PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

Gordito
03-01-09, 22:40
αληθεια υπαρχει ταινια με τον Ice Cube που να αξιζει;:p

Eλα μην ακουω βλακειες.

Boyz n the Hood (http://www.imdb.com/title/tt0101507/)

WAntilles
03-01-09, 22:44
Α οκ:p

Αφου το γυρισαμε εκει...

1) EP V
2) EP IV
3) EP VI
4) EP III
5) EP I
6) EP II

Γνώμη μου:)

Η γνώμη μου, ως πολύ-πολύ διαβασμένου STAR WARS fan, διαφέρει λίγο.

Είναι ίδια με την αποπάνω, αλλά έχω το VI πριν το IV.



ΥΓ: Ίσως δε να πέταγα το IV κάτω καί από το ΙΙΙ - για να μην πω και από το I.

mach
03-01-09, 23:59
Η γνώμη μου, ως πολύ-πολύ διαβασμένου STAR WARS fan, διαφέρει λίγο.

Είναι ίδια με την αποπάνω, αλλά έχω το VI πριν το IV.



ΥΓ: Ίσως δε να πέταγα το IV κάτω καί από το ΙΙΙ - για να μην πω και από το I.

Συμφωνώ για το ΙV. Φωνάζει ότι το σκηνοθέτησε ο Λούκας.
Αν δεις αμέσως μετά το V (από σαφώς ικανότερο σκηνοθέτη), νομίζεις ότι είναι διαφορετική σειρά ταινιών.

harris
04-01-09, 00:14
Η γνώμη μου, ως πολύ-πολύ διαβασμένου STAR WARS fan, διαφέρει λίγο.

Είναι ίδια με την αποπάνω, αλλά έχω το VI πριν το IV.



ΥΓ: Ίσως δε να πέταγα το IV κάτω καί από το ΙΙΙ - για να μην πω και από το I.

Θα διαφωνήσω ελαφρώς... τα Ι & ΙΙ κατά την γνώμη μου ΔΕΝ είναι καν Starwars... ήταν κάτι εντελώς άλλο... αλλούτερο βρε παιδί μου! ΔΕΝ είναι Starwars... το ΙΙΙ σαφώς και έκανε στροφή και έγινε StarWars :)

Αλλά θα συμφωνήσω στην αλλαγή μεταξύ VI & IV ;)

WAntilles
04-01-09, 03:33
Συμφωνώ για το ΙV. Φωνάζει ότι το σκηνοθέτησε ο Λούκας.
Αν δεις αμέσως μετά το V (από σαφώς ικανότερο σκηνοθέτη), νομίζεις ότι είναι διαφορετική σειρά ταινιών.

Δεν είναι μόνο αυτό.

Ο Λούκας καταρχήν δεν ξέρει να γράφει.

Το IV εξάλλου ανέκαθεν έχει κι άλλο θεμελιώδες πρόβλημα.

Δεν είναι μέρος ενός μεγαλύτερου συνόλου. Δεν μπορεί να σταθεί μόνο του. Είναι ξεκάρφωτο. (*)


Θα διαφωνήσω ελαφρώς... τα Ι & ΙΙ κατά την γνώμη μου ΔΕΝ είναι καν Starwars... ήταν κάτι εντελώς άλλο... αλλούτερο βρε παιδί μου! ΔΕΝ είναι Starwars... το ΙΙΙ σαφώς και έκανε στροφή και έγινε StarWars :)

Κι όμως.

Το Ι αξίζει να το δεις μόνο και μόνο για τον Qui-Gon (Liam Neeson).

Ίσως και για τον Darth Maul.



(*) Και δεν έχει και καθόλου Imperial March και καθόλου Yoda.

Χωρίς αυτά τα θεμελιώδη, γίνεται STAR WARS;

Εμ δε γίνεται.

Antre
04-01-09, 03:36
Το Ep IV είναι η πρώτη ταινία; Αν ναι, δεν αλλάζω καθόλου τη σειρά του Rebel Scum

Συμφωνώ ότι σκηνοθετικά και γενικότερα ως σύνολο η VI στέκετε καλύτερα από το IV αλλά τελικά δεν την βάζω πιο πάνω γιατί πολύ απλά είναι η πρώτη ταινία... αυτή σε εισήγαγε στην όλη φιλοσοφία του Star Wars αφενώς και αφετέρου μην ξεχνάτε ότι δεν είχε κανένα προηγούμενο σεναριακά στήριγμα... ξεκινά στη μέση της όλης ιστορίας που είχε γράψει ο Λούκας (αν κάνω λάθος για το σεναριογράφο, Wantilles plz show mercy... the force is strong in you and don't forget anger leads to the dark side) πράγμα που δεν είναι καθόλου εύκολο (μα τι είναι οι jedi; που κολλάνε τα ξίφη; αυτός ο φετιχιστής με τη βαριά ανάσα γιατί περπατά σαν χεσμένος:p )

Gordito
04-01-09, 03:38
Ειδα χτες το Death Race (http://www.imdb.com/title/tt0452608/), με τον Statham.

Πολυ δραση, ωραια kills, happy end στο τελος!

Σημερα ετοιμαζομαι να δω, τον αλλο fucker, Vin Diesel στο Babylon A.D. (http://www.imdb.com/title/tt0364970/)

Antre
04-01-09, 03:40
Ειδα χτες το Death Race (http://www.imdb.com/title/tt0452608/), με τον Statham.

Πολυ δραση, ωραια kills, happy end στο τελος!

Σημερα ετοιμαζομαι να δω, τον αλλο fucker, Vin Diesel στο Babylon A.D. (http://www.imdb.com/title/tt0364970/)

Κλασσική ταινία Vin Diesel, θα σου αρέσει, σεναριακά μην περιμένεις και πολλά βέβαια.

Την είδα ευχάριστα πάντως, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας.

WAntilles
04-01-09, 03:40
Συμφωνώ ότι σκηνοθετικά και γενικότερα ως σύνολο η VI στέκετε καλύτερα από το IV αλλά τελικά δεν την βάζω πιο πάνω γιατί πολύ απλά είναι η πρώτη ταινία... αυτή σε εισήγαγε στην όλη φιλοσοφία του Star Wars...

...μα τι είναι οι jedi; που κολλάνε τα ξίφη

Έλα όμως που ΔΕΝ το έκανε αυτό στο IV.

Έπρεπε να έρθει ο Yoda στο V για να μάθεις.


...αυτός ο φετιχιστής με τη βαριά ανάσα γιατί περπατά σαν χεσμένος:p )

Έλα όμως που αυτός στο IV ΔΕΝ σε έπειθε. Τον έπαιρνες στην πλάκα.

Έπρεπε να έρθει το V - όπου σε κάθε σκηνή είτε κάποιος πνιγόταν εξ' αποστάσεως - είτε όλοι (οι υπόλοιποι) έτρεμαν γύρω του (κι ας έπαιρναν επί τόπου προαγωγή).

Εκεί και μόνο εκεί - στο V - είδες πραγματικό ΤΣΑΚΙΣΤΕΡΟ Vader. (*)



(*) Ακόμα και το περιορισμένο budget του IV, που δεν υπήρχε στο V, έκανε τεράστια διαφορά.

Επιτέλους η φωνή του JEJ ακούγεται από σοβαρό σαμπγουφέριο-ηχείο - it means business - και όχι από ξυλόκουτο των €10 της στοάς στην Κάνιγγος.

Gordito
04-01-09, 03:42
Κλασσική ταινία Vin Diesel, θα σου αρέσει, σεναριακά μην περιμένεις και πολλά βέβαια.

Την είδα ευχάριστα πάντως, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας.

Εχω δει μια σκηνη, την εξης:

Που ειναι στο τραινο και ξαφνικα κατεβαινουν ρολλα, επειδη περνανε απο radioactive περιοχη!

και μου κινησε την περιεργεια. Μ'αρεσε!

Antre
04-01-09, 03:45
Έλα όμως που ΔΕΝ το έκανε αυτό στο IV.

Έπρεπε να έρθει ο Yoda στο V για να μάθεις.



Έλα όμως που αυτός στο IV δεν σε έπειθε. Τον έπαιρνες στην πλάκα.

Έπρεπε να έρθει το V - όπου σε κάθε σκηνή είτε κάποιος πνιγόταν εξ' αποστάσεως - είτε όλοι (οι υπόλοιποι) έτρεμαν γύρω του (κι ας έπαιρναν επί τόπου προαγωγή).

Εκεί και μόνο εκεί - στο V - είδες πραγματικό ΤΣΑΚΙΣΤΕΡΟ Vader.

Συμφωνώ απόλυτα ότι η V ήταν η καλύτερη ταινία Star Wars. :oneup::respekt::worthy::jedi:

Απλά λέω, come on, give a credit here... δεν είναι εύκολο να ξεκινάς στη μέση του πουθενά (όπως και ήταν η IV)

........Auto merged post: Antre πρόσθεσε 2 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εχω δει μια σκηνη, την εξης:

Που ειναι στο τραινο και ξαφνικα κατεβαινουν ρολλα, επειδη περνανε απο radioactive περιοχη!

και μου κινησε την περιεργεια. Μ'αρεσε!

Μην ανησυχείς, αφού γουστάρεις Vin Diesel θα σου αρέσει.:oneup:

Απλά είναι ψιλό κλασσικό το όλο story και στυλ. Τίποτα το ιδιαίτερο δεν θα βρεις στην ταινία

chrispen
04-01-09, 03:47
Μόλις είδα το seven pounds (http://www.imdb.com/title/tt0814314/) με το Will Smith. Αρκετά καλή κοινωνική ταινία :)

μόλις το είδα και εγώ, παιδιά δείτε το αξίζει, μη σου πώ οτι συγκινήθηκα κιόλας.

Tiven
04-01-09, 04:51
Ειδα χτες το Death Race (http://www.imdb.com/title/tt0452608/), με τον Statham.

Πολυ δραση, ωραια kills, happy end στο τελος!

Σημερα ετοιμαζομαι να δω, τον αλλο fucker, Vin Diesel στο Babylon A.D. (http://www.imdb.com/title/tt0364970/)


To είδαμε σήμερα το Death Race. Ωραίο ήταν όντως :oneup:

Επίσης καπάκι είδαμε το Jurassic Park 1. Respect :)

flamelab
04-01-09, 04:57
Επίσης καπάκι είδαμε το Jurassic Park 1. Respect :)

Μεγάλη ταινία :worthy:

Δες καπακι ΕΤ :p

Tiven
04-01-09, 06:04
Μεγάλη ταινία :worthy:

Δες καπακι ΕΤ :p

Δεν το 'χω :(

Ωραία η νέα πόζα της Ruby :p

George_Prix
04-01-09, 11:23
Αυτες τις μερες ειδα και εγω το Death Race (http://www.imdb.com/title/tt0452608/).
Μιλαμε για μεγαλη μουφα. Ενω ο τυπος οδηγουσε, σταματουσε για τσιγαρο, εκανε τετακε, επεφτε σε τοιχο και στην επομενη σκηνη ηταν παλι διπλα με τους υπολοιπους οδηγους. :p

Επισης ειδα το Traitor (http://www.imdb.com/title/tt0988047/).
Mου αρεσε αρκετα σαν ταινια αλλα για μια ακομα φορα με χαλασε η Αμερικανικη προπαγανδα.
Φτασανε στο σημειο να μας πουνε, τι ωραια που θα ηταν οι μουσουλμανοι να δουνε την πραγματικοτητα και να σκοτωνονται μεταξυ τους αντι να σκοτωνουν τους Αμερικονους. :rtfm:

ciaoant1
04-01-09, 11:50
Σήμερα στις 19:45 το ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΤV θα προβάλλει την κλασσική ταινία Wall Street (http://www.imdb.com/title/tt0094291/) του Όλιβερ Στόουν.

Η αλήθεια ειναι πως ήμουν πολύ μικρός όταν την είχα δει, αλλά μου είχε φανεί καλή, και μάλλον είναι πολύ επίκαιρη στη σημερινή συγκυρία

Quotes:
Gordon Gekko: You see that building? I bought that building ten years ago. My first real estate deal. Sold it two years later, made an $800,000 profit. It was better than sex. At the time I thought that was all the money in the world. Now it's a day's pay.

elmak
04-01-09, 12:01
1) Atonement (Εξιλέωση)
2) Changeling (Η ανταλλαγή)
3) Joulutarinen (Santa's Christmas - φιλανδική)
4) Il y a longtemps que je t'aime (γαλλική)
5) Boy A
6) Caos Calmo (ιταλική)

Εξαιρετικές όλες! (δραματικές, εκτός, φυσικά, από την 3)

Rebel Scum
04-01-09, 13:53
Η γνώμη μου, ως πολύ-πολύ διαβασμένου STAR WARS fan, διαφέρει λίγο.

Είναι ίδια με την αποπάνω, αλλά έχω το VI πριν το IV.



ΥΓ: Ίσως δε να πέταγα το IV κάτω καί από το ΙΙΙ - για να μην πω και από το I.

Όπως είπε ο Antre το IV τα ξεκίνησε όλα και επίσης το VI έχει τα Ewoks:rant: ..σε καμμία περίπτωση κανένα prequel δεν μπαίνει μπροστά από οποιοδήποτε επεισόδιο της ΟΤ.

Και γω διαβασμένος είμαι ...δεν είναι ανάγκη να μετρήσουμε ποιος έχει το πιο μακρύ lightsaber.. :jedi: :p


Θα διαφωνήσω ελαφρώς... τα Ι & ΙΙ κατά την γνώμη μου ΔΕΝ είναι καν Starwars... ήταν κάτι εντελώς άλλο... αλλούτερο βρε παιδί μου! ΔΕΝ είναι Starwars... το ΙΙΙ σαφώς και έκανε στροφή και έγινε StarWars :)

Αλλά θα συμφωνήσω στην αλλαγή μεταξύ VI & IV ;)

Δε θα έλεγα ότι δεν είναι Star Wars αλλά σίγουρα είναι κάτω του μετρίου...το Ι έχει βέβαια την καλύτερη χορογραφία στις μάχες , κυρίως ελέω Ray Park.




Συμφωνώ ότι σκηνοθετικά και γενικότερα ως σύνολο η VI στέκετε καλύτερα από το IV αλλά τελικά δεν την βάζω πιο πάνω γιατί πολύ απλά είναι η πρώτη ταινία... αυτή σε εισήγαγε στην όλη φιλοσοφία του Star Wars αφενώς και αφετέρου μην ξεχνάτε ότι δεν είχε κανένα προηγούμενο σεναριακά στήριγμα... ξεκινά στη μέση της όλης ιστορίας που είχε γράψει ο Λούκας (αν κάνω λάθος για το σεναριογράφο, Wantilles plz show mercy... the force is strong in you and don't forget anger leads to the dark side) πράγμα που δεν είναι καθόλου εύκολο (μα τι είναι οι jedi; που κολλάνε τα ξίφη; αυτός ο φετιχιστής με τη βαριά ανάσα γιατί περπατά σαν χεσμένος:p )

:oneup:

mach
04-01-09, 14:05
Δε θα έλεγα ότι δεν είναι Star Wars αλλά σίγουρα είναι κάτω του μετρίου...το Ι έχει βέβαια την καλύτερη χορογραφία στις μάχες , κυρίως ελέω Ray Park. :oneup:

Ναι αλλά το ΙΙ έχει Count Dooku. Κατά τη γνώμη μου, ο 2ος καλύτερος villain σε όλη την "εξαλογία", πολύ κοντά στον Vader.
Ήρεμος, έξυπνος, με ατάκες. Αν και δεν εμφανίζεται πολύ, είναι χορταστικός λόγω της ερμηνείας του Cristopher Lee.

Rebel Scum
04-01-09, 14:27
Ναι αλλά το ΙΙ έχει Count Dooku. Κατά τη γνώμη μου, ο 2ος καλύτερος villain σε όλη την "εξαλογία", πολύ κοντά στον Vader.
Ήρεμος, έξυπνος, με ατάκες. Αν και δεν εμφανίζεται πολύ, είναι χορταστικός λόγω της ερμηνείας του Cristopher Lee.

Βασικά πήρα τη Christopher Lee δόση μου από το Lord of the Rings:p

Δεν ξέρω το ΙΙ με απογοήτευσε...μάλλον το πιο αδύναμο σενάριο...

WAntilles
04-01-09, 15:45
Όπως είπε ο Antre το IV τα ξεκίνησε όλα και επίσης το VI έχει τα Ewoks:rant: ..σε καμμία περίπτωση κανένα prequel δεν μπαίνει μπροστά από οποιοδήποτε επεισόδιο της ΟΤ.

Το VI έχει και την εκπληκτική Μάχη του Έντορ, χωρίς καθόλου CGI.

Τέτοια μάχη, δεν πρόκειται να ξαναδούμε ποτέ πια.

G.F.D
04-01-09, 15:48
Βασικά πήρα τη Christopher Lee δόση μου από το Lord of the Rings:p

Δεν ξέρω το ΙΙ με απογοήτευσε...μάλλον το πιο αδύναμο σενάριο...

Πωπω τώρα που είπες για άρχοντα μια Κυριακή μία πρώην μου είχε την ιδέα να δούμε την τριλογία σερί και με extended scenes!!:blink::angryr::wall:Σιχάθηκα την ζωή μου ενα πράμα.Ούτε σε photo δεν θέλω να το ξαναδώ..

Antre
04-01-09, 15:55
Πωπω τώρα που είπες για άρχοντα μια Κυριακή μία πρώην μου είχε την ιδέα να δούμε την τριλογία σερί και με extended scenes!!:blink::angryr::wall:Σιχάθηκα την ζωή μου ενα πράμα.Ούτε σε photo δεν θέλω να το ξαναδώ..

Η πρώην σου τη παλεύει; Μα και τις 3 ταινίες σερί μαζί με τα extended scenes; Υπάρχουν και τα βιβλία αν θέλει.

Και τώρα η πιο κρίσιμη ερώτηση, μήπως έγινε πρώην μετά από εκείνη τη Κυριακή; :blink::lol:

G.F.D
04-01-09, 16:05
Η πρώην σου τη παλεύει; Μα και τις 3 ταινίες σερί μαζί με τα extended scenes; Υπάρχουν και τα βιβλία αν θέλει.

Και τώρα η πιο κρίσιμη ερώτηση, μήπως έγινε πρώην μετά από εκείνη τη Κυριακή; :blink::lol:

Τα είχε διαβάσει ήδη ολα..:confused:Για το 2ο...μπα,την γλύτωσε,εχω μεγάλη καρδια εγώ....lol

Rebel Scum
04-01-09, 17:00
Το VI έχει και την εκπληκτική Μάχη του Έντορ, χωρίς καθόλου CGI.

Τέτοια μάχη, δεν πρόκειται να ξαναδούμε ποτέ πια.

Δε διαφωνώ για την ποιότητα της μάχης ή ας πούμε για το κυνήγι με τα speederbikes στο δάσος αλλά τα Ewoks έκαναν ζημιά..(αρχικά η ιδέα μιλούσε για πλανήτη με wookies αλλά για να τσιμπήσουν τις μικρές ηλικίες το ρίξανε στα λούτρινα αρκουδάκια, ο Lucas παρόλη τη φαντασία του είναι φιλοχρήματος μέχρι αηδίας)..

Και στο IV υπάρχει η απίστευτη σκηνή με το Luke να κοιτάει τους ήλιους του Tatooine και τον John Williams να δημιουργεί ιστορία με το The Force Theme...όλη η τριλογία σε μια σκηνή...

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 2 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πωπω τώρα που είπες για άρχοντα μια Κυριακή μία πρώην μου είχε την ιδέα να δούμε την τριλογία σερί και με extended scenes!!:blink::angryr::wall:Σιχάθηκα την ζωή μου ενα πράμα.Ούτε σε photo δεν θέλω να το ξαναδώ..

Πλάκα κάνεις τώρα...δε λέω πολύ καλός ο άρχοντας αλλά το καθένα είναι ίσαμε 4 ώρες στην extended...είναι αυτό που λένε το μ@@@ι σέρνει καράβι;)

βέβαια θα μπορούσε να σε βάλει να δεις σερι ταινίες της Meg Ryan ή της Julia Roberts:p

WAntilles
04-01-09, 17:15
Και στο IV υπάρχει η απίστευτη σκηνή με το Luke να κοιτάει τους ήλιους του Tatooine και τον John Williams να δημιουργεί ιστορία με το The Force Theme...

Μα αυτό αξίζει μόνο από το IV, συν την απονομή στο τέλος.

Rebel Scum
04-01-09, 17:24
Μα αυτό αξίζει μόνο από το IV, συν την απονομή στο τέλος.

Πιστέυω όλο και κάτι άλλο αξίζει αλλά γούστα είναι αυτά...


Για να επανέλθουμε λίγο στο θέμα τους νήματος είδα το Marley & Me..ταινία για λάτρες των σκύλων (ειδικά των λαμπραντορ) που άμα σε σύρουν να τη δεις και δεν μπεις με κακή διάθεση δεν είναι τόσο χάλια..

mrsaccess
04-01-09, 17:45
Αν δεν έχεις διαβάσει τον Άρχοντα που πας να τον δεις; Ομοίως και τα Harry Potter. Μερικές ταινίες γυρίζονται για τους φίλους των βιβλίων και μόνο. Οι υπόλοιποι τις βλέπουν μεν δεν τις καταλαβαίνουν δε (και μετά τριγυρνάνε και λένε ότι δεν ήταν καλές ταινίες...).

flamelab
04-01-09, 17:57
Αν δεν έχεις διαβάσει τον Άρχοντα που πας να τον δεις; Ομοίως και τα Harry Potter. Μερικές ταινίες γυρίζονται για τους φίλους των βιβλίων και μόνο. Οι υπόλοιποι τις βλέπουν μεν δεν τις καταλαβαίνουν δε (και μετά τριγυρνάνε και λένε ότι δεν ήταν καλές ταινίες...).

Aκριβέστατα.

Πολλές φορές (μη πω παντα) βέβαια τα βιβλία είναι σαφώς ανώτερα σε ποιότητα και περιεχόμενο.

Τα βιβλία του Harry Potter, εν παραδείγματι, μπορεί να είναι 500+ σελίδες το καθενα, αλλά εάν τα διαβάσεις στα αγγλικά, όπως και του Tolkien που είναι επίσης τέτοιου είδους φαντασίας, απλά δεν έχεις καταλάβει τίποτα :up:

Tiven
04-01-09, 18:30
Everyone's a critic...

Τι σωστή φράση.

flamelab
04-01-09, 18:33
Everyone's a critic...

Τι σωστή φράση.

:what:

Rebel Scum
04-01-09, 19:11
Αν δεν έχεις διαβάσει τον Άρχοντα που πας να τον δεις; Ομοίως και τα Harry Potter. Μερικές ταινίες γυρίζονται για τους φίλους των βιβλίων και μόνο. Οι υπόλοιποι τις βλέπουν μεν δεν τις καταλαβαίνουν δε (και μετά τριγυρνάνε και λένε ότι δεν ήταν καλές ταινίες...).

Δε νομίζω ότι όλοι όσοι ικανοποιήθηκαν από τον Άρχοντα έχουν διαβάσει το βιβλίο και σίγουρα oi ταινίες δεν έγιναν μόνο για αυτούς που έχουν διαβάσει Tolkien..απλά η επιτυχία του Jackson ήταν να δημιουργήσει καλές ταινίες που δεν προσέβαλαν και τιμούσαν το πνεύμα των βιβλίων (γιατί σε καμμία περίπτωση δεν ακολούθησε τα βιβλία πιστά)..

Ο άνθρωπος απλά είπε ότι του έκατσε βαρύ να τις δει και τις τρεις (και μάλιστα στην extended version) καπάκι...

G.F.D
04-01-09, 19:39
Αν δεν έχεις διαβάσει τον Άρχοντα που πας να τον δεις; Ομοίως και τα Harry Potter. Μερικές ταινίες γυρίζονται για τους φίλους των βιβλίων και μόνο. Οι υπόλοιποι τις βλέπουν μεν δεν τις καταλαβαίνουν δε (και μετά τριγυρνάνε και λένε ότι δεν ήταν καλές ταινίες...).

Πολύ καλά τα λέει ο Rebel Scum.Δηλαδή πχ και fan του Clive Barker να ήσουν θα καθόσουν να δεις τα 8 hellraiser σερί;Δεν θα είχε πάθει κωλούμπρα ο εγκέφαλος σου;Η να πώ steven king για να γίνει πιο hardcore ...:evil::p

flamelab
04-01-09, 19:41
Περισσότερο για βιβλία μίλησε παρά για ταινίες, δεν καταλάβατε τί είπε.

G.F.D
04-01-09, 19:54
Περισσότερο για βιβλία μίλησε παρά για ταινίες, δεν καταλάβατε τί είπε.

Δεν θα έπρεπε να το βάλει off topic αυτο τότε;Ετσι τα πήρε μπάλα όλα.

mrsaccess
04-01-09, 19:56
Οι ταινίες είναι σχεδόν πιστές στο βιβλίο. Από εκεί και πέρα μιλάμε για ένα από τα πιο μαγευτικά παραμύθια σε έναν από τους πιο πλήρης φανταστικούς κόσμους όπου ο δημιουργός του δημιούργησε μέχρι και κανονική γλώσσα (ήταν γλωσσολόγος ο Tolkien άλλωστε). Οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν την ταινία αυτό που είναι. Οι τοποθεσίες, τα αντικείμενα και οι χαρακτήρες περιγράφονται εκτενώς στο βιβλίο με λεπτομέρεια και ιστορικά στοιχεία. Αν δεν το έχεις διαβάσει απλά δεν καταλαβαίνεις τίποτα πέρα από τη περίληψη της ιστορίας. :)

flamelab
04-01-09, 20:00
Δεν θα έπρεπε να το βάλει off topic αυτο τότε;Ετσι τα πήρε μπάλα όλα.

Εάν δεν έχεις διαβασει τα βιβλία, δεν καταλαβαίνεις το ποστ του :) απλά.

Με ελάχιστες εξαιρεσεις, είναι χίλιες φορές καλύτερο να διαβάσεις το βιβλίο, και μάλιστα, στην μητρική του γλώσσα (εκτός εάν είναι γραμμένο σε τίποτα κινέζικα, ζουαζιλάνδικα, φινλανδικά οπότε εκεί παω πάσο).

mrsaccess
04-01-09, 20:01
Φυσικά και έχω διαβάσει και άλλα βιβλία που είδα αργότερα τις ταινίες τους (πχ James Bond Goldfinger, Steven King It) αλλά καμιά σχέση. Ίσα ίσα που βρήκα τα βιβλία συγκρίσιμα με τις ταινίες.
Ωστόσο στα Lord of the Rings, Harry Potter, Discworld οι ταινίες είναι απλά συμπλήρωμα του βιβλίου. :)

Το ίδιο ισχύει και σε πολλά κόμικ, πως θα δεις X-men ή Iron Man αν δεν έχεις διαβάσει 5 κόμικ;

Rebel Scum
04-01-09, 20:30
Οι ταινίες είναι σχεδόν πιστές στο βιβλίο. Από εκεί και πέρα μιλάμε για ένα από τα πιο μαγευτικά παραμύθια σε έναν από τους πιο πλήρης φανταστικούς κόσμους όπου ο δημιουργός του δημιούργησε μέχρι και κανονική γλώσσα (ήταν γλωσσολόγος ο Tolkien άλλωστε). Οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν την ταινία αυτό που είναι. Οι τοποθεσίες, τα αντικείμενα και οι χαρακτήρες περιγράφονται εκτενώς στο βιβλίο με λεπτομέρεια και ιστορικά στοιχεία. Αν δεν το έχεις διαβάσει απλά δεν καταλαβαίνεις τίποτα πέρα από τη περίληψη της ιστορίας. :)

Απόλυτα πιστές στο πνεύμα και το ύφος αλλά όχι στην ακριβή ιστορία, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει.

Σίγουρα ο Jackson δούλεψε με το ατελείωτο και εμπνευσμένο υλικό του Tolkien αλλά θα μπορούσε πολύ εύκολα να τα κάνει θάλασσα. Άλλο καλό βιβλίο, άλλο καλή ταινία.

G.F.D
04-01-09, 20:43
Εάν δεν έχεις διαβασει τα βιβλία, δεν καταλαβαίνεις το ποστ του :) απλά.

Μα εγω στο πρώτο ποστ που έστειλα και απάντησε δεν κατέκρινα κάτι.Το όλο point μου ήταν οτι την άκουσα με αυτές τις 10 ώρες και βάλε.Ας έβλεπα και τα στρουμφάκια,δεν έχει σημασία τι έβλεπα.

Ετσι γενικά που πήγε το θέμα τώρα,όταν έχεις διαβάσει ενα βιβλίο και βλέπεις την μεταφορά του στην οθόνη εννοείται οτι το βλέπεις με διαφορετική αντίληψη απο κάποιον που δεν. Καταλαβαίνω το που πας που είπε ο φίλος σαν άγραφο νόμο αλλα δεν σημαίνει οτι πρέπει να έχεις διαβάσει πχ 6 βιβλία για να σου <<επιτραπεί>> να δείς μια ταινία.Δεν έχει σημασία πια και που είναι η ουσία που θα βλέπει ο καθένας.

Antre
04-01-09, 21:31
Μα εγω στο πρώτο ποστ που έστειλα και απάντησε δεν κατέκρινα κάτι.Το όλο point μου ήταν οτι την άκουσα με αυτές τις 10 ώρες και βάλε.Ας έβλεπα και τα στρουμφάκια,δεν έχει σημασία τι έβλεπα.

Ετσι γενικά που πήγε το θέμα τώρα,όταν έχεις διαβάσει ενα βιβλίο και βλέπεις την μεταφορά του στην οθόνη εννοείται οτι το βλέπεις με διαφορετική αντίληψη απο κάποιον που δεν. Καταλαβαίνω το που πας που είπε ο φίλος σαν άγραφο νόμο αλλα δεν σημαίνει οτι πρέπει να έχεις διαβάσει πχ 6 βιβλία για να σου <<επιτραπεί>> να δείς μια ταινία.Δεν έχει σημασία πια και που είναι η ουσία που θα βλέπει ο καθένας.

Εγώ πάντως δεν είχα διαβάσει τα βιβλία αλλά μια χαρά τις απόλαυσα.

Δεν διαφωνώ, όμως, ότι μπορεί τελικά να μην έμαθα ούτε το 1/5 της ιστορίας :)

joeyGR
05-01-09, 00:53
Gran Torino (Clint Eastwood)


:respekt: μπαινει απλα στην λιστα μου :oneup:

flamelab
05-01-09, 03:59
Πάω να δω το 24:Redemption μιας και δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είχε βγει :twisted:

Gordito
05-01-09, 04:01
Εγω παω να δω RE3 και μετα το Degeneration! Exει movie marathon σημερα!

Rebel Scum
05-01-09, 09:25
Gran Torino (Clint Eastwood)


:respekt: μπαινει απλα στην λιστα μου :oneup:

+1:oneup:

Πολύ καλή ταινία

GZahos
05-01-09, 11:11
Επειδη εχασα την συζητηση για το LOTR, να ριξω και εγω το σχολιο μου.

Ασχετα αν η ιστορια των ταινιων δεν ακολουθουσε απολυτα το βιβλιο(που ειναι ο Tom Bombadill;), η ταινια τιμησε με τον καλυτερο τροπο το δημιουργημα του Tolkien, και αυτο δεν πρεπει να το αμφισβητει κανεις μας.

Επισης, και για να κλεισω εδω, οι ταινιες που βασιζονται σε βιβλια, ειναι ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ των αντιστοιχων βιβλιων.

Κλασσικο παραδειγμα, το Sphere, βασισμενο στο ομονυμο βιβλιο του Michael Crichton, το οποιο απο εξειρετικο βιβλιο, μεταφερθηκε σαν μια μετριοτατη(επιοικως) ταινια.

joeyGR
05-01-09, 14:50
περιμενω:

The Curious Case of Benjamin Button(κατι που δεν εχουμε συνηθισει με τον Pitt )
Valkyrie (ειδα το trailer φαινεται αρκετα καλο ;))
Yes Man (Jim Carrey κλασσικα για πολυ γελειο :cool:)
The Day the Earth Stood Still (καθαρα λογο περιεργειας ηρθε το τελος 666 the number of the beast... :p)
Defiance (Η νεα ταινια του Daniel Craig το trailer δεν με τρελανε αλλα λεω να το δω..)
Βedtime Stories (καθαρα λογο Sandler :p)


Ειδε κανεις το Slumdog Millionaire; Εχει υπερβολικα καλο rating στο imdb :hmm:

crypter
05-01-09, 17:32
Ειδα και εγω το star wars episodes Ι, ΙΙ, ΙΙΙ προς το παρον (τα υπολοιπα μολις βρω χρονο). Παλια ειχα δει μονο αποσπασματα απο ολα τα επεισοδια οταν τα δειχναν στην tv αλλα δεν εκατσα ποτε να τα δω ολα. Το μονο που δεν μου αρεσει απο μια γρηγορη ματια που εριξα στα επομενα επεισοδια ειναι το πως ειχαν κανει τον master Yoda. Στο episode 3 ειναι μακραν το πιο "καλοφτιαγμενο" ον (ασχετα αν εγινε με υπολογιστη ) με πολυ καλα εφε στην κινηση του. Ενω τωρα βλεπω το παλιο ΙV και θυμιζει περισσοτερο ενα γκρεμλιν παρα master jedi. :p
Episode I+II+III:
49709
Episode IV+V+VI:
49710
και γκρεμλιν:
49711
:p

mrsaccess
05-01-09, 17:33
Ρε μαν, αφού είναι πιο νέος στο episode 3! :p :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.