PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 [166] 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

albatross
14-04-10, 23:58
Βάλε κι ένα spoiler να τη δούμε κι εμείς... ;)

isihos
15-04-10, 19:46
Αlien Resurrection:



Συμφωνώ, ήταν ΠΟΛΥ καλύτερο από όσο λένε πολλοί. Μάλιστα στο IMDB υπάρχει
μεγάλη αντιφατικότητα στις ψήφους. Αν εξαιρέσεις την "ανάσταση της Ριπλευ"
η ταινία είναι αξιοπρεπέστατη.

Δείτε το σαν standalone-ταινία (:p), όχι σαν το 4ο sequel

Ενταξει, ο καθενας εχει τις αποψεις του, αλλα εγω το θεωρω προσβλητικα κακο σε σχεση με τα αριστουργηματα των σκοτ και καμερον.

Εχθες ειδα το Rounders με τον ματ ντειμον και ηταν παρα πολυ καλο. Μου αρεσουν πολυ οι ταινιες με χαρτια.

WAntilles
15-04-10, 20:14
Ενταξει, ο καθενας εχει τις αποψεις του, αλλα εγω το θεωρω προσβλητικα κακο σε σχεση με τα αριστουργηματα των σκοτ και καμερον.

Κάκιστα αμφότερα.

Ήταν ήδη παντελώς ξεπερασμένα και όταν βγήκαν.

Gothic
15-04-10, 23:02
Κάκιστα αμφότερα.

Ήταν ήδη παντελώς ξεπερασμένα και όταν βγήκαν.
Πλάκα κάνεις έτσι;...

harris
15-04-10, 23:05
Πλάκα κάνεις έτσι;...

Θέλεις να βάλεις στοίχημα; :hmm: :twisted:

WAntilles
15-04-10, 23:52
Πλάκα κάνεις έτσι;...

Όχι καθόλου πλάκα.

Και να σου εξηγήσω γιατί είμαι αυτής της άποψης.

Γιατί ήδη από τότε το στιλ "όλα τα άλλα είδη ή θα θέλουνε να μας κυριεύσουν ή να μας φάνε", ήταν εντελώς ξεπερασμένο.

Είχαμε ήδη περάσει στο στιλ ότι "υπάρχουνε και κάποιοι εκεί έξω που είτε θέλουν να συνεργαστούν μαζί μας, είτε να τραβήξουν το δικό τους δρόμο, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι φυσιολογικά όντα σαν και μας, με πολιτισμό, πλανητο- ή γαλαξιακό-πολιτικά (σε αντιστοιχία με το γεωπολιτικά) συμφέροντα και ατζέντες, κουλτούρα, ιστορία, κλπ..

Γι' αυτό το λόγο όλα τα Άλιεν, τα War of the worlds, και λοιπός συρφετός (όπου είτε θέλουνε να μας κατακτήσουνε, είτε να μας φάνε) είναι ξεπερασμένα.

Τη πρώτη νύξη για να ξεπεραστούν την έκανε το Star Trek OS τη 10ετία του 60.

Και ήρθε μετά το STAR WARS τη 10ετία του 70, και πρώτο ουσιαστικά μίλησε για χιλιάδες πολιτισμούς, κουλτούρες, φραξιές κλπ..



ΥΓ: Για τον ίδιο λόγο, ακόμα και το Μάτριξ, ήταν ήδη πολύ ξεπερασμένο, πολύ πριν βγει.

Rebel Scum
16-04-10, 00:08
Ε και στο SW αν έχεις αγγλική προφορά είσαι εξ ορισμού κακός :p

WAntilles
16-04-10, 00:30
Ε και στο SW αν έχεις αγγλική προφορά είσαι εξ ορισμού κακός :p

Όχι μόνο εκεί.

Αυτό έχει γενικά καθιερωθεί τα τελευταία π.χ. 40 χρόνια.



ΥΓ: Εξαίρεση ήταν ο Picard. :p

albatross
16-04-10, 01:00
ΥΓ: Εξαίρεση ήταν ο Picard. :p

Αυτός ξέφυγε απ' το ένα στερεότυπο κι έπεσε στο άλλο...:p
Engage!

flamelab
16-04-10, 01:04
ΥΓ: Για τον ίδιο λόγο, ακόμα και το Μάτριξ, ήταν ήδη πολύ ξεπερασμένο, πολύ πριν βγει.

Το Matrix δεν έχει εξωγήινους :hmm:

WAntilles
16-04-10, 01:06
Το Matrix δεν έχει εξωγήινους :hmm:

Ε ΟΚ νταξ, έχει τις μηχανές.

Οι οποίες όμως, μάλλον εξωγήινη προέλευση έχουν.

flamelab
16-04-10, 01:12
Ε ΟΚ νταξ, έχει τις μηχανές.

Οι οποίες όμως, μάλλον εξωγήινη προέλευση έχουν.

Μα ... όχι, μάλλον έχεις πολύ καιρό που το'χεις δει. Υποτίθεται ότι οι άνθρωποι έφτασαν σε τεχνολογικό επίπεδο να φτιάξουν self sentient μηχανές (στο μέλλον), αυτές επαναστάτησαν (a la Terminator), οι άνθρωποι κατέστρεψαν την επιφάνεια της Γης για να μην μπορούν να επιζήσουν οι μηχανές, αυτές όμως σκλάβωσαν το μεγαλύτερο τμήμα του πληθυσμού, τους μεγάλωναν σαν "φυτείες" οργανικής ύλης ενώ ταυτόχρονα οι ίδιοι ζούσαν σε έναν εικονικό κόσμο, snapshot παλαιότερης εποχής (αντίστοιχης του 1999), ενώ πραγματικά ζούσαν σε κυψέλες.

Η ταινία δεν έγινε επιτυχία λόγω αυτού όμως βασικά (όπως το Terminator). Αλλα κυρίως λόγω των φιλοσοφικών ερωτημάτων περί της πραγματικότητας - τί είναι πραγματικότητα; Αυτό που βλέπουμε, νιώθουμε, αισθανόμαστε ; Τότε είναι απλά ηλεκτρικά σήματα που μεταφέρονται και μεταφράζονται στον εγκέφαλο. Μήπως ειναι και η τοποθεσία ; Μήπως είναι πολλά πραγματα μαζί ;

BlindG
16-04-10, 01:16
:shock:
TA ALIEN KAI ALIENS (έχω παντελώς χαιρετισμένη την 3η ταινία της σειράς) ΗΤΑΝ ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΚΙΣΤΑ????????

ΜΠΑΚΑΛΙΑΡΟ ΜΕ ΧΟΡΤΑΡΑΚΙΑ ΡΕ ΘΑ ΣΟΥ ΣΕΡΒΙΡΕΙ Ο ΚΑΛΑΜΠΟΚΑΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣ :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr: :angryr:

WAntilles
16-04-10, 01:23
...έχω παντελώς χαιρετισμένη την 3η ταινία της σειράς...

Είναι η μόνη της σειράς την οποία έτυχε να δω ολόκληρη (και μάλιστα στην αίθουσα) όταν είχε πρωτοβγεί.

Για τις υπόλοιπες, απλά ο χρόνος μου και η ψυχική μου ηρεμία είναι υπερ-πολύτιμα.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Υποτίθεται ότι οι άνθρωποι έφτασαν σε τεχνολογικό επίπεδο να φτιάξουν self sentient μηχανές (στο μέλλον), αυτές επαναστάτησαν (a la Terminator), οι άνθρωποι κατέστρεψαν την επιφάνεια της Γης για να μην μπορούν να επιζήσουν οι μηχανές, αυτές όμως σκλάβωσαν το μεγαλύτερο τμήμα του πληθυσμού, τους μεγάλωναν σαν "φυτείες" οργανικής ύλης ενώ ταυτόχρονα οι ίδιοι ζούσαν σε έναν εικονικό κόσμο, snapshot παλαιότερης εποχής (αντίστοιχης του 1999), ενώ πραγματικά ζούσαν σε κυψέλες.

Η ταινία δεν έγινε επιτυχία λόγω αυτού όμως βασικά (όπως το Terminator).

Άρα σαν story και concept, ακόμα και το Μάτριξ, ήδη ήταν ξεπερασμένο όταν πρωτοβγήκε -> τα είχε πει ήδη πριν από 15 χρόνια το Terminator, και πριν από 7 χρόνια το Τ2.

Το μόνο που είχε να προσφέρει ήταν η φωτογραφία του και τα fight sequencies/choreographies.



ΥΓ: Και τη βρωμόφατσα του Σμιθ. :p

Gordito
16-04-10, 01:26
Αν δεν επαιζε ο αντιπαθητικος αταλαντος, μια χαρα ταινια θα ηταν.

WAntilles
16-04-10, 01:32
Αν δεν επαιζε ο αντιπαθητικος αταλαντος, μια χαρα ταινια θα ηταν.

Τουλάχιστο αυτός δεν είναι ψυθιριστός.

Gothic
16-04-10, 01:48
Όχι καθόλου πλάκα.

Και να σου εξηγήσω γιατί είμαι αυτής της άποψης.

Γιατί ήδη από τότε το στιλ "όλα τα άλλα είδη ή θα θέλουνε να μας κυριεύσουν ή να μας φάνε", ήταν εντελώς ξεπερασμένο.

Είχαμε ήδη περάσει στο στιλ ότι "υπάρχουνε και κάποιοι εκεί έξω που είτε θέλουν να συνεργαστούν μαζί μας, είτε να τραβήξουν το δικό τους δρόμο, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι φυσιολογικά όντα σαν και μας, με πολιτισμό, πλανητο- ή γαλαξιακό-πολιτικά (σε αντιστοιχία με το γεωπολιτικά) συμφέροντα και ατζέντες, κουλτούρα, ιστορία, κλπ..

Γι' αυτό το λόγο όλα τα Άλιεν, τα War of the worlds, και λοιπός συρφετός (όπου είτε θέλουνε να μας κατακτήσουνε, είτε να μας φάνε) είναι ξεπερασμένα.

Τη πρώτη νύξη για να ξεπεραστούν την έκανε το Star Trek OS τη 10ετία του 60.

Και ήρθε μετά το STAR WARS τη 10ετία του 70, και πρώτο ουσιαστικά μίλησε για χιλιάδες πολιτισμούς, κουλτούρες, φραξιές κλπ..



ΥΓ: Για τον ίδιο λόγο, ακόμα και το Μάτριξ, ήταν ήδη πολύ ξεπερασμένο, πολύ πριν βγει.
Δεν μιλάει για όλα τα άλλα είδη.

Ασχολείται με ένα συγκεκριμένο είδος το οποίο αν θυμάσαι (ή αν έχεις δεί...) την πρώτη ταινία, είχε καθαρίσει και ένα σκάφος πολλαπλάσιου μεγέθους και ακόμα πιο προχωρημένης τεχνολογίας. Ήταν ένας κυνηγός, ένας οργανισμός που η δουλειά και ο σκοπός του ήταν να επιβιώνει με οποιοδήποτε μέσο.

Τέτοια πλάσματα υπάρχουν σωρηδόν στην φύση. Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει εξωγήινη ζωή, νομίζεις πως όλα θα μιλάνε με αγγλική προφορά, θα έχουν IQ 750 και θα έχουν φωτόσπαθα;

Σειρά με διάφορους πολιτισμούς κάθε είδους υπήρχε πριν το Σταρ Τρεκ (Dr. Who 1963).

Ταινία που να μιλάει για μη εχθρικούς και πολιτισμένους εξωγήινους υπήρχε και πολύ πρίν (The Day the Earth Stood Still 1951).

Ο κόσμος του Star Wars ήταν ένα σύνολο όλων των fantasy/sci-fi σειρών, ταινιών και βιβλίων και όλα δεμένα σε ένα ωραίο, και πολύ εντυπωσιακό πακέτο εικόνας και ήχου.

Είναι προσβλητικό για τους πραγματικούς πρωτοπόρους να παίρνουν τις τιμές οι σειρές/ταινίες που πάτησαν πάνω τους.

Τώρα για το αν ήταν ξεπερασμένο τα Alien/Aliens, εντάξει... Αν δεν καταλαβαίνεις τι πέταξες, μάλλον ότι και να πω δεν θα βοηθήσει. Η πρώτη είναι καθαρά horror ταινία και η δεύτερη action horror, και οι δύο σε πακέτο sci-fi. Ούτε να σου παρουσιάσουν πολιτισμούς ήθελαν ούτε να σε προβληματίσουν με το σενάριο τους.

Με την λογική σου να κρίνω και εγώ το Star Wars σαν ξεπερασμένο, γιατί μας δείχνει τα Tie Fighters και τα Χ-Wings να εμπλέκονται σε μάχες που δεν διαφέρουν σε τίποτα από dogfights 2ου παγκοσμίου πολέμου που γίνονται από ελικοφόρα σε γήινη ατμόσφαιρα. Αυτό το είχαν κάνει πιο πριν αμέτρητες πολεμικές ταινίες, οπότε είχε παλιώσει. Το ίδιο και για μάχες με σπαθιά. Το ίδιο και για τον καλό που σκοτώνει το κακό και σώζει το σύμπαν. Είναι σωστό να το κρίνω έτσι;

Μάθε να απολαμβάνεις τις ταινίες όπως είναι και όχι μόνο αν έχουν σχέση με του σταρ γουώρς, αν έχουν μουσική τζων γουίλιαμς κι αν παίζει η λούσυ λώλες...

Ε ΟΚ νταξ, έχει τις μηχανές.

Οι οποίες όμως, μάλλον εξωγήινη προέλευση έχουν.
Α, καλά, αϊ ρέστ μάϊ κέις.

Έτσι μάλλον κρίνεις και τις υπόλοιπες ταινίες. Τις παρακολουθείς και κατανοείς με το ίδιο ενδιαφέρον και προσοχή.

Σιγά μην τις είχαν αφήσει σε power saving mode οι Νεάντερταλ πριν εξαφανιστούν για να εκδικηθούν τους Χόμο Σάπιενς που τους έφαγαν τις γυναίκες.

........Auto merged post: Gothic πρόσθεσε 4 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Άρα σαν story και concept, ακόμα και το Μάτριξ, ήδη ήταν ξεπερασμένο όταν πρωτοβγήκε -> τα είχε πει ήδη πριν από 15 χρόνια το Terminator, και πριν από 7 χρόνια το Τ2.
Τι σχέση έχει το Matrix σε story και concept με τα Terminators; Σταμάτα να δίνεσαι στεγνά πως δεν ξέρεις για τι μιλάς. Τι άλλο θα διαβάσω...

BlindG
16-04-10, 02:01
Είναι η μόνη της σειράς την οποία έτυχε να δω ολόκληρη (και μάλιστα στην αίθουσα) όταν είχε πρωτοβγεί.

Κι'εγώ πήγα ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ να τη δω για να βγω από το cinema αηδιασμένος.


Για τις υπόλοιπες, απλά ο χρόνος μου και η ψυχική μου ηρεμία είναι υπερ-πολύτιμα.

Σε αντίθεση με το μπαρμπαγκοθιό που έχει πολύ χρόνο τώρα που δεν πήραμε το πρωτάθλημα, οπότε κάθισε και σου έκανε μια εκτενέστατη ανάλυση, θα σου πω το εξής απλό και γρήγορο:

Το πόσο ΛΑΘΟΣ είσαι, σου το αποδεικνύουν περίτρανα όλοι αυτοί σκηνοθέτες/σεναριογράφοι που σχεδόν ΤΡΙΑΝΤΑ χρόνια μετά, είχουν ακόμα εμφανείς τις επιρροές από αυτές τις ταινίες που χαρακτηρίζεις .... ούτε να το πω δεν μπορώ....

flamelab
16-04-10, 02:08
Είναι η μόνη της σειράς την οποία έτυχε να δω ολόκληρη (και μάλιστα στην αίθουσα) όταν είχε πρωτοβγεί.

Για τις υπόλοιπες, απλά ο χρόνος μου και η ψυχική μου ηρεμία είναι υπερ-πολύτιμα.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Άρα σαν story και concept, ακόμα και το Μάτριξ, ήδη ήταν ξεπερασμένο όταν πρωτοβγήκε -> τα είχε πει ήδη πριν από 15 χρόνια το Terminator, και πριν από 7 χρόνια το Τ2.

Το μόνο που είχε να προσφέρει ήταν η φωτογραφία του και τα fight sequencies/choreographies.



ΥΓ: Και τη βρωμόφατσα του Σμιθ. :p

Σου εξηγώ πως η ταινια δεν έχει το κεντρικό βάρος στην εκδίκηση των μηχανών (η οποία φαίνεται στα 2 και 3 περισσότερο, γι'αυτο και δεν εγιναν επιτυχιες οπως η πρωτη), αλλα την έννοια της πραγματικότητας.

Κάτι το οποίο ήταν πρωτότυπο, αν και ταυτόχρονα εμφανίζονταν κι άλλες ταινίες (The Truman Story πχ) που βασιζονταν στην έννοια του τί ειναι πραγματικότητα, σαν προεόρτια της τάσης των τελευταίων χρόνων για έναν virtual κόσμο όπου οι μηχανές έχουν πρωτεύονται ρόλο. [που φαίνεται και στις σειρές (δεν θα σ'αρεσουν τα παραδειγματα, αλλα είναι παραδειγματα), πχ BSG/Caprica, Cylon Projection και V-World)

Gothic
16-04-10, 02:58
Σε αντίθεση με το μπαρμπαγκοθιό που έχει πολύ χρόνο τώρα που δεν πήραμε το πρωτάθλημα
Έχω δουλειά κρετίνε. :p

Αλλά καμιά δουλειά δεν είναι σημαντικότερη των Alien.

(Και θα πάρουμε το Ευρωπαϊκό).

........Auto merged post: Gothic πρόσθεσε 2 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το πόσο ΛΑΘΟΣ είσαι, σου το αποδεικνύουν περίτρανα όλοι αυτοί σκηνοθέτες/σεναριογράφοι που σχεδόν ΤΡΙΑΝΤΑ χρόνια μετά, είχουν ακόμα εμφανείς τις επιρροές από αυτές τις ταινίες που χαρακτηρίζεις .... ούτε να το πω δεν μπορώ....
Ντροπή.

Το να το λες αυτό είναι σαν να λες π.χ. πως ο Λούκας είχε ισχυρότατες επιρροές από τον Κουροσάβα και το σενάριο του Star Wars μοιάζει εκπληκτικά με το Dune.

Τσκ τσκ τσκ.

BlindG
16-04-10, 03:29
Έχω δουλειά κρετίνε. :p

Πάλι τις μαζορέτες του Ολυμπιακού ψάχνεις δηλαδη?


Αλλά καμιά δουλειά δεν είναι σημαντικότερη των Alien.

Α, όλα κι'όλα, εδώ απλά τα ρέστα μου :respekt:


(Και θα πάρουμε το Ευρωπαϊκό).

....Ναι, αλλά πότε? :p :p :p



Ντροπή.

Το να το λες αυτό είναι σαν να λες π.χ. πως ο Λούκας είχε ισχυρότατες επιρροές από τον Κουροσάβα και το σενάριο του Star Wars μοιάζει εκπληκτικά με το Dune.

Τσκ τσκ τσκ.

Aστοιχείωτε, ο Kουροσάβα το μόνο που έκανε στις ταινίες του, ήταν να "σηκώνει" τον Δαλιανίδη τον οποίο -σε συνέντευξή του- είχε αποκαλέσει σαν τον "Μάγο της Panavision". Το γεγονός οτι τον ξέρουμε, αποδίδεται αποκλειστικά και μόνο στην καθολική διαφήμιση (δίπλα στα mcdonalds) των δυτικών μου μου ε :rtfm:

Gothic
16-04-10, 12:01
Πάλι τις μαζορέτες του Ολυμπιακού ψάχνεις δηλαδη?
Σιγά τις φλόμπες. :p

Α, όλα κι'όλα, εδώ απλά τα ρέστα μου :respekt:
Άλιεν ενωμένα ποτέ νικημένα (και ο Γουάν δεν μου μοιάζει για Ρίπλεϋ :p).

....Ναι, αλλά πότε? :p :p :p
Στο φάιναλ φόρ σε λίγες εβδομάδες. :p

Aστοιχείωτε, ο Kουροσάβα το μόνο που έκανε στις ταινίες του, ήταν να "σηκώνει" τον Δαλιανίδη τον οποίο -σε συνέντευξή του- είχε αποκαλέσει σαν τον "Μάγο της Panavision". Το γεγονός οτι τον ξέρουμε, αποδίδεται αποκλειστικά και μόνο στην καθολική διαφήμιση (δίπλα στα mcdonalds) των δυτικών μου μου ε :rtfm:Έχεις δίκιο, οι ομοιότητες ανάμεσα στο "Ράν" και το "Κορίτσια για φίλημα" είναι πασιφανείς. :sorry:

yiapap
16-04-10, 12:02
Τώρα για το αν ήταν ξεπερασμένο τα Alien/Aliens, εντάξει... Αν δεν καταλαβαίνεις τι πέταξες, μάλλον ότι και να πω δεν θα βοηθήσει. Η πρώτη είναι καθαρά horror ταινία και η δεύτερη action horror, και οι δύο σε πακέτο sci-fi. Ούτε να σου παρουσιάσουν πολιτισμούς ήθελαν ούτε να σε προβληματίσουν με το σενάριο τους.Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.
Υπάρχει αρκετός προβληματισμός όπως π.χ. το αν μπορεί μια μορφή ζωής που είναι pure evil με μοναδικό σκοπό την επιβίωση να εξελιχθεί ώστε να μπορεί να νικάει τον άνθρωπο στην εξυπνάδα/τακτική.
Επίσης το πώς μια τέτοια μορφή ζωής μπορεί να αλληλεπιδρά με άλλες ίδιες σε συλλογικό/κοινωνικό επίπεδο.

Άσε τον Wan να προτιμά τα παραμυθάκια με σπαθιά και πριγκίπισσες στο διάστημα. Εμείς είμαστε πιο dark τύποι! :cool:

gvenos
16-04-10, 12:17
Μια καταπληκτική ταινία, την οποία είδα πριν από 2 μέρες ήταν η Celda 211 (http://www.imdb.com/title/tt1242422/). Να την δείτε!!!!!!

WAntilles
16-04-10, 12:26
Σειρά με διάφορους πολιτισμούς κάθε είδους υπήρχε πριν το Σταρ Τρεκ (Dr. Who 1963).

Δεν αντιλέγω.


Ταινία που να μιλάει για μη εχθρικούς και πολιτισμένους εξωγήινους υπήρχε και πολύ πρίν (The Day the Earth Stood Still 1951).

Έχω δει μόνο το περσινό remake.


Αν δεν καταλαβαίνεις τι πέταξες, μάλλον ότι και να πω δεν θα βοηθήσει.


Μάθε να απολαμβάνεις τις ταινίες όπως είναι...

Μάθε να ακούς απόψεις που είναι ενάντια στο τρεντ και τη μόδα.

Grow up.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 3 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το πόσο ΛΑΘΟΣ είσαι, σου το αποδεικνύουν περίτρανα όλοι αυτοί σκηνοθέτες/σεναριογράφοι που σχεδόν ΤΡΙΑΝΤΑ χρόνια μετά, είχουν ακόμα εμφανείς τις επιρροές από αυτές τις ταινίες που χαρακτηρίζεις .... ούτε να το πω δεν μπορώ....

Δεν με απασχολεί αυτό.

Ούτως ή άλλως, το είδος (horror/splatter) δεν έχει να προσφέρει απολύτως τίποτα από story-telling + charactes άποψη, από λογοτεχνική άποψη δηλαδή.


Το να το λες αυτό είναι σαν να λες π.χ. πως ο Λούκας είχε ισχυρότατες επιρροές από τον Κουροσάβα...

Σαφώς και είχε, όπως σαφώς και είχε καί από άλλους.

Ουδέποτε το αρνήθηκα αυτό.

Και ξεκόλλα από την επιχειρηματολογία STAR WARS. Έχεις κολλήσει εκεί.

Rebel Scum
16-04-10, 12:38
Καμία ταινία (όπως και οποιοδήποτε έργο τέχνης) δεν είναι προϊόν παρθενογένεσης....ακόμα και τα πιο πρωτοπορειακά πάντα εμπεριέχουν στοιχεία προηγουμένων έργων και δημιουργών.

Υπό αυτή την οπτική το σχόλιο του Wan περί ξεπερασμένου , ακόμα και αν ισχύει , δεν αφαιρεί από την αξία του Alien ή του Matrix.

Εγώ προσωπικά έχω μια αντιπάθεια προς την Sigourney Weaver (ανεξήγητη, γιατί είναι καλή ηθοποιός) και δεν μπόρεσα να απολάυσω κανένα από τα Alien...

mach
16-04-10, 13:29
Καμία ταινία (όπως και οποιοδήποτε έργο τέχνης) δεν είναι προϊόν παρθενογένεσης....ακόμα και τα πιο πρωτοπορειακά πάντα εμπεριέχουν στοιχεία προηγουμένων έργων και δημιουργών.

Υπό αυτή την οπτική το σχόλιο του Wan περί ξεπερασμένου , ακόμα και αν ισχύει , δεν αφαιρεί από την αξία του Alien ή του Matrix.

Εγώ προσωπικά έχω μια αντιπάθεια προς την Sigourney Weaver (ανεξήγητη, γιατί είναι καλή ηθοποιός) και δεν μπόρεσα να απολάυσω κανένα από τα Alien...

Η χρησιμοποίησή της ήταν μονόδρομος, μιας και ο αντίπαλος του alien έπρεπε να είναι αθώος και αδύναμος.

Εάν π.χ έβαζαν τον Seagal στο ρόλο της Ripley, το Alien θα είχε διάρκεια περίπου 2 λεπτά και 100% προβλέψιμο τέλος.

EvilHawk
16-04-10, 14:38
Και ήρθε μετά το STAR WARS τη 10ετία του 70 ...

ELEOC με τις αηδίες που έχουν εκρήξεις και ήχο στο διαστημικό κενό ... :twisted:

seabass
16-04-10, 14:46
Χθες βράδυ είδα την: The blind side :)
Καλή ταινία, και καταπληκτική η Sandra Bullock!:oneup:
Το μόνο δυσάρεστο η προπαγάνδα για την θρησκεία, (Χριστιανικό σχολείο!) :down:

GZahos
16-04-10, 15:00
Γενικως η πραπαγανδα ειναι αηδια. Και γενικοτερα οι "αμερικανιες".

manicx
16-04-10, 15:09
Μάθε να ακούς απόψεις που είναι ενάντια στο τρεντ και τη μόδα.

Grow up.

Wan, το να ταμπελοποιείς απόψεις είναι φάουλ. Όχι μόνο εσύ, όλοι μας (και βάζω κι εμένα μέσα). Μπορεί μα τα δικά σου δεδομένα να μιλάς για τρεντ και μόδα και την ίδια στιγμή να σε βλέπουν κι εσένα οι άλλοι ως τρεντομοδάτο. Πολύ απόλυτοι γινόμαστε για τις ταινίες. Οι ταινίες είναι διασκέδαση και ως άνθρωποι έχουμε διαφορετικά γούστα. Όχι όμως να κολλάμε ταμπέλες.

GZahos
16-04-10, 15:29
Ελα ρε, μην τσιμπας και εσυ. Ο Wan ειναι φευγατος με τις ταινιες. Αν εγκρινουν κατι πανω απο 10 ατομα, ο Wan το απορριπτει, απλα επειδη περασε στην μεινστριμιά. Μην τσιμπας. ;)

Rebel Scum
16-04-10, 15:35
Η χρησιμοποίησή της ήταν μονόδρομος, μιας και ο αντίπαλος του alien έπρεπε να είναι αθώος και αδύναμος.

Εάν π.χ έβαζαν τον Seagal στο ρόλο της Ripley, το Alien θα είχε διάρκεια περίπου 2 λεπτά και 100% προβλέψιμο τέλος.

Μα δεν κατακρίνω την επιλογή της ...όπως είπα είναι καλή ηθοποιός...απλά εγώ για κάποιο λόγο την αντιπαθώ.

Εντάξει δεν ήταν και το alien τόσο χαλαρός αντίπαλος, εδώ ολόκληρος Arnold τα βρήκε σκούρα με τον Predator :p

Gothic
16-04-10, 16:46
Έχω δει μόνο το περσινό remake.
Θα σου έλεγα κακώς, αλλά ξέρω πως δεν θα αντέξεις το original λόγω μη ύπαρξης CGI, οπότε...

Μάθε να ακούς απόψεις που είναι ενάντια στο τρεντ και τη μόδα.

Grow up.Καραλόλ που θα με πεις τρέντυ και μοδάτο. Το ότι κρίνω ταινίες με τα εξής κριτήρια:

α) Να την έχω παρακολουθήσει.
β) Να έχω ιδέα για τι μιλάω.

...αντίθετα από εσένα με κατατάσσει σε αυτές τις κατηγορίες;

Το να το παίζεις δήθεν και καλά διαφορετικός και αντισυμβατικός στις απόψεις θάβοντας κλασσικές ταινίες, όταν κάνεις επίδειξη άγνοιας για τα πιο βασικά (την υπόθεση τους π.χ.)... ε....

Δεν με απασχολεί αυτό.

Ούτως ή άλλως, το είδος (horror/splatter) δεν έχει να προσφέρει απολύτως τίποτα από story-telling + charactes άποψη, από λογοτεχνική άποψη δηλαδή.
Τις διαβάζεις τις ταινίες ή τις παρακολουθείς;... Σου έτυχε ποτέ να δεις μια ταινία με ανοιχτή την καρδιά σου και τα συναισθήματά σου χωρίς απλά να την κοιτάς σαν μια σειρά εικόνων και ήχων λες και είσαι από τον Βούλκαν; :p

Σαφώς και είχε, όπως σαφώς και είχε καί από άλλους.

Ουδέποτε το αρνήθηκα αυτό.

Και ξεκόλλα από την επιχειρηματολογία STAR WARS. Έχεις κολλήσει εκεί.
Εσύ το χρησιμοποίησες σαν παράδειγμα ως κάτι νέο και πρωτοποριακό που έκανε το Άλιεν ξεπερασμένο. Δεν φταίω κιόλα αν είναι η μόνη ταινία που σου αρέσει (αντισυμβατική, καθόλου τρέντυ και μοδάτη γαρ). :whistle:

Μου θυμίζεις κάτι μεταλλάδες που ξέρω που τα συγκροτήματα για αυτούς αξίζουν μόνο όσο είναι ακόμα στις ντέμο κασέτες και στις συναυλίες τους δεν μαζεύουν πάνω απο 6 άτομα. Μετά ξεπουλιούνται. :p

Burning Skies
16-04-10, 16:51
Μου θυμίζεις κάτι μεταλλάδες που ξέρω που τα συγκροτήματα για αυτούς αξίζουν μόνο όσο είναι ακόμα στις ντέμο κασέτες και στις συναυλίες τους δεν μαζεύουν πάνω απο 6 άτομα. Μετά ξεπουλιούνται. :p

:worthy::lol:

BlindG
16-04-10, 23:41
Σιγά τις φλόμπες. :p

Δεν είναι όλες φλόμπες :p
Έχουν και μια που μοιάζει λίγο με την Alley Baggett :p


Άλιεν ενωμένα ποτέ νικημένα (και ο Γουάν δεν μου μοιάζει για Ρίπλεϋ :p).

Κάτι σε Μονκ με λίγο Μπομπ Σφουγγαράκη? :up:


Στο φάιναλ φόρ σε λίγες εβδομάδες. :p

Η ποικιλία είναι το παν :p


Έχεις δίκιο, οι ομοιότητες ανάμεσα στο "Ράν" και το "Κορίτσια για φίλημα" είναι πασιφανείς. :sorry:

:rtfm: Αν παρακολουθούσες τους τίτλους τέλους, θα έβλεπες στις ευχαριστίες και τον Γιάννη μας :rtfm: :whip:



Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.
Υπάρχει αρκετός προβληματισμός όπως π.χ. το αν μπορεί μια μορφή ζωής που είναι pure evil με μοναδικό σκοπό την επιβίωση να εξελιχθεί ώστε να μπορεί να νικάει τον άνθρωπο στην εξυπνάδα/τακτική.
Επίσης το πώς μια τέτοια μορφή ζωής μπορεί να αλληλεπιδρά με άλλες ίδιες σε συλλογικό/κοινωνικό επίπεδο.

Λυμένα όλα αυτά :p
α) Μια μορφή ζωής με μοναδικό σκοπό την επιβίωση, που δρα από ένστικτο και μόνο, δεν είναι απαραίτητο να είναι pure evil.
β) Μια μορφή ζωής με μοναδικό σκοπό την επιβίωση, δεν μπορεί να εξελιχθεί, αλλά αν από τη φύση της είναι τόσο καλός κυνηγός (οι predators δεν είναι κυνηγοί, είναι κοκκινοσκουφίτσες με χρωματιστά μπλιμπλίκια που χορεύουν στο blue oyster), τότε παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο τα νούμερα :p
γ) Μια τέτοια μορφή ζωής μπορεί -υπό προϋποθέσεις- να συναγελαστεί αλλά η μόνη μορφή εξουσίας, είναι το δίκιο του ισχυρού. Το καλύτερο παράδειγμα για να το καταλάβεις αυτό, είναι να δεις τις ΗΠΑ :p


Άσε τον Wan να προτιμά τα παραμυθάκια με σπαθιά και πριγκίπισσες στο διάστημα. Εμείς είμαστε πιο dark τύποι! :cool:

Dark να πεις τη μούρη σου.
Εγώ είμαι φούξια.
Είναι και στη μόδα το φούξια.


Έχω δει μόνο το περσινό remake.

Εκφέρεις απόλυτες γνώμες για ταινίες, χωρίς να έχεις σφαιρική άποψη και μετά λες "grow up"....Την πιάνιιιεις την ειρωνεία? :p


Μάθε να ακούς απόψεις που είναι ενάντια στο τρεντ και τη μόδα.

Grow up.

Κι'εγώ του έλεγα να σταματήσει να ακολουθεί τη μόδα και να μη φοράει πέδιλα με 40 straps γιατί δεν κολλακεύουν το ποδαράκι του, αλλά δε μ'ακούει.
Είναι τόσο τρεντυμπόυς αυτός ο μπαρμπαγκοθιός, που να στα λέω.
Ο Τζανετάκος μπροστά του, ήταν σαν την Άτζελα Δημητρίου....


Δεν με απασχολεί αυτό.

Ούτως ή άλλως, το είδος (horror/splatter) δεν έχει να προσφέρει απολύτως τίποτα από story-telling + charactes άποψη, από λογοτεχνική άποψη δηλαδή.

Δεν ξέρεις να βλέπεις ταινίες.
Για κακή σου τύχη, υπάρχουν σε πολλές (για να μη σου πω ΣΕ ΟΛΕΣ) από τις action ταινίες που σου αρέσουν, αναφορές και ιδέες που έχουν παιχτεί σε ταινίες όπως το Braindead.

Eπίσης, δεν νομίζω να βλέπεις ταινίες αποκλειστικά με βάση το story telling ή τη λογοτεχνική τους αξία, οπότε άσε τα σάπια και δες το Evil Dead II που χωρίς αυτό, η αγαπημένη σου Renaisance θα γύριζε σκυλάδικα video clips....


Σαφώς και είχε, όπως σαφώς και είχε καί από άλλους.

Ουδέποτε το αρνήθηκα αυτό.

Ο Λούκας έχει τόση σχέση και επιρροές από τον Κουροσάβα, όση και εσύ με τις σαλάτες :p :p :p :p


Και ξεκόλλα από την επιχειρηματολογία STAR WARS. Έχεις κολλήσει εκεί.

Ξεκόλλα από το space opera :p

simpsonment
17-04-10, 18:57
AMERICAN HISTORY X (http://www.imdb.com/title/tt0120586/) ξανα! Αυτη η ταινια αξιζει να τη δεις και 20 φορες!!!

seabass
17-04-10, 19:16
AMERICAN HISTORY X (http://www.imdb.com/title/tt0120586/) ξανα! Αυτη η ταινια αξιζει να τη δεις και 20 φορες!!!

...μαζί σου! :oneup:

simpsonment
17-04-10, 20:06
Micmacs (http://www.imdb.com/title/tt1149361/)
9/10
O σκηνοθέτης που δεν έχει γυρίσει ούτε μια κακή ταινία ξαναχτύπησε.

Kατα τη γνωμη μου, εχει γυρισει μια. Το "Delicatessen"
Mπορει να θεωρειται καλη και πρωτοτυπη αλλα αν και αναπτυσσει ενα σημαντικο θεμα το περναει ετσι στο ντουκου σα να μη συμβαινει τιποτα.:down:4-5/10

WAntilles
17-04-10, 20:51
AMERICAN HISTORY X (http://www.imdb.com/title/tt0120586/) ξανα! Αυτη η ταινια αξιζει να τη δεις και 20 φορες!!!

Σίγουρα προς το καλή.

Αλλά καί αυτή υπερεκτιμημένη.

Rebel Scum
17-04-10, 21:51
Σίγουρα προς το καλή.

Αλλά καί αυτή υπερεκτιμημένη.

Να που θα συμφωνήσω με τον Wan (πέρα από το SW βεβαίως βεβαίως).

Καλή ταινία αλλά όχι τόσο πια.

Εκτός από τον Edward Norton....ο άνθρωπος είναι τεράστιος ηθοποιός.

albatross
17-04-10, 22:01
Εξάλλου, όλη η ταινία μπορεί να συνοψιστεί σε 4 καρέ...
http://img263.imageshack.us/img263/4371/4panelx.jpg
:p

simpsonment
17-04-10, 22:35
Εξάλλου, όλη η ταινία μπορεί να συνοψιστεί σε 4 καρέ...
http://img263.imageshack.us/img263/4371/4panelx.jpg
:p

:rofl::rofl: γαματο το τελευταιο.....:rofl:

Περαν της πλακας ομως τωρα ειναι πολυ καλα αναπτυγμενη και καλογυρισμενη, αναλυοντας σωστα το θεμα που απασχολει (οχι σαν το Ντελικατεσσεν:down::down:), δε διατηρει μια συγκεκριμενη σταση, αν αξιζει να εισαι ρατσιστης ή οχι, αλλα σε αφηνει να το αποφασισεις μονος σου , παρουσιαζοντας απλως καποιες πλευρες του θεματος, εχει πολυ καλο καστ (μαρεσει προσωπικα πολυ και ο Φερλογκ) και, τελος παρουσιαζει ουσιαστικα μια πολυ ωραια ιστορια.
Δεν τη θεωρω υπερεκτιμημενη γιατι δεν ακουγεται και πολυ και δε νομιζω οτι την εχουν δει και πολλοι... Κριμα.

kostas007
17-04-10, 22:54
μιας και πιασαμε το american
μια απο τις καλυτερες ταινεις που εχω δει ειναι το american beauty
πραγματικα ειναι η μονη ταινια που θα αρεσει σε οποιονδηποτε οτι γουστο και να χει,
εχει τοσο ομοιομορφα πολλα θεματα μαζεμενα μεσα που σε κραταει μεχρι το τελος
αλλα και ο kevin spacey ειναι κορυφαιος εκει (και γενικα) και αξιζε 100% το οσκαρ που πηρε

WAntilles
17-04-10, 23:11
Εκτός από τον Edward Norton....ο άνθρωπος είναι τεράστιος ηθοποιός.

"Τεράστιος" όχι.

Είναι όμως καλός ηθοποιός, από τους καλύτερους της γενιάς του.

Όχι ο καλύτερος όμως.

Καλύτερος της γενιάς του θεωρώ ότι είναι ο Ewan McGregor.



ΥΓ: Κανόνας:

Σχεδόν πάντα, εκ προοιμίου, οποιοσδήποτε ηθοποιός ίδιας γενιάς από τη Βρετανία, είναι ανώτερης κλάσης ηθοποιός από τον αντίστοιχο της ΕΠΑνίας.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 7 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


...μαρεσει προσωπικα πολυ και ο Φερλογκ...

Μα δεν έκανε και τίποτα στη ζωή του αυτός.

Έκανε ένα πολύ καλό Τ2, έκανε μετά αυτό, και έκτοτε τον φάγανε τα ναρκωτικά.

Όπως και τον μικρό Φίνιξ.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 3 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


AMERICAN HISTORY X (http://www.imdb.com/title/tt0120586/) ξανα! Αυτη η ταινια αξιζει να τη δεις και 20 φορες!!!

Πάντως όταν έβλεπα αυτήν την ταινία, όλη την ώρα έψαχνα να βρω πού είχε κρύψει πάνω στο γραφείο του, το μπαλάκι του μπέιζμπολ, ο Γυμνασιάρχης.

:rotfl:

simpsonment
17-04-10, 23:48
μιας και πιασαμε το american
μια απο τις καλυτερες ταινεις που εχω δει ειναι το american beauty
πραγματικα ειναι η μονη ταινια που θα αρεσει σε οποιονδηποτε οτι γουστο και να χει,
εχει τοσο ομοιομορφα πολλα θεματα μαζεμενα μεσα που σε κραταει μεχρι το τελος
αλλα και ο kevin spacey ειναι κορυφαιος εκει (και γενικα) και αξιζε 100% το οσκαρ που πηρε

Θα το εγραφα και αυτο. Ακριβως κατω απο το american history x στη λιστα με τις 250 καλυτερες του imdb!!. Eιναι απο τις ταινιες που δεν περιγραφεις με λογια. Πραγματι φοβερος στο ρολο ο Κεβιν Σπέισι!!

Rebel Scum
17-04-10, 23:55
"Τεράστιος" όχι.

Είναι όμως καλός ηθοποιός, από τους καλύτερους της γενιάς του.

Όχι ο καλύτερος όμως.

Καλύτερος της γενιάς του θεωρώ ότι είναι ο Ewan McGregor.



ΥΓ: Κανόνας:

Σχεδόν πάντα, εκ προοιμίου, οποιοσδήποτε ηθοποιός ίδιας γενιάς από τη Βρετανία, είναι ανώτερης κλάσης ηθοποιός από τον αντίστοιχο της ΕΠΑνίας.

Το έχουμε ξαναπεί για τον Ewan. Μεταξύ των δυο δεν έχω προτίμηση, είναι και οι δυο τρομεροί. Εντάξει ίσως ο Ewan έχει ένα προβάδισμα...δεν παίζεις εύκολα ένα νέο Alec Guiness με τόση επιτυχία.



Μα δεν έκανε και τίποτα στη ζωή του αυτός.

Έκανε ένα πολύ καλό Τ2, έκανε μετά αυτό, και έκτοτε τον φάγανε τα ναρκωτικά.

Όπως και τον μικρό Φίνιξ.


+1 Και οι δυο πολλά υποσχόμενοι αλλά έπεσαν στα βαριά...στον ένα κόστισε την καριέρα του στον άλλο τη ζωή του.

Μια και αναφέραμα τον Ρίβερ πολύ καλός ηθοποιος είναι και ο αδερφός του.

simpsonment
18-04-10, 00:03
+1 Και οι δυο πολλά υποσχόμενοι αλλά έπεσαν στα βαριά...στον ένα κόστισε την καριέρα του στον άλλο τη ζωή του.

Βεβαια εγω εννοουσα οτι μου αρεσε πολυ σε αυτη την ταινια. Δεν εχω δει καμια αλλη ταινια του.

Rebel Scum
18-04-10, 00:15
Βεβαια εγω εννοουσα οτι μου αρεσε πολυ σε αυτη την ταινια. Δεν εχω δει καμια αλλη ταινια του.

Το Terminator 2 δεν το έχεις δει; Αν όχι δες το.

simpsonment
18-04-10, 00:22
Το Terminator 2 δεν το έχεις δει; Αν όχι δες το.

Δυστυχως απο αυτα δεν εχω δει κανενα.... Υπαρχουν ταινιες που ντρεπομαι που δεν εχω δει...:redface:

@ ADSLgr.com All rights reserved.