PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβολή Στράτευσης



Σελίδες : 1 [2]

Crosstalk
10-01-05, 00:53
porosis, να διαλέξεις το σώμα με την λιγότερη σε χρόνο θητεία. Συμβουλή μου και δεν θα το μετανοιώσεις.

Ολα εχουν εξισωθει πλεον στους 12 μηνες :wink:
Νεα κολπα.....εμεις οι νεοτεροι τα προλαβαμε 8)

Και αποτι ακουγεται και εχει ειπωθει στα επομενα 3-4 χρονια θα φτασει στους 6 (Εγω βασικα το κοβω να να πηγαινει μεχρι 8 το λιγοτερο)!

Crosstalk
10-01-05, 00:57
Φυσικά και είμαι εναντίον της στράτευσης και υπέρ του 100% επαγγελματικού στρατού. (Με τα σημερινά δεδομένα) .

Εννοείται βέβαια πως πρώτα σε όλους τους επαγγελματίες θα γίνεται τεστ IQ :twisted: :twisted: .

Μεγαλη "ιστορια" και ζητημα ο θεσμος του ΕΠ.ΟΠ (Επαγγελματια Οπλιτη) :!: :!: :!:

Προλαβα και τους εζησα και αυτους!
Οι εντυπωσεις μοιρασμενες! Παντως σιγουρα το συστημα επιλογης δεν ειναι και το καλυτερο 8) :!:

Ερωτηση: Μηπως να αλλαξω την ονομασια του συγκεκριμενου τοπικ σε κατι πιο γενικο περι στρατευσης και θητειας :?:

Νικαετός
10-01-05, 01:04
Crosstalk , υπάρχει αντίστοιχο thread περί θητείας , με αρκετό "πόλεμο" LOL .

Πιστεύω πως αν το αφήσεις έτσι θα ..ξεθυμάνει. Αλλοιώς , θα φτάσει ΚΑΙ αυτό τις 50 + σελίδες ή θα κλειδωθεί :wink:

WAntilles
10-01-05, 01:05
Άντε Crosstalk, καθάρισες από αυτή την άχρηστη μ@λ@κία.

Μπράβο.

ΥΓ: Όταν είχα πάει εγώ, έμπαιναν οι 1οι ΕΠΟΠ.

Crosstalk
10-01-05, 01:09
Άντε Crosstalk, καθάρισες από αυτή την άχρηστη μ@λ@κία.

Μπράβο.

ΥΓ: Όταν είχα πάει εγώ, έμπαιναν οι 1οι ΕΠΟΠ.

Εγω μπηκα μαζι με την 3η σειρα (η πιο προσφατη) αλλα στις μοναδες ημουν με τις πρωτες 2!

@ NIKOSEAGLE: ΟΚ, no problem! Δεν ειχα υποψην οτι παιζει ηδη "μπριζομενο" φανταριστικο τοπικ :)

Edit: το βρηκα θα το κανω sticky ωστε να φαινεται ευκολα εαν καποιος εχει να κανει καποια ερωτηση!

NLS
10-01-05, 01:21
lazar με συγχωρείς αλλά και εγώ θεωρώ ότι έβγαλες κάποιο αποθημένο με την φράση σου περί αντρών κλπ. βάζοντας ουσιαστικά λόγια στο στόμα μας (προσωπικά δεν έχω ανάγκη να μου βάζει κανείς λόγια γιατί ότι έχω να πω το λέω)

δεν σε κάνει (υποχρεωτικά) περισσότερο άντρα ο στρατός (αν και το να περιορίζουν την ελευθερία σου, να προσαρμόζεσαι σε μαλακισμένες καταστάσεις, να σπας τον τσαμπουκά σου και το να μην είναι η "μαμά" δίπλα στο παραμικρό, ΕΙΝΑΙ ένα μάθημα για πολλούς), αλλά σίγουρα το να προσπαθείς να πουλέψεις τον στρατό δεν σε κάνει πιο έξυπνο :)

μάλιστα για να απαντήσω στο σχόλιο (wantiles) περί του αν ήμουν ή είμαι στρατόκαυλος (που υποθέτω συνδέεται και με ένα είδος "κακιάς μαγκιάς") να πω ότι ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είπα τους λόγους που πήγα όπου πήγα... αν δεν αρέσουν οι λόγοι δεν πειράζει, εγώ τους θεωρώ αρκετούς και καλούς... επίσης ΔΕΝ είμαι πελάτης των "αμυντικών εκδόσεων" (πως λέγονται αυτοί που βγάζουν όλα τα στρατιωτικά περιοδικά;...), ενώ δεν ήξερα καν ότι η μονάδα μου έκλεισε (έμεινε μόνο η 2η ΜΑΛ στον Ασπρόπυργο) αλλά το έμαθα τυχαία από την... κομώτρια μου (που κατάγεται από εκεί κοντά και είχε γυρίσει ένας πελάτης της από 1η ΜΑΛ μόλις πριν κλείσουν)...

συμφωνώ να πάει όποιος μπορεί εκεί που είναι το πιο σύντομο, αρκεί να ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΕΙ (όχι δεν είναι μαλακία) ή να καταφέρει να είναι εμπλοκή εξοδούχος...

αν συγκρίνεις εμένα με τις άπειρες ασκήσεις και σχολεία (αλλά και το 1-μέσα 4-5-έξω όταν πάλιωσα) με έναν υπνάνθρωπο/σκοπάνθρωπο 1-μέσα, 1-έξω (και χειρότερα) τότε με θεωρώ ΑΠΕΙΡΩΣ τυχερότερο και με καλύτερη θητεία και εκείνον μαλάκα... εκείνου ο στρατός του φάνηκε σαν μια απιστεύτη βαρεμάρα που ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ και όταν απολύθηκε δεν μπορούσε να ξεσυνηθήσει τον ύπνο, ενώ εμένα τέλειωσε χωρίς να το καταλάβω (ΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ κατάφερα να φτάσω στη μονάδα μου) και με κάτι παραπάνω να θυμάμαι και χωρίς να έχω προπονηθεί για τεμπέλης

βέβαια που τα λέω αυτά;
στην χώρα του "πως να την πουλέψουμε" (γενικά... από τη δουλειά, τη γυναίκα μας, την εφορία κλπ.)

όσο για τον αν χρωστάμε εμείς μήνες σε εσένα ή στον πατέρα μου, ή οι τωρινοί νέοι με τους ελάχιστους μήνες θητείας, σε μένα και σένα, θα πω πως ΗΔΗ έχω απαντήσει κατάλληλα:

that was the game and I played
(αντίστοιχα κάποιο ήταν για σένα, κάποιο και για τους τωρινούς... όποιο είναι ΕΙΝΑΙ)

(και αυτό είναι άλλη μια απάντηση περί στρατοκαυλίας επίσης...)

I rest my case

lazar
10-01-05, 01:28
Δεν απαντά κανείς όμως, στο ερώτημα, τι το ενοχλητικό υπάρχει στο να μην θέλει κάποιος να πάει στρατό. Να μην θέλει να χάσει, έστω, 12 μήνες από τη ζωή του. Δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος να απαντήσει εάν δεν θέλει, αλλά εμένα αυτό με παραξένεψε στα σχόλια κάποιων. Προσωπικώς δεν με ενοχλεί εάν κάποιος προτιμά να αποφύγει την θητεία κι ας έφαγα 23 μήνες από τη ζωή μου και μάλιστα σε πολύ πιό δημιουργική ηλικία (31), απ' ότι τα 18.

Varvaros-
10-01-05, 01:35
να τον ενοχλει οσο θελει δεν πειραζει

αλλα να πηγαινει και να τον ενοχλει
οχι να τον ενοχλει χωρις να πηγαινει

dantouan
10-01-05, 01:39
Προσωπικώς δεν με ενοχλεί εάν κάποιος προτιμά να αποφύγει την θητεία κι ας έφαγα 23 μήνες από τη ζωή μου και μάλιστα σε πολύ πιό δημιουργική ηλικία (31), απ' ότι τα 18.


Εγω που πηγα παντως στην ηλικια των 25 πιστευω οτι με βοηθησε πολυ κι ας εχασα 18 μηνες απο την ζωη μου........

Νικαετός
10-01-05, 01:48
Ως συνήθως είμαστε πάντα και μονίμως off topic :twisted: :twisted:
Μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβεντούλα μας για τη θητεία - στρατό στο άλλο νήμα και΄από την πλευρά μου να πω στον φίλο demelene, ότι εφόσον πραγματικά άλλαξε ο νόμος τότε προφανώς δεν θα έχει πρόβλημα, αλλά καλού κακού ας πάρει και ένα τηλέφωνο τη στρατολογία ,για να είναι 100% σίγουρος.

Προσωπική συμβουλή : Εάν δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις σχετικά με σπουδές , πήγαινε τώρα . (Κόψε την αναβολή και πήγαινε) . Δες τα πράγματα από τη θετική τους πλευρά (που είναι μόνο οι νέοι φίλοι, που θα γνωρίσεις)και προχώρα.

(Άντε και καλός πολίτης!)

blizard
10-01-05, 01:48
Άντε Crosstalk, καθάρισες από αυτή την άχρηστη μ@λ@κία.
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, είναι θέμα ατόμου.
Οποίος καταφέρει να χάσει ένα χρόνο από την ζωή του και να μην κερδίσει τίποτα, πιθανόν είναι αυτός άχρηστος και όχι τόσο ο στρατός.

Η σωστή αντιμετώπιση είναι να χορέψεις αφού πρέπει να μπεις στον χορό, και σίγουρα στο τέλος θα έχεις κερδίσει πολλά πράγματα..

ΥΓ
Εμένα με πήραν μια Κυριακή βράδυ και μου λένε «αύριο παρουσιάζεσαι» !!!
Και παρότι θα έβρισκα τα χαρτιά για αναβολή και είχα μέσο για να βάλω, έχοντας φάει την αρχική κρυάδα , αποφάσισα ξαφνικά απλά να χορέψω.
Από όσα κέρδισα τελικά από το στρατό, κατάλαβα ότι ήμουν σίγουρα πολύ τυχερός που έγιναν έτσι τα πράγματα.

lazar
10-01-05, 01:59
Από όσα κέρδισα τελικά από το στρατό, κατάλαβα ότι ήμουν σίγουρα πολύ τυχερός που έγιναν έτσι τα πράγματα.


Τι κέρδισες βρε blizard; Για πες.

WAntilles
10-01-05, 02:01
Οποίος καταφέρει να χάσει ένα χρόνο από την ζωή του και να μην κερδίσει τίποτα, πιθανόν είναι αυτός άχρηστος και όχι τόσο ο στρατός.

Την έννοια του cost/benefit ratio την γνωρίζεις;

lazar
10-01-05, 02:02
Προσωπική συμβουλή : Εάν δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις σχετικά με σπουδές , πήγαινε τώρα . (Κόψε την αναβολή και πήγαινε) . Δες τα πράγματα από τη θετική τους πλευρά (που είναι μόνο οι νέοι φίλοι, που θα γνωρίσεις)και προχώρα.


Αφού δουλεύει ο άνθρωπος. Τι τον ρωτάς; Όσο για τους φίλους... όπως μου είπε και ένας "κληρούχας" (μιλώντας για πελάτες όμως) "γνώρισα 5 εδώ μέσα και έχασα άλλους 50 που θα γνώριζα έξω."

packetstorm
10-01-05, 02:03
Νομίζω οτι δεν πρέπει να γενικεύουμε. Ο στρατός είναι σίγουρα μια μ@λακία, το πόσο άχρηστη είναι όμως εξαρτάται απο το άτομο. Αν πχ κάποιος είναι μαμόθρεφτος, δέν έχει δουλέψει, δέν έχει ζήσει μόνος του μακριά απο το σπίτι και γενικά δέν έχει εμπειρίες απο την ζωή τότε σίγουρα θα του κάνει καλό, οχι απαραίτητα επειδή θα τον κάνει "αντρα", αλλα επειδή θα τον ξυπνήσει γενικά και θα τον κάνει πιο υπεύθυνο, πιό αυτάρκη και λιγότερο αφελή στις σχέσεις του με τους ανθρώπους. Εγώ όμως που απο τα 16 μου δούλευα σε βενζινάδικα και γκαρσόνι τα καλοκαίρια για να βγάζω χαρτζηλίκι και σπούδασα μόνος μου στο εξωτερικό δουλεύοντας παράλληλα, το μόνο που κατάφερε ο στρατός είναι να με καθυστερήσει απο τις σπουδες και τις υποχρεωσεις μου και να με κρατήσει πίσω επαγγελματικά γιατι μου στοίχησε μια πολύ καλή δουλειά που είχα βρεί λίγο πριν παρουσιαστώ. Γι'αυτο το ξαναλέω... όποιος είναι στην ίδια φάση με μένα, τρελόχαρτο και άντε γεια... Μην χαραμίσετε ούτε μια μέρα απο την ζωη σας γιαυτη τη μαλ@κια

lazar
10-01-05, 02:07
Το μοναδικό χρήσιμο πράγμα που έκανα στον στρατό ήταν οι βολές που ρίξαμε. Κι επειδή ήμασταν φρουρά στρατοπέδου μας πήγαν 4-5 φορές και ρίξαμε με 4 ειδών διαφορετικά όπλα. Είναι μία γνώση παραπάνω. Συνολικός χρόνος χρησίμου εκπαιδεύσεως: 5Χ1/2 ώρα = 2,5 ώρες.

Οι υπόλοιπες ώρες από 23 μήνες πού πήγαν;

lazar
10-01-05, 02:12
Εγώ πάλι, επειδή ήμουν με πολύ νεώτερους μου, παρατήρησα ότι αντιθέτως δεν τους έκανε καθόλου υπεύθυνους. Επειδή η κατάσταση ήταν "ελληνικό δημόσιο", τους μάθαινε στη λούφα, στην πονηριά και στο να ρίχνουνε τα βάρη στον άλλον. Όσοι ήταν καλοί φερόντουσαν έντιμα. Όσοι ήταν "μούτρα" δεν υπήρχε τρόπος να τους συνετίσει ο στρατός. Πού είναι λοιπόν το κέρδος; Ζημιά έκανε στους 18άρηδες με τους οποίους υπηρέτησα, κατά την γνώμη μου, παρά τους οφέλησε.

kostthem
10-01-05, 02:17
Για μένα (που δεν έχω σπουδάσει) ήταν μια ξεκούραση - ένα ευχάριστο αναγκαστικό διάλλειμα - από την δουλειά.

Έτσι και αλλιώς ήταν η ηλικία μου τέτοια ( 18 ) που δεν έχασα καμμιά ευκαιρία.

Θα συμφωνήσω πάντως πως είναι χαμένος χρόνος. Εγώ όμως εκεί ξεκουράστηκα και πέρασα καλά, έστω και στις πινέζες της Ελλάδας.

blizard
10-01-05, 02:29
Lazar, από αυτά που μου περιγράφεις , φαίνεται ότι έχεις δίκιο, αλλά δεν είναι παντού έτσι.
Εγώ έκανα 15 μήνες, ήμουν οδηγός Μ60 με πολλά μίλια κίνησης, σφαίρες έφευγαν αρκετές στο φυλάκιο, η δουλειά ήταν πάρα πολλή για κάποια περίοδο και ή κάθε μέρα ήταν γεμάτη και διαφορετική από την προηγούμενη.
Οι νέοι ήταν ανεύθυνοι, έχωναν την σειρά τους, και εμείς τους βλέπαμε και ανατριχιάζαμε γιατί ήμασταν έτσι στην αρχή.

Από που να αρχίσω τις λεπτομέρειες, αλλά σου λέω ήμουν τυχερός... και να μην φοβάται κανείς τον στρατό, μακριά από τα γραφεία και την λούφα.

pelasgian
10-01-05, 02:56
Γι'αυτο το ξαναλέω... όποιος είναι στην ίδια φάση με μένα, τρελόχαρτο και άντε γεια... Μην χαραμίσετε ούτε μια μέρα απο την ζωη σας γιαυτη τη μαλ@κια

Το πρόβλημα με το στρατό είναι ότι κρατάει κόσμο που κοστίζει ένα κάρο λεφτά στους φορολογούμενος και ταυτοχρόνως δεν δημιουργεί και κάποια αξιόμαχη δύναμη. Η «εκπαίδευση» που μας κάνουν εκεί είναι να στα πει κάποιος σε ένα μήνα και να πας σπίτι σου. Τα υπόλοιπα είναι απλά τσάμπα παραδουλέφτρες στα κοπρόσκυλα τους μόνιμους.

Παρόλα αυτά, το τρελόχαρτο δεν είναι λύση, γιατί σε στιγματίζει για μία ζωή. Η άποψή μου είναι πήγαινε και προσπάθησε να τη βγάλεις όσο πιο ελεφρά μπορείς όσο πιο μικρός μπορείς. Εγώ πήγα ενώ σχεδιάζα μεταπτυχιακά και ευτυχώς γιατι όταν είχα το χρόνο να το σκεφτώ άνετα πήγα σε καλύτερο πανεπιστήμιο μετά και πιο «καουμπόης» μετά το στρατό, οπότε όλα καλά.

NLS
10-01-05, 03:01
Ως συνήθως είμαστε πάντα και μονίμως off topic

για off-topic υπάρχει το κατάλληλο μέρος:

http://forums.delphiforums.com/gotoc

Greek Off-Topic Community

(ελπίζω να μην πειράζει η διαφήμιση ενός τόσο παλιού forum που δεν έρχεται και σε αντιπαράθεση με τα χωράφια του εδώ forum - αν και το εδώ forum μπορεί και να μπαίνει στα του εκεί έχοντας folder "off-topic" χεχε)

chat1978
10-01-05, 11:32
Συγνώμη δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι είχαν πέσει τόσες απαντήσεις.
Αρχικά ευχαριστώ για το ενδοιαφέρον αλλά να επειδή πήγα στην στρατολογία και ρώτησα ξανά.
Δεν έχει σημασία. Με τις καινούργιες αναβολές ολοκληρώνεις την αναβολή σου είτε ορκιστείς είτε όχι. Τώρα αν ορκιστείς πρέπει να πας το πτυχίο σου αλλιώς μια βεβαίωση ότι ακόμα σπουδάζεις (χρόνιος φοιτητής).
Στην περίπτωση μου , την έκοψα την αναβολή (θεωρητικά πάω Φεβρουάριο αν έρθει το κωλοχαρτο) για επαγγελματικούς λόγους.

Φυσικά και δεν θέλω να πάω αλλά θα πάω γιατί παρόλη την αχριστίλα που έχω ακούσει και όλα τα μάυρα χάλια είναι κάτι που κάνουν όλοι οι έλληνες.
Εμέσως συνεπώς απαντώ σε ένα θέμα που λέει για το αν είναι "τσατσια" το να μην πας ή να πας.
Εγώ το θεωρώ τσατσιά, ειδικά όταν το άτομο μπορεί και το κάνει επειδή είναι φραγκάτος (κοινωνική αδικία για μένα).
Αλλά η αλήθεια είναι ότι αν ήμουν εξωτερικό με δουλειά σιγά μην ερχώμουν καθώς από άλλα posts είναι γνωστή η θέση μου για το ελληνικό μπάχαλο της κοινωνίας. Αν ήθελα να επιστρέψω θα το έκανα μετά τα 30 νομίζω όπου απλά θα ερχόμουν για να κολοβαρέσω την υπόλοιπη οικογενειακή ζωή μου, Μάλλον

Ευχαριστώ και πάλι. Πρωινό ξύπνημα Sucks. 2 χρόνια τώρα δουλεύω ακόμα δεν το έχω συνηθίσει. Και ξυπνάω και στις 9 εννίοτε στις 10 (είμαστε λίγο χαλαροί)Yeah!!

Τ΄ρ

George978
10-01-05, 11:38
Άντε Crosstalk, καθάρισες από αυτή την άχρηστη μ@λ@κία.

Μπράβο.

ΥΓ: Όταν είχα πάει εγώ, έμπαιναν οι 1οι ΕΠΟΠ.

Στραβογιαννο!

ΥΓ η στρατιωτικη θητεια θα ηταν χρησιμη αν ηταν ουσιωδεις δλδ αν μας μαθαιναν αυτοαμυνα, τα οπλα , τι να κανουμε πως να συμπεριφρθουμε σε περιπτωσεις πολεμου κλπ. αντι για tsaping, goping, κοκ.

xhaos
10-01-05, 11:58
ο στρατοσ θα μπορουσε ανετα να ειναι μια τελια εμπειρια. να σου μαθει δυο τρια πραγματα για αυτοαμυνα καθως και να δωσει την ευκερια να κανεισ καποια πραγματα που αλιως δεν θα τα εκανες ποτε οπως ελευθερες πτωσεις ή .... ή .....

αντιθετα οσοι ξερω που περασαν αυτη την εμπειρια εχουν να πουν ιστοριες με τρελλες καταναλωσεις καφε, αλκοολ, πιτσων, καθως και για το τραγικο αραλικη στη NOVA. πας στρατο και γιρνας πισω 15-20 κιλα πανω, και εχοντας χασει πολυτιμο χρονο. παιδια ας μην ξεχναμε οτι οι ηλικιες που παμε να υπηρετησουμε την "μαμα" ειναι απο τα πιο ενεργα και επικοδομιτικα χρονια της ζωης μας. Σε αυτο παραδεχωμε τους κυπριους που πανε 6 μηνες αναμεσα σε γενικες και πανεπιστημιο.

savvasha
10-01-05, 12:09
Οι Κύπριοι πάνε 26 (τώρα 25 μήνες) ανάμεσα σε γενικέσ και πανεπιστήμιο ;)

xhaos
10-01-05, 12:15
επετρεψε μου να αμφιβαλλω. εχω φιλαρακο ελληνοκυπριο (και με τις δυο υπηκοοτητες) και το εψαχνε προσφατα. μαληστα λεει οτι απο 2006 μαλλων τον καταργουν τον υποχρεωτικο στρατο στην κυπρο.

NLS
10-01-05, 12:23
ναι το έμαθα πρόσφατα ρωτώντας έναν (που έμοιαζε ψαρούκλας) στην πράσινη γραμμή
κουφάθηκα

αλλά το καλό με αυτούς είναι ότι είναι ΠΑΝΤΑ δίπλα στο σπίτι τους
ενώ εμείς μέχρι και ΕΚΕΙ μπορεί να πάμε

theos_larissa
21-01-05, 17:31
επετρεψε μου να αμφιβαλλω. εχω φιλαρακο ελληνοκυπριο (και με τις δυο υπηκοοτητες) και το εψαχνε προσφατα. μαληστα λεει οτι απο 2006 μαλλων τον καταργουν τον υποχρεωτικο στρατο στην κυπρο.

επετρεψε με επισης να αμφιβαλλω.εγω μιλθυσα με Κυπριους λογω σπουδων στην Βρεταννια πριν χρονια οπου ειναι αφθονοι και μου λεγανε οτι δεν παιζει τετιοα φαση στο κοντινο μελλον δηλαδη τωρα..με τιποτα φιλε xhaos, γιατι ουτως ή αλλως χρειαζονται στρατο εκει.αν δεν πανε και αυτοι μετα ποιοι θα προστατευσουν το νησι?τα γυναικοπαιδα? :wink:

[MaX]
21-01-05, 19:11
Το γεγονός είναι πως ο υποχρεωτικός στρατός όπως έχει καταντήσει στην Ελλάδα είναι ένας απολύτως άχρηστος θεσμός, βλαβερός για τους νέους, τη χώρα την οικονομία. Όταν έχεις νέους έτοιμους για να εισβάλουν στο χώρο εργασίας και τους υποχρεώνεις να χάσουν 1-2 χρόνια από τη ζωή τους όταν δεν προτιμούν να ακολουθήσουν μία στρατιωτική καριέρα, εκτός του ότι είναι βλαβερό για όλους, εναντιώνεται και στα προσωπικά δικαιώματα του κάθε ατόμου. Τόσα άτομα αναγκάζονται να χάσουν τη δουλειά τους, να διακόψουν τις σπουδές τους, τα διδακτορικά τους, να μείνουν πίσω στις ασχολίες τους και τις έρευνες τους. Δεν νομίζω να πηγαίνει έτσι μπροστά μια χώρα. Κάποιοι που λέγανε για άτομα που κάθονται για να τους ζούνε οι γονείς τους, όταν πας στρατό ποιος σε ζει δηλαδή (ποιος σου στέλνει λεφτά); Τουλάχιστον έξω μπορείς να βρεις και μια δουλειά να ζεις τον εαυτό σου.

Όταν η Ελλάδα διαθέτει χιλιάδες διακεκριμένους επιστήμονες και έμψυχο υλικό στο εξωτερικό και τους ζητείται να πάνε στο στρατό για να καθαρίζουν τουαλέτες και να φυλάνε φυλάκια στη κολοπετεινίτσα, και στους οποίους απαγορεύεται να έρθουν στη χώρα, ενώ οι περισσότεροι βέβαια προτιμούν να μην επιστρέψουν ποτέ στην Ελλάδα. Δε νομίζω να πηγαίνει έτσι μπροστά μια χώρα.

Και μη μου πείτε πως πρέπει να προστατέψουν τη χώρα από τους εχθρούς και τέτοιες παπαρδέλες. Ξέρουμε πολύ καλά όλοι πως γίνονται οι πόλεμοι σήμερα. Και αν περιμένω εγώ από το φανταράκι που θα πάει για 12 μήνες και ρίχνει δυο βολές με το όπλο από το 1821 να προστατεύσει τη χώρα, τότε χαιρέτα μου το πλάτανο.

Θέλει μια χώρα να έχει σοβαρό και προηγμένο στρατό; Ας προσλάβει επαγγελματίες που θέλουν να ακολουθήσουν στρατιωτική καριέρα να τους εκπαιδεύσει με τα σύγχρονα οπλικά συστήματα και ας προσλάβει καθαρίστριες για να καθαρίζουν τουαλέτες και όχι το νέο έμψυχο υλικό της χώρας.

Η υποχρεωτική στράτευση στην Ελλάδα είναι και θα είναι για καιρό ακόμα ένας άχρηστος θεσμός που δεν ακολουθείται πια σε κανένα άλλο προηγμένο κράτος ή κράτος της ευρωπαϊκής ένωσης παρά σε κράτη όπως το Ιράν, και άλλες τριτοκοσμικές χώρες.

Και για όσους θέλουν να ζήσουν εμπειρίες και να γίνουν άντρες ας αφήσουν το χαβαλέ και τα καψόνια του στρατού, και ας δοκιμάσουν να πάνε ένα ταξίδι για ένα χρόνο στην Ταϊλάνδη η σε κάποια άλλη χώρα που έχει ανάγκη να βοηθήσουν και κανένα συνάνθρωπο μας, μπας και κάνουν τίποτα χρήσιμο για την κοινωνία και τον εαυτό τους.

Αυτά είχα να πω..

Ευχαριστώ

WAntilles
21-01-05, 19:38
Πολύ σωστά τα είπες MaX.

Ο στρατός υπάρχει στην ελλάδα για να έχουν τσάμπα δούλους οι βλαχο-μονιμο-καραβανάδες οι οποίοι από τη στιγμή που θα βγουν από ευελπίδων μέχρι και τη σύνταξη, ξύνονται ασυστόλως και αενάως.

apolos
21-01-05, 23:03
Πολύ σωστά τα είπες MaX.

Ο στρατός υπάρχει στην ελλάδα για να έχουν τσάμπα δούλους οι βλαχο-μονιμο-καραβανάδες οι οποίοι από τη στιγμή που θα βγουν από ευελπίδων μέχρι και τη σύνταξη, ξύνονται ασυστόλως και αενάως.

Χεχε...
Προσυπογράφω κι εγώ.Προσφορά στην πατρίδα λέει το μάζεμα γόπας και το καθάρισμα πατάτας ή ρετσινιά αν δεν πας και παπαρδέλες που είπε κι ο Max.

Προσωπικά αν μπορούσα να το αποφύγω θα το έκανα με τα χίλια. Και το ότι έχω να πηγαίνω μου τη δίνει στα νεύρα αφάνταστα.
Ο μόνος λόγος για να παέι κανείς είναι το κ...χαρτο της απόλυσης. Και το εκνευριστικότερο είναι ότι όλοι λίγο πολύ έχουμε φάει ήδη μια ντουζίνα χρόνια για κωλόχαρτα. Στο σχολείο και ειδικά στο λύκειο πας για το κ...χαρτο για να κάνεις ό,τι κάνεις στα φροντιστήρια. Στο πανεπιστήμιο πας για το κ...χαρτο για να κάνεις ότι κάνεις μόνος σου. Άντε και στρατό μετά για νέο κ...χαρτο; Έλεος.

xhaos
22-01-05, 17:41
ο στρατος δεν ειναι μεσω προασπησης της χωρας, αυτο γινεται με διπλωματια και παιδεια και αν η κατασταση ξεφυγει απο τα προηγουμενα δεν σε σωζει τιποτα. Εδω ΙΡΑΚ που το 94 ηταν η 5η μεγαλυτερη στρατιωτικη δυναμη και εφυγε σχεδων αμαχητι. Ουτε 10 παιδια που εχουν ριξει 3 βολες θα σωσουν την ελλαδα ουτε 100 καραβαναδες που δεν ξερουν να γραψουν το ονομα τους και ξεσπανε σε καθε ευκερια σε οποιον "σπουδαγμενο" βλεπουν. (γιατι αλλωστε ποτε θα μπορεσω να του σπασω τα νευρα αν οχι τωρα που εχω τον βαθμο). ετσι αντι να το βλεπουμε για χρεως μας και τιμη, το βλεπουμε για αγγαρια και χαμενο χρονο στην καλυτερη περιπτωση. ο στρατος ειναι ενα πολιτικο εργαλειο για ρουσφετια και "κονδυλια". δεν προκειτε να μας σωσει. ειναι απλα ενα αναγκεο κακο.


P.S.
φιλε theos_larissa ισχυει. και στο λεο γιατι το παλικαρι ξεκινησε να παρει κυπριακη ηπικοοτητα για αυτο το λογο.

enwsitis21
22-01-05, 18:06
Τις καλύτερες ερωτικές μου εμπειρίες, τις έχω με γυναίκες στρατιωτικών, άρα δέν μπορώ να πώ ότι με χαλάει ιδιαίτερα.
Όλα χρειάζονται τελικά, εκεί έχω καταλήξει.

otithes
13-04-10, 12:19
Παιδια καλημερα! Ισχυει οτι αν δεν εχεις αντιγραφο πτυχιου στα χερια σου,(τελειωνω ΤΕΙ, ορκιζομαι Ιουνη) θεωρειται "κακη χρηση της αναβολης" κι τοτε μπαινω 15μηνο; (σε forum το διαβασα, οχι σε αυτο) Τυπικα εχω τελιωσει, απλα το πτυχιο το παιρνω περιπου τοτε! Τι προτεινετε; Επειδη σκεφτομουν να κοψω την αναβολη τωρα, να μπω Αυγουστο. ( στρατο ξηρας. Μπας και Να προλαβω 9μηνο δηλαδη) . Μπορω να τη κοψω τωρα, και να προσκομμισω το αντιγραφο πτυχιου κατα τον Ιουνη, δηλ 2 μηνες πριν τον Αυγουστο που θα μπω;;

Sovjohn
13-04-10, 13:19
Παιδια καλημερα! Ισχυει οτι αν δεν εχεις αντιγραφο πτυχιου στα χερια σου,(τελειωνω ΤΕΙ, ορκιζομαι Ιουνη) θεωρειται "κακη χρηση της αναβολης" κι τοτε μπαινω 15μηνο; (σε forum το διαβασα, οχι σε αυτο) Τυπικα εχω τελιωσει, απλα το πτυχιο το παιρνω περιπου τοτε! Τι προτεινετε; Επειδη σκεφτομουν να κοψω την αναβολη τωρα, να μπω Αυγουστο. ( στρατο ξηρας. Μπας και Να προλαβω 9μηνο δηλαδη) . Μπορω να τη κοψω τωρα, και να προσκομμισω το αντιγραφο πτυχιου κατα τον Ιουνη, δηλ 2 μηνες πριν τον Αυγουστο που θα μπω;;

Ο Αύγουστος (κατ' εμέ) είναι κακός μήνας για να μπεις στρατό για πολλούς λόγους (μόνο και μόνο η παρέλαση / κτλ μέσα στη ζέστη, φτάνει :p), αλλά για να μπεις Αύγουστο μπορείς να την κόψεις Μάιο ας πούμε, και να προσκομίσεις υπεύθυνη δήλωση ότι "θα προσκομίσω το αντίγραφο πτυχίου μου εντός 30 ημερών". Πολλοί το έχουν κάνει αυτό.

ardi21
13-04-10, 13:39
Παντως Μαιο παιζει να εισαι και στο οριο για Αυγουστο. Δες τις προθεσμιες για την ΕΣΣΟ του Αυγουστου..

Εγω το αφηνα, το αφηνα και παιρνω τηλεφωνο μια μερα χαλαρος (κανα 3μηνο πριν τον Φεβρουαριο που ηθελα να μπω) και μου λεει ο τυπος "η προθεσμια εληξε σημερα!". Ετρεξα σαν παλαβος γιατι δεν ειχα και τα χαρτια και τελικα με εβαλαν για Φεβρουαριο (ειχα πει εκει στον στρατολογο να σημειωσει οτι θελω Φεβρουαριο) αλλα ειχα το αγχος συνεχεια.

Οποτε ψαχτο

mezger
13-04-10, 13:59
Παιδια καλημερα! Ισχυει οτι αν δεν εχεις αντιγραφο πτυχιου στα χερια σου,(τελειωνω ΤΕΙ, ορκιζομαι Ιουνη) θεωρειται "κακη χρηση της αναβολης" κι τοτε μπαινω 15μηνο; (σε forum το διαβασα, οχι σε αυτο) Τυπικα εχω τελιωσει, απλα το πτυχιο το παιρνω περιπου τοτε! Τι προτεινετε; Επειδη σκεφτομουν να κοψω την αναβολη τωρα, να μπω Αυγουστο. ( στρατο ξηρας. Μπας και Να προλαβω 9μηνο δηλαδη) . Μπορω να τη κοψω τωρα, και να προσκομμισω το αντιγραφο πτυχιου κατα τον Ιουνη, δηλ 2 μηνες πριν τον Αυγουστο που θα μπω;;

Αρκεί βεβαίωση σπουδών, όχι απαραίτητα πτυχίο. Μπορείς να το υποβάλεις ανά πάσα στιγμή μέχρι να σου έρθει το χαρτί να παρουσιαστείς (ίσως και αργότερα, αλλά καλύτερα να μην το ρισκάρεις).
Κακή χρήση της αναβολής -σύμφωνα με πρόσφατη συνομιλία με τη στρατολογία- σημαίνει 90 ευρώ πρόστιμο (δηλαδή σου βάζουν εξαγοράσιμη επιπλέον θητεία, που ισοδυναμεί με αυτό το ποσό). Επίσης δε σε αναγκάζει κανείς να κόψεις την αναβολή, μπορείς να την εξαντλήσεις και αφού έχεις αποφοιτήσει, αρκεί να έχεις όταν λήξει είτε πτυχίο είτε πρόσφατη βεβαίωση σπουδών.
Τέλος, μην ακούς παπαγαλάκια που λένε για αύξηση θητείας, κράζουν ασταμάτητα από τότε που έπεσε το 18μηνο για ευνόητους λόγους.

wesker
14-04-10, 19:09
Ο Αύγουστος (κατ' εμέ) είναι κακός μήνας για να μπεις στρατό για πολλούς λόγους (μόνο και μόνο η παρέλαση / κτλ μέσα στη ζέστη, φτάνει :p), αλλά για να μπεις Αύγουστο μπορείς να την κόψεις Μάιο ας πούμε, και να προσκομίσεις υπεύθυνη δήλωση ότι "θα προσκομίσω το αντίγραφο πτυχίου μου εντός 30 ημερών". Πολλοί το έχουν κάνει αυτό.

Ισχύει αυτό. Και στην δικιά μου σειρά το έκαναν πολλά παιδιά. Μπήκα Σεπτέμβρη, οπότε όσοι παραδόσαν πτυχιακές/διπλωματικές κλπ και ορκίζονταν τον Νοεμβρη γράψαν σημείωση οτι θα προσκομήσουν τον Νοέμβρη το πτυχίο τους.

Link
02-05-10, 17:21
Κατι σχετικο με τη θητεια:

Κατάργηση της θητείας με εξαγορά (http://www.news247.gr/a/5!128209)

Ποιος θα περίμενε ότι σε μια στρατοκρατούμενη χώρα όπως η Τουρκία και η οποία έχει ανοιχτό μέτωπο με τους Κούρδους αντάρτες, θα άνοιγε η συζήτηση για κατάργηση της στρατιωτικής θητείας μέσω της δημιουργίας ενός αμιγούς επαγγελματικού στρατού.

Στην Τουρκία η στρατιωτική θητεία είναι υποχρεωτική για όλους τους άρρενες πολίτες άνω των 20 ετών και έχει διάρκεια -ανάλογα με την εκπαίδευση που λαμβάνουν- από 6 έως 15 μήνες.

Το τελευταίο διάστημα πληθαίνουν οι φωνές υπέρ της κατάργησης της υποχρεωτικής στράτευσης με την καταβολή χρηματικού ποσού, κάτι που άφησε ανοιχτό μιλώντας σε τηλεοπτικό πρόγραμμα και ο ίδιος ο Τούρκος πρωθυπουργός Ταγίπ Ερντογάν.

Όπως ήταν φυσικό, η σχετική φημολογία -που έκανε λόγο για ένα μήνα υποχρεωτική βασική εκπαίδευση και το υπόλοιπο της θητείας εξαγοράσιμο- σκόρπισε ενθουσιασμό στους νέους της Τουρκίας.

Όμως οι στρατηγοί της Άγκυρας αντιδρούν. Ισχυρίζονται αφενός ότι ο επαγγελματικός στρατός θα κοστίσει περί τα 45 δισεκατομμύρια δολάρια, κόστος που δεν μπορεί να καλυφθεί από τον προυπολογισμό για τις ένοπλες δυνάμεις.

Αφετέρου υποστηρίζουν ότι αν ισχύσει το μέτρο της εξαγοράς, θα προκληθεί αναταραχή στην τουρκική κοινωνία καθώς κάποιοι νέοι έχουν τη δυνατότητα να πληρώσουν και να απαλλαγούν από τη θητεία ενώ άλλοι που δεν έχουν τα χρήματα θα περνούν αρκετούς μήνες στους στρατώνες χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν από την υποχρεωτική στράτευση.

Πάντως αρθρογράφοι όπως ο Μεχμέτ Αλτάν της Daily Star και ο Εμρέ Ακιόζ της Sabah συντάσσονται με τις προοδευτικές φωνές στη γείτονα που απαιτούν την κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας, μέτρο που κατά τη γνώμη τους θα συμβάλλει στην ενίσχυση της δημοκρατίας.

Ο Αλτάν, σε πρόσφατο άρθρο του, επιχειρηματολογεί με τρόπο αφοπλιστικό:

"Μόνο στον επαγγελματικό στρατό οι στρατιώτες εκπαιδεύονται όπως θα έπρεπε. Το Γενικό Επιτελείο διατείνεται ότι χρειάζεται τους κληρωτούς. Αλλά υπάρχουν χιλιάδες στρατιώτες που περνούν τις ημέρες τους ξεφλουδίζοντας πατάτες στις κουζίνες των στρατοπέδων ή υπηρετώντας ως σερβιτόροι στις λέσχες των αξιωματικών. Αυτές οι υπηρεσίες είναι στα καθήκοντα των στρατιωτών;"

Αλήθεια, σας θυμίζει κάτι; Μήπως Ελληνικό Στρατό;


Αν συμβεί κάτι τέτοιο θα μιλάμε για κατάντια από μέρους της Ελλάδας. Μέχρι και η Τουρκία ρε γμτ;

Valhalla
03-05-10, 14:20
Μα γιατί σου κάνει εντύπωση, εδω την έχουν καταργήσει όλοι οι "υποανάπτυκτοι" γείτονες μας που θέλουν να μας πάρουν τη μισή Ελλάδα.

Link
03-05-10, 17:42
Για Αλβανια, Σκοπια, Βουλγαρια το ηξερα αλλα ομολογω οτι για την Τουρκια δεν περιμενα πως θα του συζητουσαν καν. Οπως και να εχει ειναι καταντια για την Ελλαδα. Να δω τωρα με την φτωχεια που θα πεσει ποιος θα ειναι διατεθειμενος να δωσει 1 χρονο απο τη ζωη του και να τον συντηρουν οι γονεις του με το τσεκουρεμενο τους εισοδημα για να μην κανει ουσιαστικα απολυτως τιποτα.

asdf
03-05-10, 22:49
παιδιά γεια και απο εμένα, μια ερώτηση και όποιος γνωρίζει σίγουρα ας μου απαντήσει:
η αναβολή μου τελειώνει το 2014. Αν πάω φέτος (2010) για μεταπτυχιακό εξωτερικό η αναβολή μου αυξάνεται πχ. 2014+2 = 2016 ή παραμένει το 2014?

ευχαριστώ πολύ παίδες

8anos
03-05-10, 23:10
αν εισαι γιατρός μπορείς να πάρεις αναβολή μέχρι και το 31ο ετος της ηλικίας σου.
για οτιδήποτε άλλο μέχρι και το 28ο ετος της ηλικίας σου

Valhalla
04-05-10, 01:23
αν εισαι γιατρός μπορείς να πάρεις αναβολή μέχρι και το 31ο ετος της ηλικίας σου.
για οτιδήποτε άλλο μέχρι και το 28ο ετος της ηλικίας σου

Για οποιοδήποτε διδακτορικό μπορείς να πάρεις μέχρι και το 31ο έτος της ηλικίας σου με την προϋπόθεση να λήγει μέσα στο 31ο έτος. Το ίδιο ισχύει και για πτυχίο μεταπτυχιακό.

Υπόψη ότι θεωρείσαι πάντα ότι έχεις γενέθλια 1/1/yyyy

Φανερός Πράκτωρ
04-05-10, 11:05
παιδιά γεια και απο εμένα, μια ερώτηση και όποιος γνωρίζει σίγουρα ας μου απαντήσει:
η αναβολή μου τελειώνει το 2014. Αν πάω φέτος (2010) για μεταπτυχιακό εξωτερικό η αναβολή μου αυξάνεται πχ. 2014+2 = 2016 ή παραμένει το 2014?

ευχαριστώ πολύ παίδες

Μίλα με τη στρατολογία.

Εμένα, με το που άρχισα το μεταπτυχιακό, μου έδωσαν αναβολή κατευθείαν μέχρι τα 28, χωρίς να είναι απαραίτητη τόσο μεγάλη αναβολή. Λογικά πρέπει να μου έφτανε και η αναβολή του προπτυχιακού για να τελειώσω το master. Άρχισα διδακτορικό, ζήτησα παραπάνω αναβολή (όπως έκανα και για το master) και μου την αρνήθηκαν επειδή με κάλυπτε αυτή του master. Τελικά τελείωσα το διδακτορικό μου έχοντας την αναβολή του master.

Όλα αυτά μου φαίνονται λίγο περίεργα και δεν δείχνουν σταθερή πολιτική-αντιμετώπιση, οπότε καλύτερα επικοινώνησε κατευθείαν μαζί τους.

edit: το master το έκανα Ελλάδα και το διδακτορικό εξωτερικό (δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό)

@ ADSLgr.com All rights reserved.