PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 [186] 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

mrsaccess
30-08-10, 03:47
Έριξα μια high definition επανάληψη στο θεϊκό και ανεπανάληπτο Versus. :worthy:

Μετά The Karate (Kung Fu) Kid. Καλύτερο από ότι το περίμενα, βλέπεται ευχάριστα. Σωστό remake και φυσικά με Κινέζικες πολεμικές τέχνες!

The Legend Is Born Ip Man. Καλό, το σενάριο πιο κοντά στα κλασσικά Κινέζικα πολεμικών τεχνών. Τυπικά ωραίο ξυλίκι.

Killers. Βλέπεται, περνάει η ώρα, το περίμενα αρκετά χειρότερο αλλά με κράτησε ευχάριστα μέχρι το τέλος. Το μόνο ανησυχητικό είναι πως ο πρωταγωνιστής (Ashton Kutcher) έχει μάλλον καλύτερη σχέση με τα καλλυντικά και γενικότερα τα προϊόντα περιποίησης προσώπου / σώματος από την πρωταγωνίστρια (Katherine Heigl)...

Πάντως αν θέλετε να δείτε ταινία με τη λέξη killer στο τίτλο θα πρότεινα πρώτα το The Killer του Chow Yun Fat, μετά το The Replacement Killers πάλι με τον ίδιο και τέλος το Natural Born Killers.

arial
30-08-10, 03:53
Εγω πηγα 11.30-2.30 αλλα πως γινετε να κοιμηθεις σε τετοια ταινια?!:hmm:

Δεν ξερω, εγω δεν κοιμηθηκα παντως.. αν και ζητημα ηταν να μασταν 20 ατομα.

........Auto merged post: arial πρόσθεσε 3 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με τοσο ντορο που εχει γινει ομως... θα παρει κανα Οσκαρ :)

manicx
30-08-10, 10:42
Salt... Γλυκανάλατο αλλά βλέπεται με πατατάκια και μπυρίτσα.

Roland_Grapow
30-08-10, 12:24
Inception...Πολις λογος για το ""τιποτα""

nnn
30-08-10, 23:39
Just saw Expendables
straffing με υδροπλάνο :worthy::rofl::rofl::rofl:
καλό για το είδος του, macho περιπέτεια από τα παλιά

teodor_ch
31-08-10, 00:06
Just saw Expendables
straffing με υδροπλάνο :worthy::rofl::rofl::rofl:
καλό για το είδος του, macho περιπέτεια από τα παλιά

είδα το trailer
http://www.youtube.com/watch?v=C6RU5y2fU6s
καλά τρελή αμερικανιά! :oneup:
μία το inception μία αυτό, κακομαθαίνω :p

Rebel Scum
31-08-10, 00:16
Είδα και εγώ το Inception....καλή ταινία που σου κρατάει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Αλλά όχι το αριστούργημα που θα περίμενες από τη βαθμολογία στο IMDB πχ....πραγματικά η ένδεια έμπνευσης στο Hollywood είναι τέτοια τα τελευταία χρόνια που όταν βγαίνει κάτι έστω λίγο αξιόλογο αντιμετωπίζεται σαν ταινία σταθμός.

Πάντως το τέλος δεν μου άρεσε.

ipo
31-08-10, 01:12
....πραγματικά η ένδεια έμπνευσης στο Hollywood είναι τέτοια τα τελευταία χρόνια που όταν βγαίνει κάτι έστω λίγο αξιόλογο αντιμετωπίζεται σαν ταινία σταθμός.
Έχω επίσης τέτοια εντύπωση, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μεγαλώνοντας αυξάνονται οι εμπειρίες μας, εντυπωσιαζόμαστε σαφώς δυσκολότερα και έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις. Ίσως δε χειροτερεύουν οι ταινίες, αλλά κορεννυόμαστε οι θεατές.

Rebel Scum
31-08-10, 01:37
Έχω επίσης τέτοια εντύπωση, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μεγαλώνοντας αυξάνονται οι εμπειρίες μας, εντυπωσιαζόμαστε σαφώς δυσκολότερα και έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις. Ίσως δε χειροτερεύουν οι ταινίες, αλλά κορεννυόμαστε οι θεατές.

Το έχω σκεφτεί και αυτό και σίγουρα αλλιώς έβλεπα μια ταινία στα 20 και αλλιώς τη βλέπω τώρα στα 30.
Αλλά μια φορά στο τόσο πραγματικά μια ταινία καταφέρνει να με εντυπωσιάσει οπότε συμπεραίνω ότι δεν είναι δικό μου το πρόβλημα.

ipo
31-08-10, 03:23
Είδα το "The losers (http://www.imdb.com/title/tt0480255/)". Καλούτσικη ταινία, ωραίες σκηνές δράσης και ανεκτό σενάριο. 6,451/10. :p

harris
31-08-10, 03:50
Είδα κι εγώ μόλις το Soul Kitchen (http://www.imdb.com/title/tt1244668/)... Ταινία που εκτός της προσοχής που θέλει, έχει πλάκα, έχει απ' όλα... Είναι λίγο κάπως ο ανεξάρτητος κινηματογράφος αλλά έχει την πλάκα του ;)

NeK
31-08-10, 07:36
Έχω επίσης τέτοια εντύπωση, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μεγαλώνοντας αυξάνονται οι εμπειρίες μας, εντυπωσιαζόμαστε σαφώς δυσκολότερα και έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις. Ίσως δε χειροτερεύουν οι ταινίες, αλλά κορεννυόμαστε οι θεατές.

Σωστό και αυτό, αλλά μερικά έργα είναι ανεξίτηλα στο χρόνο και στην ηλικία όπως π.χ. το Mulholland Dr. που μου άρεσε τόσο όταν το πρωτοείδα στα 21-22 μου όσο και τώρα στα 30 μου. Είμαι σίγουρος πως μερικές ταινίες λοιπόν δεν θα χάσουν σχεδόν καθόλου από την μαγεία τους με το πέρασμα του χρόνου.

Παρόλαυτά, για πολλές ταινίες ισχύει αυτό που λες γιατί π.χ. αλλιώς έβλεπα τα Nightmare on Elm Street όταν ήμουν πιτσιρίκος και το θεοποιούσα και αλλιώς τώρα που δεν μπορώ να κρατηθώ από τα γέλια από το πόσο φαρσοκωμωδία είναι.

GZahos
31-08-10, 08:57
Καποιες ταινιες δεν χανουν ποτε την αιγλη τους, οπως, π.χ, για μενα, το Blade Runner. Δεν εχει χασει τιποτα απο τοτε που το πρωτοειδα, μικρος ακομη, η τωρα που το βλεπω.

flamelab
31-08-10, 11:47
Ενω αντίθετα εμένα το Blade Runner προκαλεί ατελειωτη νύστα, γούστα ειναι αυτα :p

GZahos
31-08-10, 12:09
Ε ναι, σιγουρα. Τα γουστα ειναι γουστα! :)

freshmeat
31-08-10, 13:47
Σωστό και αυτό, αλλά μερικά έργα είναι ανεξίτηλα στο χρόνο και στην ηλικία όπως π.χ. το Mulholland Dr. που μου άρεσε τόσο όταν το πρωτοείδα στα 21-22 μου όσο και τώρα στα 30 μου. Είμαι σίγουρος πως μερικές ταινίες λοιπόν δεν θα χάσουν σχεδόν καθόλου από την μαγεία τους με το πέρασμα του χρόνου.


Αυτό ξαναπές το.

Ένα σαββατοκύριακο του καλοκαιριού πήρα να δω το Die Hard 4 (για πρώτη φορά, δεν το είχα ξαναδεί).

Δε λέω, καλό για το είδος, ήπια και καναδυο μπυρίτσες στον καναπέ και πήγα για ύπνο ευχαριστημένος.
Αλλά την επόμενη στο καπάκι πεθύμησα να δω ξανά και τα υπόλοιπα. Με το που είδα το πρώτο, προσπαθούσα να θυμηθώ την υπόθεση από το 4, ποιος έπαιζε, πώς ήταν η φάτσα του Γουίλις κλπ. Δε μπορούσα με τίποτα, με το που είδα το 1 έσβησαν όλα.
Το είχα δει στο σινεμά όταν πρωτοβγήκε, που ήμουν πιτσιρικάς (και βγήκα έξω από το σινεμά περπατώντας μάτσο, σα να είχα δέκα κιλά α****** και δε μπορούσα να τα σηκώσω...), το είχα δει κανα δυο φορές ακόμα στην ιδιωτική, το ξανάδα και πάλι φέτος, και μου έκανε την ίδια καλή εντύπωση.

***Τώρα που το λογαριάζω, το σαββατοκύριακο θα προγραμματίσω μαραθώνιο lethal weapon...

WAntilles
31-08-10, 15:27
Καποιες ταινιες δεν χανουν ποτε την αιγλη τους, οπως, π.χ, για μενα, το Blade Runner. Δεν εχει χασει τιποτα απο τοτε που το πρωτοειδα, μικρος ακομη, η τωρα που το βλεπω.

Χασμουριέμαι.

Προτιμώ να δω The Empire Strikes Back ή Indiana Jones and the raiders of the lost ark.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό ξαναπές το.

Ένα σαββατοκύριακο του καλοκαιριού πήρα να δω το Die Hard 4 (για πρώτη φορά, δεν το είχα ξαναδεί).

Δε λέω, καλό για το είδος, ήπια και καναδυο μπυρίτσες στον καναπέ και πήγα για ύπνο ευχαριστημένος.
Αλλά την επόμενη στο καπάκι πεθύμησα να δω ξανά και τα υπόλοιπα. Με το που είδα το πρώτο, προσπαθούσα να θυμηθώ την υπόθεση από το 4, ποιος έπαιζε, πώς ήταν η φάτσα του Γουίλις κλπ. Δε μπορούσα με τίποτα, με το που είδα το 1 έσβησαν όλα.
Το είχα δει στο σινεμά όταν πρωτοβγήκε, που ήμουν πιτσιρικάς (και βγήκα έξω από το σινεμά περπατώντας μάτσο, σα να είχα δέκα κιλά α****** και δε μπορούσα να τα σηκώσω...), το είχα δει κανα δυο φορές ακόμα στην ιδιωτική, το ξανάδα και πάλι φέτος, και μου έκανε την ίδια καλή εντύπωση.

***Τώρα που το λογαριάζω, το σαββατοκύριακο θα προγραμματίσω μαραθώνιο lethal weapon...

Πριν από αυτό, επιβάλλεται να ξαναδείς και "Simon says".

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχω επίσης τέτοια εντύπωση, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μεγαλώνοντας αυξάνονται οι εμπειρίες μας, εντυπωσιαζόμαστε σαφώς δυσκολότερα και έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις. Ίσως δε χειροτερεύουν οι ταινίες, αλλά κορεννυόμαστε οι θεατές.

Βασικά όχι αυτό.

Απλά έχεις δει περισσότερα πράγματα, και ανεβαίνει ο πήχυς.

Γι' αυτό π.χ. το BSG είναι για τα μπάζα για κάποιον που έχει δει 40 σειρές, και "καλό" για κάποιον που έχει δει 4.

netlag
31-08-10, 15:27
Πριν από αυτό, επιβάλλεται να ξαναδείς και "Simon says".

χθες στη ΝΕΤ. επικη ταινια.

papdoux
31-08-10, 15:32
Είδα το The Ghost Writer (http://www.imdb.com/title/tt1139328/), ωραία ταινία μυστηρίου, μου άρεσε, με κράτησε

Είδα το Prince of Persia: The Sands of Time (http://www.imdb.com/title/tt0473075/), ωραία περιπέτεια, καλογυρισμένη, ευχάριστη αλλά δεν έκανε κλικ

mrsaccess
31-08-10, 15:41
Undisputed. Καλό ήταν. Ελπίζω όμως τα επόμενα δύο να έχουν καλύτερο ξυλίκι! :twisted:

EvilHawk
31-08-10, 15:49
Χασμουριέμαι.
Προτιμώ να δω The Empire Strikes Back ή Indiana Jones and the raiders of the lost ark.


Μα αν είναι δυνατόν ... !!!
Συγκρίνεις μια αριστουργηματική ταινία, με εκπληκτική σκηνοθεσία απο τον Ridley Scott βασισμένη σε μια εκπληκτική νουβέλα του Philp Dick, με ένα Harrison Ford και ένα Rutger Hauer σε έναν από του καλύτερους ρόλους της καριέρας τους με 2 παραμύθια για παιδιά ...

Roland_Grapow
31-08-10, 15:57
Κανα θριλερ(horror) καλο παιζει?

albatross
31-08-10, 16:09
Κανα θριλερ(horror) καλο παιζει?

Ένα που είδα τελευταία και μου φάνηκε αρκετά καλό...
http://www.imdb.com/title/tt0464196/
http://www.youtube.com/watch?v=zuz0-iqKf74
με αρκετό χιούμορ.

7/10

simpsonment
31-08-10, 22:40
To έχω δει. Πιο κωμικό το περίμενα. Αυτό δεν ήταν comedy-horror. Ήταν καθαρό horror με ίχνη από comedy.

harris
01-09-10, 01:22
Μα αν είναι δυνατόν ... !!!
Συγκρίνεις μια αριστουργηματική ταινία, με εκπληκτική σκηνοθεσία από τον Ridley Scott βασισμένη σε μια εκπληκτική νουβέλα του Philp Dick, με ένα Harrison Ford και ένα Rutger Hauer σε έναν από του καλύτερους ρόλους της καριέρας τους με 2 παραμύθια για παιδιά ...

Δηλαδή ο Larsson (http://www.amazon.co.uk/Girl-Dragon-Tattoo-Stieg-Larsson/dp/1847242537/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1283293253&sr=1-1) δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Ελύτη; :hmm:

Είμαι σίγουρος ότι ο Larsson είναι καλύτερος πάντως... τον Ελύτη τον βαριέμαι λίγο :hmm:

WAntilles
01-09-10, 05:28
Δηλαδή ο Larsson (http://www.amazon.co.uk/Girl-Dragon-Tattoo-Stieg-Larsson/dp/1847242537/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1283293253&sr=1-1) δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Ελύτη; :hmm:

Και τον Ελύτη παρά το ότι τον έχω διαβάσει ολόκληρο (Άξιον Εστί), προτιμώ να τον συνθέτει-διευθύνει ο Θεοδωράκης, να τον τραγουδά ο Μπιθικώτσης και να τον απαγγέλλει ο Κατράκης (ή ο Τσακίρογλου).

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 0 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μα αν είναι δυνατόν ... !!!
Συγκρίνεις μια αριστουργηματική ταινία, με εκπληκτική σκηνοθεσία απο τον Ridley Scott βασισμένη σε μια εκπληκτική νουβέλα του Philp Dick, με ένα Harrison Ford και ένα Rutger Hauer σε έναν από του καλύτερους ρόλους της καριέρας τους με 2 παραμύθια για παιδιά ...

Σε συνέχεια του παραπάνω, να υπενθυμίσω επίσης, ότι τα έργα που αναφέρω έχουν κλάσεις ανώτερο film score από το Bladerunner.

sonic
01-09-10, 11:46
Περι ορέξεως.... αλλά το soundtrack του Bladerunner είναι καταπληκτικό!

mrsaccess
01-09-10, 15:01
Undisputed 2. Καλύτερο από το πρώτο, ξυλίκι ανώτερου επιπέδου αν και είχε και πολύ μπαλέτο. Ο κακός είναι ο τύπος που πρωταγωνιστούσε στο Ninja. Καλός ήταν και εκεί αλλά εδώ έδωσε ρέστα με τις χορογραφίες που του ανέθεσαν. Είδα μετά και λίγο από κάποιο παλιό Pride για να ολοκληρωθεί η καφρίλα! :p :p

prodromosfan
01-09-10, 15:19
Χασμουριέμαι.

Προτιμώ να δω The Empire Strikes Back ή Indiana Jones and the raiders of the lost ark.



εγω παλι κοιμηθηκα με το καποιο star wars (δεν θυμαμαι ποιο ηταν) οταν ημουν πιτσιρικι
και απο τοτε δεν το εχω ξαναδοκιμασει.

Indiana Jones ομως ειναι για πολλα respect.

Δεν ξέρω εχει να κανει κατι με τα έπη που με κοιμίζουν.
Τον αρχοντα πχ και τις 3 ταινιες τις ειδα με 15 διαλείμματα τουλαχιστον απο τον υπνο.
Δεν λέω κορυφαια σκηνοθεσια και φωτογραφια (α ρε New Zealand) αλλά το στορυ και οι χαρακτηρες πολύ μετριο. (εκτος Ian McKellen που ηταν καταπληκτικος).

Το Blade Runner το ξεκινησα με πολλες προσδοκιες που επιβεβαιωθηκαν. Σε αφηνει να προβληματιζεσαι κιολας στο τελος.

........Auto merged post: prodromosfan πρόσθεσε 2 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Ο τυπος που καθοταν πισω μου με το που τελειωσε η ταινια σηκωθηκε και φωναξε "Μ@λ@κ@ ειναι η καλυτερη ταινια που εχω δει την τελευταια 10 ετια"!

ΑΡΡΩΣΤΙΑ!

το ιδιο μου ειπε κι ενας φιλος "το 1999 το matrix το 1ο το 2010 αυτό".
αυτη η ατακα και μονο με εκανε να περιμενω το bluray.

mrsaccess
01-09-10, 15:19
Αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο γιατί να δεις τον άρχοντα των δαχτυλιδιών;;; Φυσικά και δεν θα καταλάβεις τίποτα από την ταινία...

nnn
01-09-10, 15:20
Αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο γιατί να δεις τον άρχοντα των δαχτυλιδιών;;; Φυσικά και δεν καταλάβεις τίποτα από την ταινία...
Συμφωνώ, ευτυχώς είχα διαβάσει τα βιβλία πρώτα.

prodromosfan
01-09-10, 15:21
για την ταινια μιλάω, αλλιως στα εκδοτηρια να μας δινουν και το βιβλιο πρωτα να το διαβαζουμε :p

mrsaccess
01-09-10, 15:27
Τον τύπο στο εκδοτήριο δεν το νοιάζει αν θα σου αρέσει η ταινία εφόσον τον έχεις ήδη πληρώσει. Δικό σου είναι το πρόβλημα. :)

prodromosfan
01-09-10, 15:29
δεν καταλαβες.

εννοω πως υπηρχαν και ταινιες που απεδωσαν αξιοπρεπως το βιβλιο στο οποιο βασιζονταν.;)

mrsaccess
01-09-10, 15:31
Καταλαβαίνω πολύ καλά. Το Lord of the Rings απέδωσε εξαιρετικά τα βιβλία, είναι από τις καλύτερες μεταφορές που έχουν γίνει ποτέ. Αν δεν έχεις διαβάσει όμως τα βιβλία δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Αν άλλαζαν την υπόθεση της ταινίας για να τη κάνουν πιο εμπορική θα έτρωγαν *πολύ* ξύλο από δεκάδες αν όχι εκατοντάδες εκατομμύρια φίλους των βιβλίων...

prodromosfan
01-09-10, 15:38
Αν δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο γιατί να δεις τον άρχοντα των δαχτυλιδιών;;; Φυσικά και δεν θα καταλάβεις τίποτα από την ταινία...

σε quotαρω για να καταλάβεις γιατι σου απαντησα.

μια ταινια βασισμενη σε βιβλιο δεν θα πρεπει να προϋποθέτει την αναγνωση του βιβλιου πρωτα. αλλο βιβλιο αλλο ταινια.

mrsaccess
01-09-10, 15:43
Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις κάτι: ο άρχοντας των δαχτυλιδιών δεν είναι ένα απλό βιβλίο, είναι ένα από τα πιο καλογραμμένα σύγχρονα μυθιστορήματα και έχει τεράστιο κοινό. Προσωπικά γνωρίζω ελάχιστους που ΔΕΝ το έχουν διαβάσει. Για αυτό το κοινό λοιπόν γυρίστηκε η ταινία και επειδή ακριβώς θεωρείται τόσο καλό βιβλίο, οποιαδήποτε σημαντική αλλαγή ήταν αδιανόητη, θα ήταν βέβηλη πράξη!

prodromosfan
01-09-10, 15:58
σε καταλαβα,
απλά αν

Για αυτό το κοινό λοιπόν γυρίστηκε η ταινία
δεν σημαινει οτι καποιος που δεν το εχει διαβασει δεν μπορει να εχει κριτικη αποψη επι της ταινιας.

πχ. ο Αγγλος ασθενης (http://www.imdb.com/title/tt0116209/) και τα απομειναρια μιας ημερας (http://www.imdb.com/title/tt0107943/)
ειδικα το 1ο και ελαχιστα λιγοτερο το 2ο καταφερνουν να περάσουν/περιγράψουν/εξιστορησουν/οπτικοποιησουν επακριβως την ατμοσφαιρα και το υφος του βιβλιου,
χωρίς να τα εχεις διαβασει.

απο αυτα που μου λες ο αρχοντας απλα δεν το κανει.

........Auto merged post: prodromosfan πρόσθεσε 6 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

btw και οι δυο εξαιρετικες ταινιες.

mrsaccess
01-09-10, 16:02
Ποια ατμόσφαιρα και ποιο ύφος;;; Ο Tolkien για τον άρχοντα των δαχτυλιδιών έφτιαξε δική του γλώσσα, έφτιαξε ένα κόσμο με τεράστια ιστορία, οι περιγραφές μέσα στο βιβλίο έχουν απίστευτη λεπτομέρεια. Όλα αυτά είναι στις ταινίες αλλά εσύ δεν μπορείς να τα εκτιμήσεις γιατί περιμένεις «ατμόσφαιρα» και «ύφος», ποιότητες που φυσικά έχει η ταινία αλλά όπως δήλωσες δεν σου αρέσουν τα epic...

lyk
01-09-10, 16:17
Είδα κι εγώ μόλις το Soul Kitchen (http://www.imdb.com/title/tt1244668/)... Ταινία που εκτός της προσοχής που θέλει, έχει πλάκα, έχει απ' όλα... Είναι λίγο κάπως ο ανεξάρτητος κινηματογράφος αλλά έχει την πλάκα του ;)


Δηλαδή ο Larsson (http://www.amazon.co.uk/Girl-Dragon-Tattoo-Stieg-Larsson/dp/1847242537/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1283293253&sr=1-1) δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Ελύτη; :hmm:

Είμαι σίγουρος ότι ο Larsson είναι καλύτερος πάντως... τον Ελύτη τον βαριέμαι λίγο :hmm:

Χάρη είσαι σε καλό δρόμο... :oneup:

Αν και το Soul Kitchen δεν το έχω δει ακόμα (είναι στα "προσεχώς"), να δεις και το προηγούμενο του Fatih Akin, το Auf der anderen Seite (The Edge of Heaven (http://www.imdb.com/title/tt0880502/)).

και μετά έχω (και όχι μόνο εγώ προφανώς) να σου προτείνω διάφορες ανεξάρτητες, αλλά και ευρωπαϊκές, λατινοαμερικάνικες κλπ ταινίες... ;)

prodromosfan
01-09-10, 16:26
ειπα οτι με κοιμιζουν οχι οτι δεν μου αρεσουν.

το οτι εφτιαξε δικη του γλωσσα και κοσμο με ιστορια δεν ειναι κατι που αυτοματως χρηζει respect μονο και μονο για την υπαρξη τους, ο καθενας θα μπορουσε να το κανει, φαντασια θέλει μονο και καλη χρηση περιγραφικης γλώσσας που ο tolkien σαν καθηγητης φιλολογιας κατειχε.

και σου ξαναλέω, αλλο βιβλιο αλλο ταινια. εσυ μου λες οτι την ατμοσφαιρα του βιβλιου δεν την περασε στην ταινια γιατι η ταινια φτιαχτηκε μονο και μονο για αυτους που εχουν διαβασει το βιβλίο και μπορουν να συσχετίσουν πχ το ωραιο λιβαδι που βλεπουν με την απιστευτα ρεαλιστικη περιγραφη του βιβλιου.

και για να επανελθουμε, οταν ειπα για το στορυ και τους χαρακτηρες και μου ειπες οτι δεν μπορουσε να κανει αλλαγες ο σκηνοθετης/σεναριογραφος, δεν εννουσα να κανει αλλαγες αλλα να τους παρουσιασει οπως θα επρεπε να ειναι.
για παραδειγμα ο viggo mortensen εμφανιστηκε σαν ενας προβληματισμενος εφηβος που δεν ξερει αν θα επιλεξει την αγαπη διχως αυριο με το ξωτικο ή την χαραξη της δικης του πορειας μακρια απο τη σκια του πατερα του.
Οσο για το χομπιτ πρωταγωνιστη που ενω καταλάβαμε οτι επαιζε το ρολο του αθώου και αφελή παιδιου που οταν οι περιστασεις το απαιτουν βρισκει την δυναμη μεσα του, η σκιαγραφηση του χαρακτηρα του ηταν μηδαμινη.

πραγματα δηλαδη που μπορουν να διορθωθουν στην ταινια και μαλλον δεν εγιναν για να μην πλατιασει (ευκολο σε βιβλιο και αναμενομενο) και κουρασει με τη μεγαλη διαρκεια της.

Rebel Scum
01-09-10, 16:47
Έχοντας διαβάσει τον Άρχοντα των Διαχτυλιδιών θεωρώ ότι οι ταινίες πέτυχαν σε πολύ μεγάλο βαθμό να μεταφέρουν το πνεύμα των βιβλίων.

Οι διάφορες αφαιρέσεις και αλλαγές είναι απαραίτητες για να αποδοθεί ένα τεράστιο κείμενο στην οθόνη.

Πάρα πολύ καλή δουλειά έκανε ο Jackson.

WAntilles
01-09-10, 17:52
Το LOTR το έχω διαβάσει 2 φορές - και οι 2 στο πρωτότυπο.

Η 1η ήταν γύρω στα 13 μου (κάπου το 1988).

Η 2η ήταν στα 25 μου (κάπου το 2000) 2 βδομάδες πριν βγει το FOTR στις αίθουσες.

Επίσης αν και μου άρεσαν τα βιβλία (σε αντίθεση με το Hobbit όπου βάρεσα ενέσεις μέχρι να καταφέρω να το τελειώσω), δεν είμαι Tolkien fan.

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω δεδομένα, θα πω τα εξής:

1. Είναι από τις καλύτερες - αν όχι η καλύτερη - μεταφορές βιβλίων, από κάθε άποψη.

2. Είναι από τις μεταφορές όπου όχι απλά δεν υστερεί ή είναι ισοδύναμη με το βιβλίο, αλλά είναι και αισθητά καλύτερη, γιατί:

- Επιτέλους κάνουν κάτι και οι γυναίκες, και γλυτώσαμε λιγάκι από τον υπερσυντηρητισμό του μισογύνη, πουριτανού Τόλκιν (η Arwen δεν είναι γλάστρα).

- Πλέκει γεγονότα που γίνονται ταυτόχρονα στον πραγματικό τους χρόνο, σε αντίθεση με τα 2 τελευταία βιβλία που έχουν ανά μισό βιβλίο μία τεράστια πλασματική πληκτική μονολιθική αφήγηση.

- Έδωσε και λιγάκι περισσότερο χιούμορ (repartee κυρίως μεταξύ Γκίμλι και Λέγκολας) από τα βιβλία, κάτι στο οποίο ο Τόλκιν αποδείχτηκε πολύ λίγος (είπαμε υπερσυντηρητικός).

- Εξαφάνισε τελείως την λογοτεχνικώς και δραματουργικώς παντελώς εκτός τόπου και χρόνου, και χωρίς καθόλου ουσία, παρουσία του Σάρουμαν στο Σάιρ μετά το πέρας-λύση του conflict (λογοτεχνικού-δραματουργικού "προβλήματος) -> την καταστροφή του δαχτυλιδιού.

- Ευτυχώς λόγω της κινηματογραφίας (σε αντίθεση με την ανάγνωση), γλυτώσαμε από τα εξής ηλίθια-βαρετά-πληκτικά-ανούσια στοιχεία των βιβλίων:
----> τον άχρηστο και χωρίς λόγο ύπαρξης Τομ Μπόμπαντιλ
----> τα εκνευριστικά ποιηματάκια-τραγουδάκια
----> τις εκνευριστικές-πληκτικές προσφωνήσεις με τα 30 επίθετα η καθεμιά

3. Αν κάποιος γνωρίζει καλά αγγλικά, μπορεί να τις καταλάβει τις ταινίες ακόμα και αν δεν έχει διαβάσει τα βιβλία αρκεί:

- Να ακούει τα αγγλικά χωρίς κανέναν υπότιτλο
- Να δει τις Extended Editions από τα DVDs
- Να δει τα πολλά και εξαιρετικά έξτρα από τα Extended Edition DVDs



ΥΓ: Αν κλαψούριζε λιγότερο ο Φρόντο και δεν είχε και τόσο βρωμόφατσα ο Έλροντ, τόσο καλύτερα.

ΥΓ2: Έχω αγοράσει το Silmarillion εδώ και 1.5 χρόνο, αλλά συνεχώς βαριέμαι να το ξεκινήσω.

Rebel Scum
01-09-10, 19:14
+1 Στην ανάλυση του Wan

Τα βιβλία του Tolkien δεν είναι αριστουργήματα της αφήγησης. Είναι αριστουργήματα της δημιουργίας ενός νέου κόσμου, χαρακτήρων, γλωσσών αλλά έχουν τις αδυναμίες τους.
Τις οποίες αδυναμίες μπορείς να τις προσπεράσεις στο βιβλίο γιατί εκτιμάς τα τόσα άλλα χαρίσματα αλλά σε μια ταινία θα ήταν το λιγότερο περιττές και βαρετές.

talidipa
01-09-10, 19:25
Συμφωνώ. Τα βιβλία του τόλκιν είναι όλόκληρος κόσμος δεν είναι απλά ενα μυθιστόρημα. Συνδεόνται μεταξύ τους και έχουν περιγραφές που όμοιές τους δεν έχω διαβάσει.

Αnw εγω πήγα και είδα το "grownups"(κάποιος με έσερνε) και ομολογώ πως γέλασα αρκετά. Αν και βασικά πιο πολύ χάζευα το νύσιμο της Σάλμα Χάγιεκ αλλά αυτό είναι άλλο!

flamelab
01-09-10, 19:51
Δυστυχως δεν εχει γινει κατι τετοιο (δηλαδη τοσο καλη αποδοση) σε ... σχεδον καμία αντίστοιχη περιπτωση.

Οι χειρότερες ήταν : Eragon και ... Golden Compass. Κατέστρεψαν στην κυριολεξία και τα δυο, δυο εξαιρετικές τριλογίες. Ιδίως το δευτερο (που κανονικά ειναι "Northern Lights" και το Golden Compass ειναι Αληθειόμετρο, κι όχι πυξίδα απλα ... ελεος)... δεν μπορω να το περιγράψω.

Για του Χάρι Ποτερ... ειναι μια αλλη περιπτωσάρα, που πχ η τελευταία ταινία έγινε Beverly Hills, ενω το βιβλιο ήταν σοβαρότατο.

Rebel Scum
01-09-10, 22:21
Μια διευκρίνιση για τον Τολκιν για μην τον βγάλουμε και συγγραφέα άρλεκιν :p

Οι παρεκκλίσεις πολλές φορές από την κλασσική φόρμα μια ιστορίας, οι πολλαπλές ονομασίες, οι περιττοί χαρακτήρες έχουν νόημα σε αυτό που προσπαθούσε να γράψει.
Ο Τόλκιν βασισμένος στην κελτική, σκανδιναβική και ελληνική μυθολογία προσπάθησε (και κατά τα λεγόμενα του) να δημιουργήσει μια μυθολογία για τους Άγγλους που δεν είχαν.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........



ΥΓ2: Έχω αγοράσει το Silmarillion εδώ και 1.5 χρόνο, αλλά συνεχώς βαριέμαι να το ξεκινήσω.

Κάποια στιγμή, ειδικά αν δεν διαβάζεις με πολλή προσοχή, χάνεις την μπάλα με τα ονόματα και τις διάφορες αλληλοσυνδεδεμένες αφηγήσεις. Πολύ πιο μπερδεμένο από τον Άρχοντα γιατί δεν πραγματεύεται μια ιστορία αλλά είναι μια συλλογή.

WAntilles
01-09-10, 23:05
...δεν πραγματεύεται μια ιστορία αλλά είναι μια συλλογή.

Α δεν το ήξερα.

Τότε κακώς το πήρα.

Δεν πρόκειται να το διαβάσω.

Συλλογές και σπονδυλωτές-ανακατωμένες ταινίες, με κουράζουν φοβερά πολύ.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


...ελληνική μυθολογία...

Τί στοιχεία έχει από εκεί;

Χωρίς να λέω ότι την γνωρίζω καλά, δεν αναγνώρισα κάποιο σχετικό στοιχείο στο LOTR.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 2 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για του Χάρι Ποτερ... ειναι μια αλλη περιπτωσάρα, που πχ η τελευταία ταινία έγινε Beverly Hills, ενω το βιβλιο ήταν σοβαρότατο.

Λες για το 6ο που έχουμε δει, ή για τα 7-8 (τα 2 μισά του 7) που δεν έχουμε δει;

flamelab
01-09-10, 23:12
Α δεν το ήξερα.

Τότε κακώς το πήρα.

Δεν πρόκειται να το διαβάσω.

Συλλογές και σπονδυλωτές-ανακατωμένες ταινίες, με κουράζουν φοβερά πολύ.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Τί στοιχεία έχει από εκεί;

Χωρίς να λέω ότι την γνωρίζω καλά, δεν αναγνώρισα κάποιο σχετικό στοιχείο στο LOTR.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 2 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Λες για το 6ο που έχουμε δει, ή για τα 7-8 (τα 2 μισά του 7) που δεν έχουμε δει;

Για το 6ο. Απλα θεωρω απαραδεκτη την ταινια. Το 6ο ειχε μια πληρη ηθοπλαστική προσεγγιση πανω στον Voldemort. Στο γιατί έκανε ότι έκανε. Οχι ότι ειναι "απλα ενας πανίσχυρος τρελος". Είχε πολύ ζουμί η υπόθεση, ιδίως σε μια απο της μνήμες που ΔΕΝ έδειξαν και την θεωρω την πιο σημαντική: το τι εγινε πριν καν γεννηθει και οδηγήθηκε ξαφνικα στο ορφανοτροφείο. Πως έφτασε να δημιουργήσει τα Horcruxes.

Αντι αυτων των μνημών στο Penseive του Dumbledore ειχαμε ένα Twilight.

Το τελευταιο βιβλιο δεν εχει τιποτε τετοιο, οποτε λογικα οι δυο τελευταίες ταινίες θα'ναι μια χαρα.

Η 7η ταινία θα'ναι ψιλοβαρετή. Η 8η θα'ναι παρα πολύ καλή. Το ξερω γιατί είπαν σε ποιο κεφαλαιο θα γίνει η "τομή" .

Rebel Scum
01-09-10, 23:17
Α δεν το ήξερα.

Τότε κακώς το πήρα.

Δεν πρόκειται να το διαβάσω.

Συλλογές και σπονδυλωτές-ανακατωμένες ταινίες, με κουράζουν φοβερά πολύ.

Βασικά είναι σαν να διαβάζεις μια ανθολογία μυθολογίας που δίνει εξηγήσεις και επεκτείνεται (αλλά όχι μόνο) σε διάφορες αναφορές στο LOTR.





Τί στοιχεία έχει από εκεί;

Χωρίς να λέω ότι την γνωρίζω καλά, δεν αναγνώρισα κάποιο σχετικό στοιχείο στο LOTR.

Κυριώς το Silmarillion έχει πολλά στοιχεία από την ελληνική μυθολογία...υπάρχει κάποιας μορφής δωδεκάθεο που δημιουργεί τον κόσμο, υπάρχει το βυθισμένο χωριό του Άραγκορν το Νούμενορ (η Ατλαντίδα) και άλλα. Επίσης οι πολλαπλές ονομασίες είναι χαρακτηριστικό της ελληνικής μυθολογίας (λόγω των διαφόρων εκδοχών του ίδιου μύθου).

Βέβαια η κύρια βάση είναι η γερμανική, κέλτικη και σκανδιναβική μυθολογία με ένα μεσαιωνικό μανδύα. Έτσι το είδα εγώ τουλάχιστον.

@ ADSLgr.com All rights reserved.