PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 [193] 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

nnn
29-09-10, 21:55
και για όσους δεν τους κάλεσε η Jessica να δουν την ταινία ακόμα

http://3.bp.blogspot.com/_00dBCjMFpCs/TGrsiEJmzbI/AAAAAAAABAI/OtZ5jZ3mupE/s1600/MachetePosterRodriguez.jpg

:p

mosaic
29-09-10, 21:58
.. η Michelle Rodriguez με την επιβλητική της παρουσία και ως αντάρτισσα :dwarf :2guns::shoot:
"έβαλε κάτω όλο το γυναικείο πληθυσμό από την ταινία"


Βρήκα τί θα ντυθώ τις απόκριες!! Luz ! (Character) :dwarf
πλάκα κάνω βεβαίως βεβαίως, ε μη φάμε ξύλο από το ετ... λολ
:p

tzelen
30-09-10, 12:00
Αγαπητοί admin, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να banάρετε, ανεξαιρέτως, όλους όσους είδαν το Machete πριν από εμένα και πριν κυκλοφορήσει επίσημα στην Ελλάδα. Ευχαριστώ για την συνεργασία.

nnn
30-09-10, 12:00
πάει για μπάνιο :p

George978
30-09-10, 18:14
Στο Taken εχετε δει οτι οι αλβανοι σε καποια σκηνη προς τη μεση και μετα πινουν μπυρα Βεργινα?:p

mach
01-10-10, 10:26
The Switch (http://www.imdb.com/title/tt0889573/) (Δωρητής Σπέρματος :lol: :lol: )

Ακόμα μια ευφάνταστη απόδοση αγγλικού τίτλου που έκανε πρεμιέρα χθες.
Ρομαντική """"κομεντί""""" με την Τζένιφερ την Άνιστον.
Με έσυρε δια της βιας το αίσθημα. Ευτυχώς εμφανιζόταν σε κάποιες σκηνές ο Jeff Goldblum και χαλάρωνε κάπως το μαρτύριο.
Αν είστε κοπέλα ή έχετε λιποτακτήσει στο άλλο στρατόπεδο, να πάτε να τη δείτε. Αν δεν ανήκετε στις παραπάνω κατηγορίες και πρέπει να τη δείτε... κουράγιο.

freshmeat
01-10-10, 10:46
The Switch (http://www.imdb.com/title/tt0889573/) (Δωρητής Σπέρματος :lol: :lol: )

Ακόμα μια ευφάνταστη απόδοση αγγλικού τίτλου που έκανε πρεμιέρα χθες.
Ρομαντική """"κομεντί""""" με την Τζένιφερ την Άνιστον.
Με έσυρε δια της βιας το αίσθημα. Ευτυχώς εμφανιζόταν σε κάποιες σκηνές ο Jeff Goldblum και χαλάρωνε κάπως το μαρτύριο.
Αν είστε κοπέλα ή έχετε λιποτακτήσει στο άλλο στρατόπεδο, να πάτε να τη δείτε. Αν δεν ανήκετε στις παραπάνω κατηγορίες και πρέπει να τη δείτε... κουράγιο.

Χα, η ταινία αλήθεια είναι εκνευριστικά γυναικεία, χαρά στο κουράγιο σου.
Όπως όταν είμαστε μικρά παιδιά και τα κοριτσάκια της παρέας παίζανε με κάτι ροζ σερβίτσια και κάνανε τσάι και πίνανε με το δαχτυλάκι σηκωμένο και το λέγανε παιχνίδι... έτσι και αυτό που είδες το λένε ταινία. Ανυπόφορο πράγμα.
Για να ρεφάρεις για αυτό που σου έκανε πρέπει να την πας στο piranha 3d.

ipo
01-10-10, 13:25
Για να ρεφάρεις για αυτό που σου έκανε πρέπει να την πας στο piranha 3d.
Κινηματογραφο-μαχίες. :p

NeuroN
01-10-10, 15:07
Kick Ass (http://www.imdb.com/title/tt1250777/) 10/10
no comments

Nozomi
01-10-10, 23:54
State of Play !
Χωρίς να είναι ΤΟ πολιτικό θρίλλερ, για τους θαυμαστές του είδους (όπως η αφεντιά μου), είναι καλό !

Άσχετο, αλλά μιας και είμαστε κομπιουτεράκηδες σ' αυτό το φόρουμ !
Πιστεύω ότι σίγουρα γίνονται deals στο Χόλυγουντ με τις εταιρείες κατασκευής υπολογιστών !
Αυτό γιατί ενώ π.χ στον Χάουζ μας έχουν ταράξει στα Μήλα (λες και δεν υπάρχουν άλλοι υπολογιστές!), στην συγκεκριμένη ταινία, όλοι οι χαρακτήρες είχαν laptops της DELL...
Τυχαίο ?:whistle:

MaFiOzOs_GR
02-10-10, 00:12
Άσχετο, αλλά μιας και είμαστε κομπιουτεράκηδες σ' αυτό το φόρουμ !
Πιστεύω ότι σίγουρα γίνονται deals στο Χόλυγουντ με τις εταιρείες κατασκευής υπολογιστών !
Αυτό γιατί ενώ π.χ στον Χάουζ μας έχουν ταράξει στα Μήλα (λες και δεν υπάρχουν άλλοι υπολογιστές!), στην συγκεκριμένη ταινία, όλοι οι χαρακτήρες είχαν laptops της DELL...
Τυχαίο ?:whistle:

Σίγουρα υπάρχουν συμφωνίες για διαφήμιση....
Δεν εξηγείτε αλλιώς που όλοι μα όλοι έχουν πχ από ένα iphone!!
Ειδικά σε κάτι teenage/college movies τα iphone είναι default επιλογή! :p

Mouse Potato
02-10-10, 00:15
Άσχετο, αλλά μιας και είμαστε κομπιουτεράκηδες σ' αυτό το φόρουμ !
Πιστεύω ότι σίγουρα γίνονται deals στο Χόλυγουντ με τις εταιρείες κατασκευής υπολογιστών !
Αυτό γιατί ενώ π.χ στον Χάουζ μας έχουν ταράξει στα Μήλα (λες και δεν υπάρχουν άλλοι υπολογιστές!), στην συγκεκριμένη ταινία, όλοι οι χαρακτήρες είχαν laptops της DELL...
Τυχαίο ?:whistle:


Σίγουρα υπάρχουν συμφωνίες για διαφήμιση....
Δεν εξηγείτε αλλιώς που όλοι μα όλοι έχουν πχ από ένα iphone!!
Ειδικά σε κάτι teenage/college movies τα iphone είναι default επιλογή! :p

Σίγουρα θα υπάρχουν ποσοστά από διαφημίσεις κλπ αλλά ας είμαστε και λίγο ρεαλιστικοί. Εκεί στο Αμέρικα η Apple έχει πολύ μεγάλο μερίδιο αγοράς. Το ότι βλέπω σε μια ταινία κάποιον απ' τα εκεί μέρη να κρατάει ένα iphone δεν μου προκαλεί καμία εντύπωση...

mrsaccess
02-10-10, 00:36
Φυσικά και είναι διαφήμιση, ο συγκεκριμένος τρόπος διαφήμισης ονομάζεται product placement. Κανείς δεν διαφημίζει δωρεάν, τα λογότυπα εξαφανίζονται στο άψε σβήσε αν δεν έχεις πληρωθεί για να τα δείξεις. ;)

Zus
02-10-10, 15:42
After Life. ΟΧΙ

septagram
03-10-10, 00:03
The Last Airbender
5/10

Lazy Dog
03-10-10, 02:20
The Man from Earth (2007) (http://www.imdb.com/title/tt0756683/)

Ενδιαφέρον....

freshmeat
04-10-10, 00:00
Λοιπόν, είπα να ρεφάρω για τις μπακατέλες που είδα τελευταία και πήρα να δω το Requiem for a Dream.
Δεν το είχα δει.
Είδα το The wrestler, το οποίο βρήκα συμπαθητικό, και είχα ακούσει/διαβάσει και κάμποσα.
Περίμενα ότι θα δω μια πολύ καλή ταινία.
Δεν περίμενα όμως να δω τόση ένταση.
Η ταινία είναι πάρα πολύ καλή. Πατάει σε μια ιστορία που από μόνη της έχει πολύ τραγικότητα. Αλλά από εκεί και πέρα σου έρχεται σα γροθιά στη φάτσα
-τρεις ηθοποιοί που κρατάνε τους κεντρικούς ρόλους να δίνουν ρέστα. Και η έμπειρη Burstyn, και ο πιτσιρικάς με την κοπέλα του είναι συγκλονιστικοί.
-η σκηνοθεσία είναι νευρώδης, ξέρει τί θέλει να δώσει στην κάθε σκηνή και το περνάει ξεκάθαρα. Χρησιμοποιεί πολλές πρωτότυπες τεχνικές, άλλες φορές χρησιμοποιεί τεχνάσματα videoclip, και δίνει έντονο εσωτερικό ρυθμό στο έργο, και ταυτόχρονο κεντρίζει κάθε στιγμή τα ανθρώπινα συναισθήματα του θεατή.
-το πακέτο κλείνει η στοιχειωμένη μουσική επένδυση (φαντάζομαι οι περισσότεροι θα έχετε ακούσει το κεντρικό θέμα).
Από τις ταινίες που σου χαλάνε τον ύπνο, αργείς να τις ξεχάσεις.

ipo
04-10-10, 00:26
Από τις ταινίες που σου χαλάνε τον ύπνο, αργείς να τις ξεχάσεις.
Γι' αυτό ακριβώς δε μου άρεσε, ούτε θα ήθελα να ξαναδώ αντίστοιχη ταινία, όσο καλή και να είναι η υλοποίησή της. Σου αρέσει δηλαδή που σου χάλασε ο ύπνος; Ακούω το soundtrack στο ραδιόφωνο και αλλάζω σταθμό κατευθείαν, διότι έχουν συνδυαστεί τα έντονα αρνητικά συναισθήματα της ταινίας με αυτό (σαν το "κουρδιστό πορτοκάλι" και την κλασσική μουσική που είχαν υποβάλει στον ήρωα. Άλλη μία ταινία που μετάνιωσα που είδα...).

Rebel Scum
04-10-10, 00:28
Πολύ μαυρίλα αυτή η ταινία...δεν μπορώ να πω ότι με επηρρέασε αλλά στο τέλος δεν κατάλαβα και το νόημα.

flamelab
04-10-10, 00:29
Πολύ μαυρίλα αυτή η ταινία...δεν μπορώ να πω ότι με επηρρέασε αλλά στο τέλος δεν κατάλαβα και το νόημα.

Το νόημα: Nαρκωτικά = :medic:

Απλα το'δειξε με πολύ δραματικό τρόπο (το χερι του πιτσιρικά πριν το τελος δεν ξεχνιέται...)

Burning Skies
04-10-10, 00:30
Too soft... Αν ψαχνετε για ταινια που θα μετανιωσετε που την ειδατε, δειτε το A serbian film....

Μπροστα του το Antichrist ηταν ευπεπτο και ευχαριστο. :p

Mouse Potato
04-10-10, 00:30
@ipo δηλαδή δεν σ' αρέσουν ταινίες που σε συγκλονίζουν και σε βάζουν σε μονοπάτια προβληματισμών και σκέψεων;

Διόρθωσέ με αν δεν κατάλαβα καλά.

WAntilles
04-10-10, 00:37
@ipo δηλαδή δεν σ' αρέσουν ταινίες που σε συγκλονίζουν και σε βάζουν σε μονοπάτια προβληματισμών και σκέψεων;

Ακόμα και αυτά χρειάζονται / πρέπει να γίνονται με μέτρο, όπως τα πάντα.

ipo
04-10-10, 00:37
@ipo δηλαδή δεν σ' αρέσουν ταινίες που σε συγκλονίζουν και σε βάζουν σε μονοπάτια προβληματισμών και σκέψεων;

Διόρθωσέ με αν δεν κατάλαβα καλά.
Δε μου αρέσουν οι ταινίες που μου αφήνουν έντονα αρνητικά συναισθήματα στο τέλος τους. Δεν πηγαίνω στον κινηματογράφο για να ψυχαγωγηθώ αναλογιζόμενος τις άσχημες πτυχές της ζωής, αλλά για να διασκεδάσω. Προσωπική επιλογή και φυσικά σεβαστές οι αντίθετες.

Mouse Potato
04-10-10, 00:43
Ακόμα και αυτά χρειάζονται / πρέπει να γίνονται με μέτρο, όπως τα πάντα.

Σαφώς και πρέπει να γίνονται με μέτρο. Κάτι εντελώς υποκειμενικό κατά την γνώμη μου. Άλλες αντοχές έχεις εσύ, άλλες εγώ.

Την συγκεκριμένη ταινία την βρίσκω συγκλονιστική. Παρ' ότι κινείται σε γνωστές/χιλιοειπωμένες/χιλιοπαιγμένες ιστορίες σου αφήνει έναν προβληματισμό και σε απωθεί απ' τον κόσμο που παρουσιάζει.


Δε μου αρέσουν οι ταινίες που μου αφήνουν έντονα αρνητικά συναισθήματα στο τέλος τους. Δεν πηγαίνω στον κινηματογράφο για να ψυχαγωγηθώ αναλογιζόμενος τις άσχημες πτυχές της ζωής, αλλά για να διασκεδάσω. Προσωπική επιλογή και φυσικά σεβαστές οι αντίθετες.

Απόλυτα σεβαστή...

Rebel Scum
04-10-10, 00:45
Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι στο τέλος δεν επήλθε η κάθαρση με την έννοια του αρχαίου δράματος.

Η υλοποίηση της ήταν πράγματι πολύ καλή αλλά η τέχνη (η σημαντική τουλάχιστο) πρέπει να έχει νόημα.

Και για εμένα αυτή η ταινία δεν είχε.

Mouse Potato
04-10-10, 00:48
Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι στο τέλος δεν επήλθε η κάθαρση με την έννοια του αρχαίου δράματος.

Η υλοποίηση της ήταν πράγματι πολύ καλή αλλά η τέχνη (η σημαντική τουλάχιστο) πρέπει να έχει νόημα.

Και για εμένα αυτή η ταινία δεν είχε.

Εμένα απ' την άλλη μ' άρεσε το ending. Ήρθαν οι από μηχανής θεοί και διόρθωσαν την όλη φάση... :p

WAntilles
04-10-10, 00:49
Εγώ από την άλλη τσαντίστηκα σήμερα, γιατί επειδή είναι αλήτης, θα δούμε ξανά στην μεγάλη οθόνη το καλύτερο μακράν STAR WARS Ep. το 2016.

flamelab
04-10-10, 00:52
Εγώ από την άλλη τσαντίστηκα σήμερα, γιατί επειδή είναι αλήτης, θα δούμε ξανά στην μεγάλη οθόνη το καλύτερο μακράν STAR WARS Ep. το 2016.

Α όπου να'ναι δηλαδη :drunk:

Κι εγω που νομιζα οτι ο Ταραντινο ειναι ημιτρελος που θα βγαλει το νεο Kill Bill το 2014

ipo
04-10-10, 00:53
Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι στο τέλος δεν επήλθε η κάθαρση με την έννοια του αρχαίου δράματος.

Η υλοποίηση της ήταν πράγματι πολύ καλή αλλά η τέχνη (η σημαντική τουλάχιστο) πρέπει να έχει νόημα.

Και για εμένα αυτή η ταινία δεν είχε.
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Και εξηγούμαι:

κάθαρση = ο εξαγνισμός (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82), η λύτρωση (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BB%CF%8D%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7) από τη συναισθηατική ένταση που νιώθει ο θεατής ενός τραγικού έργου, όταν, με την λύση του δράματος, αποκαθίσταται η έννομη και η ηθική τάξη
http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B1%CF%81%CF%83%CE%B7

Η κάθαρση με τη μορφή του happy end θα ήταν καταστροφική για μία ταινία που πραγματεύεται ανθρώπινα αδιέξοδα (ναρκωτικά, παρανοϊκή ματαιοδοξία, αλλοτρίωση). Ούτε κάθαρση με τη μορφή της δικαίωσης μπορεί να υπάρξει για κάποιον που ακολούθησε εξ ορισμού λανθασμένο δρόμο, σε έναν κόσμο στον οποίο δυστυχώς διαιωνίζονται κάποιες άσχημες καταστάσεις.

Καλή είναι σαν εκπαιδευτική ταινία, ως παράδειγμα προς αποφυγή, αλλά δε μου άρεσε για τους λόγους που είπα πριν.

Rebel Scum
04-10-10, 00:56
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Και εξηγούμαι:

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B1%CF%81%CF%83%CE%B7

Η κάθαρση με τη μορφή του happy end θα ήταν καταστροφική για μία ταινία που πραγματεύεται ανθρώπινα αδιέξοδα (ναρκωτικά, παρανοϊκή ματαιοδοξία, αλλοτρίωση). Ούτε κάθαρση με τη μορφή της δικαίωσης μπορεί να υπάρξει για κάποιον που ακολούθησε εξ ορισμού λανθασμένο δρόμο, σε έναν κόσμο στον οποίο δυστυχώς διαιωνίζονται κάποιες άσχημες καταστάσεις.

Καλή είναι σαν εκπαιδευτική ταινία, ως παράδειγμα προς αποφυγή, αλλά δε μου άρεσε για τους λόγους που είπα πριν.

Ακριβώς για αυτό το λόγο είπα με την έννοια του αρχαίου δράματος....κάθαρση σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει happy ending.

ipo
04-10-10, 00:58
Ακριβώς για αυτό το λόγο είπα με την έννοια του αρχαίου δράματος....κάθαρση σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει happy ending.
Μα δε μίλησα μόνο για happy end, αλλά και για δικαίωση. Ούτε αυτή μπορεί να συνδυαστεί ρεαλιστικά με το συγκεκριμένο σενάριο. Θα ήταν αμερικανιά (από αυτές που μου αρέσουν :p) αν γινόταν κάτι τέτοιο.


κάθαρση = ο εξαγνισμός (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82), η λύτρωση (http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BB%CF%8D%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7) από τη συναισθηατική ένταση που νιώθει ο θεατής ενός τραγικού έργου, όταν, με την λύση του δράματος, αποκαθίσταται η έννομη και η ηθική τάξη

Rebel Scum
04-10-10, 01:08
Μα δε μίλησα μόνο για happy end, αλλά και για δικαίωση. Ούτε αυτή μπορεί να συνδυαστεί ρεαλιστικά με το συγκεκριμένο σενάριο. Θα ήταν αμερικανιά (από αυτές που μου αρέσουν :p) αν γινόταν κάτι τέτοιο.

Δεν είμαι βέβαιος ότι αυτή η έννοια είναι σωστή/πλήρης...να στο πω αλλιώς , στον Οιδίποδα στο τέλος ο ίδιος έβγαλε τα μάτια του και η Ιοκάστη αυτοκτόνησε...αυτό ήταν κάθαρση.

ghbgr
04-10-10, 01:46
Λοιπόν, είπα να ρεφάρω για τις μπακατέλες που είδα τελευταία και πήρα να δω το Requiem for a Dream.
Δεν το είχα δει..

Θεωρώ κ γω πως είναι πολύ μεγάλη ταινία. Τη σκεφτόμουν κ εγώ για πάνω από βδομάδα.
Δεν θεωρώ πως είναι όμως must see καθώς δεν είναι εύκολο να γίνει αποδεκτή από όλους.


Γι' αυτό ακριβώς δε μου άρεσε, ούτε θα ήθελα να ξαναδώ αντίστοιχη ταινία, όσο καλή και να είναι η υλοποίησή της. Σου αρέσει δηλαδή που σου χάλασε ο ύπνος; Ακούω το soundtrack στο ραδιόφωνο και αλλάζω σταθμό κατευθείαν, διότι έχουν συνδυαστεί τα έντονα αρνητικά συναισθήματα της ταινίας με αυτό (σαν το "κουρδιστό πορτοκάλι" και την κλασσική μουσική που είχαν υποβάλει στον ήρωα. Άλλη μία ταινία που μετάνιωσα που είδα...).

Η υλοποίηση της ιδέας και του θέματος των ναρκωτικών ήταν άριστη μέσα στην ταινία. Αρχικά έδειξε την πλευρά που όλα έμοιαζαν "σωστά" και "όμορφα".. και πολύ απότομα σου δίνει στο πιάτο το πόσο γρήγορα γίνεται κάποιος έρμαιο των ναρκωτικών, να νιώσεις όσο το δυνατόν πιο κοντά σου τον κίνδυνο.
Μπορεί να μου χάλασε τον ύπνο για πέντε μέρες, αλλά γενικότερα μπήκα στη διαδικασία να σκεφτώ κάποια πράγματα για ένα πολύ σοβαρό θέμα.
Επιτυχημένη ταινία για μένα είναι ακριβώς αυτή που δεν θα ξεχαστεί μέσα σε 2 μέρες, αλλά θα αποσχολήσει το μυαλό μου για πολύ περισσότερο.
τώρα για το αν θα την πρότεινα για όλους είναι άλλο θέμα. Δεν είναι ταινία για να ψυχαγωγηθείς αλλά σίγουρα την θεωρώ αριστούργημα.


Ακόμα και αυτά χρειάζονται / πρέπει να γίνονται με μέτρο, όπως τα πάντα.

Δεν θεωρώ πως στην τέχνη μπορούμε να ορίσουμε μέτρα και σταθμά. Ο καθένας επιλέγει και δέχεται αυτά που νομίζει ότι αρμόζουν στην ιδιοσυγκρασία του. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να το δει ή/και να του αρέσει.
Οι καλλιτέχνες πρέπει να νιώθουν ελεύθεροι να εκφραστούν (πάντα, χωρίς να επεμβαίνουν στις ελευθερίες άλλων).


Δε μου αρέσουν οι ταινίες που μου αφήνουν έντονα αρνητικά συναισθήματα στο τέλος τους. Δεν πηγαίνω στον κινηματογράφο για να ψυχαγωγηθώ αναλογιζόμενος τις άσχημες πτυχές της ζωής, αλλά για να διασκεδάσω. Προσωπική επιλογή και φυσικά σεβαστές οι αντίθετες.

Απόλυτα σεβαστό και κατανοητό. Συμφωνώ, τις περισσότερες φορές αυτό επιδιώκω κ εγώ. όπως είπα και πριν δν είναι ψυχαγωγική ταινία.


Σαφώς και πρέπει να γίνονται με μέτρο. Κάτι εντελώς υποκειμενικό κατά την γνώμη μου. Άλλες αντοχές έχεις εσύ, άλλες εγώ.

Ακριβώς γ αυτό πιστεύω πως δεν μπορεί να υπάρξει μέτρο. Τα όρια του καθενός διαφέρουν κατά πολύ.
Αν στη μουσική υπήρχε μέτρο στην έκφραση πολλά είδη μουσικής δεν θα τα είχαμε γνωρίσει ποτέ.


Την συγκεκριμένη ταινία την βρίσκω συγκλονιστική. Παρ' ότι κινείται σε γνωστές/χιλιοειπωμένες/χιλιοπαιγμένες ιστορίες σου αφήνει έναν προβληματισμό και σε απωθεί απ' τον κόσμο που παρουσιάζει.


:oneup:

WAntilles
04-10-10, 01:52
Δεν θεωρώ πως στην τέχνη μπορούμε να ορίσουμε μέτρα και σταθμά. Ο καθένας επιλέγει και δέχεται αυτά που νομίζει ότι αρμόζουν στην ιδιοσυγκρασία του. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να το δει ή/και να του αρέσει.
Οι καλλιτέχνες πρέπει να νιώθουν ελεύθεροι να εκφραστούν (πάντα, χωρίς να επεμβαίνουν στις ελευθερίες άλλων).

Μα δεν αναφέρθηκα στον δημιουργό. Αυτός μπορεί να κάνει ό,τι του καπνίσει.

Αναφέρθηκα στον αναγνώστη/ακροατή/θεατή.

ghbgr
04-10-10, 02:02
Μα δεν αναφέρθηκα στον δημιουργό. Αυτός μπορεί να κάνει ό,τι του καπνίσει.

Αναφέρθηκα στον αναγνώστη/ακροατή/θεατή.

οκ. κατάλαβα λάθος. με βρίσκεις σύμφωνο.

Επίτρεψέ μου μία ετυμολογική παρατήρηση.


Η λέξη "ψυχαγωγία" έχει διπλή σημασία. Εκτός από την "ευχαρίστηση" μπορεί να υποδηλώσει και την διάπλαση, την καλλιέργεια της ψυχής.

σωστή παρατήρηση. δική μου λάθος διατύπωση. αυτό που θέλω να πω βγαίνει από το σύνολο της απάντησης μου.

ipo
04-10-10, 02:09
...
Δεν είναι ταινία για να ψυχαγωγηθείς αλλά σίγουρα την θεωρώ αριστούργημα.
...
όπως είπα και πριν δν είναι ψυχαγωγική ταινία.
Επίτρεψέ μου μία ετυμολογική παρατήρηση. Δε διαφωνούμε σε κάτι, απλά, όπως έλεγε ο Σωκράτης, ας ορίσουμε τις έννοιες πριν αρχίσουμε να συζητούμε, ώστε να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε. :)

Η λέξη "ψυχαγωγία" έχει διπλή σημασία. Εκτός από την "ευχαρίστηση", μπορεί επίσης να δηλώνει τη διάπλαση, την καλλιέργεια της ψυχής. Εσύ χρησιμοποιείς την πρώτη έννοια, ενώ εγώ τη δεύτερη λέγοντας:

Δε μου αρέσουν οι ταινίες που μου αφήνουν έντονα αρνητικά συναισθήματα στο τέλος τους. Δεν πηγαίνω στον κινηματογράφο για να ψυχαγωγηθώ αναλογιζόμενος τις άσχημες πτυχές της ζωής, αλλά για να διασκεδάσω. Προσωπική επιλογή και φυσικά σεβαστές οι αντίθετες.



Ψυχαγωγία Vs. Διασκέδαση

«Oι δύο έννοιες (διασκέδαση-ψυχαγωγία) διαφέρουν όσο η μέρα από τη νύχτα. Η διασκέδαση γίνεται στα στέκια της νύχτας, στα 'ελληνάδικα' και σκυλάδικα, με αλλοδαπές κυρίως αρτίστες. Η λέξη διασκέδαση παράγεται απ' το σκεδάννυμι που σημαίνει διασκορπίζω έγνοιες με το σκέπαρνον 'σκεπάρνι' . Σπάω πιάτα, (σ)κεάζω ('σχίζω'), καθώς ο (σ)και-άδας: Καιάδας, το 'σχισμένο βάραθρο' είναι το σκηνικό. Το ψυχαγωγώ, αντιθέτως, 'ευφραίνω, τέρπω, μορφώνω, διαπλάθω, καλλιεργώ' παράγεται από τις (λέξεις) ψυχή+άγω.

http://sites.google.com/site/bishopphotios/home/dokimia/psychagogiavsdiaskedase

Mouse Potato
04-10-10, 02:22
Μιας και μιλάμε για την συγκεκριμένη ταινία, δεν μπορούμε να μην αναφερθούμε στο soundtrack αυτής. Το original score λοιπόν είναι γραμμένο απ' τον Clint Mansell (http://en.wikipedia.org/wiki/Clint_Mansell), φίλο του Aronofsky.

Πρόσφατα έμαθα πως ένα επίσης γνωστό soundtrack, αυτό της ταινίας "The fountain", είναι γραμμένο απ' τον ίδιο.

Clint Mansell - Death is the Road to Awe (http://www.youtube.com/watch?v=ihF_aXi-Huk)

Αξίζει κάθε sec. Απολαύστε...

nnn
04-10-10, 09:47
Splice, what a nice patata
ούτε για DVD :lol:

3lbereth
04-10-10, 10:20
Πρόσφατα έμαθα πως ένα επίσης γνωστό soundtrack, αυτό της ταινίας "The fountain", είναι γραμμένο απ' τον ίδιο.

Clint Mansell - Death is the Road to Awe (http://www.youtube.com/watch?v=ihF_aXi-Huk)

Αξίζει κάθε sec. Απολαύστε...

:worthy: 8λεπτο αριστούργημα...
[Δακρύζω όποτε το ακούω - και τώρα είμαι στο γραφείο και δεν είμαστε για τέτοια πράματα...]

manicx
04-10-10, 11:48
Predators: Να πω τα αρνητικά πρώτα... Προβλέψιμη. Θετικά... Όλα τα άλλα. Ότι πιο κοντινό στο original με δράση από το πρώτο δευτερόλεπτο. Την είδα ΠΟΛΥ ευχάριστα.

wisdompa
04-10-10, 11:58
Μιας και μιλάμε για την συγκεκριμένη ταινία, δεν μπορούμε να μην αναφερθούμε στο soundtrack αυτής. Το original score λοιπόν είναι γραμμένο απ' τον Clint Mansell (http://en.wikipedia.org/wiki/Clint_Mansell), φίλο του Aronofsky.

Πρόσφατα έμαθα πως ένα επίσης γνωστό soundtrack, αυτό της ταινίας "The fountain", είναι γραμμένο απ' τον ίδιο.

Clint Mansell - Death is the Road to Awe (http://www.youtube.com/watch?v=ihF_aXi-Huk)

Αξίζει κάθε sec. Απολαύστε...
Μαγευτικό.....κάθε του δευτερόλεπτο.
και η ταινία εξίσου καλή

Clint rulez..:oneup:

SyMpToM
04-10-10, 13:33
Μιας και μιλάμε για την συγκεκριμένη ταινία, δεν μπορούμε να μην αναφερθούμε στο soundtrack αυτής. Το original score λοιπόν είναι γραμμένο απ' τον Clint Mansell (http://en.wikipedia.org/wiki/Clint_Mansell), φίλο του Aronofsky.

Πρόσφατα έμαθα πως ένα επίσης γνωστό soundtrack, αυτό της ταινίας "The fountain", είναι γραμμένο απ' τον ίδιο.

Clint Mansell - Death is the Road to Awe (http://www.youtube.com/watch?v=ihF_aXi-Huk)

Αξίζει κάθε sec. Απολαύστε...

Να μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε και την συμμετοχή των θεούληδων Mogwai στο εκπληκτικό αυτό Soundtrack

Κατα τα άλλα...From Paris with Love. Περνάει η ώρα, ένα 6/10 απο μένα.

[Insomniac]
04-10-10, 16:48
Το νόημα: Nαρκωτικά = :medic:

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αν δεις το Requiem for a dream ως μια ταινία που μιλά απλά για το αδιέξοδο των ναρκωτικών έχεις χάσει ένα μεγάλο κομμάτι της. Καταρχήν imo η πιο τραγική φιγούρα της ταινίας είναι η μητέρα που καμία σχέση δεν είχε με αυτά (εξαιρούνται τα χάπια που άρχισε να παίρνει στο τέλος).


Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι στο τέλος δεν επήλθε η κάθαρση με την έννοια του αρχαίου δράματος.

Η υλοποίηση της ήταν πράγματι πολύ καλή αλλά η τέχνη (η σημαντική τουλάχιστο) πρέπει να έχει νόημα.

Και για εμένα αυτή η ταινία δεν είχε.

Δεν έχει νόημα μια ταινία που περιγράφει με άψογο τρόπο ανθρώπινα αδιέξοδα (όπως πολύ εύστοχα σημείωσε ο ipo λίγο πιο κάτω), τραγικές καταστάσεις απομόνωσης και μοναξιάς και ζωές χωρίς νόημα που η καθεμιά προσπαθεί, μάταια φυσικά, να βρει "παρηγοριά" μέσα από το δικό της "ναρκωτικό", ζώντας σε ένα ψεύτικο κόσμο παραισθήσεων; Ναι, τα περιγράφει με ωμό τρόπο. Ναι, είναι βαριά ταινία που σου σφίγγει το στομάχι. Αλλά imo με τίποτα δεν λες πως δεν είχε νόημα.

Όσο για την κάθαρση μια χαρά έρχεται στο τέλος με τη μορφή φυσικά της θείας δίκης και της σκληρής πραγματικότητας.

Η ταινία αυτή για μένα είναι απλά άψογη!


Μιας και μιλάμε για την συγκεκριμένη ταινία, δεν μπορούμε να μην αναφερθούμε στο soundtrack αυτής. Το original score λοιπόν είναι γραμμένο απ' τον Clint Mansell (http://en.wikipedia.org/wiki/Clint_Mansell), φίλο του Aronofsky.

Πρόσφατα έμαθα πως ένα επίσης γνωστό soundtrack, αυτό της ταινίας "The fountain", είναι γραμμένο απ' τον ίδιο.

Clint Mansell - Death is the Road to Awe (http://www.youtube.com/watch?v=ihF_aXi-Huk)

Αξίζει κάθε sec. Απολαύστε...

Αριστουργηματική ταινία με ακόμη καλύτερο soundtrack! :oneup:

Δυστυχώς ο Aronofsky μας τα χάλασε με το Wrestler, αλλά ας ελπίσουμε πως θα επιστρέψει δυναμικά.

Mouse Potato
04-10-10, 16:56
;3730563']Δυστυχώς ο Aronofsky μας τα χάλασε με το Wrestler, αλλά ας ελπίσουμε πως θα επιστρέψει δυναμικά.

Αξιόλογο και το Wrestler κατά την γνώμη μου. Επίσης απίστευτη ηθοποιία απ' τον Rourke...

[Insomniac]
04-10-10, 17:34
Αξιόλογο και το Wrestler κατά την γνώμη μου. Επίσης απίστευτη ηθοποιία απ' τον Rourke...

Για μένα, μια μέτρια ταινία απλά. Τίποτα το ιδιαίτερο. Κλασικό story με μελό καταστάσεις και τέλος που το βλέπεις από μίλια μακριά. Προσπάθησε ο σκηνοθέτης, προσπάθησε και ο Rourke, αλλά imo δεν ήταν αρκετό.

Mouse Potato
04-10-10, 17:45
;3730690']Για μένα, μια μέτρια ταινία απλά. Τίποτα το ιδιαίτερο. Κλασικό story με μελό καταστάσεις και τέλος που το βλέπεις από μίλια μακριά. Προσπάθησε ο σκηνοθέτης, προσπάθησε και ο Rourke, αλλά imo δεν ήταν αρκετό.

Imo απ' τις καλύτερες δυνατές αποδόσεις ενός true story...

Σήμερα το βράδυ λέω να το ξαναδώ... :p

manicx
04-10-10, 17:45
;3730690']Για μένα, μια μέτρια ταινία απλά. Τίποτα το ιδιαίτερο. Κλασικό story με μελό καταστάσεις και τέλος που το βλέπεις από μίλια μακριά. Προσπάθησε ο σκηνοθέτης, προσπάθησε και ο Rourke, αλλά imo δεν ήταν αρκετό.

Μέτρια η καλύτερη ταινία που έχει βγει τα τελευταία χρόνια; Η μοναδική ταινία που ενώ άλλοι ψάχνονταν με τα happy endings δεν φοβήθηκε να πει κατάμουτρα την αλήθεια; Το The Wrestler είναι ένα αριστούργημα από κάθε άποψη. Ο Rourke έπλασε έναν χαρακτήρα από το πουθενά τη στιγμή που άλλοι πλάθονται διαβάζοντας 10 φορές το σενάριο και πάλι πιάνουν ρηχά. Η αναπαράσταση του χώρου του Professional Wrestling είναι ΑΨΟΓΗ και δείχνει πόσο προσπάθησε ο Αρονόφσκι να δώσει πιστά το τι γίνεται εκεί. Ένας παλαιστής που βρίσκει περισσότερο σεβασμό και αγάπη στα ρινγκ παρά από τον κόσμο έξω από αυτά. Αυτή η ταινία είναι πιο επίκαιρη σήμερα από ποτέ.

Mouse Potato
04-10-10, 17:48
Διαβάστε και αυτό:


Actor Nicolas Cage entered negotiations in October 2007 to star as Randy. The following month, Cage left the project after attending a Ring of Honor show in New York City, and Mickey Rourke replaced the actor in the lead role. According to Aronofsky, Cage pulled out of the movie because Aronofsky wanted Rourke as the lead character.

Αν γινόταν αυτό θα μπορούσαμε να μιλάμε για καταστροφή! :p

freshmeat
04-10-10, 19:23
Χαμός βλέπω με το Requiem.
Για να τελειώσω από τη μεριά μου το σχολιασμό, νομίζω ότι είναι η κλασσική περίπτωση που έχεις ένα απλά καλό σενάριο για μια συνηθισμένη ιστορία, αλλά οι πρωταγωνιστές, ο σκηνοθέτης και το score δένονται τόσο αρμονικά που το σύνολο απογειώνεται.
Στη ζωή μου έχω συναντήσει πολύ τραγικότερες καταστάσεις, οπότε ας πούμε ότι αυτό που με συγκίνησε στην ταινία δεν ήταν το θέμα της αλλά η όλη δομή της. Οπότε για αυτό λέω πολλά μπράβο στους συντελεστές.
Το wrestler δε συγκρίνεται γιατί είναι άλλη ταινία. Ενώ στο requiem ο ρεαλισμός αποδίδεται ποιητικά, με μουσική, με κίνηση της κάμερας, με το παιχνίδι του ρυθμού, στο wrestler αποδίδεται χύμα, όπως θα έπρεπε για το θέμα της ταινίας. Καλή κι αυτή, μου άρεσε, αλλά το requiem θα το θυμάμαι.
Τους τελευταίους μήνες είδα κάμποσα, μερικά έχω αναφέρει, κάποια που τα πέρασα ντούκου λόγω ασημαντότητας τα αναφέρω περιληπτικά:
Knight and Day
Πλάκα είχε, αλλά τίποτα σπουδαίο. Η υπερβολή εξυπηρετεί την κωμικότητα, και δε γίνεται για λόγους μάτσο εντυπωσιασμού. Η Cameron είναι κούκλα όπως πάντα, ο Κρουζ στέκεται αξιοπρεπώς, η ταινία είναι γενικά διασκεδαστική.

Predators
Καλή δράση, αμείωτο ενδιαφέρον, κάποιες σεναριακές τούμπες δεν στέκονται, το κάστινγκ δε μου κόλλησε καλά, ο Brody δεν ταίριαζε για αυτό το ρόλο, η φάτσες του έβγαζαν κωμικότητα που δεν ταίριαζε, ο Fishburne εκτός τόπου και χρόνου (αλλά φταίει ο αστήρικτος λογικά ρόλος του), τα εφέ αναμενόμενα, η σκηνοθεσία τίποτα αξιόλογο, απλή διεκπεραίωση.
Οχι κακή, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.

Robin Hood
Εντάξει, καλή ταινία, αλλά περίμενα πολλά πολλά περισσότερα. Σκηνοθέτης Scott, με ένα πλήθος τόσων και τέτοιων αστέρων, μπορούσε να βγεί κάτι πολύ ανώτερο. Οι σκηνές δράσης είναι πραγματικά πολύ καλές, εδώ μιλά η εμπειρία του Σκοτ, αλλά πολύ λίγες για τη διάρκεια του έργου. Η δε σεναριακή πλοκή που καλύπτει τη μεγαλύτερη διάρκεια του έργου δεν είναι καλά δουλεμένη.
Το τέλος αστείο...

Karate Kid 2010
Αν και remake, πολύ καλύτερο από το πρώτο. Και αυτό περισσότερο για τους ρόλους, γιατί το σενάριο ακολουθεί την ίδια οδό. Αλλά από σύγκριση Jaden Smith - Ralph Macchio και ξανθοί βλαμμένοι αμερικάνοι τηνέιτζερς - χαριτωμένα κινεζάκια, η πλάστιγγα γέρνει συντριπτικά υπερ του 2010.
Μόνο ο Μιγιάγκι παραμένει αξεπέραστος.

Μachete
Tαινία που δεν πρέπει να την πάρεις στα σοβαρά. Περιέχει όλες τις μορφές του σεναριακά απίθανου, είναι τραβηγμένη μέχρι εκεί που δεν πάει, αλλά αυτό γίνεται αυτοσαρκαστικά. Αν την πιστέψεις ως μια ταινία δράσης θα αγανακτήσεις με αυτά που θα δεις (εκτός από κάτι πολύ σπουδαίες αρτίστες :twisted: ), αν πατήσεις πάνω στην ειρωνία και τον αυτοσαρκασμό της θα τη διασκεδάσεις.
Αλλά και πάλι, πολύ hype... Δεν αξίζει όσο η φήμη της.

The Cottage (http://www.youtube.com/watch?v=OV6R7tXbVlE)
Αγγλική horror-comedy.
Πολύ αστεία, πραγματικά. Κορύφωση ο τύπος με την αστεία φάτσα, που ενώ τον κυνηγάει ένα φρικιό με κάτι μπαλτάδες να, κλείνεται κατά λάθος σε ένα ντουλάπι και φρικάρει από τους ιπτάμενους σκώρους στους οποίους έχει φοβία... Πολύ διασκεδαστική για τους φαν του είδους.

Αυτές είναι που θυμάμαι. Κάποιες άλλες μου φάνηκαν τόσο αδιάφορες που τις έχω κιόλας ξεχάσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.