PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 [187] 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

Gothic
02-09-10, 00:19
Θα γκρεμιστούν φούρνοι και θα ξελεπιαστούν πέστροφες, αλλά +1 για την ανάλυση του Wan στο LotR.

ipo
02-09-10, 01:30
Είδα το Inception (http://www.imdb.com/title/tt1375666/) σε θερινό σινεμά και μου άρεσε πολύ. 8,5 στα 10 θα του έβαζα. Καταπληκτικό σενάριο, καλή υλοποίηση στον κινηματογράφο, αρκετά καλή λογική σύνδεση στα γεγονότα. Τα ερωτηματικά που θέτει και η διάσταση της πραγματικότητας που πραγματεύεται μου εντυπώθηκαν. Καιρό είχα να δω ταινία με εντυπωσιακό σενάριο. Σημαντικό στην όλη απόλαυση, κι ας είναι πλασματικό, είναι το όλο κλίμα "φοβερής ταινίας" που έχει δημιουργηθεί για το Inception. Πας προετοιμασμένος ότι θα δεις ταινίαρα, παίρνεις αναψυκτικά και νάτσος με λιωμένο τυρί και το αποτέλεσμα είναι εντός των προσδοκιών. Σου φτιάχνει τη μέρα πριν τη δεις, ενώ αφήνει επίγευση που διαρκεί καιρό. :up:

Το ζουμί της είναι στο σενάριο κι όχι στα εφέ, οπότε και σπίτι σε DVD βλέπεται μία χαρά. Το αναφέρω διότι κάποιοι είπαν ότι είναι για σινεμά. Αυτό που χρειάζεται είναι καλή παρέα που να σκέφτεται και να έχει διάθεση να τη συζητήσει στο τέλος (όχι κατά τη διάρκεια...). Στην περίπτωσή μου, οι κοπέλες της παρέας μας έβαλαν τα γυαλιά στις μετα-ταινιακές συζητήσεις. Πραγματικά, αν δεν έπρεπε να πάω στο σπίτι της την κοπέλα που με συνόδευε, θα είχα μείνει στον κινηματογράφο για να δω και τη μεταμεσονύχτια παράσταση για να εμπεδώσω κάποια σημεία, μαζί με κάποιους φίλους. Μάλλον θα την ξαναδώ όταν βγει σε DVD, για να υπάρχει η δυνατότητα pause και replay. :p



Το διφορούμενο τέλος πιστεύω ότι αφήνει αρκετά περιθώρια για δεύτερη ταινία τα επόμενα χρόνια.

harris
02-09-10, 01:46
Α δεν το ήξερα.

Τότε κακώς το πήρα.

Δεν πρόκειται να το διαβάσω.

Συλλογές και σπονδυλωτές-ανακατωμένες ταινίες, με κουράζουν φοβερά πολύ.

Ναι, μην το διαβάσεις... είναι πολύ βαρύ για σένα γιαβρίμ...:whistle:

WAntilles
02-09-10, 04:43
Για το 6ο. Απλα θεωρω απαραδεκτη την ταινια. Το 6ο ειχε μια πληρη ηθοπλαστική προσεγγιση πανω στον Voldemort. Στο γιατί έκανε ότι έκανε. Οχι ότι ειναι "απλα ενας πανίσχυρος τρελος". Είχε πολύ ζουμί η υπόθεση, ιδίως σε μια απο της μνήμες που ΔΕΝ έδειξαν και την θεωρω την πιο σημαντική: το τι εγινε πριν καν γεννηθει και οδηγήθηκε ξαφνικα στο ορφανοτροφείο. Πως έφτασε να δημιουργήσει τα Horcruxes.

Αντι αυτων των μνημών στο Penseive του Dumbledore ειχαμε ένα Twilight.

Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία, μήπως για αυτό φταίνε και τα performances του Φάινς;

Θεωρώ ότι σε όλα τα Χάρι Πότερ έχει απαράδεκτα performances, γιατί δεν πήρε το ρόλο στα σοβαρά και βαριέται να παίξει. Γενικά, φαίνεται να έχει καβαλήσει το καλάμι.

Sovjohn
02-09-10, 10:24
Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία, μήπως για αυτό φταίνε και τα performances του Φάινς;

Θεωρώ ότι σε όλα τα Χάρι Πότερ έχει απαράδεκτα performances, γιατί δεν πήρε το ρόλο στα σοβαρά και βαριέται να παίξει. Γενικά, φαίνεται να έχει καβαλήσει το καλάμι.

Τα βιβλία, για το είδος τους, είναι πολύ καλογραμμένα, οπότε αν προσπαθείς για τη συγκεκριμένη σειρά βιβλίων να βγάλεις άκρη από τις ταινίες και μόνο...δεν θα βγάλεις άκρη :p

flamelab
02-09-10, 11:02
Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία, μήπως για αυτό φταίνε και τα performances του Φάινς;

Θεωρώ ότι σε όλα τα Χάρι Πότερ έχει απαράδεκτα performances, γιατί δεν πήρε το ρόλο στα σοβαρά και βαριέται να παίξει. Γενικά, φαίνεται να έχει καβαλήσει το καλάμι.

Όχι, απλά οι ταινίες "τυχαίνει" να'ναι Harry Potter. Δεν φτάνουν τα βιβλία με τίποτα. Ούτε φταίνει οι ηθοποιοί που πιστεύω παίζουν περίπου όπως θα'πρεπε. Ο Radcliffe παίζει ακριβώς τον αντι-ήρωα Harry Potter όπως θα'πρεπε, η MacGonaggal (Maggie Smith) είναι επακριβώς 100% η ηθοποιός αυτή, δεν θα μπορούσε να παίξει άλλη εκει.

Ίσως πρωτη σοβαρή προσέγγιση θα'χουμε τωρα με τις δυο νεες ταινίες, και αμέσως μετά από αυτές ίσως θεωρηθεί η 1η ταινία καλή.

Από κει και περα, οι 2 - 6, δεν φτάνουν αισθητικά με τίποτα τα βιβλία, τα οποία έχουν x10 φορες περισσότερο βάθος και ποιότητα, παρα το γεγονός ότι "χασανε" ως προς το γεγονός του παρουσιάστηκαν ως "παιδικά" για λόγους μάρκετινγκ, κατι το οποίο δεν ισχύει. Ούτε εφηβικά, διότι θα'ταν Twilight, το οποίο δεν ισχύει. Εαν εξαιρεσεις το πρώτο (και την πρωτη ταινία) που'ταν πιο "παραμυθι", οσο παμε προς το τέλος, έχουμε μία κορύφωση καθώς και μια ιστορία που'ταν έτοιμη εξ αρχής για να οδηγηθούμε στο τέλος. Το 3ο βιβλιο και το 6ο έχουν αντίστοιχα ηθογράφιση τόσο της μεριάς Snape-πατερα Potter-παρέας πατέρα Potter και ηθογράφιση -πλήρη- του Tom Riddle. Είδαμε κατι τετοιο στις ταινίες ; Ούτε εξ αποστάσεως. Αν δεν καταλαβει ο άλλος πως βρεθήκαμε σε αυτο το σημειο, πως θα καταλαβει τι παίζει ;

Με τον ίδιο τρόπο κατέστρεψαν κυριολεκτικά, όπως είχα αναφέρει σε προηγουμενο post, αλλες δυο εξαιρετικές τριλογίες, "Eragon" και "His Dark Materials" ("Northern Lights" το 1ο βιβλιο ως "Golden Compass" -μπλιαχ- στην ταινία), χαρυποτερίζοντας (ως προς την μορφή της ταινία;, οχι προς το βιβλιο) και τωρα δεν βλεπω με τιποτα να βγουν οι συνέχειές τους.

Δυστυχως δεν έχω την δυνατότητα να κανω σύγκριση πχ αντίστοιχη με βιβλία-ταινίες στο Lord of the Rings, μιας και τα βιβλία δεν τα'χω διαβασει. Aν κρίνω όμως πχ απο αυτα που λετε εδω μεσα, δηλαδη ότι παίζει (ίσως) να'ναι καλύτερο να δεις τις ταινίες, στο Harry Potter δεν ισχύει αυτό.

Πραγματικά σου προτεινω ανεπιφύλακτα να τα διαβασεις (στα αγγλικά, κι οχι σε μεταφραση) όλα, και θα καταλαβεις τι εννοώ, δεν θα χασεις καθολου το χρόνο σου.

DOU
02-09-10, 15:28
Expendables: μεγάλη μάπα. Πλην των ηθοποιών (καλά ο Bruce και ο Arnold εμφανίζονται με το ζόρι για 1 λεπτό) δεν αξίζει τίποτα άλλο. Παιδαριώδες χαζοσενάριο και πλοκή του Σταλόνε.


Περιμενουμε Expendables 2-3 στανταρ.:lol::p



Plans For Expendables 2 Already Underway

Stallone Talks EXPENDABLES 2

"Had dinner with Bruce Willis last night. I want him in EXPENDABLES II as a super villain. What do you think?"

WAntilles
02-09-10, 15:34
Πραγματικά σου προτεινω ανεπιφύλακτα να τα διαβασεις (στα αγγλικά, κι οχι σε μεταφραση) όλα, και θα καταλαβεις τι εννοώ, δεν θα χασεις καθολου το χρόνο σου.

Πάντα στα αγγλικά διαβάζω.

Δεν θα τα αντέξω, θα βαράω ενέσεις, είναι πολύ παιδικά, όπως μετά βίας διάβασα και το Hobitt.

Έχω διαβάσει περίπου το 1ο μισό του Philosopher's Stone και δεν άντεξα ακριβώς γι' αυτό και το παράτησα στη μέση.

flamelab
02-09-10, 15:35
Πάντα στα αγγλικά διαβάζω.

Δεν θα τα αντέξω, θα βαράω ενέσεις, είναι πολύ παιδικά, όπως μετά βίας διάβασα και το Hobitt.

Έχω διαβάσει περίπου το 1ο μισό του Philosopher's Stone και δεν άντεξα ακριβώς γι' αυτό και το παράτησα στη μέση.

ΔΕΝ ειναι παιδικα.-

Μονο το 1ο λιγο.
Το 2ο ελαχιστο εως καθόλου.
Απο το 3ο και μετα ουτε καν.

Μην επηρεαζεσαι απο τις ταινίες, δεν εχουν σχεση με τα βιβλια


Από κει και περα, οι 2 - 6, δεν φτάνουν αισθητικά με τίποτα τα βιβλία, τα οποία έχουν x10 φορες περισσότερο βάθος και ποιότητα, παρα το γεγονός ότι "χασανε" ως προς το γεγονός του παρουσιάστηκαν ως "παιδικά" για λόγους μάρκετινγκ, κατι το οποίο δεν ισχύει. Ούτε εφηβικά, διότι θα'ταν Twilight, το οποίο δεν ισχύει. Εαν εξαιρεσεις το πρώτο (και την πρωτη ταινία) που'ταν πιο "παραμυθι", οσο παμε προς το τέλος, έχουμε μία κορύφωση καθώς και μια ιστορία που'ταν έτοιμη εξ αρχής για να οδηγηθούμε στο τέλος.

Sovjohn
02-09-10, 23:24
ΔΕΝ ειναι παιδικα.-

Μονο το 1ο λιγο.
Το 2ο ελαχιστο εως καθόλου.
Απο το 3ο και μετα ουτε καν.

Μην επηρεαζεσαι απο τις ταινίες, δεν εχουν σχεση με τα βιβλια

What flamelab said. Βέβαια, υποθέτω ότι για να τα διαβάσει κάποιος πρέπει να έχει στοιχειωδώς ανοιχτό μυαλό και να αποδέχεται, στον κόσμο των βιβλίων, την ύπαρξη ενός παράλληλου με την πραγματικότητα ουσιαστικά, μαγικού κόσμου...

...Και με τίποτα δεν μπορώ να φανταστώ τον Wantilles ως πρότυπο ανοιχτόμυαλου ανθρώπου, δεδομένου ότι πέφτει σε εκπληκτικού μεγέθους σφάλματα, του στυλ "δεν βλέπω καλές ταινίες επειδή ο 1 Χ ηθοποιός δεν μου άρεσε σε άλλη Υ ταινία", ή "οι Χ σειρές είναι μούφες ακόμα και αν έχουν εκατομμύρια fans παγκοσμίως επειδή το λέω εγώ", και λοιπά γραφικά.

Συμπεραίνω λοιπόν ότι, αν και τα βιβλία της J.K. Rowling στα Αγγλικά είναι πραγματικά πολύ καλά, μάλλον θα πετάξει τα λεφτά του ο Wantilles, ως άλλος Ebenezer Scrooge την παραμονή των Χριστουγέννων που θα τα θεωρήσει "Bah, humbug!"

harris
03-09-10, 01:27
Δυστυχως δεν έχω την δυνατότητα να κανω σύγκριση πχ αντίστοιχη με βιβλία-ταινίες στο Lord of the Rings, μιας και τα βιβλία δεν τα'χω διαβασει. Aν κρίνω όμως πχ απο αυτα που λετε εδω μεσα, δηλαδη ότι παίζει (ίσως) να'ναι καλύτερο να δεις τις ταινίες,

Είναι άλλο οι ταινίες και άλλο τα βιβλία στο LOTR... Τα βιβλία περιγράφουν έναν ολόκληρο κόσμο / πολιτισμό ενώ οι ταινίες εστιάζουν μόνο στα βασικά πολεμικά γεγονότα! Σκέψου μόνο πως μία από τις μεγαλύτερες μάχες που βλέπουμε στα έργα, στα βιβλία καταλαμβάνουν 5-10 σελίδες της τριλογίας!!!! :

Η διαφορά όμως είναι πως πρώτα είδα τα έργα του LOTR, και μετά διάβασα τα βιβλία... και τα έργα είχαν νόημα!

Στον HR, δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, και τα έργα που είδα μέχρι τώρα δεν βγάζανε άκρη ρε γμτ... :(

WAntilles
03-09-10, 03:30
Σκέψου μόνο πως μία από τις μεγαλύτερες μάχες που βλέπουμε στα έργα, στα βιβλία καταλαμβάνουν 5-10 σελίδες της τριλογίας!

Αυτό είναι λογικό, και είναι θεμελιώδης αδυναμία του βιβλίου ως μέσου.

Δεν έχει ούτε καν την ακίνητη εικόνα που έχει το κόμικ/storyboard πόσο μάλλον την κινούμενη που έχει η ταινία/τηλεόραση.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 5 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


What flamelab said. Βέβαια, υποθέτω ότι για να τα διαβάσει κάποιος πρέπει να έχει στοιχειωδώς ανοιχτό μυαλό και να αποδέχεται, στον κόσμο των βιβλίων, την ύπαρξη ενός παράλληλου με την πραγματικότητα ουσιαστικά, μαγικού κόσμου...

...Και με τίποτα δεν μπορώ να φανταστώ τον Wantilles ως πρότυπο ανοιχτόμυαλου ανθρώπου, δεδομένου ότι πέφτει σε εκπληκτικού μεγέθους σφάλματα, του στυλ "δεν βλέπω καλές ταινίες επειδή ο 1 Χ ηθοποιός δεν μου άρεσε σε άλλη Υ ταινία", ή "οι Χ σειρές είναι μούφες ακόμα και αν έχουν εκατομμύρια fans παγκοσμίως επειδή το λέω εγώ", και λοιπά γραφικά.

Συμπεραίνω λοιπόν ότι, αν και τα βιβλία της J.K. Rowling στα Αγγλικά είναι πραγματικά πολύ καλά, μάλλον θα πετάξει τα λεφτά του ο Wantilles, ως άλλος Ebenezer Scrooge την παραμονή των Χριστουγέννων που θα τα θεωρήσει "Bah, humbug!"

Sovjohn πραγματικά δεν καταλαβαίνω τί θες να πεις.

Δεν έχω πρόβλημα με τέτοιους "μαγικούς" κόσμους που λες.

Υπάρχουν καί στον Τόλκιν, υπάρχουν καί στο LotS (και τα βιβλία στα οποία βασίστηκε), και σε τόσες άλλες σειρές/ταινίες/βιβλία που να έχω δε/διαβάσει και έχω απολαύσει.

Το πρόβλημά μου με τα HP είναι καθαρά θέμα γλωσικού ύφους -> δυσβάσταχτα παιδικό.

Δεν με ενοχλεί το τί λέει η Rowling - ίσα-ίσα τις ταινίες μέχρι τώρα και τις 6 τις έχω απολαύσει.

Με ενοχλεί το πώς το λέει - οι λέξεις τις οποίες επιλέγει για να το πει.

Είναι τόσο απλές, και περιφραστικές, που με εκνευρίζουν.

Φοβάται να χρησιμοποιήσει λίγο πιο σύνθετο λόγο, μήπως και δεν την καταλάβει το παιδί του δημοτικού στο οποίο απευθύνεται.

Δεν την κατηγορώ - καλά κάνει - αφού είναι παιδικό βιβλίο -> σε παιδιά απευθύνεται.

Αλλά αυτός ο λόγος/ύφος με εκνευρίζει αφάνταστα. Πώς να το κάνουμε.

flamelab
03-09-10, 05:04
Δεν ειναι παιδικά τα βιβλία του Harry Potter, πφφφφ


ΔΕΝ ειναι παιδικα.-

Μονο το 1ο λιγο.
Το 2ο ελαχιστο εως καθόλου.
Απο το 3ο και μετα ουτε καν.

Μην επηρεαζεσαι απο τις ταινίες, δεν εχουν σχεση με τα βιβλια

Εχεις επηρεαστεί αρνητικά από την 1η ταινία που'ναι παιδική ξεκάθαρα.

mrsaccess
03-09-10, 05:33
Προσωπικά πάντως θα έλεγα πως είναι παιδικά (αν και από το 4ο αν θυμάμαι σταματά να είναι για μικρά παιδιά) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι κακογραμμένα ή ακατάλληλα για ενήλικες.

Τα παιδιά είναι δύσκολο κοινό για ένα συγγραφέα, χάνουν το ενδιαφέρον τους πολύ εύκολα. Τα βιβλία της Rowling έχουν αυτό το εκπληκτικό χαρακτηριστικό του ότι αν τα ξεκινήσεις δεν μπορείς να τα αφήσεις πριν τα τελειώσεις και αυτό δουλεύει όχι μόνο σε ενήλικες αλλά ακόμη και σε μικρά παιδιά που ξενυχτούν για να τελειώσουν το βιβλίο!

Επίσης συχνά στις δυτικές κοινωνίες επικρατεί η άποψη πως σε μια παιδική ιστορία όλα πρέπει να είναι ρόδινα, να μην υπάρχουν δραματοποιημένες καταστάσεις, ο θάνατος είναι ταμπού κα. Φυσικά αυτό δεν ισχύει και ευτυχώς η Rowling το γνωρίζει.

Τέλος η σειρά Harry Potter έχει 7 βιβλία, ένα για κάθε έτος του Harry από τότε που μπήκε στο γυμνάσιο. Καταλαβαίνετε λοιπόν πως ακόμη και αν το βιβλίο της 1ης γυμνασίου είναι παιδικό, τα επόμενα σταδιακά γίνονται πιο σκληρά.

Από τις ταινίες πρέπει να έχω δει μέχρι την 4η και τις βρίσκω όλες εκπληκτικές. Το casting, τα σκηνικά και τα κοστούμια είναι τέλεια! Πάντως μου φαίνεται λογικό οι επόμενες να είναι κατώτερες των προσδοκιών γιατί σιγά - σιγά η υπόθεση δυσκολεύει και γίνεται ακατάλληλη για ταινία.

WAntilles
03-09-10, 06:17
Εχεις επηρεαστεί αρνητικά από την 1η ταινία που'ναι παιδική ξεκάθαρα.

Είπαμε δεν κρίνω το story - το story μ' αρέσει, από τις 6 ταινίες που έχω δει.

Κρίνω τη γλώσσα και το ύφος των βιβλίων από το 1ο μισό του Philosopher's Stone που έχω διαβάσει.

nnn
03-09-10, 10:19
εχμ, τυχαία είδα το Half Blood Prince, έλεος πιο παιδικό από τα παιδικά (για τα γούστα μου πάντα) αυτό ήταν το σκοτεινό και τρομερό HP ?

mach
03-09-10, 10:35
Κατ'αρχην θα ήθελα να αναφέρω ότι μου φαίνεται λίγο περίεργο ότι ενήλικοι ασχολούνται με τον Πότερ :sneer: αλλά το αντιπαρέρχομαι και συνεχίζω:

L'immortel (http://www.imdb.com/title/tt1167638/)

Γαλλική περιπέτεια. Ένας Γάλλος "συνταξιούχος" μαφιόζος δέχεται δολοφονική επίθεση από αγνώστους και αποφασίζει να τακτοποιήσει το ζήτημα με το δικό του τρόπο.
Ο Ζαν Ρενό σε τυπικό, χιλιοφορεμένο ρόλο, λίγη δράση, λίγο οικογενειακό δράμα, λίγο αστυνομικό σασπένς, αρκετές βίαιες σκηνές, προβλέψιμη πλοκή.
Δεν είναι κακό αλλά εγώ ψιλοβαρέθηκα. Θεωρώ ότι δεν αξίζει για σινεμά, καλύτερα προτιμήστε σύντομο δανεισμό από κανά τόρρεντ :oneup:

flamelab
03-09-10, 13:15
Κι αφου ειδα και το ποστ του mach, νιωθω οτι γραφω τα posts επι ματαίω :p

ghbgr
03-09-10, 13:23
είδα το inception και γω..

Όχι ταινιάρα που θα αφήσει εποχή. Πολύ καλή σε γενικές γραμμές . Ο ακατανόμαστος :p τον έβγαλε πολυ καλά τον ρόλο (όπως συνηθίζει τελευταία (αλλά δν τον μπορω ρε γμτ). Έξυπνη η γενική ιδέα (και πολύ καλή η αποδοσή της), αν και όντως έχει τρελή ομοιότητα με το paprica όπως αναφέρθηκε και νωρίτερα. Πολύ όμορφα effect (ταινία για κλειστή αίθουσα ). Δεν με κούρασε καθόλου (μικρή εξαίρεση αποτελεί το μελόδραμα σε κάποια φάση).
αν και περι ορέξεως ... στα 10 θα έβαζα 7.7 (είμαι ανάμεσα στο 7 και στο 8 :p )

Erebos
03-09-10, 13:32
αν και όντως έχει τρελή ομοιότητα με το Paprika όπως αναφέρθηκε και νωρίτερα.

Μερικές ακόμα ταινίες που σίγουρα θα είχε δει ο Nolan:
- eXistenZ (http://www.imdb.com/title/tt0120907/) (1999) του τεράστιου David Cronenberg.
- 13th Floor (http://www.imdb.com/title/tt0139809/) (1999)
- Vanilla Sky (http://www.imdb.com/title/tt0259711/) (2001)

10 χρόνια δεν είχε πει ότι του πήρε να το γράψει?... :whistle:

ipo
03-09-10, 13:33
Είδα το Green Zone (http://www.imdb.com/title/tt0947810/). Πρόχειρο σενάριο, καλή ηθοποιία, κακής ποιότητας δράση που περιορίζεται στο κούνημα του φακού της κάμερας. Ένα καλό του ήταν ότι βλέπει τα γεγονότα χωρίς αμερικανοκεντρικό τρόπο. 4/10.

netlag
03-09-10, 13:39
Ειδα το Soul Kitchen.
ΟK , ευχαριστο ταινιακι, αλλα δεν μου εμεινε και τιποτα tbh.

Gemalde
03-09-10, 15:08
Inception. 9.5/10 απο εμένα :)

Εγώ αυτό που έχω να πω για την Rowling είναι οτι στο γυμνάσιο είχαμε την καθηγήτρια της γυμναστικής - που ήταν λίγο θεούσα - να μας μοιράζει κάτι μικρά βιβλιαράκια που έλεγαν μέσα πόσο σατανική είναι η συγγραφέας αυτή. Ανάφερε μάλιστα πως η ίδια η J.K.Rowling έχει δηλώσει επίσημα οτι είναι σατανίστρια. :p

WAntilles
03-09-10, 15:13
Μερικές ακόμα ταινίες που σίγουρα θα είχε δει ο Nolan:
- eXistenZ (http://www.imdb.com/title/tt0120907/) (1999) του τεράστιου David Cronenberg.

Την βρήκα χειρότερη από κάκιστη.

Μία ξεδιάντροπη αντιγραφή του Matrix.

Rebel Scum
03-09-10, 15:22
Την βρήκα χειρότερη από κάκιστη.

Μία ξεδιάντροπη αντιγραφή του Matrix.

Πότε πρόλαβε να αντιγράψει το matrix ρε Wan; Με διαφορά μικρότερη του μήνα βγήκαν στις αίθουσες :p

NeK
03-09-10, 18:27
Έλα ντε... :rolleyes:

MNP-10
03-09-10, 21:33
Την βρήκα χειρότερη από κάκιστη.

Μία ξεδιάντροπη αντιγραφή του Matrix.

Σαν υλοποιηση δεν ειναι καλη, αλλα για το genre αυτο που μετραει ειναι η ιδεα (virtual reality within virtual reality κατα το παρομοιο του dream within dream).

Την περιοδο 98-99 βγηκαν ταυτοχρονα διαφορες ταινιες που ασχολουνται με την πραγματικοτητα και την αμφιβολη φυση της, οπως και το τι παιζεται στο παρασκηνιο της πραγματικοτητας με τις διαφορες "οντοτητες": Truman Show, Dark City, 13th Floor, Existenz, Matrix κτλ. Μεχρι το 2001 ο αριθμος ειχε αυξηθει (πχ vanilla sky κτλ).

Αυτη η "συμπτωση" δεν ηταν αποτελεσμα τυχης, αλλα ουτε αποτελεσμα αντιγραφών της μιας ταινιας απο την αλλη.

Αν παρεις release dates existenz + matrix, θα δεις οτι δεν εχουν σοβαρες διαφορες (1-2 μηνες, αναλογα τη χωρα) οπότε ειναι προφανες οτι δεν ειναι αποτελεσμα αντιγραφης.

WAntilles
03-09-10, 23:32
...Dark City...

Κάκιστη καί αυτή.

Έχει αντιγράψει ξεδιάντροπα πάρα πολλά στοιχεία STAR WARS.

NeK
04-09-10, 01:45
Το ακούσαμε και αυτό! Πάω να συνέλθω τώρα από την ζαλάδα που με έπιασε προσπαθώντας να συνδέσω τις δύο ταινίες και να βγάλω κάποια ομοιότητα...

ipo
04-09-10, 03:04
Αυτη η "συμπτωση" δεν ηταν αποτελεσμα τυχης, αλλα ουτε αποτελεσμα αντιγραφών της μιας ταινιας απο την αλλη.
Το συλλογικό υποσυνείδητο υπονοείς; Δυσκολεύομαι να πιστέψω τις σχετικές θεωρίες. Ίσως κάποιο βιβλίο που έγινε διάσημο εκείνη την περίοδο στους σεναριογράφους, ίσως επαφές σε κοινωνικές εκδηλώσεις ή γενικότερα οι φήμες που κυκλοφορούν σχετικά με το τι προτίθεται να γυρίσει το κάθε στούντιο.

WAntilles
04-09-10, 03:12
Το ακούσαμε και αυτό! Πάω να συνέλθω τώρα από την ζαλάδα που με έπιασε προσπαθώντας να συνδέσω τις δύο ταινίες και να βγάλω κάποια ομοιότητα...

- Mind control == Force == Jedi/Sith (A New Hope - 1977)
- Μαύρες κάπες (robes) με κουκούλα --> μήπως αυτήν ήταν η ακριβής γκαρνταρόμπα του Emperor/Palpatine και των Sith (Return of the Jedi - 1983)
- Επίσης τα πρόσωπά τους ήταν τρομερά ρυτιδωμένα-καταπονημένα και κάτασπτα --> πάλι μήπως αυτό ήταν επακριβώς το μακιγιάζ (make up) του Emperor/Palpatine (Return of the Jedi - 1983)

Όχι λέω μήπως.

NeK
04-09-10, 03:29
Τα "πάρα πολλά" στοιχεία είναι τα μόλις... 3 που παρέθεσες τα οποία και δεν ισχύουν κιόλας; Οι μαύρες κάπες αποτελουν original στοιχείο των sw, η μήπως τα ρυτιδιασμένα πρόσωπα; Επίσης το tuning που έκανε ο πρωταγωνιστής και άλλαζε το περιβάλλον με την σκέψη του (εμφάνιζε πόρτες στους τοίχους, αλλάζαν ολόκληρες ζωές και μορφές οι άλλοι κλπ) έχει σχέση με το force pull και το force jump των sw;

ΟΧΙ βέβαια!

Σε λίγο θα μας πεις πως και το What dreams may come αντίγραψε στοιχεία από το sw γιατί έχει τύπους με μάυρες κάπες, με ρυτίδες που πετάνε και με την σκέψη τους αλλάζουν το περιβάλλον!

MNP-10
04-09-10, 03:35
Το συλλογικό υποσυνείδητο που υπονοείς; Δυσκολεύομαι να πιστέψω τις σχετικές θεωρίες. Ίσως κάποιο βιβλίο που έγινε διάσημο εκείνη την περίοδο στους σεναριογράφους, ίσως επαφές σε κοινωνικές εκδηλώσεις ή γενικότερα οι φήμες που κυκλοφορούν σχετικά με το τι προτίθεται να γυρίσει το κάθε στούντιο.

Ας πουμε οτι η συνειδηση της ανθρωποτητας (σε ενα επιπεδο πιο ενεργο απ'το υποσυνειδητο) μπορει και ενορχηστρωνει γεγονοτα τα οποια ειναι συμβολικα της πραγματικοτητας. Εν προκειμενω υπηρξε κατι (το 1998) του οποιου τα "echoes" βρηκαν ταυτοχρονα το δρομο τους σε ταινιες, μουσικη, βιβλια κτλ.

Τα 2 κεντρικα themes ειναι

- η υπερνικηση της καταπιεστικης ενεργειας απο εναν πρωτοπορο ανθρωπο που "εσπασε" τα δεσμα του - εν μεσω εξαιρετικα sophisticated control mechanisms. Η καταπιεστικη ενεργεια συμβολικα μπορει να παρουσιαζεται ως agents (matrix), reality directors (truman show), strangers (dark city) κτλ

- η "εξοδος" απ'τα virtual realities ή η κατανοηση τους ως τετοια (αυτη ειναι αρχαια παρομοιωση / σπηλια του Πλατωνα).

WAntilles
04-09-10, 03:48
Επίσης το tuning που έκανε ο πρωταγωνιστής και άλλαζε το περιβάλλον με την σκέψη του (εμφάνιζε πόρτες στους τοίχους, αλλάζαν ολόκληρες ζωές και μορφές οι άλλοι κλπ) έχει σχέση με το force pull και το force jump των sw;

ΟΧΙ βέβαια!

Βεβαίως.

Να σου θυμίσω το mind control υπάρχει από το 1977 (A New Hope):

- These aren't the droids you're looking for.
- These aren't the droids we're looking for.
- He can go about his business.
- You can go about your business.
- Move along.
- Move along.

κλπ..

MNP-10
04-09-10, 03:55
Βεβαίως.

Να σου θυμίσω το mind control υπάρχει από το 1977 (A New Hope):

- These aren't the droids you're looking for.
- These aren't the droids we're looking for.
- He can go about his business.
- You can go about your business.
- Move along.
- Move along.

κλπ..

Ειναι ελαχιστα τα στοιχεια ομοιοτητας και πολυ μακρια απ'το main theme. Αστο καλυτερα... παντως αμα θες ομοιοτητες, try this (http://www.youtube.com/watch?v=II_-QcW4Q4I)...:p

"this is the dog you are looking for"

mrsaccess
04-09-10, 04:05
Σιγά ρε παιδιά, παρθενογένεση στη τέχνη δεν υπάρχει, όλοι από κάπου κλέβουν. Το ίδιο έκανε και ο Lucas άλλωστε που αντέγραψε από παντού και χρησιμοποίησε αρχετυπικούς χαρακτήρες και στερεοτυπικές καταστάσεις.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 3 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Btw, το θέμα δεν είναι αν κλέβεις αλλά πόσο καλά μπορείς να δέσεις τα κλοπιμαία -και τα δικά σου- μεταξύ τους.

WAntilles
04-09-10, 04:19
Σιγά ρε παιδιά, παρθενογένεση στη τέχνη δεν υπάρχει, όλοι από κάπου κλέβουν. Το ίδιο έκανε και ο Lucas άλλωστε που αντέγραψε από παντού και χρησιμοποίησε αρχετυπικούς χαρακτήρες και στερεοτυπικές καταστάσεις.

Δεν αντιλέγω σε αυτά.

Τα ίδια αρχέτυπα έχει καί ο Lucas, καί ο Tolkien, καί η Rowling, καί τα Kill Bill, και πολλοί άλλοι και άλλες παραγωγές.

Αλλά να μη λέμε τώρα ότι το Dark City ήταν πρωτότυπη ταινία.

Απλά, έλεος.

EvilHawk
04-09-10, 11:16
- Mind control == Force == Jedi/Sith (A New Hope - 1977)
- Μαύρες κάπες (robes) με κουκούλα --> μήπως αυτήν ήταν η ακριβής γκαρνταρόμπα του Emperor/Palpatine και των Sith (Return of the Jedi - 1983)
- Επίσης τα πρόσωπά τους ήταν τρομερά ρυτιδωμένα-καταπονημένα και κάτασπτα --> πάλι μήπως αυτό ήταν επακριβώς το μακιγιάζ (make up) του Emperor/Palpatine (Return of the Jedi - 1983)

Όχι λέω μήπως.

Πςςςς τι είπες τώρα :respekt:
Τα ίδια τρία στοιχεία είχε και το Nosferatu (1922) :rofl:

George_Prix
04-09-10, 12:04
Ρε παιδια τι ασχολειστε τωρα...
Δεν εχετε μαθει ακομα το νομο WAntilles? :hmm:

Movie: Star Wars.
TV: Wonder Woman.
Ηθοποιοι: Οποιοσδηποτε συμμετειχε στα παραπανω.
Μουσικη: Οτιδηποτε ακουστηκε στα παραπανω.
Μητρικη του γλωσσα: Τα Αγγλικα :p
OS: Linux.
CPU: AMD
Graphics Card: Nvidia.
Καφες: Φραπε.

Το μοτιβο που εχει φτιαξει στο μυαλο του ο WAntilles, δεν αλλαζει οσα χρονια και να περασουν, οσες ταινιες και να βγουν, οσοι νεοι ηθοποιοι και να εμφανιστουν στο προσκηνιο, οσα λειτουργικα συστηματα και να βγουν, οσες καινοτομιες και να βρουνε οι αντιπαλες εταιριες...οσο...οσο...οσο....................

Μιλαμε για πραγματικο κολλημα. :down:

NeK
04-09-10, 12:30
Σαν υλοποιηση δεν ειναι καλη, αλλα για το genre αυτο που μετραει ειναι η ιδεα (virtual reality within virtual reality κατα το παρομοιο του dream within dream).

Την περιοδο 98-99 βγηκαν ταυτοχρονα διαφορες ταινιες που ασχολουνται με την πραγματικοτητα και την αμφιβολη φυση της, οπως και το τι παιζεται στο παρασκηνιο της πραγματικοτητας με τις διαφορες "οντοτητες": Truman Show, Dark City, 13th Floor, Existenz, Matrix κτλ. Μεχρι το 2001 ο αριθμος ειχε αυξηθει (πχ vanilla sky κτλ).

Αυτη η "συμπτωση" δεν ηταν αποτελεσμα τυχης, αλλα ουτε αποτελεσμα αντιγραφών της μιας ταινιας απο την αλλη.

Αν παρεις release dates existenz + matrix, θα δεις οτι δεν εχουν σοβαρες διαφορες (1-2 μηνες, αναλογα τη χωρα) οπότε ειναι προφανες οτι δεν ειναι αποτελεσμα αντιγραφης.

Τα πράγματα είναι απλά, επειδή το holywood είναι ένα "μικρό χωριό" όλα μαθαίνονται μεταξύ των παραγωγών/σκηνοθετών/σεναριογράφων. Παλαιότερα αφού έβγαινε μία ταινία με πρωτότυπο σενάριο/θεματολογία και γινότανε επιτυχία, τρέχαν όλοι και βγάζαν ανταγωνιστικές παραπλήσιες ταινίες.

Εκείνη την περίοδο όμως για λόγους που δεν τους γνωρίζω, φαίνεται πως αλλάξανε τροπάριο και σκεφτήκαν γιατί να περιμένουν να βγει πρώτα μία ταινία με την εκάστοτε ιδέα και να γίνει επιτυχία και μετά να την αντιγράψουμε και δεν κάνουμε μία ταινία ανταγωνιστική ταυτόχρονα και να δούμε ποια θα πετύχει; Δεν χρειάστηκε και πολύ να πείσουν τους παραγωγούς και τους επενδυτές.

Και έτσι λοιπόν έγινε και ξαφνικά έβλεπες παντού ταινίες με την ίδια ακριβώς θεματολογία να κάνουν σχεδόν ταυτόχρονα πρεμιέρα.

Παράδείγμα:

Καταστροφή του κόσμου από αστεροειδή:
Armageddon (http://www.imdb.com/title/tt0120591/) 1998
Deep Impact (http://www.imdb.com/title/tt0120647/) 1998

Και υπάρχουν και άλλα παραδείγματα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή.

Έτσι έγινε και με τα Truman Show, Dark City, 13th Floor, Existenz και Matrix.

Ούτε συλλογικές συνειδήσεις παίξαν ρόλο ούτε τίποτα, η εξήγηση είναι απλούστατη και έχει να κάνει με τον ανταγωνισμό στο holywood.

WAntilles
04-09-10, 15:19
Ρε παιδια τι ασχολειστε τωρα...
Δεν εχετε μαθει ακομα το νομο WAntilles? :hmm:

Μιλαμε για πραγματικο κολλημα. :down:

Άλλος βλέπω ν' ασχολείται, και άλλος να έχει το κόλλημα.

heloo
04-09-10, 19:29
The Lives of Others

Βλεπω στο rottentomatoes 93% και λεω καμια κουλτουριαρα θανε,κι'ομως η ταινια ειναι υπεροχη απο καθε αποψη.Συνιστατε ανεπιφυλακτα.

nnn
05-09-10, 11:54
Είδα το Robin Hood, από πότε οι Γάλλοι είχαν landing crafts ???? :lol:
Καλούτσικη και περνάει η ώρα.

Xouzouris
05-09-10, 12:43
Ειδα το Repo men χθες.

Εντελως σουρεαλ στα ορια του Ταραντιν-ισμου το σεναριο και οι σκηνες δρασης, δυστυχως οχι στα ιδια επιπεδα οι διαλογοι. Ενα ευχαριστο διωρο επι του καναπεος και λιγο τραβηγμενο απο τα μαλλια food for thought αν κατσει κανεις να κανει τον συνειρμο με την ολοενα αυξανομενη ταση εξαλειψης του ανθρωπισμου και της αναγωγης του κερδους σε υπερτατο αγαθο.

GZahos
05-09-10, 12:56
Είδα το Robin Hood, από πότε οι Γάλλοι είχαν landing crafts ???? :lol:
Καλούτσικη και περνάει η ώρα.

saving private bryan...

Και εγω το ιδιο σκεφτηκα. Οτι να ναι, πραγματικα.

Αλλα η ταινια ειναι διασκεδαστικη, αυτο ειναι σιγουρο.

Tiven
05-09-10, 18:18
Hobo with a shotgun (http://www.youtube.com/watch?v=LaoyLrUXEqE)
:rofl::rofl::rofl::rofl:

GZahos
05-09-10, 18:25
ahaahahaha!! τελειο! :rofl:

akilleas
05-09-10, 19:25
Hobo with a shotgun (http://www.youtube.com/watch?v=LaoyLrUXEqE)
:rofl::rofl::rofl::rofl:


ahaahahaha!! τελειο! :rofl:

ΟΥΙ!!!!!!!!!!
Τι είπες τώρα!!!!!
Εντελώς Ροντριγκεζική!!!!:worthy:
Αλλά αργεί λιγάκι!!!!:clap:
Εξάλλου περιμένουμε Machete!!!!:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

Erebos
05-09-10, 20:24
Σήμερα είδα το Samurai Avenger: The Blind Wolf (http://www.imdb.com/title/tt1243972/)...
http://www.youtube.com/watch?v=3sf4-4BkwOM
Sushi Western (κατά το Spaghetti Western), με katanες, αίματα, άντερα, αποκεφαλισμούς, και βυζιά. :rofl:
Μόνο ο Tarantino θα μπορούσε να είχε γυρίσει αυτή τη ταινία καλύτερα. Μιλάμε για ΠΟΛΥ κάψιμο... :twisted:

Burning Skies
05-09-10, 20:27
Σήμερα είδα το Samurai Avenger: The Blind Wolf (http://www.imdb.com/title/tt1243972/)...
http://www.youtube.com/watch?v=3sf4-4BkwOM
Sushi Western (κατά το Spaghetti Western), με katanες, αίματα, άντερα, αποκεφαλισμούς, και βυζιά. :rofl:
Μόνο ο Tarantino θα μπορούσε να είχε γυρίσει αυτή τη ταινία καλύτερα. Μιλάμε για ΠΟΛΥ κάψιμο... :twisted:

Τρελο ονομα ο προταγωνιστης... :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.