PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 [175] 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

sonic
06-06-10, 23:14
Εγώ αγαπώ Portman, ουγκ:)

BeholderX
07-06-10, 03:30
Το V for Vendetta είναι πάντως ΤΕΛΕΙΟ και δε προλαβαίνει να το χαλάσει. :oneup:

Οντως, πολύ καλή ταινία. Χάνεις που δεν την έχεις δει. Ο ρόλος της συγκεκριμένης είναι δευτερεύον.

Banlieue 13 (2004)
http://www.imdb.com/title/tt0414852/

Banlieue 13 - Ultimatum (2009)
http://www.imdb.com/title/tt1247640/

Και τα δύο ουσιαστικά είναι action movies με Parkour. Είδα τα trailer και εντυπωσιαστηκα, όμως ως συνήθως δεν είναι αντιπροσωπευτικά της συνολικής ποιότητας των ταινιών. Το πρώτο είναι καλύτερο, και βλέπεται άνετα. Το δεύτερο είναι λιγότερο καλό.

flamelab
07-06-10, 09:14
Μα αυτό το λέω χρόνια τώρα.



Δηλαδή εμφάνισε μισό λεπτό τη μούρη της, και δεν πρόλαβε να το χαλάσει; :lol:

ΔΕΣ το, ειναι καλό :)

GZahos
07-06-10, 09:42
Δεν προκειται, ειναι προκαττειλημμενος εναντιον της. :lol:

WAntilles
07-06-10, 09:58
Όποιος έχει μία εμπεριστατωμένη άποψη, βασισμένη σε ισχυρά και αιτιολογούμενα επιχειρήματα, που προκύπτουν από δεδομένα, δεν είναι "προκατειλημμένος".

Προκατειλημμένος είναι όποιος ΔΕΝ έχει τα παραπάνω.

Burning Skies
07-06-10, 10:08
Όποιος έχει μία εμπεριστατωμένη άποψη, βασισμένη σε ισχυρά και αιτιολογούμενα επιχειρήματα, που προκύπτουν από δεδομένα, δεν είναι "προκατειλημμένος".

Προκατειλημμένος είναι όποιος ΔΕΝ έχει τα παραπάνω.

Ως προς την αταλαντη εχει βαση αυτο που λες. Ως προς μια ταινια που δεν εχεις δει ΔΕΝ ΕΧΕΙ. Εκει υφισταται προκαταληψη για την ταινια επειδη δεν σου κανει ενας συντελεστης της.

mach
07-06-10, 10:42
Unthinkable (http://www.imdb.com/title/tt0914863/)

Ένας Αμερικάνος μουσουλμάνος βάζει μπόμπες σε κάποιες πόλεις και απειλεί τους φιλήσυχους ΕΠΑνους. Κατόπιν συλλαμβάνεται και ανακρίνεται μπας και τα ξεράσει όλα.
Η ιδέα έχει χιλιοειπωθεί κινηματογραγικά, ακόμα ένας κακός μουσουλμάνος εναντίον του Εφ-Μπι-Αι.
Γενικά, η ταινία δεν είναι αδιάφορη σε ότι αφορά τη κεντρική ιδέα. Δημιουργεί ορισμένα διλλήματα σχετικά με τα όρια της ανθρώπινης αξιοπρέπειας και με τις μεθόδους αντιμετώπισης καταστάσεων όπου η θυσία μιας ζωής μπορεί να σώσει πολλές άλλες.
Καλοφτιαγμένη, συμπαγής σκηνοθεσία. Από τους ηθοποιούς, η γκόμενα του Neo (Κάρι Αν Μος) είναι έξω από τα νερά και της δυνατότητές της, αντίθετα ο Samuel Jackson παίρνει τη ταινία από το χεράκι και δίνει ρεσιτάλ. Εξαιρετικός.
Λίγο σαχλό τελος αλλά ενδιαφέρουσα περίπτωση- 7/10

Right at Your Door (http://www.imdb.com/title/tt0458367/)

Για ακόμα μια φορά, κάποιος κακός βάζει μπόμπα στους Αμερικάνους και τους γεμίζει τοξικά. Κατόπιν κλείνονται στα σπίτια τους και τα σφραγίζουν αεροστεγώς. Όσοι έμειναν απ'έξω, έχασαν.
Αυτή τη φορά δεν συλλαμβάνεται κανένας, απλά παρακολουθούμε την εξέλιξη στις ζωές κάποιων ανθρώπων.
Καλή ιδέα σεναριακά, καλούτσικο τέλος, λίγο τραβηγμένες/υπερβολικές ερμηνείες. Τα πρώτα 30 λεπτά αφήνουν υποσχέσεις για κάτι καλύτερο. Δεν το βαριέσαι αλλά δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο - 5.5/10

A Guide to Recognizing Your Saints (http://www.imdb.com/title/tt0473488/)

Ιστορίες μερικών ανθρώπων από την νεαρή τους ηλικία και οι συνέπειες των πράξεων και των λαθών τους μετά την ενηλικίωση.
Παρόμοιο ύφος και πολλές ομοιότητες με το Sleepers (http://www.imdb.com/title/tt0117665/).
Πρακτικά, καμία σχέση. Εδώ μιλάμε για εντελώς low-budget κατάσταση, η οποία στηρίζεται πάνω στο εξαιρετικό screenplay.
Οι ερμηνείες είναι από άλλη διάσταση. Κάτι που περιμένεις από τον Chazz Palminteri, την Dianne Wiest και τον Robert Downey Jr... Αλλά το περιμένεις από τον Channing Tatum (από το gi joe) και τον τρανσφόρμερ Σια Λε Μπούφλα;;; Και όμως, εδώ είναι κα-τα-πλη-κτι-κοί, ανώτεροι από κάθε προσδοκία.
Είχα καιρό να δω τόσο καλή ταινία. 9/10 χαλαρά και άνετα.

GZahos
07-06-10, 11:29
Ως προς την αταλαντη εχει βαση αυτο που λες. Ως προς μια ταινια που δεν εχεις δει ΔΕΝ ΕΧΕΙ. Εκει υφισταται προκαταληψη για την ταινια επειδη δεν σου κανει ενας συντελεστης της.

Αστον να λεει, αστον να λεει... :)

sonic
07-06-10, 11:29
Ξανα είδα το Σολαρις (με τον Κλουνεϊ) και όσο το ξαναβλέπω τόσο μου αρέσει, αν και στην αρχή περίμενα κάτι άλλο, έχοντας διαβάσει και το βιβλίο, και μου φάνηκε αδιάφορο.

Αλλά το έργο έχει ατμόσφαιρα και ΦΟ ΒΕ ΡΗ μουσική, και γενικά είναι καλογυρισμένο και καλο παιγμένο.

seabass
07-06-10, 11:41
Από το 1999 και μετά, κάνω μποϊκοτάζ, και δεν βλέπω επ' ουδενί ταινίες με την Παντελώς-Ατάλαντη (http://www.imdb.com/name/nm0000204/).

...ταλέντο δεν ξέρω αν έχει, στην συγκεκριμένη ταινία πάντως είχε! :whistle:

simpsonment
07-06-10, 12:11
Στα ακρα αρκετα καλο σεναριο, μετριος προς καλος ο Ρουβας. 7/10

DOLLAN'S CADILLAC (ΟΡΓΙΣΜΕΝΗ ΕΚΔΙΚΗΣΗ) πολυ καλη ταινια, μια ωραια μετατροπη ιστοριας του Στιβεν Κινγκ σε ταινια. Πολυ ωραιο το τελος. 8,5/10

Sovjohn
07-06-10, 16:07
Μα αυτό το λέω χρόνια τώρα.



Δηλαδή εμφάνισε μισό λεπτό τη μούρη της, και δεν πρόλαβε να το χαλάσει; :lol:


Το V for Vendetta δες το... Καλά σου λένε όλοι, κάνε μια εξαίρεση. Το ζήτημα δεν είναι η Portman, το ζήτημα είναι το κλίμα της ταινίας και (φυσικά!) ο V.

Είναι από τις καλύτερες ταινίες της δεκαετίας 2000-2010, και πραγματικά δεν θα χάσεις αν την δεις...

sadako
08-06-10, 01:21
Είδα το Legion σήμερα. ΟΚ, δεν είχα πολλές προσδοκίες, είναι καμιά φορά που δεν θες να δεις τίποτα που να σε προβληματίσει, απλά κάποια ευχάριστη ταινία με δράση κλπ. Δυστυχώς η συγκεκριμένη ταινία με απογοήτευσε ακόμα και σε αυτό..

2,5/10

Gordito
08-06-10, 01:28
Die Welle (2008) (http://www.imdb.com/title/tt1063669/)

Mου εκανε τροεμρη εντυπωση οτι ειναι based on a true story (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Third_Wave), αλλα σαν ταινια δεν ελεγε και πολλα.

Rebel Scum
08-06-10, 01:34
Πάντως εμένα το V δεν μου άρεσε καθόλου...πολύ δράμα και εύπεπτο αριστερίζον κήρυγμα.

Η Portman πράγματι είναι κρύα και σχετικά αδιάφορη...αλλά ατάλαντη σε καμία περίπτωση.

Erebos
08-06-10, 01:37
Είδα το Prince of Persia το απόγευμα.

Τα συστατικά της ταινίας:

Πολλά κιλά parkour, γιατί σε μια action ταινία που σέβεται τον εαυτό της πρέπει ο πρωταγωνιστής να κάνει parkour + flips...
Βιασμένη Ιστορία όσο δεν παίρνει...
Αναφορές στο videogame, χωρίς να το ακολουθεί πιστά story-wise (φυσικά)...
Damsel in distress που δε γουστάρει τον ήρωα αλλά στο τέλος τον ερωτεύεται όταν δει ότι την ανέχεται όσο bitchy και να είναι...
CG effects με το particle count στο Θεό (κάπου πρέπει να φανούν χρήσιμοι οι fermi :p)


Με λίγα λόγια, βλακώδης χολυγουντιανή τσιχλόφουσκα. Ούτε για ενοικίαση δεν αξίζει.

albatross
08-06-10, 01:38
Ξανα είδα το Σολαρις (με τον Κλουνεϊ) και όσο το ξαναβλέπω τόσο μου αρέσει, αν και στην αρχή περίμενα κάτι άλλο, έχοντας διαβάσει και το βιβλίο, και μου φάνηκε αδιάφορο.

Δες του Ταρκόφσκι. Του Σόντερμπεργκ δεν φτουράει μία μπροστά του. Λείπει όλο το φιλοσοφικό υπόβαθρο...

WAntilles
08-06-10, 02:27
Σιγά μη δω Βλακόφσκι.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η Portman πράγματι είναι κρύα και σχετικά αδιάφορη...αλλά ατάλαντη σε καμία περίπτωση.

Καί υποτίθεται ότι είσαι και STAR WARS fan.

Ντροπή σου.

MaFiOzOs_GR
08-06-10, 02:46
Καί υποτίθεται ότι είσαι και STAR WARS fan.

Ντροπή σου.

Υπάρχει κώδικας δεοντολογίας για τους STAR WARS fans;;;; :p

........Auto merged post: MaFiOzOs_GR πρόσθεσε 5 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........

btw +1 στο V for Vendetta

simpsonment
08-06-10, 08:40
Die Welle (2008) (http://www.imdb.com/title/tt1063669/)

Mου εκανε τροεμρη εντυπωση οτι ειναι based on a true story (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Third_Wave), αλλα σαν ταινια δεν ελεγε και πολλα.

Σε αυτο διαφωνω...

sonic
08-06-10, 09:09
Δες του Ταρκόφσκι. Του Σόντερμπεργκ δεν φτουράει μία μπροστά του. Λείπει όλο το φιλοσοφικό υπόβαθρο...

To είχα δει πριν δω του Σοντερμπεργκ, άλλη προσέγγιση στο ίδιο θέμα, αλλά οπτικά η καινούργια βερσιον είναι τελικά πολύ όμορφη.

Rebel Scum
08-06-10, 14:46
Καί υποτίθεται ότι είσαι και STAR WARS fan.

Ντροπή σου.

:lol:

Δεν τη συγκρίνω με την Fisher ρε Wedge...μια κρυόκ*λη είναι και ο Lucas θα μπορούσε να βρει πολύ καλύτερη...αλλά δεν τη θεωρώ ατάλαντη.

mach
08-06-10, 14:49
Καί υποτίθεται ότι είσαι και STAR WARS fan.

Από πότε έγινε το star wars μέτρο καθορισμού για υποκριτικές ικανότητες ηθοποιών;
Eιδικά στη πρόσφατη τριλογία, έχουμε μερικές από τις πιο αλλόκοτες εμφανίσεις αξιοσέβαστων ηθοποιών.

Το casting είναι απαράδεκτο.
Ο Samuel Jackson στο ρόλο του Mace Windu προσφέρει ανελέητο γέλιο στη σκηνή όπου φεύγει από το παράθυρο.
Και μιλάμε για χαρισματικό ηθοποιό. Όποτε έβγαινε στην οθόνη, γινόταν Κώστας Τσάκωνας στο "Κλασσική περίπτωση βλάβης". Τόσο χάλι.
H Portman έχει κάποιο ταλέντο (δες το Closer (http://www.imdb.com/title/tt0376541/) για παράδειγμα) αλλά ούτε αυτό δεν μας επιτρέπει να θαυμάσουμε ο Lucas :evil: .Φυσικά, τo σενάριο δεν βοηθάει, οι γραμμές της είναι το ζενιθ της τυποποιημένης μαρθαβουρτσικής κινηματογραφικής κατατρεγμένης.
Όσο για τον Christensen, τι να πω... Αν έβρισκε κάπου λίγο ταλέντο και ένα αρσενικό χρωμόσωμα, ίσως κατάφερνε να φτάσει στο 0,1% των απαιτήσεων του ρόλου του.

Οι μόνοι που σώζονται είναι ο Christopher Lee και ο Neeson, οι οποίοι είναι ηθοποιοί μεγατόνων. Για τον McGregor το συζητάμε... :hmm:

GZahos
08-06-10, 15:37
Συμφωνω με ολα, δυστυχως. Γιατι ειμαι φαν του Star Wars απο μικρο παιδι...

Απο την τριλογια την καινουργια, μονο το τριτο σωθηκε κατ εμε. Τα αλλα δυο ηταν τιποτενια. Αλλα εν τελει νομιζω οτι απλα μεγαλωσαμε και περιμεναμε να ξανατσακωσει ο Lucas την μαγεια των αυθεντικων, πραγμα δυσκολο.

Burning Skies
08-06-10, 15:39
Ε οχι και χαλι ο Τσακωνας. :p

Rebel Scum
08-06-10, 15:45
Από πότε έγινε το star wars μέτρο καθορισμού για υποκριτικές ικανότητες ηθοποιών;
Eιδικά στη πρόσφατη τριλογία, έχουμε μερικές από τις πιο αλλόκοτες εμφανίσεις αξιοσέβαστων ηθοποιών.

Το casting είναι απαράδεκτο.
Ο Samuel Jackson στο ρόλο του Mace Windu προσφέρει ανελέητο γέλιο στη σκηνή όπου φεύγει από το παράθυρο.
Και μιλάμε για χαρισματικό ηθοποιό. Όποτε έβγαινε στην οθόνη, γινόταν Κώστας Τσάκωνας στο "Κλασσική περίπτωση βλάβης". Τόσο χάλι.
H Portman έχει κάποιο ταλέντο (δες το Closer (http://www.imdb.com/title/tt0376541/) για παράδειγμα) αλλά ούτε αυτό δεν μας επιτρέπει να θαυμάσουμε ο Lucas :evil: .Φυσικά, τo σενάριο δεν βοηθάει, οι γραμμές της είναι το ζενιθ της τυποποιημένης μαρθαβουρτσικής κινηματογραφικής κατατρεγμένης.
Όσο για τον Christensen, τι να πω... Αν έβρισκε κάπου λίγο ταλέντο και ένα αρσενικό χρωμόσωμα, ίσως κατάφερνε να φτάσει στο 0,1% των απαιτήσεων του ρόλου του.

Οι μόνοι που σώζονται είναι ο Christopher Lee και ο Neeson, οι οποίοι είναι ηθοποιοί μεγατόνων. Για τον McGregor το συζητάμε... :hmm:

Γενικά οι ηθοποιοί της νέας τριλογίας έκανα ότι μπορούσαν με το σενάριο και τη σκηνοθεσία του Lucas...στην τρίτη ταινία που γενικά σώζεται κάπως η κατάσταση ακόμα και ο Christensen και η Portman δεν ενοχλούν.

Ψιλοδιαφωνώ για τον Sam Jackson ...γενικά στέκεται καλά ...αν και σε κάθε σκηνή περιμένεις να πει κάποιον mofo:p
Ο Neeson πράγματι δίνει ρέστα...σχεδόν όλη η πρώτη ταινία είναι αυτός(ότι αξίζει τουλάχιστον).

Ο McGregor θεωρώ ότι είναι όλη η τριλογία...πρέπει να έχεις πολλά κιλά @@ για να παίξεις ένα νέο Alec Guiness/Obi Wan και να μη σε πάρουν με τις πέτρες.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ε οχι και χαλι ο Τσακωνας. :p

:oneup: Respect στον Τσάκωνα...

WAntilles
08-06-10, 15:49
Από πότε έγινε το star wars μέτρο καθορισμού για υποκριτικές ικανότητες ηθοποιών;

Από τότε που με όλες τις άλλες μεταβλητές είτε ίδιες (ο ίδιος κάκιστος σεναριογράφος, ο ίδιος κάκιστος σκηνοθέτης - και στα 2 αναφέρομαι στον Lucas), είτε κατά πολύ δυσχερέστερες (α. -> είχε απέναντί της τον Peter Cushing, Βρετανό ηθοποιό κλάσης, με 30+ χρόνια βρετανικού θεάτρου στην πλάτη του και β. -> δεν είχε καμμία προγενέστερη acting εμπειρία όπως π.χ. το Leon), η Carrie Fisher στάθηκε εξαιρετικά σε έναν ίδιο ρόλο, ενώ η Portman για τα μπάζα.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για τον McGregor το συζητάμε... :hmm:

Τόσα καταλαβαίνεις.

Να πας εσύ στη θέση του, και να μας πείσεις - από κάθε άποψη - μέχρι και το pacing των λέξεων-φράσεων - ότι είσαι ένας νεαρός Sir Alec Guinness.

Πήγαινε.

Μπορείς καί συ να τα καταφέρεις.



ΥΓ: Ο Samuel Jackson μια χαρά παίζει. Είναι ένας ωραιότατος Shaft, στον κόσμο του STAR WARS.

mach
08-06-10, 16:09
Από τότε που με όλες τις άλλες μεταβλητές είτε ίδιες (ο ίδιος κάκιστος σεναριογράφος, ο ίδιος κάκιστος σκηνοθέτης - και στα 2 αναφέρομαι στον Lucas), είτε κατά πολύ δυσχερέστερες (α. -> είχε απέναντί της τον Peter Cushing, Βρετανό ηθοποιό κλάσης, με 30+ χρόνια βρετανικού θεάτρου στην πλάτη του και β. -> δεν είχε καμμία προγενέστερη acting εμπειρία όπως π.χ. το Leon), η Carrie Fisher στάθηκε εξαιρετικά σε έναν ίδιο ρόλο, ενώ η Portman για τα μπάζα.

Οι μεταβλητές μπορεί να βγαίνουν αλλά η εξίσωσή σου μπάζει.

Ο ρόλος της Carrie Fisher ήταν ιδανικός - ένα love story όπου είχε συνεχώς απέναντί της τον Η. Ford (ίσως τον πιο cool χαρακτήρα της εξαλογίας). Συνεχώς έπαιζαν ατάκες και αντάλλασαν ρόλους στο μικρό τους power game. Ήταν στη τσίτα όλη την ώρα.

Αντίθετα ο ρόλος της Portman ήταν κακοφτιαγμένος. Love-story μέσα στα ελεεινά σορόπια, με το χαμένο κορμί δίπλα της να φτιάχνει τα κοτσιδάκια του.

Γενικά συμφωνώ μαζί σου, η κοπέλα δεν είναι Meryl Streep.
Αλλά σίγουρα δεν αποτελεί λόγο που θα σε αποτρέψει από το να δεις μια ταινία σαν το V.

ghbgr
08-06-10, 19:49
Είδα το Prince of Persia το απόγευμα.

Τα συστατικά της ταινίας:

Πολλά κιλά parkour, γιατί σε μια action ταινία που σέβεται τον εαυτό της πρέπει ο πρωταγωνιστής να κάνει parkour + flips...
Βιασμένη Ιστορία όσο δεν παίρνει...
Αναφορές στο videogame, χωρίς να το ακολουθεί πιστά story-wise (φυσικά)...
Damsel in distress που δε γουστάρει τον ήρωα αλλά στο τέλος τον ερωτεύεται όταν δει ότι την ανέχεται όσο bitchy και να είναι...
CG effects με το particle count στο Θεό (κάπου πρέπει να φανούν χρήσιμοι οι fermi :p)


Με λίγα λόγια, βλακώδης χολυγουντιανή τσιχλόφουσκα. Ούτε για ενοικίαση δεν αξίζει.

είδα και γω Prince of Percia.
συμφωνώ στα περισσότερα από αυτά που λές ..
ο πρίγκιπας ... κλασικός ξενερό τύπος (αλλά το έμοιαζε .. πως γίνεται :hmm: ) από χόλιγουντ με κοιλιακούς ώστε να το δουν και γυναίκες.
όμως ακριβώς επειδή ήξερα τι πάω να δω.. και δεν περίμενα κάτι διαφορετικό πέρασα καλά ... και σε καμμία περίπτωση δν έκλαψα τα λεφτά μου.
καλό ταινιάκι λοιπόν. σε όσους έχουν λιώσει τα games πιστεύω θα αρέσει η ατμόσφαιρα που δημιουργεί με την σωστά επιλεγμένη μουσική επένδυση και το όλο στήσιμο.
εμένα με κατάφερε. όταν γύρισα .. έπαιξα και δύο πιστουλες από prine :P
πρέπει να πω πως το είδα χαλαρά και όμορφα μέσα σε θερινά κινηματογράφο
θετικό : η μπυρίτσα και η χαλαρή μου στάση μέσα στο πράσινο.
αρνητικό : ο κακός (ποιοτικά) και τραγικά χαμηλής έντασης ήχος λόγω της ώρας (11)

GZahos
08-06-10, 20:37
Ακουσα ενα καλο σχολιο για το Robin Hood(2010).

Episode 1: The French Menace. :lol:

asikamin
08-06-10, 23:32
Avatar , πολύ καλό και χωρίς γυαλιά - Ωνάσης.

Die hard trilogy - (επανάληψη μετά από πολλά χρόνια)
Οι ταινίες δράσεις που μας έκαναν κάποτε να τρέχουμε στο σινεμά και τα video clubs!!!!

Erebos
09-06-10, 00:06
Die hard trilogy - (επανάληψη μετά από πολλά χρόνια)
Οι ταινίες δράσεις που μας έκαναν κάποτε να τρέχουμε στο σινεμά και τα video clubs!!!!

Πραγματικά, αυτές ήταν action ταινίες! Χωρίς CG και αηδίες.. Real explosions!! :respekt:
Ειδικά το 3ο είχε και τους Bruce Willis και Samuel L. Jackson σε τρελά κέφια! Επικές ατάκες! :worthy:

harris
09-06-10, 00:52
Σιγά μη δω Βλακόφσκι.

Στο έχω ξαναπεί...

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια :whistle:

akilleas
09-06-10, 09:10
Στο έχω ξαναπεί...

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια :whistle:

...ή πηδάει και τα φτάνει!!!!:whistle:

Sovjohn
09-06-10, 09:25
Πάντως εμένα το V δεν μου άρεσε καθόλου...πολύ δράμα και εύπεπτο αριστερίζον κήρυγμα.

Η Portman πράγματι είναι κρύα και σχετικά αδιάφορη...αλλά ατάλαντη σε καμία περίπτωση.

Μπα. Θα ήταν αδιάφορο αν είχε διαλέξει μια άλλη χώρα για να διαδραματίσει όσα διαδραμάτισε. Για την Μ. Βρετανία, που διάλεξε, ήταν spot on.

Για την ακρίβεια, είναι από τις λίγες χώρες που πραγματικά το 90+% των κατοίκων θα έχαφταν ότι "the government is working FOR YOUR OWN SAFETY" κτλ, και θα μπορούσαν εύκολα να είχαν στην πραγματικότητα ένα τέτοιο κόμμα να τους κυβερνά, κτλ.

Γι' αυτό το θεωρώ και πολύ αξιόλογη ταινία, γιατί δεν προσπάθησε να τα "ωραιοποιήσει" τα πράγματα επειδή θα ήταν mass market ταινία...;)

GZahos
09-06-10, 11:11
Και για αυτο και πετυχε τοσο πολυ σαν ταινια στην Αγγλια. Θυμαμαι τα σχολια τοτε απο τους Αγγλους φιλους μου. Ολοι συμφωνουσαν οτι εναν τετοιο μελλον ειναι πιθανο για την χωρα τους, γιατι ειναι φοβικοι οσον αφορα την ασφαλεια τους.

Rebel Scum
09-06-10, 14:07
Μπα. Θα ήταν αδιάφορο αν είχε διαλέξει μια άλλη χώρα για να διαδραματίσει όσα διαδραμάτισε. Για την Μ. Βρετανία, που διάλεξε, ήταν spot on.

Για την ακρίβεια, είναι από τις λίγες χώρες που πραγματικά το 90+% των κατοίκων θα έχαφταν ότι "the government is working FOR YOUR OWN SAFETY" κτλ, και θα μπορούσαν εύκολα να είχαν στην πραγματικότητα ένα τέτοιο κόμμα να τους κυβερνά, κτλ.

Γι' αυτό το θεωρώ και πολύ αξιόλογη ταινία, γιατί δεν προσπάθησε να τα "ωραιοποιήσει" τα πράγματα επειδή θα ήταν mass market ταινία...;)

Της παραδέχομαι ότι δεν ήταν καθόλου politically correct για ταινία του Hollywood....αλλά η υλοποίηση της μου έβγαζε ένα κήρυγμα το οποίο για κάποιο λόγο μου βγάζει σπυριά όταν το νιώθω σε οποιαδήποτε μορφή τέχνης.

DOU
09-06-10, 14:08
Edge of Darkness (http://www.imdb.com/title/tt1226273/) (2010) 7.5/10 πολύ καλή ταινία. Ένας αστυνομικός Thomas Craven ερευνά την δολοφονία της κόρης του, πιστεύω θέλει η ταινία να περάσει κάποια μηνύματα.

Καλη ταινια οντως.

simpsonment
09-06-10, 14:48
Καλη ταινια οντως.

Συμφωνω. Και πολυ ωραιο τελος...:oneup::oneup:

sadako
09-06-10, 17:40
Μόνο εμένα δε μου άρεσε δηλαδή,ε;

sonic
09-06-10, 18:26
Μπα. Θα ήταν αδιάφορο αν είχε διαλέξει μια άλλη χώρα για να διαδραματίσει όσα διαδραμάτισε. Για την Μ. Βρετανία, που διάλεξε, ήταν spot on.

Για την ακρίβεια, είναι από τις λίγες χώρες που πραγματικά το 90+% των κατοίκων θα έχαφταν ότι "the government is working FOR YOUR OWN SAFETY" κτλ, και θα μπορούσαν εύκολα να είχαν στην πραγματικότητα ένα τέτοιο κόμμα να τους κυβερνά, κτλ.

Γι' αυτό το θεωρώ και πολύ αξιόλογη ταινία, γιατί δεν προσπάθησε να τα "ωραιοποιήσει" τα πράγματα επειδή θα ήταν mass market ταινία...;)

Εμένα μου άρεσε που έπαιζε ο John Hurt τον αντίστοιχο Μεγάλο Αδελφό στο V όταν είχε παίξει τον Winston Smith στο 1984:respekt:

Πολύ καλή επιλογή!

GZahos
09-06-10, 20:23
Μόνο εμένα δε μου άρεσε δηλαδή,ε;

Και εμενα μου αρεσε παντως. Ωραια ερμηνεια ο Gibson.

simpsonment
09-06-10, 22:03
Το 21 το εχει δει κανεις?? Ειναι καλο??:hmm:

MaFiOzOs_GR
09-06-10, 22:09
Το 21 το εχει δει κανεις?? Ειναι καλο??:hmm:

Καλό είναι αλλά όχι τίποτα σπουδαίο....
Περνάει η ώρα ευχάριστα...

Αυτό το 21 (http://www.imdb.com/title/tt0478087/) δεν εννοείς;

Mouse Potato
09-06-10, 22:13
Το 21 το εχει δει κανεις?? Ειναι καλο??:hmm:

Αν σ' αρέσει ο τζόγος θα το δεις πολύ ευχάριστα

Tiven
10-06-10, 01:13
Ειδικά το 3ο είχε και τους Bruce Willis και Samuel L. Jackson σε τρελά κέφια! Επικές ατάκες! :worthy:
looooooool :rofl::rofl::rofl::rofl:

το θυμάμαι και γελάω

πάει καιρός από την τελευταία φορά που το είδα, πρέπει να το δω γρήγορα! :respekt:

αυτό με τον χρυσό δεν ήταν;

PopManiac
10-06-10, 01:18
Book of Eli - 1 / 10... Και τη μονάδα την παίρνει όντως γιατί το GUI της ταινίας ήταν copy-paste από το Fallout 3.

Αντίθετα, σε διάστημα 3 ημερών είδα το The Road.... Πώς λέμε καμία σχέση με το παραπάνω; Η πραγματική μετα-αποκαλυπτική ταινία και με soundtrack Nick Cave. 7 / 10 για το τέλος και μόνο που ήταν αρκετά πιο "Χολλυγουντιανό" σε σύγκριση με την υπόλοιπη ταινία που ήταν αριστούργημα.

WAntilles
10-06-10, 01:38
αυτό με τον χρυσό δεν ήταν;

- I vant to play a game.

Ze game iz called "Simon says".

Simon is going to tell Lt. McLane what to do, and Lt. McLane iz going to do it.

So, Simon says, Lt. McLane iz to go on ze corner of the 88th und Amsterrdam, which is in Harlem, if I am not mistaken...

Tiven
10-06-10, 01:53
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

GZahos
10-06-10, 08:51
- I vant to play a game.

Ze game iz called "Simon says".

Simon is going to tell Lt. McLane what to do, and Lt. McLane iz going to do it.

So, Simon says, Lt. McLane iz to go on ze corner of the 88th und Amsterrdam, which is in Harlem, if I am not mistaken...

Az i waz going to St. Yvez, i met a man with seven wivez, each wife ha a sack with a cat, each cat had a kitten. Man, wivez, cats, kittens, how many were going to St. Yvez?

@ ADSLgr.com All rights reserved.