Ή να διαβάσει το βιβλίο του Κινγκ που είναι εξίσου καλό.

Layer Cake (http://www.imdb.com/title/tt0375912/)

Ένας έμπορος ναρκωτικών μπλέκει σε μια υπόθεση που τον αναγκάζει να βγει έξω από τα νερά του και να σπάσει την τακτική χαμηλού προφίλ που χρησιμοποιεί στις δουλειές του.
Ταινία με σαφείς επιρροές από το Lock Stock. Δεν αντιγράφει, προσπαθεί να βρει δικό της χαρακτήρα - αλλά δεν τα πολυκαταφέρνει.
Έχει καλούς διαλόγους, έχει μερικές ενδιαφέρουσες ιστοριούλες που δουλεύουν παράλληλα με τη κεντρική πλοκή, έχει καλό ρυθμό. Το καστ είναι καλό και βγάζει αρκετή τρέλα.
Ένα σοβαρό πρόβλημά της ταινίας είναι ο δεύτερος αγαπημένος ηθοποιός του kaster, ο Δανιήλ Craig. Αυτός ο άνθρωπος έχει τρεις εκφράσεις και με αυτές βγάζει όλες τις ταινίες του: Το σοβαροφανές βλέμμα αγελάδας, μια έκφραση απορίας που δείχνει παραλυμένο εγκέφαλο και ένα πανηλίθιο μορφασμό αυταρέσκειας.
Σχεδόν καταστρέφει μόνος του όλο το φιλμ - ευτυχώς που το ενδιαφέρον στιλ, η πολύ καλή μουσική και οι ενδιαφέροντες χαρακτήρες το ψιλοσώζουν - 6.5/10

Righteous Kill (http://www.imdb.com/title/tt1034331/)

Πρόκειται για απίστευτη, ελεεινή, παταγώδη βλακεία - 2/10

Gothic
04-02-10, 14:23
Righteous Kill (http://www.imdb.com/title/tt1034331/)

Πρόκειται για απίστευτη, ελεεινή, παταγώδη βλακεία - 2/10
Έκανε κρα απο το τρέηλερ πως ήταν τρισάθλια αρπαχτή. Κρίμα για τα θρυλικά και τεράστια ονόματα που είχε...

harris
04-02-10, 17:10
Δεν χρειαζεται να δει κανεις κατι αλλο. Ολο το υπολοιπο σου κειμενο ειναι αναξιο. ΑΠΟΛΥΕΣΑΙ και να πας να δεις αυτη την ταινια αμεσα!


Έκανε κρα απο το τρέηλερ πως ήταν τρισάθλια αρπαχτή. Κρίμα για τα θρυλικά και τεράστια ονόματα που είχε...

Παρατηρώ μια Wantillesοποίηση του νήματος; :crazy: :rofl: :p

BlueAngel
04-02-10, 17:18
Sherlock Holms με εναν υπεροχο Robert Downie Jr!!!!!:clap::clap:
πολυυυ καλη ταινιααα!!!!;)

Collective_Soul
04-02-10, 17:55
Παρατηρώ μια Wantillesοποίηση του νήματος; :crazy: :rofl: :p

:respekt::respekt::respekt:

simpsonment
04-02-10, 19:23
SIN CITY:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

εξαιρετικο:worthy::worthy::worthy::clap:

Gothic
04-02-10, 19:40
Παρατηρώ μια Wantillesοποίηση του νήματος; :crazy: :rofl: :p
Βαριά κουβέντα, ανακάλεσε. :p

GZahos
04-02-10, 19:48
Βαριά κουβέντα, ανακάλεσε. :p

Ναi, ποτε δεν θα πιασουμε τον τρισμεγιστο απολλωνιο, φοτωδοτα και τιταντομεγιστοτεραστιο wantilles...

DOU
04-02-10, 19:50
SIN CITY:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

εξαιρετικο:worthy::worthy::worthy::clap:

Υποτιθεται οτι ετοιμαζαν το sin city 2 ,ποτε κ αν θα βγει αγνωστο.

stel67
04-02-10, 19:51
Κι αν σου κάτσει (Whatever works) του Γούντυ Άλλεν. Επιτέλους κάτι που σε κάνει να χαμογελάσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.