PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 [170] 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

kostas007
03-05-10, 21:17
σαλμα χαγιεκ?:worthy:

tsigarid
03-05-10, 21:18
Lebanon (http://www.imdb.com/title/tt1483831/) 8/10
Iσραηλινή ταινία που ακολουθεί ένα πλήρωμα άρματος τις πρώτες ημέρες της εισβολής του 1982 στο Λίβανο.
Η ταινία μου άρεσε πολύ. Και οι ερμηνείες αλλά και οι κλειστοφοβική κάμρεα (ΟΛΗ η ταινία είναι μέσα στο τάνκ εκτός της πρώτης και τελευταίας σκηνής) σε συνδιασμό με την παντελή έλλειψη επιλογής πλευράς ή ηθικοπλαστικής προσπάθειας (πέραν του "War is hell") κάνουν το Lebanon μια από τις καλύτερες ταινίες που είδα τους τελευταίους μήνες.
Warning: Η ταινία δεν είναι για τους πολύ κολουριάρηδες και σίγουρα δεν είναι για τους οπαδούς του Ράμπο. Όμως αν την συγκρίνω π.χ. με το Hurt Locker νομίζω ότι κερδίζει άνετα.

Δείτε την.
(+1 πόντο για να τη δει και ο Gordito που τον χαλάνε τα 7ρια μου:p)
Διάβασα κριτική που το συγκρίνει με το Das Boot, τι έχεις να πεις για μια τέτοια σύγκριση;

WAntilles
03-05-10, 21:55
σαλμα χαγιεκ?:worthy:

1.27m δεν μπορείς να κάνεις cast ως WW.

Παντελώς ακατάλληλη.

Από 1.70m και πάνω, για να μη σου πω από 1.73m και πάνω.

mrsaccess
03-05-10, 22:21
Εντάξει και στο casting του Φρόντο δεν έψαχναν για ηθοποιό 80 πόντους...

WAntilles
03-05-10, 22:22
Εντάξει και στο casting του Φρόντο δεν έψαχναν για ηθοποιό 80 πόντους...

Δεν είναι το ίδιο.

Εξάλλου αυτός, όλη την ώρα, έκλαιγε. :p

albatross
03-05-10, 22:24
Φυσιογνωμικά θα μπορούσε να είναι η Lauren Graham.

Gordito
03-05-10, 22:25
Lebanon (http://www.imdb.com/title/tt1483831/) 8/10
Iσραηλινή ταινία που ακολουθεί ένα πλήρωμα άρματος τις πρώτες ημέρες της εισβολής του 1982 στο Λίβανο.
Η ταινία μου άρεσε πολύ. Και οι ερμηνείες αλλά και οι κλειστοφοβική κάμρεα (ΟΛΗ η ταινία είναι μέσα στο τάνκ εκτός της πρώτης και τελευταίας σκηνής) σε συνδιασμό με την παντελή έλλειψη επιλογής πλευράς ή ηθικοπλαστικής προσπάθειας (πέραν του "War is hell") κάνουν το Lebanon μια από τις καλύτερες ταινίες που είδα τους τελευταίους μήνες.
Warning: Η ταινία δεν είναι για τους πολύ κολουριάρηδες και σίγουρα δεν είναι για τους οπαδούς του Ράμπο. Όμως αν την συγκρίνω π.χ. με το Hurt Locker νομίζω ότι κερδίζει άνετα.

Δείτε την.
(+1 πόντο για να τη δει και ο Gordito που τον χαλάνε τα 7ρια μου:p)

Θα τη δω, αφου δεν ειναι Αμερικανικη παραγωγη.

WAntilles
03-05-10, 22:28
Φυσιογνωμικά θα μπορούσε να είναι η...

Γενικά η επιλογή είναι εξαιρετικά δύσκολη.

Θεωρώ ότι κάποιος είναι πολύ δύσκολο να υποδείξει έστω και κατάλληλες υποψήφιες, αν δεν έχει δει τουλάχιστο 2-3 φορές όλη τη σειρά των 70s.

Επίσης αν έχει διαβάσει - έστω κι επιλεκτικά - καμμιά 10αριά "τομάκια" σχετικά DC comics, και αυτό θα βοηθήσει πολύ.

Ο λόγος;

Μα για να καταλάβει και να εμβαθύνει στις πτυχές του χαρακτήρα, και τί πρέπει να "εκπέμπει" πετυχημένα και κυρίως "αβίαστα"-άμεσα, όποια τον ενσαρκώσει.

flamelab
03-05-10, 22:28
Φυσιογνωμικά θα μπορούσε να είναι η Lauren Graham.

Θα ταίριαζε και Courtney Cox με λίγα κιλά παραπάνω.

WAntilles
03-05-10, 22:30
Θα ταίριαζε και Courtney Cox με λίγα κιλά παραπάνω.

Θέλει άλλους 10 πόντους μπόι.

mrsaccess
03-05-10, 22:47
Η Hayek ως σωματότυπο είναι πάρα πολύ καλή imho. Δεν γίνεται να βάλουν καμιά κοκκαλιάρα να ρίχνει φάπες! Στα κόμικ και τα animated series έχει συχνά μεσογειακό σωματότυπο (αχλάδι) συν πλάτες.

Χώρια του ότι είναι αμαζόνα, δεν μπορείς να βάλεις μια λευκή - λευκή ούτε κάποια χωρίς μυώδη σώμα.

Gordito
03-05-10, 22:50
Jessica Biel :respekt:

mrsaccess
03-05-10, 22:53
Π.χ. να θυμίσω εξαιρετικές ταινίες του είδους που όλες τους είχαν πολύ πετυχημένο το cast του βασικού ήρωα:

- Superman
- Superman II
- Superman II - The Richard Donner Cut
(για τα χειρότερα III & IV μόνο ο Reeve δεν φταίει αφού το story δεν ήταν τόσο καλό όσο στα άλλα)
Εξαιρετικές ταινίες, με εξαιρετική μουσική, με εξαιρετικό το cast του βασικού ήρωα, πολύ καλό το supporting cast (M.K. as L.Lane), και να σημειωθεί ότι είχαμε και σχετικά μέτριο προς καλό villain (G.H. as L. Luthor), όχι κάτι το εξαιρετικό δηλαδή.
...
...
...
...
Μετά τον ομιλούντα και τον βωβό κινηματογράφο, εισήγαγαν και νέο 3ο είδος -> τον ψιθυριστό κινηματογράφο.

Συμφωνώ με τα περισσότερα. Ωστόσο τα Batman με τον Clooney ήταν περισσότερο ταινίες του χαβαλέ οπότε τα δέχομαι. Το Lara Croft 2 ήταν άθλιο όμως αν θυμάμαι καλά. Ο Bale το χειρότερο κακό το έκανε στο Terminator 4. :cry:

Στο Superman Returns μάλλον πήγαν για να αναπαραστήσουν το φλώρο σούπερμαν του 60.

Ξέχασες να σχολιάσεις τα Blade, Judge Dredd, Elektra, Dare Devil, Hulk, Avengers, 300, Fantastic 4, Punisher, Wolverine, V for Vendetta, Sin City, Hellboy, league of extraordinary gentlemen, the Mask και άλλα που πιθανό να μου διαφεύγουν.

Παραδόξως συμφωνώ και για τους μέτριους κακούς στα Spiderman. Βασικά στο πρώτο ο Dafoe ήταν καλός με αντικειμενικά κριτήρια αλλά περίμενα το κάτι παραπάνω.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Jessica Biel :respekt:
Ναι, αυτή ήθελα να τη πω. Το μόνο που με χαλάει για το συγκεκριμένο ρόλο είναι το πρόσωπό της που δεν μου φέρνει σε αμαζόνα.

WAntilles
03-05-10, 22:54
Να σας υπενθυμίσω ότι η WW υποτίθεται ότι είναι η ανύπαρκτη τέλεια γυναίκα από πολλές απόψεις (ισοδύναμα θεωρώ όλα τα παρακάτω στοιχεία):

- looks
- μυαλό
- χαρακτήρας
- μόρφωση
- ικανότητες (και δεν εννοώ powers, εννοώ skills που μπορεί να τα μάθει ο καθένας με πολύχρονο training -> π.χ. athlete, martial arts expert, (un)armed hand-to-hand combat, strategy, art of war, diplomat κλπ.)

Τα 4-5 μπορεί να τα καλύψει ένα καλό story και ένας καλός σκηνοθέτης.

Τα 2-3 είναι θέμα καλής ηθοποιού, με σωστή-καθαρή-στιβαρή άρθρωση-προφορά (αν έχει και εμπειρία από british stage ακόμα καλύτερα) ή με πολύ καλό voice-coaching, με σωστή φωνή κλπ..

Τώρα για το 1, δεν είναι κάτι που "σμιλεύεται" ή που μπορείς να εκπαιδευτείς. Ή τό 'χεις ή δεν τό 'χεις. Για την ακρίβεια, το "σμιλεύουν" τα γονίδιά σου, και μόνο αυτά.

mrsaccess
03-05-10, 22:55
Βασικά θα γελάσετε αλλά τέλεια θα ήταν μια που να μοιάζει στην Κουλιανού. Η γυναίκα ήταν πάντοτε μελαχρινή και πάνω από 1.80...

WAntilles
03-05-10, 23:12
Jessica Biel :respekt:

Και πολλές πλαστικές γενικά.

Δεν κάνει.

Δεν έχει κάτι το "φυσικό" στο σώμα της.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 16 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σε συνέχεια των παραπάνω:


]Μα καί το 1ο Iron Man, καί αυτό, κακά τα ψέματα, ο Robert Downy Jr. τα στηρίζει-κρατά, και μπράβο του, και μπράβο φυσικά σε αυτούς που τον έκαναν cast στο ρόλο.

Γιατί σε τέτοιου είδους έργα - comic adaptations - που αφορούν ένα χαρακτήρα, το Α και το Ω είναι το cast του βασικού ήρωα, ακόμα και αν έχεις πολύ πετυχημένο supporting cast, ακόμα κι αν έχεις εξαιρετικό villain.

Π.χ. να θυμίσω εξαιρετικές ταινίες του είδους που όλες τους είχαν πολύ πετυχημένο το cast του βασικού ήρωα:

- Superman
- Superman II
- Superman II - The Richard Donner Cut
(για τα χειρότερα III & IV μόνο ο Reeve δεν φταίει αφού το story δεν ήταν τόσο καλό όσο στα άλλα)
Εξαιρετικές ταινίες, με εξαιρετική μουσική, με εξαιρετικό το cast του βασικού ήρωα, πολύ καλό το supporting cast (M.K. as L.Lane), και να σημειωθεί ότι είχαμε και σχετικά μέτριο προς καλό villain (G.H. as L. Luthor), όχι κάτι το εξαιρετικό δηλαδή.

- Batman
- Batman Returns
Και πάλι εξαιρετικές ταινίες, με εξαιρετική μουσική, με εξαιρετικό το cast του βασικού ήρωα, εξαιρετικό supporting cast (J.N. as Joker, M.P. as Catwoman), και εδώ μάλιστα είχαμε και στις 2 εξαιρετικούς villains.

- Spiderman I, II & III
Εδώ έχουμε πολύ καλό cast του βασικού ήρωα, και πολύ καλό supporting cast (K.D. as M.J. Watson και J.K.S. ο εκδότης), καλή μουσική, και ενώ έχουμε μέτριους villains οι ταινίες στέκονται άνετα.

Iron Man I & II
- Εδώ έχουμε εξαιρετικό cast του βασικού ήρωα, και πολύ πετυχημένο supporting cast (G.P. as P.Potts), σχεδόν ανύπαρκτους villains, και ανύπαρκτη μουσική (αν και ψιλο-ταιριαστή -> μέταλλο), και παρ' όλ' αυτά, οι ταινίες στέκονται και ξαναβλέπονται πολύ ευχάριστα.

Asterix I & II
- Εδώ έχουμε εξαιρετικό cast των 2 βασικών ηρώων (στο 3 που έφυγε ο Κλαβιέ, βγήκε μπάφα), και πολύ πετυχημένο (G.J. as Ceasar & ο Bennini φυσικά) έως εξαιρετικό (M.B. as Cleopatra) supporting cast. Γι' αυτό και οι ταινίες βγήκαν καλές.

Tomb Raider I & II
Όχι ακριβώς comic adaptation αλλά περίπου το ίδιο.
- Εδώ έχουμε επίσης εξαιρετικό cast του βασικού ήρωα (A.J. as L. Croft), μουσική που ψιλο-στέκεται, και κατά καιρούς casting ηθοποιών κλάσης (C.H.) στο ρόλο των villains. Οι ταινίες βλέπονται ευχάριστα.

Τέλος στις καλές ταινίες του είδους είναι και τα 3 X-MEN τα οποία είναι ειδική κατηγορία γιατί έχουμε εκεί πολλούς χαρακτήρες και πολύ πιο εκτεταμένο casting, όμως εδώ βγήκαν καλές γιατί:
- έχουμε 2 ηθοποιούς κλάσης (P.S. as X και I.M. as Magneto) οι οποίοι ό,τι ρόλο και να τους δώσεις θα τον παίξουν χαλαρά, και θα κρατήσουν πολύ καλά ακόμα και το χειρότερο story επίσης χαλαρά
- έχουμε γενικά πολύ πετυχημένο supporting cast (H.J. as Wolverine, F.J. as Jean Grey, R.R. as Mystique, H.B. as Storm κλπ.)
- έχουμε καλή μουσική

Πάμε τώρα στις (ύπερ)μπάφες του είδους.

Supergirl
- Παρά το αρκετά πετυχημένο cast του βασικού ρόλου, και το εξαιρετικά πετυχημένο cast του villain από ηθοποιό κλάσης (F.D.), και την εξαιρετική μουσική, έχουμε τόσο κακό supporting cast, και τόσο πανάθλιο story, που δεν μπορεί να διασωθεί τίποτα.
Ύπερμπάφα το έργο.

Batman Forever και Batman & Robin
- Μπορώ να πάρω στα σοβαρά σαν εκδικητή της νύχτας εγώ τον Κλούνι; Α-χα-χα-χα-χα. Ή τον Κίλμερ;
Μπάφες.

Catwoman
- Συμπαθέστατη πάντα η H.B. αλλά τους είπε κανένας εκεί στην WB ότι η Selena Kyle / Catwoman ήταν λευκή και όχι μαύρη;
Ύπερμπάφα το έργο.

Superman Returns
- εδώ πού να ξεκινήσω και πού να τελειώσω:
Τεράστιο miscast του βασικού ρόλου, και ακόμα πιο τεράστιο miscast του βασικότερου supporting ρόλου (L. Lane), η δε μουσική -> απαράδεκτο, ντροπιαστικό όνειδος.
Ούτε ο εξαιρετικός villain από ηθοποιό κλάσης (K.S. as L.Luthor) μπορεί να το διασώσει.
Ύπερμπάφα το έργο.

Και πάμε στις 2 πιο πρόσφατες:
Batman Begins & The Dark Knight
- εδώ πού να ξεκινήσω και πού να τελειώσω:
Έχουμε ανύπαρκτο casting του βασικού ρόλου - ψιθυριστό - ο συγκεκριμένος είναι παντελώς ατάλαντος δεν κάνει για τίποτα, ενώ έχουμε και άλλα 2 τεράστια miscast (για τον ίδιο ρόλο, διαφορετικά σε κάθε ταινία). Επίσης έχουμε ανύπαρκτη μουσική.
Τις ταινίες τις διασώζουν υπερ-οριακά οι εξαιρετικοί villains που έχουν - ο ένας μάλιστα από ηθοποιό κλάσης (L.N.) - άλλοι ηθοποιοί κλάσης στο supporting cast (M.C. as Alfred), και άλλο πολύ καλό supporting cast (G.O., M.F. & A.E..
Γενικά μπάφες - με την 1η να είναι ύπερμπάφα.
Μετά τον ομιλούντα και τον βωβό κινηματογράφο, εισήγαγαν και νέο 3ο είδος -> τον ψιθυριστό κινηματογράφο.

Να σχολιάσω για όσα έχω δει, από τα παρακάτω που μνημόνευσε ο φίλος μου mrsaccess:


Ο Bale το χειρότερο κακό το έκανε στο Terminator 4. :cry:

Στο Superman Returns μάλλον πήγαν για να αναπαραστήσουν το φλώρο σούπερμαν του 60.

Ξέχασες να σχολιάσεις τα Blade, Judge Dredd, Elektra, Dare Devil, Hulk, Avengers, 300, Fantastic 4, Punisher, Wolverine, V for Vendetta, Sin City, Hellboy, league of extraordinary gentlemen, the Mask και άλλα που πιθανό να μου διαφεύγουν.

Ο ψιθυριστός δεν θα μπορούσε να κάνει περισσότερο κακό στο Τ4, απ' όσο είχε ήδη κάνει ο βιντεοκλιπάς McG.

Αυτοί οι 2 απλά διέλυσαν το franchise.

Το πρόβλημα στο Superman Returns δεν ήταν αυτό που λες. Ήταν αυτά που έγραψα παραπάνω.

Πάμε τώρα για τα υπόλοιπα που λες:

- Daredevil & Elektra
Χωρίς να έχω διαβάσει σχετικά comics, θεωρώ εξαιρετικά πετυχημένο το casting (ακόμα και ο B.A. ως Matt Murdock / Daredevil με εξέπληξε πολύ ευχάριστα), με εξαίρεση την Garner. Ναι, στοιχειωδώς συμπαθής (χωρίς να μου λέει κάτι το ιδιαίτερο), ναί, στο έργο δεν τα πήγε άσχημα, αλλά θεωρώ ότι δεν κάνει για Elektra (και τυχαίνει να έχω διαβάσει εδώ 2-3 από τα comics, τα οποία μου είχαν κάνει δώρο). Ο C.F. έπαιξε τον εαυτό του βασικά, όσο για τον M.C.D. έδειξε ότι είναι πολύ καλός ηθοποιός. Το Elektra επίσης έπασχε και από κάκιστο story.

- Blade I, II & III
Και πάλι εδώ χωρίς να έχω διαβάσει τίποτα, βρήκα εξαιρετικό το casting του W.S. ως Blade. Τα έργα βλέπονται ευχάριστα.

- Hulk
Αποτυχία και τα 2. Γιατί παλινδρομούν στο casting του Bruce Banner; Ας αποφασίσουν τέλος πάντων. (κι ας χρησιμοποιήσει και το τσιμπιδάκι της για τα φρύδια επιτέλους η J.C. :p )

- 300
Απλά εξαιρετικό. Όχι μόνο πολύ καλύτερο και πληρέστερο από το comic από το οποίο προήλθε, όχι μόνο εισήγαγε νέο τρόπο-είδος κινηματογραφίας που άλλοι τώρα τον μιμούνται (Spartacus), αλλά είχαμε και 2 εξαιρετικά castings σε βασικούς ρόλους (G.B. as Leonidas & L.H. as Gorgo)

- Fantastic 4
Ενώ έχω δει και τα 2, δεν μπορώ να τα κρίνω καθόλου γιατί είναι 4 οι βασικοί χαρακτήρες (και όχι ένας/μία) και έτσι δεν μπορώ να επικεντρωθώ για να κρίνω, δεν έχω αρκετά δεδομένα/ screen-time για τον καθένα, χωρίς να έχω διαβάσει καθόλου σχετικά comics.

- Wolverine
Γενικά κάτω του μετρίου story, εξαιρετικό casting (από παλιά) του H.J. στο βασικό ρόλο, και εξαιρετικό casting του villain (Liv Schrieber).

- Mask
Εξαιρετικό casting στο βασικό ρόλο (J.C.) και εξαιρετικό casting στον βασικό supporting ρόλο (C.D. - μάλιστα μόνο σε αυτό το έργο την θεωρώ κουκλάρα, μετά χάλασε :p ).

- TLoEG
Πολύ περίεργο για να κρίνω. Πολύ καλά castings πάντως θεωρώ του S.C. και της P.W..

George_Prix
03-05-10, 23:14
Jessica Biel :respekt:


Και πολλές πλαστικές γενικά.

Δεν κάνει.

Δεν έχει κάτι το "φυσικό" στο σώμα της.


Εχω την εντυπωση οτι το μεγαλο της προσον ειναι φυσικο. :whistle:

kostas007
03-05-10, 23:25
Να σας υπενθυμίσω ότι η WW υποτίθεται ότι είναι η ανύπαρκτη τέλεια γυναίκα από πολλές απόψεις (ισοδύναμα θεωρώ όλα τα παρακάτω στοιχεία):

- looks
- μυαλό
- χαρακτήρας
- μόρφωση
- ικανότητες (και δεν εννοώ powers, εννοώ skills που μπορεί να τα μάθει ο καθένας με πολύχρονο training -> π.χ. athlete, martial arts expert, (un)armed hand-to-hand combat, strategy, art of war, diplomat κλπ.).

δηλαδη θελουμε μια salma hayek,macgyver,princess diana,einstein,james bond μαζι
μονο μια μπορω να σκεφτω...

(μαλλον την σκεφτηκε και ο producer γιατι της φορεσε ηδη την τιαρα.)
http://clubs.pathfinder.gr/getphoto.php?album=209216&pic_id=3

Havic
03-05-10, 23:59
δηλαδη θελουμε μια salma hayek,macgyver,princess diana,einstein,james bond μαζι
μονο μια μπορω να σκεφτω...

(μαλλον την σκεφτηκε και ο producer γιατι της φορεσε ηδη την τιαρα.)
http://clubs.pathfinder.gr/getphoto.php?album=209216&pic_id=3

xaxaxaxa:respekt: :worthy: να το δω και αυτό!

yiapap
04-05-10, 00:44
Διάβασα κριτική που το συγκρίνει με το Das Boot, τι έχεις να πεις για μια τέτοια σύγκριση;Έχω πολλά χρόνια από τότε που είδα το Das Boot (άσε που η Αλτσχάιμερ με κάνει να το μπεδεύω και με το Hunt for Red October :crazy: ).
Νομίζω πάντως ότι έχει κοινά σημεία. Το κλειστοφοβικό περιβάλλον, η επικέντρωση στην ανθρώπινη αδυναμία να διαχειριστεί τον πόλεμο κτλ.
Όμως έχουν και πολλές διαφορές. Στα Das Boot η βία ήταν μακριά από τους πρωταγωνιστές. Η βία δεν έφθανε στον άμαχο πληθυσμό. Οι πρωταγωνιστές φαινόταν να ξέρουν (άσχετα αν διαφωνούσαν) για το ποιόν πολεμάνε και "γιατί". Επίσης φαινόταν να ξέρουν να πολεμάνε (άσχετα αν δεν το κατάφερναν και πολύ καλά καμιά φορά).

Άρα νομίζω ότι η σύγκριση είναι επιφανειακή, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το Das Boot δεν μου αρέσει. Απλά είναι άλλο.

Rebel Scum
04-05-10, 01:42
Μα καί το 1ο Iron Man, καί αυτό, κακά τα ψέματα, ο Robert Downy Jr. τα στηρίζει-κρατά, και μπράβο του, και μπράβο φυσικά σε αυτούς που τον έκαναν cast στο ρόλο.

Γιατί σε τέτοιου είδους έργα - comic adaptations - που αφορούν ένα χαρακτήρα, το Α και το Ω είναι το cast του βασικού ήρωα, ακόμα και αν έχεις πολύ πετυχημένο supporting cast, ακόμα κι αν έχεις εξαιρετικό villain.

Π.χ. να θυμίσω εξαιρετικές ταινίες του είδους που όλες τους είχαν πολύ πετυχημένο το cast του βασικού ήρωα:

- Superman
- Superman II
- Superman II - The Richard Donner Cut
(για τα χειρότερα III & IV μόνο ο Reeve δεν φταίει αφού το story δεν ήταν τόσο καλό όσο στα άλλα)
Εξαιρετικές ταινίες, με εξαιρετική μουσική, με εξαιρετικό το cast του βασικού ήρωα, πολύ καλό το supporting cast (M.K. as L.Lane), και να σημειωθεί ότι είχαμε και σχετικά μέτριο προς καλό villain (G.H. as L. Luthor), όχι κάτι το εξαιρετικό δηλαδή.

- Batman
- Batman Returns
Και πάλι εξαιρετικές ταινίες, με εξαιρετική μουσική, με εξαιρετικό το cast του βασικού ήρωα, εξαιρετικό supporting cast (J.N. as Joker, M.P. as Catwoman), και εδώ μάλιστα είχαμε και στις 2 εξαιρετικούς villains.

- Spiderman I, II & III
Εδώ έχουμε πολύ καλό cast του βασικού ήρωα, και πολύ καλό supporting cast (K.D. as M.J. Watson και J.K.S. ο εκδότης), καλή μουσική, και ενώ έχουμε μέτριους villains οι ταινίες στέκονται άνετα.

Iron Man I & II
- Εδώ έχουμε εξαιρετικό cast του βασικού ήρωα, και πολύ πετυχημένο supporting cast (G.P. as P.Potts), σχεδόν ανύπαρκτους villains, και ανύπαρκτη μουσική (αν και ψιλο-ταιριαστή -> μέταλλο), και παρ' όλ' αυτά, οι ταινίες στέκονται και ξαναβλέπονται πολύ ευχάριστα.

Asterix I & II
- Εδώ έχουμε εξαιρετικό cast των 2 βασικών ηρώων (στο 3 που έφυγε ο Κλαβιέ, βγήκε μπάφα), και πολύ πετυχημένο (G.J. as Ceasar & ο Bennini φυσικά) έως εξαιρετικό (M.B. as Cleopatra) supporting cast. Γι' αυτό και οι ταινίες βγήκαν καλές.

Tomb Raider I & II
Όχι ακριβώς comic adaptation αλλά περίπου το ίδιο.
- Εδώ έχουμε επίσης εξαιρετικό cast του βασικού ήρωα (A.J. as L. Croft), μουσική που ψιλο-στέκεται, και κατά καιρούς casting ηθοποιών κλάσης (C.H.) στο ρόλο των villains. Οι ταινίες βλέπονται ευχάριστα.

Τέλος στις καλές ταινίες του είδους είναι και τα 3 X-MEN τα οποία είναι ειδική κατηγορία γιατί έχουμε εκεί πολλούς χαρακτήρες και πολύ πιο εκτεταμένο casting, όμως εδώ βγήκαν καλές γιατί:
- έχουμε 2 ηθοποιούς κλάσης (P.S. as X και I.M. as Magneto) οι οποίοι ό,τι ρόλο και να τους δώσεις θα τον παίξουν χαλαρά, και θα κρατήσουν πολύ καλά ακόμα και το χειρότερο story επίσης χαλαρά
- έχουμε γενικά πολύ πετυχημένο supporting cast (H.J. as Wolverine, F.J. as Jean Grey, R.R. as Mystique, H.B. as Storm κλπ.)
- έχουμε καλή μουσική

Πάμε τώρα στις (ύπερ)μπάφες του είδους.

Supergirl
- Παρά το αρκετά πετυχημένο cast του βασικού ρόλου, και το εξαιρετικά πετυχημένο cast του villain από ηθοποιό κλάσης (F.D.), και την εξαιρετική μουσική, έχουμε τόσο κακό supporting cast, και τόσο πανάθλιο story, που δεν μπορεί να διασωθεί τίποτα.
Ύπερμπάφα το έργο.

Batman Forever και Batman & Robin
- Μπορώ να πάρω στα σοβαρά σαν εκδικητή της νύχτας εγώ τον Κλούνι; Α-χα-χα-χα-χα. Ή τον Κίλμερ;
Μπάφες.

Catwoman
- Συμπαθέστατη πάντα η H.B. αλλά τους είπε κανένας εκεί στην WB ότι η Selena Kyle / Catwoman ήταν λευκή και όχι μαύρη;
Ύπερμπάφα το έργο.

Superman Returns
- εδώ πού να ξεκινήσω και πού να τελειώσω:
Τεράστιο miscast του βασικού ρόλου, και ακόμα πιο τεράστιο miscast του βασικότερου supporting ρόλου (L. Lane), η δε μουσική -> απαράδεκτο, ντροπιαστικό όνειδος.
Ούτε ο εξαιρετικός villain από ηθοποιό κλάσης (K.S. as L.Luthor) μπορεί να το διασώσει.
Ύπερμπάφα το έργο.

Και πάμε στις 2 πιο πρόσφατες:
Batman Begins & The Dark Knight
- εδώ πού να ξεκινήσω και πού να τελειώσω:
Έχουμε ανύπαρκτο casting του βασικού ρόλου - ψιθυριστό - ο συγκεκριμένος είναι παντελώς ατάλαντος δεν κάνει για τίποτα, ενώ έχουμε και άλλα 2 τεράστια miscast (για τον ίδιο ρόλο, διαφορετικά σε κάθε ταινία). Επίσης έχουμε ανύπαρκτη μουσική.
Τις ταινίες τις διασώζουν υπερ-οριακά οι εξαιρετικοί villains που έχουν - ο ένας μάλιστα από ηθοποιό κλάσης (L.N.) - άλλοι ηθοποιοί κλάσης στο supporting cast (M.C. as Alfred), και άλλο πολύ καλό supporting cast (G.O., M.F. & A.E..
Γενικά μπάφες - με την 1η να είναι ύπερμπάφα.
Μετά τον ομιλούντα και τον βωβό κινηματογράφο, εισήγαγαν και νέο 3ο είδος -> τον ψιθυριστό κινηματογράφο.

Παρότι εν πολλοίς συμφωνώ το ότι θεωρείς την Paltrow καλό casting για οτιδήποτε βλέπουν ανθρώπινα μάτια με κάνεις να διαφωνώ απλά για να διαφωνήσω.

Τα συναισθήματα σου προς τον ψυθιριστό μοιάζουν με έρωτα σε σχέση με το τι νιώθω για την κοπέλα αυτή. Απλά wtf κατάσταση είναι η καριέρα της.

Για το iron man θα συμφωνήσω ότι ο Downey (και ο Rockwell κατά τη γνώμη μου) κράτησαν την ταινία πάνω από την μετριότητα.

Κάθισα μέχρι το τέλος των credits και είδα το σφυρί ...αναρωτιέμαι πως θα καταφέρουν να βάλουν τον Thor σε ταινία...προβλέπεται πολύ γέλιο...

mrsaccess
04-05-10, 02:21
Επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο(;) είδα το Defendor! Ωραίο. Θα μπορούσε να γίνει μια από τις ταινίες που παίζει το star σε εκατοντάδες επαναλήψεις στη μεταμεσονύχτια ζώνη.

harris
04-05-10, 13:46
Έχω πολλά χρόνια από τότε που είδα το Das Boot (άσε που η Αλτσχάιμερ με κάνει να το μπεδεύω και με το Hunt for Red October :crazy: )

Μάλλον εννοείς ότι το μπερδεύεις με το U-571 http://www.imdb.com/title/tt0141926/ :hmm:

PopManiac
04-05-10, 14:11
Είδα το Crazy Heart (http://www.imdb.com/title/tt1263670/), πραγματικά εξαιρετική ταινία από όλες τις πλευρές και πάνω από όλα λόγω της country μουσικής ελεώ βέβαια του T-Bone Burnett...

9 / 10 από εμένα, προφανώς αδικημένη στα Όσκαρ

yiapap
04-05-10, 15:21
Μάλλον εννοείς ότι το μπερδεύεις με το U-571 http://www.imdb.com/title/tt0141926/ :hmm:Και το σκεφτόμουν ότι πρέπει να υπάρχει και άλλη υποβρυχιακή ταινία! Καταραμένη Αλτσχάιμερ! :crazy::crazy::crazy:

mach
04-05-10, 15:51
Wonderwoman πάει σούμπιτος ο ρόλος σε Megan Fox ή στη Hayden Panettiere.
Προσωπικά θα κοιτούσα και την περίπτωση της Παναγιώτας Ρούπα μιας και είναι ήδη εκπαιδευμένη για action καταστάσεις, άριστη στη σκοποβολή, γνώσεις χειρισμού υποπολυβόλων, εκρηκτικά κλπ.

WAntilles
04-05-10, 16:09
Wonderwoman πάει σούμπιτος ο ρόλος σε Megan Fox ή στη Hayden Panettiere.

Παντελώς ύπερακατάλληλες και οι 2.

Bimbo αμφότερες, η 1η επίσης υπερπλαστική, αμφότερες δε από look -> υπερμετριότητες.

Και το κυριότερο, καμμία από τις 2 δεν μπορεί να σηκώσει τέτοιο στιβαρό ρόλο-χαρακτήρα.

rose1975
04-05-10, 16:11
Παντελώς ύπερακατάλληλες και οι 2.

Bimbo αμφότερες, η 1η επίσης υπερπλαστική, αμφότερες δε από look -> υπερμετριότητες.

Και το κυριότερο, καμμία από τις 2 δεν μπορεί να σηκώσει τέτοιο στιβαρό ρόλο-χαρακτήρα.

Θεωρείς μετριότητα εμφανισιακά την Megan Fox???

mrsaccess
04-05-10, 16:14
Η Hayden είναι κοντή και της φαίνεται (αλλιώς δεν θα πείραζε). Χώρια που από ξανθιά cheerleader δεν γίνεσαι wonderwoman. :p
Η Megan Fox, όπως τη βλέπεις με τα λαγουδίσια δόντια και τη barbie έκφραση, θα φοβάσαι μην σπάσει κάνα νύχι...

WAntilles
04-05-10, 16:16
Θεωρείς μετριότητα εμφανισιακά την Megan Fox???

Ναι, γιατί γιατί δεν έχει τίποτα το αληθινό επάνω της -> πλαστικά χείλη, στήθος, κλπ..

Χώρια που τις λείπουν και κάποια κιλά στα σημεία που πρέπει, για να είναι γυναίκα, και όχι ξυλάγκουρο.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η Megan Fox, όπως τη βλέπεις με τα λαγουδίσια δόντια και τη barbie έκφραση, θα φοβάσαι μην σπάσει κάνα νύχι...

Ούτε μία φράση δεν μπορεί να αρθρώσει πειστικά-στιβαρά -> φωνή "νια-νια", bimbo.

Erebos
04-05-10, 16:25
Ναι, γιατί γιατί δεν έχει τίποτα το αληθινό επάνω της -> πλαστικά χείλη, στήθος, κλπ..

Ξέχασες τα 2 κιλά makeup, τις ψεύτικες βλεφαρίδες, τα hair extensions και το occassional airbrushing.:lol:

mach
04-05-10, 17:08
Μπάζο η Megan λέμε!:lol:

Tiven
04-05-10, 17:44
Νταξ για τπτ γρήγορο την παλεύει.

yiapap
04-05-10, 17:45
Θα κάνω split σε "Ποια είναι η τελευταία πρωταγωνίστρια που είδες; Σου άρεσε;"
Φτάνει το offtopic μπρε! :whip:

mrsaccess
04-05-10, 17:46
Η Kat Dennings. Ε, έτσι κι έτσι. Μμ.

Tiven
04-05-10, 17:47
Η Kat Dennings. Ε, έτσι κι έτσι. Μμ.

Μου θυμίζει vampire.


I likeeee it.

flamelab
04-05-10, 17:49
Η Kat Dennings. Ε, έτσι κι έτσι. Μμ.

Βαμπιρόφατσα :p

Με πρόλαβε ο Tiven, ατιμη φορθνετ :p

Tiven
04-05-10, 17:52
Βαμπιρόφατσα :p

Με πρόλαβε ο Tiven, ατιμη φορθνετ :p

τι λέει, εσύ θα κοιτάξεις ποτέ τα readme και header; :p

mrsaccess
04-05-10, 17:53
Εγώ πάντως εκεί που την είδα έκανε τη ναρκομανή πόρνη. :p

flamelab
04-05-10, 17:53
τι λέει, εσύ θα κοιτάξεις ποτέ τα readme και header; :p

Πριν δυο λεπτα αυτα εφτιαχνα :lol:

Havic
04-05-10, 19:16
Χώρια που τις λείπουν και κάποια κιλά στα σημεία που πρέπει, για να είναι γυναίκα, και όχι ξυλάγκουρο.


:blink: ...περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! πάντως αν αποκτήσει την κ*λ**α (εννοώ μεγάλη :p) της Beyonce ή της lopez άστα...
Όπως είπε και ένας
Marry* Alba (yum)
Marry Biel
Kill J-lo :rofl:

mach
04-05-10, 23:28
Iron Man 2 και εγώ.
Πολύ cgi εφεδάκι, το dolby surround έκανε υπερωρίες στην αίθουσα, συμπαγής και γρήγορη σκηνοθεσία, άριστος ο RDJ, καλοί οι Rockwell - Rourke - Cheadle, κουκλάρα η Gwyneth
Αλλά άκυρη η εμφάνιση των avengers, εντελώς κουτή η ιστορία-αχταρμάς, μερικές σκηνές ανούσιες, εμοιαζαν με fillers να περάσει η ώρα, μεγάλη διάρκεια.
Με ψιλοκούρασε αλλά στα περισσότερα σημεία ήταν διασκεδαστική. Να τη δείτε αλλά μην περιμένετε και πολλά.

Havic
05-05-10, 01:40
Μόλις είδα το Colour from the Dark (2008) (http://www.imdb.com/title/tt1318056/)
My rate 7.5 ,Imdb rate (http://www.imdb.com/title/tt1318056/ratings) 4.7.....(είναι μούφα rate από τα 179 άτομα τα 38 ψήφισαν 1)
Σε όποιον αρέσουν ταινίες με δαιμονισμένους πιστεύω αξίζει να τη δουν, μόνο και μόνο επειδή την ιστορία την έχει γράψει ο H.P. Lovecraft!


Pietro and Lucia live on an isolated farm with Alice, Lucia's younger sister. Poor farmers, they live tilling the soil. Pietro is a good worker and a strong man who, unlike his three brothers, is not at war because of a deformed knee. Lucia is a beautiful and reserved woman dedicated to her family. Their life is peaceful and good, in spite of the hard work. One day, while drawing water from the well, Pietro and Alice accidentally free something from Earth's womb.

mach
07-05-10, 15:09
Dolan's Cadillac (http://www.imdb.com/title/tt0963965/)

Απ'ότι φαίνεται, οι Αμερικάνοι έχουν βαλθεί να κάνουν ταινίες όλες τις σύντομες ιστορίες του Stephen King.
Η συγκεκριμένη ιστορία είναι από τις λιγότερο αλλόκοτες του συγκεκριμένου συγγραφέα, οπότε είχα καλό προαίσθημα - όντας σκεπτόμενος το Shawsank Redemption.
Τελικά η ταινία δεν απογοητεύει αλλά δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο. Μια καλή μεταφορά από το βιβλίο, βάζοντας επιπλέον σάλτσα σε κάποια σημεία. Ξεχωρίζει ο συμπαθής Christian Slater, κρίμα που κατάντησε να παίζει σε direct to video παραγωγές.
6.5/10 για μένα, βλέπεται για να περνάει η ώρα.

Mouse Potato
07-05-10, 15:18
Iron Man 2 (http://www.imdb.com/title/tt1228705/)

Μου άφησε ίδια συναισθήματα με το 1. Εύπεπτη, αστεία, δράσης. Μια χαρά!

7,5/10

The Fourth Kind (http://www.imdb.com/title/tt1220198/)

Μετά από προτροπή ενός φίλου είδα κι αυτή την ταινία. Πιστεύω πως είχε τα φόντα να γίνει τρομερό θρίλερ (real footage (όπως λέει), real facts etc). Μου κράτησε το ενδιαφέρον ως "ντοκιμαντέρ". Ενδιαφέροντα footages.

6/10

WAntilles
07-05-10, 23:49
Avatar (σε DVD - στην αίθουσα δεν πήγα να το δω)

Αρκετά καλό.

Αν και έχει πάρει πάρα πολλά στοιχεία από άλλες ταινίες.

tsigarid
08-05-10, 00:09
Iron Maiden: Flight 666 (http://www.imdb.com/title/tt1361558/)

Οδοιπορικό που ακολουθεί τους Ιron Maiden σε μια παγκόσμια περιοδεία πριν 2 χρόνια με το δικό τους αεροσκάφος - το Ed Force One. Δεν έχω λόγο να αναφερθώ στη μουσική της ταινίας (:eguitar)... Το κομμάτι του ντοκιμαντέρ το βρήκα αρκετά επιφανειακό. Μελαγχόλησα κιόλας, γιατί μετακόμισα στη Νέα Υόρκη 2 βδομάδες πριν τη συναυλία τους, και ασφαλώς δεν μπόρεσα να βρω εισιτήριο τελευταία στιγμή... Για τους φαν είναι must see, για τους άλλους θα είναι λειψό.

Τώρα πρέπει να βρω χρόνο να δω το extra DVD, με μια ολόκληρη συναυλία :clap:

kostas007
08-05-10, 00:13
Avatar (σε DVD - στην αίθουσα δεν πήγα να το δω)

Αρκετά καλό.

Αν και έχει πάρει πάρα πολλά στοιχεία από άλλες ταινίες.

dvd?χρηστης με adsl 24576 βλεπει dvd?:down:
Προδοσια!
αλητεια!

θα πρεπει να οριστει κατωτερο πλαφον το 720p:rofl:

Gordito
08-05-10, 00:45
Avatar (σε DVD - στην αίθουσα δεν πήγα να το δω)

Αρκετά καλό.

Αν και έχει πάρει πάρα πολλά στοιχεία από άλλες ταινίες.

:blink:

Oυτε το Terminator 2 pου κοντευει 20ετια δεν αξιζει πια να δεις σε απλο DVD.

WAntilles
08-05-10, 00:58
Δεν έχω ακόμα HD τηλεόραση.

Όταν αποκτήσω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.