PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η τελευταία ταινία που είδες; Σου άρεσε; (v. II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 [80] 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210

iloxos
06-02-09, 02:20
rebel ποτέ δεν είναι αργά. ο άντρας αν και δεν είναι έργο τέχνης δεν έχει ημερομηνία λήξης;););)

........Auto merged post: iloxos πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάρε εσύ τη ferrari όσο εγώ θα κάνω βόλτες με το "καλοκαιρινό" διαστημόπλοιο.

εεεε όχι και διαστημόπλοιο το ισπανικό ΕΤ....

E.T. go hoooooomeeeeeeee:ufoabduct:ufoabduct:ufoabduct

Tiven
06-02-09, 02:21
Κάνω πως δεν το διάβασα.

iloxos
06-02-09, 02:23
χαχαχαχα :p:p:p

Rebel Scum
06-02-09, 02:26
rebel ποτέ δεν είναι αργά. ο άντρας αν και δεν είναι έργο τέχνης δεν έχει ημερομηνία λήξης;););)



Απόλυτα..... αλλά ξέρεις όταν αγοράσεις ένα έργο τέχνης το συμβόλαιο έχει μια ρήτρα που σου απογορεύει (ή έστω δυσκολέυει) την απόκτηση περισσοτέρων;)

G.F.D
06-02-09, 03:24
Απόλυτα..... αλλά ξέρεις όταν αγοράσεις ένα έργο τέχνης το συμβόλαιο έχει μια ρήτρα που σου απογορεύει (ή έστω δυσκολέυει) την απόκτηση περισσοτέρων;)
Αααα,κότσο σε πιάσανε...:p

Τουμπεκί εγω τώρα και πίσω στην ταινία μου:biggrin:

........Auto merged post: G.F.D πρόσθεσε 52 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Thanks σε όποιον πέταξε στο τραπέζι το slumdog millionaire,το ευχαριστήθηκα.:)

best71
06-02-09, 06:34
[QUOTE=Cafeeine;2622158]Χωρίς να θέλω να ρίξω την Cruz, αλλη μια ψήφο για την Hayek, που της έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια απο τότε που την πρωτοείδα, στο Dogma.

Στο θέμα ασιατικών ταινιών, ενας γνωστός με έχει φαει να δω το Oldboy. Λέει τίποτα;[/QUOTE


Μα και βεβαια

Antre
06-02-09, 10:49
είσαστε μικρά παιδιά. θα μεγαλώσετε. η γυναίκα είναι έργο τέχνης. είναι το μόνο πράγμα που φτιάχνει και καταστρέφει έναν άντρα απόλυτα. ποτέ μα ποτέ δεν διαλέγουμε το yugo και αφήνουμε τη ferrari. λάθος ζώης.

Ναι αλλά για να μπορέσεις να κουμαντάρεις τη ferrari πρέπει πρώτα να χεις μαθει στο yugo. Τόσα κυβικά χωρίς εμπειρία θα σε σκοτώσουν. ;)

Υ.Γ. Ακούγεται αστείο αλλά δεν διαφέρει και πολύ από τη πραγματικότητα.

iloxos
06-02-09, 11:02
Το old boy είναι Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΟΡΕΑΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ. μην τη χάσετε!!!

χτες είδα το W. μά πόσο μλκς είναι αυτός ο μπούς;;;;;


@rebel εμμμμ δεν κάνουμε τέοια λάθη αδερφέ!!! τώρα που μένουμε και λίγοι...

@antre αυτά είναι μυνήματα που περνάνε οι διαφημίσεις του yugo...έχουν εξαίρετο τμήμα μάρκετινγκ
και οι ferrari τιμόνι έχουνε και λόγω εμφάνισης είναι συνήθως παρατημένες αντιθέτως με τα yugo που τα οδηγάνε όλοι και άσχημα. έχεις δει ferrari σε βουνό;;; σε λάσπη;;; ;)

θυμάσαι τη τελευταία φορά που είδες κάποιον να οδηγάει ferrari;;; ήταν αυτός που δεν κώλωσε να δοκιμάσει;)
μακριά απο τις διαφημίσεις προπαγάνδας. επιλογές που κοστίζουν τρελά σε συνεργεία...

mrsaccess
06-02-09, 11:12
Το Old Boy είναι ωραία ταινία αλλά το σενάριο, η θεματολογία του για την ακρίβεια, δεν είναι ότι πιο ευχάριστο. Παρόλο που είναι καλή σαν ταινία δεν σε αφήνει με ευχάριστα συναισθήματα.

iloxos
06-02-09, 11:43
οι ασιάτες είναι άρρωστοι αλλά τουλάχιστον δεν κρύβονται όπως εδώ. στην ελλάδα τα βλέπουμε στη γειτονιά μας και κάνουμε το κινέζο...

Antre
06-02-09, 18:13
@antre αυτά είναι μυνήματα που περνάνε οι διαφημίσεις του yugo...έχουν εξαίρετο τμήμα μάρκετινγκ
και οι ferrari τιμόνι έχουνε και λόγω εμφάνισης είναι συνήθως παρατημένες αντιθέτως με τα yugo που τα οδηγάνε όλοι και άσχημα. έχεις δει ferrari σε βουνό;;; σε λάσπη;;; ;)

θυμάσαι τη τελευταία φορά που είδες κάποιον να οδηγάει ferrari;;; ήταν αυτός που δεν κώλωσε να δοκιμάσει;)
μακριά απο τις διαφημίσεις προπαγάνδας. επιλογές που κοστίζουν τρελά σε συνεργεία...

Κάτσε, μα δεν είπα ότι δεν πρέπει να οδηγήσεις ποτέ ferrari. Αλλά πριν πας να οδηγήσεις την ferrari, ε ας έχεις κάνει και μερικά χιλιόμετρα με κανέναν yugo. Και εντάξει δεν είναι απαραίτητο να είναι και yugo... ας είναι fiataki

Και συνεχίζοντας την παρομοίωση, τα περισσότερα θανατηφόρα ατυχήματα είναι από πιτσιρικάδες που οδηγούν τη BMW του μπαμπά. Ακόμη μια παρομοίωση είναι ότι πρώτα μαθαίνεις το παπάκι άντε μια 250αρα μηχανή και μετά πας στην 900αρα. Αν δεν μάθεις πρώτα στο μικρό γκάζι πως θα κουμαντάρεις τέτοιο κυβισμό;

Βέβαια από κάποιο σημείο και μετά καλό είναι να αναζητείς και ένα επίπεδο παραπάνω. Προσωπικά με yugo ούτε που θα ασχολούμουνα... αλλά κάποτε ασχολήθηκα και με yugo ;) Γιατί αν τραυματιστείς από χάσιμο του ελέγχου στο yugo... από χάσιμο του ελέγχου στη ferrari τι θα κάνεις; (όπου σίγουρα οι ταχύτητες που θα χεις αναπτύξει θα είναι σε θανατηφόρα επίπεδα). Πρέπει να μάθεις και πως το μαζεύεις το αμάξι... αλλά αυτό είναι καλύτερο να το μάθεις στο yugo πρώτα ώστε αν συμβεί στη ferrari να ξέρεις πως να γλιτώσεις τα χειρότερα

G.F.D
06-02-09, 18:22
lol.Σε λίγο θα ξεχάσετε τις ταυτίσεις και θα μιλάτε όντως για αυτοκ. όπως πάτε.Καήλες!!!:p

Antre
06-02-09, 18:33
lol.Σε λίγο θα ξεχάσετε τις ταυτίσεις και θα μιλάτε όντως για αυτοκ. όπως πάτε.Καήλες!!!:p

lol τόσο καμμένος που είμαι να το θεωρείς σίγουρο :p

Λοιπόν, τόσο κάψιμο και τόσες συζητήσεις που χουμε κάνει προτείνω καφεδάκι να κανοιστεί καφεδάκι και όσοι πιστοί προσέλθετε...

Tiven
06-02-09, 18:48
lol τόσο καμμένος που είμαι να το θεωρείς σίγουρο :p

Λοιπόν, τόσο κάψιμο και τόσες συζητήσεις που χουμε κάνει προτείνω καφεδάκι να κανοιστεί καφεδάκι και όσοι πιστοί προσέλθετε...
Μέσα.

Ψήσου και για απόψε όμως !

G.F.D
06-02-09, 18:49
lol τόσο καμμένος που είμαι να το θεωρείς σίγουρο :p

Λοιπόν, τόσο κάψιμο και τόσες συζητήσεις που χουμε κάνει προτείνω καφεδάκι να κανοιστεί καφεδάκι και όσοι πιστοί προσέλθετε...

Να μαζευτει ο Σύλλογος Αυτοκινητιστών εννοείς;;:pΜακάρι να μπορούσα και εγω αλλα έχω το jet για επισκευή,το ελικόπτερο μου έχει βγεί off εδω και καιρό:rolleyes:

edit:Ναι ρε antre,ψήσε το να πας με τα παιδιά απόψε να φύγετε στα τεσσερα:drunk:

Tiven
06-02-09, 18:57
Τι ελικόπτερα και jets, διαστημόπλοια ftw.

Εσύ γιατί δεν έρχεσαι σήμερα ? :hmm:

Antre
06-02-09, 19:00
Μέσα.

Ψήσου και για απόψε όμως !

Να μαζευτει ο Σύλλογος Αυτοκινητιστών εννοείς;;:pΜακάρι να μπορούσα και εγω αλλα έχω το jet για επισκευή,το ελικόπτερο μου έχει βγεί off εδω και καιρό:rolleyes:

edit:Ναι ρε antre,ψήσε το να πας με τα παιδιά απόψε να φύγετε στα τεσσερα:drunk:


Απόψε δυστυχώς έχω ήδη κανονίσει, άλλωστε μόλις το πρότεινα.. φαντάζομαι και άλλα παιδιά μπορεί να μην μπορούν ή να μην προλάβουν καν να το δουν.

Οπότε το αφήνω έτσι στα σκαρια, προτείνετε ο καθένας από 3 διαφορετικές μέρες - ώρες με σειρά προτεραιότητας και αναλόγως αποφασίζουμε. Την πρώτη φορά που θα βγούμε να χουμε μαζευτεί όλα αυτά τα καμμένα 5-10 πιστά άτομα του topic

G.F.D
06-02-09, 19:00
Τι ελικόπτερα και jets, διαστημόπλοια ftw.

Εσύ γιατί δεν έρχεσαι σήμερα ? :hmm:

Αν κοιτάξεις το adsl info θα δείς που βρίσκομαι,γι'αυτο:cry::)

Antre
06-02-09, 19:02
Αν κοιτάξεις το adsl info θα δείς που βρίσκομαι,γι'αυτο:cry::)

Ε πάρε ένα καράβι και έλα :p

G.F.D
06-02-09, 19:08
Ε πάρε ένα καράβι και έλα :p

Ε ναι,λεπτομέρειες:pΑν τύχει πάντως και έχετε κανονίσει τίποτα τον επόμενο μήνα και συμβαδίζουν οι ημερομηνίες εγω μέσα μιας και θα περάσω απο athens(το μαμησα αλλα λέμε τωρα...)

Antre
06-02-09, 19:17
Ε ναι,λεπτομέρειες:pΑν τύχει πάντως και έχετε κανονίσει τίποτα τον επόμενο μήνα και συμβαδίζουν οι ημερομηνίες εγω μέσα μιας και θα περάσω απο athens(το μαμησα αλλα λέμε τωρα...)

Όταν θα ξέρεις ακριβώς θα κανονίσουμε και τότε ένα καφεδάκι. Μείνε ανήσυχος:p

Παίδες όπως είπαμε. Ο καθένας ας προτείνει με σειρά προτεραιότητας 3 μέρες-ώρες λέγοντας και μερικές περιοχές που μπορεί να τον βολεύσουν (από την πιο βολική μέχρι την μέγιστο πιο μακρινή) και κανονίζουμε

Η σειρά προτεραιότητας που προτείνω είναι α. Δευτέρα απόγευμα-βράδυ β. Τρίτη βράδυ γ. Τετάρτη μεσημέρι-απόγευμα-βράδυ . Στη χειρότερη άντε και Κυριακή . Περιοχές με σειρά προτίμησεις α. Αλιμος β. Γλυφάδα γ. Καλλιθέα δ. Μικρολίμανο ε. Κεραμεικό στ. Θησείο ζ. Ψυρρή η. Κολονάκι

Tiven
06-02-09, 19:18
Όταν θα ξέρεις ακριβώς θα κανονίσουμε και τότε ένα καφεδάκι. Μείνε ανήσυχος:p

Παίδες όπως είπαμε. Ο καθένας ας προτείνει με σειρά προτεραιότητας 3 μέρες-ώρες λέγοντας και μερικές περιοχές που μπορεί να τον βολεύσουν (από την πιο βολική μέχρι την μέγιστο πιο μακρινή) και κανονίζουμε

Η σειρά προτεραιότητας που προτείνω είναι α. Δευτέρα απόγευμα-βράδυ β. Τρίτη βράδυ γ. Τετάρτη μεσημέρι-απόγευμα-βράδυ . Στη χειρότερη άντε και Κυριακή . Περιοχές με σειρά προτίμησεις α. Αλιμος β. Γλυφάδα γ. Καλλιθέα δ. Μικρολίμανο ε. Κεραμεικό στ. Θησείο ζ. Ψυρρή η. Κολονάκι

Κάνε κανα thread, το ξεσκίσαμε αυτό εδώ :p

G.F.D
06-02-09, 19:29
"Το επίσημο thread του πότε θα πάμε για καφέ":lol:

Για να επανέλθουμε αποψε θα δω το tokyo gore police και θα πω εντυπώσεις,μυρίζει τελειωμένο απο μακριά,γουχουουου :crazy:

ESP1982
06-02-09, 19:56
Για να επανέλθουμε αποψε θα δω το tokyo gore police και θα πω εντυπώσεις,μυρίζει τελειωμένο απο μακριά,γουχουουου :crazy:

Μόλις το δεις, γράψε εντυπώσεις γιατί το πέτυχα πριν από λίγες μέρες και δε βρήκα πουθενά γνώμες για να ξέρω αν αξίζει. :)

Antre
06-02-09, 19:58
Παίδες, όσοι πιστοί και θέλετε να κανονίσουμε καφεδάκι μπείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2623501#post2623501)

geologiko_karoto
06-02-09, 23:28
The Wrestler

ερμηνεία καριέρας ο Μίκι Ρούρκ (ανάλογη με του Ζαν-Κλοντ Βαν Νταμ στο JCVD) - έχοντας δει μόνο το Benjamin Button μπορώ να πω ότι ο Μίκι τον πατάει κάτω τον Μπραντ στον Α' ανδρικό ρόλο

η Μαρίσα Τομέι είναι ο ορισμός της ΜΙΛΦ,αν και δεν κατάλαβα προς τι η υποψηφιότητα για Οσκαρ

για μένα,η χειρότερη ταινία του Αρονόσφκι (χωρίς φυσικά να είναι κακή ταινία)

Rebel Scum
07-02-09, 00:28
Μόλις είδα το Taken...απλοϊκό σενάριο που όμως λειτουργεί...λίγη σκέψη, απλά μια αφορμή για την πολύ καλή δράση, που παίρνει πολλά στοιχεία από τις ταινίες του Bourne(όπως κάθε ταινία δράσης που σέβεται τον εαυτό της πλεόν).

Ο Λιαμ Νισον όπως πάντα εμπνέει σεβασμό και δίνει βάρος σε ένα μονοδιάστατο χαρακτήρα.

Tiven
07-02-09, 03:53
Μόλις είδα το Taken...απλοϊκό σενάριο που όμως λειτουργεί...λίγη σκέψη, απλά μια αφορμή για την πολύ καλή δράση, που παίρνει πολλά στοιχεία από τις ταινίες του Bourne(όπως κάθε ταινία δράσης που σέβεται τον εαυτό της πλεόν).

Ο Λιαμ Νισον όπως πάντα εμπνέει σεβασμό και δίνει βάρος σε ένα μονοδιάστατο χαρακτήρα.

:oneup::oneup::oneup::oneup:

mrsaccess
07-02-09, 04:54
Είδα νωρίτερα το Highlander: The Source. Μόνο για τους fan της σειράς και πάλι παίζει...

Μου άρεσε που ο Duncan αντικατέστησε την κατάνα με τα butterfly swords του wing chun! :respekt:

G.F.D
07-02-09, 05:03
Tokyo gore police.goreίλα και japanese αντίληψη/καήλα,τι άλλο να πω;Είναι κλασσικο ''χαχα δεν την παλευουν τα japanια''.Παρα τα 110 λεπτα που είναι δεν το καταλαβαίνεις,κάνει κάποιες μικροκαμπύλες αλλα για τους μη normal βλέπεται:p

p.s. Εχει κάτι ξεκάρφωτες διαφημίσεις που τα σπάνε.'' Είναι της μόδας το κόψιμο καρπού.Είναι όμορφο.(καθώς κόβονται)Το σχέδιο είναι χαριτωμένο!Κόφτης καρπού G!....Νεο προιον!....Είναι κόφτης με όμορφο design'' και το διαφημίζουν 3 κοριτσάκια λες και κρατάνε το νέο iPod:rofl::rofl:

GaleaNatur
07-02-09, 12:26
Βοdy of lies... ωραια ταινια με πολυ δραση :) αν και καποια στιγμη ηταν λιγο βαρετο,στην μεση κοντα εκανε μια κοιλια,γενικοτερα μου αρεσε

ESP1982
07-02-09, 12:39
Tokyo gore police.goreίλα και japanese αντίληψη/καήλα,τι άλλο να πω;Είναι κλασσικο ''χαχα δεν την παλευουν τα japanια''.Παρα τα 110 λεπτα που είναι δεν το καταλαβαίνεις,κάνει κάποιες μικροκαμπύλες αλλα για τους μη normal βλέπεται:p

Άψογα. :p Μπαίνει στο πρόγραμμα για σήμερα. :rofl:


p.s. Εχει κάτι ξεκάρφωτες διαφημίσεις που τα σπάνε.'' Είναι της μόδας το κόψιμο καρπού.Είναι όμορφο.(καθώς κόβονται)Το σχέδιο είναι χαριτωμένο!Κόφτης καρπού G!....Νεο προιον!....Είναι κόφτης με όμορφο design'' και το διαφημίζουν 3 κοριτσάκια λες και κρατάνε το νέο iPod:rofl::rofl:

Το ίδιο σκηνικό είχε και στο Stacy-Attack of the schoolgirl zombies όπου διαφήμιζαν το αλυσοπρίονο που είχε ο Bruce Campbell στο Army Of Darkness. Με ειδική θήκη για το χέρι. Just like on tv ένα πράγμα. :lol: :lol: "Τελευταία λέξη της τεχνολογίας για να κόβετε zombie. Μπουκώνει στον xxx αριθμό που θα κόψετε". :rofl: :rofl:

Antre
07-02-09, 13:00
Tokyo gore police.goreίλα και japanese αντίληψη/καήλα,τι άλλο να πω;Είναι κλασσικο ''χαχα δεν την παλευουν τα japanια''.Παρα τα 110 λεπτα που είναι δεν το καταλαβαίνεις,κάνει κάποιες μικροκαμπύλες αλλα για τους μη normal βλέπεται:p

p.s. Εχει κάτι ξεκάρφωτες διαφημίσεις που τα σπάνε.'' Είναι της μόδας το κόψιμο καρπού.Είναι όμορφο.(καθώς κόβονται)Το σχέδιο είναι χαριτωμένο!Κόφτης καρπού G!....Νεο προιον!....Είναι κόφτης με όμορφο design'' και το διαφημίζουν 3 κοριτσάκια λες και κρατάνε το νέο iPod:rofl::rofl:

You make my day:oneup:

Υ.Γ. Υπενθυμίζω, ότι όποιος ψήνετε για το καφεδάκι που λέγαμε, να μπει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2624717#post2624717)

ciaoant1
07-02-09, 19:02
Την Κυριακή στις 21.00 η ΕΤ1 προβάλλει την αρκετά καλή ταινία του Κεν Λόυτς "sweet sixteen (http://www.imdb.com/title/tt0313670/)", ενώ την ίδια μέρα, ο "Ελεύθερος Τυπος" δίνει σε dvd μια άλλη ταινία -μάλλον καλύτερη- του ίδιου σκηνοθέτη, το "The Wind That Shakes the Barley (http://www.imdb.com/title/tt0460989/)"

Collective_Soul
08-02-09, 01:17
Ο Λιαμ Νισον όπως πάντα εμπνέει σεβασμό και δίνει βάρος σε ένα μονοδιάστατο χαρακτήρα.
:oneup::oneup:

O Κλουβας κανει το αναποδο :rofl:

arial
08-02-09, 01:18
The City of Ember

Αν και μου φανηκε λιγο παδικη, τελικα μου αρεσε αρκετα... οποτε σας τη συνιστω :)

mrsaccess
08-02-09, 07:03
Είδα για πολλοστή φορά το The Master of Disguise. Σε όποιον δεν την έχει δει τη προτείνω ανεπιφύλακτα! Πολύ ωραία κωμωδία imho και μπορείτε να τη δείτε και οικογενειακά. Η πολύ χαμηλή βαθμολογία (2.9) στο imdb πιστεύω την αδικεί.

BlueAngel
08-02-09, 12:29
Ειδα το "Doubt" με την Μεριλ Στριπ. Αν και προτεινομενη για Οσκαρ...δεν μου αρεσε σαν ταινια..τιποτε ιδιαιτερο...οι ηθοποιοι εννοειται οτι επαιζαν πολυ καλα αλλα απο εκει και περα..nada. Για dvd καλη θα 'ναι αλλα οχι για cinema..

alexis_21
08-02-09, 12:39
Η δικη μου γνωμη ειναι τελειως η αντιθετη για το Slumdog Millionaire
Aν και συμπαθω τον Boyle η ταινια ειναι μια αδιαφορη κ' κλισε bollywood-o-αμερικανια

Παιρνει απο εμενα ενα 6/10(Χωρις το σκηνοθετικο σκερτσο του Boly θα εβαζα 3/10)

Δινω ενα 10/10 στην κεντρικη πρωταγωνιστρια ομως :rofl::rofl::rofl:

Συμφωνώ μαζί σου. Από τις πιο υπερεκτιμημένες ταινίες της χρονιάς. 6/10

Φυσικά δεν το λέω από πλευράς σκηνοθεσίας όπου ο Boyle κάνει παπάδες ή από πλευράς καλλιτεχνικής διεύθυνσης κτλ. Και σίγουρα μας βάζει λίγο στο κλίμα της δύσκολης slumdog ζωής με τους ζητιάνους, τους θρησκευτικούς φανατισμούς, της βίας....

Αλλά ως εκεί! Το σενάριο χωλαίνει επικίνδυνα. :down: Ποτέ δεν είδαμε πως φούντωσε αυτή η αγάπη/έρωτας και δυστυχώς η γενική ανάπτυξη χαρακτήρων είναι ελάχιστη π.χ. :

χαρακτηριστικό παράδειγμα η μεταστροφή του αδελφού του πρωταγωνιστή - από την μία του λέει ψέματα για την αγαπημένη του και την μπαγλαρώνει στο αμάξι αντί να τους αφήσει να φύγουν μαζί στο σταθμό του τρένου ή έστω να τους καλύψει ή να τρέξει και αυτός μαζί τους (όπως όταν ήταν παιδιά) και στην αμέσως επόμενη εμφάνιση έχει μετανιώσει, την αφήνει να φύγει ελεύθερη και είναι έτοιμος να πεθάνει για αυτούς στην μπανιέρα που γεμίζει με χρήματα λέγοντας μια προσευχή... ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ γραφικότητα και τίποτα από αυτά δεν δικαιολογεί η ζωή του χαρακτήρα μέχρι εκείνη την στιγμή.

αντίστοιχα προβλήματα έχουν και οι άλλοι χαρακτήρες και βέβαια η ταινία είναι γεμάτη με περισσότερες γραφικότητες: βασανιστήρια με ηλεκτροσόκ στον νικητή τηλεπαιχνιδιού, παρουσιαστής που δεν θέλει να του πάρουν την δόξα και δίνει λάθος βοήθεια... έλεος!

Και φυσικά μην ξεχνάμε ότι μια ταινία που έχει πάρει τόσο σοβαρά την τεχνική της ανάδρομης αφήγησης (flashback) από τα πρώτα καρέ της, στο τέλος πέφτει σε τεράστιο χρονικό σφάλμα:

Το τηλεπαιχνίδι αυτό, ποτέ δεν παίζεται live στην τηλεόραση. Πρώτα γυρίζεται και μετά από ημέρες προβάλλεται. Γι αυτό δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να βλέπει κάποιος ζωντανά ένα γνωστό του στην τηλεόραση και επειδή δεν ξέρει την απάντηση να τον πάρει live εκείνη την στιγμή τηλέφωνο για βοήθεια. Θα μπορούσε ο άνθρωπος π.χ. να έχει δίπλα του μια εγκυκλοπαίδεια ή ένα pc με πρόσβαση στο internet και να κλέψουν έτσι ζωντανά στο παιχνίδι. Θα είχε δει ο συνεργός την ερώτηση με του εμφανίστηκε στην τηλεόραση και θα είχε έτσι λίγο χρόνο να βρει την απάντηση μέχρι να χτυπήσει το τηλέφωνο του + 30 δευτερόλεπτα που δίνει ο παρουσιαστής.

Γι αυτό είναι πάντα μαγνητοσκοπημένα τα σόου αυτά. Αποφεύγουν τέτοιου είδους κλεψίματα (και πολλά άλλα). Και μου πει κανένας ότι υπερβάλλω και υπεραναλύω το σενάριο ή την ταινία. Και τούτο διότι, ολόκληρος ο σκελετός της ταινίας και ολόκληρος ο βίος του παιδιού και ο έρωτας του βασίζεται ακριβώς πάνω σε αυτό: κατηγορείται, βασανίζεται ως cheater και έτσι μαθαίνουμε εμείς τα υπόλοιπα.

Για ένα σενάριο που παίρνει τόσο σοβαρά το θέμα του cheating και φυσικά τον ίδιο το χρόνο (με τα πολλαπλά flashback στην αφήγηση) είναι μέγα σφάλμα (και εύκολο συγκινησιακό κλισέ) να ακυρώνει τις ίδιες του τις αρχές/παραδοχές στο τέλος με την live προβολή του τελικού. (Και φυσικά, η άλλη κλισέ γραφικότητα στο τέλος στο σταθμό, οπού ο πάμπλουτος νικητής κρύβεται στις σκιές και φυσικά κανένας δεν τον αναγνωρίζει και ας είχαν παρακολουθήσει εκατομμύρια άτομα τον τελικό... τουλάχιστον μας αποζημιώνει με τον κλασσικό bollywood χορό στο καπάκι:clap:).


Όσο για την Freida Pinto (http://www.imdb.com/name/nm2951768/), έχει πολύ μέλλον μπροστά της: δεκάρι με τόνο! :worthy:

Antre
08-02-09, 12:57
Ειδα το "Doubt" με την Μεριλ Στριπ. Αν και προτεινομενη για Οσκαρ...δεν μου αρεσε σαν ταινια..τιποτε ιδιαιτερο...οι ηθοποιοι εννοειται οτι επαιζαν πολυ καλα αλλα απο εκει και περα..nada. Για dvd καλη θα 'ναι αλλα οχι για cinema..

Συμφωνώ. Ενώ μου άρεσε η ταινία το τέλος... πως να το πω.... σαν να μη τελείωσε η ταινία ένα πράγμα. Με τέτοιο φινάλε αισθάνθηκα ότι με κορόιδευαν τόση ώρα.

Βέβαια οι ηθοποιοί παίζανε άριστα το ρόλο τους και είχε και ενδιαφέρον το σενάριο (όχι κάτι πρωτότυπο βέβαια) αλλά όπως είπα με τέτοιο φινάλε θα ξενερώσετε τη ζωή σας.

wisdompa
08-02-09, 13:43
Equilibrium

Antre
08-02-09, 14:10
Equilibrium

:worthy::respekt: Πολύ ωραία ταινία αν και μου θύμιζε λίγο σε ιδέα το Harrison Bergeron (http://www.imdb.com/title/tt0113264/)

........Auto merged post: Antre πρόσθεσε 7 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Υπενθυμίζω όποιος γουστάρει συνάντηση ας μπεί εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=269815&page=2) . Μη φοβάστε , τα χω κάνει όλα μου τα εμβόλια . Δεν θα μας βάλουν σε καραντίνα (rec) don't worry . Μόνο τα γνωστά έχω (ηπατίτιδα, χολέρα, σύφιλη, λέπρα κλπ)

geologiko_karoto
08-02-09, 14:23
Passengers

Ο νεός ορισμός του πάτου
0
κρίμα για την Αννούλα

gogos7
08-02-09, 16:30
Είδα το Body of Lies (2008) (http://www.imdb.com/title/tt0758774/), αν και δε συμπαθώ τον Russel Crowe. Δηλαδή, γενικώς αποφεύγω τις ταινίες που παίζει. [Πως συμπαθεί ο kaster999 τον Κλουβά; Έ, από την ανάποδη]. Φαντάζομαι θα θυμάστε πως έβριζε τον Κουτσογιαννόπουλο πριν χρόνια, τότε που τον είχε πει χοντρό.

Κάποια στιγμή στη ταινία, λέει στον DiCaprio: "Είδα, κατά τη διάρκεια της πτήσης, αυτό το Poseidon (2006) (http://www.imdb.com/title/tt0409182/)". Και στη συνέχεια του λέει (έχει κοπεί αυτό από τη ταινία): "Ήταν σαν να βλέπω ελληνίδα να κάνει αποτρίχωση στο bikini. Δεν ήξερες πότε θα τελειώσει." (Link εδώ (http://www.ropeofsilicon.com/article/russell_crowe_points_out_another_body_of_lies_deception_20081007)). :down:

Μεγάλος καραγκιόζης και εμπαθής :mad: (και χοντρός)

BlueAngel
08-02-09, 17:48
Συμφωνώ. Ενώ μου άρεσε η ταινία το τέλος... πως να το πω.... σαν να μη τελείωσε η ταινία ένα πράγμα. Με τέτοιο φινάλε αισθάνθηκα ότι με κορόιδευαν τόση ώρα.

Βέβαια οι ηθοποιοί παίζανε άριστα το ρόλο τους και είχε και ενδιαφέρον το σενάριο (όχι κάτι πρωτότυπο βέβαια) αλλά όπως είπα με τέτοιο φινάλε θα ξενερώσετε τη ζωή σας.

Μηπως επειδη ηταν αληθινη ιστορια η οποια ποτε δεν διελευκανθηκε? Γιατι στο τελος αφιερωθηκε η ταινια στην αδελφη ταδε (στην νεα κοπελα που επαιζε τον ρολο αυτης της καλογριας):hmm:

Antre
08-02-09, 18:04
Μηπως επειδη ηταν αληθινη ιστορια η οποια ποτε δεν διελευκανθηκε? Γιατι στο τελος αφιερωθηκε η ταινια στην αδελφη ταδε (στην νεα κοπελα που επαιζε τον ρολο αυτης της καλογριας):hmm:

Το φινάλε είναι όπως και το φαγητό. Δεν παίζει μόνο ρόλο τι φαγητό σερβίρεις αλλά και πως το σερβίρεις... και το σερβίρισμα δυστυχώς ήταν (για μένα, υποκειμενικά είναι αυτά) άθλιο.

wisdompa
08-02-09, 18:16
Σήμερα στο μεγκα στις 21:00 εχει τον εξορκισμό της Εμιλυ ροούζ.....Το εχει δει κανεις; αξιζει;

harris
08-02-09, 18:19
Σήμερα στο μεγκα στις 21:00 εχει τον εξορκισμό της Εμιλυ ροούζ.....Το εχει δει κανεις; αξιζει;

To είχα δει σε σινεμά... είχα δώσει και λεφτά δηλαδή για να την δω την @@ριά :p

iloxos
08-02-09, 18:32
θαύμα στη σάντα άννα...απο σπάικ λη.... πλάκα μας κάνουν και μάλλον χάζεψε ο κάποτε καλύτερος μαύρος σκηνοθέτης...

way of war... cuba gooding junior τραβά προς τον πάτο... κάπου τσακώθηκε και μετά το πλοίο της τρελής τον έχει πάρει ο πάτος

wisdompa
08-02-09, 18:37
To είχα δει σε σινεμά... είχα δώσει και λεφτά δηλαδή για να την δω την @@ριά :p

Ωχ κατάλαβα.....καλύτερα να δω το Nightmare before Christmas πάλι....καλύτερα θα περάσω.......χαχαχαχα

@ ADSLgr.com All rights reserved.