PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 [183] 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

harris
17-08-10, 02:32
Απέχθεια του ήρωα για τις μειωνότητες μέχρι που στο τέλος γίνεται κομμάτι αυτης της μειωνότητας....

Ακριβώς :oneup:


Πραγματικά όσο τη σκέφτομαι αδυνατώ να βρω κάτι που δεν μου άρεσε.

Κι εγώ το ίδιο :)

tsigarid
17-08-10, 02:35
Θα συμφωνούσα μαζί σας ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ
οι εξωγήινοι παρέμεναν "κατώτεροι" των ανθρώπων και δεν αποδεικνύονταν τεχνολογικά πολύ μπροστά.
Από τη στιγμή που αυτό δεν έγινε, διαφωνώ με το ότι η ταινία είναι πολιτική.

wesker
17-08-10, 02:37
Θα συμφωνούσα μαζί σας ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ
οι εξωγήινοι παρέμεναν "κατώτεροι" των ανθρώπων και δεν αποδεικνύονταν τεχνολογικά πολύ μπροστά.
Από τη στιγμή που αυτό δεν έγινε, διαφωνώ με το ότι η ταινία είναι πολιτική.

Τι σημασία έχει αυτό; Σημασία έχει οτι η εξωγήινη ζούσαν σε ένα γκέτο, κατατρεγμένοι από τους ανθρώπους.

Rebel Scum
17-08-10, 02:40
Και ο ήρωας πιο αντιήρωας δεν γίνεται.

Ένας χαρτογιακάς , "βύσμα", τυπάκος, που προσπαθούσε να ικανοποιήσει τον πεθερό του με αυτή την άθλια (για όσους ξέρουν) νοτιοαφρικανική/ολλανδομπορς προφορά που ρίχνει γατοτροφή στις "γαρίδες" ξαφνικά να γίνεται μαχητής της ελευθερίας, υπερασπιστής των αδυνάτων και στην τελική απλά ένας άνθρωπος που αγαπά τη γυναίκα του.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 1 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα συμφωνούσα μαζί σας ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ
οι εξωγήινοι παρέμεναν "κατώτεροι" των ανθρώπων και δεν αποδεικνύονταν τεχνολογικά πολύ μπροστά.
Από τη στιγμή που αυτό δεν έγινε, διαφωνώ με το ότι η ταινία είναι πολιτική.

Στη γη λόγω του ιού ήταν κατώτεροι...αν εξαιρέσεις τον ένα εξωγήινο.

Δεν ήταν εξωγήινοι τύπου independence day.

wesker
17-08-10, 02:43
Και ο ήρωας πιο αντιήρωας δεν γίνεται.

Ένας χαρτογιακάς , "βύσμα", τυπάκος, που προσπαθούσε να ικανοποιήσει τον πεθερό του με αυτή την άθλια (για όσους ξέρουν) νοτιοαφρικανική/ολλανδομπορς προφορά που ρίχνει γατοτροφή στις "γαρίδες" ξαφνικά να γίνεται μαχητής της ελευθερίας, υπερασπιστής των αδυνάτων και στην τελική απλά ένας άνθρωπος που αγαπά τη γυναίκα του.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 1 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Στη γη λόγω του ιού ήταν κατώτεροι...αν εξαιρέσεις τον ένα εξωγήινο.

Δεν ήταν εξωγήινοι τύπου independence day.

Ειδικά στο τέλος που της έφτιαχνε μεταλλικά λουλουδάκια φτιαγμένα από σκουπίδια...

Rebel Scum
17-08-10, 02:46
Ειδικά στο τέλος που της έφτιαχνε μεταλλικά λουλουδάκια φτιαγμένα από σκουπίδια...

Από τέτοιες λεπτομέρειες φαίνονται οι αξιόλογες ταινίες....πως το λένε οι κουλτουριάρηδες...ανεπιτήδευτο.

tsigarid
17-08-10, 02:50
Και ο ήρωας πιο αντιήρωας δεν γίνεται.

Ένας χαρτογιακάς , "βύσμα", τυπάκος, που προσπαθούσε να ικανοποιήσει τον πεθερό του με αυτή την άθλια (για όσους ξέρουν) νοτιοαφρικανική/ολλανδομπορς προφορά που ρίχνει γατοτροφή στις "γαρίδες" ξαφνικά να γίνεται μαχητής της ελευθερίας, υπερασπιστής των αδυνάτων και στην τελική απλά ένας άνθρωπος που αγαπά τη γυναίκα του.

Συμφωνώ

Στη γη λόγω του ιού ήταν κατώτεροι...αν εξαιρέσεις τον ένα εξωγήινο.

Διαφωνώ πλήρως. Ήταν ανώτεροι αλλά ανοργάνωτοι. Καταπιεσμένοι ναι.

Δεν ήταν εξωγήινοι τύπου independence day.
Συμφωνώ, αλλά δεν ξέρω αν συμφωνώ για τους ίδιους λόγους. Κατά τη γνώμη μου ήταν διαφορετικοί γιατί απλά θέλαν να πάνε σπίτι τους, όχι να κατακτήσουν/καταστρέψουν τον πλανήτη.

Βάλε και κανένα spoiler :p

........Auto merged post: tsigarid πρόσθεσε 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ειδικά στο τέλος που της έφτιαχνε μεταλλικά λουλουδάκια φτιαγμένα από σκουπίδια...
Συγγνώμη, αλλά πιο κλισέ δεν γίνεται... Το έχω δει σε χιλιάδες ταινίες

Rebel Scum
17-08-10, 02:56
Συμφωνώ

Διαφωνώ πλήρως. Ήταν ανώτεροι αλλά ανοργάνωτοι. Καταπιεσμένοι ναι.


Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι εξηγείται στην ταινία ότι παρότι η τεχνολογία τους είναι εμφανώς ανώτερη, οι ίδιοι λόγω του γήινου περιβάλλοντος έχουν περιορισμένη πνευματική ικανότητα. Φαίνεται άλλωστε και από τις αντιδράσεις τους.

Μάλλον οι δημιουργοί τους φαντάζονται όπως κάποτε οι δυτικοί τους αφρικάνους...μην ξεχνάμε ότι διαδραματίζεται στην Νότια Αφρική....απαρτχάιντ και τα ρέστα.



Συμφωνώ, αλλά δεν ξέρω αν συμφωνώ για τους ίδιους λόγους. Κατά τη γνώμη μου ήταν διαφορετικοί γιατί απλά θέλαν να πάνε σπίτι τους, όχι να κατακτήσουν/καταστρέψουν τον πλανήτη.

Βασικά δεν μπορούμε να τους κρίνουμε επαρκώς σαν φυλή....μπορεί και να είναι επιθετικοί αλλά λόγω τους θέματος με τη γη να μην μπόρεσαν να απειλήσουν....μου αρέσει που δεν "καλοί" με την απόλυτη έννοια. Όπως και οι κακοί, δεν είναι τίποτα τρελοί επιστήμονες...απλά έμποροι όπλων.


Βάλε και κανένα spoiler :p

Σωστός το έφτιαξα...μην κάνουμε αυτά που κατακρίνουμε :p

tsigarid
17-08-10, 03:10
Βασικά δεν μπορούμε να τους κρίνουμε επαρκώς σαν φυλή....μπορεί και να είναι επιθετικοί αλλά λόγω τους θέματος με τη γη να μην μπόρεσαν να απειλήσουν....μου αρέσει που δεν "καλοί" με την απόλυτη έννοια. Όπως και οι κακοί, δεν είναι τίποτα τρελοί επιστήμονες...απλά έμποροι όπλων.
Οι πραγματικά κακοί ήταν οι άνθρωποι. Όπως στο avatar ;)

Rebel Scum
17-08-10, 03:16
Οι πραγματικά κακοί ήταν οι άνθρωποι. Όπως στο avatar ;)

Όχι όλοι...όπως φαίνεται από τον ήρωα οι περισσότεροι απλά φοβούνται το άγνωστο και το διαφορετικό. Εκτός από αυτούς που έχουν συμφέρον από όλη αυτή την υπόθεση...τους πραγματικά κακούς.

Και το Avatar προσωπικά το θεωρώ ανάξιο λόγου οπότε δεν θα επιχειρηματολογήσω υπέρ ή κατά :p

wisdompa
17-08-10, 16:59
Είδα το remember me (http://www.imdb.com/title/tt1403981/)

Oκ δεν τρελάθηκα κι ολας οπως μου είπαν οσοι το είδαν....Απλά συμπαθητικό και με ενα φινάλε που αυτοί οι αμερικάνοι θα μας κοτσάρουν για χρόνια.....

Nick_
17-08-10, 17:24
Το I Love you Philip Morris

Εντάξει, κατα κύριο λόγο λες "γουάου, αυτά έγιναν αλήθεια?!" αλλά από την άλλη δεν μου φάνηκε και μια ταινία που ταιριάζει στον Τζιμ Κάρεϊ... Οπότε δεν τρελάθηκα

netlag
19-08-10, 01:53
The Sorcerer's Apprentice (2010) (http://www.imdb.com/title/tt0963966/)

σημερα την ειδα στο cinema. Καλο παραμυθι, με ρεαλιστικοτατα εφε. Αξιζει να τη δειτε σε cinema. Νομιζω πως η Μονικα γερασε...

zardoz
19-08-10, 02:18
The Sorcerer's Apprentice (2010) (http://www.imdb.com/title/tt0963966/)
σημερα την ειδα στο cinema. Καλο παραμυθι, με ρεαλιστικοτατα εφε. Αξιζει να τη δειτε σε cinema.

Συμφωνώ, ήταν καλύτερη από ότι περίμενα, της βάζω 7/10

- O Nicholas Cage ήταν ανεκτός για Nicholas Cage :lol:
- O μαθητευόμενος μάγος ήταν ΣΠΑΣΤΙΚΟΣ αλλά το απαιτούσε ο ρόλος οπότε ok
- Στο υπόλοιπο cast έπαιζαν αρκετοί από το Prince of Persia Sands of Time (τυχαίο, δε νομίζω)
- Τα εφέ ΠΟΛΥ καλά (9/10), απορώ αν την είδαν όσοι έγραψαν τις κριτικές για τα εφέ στο imdb.


Νομιζω πως η Μονικα γερασε...
Εγώ πάντως δε θα την κλωτσούσα να πέσει από το κρεβάτι :nono: :lol:

mach
19-08-10, 10:58
The Expendables (http://www.imdb.com/title/tt1320253/)

Δεν ήταν ο οργασμός που περίμενα αλλά δεν μπορώ να πω ότι απογοητεύθηκα.
Ο Sylvester κατάφερε να πακετάρει μεγάλες δόσεις αδρεναλίνης και πολλούς action-stars σε μια ικανοποιητικότατη ταινία δράσης.

Έχει αρκετό gore τύπου Rambo 4, αρκετό μπουνίδι και σφαλιαρίδι, πολλά στοιχεία mixed martial arts, όπλα που πολτοποιούν μπόλικους δύστυχους κομπάρσους, έχει τον Mickey Rourke να ψιλοκλέβει τη παράσταση στις λίγες σκηνές που εμφανίζεται και τον Eric Roberts με πολλά κέφια στον ρόλο του κακού (δυστυχώς δεν εμφανίζεται αρκετά ούτε αυτός).

Γενικά, η ταινία είναι του Stallone και του Statham. Οι υπόλοιποι δείχνουν κάπως "διακόσμηση" χωρίς όμως να είναι εντελώς περαστικοί.
Έχει ατμόσφαιρα αλλά με λίγη βοήθεια (ίσως από Ταραντίνο) στους διαλόγους, θα μιλούσαμε για must-see. Λείπουν οι συνεχείς θανατηφόρες ατάκες που συνηθίσαμε στο Predator και το Commando.

Καθαρά προσωπική εκτίμηση για τη ταινία: 9/10 (αλλά αναγνωρίζω ότι είμαι πυροβολημένος και τη παρακολούθησα όλη χαμογελώντας σαν χαζός). Αντικειμενικά, βρίσκεται κάπου στο 7/10.

Splice (http://www.imdb.com/title/tt1017460/)

Σχεδόν λυπάμαι για τη κατρακύλα που έχει πάρει το sci-fi.
Μετριότατη ταινία με θέμα που έχει παίξει πολύ τώρα τελευταία (γενετικά πειράματα). Φαίνεται ότι είναι αρκετά low-budget, έχει καλούτσικα εφέ, το σενάριο είναι για πολλά κλάμματα και περισσότερα γέλια, η ηθοποιοί γενικά αδιάφοροι με φωτεινή εξαίρεση τη μύτη του Adrien Brody που κλέβει τη παράσταση όποτε εμφανίζεται :p
Δεν είναι εντελώς χάσιμο χρόνου αλλά μην επιδιώξετε να τη δείτε...

akilleas
19-08-10, 20:32
Splice (http://www.imdb.com/title/tt1017460/)

Σχεδόν λυπάμαι για τη κατρακύλα που έχει πάρει το sci-fi.
Μετριότατη ταινία με θέμα που έχει παίξει πολύ τώρα τελευταία (γενετικά πειράματα). Φαίνεται ότι είναι αρκετά low-budget, έχει καλούτσικα εφέ, το σενάριο είναι για πολλά κλάμματα και περισσότερα γέλια, η ηθοποιοί γενικά αδιάφοροι με φωτεινή εξαίρεση τη μύτη του Adrien Brody που κλέβει τη παράσταση όποτε εμφανίζεται :p
Δεν είναι εντελώς χάσιμο χρόνου αλλά μην επιδιώξετε να τη δείτε...

Με έπεισες τελικά. Δεν θα την δω παρόλο που την περίμενα αρκετό καιρό λόγω τρέιλερ.

WAntilles
19-08-10, 21:55
Η ταινια Ο Αστεριξ και οι Ινδιανοι πιανετε?

Δεν είναι από τα καλά.

Και φυσικά, ΔΕΝ πρέπει να τα βλέπεις μεταγμωττισμένα, αλλά Γαλλικά στο πρωτότυπο.

Π.χ. από τα καλύτερα:

Asterix chez les Bretons

Il est, n' est il pas? :p

ipo
20-08-10, 01:37
The International (http://www.imdb.com/title/tt0963178/)

ωραιο, ενδιαφερον, δεν το βαρεθηκα σχεδον καθολου. Αγωνια, σεναριο και feeling παλιου καλου χολυγουντ.

αξιζε το κοπο.
Πράγματι καλή ταινία. :oneup:


Καμία καλή ταινία δράσης, χωρίς πολλή βία ούτε τρόμου, που να έχει βγει σε DVD, έχετε να προτείνετε; Π.χ. μου αρέσουν πολύ τα Indiana Jones (βγήκε κανένα πέρσι που να το έχασα; ), James Bond, Tomb Raider, Mission Impossible.

freshmeat
20-08-10, 09:22
Πράγματι καλή ταινία. :oneup:


Καμία καλή ταινία δράσης, χωρίς πολλή βία ούτε τρόμου, που να έχει βγει σε DVD, έχετε να προτείνετε; Π.χ. μου αρέσουν πολύ τα Indiana Jones (βγήκε κανένα πέρσι που να το έχασα; ), James Bond, Tomb Raider, Mission Impossible.

Ένα που είδα πολύ πρόσφατα: Prince of Persia (The sands of time).
Yπέροχο παραμύθι, πολύ καλοί οι πρωταγωνιστές, γρήγορη σκηνοθεσία, εντυπωσιακά εφέ. 10/10 (για την κατηγορία που παίζει). Το βλέπεις πολύ άνετα στο καπάκι.
Όπου νά'ναι θα βγει σε br, τσίμπα το και απόλαυσέ το.

Καλές περιπέτειες, με πολύ δράση και έντονο το fun στοιχείο (αν και πολύ υπερβολικές ως προς το attitude) που έχουν βγει: The A-Team, The Loosers.
Πολύ καλό και το Green Zone.

Αυτά ως προς τα φρέσκα.
Περιμένω να δω το The expendables και το Inception, που τα ακούω πολύ καλά για την κατηγορία τους.

netlag
20-08-10, 09:23
Είδα το remember me (http://www.imdb.com/title/tt1403981/)


Περιεργη ταινια.
Δεν ειναι βαρια ταινια.
Δεν την βαρεθηκα σε κανενα σημειο.
Δεν συγκινηθηκα σε κανενα σημειο.
Δεν ηταν λιγες οι στιγμες που αναρωτηθηκα τι μας λεει τωρα η ταινια, γιατι τι βλεπω;
Δεν ειχαν καποιο σκοπο/στοχο οι πρωταγωνιστες.
Μου αρεσε αρκετα ομως. Η αρχη και το τελος ηταν εντονα. Η σκηνοθεσια ηταν καλη.

Καλη. Μεχρι εκει ομως.

mach
20-08-10, 11:23
Πράγματι καλή ταινία. :oneup:


Καμία καλή ταινία δράσης, χωρίς πολλή βία ούτε τρόμου, που να έχει βγει σε DVD, έχετε να προτείνετε; Π.χ. μου αρέσουν πολύ τα Indiana Jones (βγήκε κανένα πέρσι που να το έχασα; ), James Bond, Tomb Raider, Mission Impossible.

Action ταινία χωρίς βία; Απαράδεκτος! :lol: :p

Πάντως θα μπορούσες να δοκιμάσεις το The Mummy, ίσως το Fifth Element, το Surrogates είναι σχετικά χαλαρό, το Minority Report βλέπεται άνετα... Επίσης το πρώτο Transporter θυμάμαι ότι δεν ήταν ιδιαίτερα βίαιο - ήταν και πιο down to earth σε σχέση με τα επόμενα...

GZahos
20-08-10, 13:28
Ψηφιζω δαγκωτο το πεμπτο στοιχειο. Μου αρεσει πολυ, αν και καγκουροφιλμ!

Aziz, LIGHT! :)

ipo
20-08-10, 13:31
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις προτάσεις. Έχω τώρα υλικό για μέρες. :)

WAntilles
20-08-10, 15:48
Π.χ. μου αρέσουν πολύ τα Indiana Jones (βγήκε κανένα πέρσι που να το έχασα; )

Indiana Jones and the kingdom of the crystal skull (2008)

ipo
20-08-10, 18:36
Indiana Jones and the kingdom of the crystal skull (2008)
Ευχαριστώ, το έχω δει αυτό. :)

WAntilles
20-08-10, 18:48
Καμία καλή ταινία δράσης, χωρίς πολλή βία ούτε τρόμου, που να έχει βγει σε DVD, έχετε να προτείνετε;

Θα προτείνω μερικά (ως επί το πλείστον) classics (πλέον), αλφαβητικά:

- 007 - On Her Majesty's secret service
- 300
- Aeon Flux
- Batman
- Batman Returns
- Blade
- Blade II
- Blade III - Trinity
- Die Hard
- Die Hard 2 - Die Harder
- Die Hard 3 - Die Hard with a vengeance
- Die Hard 4.0
- Dogma
- For a few dollars more
- For a fistfull of dollars
- Kill Bill 1 & 2
- Lock stock & two smoking barrels
- North by northwest
- Robin Hood prince of thieves
- Shaft
- Snatch
- Terminator 2 - Judgement day
- The battle of Britain
- The Bourne identity
- The Bourne supremacy
- The Bourne ultimatum
- The Hunt for Red October
- The mask of Zorro
- The legend of Zorro
- The quick and the dead
- The Thomas Crown affair (remake - with P. Brosnan)
- The untouchables

ipo
20-08-10, 18:59
Ευχαριστώ. Έχω δει περίπου τα μισά από αυτά. Έχω τώρα υλικό για καιρό...

Τα "The Bourne..." είναι πράγματι πολύ καλά. Έχω δει τα 2 από τα 3, αλλά δε θυμάμαι ποιο μου λείπει. :p

Το kill Bill μου φαίνεται πολύ βίαιο. Είδα το πρώτο με το ζόρι και δεν το ευχαριστήθηκα.

zardoz
20-08-10, 19:09
Aeon Flux??? :lol: παναγιαμ βοήθα

ipo
20-08-10, 19:12
Aeon Flux??? :lol: παναγιαμ βοήθα
Την έχω δει και μου φάνηκε αρκετά καλή.

DOU
20-08-10, 20:33
The Sorcerer's Apprentice (2010) (http://www.imdb.com/title/tt0963966/)

σημερα την ειδα στο cinema. Καλο παραμυθι, με ρεαλιστικοτατα εφε. Αξιζει να τη δειτε σε cinema. Νομιζω πως η Μονικα γερασε...


Συμπαθητικη ταινια,ο cage φαινεται τρεχει να καλυψει τα χρεη του αλλα δεν φτανει:p,ο μαθητευομενος μαγος μου θυμισε τον τυπο στο Percy Jackson & the Olympians,δλδ ενα παιδακι μυξιαρικο αλλα μαλλον το απαιτουσε ο ρολος.:p

Inception,αρκετα καλη ταινια,καπως μπερδεμενη βεβαια,ο ντι καπριο σταθερα καλος στις τελευταιες του ταινιες,δεν ηταν παντως η εντυπωσιακη ταινια που προσπαθουσαν να παρουσιασουν.

GZahos
20-08-10, 21:34
Αλατου(Salt)

Συμπαθητικη ταινια, δεν το περιμενα. Δεν ειναι βεβαια σε καμμια περιπτωση η θυληκη Bourne, αλλα ομως την σηκωνει την ταινια ανετα η Jolie.

Αξιζει, αρκει να ξερεις τι πηγαινεις να δεις.

ipo
20-08-10, 23:41
Cop Out - Οι Μπάτσοι της Συμφοράς

Με μπρους γουιλις και ενα μαυρο τυπο να κανουν τους μπατσους,ειχε καποιες μεμονομενες στιγμες ελαχιστου γελιου αλλα περα απο αυτο ηταν μαπα το καρπουζι και βαρετο,με πηρε ο υπνος καποια στιγμη.:p
Επαυξάνω. Ελάχιστο γέλιο έβγαλε, σενάριο ό,τι να 'ναι, σκηνοθεσία κακής μπατσοκωμωδίας.

netlag
21-08-10, 13:04
Τα "The Bourne..." είναι πράγματι πολύ καλά. Έχω δει τα 2 από τα 3, αλλά δε θυμάμαι ποιο μου λείπει. :p

ειναι απιστευτα! :respekt:

βαλε το ενα μετα το αλλο, για ενα μαραθωνιο Μπορν!

zardoz
21-08-10, 15:34
ειναι απιστευτα! :respekt:

βαλε το ενα μετα το αλλο, για ενα μαραθωνιο Μπορν!

To 2o και 3ο ΠΡΕΠΕΙ να τα δεις ΜΑΖΙ. Εκτός ότι πρακτικά είναι "συνέχειες", υπάρχει
και το σημείο ooops που πρέπει να έχεις ΦΡΕΣΚΟ το 2ο για να συμβεί (το oops :p)

ipo
21-08-10, 18:05
Ένα που είδα πολύ πρόσφατα: Prince of Persia (The sands of time).
Yπέροχο παραμύθι, πολύ καλοί οι πρωταγωνιστές, γρήγορη σκηνοθεσία, εντυπωσιακά εφέ. 10/10 (για την κατηγορία που παίζει). Το βλέπεις πολύ άνετα στο καπάκι.
Όπου νά'ναι θα βγει σε br, τσίμπα το και απόλαυσέ το.
Πράγματι καλό παραμύθι με αρκετή δράση και ωραία σκηνικά, ενώ και το σενάριο στήριζε καλά την ταινία. Δε θα την έλεγα εντυπωσιακή, αλλά σίγουρα ευχαριστήθηκα που την είδα.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 8 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ειναι απιστευτα! :respekt:
βαλε το ενα μετα το αλλο, για ενα μαραθωνιο Μπορν!

To 2o και 3ο ΠΡΕΠΕΙ να τα δεις ΜΑΖΙ. Εκτός ότι πρακτικά είναι "συνέχειες", υπάρχει
και το σημείο ooops που πρέπει να έχεις ΦΡΕΣΚΟ το 2ο για να συμβεί (το oops :p)
Θα το προσπαθήσω. :p

Θυμήθηκα πριν χρόνια που είχε βγει το δεύτερο από τα νέα "Πόλεμος των άστρων". Το θερινό cinema είχε σε πακέτο (5 ώρες προβολή...) και το αμέσως προηγούμενο. Μία φίλη είχε τη φαεινή ιδέα να νοικιάσουμε τα παλιά και να τα δούμε πριν την προβολή στο cinema. Μέσα σε μία εβδομάδα είδα 5 πολέμους των άστρων :p και φυσικά δεν το ευχαριστήθηκα τελικά στο cinema. :lol:

freshmeat
21-08-10, 19:50
Πράγματι καλό παραμύθι με αρκετή δράση και ωραία σκηνικά, ενώ και το σενάριο στήριζε καλά την ταινία. Δε θα την έλεγα εντυπωσιακή, αλλά σίγουρα ευχαριστήθηκα που την είδα.

Να δεις και το Centurion (http://www.youtube.com/watch?v=yiQCofKrYAI) (σου έβαλα το τρέιλερ να πάρεις μια ιδέα...)
Έπος: Ρωμαίοι λεγεωνάριοι, γυναίκες πολεμίστριες, πολύ καλή αναπαράσταση της εποχής και του τόπου, μάχες, καταδιώξεις... τί άλλο θες!

Erebos
21-08-10, 20:41
Prince of Persia...
Centurion...

Και τις λέτε και καλές... :warning:
Πάλι καλά που δεν είπατε και κανα Clash of the Titans... :p

Ξαναείδα το Paprika (http://en.wikipedia.org/wiki/Paprika_(2006_film)), μιας και το Inception είναι φρέσκο και ήθελα να θυμηθώ τις σκηνές που έκλεψε ξεδιάντροπα ο Nolan... :twisted:

ipo
21-08-10, 21:10
Να δεις και το Centurion (http://www.youtube.com/watch?v=yiQCofKrYAI) (σου έβαλα το τρέιλερ να πάρεις μια ιδέα...)
Ευχαριστώ για την πρόταση. Βλέποντας το τρέλερ μου δίνεται η εντύπωση ότι θα έχει πολλή βία, χαρακτηριστικό το οποίο αποφεύγω. Έχει όντως ή είναι σαν το Prince of Persia;

freshmeat
21-08-10, 21:20
Prince of Persia...
Centurion...

Και τις λέτε και καλές... :warning:
Πάλι καλά που δεν είπατε και κανα Clash of the Titans... :p

Ξαναείδα το Paprika (http://en.wikipedia.org/wiki/Paprika_(2006_film)), μιας και το Inception είναι φρέσκο και ήθελα να θυμηθώ τις σκηνές που έκλεψε ξεδιάντροπα ο Nolan... :twisted:

Τό' παμε κι αυτό ;)

Να κι η γνώμη μου. (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3607199&postcount=8980)

Ναι, τις λέμε καλές. Πολύ καλές.
Ωραία παραμύθια, με ωραίες γυναίκες, σκηνικά, εφέ, μουσική, ελαφρά και εύπεπτα. Ό,τι πρέπει για το καλοκαίρι.
Από χειμώνα θα εντρυφήσουμε και στην κουλτούρα... :cool:

........Auto merged post: freshmeat πρόσθεσε 3 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ευχαριστώ για την πρόταση. Βλέποντας το τρέλερ μου δίνεται η εντύπωση ότι θα έχει πολλή βία, χαρακτηριστικό το οποίο αποφεύγω. Έχει όντως ή είναι σαν το Prince of Persia;

Aν εννοείς πολλή βία σε διάρκεια, όχι. Το έργο έχει και άλλη υπόθεση. Και σχετικά καλή ανάπλαση των χαρακτήρων.
Αν εννοείς πολλή σε ένταση, ναι. Και είναι ρεαλιστικότατη.
Αν σε πείραξε η βία στο braveheart και το Gladiator, μη το δεις. Αν την άντεξες γιατί απόλαυσες τα υπόλοιπα, να το δεις, έχει και εδώ πράγματα να απολαύσεις.

WAntilles
21-08-10, 21:23
Να δεις και το Centurion (http://www.youtube.com/watch?v=yiQCofKrYAI)

Ταινία όπου η μόνη γνωστή είναι η Κιριλένκο, δεν είναι καν B-movie. Είναι Z-movie.

ipo
21-08-10, 21:26
Aν εννοείς πολλή βία σε διάρκεια, όχι. Το έργο έχει και άλλη υπόθεση. Και σχετικά καλή ανάπλαση των χαρακτήρων.
Αν εννοείς πολλή σε ένταση, ναι. Και είναι ρεαλιστικότατη.
Αν σε πείραξε η βία στο braveheart και το Gladiator, μη το δεις. Αν την άντεξες γιατί απόλαυσες τα υπόλοιπα, να το δεις, έχει και εδώ πράγματα να απολαύσεις.
Και η ένταση και η διάρκεια με πειράζουν, ειδικά αν είναι ρεαλιστική. Π.χ. στο prince of persia δε με πείραξε σχεδόν καθόλου, ενώ το braveheart το είδα οριακά. Το Gladiator είχε κι εκείνο μπόλικη, αλλά το άντεξα πιο εύκολα. :p

Μα ποιος θέλει τόση βία; Πάνε και χαλάνε τις καλύτερες ταινίες με ρεαλιστικές σκηνές ανθρώπινου πόνου.

freshmeat
21-08-10, 21:42
Ταινία όπου η μόνη γνωστή είναι η Κιριλένκο, δεν είναι καν B-movie. Είναι Z-movie.

Kαι να ήταν έτσι, πάλι θα αρκούσε :twisted:

Δικαιολογείσαι πάντως, αμερικανοθρεμένος...
Οι ηθοποιοί είναι Άγγλοι και Ιρλανδοί. Από τους πολύ καλούς και γνωστούς στο Βρετανικό κινηματογράφο. Η ταινία είναι αγγλική. Γυρίστηκε με πολύ μικρό μπάτζετ για τα δεδομένα σου (10.000.000 £).
Να πιθανολογήσω όμως ότι δεν έχεις δει τα 300, Inglourious Basterds, Chicago, στα οποία έχουν πρωταγωνιστήσει κάποιοι από αυτούς που εμφανίζονται εδώ; Ή ότι καμιά φορά γράφεις απλά για να γράφεις; :whistle:

........Auto merged post: freshmeat πρόσθεσε 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και η ένταση και η διάρκεια με πειράζουν, ειδικά αν είναι ρεαλιστική. Π.χ. στο prince of persia δε με πείραξε σχεδόν καθόλου, ενώ το braveheart το είδα οριακά. Το Gladiator είχε κι εκείνο μπόλικη, αλλά το άντεξα πιο εύκολα. :p

Μα ποιος θέλει τόση βία; Πάνε και χαλάνε τις καλύτερες ταινίες με ρεαλιστικές σκηνές ανθρώπινου πόνου.

Μάλλον θα σε πειράξει. Όχι τόσο για την ένταση, αλλά γιατί βγάζει πολύ ψυχικό πόνο, απόγνωση και απελπισία.
Ο σκηνοθέτης είναι αυτός που γύρισε μια από τις πιο έντονες και ψυχοπλακωτικές ταινίες τρόμου της δεκαετίας, το The Descent.

Erebos
21-08-10, 21:50
Σοβαρά τώρα, το Centurion είναι μια κακή αντιγραφή του King Arthur (http://www.imdb.com/title/tt0349683/), τίποτα παραπάνω. Ποια ανάπλαση χαρακτήρων...
Και αν "ρεαλιστικότατη" εννοείς το digital/CG αίμα, οκ...

ipo
21-08-10, 21:51
Μάλλον θα σε πειράξει. Όχι τόσο για την ένταση, αλλά γιατί βγάζει πολύ ψυχικό πόνο, απόγνωση και απελπισία.
Ο σκηνοθέτης είναι αυτός που γύρισε μια από τις πιο έντονες και ψυχοπλακωτικές ταινίες τρόμου της δεκαετίας, το The Descent.
Ευχαριστώ και πάλι. Μου είπες αρκετά για να μην τη δω.

Κάτι ταινίες όπως το κουρδιστό πορτοκάλι, το Requiem for a dream, Sin City μου ήταν απίστευτα ανυπόφορες. Ναι, έχω κάτι τρελάρες φίλους και φίλες που με ψήνουν να δούμε "κουλτουριάρικες" ή "διαφορετικές" ταινίες στο σινεμά και τελικά μετανιώνω τη στιγμή που μπήκα στην αίθουσα. :p

freshmeat
21-08-10, 22:15
Σοβαρά τώρα, το Centurion είναι μια κακή αντιγραφή του King Arthur (http://www.imdb.com/title/tt0349683/), τίποτα παραπάνω. Ποια ανάπλαση χαρακτήρων...
Και αν "ρεαλιστικότατη" εννοείς το digital/CG αίμα, οκ...
Ομοιότητες ως προς το χρόνο και ορισμένα γεγονότα, ναι, υπάρχουν.
Ενώ όμως το King Arthur είναι καθαρά ένα εντυπωσιακό παραμύθι, με όλα τα σχετικά κλισέ, ξεκάθαροι ρόλοι καλού-κακού, το απαραίτητο ρομάντσο κλπ, το centurion βγάζει ωμό ρεαλισμό. Καλοί δεν υπάρχουν, όλοι μέσα στη φωτιά του πολέμου γίνονται θηρία. Ούτε υπάρχουν υπερήρωες. Μόνο άνθρωποι σε απόγνωση, που παλεύουν με τα όριά τους για την επιβίωση.

heloo
21-08-10, 22:33
Κiss Kiss Bang Bang : http://www.imdb.com/title/tt0373469/


Πολυ καλη περιπετεια με ωραιους διαλογους και ευχαριστη πλοκη.Απο τις λιγες ταινιες δρασης που πραγματικα αξιζουν.

WAntilles
22-08-10, 00:06
Δικαιολογείσαι πάντως, αμερικανοθρεμένος...
Οι ηθοποιοί είναι Άγγλοι και Ιρλανδοί. Από τους πολύ καλούς και γνωστούς στο Βρετανικό κινηματογράφο. Η ταινία είναι αγγλική. Γυρίστηκε με πολύ μικρό μπάτζετ για τα δεδομένα σου (10.000.000 £).
Να πιθανολογήσω όμως ότι δεν έχεις δει τα 300, Inglourious Basterds, Chicago, στα οποία έχουν πρωταγωνιστήσει κάποιοι από αυτούς που εμφανίζονται εδώ; Ή ότι καμιά φορά γράφεις απλά για να γράφεις; :whistle:

1. Ποιός "γράφει απλά για να γράφει"; Κάποιος που δεν κατέχει ούτε καν την θεμελιώδη έννοια του "fiction".

2. Τα 2 πρώτα απ' όσα αναφέρεις τα έχω δει. Το 1ο το βρήκα εξαιρετικό, και το 2ο καλό. Το 3ο συγκαταλέγεται στις μπάφες της Ζελβέγκερ οπότε έφαγε πόρτα.

3. Ένα χαμηλό budget δεν καταδικάζει μια ταινία, όπως ούτε και ένα υψηλό της δίνει σίγουρη ποιότητα.

Oionos
22-08-10, 00:30
Ομοιότητες ως προς το χρόνο και ορισμένα γεγονότα, ναι, υπάρχουν.
Ενώ όμως το King Arthur είναι καθαρά ένα εντυπωσιακό παραμύθι, με όλα τα σχετικά κλισέ, ξεκάθαροι ρόλοι καλού-κακού, το απαραίτητο ρομάντσο κλπ, το centurion βγάζει ωμό ρεαλισμό. Καλοί δεν υπάρχουν, όλοι μέσα στη φωτιά του πολέμου γίνονται θηρία. Ούτε υπάρχουν υπερήρωες. Μόνο άνθρωποι σε απόγνωση, που παλεύουν με τα όριά τους για την επιβίωση.


Το Centurion μ αρεσε πολυ περισσοτερο σαν τανεια δρασης αλλα και σαν ιστορια ειναι καλυτερη απο το King Arthur.

Οσο για τα αλλα.... να χαμε να λεγαμε ,δηλαδη εδω απλως ο πρωταγωνιστης και αρκετοι συμπρωταγωνιστες ειναι -εντελως επιφανειακα κατασκευασμενοι- "αντιηρωες" , με ολα τα αναλογα κλισε κι αυτο(απλα διαφορετικα απο του Κing Arthur).

ipo
22-08-10, 02:11
Κiss Kiss Bang Bang : http://www.imdb.com/title/tt0373469/
Πολυ καλη περιπετεια με ωραιους διαλογους και ευχαριστη πλοκη.Απο τις λιγες ταινιες δρασης που πραγματικα αξιζουν.
Η δική μου άποψη είναι στον αντίποδα. Κλασσική χολυγουντιανή ταινία, χωρίς καλά δεμένο σενάριο. Βάζει 2-3 γκόμενες, λίγο χιούμορ, ελάχιστη δράση και λίγη πλοκή σε ένα μίγμα αχταρμά που βγάζει αποτέλεσμα κάτω του μετρίου.

arial
22-08-10, 03:28
Ειδα το Inception πριν λιγο, αρκετα μπερδεμενο, ονειρο μεσα σε ονειρο και παιχνιδια μυαλου. Αλλα μου αρεσε ευχαριστα μπορω να πω :) Γενικα μου αρεσουν οι ταινιες που ειναι πολυπλοκες και αρκετα μπερδεμενες.

Για οποιον το ειδε, στο τελος ο Κομπ δεν ξυπνησε ε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.